Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 13 maja 2026 17:06
  • Data zakończenia: 13 maja 2026 17:24

Egzamin niezdany

Wynik: 17/40 punktów (42,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Tynk klasy II to tynk

A. doborowy o powierzchni równej i gładkiej
B. pospolity o powierzchni równej i gładkiej
C. doborowy o powierzchni równej i szorstkiej
D. pospolity o powierzchni równej i szorstkiej
Tynk kategorii II, określany jako pospolity, jest materiałem budowlanym charakteryzującym się powierzchnią równą i szorstką. Tynki tej kategorii są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w obszarach, gdzie wymagane jest uzyskanie dobrej przyczepności dla dalszych warstw wykończeniowych, takich jak farby czy tynki dekoracyjne. Dzięki swojej strukturze, tynki pospolite są bardziej odporne na zmiany atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do zastosowań zewnętrznych. Przykładem zastosowania tynków kategorii II mogą być elewacje budynków, które wymagają zarówno estetyki, jak i trwałości. Warto również zauważyć, że tynki te muszą spełniać określone normy jakości, takie jak PN-EN 998-1, które regulują ich właściwości mechaniczne oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu tynków kategorii II, można uzyskać nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę, co jest istotne w projektach architektonicznych.

Pytanie 2

W celu przygotowania zapraw cementowo-wapiennych zimą, zaleca się wykorzystanie jako spoiwa

A. wapna hydratyzowanego
B. cementu portlandzkiego
C. cementu hutniczego
D. wapna hydraulicznego
Wapno hydratyzowane jest najlepszym wyborem do przygotowania zapraw cementowo-wapiennych w okresie zimowym ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne. Dzięki procesowi hydratacji, wapno to ma zdolność do szybkiego wiązania oraz osiągania odpowiedniej wytrzymałości w niskich temperaturach. Wapno hydratyzowane, w przeciwieństwie do wapna hydraulicznego, nie reaguje z wodą w sposób, który mógłby prowadzić do osłabienia spoiwa w chłodniejszych warunkach. W praktyce, stosowanie wapna hydratyzowanego powinno odbywać się w połączeniu z dodatkami, które poprawiają jego właściwości, takimi jak przyspieszacze wiązania. Z tego powodu, w standardach budowlanych i dobrych praktykach zaleca się jego użycie w zimowych warunkach budowlanych, aby zapewnić odpowiednią jakość i trwałość zaprawy. Ponadto, stosowanie wapna hydratyzowanego ma również pozytywny wpływ na środowisko, jako że jest materiałem mniej szkodliwym, a jego produkcja generuje mniejsze emisje CO2 w porównaniu z innymi spoiwami.

Pytanie 3

Betonowe podłoże, które ma być tynkowane, powinno charakteryzować się równą powierzchnią oraz

A. suche i gładkie
B. suche i chropowate
C. zwilżone i gładkie
D. zwilżone i chropowate
Odpowiedzi, które sugerują, że podłoże powinno być suche, są nieprawidłowe, ponieważ sucha powierzchnia nie zapewnia odpowiedniego przyczepności tynku. W przypadku podłoża suchego, tynk może nie przywierać właściwie, co prowadzi do jego odspajania się z powierzchni betonu. To zjawisko jest szczególnie widoczne w warunkach, gdy wykończenie jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć czy zmiany temperatury. Ponadto, odpowiedzi wskazujące na gładkie podłoże mogą prowadzić do błędnego wniosku, że tynk nie wymaga chropowatej struktury dla dobrej przyczepności. Gładkie podłoża nie stwarzają odpowiednich warunków dla mechanicznego wiązania, co może skutkować powstawaniem pęknięć i deformacji w wyniku obciążeń mechanicznych. W praktyce, tynkowanie na gładkich powierzchniach wymaga zastosowania dodatkowych metod zapewniających przyczepność, co zwiększa koszty i czas pracy. Zrozumienie znaczenia przygotowania podłoża betonowego jest kluczowe dla uzyskania trwałych i estetycznych efektów pracy, w oparciu o zasady zawarte w normach budowlanych, takich jak PN-EN 13914, które podkreślają rolę chropowatości i wilgotności w kontekście aplikacji tynków.

Pytanie 4

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt wykonania 1 m² tynku mozaikowego drobnoziarnistego wraz z gruntowaniem podłoża.

Tynk mozaikowy drobnoziarnisty:
cena opakowania 25 kg:187,50 zł
zużycie:4 kg/m²
Preparat gruntujący:
cena opakowania 12 l:90,00 zł
zużycie:0,4 l/m²
Robocizna (wykonanie tynku wraz z gruntowaniem):55,00 zł/m²
A. 82,00 zł
B. 58,00 zł
C. 85,00 zł
D. 88,00 zł
Wybór innych odpowiedzi, jak 82,00 zł, 58,00 zł czy 85,00 zł, często wynika z błędnego oszacowania kosztów materiałów i robocizny przy tynku mozaikowym. Możliwe, że w takich przypadkach pomijasz ważne elementy, jak przygotowanie podłoża, które ma duże znaczenie dla przyczepności tynku. Koszt gruntowania, które jest często konieczne przed nałożeniem tynku, mógł nie zostać wzięty pod uwagę w niektórych obliczeniach, co prowadzi do zaniżenia całości. Zdarza się też, że błędne wyniki wynikają z pomyłek w jednostkowych kosztach materiałów lub robocizny. Często nie uwzględnia się również dodatkowych wydatków na narzędzia, transport czy straty materiałów. Niedostateczna znajomość standardów i praktyk w branży też może przyczyniać się do błędnych oszacowań. Dlatego przed zaczęciem kalkulacji dobrze jest przemyśleć wszystkie składniki kosztów, żeby wyjść z rzetelnymi obliczeniami.

Pytanie 5

Przedstawiona na rysunku listwa służy do

Ilustracja do pytania
A. mocowania termoizolacji.
B. ochrony naroży.
C. wzmocnienia ościeży.
D. wykonania boniowania.
Listwa boniowa, przedstawiona na rysunku, to kluczowy element w technice boniowania, która ma na celu nadanie estetycznego wyglądu elewacji budynku poprzez tworzenie charakterystycznych rowków. Boniowanie nie tylko podkreśla walory estetyczne obiektu, ale również może wpływać na odbieranie przez światło, co dodaje głębi i tekstury powierzchni. W praktyce, prawidłowe zastosowanie listwy boniowej pozwala na uzyskanie równych i precyzyjnych linii, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie. Wykończenia takie stosowane są w stylach architektonicznych, które kładą nacisk na detale, jak np. styl klasyczny czy renesansowy. Dobrze wykonane boniowanie zwiększa również wartość estetyczną i rynkową budynku, a także może wpłynąć na jego trwałość, eliminując problemy związane z nierównym tynkowaniem. Zastosowanie listwy boniowej jest zatem nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne, co czyni ją istotnym elementem w nowoczesnym budownictwie.

Pytanie 6

Do wymurowania ściany o wymiarach 10,0 x 5,0 m i grubości 0,24 m zaplanowano bloczki Ytong łączone na pióro i wpust. Korzystając z danych zawartych w tabeli wskaż, ile 20-kilogramowych worków zaprawy należy kupić, aby sporządzić potrzebną ilość zaprawy.

