Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 10:09
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 10:32

Egzamin niezdany

Wynik: 18/40 punktów (45,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Zgodnie z zaleceniami producenta, aby przygotować 25 kg gotowej zaprawy murarskiej, potrzeba 4 dm3 wody. Jaką ilość wody należy wykorzystać do przygotowania 100 kg zaprawy?

A. 4 litry
B. 100 litrów
C. 16 litrów
D. 25 litrów
Aby obliczyć ilość wody potrzebnej do rozrobienia 100 kg zaprawy, można skorzystać z proporcji. Producent podaje, że do 25 kg zaprawy potrzeba 4 dm3 wody, co odpowiada 4 litrom. Zatem, do rozrobienia 100 kg, co jest czterokrotnością 25 kg, proporcjonalnie potrzebujemy czterokrotności wody, czyli 4 dm3 x 4 = 16 dm3, co również odpowiada 16 litrom. W praktyce, dokładne odmierzanie wody jest kluczowe, ponieważ zbyt mała ilość wody może prowadzić do zbyt twardej i nieelastycznej zaprawy, natomiast zbyt duża ilość wody osłabi strukturę, co może skutkować pęknięciami lub innymi uszkodzeniami. W branży budowlanej, zgodnie z normami dotyczącymi przygotowania zapraw, ważne jest także, aby używać wody czystej, wolnej od zanieczyszczeń chemicznych, które mogłyby wpływać na jakość zaprawy. Warto również pamiętać, aby woda była w temperaturze pokojowej, co sprzyja lepszemu połączeniu składników.

Pytanie 2

Do wymurowania ściany o wymiarach 10,0 x 5,0 m i grubości 0,24 m zaplanowano bloczki Ytong łączone na pióro i wpust. Korzystając z danych zawartych w tabeli wskaż, ile 20-kilogramowych worków zaprawy należy kupić, aby sporządzić potrzebną ilość zaprawy.

Zużycie na 1 m³ muru zaprawy do cienkich spoin Ytong
Bloczki gładkieBloczki z piórem i wpustemWielkość opakowania
20 kg15 kg20 kg
A. 7
B. 6
C. 9
D. 8
Poprawna odpowiedź to 9 worków zaprawy, co wynika z precyzyjnych obliczeń związanych z wymiarami wymurowania ściany. Najpierw obliczamy objętość ściany, która wynosi 10,0 m x 5,0 m x 0,24 m, co daje 12 m³. W zależności od rodzaju bloczków oraz metody ich łączenia, zużycie zaprawy na 1 m³ muru jest różne. W przypadku bloczków Ytong łączonych na pióro i wpust, standardowo przyjmuje się, że na 1 m³ muru potrzeba około 0,1 m³ zaprawy. Dlatego całkowita ilość zaprawy potrzebna do wymurowania ściany wynosi 12 m³ x 0,1 m³/m³ = 1,2 m³ zaprawy. Jeśli jeden worek zaprawy waży 20 kg, a gęstość zaprawy wynosi 1,5 t/m³, to jeden worek odpowiada 0,013 m³. Wówczas liczba worków zaprawy to 1,2 m³ / 0,013 m³/worek = 92,3, co po zaokrągleniu daje 9 worków. Zastosowanie takiej metody obliczeniowej jest zgodne z zasadami sztuki budowlanej i zapewnia optymalne wykorzystanie materiałów budowlanych.

Pytanie 3

Do tworzenia tynków zabezpieczających przed promieniowaniem rentgenowskim, wykorzystywanych w pomieszczeniach pracowni diagnostycznych, stosuje się zaprawy z dodatkiem kruszywa

A. barytowego
B. granitowego
C. wapiennego
D. bazaltowego
Wybór kruszywa wapiennego, granitowego czy bazaltowego nie jest właściwy w kontekście ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim. Kruszywo wapienne, mimo że jest powszechnie używane w budownictwie, ma niską gęstość, co sprawia, że nie jest w stanie skutecznie blokować promieniowania ionizującego. Jego zastosowanie w tynkach ochronnych nie zapewni wystarczającej bariery dla promieni X, przez co narażałoby osoby znajdujące się w pobliżu na niebezpieczne poziomy promieniowania. Granit i bazalt, choć charakteryzują się większą gęstością niż wapń, również nie są odpowiednie ze względu na swoje właściwości fizyczne. Granite, jako materiał naturalny, jest ciężki i trudny w obróbce, a jego zdolności ochronne w kontekście promieniowania są ograniczone. Bazalt, będący wynikiem wulkanicznej działalności, również nie dostarcza potrzebnej ochrony przed promieniowaniem rentgenowskim. Wybierając materiał do tynków ochronnych, kluczowe jest zrozumienie, że efektywność ochrony przed promieniowaniem zależy głównie od gęstości i specyfikacji chemicznych materiału, co czyni baryt jedynym słusznym rozwiązaniem w tym przypadku. Powszechnym błędem w myśleniu jest zakładanie, że większa masa materiału automatycznie przekłada się na lepszą ochronę, podczas gdy najważniejsza jest ich odpowiednia struktura i rodzaj.

Pytanie 4

Ocena odchylenia powierzchni ściany od płaszczyzny polega na

A. zmierzeniu prześwitu pomiędzy łatą o długości 2 m, umieszczoną na powierzchni ściany, a tą powierzchnią
B. sprawdzeniu równości ściany za pomocą poziomnicy wężowej
C. zmierzeniu prześwitu pomiędzy łatą o długości 1 m, umieszczoną na powierzchni ściany, a tą powierzchnią
D. weryfikacji pionowości i poziomości ściany z wykorzystaniem poziomnicy oraz łaty dwumetrowej
Analiza odchylenia murów to rzeczywiście ważny element w budownictwie, ale muszę przyznać, że nie wszystkie metody są skuteczne. Pomiar krótką łatą, na przykład 1 m, nie daje nam pełnego obrazu równości muru. Krótsza łata może czasem zafałszować rzeczywistość, szczególnie przy dłuższych odcinkach. A używanie poziomnicy z łatą dwumetrową nie jest dobrym pomysłem, bo te narzędzia pokazują, czy ściana jest prosta w jednym punkcie, a nie na całej długości. Choć poziomica wężowa może być użyteczna w niektórych sytuacjach, to jednak nie jest standardowym sposobem na pomiar równości muru. Czasem, jeśli korzystamy z tych metod, można dojść do błędnych wniosków o jakości konstrukcji, a w dłuższym okresie to może prowadzić do problemów, jak niezgodności z normami czy dodatkowe koszty napraw. Dlatego warto korzystać z narzędzi, które są zgodne ze standardami i gwarantują dobre wyniki, a w przypadku muru najlepiej sprawdza się łata o długości 2 m.

Pytanie 5

Do produkcji tynków akrylowych wykorzystuje się jako spoiwo

A. szkło wodne
B. cementy portlandzkie
C. żywice syntetyczne
D. wapno hydratyzowane
Żywice syntetyczne są powszechnie stosowanym spoiwem w tynkach akrylowych z uwagi na swoje doskonałe właściwości wiążące oraz elastyczność. Dzięki nim tynki akrylowe cechują się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych, co sprawia, że są idealne do stosowania na zewnątrz budynków. Żywice te, będąc materiałami polimerowymi, tworzą trwałe połączenia z podłożem, co minimalizuje ryzyko pojawiania się pęknięć i odspojenia warstwy tynkowej. Dodatkowo, tynki akrylowe charakteryzują się dużą zdolnością do przepuszczania pary wodnej, co pozwala na zachowanie odpowiedniej wentylacji ścian budynków. Przykładem zastosowania takich tynków mogą być elewacje budynków mieszkalnych, gdzie estetyka i trwałość są kluczowe. W branży budowlanej stosuje się standardy, takie jak PN-EN 15824, określające wymagania dotyczące tynków zewnętrznych, co podkreśla znaczenie jakości używanych materiałów, takich jak żywice syntetyczne.

