Przejdź do głównej treści
  1. Strona główna
  2. Wyniki egzaminu

Wyniki egzaminu

Nowy egzamin

Informacje o egzaminie

  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Rozpoczęcie: 6 września 2026 12:56
  • Zakończenie: 6 września 2026 13:05 

Egzamin zdany!

Wynik: 27/40 punktów (67,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Twój wynik na tle innych

Twój wynik jest lepszy niż 47% podejść do kwalifikacji BUD.12.

Porównanie z 19205 zakończonymi podejściami do tej kwalifikacji (dane zbiorcze, bez wyników indywidualnych).

Poprawa! Poprzednio 62,5%, teraz 67,5% (+5,0 p.p.).

Zachowaj ten wynik na koncie

Załóż darmowe konto albo zaloguj się - ten egzamin przypiszemy do Twojego konta, więc wrócisz do swoich błędów, będziesz śledzić postęp i dostaniesz powtórki dobrane do Twoich odpowiedzi.

Analiza przebiegu egzaminu - sprawdź jak rozwiązywałeś pytania Przebieg egzaminu

Analiza przebiegu egzaminu

Odtwarzaj przebieg egzaminu krok po kroku i ucz się na własnych błędach - kolejność rozwiązywania, czas nad każdym pytaniem, momenty zmiany odpowiedzi.

  • Suwak czasu - przeglądaj pytania w kolejności rozwiązywania.
  • Tryb nauki - poprawne odpowiedzi i wyjaśnienia.
  • Analiza czasu - ile czasu nad każdym pytaniem.
  • Monitoring focusu - momenty opuszczenia zakładki.

Pochwal się swoim wynikiem!

Szczegółowe wyniki

Pytanie 1

Przedstawiony na rysunku fragment muru tworzy ścianę

Ilustracja do pytania
A. jednorodną.Poprawna odpowiedź
B. z pustką powietrzną.
C. dwuwarstwową.
D. z izolacją wewnętrznąTwoja odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Fragment muru, który sugeruje odpowiedzi z pustką powietrzną, dwuwarstwową lub z izolacją wewnętrzną, nie odzwierciedla rzeczywistego stanu przedstawionego na rysunku. Mury z pustką powietrzną, chociaż mają swoje zastosowanie w termicznej izolacji budynków, są zazwyczaj projektowane w taki sposób, aby pusta przestrzeń była wyraźnie widoczna, co w tym przypadku nie ma miejsca. Mury dwuwarstwowe, które składają się z dwóch oddzielnych warstw materiałów, są stosowane głównie w obiektach wymagających wysokiej izolacyjności termicznej. W tym przypadku, ze względu na brak widocznej różnicy w materiałach, odpowiedź ta również jest błędna. Izolacja wewnętrzna muru jest strategią, która może być korzystna w niektórych sytuacjach, ale w przedstawionym rysunku nie ma żadnych oznak użycia materiałów izolacyjnych. Często błędne wnioski wynikają z mylnego rozumienia zastosowań różnych typów konstrukcji. Kluczowe jest, aby analizować rysunki i dane techniczne z uwagą, aby dokładnie zrozumieć właściwości i przeznaczenie materiałów budowlanych. Właściwe identyfikowanie struktur jest niezbędne do skutecznego projektowania i realizacji budynków zgodnie z aktualnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 2

Do wyrównywania powierzchni tynku służy narzędzie przedstawione na rysunku

Ilustracja do pytania
A. B.Twoja odpowiedź
B. C.
C. A.
D. D.
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź B jest strzałem w dziesiątkę, bo narzędzie na zdjęciu to właśnie szpachla tynkarska. Bez niej ciężko wyobrazić sobie wyrównywanie tynku. Dzięki szpachli da się naprawdę fajnie nałożyć i wygładzić tynk, co jest mega ważne, jeśli chce się, żeby ściany wyglądały ładnie. Używając szpachli, można uzyskać gładką powierzchnię, co później ma duże znaczenie przy malowaniu albo tapetowaniu. W ekipach budowlanych często korzysta się z szpachek o różnych szerokościach, bo to zależy od tego, co trzeba wyrównać. I jeszcze jedno – obsługa szpachli wymaga trochę wprawy i znajomości technik tynkarskich, co jest super ważne w budowlance. Szpachla jest też przydatna do drobnych napraw, więc naprawdę jest to narzędzie, które warto mieć zawsze pod ręką.

Pytanie 3

Czym są zaczyny cementowe?

A. cementem i wodąTwoja odpowiedź
B. cementem, piaskiem oraz wodą
C. cementem, wapnem oraz wodą
D. cementem i piaskiem
Poprawna odpowiedź. Cement to kluczowy składnik w procesie produkcji zaczynów cementowych. Właściwa proporcja cementu i wody jest niezbędna do uzyskania optymalnej konsystencji oraz wytrzymałości. Zaczyny cementowe, będące mieszaniną cementu i wody, tworzą tzw. pastę cementową, która po hydratacji staje się twardym i trwałym materiałem. W praktyce, gdy cement reaguje z wodą, zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której powstają nowe związki chemiczne, odpowiedzialne za utwardzanie mieszanki. Standardy budowlane, takie jak normy PN-EN, zalecają użycie cementu w odpowiednich proporcjach, aby zapewnić nie tylko trwałość, ale także odporność na czynniki atmosferyczne, co jest szczególnie istotne w budownictwie infrastrukturalnym. Przykłady zastosowania zaczynów cementowych obejmują zarówno budowę fundamentów, jak i produkcję prefabrykatów betonowych, gdzie właściwe proporcje cementu i wody mają kluczowe znaczenie dla uzyskania wymaganego standardu wytrzymałości. Przykładowo, w konstrukcji mostów i budynków wysokościowych, nieodpowiednia mieszanka mogłaby prowadzić do poważnych problemów strukturalnych.

Pytanie 4

Tynk należący do kategorii IV jest tynkiem

A. 3-warstwowymTwoja odpowiedź
B. 1-warstwowym
C. 4-warstwowym
D. 2-warstwowym
Poprawna odpowiedź. Tynk kategorii IV, znany jak tynk trzywarstwowy, to sprawdzony sposób na solidne i estetyczne wykończenie budynku. Składa się z trzech warstw: podkładowej, właściwej i końcowej. Ta pierwsza, zazwyczaj z zaprawy cementowo-wapiennej, daje mocny fundament, co jest ważne, żeby następne warstwy dobrze się trzymały. Warstwa właściwa, często z dodatkami, jak włókna szklane czy polipropylenowe, dodaje tynkowi wytrzymałości i sprawia, że jest odporny na pęknięcia. Na końcu mamy warstwę końcową, która odpowiada za wygląd tynku i może mieć różne faktury i kolory. W praktyce tynki trzywarstwowe używa się często w budynkach, które muszą stawić czoła trudnym warunkom atmosferycznym, co jest zgodne z normami PN-EN 998-1. To rozwiązanie jest polecane zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkalnych, bo znacznie zwiększa trwałość budynku i obniża koszty konserwacji.

Pytanie 5

Jaki będzie koszt brutto produkcji 20 m3 mieszanki betonowej, jeżeli cena za 1 m3 wynosi 200 zł netto i obowiązuje podstawowa stawka VAT w wysokości 23%?