Zużycie na 1 m³ muru zaprawy do cienkich spoin Ytong
Bloczki gładkieBloczki z piórem i wpustemWielkość opakowania
20 kg15 kg20 kg
A. 9
B. 7
C. 8
D. 6
W przypadku nieprawidłowych odpowiedzi należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów związanych z obliczeniami oraz podstawami technicznymi. Istotnym błędem może być niewłaściwe obliczenie objętości ściany, co prowadzi do niepoprawnych dalszych kalkulacji. Niektórzy mogą błędnie założyć, że zużycie zaprawy na 1 m³ muru jest jednolite dla wszystkich typów bloczków, co jest niezgodne z praktyką budowlaną. Różne metody łączenia, takie jak pióro i wpust, wymagają różnej ilości zaprawy, co może prowadzić do zaniżonego lub zawyżonego oszacowania. Często pojawia się także problem z przeliczeniem objętości zaprawy na ilość worków. Niekiedy można spotkać się z błędnym przyjęciem masy zaprawy w jednym worku, co jest kluczowe dla prawidłowego obliczenia. Pomijanie wartości gęstości zaprawy może doprowadzić do jeszcze większych nieścisłości. Dlatego ważne jest nie tylko zrozumienie, jak obliczać potrzebne materiały, ale również znajomość standardów dotyczących zużycia zaprawy w kontekście konkretnego rodzaju budowli. Dobre praktyki budowlane wymagają dokładnych obliczeń, które uwzględniają wszystkie aspekty związane z materiałami oraz metodami budowlanymi.

Pytanie 7

Urządzenia przedstawionego na rysunku używa się do cięcia

Ilustracja do pytania
A. glazury.
B. metali.
C. płyt pilśniowych.
D. bloczków gazobetonowych.
Wybór odpowiedzi, która wskazuje na cięcie płyt pilśniowych, glazury lub bloczków gazobetonowych, jest nieuzasadniony, ponieważ każde z tych materiałów wymaga innych narzędzi i technik cięcia. Płyty pilśniowe najczęściej tnie się za pomocą pił ręcznych lub elektrycznych, które są zaprojektowane do pracy z materiałami drewnopochodnymi, a ich konstrukcja różni się znacznie od przecinarki do metalu. Glazura z kolei, będąca materiałem ceramicznym, wymaga użycia narzędzi takich jak piły diamentowe, które są zaprojektowane do pracy z twardymi, kruchymi materiałami. Zastosowanie przecinarki do metalu w tym kontekście byłoby nieefektywne, ponieważ tarcza tnąca nie jest przystosowana do obróbki materiałów takich jak glazura, co może prowadzić do uszkodzenia zarówno narzędzia, jak i obrabianego materiału. Bloczek gazobetonowy, będący materiałem budowlanym o zróżnicowanej strukturze, również wymaga narzędzi dedykowanych do cięcia, jak piły do betonu lub narzędzia pneumatyczne. Powszechnym błędem jest zatem zakładanie, że jedno narzędzie może być używane do wielu różnych materiałów, co w praktyce prowadzi do nieskuteczności oraz zwiększenia ryzyka wypadków. Zrozumienie specyfiki każdego materiału oraz odpowiedniego doboru narzędzi jest kluczowe w efektywnej i bezpiecznej pracy. W branży budowlanej i obróbczej znajomość tych zasad jest niezbędna dla osiągnięcia wysokiego poziomu jakości wykonania oraz bezpieczeństwa pracy.

Pytanie 8

Na którym rysunku przedstawiono strop Fert?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. D.
D. C.
Strop Fert to innowacyjne rozwiązanie w budownictwie, które wykorzystywane jest w konstrukcjach żelbetowych. Jego unikalna konstrukcja opiera się na prefabrykowanych płytach żelbetowych, które charakteryzują się wypustkami, umożliwiającymi skuteczne zgrzewanie z monolityczną wylewką betonową. Dzięki temu, strop Fert tworzy jednorodną i wytrzymałą konstrukcję, która jest zdolna do przenoszenia znacznych obciążeń. Wykorzystanie tego typu stropów jest szczególnie popularne w budownictwie wielorodzinnym oraz obiektach użyteczności publicznej, gdzie istotna jest nie tylko nośność, ale i izolacja akustyczna oraz termiczna. Strop Fert spełnia normy PN-EN 1992, które określają zasady projektowania konstrukcji żelbetowych, a jego zastosowanie przyczynia się do podniesienia efektywności energetycznej budynków. Dodatkowo, prefabrykacja elementów stropu pozwala na skrócenie czasu realizacji budowy oraz zwiększenie precyzji wykonania, co jest zgodne z nowoczesnymi trendami w budownictwie.

Pytanie 9

Kiedy powinno się dokonać pomiaru robót rozbiórkowych ścian?

A. W trakcie wykonywania robót rozbiórkowych
B. Po zakończeniu rozbiórki ścian oraz usunięciu gruzu
C. Po finalizacji rozbiórki ścian
D. Przed przystąpieniem do robót rozbiórkowych
Przeprowadzenie obmiaru robót rozbiórkowych ścian przed rozpoczęciem prac jest kluczowym krokiem w procesie planowania i realizacji projektu budowlanego. Obmiar pozwala na dokładne określenie zakresu prac, co jest niezbędne do wyceny projektu oraz przygotowania odpowiednich zasobów. W praktyce, przed rozpoczęciem rozbiórki, należy zmierzyć nie tylko powierzchnię ścian, ale również uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak izolacje, rodzaj materiałów użytych w budowie oraz wszelkie elementy instalacyjne, które mogą wpłynąć na proces rozbiórki. Dobrą praktyką jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej i rysunkowej stanu istniejącego, co pomoże w analizie i późniejszym rozliczeniu prac. Zgodnie z normami budowlanymi, obmiar powinien być przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi przepisami, co zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również zgodność z projektem. Takie podejście pozwala na identyfikację potencjalnych problemów przed rozpoczęciem prac, co z kolei może prowadzić do ograniczenia kosztów i czasu realizacji projektu.

Pytanie 10

W trakcie prac remontowych, które obejmują wykonanie otworu dla przełożenia instalacji centralnego ogrzewania w betonie, powinno się wykorzystać

A. młota udarowego
B. piły tarczowej
C. wiertarki o niskich obrotach
D. piły łańcuchowej
Wykorzystanie młota udarowego do wykonania otworu w ścianie betonowej jest najlepszym wyborem w tym przypadku. Młot udarowy łączy w sobie funkcję wiercenia i udaru, co pozwala na skuteczne wnikanie w twarde materiały, takie jak beton. Dzięki zastosowanej technologii, narzędzie to generuje silne uderzenia, które rozbijają beton, co znacząco ułatwia pracę w porównaniu do innych urządzeń. Na przykład, używając młota udarowego, można szybko i efektywnie przebić się przez grube ściany, co jest niezbędne podczas instalacji rur centralnego ogrzewania. W standardach budowlanych oraz w branżowych praktykach remontowych, młot udarowy jest rekomendowany do tego typu zadań, ponieważ zapewnia szybkość oraz precyzję, minimalizując ryzyko uszkodzenia otaczających struktur. Dodatkowo, przy stosowaniu młota udarowego warto pamiętać o odpowiednich środkach ochrony osobistej, takich jak okulary ochronne i nauszniki, ponieważ praca z tym narzędziem generuje znaczny hałas oraz odpryski materiału.

Pytanie 11

Gdzie można wykorzystać zaprawy gipsowe?

