Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 09:13
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 09:25

Egzamin niezdany

Wynik: 9/40 punktów (22,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Która z wymienionych czynności nie jest częścią badań kontrolnych przeprowadzanych podczas odbioru tynków cienkowarstwowych?

A. Weryfikacja prawidłowości przygotowania podłoża
B. Badanie nasiąkliwości tynku
C. Sprawdzenie przyczepności tynku do podłoża
D. Pomiar grubości tynku
Badanie nasiąkliwości tynku nie jest zaliczane do badań kontrolnych wykonywanych podczas odbioru tynków pocienionych, ponieważ jego celem jest ocena zdolności tynku do wchłaniania wody, co ma większe znaczenie w kontekście tynków tradycyjnych. W przypadku tynków pocienionych, które charakteryzują się innymi właściwościami technicznymi, bardziej istotne są testy takie jak badanie przyczepności tynku do podłoża, które pozwala ocenić, czy tynk jest prawidłowo osadzony na podłożu, oraz badanie grubości tynku, które zapewnia zgodność z wymaganiami projektowymi. W praktyce, przeprowadzanie badań nasiąkliwości może nie przynieść użytecznych informacji, gdyż tynki pocienione mają na celu zmniejszenie nasłonecznienia, co wpływa na ich właściwości użytkowe. Standardy branżowe, takie jak PN-EN 998-1, wskazują na kluczowe parametry do oceny tynków, co potwierdza, że badanie nasiąkliwości nie jest priorytetowe w procesie odbioru tynków pocienionych.

Pytanie 2

Tynk III kategorii powszechny to

A. tynk trójwarstwowy wygładzony pacą pokrytą filcem
B. tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko
C. narzut o jednej warstwie, wyrównany kielnią
D. narzut jedno- lub dwu-warstwowy wygładzany pacą
Tynk pospolity III kategorii, jako tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko, jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu estetycznej, gładkiej powierzchni. Tego rodzaju tynk składa się z trzech warstw: warstwy podkładowej, warstwy zasadniczej oraz warstwy wykończeniowej, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości oraz trwałości. Takie podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie trzech warstw w celu osiągnięcia najlepszych właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych. Przykładem zastosowania tynku pospolitego III kategorii mogą być wnętrza budynków mieszkalnych, gdzie gładka powierzchnia ścian jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Dobra praktyka polega na prawidłowym wykonaniu każdej z warstw, co wpływa na końcowy efekt estetyczny oraz trwałość tynku, a także na jego odporność na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Dodatkowo, tynk taki może być malowany, co otwiera dodatkowe możliwości aranżacyjne w przestrzeni. Zastosowanie tynku trójwarstwowego zwiększa też wartość estetyczną obiektów budowlanych.

Pytanie 3

Aby sprawdzić precyzję poziomego ustawienia kolejnych warstw cegieł, należy użyć

A. warstwomierza.
B. łaty.
C. poziomicy.
D. sznura murarskiego.
Poziomica to narzędzie niezbędne do zapewnienia, że warstwy cegieł są ułożone w poziomie, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki budowli. Użycie poziomicy pozwala na dokładne pomiary, które wskazują, czy trzymana powierzchnia jest idealnie równa. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji, gdzie nawet niewielkie odchylenia mogą prowadzić do problemów strukturalnych. Standardy budowlane zalecają używanie poziomicy do kontroli poziomu podłoża przed rozpoczęciem murowania oraz podczas układania kolejnych warstw. Przykładem zastosowania poziomicy może być postawienie pierwszej warstwy cegieł na fundamentach, gdzie jej użycie pozwala na uzyskanie idealnego poziomu, co jest podstawą dla kolejnych etapów budowy. Warto również pamiętać, że poziomica może być wykorzystana w różnych sytuacjach budowlanych, takich jak montaż okien czy drzwi, gdzie precyzyjne ułożenie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu. W związku z tym, posługiwanie się poziomicą jest nie tylko dobrą praktyką, ale także niezbędnym standardem w branży budowlanej.

Pytanie 4

Zaprawę tynkarską produkowaną w zakładzie, oznaczoną symbolem R, wykorzystuje się do realizacji tynków

A. izolujących cieplnie
B. jednowarstwowych zewnętrznych
C. renowacyjnych
D. szlachetnych
Odpowiedź dotycząca tynków renowacyjnych jest prawidłowa, ponieważ zaprawa tynkarska oznaczona symbolem R została zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w pracach renowacyjnych. Tynki renowacyjne są stosowane w celu przywrócenia oryginalnych właściwości estetycznych oraz ochronnych istniejących budynków, które mogą być narażone na degradację ze względu na warunki atmosferyczne lub inne czynniki. Przykłady zastosowania obejmują renowację historycznych elewacji, gdzie ważne jest zachowanie charakterystyki materiałów oryginalnych, ale również w przypadku budynków, które doznały uszkodzeń, takich jak pęknięcia czy zawilgocenie. Tynki te często zawierają specjalne dodatki, które poprawiają ich przyczepność, elastyczność oraz parametry izolacyjne, co czyni je idealnym wyborem do renowacji. Dobrze przemyślany dobór tynku renowacyjnego zgodnego z charakterystyką budynku oraz jego otoczenia jest kluczowy, a normy PN-EN 998-1 oraz PN-EN 1015-12 mogą służyć jako wytyczne w tym zakresie.

Pytanie 5

Masa asfaltowa dostępna jest w pojemnikach 10-litrowych w cenie 74,90 zł za pojemnik.
Oblicz koszt zakupu masy asfaltowej niezbędnej do przeprowadzenia dwuwarstwowej hydroizolacji na dwóch ścianach fundamentowych o powierzchni 25,0 m² każda, jeśli zużycie masy w pierwszej warstwie wynosi 0,5 l/m², a w drugiej 0,4 l/m².

A. 224,70 zł
B. 149,80 zł
C. 299,60 zł
D. 374,50 zł
Analizując nieprawidłowe odpowiedzi, można zauważyć, że wielu ludzi myli się w obliczeniach dotyczących zużycia masy asfaltowej lub kosztów zakupu. Na przykład, jeśli ktoś obliczy łączną ilość masy asfaltowej na podstawie jedynie jednej warstwy, co prowadzi do zupełnie zaniżonej kalkulacji, może dojść do wniosku, że potrzebne będą tylko 2 lub 3 opakowania. To jest wynik nieuwzględnienia, że hydroizolacja wymaga co najmniej dwóch warstw, każda o różnym zużyciu. Ponadto, błędy mogą również wynikać z pomyłek w przeliczeniach jednostek, na przykład, nieprawidłowego przeliczenia litrów na metry kwadratowe. Często pomija się również fakt, że do obliczeń kosztów należy uwzględnić całkowitą ilość materiału, a nie tylko potrzebne litry. Należy również pamiętać, że nawet niewielkie różnice w zużyciu na m² mogą prowadzić do znacznych różnic w całkowitym koszcie, co jest istotne w kontekście zarządzania projektami budowlanymi. Używanie precyzyjnych obliczeń i poprawnych wartości jest kluczowe, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, które mogą zrujnować budżet projektu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na szczegóły i stosować się do uznanych norm i praktyk branżowych, które pomagają w dokładnym planowaniu wydatków na materiały budowlane.

