Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 12:22
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 12:33

Egzamin niezdany

Wynik: 12/40 punktów (30,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jaka metoda zabezpieczania ładunku uniemożliwia jego przemieszczanie w opakowaniu?

A. Blokowanie
B. Przekładanie
C. Amortyzowanie
D. Owijanie
Blokowanie to technika zabezpieczenia towaru, która polega na wprowadzaniu elementów, takich jak kliny, pomoce mocujące, czy też specjalne przegrody, które uniemożliwiają przesuwanie się produktów w opakowaniu. Tego rodzaju zabezpieczenie jest szczególnie istotne w transporcie i magazynowaniu towarów, gdzie stabilność i bezpieczeństwo są kluczowe. Przykładowo, w przypadku transportu mebli, często stosuje się blokady, aby zapobiec przesuwaniu się elementów w trakcie transportu, co mogłoby prowadzić do uszkodzeń. Blokowanie jest zgodne z dobrymi praktykami w logistyce, które zalecają minimalizację ryzyka uszkodzeń poprzez odpowiednie zabezpieczenie ładunku. Warto również pamiętać, że zgodnie z normami ISO 28000, odpowiednie zabezpieczenia ładunków są integralnym elementem zarządzania ryzykiem w łańcuchu dostaw. W rezultacie, skuteczne blokowanie nie tylko zwiększa bezpieczeństwo towarów, ale także może przyczynić się do obniżenia kosztów związanych z reklamacjami i naprawami uszkodzonego towaru.

Pytanie 2

Który karton należy zastosować do formowania paletowych jednostek ładunkowych na palecie o wymiarach 1,20 x 1,00 x 0,15 m (dł. x szer. x wys.), aby wykorzystać całą powierzchnię palety i aby kartony nie wystawały poza jej obrys?

RodzajWymiary zewnętrzne kartonu
(dł. x szer. x wys.)
[mm]
Karton A.600 x 600 x 600
Karton B.400 x 300 x 1 500
Karton C.550 x 250 x 1 000
Karton D.500 x 400 x 1 300
A. Karton D.
B. Karton A.
C. Karton C.
D. Karton B.
Wybór niepoprawnego kartonu, takiego jak A, B czy C, może wynikać z błędnej analizy wymiarów i proporcji związanych z powierzchnią palety. Każdy z tych kartonów ma wymiary, które nie odpowiadają wymaganiom, co skutkuje niewłaściwym ułożeniem na palecie. Na przykład, karton A, o wymiarach większych niż 500 mm w jednym z wymiarów, uniemożliwi ułożenie dwóch sztuk obok siebie wzdłuż 1200 mm, co ograniczy możliwości wykorzystania przestrzeni palety. Dodatkowo, karton B, choć może być teoretycznie dopasowany, nie zapewnia efektywnego ułożenia, co prowadzi do niepełnego wykorzystania powierzchni, a tym samym zwiększa koszty transportu. Błędne podejście do wyboru kartonu często wynika z pomijania kluczowych zasad logistyki, takich jak zasada ładunku optymalnego, która polega na maksymalizacji wykorzystania przestrzeni ładunkowej. Niezrozumienie wymagań dotyczących jednostek ładunkowych może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, gdy niestabilne ładunki zagrażają bezpieczeństwu transportu. Niezbędne jest zatem przyjęcie podejścia systemowego w analizie wymiarów i właściwego doboru kartonów, co przyczyni się do zwiększenia efektywności operacyjnej i bezpieczeństwa transportu.

Pytanie 3

Który znak umieszczony na opakowaniu informuje, że jest ono biodegradowalne?

Ilustracja do pytania
A. Znak 1.
B. Znak 2.
C. Znak 4.
D. Znak 3.
Znak 4, czyli symbol "Tidyman" z liściem, jest uznawany za międzynarodowy znak wskazujący na biodegradowalność opakowań. Oznacza on, że produkt może być rozkładany przez mikroorganizmy, co przyczynia się do zmniejszenia odpadów i ochrony środowiska. W praktyce, wybierając produkty z tym symbolem, wspieramy ideę zrównoważonego rozwoju oraz minimalizujemy negatywny wpływ na naturę. Warto zauważyć, że znaki te są stosowane w wielu krajach na całym świecie, co ułatwia konsumentom podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Oznaczenie biodegradowalności jest również zgodne z rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi w zakresie ochrony środowiska, co czyni je istotnym elementem strategii CSR (Corporate Social Responsibility) wielu firm. Przykładem mogą być producentów, którzy wprowadzają opakowania biodegradowalne, aby zmniejszyć swój ślad ekologiczny, co jest pozytywnie odbierane przez konsumentów. Dbanie o środowisko poprzez wybór biodegradowalnych produktów staje się coraz bardziej popularne, co motywuje przedsiębiorstwa do wprowadzania innowacji w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 4

Zespół jednostek handlowych, stworzony w celu magazynowania, przewozu oraz dla identyfikacji i monitorowania w łańcuchu dostaw, to jednostka

A. logistyczna
B. handlowa
C. produkcyjna
D. ładunkowa
Odpowiedzi "ładunkowa", "handlowa" oraz "produkcyjna" są niepoprawne, ponieważ nie oddają one istoty zarządzania jednostkami w logistyce. Termin "ładunkowa" może sugerować jednostki związane z przewozem, ale nie obejmuje on pełnego zakresu działań logistycznych, które są skoordynowane w łańcuchu dostaw. Termin ten nie odnosi się bezpośrednio do strukturyzacji i zarządzania procesami, co jest kluczowe w logistyce. Podobnie, odpowiedź "handlowa" koncentruje się na aspektach sprzedaży i dystrybucji, które nie uwzględniają logistyki transportu i przechowywania, co czyni tę odpowiedź niewłaściwą w kontekście pytania. Z kolei "produkcyjna" sugeruje związki z wytwarzaniem towarów, co jest osobnym procesem od logistyki; produkcja i logistyka są ze sobą powiązane, ale dotyczą różnych aspektów operacyjnych. Właściwe rozumienie terminów w logistyce jest kluczowe, aby unikać typowych pułapek myślowych, takich jak utożsamianie procesów transportu i produkcji. W kontekście zarządzania łańcuchem dostaw, zrozumienie roli jednostek logistycznych jest fundamentalne dla osiągnięcia efektywności oraz optymalizacji procesów dostawczych.

Pytanie 5

Ile paletowych jednostek uda się załadować w ciągu pięciu dni, jeżeli magazyn funkcjonuje na trzech zmianach, a podczas jednej zmiany wydawanych i załadowanych na środki transportu jest średnio 320 pjł?

A. 5 120 pjł
B. 4 500 pjł
C. 3 840 pjł
D. 4 800 pjł
Analizując inne odpowiedzi, możemy zauważyć, że niektóre z nich mogą wynikać z błędnych założeń dotyczących sposobu kalkulacji. Przykładowo, opcja 5120 pjł może być mylnie obliczona na podstawie założenia o większej liczbie załadunków w ciągu dnia, co nie jest zgodne z podanymi danymi. Bywa, że osoby obliczające tę wartość mogą nie uwzględnić trzech zmian, co skutkuje pominięciem ważnego aspektu wydajności operacyjnej. Inna nieprawidłowa wartość, 4500 pjł, może być efektem niewłaściwego pomnożenia jednostek paletowych na dzień przez dni robocze, co pokazuje, jak istotne jest precyzyjne zrozumienie podanych danych. Prawidłowo wykonane obliczenia powinny uwzględniać wszystkie zmienne związane z pracą magazynu. Warto również podkreślić, że w praktyce błędy te mogą prowadzić do nieefektywnego zarządzania zapasami, co w konsekwencji może wpływać na całe łańcuchy dostaw. W związku z tym fundamentalne staje się dobrze zrozumienie zasadności wszystkich używanych wartości oraz ich kontekstu operacyjnego.

