Przejdź do głównej treści
CHM.05-01-24.01-SGStyczeń 2024 · 26 kroków · ok. 56 min · 44 kryteria z klucza

Rozwiązanie krok po kroku: Ocena środowiska i emisji

W miejscowości T ścieki komunalne po oczyszczalni trafiają do rzeki R, a część miasta ogrzewa osiedlowa kotłownia opalana węglem kamiennym, która nie ma aktualnego pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Arkusz ma pięć kart: klasy czystości rzeki (karta 1), ocena powietrza z wnioskami (karta 2), emisja zanieczyszczeń z kotłowni (karta 3), opłata za tę emisję - zwykła i podwyższona (karta 4) oraz schemat oczyszczalni ścieków (karta 5).

Kroki idą za kolejnością kart. Każdy zaczyna się poleceniem z arkusza, wyjaśnia, skąd bierze się wpis i dlaczego taki, a na końcu podaje kryteria klucza. Klasy, oceny, emisje i opłaty policzyłem w skrypcie na podstawie tabel 1 ÷ 8 i porównałem z kluczem oceniania CKE.

Co widać w podglądzie. Karty z arkusza odtworzone na stronie (przy karcie 5 - schemat z arkusza). Wpisy zdającego są granatowe i pisane ręcznie (model „d”), pola z bieżącego kroku są podświetlone na żółto.

Dwie decyzje, od których zależą karty 3 i 4:

  • kotłownia ma moc 10 MW, więc w tabeli 7 biorę kolumnę „wydajność cieplna 3-12 MW”,
  • kotłownia nie ma pozwolenia, więc według tabeli 8 (art. 292 ustawy Prawo ochrony środowiska) opłata rośnie o 500%.

Jak liczą się punkty. Klucz ma 44 kryteria w 5 rezultatach, każde za 1 punkt. Próg zdania części praktycznej to 75%, czyli 33 punktów - można stracić 11 kryteriów i nadal zdać. Klucz w kartach 1, 2 i 4 uznaje dalsze wpisy „adekwatnie” do wcześniejszych, więc pojedynczy błąd nie przekreśla całej karty.

  1. Etap 1: Karta 1. Ocena jakości wody powierzchniowej

    Kroki 1-5 · po tym etapie masz 7 z 44 kryteriów (pkt)

    Krok 1: Tlen rozpuszczony: klasy w punktach A, B, C

    Kryteria:

    R.1.1 W Karcie 1 w Tabeli: w wierszu 1 w kolumnie 6: II ; w kolumnie 7: powyżej klasy II; w kolumnie 8: II

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 1 i 3 określ klasę czystości rzeki R w punktach A, B i C. W przypadku, gdy wskaźnik nie spełnia wymagań dla klasy I lub II należy wpisać: powyżej kl. II.

    Dla tlenu im więcej, tym lepiej, więc granice są „co najmniej”: klasa I ≥ 8,9 mg O₂/l, klasa II ≥ 7,6 mg O₂/l.

    • A: 8,0 - nie spełnia klasy I, ale ≥ 7,6 → II,
    • B: 5,5 < 7,6 → powyżej kl. II,
    • C: 8,5 → II.
    Typowe błędy

    Odwrócenie znaku nierówności: przy tlenie wyższy wynik oznacza lepszą wodę, a nie gorszą (R.1.1).

    Dokument po tym kroku
  2. Krok 2: BZT₅: klasy w punktach A, B, C

    Kryteria:

    R.1.2 W Karcie 1 w Tabeli: w wierszu 2: w kolumnie 6: I; w kolumnie 7: powyżej klasy II; w kolumnie 8: II

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 1 i 3 określ klasę czystości rzeki R w punktach A, B i C. W przypadku, gdy wskaźnik nie spełnia wymagań dla klasy I lub II należy wpisać: powyżej kl. II.

    BZT₅ mierzy tlen zużywany na rozkład materii organicznej - im mniej, tym lepiej: klasa I ≤ 2,3, klasa II ≤ 3,5 mg O₂/l.

