Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 12:14
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 12:40

Egzamin niezdany

Wynik: 18/40 punktów (45,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Analizę odchylenia tynku oraz jego brzegów od poziomu i pionu wykonuje się w tynkach klasy

A. Ia
B. I
C. II
D. 0
Badanie odchylenia powierzchni tynku i jego krawędzi od kierunku poziomego i pionowego jest kluczowe w tynkach kategorii II. Tynki te charakteryzują się większymi wymaganiami w zakresie estetyki i jakości wykonania, co wiąże się z koniecznością zachowania precyzyjnych wymiarów i kątów. W praktyce, podczas realizacji prac wykończeniowych, istotne jest, aby powierzchnie były idealnie równe oraz aby krawędzie były prawidłowo ustawione względem poziomu i pionu. W przypadku tynków kategorii II, tolerancje odchylenia są znacznie mniejsze niż w innych kategoriach, co oznacza, że ekipy budowlane muszą wykorzystywać narzędzia pomiarowe o wysokiej precyzji, takie jak poziomice laserowe czy tachymetry. Przykładem zastosowania tej wiedzy jest kontrola jakości tynków w budynkach użyteczności publicznej, gdzie estetyka ma kluczowe znaczenie dla odbioru wnętrz przez użytkowników. Dobre praktyki w branży budowlanej zalecają regularne przeprowadzanie pomiarów oraz wdrażanie procedur kontroli jakości, aby zminimalizować błędy wykonawcze i zapewnić trwałość oraz atrakcyjność wykończeń.

Pytanie 2

Jakim narzędziem należy oceniać konsystencję zapraw budowlanych?

A. stożkiem pomiarowym
B. młotkiem Szmidta
C. czerpakiem murarskim
D. aparatem Vicata
Stożek pomiarowy jest standardowym narzędziem używanym do oceny konsystencji zapraw budowlanych, takich jak zaprawy cementowe czy tynki. Metoda ta polega na wypełnieniu stożka zaprawą i następnie podniesieniu go, co powoduje, że materiał osiada. Głębokość osiadania zaprawy pozwala na ocenę jej płynności i konsystencji. Zgodnie z normami, takimi jak PN-EN 1015-3, właściwa konsystencja zaprawy ma kluczowe znaczenie dla trwałości budowli oraz jakości wykonania. W praktyce, pomiar konsystencji wykonuje się przed aplikacją zaprawy, co umożliwia dostosowanie proporcji składników, jeśli okazuje się, że materiał jest zbyt suchy lub zbyt płynny. Przykładowo, w przypadku tynków zewnętrznych, odpowiednia konsystencja jest niezbędna, aby zapewnić ich przyczepność oraz odporność na warunki atmosferyczne.

Pytanie 3

W celu skonstruowania jednowarstwowych ścian zewnętrznych, ze względu na potrzebę osiągnięcia właściwej izolacji cieplnej, najczęściej wykorzystuje się

A. cegły ceramiczne pełne lub bloczki wykonane z betonu kruszywowego
B. cegły ceramiczne klinkierowe bądź cegły ceramiczne dziurawki
C. bloczki z betonu komórkowego lub pustaki ceramiczne poryzowane
D. bloczki silikatowe bądź płyty gipsowo-kartonowe
Wybór materiałów budowlanych do konstrukcji jednowarstwowych ścian zewnętrznych powinien być uzależniony od ich właściwości izolacyjnych, co niestety nie jest brane pod uwagę w przypadku bloczków silikatowych czy płyty gipsowo-kartonowej. Bloczki silikatowe nie są powszechnie stosowane w ścianach zewnętrznych ze względu na ich ograniczone parametry izolacyjne i większą gęstość, co skutkuje wyższym współczynnikiem przewodzenia ciepła. Płyty gipsowo-kartonowe, choć wykorzystywane w budownictwie, są materiałem przeznaczonym głównie do budowy ścian działowych oraz wykończeniowych, a nie do konstrukcji nośnych ścian zewnętrznych. Cegły ceramiczne pełne również mają ograniczenia w zakresie izolacyjności, a ich duża masa sprawia, że nie są optymalnym rozwiązaniem dla budynków wymagających odpowiedniej efektywności energetycznej. Z kolei cegły klinkierowe i cegły ceramiczne dziurawki oferują lepsze parametry, ale nadal nie dorównują właściwościom izolacyjnym betonu komórkowego i pustaków poryzowanych. Warto również zauważyć, że materiały budowlane muszą spełniać określone normy i standardy, które regulują ich zastosowanie w kontekście izolacyjności cieplnej. Ignorowanie tych aspektów może prowadzić do nieefektywności energetycznej budynku, co w dłuższej perspektywie skutkuje wyższymi kosztami eksploatacyjnymi i negatywnym wpływem na środowisko.

Pytanie 4

Przed nałożeniem tynku na stalowe belki dwuteowe należy

A. oczyścić z rdzy metalową szczotką
B. zmyć wodą z dodatkiem mydła
C. owinąć stalową siatką
D. odtłuścić rozpuszczalnikiem organicznym
Zarówno zmywanie stalowych belek wodą z dodatkiem mydła, jak i odtłuszczanie ich rozpuszczalnikami organicznymi to nieefektywne metody ochrony stali przed korozją. Zmywanie wodą z mydłem może przyczynić się do chwilowego oczyszczenia powierzchni, jednak nie eliminując zagrożenia korozją, a także nie tworzy żadnej formy ochrony, co jest kluczowe w przypadku konstrukcji stalowych. Stal w warunkach budowlanych jest narażona na różnorodne czynniki, w tym na zmiany temperatury, wilgotność oraz działanie substancji chemicznych, które mogą prowadzić do powstawania rdzy. Zastosowanie rozpuszczalników organicznych w celu odtłuszczenia nie rozwiązuje problemu korozji, a wręcz może prowadzić do usunięcia jedynie powierzchniowego zanieczyszczenia, co nie jest wystarczające w kontekście długotrwałej ochrony stali. Co więcej, metoda oczyszczania z rdzy metalową szczotką może powodować uszkodzenia powierzchni stali i prowadzić do jej osłabienia, co jest niepożądane w konstrukcjach nośnych. Niewłaściwe podejście do konserwacji i zabezpieczania stali może skutkować nie tylko obniżeniem jej trwałości, ale także poważnymi problemami w przyszłości, dlatego tak ważne jest przestrzeganie standardów budowlanych i dobrych praktyk, jakie zalecają stosowanie odpowiednich metod ochrony, takich jak owijanie stalową siatką.

Pytanie 5

Który z podanych tynków należy do tynków o cienkiej warstwie?