A. 5412 zł
B. 4920 złPoprawna odpowiedź
C. 4400 złTwoja odpowiedź
D. 4000 zł
Niepoprawna odpowiedź. W przypadku błędnych odpowiedzi można zauważyć, że wiele osób może mieć trudności z prawidłowym obliczeniem wartości brutto z powodu niedostatecznego zrozumienia zasad dotyczących podatku VAT oraz kosztów produkcji. Na przykład, odpowiedzi takie jak 5412 zł mogą wynikać z błędnego założenia, że stawka VAT jest naliczana na kwotę brutto zamiast netto, co jest fundamentalnym błędem. W praktyce VAT oblicza się od wartości netto, a nie od kwoty, która obejmuje już podatek. Inne odpowiedzi, takie jak 4400 zł, mogą sugerować, że użytkownik dodał niewłaściwą kwotę VAT lub pominął jego obliczenia całkowicie. Tego typu błędy mogą wynikać z nieznajomości procedur kalkulacyjnych w branży budowlanej, które są kluczowe dla zarządzania projektami oraz finansów. Kolejnym typowym błędem jest nieprawidłowe mnożenie kosztów jednostkowych, co może prowadzić do znacznych różnic w końcowych obliczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć zasady obliczania kosztów oraz podatków, aby uniknąć nieporozumień i błędów w przyszłych projektach.

Pytanie 6

Jeśli norma zużycia cegieł kratówek do postawienia 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, a koszt jednej cegły to 2 zł, to jaki będzie łączny koszt zakupu cegieł potrzebnych do budowy 10 m2 muru o grubości 25 cm?

A. 500 zł
B. 100 zł
C. 2 000 zł
D. 1 000 złTwoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Koszt zakupu cegieł do wykonania 10 m2 muru można łatwo obliczyć, stosując dane podane w pytaniu. Jeśli norma zużycia cegieł do wymurowania 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, to do wykonania 10 m2 potrzebujemy 500 cegieł (50 cegieł/m2 x 10 m2 = 500 cegieł). Każda cegła kosztuje 2 zł, więc całkowity koszt zakupu cegieł wyniesie 1000 zł (500 cegieł x 2 zł/cegła = 1000 zł). Tego typu obliczenia są standardową praktyką w budownictwie, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów ma kluczowe znaczenie dla planowania budżetu projektu. Przykładowo, w przypadku budowy ścian nośnych lub działowych, właściwe określenie liczby cegieł i ich kosztów pozwala na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków oraz pozwala na lepsze zarządzanie finansami projektu budowlanego. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zamówienia materiałów z wyprzedzeniem, co może przyczynić się do obniżenia kosztów poprzez negocjacje z dostawcami.

Pytanie 7

Oblicz objętość 10 belek żelbetowych o przekroju poprzecznym jak na rysunku i długości 1,5 m każda.

Ilustracja do pytania
A. 8,64 m3
B. 0,0864 m3Twoja odpowiedź
C. 0,864 m3Poprawna odpowiedź
D. 86,4 m3
Niepoprawna odpowiedź. Nieprawidłowe odpowiedzi wynikają z błędów w rozumieniu koncepcji obliczeń objętości oraz jednostek miary. Wiele osób może popełnić błąd, myśląc, że objętość można obliczyć na podstawie niepoprawnych danych lub przy użyciu niewłaściwych jednostek. Na przykład, odpowiedzi takie jak 86,4 m3 oraz 8,64 m3 są wartościami znacznie przewyższającymi rzeczywistą objętość belek. Wynika to z nieprawidłowego pomnożenia lub zrozumienia długości i pola przekroju. W przypadku obliczeń objętości, kluczowe jest prawidłowe przeliczenie jednostek i zrozumienie, że objętość 10 belek nie może być większa niż suma objętości poszczególnych belek. Ponadto, niektórzy mogą pomylić objętość z masą, co prowadzi do błędnych obliczeń. W budownictwie precyzyjne obliczenia mają kluczowe znaczenie, ponieważ wpływają na bezpieczeństwo oraz koszty projektu. Warto również zaznaczyć, że błędy w obliczeniach mogą prowadzić do niedoboru materiałów lub ich nadmiaru, co jest nieefektywne i kosztowne. Dobrą praktyką jest regularne weryfikowanie swoich obliczeń oraz korzystanie z uznawanych wzorów i norm branżowych.

Pytanie 8

Jakie konstrukcje uznawane są za obiekty inżynieryjne?

A. Świątynie
B. Obiekty przemysłowe
C. Budowle z konstrukcją szkieletową
D. Konstrukcje mostoweTwoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Mosty to takie specjalne budowle, które zostały zaprojektowane po to, żebyśmy mogli przejeżdżać nad różnymi przeszkodami, jak rzeki czy doliny. W budowie mostów wykorzystuje się różne materiały, takie jak stal czy beton, bo muszą być mocne i trwałe. W inżynierii transportowej mosty są bardzo ważne, bo ułatwiają nam przemieszczanie się. Weźmy na przykład Most Golden Gate w San Francisco czy Most Millau we Francji - oba są nie tylko funkcjonalne, ale też piękne pod względem architektury. Kiedy projektuje się mosty, to trzeba wziąć pod uwagę różne normy i standardy, na przykład Eurokod, które mówią, jak powinny być bezpieczne i solidne. Budowa mostów to niełatwa sprawa, bo trzeba analizować różne czynniki, takie jak obciążenia, warunki gruntowe czy wpływ środowiska. Dlatego mosty są dość skomplikowanymi konstrukcjami, które wymagają wiedzy z różnych dziedzin.

Pytanie 9

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie graficzne tynku?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.Twoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź A jest poprawna, ponieważ oznaczenie graficzne tynku w dokumentacji budowlanej zazwyczaj przedstawia się jako obszar wypełniony drobnymi kropkami. Taki symbol jest zgodny z normami i standardami, które regulują wizualizację materiałów budowlanych w rysunkach technicznych. W praktyce, zastosowanie tego oznaczenia jest kluczowe dla prawidłowego odczytania projektu oraz zrozumienia, jakie materiały zostaną użyte w danej części budynku. W przypadku tynków, ich różne rodzaje mogą być oznaczane różnymi wzorami, co pozwala na łatwe rozróżnienie między tynkiem gipsowym, cementowym czy innymi typami. Wiedza ta jest niezbędna dla architektów oraz inżynierów budowlanych, aby zapewnić zgodność z wymaganiami projektowymi oraz standardami wykonania. Ponadto, poprawna identyfikacja materiałów budowlanych w rysunkach może znacząco wpłynąć na efektywność realizacji projektu oraz jego późniejsze utrzymanie.

Pytanie 10

Jakie materiały są wymagane do naprawy pojedynczych pęknięć w murze o głębokości przekraczającej 30 mm?

A. Klamry stalowe Ø15-18 mm oraz zaczyn cementowyTwoja odpowiedź
B. Klamry stalowe Ø6-8 mm oraz zaczyn gipsowy
C. Cięgna z prętów stalowych i kątowniki mocujące
D. Kotwy stalowe rozporowe gwintowane oraz mieszanka betonowa
Poprawna odpowiedź. Wybór klamr stalowych Ø15-18 mm oraz zaczynu cementowego do naprawy pęknięć muru o głębokości większej niż 30 mm jest uzasadniony ze względu na wysoką wytrzymałość materiałów oraz ich zdolność do zapewnienia stabilności strukturalnej. Klamry stalowe są stosowane w celu wzmocnienia połączeń w murze, co jest kluczowe w przypadku głębokich pęknięć. Dzięki odpowiedniej średnicy klamr, możliwe jest efektywne przeniesienie obciążeń na otaczające materiały. Zaczyn cementowy, z kolei, charakteryzuje się doskonałymi właściwościami wiążącymi oraz odpornością na działanie czynników atmosferycznych. W praktyce, taka kombinacja materiałów pozwala nie tylko na skuteczne wypełnienie pęknięć, ale także na ich długotrwałe zabezpieczenie przed dalszymi uszkodzeniami. Stosowanie klamr stalowych w połączeniu z zaczynem cementowym jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które wskazują na konieczność używania wytrzymałych materiałów w przypadku napraw strukturalnych.