Pytanie 6

Która z poniższych cech jest typowa dla nowo przygotowanej zaprawy?

A. Urabialność
B. Mrozoodporność
C. Podatność na ścieranie
D. Wytrzymałość na ściskanie
Mrozoodporność jest cechą, która odnosi się do zdolności materiału do przetrwania cykli zamarzania i rozmrażania bez utraty właściwości mechanicznych. Jest to ważny parametr, jednak nie ma bezpośredniego związku z świeżo zarobioną zaprawą, ponieważ mrozoodporność dotyczy przede wszystkim gotowego produktu, który musi spełniać określone normy, takie jak PN-EN 998-1. W przypadku zapraw, mrozoodporność jest wynikiem odpowiedniego doboru składników oraz ich proporcji, a nie cechą świeżo zarobionego materiału. Podatność na ścieranie jest również niewłaściwym wyborem, gdyż dotyczy głównie trwałości zaprawy po wyschnięciu oraz jej odporności na mechaniczne uszkodzenia. Wytrzymałość na ściskanie, choć istotna w kontekście późniejszego użytkowania zaprawy, również nie jest charakterystyczna dla świeżo zarobionej mieszanki, ponieważ ta cecha rozwija się dopiero w miarę schnięcia i utwardzania zaprawy. Typowym błędem jest mylenie właściwości materiałów w różnych etapach ich zastosowania; świeżo zarobiona zaprawa ma inne kryteria oceny, które nie powinny być mylone z właściwościami gotowego produktu. Dlatego kluczowe jest zrozumienie, że urabialność determinuje skuteczność aplikacji zaprawy, a inne właściwości nabierają znaczenia w późniejszych fazach użytkowania.

Pytanie 7

Jeśli po przygotowaniu i dostarczeniu zaprawy cementowo-wapiennej na jej powierzchni zauważono mleczko cementowe, to świadczy to o tym, że zaprawa

A. jest odpowiednia do murowania, ponieważ ma właściwą konsystencję
B. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest zbyt rzadka
C. jest odpowiednia do murowania, ponieważ mleczko cementowe wskazuje na dobre wymieszanie składników
D. nie nadaje się do murowania, ponieważ jest niejednorodna
Mleczko cementowe na powierzchni zaprawy cementowo-wapiennej wskazuje na niejednorodność mieszanki, co jest efektem rozdzielenia się wody i cementu. Taki stan rzeczy jest niepożądany, gdyż prowadzi do obniżenia wytrzymałości zaprawy. Właściwie przygotowana zaprawa powinna mieć równomierną konsystencję, a jej składniki muszą być dobrze wymieszane, aby zapewnić odpowiednie właściwości mechaniczne i trwałość. Praktyki budowlane wymagają, aby przed zastosowaniem zaprawy do murowania, upewnić się, że spełnia ona wymagania dotyczące jednorodności i lepkości. Jeśli zaprawa jest za rzadka, nie zapewni odpowiedniej przyczepności do elementów murowych, co może skutkować uszkodzeniami strukturalnymi. Dobre praktyki branżowe, takie jak stosowanie odpowiednich proporcji składników oraz właściwe mieszanie, są kluczowe dla uzyskania zaprawy o optymalnych właściwościach. W kontekście norm budowlanych, zaprawy powinny spełniać parametry wytrzymałościowe określone w odpowiednich standardach, co podkreśla znaczenie właściwego przygotowania mieszanki.

Pytanie 8

Jakie materiały są wymagane do naprawy pojedynczych pęknięć w murze o głębokości przekraczającej 30 mm?

A. Cięgna z prętów stalowych i kątowniki mocujące
B. Klamry stalowe Ø15-18 mm oraz zaczyn cementowy
C. Klamry stalowe Ø6-8 mm oraz zaczyn gipsowy
D. Kotwy stalowe rozporowe gwintowane oraz mieszanka betonowa
Wybór klamr stalowych Ø15-18 mm oraz zaczynu cementowego do naprawy pęknięć muru o głębokości większej niż 30 mm jest uzasadniony ze względu na wysoką wytrzymałość materiałów oraz ich zdolność do zapewnienia stabilności strukturalnej. Klamry stalowe są stosowane w celu wzmocnienia połączeń w murze, co jest kluczowe w przypadku głębokich pęknięć. Dzięki odpowiedniej średnicy klamr, możliwe jest efektywne przeniesienie obciążeń na otaczające materiały. Zaczyn cementowy, z kolei, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami wiążącymi oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. W praktyce, taka kombinacja materiałów pozwala nie tylko na skuteczne wypełnienie pęknięć, ale także na ich długotrwałe zabezpieczenie przed dalszymi uszkodzeniami. Stosowanie klamr stalowych w połączeniu z zaczynem cementowym jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które wskazują na konieczność używania wytrzymałych materiałów w przypadku napraw strukturalnych.

Pytanie 9

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie graficzne tynku?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. A.
C. C.
D. B.
Analizując inne dostępne odpowiedzi, można zauważyć, że każda z nich wprowadza w błąd przez nieprawidłowe odwzorowanie symboliki materiałów budowlanych. Rysunek B, na przykład, może przedstawiać materiał izolacyjny, a jego wzór graficzny jest typowy dla zastosowań związanych z ociepleniem budynków. Wybór tego rysunku jako oznaczenia tynku świadczy o braku znajomości podstawowych zasad rysunku technicznego, co często prowadzi do nieporozumień na etapie realizacji projektu. Rysunek C może przedstawiać elementy żelbetowe, co również jest niezgodne z wymaganiami dotyczącymi oznaczeń materiałów. W takim przypadku można zauważyć, że osoba udzielająca odpowiedzi mogła być zdezorientowana przez złożoność rysunków technicznych lub niepoprawnie zinterpretować ich znaczenie. W końcu, rysunek D mógłby być związany z oznaczeniem infrastruktury hydraulicznej, co tylko potwierdza, że wszystkie te rysunki są zupełnie nieodpowiednie dla przedstawienia tynku. Kluczowe jest, aby zrozumieć, że każdy materiał budowlany ma swoje unikalne oznaczenie, a wybór niewłaściwej grafiki prowadzi do trudności w komunikacji między projektantami, wykonawcami a innymi uczestnikami procesu budowlanego. Ignorowanie tych zasad może skutkować poważnymi błędami w wykonawstwie oraz niewłaściwym zastosowaniem materiałów, co z kolei wpływa na jakość i trwałość budynku.

Pytanie 10

Który z elementów sklepienia oznaczono na rysunku cyfrą 5?

Ilustracja do pytania
A. Czoło.
B. Podniebienie.
C. Pachę.
D. Grzbiet.
Element sklepienia oznaczony cyfrą 5 to podniebienie, które pełni kluczową rolę w anatomii i funkcjonowaniu organizmu. Podniebienie, będące dolną częścią sklepienia jamy ustnej, oddziela jamę ustną od jamy nosowej. Dzięki swojej budowie, podniebienie przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania procesów takich jak mówienie, połykanie oraz oddychanie. W praktyce klinicznej, zrozumienie anatomii podniebienia jest istotne w kontekście leczenia zaburzeń ortodontycznych czy też w procedurach chirurgicznych, takich jak plastykę podniebienia. Ponadto, poprawne funkcjonowanie podniebienia ma wpływ na jakość życia pacjentów, co podkreśla znaczenie jego odpowiedniego zrozumienia i diagnozowania wszelkich patologii. W standardach medycznych i stomatologicznych kładzie się duży nacisk na znajomość budowy i funkcji podniebienia, co pozwala na skuteczne podejmowanie działań terapeutycznych.