A. do murowania ścian z gipsowych elementów w suchych pomieszczeniach
B. do murowania fundamentów z elementów betonowych
C. do tynkowania działowych ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności
D. do tynkowania elewacji budynków
Stwierdzenie, że zaprawy gipsowe można stosować do tynkowania ścian zewnętrznych, jest nieprawidłowe, ponieważ gips nie jest materiałem odpornym na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy zmiany temperatury. Tynki gipsowe, ze względu na swoją strukturę i właściwości, nadają się jedynie do stosowania w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie nie występuje duża wilgotność ani agresywne czynniki zewnętrzne. Podobnie, tynkowanie ścian działowych w pomieszczeniach wilgotnych również nie jest zalecane, gdyż gips w takim środowisku może ulegać degradacji, co prowadzi do uszkodzenia struktury i estetyki wykończenia. Co więcej, wykorzystanie zapraw gipsowych do murowania ścian fundamentowych z elementów betonowych jest błędne, ponieważ fundamenty wymagają materiałów o wysokiej wytrzymałości na ściskanie i odporności na wilgoć, a gips nie spełnia tych wymagań. Typowe błędy myślowe związane z tymi odpowiedziami to nieznajomość właściwości materiałów budowlanych oraz ich zastosowania w kontekście różnorodnych warunków środowiskowych. Rekomendacje dotyczące stosowania zapraw budowlanych powinny być oparte na ich specyfikacjach technicznych oraz na normach budowlanych, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 12

Z przedstawionego fragmentu rozporządzenia wynika, że budynek biurowy, który ma 9 kondygnacji nadziemnych o wysokości 3,00 m każda, a jego parter usytuowany jest 0,80 m nad poziomem terenu, należy do budynków.

Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (fragment)
W celu określenia wymagań technicznych i użytkowych wprowadza się następujący podział budynków na grupy wysokości:
1. niskie (N) — do 12 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości do 4 kondygnacji nadziemnych włącznie,
2. średniowysokie (SW) — ponad 12 m do 25 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 4 do 9 kondygnacji nadziemnych włącznie,
3. wysokie (W) — ponad 25 m do 55 m włącznie nad poziomem terenu lub mieszkalne o wysokości ponad 9 do 18 kondygnacji nadziemnych włącznie,
4. wysokościowe (WW) — powyżej 55 m nad poziomem terenu.
A. wysokościowych.
B. niskich.
C. wysokich.
D. średniowysokich.
Zrozumienie, jak się klasyfikuje budynki według wysokości, to bardzo ważna sprawa, bo mogą się pojawić jakieś niejasności. Można spotkać się z odpowiedziami, które mówią, że budynek biurowy z 9 piętrami to coś średniowysokiego, niskiego albo wyskokowego, ale to mija się z prawdą. W przepisach nie ma dokładnej definicji 'średniowysoki', co może prowadzić do zamieszania. Budynek o 27 metrach zdecydowanie nie może być uznany za niski, bo te zazwyczaj mieszczą się poniżej 12 metrów. Jeśli się to pomija, to można wyciągnąć złe wnioski co do projektowania i budowy. Kiedy uznajemy, że budynek jest wysoki, projektanci muszą wziąć pod uwagę różne normy, co wpływa na systemy zabezpieczeń, takie jak windy przeciwpożarowe czy inne instalacje. Jeśli ktoś nie rozumie tego, to może to prowadzić do złego projektowania i niebezpiecznych sytuacji. Dlatego architekci i inżynierowie powinni znać definicje, ale też praktyczne skutki związane z klasyfikacją budynków.

Pytanie 13

Określona stawka robocizny za 1 m2wykonania tynku maszynowego cementowo-wapiennego wynosi 20 zł, natomiast koszt materiałów to 15 zł/ m2. Oblicz całkowity wydatek na tynkowanie 300 m2ścian?

A. 10 500 zł
B. 6 000 zł
C. 4 500 zł
D. 15 000 zł
W przypadku błędnych odpowiedzi na to pytanie, często pojawiają się nieporozumienia dotyczące sposobu obliczania kosztów tynkowania. Na przykład, niektóre odpowiedzi mogą wynikać z pomylenia kosztu robocizny z całkowitym kosztem projektu lub z niepoprawnego dodawania wartości. Osoby, które wybierają błędne kwoty, mogą nie uwzględniać zarówno robocizny, jak i materiałów, co prowadzi do znacznych niedoszacowań całkowitego kosztu. Często zdarza się, że niektórzy uczeni pomijają etap dodawania kosztów robocizny i materiału, a także nie analizują jednostkowych cen, co skutkuje błędnymi obliczeniami. Innym typowym błędem jest błędne przyjęcie, że koszt materiałów powinien być wyższy niż stawka robocizny, co nie jest zgodne z rzeczywistością w większości projektów budowlanych. Dobre praktyki w zakresie planowania finansowego wymagają dokładnego zrozumienia, jak różne elementy kosztowe wpływają na ostateczną kwotę do zapłaty. Każdy profesjonalista w branży budowlanej powinien być w stanie precyzyjnie ustalić całkowity koszt, uwzględniając jednocześnie zarówno robociznę, jak i koszty materiałów, co jest kluczowe dla sukcesu każdego projektu.

Pytanie 14

Na podstawie przedstawionej instrukcji przygotowania gotowej zaprawy murarskiej podaj, ile wody należy przygotować do sporządzenia zaprawy z 4 opakowań?

Instrukcja przygotowania zaprawy
Suchą mieszankę należy zarobić z 3,5 litrami czystej i zimnej wody, mieszając mechanicznie przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej.
Zawartość opakowania: 25 kg
A. 14,0 litrów
B. 3,5 litra
C. 7,0 litrów
D. 10,5 litra
Odpowiedź 14,0 litrów jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z instrukcją na zdjęciu, do przygotowania zaprawy murarskiej z jednego opakowania potrzeba 3,5 litra wody. Aby obliczyć ilość wody potrzebną do sporządzenia zaprawy z czterech opakowań, należy pomnożyć tę wartość przez 4. Wykonując obliczenie: 4 x 3,5 litra = 14 litrów, otrzymujemy właściwą ilość wody. Przygotowanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla uzyskania właściwej konsystencji zaprawy, co wpływa na jej wytrzymałość i trwałość. Zbyt mała ilość wody może skutkować zbyt gęstą zaprawą, co utrudnia jej aplikację i obniża przyczepność do materiałów budowlanych. Z drugiej strony, nadmiar wody może osłabić zaprawę, prowadząc do pęknięć i degradacji w dłuższym czasie. Zastosowanie odpowiednich proporcji wody i zaprawy jest standardem w branży budowlanej, co potwierdzają zalecenia producentów materiałów budowlanych. Dbanie o precyzyjne przygotowanie mieszanki wpływa na jakość wykonywanych prac budowlanych oraz ich trwałość.

Pytanie 15

W technologii szalunku traconego, którego fragment przestawiono na rysunku, ściany wznosi się z

Ilustracja do pytania
A. kształtek styropianowych z rdzeniem żelbetowym.
B. betonu komórkowego na cienkowarstwowej zaprawie klejącej.
C. bloczków silikatowych na zaprawie ciepłochronnej.
D. prefabrykatów żelbetowych w deskowaniach z tektury.
W kontekście technologii szalunku traconego, odpowiedzi odwołujące się do bloczków silikatowych, prefabrykatów żelbetowych oraz betonu komórkowego nie oddają rzeczywistej istoty procesu budowlanego w tej metodzie. Bloczków silikatowych na zaprawie ciepłochronnej nie można stosować jako formy do wylania betonu, ponieważ wymagają one tradycyjnego podejścia do budowy, co wiąże się z dłuższym czasem realizacji i koniecznością późniejszego wykończenia. Prefabrykaty żelbetowe w deskowaniach z tektury również nie są zgodne z ideą szalunku traconego, ponieważ prefabrykaty są zazwyczaj używane w konwencjonalnych metodach budowlanych, gdzie ich montaż i demontaż zajmują znacznie więcej czasu i nie wykorzystują zalet jednoczesnej formy i izolacji. Z kolei beton komórkowy na cienkowarstwowej zaprawie klejącej, choć może być materiałem budowlanym, nie nadaje się do realizacji ścian w technologii szalunku traconego, ponieważ nie tworzy odpowiedniej konstrukcji nośnej ani nie zapewnia właściwej izolacji. Te błędne koncepcje wynikają z braku zrozumienia nowoczesnych metod budowlanych i ich zastosowania, co prowadzi do nieefektywności i nieoptymalności w budownictwie. Współczesne praktyki budowlane stawiają na integrację materiałów, które jednocześnie pełnią funkcję konstrukcyjną i izolacyjną, co sprawia, że kształtki styropianowe z rdzeniem żelbetowym są idealnym rozwiązaniem w tej dziedzinie.