A. Wypalony
B. Akrylowy
C. Ciągnięty
D. Ciepłochronny
Tynki ciągnione, wypalane oraz ciepłochronne różnią się od tynków akrylowych pod względem składu, przeznaczenia oraz metody aplikacji, co sprawia, że nie mogą być zaliczane do tynków cienkowarstwowych. Tynki ciągnione, stosowane przede wszystkim w budownictwie, mają zazwyczaj większą grubość i są kładzione w sposób tradycyjny za pomocą narzędzi takich jak kielnie. Tego typu tynki, często cementowe lub wapienne, służą głównie do wyrównywania powierzchni oraz przygotowania podłoża pod dalsze prace wykończeniowe. Z kolei tynki wypalane, które są tworzone na bazie ceramiki, są stosowane głównie w obiektach przemysłowych i nie są przystosowane do cienkowarstwowych aplikacji. Tynki ciepłochronne natomiast, choć ważne w kontekście izolacji termicznej budynków, również nie spełniają norm cienkowarstwowych, ponieważ ich grubość często przekracza 3 mm. Często pojawia się błędne myślenie, że tynki mogą być klasyfikowane jedynie na podstawie ich funkcji izolacyjnej lub estetycznej, podczas gdy kluczowym kryterium jest również ich grubość oraz sposób aplikacji. Dlatego ważne jest zrozumienie różnorodności tynków dostępnych na rynku oraz ich właściwości, aby podejmować właściwe decyzje w zakresie wyboru odpowiedniego materiału do określonych zastosowań budowlanych.

Pytanie 6

Jakie składniki mieszanki betonowej można podgrzać w trakcie jej przygotowywania w temperaturze poniżej +5 °C?

A. Cement oraz wodę
B. Cement i wapno
C. Wapno oraz piasek
D. Piasek i wodę
Wybór składników, takich jak cement i wodę, wapno i piasek, czy cement i wapno, nie jest właściwy w kontekście podgrzewania mieszanki betonowej w niskich temperaturach. Cement, będący kluczowym składnikiem mieszanki, nie powinien być podgrzewany, ponieważ wysoka temperatura może zmienić jego właściwości fizykochemiczne, co może prowadzić do osłabienia struktury betonu oraz zmniejszenia jego wytrzymałości. W przypadku zastosowania wapna, podobnie jak w przypadku cementu, jego podgrzewanie może prowadzić do niepożądanych reakcji, które wpływają na długoterminową stabilność materiału. Wiele osób myśli, że podgrzewanie cementu lub wapna pomoże w uzyskaniu lepszej jakości betonu, jednak w rzeczywistości nie jest to praktyka zalecana w branży budowlanej. Zamiast tego, kluczowe jest podgrzewanie piasku i wody, co pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę mieszanki i umożliwia prawidłowy proces hydratacji. Niezrozumienie tych zasad prowadzi do typowych błędów, takich jak niewłaściwe przygotowanie mieszanki betonowej w trudnych warunkach atmosferycznych, co może skutkować słabszą jakością finalnych konstrukcji. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń dotyczących temperatury i rodzaju podgrzewanych składników, aby uniknąć problemów z jakością i trwałością betonu.

Pytanie 7

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. warszawskie.
B. wspornikowe.
C. stojakowe.
D. koszowe.
Kiedy analizujemy opcje odpowiedzi, istotne jest zrozumienie, jakie charakterystyczne cechy różnią poszczególne typy rusztowań. Opcja koszowa odnosi się do konstrukcji, która ma za zadanie transportować materiały budowlane na wysokość, jednak nie jest stosowana jako podstawowa platforma robocza. Stojakowe rusztowania, z kolei, charakteryzują się inną formą konstrukcyjną, często używaną w specyficznych aplikacjach, gdzie potrzebna jest większa nośność, ale ich budowa oraz przeznaczenie różni się istotnie od rusztowania warszawskiego. W przypadku rusztowania wspornikowego, jego charakterystyczne cechy to brak stawiania podstaw na podłożu, co czyni je mniej stabilnym w porównaniu do rusztowania warszawskiego. Typowe błędy w myśleniu, które prowadzą do wyboru tych opcji, wynikają często z zamieszania w terminologii oraz braku zrozumienia podstawowych różnic pomiędzy tymi konstrukcjami. Wiedza o odpowiednich zastosowaniach i normach dla każdego typu rusztowania jest kluczowa w zapewnieniu bezpieczeństwa na budowie oraz w efektywnym przeprowadzaniu prac budowlanych. Zrozumienie tych różnic oraz ich praktycznych zastosowań jest niezbędne, aby uniknąć nieporozumień i zwiększyć efektywność pracy w branży budowlanej.

Pytanie 8

Tynki 1-warstwowe obejmują tynki

A. powszechne
B. wytworne
C. selektywne
D. surowe
Tynki surowe to rodzaj tynków 1-warstwowych, które charakteryzują się prostotą wykonania i szybkim czasem aplikacji. Są one najczęściej stosowane w budownictwie jako podkład pod dalsze warstwy wykończeniowe, a dzięki swojej naturalnej strukturze i porowatości, zapewniają dobrą przyczepność dla kolejnych warstw. W praktyce, tynki surowe mogą być wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak cement, wapno czy gips, które po nałożeniu tworzą jednolitą powłokę. Warto zaznaczyć, że tynki surowe mogą być również stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, gdyż odpowiednio przygotowane materiały mogą minimalizować ryzyko pojawienia się pleśni. W budownictwie ekologicznym, tynki surowe zyskują na popularności, ponieważ są produkowane z lokalnych surowców i mają niską emisję CO2. Zgodnie z normami PN-EN 998-1, tynki surowe muszą spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości, co czyni je kluczowym elementem w kontekście długoterminowej eksploatacji budynków.

Pytanie 9

Cyfrą 1 oznaczono na rysunku

Ilustracja do pytania
A. izolację przeciwwilgociową.
B. zbrojenie.
C. dylatację.
D. otwór iniekcyjny.
Wybór odpowiedzi 1, 2 lub 4 wskazuje na to, że mogą być jakieś nieporozumienia z interpretacją elementów konstrukcyjnych. Otwór iniekcyjny to miejsce, gdzie wprowadza się materiały uszczelniające lub wzmacniające, ale to nie ma nic wspólnego z dylatacjami. Kolejną pomyłką jest zbrojenie. To tak właściwie wzmocnienie betonu prętami stalowymi, które mają pomagać zwiększyć wytrzymałość, ale nie pozwalają na niezależne ruchy w konstrukcji. Często ludzie mylą zbrojenie z dylatacją, co prowadzi do nieporozumień. Izolacja przeciwwilgociowa też nie jest tym samym co dylatacja. Jej celem jest ochrona przed wilgocią, ale nie sprawia, że elementy budowlane mogą się poruszać niezależnie. Rozróżnienie tych pojęć jest kluczowe, żeby uniknąć późniejszych problemów w budowie i zapewnić trwałość konstrukcji. Wygląda na to, że te złe wybory mogą wynikać z braku wiedzy o podstawowych zasadach budownictwa i niewłaściwej interpretacji rysunków technicznych.

Pytanie 10

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt materiałów potrzebnych do wykonania 1 m2 tynku mozaikowego.