Pytanie 11

Przedstawione na rysunku narzędzia służą do

Ilustracja do pytania
A. przenoszenia zaprawy na większe odległości.
B. zwilżenia powierzchni zaprawy w spoinie.
C. nabierania większej ilości zaprawy.
D. rozprowadzania zaprawy do cienkich spoin.Twoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Dobra robota z tą odpowiedzią! Mówiłeś o rozprowadzaniu zaprawy do cienkich spoin i to jak najbardziej ma sens. Te narzędzia, które widzisz na rysunku, czyli kielnia trójkątna i prostokątna, są właściwie używane w budownictwie. Kielnia trójkątna, znana też jako kielnia do szpachlowania, świetnie nadaje się do wypełniania cienkich szczelin między cegłami. To naprawdę ważne, żeby konstrukcja była zarówno trwała, jak i ładna. Jak masz do czynienia z zaprawą, to umiejętność równomiernego jej rozprowadzania w cienkie spoiny jest kluczowa. Pomaga to uniknąć pęknięć i ma duże znaczenie dla związania materiałów. Co więcej, odpowiednia grubość spoiny może znacząco wpływać na efektywność energetyczną budynku i jego odporność na różne warunki atmosferyczne. W sumie, trzymanie się norm budowlanych i właściwych wymiarów spoin przy użyciu tych narzędzi ma duże znaczenie dla jakości wykonania i żywotności konstrukcji.

Pytanie 12

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany.
Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 2,70 m.
Wymiary [cm]

Ilustracja do pytania
A. 6,48 m2
B. 6,75 m2
C. 4,59 m2Twoja odpowiedź
D. 7,56 m2
Poprawna odpowiedź. Obliczając powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, kluczowe jest prawidłowe przeliczenie wymiarów z centymetrów na metry, co jest standardową praktyką w budownictwie. Wysokość pomieszczenia wynosi 2,70 m, co odpowiada 270 cm, a szerokość ściany wynosi 170 cm, co po przeliczeniu daje 1,70 m. Mnożąc te wartości, otrzymujemy 1,70 m * 2,70 m = 4,59 m2. Takie podejście jest zgodne z zasadami obliczeń powierzchni w projektowaniu wnętrz oraz w budownictwie, gdzie precyzyjne pomiary są niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej dokumentacji oraz kosztorysów. W praktyce, znajomość tych obliczeń jest niezbędna nie tylko dla architektów, ale również dla wykonawców, którzy muszą znać dokładne wymiary, aby skutecznie zarządzać procesem budowlanym. Rzetelne obliczenia powierzchni są także kluczowe dla oceny ilości materiałów potrzebnych do wykonania prac oraz dla oszacowania kosztów związanych z remontem lub budową.

Pytanie 13

Na podstawie zestawienia kosztów robocizny oblicz wynagrodzenie robotnika należne za montaż w remontowanym pomieszczeniu 5 okien o wymiarach 120 × 150 cm i 2 drzwi o wymiarach 90 × 210 cm.

Zestawienie kosztów robocizny
koszt montażu okna – 73,00 zł/m
koszt montażu drzwi – 205,00 zł/szt.
A. 2 091,00 zł
B. 2 381,00 złPoprawna odpowiedź
C. 775,00 zł
D. 1 971,00 złTwoja odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Niewłaściwe odpowiedzi często wynikają z błędnych założeń dotyczących obliczeń powierzchni lub nieprawidłowego ustalenia kosztów montażu. W przypadku obliczania wynagrodzenia za montaż, kluczowe jest zrozumienie zarówno jednostek miary, jak i czynników wpływających na koszt robocizny. Na przykład, pomijając istotne elementy, takie jak różnice w wielkości okien i drzwi, można podjąć błędne próby szacowania kosztów. Często występującym błędem jest także nieprawidłowe pomnożenie liczby sztuk przez jednostkowy koszt montażu. Innym typowym myśleniem jest przyjmowanie niewłaściwych stawek, które mogą być oparte na przestarzałych danych, co prowadzi do znacznych nieścisłości w końcowym wyniku. Dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do obliczeń dokładnie zweryfikować wszelkie wartości oraz metodykę obliczeń. Ustalając wynagrodzenie, należy również uwzględnić dodatkowe koszty, które mogą być związane z montażem, takie jak materiały czy transport. Nieprawidłowe zrozumienie tych elementów prowadzi często do mylnego wyliczenia całkowitych kosztów, co negatywnie wpływa na prawidłowość oszacowania wynagrodzenia. Właściwa metoda obliczeń jest kluczowa dla uzyskania rzetelnych informacji o kosztach robocizny w branży budowlanej.

Pytanie 14

Do prac zanikających oraz tych, które zostają zakryte i wymagają odbioru, zalicza się

A. malowanie
B. uzupełnianie tynkuTwoja odpowiedź
C. układanie podłogi
D. przygotowanie podłożaPoprawna odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Ułożenie posadzki, uzupełnienie tynku oraz malowanie są to działania, które są istotne w procesie wykończenia budynków, jednak nie należą do robót zanikających i ulegających zakryciu, które podlegają odbiorowi. Ułożenie posadzki jest ostatnim etapem, który następuje po przygotowaniu podłoża, co oznacza, że jest to proces, którego efekty są widoczne i nie mogą być uznane za zanikające. Uzupełnienie tynku również nie kwalifikuje się jako praca zanikająca, ponieważ tynk jest elementem wykończeniowym, który pozostaje na widoku i pełni funkcje estetyczne oraz ochronne. Malowanie, z kolei, również jest procesem wykończeniowym, który ma na celu poprawę wyglądu wnętrza lub elewacji budynku, a jego efekty są zawsze widoczne. Typowy błąd myślowy w tym kontekście polega na utożsamieniu wszystkich działań budowlanych z procesem odbioru. Należy jednak pamiętać, że tylko te prace, które są realizowane na etapie przygotowania, a ich efekty są ukryte lub nie widoczne po zakończeniu budowy, mogą być uznane za roboty zanikające. W związku z tym, zrozumienie kategorii robót budowlanych i ich właściwe klasyfikowanie jest kluczowe dla skutecznego zarządzania projektem budowlanym.

Pytanie 15

Na fotografii przedstawiono urządzenie przeznaczone do

Ilustracja do pytania
A. mieszania składników zaprawy budowlanej.Twoja odpowiedź
B. zagęszczania mieszanki betonowej.
C. transportu mieszanki betonowej.
D. dozowania składników zaprawy budowlanej.
Poprawna odpowiedź. Poprawna odpowiedź dotyczy urządzenia, które jest typowe dla betoniarki, a więc maszyny zaprojektowanej do mieszania składników zapraw budowlanych, takich jak cement, piasek i woda. Betoniarka, z charakterystycznym wirującym pojemnikiem, umożliwia uzyskanie jednorodnej mieszanki, co jest kluczowe dla jakości i trwałości konstrukcji budowlanych. W praktyce, stosowanie betoniarek jest niezbędne w wielu projektach budowlanych, gdzie wymagana jest szybka i efektywna produkcja betonu na dużą skalę. Przy odpowiednim użyciu, betoniarki przyczyniają się do zminimalizowania strat materiałowych oraz poprawy wydajności pracy, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej. Ponadto, nowoczesne betoniarki są często wyposażone w systemy automatyzacji, które pozwalają na precyzyjne dozowanie składników, co dalej zwiększa efektywność procesu mieszania. Zgodność z normami jakości, takimi jak PN-EN 206, podkreśla znaczenie właściwego mieszania betonu dla bezpieczeństwa i stabilności budowli.

