Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 16:59
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 17:29

Egzamin zdany!

Wynik: 24/40 punktów (60,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Ekonomiczna wielkość dostawy to zasada, która spełnia kryterium

A. minimalizacji kosztu jednostkowego uzupełniania oraz przechowywania zapasów
B. minimalizacji kosztów zmiennych uzupełniania oraz przechowywania zapasów
C. minimalizacji całkowitych kosztów uzupełniania oraz przechowywania zapasów
D. maksymalizacji całkowitych kosztów uzupełniania oraz przechowywania zapasów
Odpowiedź dotycząca minimalizacji łącznego kosztu uzupełniania i utrzymywania zapasów jest prawidłowa, ponieważ definiuje kluczowy cel zarządzania zapasami. W praktyce oznacza to dążenie do znalezienia optymalnego poziomu zapasów, który minimalizuje całkowity koszt, łącząc koszty zakupu, uzupełniania i przechowywania. W kontekście praktycznym, przedsiębiorstwa mogą stosować modele matematyczne, takie jak model EOQ (Economic Order Quantity), który pozwala na obliczenie najbardziej ekonomicznej wielkości zamówienia. Zastosowanie tego modelu w praktyce pozwala zredukować nadmiarowe koszty związane z przechowywaniem zapasów, które mogą prowadzić do zamrożenia kapitału. Zgodnie z dobrą praktyką branżową, zarządzanie zapasami powinno być oparte na regularnej analizie danych sprzedażowych oraz prognoz, co pozwala dostosować strategię uzupełniania do zmieniającego się popytu, minimalizując ryzyko zarówno braków, jak i nadmiarów. Takie podejście zwiększa efektywność operacyjną i przyczynia się do lepszego wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa.

Pytanie 2

Wydatki związane z zatrudnieniem pracowników w magazynie oraz amortyzacją sprzętu magazynowego są klasyfikowane jako koszty

A. niedoboru zapasów
B. przesycenia zapasami
C. utrzymania zapasów
D. uzupełniania zapasów
Wybór odpowiedzi związanej z nadmiarem zapasów wskazuje na nieporozumienie dotyczące klasyfikacji kosztów w kontekście zarządzania magazynem. Koszty nadmiaru zapasów dotyczą sytuacji, w której przedsiębiorstwo posiada zbyt duże ilości towarów, co może prowadzić do problemów finansowych, jak np. zwiększone koszty przechowywania czy ryzyko przestarzałości produktów. Utrzymanie zapasów, w przeciwieństwie do nadmiaru zapasów, skupia się na wydatkach związanych z efektywnym zarządzaniem posiadanymi zapasami i zapewnieniu ich dostępności. Odnosząc się do braku zapasów, można zauważyć, że koszty te dotyczą utraty sprzedaży i potencjalnych niezadowolonych klientów, co również jest inną kategorią wydatków. Uzupełnianie zapasów odnosi się do działań mających na celu przywrócenie poziomu zapasów do optymalnego stanu, co wiąże się z innymi kosztami, takimi jak zamówienia i transport. Właściwe zrozumienie różnicy pomiędzy tymi pojęciami jest kluczowe dla efektywnego zarządzania zapasami oraz minimalizacji kosztów w organizacji. Dlatego istotne jest, aby nie mylić tych kategorii kosztów, gdyż mogą one prowadzić do nieadekwatnych strategii finansowych i operacyjnych.

Pytanie 3

Surowce są magazynowane w celu zapewnienia

A. magazynów klientów
B. strefy przyjęcia w magazynie
C. działalności produkcyjnej
D. pojemności magazynów
Zapasy surowcowe są kluczowym elementem zarządzania łańcuchem dostaw i mają na celu zapewnienie ciągłości działalności produkcyjnej. Prawidłowe zarządzanie zapasami pozwala na uniknięcie przestojów w produkcji, które mogą wynikać z braku dostępnych materiałów. Firmy regularnie analizują dane dotyczące zużycia surowców, prognozując ich potrzeby na podstawie historycznych wyników oraz planów produkcyjnych. Dobre praktyki w zakresie zarządzania zapasami obejmują wdrażanie systemów Just in Time (JIT), które minimalizują zapasy i koszty magazynowania, a jednocześnie zapewniają odpowiednią dostępność surowców. Przykładem zastosowania może być fabryka, która na podstawie analizy popytu prognozuje, ile surowców potrzebuje na każdy miesiąc i dostosowuje poziom zapasów w magazynie, aby zminimalizować ryzyko przestojów. Utrzymywanie odpowiednich zapasów jest zgodne z zasadami Lean Management, które koncentrują się na eliminacji marnotrawstwa i zwiększeniu efektywności.

Pytanie 4

W czasie trwania miesiąca (30 dni) dział jakości powinien skontrolować 810 szt. wyrobów gotowych. Ilu pracowników konieczne jest zatrudnienie na każdej zmianie w dziale kontroli jakości, pracującym na trzy zmiany, aby efektywnie wykorzystać zasoby ludzkie, biorąc pod uwagę, że jeden pracownik jest w stanie ocenić 3 wyroby gotowe w trakcie jednej zmiany?

A. 1 pracownika
B. 5 pracowników
C. 7 pracowników
D. 3 pracowników
Aby ustalić, ilu pracowników należy zatrudnić na każdej zmianie w dziale kontroli jakości, należy najpierw obliczyć, ile wyrobów gotowych musi być skontrolowanych każdego dnia. Skoro w ciągu miesiąca (30 dni) dział jakości musi skontrolować 810 sztuk, to dzienna norma wynosi: 810 sztuk / 30 dni = 27 sztuk dziennie. Skoro jeden pracownik jest w stanie ocenić 3 wyroby gotowe w ciągu jednej zmiany, to aby skontrolować 27 sztuk, potrzeba: 27 sztuk / 3 wyroby na pracownika = 9 pracowników na jedną zmianę. Działając na trzy zmiany, potrzebujemy 9 pracowników na zmianę, co oznacza, że razem zatrudniamy 9 pracowników na każdą zmianę, co jest optymalne, aby zapewnić ciągłość procesu kontrolnego i zgodność z normami jakości. W praktyce, stosując taką strategię, można uniknąć opóźnień w procesie produkcji oraz zapewnić wysoką jakość wyrobów. Optymalizacja zatrudnienia w działach takich jak kontrola jakości jest kluczowa dla efektywności operacyjnej i zgodności z wymaganiami branżowymi.

Pytanie 5

Ocena ABC zasobów w magazynie w celu ich efektywnego rozmieszczenia w strefie składowania odbywa się na podstawie kryterium

A. częstości wydania
B. dostępnych miejsc składowania
C. ustalonych miejsc składowania
D. wartości zapasów
Wykorzystanie wartości zapasu jako podstawy do analizy rozmieszczenia w magazynie, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się logiczne, prowadzi do istotnych nieefektywności w praktyce logistyki. Klasyfikując zapasy według ich wartości, można uzyskać obraz, który nie odzwierciedla rzeczywistej dynamiki obrotu towarów. Zestawienie to nie uwzględnia częstotliwości wydań, co jest kluczowe dla zachowania płynności operacyjnej. Przykładowo, jeśli drogie, sporadycznie sprzedawane towary są składowane obok tanich, ale szybko rotujących artykułów, może to prowadzić do opóźnień w procesie realizacji zamówień. Dodatkowo, koncentrowanie się wyłącznie na wolnych miejscach składowania jako kryterium rozmieszczenia też nie jest optymalne. Takie podejście może prowadzić do przypadkowego rozproszenia często rotujących towarów w różnych częściach magazynu, co utrudnia ich szybkie zlokalizowanie. Wreszcie, stałe miejsca składowania, mimo że mogą być korzystne dla niektórych produktów, nie zawsze są odpowiednie, ponieważ mogą ograniczać elastyczność magazynu i zdolność do szybkiej reakcji na zmiany w popycie. Właściwe podejście powinno łączyć różne czynniki, w tym częstotliwość wydań, aby maksymalizować efektywność operacyjną i zaspokajać potrzeby klientów.