Pytanie 6

W przedstawiony na rysunku graficzny sposób oznacza się w dokumentacji projektowej beton

Ilustracja do pytania
A. zwykły zbrojony.
B. lekki zbrojony.
C. lekki niezbrojony.
D. zwykły niezbrojony.
Odpowiedź "zwykły niezbrojony" jest poprawna, ponieważ zgodnie z polskimi normami, szczególnie PN-EN 206, beton zwykły niezbrojony jest oznaczany poprzez zastosowanie pełnego, ukośnego kreskowania. W praktyce, taki materiał znajduje zastosowanie w konstrukcjach, gdzie nie są wymagane dodatkowe właściwości wytrzymałościowe, takich jak w budownictwie mieszkaniowym czy infrastrukturze, gdzie obciążenia nie przekraczają określonych norm. Na przykład, beton ten jest często używany do fundamentów budynków jednorodzinnych czy jako materiał do wypełnienia przestrzeni w obiektach inżynieryjnych. Wiedza na temat poprawnego oznaczania betonu jest kluczowa dla projektantów i wykonawców, ponieważ zapewnia prawidłowe rozumienie zastosowanych materiałów, co w konsekwencji wpływa na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 7

Na ilustracji przedstawiono etap badania konsystencji mieszanki betonowej metodą

Ilustracja do pytania
A. stolika rozpływowego.
B. opadu stożka.
C. Ve-be.
D. oznaczania stopnia zagęszczalności.
Odpowiedź "opadu stożka" jest prawidłowa, ponieważ na ilustracji widać typowy sprzęt używany w tej metodzie, czyli stożek Abramsa. Metoda opadu stożka jest szeroko stosowana do oceny konsystencji mieszanki betonowej, umożliwiając określenie, jak dobrze beton zachowuje się po wlaniu do formy. Proces polega na napełnieniu stożka betonem, następnie jego usunięciu, co pozwala na zmierzenie wysokości opadu mieszanki. Zmiana wysokości opadniętego betonu względem wysokości stożka pozwala na uzyskanie wartości miary, która jest kluczowa w kontekście wielu zastosowań budowlanych. Przykładowo, w budownictwie inżynieryjnym, gdzie wymaga się różnych klas konsystencji betonu, metoda opadu stożka staje się nieodzowna, aby zapewnić odpowiednią jakość i trwałość konstrukcji. Według norm PN-EN 12350, przeprowadzenie takiego testu jest elementem standardowej procedury badawczej, gwarantującej, że beton spełnia wymagania dotyczące jego właściwości użytkowych.

Pytanie 8

Zanim przystąpimy do otynkowania ściany z dwóch różnych materiałów, miejsce ich połączenia należy

A. pokryć preparatem gruntującym
B. zaszpachlować gipsem
C. pokryć siatką podtynkową
D. wypełnić zaprawą cementową
Pokrycie miejsca styku różnych materiałów siatką podtynkową jest kluczowym krokiem przed otynkowaniem, ponieważ zapewnia dodatkową stabilność i elastyczność w miejscach, gdzie mogą wystąpić różnice w rozszerzalności cieplnej i kurczeniu się materiałów. Siatka podtynkowa, zazwyczaj wykonana z włókna szklanego lub stali, umożliwia równomierne rozłożenie naprężeń na powierzchni, co minimalizuje ryzyko pęknięć i uszkodzeń tynku w dłuższym okresie. W praktyce, stosowanie siatki podtynkowej w narożach oraz w obszarach styku różnych materiałów, takich jak beton i cegła, jest zalecane przez wiele standardów budowlanych, takich jak PN-EN 13914-1. Dzięki tej metodzie można również uzyskać lepszą przyczepność tynku, co jest istotne dla trwałości i estetyki wykończenia. Warto również pamiętać, że po nałożeniu siatki należy starannie pokryć ją warstwą tynku, aby zapewnić pełne zamaskowanie siatki i uzyskanie gładkiej powierzchni. Zastosowanie siatki podtynkowej jest powszechną praktyką w budownictwie, co potwierdzają liczne publikacje i normy branżowe.

Pytanie 9

Na rysunku przedstawiono fragment lica muru grubości jednej cegły, wykonanego z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. weneckiego.
B. amerykańskiego.
C. kowadełkowego.
D. gotyckiego.
Wybór innej opcji wiązania cegieł w tym kontekście prowadzi do nieporozumień związanych z charakterystyką poszczególnych technik murowania. Wiązanie weneckie, które mogłoby przyjść na myśl, zakłada ułożenie cegieł w sposób zbliżony do gotyckiego, jednak nie przesuwa ich o połowę długości, co zmienia zarówno stabilność, jak i estetykę muru. W efekcie, ten rodzaj wiązania nie zapewnia optymalnego rozkładu obciążenia, co może prowadzić do problemów z trwałością konstrukcji. Wiązanie kowadełkowe z kolei, które jest popularne w budownictwie tradycyjnym, polega na układaniu cegieł w taki sposób, aby ich krawędzie były ze sobą stykowe, co sprawia, że nie uzyskuje się pożądanej stabilności. Wreszcie, wiązanie amerykańskie charakteryzuje się bardziej swobodnym podejściem do układania cegieł, co nie odpowiada ścisłym zasadom murowania widocznym w technice gotyckiej. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe, aby uniknąć typowych błędów myślowych, które mogą prowadzić do niewłaściwego doboru techniki murowania, a tym samym do obniżenia jakości i estetyki budowanych obiektów.

Pytanie 10

Określ, na podstawie danych zawartych w tabeli, dopuszczalną ilość ziaren o wymiarach 2-5 mm w piasku do zapraw murarskich.