    • A: 2,0 → I,
    • B: 4,5 > 3,5 → powyżej kl. II,
    • C: 2,5 → II.
    Dokument po tym kroku
  3. Krok 3: Fosfor ogólny: klasy w punktach A, B, C

    Kryteria:

    R.1.3 W Karcie 1 w Tabeli: w wierszu 3: w kolumnie 6: II; w kolumnie 7: II; w kolumnie 8: I

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 1 i 3 określ klasę czystości rzeki R w punktach A, B i C. W przypadku, gdy wskaźnik nie spełnia wymagań dla klasy I lub II należy wpisać: powyżej kl. II.

    Granice „nie więcej niż”: klasa I ≤ 0,17, klasa II ≤ 0,33 mg P/l.

    • A: 0,30 → II,
    • B: 0,32 → II,
    • C: 0,17 - równa granicy, a „≤” ją obejmuje → I.
    Typowe błędy

    Uznanie 0,17 za przekroczenie klasy I - wynik równy granicy jeszcze ją spełnia (R.1.3).

    Dokument po tym kroku
  4. Krok 4: Azot ogólny: klasy w punktach A, B, C

    Kryteria:

    R.1.4 W Karcie 1 w Tabeli: w wierszu 4 w kolumnie 6: I; w kolumnie 7: I; w kolumnie 8: II

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 1 i 3 określ klasę czystości rzeki R w punktach A, B i C. W przypadku, gdy wskaźnik nie spełnia wymagań dla klasy I lub II należy wpisać: powyżej kl. II.

    Granice: klasa I ≤ 2,00, klasa II ≤ 3,30 mg N/l.

    • A: 1,8 → I,
    • B: 2,0 - równa granicy → I,
    • C: 2,6 → II.
    Dokument po tym kroku
  5. Krok 5: Klasyfikacja końcowa

    Kryteria: , ,

    R.1.5 W Karcie 1 w Tabeli: w wierszu 5 w kolumnie 6: II

    R.1.6 W Karcie 1 w Tabeli: w wierszu 5 w kolumnie 7: powyżej klasy II

    R.1.7 W Karcie 1 w Tabeli: w wierszu 5 w kolumnie 8: II

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 1 i 3 określ klasę czystości rzeki R w punktach A, B i C. W przypadku, gdy wskaźnik nie spełnia wymagań dla klasy I lub II należy wpisać: powyżej kl. II.

    Klasa końcowa punktu to klasa najgorszego wskaźnika - woda jest tak dobra, jak jej najsłabszy parametr:

    • A: wskaźniki II, I, II, I → II,
    • B: wskaźniki powyżej kl. II, powyżej kl. II, II, I → powyżej kl. II,
    • C: wskaźniki II, II, I, II → II.

    Punkt B wyraźnie odstaje - mało tlenu i wysokie BZT₅ to typowy ślad ścieków z dużą ilością materii organicznej.

    Typowe błędy

    Liczenie „średniej” klas zamiast wyboru najgorszej (R.1.6).

    Dokument po tym kroku
  6. Etap 2: Karta 2. Ocena poziomu zanieczyszczeń w powietrzu

    Kroki 6-10 · po tym etapie masz 16 z 44 kryteriów (pkt)

    Krok 6: Poziomy dopuszczalne (kolumna 7)

    Kryteria:

    R.2.1 W Karcie 2 w tabeli: w kolumnie 7: w wierszu 1: 20; w wierszu 2: 40; w wierszu 3: 10 000; w wierszu 4: 40

    ok. 3 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 2 i 4 przeprowadź ocenę jakości powietrza atmosferycznego. Wyniki oceny zapisz w tabeli – wpisz w odpowiednich kolumnach symbole: P – stężenie substancji przekroczone, NP - stężenie substancji nieprzekroczone.

    Z tabeli 4 biorę poziom dla tego samego okresu uśrednienia, co pomiar w tabeli 2:

    • SO₂, rok kalendarzowy → 20 µg/m³ (dla dwutlenku siarki w roku kalendarzowym tabela podaje tylko poziom ze względu na ochronę roślin),
    • NO₂, rok kalendarzowy → 40 µg/m³,
    • tlenek węgla, osiem godzin → 10 000 µg/m³,
    • pył PM10, rok kalendarzowy → 40 µg/m³ (50 µg/m³ dotyczy 24 godzin).
    Typowe błędy

    Wpisanie dla SO₂ poziomu godzinowego 350 µg/m³ albo dla PM10 poziomu 24-godzinnego 50 µg/m³ - pomiary są średnimi rocznymi (R.2.1).