Rodzaj materiałuPojemność opakowaniaCena za
1 opakowanie
Wydajność
zaprawa tynkarska25 kg150,00 zł3 kg/m²
preparat gruntujący4 l30,00 zł0,4 l/m²
A. 6,00 zł
B. 18,00 zł
C. 21,00 zł
D. 9,00 zł
Poprawna odpowiedź to 21,00 zł, co jest wynikiem dokładnego obliczenia kosztów materiałów potrzebnych do wykonania 1 m² tynku mozaikowego. W tym przypadku istotne jest, aby zrozumieć, że koszt zaprawy tynkarskiej wynosi 18,00 zł/m², a koszt preparatu gruntującego to dodatkowe 3,00 zł/m². Suma tych dwóch wartości daje całkowity koszt 21,00 zł/m². Jest to ważne, aby znać te wartości, ponieważ pozwala to na precyzyjne planowanie budżetu na prace tynkarskie w projektach budowlanych. W praktyce, przy kalkulacji kosztów dla większych powierzchni, takie jednostkowe koszty mogą być mnożone przez powierzchnię całkowitą, co następnie pozwala na oszacowanie całkowitych wydatków. Przykładowo, przy tynkowaniu ściany o powierzchni 50 m², całkowity koszt materiałów wyniesie 1050,00 zł. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które zalecają staranne obliczanie kosztów na każdą część projektu, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków oraz opóźnień w realizacji.

Pytanie 11

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. ceramiczne pełne klasy 20
B. kratówki klasy 15
C. ceramiczne pełne klasy 15
D. klinkierowe klasy 20
Odpowiedź "ceramiczne pełne klasy 15" jest poprawna, ponieważ zachowuje spójność z materiałem, z którego został wykonany oryginalny mur. Cegły ceramiczne pełne klasy 15 charakteryzują się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi i trwałością, co zapewnia ich kompatybilność z zaprawą cementowo-wapienną M15 używaną do budowy muru. Zastosowanie identycznego materiału jest kluczowe dla utrzymania jednorodności i stabilności strukturalnej. W praktyce, przy wymianie cegieł, szczególnie w narożnikach, kluczowe jest, aby nowo zastosowane cegły miały podobne właściwości, aby unikać problemów związanych z różnicami w rozszerzalności cieplnej czy absorpcji wilgoci. Ponadto, zachowanie klasy 15 w cegłach zapewnia odpowiednią nośność i odporność na czynniki zewnętrzne, co jest zgodne z normami budowlanymi. Warto pamiętać, że użycie cegieł o wyższej klasie, takich jak klasy 20, mogłoby wprowadzić niepożądane napięcia w strukturze muru, co w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do uszkodzeń murów.

Pytanie 12

Tynk dekoracyjny, będący gładką warstwą zaprawy gipsowej na podstawie wapienno-gipsowej, to

A. sztablatura
B. sgraffito
C. tynk zmywalny
D. tynk cyklinowany
Sztablatura to technika wykończeniowa, która polega na nałożeniu gładkiej warstwy zaczynu gipsowego na podkład wapienno-gipsowy. Jest to dość popularna metoda w architekturze wnętrz, szczególnie w obiektach zabytkowych, gdzie ważne jest zachowanie estetyki i tradycyjnego rzemiosła. Warto zaznaczyć, że sztablatura charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć oraz zdolnością do regulacji mikroklimatu pomieszczeń, co czyni ją idealnym rozwiązaniem do stosowania w różnorodnych warunkach. Zastosowanie sztablatury umożliwia uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni, która może być następnie malowana lub dekorowana innymi technikami, co podnosi walory estetyczne wnętrza. W praktyce, tynk sztukatorski w formie sztablatury jest często wybierany w projektach, które nawiązują do klasycznych stylów architektonicznych, gdzie szczególnie istotne jest zachowanie autentyczności i detali wykończeniowych.

Pytanie 13

Narzędzie przedstawione na rysunku należy zastosować do

Ilustracja do pytania
A. narzucania tynku,
B. wyznaczenia powierzchni tynku.
C. wyrównywania tynku,
D. zacierania tynku.
Wybór odpowiedzi "wyrównywania tynku" jest na miejscu, bo to właśnie łata tynkarska, którą widać na rysunku, jest kluczowym narzędziem używanym do wyrównania powierzchni. Ta łata, najczęściej z drewna albo metalu, pomaga równo rozprowadzić tynk na ścianie, co w efekcie daje ładną, gładką powierzchnię. Wyrównywanie tynku to ważny krok podczas końcowych prac, bo to zapewnia dobrą przyczepność dla farby czy tapety. Jeśli używasz łaty, to dobrze jest robić ruchy wzdłuż i wszerz, żeby równomiernie pozbyć się nadmiaru tynku. W budowlance to się stosuje i jest zgodne z najlepszymi praktykami, bo precyzyjne wyrównanie naprawdę robi różnicę w trwałości i estetyce końcowego efektu.

Pytanie 14

Czym jest spoiwo mineralne hydrauliczne?

A. gips hydrauliczny
B. wapno dolomitowe
C. cement hutniczy
D. wapno hydratyzowane
Cement hutniczy jest spoiwem mineralnym hydraulicznym, co oznacza, że ma zdolność do twardnienia pod wpływem wody, nawet w warunkach wilgotnych. Jest to szczególnie ważne w budownictwie oraz inżynierii lądowej, gdzie często mamy do czynienia z konstrukcjami narażonymi na działanie wody. Cement hutniczy, zwany również cementem żużlowym, powstaje z mieszania klinkieru cementowego z żużlem wielkopiecowym, co nadaje mu wyjątkowe właściwości, takie jak zwiększona odporność na działanie wody i chemikaliów. W praktyce, cement hutniczy jest stosowany do budowy fundamentów, konstrukcji podziemnych oraz obiektów hydrotechnicznych, takich jak tamy i zbiorniki. Ponadto, jego właściwości pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 w procesie produkcji, co jest zgodne z aktualnymi trendami zrównoważonego budownictwa oraz standardami ekologicznymi. Wybór cementu hutniczego jako spoiwa hydraulicznego jest zatem uzasadniony zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i ekologicznego.

Pytanie 15

Jakiego typu tynkiem jest tynk kategorii 0 nazywany "rapowany"?

A. Specjalistycznym
B. Zwykłym
C. Wyborowym
D. Surowym
Tynk surowy, znany również jako tynk rapowany, jest tynkiem kategorii 0, który charakteryzuje się minimalnym przetworzeniem i brakiem dodatkowych dodatków chemicznych, co sprawia, że jest przyjazny dla środowiska. Tynki surowe są stosowane głównie w obiektach, gdzie estetyka powierzchni nie jest kluczowa, a głównym celem jest ochrona konstrukcji budynku przed wpływem wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych. Dzięki swojej naturalnej strukturze, tynki te pozwalają na swobodne oddychanie murów, co z kolei przyczynia się do regulacji wilgotności w pomieszczeniach. W praktyce, tynk surowy jest często stosowany w budownictwie ekologicznym oraz w renowacji obiektów zabytkowych, gdzie zachowanie oryginalnych materiałów i technik budowlanych jest szczególnie ważne. Ponadto, tynk rapowany zapewnia dobrą przyczepność do późniejszych warstw wykończeniowych, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem w pracach budowlanych.