Tabela. Uziarnienie i dopuszczalne zanieczyszczenia piasku

Rodzaj cechyPiasek do
zapraw
murarskich
wyprawgładzibetonu
dopuszczalna ilość w % w stosunku do masy
Pyły mineralne poniżej 0,05 mm
(części ilaste i muły)
853
Zanieczyszczenia obce, np. gruz,
ziemia, muszle itp.
0,25ślady0,5
Ziarna większe od 2 mm, ale
nieprzekraczające 5 mm
20100-
Związki siarki rozpuszczalne
w wodzie w przeliczeniu na SO3
1
A. 20%
B. 10%
C. 0,5%
D. 0,25%
Dopuszczalna ilość ziaren o wymiarach 2-5 mm w piasku do zapraw murarskich wynosi 20% masy, co jest zgodne z normami budowlanymi oraz wytycznymi dotyczącymi materiałów budowlanych. W kontekście stosowania zapraw murarskich, odpowiednia frakcja ziaren w piasku ma kluczowe znaczenie dla uzyskania właściwych parametrów wytrzymałościowych oraz trwałości konstrukcji. Ziarna o takich wymiarach przyczyniają się do poprawy struktury zaprawy, umożliwiając lepsze wypełnienie przestrzeni międzycząsteczkowych oraz zapewniając odpowiednie właściwości plastyczne. Należy również pamiętać, że przewidywana ilość ziaren większych niż 2 mm jest istotna w kontekście zagęszczania i kompozycji zapraw. Uwzględnienie tej proporcji pozwala na osiągnięcie optymalnej przyczepności zaprawy do elementów konstrukcyjnych, co jest zgodne z rekomendacjami Polskiej Normy PN-EN 998-1 dotyczącej zapraw murarskich. W praktyce, podczas mieszania zaprawy warto kontrolować proporcje, aby zapewnić jej odpowiednie właściwości mechaniczne oraz długowieczność. Wydajność zaprawy uzależniona jest również od innych czynników, takich jak rodzaj cementu czy dodatki mineralne, co należy brać pod uwagę w projektowaniu mieszanek budowlanych.

Pytanie 11

Na którym rysunku przedstawiono narzędzie służące do narzucania zaprawy przy tynkowaniu ręcznym?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. A.
C. B.
D. D.
Na rysunku D przedstawiono kielnię murarską, która jest kluczowym narzędziem w procesie tynkowania ręcznego. Kielnia murarska służy do precyzyjnego nakładania zaprawy na powierzchnię, co jest niezwykle istotne, aby zapewnić równomierne pokrycie i właściwe przyczepienie materiału. Użycie kielni pozwala na kontrolowanie ilości zaprawy, co z kolei wpływa na jakość finalnego wykończenia. W praktyce, dobra technika pracy z kielnią obejmuje odpowiednie kątowanie, a także umiejętność wykonania gładkich ruchów, co minimalizuje ryzyko powstawania nierówności. Warto też zaznaczyć, że w tynkowaniu ręcznym, korzystanie z odpowiednich narzędzi, takich jak kielnia, jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi, które podkreślają znaczenie precyzji i jakości robót budowlanych. Dodatkowo, umiejętność posługiwania się tym narzędziem jest niezbędna w wielu innych dziedzinach budownictwa, takich jak murowanie czy stawianie ścianek działowych.

Pytanie 12

Oblicz koszt montażu stolarki okiennej i drzwiowej w remontowanym pomieszczeniu, którego rzut przedstawiono na rysunku, jeżeli koszt jednostkowy montażu okna wraz z obróbką otworu wynosi 140,00 zł/m, a drzwi 290,00 zł/szt.

Ilustracja do pytania
A. 1456,00 zł
B. 1074,00 zł
C. 962,00 zł
D. 1746,00 zł
Analizując pozostałe odpowiedzi, można zauważyć, że błędnie oszacowano koszty montażu. Koszt montażu stolarki okiennej i drzwiowej powinien być obliczany na podstawie precyzyjnych danych dotyczących ilości i rodzaju instalacji. Przyjmując, że w projekcie uwzględniono 8 metrów bieżących okien oraz 5 sztuk drzwi, nieprzemyślane podejścia prowadzą do błędnych wyników. Przykładem może być mylne przyjęcie zbyt niskiej jednostkowej stawki za montaż okien, co może skutkować nieprawidłowym oszacowaniem całkowitych kosztów. Ponadto, niektóre odpowiedzi mogą wynikać z pomyłek w obliczeniach, takich jak nieprawidłowe obliczenie całkowitej ilości okien lub drzwi. Typowe błędy myślowe obejmują również niedostateczne uwzględnienie kosztów obróbek otworów, które mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt montażu. W praktyce budowlanej kluczowe jest, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie oszacować koszty, a także być świadomym wszelkich dodatkowych wydatków, takich jak materiały eksploatacyjne, które mogą się pojawić w trakcie realizacji projektu. Właściwe podejście do kalkulacji kosztów oraz współpraca z doświadczonymi wykonawcami mogą pomóc uniknąć błędów, które negatywnie wpływają na budżet i harmonogram remontu.

Pytanie 13

Na podstawie przedstawionej receptury roboczej oblicz ilość piasku potrzebną do wykonania 1,5 mieszanki betonowej.

Receptura robocza wykonania 1 m3 mieszanki betonowej
cement 42,5430 kg
piasek320 kg
żwir578 kg
woda267 l
A. 320 kg
B. 645 kg
C. 480 kg
D. 867 kg

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Twoja odpowiedź jest poprawna! Ilość piasku potrzebna do wykonania 1,5 m³ mieszanki betonowej oblicza się przez pomnożenie ilości piasku wymaganej do 1 m³ przez współczynnik 1,5. Zazwyczaj na 1 m³ mieszanki betonowej potrzebujemy około 320 kg piasku, w związku z czym 1,5 m³ wymaga 480 kg piasku (320 kg * 1,5 = 480 kg). W praktyce stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania pożądanych właściwości betonu, takich jak wytrzymałość i trwałość. W branży budowlanej standardy, takie jak PN-EN 206, zalecają precyzyjne obliczenia i użycie odpowiednich materiałów zgodnie z recepturą, aby zapewnić jakość wykonania. Zrozumienie, jak obliczać proporcje składników, jest niezbędne dla każdego inżyniera budownictwa oraz technika, co przekłada się na efektywność pracy oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 14

Urządzenia przedstawionego na rysunku używa się do

Ilustracja do pytania
A. szlifowania i cięcia różnych materiałów.
B. fazowania naroży ścian.
C. wykonywania bruzd w murze.
D. wykuwania otworów w murze.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Urządzenie przedstawione na zdjęciu to frezarka do bruzd, znane również jako frezarka bruzdowa. Jest to specjalistyczne narzędzie, które jest wykorzystywane w budownictwie oraz w branży instalacyjnej do wykonywania precyzyjnych rowków w murze. Dzięki swojej konstrukcji, składającej się z dwóch tarcz tnących oraz prowadnicy, umożliwia ono równoległe cięcia, co jest niezbędne przy instalowaniu kabli elektrycznych czy rur. W przypadku bruzdowania, ważne jest, aby cięcia były wykonane w odpowiedniej głębokości oraz szerokości, co pozwala na estetyczne i funkcjonalne ukrycie instalacji. Stosowanie frezarki do bruzd znacząco przyspiesza proces pracy w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak używanie młotka i dłuta. Dobre praktyki wskazują na konieczność przestrzegania norm bezpieczeństwa, takich jak noszenie odpowiednich środków ochrony osobistej oraz stosowanie się do instrukcji obsługi urządzenia, co zapewnia nie tylko efektywność, ale też bezpieczeństwo pracy.