Pytanie 16

Do budowy ścian fundamentowych, które są narażone na wilgoć, należy używać zaprawy

A. gipsowej
B. wapiennejTwoja odpowiedź
C. cementowejPoprawna odpowiedź
D. wapienno-gipsowej
Niepoprawna odpowiedź. Zaprawa wapienna, wapienno-gipsowa oraz gipsowa nie są odpowiednie do stosowania w konstrukcjach fundamentowych narażonych na zawilgocenie. Ich właściwości mechaniczne i odporność na wilgoć są znacznie niższe niż w przypadku zapraw cementowych. Zaprawa wapienna, chociaż ma swoje zastosowania, głównie w budownictwie zabytkowym i renowacyjnym, jest mniej odporna na działanie wody i nie zapewnia wystarczającej wytrzymałości w sytuacjach, gdzie występuje ciągła ekspozycja na wilgoć. Wapienno-gipsowa i gipsowa zaprawa charakteryzują się jeszcze większą podatnością na degradację pod wpływem wody, co sprawia, że ich użycie w fundamentach byłoby katastrofalnym błędem. Często błędnie sądzimy, że materiały oparte na wapnie mogą być wystarczająco trwałe, jednak w rzeczywistości ich zastosowanie w wilgotnych warunkach może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji, co wymaga później kosztownych napraw. Standardy budowlane i dobre praktyki wyraźnie zalecają stosowanie zapraw cementowych w takich konstrukcjach, aby zapewnić zarówno trwałość, jak i bezpieczeństwo budynku. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla każdego zajmującego się budownictwem.

Pytanie 17

Na którym rysunku przedstawiono prawidłowy kształt rysy o głębokości poniżej 0,5 cm, występującej na tynku wewnętrznym, przygotowanej do uzupełnienia zaprawą?

Ilustracja do pytania
A. A.Twoja odpowiedź
B. D.
C. C.
D. B.
Poprawna odpowiedź. Rysunek A pokazuje, jak powinna wyglądać rysa do naprawy. Ta głębokość poniżej 0,5 cm jest wręcz idealna do uzupełnienia zaprawą. Kształt trapezu, który tu zastosowano, naprawdę sprzyja dobremu trzymaniu się zaprawy, co jest mega ważne, żeby naprawa była skuteczna. Kiedy rysa ma szerszy dół i węższy górę, jak w tym przypadku, zmniejsza się ryzyko odpryskiwania zaprawy. To też trochę zmniejsza szansę na nowe pęknięcia, co jest super ważne, zwłaszcza w budowlance. W sumie, to co opisałeś, pasuje do najlepszych praktyk w naprawie tynków. Również, jak dobrze przygotujesz rysę–czyli oczyścisz ją z luźnych fragmentów i nałożysz grunt–to połączenie zaprawy z podłożem będzie znacznie lepsze i bardziej trwałe, więc warto o tym pamiętać.

Pytanie 18

Warstwę termoizolacyjną ściany, której fragment przekroju pionowego przedstawiono na rysunku, oznaczono cyfrą

Ilustracja do pytania
A. 3Twoja odpowiedź
B. 2
C. 4
D. 1
Poprawna odpowiedź. Wybór odpowiedzi nr 3 jest strzałem w dziesiątkę! Ta warstwa rzeczywiście działa jako termoizolacja w ścianie, co jest bardzo ważne. Ma sporą grubość i zwartą strukturę, a to kluczowe, gdy mówimy o utrzymywaniu ciepła. W budownictwie stosuje się materiały, które mają niską przewodność cieplną, jak styropian czy wełna mineralna, bo one naprawdę pomagają w zatrzymywaniu ciepła w środku. Wiesz, budynki muszą spełniać określone normy, żeby były energooszczędne, a odpowiednie warstwy izolacyjne pomagają w tym nie tylko przez zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale i podnoszą komfort życia mieszkańców. Na przykład w domach jednorodzinnych, kiedy ściany mają dobrą izolację, to faktycznie poprawia to bilans energetyczny budynku, a także sprawia, że jest bardziej odporny na różne warunki pogodowe.

Pytanie 19

Wymiary pomieszczenia przedstawionego na rysunku w skali 1:100 wynoszą 8x10 cm. Jaką objętość ma to pomieszczenie, jeżeli jego rzeczywista wysokość to 2,5 m?

A. 800 m3
B. 100 m3
C. 200 m3Poprawna odpowiedź
D. 50 m3Twoja odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Wybór niewłaściwej odpowiedzi na pytanie dotyczące kubatury pomieszczenia może wynikać z kilku typowych błędów myślowych, które są powszechne wśród osób nieposiadających odpowiedniego doświadczenia w zakresie obliczeń architektonicznych. Często mylnie zakłada się, że kubatura pomieszczenia jest równa powierzchni jego podstawy pomnożonej przez wysokość. Jeśli jednak błędnie przeliczymy wymiary z planu, prowadzi to do znacznych rozbieżności w obliczeniach. Na przykład, jeżeli ktoś zinterpretowałby 8 cm x 10 cm jako rzeczywiste wymiary, zamiast uwzględnić skalę, otrzymałby błędne wyniki. Z kolei obliczenie kubatury jako 100 m3 lub 800 m3 może wynikać z pomyłek w działaniach arytmetycznych, takich jak błędne dodawanie lub mnożenie. To pokazuje, jak ważne jest zrozumienie koncepcji skali w rysunkach technicznych oraz umiejętność przeliczania wymiarów z zachowaniem właściwych jednostek. W praktyce architektonicznej każdy metr sześcienny ma znaczenie dla późniejszych etapów projektu, takich jak instalacje HVAC czy planowanie użycia materiałów budowlanych, co tylko podkreśla konieczność precyzyjnych obliczeń.

Pytanie 20

Który etap naprawy spękanego tynku przedstawiono na fotografii?

Ilustracja do pytania
A. Gruntowanie obrzeża rysy.
B. Poszerzanie rysy.Twoja odpowiedź
C. Nakładanie zaprawy szpachlowej.
D. Oczyszczanie obrzeża rysy.
Poprawna odpowiedź. Poszerzanie rysy to kluczowy etap w procesie naprawy spękanego tynku. Na przedstawionej fotografii widzimy osobę, która za pomocą szpachelki poszerza rysę, co jest istotne dla zapewnienia trwałości naprawy. Poszerzając rysę, tworzymy większą powierzchnię dla przyczepności zaprawy szpachlowej, co pozwala na skuteczniejsze wypełnienie ubytków i zapobiega ponownemu pojawieniu się pęknięć. Zgodnie z zasadami dobrych praktyk budowlanych, przed nałożeniem nowego materiału naprawczego należy dokładnie przygotować powierzchnię, aby uniknąć problemów w przyszłości. Warto również pamiętać, że odpowiednie poszerzenie rysy może wymagać zastosowania narzędzi o różnych kształtach i rozmiarach, aby dostosować się do specyfiki uszkodzenia. Po zakończeniu tego etapu, kolejną czynnością jest gruntowanie obrzeża rysy, co dodatkowo zwiększa przyczepność. Dzięki tym działaniom można osiągnąć długotrwałe efekty naprawy, co przekłada się na zadowolenie właścicieli budynków i redukcję kosztów związanych z późniejszymi naprawami. Przykłady zastosowania tej metody można znaleźć w wielu projektach remontowych, gdzie poszerzenie rys jest standardem w procesie renowacji tynków.