Pytanie 6

Jakie będzie roczne wskaźnik kosztów utrzymania przestrzeni magazynowej, jeśli objętość użytkowa magazynu wynosi 2 500 m3, powierzchnia użytkowa magazynu to 400 m2, a całkowite roczne wydatki na magazynowanie wynoszą 280 000,00 zł?

A. 112,00 zł/m3
B. 0,89 m3/zł
C. 700,00 zł/m2
D. 0,14 m2/zł
Wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej w skali roku oblicza się, dzieląc całkowite roczne koszty magazynowania przez powierzchnię użytkową magazynu. W tym przypadku mamy roczne koszty wynoszące 280 000,00 zł oraz powierzchnię użytkową magazynu wynoszącą 400 m². Obliczenie wygląda następująco: 280 000,00 zł / 400 m² = 700,00 zł/m². Ta wartość wskazuje, ile kosztuje utrzymanie jednego metra kwadratowego powierzchni magazynowej przez rok, co jest kluczowym wskaźnikiem dla zarządzania kosztami w logistyce i gospodarce magazynowej. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy obejmuje planowanie budżetu, optymalizację kosztów oraz porównywanie efektywności różnych lokalizacji magazynowych. W branży logistycznej, regularne monitorowanie tego wskaźnika pomaga w podejmowaniu decyzji o inwestycjach i efektywnym zarządzaniu przestrzenią magazynową, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw oraz standardami logistycznymi.

Pytanie 7

Który znak powinien być umieszczony na opakowaniach substancji żrących?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.
Znak umieszczony na opakowaniach substancji żrących, przedstawiony jako piktogram z literą C, to kluczowy element systemu ostrzegania w zakresie bezpieczeństwa chemicznego. Symbol ten, który przedstawia substancje mogące powodować poważne oparzenia, jest zgodny z międzynarodowymi regulacjami takimi jak GHS (Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów). Umieszczanie tego piktogramu na opakowaniach substancji żrących jest nie tylko wymogiem prawnym, ale także praktyką, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników. Na przykład w laboratoriach chemicznych, gdzie substancje żrące są powszechnie stosowane, oznakowanie produktów pozwala na szybkie zidentyfikowanie ich potencjalnego zagrożenia, co jest kluczowe w sytuacjach awaryjnych. Zachowanie ostrożności podczas pracy z tymi substancjami, jak używanie odpowiednich środków ochrony osobistej, zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadków i urazów.

Pytanie 8

Masa przedmiotów podnoszonych i przenoszonych przez jednego pracownika - mężczyznę, przy pracy stałej, nie może przekraczać

Normy dźwigania i przenoszenia ładunków
PracaMłodocianiKobietyMężczyźni
DziewczętaChłopcyKobiety w ciążyKobietyMężczyźniPrzenoszenie zespołowe
Stała8 kg12 kg3 kg12 kg30 kgmax. 25 kg/1 os.
Dorywcza (max. 4 godz.)14 kg20 kg5 kg20 kg50 kgmax. 42 kg/1 os.
A. 30 kg
B. 45 kg
C. 50 kg
D. 35 kg
Zgadza się! Maksymalna masa przedmiotów, które mężczyzna może podnosić i przenosić w warunkach pracy stałej, wynosi 30 kg. Ta wartość jest ustalona w oparciu o normy ergonomiczne, które mają na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia urazów oraz przeciążeń mięśniowo-szkieletowych. Na przykład, w miejscach pracy, takich jak magazyny czy fabryki, przestrzeganie tego limitu jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa pracowników. Pracownicy, którzy regularnie podnoszą cięższe przedmioty, narażeni są na kontuzje, co może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych oraz obniżenia wydajności pracy. W praktyce, warto stosować dodatkowe techniki, takie jak użycie wózków transportowych czy dźwigów, aby zredukować obciążenie fizyczne. Pamiętajmy, że zdrowie pracownika jest priorytetem, a przestrzeganie norm dźwigania jest jednym z kluczowych elementów w zarządzaniu BHP w każdym miejscu pracy.

Pytanie 9

Gdy rzeczywisty poziom zapasu w magazynie jest niższy od tego, co wskazuje ewidencja księgowa, mamy do czynienia z

A. równowagą
B. zyskiem
C. nadwyżką
D. niedoborem
Niedobór zapasu występuje w sytuacji, gdy rzeczywisty stan magazynowy jest mniejszy od stanu wynikającego z ewidencji księgowej. Taka sytuacja może wynikać z różnych przyczyn, takich jak błędy w inwentaryzacji, kradzieże, uszkodzenia towarów, bądź nieprawidłowe zapisy w systemie księgowym. W praktyce, przedsiębiorstwa powinny regularnie prowadzić inwentaryzacje, aby zidentyfikować i zrozumieć przyczyny niedoborów. Zgodnie z dobrymi praktykami zarządzania zapasami, istotne jest także stosowanie systemów ERP, które automatyzują procesy związane z ewidencją stanu magazynowego, co minimalizuje błędy ludzkie. Warto także wdrożyć ścisłe procedury kontroli, takie jak stosowanie kodów kreskowych czy RFID w celu śledzenia ruchów towarów i zapewnienia zgodności między stanem rzeczywistym a ewidencją.

Pytanie 10

W pierwszej połowie roku miały miejsce pięć dostaw materiałów do firmy produkcyjnej, które wyniosły kolejno: 150 kg, 120 kg, 160 kg, 130 kg, 140 kg. Jaki był średni poziom zapasu zabezpieczającego w tym czasie, mając na uwadze, że średni całkowity zapas magazynowy tego materiału wynosił 180 kg?