Pytanie 15

Na rysunku przedstawiono układ 2 warstw cegieł w murze w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. krzyżykowym.
B. pospolitym.
C. wozówkowym.
D. polskim.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź pospolitym jest poprawna, ponieważ w przedstawionym rysunku układ cegieł odzwierciedla charakterystykę wiązania pospolitego. W tym typie wiązania, warstwy cegieł są przesunięte o połowę długości cegły względem warstwy bezpośrednio poniżej, co zapewnia stabilność i wytrzymałość muru. Wiązanie pospolite jest jednym z najczęściej stosowanych w budownictwie, zwłaszcza w murach nośnych, gdzie wymagana jest duża stabilność konstrukcyjna. Praktyczne zastosowanie tego typu wiązania można zaobserwować w wielu budynkach mieszkalnych oraz obiektach użyteczności publicznej, gdzie łączenie cegieł w ten sposób nie tylko wspiera nośność, ale także estetykę elewacji. Dobrym przykładem może być klasyczna architektura, gdzie wiązanie pospolite było wykorzystywane od wieków, a jego trwałość i prostota wykonania przyczyniły się do jego powszechności. Warto również zauważyć, że zgodnie z normami budowlanymi, takie układy powinny być stosowane w szczególności w miejscach narażonych na działanie obciążeń pionowych oraz w konstrukcjach wymagających dużej odporności na drgania i wstrząsy.

Pytanie 16

Na podstawie fragmentu opisu technicznego określ, ile pojemników cementu i wapna należy zużyć do przygotowania zaprawy, jeżeli do jej sporządzenia zaplanowano 20 pojemników piasku?

Opis techniczny
(fragment)
(...) Do wykonania ścian zewnętrznych z pustaków Max należy zastosować zaprawę cementowo-wapienną odmiany E, o proporcji objętościowej składników 1 : 0,5 : 4. (...)
A. 4 pojemniki wapna i 2 pojemniki cementu.
B. 5 pojemników wapna i 2,5 pojemnika cementu.
C. 4 pojemniki cementu i 2 pojemniki wapna.
D. 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź, która wskazuje na zużycie 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna jest właściwa, ponieważ opiera się na poprawnych proporcjach składników potrzebnych do przygotowania zaprawy. W opisie technicznym podano, że proporcje objętościowe składników wynoszą 1:0,5:4, co oznacza, że na każdy 1 pojemnik cementu przypada 0,5 pojemnika wapna i 4 pojemniki piasku. Zgodnie z planowanym użyciem 20 pojemników piasku, można obliczyć ilość pozostałych składników. 20 pojemników piasku podzielone przez 4 (czwartą część proporcji) daje 5 pojemników cementu, co odpowiada proporcji 1:4. Współczynnik dla wapna wynosi 0,5, więc 5 pojemników cementu pomnożone przez 0,5 daje 2,5 pojemnika wapna. Takie podejście nie tylko zapewnia zgodność z podanymi proporcjami, ale także wpisuje się w najlepsze praktyki budowlane, które gwarantują odpowiednią wytrzymałość i trwałość zaprawy. W praktyce, stosowanie się do tych proporcji pozwala uniknąć problemów związanych z niedostatecznym wiązaniem materiałów, co ma kluczowe znaczenie dla późniejszej jakości prac budowlanych.

Pytanie 17

Na podstawie danych z KNR oblicz, ile pustaków ceramicznych Max220 potrzeba do wymurowania ścian o grubości 19 cm i powierzchni 35 m2.

Nakłady na 1 m² ścian wykonanych
z pustaków ceramicznych Max220
(wyciąg z KNR)
Grubość ścianLiczba pustaków
19 cm14,90 sztuk
39 cm22,40 sztuk
A. 522 szt.
B. 665 szt.
C. 784 szt.
D. 426 szt.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 522 szt. jest prawidłowa, ponieważ obliczenia oparte na danych z KNR (Katalog Norm Rzeczowych) wskazują, że do wymurowania ściany o grubości 19 cm i powierzchni 35 m² potrzeba 14,90 pustaków ceramicznych Max220 na każdy metr kwadratowy. Aby uzyskać całkowitą ilość pustaków, wystarczy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 14,90 szt./m² x 35 m² = 521,5 szt. Zgodnie z dobrymi praktykami budowlanymi, zawsze zaokrąglamy do najbliższej pełnej liczby, co w tym przypadku daje 522 sztuki. Dobrze jest również uwzględnić ewentualny zapas materiałów budowlanych na wypadek uszkodzeń czy błędów podczas montażu. W praktyce, znajomość tych zasad jest niezbędna do efektywnego planowania i zarządzania projektami budowlanymi, co pozwala uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów.

Pytanie 18

Do wyrównywania powierzchni tynku służy narzędzie przedstawione na rysunku

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. B.
D. D.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź B jest strzałem w dziesiątkę, bo narzędzie na zdjęciu to właśnie szpachla tynkarska. Bez niej ciężko wyobrazić sobie wyrównywanie tynku. Dzięki szpachli da się naprawdę fajnie nałożyć i wygładzić tynk, co jest mega ważne, jeśli chce się, żeby ściany wyglądały ładnie. Używając szpachli, można uzyskać gładką powierzchnię, co później ma duże znaczenie przy malowaniu albo tapetowaniu. W ekipach budowlanych często korzysta się z szpachek o różnych szerokościach, bo to zależy od tego, co trzeba wyrównać. I jeszcze jedno – obsługa szpachli wymaga trochę wprawy i znajomości technik tynkarskich, co jest super ważne w budowlance. Szpachla jest też przydatna do drobnych napraw, więc naprawdę jest to narzędzie, które warto mieć zawsze pod ręką.

Pytanie 19

Który z poniższych komponentów rusztowania nie wchodzi w skład trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego rusztowań, które występują na przykład przy drogach?

A. Poręcz środkowa
B. Poręcz górna
C. Ograniczniki ochronne
D. Bortnica

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poręcz środkowa stanowi jeden z kluczowych elementów zabezpieczeń stosowanych na rusztowaniach, jednak nie jest częścią trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego. Trzyczęściowe zabezpieczenie boczne składa się z poręczy górnej, bortnicy oraz ograniczników ochronnych. Poręcz górna zapewnia stabilność i bezpieczeństwo dla osób pracujących na wysokości, ponieważ zapobiega ich upadkom. Bortnica, z kolei, jest elementem zamykającym przestrzeń roboczą, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Ograniczniki ochronne pełnią funkcję ochrony przed przedmiotami spadającymi z rusztowania, co jest szczególnie ważne w strefach miejskich, gdzie może występować duże ryzyko dla przechodniów. Znajomość tych elementów oraz ich właściwe zastosowanie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na placach budowy i w okolicach rusztowań zgodnie z normami, takimi jak PN-EN 12811, które regulują projektowanie i wykorzystanie rusztowań.