Pytanie 16

Tynki doborowe to tynki standardowe

A. dwuwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
B. trójwarstwowymi o równej i bardzo gładkiej powierzchni
C. trójwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
D. dwuwarstwowymi o równej i gładkiej powierzchni
Wybór tynków dwuwarstwowych, jak sugerują niektóre odpowiedzi, jest niezgodny z definicją tynków doborowych, które wymagają zaawansowanego podejścia w budowie. Tynki dwuwarstwowe składają się z warstwy podkładowej oraz wykończeniowej, co nie zapewnia takich samych właściwości funkcjonalnych i estetycznych, jak tynki trójwarstwowe. Warstwa zbrojona, obecna w tynkach trójwarstwowych, ma na celu nie tylko wzmocnienie struktury, ale również poprawę izolacyjności akustycznej i termicznej, co jest kluczowe w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Ponadto, tynki dwuwarstwowe zazwyczaj prowadzą do uzyskania powierzchni mniej gładkiej, co może skutkować problemami przy dalszym wykańczaniu ścian. Odrzucenie tynków gładkich w kontekście tynków doborowych wskazuje na niedostateczne zrozumienie istoty tych systemów. Wiele osób myli także tynki gładkie z tynkami o powierzchni szorstkiej, co prowadzi do błędnych wniosków dotyczących ich zastosowania i właściwości. Aby uniknąć takich pomyłek, ważne jest, aby zrozumieć różnice między różnymi typami tynków oraz ich wpływ na jakość wykończenia wnętrz. Zastosowanie niewłaściwego typu tynku może nie tylko obniżyć estetykę pomieszczenia, ale także wpłynąć na jego trwałość oraz energooszczędność.

Pytanie 17

Jakie składniki należy podgrzać podczas przygotowywania zaprawy murarskiej w chłodnych miesiącach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej +5°C?

A. Wodę i piasek po ich wymieszaniu
B. Piasek i cement przed ich wymieszaniem
C. Wodę i cement po ich wymieszaniu
D. Piasek i wodę przed ich wymieszaniem
Dobra robota z odpowiedzią! Podgrzanie piasku i wody przed wymieszaniem to naprawdę ważna zasada, zwłaszcza w zimie. Jak temperatura spada poniżej +5°C, istnieje duże ryzyko, że woda w zaprawie zamarznie. A to nie byłoby dobre, bo osłabia strukturę muru. Podgrzewając wodę do przynajmniej +20°C i używając ciepłego piasku, poprawiamy plastyczność mieszanki i adhezję składników. Dzięki temu zaprawa jest bardziej jednorodna. Warto też pomyśleć o różnych dodatkach przeciwmroźnych, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć odporność zaprawy na zimno. Dlatego naprawdę warto stosować te sprawdzone metody w budownictwie, żeby zapewnić solidność konstrukcji.

Pytanie 18

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Tworzywo sztuczne.
B. Szkło.
C. Tynk.
D. Żelbet.
Wybór materiałów takich jak tworzywo sztuczne, tynk czy żelbet w kontekście oznaczenia rysunkowego jest błędny, ponieważ każdy z tych materiałów ma specyficzne zastosowania oraz oznaczenia, które różnią się od oznaczenia szkła. Tworzywa sztuczne mają swoje unikalne właściwości, które są używane w różnych branżach, od elektroniki po budownictwo, ale ich oznaczenia rysunkowe nie są związane z omawianym standardem PN-70/B-01030. Tynk, jako materiał wykończeniowy, również nie jest przedstawiany w taki sam sposób na rysunkach technicznych, a jego zastosowanie koncentruje się głównie na estetyce i ochronie ścian. Żelbet, czyli żelbeton, to materiał konstrukcyjny, którego oznaczenia są całkowicie inne i odnoszą się do jego właściwości wytrzymałościowych i zastosowania w budownictwie. Wybór nieprawidłowych materiałów może prowadzić do błędnych wniosków oraz nieporozumień w projektach budowlanych. Właściwe rozumienie i stosowanie standardowych oznaczeń jest kluczowe w kontekście efektywnej komunikacji w zespole projektowym oraz zapewnienia zgodności z normami branżowymi, co w dłuższej perspektywie przekłada się na jakość i bezpieczeństwo realizowanych inwestycji.

Pytanie 19

Gdzie można wykorzystać zaprawy gipsowe?

A. do tynkowania działowych ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności
B. do murowania fundamentów z elementów betonowych
C. do tynkowania elewacji budynków
D. do murowania ścian z gipsowych elementów w suchych pomieszczeniach
Stwierdzenie, że zaprawy gipsowe można stosować do tynkowania ścian zewnętrznych, jest nieprawidłowe, ponieważ gips nie jest materiałem odpornym na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy zmiany temperatury. Tynki gipsowe, ze względu na swoją strukturę i właściwości, nadają się jedynie do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie występuje duża wilgotność ani agresywne czynniki zewnętrzne. Podobnie, tynkowanie ścian działowych w pomieszczeniach wilgotnych również nie jest zalecane, gdyż gips w takim środowisku może ulegać degradacji, co prowadzi do uszkodzenia struktury i estetyki wykończenia. Co więcej, wykorzystanie zapraw gipsowych do murowania ścian fundamentowych z elementów betonowych jest błędne, ponieważ fundamenty wymagają materiałów o wysokiej wytrzymałości na ściskanie i odporności na wilgoć, a gips nie spełnia tych wymagań. Typowe błędy myślowe związane z tymi odpowiedziami to nieznajomość właściwości materiałów budowlanych oraz ich zastosowania w kontekście różnorodnych warunków środowiskowych. Rekomendacje dotyczące stosowania zapraw budowlanych powinny być oparte na ich specyfikacjach technicznych oraz na normach budowlanych, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 20

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile kg suchej zaprawy należy wsypać do 25 dm3 wody, aby zachować właściwe proporcje składników mieszanki.

Instrukcja producenta
Proporcje mieszania
woda/sucha mieszanka
0,2 dm3/kg
Wydajność1,5 kg/m2/mm
Czas zużycia zaprawyok. 2 godzin
A. 125 kg
B. 50 kg
C. 37,5 kg
D. 112,5 kg
Poprawna odpowiedź to 125 kg, ponieważ zgodnie z instrukcją producenta, na każdy kilogram suchej zaprawy potrzeba 0,2 dm³ wody. Obliczając ilość potrzebnej suchej zaprawy, dzielimy objętość wody (25 dm³) przez proporcję wody do suchej zaprawy (0,2 dm³/kg). W ten sposób uzyskujemy 25 dm³ / 0,2 dm³/kg = 125 kg. Przykładowo, w praktycznym zastosowaniu, w branży budowlanej kluczowe jest przestrzeganie tych proporcji, aby uzyskać odpowiednią wytrzymałość i trwałość mieszanki. Niedopasowanie składników może prowadzić do osłabienia struktury, co w konsekwencji wpływa na bezpieczeństwo oraz jakość wykonanej pracy. Dobre praktyki zakładają zawsze dokładne przeliczenie ilości składników przed przystąpieniem do mieszania, aby uniknąć strat materiałowych oraz czasowych. Przestrzeganie tych zasad jest istotne nie tylko w budownictwie, ale także w innych dziedzinach przemysłu, gdzie precyzyjne proporcje składników mają kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanych właściwości finalnego produktu.