Pytanie 11

Sprzętu przedstawionego na rysunku używa się do transportu

Ilustracja do pytania
A. mieszanki betonowej.
B. drogowych mas bitumicznych.
C. suchych mieszanek zapraw tynkarskich.
D. cementu luzem.
Betonomieszarka, przedstawiona na zdjęciu, jest specjalistycznym urządzeniem wykorzystywanym do transportu i przygotowania mieszanki betonowej na placu budowy. Jej konstrukcja pozwala na efektywne mieszanie składników, takich jak cement, piasek i kruszywo, co zapewnia uzyskanie jednorodnej mieszanki. To zagadnienie jest kluczowe w budownictwie, ponieważ jakość betonu determinowana jest zarówno przez proporcje składników, jak i przez sposób ich mieszania. Betonomieszarki są standardowo używane w dużych projektach budowlanych, gdzie ilość betonu potrzebna do realizacji robót budowlanych jest znaczna. Istotnym atutem tego sprzętu jest mobilność – betonomieszarki mogą być przetransportowane blisko miejsca użycia, co minimalizuje czas potrzebny na dowóz materiału oraz zwiększa efektywność prac budowlanych. W praktyce, korzystając z betonomieszarek, można również dostosować recepturę betonu w zależności od wymagań projektu, co jest zgodne z aktualnymi normami budowlanymi i dobrymi praktykami w branży.

Pytanie 12

Na podstawie przedstawionej instrukcji producenta zaprawy murarskiej oblicz, ile wody należy użyć do wymieszania 200 kg suchej mieszanki.

Instrukcja producenta zaprawy murarskiej (fragment)
Gęstość nasypowa (suchej mieszanki)ok. 1,5 kg/dm³
Gęstość w stanie suchym (po związaniu)ok. 2,0 kg/dm³
Proporcje mieszania woda/sucha mieszanka3,5 l/25 kg
Min./max. grubość warstwy zaprawy6 mm/40 mm
Czas gotowości zaprawy do pracyok. 4 godzin
A. 28 litrów.
B. 35 litrów.
C. 14 litrów.
D. 21 litrów.
Wybór niepoprawnej odpowiedzi może wynikać z niepełnego zrozumienia proporcji zalecanych przez producenta zaprawy murarskiej. Niektórzy mogą myśleć, że ilość wody potrzebna do wymieszania suchej mieszanki jest liniowo związana z jej wagą, natomiast kluczowe jest zrozumienie, że producenci podają specyficzne proporcje, które są zoptymalizowane dla danej mieszanki. Odpowiedzi takie jak 35 litrów, 21 litrów czy 14 litrów nie uwzględniają właściwego przeliczenia proporcji podanych w instrukcji. Użycie zbyt dużej ilości wody, na przykład 35 litrów, może prowadzić do powstania zbyt rzadkiej zaprawy, co skutkuje obniżeniem jej wytrzymałości oraz przyczepności do podłoża. Z drugiej strony, niewystarczająca ilość wody, jak w przypadku 14 litrów, może skutkować zaprawą o zbyt gęstej konsystencji, co utrudnia aplikację i może prowadzić do problemów z wytrzymałością na spoinach. Kluczowe jest, aby podczas pracy z materiałami budowlanymi stosować się do zaleceń producentów, aby uniknąć takich błędów, które mogą wpłynąć na jakość i trwałość realizowanych prac budowlanych. Warto pamiętać, że dokładne obliczenia i stosowanie się do norm jakościowych przyczyniają się do dłuższej żywotności konstrukcji.

Pytanie 13

Jeśli w dokumentacji technicznej stwierdzono: "(...) ściany zewnętrzne jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej łączonej na pióro i wpust na zaprawie ciepłochronnej (T)(...)", to co to oznacza dla wykonywanego muru w kontekście spoin?

A. poziome oraz pionowe w miejscach łączenia bloczków
B. pionowe w każdej warstwie
C. poziome oraz pionowe w pierwszej warstwie, a w wyższych jedynie pionowe
D. poziome w każdej warstwie
W odpowiedzi wskazano, że w miejscach docięcia bloczków należy wykonać zarówno spoiny poziome, jak i pionowe, co jest zgodne z zasadami budowy murów z ceramiki poryzowanej. W przypadku jednowarstwowych ścian zewnętrznych wykonanych z bloczków łączonych na pióro i wpust, szczególne znaczenie ma prawidłowe wykonanie spoin, aby zapewnić odpowiednią nośność oraz szczelność muru. Spoiny poziome w miejscach docięcia bloczków są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogą negatywnie wpływać na efektywność energetyczną budynku. W miejscach, gdzie bloczki są cięte, spoiny pionowe również powinny być wykonane, aby zachować integralność muru oraz zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji. Dobre praktyki budowlane, takie jak te opisane w normie PN-EN 1996, zalecają stosowanie zaprawy ciepłochronnej w takich połączeniach, co dodatkowo poprawia właściwości izolacyjne i akustyczne ściany. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie poprawne wykonanie spoin wpływa na komfort cieplny mieszkańców.

Pytanie 14

W murarskich mieszankach, które są narażone na działanie wilgoci, powinno się używać wapna

A. hydratyzowane
B. palone
C. gaszone
D. hydrauliczne
Wapno palone, gaszone oraz hydratyzowane to różne formy wapna, które nie są wystarczająco odporne na działanie wilgoci w kontekście zapraw murarskich. Wapno palone, uzyskiwane poprzez wypalanie węgla wapiennego, jest materiałem o wysokiej reaktywności, ale nie ma zdolności do wiązania w obecności wody. W sytuacji, gdy jest narażone na wilgoć, jego właściwości wiążące mogą być znacznie ograniczone, co prowadzi do osłabienia struktury murów. Wapno gaszone natomiast, które powstaje z reakcji wapna palonego z wodą, również nie jest odpowiednie w warunkach wilgotnych, gdyż jego wiązanie jest znacznie mniej efektywne w obecności dużej ilości wody. Z kolei wapno hydratyzowane, mimo że jest bardziej stabilne, nie zapewnia odpowiednich właściwości hydraulicznych. Kluczowym błędem myślowym jest przekonanie, że wszystkie formy wapna mają podobne właściwości i mogą być stosowane zamiennie, co jest dalekie od rzeczywistości. Tylko wapno hydrauliczne gwarantuje właściwe wiązanie w obecności wody, co jest istotne w kontekście trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla efektywnego stosowania materiałów budowlanych w praktyce.

Pytanie 15

Ile wynosi łączna objętość dwóch ław fundamentowych o przekroju poprzecznym przedstawionym na rysunku i długości 8 m każda?