Pytanie 21

Jaką wytrzymałość ma klasa zaprawy na

A. ściśnięcieTwoja odpowiedź
B. przesuwanie
C. rozciąganie
D. ugięcie
Poprawna odpowiedź. Klasa zaprawy rzeczywiście odnosi się do jej wytrzymałości na ściskanie. Wytrzymałość na ściskanie jest kluczowym parametrem, który określa zdolność materiału do przenoszenia obciążeń działających w kierunku osiowym, co jest szczególnie istotne w budownictwie i inżynierii lądowej. W praktyce, zaprawy murarskie są stosowane do łączenia elementów budowlanych, takich jak cegły czy bloczki, a ich wytrzymałość na ściskanie wpływa na trwałość całej konstrukcji. Zgodnie z normami PN-EN 1015-11, wytrzymałość na ściskanie zaprawy może być klasyfikowana według różnych klas, co pozwala inżynierom na dobór odpowiedniego materiału do danego zastosowania, np. w budynkach mieszkalnych czy obiektach użyteczności publicznej. Wytrzymałość na ściskanie zaprawy jest zatem kluczowym wskaźnikiem jakości, którego pomiar przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych, a jej znajomość pozwala na optymalizację kosztów oraz zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji.

Pytanie 22

Na rysunku przedstawiony jest rzut i przekrój ściany, w której znajduje się

Ilustracja do pytania
A. pilaster.
B. otwór.
C. wnęka.Twoja odpowiedź
D. bruzda.
Poprawna odpowiedź. Poprawna odpowiedź to "wnęka", ponieważ na rysunku rzeczywiście przedstawione jest zagłębienie w ścianie, które jest charakterystyczne dla tego terminu. Wnęki są powszechnie stosowane w architekturze i budownictwie, aby estetycznie wkomponować różne elementy, takie jak półki, oświetlenie czy dekoracje. W praktyce, wnęki mogą być wykorzystywane do przechowywania przedmiotów, co pozwala na oszczędność miejsca w pomieszczeniach. Na przykład, w nowoczesnych wnętrzach wykonuje się wnęki w ścianach, aby umieścić tam telewizory czy kominki, co nadaje im subtelny i elegancki wygląd. Przestrzeganie zasad projektowania wnęk, takich jak odpowiednia głębokość i szerokość, ma kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności oraz estetyki. Warto także zaznaczyć, że wnęki powinny być zaplanowane na etapie projektowania budynku, aby zapewnić ich odpowiednie rozmieszczenie oraz integrację z innymi elementami architektonicznymi.

Pytanie 23

Oblicz powierzchnię ściany przedstawionej na rysunku wiedząc, że zgodnie z zasadami przedmiarowania konstrukcji murowych od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnię otworów większych od 0,5 m2.

Ilustracja do pytania
A. 15,95 m2
B. 13,61 m2Poprawna odpowiedź
C. 15,41 m2Twoja odpowiedź
D. 14,15 m2
Niepoprawna odpowiedź. Błędne odpowiedzi często wynikają z nieprawidłowego podejścia do obliczania powierzchni i pomijania zasadniczych zasad przedmiarowania. Często zdarza się, że osoby wykonujące takie obliczenia skupiają się jedynie na całkowitej powierzchni ściany, bez uwzględnienia otworów, co prowadzi do zawyżenia wyników. Na przykład, odpowiedzi sugerujące 15,95 m2 lub 15,41 m2 nie uwzględniają wpływu otworów na całkowitą powierzchnię, co jest podstawowym błędem w obliczeniach związanych z przedmiarowaniem. Innym typowym błędem jest niepoprawne obliczenie powierzchni otworów. W przypadku drzwi i okna, dokładne pomiary są kluczowe, a ich zignorowanie prowadzi do nieprecyzyjnych wyników. Osoby uczące się przedmiarowania muszą zwrócić szczególną uwagę na zasady dotyczące odejmowania powierzchni otworów większych niż 0,5 m2, ponieważ ich obecność w konstrukcji ma istotny wpływ na zużycie materiałów oraz koszty budowy. Prawidłowe podejście do obliczeń zapewnia nie tylko dokładność, ale również zgodność z obowiązującymi standardami i praktykami w branży budowlanej, co jest kluczowe dla sukcesu każdego projektu budowlanego.

Pytanie 24

Naprawa uszkodzenia ściany przedstawionej na fotografii powinna polegać na

Ilustracja do pytania
A. przemurowaniu uszkodzonego fragmentu muru.Twoja odpowiedź
B. wypełnieniu ubytków muru zaprawą cementową.
C. uzupełnieniu ubytku muru mieszanką betonową.
D. wzmocnieniu muru prętami stalowymi.
Poprawna odpowiedź. Przemurowanie uszkodzonego fragmentu muru jest właściwą odpowiedzią na przedstawioną sytuację. Na podstawie analizy zdjęcia można zauważyć, że uszkodzenie jest na tyle poważne, że obejmuje całą grubość muru, co negatywnie wpływa na jego integralność strukturalną. Przemurowanie to proces, który polega na usunięciu uszkodzonych elementów i wstawieniu nowych, co pozwala na przywrócenie pierwotnej wytrzymałości i stabilności obiektu. W praktyce takie działania powinny być zgodne z normami budowlanymi, które regulują sposób naprawy murów. Należy również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów, które powinny być zgodne z klasą i specyfiką oryginalnego muru. Przykładowo, jeśli mur został wykonany z cegły ceramicznej, do przemurowania należy użyć cegieł o podobnych właściwościach mechanicznych, aby uniknąć różnic w zachowaniu materiałów. Dodatkowo, przemurowanie to także dobra okazja do oceny stanu całej struktury muru i ewentualnego wzmocnienia go w miejscach narażonych na przyszłe uszkodzenia.

Pytanie 25

Ile cegieł potrzeba do wymurowania ściany o grubości 25 cm, której widok przedstawiono na rysunku, jeżeli nakłady na 1 m2 ściany o grubości 1 cegły (25 cm) wynoszą 92,7 szt?

Ilustracja do pytania
A. 93 szt.
B. 927 szt.Twoja odpowiedź
C. 1113 szt.
D. 939 szt.
Poprawna odpowiedź. Aby poprawnie obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania ściany, kluczowe jest zrozumienie, jak oblicza się powierzchnię oraz jak odwzorować to na ilości materiału budowlanego. W tym przypadku, wiedząc, że 1 m² ściany o grubości 25 cm wymaga 92,7 cegieł, przystąpiliśmy do obliczenia całkowitej powierzchni netto, która wynosi 10 m². Mnożąc tę wartość przez ilość cegieł na 1 m², otrzymujemy 927 cegieł, co jest kluczowe dla prawidłowego wykonania prac budowlanych. Zrozumienie tego procesu jest niezbędne dla każdego, kto zajmuje się budową, ponieważ precyzyjne obliczenia materiałowe wpływają na koszty projektu oraz jego terminowość. W praktyce, przy planowaniu budowy, warto także uwzględnić straty materiałowe, co może zwiększyć wymaganą ilość cegieł. Dlatego znajomość takich obliczeń oraz ich zastosowanie w praktyce jest nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne w branży budowlanej.