Pytanie 21

Naprawa uszkodzenia ściany przedstawionej na fotografii powinna polegać na

Ilustracja do pytania
A. przemurowaniu uszkodzonego fragmentu muru.
B. uzupełnieniu ubytku muru mieszanką betonową.
C. wzmocnieniu muru prętami stalowymi.
D. wypełnieniu ubytków muru zaprawą cementową.
Zastosowanie wzmocnienia muru prętami stalowymi jako metody naprawy w tym przypadku jest niewłaściwe, ponieważ nie rozwiązuje podstawowego problemu, jakim jest poważne uszkodzenie muru. Pręty stalowe mogą być skuteczne w przypadku mniejszych pęknięć lub uszkodzeń, jednak w sytuacji, gdy zniszczenie obejmuje całą grubość muru, nie zapewnią one należnej trwałości ani stabilności strukturalnej. Wypełnianie ubytków zaprawą cementową także nie jest odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ w przypadku tak poważnych uszkodzeń, zaprawa nie będzie w stanie utrzymać obciążenia i może szybko ulec degradacji. Podobnie, uzupełnienie mieszanką betonową może być mylnym rozwiązaniem; beton, mimo że jest materiałem wytrzymałym, nie jest odpowiedni do naprawy murów, które wymagają zachowania oryginalnych właściwości termoizolacyjnych i akustycznych. Takie podejścia ignorują istotę problemu i mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń. Kluczowe jest zrozumienie, że każda naprawa musi być dostosowana do specyfiki uszkodzenia i potrzeb strukturalnych budynku, co w tym przypadku jednoznacznie wskazuje na konieczność przemurowania uszkodzonego fragmentu, a nie podejmowania doraźnych i powierzchownych działań.

Pytanie 22

Na rysunku przedstawiono fragment ściany zewnętrznej z oblicówką konstrukcyjną. Wykonanie takiej ściany polega na wymurowaniu

Ilustracja do pytania
A. najpierw warstwy wewnętrznej, a po jej stwardnieniu, wykonaniu okładziny zewnętrznej.
B. obu warstw jednocześnie na całej wysokości.
C. warstwy zewnętrznej, a po jej stwardnieniu, domurowaniu warstwy wewnętrznej.
D. ze szczeliną powietrzną pomiędzy warstwą wewnętrzną a zewnętrzną.
Nieprawidłowe podejście do wykonania ściany z oblicówką konstrukcyjną, polegające na wymurowaniu najpierw warstwy zewnętrznej, a po jej stwardnieniu warstwy wewnętrznej, jest obarczone istotnymi błędami myślowymi. Przede wszystkim, takie podejście prowadzi do problemów związanych z osiadaniem poszczególnych warstw, co może skutkować powstawaniem szczelin, a tym samym pogorszeniem parametrów izolacyjnych. Murowanie warstwy zewnętrznej przed wewnętrzną narusza jedność materiałową, prowadząc do ryzyka wpływu na trwałość całej konstrukcji. Dodatkowo technika ta nie uwzględnia odpowiedniego połączenia warstw, co może prowadzić do problemów z izolacją termiczną i akustyczną. Wykonując obie warstwy jednocześnie, eliminujemy ryzyko różnic w osiadaniu, co jest zgodne z normami budowlanymi dotyczącymi stabilności konstrukcji. Warto również zauważyć, że popełniając błąd w kolejności murowania, można spotkać się z nieprawidłowym odwodnieniem oraz nieefektywną wentylacją, co może prowadzić do zjawisk kondensacji wilgoci wewnątrz ściany. Takie błędne podejście jest sprzeczne z zasadami dobrych praktyk budowlanych i może prowadzić do poważnych konsekwencji w kontekście trwałości i funkcjonalności budynku.

Pytanie 23

Jakie narzędzie wykorzystuje się do określenia zewnętrznych krawędzi układanych warstw muru?

A. sznur murarski
B. pion murarski
C. poziomica murarska
D. kątownik murarski
Pion murarski, poziomica murarska oraz kątownik murarski to narzędzia, które mają swoje specyficzne zastosowania, ale nie są one odpowiednie do wyznaczania zewnętrznych krawędzi układanych warstw muru. Pion murarski służy głównie do sprawdzania pionowości elementów budowlanych, co jest istotne w kontekście zapewnienia, że mury są proste w pionie, ale nie wyznacza on krawędzi w poziomie. Poziomica murarska natomiast ma na celu sprawdzanie poziomu powierzchni, co jest istotne dla równości poszczególnych warstw, ale nie pozwala na wytyczenie linii odniesienia wzdłuż całego muru. Kątownik murarski jest używany do tworzenia kątów prostych oraz do sprawdzania równoległości, lecz również nie nadaje się do wyznaczania długich linii poziomych, jak to robi sznur murarski. Często można spotkać błędne myślenie, że te narzędzia mogą zastąpić sznur murarski, co prowadzi do nieprecyzyjnych wyników i w konsekwencji do problemów w dalszym etapie budowy. W każdym przypadku, stosowanie narzędzi do ich przeznaczenia jest kluczowe dla zapewnienia wysokiej jakości wykonania prac budowlanych. Dlatego istotne jest, aby zrozumieć, że każde z tych narzędzi pełni swoją unikalną rolę, a ich umiejętne wykorzystanie w odpowiednich momentach jest kluczowe dla sukcesu projektu budowlanego.

Pytanie 24

Spoiwa hydrauliczne to zestaw spoiw, które po zmieszaniu z wodą twardnieją i wiążą

A. tylko w czasie polewania wodą
B. na powietrzu i pod wodą
C. wyłącznie na powietrzu
D. pod wpływem wzrostu temperatury
Wybór odpowiedzi sugerujących, że spoiwa hydrauliczne wiążą tylko pod wpływem wzrostu temperatury czy tylko na powietrzu, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego ich właściwości chemicznych. Spoiwa hydrauliczne, w przeciwieństwie do spoiw organicznych, takich jak gips czy niektóre rodzaje klejów, nie są uzależnione od temperatury otoczenia do procesu twardnienia. Ich reakcja z wodą jest zasadniczo inna; zachodzi poprzez proces hydratacji, który prowadzi do powstania związków chemicznych nadających im wytrzymałość. Twierdzenie, że wiążą tylko na powietrzu, ignoruje fundamentalne zasady ich działania, które obejmują również twardnienie w warunkach wodnych. Typowym błędem jest także mylenie pojęć związanych z różnymi rodzajami spoiw. W praktyce, wiele konstrukcji, takich jak budowle hydrotechniczne, fundamenty domu czy elementy infrastruktury, wymaga zastosowania spoiów hydraulicznych, które muszą działać zarówno w kontakcie z powietrzem, jak i wodą, co jest kluczowe dla ich trwałości i bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak różne materiały budowlane reagują w różnych warunkach, aby podejmować właściwe decyzje w projektowaniu i budownictwie.

Pytanie 25

Na podstawie receptury oblicz, ile piasku potrzeba do sporządzenia jednego zarobu mieszanki betonowej w betoniarce o pojemności roboczej 200 litrów.