Ilustracja do pytania
A. 22 400 m3
B. 4,480 m3
C. 44 800 m3
D. 2,240 m3
Wszystkie błędne odpowiedzi wynikają z nieprawidłowych obliczeń lub błędnego rozumienia wprowadzenia jednostek. Obliczenie objętości fundamentu wymaga dokładności w przeliczeniach oraz stosowania odpowiednich jednostek. Nieprawidłowe odpowiedzi, takie jak 2,240 m3, 22,400 m3, czy 44,800 m3, mogą wynikać z pomyłek w przeliczeniach, na przykład z braku uwzględnienia, że długość fundamentu wynosi 8 m. W przypadku 2,240 m3 mógł wystąpić błąd w obliczeniach dotyczących objętości jednej ławy, np. błędne przeliczenie jednostek z centymetrów na metry. Odpowiedzi 22,400 m3 i 44,800 m3 mogą sugerować, że ktoś pomylił jednostki całkowicie, być może mnożąc objętość przez niewłaściwy współczynnik lub nie uwzględniając, że chodzi o dwie ławy o określonej długości. Te błędy myślowe często występują, gdy nie stosuje się stałych zasad dotyczących konwersji jednostek, co jest kluczowe w pracy inżynierskiej. Dobrym przykładem zastosowania poprawnych obliczeń jest projektowanie fundamentów budynków, gdzie należy precyzyjnie obliczyć objętość fundamentów, aby zapewnić ich stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Niezrozumienie podstawowych zasad obliczeń może prowadzić do katastrofalnych skutków w projektach budowlanych.

Pytanie 16

Jeśli wydano 1 000 zł na materiały, a wydatki na robociznę stanowią 80 % kosztów materiałów, to całkowite koszty robocizny i materiałów wynoszą

A. 1 200 zł
B. 1 080 zł
C. 1 800 zł
D. 1 020 zł
W przypadku prób obliczenia łącznych kosztów robocizny i materiałów, niektóre błędne odpowiedzi mogą wynikać z niedostatecznego zrozumienia, jak oblicza się procentowe udziały kosztów. Na przykład, kwota 1 080 zł mogła powstać poprzez błędne dodanie kosztów materiałów i 80 zł jako domyślnej wartości robocizny, co nie oddaje rzeczywistego procentu. Podobnie, 1 200 zł mogło pochodzić z pomyłki w obliczeniach, gdzie użytkownik błędnie pomnożył koszty materiałów przez 1,2, co jest niewłaściwe, ponieważ oznaczałoby to dodanie 20% do całkowitych kosztów, a nie 80% robocizny. Odpowiedź 1 800 zł uwzględnia pełny obraz, w którym obliczamy koszty robocizny jako procentowy udział od rzeczywistych wydatków na materiały. Istotne jest, aby w budżetowaniu projektem uwzględniać wszystkie istotne składniki kosztów, gdyż ich pominięcie może prowadzić do błędnych decyzji finansowych. Efektywne zarządzanie kosztami powinno opierać się na precyzyjnych i rzetelnych obliczeniach, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków podczas realizacji projektu.

Pytanie 17

Na której ilustracji przedstawiono chwytak do przenoszenia cegieł?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 2.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 3.
D. Na ilustracji 4.
Ilustracja 2 przedstawia chwytak do przenoszenia cegieł, co czyni ją poprawną odpowiedzią w tym pytaniu. Chwytaki tego typu są niezwykle istotnym narzędziem w branży budowlanej, umożliwiającym szybki i efektywny transport cegieł z miejsca na miejsce. Ich konstrukcja opiera się na mechanizmie zaciskowym, który pozwala na pewne i bezpieczne uchwycenie cegły, co znacznie minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału oraz obrażeń pracowników. W praktyce, chwytaki do przenoszenia cegieł są często stosowane na placach budowy, gdzie zwiększają wydajność pracy, a także redukują czas potrzebny na transport ciężkich materiałów. Warto zaznaczyć, że zgodność z normami BHP oraz standardami pracy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas używania takich narzędzi. Właściwe techniki przenoszenia materiałów, jak również znajomość właściwości cegieł, to aspekty, które każdy pracownik budowlany powinien znać, aby efektywnie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania.

Pytanie 18

Jaką ilość chudego betonu trzeba przygotować, aby stworzyć podkład pod ławę fundamentową o szerokości 0,50 m i długości 10 m, jeśli grubość warstwy wynosi 15 cm?

A. 0,75 m3
B. 0,50 m3
C. 1,00 m3
D. 0,25 m3
Podczas obliczania ilości chudego betonu do wykonania podkładu fundamentowego ważne jest, aby poprawnie zrozumieć zasady obliczeń geometrycznych. Nieprawidłowe odpowiedzi, takie jak 0,50 m3, 1,00 m3 czy 0,25 m3, mogą wynikać z różnych błędów w myśleniu lub nieprawidłowych założeń. Na przykład, odpowiedź 0,50 m3 mogłaby powstać przez pomylenie jednostek miary, gdzie grubość została błędnie zinterpretowana jako 0,1 m zamiast 0,15 m. Z drugiej strony, wybór 1,00 m3 może wynikać z nadmiernego zaokrąglenia lub dodania dodatkowej objętości, która nie ma uzasadnienia w kontekście podkładu. Z kolei 0,25 m3 to zbyt mała objętość, co sugeruje, że obliczenia nie uwzględniły wszystkich wymiarów lub zostały wykonane w oparciu o nieprawidłowy wzór. W każdej z tych sytuacji kluczowe jest przestrzeganie zasad inżynierii budowlanej oraz standardów obliczeniowych, które jasno definiują, jak należy przeprowadzać takie obliczenia. Zrozumienie zależności między wymiarami konstrukcji a ich zastosowaniem w praktyce jest niezbędne, aby uniknąć kosztownych błędów w budownictwie.

Pytanie 19

Z jakiego materiału można budować przewody dymowe i wentylacyjne?

A. cegły dziurawki
B. cegły pełnej
C. cegły wapienno-piaskowej
D. pustaków żużlobetonowych
Cegła pełna jest materiałem budowlanym o wysokiej odporności na działanie wysokich temperatur oraz agresywnych substancji chemicznych, co czyni ją idealnym wyborem do budowy przewodów dymowych i wentylacyjnych. Dzięki swojej gęstości i jednorodnej strukturze, cegła ta skutecznie izoluje oraz chroni przed rozprzestrzenianiem się ognia. W praktyce, przewody dymowe wykonane z cegły pełnej zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale także długotrwałość, co jest kluczowe w kontekście przepisów budowlanych i norm bezpieczeństwa. Cegła pełna może być również stosowana w miejscach narażonych na intensywne działanie spalin, zapewniając ich prawidłowe odprowadzanie. W wielu krajach, zastosowanie cegły pełnej w takich konstrukcjach jest zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi oraz zaleceniami, co dodatkowo podkreśla jej przydatność w budownictwie.

Pytanie 20

Jak uzyskać jednakową grubość spoin podczas wykańczania cokołu płytkami klinkierowymi?

A. suwmiarki
B. krzyżyków dystansowych
C. spoinówki
D. miarki centymetrowej
Krzyżyki dystansowe są kluczowym narzędziem w procesie układania płytek klinkierowych, które pozwala na uzyskanie jednakowej grubości spoin. Ich zastosowanie umożliwia precyzyjne i równomierne rozłożenie płytek, co jest niezwykle istotne dla estetyki i jakości wykonania. Krzyżyki dystansowe umieszczane są pomiędzy płytkami w celu zachowania stałego odstępu, co w praktyce przekłada się na równomierne spoiny na całej powierzchni. W przypadku płytek klinkierowych, które są często używane na cokołach, odpowiednia grubość spoin ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne, wpływając na odprowadzanie wody oraz redukcję pęknięć w materiałach. Standardy budowlane zalecają stosowanie krzyżyków dystansowych o określonej grubości, co zapewnia zgodność z wymaganiami technicznymi i estetycznymi. Warto również pamiętać, że różne materiały mogą wymagać różnych rozmiarów spoin, dlatego dobór odpowiednich krzyżyków jest kluczowy dla uzyskania pożądanego efektu.