Pytanie 6

Firma otrzymała zlecenie na 64 sztuke skuterów. W magazynie znajduje się 72 koła do skuterów. W celu zrealizowania zamówienia, firma powinna zamówić

A. 64 koła
B. 72 koła
C. 8 kół
D. 56 kół
Zrozumienie liczby kół wymaganych do zrealizowania zamówienia może być mylące, szczególnie jeśli nie uwzględnia się odpowiednich obliczeń. Odpowiedzi takie jak 8 kół, 64 koła i 72 koła mogą wydawać się na pierwszy rzut oka zrozumiałe, ale nie biorą pod uwagę całkowitych potrzeb zamówienia. Odpowiedź sugerująca 8 kół może wynikać z błędnego założenia, że potrzebne są jedynie dodatkowe koła do zapasu, co jest mylne, ponieważ to nie wystarczy do realizacji zamówienia na 64 skutery. Z kolei wybór 64 kół ignoruje fakt, że 72 koła już znajdują się w magazynie, co oznacza, że firma w rzeczywistości nie potrzebuje zamawiać ich tyle, co zamówionych skuterów. Odpowiedź 72 koła sugeruje, że firma ma potrzebę pokrycia całkowitego zapotrzebowania bez uwzględnienia już istniejących zapasów, co jest fundamentalnym błędem w zarządzaniu zapasami. Ostatecznie, podejmowanie decyzji o zamówieniach wymaga dokładnego zrozumienia procesów produkcyjnych oraz potrzebnych zasobów, co jest kluczowe w każdej branży, a szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie precyzyjne planowanie jest niezbędne dla efektywnego funkcjonowania operacji.

Pytanie 7

Dokumentem określającym normy czasowe dla działań technologicznych jest karta

A. normowania materiału
B. pracy
C. normowania czasu
D. obliczeniowa
Odpowiedź 'normowania czasu' jest prawidłowa, ponieważ karta normowania czasu dokumentuje standardowe czasy trwania poszczególnych operacji technologicznych w procesie produkcyjnym. Te normy są kluczowe dla optymalizacji procesów, umożliwiając planowanie produkcji, alokację zasobów oraz monitorowanie wydajności. Na przykład, w branży motoryzacyjnej, normy czasu są używane do ustalenia, ile czasu powinno zająć wykonanie danego zadania na linii produkcyjnej, co pozwala na efektywne zarządzanie czasem pracy oraz eliminację przestojów. Ponadto, zastosowanie kart normowania czasu wspiera procesy lean manufacturing, gdzie kluczowym celem jest minimalizacja marnotrawstwa i zwiększenie efektywności. Również, w kontekście audytów wewnętrznych, karty normowania czasu mogą być źródłem wiedzy o standardach pracy w zakładzie, co jest istotne dla utrzymania jakości i zgodności z normami ISO.

Pytanie 8

Zewnętrzna logistyka firmy wiąże się z organizowaniem

A. kanałów dystrybucji
B. procesów produkcyjnych
C. wewnętrznych dróg transportowych
D. procesów i środków magazynowania
Planowanie procesów produkcyjnych, procesów i środków magazynowania oraz wewnętrznych dróg transportowych, mimo że są istotnymi elementami logistyki, nie są częścią logistyki zewnętrznej. Procesy produkcyjne dotyczą organizacji i zarządzania wytwarzaniem dóbr, co jest bardziej związane z logistiką wewnętrzną, która koncentruje się na efektywności operacyjnej w obrębie samego przedsiębiorstwa. Wewnętrzne drogi transportowe odnoszą się do poruszania się towarów w ramach zakładów produkcyjnych i magazynów, co również wykracza poza ramy logistyki zewnętrznej. Procesy i środki magazynowania natomiast obejmują zarządzanie stanami magazynowymi oraz przestrzenią magazynową, co również jest bardziej związane z logistyką operacyjną niż z zewnętrzną. Często można spotkać się z błędnym założeniem, że logistyka zewnętrzna to po prostu całość działań logistycznych, co prowadzi do pomyłek w definiowaniu odpowiednich ról i zadań w organizacji. Aby uniknąć tego rodzaju nieporozumień, kluczowe jest zrozumienie, że logistyka zewnętrzna koncentruje się na interakcjach z klientami i dostawcami, a nie na procesach wewnętrznych firmy. Efektywne zarządzanie logistyką zewnętrzną wymaga dbałości o szczegóły dotyczące dostarczania produktów, co może prowadzić do poprawy zadowolenia klienta i zwiększenia lojalności wobec marki.

Pytanie 9

W procesie projektowania supra- i infrastruktury systemu logistyki produkcyjnej można wyodrębnić kolejne cztery etapy. Na którym etapie projektowania (patrz tabela poniżej) ustala się harmonogram dla transportu wewnątrzzakładowego?

Etap IEtap IIEtap IIIEtap IV
dobór formy organizacji produkcjidobór sprzętu ładunkowego i określenie jego liczbydobór środków transportowych i określenie ich liczby oraz organizacja i planowanie transportu wewnętrznegoustalenie zapotrzebowania na powierzchnię magazynową oraz wyposażenie zaplecza technicznego
ABCD
A. D.
B. C.
C. A.
D. B.
Wybór odpowiedzi A, B lub D może wynikać z nieporozumień dotyczących etapów projektowania w logistyce produkcyjnej. Etap I zazwyczaj koncentruje się na identyfikacji ogólnych potrzeb i celów systemu, co nie jest bezpośrednio związane z tworzeniem harmonogramu transportu. Wybór odpowiedzi B, związany z etapem II, może sugerować, że osoby odpowiadające uważały, iż jest to moment, w którym definiuje się szczegółowe operacje transportowe. Jest to jednak nieprawidłowe, ponieważ etap II obejmuje raczej planowanie ogólnych procesów logistycznych oraz analizę wymagań dotyczących infrastruktury. Z kolei odpowiedź D, powiązana z etapem IV, może wynikać z przekonania, że harmonogram to element końcowy całego procesu projektowania, co jest błędne. Etap IV koncentruje się na wdrożeniu i monitorowaniu systemu, a więc harmonogram powinien być już ustalony wcześniej, aby zapewnić płynność działań. W praktyce, błędne podejście do etapów projektowania prowadzi do chaosu w organizacji transportu, a w konsekwencji do wzrostu kosztów oraz obniżenia efektywności produkcji.

Pytanie 10

Wysoki poziom zapasów świeżych warzyw gromadzonych przez zakład przetwórczy stanowi zapas

A. zbędny
B. zabezpieczający
C. sezonowy
D. spekulacyjny
Odpowiedzi o zapasach zabezpieczających, spekulacyjnych i zbędnych są raczej nietrafione w kontekście świeżych warzyw w przetwórstwie. Zapasy zabezpieczające mają na celu ochronę przed nieoczekiwanymi problemami z dostawami itp., ale w przypadku świeżych warzyw to nie jest główny temat, bo te produkty szybko się psują i trzeba je szybko wykorzystać. Z drugiej strony, zapasy spekulacyjne to sytuacje, w których firmy gromadzą rzeczy, czekając na wzrost cen, ale to się nie sprawdzi dla warzyw, bo one nie mogą długo leżeć. Natomiast zapasy zbędne to po prostu nadmiar, którego nikt nie chce, bo to generuje dodatkowe koszty, a w przypadku warzyw może prowadzić do strat związanych z ich psuciem. Ogólnie, skuteczne zarządzanie zapasami wymaga ogarnięcia, jak działa popyt i sezonowość, a strategia sezonowa jest naprawdę kluczowa dla rozwoju i efektywności w branży przetwórczej.

Pytanie 11

Zbiór niezależnych przedsiębiorstw, które konkurują i współpracują w obszarze logistycznej obsługi dostaw, w celu zwiększenia efektywności oraz sprawności przepływu produktów, nazywany jest

A. sieć zaopatrzenia
B. kooperacja przedmiotowa
C. kooperacja produkcyjna
D. sieć logistyczna
W kontekście zarządzania dostawami, kooperacja przedmiotowa oraz kooperacja produkcyjna mogą być mylone z pojęciem sieci logistycznej, jednakże nie oddają one pełnego zakresu i skali współpracy między różnymi podmiotami. Kooperacja przedmiotowa odnosi się głównie do współdzielenia zasobów i przydzielania zadań w ramach jednego projektu, co może być stosowane w wąskim zakresie i nie obejmuje całościowego zarządzania łańcuchem dostaw. Kooperacja produkcyjna z kolei koncentruje się na wspólnej produkcji towarów, co wyklucza kluczowy aspekt logistyki, jakim jest efektywne zarządzanie przepływem towarów i usług od producenta do klienta. Ponadto, sieć zaopatrzenia, która jest często mylona z siecią logistyczną, skupia się głównie na dostawach materiałów do produkcji, a nie na szerokim zakresie operacji logistycznych obejmujących transport, magazynowanie i dystrybucję. Te nieprecyzyjne definicje mogą prowadzić do błędnych wniosków o sposobie organizacji procesów logistycznych, co może negatywnie wpłynąć na produktywność i wyniki finansowe przedsiębiorstw. Zrozumienie różnicy między tymi koncepcjami jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw oraz do implementacji najlepszych praktyk w obszarze logistyki.