Receptura na 1 m³ mieszanki betonowej
Beton - klasa C12/15
cement CEM I 32,570 kg
piasek 0-2 mm780 kg
żwir 2-16 mm1380 kg
woda165 l
A. 3900 kg
B. 156 kg
C. 390 kg
D. 1560 kg
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi może być wynikiem kilku typowych błędów w obliczeniach związanych z przygotowaniem mieszanki betonowej. Często występujące nieporozumienia dotyczą przeliczeń jednostek oraz proporcji składników. Na przykład, odpowiadając 390 kg, można myśleć, że zwiększona ilość piasku poprawi jakość betonu. Jednak nadmiar piasku może negatywnie wpłynąć na stosunek cementu do wody, co może prowadzić do osłabienia struktury betonu. Inna z niepoprawnych odpowiedzi, 1560 kg, może wynikać z błędnego przeliczenia objętości lub mylnego założenia, że potrzebna ilość piasku powinna być proporcjonalnie większa do objętości. Ostatecznie, odpowiedź 3900 kg jest całkowicie nieuzasadniona, ponieważ wskazuje na niepoprawne zrozumienie podstawowych zasad mieszania składników. W praktyce budowlanej kluczowe jest zachowanie właściwych proporcji dla uzyskania mieszanki o optymalnych parametrach wytrzymałościowych. Dlatego tak ważne jest, aby kierować się standardami branżowymi oraz dokładnymi recepturami, co pozwala uniknąć błędów, które mogą prowadzić do poważnych problemów w przyszłości.

Pytanie 26

Na ilustracji przedstawiono sposób wykonania

Ilustracja do pytania
A. izolacji cieplnej.
B. hydroizolacji.
C. paroizilacji.
D. izolacji akustycznej.
Izolacja akustyczna, paroizolacja i izolacja cieplna to różne techniki w budownictwie, ale tak naprawdę nie mają nic wspólnego z hydroizolacją. Izolacja akustyczna polega na redukcji hałasu, który może przenikać przez ściany czy podłogi. Materiały takie jak wełna mineralna czy płyty akustyczne są wykorzystywane do tłumienia dźwięków, ale nie chronią przed wodą. Paroizolacja działa na innej zasadzie – ma za zadanie blokować parę wodną, żeby uniknąć kondensacji wewnątrz budynków. Tu przydają się folie paroizolacyjne, szczególnie podczas ocieplania poddaszy. Z kolei izolacja cieplna zatrzymuje ciepło w budynku, co wpływa na komfort cieplny i efektywność energetyczną. Stosuje się tu styropian czy wełnę mineralną. W dzisiejszym budownictwie trzeba brać pod uwagę wszystkie te aspekty, żeby wszystko działało jak należy. Jak się pominie ich odpowiednie zastosowanie może to prowadzić do błędnych wniosków o efektywności budowli, a to już może zagrażać bezpieczeństwu i komfortowi osób korzystających z budynków.

Pytanie 27

Betonową mieszankę tuż po umieszczeniu w formach należy

A. przykryć matami lub folią
B. zwilżyć wodą
C. nawilżyć mleczkiem cementowym
D. zagęścić
Zastosowanie mleczka cementowego, zwilżanie wodą czy przykrywanie matami lub folią to takie rzeczy, które nie przynoszą oczekiwanych efektów, jeśli chodzi o przygotowanie betonu po jego ułożeniu. Mleczko cementowe, choć może poprawić wygląd powierzchni, nie ma wpływu na to, żeby beton był gęstszy czy miał lepsze właściwości mechaniczne. W rzeczywistości, to może wręcz zaszkodzić przyczepności kolejnych warstw, co prowadzi do osłabienia całej konstrukcji. Zwilżanie wodą to ważna rzecz, ale ono nie zastępuje zagęszczania. Kiedy jest za dużo wody, może dość do segregacji składników mieszanki, a to naprawdę negatywnie odbija się na wytrzymałości betonu. Osłanianie betonu matami czy folią jest ważne, żeby chronić przed warunkami atmosferycznymi, ale to wciąż nie rozwiązuje problemu zagęszczenia, które jest kluczowe, żeby beton miał jednorodną strukturę. W budowlance często można usłyszeć błędne przekonania, że te metody mogą jakoś naprawić brak zagęszczenia, a to nieprawda i może prowadzić do poważnych defektów potem.

Pytanie 28

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany.
Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 2,70 m.
Wymiary [cm]

Ilustracja do pytania
A. 4,59 m2
B. 7,56 m2
C. 6,48 m2
D. 6,75 m2
Obliczając powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, kluczowe jest prawidłowe przeliczenie wymiarów z centymetrów na metry, co jest standardową praktyką w budownictwie. Wysokość pomieszczenia wynosi 2,70 m, co odpowiada 270 cm, a szerokość ściany wynosi 170 cm, co po przeliczeniu daje 1,70 m. Mnożąc te wartości, otrzymujemy 1,70 m * 2,70 m = 4,59 m2. Takie podejście jest zgodne z zasadami obliczeń powierzchni w projektowaniu wnętrz oraz w budownictwie, gdzie precyzyjne pomiary są niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej dokumentacji oraz kosztorysów. W praktyce, znajomość tych obliczeń jest niezbędna nie tylko dla architektów, ale również dla wykonawców, którzy muszą znać dokładne wymiary, aby skutecznie zarządzać procesem budowlanym. Rzetelne obliczenia powierzchni są także kluczowe dla oceny ilości materiałów potrzebnych do wykonania prac oraz dla oszacowania kosztów związanych z remontem lub budową.

Pytanie 29

Cementowa zaprawa wyróżnia się wysoką

A. odpornością na skurcz
B. kapilarnością
C. wytrzymałością na ściskanie
D. higroskopijnością
Wybór odpowiedzi dotyczącej odporności na skurcz, kapilarności lub higroskopijności zaprawy cementowej wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące właściwości tego materiału. Odporność na skurcz odnosi się do zdolności materiału do minimalizacji deformacji w wyniku wysychania. Choć zaprawy cementowe mogą wykazywać pewne właściwości skurczowe, ich głównym atutem jest wytrzymałość na ściskanie. Kapilarność to zdolność materiału do transportowania wody w mikroskalowych porach, co jest ważne, ale nierzadko niekorzystne, gdyż może prowadzić do wilgoci w strukturach budowlanych. W kontekście zapraw cementowych, ich projektowanie powinno minimalizować ten efekt, aby zredukować ryzyko uszkodzeń. Natomiast higroskopijność odnosi się do zdolności materiału do wchłaniania wilgoci z otoczenia, co jest istotne w niektórych zastosowaniach budowlanych, jednak nie jest kluczowym parametrem dla zapraw cementowych. Ponadto, warto zauważyć, że wybór niewłaściwych właściwości jako kluczowych dla zapraw cementowych może prowadzić do błędnych decyzji projektowych oraz wykonawczych, co w ostateczności może wpłynąć na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji. Dlatego zrozumienie różnorodnych właściwości materiałów budowlanych oraz ich praktycznych implikacji jest kluczowe dla inżynierów i architektów.

Pytanie 30

Oczytaj z danych zawartych w tabeli, jaką powierzchnię ściany zewnętrznej budynku należy otynkować?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 148,68 m2
B. 125,00 m2
C. 200,60 m2
D. 35,00 m2
Wybór odpowiedzi, który nie odpowiada rzeczywistej powierzchni ściany zewnętrznej, najczęściej wynika z niedokładnych obliczeń albo złego zrozumienia danych z tabeli. Takie odpowiedzi jak 35,00 m2 czy 200,60 m2 mogą sugerować, że nie wzięto pod uwagę wymiarów budynku, a może nie odjęto takich rzeczy jak okna czy drzwi od całkowitej powierzchni. Z kolei 148,68 m2 może wskazywać, że ktoś użył złej jednostki miary lub popełnił błąd przy zaokrąglaniu, co jest dość powszechne. Takie pomyłki mogą skutkować dużymi różnicami w kosztach materiałów i pracy, a to jest istotne w kontekście budżetowania. Zrozumienie każdej pozycji w tabeli kosztorysowej i dokładne zapoznanie się z wymaganiami technicznymi do tynków zewnętrznych jest wręcz niezbędne, żeby uniknąć takich wpadek. Dobre podejście do analizy danych pomoże w uzyskaniu bardziej trafnych wyników w obliczeniach i lepszym zarządzaniu projektem budowlanym.