Pytanie 16

Na rysunku przedstawiono mur wykonany z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. wielowarstwowego.
B. krzyżykowego.
C. polskiego.
D. pospolitego.
Wybór wiązania krzyżykowego, pospolitego lub wielowarstwowego jest nieprawidłowy ze względu na fundamentalne różnice w sposobie układania cegieł, które wpływają na stabilność i wytrzymałość muru. Wiązanie krzyżykowe charakteryzuje się stosowaniem cegieł w układzie, gdzie na zmianę ułożone są długie i krótkie boki cegieł, co może prowadzić do niejednorodnego rozkładu obciążeń oraz potencjalnych punktów osłabienia. Wiązanie pospolite, z kolei, polega na układaniu cegieł w taki sposób, że wszystkie są ustawione w linii, co również osłabia spoiny i zwiększa ryzyko pęknięć. Zastosowanie wiązania wielowarstwowego, mimo że może być korzystne w niektórych konstrukcjach, nie jest adekwatne w kontekście muru przedstawionego w pytaniu, gdzie kluczowe jest zapewnienie jednorodności i stabilności. Typowym błędem myślowym jest zrozumienie, że różne metody układania cegieł mogą być używane wymiennie; jednak każda z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, które powinny być dostosowane do specyficznych wymagań projektowych. W związku z tym, ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego wiązania kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim zasadami inżynierii budowlanej i najlepszymi praktykami w zakresie konstrukcji.

Pytanie 17

Maksymalna dopuszczalna ilość plastyfikatora w zaprawie murarskiej to 5% w stosunku do masy cementu. Jaką ilość tej domieszki można dodać do jednego zarobu zaprawy cementowej, w którym znajduje się 50 kg cementu?

A. 4 kg
B. 2kg
C. 5kg
D. 3 kg
Odpowiedzi 4 kg, 5 kg i 3 kg opierają się na nieprawidłowych założeniach dotyczących maksymalnej ilości plastyfikatora w zaprawie murarskiej. W przypadku dodania 4 kg, 5 kg lub 3 kg plastyfikatora do 50 kg cementu, przekracza się dozwoloną dawkę 5%. Tego rodzaju błędy mogą wynikać z mylenia pojęć dotyczących proporcji składników w zaprawach. W branży budowlanej, istotne jest, aby znać ograniczenia dotyczące stosowania dodatków, ponieważ ich nadmiar może prowadzić do osłabienia struktury zaprawy, zmniejszenia jej wytrzymałości na ściskanie oraz zwiększenia podatności na pęknięcia. Typowym błędem jest także niewłaściwe założenie, że więcej plastyfikatora zawsze oznacza lepszą jakość zaprawy. W rzeczywistości, każdy dodatek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta oraz potrzebami konkretnego projektu budowlanego. Kiedy proporcje są nieprawidłowe, może to prowadzić do problemów podczas aplikacji, takich jak trudności w rozprowadzaniu zaprawy lub jej zbyt szybkie wysychanie. Dlatego kluczowe jest, aby pamiętać o właściwych proporcjach i ich wpływie na właściwości zaprawy, co w dłuższej perspektywie przekłada się na jakość i trwałość realizowanych projektów budowlanych.

Pytanie 18

Jaką ilość zaprawy należy przygotować do otynkowania sufitu o wymiarach 4,0 m x 5,0 m, jeśli zapotrzebowanie na zaprawę tynkarską wynosi 4,5 kg na 1 m2?

A. 94,5 kg
B. 18,0 kg
C. 22,5 kg
D. 90,0 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy potrzebnej do otynkowania sufitu, najpierw musimy obliczyć jego powierzchnię. Sufit o wymiarach 4,0 m x 5,0 m ma powierzchnię równą 20 m². Następnie, wiedząc, że zużycie zaprawy tynkarskiej wynosi 4,5 kg na 1 m², możemy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię sufitu. Wzór na obliczenie zaprawy to: 20 m² x 4,5 kg/m² = 90 kg. Takie obliczenia są kluczowe w pracy budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne planowanie materiałów, co z kolei wpływa na efektywność i oszczędności w projekcie. W praktyce, znajomość kosztów materiałów i ich ilości pozwala na lepsze zarządzanie budżetem oraz uniknięcie nadmiarowych wydatków na niepotrzebne zakupy. Ważne jest także, aby przy planowaniu zaprawy tynkarskiej uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak rodzaj podłoża czy technika tynkowania, które mogą wpływać na rzeczywiste zużycie zaprawy. W związku z tym, zawsze warto konsultować się z fachowcami w tej dziedzinie oraz korzystać z wytycznych producentów materiałów budowlanych.

Pytanie 19

Na rysunku przedstawiony jest budynek

Ilustracja do pytania
A. dwukondygnacyjny i niepodpiwniczony.
B. dwukondygnacyjny i podpiwniczony.
C. z poddaszem użytkowym.
D. z dwuspadowym dachem.
Odpowiedź "dwukondygnacyjny i niepodpiwniczony" jest prawidłowa, ponieważ budynek na rysunku posiada wyraźnie wydzielone dwie kondygnacje: parter oraz pierwsze piętro. W zgłoszonej wysokości pomieszczeń poniżej poziomu 0.0 wynoszącej -0.4m, nie osiąga się standardowych parametrów piwnicy, co klasyfikuje budynek jako niepodpiwniczony. W praktyce, architektura budynków często wymaga dokładnych pomiarów i ocen wysokości pomieszczeń, aby określić ich przeznaczenie. Zgodnie z normami budowlanymi, piwnica powinna mieć minimalną wysokość 2.4 m, aby mogła być uznana za przestrzeń użytkową. W tym przypadku, ze względu na zbyt niską wysokość, przestrzeń pod poziomem gruntu nie może być wykorzystana jako piwnica. Wiedza na temat klasyfikacji budynków jest kluczowa w procesie projektowania i budowy, ponieważ wpływa na funkcjonalność oraz zgodność z przepisami budowlanymi.

Pytanie 20

W murze niespoinowanym z pustaków ceramicznych zostały wykonane otwory okienne o zaprojektowanych wymiarach 120 x 150 cm (szer. x wys.). Który z rzeczywistych wymiarów szerokości otworu spełnia warunki techniczne wykonania i odbioru robót murarskich podanych w tabeli?

Ilustracja do pytania
A. 121 cm
B. 119 cm
C. 130 cm
D. 115 cm
Wybór 115 cm, 119 cm i 130 cm zdecydowanie nie pasuje do technicznych wymagań dla otworów w murze niespoinowanym. Po pierwsze, 115 cm jest za małe i nie mieści się w tolerancjach, co zdecydowanie może prowadzić do kłopotów przy montażu okien. W ogóle wymiary te mogą wymusić jakieś szpachlowanie albo poprawki, a to przecież wydłuża czas realizacji projektu i podnosi koszty. Odpowiedź 119 cm jest blisko, ale też nie spełnia norm. Natomiast 130 cm to już sporo powyżej akceptowalnych tolerancji, co naraża na ryzyko błędnego wykonania otworów, a to w efekcie może osłabić całą konstrukcję. W praktyce projektanci muszą zawsze zwracać uwagę na precyzyjne pomiary i tolerancje, żeby uniknąć takich problemów. Zanim podejmiesz decyzję o wymiarach, dobrze jest sprawdzić aktualne normy i rekomendacje. To kluczowe, żeby zapewnić dobrą jakość wykonania i nie wpaść w niepotrzebne kłopoty podczas budowy.