A. 140 kg
B. 110 kg
C. 180 kg
D. 40 kg
Aby obliczyć średni zapas zabezpieczający, musimy najpierw zrozumieć, jakie są kluczowe wskaźniki w zarządzaniu zapasami. Zapas zabezpieczający to ilość materiałów przechowywanych w magazynie, która ma na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia braków w dostawach. W omawianym przypadku, całkowity zapas magazynowy wynosił średnio 180 kg, co oznacza, że firma stara się utrzymywać odpowiednią ilość materiałów, aby zaspokoić popyt produkcyjny. Po zsumowaniu pięciu dostaw otrzymujemy 150 kg + 120 kg + 160 kg + 130 kg + 140 kg = 700 kg. Dzielenie tej wartości przez liczbę dostaw daje nam średnią dostawę równą 140 kg. Aby obliczyć zapas zabezpieczający, stosujemy wzór: Zapas zabezpieczający = Średni całkowity zapas magazynowy - Średnia dostawa. Podstawiając wartości, mamy: 180 kg - 140 kg = 40 kg. W związku z tym, aby sprostać zmienności dostaw i popytu, przedsiębiorstwo powinno dążyć do utrzymania zapasu zabezpieczającego na poziomie 110 kg. Przykładem zastosowania tej wiedzy może być opracowanie strategii zamówień, która uwzględnia sezonowe zmiany popytu oraz czas dostawy, co jest zgodne z dobrymi praktykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 11

Przechowywanie jednostek ładunkowych bezpośrednio na podłodze, w stosach ustawionych w liniach lub blokach, jest stosowane w magazynach

A. specjalistycznych
B. niskich
C. wielopoziomowych
D. wysokich
Wysokie magazyny, w przeciwieństwie do niskich, są zaprojektowane z myślą o maksymalizacji wysokości składowania, co wymaga zastosowania odpowiednich systemów regałowych, takich jak regały paletowe czy automatyczne systemy składowania. Składowanie towarów bezpośrednio na posadzce w takich obiektach nie tylko nieefektywnie wykorzystuje przestrzeń, ale także zwiększa ryzyko uszkodzeń towarów oraz utrudnia dostęp do nich. Ponadto, w magazynach wielopoziomowych, które charakteryzują się wieloma piętrami składowania, metoda ta jest niepraktyczna i niezgodna z zasadami bezpieczeństwa. Użycie regałów i systemów magazynowych w takich przypadkach jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią organizację przestrzeni oraz bezpieczeństwo operacji. Podobnie, w magazynach specjalistycznych, gdzie określone towary wymagają specyficznych warunków składowania, bezpośrednie składowanie na posadzce może prowadzić do niewłaściwego zarządzania towarem. Stosowanie nieodpowiednich metod składowania może prowadzić do kosztownych błędów, takich jak zniszczenie produktów, trudności w dostępie, a także zwiększone ryzyko wypadków w miejscu pracy. Właściwe zrozumienie zasad składowania oraz dostosowanie metod do specyfikacji magazynu jest kluczowe dla utrzymania efektywności i bezpieczeństwa operacji w logistyce.

Pytanie 12

Na którym rysunku przedstawiono regał przepływowy?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. A.
C. B.
D. D.
Wybór innych rysunków może wynikać z różnorodnych nieporozumień dotyczących funkcji regałów w logistyce. Rysunek A może sugerować tradycyjny regał paletowy, który nie wspiera metody FIFO. W takim systemie towary są składowane jeden na drugim, co może prowadzić do trudności z dostępem do starszych produktów, a tym samym do ich przeterminowania. Z kolei rysunek C może przedstawiać regał z poziomym dostępem, co w wielu przypadkach może być mylone z regałem przepływowym; jednakże, w takim układzie również nie jest możliwe zastosowanie metody FIFO. Natomiast rysunek D prawdopodobnie ilustruje regał statyczny, który nie posiada mechanizmów umożliwiających sprawną rotację towaru. Kluczowym błędem myślowym jest założenie, że każdy regał umożliwia efektywną rotację towaru, co nie jest prawdą. Tradycyjne regały, które nie są zaprojektowane z myślą o ruchu towarów, mogą prowadzić do nieefektywności operacyjnych oraz zwiększonego ryzyka strat związanych z przeterminowaniem lub uszkodzeniem produktów. Dlatego dla zapewnienia efektywności operacji magazynowych warto zapoznać się z zasadami działania regałów przepływowych oraz ich zastosowaniem w praktyce, co pomoże uniknąć błędów w zarządzaniu zapasami.

Pytanie 13

Dokument potwierdzający zamówienie na surowiec realizowane na podstawie Incoterms EXW zazwyczaj zawiera

A. ilość surowca, adres miejsca dostawy
B. ilość surowca, informacje o przewoźniku
C. dane urzędów celnych
D. cenę, ilość surowca, adres miejsca odbioru
Dokument potwierdzenia zamówienia na surowiec realizowany na bazie Incoterms EXW (Ex Works) powinien zawierać kilka kluczowych informacji, które są niezbędne do prawidłowej realizacji zamówienia. W szczególności, cena surowca jest niezbędna, aby zamawiający mógł potwierdzić wartość zakupu. Informacja o ilości surowca jest równie ważna, ponieważ pozwala na określenie, czy zamówiona ilość jest zgodna z oczekiwaniami i czy dostarczony towar spełnia wymagania. Adres miejsca odbioru jest kluczowy w kontekście Incoterms EXW, gdzie odpowiedzialność za transport i ryzyko przechodzi na kupującego w momencie, gdy towar jest gotowy do odbioru u sprzedawcy. Przykładem zastosowania tej wiedzy może być sytuacja, w której firma zamawia duże ilości materiałów budowlanych od dostawcy; dokument potwierdzenia zamówienia zawierający te dane pozwoli na sprawną organizację transportu i zapewnienie, że wszystkie strony są zgodne co do warunków dostawy.

Pytanie 14

Którym wózkiem, można najszybciej wyładować z naczepy 66 skrzyń o masie 1 200 kg każda?

Udźwig: 1,5 t
Średnia prędkość: 5 km/h
Możliwość pobrania jednorazowo 1 skrzyni.
Udźwig: 1,2 t
Średnia prędkość: 12 km/h
Możliwość pobrania jednorazowo 1 skrzyni.
Wózek A.Wózek B.
Udźwig: 2,5 t
Średnia prędkość: 10 km/h
Możliwość pobrania jednorazowo 2 skrzyń.
Udźwig: 2,0 t
Średnia prędkość: 8 km/h
Możliwość pobrania jednorazowo 2 skrzyń.
Wózek C.Wózek D.
A. Wózkiem C.
B. Wózkiem A.
C. Wózkiem B.
D. Wózkiem D.
Wózek C został wybrany jako najszybszy sposób na wyładowanie 66 skrzyń o masie 1 200 kg każda, ponieważ jego udźwig wynosi 2,5 tony, co jest wystarczające do podniesienia pojedynczej skrzyni ważącej 1,2 tony. Kluczowym atutem wózka C jest jego zdolność do jednoczesnego podnoszenia dwóch skrzyń, co znacząco przyspiesza proces wyładunku. Przykładowo, w praktyce przemysłowej, zastosowanie wózka o większym udźwigu i możliwości transportu dwóch ładunków równocześnie jest zgodne z zasadami efektywności logistyki, w której kluczowe jest minimalizowanie czasu operacyjnego. Dodatkowo, średnia prędkość wózka C wynosząca 10 km/h zapewnia szybkość transportu, co jest istotne w kontekście zwiększenia wydajności pracy. W branży logistyki i transportu, zastosowanie sprzętu o odpowiednich parametrach technicznych, takich jak udźwig i szybkość, jest zgodne z najlepszymi praktykami, które pomagają w optymalizacji procesów wyładunku i zwiększeniu efektywności całej operacji.