Pytanie 31

Jaką wytrzymałość ma klasa zaprawy na

A. ugięcie
B. ściśnięcie
C. rozciąganie
D. przesuwanie
Klasa zaprawy rzeczywiście odnosi się do jej wytrzymałości na ściskanie. Wytrzymałość na ściskanie jest kluczowym parametrem, który określa zdolność materiału do przenoszenia obciążeń działających w kierunku osiowym, co jest szczególnie istotne w budownictwie i inżynierii lądowej. W praktyce, zaprawy murarskie są stosowane do łączenia elementów budowlanych, takich jak cegły czy bloczki, a ich wytrzymałość na ściskanie wpływa na trwałość całej konstrukcji. Zgodnie z normami PN-EN 1015-11, wytrzymałość na ściskanie zaprawy może być klasyfikowana według różnych klas, co pozwala inżynierom na dobór odpowiedniego materiału do danego zastosowania, np. w budynkach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej. Wytrzymałość na ściskanie zaprawy jest zatem kluczowym wskaźnikiem jakości, którego pomiar przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych, a jej znajomość pozwala na optymalizację kosztów oraz zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji.

Pytanie 32

Kruszywem wykorzystywanym do produkcji betonów lekkich jest

A. tłuczeń
B. pospółka
C. grys
D. keramzyt
Wybór innych kruszyw, takich jak pospółka, tłuczeń czy grys, nie jest odpowiedni do wytwarzania betonów lekkich, co wynika z ich właściwości fizycznych i chemicznych. Pospółka, będąca mieszanką różnych frakcji gruntu, ma zazwyczaj zbyt dużą gęstość, co negatywnie wpływa na masę końcowego produktu. Tłuczeń, który jest materiałem stosowanym głównie do budowy dróg i podłoży, cechuje się szorstką powierzchnią oraz dużą wytrzymałością, ale również dużą masą, co sprawia, że nie jest odpowiedni do betonów lekkich. Grys, z kolei, jest materiałem drobnoziarnistym, który, mimo że może być stosowany w betonach, również nie spełnia wymagań dotyczących niskiej gęstości i izolacyjności, jakie są istotne w przypadku betonów lekkich. Decydując się na inny rodzaj kruszywa, można nieświadomie prowadzić do zwiększenia masy konstrukcji, co negatywnie wpływa na efektywność energetyczną budynku oraz obciążenie jego fundamentów. W kontekście norm budowlanych, stosowanie niewłaściwego kruszywa może narazić konstrukcje na ryzyko przeciążeń, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku budynków wielokondygnacyjnych. Należy pamiętać, że dobór odpowiednich materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla trwałości, bezpieczeństwa i funkcjonalności obiektów budowlanych.

Pytanie 33

Wylicz koszt wymiany pięciu okien o wymiarach 120×150 cm każde, jeśli cena jednostkowa tej usługi to 65,00 zł/m.

A. 1560,00 zł
B. 1404,00 zł
C. 1755,00 zł
D. 1950,00 zł
Żeby obliczyć, ile kosztuje wymiana pięciu okien o wymiarach 120x150 cm, najpierw trzeba policzyć pole jednego okna. To proste – 120 cm razy 150 cm daje nam 18000 cm². Potem przeliczamy to na metry kwadratowe, dzieląc przez 10000, co daje 1,8 m² na jedno okno. Jak już mamy pięć okien, to całkowite pole wychodzi 5 razy 1,8 m², czyli 9 m². Koszt za metr kwadratowy to 65 zł, więc całkowity koszt wymiany tych okien to 9 m² razy 65 zł, co daje 585 zł. Pamiętaj, że zawsze musisz sprawdzić jednostki, żeby uniknąć błędów. To może się wydawać nudne, ale w praktyce wiedza o kosztach materiałów i robocizny jest kluczowa do dobrego planowania budżetu. Precyzyjne obliczenia pomagają lepiej zarządzać finansami w budownictwie.

Pytanie 34

Oblicz powierzchnię ściany przedstawionej na rysunku, jeżeli zgodnie z zasadami przedmiarowania od powierzchni ścian należy odjąć powierzchnię otworów większych od 0,5 m2.

Ilustracja do pytania
A. 22,04 m2
B. 18,91 m2
C. 18,55 m2
D. 22,40 m2
Poprawna odpowiedź to 18,91 m2, co wynika z zastosowania właściwych zasad przedmiarowania powierzchni ścian. Podczas obliczeń należy uwzględnić całkowitą powierzchnię ściany, a następnie odjąć powierzchnię otworów, które są większe niż 0,5 m². W praktyce, aby uzyskać dokładne wyniki, kluczowe jest precyzyjne zmierzenie wszystkich otworów oraz ich uwzględnienie w obliczeniach. Przykładowo, jeśli ściana ma wymiar 25 m2, a dwa otwory o powierzchni 3 m2 i 2 m2, to łączna powierzchnia otworów wynosi 5 m2, co prowadzi do obliczenia 25 m2 - 5 m2 = 20 m2. Jak widać, kluczowe jest zrozumienie, które otwory należy odjąć. Standardy branżowe, takie jak PN-ISO 6707-1, podkreślają znaczenie precyzyjnego pomiaru w procesie przedmiarowania, co ma bezpośredni wpływ na koszty budowy oraz efektywność realizacji projektu.

Pytanie 35

Jakie wskazanie sygnalizuje odrywanie się tynku od podstawy?

A. Widoczne zgrubienie na powierzchni tynku
B. Łatwość w zarysowaniu powierzchni tynku za pomocą ostrza
C. Głuchy dźwięk podczas stukania w tynk młotkiem
D. Dostrzegalne pęknięcie na powierzchni tynku
Głuchy odgłos przy ostukiwaniu tynku młotkiem jest jednoznacznym wskaźnikiem odwarstwienia tynku od podłoża. Tego rodzaju dźwięk powstaje, gdy przestrzeń między tynkiem a jego podłożem jest pusta, co prowadzi do zmiany akustyki dźwięku. W praktyce, przy wykonywaniu prac remontowych, fachowcy często wykorzystują tę metodę jako szybką i efektywną technikę diagnostyczną. Zgodnie z normami budowlanymi, odwarstwienie powinno być usunięte przed dalszymi pracami, aby uniknąć problemów w przyszłości, takich jak pękanie tynku czy zagrzybienie. Działania naprawcze obejmują usunięcie luźnego tynku, przygotowanie podłoża oraz nałożenie nowego tynku zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrą praktyką jest również kontrolowanie stanu tynku w regularnych odstępach czasu, co pozwoli na wczesne wykrywanie problemów i ich skuteczne rozwiązanie.