Pytanie 12

Do kategorii odpadów przemysłowych nie wlicza się

A. ubytków szklanych w hucie szkła
B. popiołów pochodzących z elektrociepłowni
C. odpadów pochodzących z przeróbki ropy naftowej
D. resztek jedzenia w restauracji
Odpady z restauracji, jak resztki jedzenia, nie są traktowane jako odpady przemysłowe, tylko jako odpady komunalne. Odpady przemysłowe to różne rzeczy, które powstają w fabrykach i produkcji, a mogą to być zarówno surowce, jak i półprodukty, a także odpady z maszyn. Na przykład, odpady z przeróbki ropy naftowej są często uznawane za odpady niebezpieczne, bo mogą być szkodliwe. Nie można też zapominać o szkle z huty, to klasyczny przykład odpadu przemysłowego, który da się przetworzyć. Również popioły z elektrociepłowni są klasyfikowane jako odpady przemysłowe. Dbanie o to, jak zarządzamy odpadami komunalnymi i przemysłowymi, jest super ważne dla ochrony środowiska. Mówi się o gospodarce o obiegu zamkniętym, która stawia na zmniejszanie odpadów, ich ponowne użycie oraz recykling.

Pytanie 13

Do dystrybucji produktów spożywczych powinno się wykorzystać rodzaj dystrybucji

A. zintegrowaną
B. intensywną
C. selektywną
D. wyłączną
Selektywna dystrybucja, choć może być skuteczna w niektórych branżach, nie jest optymalnym rozwiązaniem dla artykułów spożywczych, które powinny być dostępne w jak najszerszym zakresie. Wybór kanałów dystrybucji na podstawie kryteriów jakościowych lub lokalizacji może ograniczać dostępność produktów, co w przypadku artykułów spożywczych nie sprzyja zwiększeniu ich sprzedaży. Użytkownicy często mylą selektywną dystrybucję z próbą zapewnienia ekskluzywności produktu, co w kontekście żywności może prowadzić do ograniczenia potencjalnego rynku. Z kolei dystrybucja wyłączna, przeznaczona dla ograniczonej grupy dystrybutorów, jest typowa dla produktów luksusowych lub specjalistycznych, a nie codziennych artykułów spożywczych, które powinny być dostępne dla szerokiego kręgu konsumentów. Zintegrowana dystrybucja, chociaż interesująca, niekoniecznie odpowiada na potrzeby branży spożywczej, gdzie kluczowe jest szybkie i efektywne dostarczanie produktów do jak najszerszej grupy odbiorców. Użytkownicy mogą błędnie zakładać, że selektywna lub wyłączna dystrybucja zwiększy prestiż marki, co w przypadku produktów powszechnego użytku, takich jak żywność, może prowadzić do utraty klientów i ich preferencji na rzecz konkurencyjnych, bardziej dostępnych produktów.

Pytanie 14

Jaką skróconą nazwę nosi kategoria systemów informatycznych wspierających zarządzanie łańcuchami dostaw, która jest wspomagana przez EDI oraz ADC?

A. DSS
B. MRP
C. SCM
D. CRP
Zarządzanie łańcuchem dostaw (SCM) różni się od innych systemów informatycznych, takich jak CRP (Continuous Replenishment Program), DSS (Decision Support System) czy MRP (Material Requirements Planning). CRP koncentruje się na ciągłym uzupełnianiu zapasów, co może być stosowane w wąskim zakresie, ale nie obejmuje całości procesów łańcucha dostaw. W przeciwieństwie do SCM, CRP nie integruje wszystkich partnerów w łańcuchu dostaw, co ogranicza jego efektywność w zarządzaniu. DSS wspiera podejmowanie decyzji w oparciu o dane, ale nie jest dedykowane do zarządzania fizycznym przepływem towarów ani do integracji z partnerami zewnętrznymi, co czyni je mniej przydatnym w kontekście łańcucha dostaw. MRP natomiast koncentruje się głównie na planowaniu potrzeb materiałowych, co jest jednym z aspektów zarządzania produkcją, ale nie obejmuje całościowych procesów łańcucha dostaw. Typowe błędy myślowe związane z takimi odpowiedziami wynikają z mylenia szerszego kontekstu SCM z węższymi, szczegółowymi systemami, które nie dostarczają kompleksowych rozwiązań w zakresie zarządzania łańcuchem dostaw. Zrozumienie różnicy między tymi systemami jest kluczowe dla efektywnego zarządzania procesami logistycznymi i dostosowywania strategii do potrzeb rynku.

Pytanie 15

Na podstawie podanej tabeli określ które z wymienionych towarów według klasyfikacji ABC (80/15/5%) zaliczają się do grupy C.

ProduktSkumulowana wartość zużycia [%]
Klocki drewniane31,84
Lalka51,97
Kolejka elektryczna67,12
Układanka81,15
Karty92,93
Miś pluszowy95,86
Tor samochodowy98,39
Szachy100,00
A. Układanka, miś pluszowy, tor samochodowy, lalka.
B. Układanka, karty, miś pluszowy.
C. Miś pluszowy, tor samochodowy, szachy.
D. Klocki drewniane, lalka, kolejka elektryczna.
Wybór odpowiedzi wskazującej na "Miś pluszowy, tor samochodowy, szachy" jako produkty z grupy C jest poprawny, ponieważ zgodnie z klasyfikacją ABC, grupy te obejmują towary, które stanowią 5% najwyżej skumulowanej wartości zużycia, rozciągającej się od 95% do 100%. Zdefiniowanie produktów w ten sposób pozwala na efektywne zarządzanie zapasami, co jest kluczowe w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Przykładowo, w przypadku sklepu z zabawkami, skupienie się na towarach z grupy C może prowadzić do optymalizacji procesów zakupowych, gdyż te produkty często obciążają magazyn, a ich rotacja jest mniejsza. Dlatego zrozumienie, które produkty wpisują się w tę kategorię, pozwala na lepsze planowanie zapasów, a także na podejmowanie trafnych decyzji marketingowych. Zastosowanie tej klasyfikacji w praktyce jest zgodne z dobrymi praktykami w zarządzaniu zapasami, co sprawia, że przedsiębiorstwa mogą efektywnie alokować swoje zasoby i minimalizować koszty operacyjne.

Pytanie 16

Jaki jest koszt uzupełnienia zapasów w analizowanym okresie, jeżeli zapotrzebowanie w tym czasie wynosi 500 kg, a jedna dostawa to 50 kg, przy koszcie jej realizacji równym 70,00 zł?

A. 70,00 zł
B. 35 000,00 zł
C. 700,00 zł
D. 3 500,00 zł
Koszt uzupełnienia zapasów w badanym okresie oblicza się na podstawie zapotrzebowania oraz kosztu realizacji dostaw. W tym przypadku zapotrzebowanie wynosi 500 kg, a wielkość jednej dostawy to 50 kg. Aby obliczyć liczbę dostaw, dzielimy zapotrzebowanie przez wielkość jednej dostawy: 500 kg / 50 kg = 10 dostaw. Koszt każdej dostawy wynosi 70,00 zł, dlatego całkowity koszt uzupełnienia zapasów wyniesie 10 dostaw * 70,00 zł = 700,00 zł. Takie podejście jest zgodne z praktykami zarządzania zapasami, które zalecają dokładne kalkulacje kosztów w celu optymalizacji procesów zaopatrzeniowych. Warto również zwrócić uwagę na znaczenie efektywnego planowania zapasów w kontekście minimalizacji kosztów oraz zaspokajania potrzeb klientów, co jest kluczowe w strategiach logistycznych wielu przedsiębiorstw.