Pytanie 21

Jakie składniki należy podgrzać podczas przygotowywania zaprawy murarskiej w chłodnych miesiącach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej +5°C?

A. Wodę i cement po ich wymieszaniu
B. Piasek i wodę przed ich wymieszaniem
C. Piasek i cement przed ich wymieszaniem
D. Wodę i piasek po ich wymieszaniu
Dobra robota z odpowiedzią! Podgrzanie piasku i wody przed wymieszaniem to naprawdę ważna zasada, zwłaszcza w zimie. Jak temperatura spada poniżej +5°C, istnieje duże ryzyko, że woda w zaprawie zamarznie. A to nie byłoby dobre, bo osłabia strukturę muru. Podgrzewając wodę do przynajmniej +20°C i używając ciepłego piasku, poprawiamy plastyczność mieszanki i adhezję składników. Dzięki temu zaprawa jest bardziej jednorodna. Warto też pomyśleć o różnych dodatkach przeciwmroźnych, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć odporność zaprawy na zimno. Dlatego naprawdę warto stosować te sprawdzone metody w budownictwie, żeby zapewnić solidność konstrukcji.

Pytanie 22

Jaki rodzaj nadproża łukowego przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Odcinkowy.
B. Ostrołukowy.
C. Koszowy.
D. Półkolisty.
Wybór odpowiedzi, która nie odnosi się do ostrołukowego nadproża, prowadzi do licznych nieporozumień związanych z architekturą i konstrukcją. Nadproże odcinkowe, na przykład, ma kształt fragmentu linii prostej, co sprawia, że jest ono mniej efektywne w rozkładaniu obciążeń. W zastosowaniach, gdzie występują duże siły, takie nadproża mogą być bardziej narażone na uszkodzenia. Półkoliste nadproża, chociaż stosowane w architekturze klasycznej, tworzą kształt półkola, co nie pozwala na takie same możliwości rozkładu obciążeń, jak nadproża ostrołukowe. Ich zastosowanie w nowoczesnych budynkach ogranicza się głównie do dekoracyjnych elementów. Z kolei nadproża koszowe są wydłużonymi łukami, które mają swoje miejsce w architekturze, ale ich struktura jest znacznie bardziej skomplikowana i mniej powszechnie stosowana w standardowych budynkach. Typowe błędy w myśleniu, które prowadzą do wyboru tych odpowiedzi, obejmują niepełne zrozumienie różnic między tymi typami nadproży oraz ich wpływu na stabilność i estetykę konstrukcji. Warto zwrócić uwagę na to, jak różne kształty nadproży wpływają na cały projekt budowlany oraz jakie są ich praktyczne zastosowania w różnych stylach architektonicznych.

Pytanie 23

Jakie składniki mieszanki betonowej można podgrzać w trakcie jej przygotowywania w temperaturze poniżej +5 °C?

A. Cement i wapno
B. Piasek i wodę
C. Cement oraz wodę
D. Wapno oraz piasek
Wybór składników, takich jak cement i wodę, wapno i piasek, czy cement i wapno, nie jest właściwy w kontekście podgrzewania mieszanki betonowej w niskich temperaturach. Cement, będący kluczowym składnikiem mieszanki, nie powinien być podgrzewany, ponieważ wysoka temperatura może zmienić jego właściwości fizykochemiczne, co może prowadzić do osłabienia struktury betonu oraz zmniejszenia jego wytrzymałości. W przypadku zastosowania wapna, podobnie jak w przypadku cementu, jego podgrzewanie może prowadzić do niepożądanych reakcji, które wpływają na długoterminową stabilność materiału. Wiele osób myśli, że podgrzewanie cementu lub wapna pomoże w uzyskaniu lepszej jakości betonu, jednak w rzeczywistości nie jest to praktyka zalecana w branży budowlanej. Zamiast tego, kluczowe jest podgrzewanie piasku i wody, co pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę mieszanki i umożliwia prawidłowy proces hydratacji. Niezrozumienie tych zasad prowadzi do typowych błędów, takich jak niewłaściwe przygotowanie mieszanki betonowej w trudnych warunkach atmosferycznych, co może skutkować słabszą jakością finalnych konstrukcji. Dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń dotyczących temperatury i rodzaju podgrzewanych składników, aby uniknąć problemów z jakością i trwałością betonu.

Pytanie 24

Przedstawione na rysunku narzędzie, które służy do przycinania twardych bloków wapienno-piaskowych, to

Ilustracja do pytania
A. piła.
B. strug.
C. prowadnica.
D. gilotyna.
Wybierając odpowiedzi takie jak "piła", "strug" czy "prowadnica", można łatwo popełnić błąd w zrozumieniu funkcji i zastosowania tych narzędzi. Piła, na przykład, jest używana głównie do przecinania drewna lub innych miękkich materiałów, a jej mechanizm opiera się na ruchu tnącym, co nie nadaje się do precyzyjnego cięcia twardych bloków kamiennych. Strugi są narzędziami, które służą do wygładzania powierzchni drewna, co również nie ma zastosowania w kontekście cięcia kamieni. Prowadnica, z kolei, jest elementem wspierającym inne narzędzia, ale sama w sobie nie jest narzędziem tnącym. Wybór nieodpowiednich narzędzi może prowadzić do nieefektywnego procesu obróbczy oraz niskiej jakości wykończenia. Często mylenie funkcji narzędzi wynika z braku zrozumienia ich specyfiki oraz zastosowania w odpowiednich branżach. Dlatego kluczowe jest, aby przed podjęciem decyzji o użyciu konkretnego narzędzia, dokładnie przeanalizować ich funkcje oraz przeznaczenie, co pozwoli uniknąć typowych pułapek wynikających z mylnego postrzegania możliwości różnych urządzeń.

Pytanie 25

Warstwę izolacji oznaczoną na rysunku cyfrą 5 należy wykonać z

Ilustracja do pytania
A. twardych płyt styropianowych.
B. jastrychu anhydrytowego.
C. wełny mineralnej granulowanej.
D. dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku.
Twarde płyty styropianowe to materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, co czyni je idealnym wyborem do wykonania warstwy izolacji podłogowej. Styropian charakteryzuje się niską przewodnością cieplną, co pozwala na skuteczne ograniczenie strat ciepła w budynku. Ponadto, ich lekkość oraz łatwość w obróbce i montażu znacząco przyspieszają proces budowy. W praktyce, stosowanie twardych płyt styropianowych jest zgodne z normą PN-EN 13163, która określa wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Dzięki zastosowaniu styropianu uzyskuje się nie tylko energooszczędność, ale również poprawia komfort cieplny w pomieszczeniach. Płyty te są szeroko stosowane w budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym, gdzie kluczowe jest zminimalizowanie kosztów ogrzewania oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnętrznej. Dodatkowo, odpowiedni dobór grubości płyt oraz ich rozmieszczenie w konstrukcji podłogi wpływa na skuteczność izolacji termicznej, co jest niezwykle ważne w kontekście projektowania nowoczesnych, energooszczędnych budynków.