    Dokument po tym kroku
  7. Krok 7: Ocena SO₂ i NO₂

    Kryteria: ,

    R.2.2 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 1: w kolumnie 8: NP; w kolumnie 9: P; w kolumnie 10: NP.

    R.2.3 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 2: w kolumnie 8: NP; w kolumnie 9: NP; w kolumnie 10: NP.

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 2 i 4 przeprowadź ocenę jakości powietrza atmosferycznego. Wyniki oceny zapisz w tabeli – wpisz w odpowiednich kolumnach symbole: P – stężenie substancji przekroczone, NP - stężenie substancji nieprzekroczone.

    Przekroczenie jest wtedy, gdy wynik jest większy od poziomu dopuszczalnego. Wynik równy poziomowi go nie przekracza.

    • SO₂ (20): D 19 → NP, E 22 → P, F 18 → NP,
    • NO₂ (40): D 39 → NP, E 40 → NP (równy poziomowi), F 39 → NP.
    Typowe błędy

    Wpisanie „P” dla NO₂ w punkcie E - 40 to dokładnie poziom dopuszczalny, nie jego przekroczenie (R.2.3).

    Dokument po tym kroku
  8. Krok 8: Ocena tlenku węgla i pyłu PM10

    Kryteria: ,

    R.2.4 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 3: w kolumnie 8: NP; w kolumnie 9: P; w kolumnie 10: P

    R.2.5 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 4: w kolumnie 8: NP; w kolumnie 9: P; w kolumnie 10: P

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 2 i 4 przeprowadź ocenę jakości powietrza atmosferycznego. Wyniki oceny zapisz w tabeli – wpisz w odpowiednich kolumnach symbole: P – stężenie substancji przekroczone, NP - stężenie substancji nieprzekroczone.

    • tlenek węgla (10 000): D 9 800 → NP, E 10 100 → P, F 10 200 → P,
    • pył PM10 (40): D 38 → NP, E 41 → P, F 45 → P.

    Klucz dopuszcza obok „NP” zapis „N”, ale polecenie podaje symbol NP, więc trzymam się go w całej tabeli.

    Dokument po tym kroku
  9. Krok 9: Wnioski 1 i 2: SO₂ i NO₂

    Kryteria: ,

    R.2.6 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 5: wniosku 1: Dopuszczalne stężenie SO2 zostało przekroczone w punkcie E lub nie zostało przekroczone w punktach D i F

    R.2.7 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 6: wniosku 2: Dopuszczalne stężenie NO2 nie zostało przekroczone w żadnym z punktów lub nie zostało przekroczone w punktach: D, E, F

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Uzupełnij wnioski z oceny poziomu zanieczyszczeń w poszczególnych punktach. (Skreśl niewłaściwe sformułowania i wpisz, które to punkty).

    Wniosek przepisuje oceny z wiersza tabeli, a niepasujące słowa skreślam:

    • wniosek 1 (SO₂): stężenie zostało przekroczone w punkcie E - skreślam „nie zostało”, „punktach” i „żadnym z punktów”,
    • wniosek 2 (NO₂): stężenie nie zostało przekroczone w żadnym z punktów - skreślam „zostało”, „punkcie” i „punktach”, a w miejscu na punkty stawiam kreskę.
    Dokument po tym kroku
  10. Krok 10: Wnioski 3 i 4: tlenek węgla i pył PM10

    Kryteria: ,

    R.2.8 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 7: wniosku 3: Dopuszczalne stężenie tlenku węgla zostało przekroczone w punktach E i F lub nie zostało przekroczone w punkcie D

    R.2.9 W Karcie 2 w tabeli: w wierszu 8: wniosku 4: stężenie pyłu PM10 zostało przekroczone w punktach E i F lub nie zostało przekroczone w punkcie D

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Uzupełnij wnioski z oceny poziomu zanieczyszczeń w poszczególnych punktach. (Skreśl niewłaściwe sformułowania i wpisz, które to punkty).