Pytanie 36

W przedstawiony na rysunku graficzny sposób oznacza się w dokumentacji projektowej beton

Ilustracja do pytania
A. zwykły niezbrojony.
B. lekki niezbrojony.
C. zwykły zbrojony.
D. lekki zbrojony.
Wybór odpowiedzi, która nie jest "zwykły niezbrojony", jest błędny, ponieważ każda z pozostałych opcji odnosi się do betonu, który ma dodatkowe właściwości lub różnice w składzie. Beton "zwykły zbrojony" oznacza zastosowanie zbrojenia, które podnosi jego wytrzymałość na rozciąganie, co jest istotne w konstrukcjach narażonych na takie obciążenia, ale nie ma to zastosowania w przypadku, gdy rysunek przedstawia beton niezbrojony. Z kolei "lekki zbrojony" oraz "lekki niezbrojony" odnosi się do betonu o obniżonej gęstości, co jest często stosowane w wypadku budowy lekkich konstrukcji, gdzie wymagana jest oszczędność masy, np. w budynkach wysokich. Te błędne odpowiedzi mogą wynikać z nieporozumienia dotyczącego klasyfikacji betonu oraz jego właściwości. Ważne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi rodzajami betonu oraz ich zastosowaniem w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe oznaczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji w projektowaniu i wykonawstwie, w tym obniżonej nośności i trwałości konstrukcji.

Pytanie 37

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. sklepienie odcinkowe.
B. nadproże sklepione łukowo.
C. sklepienie półkoliste.
D. nadproże sklepione płasko.
Nadproże sklepione płasko, które zostało przedstawione na rysunku, to konstrukcja charakteryzująca się poziomą formą, która przenosi obciążenia z górnej części ściany na boki otworu. Jest to popularne rozwiązanie w budownictwie, zwłaszcza przy projektowaniu otworów w murach nośnych, nad oknami czy drzwiami. W konstrukcji nadproża płaskiego zastosowanie znajdują elementy, takie jak cegły, betonowe bloczki czy stalowe belki, które są ułożone w poziomie, tworząc stabilną podstawę. Warto podkreślić, że nadproża te są szczególnie efektywne w budynkach jednorodzinnych oraz w obiektach, gdzie nie są przewidziane duże obciążenia. Zastosowanie tego typu nadproża przyczynia się do zwiększenia wytrzymałości konstrukcji oraz poprawy estetyki budynku. W praktyce budowlanej, projektanci stosują nadproża płaskie zgodnie z zasadami zawartymi w normach budowlanych, co gwarantuje bezpieczeństwo i funkcjonalność obiektu.

Pytanie 38

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ maksymalną odległość, w której należy wykonać szczeliny dylatacyjne w ścianie jednowarstwowej wymurowanej z pustaków ceramicznych, o spoinach pionowych niewypełnionych.

Rodzaj muruOdległości Ld między szczelinami dylatacyjnymi (w metrach) w ścianach
szczelinowychjedno- lub dwuwarstwowych o spoinach pionowych
warstwa zewnętrznawarstwa wewnętrznawypełnionychniewypełnionych
Z elementów ceramicznych12403025
Z innych elementów murowych8302520
A. 20 metrów.
B. 30 metrów.
C. 25 metrów.
D. 12 metrów.
Wybór odpowiedzi 25 metrów jako maksymalnej odległości, w której należy wykonać szczeliny dylatacyjne w ścianie jednowarstwowej wymurowanej z pustaków ceramicznych, jest zgodny z danymi zawartymi w tabeli. Zgodnie z normami budowlanymi, dylatacje są niezbędne w konstrukcjach, aby zminimalizować ryzyko pęknięć wynikających z rozszerzalności cieplnej materiałów. W przypadku ścian z pustaków ceramicznych, które mają spoiny pionowe niewypełnione, odległość 25 metrów to standardowy parametr, który zapewnia odpowiednią elastyczność konstrukcji oraz umożliwia neutralizację naprężeń. Przykładowo, w praktyce budowlanej zastosowanie dylatacji co 25 metrów jest efektywnym rozwiązaniem, które jest stosowane w projektach budowlanych zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i komercyjnych. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na zalecenia w normach PN-EN 1996-1-1, które podkreślają znaczenie takiego rozkładu dylatacji w kontekście trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji.

Pytanie 39

Aby postawić ścianę z bloczków gazobetonowych, niezbędne jest użycie kielni oraz

A. pacy i poziomicy
B. sznurka murarskiego i cykliny
C. spoinówki i poziomicy
D. sznurka murarskiego i poziomicy
Wykorzystanie innych narzędzi, takich jak cyklina, spoinówka czy pacą, w kontekście murowania ścian z bloczków gazobetonowych, jest niezgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Cyklina, stosowana do obróbki krawędzi bloczków, jest przydatna na etapie przygotowania materiałów, ale nie jest kluczowym narzędziem podczas samego murowania. Jej użycie nie ma wpływu na precyzję układania bloków w pionie i poziomie, co jest niezbędne dla jakości i trwałości ściany. Spoinówka, która ma na celu formowanie spoin między bloczkami, również nie zastępuje poziomicy ani sznurka murarskiego. Używając jej w niewłaściwy sposób, można narazić całą konstrukcję na niedokładności. Z kolei paca, chociaż pomocna w nakładaniu zaprawy, nie jest istotna dla kontroli geometrii ściany. Często spotykanym błędem jest skupienie się na narzędziach, które są pomocne w późniejszych etapach budowy, zamiast na tych, które zapewniają podstawową dokładność na początku procesu murowania. Zastosowanie niewłaściwych narzędzi może skutkować poważnymi konsekwencjami, w tym błędami w konstrukcji. Dlatego fundamentalne jest zrozumienie, że narzędzia do kontrolowania poziomu i linii są kluczowe dla powodzenia projektu budowlanego.

Pytanie 40

Jakie spoiwo powoduje korozję stali?

A. Wapienne
B. Cementowe
C. Gipsowe
D. Cementowo-wapienne
Wybór innych spoiw, takich jak cementowe, wapienne czy cementowo-wapienne, może być mylący w kontekście korozji stali, ponieważ te materiały nie wywołują korozji w taki sam sposób jak gips. Cement, będący jednym z najczęściej stosowanych spoiw w budownictwie, ma alkaliczne pH, co działa protekcyjnie na stal, tworząc pasywacyjną warstwę tlenków na jej powierzchni. To zjawisko jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie cementu w połączeniu ze stalą zbrojeniową, aby zapewnić trwałość konstrukcji. Wapno, używane często w tradycyjnych tynkach i zaprawach, również nie jest substancją, która prowadzi do korozji stali, a wręcz ma właściwości odwadniające, co zmniejsza ryzyko korozji. Cementowo-wapienne mieszanki łączą w sobie zalety obu tych materiałów, oferując wysoką wytrzymałość i odporność na działanie kwasów, a ich pH również nie sprzyja korozji. Typowym błędem myślowym jest zakładanie, że wszystkie materiały budowlane mogą mieć negatywny wpływ na stal. Ważne jest, aby przeanalizować konkretne właściwości chemiczne i ich interakcje z metalami, aby podejmować świadome decyzje w zakresie wyboru materiałów budowlanych.