Pytanie 26

W którym rodzaju stropu gęstożebrowego można znaleźć prefabrykowane belki żelbetowe?

A. Akermana
B. Teriva
C. DZ-3
D. Fert
Strop gęstożebrowy Fert nie jest odpowiedzią, ponieważ jest to system, który wykorzystuje płyty ceramiczne i żelbetowe, ale nie obejmuje prefabrykowanych belek żelbetowych. W praktyce jest on stosowany w budownictwie jednorodzinnym oraz w obiektach o małej rozpiętości, co ogranicza jego zastosowanie w większych projektach. Użycie belek żelbetowych w tym systemie jest rzadkie i nieoptymalne ze względu na ich masywność, co prowadzi do większych nakładów materiałowych i czasowych. Ponadto, strop Akermana, także niewłaściwy w tym kontekście, charakteryzuje się zupełnie inną konstrukcją, opartą na arkuszach żelbetowych, które również nie są prefabrykowane w klasycznym rozumieniu. W przypadku systemu Teriva, stosowane są płyty betonowe na żelbetowych belkach nośnych, co również nie pasuje do opisanego pytania. Te różnice mogą prowadzić do błędnych wniosków przy wyborze odpowiedniego systemu stropowego. Warto pamiętać, że wybór stropu powinien być zawsze uzależniony od specyfiki projektu, wymagań nośnych oraz lokalnych norm budowlanych, aby zapewnić bezpieczeństwo i funkcjonalność konstrukcji.

Pytanie 27

Zgodnie z podaną zasadą oblicz powierzchnię ściany pokazanej na rysunku, jeśli będą tynkowane ościeża otworów.

Zasada obliczania powierzchni ścian tynkowanych
Od powierzchni tynkowanej ściany odlicza się powierzchnię otworów powyżej 3 m2.
Od powierzchni tynkowanej ściany nie odlicza się powierzchni otworów do 3 m2, jeśli tynkowane będą ościeża otworu.
Ilustracja do pytania
A. 35,00 m2
B. 32,00 m2
C. 33,00 m2
D. 33,50 m2
Odpowiedź 35,00 m2 jest na pewno dobra, bo obliczenia dotyczą tynkowania ściany, a tu chodzi o to, jak tynk się stosuje. Cała powierzchnia ściany to 35 m2, a otwór ma 3 m2. Zgodnie z zasadami, jeśli otwór nie przekracza 3 m2, nie odejmujemy go od całej powierzchni, a ościeża też tynkujemy. To jest w porządku i zgodne z tym, co się praktykuje w budownictwie. Gdy planujesz tynkowanie, ważne, żeby patrzeć nie tylko na powierzchnię, ale też na otwory w ścianie, bo to pozwala lepiej wyliczyć, ile materiału i kasy potrzebujesz. Dlatego tynkowanie ościeży, gdy otwór jest niewielki, jest uzasadnione, co potwierdza, że Twoje obliczenia są poprawne.

Pytanie 28

Do wykonania murów z bloczków systemu Ytong na cienkie spoiny trzeba przygotować

A. zaprawę klejową
B. zaprawę cementową
C. zaprawę wapienną
D. zaprawę cementowo-wapienną
Wybór zaprawy wapiennej do murowania bloczków Ytong jest niewłaściwy, ponieważ ten rodzaj zaprawy nie zapewnia odpowiedniej przyczepności i nie jest przystosowany do cienkowarstwowych technik murowania. Zaprawa wapienna, choć ma swoje zastosowanie w tradycyjnym budownictwie, jest zbyt elastyczna i może powodować osiadanie murów, co jest szczególnie niepożądane w przypadku lekkich bloczków Ytong. Z kolei zaprawa cementowo-wapienna, choć lepsza od czystej zaprawy wapiennej, nie jest idealnym rozwiązaniem, gdyż jej skład nie pozwala na uzyskanie wymaganego stopnia szczelności i izolacyjności. Ostatecznie, zaprawa cementowa, stosowana bezpośrednio w systemach Ytong, może prowadzić do powstania zbyt grubych spoin, co negatywnie wpływa na właściwości termoizolacyjne budynku. Typowym błędem jest myślenie, że zaprawy oparte na cemencie są uniwersalnym rozwiązaniem, jednak ich zastosowanie w cienkowarstwowych systemach murowania często prowadzi do nieodpowiednich efektów. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać materiały budowlane, które są dostosowane do specyfiki używanych bloczków, co w przypadku Ytong oznacza konieczność stosowania zaprawy klejowej, a nie innych typów zapraw.

Pytanie 29

Rozbiórkę budynku z murowanymi ścianami i dachowym stropem drewnianym należy rozpocząć od

A. demontażu urządzeń i instalacji sanitarnych
B. rozbiórki konstrukcji więźby dachowej
C. demontażu stolarki okiennej i drzwiowej
D. rozbiórki ścianek działowych
Demontaż urządzeń sanitarnych, zanim zaczniemy rozbiórkę budynku murowanego z drewnianym dachem, to naprawdę ważna sprawa. Dzięki temu dbamy o bezpieczeństwo i ułatwiamy sobie całą robotę. Te instalacje, jak rury wodociągowe czy systemy grzewcze, mogą sprawić kłopoty, jeżeli będą przypadkowo uszkodzone. Na przykład, jeśli najpierw pozbędziemy się tych instalacji, to zmniejszamy ryzyko wycieków wody, które mogłyby zniszczyć strukturę budynku, a to z kolei wiązałoby się z dodatkowymi kosztami napraw. W zgodzie z normami budowlanymi, jak chociażby PN-EN 16272, powinniśmy dokładnie sprawdzić, co mamy w budynku przed rozpoczęciem rozbiórki. Z mojego doświadczenia, dobre przygotowanie i wcześniejsze usunięcie urządzeń sanitarnych to nie tylko wymóg prawny, ale też mądra praktyka w budowlance. Dzięki temu rozbiórka idzie sprawnie i bez problemów.

Pytanie 30

Strzępia zazębione tworzy się, pozostawiając w każdej drugiej warstwie muru puste miejsce o głębokości

A. 1/2 cegły
B. 1/4 cegły
C. 2 cegły
D. 1 cegła
Strzępia zazębione to technika stosowana w murarstwie, która polega na wprowadzeniu do muru pustek w regularnych odstępach. Pozostawienie pustki o głębokości 1/4 cegły w co drugiej warstwie muru pozwala na uzyskanie odpowiednich właściwości strukturalnych oraz estetycznych. Głębokość 1/4 cegły jest standardowym rozwiązaniem, które umożliwia efektywne łączenie różnych warstw muru, co zwiększa jego stabilność. Pustki te mają kluczowe znaczenie dla przewietrzania muru oraz jego zabezpieczenia przed wilgocią. W praktyce, murarz wykonujący strzępia zazębione musi dokładnie przestrzegać określonych wymiarów, aby zapewnić trwałość konstrukcji. Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, odpowiednia głębokość pustek jest niezbędna do uzyskania właściwej cyrkulacji powietrza, co z kolei wpływa na długowieczność muru. Dodatkowo, w budownictwie wykorzystuje się różne rodzaje zapraw, które również powinny być dostosowane do wykonywanych strzępów, aby zapewnić odpowiednią przyczepność i wytrzymałość.