    • wniosek 3 (tlenek węgla): zostało przekroczone w punktach E i F,
    • wniosek 4 (pył PM10): zostało przekroczone w punktach E i F.

    W obu przypadkach skreślam „nie zostało”, „punkcie” i „żadnym z punktów”. Klucz uznaje też zapis odwrotny („nie zostało przekroczone w punkcie D”), ale wskazanie punktów z przekroczeniem jest bardziej czytelne.

    Dokument po tym kroku
  11. Etap 3: Karta 3. Emisja zanieczyszczeń z kotłowni

    Kroki 11-16 · po tym etapie masz 24 z 44 kryteriów (pkt)

    Krok 11: Wskaźniki emisji (kolumna 3)

    Kryteria:

    R.3.1 W Karcie 3 w tabeli: w kolumnie 3: w wierszu 1: 16 x s lub 16 x 3 lub 48; wierszu 2: 4; wierszu 3: 10; wierszu 4: 2100; w wierszu 5: 2,5 x A lub 2,5 x 5 lub 12,5; w wierszu 6: 0,004 x A lub 0,004 x 5 lub 0,02; w wierszu 7: 0,0016

    ok. 4 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 5, 6 i 7 uzupełnij kolumnę 3 i wykonaj obliczenia emisji poszczególnych zanieczyszczeń w kolumnie 4. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    Kotłownia ma moc 10 MW, więc z tabeli 7 biorę kolumnę „wydajność cieplna 3-12 MW”. Tam, gdzie wskaźnik zależy od paliwa, podstawiam dane z tabeli 5 (s = 3%, A = 5%):

    • SO₂: 16 · s = 16 · 3 = 48,
    • NOₓ (jako dwutlenek azotu): 4,
    • CO: 10,
    • CO₂: 2100,
    • pył: 2,5 · A = 2,5 · 5 = 12,5,
    • sadza: 0,004 · A = 0,004 · 5 = 0,02,
    • benzo(a)piren: 0,0016.
    Typowe błędy

    Kolumna „≥12 MW” albo „≤3 MW” - 10 MW mieści się w przedziale 3-12 MW (R.3.1).

    Dokument po tym kroku
  12. Krok 12: Emisja dwutlenku siarki

    Kryteria:

    R.3.2 W Karcie 3 w tabeli: w wierszu 1: 400 Mg x 16 x 3 kg/Mg = 19 200 kg lub 19 200,00 kg

    ok. 1 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 5, 6 i 7 uzupełnij kolumnę 3 i wykonaj obliczenia emisji poszczególnych zanieczyszczeń w kolumnie 4. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    Dla gazów (SO₂, NO₂, CO₂, CO), sadzy i benzo(a)pirenu tabela 6 podaje wzór E = B · W: zużycie paliwa razy wskaźnik.

    SO₂: E = 400 Mg · 48 kg/Mg = 19 200,00 kg.

    Dokument po tym kroku
  13. Krok 13: Emisja dwutlenku azotu i tlenku węgla

    Kryteria: ,

    R.3.3 W Karcie 3 w tabeli: w wierszu 2: 400 Mg x 4 kg/Mg = 1 600 kg lub 1 600,00 kg

    R.3.4 W Karcie 3 w tabeli: w wierszu 3: 400 Mg x 10 kg/Mg = 4 000 kg lub 4 000,00 kg

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 5, 6 i 7 uzupełnij kolumnę 3 i wykonaj obliczenia emisji poszczególnych zanieczyszczeń w kolumnie 4. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    • NO₂: E = 400 Mg · 4 kg/Mg = 1 600,00 kg,
    • CO: E = 400 Mg · 10 kg/Mg = 4 000,00 kg.
    Dokument po tym kroku
  14. Krok 14: Emisja dwutlenku węgla

    Kryteria:

    R.3.5 W Karcie 3 w tabeli: w wierszu 4: 400 Mg x 2100 kg/Mg = 840 000 kg lub 840 000,00 kg lub 840 Mg lub 840,00 Mg

    ok. 1 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 5, 6 i 7 uzupełnij kolumnę 3 i wykonaj obliczenia emisji poszczególnych zanieczyszczeń w kolumnie 4. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    CO₂: E = 400 Mg · 2100 kg/Mg = 840 000,00 kg, czyli 840 Mg. Ta druga postać przyda się w karcie 4, bo stawka za CO₂ jest podana w zł/Mg.