Pytanie 17

Do działań związanych z dystrybucją przed dokonaniem transakcji zalicza się na przykład

A. przekazywanie towarów dystrybutorom i ostatecznym nabywcom
B. poszukiwanie ofert do zakupu i sprzedaży oraz negocjowanie warunków umowy handlowej
C. organizowanie transportu oraz regulowanie płatności
D. wykonywanie zobowiązań wynikających z rękojmi i gwarancji
Wyszukiwanie ofert kupna-sprzedaży oraz negocjowanie warunków umów handlowych to kluczowe działania przedtransakcyjne w procesie dystrybucji. Te działania pozwalają na ustalenie najbardziej korzystnych warunków zakupu dla firmy oraz na zbudowanie relacji z kontrahentami. Przykładowo, skuteczna analiza rynku może pomóc w identyfikacji potencjalnych dostawców, którzy oferują konkurencyjne ceny oraz korzystne warunki współpracy. Negocjacje warunków umowy handlowej, takie jak terminy płatności, rabaty czy zasady dostawy, wpływają na płynność finansową firmy oraz na jej możliwości operacyjne. W praktyce, wdrażanie technik negocjacyjnych, takich jak BATNA (Best Alternative to a Negotiated Agreement), może znacząco poprawić efektywność transakcji. W kontekście standardów branżowych, stosowanie analizy SWOT w procesie poszukiwania ofert może przyczynić się do lepszego zrozumienia dostępnych opcji, co jest zgodne z dobrymi praktykami zarządzania łańcuchem dostaw.

Pytanie 18

W ciągu roku magazyn osiągnął obrót w wysokości 2 mln zł, a przeciętny stan zapasów wynosił 50 tys. zł. Z jaką częstością magazyn uzupełniał swoje zapasy, zakładając, że rok ma 360 dni?

A. Co 4 dni
B. Co 9 dni
C. Co 40 dni
D. Co 25 dni
Wybór niepoprawnej odpowiedzi mógł wynikać z niewłaściwego zrozumienia pojęcia rotacji zapasów oraz metod obliczeniowych. Odpowiedzi takie jak "Co 4 dni", "Co 40 dni" czy "Co 25 dni" nie odzwierciedlają poprawnych kalkulacji dotyczących efektywności zarządzania zapasami. Na przykład, odpowiedź "Co 4 dni" mogłaby sugerować, że magazyn posiada znacznie większy obrót lub mniejsze zapasy, co w tym przypadku jest sprzeczne z danymi. Z kolei odpowiedzi "Co 40 dni" oraz "Co 25 dni" wskazują na błędne obliczenia rotacji zapasów, gdzie rotacja jest mylona z częstotliwością dostaw. W praktyce, zrozumienie rotacji zapasów jest kluczowe, ponieważ pozwala na optymalizację procesów magazynowych. Firmy, które nie przywiązują wagi do rotacji zapasów, mogą napotkać problemy z nadmiernymi zapasami, co prowadzi do wyższych kosztów przechowywania oraz przeterminowania towarów. Właściwe zarządzanie rotacją zapasów nie tylko przyczynia się do lepszej płynności finansowej, ale także do zwiększenia zadowolenia klientów, poprzez lepsze dopasowanie asortymentu do ich potrzeb. Kluczowe jest zatem zrozumienie związku między obrotem a zapasami, aby podejmować świadome decyzje biznesowe.

Pytanie 19

Produkty, które należą do grupy X w analizie zapasów XYZ, to

A. o nieregularnym zapotrzebowaniem i niskiej dokładności prognoz
B. o nieregularnym zapotrzebowaniem i wysokiej dokładności prognoz
C. o regularnym zapotrzebowaniu i wysokiej dokładności prognoz
D. o regularnym zapotrzebowaniu i niskiej dokładności prognoz
Analizując niepoprawne odpowiedzi, można zauważyć kilka istotnych błędów myślowych, które prowadzą do niewłaściwych wniosków. Odpowiedzi dotyczące produktów o nieregularnym zapotrzebowaniu, zarówno z niską, jak i wysoką dokładnością prognoz, nie uwzględniają kluczowego aspektu, jakim jest przewidywalność popytu. Produkty o nieregularnym zapotrzebowaniu, takie jak sezonowe artykuły czy specyficzne komponenty, charakteryzują się dużą zmiennością. Sprawia to, że ich prognozowanie jest trudne, co prowadzi do problemów w zarządzaniu zapasami, takich jak przeterminowanie produktów, zwiększone koszty związane z nadmiarem zapasów lub niedoborami. Z kolei produkty o niskiej dokładności prognoz są trudne do zaplanowania, co może skutkować chaotycznymi procesami zakupowymi i dodatkowymi kosztami. Stąd, przyjęcie produktów do grupy X powinno opierać się na stabilnych prognozach i przewidywalnym popycie, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu zapasami. Ignorowanie tych zasad prowadzi do poważnych problemów w efektywności operacyjnej oraz zadowoleniu klientów. W praktyce, firmy powinny skupić się na analizie danych historycznych oraz tendencji rynkowych, aby lepiej prognozować potrzeby i optymalizować stan magazynowy.

Pytanie 20

W trakcie 8-godzinnej zmiany dwójka pracowników produkuje łącznie 32 drewniane podstawy do wieszaka. Oblicz, jaka jest norma czasu pracy na toczenie jednej podstawy.

A. 30 min/szt.
B. 10 min/szt.
C. 15 min/szt.
D. 40 min/szt.
Słuchaj, to jest istotne, żeby zrozumieć, że norma czasu toczenia jednej podstawy do wieszaka to naprawdę podstawowa rzecz w zarządzaniu produkcją. Jak źle obliczysz, to potem mamy sporo problemów. Odpowiedzi sugerujące 15 minut na sztukę są błędne, bo myślą, że każdy pracownik działa samodzielnie, a to nie tak. Osiem godzin pracy dla dwóch osób trzeba brać pod uwagę jako całkowity czas, a nie indywidualnie. Odpowiedzi dające 40 czy 10 minut też są w błędzie, bo nie uwzględniają, jak ważna jest współpraca w zespole. Takie błędy mogą naprawdę zaszkodzić całemu procesowi produkcji. Dlatego jasno musimy wiedzieć, ile czasu faktycznie zajmuje wykonanie zadania. Powinniśmy korzystać z narzędzi, jak czasomierze czy badania czasu, żeby to wszystko dobrze przeliczyć. Rozumienie tych norm to klucz do dobrego zarządzania produkcją oraz jakości.

Pytanie 21

Firma wdraża zasady dostaw w systemie Just in Time, dążąc do

A. zwiększenia wydatków na częste dostawy, przy jednoczesnym wzroście kosztów związanych z utrzymywaniem zapasów
B. zwiększenia wydatków na częste dostawy, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów związanych z utrzymywaniem zapasów
C. minimalizacji wydatków na częste dostawy, przy jednoczesnym wyeliminowaniu kosztów związanych z utrzymywaniem zapasów
D. minimalizacji wydatków na częste dostawy, przy jednoczesnym wzroście kosztów związanych z utrzymywaniem zapasów
Odpowiedź dotycząca minimalizacji kosztów częstych dostaw oraz wyeliminowania kosztów utrzymania zapasów jest zgodna z zasadami koncepcji Just in Time (JIT). JIT to strategia zarządzania produkcją, która koncentruje się na dostarczaniu materiałów tylko wtedy, gdy są one potrzebne w procesie produkcji. Celem jest nie tylko zredukowanie ilości zapasów, ale przede wszystkim obniżenie kosztów związanych z ich utrzymywaniem. Przykładem wdrożenia JIT może być linia montażowa w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie komponenty samochodowe są dostarczane na miejsce w dokładnie określonym czasie, co pozwala na zminimalizowanie przestrzeni magazynowej oraz obniżenie kosztów operacyjnych. W praktyce, firmy stosujące JIT często korzystają z technologii śledzenia dostaw, co umożliwia im dynamiczne zarządzanie zapasami oraz szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku. Standardy branżowe, takie jak Lean Manufacturing, podkreślają, że eliminacja marnotrawstwa, w tym kosztów utrzymania zapasów, prowadzi do zwiększenia efektywności operacyjnej oraz poprawy jakości produktów.