Pytanie 31

Przed nałożeniem tynku na ścianę murowaną z bloczków gazobetonowych konieczne jest

A. zagruntowanie oraz pokrycie stalową siatką
B. oczyszczenie wodą z detergentem i porysowanie
C. pokrycie stalową siatką i zwilżenie wodą
D. usunięcie grudek zaprawy oraz zwilżenie wodą
Pierwsza z niepoprawnych odpowiedzi, dotycząca okrycia stalową siatką i zwilżenia wodą, jest błędna, ponieważ stalowa siatka nie jest zalecana jako pierwszy krok przed tynkowaniem bloczków gazobetonowych. Jej zastosowanie jest właściwe w kontekście wzmacniania tynków w przypadku podłoży o niskiej przyczepności lub w miejscach narażonych na większe obciążenia mechaniczne. Jednak w przypadku idealnie przygotowanej powierzchni, jaką powinny być bloczki gazobetonowe, nie jest to konieczne. Druga odpowiedź, sugerująca zmywanie wodą z detergentem i porysowanie, jest niewłaściwa, ponieważ użycie detergentów może pozostawić na powierzchni resztki chemiczne, które negatywnie wpłyną na przyczepność tynku. Ostatnia z opcji, mówiąca o zagruntowaniu i okryciu stalową siatką, nie uwzględnia kluczowego etapu, jakim jest oczyszczenie podłoża. Zagruntowanie jest istotne, ale powinno mieć miejsce po dokładnym przygotowaniu ściany. Najczęstsze błędy w myśleniu związane z tymi odpowiedziami wynikają z niepełnego zrozumienia procesu przygotowania podłoża i roli, jaką odgrywają poszczególne etapy pracy budowlanej. Odpowiednia kolejność działań, w tym dokładne oczyszczenie, jest fundamentem trwałego i efektywnego tynkowania.

Pytanie 32

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich ilość ścian oblicza się w metrach kwadratowych ich powierzchni. Od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnie projektowanych otworów okiennych i drzwiowych większych od 0,5 m².
Oblicz ilość robót związanych z wykonaniem ściany z cegły ceramicznej pełnej, której widok przedstawiono na rysunku.

Ilustracja do pytania
A. 21,00 m2
B. 20,02 m2
C. 19,11 m2
D. 18,13 m2
Odpowiedź 19,11 m2 jest prawidłowa, ponieważ przy obliczaniu powierzchni ścian należy uwzględnić zarówno ich całkowitą powierzchnię, jak i pomniejszyć ją o powierzchnię otworów okiennych i drzwiowych, które mają więcej niż 0,5 m². Aby obliczyć powierzchnię ściany, najpierw mierzymy wysokość i szerokość ściany, a następnie mnożymy te wartości. Następnie, jeśli w projekcie znajdują się okna lub drzwi, które spełniają powyższy warunek, ich powierzchnię również należy obliczyć i odjąć od całkowitej powierzchni ściany. Przykładowo, jeśli ściana ma wysokość 3 m i długość 7 m, jej powierzchnia wynosi 21 m². Jeśli w tej ścianie umieszczono okno o wymiarach 1,5 m x 1 m, jego powierzchnia wynosi 1,5 m², co daje w sumie 19,5 m². Jednakże, w zależności od dodatkowych wymiarów otworów, powinna być zachowana dokładność w obliczeniach, by uzyskać precyzyjny wynik. Udzielając odpowiedzi, ważne jest stosowanie się do zasad przedmiarowania zgodnych z normami obowiązującymi w branży budowlanej, co podkreśla znaczenie precyzyjnych obliczeń w kosztorysowaniu robót budowlanych.

Pytanie 33

Na rysunku przedstawiono szczegół oparcia stropu gęstożebrowego na ścianie zewnętrznej z betonu komórkowego. Całkowita wysokość tego stropu wynosi

Ilustracja do pytania
A. 190 mm
B. 300 mm
C. 250 mm
D. 220 mm
Wybór odpowiedzi 190 mm, 300 mm lub 250 mm może wynikać z kilku powszechnych mylnych przekonań. Zbyt niski wymiar, jak w przypadku 190 mm, może pochodzić z niewłaściwego odczytu rysunku lub braku zrozumienia, że wysokość stropu gęstożebrowego jest mierzona w kontekście całkowitym, a nie tylko w odniesieniu do jednego z jego komponentów. Odpowiedź 300 mm może sugerować nadmierne przewidywanie, które nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ standardowe stropy gęstożebrowe rzadko przekraczają tę wartość w typowych zastosowaniach budowlanych. Wysokość 250 mm, z kolei, może wynikać z ogólnego błędnego założenia, że stropy muszą być zawsze szersze dla lepszej nośności, co jest niezgodne z zasadami projektowania zgodnymi z normami budowlanymi. Kluczowe jest zrozumienie, że wybór odpowiednich wymiarów stropów powinien być oparty na dokładnych danych i analizach, a nie na subiektywnych osądach. Podczas projektowania konstrukcji powinno się zawsze polegać na precyzyjnych wymiarach i wytycznych branżowych, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz funkcjonalność budowlanych rozwiązań.

Pytanie 34

Aby przeprowadzać ocieplanie dachów z drewna, należy używać

A. płyty wiórowo-cementowej
B. wełny mineralnej
C. płyty gipsowo-włóknowej
D. włókna celulozowego
Włókno celulozowe, choć ma swoje zastosowania w izolacji, nie jest najodpowiedniejszym wyborem do ocieplania dachów o konstrukcji drewnianej. W przeciwieństwie do wełny mineralnej, włókno celulozowe ma tendencję do pochłaniania wilgoci, co może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a tym samym do uszkodzenia struktury drewnianej. Ponadto, włókno celulozowe wymaga dodatkowej ochrony przed ogniem i nie jest tak odporne na wysokie temperatury, co stawia je w gorszej pozycji w kontekście bezpieczeństwa pożarowego. Płyta wiórowo-cementowa, z drugiej strony, jest materiałem bardziej odpowiednim do konstrukcji ścian i podłóg, ale jej zastosowanie jako materiał izolacyjny na dachach jest ograniczone ze względu na dużą wagę oraz niską przewodność cieplną. Tego typu płyty nie oferują również takiej elastyczności w montażu jak wełna mineralna. Płyta gipsowo-włóknową, chociaż jest materiałem lekkim i łatwym w obróbce, nie zapewnia wystarczających właściwości izolacyjnych dla dachów. Jej głównym przeznaczeniem są ściany działowe oraz wykończenia wnętrz, a nie ocieplenie konstrukcji z drewna. W przypadku zastosowania tych materiałów do ocieplenia dachów, można napotkać na wiele problemów, takich jak brak odpowiedniej izolacji termicznej, co prowadzi do zwiększonych kosztów ogrzewania oraz potencjalnych uszkodzeń związanych z wilgocią.

Pytanie 35

Który rysunek przedstawia schemat wiązania blokowego?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. D.
D. C.
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi może wynikać z niepełnego zrozumienia zasad wiązania blokowego. Każdy z pozostałych rysunków przedstawia inne rodzaje wiązań, które nie spełniają kryteriów charakterystycznych dla wiązania blokowego. Na przykład, możliwe, że rysunki A, B, lub D ukazują wiązania w innych konfiguracjach, takich jak wiązanie w styk, które polega na układaniu cegieł w bezpośrednim sąsiedztwie, co może prowadzić do koncentracji obciążeń w miejscach styku. Taki sposób układania cegieł jest mniej stabilny i narażony na pęknięcia, co jest sprzeczne z zasadami dobrego budownictwa. Często podczas nauki o różnych rodzajach wiązań cegieł, nie zwraca się uwagi na praktyczne konsekwencje ich wyboru, co prowadzi do błędnych wniosków. Ważne jest, aby pamiętać, że każde wiązanie ma swoje specyficzne zastosowania oraz ograniczenia, a ich stosowanie powinno być zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla właściwego projektowania i wykonawstwa, a także dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Warto zatem zgłębić temat różnych rodzajów wiązań, aby umiejętnie je stosować w praktyce budowlanej, przyczyniając się tym samym do podniesienia jakości realizowanych projektów.