Pytanie 26

Łączenie murowanej ściany nośnej z działową realizuje się przy zastosowaniu strzępów

A. schodkowych
B. zazębionych bocznychTwoja odpowiedź
C. uciekających
D. zazębionych końcowych
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź 'zazębione boczne' jest prawidłowa, ponieważ w procesie łączenia murowanej ściany nośnej ze ścianą działową kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej stabilności i wytrzymałości konstrukcji. Zazębienie boczne pozwala na efektywne przenoszenie obciążeń pomiędzy ścianą nośną a działową, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków wielokondygnacyjnych, gdzie obciążenia są znaczne. Tego rodzaju połączenie pozwala na minimalizację punktów krytycznych, co z kolei redukuje ryzyko pojawienia się pęknięć. W praktyce, zazębienie boczne stosuje się, gdy wymagane jest zachowanie ciągłości materiału oraz zmniejszenie wpływu ruchów konstrukcyjnych na poszczególne elementy. Warto zauważyć, że zgodnie z normami budowlanymi, takie połączenia powinny być projektowane z uwzględnieniem obciążeń statycznych i dynamicznych, a także warunków lokalnych, co zapewnia optymalne ich funkcjonowanie. Wykorzystanie zazębienia bocznego jest również zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie budownictwa, co czyni tę odpowiedź odpowiednią.

Pytanie 27

Przed przystąpieniem do nakładania tynku kategorii III na ścianę należy

A. wyrównać podłoże oraz pokryć je preparatem gruntującym
B. zastosować preparat gruntujący na obrzutkę
C. oczyścić i nawilżyć podłoże
D. oczyścić i nawilżyć obrzutkęTwoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź 'oczyścić i zwilżyć obrzutkę' jest prawidłowa, ponieważ obrzutka jest pierwszą warstwą tynku, która ma kluczowe znaczenie dla przyczepności kolejnych warstw tynku. Oczyszczenie obrzutki z zanieczyszczeń, takich jak pył, kurz czy resztki materiałów budowlanych, zapewnia lepszą przyczepność, co jest zgodne z normami jakości wykonania prac tynkarskich. Zwilżenie obrzutki przed nałożeniem kolejnej warstwy tynku, jak tynk kategorii III, jest istotne z punktu widzenia technologii, ponieważ zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu tynku, co mogłoby prowadzić do pęknięć i osłabienia struktury. W praktyce, przed przystąpieniem do dalszych prac, należy użyć wody, aby nawilżyć obrzutkę, co można osiągnąć poprzez spryskiwanie wodą lub delikatne polewanie. Takie działania są zgodne z zaleceniami producentów materiałów tynkarskich oraz najlepszymi praktykami w budownictwie, co potwierdza ich skuteczność w zapewnieniu trwałości i estetyki wykończenia.

Pytanie 28

Jeśli w dokumentacji technicznej stwierdzono: "(...) ściany zewnętrzne jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej łączonej na pióro i wpust na zaprawie ciepłochronnej (T)(...)", to co to oznacza dla wykonywanego muru w kontekście spoin?

A. poziome oraz pionowe w pierwszej warstwie, a w wyższych jedynie pionowe
B. poziome oraz pionowe w miejscach łączenia bloczkówTwoja odpowiedź
C. pionowe w każdej warstwie
D. poziome w każdej warstwie
Poprawna odpowiedź. W odpowiedzi wskazano, że w miejscach docięcia bloczków należy wykonać zarówno spoiny poziome, jak i pionowe, co jest zgodne z zasadami budowy murów z ceramiki poryzowanej. W przypadku jednowarstwowych ścian zewnętrznych wykonanych z bloczków łączonych na pióro i wpust, szczególne znaczenie ma prawidłowe wykonanie spoin, aby zapewnić odpowiednią nośność oraz szczelność muru. Spoiny poziome w miejscach docięcia bloczków są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogą negatywnie wpływać na efektywność energetyczną budynku. W miejscach, gdzie bloczki są cięte, spoiny pionowe również powinny być wykonane, aby zachować integralność muru oraz zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji. Dobre praktyki budowlane, takie jak te opisane w normie PN-EN 1996, zalecają stosowanie zaprawy ciepłochronnej w takich połączeniach, co dodatkowo poprawia właściwości izolacyjne i akustyczne ściany. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie poprawne wykonanie spoin wpływa na komfort cieplny mieszkańców.

Pytanie 29

Jakie właściwości techniczne wyróżniają stwardniałą zaprawę murarską?

A. Wytrzymałość na ściskanie i nasiąkliwośćPoprawna odpowiedź
B. Wytrzymałość na ściskanie i proporcje
C. Proporcje oraz urabialność
D. Nasiąkliwość oraz urabialnośćTwoja odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Analiza cech technicznych zaprawy murarskiej daje jasny obraz ich funkcji i znaczenia w budownictwie. W kontekście nasiąkliwości i urabialności, choć oba te elementy są istotne, nie są one kluczowe dla stwardniałej zaprawy. Nasiąkliwość sama w sobie odnosi się do zdolności materiału do wchłaniania wody, co jest ważne w kontekście wpływu wilgoci na trwałość konstrukcji, jednak urabialność, odnosząca się do łatwości, z jaką zaprawa może być formowana i aplikowana, ma mniejsze znaczenie dla stabilności gotowego produktu. Również konsystencja, będąca miarą plastyczności i jednorodności mieszanki, nie jest kluczowym czynnikiem w kontekście stwardniałej zaprawy murarskiej. Istotność wytrzymałości na ściskanie jest niezaprzeczalna, gdyż odpowiednia wartość tej cechy pozwala na tworzenie solidnych i długoterminowych struktur. Przy ocenie zapraw murarskich, powinno się zwracać głównie uwagę na parametry, które mają bezpośredni wpływ na ich funkcjonalność w warunkach eksploatacyjnych. W praktyce, zaprawa o niskiej wytrzymałości na ściskanie może prowadzić do katastrofalnych skutków, takich jak osuwanie się ścian, co podkreśla, jak kluczowe jest wybieranie zaprawy, która spełnia określone normy wytrzymałościowe, takie jak PN-EN 998-2. Dlatego zrozumienie znaczenia wytrzymałości na ściskanie i nasiąkliwości jest kluczowe dla prawidłowego wyboru materiałów budowlanych oraz zapewnienia ich długotrwałej funkcjonalności.

Pytanie 30

Tynk klasy 0, znany jako tynk rapowany, jest zaliczany do tynków

A. trójwarstwowych
B. cienkowarstwowych
C. dwuwarstwowychTwoja odpowiedź
D. jednowarstwowychPoprawna odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Wybór tynków dwuwarstwowych, cienkowarstwowych lub trójwarstwowych jako odpowiedzi na pytanie o tynk rapowany mógłby wynikać z nieporozumienia co do ich charakterystyki oraz zastosowania. Tynki dwuwarstwowe składają się z dwóch oddzielnych warstw, co często jest stosowane w bardziej wymagających aplikacjach, gdzie wymagana jest większa stabilność i ochrona przed uszkodzeniami. Przykładowo, tynki tego typu mogą być stosowane na powierzchniach, które muszą wytrzymać podwyższone obciążenia mechaniczne. Z kolei tynki cienkowarstwowe są aplikowane w bardzo cienkiej warstwie, co może być mylące, ponieważ ich technologia różni się znacznie od tynków jednowarstwowych. Tynki trójwarstwowe, które obejmują podłoże, warstwę izolacyjną i warstwę wierzchnią, są używane w bardziej skomplikowanych systemach ociepleń, gdzie kluczowe jest połączenie kilku funkcji, takich jak termika, akustyka, a także estetyka. Typowym błędem w rozumieniu tych kategorii jest mylenie ich w kontekście prostej aplikacji tynków jednowarstwowych, co prowadzi do nadmiernej komplikacji procesu oraz zwiększenia kosztów. Znajomość różnic pomiędzy tymi kategoriami i ich zastosowaniem jest kluczowa dla efektywnego planowania i realizacji projektów budowlanych.