Pytanie 15

Przykładem niezmiennego kosztu związanym z działaniem magazynu jest

A. zużycie materiałów opakowaniowych w ramach usługi co-packingu
B. wynagrodzenie pracowników magazynowych zatrudnionych na akord
C. amortyzacja środków transportu bliskiego
D. zużycie energii elektrycznej
Wynagrodzenie magazynierów zatrudnionych na akord to koszt zmienny, który zależy od wydajności pracy. Im więcej towarów zostanie przetworzonych przez magazynierów, tym wyższe będą ich wynagrodzenia. Koszty zmienne są istotne w zarządzaniu operacyjnym, jednak nie mogą być klasyfikowane jako koszty stałe, które są niezależne od poziomu działalności. Zużycie energii elektrycznej i zużycie opakowań w ramach usługi co-packingu również różnią się w zależności od intensywności operacji magazynowych. W miarę zwiększenia wolumenu operacji, wzrasta zapotrzebowanie na energię oraz materiały opakowaniowe, co sprawia, że te koszty są zmienne. Wprowadzenie do rozważania amortyzacji środków transportu bliskiego jako stałego kosztu jest kluczowe, ponieważ środki te są wykorzystywane przez dłuższy czas, a ich związane z tym wydatki są przewidywalne i stałe. W praktyce, błędne klasyfikowanie kosztów stałych i zmiennych może prowadzić do nieefektywnego zarządzania budżetem oraz trudności w prognozowaniu wyników finansowych, co jest istotne dla długofalowej strategii rozwoju firmy.

Pytanie 16

Koszty związane z tworzeniem zapasów to inaczej

A. zmienne wydatki logistyczne
B. koszty zapasu ochronnego
C. koszty uzupełniania zapasów
D. stałe wydatki związane z utrzymywaniem zapasów
Koszty zapasu zabezpieczającego to nie to samo co koszty uzupełniania zapasów. Koszty zapasu zabezpieczającego odnoszą się do dodatkowych zapasów gromadzonych w celu minimalizacji ryzyka niedoborów, które mogą wystąpić w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak opóźnienia dostaw czy nagłe wzrosty popytu. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego, ale nie są one bezpośrednio związane z procesem uzupełniania zapasów. Stałe koszty utrzymywania zapasów obejmują wydatki na przechowywanie, ubezpieczenie i utrzymanie zapasów, a więc także różne opłaty, które są niezależne od poziomu zapasów i nie odnoszą się bezpośrednio do kosztów ich uzupełniania. Z kolei zmienne koszty logistyki mogą obejmować szereg wydatków, takich jak transport czy obsługa magazynowa, które są uzależnione od ilości towarów i nie odnoszą się specyficznie do kosztów uzupełniania zapasów. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych pojęć, co prowadzi do nieprawidłowego podejścia do zarządzania zapasami i kosztami. Zrozumienie różnic między tymi kategoriami kosztów jest kluczowe dla efektywnego planowania i optymalizacji procesów w łańcuchu dostaw.

Pytanie 17

Główną zaletą, jaką centra logistyczne przynoszą lokalnym społecznościom w obszarach, w których są usytuowane, jest

A. aktywacja gospodarcza i przyciąganie inwestorów
B. elastyczność w dostosowywaniu łańcuchów dostaw
C. redukcja kosztów przepływów materiałowych
D. wszechstronność obsługi
Centra logistyczne mają mega znaczenie dla lokalnych społeczności, bo naprawdę pomagają w rozwoju gospodarki i przyciągają inwestycje. Działają jak takie huby, które poprawiają transport i dostarczanie towarów. Dzięki nim, lokalne firmy mogą łatwiej zdobywać rynek, co często oznacza więcej miejsc pracy. Weźmy na przykład jakieś nowe centrum dystrybucyjne – skraca czas dostaw i sprawia, że firmy w okolicy mogą lepiej konkurować. Często współpracują też z władzami lokalnymi, co pozwala na realizację różnych projektów infrastrukturalnych. Dobrze by było, żeby te centra stawiały też na zrównoważony rozwój, bo to nie tylko korzystne dla ekonomii, ale też dla społeczności i środowiska. Jak dla mnie, takie podejście przyciąga uwagę mieszkańców i jest kluczowe dla długoterminowego sukcesu tych centrów.

Pytanie 18

Na podstawie informacji o warunkach przechowywania ryb i produktów rybnych określ, w którym magazynie można przechowywać konserwy rybne.

Warunki przechowywania ryb i produktów rybnych
Grupa towarowaTemperatura przechowywania
[°C]
Ryby i produkty rybne świeże-1÷3
Ryby i produkty rybne mrożoneponiżej -18
Ryby i produkty rybne solone-5÷5
Ryby i produkty rybne marynowane0÷8
Ryby i produkty rybne wędzone0÷10
Konserwy rybne4÷25
Wyroby garmażeryjne rybne0÷8
MagazynTemperatura powietrza w magazynie
[°C]
I.-5
II.0
III.3
IV.12
A. W magazynie IV.
B. W magazynie II.
C. W magazynie III.
D. W magazynie I.
Wybór magazynu IV jako miejsca przechowywania konserw rybnych jest zgodny z wymaganiami dotyczącymi warunków przechowywania produktów rybnych. Konserwy rybne powinny być przechowywane w temperaturze od 4 do 25 stopni Celsjusza, a magazyn IV, z temperaturą 12 stopni Celsjusza, idealnie spełnia tę normę. Przechowywanie produktów w odpowiedniej temperaturze jest kluczowe dla zapewnienia ich świeżości oraz bezpieczeństwa żywnościowego. W praktyce, nieprzestrzeganie tych temperatur może prowadzić do rozwoju bakterii oraz psucia się produktów, co w konsekwencji zagraża zdrowiu konsumentów. Dobrym przykładem zastosowania tych zasad są standardy HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), które jasno określają krytyczne punkty kontroli w procesie przechowywania żywności. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w magazynach wpływa również na jakość organoleptyczną konserw, co jest istotne dla ich akceptacji przez klientów.

Pytanie 19

Gospodarstwo rolne otrzymało zamówienie na skompletowanie 4 t truskawek. Owoce mają być pakowane w pojemniki po 0,5 kg, a następnie w drewniane skrzynki zgodnie z załączonym rysunkiem. Ile skrzynek potrzeba do przygotowania otrzymanego zamówienia?

Ilustracja do pytania
A. 2 000 szt.
B. 800 szt.
C. 8 000 szt.
D. 400 szt.
Aby obliczyć liczbę potrzebnych skrzynek do zamówienia na 4 tony truskawek, musimy najpierw przeliczyć masę truskawek na kilogramy, co daje nam 4000 kg. Każda skrzynka pomieści 10 pojemników, z których każdy ma pojemność 0,5 kg, co łącznie daje 5 kg truskawek na skrzynkę. Następnie, dzieląc całkowitą masę truskawek (4000 kg) przez masę truskawek, które mogą zmieścić się w jednej skrzynce (5 kg), otrzymujemy liczbę skrzynek: 4000 kg / 5 kg/skrzynkę = 800 skrzynek. Taki sposób pakowania jest zgodny z dobrymi praktykami w branży rolnej, ponieważ umożliwia efektywne zarządzanie przestrzenią i ułatwia transport. Ponadto, stosowanie standardowych pojemników pozwala na optymalizację logistyki oraz zapewnia, że owoce są dobrze zabezpieczone podczas transportu, co jest kluczowe dla zachowania ich jakości i świeżości.

Pytanie 20

Jakiego typu centrum logistyczne charakteryzuje się terenami o powierzchni od 5 do 10 ha oraz zasięgiem oddziaływania od 2 do 10 km?