Pytanie 22

Na palecie o wymiarach (dł. x szer. x wys.) 1200 x 800 x 150 mm znajdują się 4 kartony ułożone w dwóch warstwach. Wymiary poszczególnych kartonów to 1 200 x 400 x 850 mm (dł. x szer. x wys.). Jaką wysokość gniazda regałowego należy przewidzieć dla składowania tej paletowej jednostki ładunkowej, uwzględniając minimum 100 mm luzu manipulacyjnego na górze?

A. 1.75 m
B. 1,95 m
C. 1,65 m
D. 1,70 m
Wybór błędnych wysokości gniazda regałowego często wynika z niedostatecznego uwzględnienia wszystkich istotnych wymiarów jednostki ładunkowej. Na przykład, odpowiedzi takie jak 1,70 m mogą być wynikiem błędnego obliczenia wysokości jednego kartonu lub nie uwzględnienia luzu manipulacyjnego. Tylko wysokość złożonej paletowej jednostki ładunkowej wynosi 1,80 m, co oznacza, że wybór 1,70 m nie spełnia wymagań dotyczących luzu. Z kolei odpowiedzi 1,75 m i 1,65 m również są niewłaściwe, ponieważ nie dostarczają wystarczającej przestrzeni do bezpiecznego załadunku i rozładunku towaru. Praktyczne podejście do projektowania gniazd regałowych powinno uwzględniać nie tylko wymiar jednostki ładunkowej, ale także dodatkowe czynniki, takie jak rodzaj używanego sprzętu manipulanckiego, co może wpływać na wymaganą przestrzeń. W przypadku podawania nieodpowiednich wysokości często pomija się również aspekty ergonomiczne, które są kluczowe w zapobieganiu urazom operatorów. Dobrą praktyką jest zawsze przewidywanie dodatkowej przestrzeni, co pozwala uniknąć problemów związanych z brakiem luzu przy manipulacji ładunkiem. Dlatego kluczowe jest podejście oparte na analizie całej jednostki ładunkowej oraz konsekwentne stosowanie się do norm i wytycznych dotyczących składowania.

Pytanie 23

Wiaty pełniące funkcję magazynów półotwartych są wykorzystywane do przechowywania na przykład

A. piasku i żwiru
B. narzędzi precyzyjnych oraz okuć metalowych
C. mąki, cukru i węgla
D. rur PCV i rur ocynkowanych
Wybór innych materiałów do składowania w wiaty, takich jak narzędzia precyzyjne, mąka, cukier czy piasek i żwir, nie jest uzasadniony z powodów technicznych oraz praktycznych. Narzędzia precyzyjne wymagają szczególnej ochrony przed wilgocią i kurzem, co sprawia, że ich składowanie w wiaty, które są otwarte na czynniki atmosferyczne, może prowadzić do ich uszkodzenia. Dobre praktyki w zarządzaniu narzędziami precyzyjnymi sugerują stosowanie zamkniętych pomieszczeń, które zapewniają stabilne warunki przechowywania, co eliminuje ryzyko korozji i zanieczyszczenia. Mąka i cukier, będące produktami spożywczymi, także wymagają szczególnej ochrony, aby zapewnić ich jakość i trwałość. Przechowywanie tych substancji w wiaty mogłoby prowadzić do ich kontaktu z wilgocią oraz zanieczyszczeniami, co jest sprzeczne z normami bezpieczeństwa żywności. Z kolei piasek i żwir, mimo iż są materiałami budowlanymi, są zazwyczaj składowane w hurtowniach budowlanych w większych i bardziej zabezpieczonych przestrzeniach, gdzie łatwo można kontrolować ich jakość oraz ilość. Wnioskując, wykorzystanie wiat do składowania materiałów, które wymagają szczególnej ochrony lub są narażone na zanieczyszczenie, jest nieodpowiednie i niezgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 24

Który rodzaj układu technologicznego przepływu w magazynie został przedstawiony na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Workowy ze wspólną strefą przyjęć i wydań.
B. Kątowy.
C. Przelotowy.
D. Workowy z oddzielonymi strefami przyjęć i wydań.
Istnieje wiele koncepcji dotyczących organizacji przestrzeni magazynowej, a każdy z przedstawionych rodzajów układów ma swoje miejsce w różnych sytuacjach. Układ workowy ze wspólną strefą przyjęć i wydań oraz układ workowy z oddzielonymi strefami przyjęć i wydań charakteryzują się organizacją, w której te strefy są mniej efektywne w kontekście obsługi dużych ilości towaru. W przypadku układu workowego ze wspólną strefą, przyjęcia i wydania są realizowane w tym samym miejscu, co prowadzi do zatorów i wydłuża czas obsługi. Wydanie towaru z magazynu w takim układzie może być opóźnione przez procesy przyjęcia, co wpływa na ogólną efektywność. Z kolei oddzielone strefy mogą prowadzić do niepotrzebnych ruchów towarów, co także zwiększa czas realizacji zadań. Układ kątowy, w przeciwieństwie do nich, pozwala na klarowny podział funkcji i optymalizację procesów. Układ kątowy znacząco poprawia przepływ, co jest istotne w kontekście logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. W praktyce, wybór niewłaściwego układu może prowadzić do zwiększenia kosztów operacyjnych oraz obniżenia jakości obsługi klienta, co stanowi istotny błąd w zarządzaniu magazynem. Warto zatem przyjrzeć się różnym układom i ich wpływowi na działalność magazynu, aby podejmować świadome decyzje w zakresie organizacji przestrzeni.

Pytanie 25

Koszty zmienne związane z utrzymaniem zapasu to wydatki

A. amortyzacja sprzętu magazynowego
B. koszt wynajmu obiektów magazynowych
C. wynagrodzenia pracowników magazynu
D. utraty korzyści finansowych
Wybór innych odpowiedzi może świadczyć o tym, że coś jest nie tak zrozumiane, jeśli chodzi o koszty związane z zapasami. Amortyzacja sprzętu magazynowego to raczej koszty stałe, bo nie zmieniają się one w zależności od tego, ile mamy zapasów. Amortyzacja dotyczy tego, jak nasze aktywa tracą na wartości, co różni się od kosztów zmiennych, które są bardziej związane z tym, jak obracamy zapasami. Osobowe wydatki na pracowników magazynowych również mogą być mylone z kosztami zmiennymi, ale w rzeczywistości są często stałe, bo zatrudnienie osób nie zmienia się tak szybko w zależności od zapasów. Dzierżawa budynku magazynowego też jest tym stałym kosztem, który nie wlicza się do zmiennych kosztów zapasów. Jeśli źle przypiszemy te koszty, to może to prowadzić do słabego zarządzania finansami firmy. Warto zrozumieć tę różnicę między kosztami stałymi a zmiennymi, bo to bardzo ważne w planowaniu i podejmowaniu decyzji biznesowych. Dobre rozróżnianie kosztów to klucz do lepszego prognozowania wydatków i trzymania tego wszystko w ryzach, żeby nasza firma miała dobrą sytuację finansową.

Pytanie 26

Rozładunek 160 paletowych jednostek ładunkowych (pjł) wymaga użycia dwóch wózków widłowych. Jaki będzie całkowity koszt rozładunku ładunku, jeżeli wózek X odbierze 40 pjł a wózek Y odbierze 120 pjł?