Pytanie 36

Przedstawiony na rysunku sprzęt służy do

Ilustracja do pytania
A. odkurzania powierzchni muru przed tynkowaniem.
B. nakrapiania tynków.
C. suszenia tynków.
D. zmywania tynków kamyczkowych.
Ważne jest, żeby dobrze rozumieć, do czego służy agregat tynkarski. Jak ktoś sugeruje inne funkcje tego sprzętu, to może popełnić poważne błędy w pracach budowlanych. Proces suszenia tynków niestety nie ma nic wspólnego z używaniem agregatu, bo to się dzieje dopiero po nałożeniu tynku. Nakrapianie tynków to pierwszy krok zanim tynki będą wysychać. Chociaż zmywanie tynków kamyczkowych może wydawać się na miejscu, to w rzeczywistości potrzebne są do tego inne narzędzia. Odkurzanie ścian przed tynkowaniem ma sens, ale do tego wystarczą podstawowe rzeczy jak odkurzacz budowlany czy szczotka, a nie agregat. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, jak działają różne narzędzia budowlane - to pozwoli uniknąć kosztownych błędów i zapewnić lepszą jakość pracy.

Pytanie 37

Jaką ilość zaprawy należy nabyć do zbudowania ścian o grubości ½ cegły oraz powierzchni 28 m2, przy założeniu, że zużycie wskazane przez producenta wynosi 35 kg zaprawy na 1 m2 ściany tej grubości?

A. 980 m2
B. 490 kg
C. 980 kg
D. 490 m2
Analizując błędne odpowiedzi, można zauważyć, że pojawiają się w nich nieporozumienia związane z jednostkami miary oraz sposób interpretacji danych podanych w pytaniu. Przykładowo, odpowiedzi takie jak '490 m2' oraz '980 m2' wskazują na mylenie jednostek powierzchni z masą zaprawy, co jest kluczowe w kontekście obliczeń budowlanych. Powierzchnia ściany, dla której obliczamy potrzebną ilość zaprawy, nie jest równoważna ilości zaprawy, co potwierdza błąd jednostkowy. Ponadto, odpowiedzi '490 kg' i '490 m2' sugerują niewłaściwe obliczenia, które mogą wynikać z niepoprawnego przeliczenia zużycia zaprawy na powierzchnię, co podkreśla znaczenie dokładnych obliczeń w procesie budowlanym. W praktyce, brak precyzji w takich obliczeniach może prowadzić do niedoszacowania materiałów, co skutkuje opóźnieniami w projekcie, zwiększonymi kosztami i problemami z jakością wykonania. Dlatego tak ważne jest, aby przy planowaniu budowy zawsze stosować się do ustalonych norm i dobrych praktyk, a także mieć na uwadze, że każdy materiał budowlany ma swoje specyfikacje, które powinny być ściśle przestrzegane.

Pytanie 38

W trakcie tynkowania ceglanego gzymsu zaprawę narzutu aplikujemy na

A. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
B. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
C. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
D. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
W przypadku tynkowania gzymsu ceglanego, nieprawidłowe podejście do nanoszenia zaprawy narzutu może prowadzić do istotnych problemów w późniejszym użytkowaniu. Odpowiedzi, które sugerują nanoszenie zaprawy na całą długość gzymsu przed związaniem, a następnie przesuwanie szablonu tylko w jedną stronę, pomijają kluczowy aspekt pracy z materiałem, jakim jest czas związania zaprawy. Takie działania mogą skutkować nierównomiernym wykończeniem, bowiem zaprawa może związać się w różnych momentach, co sprawi, że szablon nie wygeneruje pożądanego profilu. Przemieszczanie szablonu w jedną stronę, także ogranicza kontrolę nad procesem tynkowania, co może prowadzić do powstawania nieestetycznych nierówności. Dodatkowo, z praktycznego punktu widzenia, techniki tynkarskie zalecają zastosowanie ruchów w obie strony dla optymalizacji procesu, co zapewnia lepszą adaptację zaprawy do kształtów gzymsu. Typowym błędem jest także brak uwzględnienia różnorodności stosowanych zapraw, które mogą wymagać specyficznych metod nanoszenia i profilowania. W literaturze branżowej podkreśla się znaczenie dbałości o detale w pracy tynkarskiej, ponieważ nawet małe zaniedbania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak odpadanie tynku czy jego pękanie. Dlatego, fundamentalne dla uzyskania wysokiej jakości wykończenia jest stosowanie się do sprawdzonych procedur technicznych oraz zasad dobrych praktyk w budownictwie.

Pytanie 39

Jakie materiały wykorzystuje się do realizacji izolacji przeciwwilgociowych?

A. roztwory asfaltowe oraz włókna celulozowe
B. płyty pilśniowe i emulsje asfaltowe
C. pasty asfaltowe i płyty wiórowe
D. folie izolacyjne i lepiki asfaltowe
Izolacja przeciwwilgociowa jest kluczowym aspektem w budownictwie, który ma na celu ochronę obiektów przed negatywnym wpływem wilgoci. Folie izolacyjne oraz lepiki asfaltowe to sprawdzone materiały, które skutecznie zapobiegają przenikaniu wilgoci do wnętrza budynków. Folie izolacyjne są często stosowane w fundamentach, gdzie zabezpieczają przed wodą gruntową, a ich właściwości paroprzepuszczalne pozwalają na odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Lepiki asfaltowe, z kolei, służą do uszczelniania różnorodnych powierzchni budowlanych, takich jak dachy, tarasy czy fundamenty. Dzięki elastyczności i odporności na zmiany temperatury, lepiki te zachowują swoje właściwości w różnorodnych warunkach atmosferycznych. W branży budowlanej standardami stosowanymi przy izolacji przeciwwilgociowej są normy PN-B-03020 oraz PN-EN 15814, które określają wymagania oraz metody badań dla materiałów izolacyjnych. Przykładem praktycznego zastosowania tych materiałów może być budowa piwnic, gdzie odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa jest kluczowa dla zapewnienia komfortu i trwałości budynku.

Pytanie 40

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcji objętościowej 1:0,5:4, co powinno zostać zgromadzone?

A. 1 część piasku, 0,5 części cementu i 4 części wapna
B. 1 część cementu, 0,5 części wapna i 4 części piasku
C. 1 część cementu, 0,5 części piasku i 4 części wapna
D. 1 część piasku, 0,5 części wapna i 4 części cementu
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zaprawa cementowo-wapienna o proporcji 1:0,5:4 oznacza, że na każdą część cementu przypada 0,5 części wapna oraz 4 części piasku. Przygotowanie zaprawy w takich proporcjach zapewnia odpowiednią wytrzymałość i trwałość materiału budowlanego. W praktyce, zaprawa cementowo-wapienna jest powszechnie stosowana w budownictwie do murowania, tynkowania oraz jako materiał do łączenia różnorodnych elementów konstrukcyjnych. Dobrze zbilansowane proporcje składników wpływają na właściwości fizyczne i chemiczne zaprawy, co jest zgodne z normami PN-EN 998-1, które określają wymagania dotyczące zapraw murarskich. Warto również zaznaczyć, że odpowiednie przygotowanie zaprawy, w tym staranne wymieszanie składników, jest kluczowe dla uzyskania pożądanej konsystencji oraz właściwości użytkowych. Przykładem zastosowania zaprawy cementowo-wapiennej jest budowa ścian nośnych z bloczków betonowych, gdzie zaprawa zapewnia stabilność i trwałość konstrukcji przez długie lata.