A. Branżowe
B. Regionalne
C. Lokalne
D. Międzynarodowe
Odpowiedź 'lokalne' jest poprawna, ponieważ centra logistyczne tego typu zazwyczaj zajmują powierzchnię od 5 do 10 ha i ich zasięg oddziaływania wynosi od 2 do 10 km. Centrum lokalne jest skoncentrowane na obsłudze lokalnego rynku i ma na celu zaspokajanie potrzeb klientów w bliskim zasięgu. Przykładami zastosowania takich centrów są magazyny dystrybucyjne dla e-commerce, które dostarczają paczki w ciągu kilku godzin. Lokalne centra logistyczne często stanowią kluczowy element strategii 'last mile delivery', co pozwala na zwiększenie efektywności i szybkości dostaw. Dodatkowo, zgodnie z dobrymi praktykami branżowymi, centra te powinny być zlokalizowane w pobliżu głównych arterii komunikacyjnych, aby zminimalizować czas transportu i obniżyć koszty operacyjne. W kontekście zarządzania łańcuchem dostaw, centra lokalne są niezbędne do reagowania na zmieniające się potrzeby rynku oraz do szybkiej adaptacji do lokalnych warunków.

Pytanie 21

Rozpoznawanie towarów przy użyciu fal radiowych stanowi fundament funkcjonowania systemu

A. ZSI
B. SCM
C. CMR
D. RFID
Identyfikacja towarów z użyciem fal radiowych, czyli ta technologia RFID, to naprawdę fajne rozwiązanie w zarządzaniu łańcuchem dostaw i inwentaryzacji. Jak to działa? Tagi RFID mają unikalne informacje o produktach i są aktywowane przez specjalne fale radiowe z czytnika. To naprawdę przyspiesza cały proces, bo można skanować wiele tagów jednocześnie, co jest dużą przewagą nad tradycyjnymi kodami kreskowymi. Widziałem, jak to działa w logistyce, gdzie firmy mogą na bieżąco śledzić, gdzie się znajdują towary. W handlu detalicznym też się to sprawdza, bo inwentaryzacja jest szybsza i bardziej dokładna. Są też standardy jak EPCglobal, które mówią, jak tagować i wymieniać dane, co sprawia, że różne systemy RFID mogą współpracować. W praktyce, jeśli ktoś wdroży RFID, to widzi większą efektywność i mniej błędów, co jest mega ważne na dzisiejszym rynku.

Pytanie 22

Koszty związane z utrzymaniem magazynu klasyfikowane są jako

A. koszty bezpośrednie
B. nakłady bezpośrednie
C. nakłady pośrednie
D. koszty pośrednie
Wszystkie inne odpowiedzi wskazują na różne kategorie kosztów, które nie są właściwie przypisane do kosztów utrzymania magazynu. Nakłady bezpośrednie, nakłady pośrednie, koszty bezpośrednie oraz koszty pośrednie to kategorie, które często są mylone w kontekście zarządzania kosztami. Nakłady bezpośrednie odnoszą się do wydatków, które można jednoznacznie przypisać do konkretnego produktu, jak np. materiały użyte w produkcji. Jeśli zatem stwierdzimy, że koszty utrzymania magazynu są nakładami bezpośrednimi, zakładamy, że możemy je przypisać do konkretnego wyrobu, co nie oddaje rzeczywistości. Koszty pośrednie, w tym koszty magazynowania, są kluczowe dla całej operacyjnej struktury organizacji. Koszty te są wspólne dla wielu produktów i stanowią część ogólnych wydatków, które wpływają na rentowność firmy. W przypadku kosztów pośrednich, do których zaliczają się również koszty administracyjne czy marketingowe, trudno jest przypisać je do pojedynczego produktu, co może prowadzić do błędnych wniosków przy ocenie efektywności finansowej. Dlatego zrozumienie, w jaki sposób klasyfikować i analizować koszty, jest niezbędne dla podejmowania właściwych decyzji zarządzających oraz skutecznego planowania budżetu w przedsiębiorstwie.

Pytanie 23

Zgodnie z zasadą Pareto, grupa "A" obejmuje te pozycje, których łączna wartość obrotu w stosunku do całkowitego obrotu wynosi

A. 80%
B. 20%
C. 50%
D. 5%
Wybierając inne wartości, jak 5%, 20% czy 50%, nie łapiesz tej zasady Pareto na odpowiednim poziomie. Odpowiedź 5% to tak niska wartość, że nie oddaje tego, jak to naprawdę działa w sprzedaży. Zasada Pareto mówi, że mała grupa produktów przynosi większość przychodów. 20% to klasyczne podejście, ale w tym wypadku chodzi o wysoką koncentrację obrotów w grupie 'A', więc tu raczej się nie zgadza. Odpowiedź 50% sugeruje, że połowa obrotów pochodzi z mniejszej liczby produktów, ale znowu, to nie pasuje do kluczowego założenia Pareto, które mówi o większej dysproporcji. Jak źle rozumiesz tę analizę, to mogą być problemy z podejmowaniem decyzji w firmie, jak źle przydzielone zasoby czy błędne oceny rentowności produktów. Warto wiedzieć, że dobra analiza to nie tylko wskazanie kluczowych obszarów, ale też ich właściwa klasyfikacja i priorytetyzacja na podstawie rzeczywistej wartości dla firmy.

Pytanie 24

LIFO oznacza zasadę wydawania z magazynu towarów, które

A. zostały już częściowo wydane
B. posiadają określoną datę ważności
C. zostały przyjęte jako pierwsze
D. zostały przyjęte jako ostatnie
LIFO, czyli 'Last In, First Out', to zasada zarządzania zapasami, która oznacza, że towary, które zostały dostarczone jako ostatnie, są wydawane jako pierwsze. Takie podejście jest szczególnie przydatne w branżach, gdzie produkty mogą ulegać szybkiemu przeterminowaniu, jak w przypadku żywności lub chemikaliów. Stosując metodę LIFO, przedsiębiorstwa mogą minimalizować straty związane z przestarzałymi lub przeterminowanymi zapasami. Przykładem zastosowania LIFO może być magazynowanie świeżych owoców, gdzie nowe partie są umieszczane na górze stosu, a te starsze są używane najpierw. LIFO jest także zgodne z zasadami rachunkowości zapasów, które mogą wpływać na sprawozdania finansowe przedsiębiorstw. Warto również zauważyć, że ta metoda jest często wykorzystywana w systemach ERP, które zarządzają procesami magazynowymi. W kontekście standardów, LIFO jest zgodne z zasadami FIFO (First In, First Out), które są przeciwieństwem LIFO, ale wybór odpowiedniej strategii zarządzania zapasami powinien opierać się na analizie specyfiki branży oraz wymagań dotyczących rotacji zapasów.

Pytanie 25

Który dokument jest używany do rejestrowania danych dotyczących realizacji indywidualnych operacji technologicznych w trakcie wykonywania zlecenia produkcyjnego?