Koszty wynajęcia wózka i jego obsługi
Wózek Xkoszt: 0,40 zł/pjł + operator: 18,00 zł/h; czas rozładunku jednej pjł: 3 minuty
Wózek Ykoszt: 0,75 zł/pjł + operator: 25,00 zł/h; czas rozładunku jednej pjł: 1 minuta
A. 86,00 zł
B. 192,00 zł
C. 149,00 zł
D. 106,00 zł
Dobra robota! Poprawna odpowiedź wynika z tego, że dobrze policzyłeś całkowity koszt rozładunku obu wózków. Wózek X, który zajmuje się 40 paletami, kosztuje 52 zł, a wózek Y, który ma do obsługi 120 pjł, kosztuje 140 zł. Jak je dodasz, wychodzi 192 zł. To jest ważne w logistyce, bo pomaga ogarniać koszty. Kiedy planujesz rozładunek, musisz pamiętać o różnych rzeczach, na przykład o czasie pracy wózków, jak szybko pracują operatorzy i jakie mogą być dodatkowe koszty przy obsłudze ładunku. Zrozumienie tych rzeczy może ułatwić optymalizację procesów i sprawić, że planowanie w magazynie lub transporcie będzie lepsze. W branży logistycznej precyzyjne obliczenia są kluczowe, bo to wpływa na decyzje finansowe i zarządzanie zasobami.

Pytanie 27

System RFID do automatycznej identyfikacji rozpoznaje ładunki przy użyciu metod

A. radiowych
B. optycznych
C. biometrycznych
D. magnetycznych
System automatycznej identyfikacji RFID (Radio Frequency Identification) wykorzystuje fale radiowe do identyfikacji obiektów, takich jak ładunki, poprzez przydzielone im tagi RFID. Te tagi zawierają dane, które mogą być odczytywane na odległość przez czytniki RFID, co pozwala na automatyzację procesów logistycznych oraz zwiększenie efektywności zarządzania łańcuchem dostaw. Przykładem praktycznego zastosowania technologii RFID jest identyfikacja paczek w magazynach, gdzie tagi RFID są umieszczane na każdym ładunku, a czytniki zainstalowane przy wejściach i wyjściach automatycznie rejestrują przybycie lub wyjazd towarów. Ponadto, RFID jest zgodny z międzynarodowymi standardami, takimi jak ISO/IEC 18000, które definiują wymagania dotyczące systemów RFID, zapewniając ich interoperacyjność oraz efektywność działania w różnych środowiskach. Wykorzystanie technologii radiowej w systemach identyfikacji przynosi korzyści, takie jak redukcja błędów ludzkich, przyspieszenie procesu inwentaryzacji oraz zwiększenie dokładności danych w czasie rzeczywistym.

Pytanie 28

Jakie urządzenia magazynowe wykorzystuje się do transportu oraz układania materiałów przechowywanych na specjalnych regałach w magazynach o wysokim składowaniu?

A. Paletyzator
B. Depaletyzator
C. Układnicę magazynową
D. Przenośnik taśmowy
Wybór innych urządzeń, takich jak paletyzator, przenośnik taśmowy czy depaletyzator, może prowadzić do nieporozumień dotyczących ich rzeczywistych funkcji w procesie magazynowania. Paletyzator jest urządzeniem przeznaczonym do układania produktów na paletach, co jest zwykle punktem końcowym procesu pakowania, a nie ich transportem i układaniem na regałach. Nie ma on zdolności do operowania w wąskich przestrzeniach magazynowych ani dostosowania się do zróżnicowanych wysokości regałów. Przenośnik taśmowy z kolei służy do transportu materiałów w poziomie, jednak nie ma on możliwości umieszczania towarów na regałach, a jego działanie ogranicza się głównie do przesuwania ich z jednego miejsca do drugiego. Natomiast depaletyzator, którego funkcją jest rozkładanie towarów z palet, również nie jest w stanie układać materiałów na regałach, co czyni go niewłaściwym wyborem w kontekście wysokiego składowania. W praktyce, zrozumienie odpowiednich funkcji tych urządzeń jest kluczowe, aby uniknąć nieefektywności w magazynie. Właściwe dobranie urządzenia do konkretnego zastosowania pozwala nie tylko na optymalizację procesów, ale także na poprawę bezpieczeństwa pracy oraz redukcję kosztów operacyjnych, co jest niezwykle istotne w dynamicznie zmieniającym się środowisku logistycznym.

Pytanie 29

Jaki jest wskaźnik niezawodności dostaw, jeśli w ciągu kwartału zrealizowano 50 dostaw materiałów do firmy, z czego osiem było opóźnionych?

A. 119%
B. 16%
C. 19%
D. 84%
Wskaźnik niezawodności dostaw ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania przedsiębiorstw i jego obliczenia nie są skomplikowane, jednak błędne podejście do interpretacji wyników może prowadzić do niepoprawnych konkluzji. Odpowiedzi wskazujące na 16%, 19% i 119% są nieprawidłowe z kilku powodów. Liczba 16% może sugerować, że liczba nieterminowych dostaw jest traktowana jako dominująca, co stoi w sprzeczności z danymi. Używanie prostej różnicy między dostawami terminowymi a nieterminowymi bez uwzględnienia całkowitej liczby dostaw prowadzi do mylnych interpretacji. Z kolei 19% mogłoby być mylnie obliczone jako stosunek nieterminowych dostaw do wszystkich dostaw, co jest nieprawidłowe w kontekście mierzenia niezawodności dostaw. Ponadto, 119% jest absolutnie niemożliwe, ponieważ wskaźnik wykazuje stosunek, który nie może przekraczać 100%. Te pomyłki wynikają z błędnego rozumienia sposobu obliczania wskaźników efektywności. Poprawne podejście do obliczeń opiera się na analizie danych oraz zrozumieniu, że wskaźniki muszą być interpretowane w kontekście ogólnych wyników, a nie jako wyizolowane wartości. Kluczowe jest również zrozumienie, że niezawodność dostaw to nie tylko liczby, ale także ich wpływ na działanie organizacji oraz zadowolenie klientów. Przeprowadzając analizy i dążąc do poprawy tego wskaźnika, przedsiębiorstwa powinny korzystać z dobrych praktyk zarządzania jakością i monitorowania wydajności procesów logistycznych.

Pytanie 30

Przedsiębiorstwo produkcyjne, na podstawie zebranych i przedstawionych w tabeli danych, ustaliło całkowity miesięczny koszt fizycznego przepływu materiałów do produkcji i wyrobów gotowych, który wynosi.

WyszczególnienieKoszty miesięczne
amortyzacja200 zł
koszty pracy2 000 zł
zużycie materiałów, energii, paliwa1 500 zł
inne koszty650 zł
A. 3 500 zł
B. 4 350 zł
C. 2 150 zł
D. 2 200 zł
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi może wynikać z kilku powszechnych błędów analitycznych, które często pojawiają się w procesie szacowania kosztów w przedsiębiorstwie. Jednym z najczęstszych problemów jest nieuwzględnienie wszystkich kosztów związanych z fizycznym przepływem materiałów, co może prowadzić do zaniżenia całkowitych wydatków. Koszty produkcji obejmują nie tylko ceny surowców, ale również inne elementy, takie jak koszty transportu, magazynowania oraz ewentualnych strat materiałowych. Jeżeli przyjmiemy błędne założenia dotyczące wartości poszczególnych komponentów, może to skutkować znacznymi różnicami w końcowym wyniku. Ponadto, brak staranności w weryfikacji danych zawartych w tabeli, takich jak powtarzające się lub pominięte kwoty, może prowadzić do błędnych wniosków. Warto również zwrócić uwagę na znaczenie właściwego organizowania danych, co ułatwia interpretację i obliczenia. Dobre praktyki w zakresie zarządzania kosztami sugerują, że powinno się regularnie monitorować i aktualizować informacje o kosztach, aby mieć pewność, że podejmowane decyzje są oparte na najświeższych i najbardziej dokładnych danych. Wartości takie jak 2 150 zł, 3 500 zł czy 2 200 zł są niewłaściwe, ponieważ wydają się być arbitralnie wybrane, a nie oparte na rzetelnych obliczeniach. Kluczowe jest, aby zawsze odwoływać się do konkretnych danych i przeprowadzać analizy w kontekście całościowym, co pozwala na lepsze zrozumienie złożoności kosztów produkcji.

Pytanie 31

Magazynier zatrudniony w firmie na akord w określonym miesiącu przepracował 23 dni. W każdym dniu zrealizował 25 zamówień. Stawka za realizację pojedynczego zamówienia wynosi 8,50 zł. Jeśli magazynier w ciągu miesiąca zrealizuje więcej niż 500 zamówień, przysługuje mu premia w wysokości 10% obliczana od wynagrodzenia za pracę akordową. Oblicz wynagrodzenie magazyniera za ten miesiąc.