    Dokument po tym kroku
  15. Krok 15: Emisja pyłu

    Kryteria:

    R.3.6 W Karcie 3 w tabeli: w wierszu 5: (400Mg x 2,5 x 5 x (100-90))/(100-25) = 666,67 kg lub 666,66 kg

    ok. 3 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 5, 6 i 7 uzupełnij kolumnę 3 i wykonaj obliczenia emisji poszczególnych zanieczyszczeń w kolumnie 4. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    Dla pyłu tabela 6 podaje wzór z odpylaniem:

    [ E = \frac{B \cdot W \cdot (100 - n)}{100 - k} ]

    gdzie n = 90% (sprawność cyklonu), k = 25% (części palne w pyle):

    [ E = \frac{400 \cdot 12{,}5 \cdot (100 - 90)}{100 - 25} = \frac{50\,000}{75} = 666{,}67 \text{ kg} ]

    Cyklon zatrzymuje 90% pyłu, więc do powietrza trafia tylko 10%; mianownik przelicza wynik na pył razem z częściami palnymi.

    Typowe błędy

    Pominięcie czynnika (100 - n) - wtedy wychodzi emisja bez odpylacza, 10 razy za duża (R.3.6).

    Dokument po tym kroku
  16. Krok 16: Emisja sadzy i benzo(a)pirenu

    Kryteria: ,

    R.3.7 W Karcie 3 w tabeli: w wierszu 6: 400 Mg x 0,004 x 5 kg/Mg = 8,0 kg lub 8,00 kg

    R.3.8 W Karcie 3 w tabeli: w wierszu 7: 400Mg x 0,0016 kg/Mg = 0,64 kg

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie danych zawartych w Tabelach 5, 6 i 7 uzupełnij kolumnę 3 i wykonaj obliczenia emisji poszczególnych zanieczyszczeń w kolumnie 4. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    • sadza: E = 400 Mg · 0,02 kg/Mg = 8,00 kg,
    • benzo(a)piren: E = 400 Mg · 0,0016 kg/Mg = 0,64 kg.
    Dokument po tym kroku
  17. Etap 4: Karta 4. Opłata za wprowadzanie gazów i pyłów

    Kroki 17-22 · po tym etapie masz 34 z 44 kryteriów (pkt)

    Krok 17: Opłaty za dwutlenek siarki i dwutlenek azotu

    Kryteria: ,

    R.4.1 w wierszu 1, kolumnie 5:19 200 kg x 0,61 zł/kg = 11 712,00 zł

    R.4.2 w wierszu 2, kolumnie 5: 1 600 kg x 0,61 zł/kg = 976,00 zł

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie Tabeli 8 i emisji substancji zanieczyszczających obliczonych w Karcie 3 wykonaj obliczenia wysokości opłat oraz wysokość opłaty całkowitej za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza dla osiedlowej kotłowni. Uzupełnij kolumny 3, 4 i 5. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    Opłata to O = E · S: emisja z karty 3 razy stawka z tabeli 8. W kolumnie 3 przepisuję emisję, w kolumnie 4 stawkę.

    • SO₂: 19 200,00 kg · 0,61 zł/kg = 11 712,00 zł,
    • NO₂ (stawka „tlenki azotu w przeliczeniu na NO₂”): 1 600,00 kg · 0,61 zł/kg = 976,00 zł.
    Dokument po tym kroku
  18. Krok 18: Opłaty za tlenek węgla i dwutlenek węgla

    Kryteria: ,

    R.4.3 w wierszu 3, kolumnie 5: 4000 kg x 0,12 zł/kg = 480,00 zł

    R.4.4 w wierszu 4, kolumnie 5: 840 Mg x 0,34 zł/Mg = 285,60 zł

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie Tabeli 8 i emisji substancji zanieczyszczających obliczonych w Karcie 3 wykonaj obliczenia wysokości opłat oraz wysokość opłaty całkowitej za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza dla osiedlowej kotłowni. Uzupełnij kolumny 3, 4 i 5. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    • CO: 4 000,00 kg · 0,12 zł/kg = 480,00 zł,
    • CO₂: stawka jest podana w zł/Mg, więc emisję zamieniam na megagramy: 840 000 kg = 840 Mg; 840 Mg · 0,34 zł/Mg = 285,60 zł.
    Typowe błędy

    Mnożenie 840 000 kg przez 0,34 - wychodzi 285 600 zł, tysiąc razy za dużo (R.4.4).