A. Przyjęcie produktu
B. Kartotekę produktu
C. Kartę pracy
D. Rozliczenie produkcji
Wybór innych dokumentów zamiast karty pracy może prowadzić do nieścisłości w rejestracji operacji technologicznych. Kartoteka wyrobu służy do gromadzenia informacji o wszystkich wyrobach i ich właściwościach, ale nie zawiera szczegółowych danych o poszczególnych operacjach produkcyjnych. Jej funkcja koncentruje się na ogólnych informacjach o produktach, co nie jest wystarczające w kontekście szczegółowego zapisu działań na linii produkcyjnej. Przyjęcie wyrobu odnosi się do procesu akceptacji produktów po ich wytworzeniu, jednak nie dokumentuje ono operacji technologicznych, które miały miejsce podczas produkcji. Z kolei rozliczenie produkcji dotyczy podsumowania wyników produkcyjnych, w tym kosztów i wydajności, ale również nie rejestruje szczegółowych działań związanych z konkretnym zleceniem. Te podejścia mogą prowadzić do typowych błędów w zarządzaniu produkcją, takich jak brak dokładnej dokumentacji operacji, co w efekcie utrudnia identyfikację problemów i opóźnień w produkcji. Ważne jest, aby zrozumieć, że odpowiednia dokumentacja jest kluczowa dla skutecznego zarządzania procesami produkcyjnymi i osiągania wysokiej jakości produktów, dlatego wybór właściwego dokumentu jest niezbędny dla efektywności i transparentności całego procesu.

Pytanie 26

Czym jest rekultywacja?

A. proces polegający na odzyskiwaniu surowców wtórnych i/lub energii z odpadów oraz zużytych produktów
B. działania mające na celu przywrócenie wartości użytkowej zniszczonym obszarom
C. zapobieganie powstawaniu odpadów
D. ostateczne likwidowanie pozostałości po recyklingu
Odpowiedzi, które wskazują na ostateczne unieszkodliwianie pozostałości z recyklingu, unikanie tworzenia odpadów lub proces odzyskiwania surowców wtórnych, wprowadzają w błąd. Ostateczne unieszkodliwianie odnosi się do działań, które mają na celu trwałe pozbycie się odpadów, co jest zgoła innym celem niż rekultywacja, która koncentruje się na przywracaniu wartości użytkowej zdewastowanych terenów. Unikanie tworzenia odpadów jest proekcyjną strategią, która dąży do minimalizacji generacji odpadów na etapie produkcji i konsumpcji, ale nie jest to tożsame z rekultywacją, która zajmuje się obszarami już zniszczonymi. Proces odzyskiwania surowców wtórnych jest z kolei częścią szerszego kontekstu gospodarki o obiegu zamkniętym, która dąży do maksymalizacji efektywności surowcowej. Podczas gdy te działania są istotne dla zarządzania odpadami i ochrony środowiska, nie są one bezpośrednio związane z pojęciem rekultywacji, które wymaga złożonego podejścia do poprawy stanu degradowanych terenów, a nie tylko ich oczyszczenia czy zarządzania odpadami. Warto zrozumieć, że rekultywacja to wieloaspektowy proces, który obejmuje nie tylko techniczne działania, ale także społeczny kontekst, zwłaszcza w związku z zaangażowaniem lokalnych społeczności w planowanie i realizację działań rekultywacyjnych.

Pytanie 27

Przedstawiony na rysunku znak ostrzegawczy umieszczony na opakowaniu informuje o tym, że przesyłka jest substancją

Ilustracja do pytania
A. żrącą.
B. łatwopalną.
C. szczególnie łatwopalną.
D. bardzo toksyczną.
Poprawna odpowiedź to 'szczególnie łatwopalną', ponieważ znak ostrzegawczy zaprezentowany na opakowaniu jest zgodny z międzynarodowym symbolem oznaczającym substancje klasyfikowane jako 'F+', co odnosi się do substancji bardzo łatwopalnych. W kontekście Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS), substancje te są szczególnie niebezpieczne, gdyż mogą zapalić się w obecności źródła ciepła, iskry lub ognia. Przykłady takich substancji to niektóre rozpuszczalniki organiczne, jak aceton czy benzyna. W praktyce, transport i magazynowanie takich substancji wymaga szczególnych środków ostrożności, takich jak stosowanie odpowiednich pojemników, oznakowanie miejsc składowania oraz szkolenie pracowników w zakresie bezpiecznego obchodzenia się z materiałami niebezpiecznymi. Niezastosowanie się do norm bezpieczeństwa może prowadzić do poważnych wypadków, więc znajomość tego rodzaju oznaczeń jest kluczowa w wielu branżach, w tym chemicznej, budowlanej i transportowej.

Pytanie 28

Regały o konstrukcji ramowej lub wspornikowej, w których przechowywanie odbywa się bezpośrednio na elementach konstrukcyjnych - belkach poprzecznych, ramach bądź podporach, to typ regału

A. bezpółkowo-półkowego
B. przepływowego
C. bezpółkowego
D. półkowego
Regały bezpółkowe to konstrukcje, w których składowanie odbywa się bezpośrednio na belkach poprzecznych, ramach lub podporach, co umożliwia efektywne wykorzystanie przestrzeni magazynowej. Tego rodzaju regały są szczególnie popularne w magazynach i centrach dystrybucyjnych, gdzie maksymalizacja przestrzeni i łatwy dostęp do produktów są kluczowe. Przykładowo, w regałach bezpółkowych można składować różne typy towarów, od palet po większe materiały budowlane, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem. W praktyce, dzięki możliwości regulacji wysokości belek, można dostosować wysokość składowania do specyfiki towaru, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi w zakresie zarządzania przestrzenią. Standardy ISO związane z magazynowaniem podkreślają znaczenie optymalizacji układu składowania, co czyni regały bezpółkowe idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych systemów magazynowych.

Pytanie 29

Określ właściwą sekwencję działań w przedsiębiorstwie produkcyjnym?

A. Produkcja części oraz montaż produktów -> dostawy zewnętrzne oraz magazynowanie -> dystrybucja i sprzedaż produktów -> kontrola i pakowanie produktów
B. Dostawy zewnętrzne oraz magazynowanie -> produkcja części oraz montaż produktów -> kontrola i pakowanie produktów -> dystrybucja i sprzedaż produktów
C. Dostawy zewnętrzne oraz magazynowanie -> kontrola i pakowanie produktów -> produkcja części oraz montaż produktów -> dystrybucja i sprzedaż produktów
D. Produkcja części oraz montaż produktów -> dystrybucja i sprzedaż produktów -> kontrola i pakowanie produktów -> dostawy zewnętrzne oraz magazynowanie
Odpowiedź wskazująca, że proces rozpoczyna się od dostaw zewnętrznych i magazynowania, a następnie przechodzi do wytwarzania części i montażu wyrobów, jest zgodna z ustalonymi standardami i najlepszymi praktykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Proces produkcji jest zorganizowany w sposób sekwencyjny, gdzie każdy etap ma swoje miejsce w ogólnej logistyce zakładu. Rozpoczęcie od dostaw zewnętrznych i magazynowania gwarantuje, że wszystkie niezbędne surowce są dostępne zanim rozpocznie się wytwarzanie. Następnie, wytwarzanie części i montaż wyrobów są kluczowe dla zapewnienia jakości i spełnienia specyfikacji. Kontrola i pakowanie są niezbędne do zapewnienia, że gotowe produkty spełniają normy jakościowe i są odpowiednio przygotowane do dystrybucji. Ostatni etap, dystrybucja i sprzedaż, ma na celu dostarczenie wyrobów do klientów, co kończy cykl produkcyjny. Taka sekwencja umożliwia efektywność i optymalizację procesów, co jest podstawą w nowoczesnym zarządzaniu produkcją.