A. 4 887,50 zł
B. 4 675,00 zł
C. 4 901,25 zł
D. 5 376,25 zł
Wiele błędnych odpowiedzi wynika z nieprawidłowego obliczenia wynagrodzenia lub niezrozumienia systemu premii. Na przykład, osoby, które odpowiedziały błędnie, mogą nie uwzględnić liczby dni pracy lub zrealizowanych zamówień, co prowadzi do niedoszacowania wynagrodzenia. W przypadku, gdyby ktoś obliczył wynagrodzenie na podstawie mniej niż 575 zamówień, mógłby wpaść w pułapkę błędnego rozumienia progu premiowego. Zrozumienie, że 10% premii przysługuje tylko wtedy, gdy liczba zamówień przekracza 500, jest kluczowe. Zastosowanie niewłaściwej stawki za zamówienie lub błędne obliczenie liczby dni roboczych również prowadzi do nieprawidłowych wyników. Na przykład, obliczając wynagrodzenie tylko na podstawie 500 zamówień, można mylnie przyjąć, że wynagrodzenie wynosi 4 250 zł, co jest błędnym podejściem. Kluczowe jest także zrozumienie, że wynagrodzenie akordowe jest uzależnione od wydajności, a nie tylko od czasu pracy. W związku z tym, brak znajomości tego systemu lub niedocenianie liczby zamówień zrealizowanych w danym miesiącu prowadzi do błędnych wniosków. Warto również zaznaczyć, że w praktyce tego typu systemy są stosowane w wielu branżach, ponieważ motywują pracowników do większej produktywności i efektywności.

Pytanie 32

Kompletacja z użyciem głosu, w której pracownik magazynu otrzymuje polecenia przez słuchawki, a ich realizację musi potwierdzić poprzez odczyt cyfr i liter znajdujących się w miejscu, do którego został skierowany, dotyczy systemu

A. pick by frame
B. pick by voice
C. pick by point
D. pick by light
Wybór odpowiedzi związanych z 'pick by point', 'pick by light' oraz 'pick by frame' wskazuje na nieporozumienie dotyczące zasad działania systemów kompletacji. System 'pick by point' polega na wskazywaniu konkretnego punktu w magazynie, gdzie pracownik powinien udać się po towar. Zazwyczaj łączy się to z wykorzystaniem systemów wizualnych, które mogą być mniej efektywne w hałaśliwym środowisku. Z kolei 'pick by light' wykorzystuje światła LED, które wskazują lokalizację produktów do zbioru, co może być szybką i wizualną metodą, jednakże wymaga także wizualnej koncentracji na sygnalizowanych miejscach. Natomiast 'pick by frame' odnosi się do kompletacji w ramach danego obszaru roboczego, co ogranicza elastyczność i może prowadzić do błędów w przypadku złożonych zadań. Tego typu systemy nie korzystają z komunikacji głosowej, co jest kluczowym elementem 'pick by voice'. Wybór nieodpowiednich systemów może wpływać negatywnie na efektywność operacyjną oraz może prowadzić do dużych strat czasowych i błędów w zbieraniu zamówień. W praktyce, zrozumienie różnic między tymi metodami jest kluczowe dla skutecznego zarządzania procesami magazynowymi i minimalizacji błędów.

Pytanie 33

Produkcja, która charakteryzuje się najkrótszym cyklem wytwórczym oraz dużą liczbą operacji transportowych, to produkcja o charakterze

A. szeregowym
B. równoległym
C. niestacjonarnym
D. niepotokowym
Produkcja o przebiegu niepotokowym polega na realizacji zleceń w sposób losowy, co często prowadzi do wydłużenia cyklu produkcji oraz zwiększenia liczby operacji transportowych. Wybór tego modelu może wynikać z chęci dostosowania się do indywidualnych potrzeb klientów, jednak wiąże się z wysokimi kosztami operacyjnymi i czasowymi. Z kolei produkcja szeregowa, w której każda operacja następuje jedna po drugiej, nie sprzyja skróceniu cyklu produkcji, a wręcz odwrotnie — wprowadza opóźnienia związane z czasem przestoju pomiędzy poszczególnymi etapami. Zastosowanie takiego modelu może być efektywne w produkcji masowej jednego typu wyrobów, ale nie w przypadku zróżnicowanej produkcji. Z perspektywy produkcji równoległej, przyjęcie modelu niestacjonarnego również generuje problemy związane z doskonaleniem procesów. Takie podejście często prowadzi do chaosu organizacyjnego i trudności w utrzymaniu wysokiej jakości produktów. Wybór metodologii produkcji powinien być oparty na analizie potrzeb rynkowych oraz specyfiki wytwarzanych produktów, aby efektywnie wykorzystać zasoby oraz skrócić czas realizacji zleceń. W praktyce, podstawowe błędy myślowe, takie jak nadmierne skupienie na elastyczności bez analizy kosztów oraz efektywności, mogą prowadzić do nieoptymalnych decyzji produkcyjnych.

Pytanie 34

Materiał będzie dostępny 17 czerwca, a czas realizacji zamówienia wynosi 5 dni. Kiedy należy złożyć zamówienie?

A. 12 czerwca
B. 22 czerwca
C. 11 czerwca
D. 21 czerwca
Rozważając niepoprawne odpowiedzi, warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady zarządzania czasem w kontekście planowania zamówień. Na przykład, odpowiedź 11 czerwca sugeruje, że zamówienie mogło być złożone za wcześnie, co mogłoby prowadzić do nieefektywności w zarządzaniu zapasami. W idealnym scenariuszu, złożenie zamówienia z nadwyżką czasową może wydawać się korzystne, ale w rzeczywistości może prowadzić do zbędnych kosztów magazynowania i przestarzałych zapasów. Z drugiej strony, odpowiedzi 21 czerwca i 22 czerwca pokazują typowy błąd myślowy związany z opóźnieniem w złożeniu zamówienia. Złożenie zamówienia po 12 czerwca nie zdążyłoby na czas, aby materiał dotarł do nas 17 czerwca, co mogłoby zakłócić nasze plany produkcyjne. W kontekście dobrych praktyk, organizacje powinny ściśle przestrzegać zasad planowania i przewidywania, aby unikać takich sytuacji. Kluczowe jest również zrozumienie pojęcia buforu czasowego, który powinien być brany pod uwagę, by zminimalizować ryzyko związane z opóźnieniami dostaw. Dlatego prawidłowe podejście do zarządzania zamówieniami wymaga zarówno precyzyjnego obliczania terminów, jak i elastycznego reagowania na zmieniające się okoliczności.

Pytanie 35

Zdjęcie przedstawia magazyn

Ilustracja do pytania
A. półotwarty.
B. przemysłowy.
C. specjalny
D. zamknięty.
Odpowiedź "półotwarty" jest poprawna, ponieważ magazyn przedstawiony na zdjęciu posiada dach oraz jedną ścianę boczną, co jest charakterystyczne dla obiektów półotwartych. Magazyny półotwarte są powszechnie stosowane w logistyce i przechowywaniu towarów, gdzie zapewniają ochronę przed warunkami atmosferycznymi, jednocześnie umożliwiając łatwy dostęp do przechowywanych materiałów. Tego typu magazyny często spotyka się w sektorze budowlanym, gdzie przechowywane są materiały budowlane, a ich konstrukcja pozwala na efektywne zarządzanie przestrzenią. W standardach budowlanych, magazyny półotwarte są w pełni zgodne z normami bezpieczeństwa, oferując odpowiednie zabezpieczenia przed kradzieżą oraz warunkami atmosferycznymi. Dzięki swojej konstrukcji, umożliwiają one również swobodny przepływ powietrza, co jest istotne w przypadku przechowywania produktów wymagających odpowiednich warunków przechowywania. Rekomendowane praktyki wskazują, że odpowiednie dostosowanie magazynu do potrzeb przechowywanych towarów znacząco podnosi efektywność operacyjną.