    Dokument po tym kroku
  19. Krok 19: Opłaty za pył, sadzę i benzo(a)piren

    Kryteria: , ,

    R.4.5 w wierszu 5, kolumnie 5: 666,67 kg x 0,41 zł/kg = 273,33 zł

    R.4.6 w wierszu 6, kolumnie 5: 8,0 kg x 1,68 zł/kg = 13,44 zł

    R.4.7 w wierszu 7, kolumnie 5: 0,64 kg x 439,37 zł/kg = 281,20 zł lub 281,19

    ok. 3 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie Tabeli 8 i emisji substancji zanieczyszczających obliczonych w Karcie 3 wykonaj obliczenia wysokości opłat oraz wysokość opłaty całkowitej za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza dla osiedlowej kotłowni. Uzupełnij kolumny 3, 4 i 5. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    • pył (stawka „pyły ze spalania paliw”): 666,67 kg · 0,41 zł/kg = 273,33 zł,
    • sadza (stawka „pyły węglowo-grafitowe, sadza”): 8,00 kg · 1,68 zł/kg = 13,44 zł,
    • benzo(a)piren: 0,64 kg · 439,37 zł/kg = 281,1968 → 281,20 zł.

    Benzo(a)pirenu jest niespełna kilogram, a opłata za niego jest większa niż za 666 kg pyłu - stawka odzwierciedla jego szkodliwość.

    Dokument po tym kroku
  20. Krok 20: Wysokość opłaty całkowitej

    Kryteria:

    R.4.8 w wierszu 8, kolumnie 5: 11 712,00 zł + 976,00 zł + 480,00 zł + 285,60 zł + 273,33 zł + 13,44 zł + 281,20 zł = 14 021,57 zł lub zapis samego wyniku

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Na podstawie Tabeli 8 i emisji substancji zanieczyszczających obliczonych w Karcie 3 wykonaj obliczenia wysokości opłat oraz wysokość opłaty całkowitej za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza dla osiedlowej kotłowni. Uzupełnij kolumny 3, 4 i 5. Wyniki podaj z dokładnością do 0,01.

    Sumuję opłaty z wierszy 1 ÷ 7:

    11 712,00 + 976,00 + 480,00 + 285,60 + 273,33 + 13,44 + 281,20 = 14 021,57 zł.

    Dokument po tym kroku
  21. Krok 21: Konsekwencje braku pozwolenia

    Kryteria:

    R.4.9 w wierszu 9, kolumnie 5: 500%

    ok. 1 min
    Polecenie z arkusza

    Konsekwencje braku wymaganego pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza lub pozwolenia zintegrowanego - podmiot ponosi opłaty podwyższone o …………….. (uzupełnij).

    Odpowiedź jest pod tabelą 8: zgodnie z art. 292 ustawy Prawo ochrony środowiska przy braku pozwolenia podmiot ponosi opłaty podwyższone o 500%.

    Dokument po tym kroku
  22. Krok 22: Opłata całkowita bez pozwolenia

    Kryteria:

    R.4.10 w wierszu 10, kolumnie 5: 14 021,57 zł x 6 = 84 129,42 zł lub 14 021,57 zł + 5 x 14 021,57 zł = 84 129,42 zł

    ok. 2 min
    Polecenie z arkusza

    Wysokość opłaty całkowitej przy braku aktualnego pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza.

    „Podwyższona o 500%” znaczy: opłata zwykła (100%) plus 500%, razem 600%, czyli sześć razy więcej:

    14 021,57 zł · 6 = 84 129,42 zł.

    Typowe błędy

    Mnożenie przez 5 zamiast przez 6 (70 107,85 zł) - podwyżka o 500% dolicza się do opłaty zwykłej (R.4.10).