Pytanie 31

W jakim momencie powinno się przeprowadzać odbiór robót murarskich?

A. Przed zakończeniem tynków, ale po zamontowaniu ościeżnic okien i drzwiPoprawna odpowiedź
B. Po zakończeniu tynków, lecz przed zamontowaniem ościeżnic okien i drzwiTwoja odpowiedź
C. Po zakończeniu tynków oraz zamontowaniu ościeżnic okien i drzwi
D. Przed zakończeniem tynków i przed zamontowaniem ościeżnic okien i drzwi
Niepoprawna odpowiedź. Odpowiedzi wskazujące na odbiór robót murarskich po wykonaniu tynków lub przed osadzeniem ościeżnic okien i drzwi opierają się na niewłaściwym zrozumieniu sekwencji prac budowlanych. W przypadku przeprowadzenia odbioru robót murarskich dopiero po wykonaniu tynków, istnieje znaczne ryzyko, że ewentualne wady murów, takie jak pęknięcia, nierówności czy błędne wymiary, będą ukryte pod warstwą tynku. Takie podejście może prowadzić do konieczności przeprowadzania kosztownych poprawek w przyszłości, co jest niezgodne z zasadami efektywnego zarządzania projektem budowlanym. Dodatkowo, jeśli odbiór robót murarskich odbyłby się przed osadzeniem ościeżnic, nie byłoby możliwości oceny, czy otwory na okna i drzwi zostały prawidłowo przygotowane. To może z kolei prowadzić do problemów z ich montażem i wykończeniem. W branży budowlanej kluczowe jest przestrzeganie ustalonych procedur, które pozwalają na wczesne wykrywanie i eliminowanie błędów. Dlatego odbiór robót murarskich powinien odbywać się po osadzeniu ościeżnic, ale przed tynkowaniem, co jest zgodne z zasadami jakości oraz standardami budowlanymi.

Pytanie 32

Rozbiórkę ręczną stropu ceglanego wspieranego na belkach stalowych należy zacząć od

A. usunąć wypełnienie stropu
B. usunięcia tynku z powierzchni stropu, czyli sufituTwoja odpowiedź
C. demontażu wierzchniej warstwy stropu, czyli podłogi
D. przycięcia belek wzdłuż ścian
Poprawna odpowiedź. Ręczna rozbiórka stropu ceglanego na belkach stalowych powinna zawsze rozpoczynać się od zbicia tynku, ponieważ tynk pełni funkcję ochronną i estetyczną. Zbicie tynku z sufitu pozwala na uzyskanie dostępu do konstrukcji stropu, co jest kluczowe dla dalszych prac demontażowych. Ponadto, usunięcie tynku umożliwia dokładną ocenę stanu belek stalowych, które mogą wymagać dodatkowych działań, takich jak oczyszczenie z rdzy czy zabezpieczenie antykorozyjne. Zgodnie z normami budowlanymi, wszelkie prace rozbiórkowe powinny być prowadzone w sposób systematyczny, aby uniknąć osłabienia konstrukcji przed zakończeniem demontażu. Przykładem dobrze przeprowadzonej operacji jest usunięcie tynku w sposób, który nie narusza stabilności belek, co zapewnia kontrolowane i bezpieczne warunki pracy. Zgodnie z praktykami branżowymi, zawsze warto także stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak kaski, rękawice oraz okulary ochronne, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Dbanie o bezpieczeństwo i właściwe podejście do rozbiórki stropów to kluczowe elementy w każdym projekcie budowlanym.

Pytanie 33

Grupa złożona z 6 pracowników prowadziła prace rozbiórkowe budynku przez 5 dni roboczych, każdego dnia pracując 8 godzin. Jaki był całkowity koszt robocizny, jeżeli cena za 1 roboczogodzinę wynosiła 10 zł?

A. 400 zł
B. 2 400 złTwoja odpowiedź
C. 480 zł
D. 240 zł
Poprawna odpowiedź. Aby obliczyć całkowity koszt robocizny w tym przypadku, musimy najpierw ustalić całkowitą liczbę roboczogodzin przepracowanych przez brygadę. Znamy liczbę robotników, dni pracy oraz czas pracy w ciągu jednego dnia. Brygada składa się z 6 robotników, którzy pracowali przez 5 dni po 8 godzin dziennie. Możemy to obliczyć jako: 6 robotników * 5 dni * 8 godzin = 240 roboczogodzin. Następnie, aby uzyskać całkowity koszt robocizny, mnożymy liczbę roboczogodzin przez stawkę za 1 roboczogodzinę, która wynosi 10 zł. Zatem 240 roboczogodzin * 10 zł = 2400 zł. Prawidłowa odpowiedź to 2400 zł, co jest zgodne z praktykami w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia kosztów robocizny są kluczowe dla efektywnego zarządzania budżetem projektu oraz ustalania stawek wynagrodzeń. Tego typu kalkulacje są powszechnie stosowane w ofertach przetargowych oraz w budżetowaniu projektów budowlanych, co pozwala na lepszą kontrolę kosztów oraz optymalizację wydatków.

Pytanie 34

Jakie narzędzia wykorzystuje się do demontażu murowanych części konstrukcyjnych budynku?

A. wkrętarki
B. piły tarczowe
C. wiertarki obrotowe
D. młoty udaroweTwoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Młoty udarowe są narzędziem, które doskonale nadaje się do rozbiórki murowych elementów konstrukcyjnych budynków. Charakteryzują się one dużą mocą udaru, co umożliwia skuteczne łamanie betonu i cegieł. Działanie młota udarowego polega na generowaniu szybkich uderzeń, które przekładają się na dużą energię uderzenia, co w efekcie pozwala na efektywne rozbijanie twardych materiałów. Przykłady zastosowania młotów udarowych obejmują prace rozbiórkowe w budownictwie, takie jak usuwanie starych ścian, fundamentów czy posadzek. W branży budowlanej rekomenduje się korzystanie z młotów udarowych zgodnie z normami BHP, co zapewnia nie tylko efektywność, ale również bezpieczeństwo pracy. Korzystanie z odpowiednich osłon, rękawic i okularów ochronnych jest kluczowe podczas pracy z tym narzędziem, co potwierdzają najlepsze praktyki w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy."

Pytanie 35

Jakie będą koszty robocizny oraz materiałów na budowę ściany o powierzchni 15 m2, jeżeli koszt robocizny za 1 m2 wynosi 35,00 zł, a bloczek gazobetonowy kosztuje 8,00 zł za sztukę, przy założeniu, że do wybudowania 1 m2 potrzebne są 8 sztuk bloczków?