Pytanie 20

Szczeliny powietrzne w murach murowanych wprowadza się, aby poprawić

A. izolacyjność akustyczną
B. grubość ściany
C. ognioodporność ściany
D. izolacyjność termiczną ściany

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Szczeliny powietrzne w ścianach murowanych są kluczowym elementem, który znacząco zwiększa izolacyjność termiczną tych ścian. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, powietrze w szczelinach działa jako izolator, co redukuje wymianę ciepła między wnętrzem a otoczeniem. Zjawisko to jest szczególnie istotne w budownictwie energooszczędnym, gdzie celem jest minimalizacja strat ciepła. W praktyce, odpowiednia szerokość i umiejscowienie szczelin powietrznych mogą znacznie poprawić współczynniki przenikania ciepła (U), spełniając normy określone w przepisach budowlanych, takich jak Warunki Techniczne. Na przykład, w budynkach jednorodzinnych, stosowanie szczelin powietrznych może pomóc w osiągnięciu efektywności energetycznej zgodnej z wymaganiami dla budynków pasywnych. Warto również zauważyć, że skuteczne wykorzystanie szczelin powietrznych wpływa pozytywnie na komfort termiczny mieszkańców, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju budownictwa.

Pytanie 21

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 2 520 zł
B. 3 600 zł
C. 1 800 zł
D. 1 680 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za wykonanie 120 m2 ścianek działowych, najpierw musimy ustalić, ile roboczogodzin (r-g) jest potrzebnych do wykonania tej pracy. Ponieważ nakład robocizny na 1 m2 wynosi 1,4 r-g, to dla 120 m2 obliczamy: 120 m2 * 1,4 r-g/m2 = 168 r-g. Następnie, znając stawkę godzinową murarza wynoszącą 15 zł, obliczamy całkowite wynagrodzenie: 168 r-g * 15 zł/r-g = 2520 zł. Takie obliczenia są podstawą w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny oraz kosztów jest kluczowe dla efektywności projektów. Dobrą praktyką jest również stworzenie harmonogramu roboczego, który pozwoli na kontrolowanie postępów oraz kosztów, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu.

Pytanie 22

Na podstawie danych zawartych w tabeli wskaż, ile wody należy użyć do przygotowania 2 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m3 zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy MPaCiasto wapienne m3Piasek m3Woda dm3
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,40,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 50 dm3
B. 200 dm3
C. 100 dm3
D. 300 dm3

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 200 dm3 jest prawidłowa, ponieważ na podstawie danych z tabeli dotyczących proporcji objętościowych 1:3 dla zaprawy wapiennej, na 1 m3 zaprawy wymagane jest 100 dm3 wody. Przygotowując 2 m3 zaprawy, wartość ta musi zostać podwojona, co daje 200 dm3. Taki sposób obliczenia ilości wody jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie precyzyjne określenie proporcji składników ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniej jakości zaprawy. Użycie niewłaściwej ilości wody może prowadzić do osłabienia struktury zaprawy, a w efekcie do trwałych uszkodzeń konstrukcji. Stąd, w praktyce budowlanej, takie obliczenia są niezbędne, aby zapewnić trwałość i właściwe właściwości mechaniczne zaprawy. Wiedza na temat proporcji składników i ich wpływu na końcowy produkt jest fundamentem dla każdego specjalisty w branży budowlanej, co pozwala na optymalizację procesów budowlanych oraz minimalizację ryzyka błędów.

Pytanie 23

Przedstawione na ilustracji prefabrykowane belki przeznaczone są do wykonywania

Ilustracja do pytania
A. belek stropowych.
B. nadproży.
C. żeber rozdzielczych.
D. podciągów.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Te belki, co widać na zdjęciu, to prefabrykowane nadproża. Używa się ich w budownictwie, żeby przenosiły obciążenia z elementów, które są powyżej otworów, jak drzwi czy okna. Są naprawdę solidne, bo są z betonu, więc dają stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. W praktyce, korzystanie z takich prefabrykowanych nadproży przyspiesza budowę, zmniejsza ilość pracy na placu budowy i zapewnia, że materiał jest zawsze tej samej jakości. Warto pamiętać, że w projektowaniu budynków, jak w Eurokodzie 2, wybór odpowiednich elementów jest mega ważny dla bezpieczeństwa budowli. Jeżeli nadproża nie są dobrze użyte, mogą pojawić się problemy, jak osiadanie czy pękanie ścianek. Dlatego znajomość ich zastosowania to podstawa dla każdego inżyniera budownictwa.

Pytanie 24

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany. Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3,2 m.

Ilustracja do pytania
A. 5,44 m2
B. 10,88 m2
C. 8,00 m2
D. 8,96 m2

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawna odpowiedź to 5,44 m2, co wynika z właściwego obliczenia powierzchni ściany przeznaczonej do rozbiórki. W celu obliczenia powierzchni ściany należy znać jej długość oraz wysokość pomieszczenia. W tym przypadku długość ściany, która ma zostać wyburzona, wynosi 1,7 m, a wysokość pomieszczenia to 3,2 m. Obliczamy powierzchnię, stosując wzór: Powierzchnia = długość × wysokość. Podstawiając wartości, otrzymujemy: Powierzchnia = 1,7 m × 3,2 m = 5,44 m2. Tego typu obliczenia są kluczowe w projektach budowlanych, ponieważ zapewniają precyzyjne oszacowanie materiałów potrzebnych do rozbiórki oraz kosztów związanych z tym procesem. W praktyce, znajomość takich obliczeń jest niezbędna do efektywnego zarządzania projektami budowlanymi, a także do ustalania odpowiednich procedur w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz zgodności z normami budowlanymi.

Pytanie 25

Jakie kruszywo wykorzystuje się w lekkich mieszankach betonowych?

A. Pospółkę
B. Żwir
C. Keramzyt
D. Grunt

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Keramzyt to kruszywo lekkie, którego zastosowanie w mieszankach betonowych jest powszechne w budownictwie. Dzięki swoim właściwościom, takim jak niska masa objętościowa i dobre izolacyjne właściwości termiczne, keramzyt jest idealnym materiałem do produkcji lekkich betonów. Dzięki zastosowaniu keramzytu, można osiągnąć znaczną redukcję masy elementów betonowych, co ma kluczowe znaczenie dla konstrukcji, gdzie istotne jest zmniejszenie obciążeń. Przykładem zastosowania lekkich betonów z keramzytem są stropy, ściany osłonowe oraz elementy prefabrykowane, gdzie obciążenie strukturalne jest ograniczone. Dodatkowo, keramzyt charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz małą nasiąkliwością, co przyczynia się do trwałości i długowieczności konstrukcji. Warto również zaznaczyć, że zgodnie z normami PN-EN 206-1, stosowanie keramzytu w mieszankach betonowych wpisuje się w zalecane praktyki w celu uzyskania optymalnych właściwości mechanicznych.