    Dokument po tym kroku
  23. Etap 5: Karta 5. Schemat oczyszczalni ścieków komunalnych

    Kroki 23-26 · po tym etapie masz 44 z 44 kryteriów (pkt)

    Krok 23: Część mechaniczna: piaskownik, odtłuszczacz, praska

    Kryteria: , ,

    R.5.1 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 1: Piaskownik

    R.5.2 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 2: Odtłuszczacz

    R.5.6 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 6: Praska do skratek

    ok. 3 min
    Polecenie z arkusza

    Przeanalizuj poniższy schemat oczyszczalni ścieków i dopasuj z Tabeli 9 nazwy brakujących urządzeń, wpisz je do tabeli poniżej schematu.

    Idę za ściekami od dopływu. Po kratach:

    • 1 oddaje piasek do separatora → Piaskownik,
    • 2 oddaje tłuszcze i oleje → Odtłuszczacz,
    • 6 dostaje skratki z krat i oddaje je na składowisko → Praska do skratek (odwadnia i zagęszcza skratki).
    Dokument po tym kroku
  24. Krok 24: Osadniki i komory osadu czynnego

    Kryteria: , ,

    R.5.3 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 3: Osadnik wstępny

    R.5.4 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 4: Komory osadu czynnego

    R.5.5 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 5: Osadnik wtórny

    ok. 3 min
    Polecenie z arkusza

    Przeanalizuj poniższy schemat oczyszczalni ścieków i dopasuj z Tabeli 9 nazwy brakujących urządzeń, wpisz je do tabeli poniżej schematu.

    • 3 oddaje „osad wstępny” → Osadnik wstępny,
    • 4 dostaje sprężone powietrze i osad czynny → Komory osadu czynnego (oczyszczanie biologiczne),
    • 5 oddaje osad czynny z powrotem do komór i osad nadmierny, a ścieki płyną do odbiornika → Osadnik wtórny.
    Dokument po tym kroku
  25. Krok 25: Ciąg osadowy

    Kryteria: , ,

    R.5.7 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 7: Zagęszczacz

    R.5.8 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 8: Komora fermentacji

    R.5.9 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 9: Urządzenia do odwadniania i suszenia osadu

    ok. 3 min
    Polecenie z arkusza

    Przeanalizuj poniższy schemat oczyszczalni ścieków i dopasuj z Tabeli 9 nazwy brakujących urządzeń, wpisz je do tabeli poniżej schematu.

    • 7 zbiera osad wstępny i nadmierny → Zagęszczacz,
    • 8 wytwarza gaz kierowany do zbiornika gazu i kotłowni → Komora fermentacji,
    • 9 oddaje osad na składowisko lub do rolniczego wykorzystania → Urządzenia do odwadniania i suszenia osadu.
    Typowe błędy

    Zamiana zagęszczacza z komorą fermentacji - gaz powstaje dopiero w komorze fermentacji (8), a zagęszczacz (7) tylko odbiera wodę z osadu (R.5.7, R.5.8).

    Dokument po tym kroku
  26. Krok 26: Źródło sprężonego powietrza

    Kryteria:

    R.5.10 W Tabeli w Karcie 5: w wierszu 10: Stacja dmuchaw lub wentylatorów

    ok. 1 min
    Polecenie z arkusza

    Przeanalizuj poniższy schemat oczyszczalni ścieków i dopasuj z Tabeli 9 nazwy brakujących urządzeń, wpisz je do tabeli poniżej schematu.

    10 dostarcza sprężone powietrze do komór osadu czynnego (i do odtłuszczacza) → Stacja dmuchaw lub wentylatorów.

    Dokument po tym kroku

Podgląd

To jedno z możliwych rozwiązań. Egzaminator ocenia spełnienie kryteriów z klucza odpowiedzi, a nie zgodność z tym rozwiązaniem - inna, poprawna droga też daje punkty.

Autor rozwiązania: . Licencja CC BY-NC 4.0 - kopiowanie i przeróbki do celów niekomercyjnych, z podaniem autora i źródła (link do tej strony). Treść arkusza i klucza oceniania pochodzi z CKE.