A. 1 485,00 złPoprawna odpowiedź
B. 525,00 zł
C. 4 200,00 złTwoja odpowiedź
D. 960,00 zł
Niepoprawna odpowiedź. W przypadku błędnych odpowiedzi często pojawia się zamieszanie dotyczące sposobu obliczania kosztów budowy. Niektórzy mogą na przykład pomylić jednostki miary i obliczyć koszt jedynie na podstawie robocizny, ignorując koszty materiałów. Taki błąd prowadzi do niedoszacowania całkowitych wydatków. Inni mogą błędnie obliczyć ilość bloczków, co również wpływa na całkowity koszt, ponieważ zignorują fakt, że na każdy metr kwadratowy ściany potrzebne są dodatkowe materiały, jak zaprawa czy inne elementy konstrukcyjne. Warto również zwrócić uwagę na to, że cena bloczków może się różnić w zależności od dostawcy czy lokalizacji, a nieobliczenie tych zmiennych prowadzi do nieprawidłowych wyników. Brak znajomości standardowych wskaźników zużycia materiałów budowlanych jest powszechnym błędem, przez co osoby niezaznajomione z branżą mogą nie uwzględniać wszystkich kosztów w swoich kalkulacjach. Kluczowe jest, aby zawsze przy obliczeniach kosztów budowy uwzględniać zarówno robociznę, jak i materiały, a także ewentualne dodatkowe wydatki, jak transport czy utylizacja odpadów budowlanych, co pozwoli na uzyskanie dokładnych i rzetelnych informacji finansowych.

Pytanie 36

Perlit to lekkie materiał budowlany, używany do wytwarzania zapraw

A. ciepłochronnychTwoja odpowiedź
B. kwasoodpornych
C. krzemionkowych
D. szamotowych
Poprawna odpowiedź. Perlit to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, zwłaszcza w produkcji zapraw ciepłochronnych. Dzięki swojej porowatej strukturze, perlit skutecznie zatrzymuje ciepło, co przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynków. W praktyce, dodawanie perlitu do zapraw murarskich i tynków zwiększa ich zdolności izolacyjne, co jest szczególnie ważne w kontekście budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Stosowanie perlitu w zaprawach ciepłochronnych pozwala także na redukcję masy materiału budowlanego, co przekłada się na łatwiejszy transport i aplikację. Ponadto, perlit jest materiałem niepalnym, co zwiększa bezpieczeństwo budynków. Warto podkreślić, że w branży budowlanej często korzysta się z norm i standardów dotyczących izolacji termicznej, takich jak PN-EN 13162, które uwzględniają właściwości materiałów izolacyjnych, w tym perlitu.

Pytanie 37

Na rysunku przedstawiono zakończenie muru wykonane na strzępia

Ilustracja do pytania
A. zazębione końcowe.
B. na wpust i wypust.
C. uciekające.Twoja odpowiedź
D. zazębione boczne.
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź "uciekające" jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do specyficznego sposobu zakończenia muru murarskiego, który został przedstawiony na rysunku. Strzępia uciekające charakteryzują się przesunięciem kolejnych warstw cegieł w stosunku do poprzednich, co tworzy efekt uciekania. Ta technika jest często stosowana w budownictwie, aby zwiększyć stabilność konstrukcji, a także estetykę elewacji. W praktyce, taki sposób układania cegieł pozwala na lepsze rozłożenie obciążeń i redukcję ryzyka pęknięć, co jest zgodne z zasadami inżynierii budowlanej. Przykładem zastosowania strzępów uciekających mogą być mury oporowe, gdzie ich struktura nie tylko wspiera inne elementy budowlane, ale również nadaje estetyczny wygląd. W kontekście norm budowlanych, wykorzystanie strzępów uciekających jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi trwałości i wytrzymałości konstrukcji.

Pytanie 38

Na podstawie fragmentu opisu technicznego określ, ile pojemników cementu i wapna należy zużyć do przygotowania zaprawy, jeżeli do jej sporządzenia zaplanowano 20 pojemników piasku?

Opis techniczny
(fragment)
(...) Do wykonania ścian zewnętrznych z pustaków Max należy zastosować zaprawę cementowo-wapienną odmiany E, o proporcji objętościowej składników 1 : 0,5 : 4. (...)
A. 4 pojemniki wapna i 2 pojemniki cementu.
B. 5 pojemników wapna i 2,5 pojemnika cementu.
C. 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna.Twoja odpowiedź
D. 4 pojemniki cementu i 2 pojemniki wapna.
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź, która wskazuje na zużycie 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna jest właściwa, ponieważ opiera się na poprawnych proporcjach składników potrzebnych do przygotowania zaprawy. W opisie technicznym podano, że proporcje objętościowe składników wynoszą 1:0,5:4, co oznacza, że na każdy 1 pojemnik cementu przypada 0,5 pojemnika wapna i 4 pojemniki piasku. Zgodnie z planowanym użyciem 20 pojemników piasku, można obliczyć ilość pozostałych składników. 20 pojemników piasku podzielone przez 4 (czwartą część proporcji) daje 5 pojemników cementu, co odpowiada proporcji 1:4. Współczynnik dla wapna wynosi 0,5, więc 5 pojemników cementu pomnożone przez 0,5 daje 2,5 pojemnika wapna. Takie podejście nie tylko zapewnia zgodność z podanymi proporcjami, ale także wpisuje się w najlepsze praktyki budowlane, które gwarantują odpowiednią wytrzymałość i trwałość zaprawy. W praktyce, stosowanie się do tych proporcji pozwala uniknąć problemów związanych z niedostatecznym wiązaniem materiałów, co ma kluczowe znaczenie dla późniejszej jakości prac budowlanych.

Pytanie 39

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 20 mmTwoja odpowiedź
B. 17 mm
C. 23 mmPoprawna odpowiedź
D. 22 mm
Niepoprawna odpowiedź. Wybór wartości, która nie wynosi 23 mm, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego zasad określania maksymalnej grubości tynku. Na przykład, odpowiedzi takie jak 22 mm, 20 mm czy 17 mm ignorują ważny aspekt, jakim jest maksymalne dodatnie odchylenie, które w tym przypadku wynosi 3 mm. Odpowiedź 20 mm jest równoznaczna z podstawową grubością tynku, ale nie uwzględnia możliwości zastosowania dodatkowej warstwy tynku, co w praktyce jest często wykorzystywane dla poprawy estetyki oraz izolacji. Wartością maksymalną jest zatem nie tylko sama grubość, ale także uwzględnienie dodatkowej warstwy, która może być niezbędna w specyficznych warunkach budowlanych. W kontekście standardów branżowych, takich jak PN-EN 998-1, błędne podejście do grubości tynku może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, takich jak pęknięcia, odpadający tynk oraz inne defekty, które są kosztowne w naprawie. Dlatego kluczowe jest, aby dostosować się do ustalonych norm i zaleceń dotyczących grubości tynku, aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednimi parametrami wykonawczymi.

Pytanie 40

Który z materiałów stosuje się do wykonania izolacji termicznej w budynkach?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. C.Twoja odpowiedź
D. A.
Poprawna odpowiedź. Materiał oznaczony literą C, czyli wełna mineralna, jest bardzo często używany w budownictwie, zwłaszcza do izolacji termicznej. Ma naprawdę świetne właściwości, jeśli chodzi o ograniczanie strat ciepła w budynkach, co na pewno pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Co więcej, wełna mineralna jest też ogniotrwała, co daje dodatkowe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko, że ogień się rozprzestrzeni. W praktyce korzysta się z niej nie tylko w dachach i ścianach, ale też w podłogach, co czyni ją bardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Są też standardy, takie jak PN-EN 13162, które mówią o wymaganiach jakościowych, a to potwierdza, że wełna mineralna jest naprawdę skuteczna. A jeśli chodzi o akustykę, to też działa, co wpływa na komfort w pomieszczeniach. Warto zainwestować w ten materiał, żeby zwiększyć efektywność energetyczną i poprawić komfort cieplny w budynkach.