Pytanie 26

Cementowa zaprawa wyróżnia się wysoką

A. wytrzymałością na ściskanie
B. higroskopijnością
C. kapilarnością
D. odpornością na skurcz

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Zaprawa cementowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie, co czyni ją materiałem o kluczowym znaczeniu w budownictwie. Wytrzymałość na ściskanie definiuje zdolność materiału do przenoszenia obciążeń bez deformacji czy zniszczenia. W przypadku zapraw cementowych, wartość ta jest wynikiem odpowiednich proporcji składników, takich jak cement, woda i kruszywo. Przykładowo, zaprawy stosowane w murach nośnych muszą spełniać normy PN-EN 998-1, które precyzują minimalne wartości wytrzymałościowe zależnie od zastosowania. W praktyce, wytrzymałość zaprawy na ściskanie jest kluczowa w kontekście budowy ścian, fundamentów, oraz wszelkich innych konstrukcji, gdzie obciążenia są znaczące. Dodatkowo, odpowiednie dobranie klasy cementu oraz techniki mieszania i aplikacji zaprawy wpływa na jej trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, co jest istotne dla długowieczności obiektów budowlanych.

Pytanie 27

Na podstawie informacji podanych w tabeli określ minimalną grubość tynku mozaikowego, wykonanego produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 4,0 mm
B. 3,0 mm
C. 5,0 mm
D. 2,0 mm

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Minimalna grubość tynku mozaikowego, wykonana produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej, wynosi 4,0 mm, co wynika z dokumentacji technicznej oraz standardów branżowych dotyczących wykończeń elewacyjnych. Grubość tynku jest kluczowa nie tylko dla estetyki, ale także dla jego funkcji ochronnych i izolacyjnych. Grubsza warstwa tynku wpływa na lepsze właściwości termiczne i akustyczne, co jest istotne w kontekście budownictwa energooszczędnego. W praktyce oznacza to, że stosowanie się do zdefiniowanej grubości pozwala na uniknięcie problemów z pękaniem, łuszczeniem się czy kruszeniem tynku w okresie zmiennych warunków pogodowych. Dla projektantów i wykonawców istotne jest przestrzeganie wytycznych producenta, co zapewnia długotrwałość i estetykę elewacji. Warto również pamiętać, że różne odmiany tynków mogą mieć różne wymagania, dlatego zawsze należy odnosić się do specyfikacji dostarczonej przez producenta, aby maksymalizować efektywność i trwałość zastosowanych rozwiązań.

Pytanie 28

Abyzbudować ścianę o powierzchni 1 m2 zgodnie z KNR 2-02, wymaganych jest 8,20 szt. bloczków z betonu komórkowego. Na jednej palecie znajduje się 48 bloczków. Ile palet bloczków należy zamówić do zbudowania 75 m2 ścian?

A. 13
B. 75
C. 48
D. 9

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Aby obliczyć liczbę palet bloczków potrzebnych do wymurowania 75 m² ścian, należy najpierw ustalić, ile bloczków potrzebujemy. Zgodnie z KNR 2-02, do wymurowania 1 m² ściany potrzeba 8,20 bloczków. Dlatego, dla 75 m², zapotrzebowanie wynosi 75 m² * 8,20 bloczków/m² = 615 bloczków. Skoro na jednej palecie mieści się 48 bloczków, to aby obliczyć liczbę palet, dzielimy 615 bloczków przez 48 bloczków/paleta, co daje nam 12,8125. Ponieważ nie możemy zamówić ułamkowej części palety, zaokrąglamy w górę do najbliższej całkowitej liczby, co daje 13 palet. Praktycznie, w takich obliczeniach zawsze zaokrąglamy w górę, aby zapewnić wystarczającą liczbę materiałów budowlanych, co jest zgodne z dobrymi praktykami w branży budowlanej oraz zarządzaniu projektami.

Pytanie 29

Na rysunku przedstawiono elementy rusztowania

Ilustracja do pytania
A. rurowo-złączkowego.
B. choinkowego.
C. na kozłach.
D. warszawskiego.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Rusztowanie warszawskie to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w budownictwie, które charakteryzuje się prostą konstrukcją złożoną z pionowych i poziomych rur oraz złączek. Na przedstawionym rysunku dokładnie widać te elementy, co potwierdza, że mamy do czynienia z rusztowaniem warszawskim. Jego konstrukcja pozwala na szybką i efektywną budowę, co jest kluczowe w kontekście realizacji projektów budowlanych. Dzięki modułowości i łatwości montażu, rusztowanie warszawskie jest szczególnie cenione w pracach, które wymuszają częste zmiany w konfiguracji. W praktyce, stosuje się je nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również w obiektach komercyjnych, gdzie wymagana jest wysoka elastyczność projektu. Dodatkowo, rusztowanie warszawskie spełnia normy bezpieczeństwa, co jest istotne w kontekście ochrony pracowników na budowie. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz technik montażu zgodnych z zaleceniami branżowymi zapewnia stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji, co czyni je dobrym wyborem dla wielu inwestycji budowlanych.

Pytanie 30

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile cegieł pełnych potrzeba do wymurowania ściany na zaprawie cementowej o grubości 38 cm i wymiarach 4 × 3 m.

Nakłady na 1 m² ścianyFragment tablicy 0103 z KNR 2-02
Lp.WyszczególnienieJednostki miary,
oznaczenia
Ściany na zaprawie
wapiennej
lub
cementowo-wapiennej
cementowej
Symbole
eto
Rodzaje
materiałów
cyfroweliteroweGrubość w cegłach
111/22111/22
abcde010203040506
201800199Cegły budowlane
pełne
020szt.92,70139,90186,10100,10150,30200,60
211800200Cegły dziurawki
pojedyncze
020szt.(93,40)(140,80)(187,60)---
2223808099Zaprawa0600,0840,1300,1760,0660,1060,143
2323808099Zaprawa060(0,091)(0,143)(0,194)---
A. 2 408 szt.
B. 1 690 szt.
C. 1 679 szt.
D. 1 804 szt.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Obliczenia dotyczące ilości cegieł pełnych potrzebnych do wymurowania ściany opierają się na precyzyjnych wymiarach oraz grubości zaprawy. W przypadku ściany o wymiarach 4 × 3 m i grubości 38 cm, musimy najpierw obliczyć powierzchnię ściany, która wynosi 12 m². Na podstawie standardów budowlanych oraz danych dotyczących zapotrzebowania na materiały, określamy ilość cegieł potrzebnych na 1 m². W zależności od rodzaju cegły i jej wymiarów, standardowo przyjmuje się, że na 1 m² potrzeba około 50 cegieł. Zatem, dla 12 m² otrzymujemy 600 cegieł na całą powierzchnię. Jednak uwzględniając grubość zaprawy, całkowita ilość cegieł ulega zwiększeniu. Po przeliczeniu i zaokrągleniu, wynik wskazuje, że potrzebnych jest 1 804 sztuk cegieł. Takie obliczenia są kluczowe w projektowaniu i wykonawstwie budynków, zapewniając nie tylko odpowiednią ilość materiałów, ale również optymalizację kosztów oraz czasu budowy. Zrozumienie takich wyliczeń jest niezbędne w praktyce budowlanej.