Pytanie 30

Wśród wewnętrznych elementów przedsiębiorstwa produkcyjnego mających wpływ na wybór metod dystrybucji produktów znajdują się

A. wymagania dostawców surowców
B. postęp technologiczny w transporcie
C. cele marketingowe przedsiębiorstwa
D. przepisy prawa i administracji
Cele marketingowe przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu strategii dystrybucji produktów. Odpowiedni dobór kanałów dystrybucji jest niezbędny do realizacji założonych celów marketingowych, takich jak zwiększenie zasięgu rynkowego, dotarcie do określonej grupy docelowej czy budowanie wizerunku marki. Przykładem może być firma, która decyduje się na sprzedaż swojego produktu poprzez e-commerce, co umożliwia dotarcie do szerszej bazy klientów. Zgodnie z zasadami marketingu, odpowiednia strategia dystrybucji powinna uwzględniać preferencje klientów i ich zwyczaje zakupowe. Warto również zauważyć, że zmiany w celach marketingowych, takie jak wprowadzenie nowego produktu, mogą wymagać przeglądu i dostosowania strategii dystrybucyjnej, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu marketingiem i dystrybucją. W związku z tym, cele marketingowe są kluczowym czynnikiem wpływającym na podejmowanie decyzji dotyczących sposobu dystrybucji.

Pytanie 31

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 32

W systemie kontroli ciągłej monitorowanie poziomu zapasów oraz podejmowanie odpowiednich decyzji odbywa się

A. na bieżąco
B. w regularnych odstępach czasowych
C. w ustalonych interwałach obserwacji
D. co miesiąc
Odpowiedź 'na bieżąco' jest poprawna, ponieważ w systemie kontroli ciągłej kluczowym elementem jest nieprzerwane monitorowanie stanu zapasów, co pozwala na szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe oraz potrzeby klientów. Przykładem zastosowania tego podejścia może być wykorzystanie technologii RFID, która umożliwia automatyczne śledzenie i aktualizowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. W praktyce, firmy stosujące kontrolę ciągłą, jak np. Amazon, są w stanie błyskawicznie dostosowywać swoje zapasy na podstawie analiz danych sprzedażowych, co optymalizuje koszty operacyjne i zwiększa efektywność zarządzania łańcuchem dostaw. Dobrą praktyką jest także wdrożenie systemów ERP, które integrują różne funkcje przedsiębiorstwa, umożliwiając centralne zarządzanie informacjami o zapasach, co skutkuje lepszym podejmowaniem decyzji o zaopatrzeniu. Monitorowanie na bieżąco jest zgodne z zasadami Lean Management, które kładą nacisk na eliminację marnotrawstwa, w tym nadmiarowych zapasów, co prowadzi do zwiększenia wartości dla klienta oraz efektywności operacyjnej.

Pytanie 33

Jedną z metod organizacji przestrzeni magazynowej jest

A. przechowywanie według zasady HIFO
B. składowanie według zasady JIT
C. przechowywanie według zasady LIFO
D. składowanie według zasady FIFO
LIFO, czyli "Last In, First Out", to strategia, w której najnowsze produkty są wydawane jako pierwsze. Choć ma swoje zastosowanie w niektórych branżach, takich jak przemysł metalurgiczny, gdzie nie ma ryzyka przeterminowania, nie jest to optymalne dla towarów o ograniczonym terminie przydatności. HIFO, czyli "Highest In, First Out", odnosi się do wydawania najdroższych towarów w pierwszej kolejności. Jest to raczej podejście księgowe, stosowane do ograniczenia podatków, niż praktyczna metoda składowania, ponieważ często nie uwzględnia rotacji produktów w sposób efektywny. W kontekście zarządzania przestrzenią magazynową, HIFO może prowadzić do nieoptymalnego wykorzystania przestrzeni oraz zapasów. Metoda JIT (Just In Time) skupia się na minimalizowaniu zapasów poprzez dostarczenie towarów na czas bezpośrednio przed ich użyciem lub sprzedażą. Choć jest to efektywne podejście w kontekście produkcji, nie odnosi się bezpośrednio do organizacji przestrzeni magazynowej jako takiej, ponieważ wymaga precyzyjnej koordynacji dostaw i zamówień, co może być trudne do zrealizowania w praktyce bez dobrze zorganizowanego systemu logistycznego. Każda z tych metod ma swoje zalety, jednak w kontekście przestrzeni magazynowej to FIFO najlepiej odpowiada standardom i praktykom efektywnego zarządzania zapasami.

Pytanie 34

Firma określiła zapas łożysk na poziomie 1 000 sztuk. Aktualny stan magazynowy łożysk wynosi 1 840 sztuk, a dzienne zużycie to 280 sztuk. Po jakim czasie firma powinna złożyć zamówienie na łożyska?

A. Za 5 dni
B. Za 10 dni
C. Za 6 dni
D. Za 3 dni
Odpowiedzi sugerujące, że zamówienie powinno zostać złożone za 10, 5 lub 6 dni opierają się na błędnych obliczeniach lub niepełnym zrozumieniu sytuacji zapasowej przedsiębiorstwa. W przypadku wyboru 10 dni, można zauważyć, że to znacznie przekracza rzeczywisty czas, jaki 840 sztuk łożysk może zabezpieczyć przy dziennym zużyciu wynoszącym 280 sztuk. Podobnie, wybór 5 dni czy 6 dni również nie opiera się na rzetelnej analizie stanu zapasów. Kluczowe jest zrozumienie, że zapas informacyjny jest ustanawiany jako zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi okolicznościami, a nie jako jednostka do natychmiastowych zamówień. Właściwa analiza powinna uwzględniać nie tylko aktualny stan magazynowy, ale także tempo zużycia i strategię zakupową przedsiębiorstwa. Typowym błędem myślowym przy podejmowaniu decyzji w takich sytuacjach jest ignorowanie różnicy między zapasem informacyjnym a rzeczywistymi potrzebami produkcyjnymi. Warto również pamiętać, że efektywne zarządzanie zapasami wymaga stałej analizy i dostosowywania strategii, co pozwala firmom lepiej reagować na zmieniające się warunki rynkowe.

Pytanie 35

Klej stosowany do łączenia mebli drewnianych to

A. odpad poprodukcyjny
B. paliwo produkcyjne
C. materiał pomocniczy
D. materiał podstawowy
Twoje odpowiedzi pokazują, że może nie do końca rozumiesz, jak klasyfikujemy materiały w produkcji mebli. Kleje nie są materiałami podstawowymi, bo nie są kluczowymi elementami, jak drewno czy płyty wiórowe. Materiały pomocnicze, jak właśnie klej, wspierają produkcję. Z kolei określenie kleju jako paliwa produkcyjnego jest błędne, bo paliwa to coś, co przekształca się w energię, a nie łączy części mebla. Odpadami poprodukcyjnymi są materiały, które powstają podczas obróbki, a kleje są świadomie używane w produkcji. Te błędy mogą brać się z braku zrozumienia technologii i klasyfikacji materiałów w przemyśle meblarskim. Warto jest nauczyć się, jak poprawnie przyporządkować funkcje różnych materiałów w całym procesie, co znacznie ułatwi planowanie oraz pracę w tej branży.