Pytanie 21

Tynk dekoracyjny, który składa się z wielu warstw i ma różne kolory, a jego odcień uzyskuje się przez usuwanie odpowiednich warstw wierzchnich, to

A. stiuk
B. sztablatura
C. sztukateria
D. sgraffito
Sztablatura, stiuk oraz sztukateria to terminy, które często mylone są ze sgraffito, jednak każdy z nich odnosi się do odmiennych technik i materiałów. Sztablatura to technika, w której powierzchnia tynku jest formowana w sposób umożliwiający uzyskanie trójwymiarowych efektów, ale nie polega na zeskrobywaniu. Zazwyczaj stosowana jest w stylach, które akcentują fakturę materiału. Stiuk, z drugiej strony, to specyficzny rodzaj tynku, często na bazie wapna, który charakteryzuje się gładkością i połyskiem, lecz nie oferuje możliwości tworzenia wzorów poprzez odsłanianie różnych warstw. Sztukateria jest ogólnym terminem odnoszącym się do dekoracji architektonicznych wykonanych z tynku, zazwyczaj w formie reliefów lub okładzin, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ale nie polega na odsłanianiu warstw tynku. Wybór nieodpowiedniej techniki może prowadzić do błędnych założeń projektowych, a także niewłaściwej aplikacji w kontekście architektonicznym. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla właściwego doboru technik dekoracyjnych, co z kolei wpływa na estetykę i trwałość obiektów budowlanych. Tylko właściwe zastosowanie odpowiednich technik pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów wizualnych oraz zgodności z wymaganiami konserwatorskimi.

Pytanie 22

Które z poniższych właściwości materiałów budowlanych uznajemy za cechy mechaniczne?

A. Gęstość
B. Twardość
C. Porowatość
D. Nasiąkliwość
Gęstość to właściwość fizyczna materiału, która odnosi się do masy jednostkowej objętości. Choć jest to istotna cecha, nie klasyfikuje się jej jako cechy mechanicznej. Gęstość wpływa na inne aspekty, takie jak izolacyjność czy nośność materiałów, ale nie jest bezpośrednio związana z ich zachowaniem pod wpływem sił mechanicznych. Nasiąkliwość to zdolność materiału do wchłaniania wody, co jest szczególnie istotne w kontekście materiałów budowlanych narażonych na działanie wilgoci. Wysoka nasiąkliwość może prowadzić do osłabienia struktury i zwiększenia ryzyka korozji, ale nie jest związana z wytrzymałością mechaniczną materiału. Porowatość natomiast definiuje ilość porów w materiale i wpływa na jego cechy termoizolacyjne oraz akustyczne, jednak również nie jest cechą mechaniczną. Typowe błędy myślowe prowadzące do takich wniosków to mylenie właściwości fizycznych z mechanicznymi, co może wynikać z braku zrozumienia definicji tych terminów w kontekście budownictwa. Wiedza o różnicy między tymi pojęciami jest kluczowa dla inżynierów i architektów, aby prawidłowo dobierać materiały i zapewniać trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 23

Na rysunku przedstawiono wiązanie

Ilustracja do pytania
A. wielowarstwowe muru o grubości 2 cegieł.
B. kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły.
C. kowadełkowe muru o grubości 2 cegieł.
D. pospolite muru o grubości 2,5 cegły.
Wybór odpowiedzi, która sugeruje inny typ muru, skutkuje błędnym zrozumieniem zasady wiązania cegieł. Pospolite muru o grubości 2,5 cegły oraz kowadełkowe mur o grubości 1,5 cegły nie spełniają wymogów projektowych dla stabilnych konstrukcji. Pospolite muru, gdzie cegły są układane w jednej linii, prowadzi do zwiększonego ryzyka pęknięć, ponieważ nie zapewnia odpowiedniej rozkładu obciążeń. Z kolei kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły nie jest wystarczająco mocne, co może prowadzić do osiadania lub deformacji muru. Ważne jest, aby zrozumieć, że wiązania murarskie mają na celu nie tylko estetykę, ale przede wszystkim funkcjonalność. Niewłaściwe wiązanie może prowadzić do poważnych problemów konstrukcyjnych, takich jak niestabilność budynków. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie standardów budowlanych oraz zasad dobrych praktyk, co w praktyce oznacza, że odpowiedni dobór grubości i rodzaju muru jest fundamentem każdej konstrukcji. W przypadku wielowarstwowych murów o grubości 2 cegieł również występują problemy, jeśli nie uwzględnia się odpowiedniego rozkładu warstw oraz ich właściwości termoizolacyjnych. W efekcie, niewłaściwy wybór rodzaju muru może prowadzić do kosztownych napraw w przyszłości oraz zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników budynku.

Pytanie 24

Jaki jest minimalny czas, po którym można zaczynać budowę muru na zaprawie cementowo-wapiennej, nad świeżo wykonaną kondygnacją?

A. 10 dni
B. 3 dni
C. 5 dni
D. 7 dni
Czas, po którym można wznosić mur na zaprawie cementowo-wapiennej, jest ściśle związany z jej procesem wiązania i twardnienia. Odpowiedzi sugerujące dłuższe okresy, takie jak 7, 10 dni, a nawet 3 dni, opierają się na niepełnym zrozumieniu procesu budowlanego oraz specyfiki materiałów. W przypadku zaprawy cementowo-wapiennej, zbyt długi czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy murów może być nieefektywny z punktu widzenia harmonogramu robót budowlanych. Z drugiej strony, zbyt krótki czas, jak sugerują odpowiedzi 3 dni, może prowadzić do problemów z wytrzymałością konstrukcji. W praktyce budowlanej, każdy materiał ma swoje specyficzne wymagania dotyczące czasu utwardzania, które powinny być respektowane, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budowy. Zastosowanie niewłaściwego czasu oczekiwania prowadzi często do typowych błędów, takich jak pęknięcia w murach, które mogą powstać na skutek niepełnej reakcji chemicznej w zaprawie. Kluczowe jest również uwzględnienie zmiennych warunków otoczenia, które mogą wpływać na czas wiązania, co pokazuje, że nie każdy materiał zachowuje się w ten sam sposób w różnych warunkach. Dlatego też, znajomość standardów dotyczących czasu technologicznego jest niezbędna dla każdego, kto pracuje w branży budowlanej.

Pytanie 25

Do wykonywania prac na elewacjach wysokich budynków powinny być stosowane rusztowania

A. kozłowe
B. ruchome
C. samojezdne
D. wiszące
Choć rusztowania kozłowe, samojezdne i ruchome mają swoje zastosowanie w budownictwie, to nie są one odpowiednie dla robót elewacyjnych na budynkach wysokich. Rusztowania kozłowe, z uwagi na swoją konstrukcję, są przeznaczone głównie do prac w poziomie oraz w obszarach o ograniczonej wysokości. Ich użycie w kontekście wysokich budynków może prowadzić do niebezpieczeństw związanych z dostępem do wyższych partii elewacji, co stwarza ryzyko wypadków. Z kolei rusztowania samojezdne to mobilne konstrukcje, które świetnie sprawdzają się w warunkach, gdzie nie ma potrzeby dużej wysokości oraz w budynkach o prostym, regularnym kształcie. W kontekście elewacji wysokich, mogą okazać się niewystarczające, gdyż nie umożliwiają stabilnego i bezpiecznego dostępu do wyższych części budynku. Ruchome rusztowania, podobnie jak samojezdne, są bardziej odpowiednie do zastosowań wewnętrznych lub przy niższych obiektach. Często nie zapewniają one wymaganej stabilności, co czyni je mniej bezpiecznymi w kontekście robót na wysokości. Właściwe podejście do doboru rusztowań dla robót elewacyjnych wymaga znajomości specyfiki każdego rodzaju rusztowania oraz norm branżowych, co wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności pracy na dużych wysokościach.