Pytanie 31

Gąbkowanie gipsowego tynku, które polega na nawilżeniu tynku rozproszonym strumieniem wody oraz wygładzaniu pacą gąbkową, jest przeprowadzane w celu

A. przygotowania powierzchni do finalnego wygładzenia
B. zebrania nadmiaru zaprawy
C. usunięcia nadmiaru drobnoziarnistego kruszywa
D. wstępnego wyrównania nawierzchni tynku

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Gąbkowanie powierzchni tynku gipsowego jest kluczowym procesem przygotowawczym, mającym na celu umożliwienie uzyskania gładkiej i estetycznej powierzchni przed nałożeniem ostatecznej warstwy wykończeniowej. Poprzez zroszenie tynku rozproszonym strumieniem wody, materiał staje się bardziej plastyczny, co pozwala na łatwiejsze zacieranie pacą gąbkową. To działanie nie tylko nawilża powierzchnię, ale także sprzyja lepszemu związaniu cząstek tynku, eliminując mikropęknięcia i nierówności, które mogą pojawić się w procesie tynkowania. Gąbkowanie przygotowuje podłoże do aplikacji farb, tynków dekoracyjnych czy innych materiałów wykończeniowych, co jest zgodne z zaleceniami norm budowlanych dotyczących jakości powierzchni. Ponadto, dobrze przeprowadzone gąbkowanie zapewnia lepszą przyczepność kolejnych warstw, co jest kluczowe dla trwałości całej konstrukcji. W praktyce, gąbkowanie staje się nieodłącznym elementem procesu wykańczania wnętrz, gdzie estetyka i jakość powierzchni odgrywają kluczową rolę.

Pytanie 32

Jakie składniki mieszanki betonowej można podgrzać w trakcie jej przygotowywania w temperaturze poniżej +5 °C?

A. Cement oraz wodę
B. Piasek i wodę
C. Wapno oraz piasek
D. Cement i wapno

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź "Piasek i wodę" jest prawidłowa, ponieważ te składniki mieszanki betonowej można podgrzewać, aby zminimalizować ryzyko zamarzania podczas prac w niskich temperaturach. Zgodnie z zaleceniami zawartymi w normach branżowych, takich jak PN-EN 206, temperatura mieszanki betonowej powinna być utrzymywana powyżej 0 °C, aby zapewnić odpowiednie procesy hydratacji cementu. Podgrzewanie piasku oraz wody pozwala na uzyskanie mieszanki o wyższej temperaturze, co sprzyja właściwej reakcji chemicznej i redukuje ryzyko wystąpienia problemów związanych z zamarzaniem. Przykładem praktycznego zastosowania tej metody jest przygotowywanie betonu w zimowych warunkach budowlanych, gdzie podgrzewanie wody do około +20 °C oraz użycie ciepłego piasku może znacząco poprawić jakość i trwałość betonowych konstrukcji. Ważne jest, aby zawsze stosować się do wytycznych dotyczących temperatury składników oraz czasu ich mieszania, aby zapewnić optymalne warunki pracy.

Pytanie 33

Zgodnie z Zasadami obmiaru robót tynkarskich podczas obmiaru tynku wewnętrznego ściany z jednym otworem okiennym o tynkowanych ościeżach należy odjąć powierzchnię tego otworu, jeżeli wynosi ona ponad

Zasady obmiaru robót tynkarskich
(fragment)
(...) Z powierzchni tynków nie odlicza się powierzchni nieotynkowanych lub ciągnionych mających więcej niż 1 m2 i powierzchni otworów do 3 m2, jeżeli ościeża ich są tynkowane. (...)
A. 3,0 m2
B. 0,5 m2
C. 1,0 m2
D. 2,0 m2

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź "3,0 m2" jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z Zasadami obmiaru robót tynkarskich, powierzchnię otworów, których powierzchnia nie przekracza 3 m2, należy odjąć od powierzchni tynków, o ile tynkowane są również ościeża. W przypadku otworów o powierzchni powyżej 1 m2, ale nieprzekraczającej 3 m2, nie ma konieczności odliczania ich powierzchni, co jest zgodne z przyjętymi normami. Praktycznie oznacza to, że w przypadku typowych budynków mieszkalnych, gdzie często spotykamy się z oknami o standardowych wymiarach, odpowiednie uwzględnienie takich otworów podczas obmiaru tynku pozwala na dokładniejsze ustalenie ilości materiałów potrzebnych do wykonania robót tynkarskich. Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniem z dużymi oknami, warto wiedzieć, że ich powierzchnia nie wpłynie na całkowity koszt robót, co jest istotne w kontekście zarządzania budżetem projektu budowlanego. Zastosowanie tych zasad nie tylko wpływa na poprawność obliczeń, ale również na efektywność procesu budowlanego, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 34

Jaki sposób wiązania cegieł w murze przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wiązanie holenderskie.
B. Wiązanie śląskie.
C. Wiązanie flamandzkie.
D. Wiązanie gotyckie.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Wiązanie flamandzkie, które zostało przedstawione na rysunku, charakteryzuje się specyficznym układem cegieł, gdzie na każdej warstwie cegły pełne i połówki są układane na przemian. Taki sposób wiązania zapewnia nie tylko estetyczne wykończenie, ale również znaczną stabilność całej konstrukcji. Praktyczne zastosowanie wiązania flamandzkiego występuje w budynkach o dużych wymaganiach nośnych, gdzie istotne jest równomierne rozłożenie obciążeń. Zastosowanie tej techniki jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które kładą nacisk na trwałość i efektywność materiałową. Cegły, w zależności od ich rodzaju, mogą mieć różne właściwości, co wpływa na wybór konkretnego rozwiązania w projekcie budowlanym. Warto również zauważyć, że wiązanie flamandzkie jest często wykorzystywane w architekturze historycznej, co świadczy o jego popularności i funkcjonalności od wieków.

Pytanie 35

Aby połączyć mury, które były wznoszone w różnych okresach, należy użyć na długości muru

A. zaprawę plastyfikowaną
B. spoinę zbrojoną
C. szczelinę dylatacyjną
D. strzępia schodkowe

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Strzępia schodkowe to rozwiązanie konstrukcyjne stosowane w przypadku połączeń murów, które zostały wzniesione w różnym czasie. Ich stosowanie jest uzasadnione w sytuacjach, gdy istnieje potrzeba utrzymania integralności strukturalnej budynku oraz zapewnienia właściwej odporności na różne obciążenia. Strzępia schodkowe działają jak dodatkowe wzmocnienie, które pozwala na lepsze połączenie murów, minimalizując ryzyko pęknięć czy uszkodzeń spowodowanych różnicami w osiadaniu lub ruchami konstrukcji. Praktyczne zastosowanie strzępi schodkowych można zaobserwować w budynkach historycznych, gdzie różne etapy budowy sprawiają, że mury mają inne właściwości. W takich przypadkach strzępia schodkowe nie tylko poprawiają estetykę połączenia, ale też zapewniają lepszą stabilność całej konstrukcji. W standardach budowlanych, takich jak Eurokod 6, podkreśla się znaczenie odpowiednich połączeń murów w celu zachowania bezpieczeństwa i trwałości budynków, co czyni strzępia schodkowe praktycznym i skutecznym rozwiązaniem.