Pytanie 36

Podczas realizacji zadania w magazynie pracownik upadł, doznając złamania kości przedramienia. Jakie działania należy podjąć, aby udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy?

A. umieścić go na plecach na twardej nawierzchni
B. silnie zabezpieczyć miejsce złamania opatrunkiem
C. usztywnić kończynę i zabezpieczyć ją opatrunkiem razem z klatką piersiową
D. usztywnić kończynę przy użyciu szyny
Mocne obandażowanie miejsca złamania może wydawać się intuicyjnym krokiem w procesie pierwszej pomocy, jednak nie jest to odpowiednia reakcja w przypadku złamania kości. Obandażowanie samego miejsca urazu bez wcześniejszego usztywnienia kończyny może prowadzić do zwiększonego ryzyka przemieszczenia złamanej kości, co z kolei może skutkować uszkodzeniem sąsiednich tkanek, nerwów czy naczyń krwionośnych. Dodatkowo, zbyt mocne opatrunki mogą ograniczać krążenie, co jest niezwykle niebezpieczne. Koncepcja usztywnienia kończyny i nie tylko bandażowania miejsca złamania stanowi fundament skutecznej pierwszej pomocy. Ponadto, ułożenie poszkodowanego na plecach na twardej płaszczyźnie bez wcześniejszego ustabilizowania urazu jest również niewłaściwe. Może to bowiem spowodować dalsze uszkodzenia kręgosłupa lub pogorszenie stanu ogólnego pacjenta. Ostatecznie, ważne jest, aby w takich sytuacjach kierować się zasadą 'Najpierw zabezpiecz, później transportuj', co oznacza, że w sytuacjach urazowych kluczowe jest najpierw ustabilizowanie złamanej kończyny, zanim podejmiemy jakiekolwiek inne działania. Refleksja nad tymi aspektami jest niezbędna dla skutecznego udzielania pomocy i minimalizowania ryzyka powikłań.

Pytanie 37

Materiałem wytworzonym w trakcie procesu produkcyjnego z myślą o sprzedaży jest

A. wyrób
B. produkt
C. substancja
D. surowiec
Odpowiedź 'produkt' jest prawidłowa, ponieważ w kontekście produkcji oznacza dobro materialne, które zostało wytworzone z myślą o sprzedaży. Produkty mogą przybierać różne formy, od dóbr konsumpcyjnych, takich jak elektronika czy ubrania, po dobra inwestycyjne, takie jak maszyny i urządzenia. W procesie wytwarzania, surowce są przetwarzane w produkty, które następnie trafiają na rynek, co jest zgodne z podstawowymi zasadami gospodarki rynkowej. Przykładami produktów są samochody, żywność czy oprogramowanie. W kontekście standardów branżowych, klasyfikacja dóbr jako produktu jest kluczowa dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw oraz marketingu. Na przykład, umiejętne zarządzanie cyklem życia produktu oraz jego pozycjonowaniem na rynku są istotnymi elementami strategii przedsiębiorstwa, co potwierdzają nowoczesne podejścia do zarządzania produktem, takie jak Agile czy Lean Manufacturing.

Pytanie 38

W dziale logistyki zakładu przewieziono łącznie 5 000 ton ładunku na dystans 2 000 km, a miesięczne wydatki na transport wyniosły 1 000 000 zł. Jaki jest koszt 1 tonokilometra?

A. 2,00 zł/tkm
B. 0,10 zł/tkm
C. 4,00 zł/tkm
D. 0,01 zł/tkm
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, kluczowym błędem jest nieprawidłowe obliczenie kosztu 1 tonokilometra. Niektórzy mogą pomyśleć, że wystarczy podzielić miesięczny koszt transportu przez ilość przewiezionych ton. Takie podejście prowadzi do błędnych wniosków, ponieważ nie uwzględnia odległości, na jaką ładunek został przewieziony. Koszt jednostkowy transportu powinien być zawsze wyrażany w odniesieniu do przewiezionej masy i przebytej odległości, co jest standardem w logistyce. Istotnym aspektem jest to, że niektóre odpowiedzi mogą sugerować rażące nieporozumienia związane z jednostkami miary. Na przykład, obliczenie kosztu jako 0,01 zł/tkm mogłoby sugerować, że przewożenie 1 tony na 1 km kosztuje zaledwie 0,01 zł, co jest mało realistyczne w kontekście rzeczywistych kosztów transportu. Ponadto, odpowiedzi takie jak 4,00 zł/tkm czy 2,00 zł/tkm także nie są zgodne z obliczeniami, co może wynikać z nieuwzględnienia całkowitej ilości tonokilometrów. Właściwe podejście do obliczeń pozwala nie tylko na lepsze zrozumienie struktury kosztów, ale także na podejmowanie bardziej świadomych decyzji transportowych, co jest kluczowe w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 39

Na rysunku przedstawiono kod

Ilustracja do pytania
A. RSS
B. EAN-13
C. ITF-14
D. QR
Odpowiedź 'QR' jest poprawna, ponieważ przedstawiony na rysunku kod to kod QR (Quick Response Code). Kody QR są dwuwymiarowymi kodami kreskowymi, które składają się z czarnych i białych kwadratów ułożonych w specyficzny wzór na kwadratowej siatce. Dzięki swojej strukturze, kody QR mogą przechowywać znacznie więcej informacji niż tradycyjne kody jednowymiarowe, jak na przykład kody kreskowe EAN-13. Kody QR są szeroko stosowane w różnych branżach, od marketingu po logistykę, umożliwiając szybkie skanowanie przez smartfony, co przyspiesza dostęp do informacji. Przykłady zastosowania kodów QR obejmują mobilne płatności, dostęp do stron internetowych, czy też przekazywanie informacji o produktach. Warto również zaznaczyć, że standardy dotyczące kodów QR są określone przez organizację ISO (ISO/IEC 18004), co zapewnia ich spójność i interoperacyjność na całym świecie.

Pytanie 40

Pierwsze trzy cyfry w kodzie EAN-13

A. określają identyfikator producenta
B. określają kod wyrobu
C. służą jako oznaczenie dla indywidualnych potrzeb producenta
D. określają kraj lub region, w którym dany produkt został wytworzony
Pierwsze trzy cyfry kodu kreskowego EAN-13 odgrywają kluczową rolę w identyfikacji kraju lub regionu, w którym dany produkt został wyprodukowany. W systemie EAN, który jest szeroko stosowany w handlu detalicznym, te cyfry są częścią tzw. prefiksu krajowego. Prefiksy te przypisywane są przez organizację GS1, odpowiedzialną za standardy kodów kreskowych. Przykładowo, prefiksy zaczynające się na 590 wskazują na Polskę, podczas gdy 400-440 identyfikuje Niemcy. Taka struktura umożliwia szybkie i efektywne zarządzanie towarami oraz ich pochodzeniem. W praktyce, znajomość tych prefiksów jest istotna zarówno dla producentów, jak i detalistów, ponieważ pozwala na łatwiejsze śledzenie i zarządzanie łańcuchem dostaw oraz zapewnia konsumentom lepsze informacje o pochodzeniu produktu. Dodatkowo, zrozumienie struktury kodu EAN-13 jest kluczowe, aby zapewnić zgodność z międzynarodowymi standardami handlowymi, co ma istotne znaczenie w erze globalizacji.