Pytanie 26

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wody należy dodać do 20 kg suchej mieszanki, aby sporządzić zaprawę lekką Termor?

Specyfikacja zapraw lekkich Termor
WłaściwościWymagania
Uziarnienie wypełniaczydo 4 mm
Gęstość nasypowa w stanie suchymnie większa niż 565 kg/m3
Przydatność suchej mieszanki do stosowanianie mniej niż 3 miesiące
Konsystencja7÷8,5 cm
Proporcje mieszania suchej mieszanki z wodą2:1
Czas zachowania właściwości roboczychnie mniej niż 3 godziny
A. 301
B. 401
C. 201
D. 101
Odpowiedź, którą zaznaczyłeś, to 101 litrów. Wiesz, to liczba, która wynika z proporcji 2:1, czyli na każde 2 kg suchej mieszanki przypada 1 kg wody. Gdy robisz zaprawę lekką Termor, kluczowe jest, aby trzymać się tych proporcji. Dzięki temu zaprawa ma lepsze właściwości mechaniczne i jest trwalsza. Dla 20 kg suchej mieszanki potrzebujesz 10 kg wody, co daje 10 litrów. Warto też robić próby, żeby dostosować ilość wody do różnych warunków budowy. Pamiętaj, że jak za dużo wody, to zaprawa może być słabsza, a jak za mało, to mogą być kłopoty z aplikacją i konsystencją. Dobrze jest też wiedzieć, że są normy budowlane, które mówią, jak dokładnie to wszystko mieszać, więc warto się ich trzymać.

Pytanie 27

Aby uzyskać zaprawę cementowo-wapienną M4, należy użyć składników w proporcjach objętościowych 1 : 1 : 6, co oznacza

A. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części piasku
B. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części wody
C. 1 część cementu : 1 część piasku : 6 części wapna hydratyzowanego
D. 1 część wapna hydratyzowanego : 1 część piasku : 6 części cementu
Proporcje objętościowe 1 : 1 : 6 w zaprawie cementowo-wapiennej M4 oznaczają, że do każdej części cementu przypada jedna część wapna hydratyzowanego oraz sześć części piasku. Taki skład jest zgodny z zaleceniami w branży budowlanej, które podkreślają znaczenie właściwego doboru proporcji, aby uzyskać optymalną wytrzymałość, plastyczność i trwałość zaprawy. Przykładowo, w praktyce budowlanej, odpowiednie przygotowanie zaprawy jest kluczowe przy murowaniu, gdzie właściwe proporcje zapewniają lepsze przyleganie cegieł oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że stosunek składników wpływa również na czas wiązania zaprawy, co jest istotne podczas wykonywania prac budowlanych w określonych warunkach. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie właściwego stosowania zapraw w zależności od ich przeznaczenia, co w kontekście zaprawy M4 ma na celu zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych.

Pytanie 28

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile kg suchej zaprawy należy wsypać do 25 dm3 wody, aby zachować właściwe proporcje składników mieszanki.

Instrukcja producenta
Proporcje mieszania
woda/sucha mieszanka
0,2 dm3/kg
Wydajność1,5 kg/m2/mm
Czas zużycia zaprawyok. 2 godzin
A. 50 kg
B. 125 kg
C. 112,5 kg
D. 37,5 kg
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi na to pytanie wskazuje na pewne zrozumienie błędnych proporcji w kontekście mieszania składników. Wiele osób może mylnie interpretować zasady dotyczące ilości suchej zaprawy na podstawie objętości wody, co prowadzi do nadmiernego lub niewystarczającego użycia materiałów. Na przykład, odpowiedzi takie jak 50 kg czy 37,5 kg mogą wynikać z niepoprawnych kalkulacji, gdzie użytkownik mógł błędnie ocenić proporcje i zastosować nieodpowiednią metodę obliczania. Często zdarza się, że osoby nieświadomie dzielą objętość wody przez zbyt wysoką wartość, co prowadzi do zaniżenia wymaganej ilości suchej zaprawy. Podobnie, odpowiedzi takie jak 112,5 kg mogłyby być wynikiem błędnego mnożenia lub dodawania, które nie uwzględniają rzeczywistych proporcji. W praktyce ważne jest, aby zawsze odnosić się do instrukcji producenta, które są wynikiem wieloletnich badań i doświadczeń w branży budowlanej. Nieprzestrzeganie właściwych proporcji może skutkować nieodpowiednią konsystencją zaprawy, co w dłuższej perspektywie wpływa na jakość konstrukcji. Dlatego też kluczowe jest, aby proces przygotowania mieszanki był oparty na sprawdzonych danych oraz standardach branżowych, aby uniknąć kosztownych błędów i zapewnić trwałość wykonanych prac.

Pytanie 29

Na rysunku przedstawiono przekrój i widok ściany

Ilustracja do pytania
A. dwuwarstwowej.
B. oblicowanej.
C. szczelinowej.
D. trój warstwowej.
Wybór ściany szczelinowej, oblicowanej czy trójwarstwowej może wynikać z nieporozumienia, jak te ściany właściwie działają. Ściana szczelinowa, mimo że w niektórych projektach się sprawdza, tutaj nie pasuje, bo zazwyczaj składa się z dwóch warstw z przestrzenią między nimi, a to nie jest dokładnie to, co widzimy na tym rysunku. Odpowiedź oblicowana dotyczy bardziej wyglądu ściany niż jej konstrukcji. Te ściany używa się głównie jako okładziny, ale nie mają one związku z tym, co mamy w tej sytuacji. Natomiast ściana trójwarstwowa, która ma trzy warstwy, w tym nośną, izolacyjną i osłonową, także nie pasuje do tego, co mamy na rysunku. Wiedza o tych różnicach między konstrukcjami jest ważna, żeby uniknąć problemów przy budowaniu i wyborze odpowiednich materiałów, bo to wpływa na efektywność energetyczną i trwałość całego budynku.

Pytanie 30

Urządzenia przedstawionego na rysunku używa się do

Ilustracja do pytania
A. szlifowania i cięcia różnych materiałów.
B. fazowania naroży ścian.
C. wykuwania otworów w murze.
D. wykonywania bruzd w murze.
Analizując inne odpowiedzi, można zauważyć, że wynikały one z nieporozumień dotyczących zastosowania narzędzia. Na przykład, fazowanie naroży ścian wymaga użycia innych narzędzi, takich jak szlifierki kątowe czy strugarki, które są przystosowane do nadawania odpowiednich kątów i wykończeń. Takie narzędzia mają zupełnie inną konstrukcję i funkcjonalność. Ponadto, szlifowanie i cięcie różnych materiałów jest zadaniem dla urządzeń takich jak piły, szlifierki oraz frezarki, które potrafią obrobić różnorodne materiały, ale nie są przeznaczone do wykonywania bruzd. Często mylnie interpretuje się również pojęcie wykuwania otworów w murze, które najczęściej wiąże się z używaniem młotków udarowych lub wiertarek. Te narzędzia służą do tworzenia otworów, a nie rowków, co jest kluczową różnicą w kontekście funkcji frezarki do bruzd. Zrozumienie zastosowania poszczególnych narzędzi w budownictwie jest istotne, aby efektywnie planować prace budowlane oraz unikać nieefektywnych rozwiązań. Niewłaściwe dobieranie narzędzi prowadzi do nieefektywności oraz zwiększa ryzyko uszkodzeń materiałów budowlanych.