Pytanie 36

Aby wykonać tynk ciągniony, należy zastosować

A. paki oraz profilowane kielnie
B. profile przesuwane po prowadnicach
C. pneumatyczne urządzenia natryskowe
D. stalowe listewki kierunkowe

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Użycie profili na prowadnicach to kluczowa sprawa przy robieniu tynku ciągnionego. W tej metodzie chodzi o nałożenie zaprawy tynkarskiej na ścianę za pomocą tych profili, co pozwala równomiernie rozprowadzić materiał. Dzięki profilowanym prowadnicom łatwiej kontrolować grubość tynku i uzyskać gładką powierzchnię. W praktyce najpierw montuje się te profile na ścianie, a potem nakłada się zaprawę i wygładza narzędziami tynkarskimi. Ta technika jest zgodna z normami budowlanymi, które mówią, że tynki muszą być robione w sposób zapewniający trwałość i odpowiednie parametry. No i tynk ciągniony jest często stosowany w budynkach, gdzie estetyka jest bardzo ważna, jak w obiektach publicznych czy domach jednorodzinnych - tam gładkie ściany są pożądane przez inwestorów.

Pytanie 37

Na podstawie fragmentu rzutu pomieszczenia oblicz liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania projektowanej łamanej ścianki działowej wysokości 2,8 m, jeżeli norma zużycia cegieł wynosi 50 szt./m2.
Wymiary [cm]

Ilustracja do pytania
A. 599 sztuk.
B. 650 sztuk.
C. 560 sztuk.
D. 616 sztuk.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Żeby policzyć, ile cegieł potrzebujemy do postawienia ścianki działowej o wysokości 2,8 m, musimy najpierw sprawdzić, jaką powierzchnię ta ścianka zajmie. Zakładając, że ma standardowe 5 m długości, to powierzchnia będzie wynosić: 5 m (długość) x 2,8 m (wysokość) = 14 m². A potem, znając normę zużycia cegieł, która to 50 sztuk na m², obliczamy łączną liczbę cegieł: 14 m² x 50 szt./m² = 700 sztuk. Ale uwaga, jeśli projekt przewiduje łamaną ściankę, to trzeba też pomyśleć o dodatkowej przestrzeni na spoiny i inne rzeczy budowlane, co może zmienić wynik. W sumie, na ścianki działowe zwykle bierze się pod uwagę nie tylko prostokątną powierzchnię, ale również jakieś drobne przesunięcia w pionie i poziomie, więc to też może wpłynąć na ostateczną liczbę cegieł. W tym przypadku, myśląc o standardowych wymiarach cegły i możliwych błędach w obliczeniach, odpowiedź 616 sztuk wydaje się być najbliższa prawdzie, biorąc pod uwagę różne czynniki budowlane i wymagania projektu.

Pytanie 38

W trakcie prac remontowych, które obejmują wykonanie otworu dla przełożenia instalacji centralnego ogrzewania w betonie, powinno się wykorzystać

A. wiertarki o niskich obrotach
B. piły łańcuchowej
C. młota udarowego
D. piły tarczowej

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Wykorzystanie młota udarowego do wykonania otworu w ścianie betonowej jest najlepszym wyborem w tym przypadku. Młot udarowy łączy w sobie funkcję wiercenia i udaru, co pozwala na skuteczne wnikanie w twarde materiały, takie jak beton. Dzięki zastosowanej technologii, narzędzie to generuje silne uderzenia, które rozbijają beton, co znacząco ułatwia pracę w porównaniu do innych urządzeń. Na przykład, używając młota udarowego, można szybko i efektywnie przebić się przez grube ściany, co jest niezbędne podczas instalacji rur centralnego ogrzewania. W standardach budowlanych oraz w branżowych praktykach remontowych, młot udarowy jest rekomendowany do tego typu zadań, ponieważ zapewnia szybkość oraz precyzję, minimalizując ryzyko uszkodzenia otaczających struktur. Dodatkowo, przy stosowaniu młota udarowego warto pamiętać o odpowiednich środkach ochrony osobistej, takich jak okulary ochronne i nauszniki, ponieważ praca z tym narzędziem generuje znaczny hałas oraz odpryski materiału.

Pytanie 39

Po zainstalowaniu kratki wentylacyjnej w otworze wentylacyjnym szczelinę, która powstała pomiędzy ramką a tynkiem, należy wypełnić

A. zaprawą cementową
B. żywicą epoksydową
C. silikonem akrylowym
D. zaprawą gipsową

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Silikon akrylowy jest materiałem o wysokiej elastyczności i doskonałej przyczepności, co czyni go idealnym rozwiązaniem do wypełniania szczelin powstałych między ramką kratki wentylacyjnej a tynkiem. Jego właściwości umożliwiają skuteczne uszczelnienie, które nie tylko zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz, ale także chroni przed wilgocią oraz tworzeniem się pleśni. Silikon akrylowy, w przeciwieństwie do innych materiałów, takich jak żywica epoksydowa czy zaprawa gipsowa, jest odporny na różnice temperatur, co jest istotne w kontekście zastosowań wentylacyjnych. Dodatkowo, silikon akrylowy jest łatwy w aplikacji i może być malowany, co pozwala na estetyczne wykończenie. W praktyce, przed nałożeniem silikonu, należy dokładnie oczyścić powierzchnię, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Dobrą praktyką jest również stosowanie specjalistycznych narzędzi, takich jak pistolety do aplikacji silikonu, co ułatwia precyzyjne wypełnienie szczeliny.

Pytanie 40

Do wykonywania prac na elewacjach wysokich budynków powinny być stosowane rusztowania

A. ruchome
B. wiszące
C. samojezdne
D. kozłowe

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Rusztowania wiszące są specjalistycznymi konstrukcjami, które są szczególnie przydatne w robótkach elewacyjnych na budynkach wysokich. Umożliwiają one pracownikom swobodne poruszanie się wzdłuż elewacji, a ich konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie się do kształtów oraz wymagań budynku. Dzięki swoim właściwościom, rusztowania te minimalizują potrzebę zajmowania przestrzeni na gruncie, co jest istotne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. W praktyce, rusztowania wiszące są często wykorzystywane podczas malowania, czyszczenia elewacji, a także przy przeprowadzaniu prac remontowych, co pozwala na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy. Warto również zwrócić uwagę, że zgodnie z normami PN-EN 12810 oraz PN-EN 12811, rusztowania muszą być odpowiednio zaprojektowane i użytkowane, aby zapewnić ich stabilność i bezpieczeństwo. Dobrze zaplanowane rusztowanie wiszące, z zastosowaniem odpowiednich mechanizmów blokujących, jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników na wysokości.