Pytanie 36

Średnia wartość zapasów towarów w hurtowni artykułów chemicznych w danym okresie wynosi 30 000 zł. Jak obliczyć miesięczny koszt przechowywania towarów, jeśli wskaźnik kosztów magazynowania to 2%?

A. 500 zł
B. 700 zł
C. 800 zł
D. 600 zł
W przypadku błędnych odpowiedzi, takich jak 500 zł, 700 zł czy 800 zł, występuje typowy błąd interpretacji danych i obliczeń. Odpowiedź 500 zł mogłaby wynikać z nieprawidłowego zrozumienia wskaźnika kosztów magazynowania, w którym pominięto kluczowy krok mnożenia wartości zapasu przez procent. Osoby udzielające tej odpowiedzi mogły także nie zdawać sobie sprawy z tego, że wskaźnik kosztów zawsze odnosi się do wartości zapasu, a nie jest to kwota stała. Z kolei odpowiedzi 700 zł i 800 zł mogą sugerować, że osoby te mogły pomylić się w obliczeniach, dodając lub mnożąc inne, nieistniejące wartości, co jest typowym błędem w pracy ze wskaźnikami finansowymi. Często zdarza się, że nie uwzględnia się precyzyjnych obliczeń potrzebnych do oszacowania kosztów, co prowadzi do niepoprawnych wniosków. Warto zwrócić uwagę, że w dziedzinie gospodarki magazynowej, precyzyjne obliczenia i zrozumienie koncepcji kosztów są kluczowe dla efektywnego zarządzania zapasami oraz planowania operacji. Dobre praktyki branżowe zalecają staranne monitorowanie wskaźników oraz regularne aktualizowanie danych finansowych, aby ścisłe zarządzanie kosztami przekładało się na oszczędności i zwiększoną efektywność operacyjną.

Pytanie 37

Obszar rachunkowości, który zajmuje się analizowaniem oraz dostarczaniem informacji kierownictwu firmy w kontekście organizacji pracy i realizacji działań gospodarczych, określamy mianem

A. zarządcza
B. finansowa
C. bankowa
D. podatkowa
Rachunkowość bankowa, finansowa i podatkowa są różnymi, ale równie istotnymi aspektami ogólnej rachunkowości, które pełnią odmienne funkcje. Rachunkowość bankowa koncentruje się na operacjach finansowych instytucji bankowych, takich jak lokaty, kredyty czy obrót gotówkowy. Jej głównym celem jest zarządzanie ryzykiem finansowym oraz zapewnienie zgodności z regulacjami prawnymi. Rachunkowość finansowa zajmuje się tworzeniem sprawozdań finansowych, które odzwierciedlają sytuację finansową przedsiębiorstwa na dany moment, co jest obowiązkowe z punktu widzenia prawa oraz standardów rachunkowości. Głównym zadaniem jest dostarczenie informacji dla zewnętrznych interesariuszy, takich jak inwestorzy czy kredytodawcy, a nie wewnętrznych menedżerów. Rachunkowość podatkowa natomiast koncentruje się na obliczaniu zobowiązań podatkowych oraz sporządzaniu deklaracji podatkowych zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego. Słabym punktem jest mylenie tych różnych rodzajów rachunkowości z rachunkowością zarządczą, która ma swoje unikalne cele w kontekście wsparcia procesów podejmowania decyzji w przedsiębiorstwie. Typowym błędem myślowym jest postrzeganie rachunkowości wyłącznie przez pryzmat sprawozdań finansowych, co prowadzi do zignorowania znaczenia analizy zarządczej dla efektywności operacyjnej i strategicznej organizacji.

Pytanie 38

W zarządzaniu magazynem koszty zmienne są

A. niezależne od liczby przechowywanych towarów
B. zależne od ilości przechowywanych zapasów
C. zależne od liczby środków trwałych w magazynie
D. niezależne od liczby zapasów dostarczonych do firmy
Koszty zmienne w zarządzaniu magazynem są ściśle związane z ilością przechowywanych zapasów, co oznacza, że rosną one proporcjonalnie do wzrostu tej ilości. Przykładem kosztów zmiennych mogą być wydatki na energię elektryczną, wynajem miejsca magazynowego czy też koszty związane z obsługą logistyczną. W praktyce, im więcej towarów znajduje się w magazynie, tym więcej energii potrzeba do ich utrzymania oraz więcej pracy ze strony pracowników magazynowych. Jest to zgodne z zasadami zarządzania operacyjnego, które podkreślają znaczenie monitorowania kosztów w zależności od poziomu zapasów. Dobre praktyki branżowe, takie jak Just-in-Time (JIT), również sugerują minimalizację zapasów, co skutkuje redukcją kosztów zmiennych, umożliwiając tym samym lepsze zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa. W związku z tym, umiejętność analizowania i prognozowania kosztów zmiennych jest kluczowa dla efektywnego zarządzania magazynem oraz optymalizacji działań operacyjnych.

Pytanie 39

Tabela przedstawia wartość przesyłek doręczonych przez przedsiębiorstwo kurierskie w roku 2009. W analizie statystycznej zjawiska posłużono się wskaźnikiem

Rodzaj przesyłkiWartość przesyłki w złUdział w %
zwykłe57 50057,5
ekspresowe42 50042,5
razem100 000100,0
A. korelacji.
B. struktury.
C. dyspersji.
D. dynamiki.
Wybór niewłaściwego wskaźnika w kontekście analizy danych może prowadzić do błędnych wniosków i decyzji. Wskaźniki korelacji, dyspersji i dynamiki różnią się fundamentalnie od wskaźnika struktury. Korelacja ocenia zależności między zmiennymi, co w praktyce oznacza, że bada, czy zmiana jednej zmiennej wpływa na inną. Jednakże, w przypadku analizy wartości przesyłek, nie chodzi o zależności, a o udział różnych kategorii w ogólnej wartości. Wskaźnik dyspersji, z kolei, dotyczy rozprzestrzenienia danych wokół średniej, co jest istotne w kontekście zmienności, ale nie odnosi się do analizy strukturalnej udziałów. Wskaźnik dynamiki analizuje zmiany w czasie, co ma znaczenie dla trendów, ale nie dla struktury. Typowym błędem myślowym jest mylenie różnych typów wskaźników i stosowanie ich w nieodpowiednich kontekstach. W analizie danych statystycznych istotne jest, aby dobrać odpowiedni wskaźnik do konkretnego celu, co zapewnia dokładność i adekwatność wyników. Dlatego kluczowe jest zrozumienie, że tabela, która przedstawia udział procentowy przesyłek, jednoznacznie wymaga zastosowania wskaźnika struktury, a nie innych wskaźników, które nie odnoszą się do tego aspektu.

Pytanie 40

Wyznacz optymalną wielkość dostawy, biorąc pod uwagę planowany roczny popyt na poziomie 40 000 sztuk, koszt realizacji jednego zamówienia wynoszący 500,00 zł, cenę jednostkową równą 100,00 zł oraz wskaźnik rocznego kosztu utrzymania zapasów wynoszący 0,1.

A. 2 000 szt.
B. 1 415 szt.
C. 200 szt.
D. 20 000 szt.
Podczas analizy błędnych odpowiedzi warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które mogą prowadzić do mylnych obliczeń. W przypadku odpowiedzi, które sugerują zbyt małe ilości, takie jak 200 szt. czy 1 415 szt., można zauważyć, że te wartości nie uwzględniają rzeczywistych kosztów związanych z utrzymaniem zapasów oraz częstości zamówień. Zbyt niska wielkość zamówienia może prowadzić do zwiększenia całkowitych kosztów logistycznych związanych z częstymi zamówieniami, co jest sprzeczne z celem optymalizacji kosztów. Z kolei odpowiedź sugerująca 20 000 szt. ignoruje zasadę, że większa ilość zamówienia powoduje znaczny wzrost kosztów utrzymania, co również negatywnie wpływa na efektywność gospodarowania zapasami. W rzeczywistości, model EOQ koncentruje się na równowadze pomiędzy kosztami zamówienia a kosztami utrzymania, co otwiera drogę do bardziej zrównoważonego podejścia w zarządzaniu zapasami. Zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla skutecznego planowania i realizacji strategii zarządzania zapasami, a także dla poprawy zyskowności przedsiębiorstwa.