Pytanie 31

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Żelbet.
B. Tynk.
C. Tworzywo sztuczne.
D. Szkło.
Odpowiedź 'Szkło' jest poprawna, ponieważ oznaczenie rysunkowe przedstawione na zdjęciu odpowiada normie PN-70/B-01030, która reguluje graficzne przedstawianie materiałów w rysunkach technicznych. Zastosowanie odpowiednich symboli jest kluczowe w projektowaniu, ponieważ pozwala na jednoznaczne identyfikowanie materiałów budowlanych, co jest niezbędne w procesie budowlanym. Szkło, jako materiał, jest szeroko wykorzystywane w architekturze i budownictwie ze względu na swoje właściwości estetyczne oraz funkcjonalne. Na przykład, w projektach nowoczesnych budynków, szkło jest często używane jako element elewacji, co pozwala na uzyskanie efektu przejrzystości i optycznego powiększenia przestrzeni. Dodatkowo, w dokumentacji projektowej, stosowanie standardowych oznaczeń wpływa na zrozumiałość i komunikację w zespole projektowym oraz wśród wykonawców, co zmniejsza ryzyko pomyłek i nieporozumień.

Pytanie 32

Ilość pracy jednego robotnika przy zalewaniu 1 m3 wieńca na ścianie wynosi 0,8 r-g. Stawka za 1 r-g to 20 zł. Jaką kwotę trzeba zapłacić za robociznę 4 robotników, jeśli każdy z nich wykonał 10 m3 wieńca?

A. 320 zł
B. 160 zł
C. 640 zł
D. 800 zł
Aby obliczyć koszt robocizny dla 4 robotników, każdy z nich musi najpierw wykonać pracę przy zalewaniu wieńca. Nakład pracy na 1 m3 wieńca wynosi 0,8 r-g, co oznacza, że każdy robotnik, który zalewa 10 m3, zużyje 8 r-g (0,8 r-g/m3 * 10 m3). Dla 4 robotników łączny nakład pracy to 32 r-g (4 robotników * 8 r-g). Stawka za 1 r-g wynosi 20 zł, co prowadzi do całkowitego kosztu robocizny równemu 640 zł (32 r-g * 20 zł/r-g). Taki sposób kalkulacji kosztów robocizny jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, co pozwala na precyzyjne oszacowanie wydatków na pracę oraz kontrolowanie budżetów. Wartości r-g są standardem w obliczeniach robocizny, dlatego znajomość tych zasad jest ważna dla efektywnego zarządzania projektami budowlanymi i kontraktami.

Pytanie 33

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. polskim.
B. holenderskim.
C. słowiańskim.
D. weneckim.
No to odpowiedź 'polskim' jest rzeczywiście trafiona. To wiązanie ceglne, które widzisz na obrazku, ma taki ciekawy układ cegieł, gdzie każda warstwa jest przesunięta o pół cegły w stosunku do poprzedniej. To nie tylko fajnie wygląda, ale też sprawia, że mur jest bardziej stabilny i wytrzymały. Wiązanie polskie jest popularne w tradycyjnej architekturze w Polsce, zwłaszcza w zabytkowych budynkach. Możesz je zauważyć w zamkach, kościołach czy starych kamienicach z czasów renesansu i baroku. Fajnie jest znać różne rodzaje wiązań ceglanych, szczególnie jeśli planujesz być architektem albo budowlańcem. Wiedza o tym, jakie techniki stosować, jest ważna – przemyśl, co będzie pasować do stylu budynku i jakie ma być wrażenie wizualne. No i warto też znać lokalne tradycje budowlane, bo to pomaga zachować nasze dziedzictwo kulturowe.

Pytanie 34

Aby przygotować betonową mieszankę o objętościowej proporcji składników 1:2:4, jakie składniki należy zgromadzić?

A. 1 część piasku, 2 części żwiru i 4 części cementu
B. 1 część cementu, 2 części wody i 4 części żwiru
C. 1 część żwiru, 2 części cementu i 4 części wody
D. 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru
Wszystkie podane odpowiedzi nieprawidłowo interpretują proporcje składników niezbędnych do wykonania mieszanki betonowej o stosunku 1:2:4. W szczególności, pierwsza odpowiedź myli kolejność i rodzaj materiałów, sugerując użycie zbyt dużej ilości wody w porównaniu do innych składników. W betonowaniu stosuje się zasadę, że cement jest kluczowym spoiwem, a jego ilość powinna być zawsze odpowiednia do ilości piasku i żwiru. Ponadto, odpowiedzi, które zmieniają proporcje piasku i żwiru lub sugerują użycie cementu jako drugiego składnika, nie uwzględniają podstawowych zasad budowy mieszanki. Typowym błędem w analizie proporcji jest założenie, że każdy materiał może być dowolnie modyfikowany bez wpływu na końcowy efekt. Skutkuje to nie tylko obniżeniem wytrzymałości betonu, ale również jego podatnością na pęknięcia i degradację. Warto zwrócić uwagę na normy, takie jak PN-EN 206, które precyzyjnie określają wymagania dotyczące składu i właściwości betonu, w tym proporcje składników, co jest kluczowe dla uzyskania materiału o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Dlatego, nieprzestrzeganie tych zasad i dobrych praktyk budowlanych prowadzi do poważnych problemów konstrukcyjnych oraz wytrzymałościowych w finalnej budowli.

Pytanie 35

Kolejność technologiczna działań na pierwszym etapie prac rozbiórkowych budynku przy użyciu metod ręcznych przedstawia się następująco:

A. rozbiórka dachu, demontaż okien, demontaż instalacji budowlanych
B. demontaż okien, rozbiórka ścianek działowych, demontaż instalacji budowlanych
C. demontaż instalacji budowlanych, demontaż okien i drzwi, rozbiórka ścianek działowych
D. rozbiórka dachu, rozbiórka ścianek działowych, demontaż instalacji budowlanych
W analizie niepoprawnych odpowiedzi dostrzegamy kilka kluczowych błędów w podejściu do kolejności prac rozbiórkowych. Pierwszym z nich jest pomijanie znaczenia demontażu instalacji budowlanych na samym początku. Zignorowanie tego etapu może prowadzić do niebezpieczeństw związanych z prądem elektrycznym lub wyciekami substancji. Każde z wymienionych podejść zaczyna od rozbiórki dachu lub innych elementów konstrukcyjnych, co jest niewłaściwe, gdyż może to stwarzać ryzyko przygniecenia pracowników przez opadające materiały. Kolejnym błędem jest niezrozumienie, że odpowiednia kolejność prac wpływa na efektywność całego procesu. Demontaż okien i drzwi przed rozbiórką dachu czy ścianek działowych spowodowałby, że z wnętrza budynku wydostaje się kurz i zanieczyszczenia, co dodatkowo komplikowałoby prace. W kontekście praktycznym, doświadczenia na budowach pokazują, że niewłaściwa kolejność może prowadzić do niepotrzebnych opóźnień oraz wzrostu kosztów. Kluczowym aspektem w planowaniu rozbiórek jest nie tylko przestrzeganie przepisów prawa budowlanego, ale także wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, które jasno określają, jak powinny przebiegać te etapy, aby zminimalizować ryzyko wypadków oraz maksymalizować efektywność pracy zespołu budowlanego.

Pytanie 36

Określ właściwą sekwencję technologiczną działań związanych z obniżeniem poziomu posadowienia murowanych ław fundamentowych?

A. Odciążenie ław → podbicie fundamentu → wykonanie wykopu i zabezpieczenie deskowaniem
B. Wykonanie wykopu i zabezpieczenie deskowaniem → podbicie fundamentu → odciążenie ław
C. Wykonanie wykopu i zabezpieczenie deskowaniem → odciążenie ław → podbicie fundamentu
D. Podbicie fundamentu → odciążenie ław → wykonanie wykopu i zabezpieczenie deskowaniem
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi często opiera się na błędnym zrozumieniu kolejności działań przy obniżaniu poziomu posadowienia ław fundamentowych. Przykładowo, rozpoczęcie od podbicia fundamentu może prowadzić do poważnych problemów. Jeśli najpierw podniesiemy fundament bez odpowiedniego wykopu i odciążenia, istnieje ryzyko przemieszczenia lub nawet pęknięcia muru, co może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami konstrukcji. Wyjaśniając dalsze nieścisłości, odciążenie ław przed wykonaniem wykopu jest również niewłaściwe, gdyż fundamenty muszą być najpierw zabezpieczone, aby odciążyć je w sposób kontrolowany. Z perspektywy inżynieryjnej, każda z tych faz ma swoje znaczenie i powinny następować w ściśle określonej kolejności, aby zapewnić stabilność budowli. Ignorowanie tego porządku może prowadzić do nieefektywnego procesu budowlanego oraz zwiększenia kosztów związanych z ewentualnymi naprawami. Współczesne standardy budowlane i dobre praktyki branżowe kładą duży nacisk na precyzyjne planowanie i realizację działań budowlanych, co nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także na efektywność całego projektu.

Pytanie 37

Wymiary pomieszczenia przedstawionego na rysunku w skali 1:100 wynoszą 8x10 cm. Jaką objętość ma to pomieszczenie, jeżeli jego rzeczywista wysokość to 2,5 m?

A. 100 m3
B. 800 m3
C. 50 m3
D. 200 m3
Wybór niewłaściwej odpowiedzi na pytanie dotyczące kubatury pomieszczenia może wynikać z kilku typowych błędów myślowych, które są powszechne wśród osób nieposiadających odpowiedniego doświadczenia w zakresie obliczeń architektonicznych. Często mylnie zakłada się, że kubatura pomieszczenia jest równa powierzchni jego podstawy pomnożonej przez wysokość. Jeśli jednak błędnie przeliczymy wymiary z planu, prowadzi to do znacznych rozbieżności w obliczeniach. Na przykład, jeżeli ktoś zinterpretowałby 8 cm x 10 cm jako rzeczywiste wymiary, zamiast uwzględnić skalę, otrzymałby błędne wyniki. Z kolei obliczenie kubatury jako 100 m3 lub 800 m3 może wynikać z pomyłek w działaniach arytmetycznych, takich jak błędne dodawanie lub mnożenie. To pokazuje, jak ważne jest zrozumienie koncepcji skali w rysunkach technicznych oraz umiejętność przeliczania wymiarów z zachowaniem właściwych jednostek. W praktyce architektonicznej każdy metr sześcienny ma znaczenie dla późniejszych etapów projektu, takich jak instalacje HVAC czy planowanie użycia materiałów budowlanych, co tylko podkreśla konieczność precyzyjnych obliczeń.

Pytanie 38

Kruszywem wykorzystywanym do produkcji betonów lekkich jest

A. pospółka
B. grys
C. keramzyt
D. tłuczeń
Wybór innych kruszyw, takich jak pospółka, tłuczeń czy grys, nie jest odpowiedni do wytwarzania betonów lekkich, co wynika z ich właściwości fizycznych i chemicznych. Pospółka, będąca mieszanką różnych frakcji gruntu, ma zazwyczaj zbyt dużą gęstość, co negatywnie wpływa na masę końcowego produktu. Tłuczeń, który jest materiałem stosowanym głównie do budowy dróg i podłoży, cechuje się szorstką powierzchnią oraz dużą wytrzymałością, ale również dużą masą, co sprawia, że nie jest odpowiedni do betonów lekkich. Grys, z kolei, jest materiałem drobnoziarnistym, który, mimo że może być stosowany w betonach, również nie spełnia wymagań dotyczących niskiej gęstości i izolacyjności, jakie są istotne w przypadku betonów lekkich. Decydując się na inny rodzaj kruszywa, można nieświadomie prowadzić do zwiększenia masy konstrukcji, co negatywnie wpływa na efektywność energetyczną budynku oraz obciążenie jego fundamentów. W kontekście norm budowlanych, stosowanie niewłaściwego kruszywa może narazić konstrukcje na ryzyko przeciążeń, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku budynków wielokondygnacyjnych. Należy pamiętać, że dobór odpowiednich materiałów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla trwałości, bezpieczeństwa i funkcjonalności obiektów budowlanych.

Pytanie 39

Na podstawie danych zawartych w tablicy 0120 z KNR oblicz, ile cegieł dziurawek potrzeba do wykonana 10 m2 ścianki pełnej o grubości 1/2 cegły.

Ilustracja do pytania
A. 286 sztuk.
B. 486 sztuk.
C. 287 sztuk.
D. 481 sztuk.
Tak, zgadza się, prawidłowa odpowiedź to 486 cegieł. To obliczenie bierze się z tablicy 0120 z KNR, gdzie normatywne zużycie cegieł dziurawek na 1 m2 wynosi 48,60 sztuk, jeśli mamy ściankę pełną o grubości 1/2 cegły. Żeby sprawdzić ile cegieł potrzeba na 10 m2, wystarczy pomnożyć 48,60 przez 10. Także 48,60 szt/m2 razy 10 m2 daje 486 sztuk. W budownictwie takie obliczenia są bardzo ważne, bo pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze. Zawsze lepiej mieć dokładne dane, bo gdy źle oszacujesz materiał, może się to zakończyć opóźnieniami i dodatkowymi kosztami za dodatkowe cegły. Dlatego ważne jest, żeby znać te normy i przepisy – to zdecydowanie ułatwia pracę w branży budowlanej i pozwala lepiej planować budżet.

Pytanie 40

Na którym rysunku przedstawiono kielnię do kształtowania spoin?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. A.
D. C.
Na rysunku A przedstawiono kielnię do kształtowania spoin, która jest kluczowym narzędziem w budownictwie, szczególnie w pracach murowych. Kielnia ta charakteryzuje się wąską, długą i płaską powierzchnią roboczą, co umożliwia precyzyjne formowanie spoin między cegłami. Przykładem zastosowania kielni do kształtowania spoin może być murowanie ścian, w których ważne jest, aby spoiny były estetyczne i miały odpowiednią głębokość. Przy jej użyciu można również wygładzać zaprawę, co zwiększa trwałość i estetykę konstrukcji. Standardy budowlane, takie jak PN-B-06265, podkreślają znaczenie odpowiedniego formowania spoin, co wpływa na jakość wykonania robót budowlanych. Dobrze uformowane spoiny wpływają nie tylko na wygląd, ale również na izolacyjność termiczną i akustyczną budynku, dlatego znajomość i umiejętność stosowania kielni do kształtowania spoin jest niezbędna dla każdego murarza.