Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 00:49
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 01:31

Egzamin zdany!

Wynik: 37/40 punktów (92,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. mieszarkę korytową do wykonywania zapraw.
B. węzeł betoniarski.
C. stanowisko produkcji wyrobów betonowych.
D. betoniarkę z koszem zasypowym.
Na rysunku przedstawiono węzeł betoniarski, który odgrywa kluczową rolę w procesie produkcji betonu. Węzeł ten składa się z różnych komponentów, takich jak zasieki do składowania kruszyw, silos do magazynowania cementu oraz mieszalnik, który łączy wszystkie składniki w odpowiednich proporcjach. Przykładowo, podczas budowy dużych obiektów, takich jak mosty czy hale przemysłowe, węzeł betoniarski zapewnia efektywne i szybkie dostarczanie betonu na plac budowy, co zwiększa efektywność prac. W branży budowlanej, zgodnie z normami PN-EN 206 oraz PN-EN 8500, ważne jest, aby produkcja betonu odbywała się w kontrolowanych warunkach, co zapewnia węzeł betoniarski. Umożliwia on również dostosowanie receptur betonu do specyficznych wymagań projektu, co jest niezbędne w przypadku zastosowań specjalistycznych, takich jak beton o wysokiej wytrzymałości na ściskanie.

Pytanie 2

Na rysunku przedstawiono ściankę murowaną z cegły

Ilustracja do pytania
A. dziurawki, o grubości 1/4 cegły.
B. kratówki, o grubości 1/4 cegły.
C. dziurawki, o grubości 1/2 cegły.
D. kratówki, o grubości 1/2 cegły.
Wybór odpowiedzi, która sugeruje użycie kratówki, wskazuje na niezrozumienie podstawowych różnic między rodzajami cegieł oraz ich zastosowaniem w praktyce budowlanej. Cegły kratówki, które posiadają otwory wzdłużne, są stosowane przede wszystkim w konstrukcjach, gdzie kluczowe są właściwości nośne oraz wentylacyjne. Ich grubość, nawet w przypadku 1/4 cegły, nie jest odpowiednia dla ścian murowanych, gdzie wymagana jest większa masa dla zapewnienia stabilności. Ponadto, błędne podejście do grubości cegły w kontekście budowy ścian prowadzi do niewłaściwych wniosków na temat ich funkcjonalności. W przypadku ścian jednowarstwowych, kluczowym jest, aby grubość cegły wynosiła przynajmniej 1/2 cegły, co zapewnia odpowiednią izolacyjność i nośność. Ponadto, pomijanie aspektów takich jak rodzaj cegły oraz sposób jej ułożenia może prowadzić do poważnych problemów w budowie, w tym do obniżenia efektywności energetycznej budynku. Warto w tym kontekście przypomnieć, że zgodnie z normami budowlanymi, dobór materiałów musi być przemyślany i dostosowany do specyfiki danego projektu budowlanego.

Pytanie 3

Na którym rysunku przedstawiono lico muru, który wykonano w wiązaniu krzyżykowym?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. A.
D. C.
Odpowiedź A jest poprawna, ponieważ ilustruje lico muru wykonane w wiązaniu krzyżykowym. Wiązanie krzyżykowe jest techniką układania cegieł, która zapewnia nie tylko estetykę, ale także stabilność konstrukcji. W tym typie wiązania cegły w kolejnych rzędach są układane naprzemiennie - co drugi rząd jest ułożony wzdłuż, a co drugi wszerz, co tworzy charakterystyczny krzyżujący się wzór. Przykładem zastosowania wiązania krzyżykowego może być budowa murów oporowych, gdzie ważne jest równomierne rozłożenie obciążeń oraz stabilność całej struktury. Zastosowanie tej techniki w praktyce często znajduje się w projektach budowlanych, gdzie przewiduje się narażenie na różne siły działające na mur. Dobrą praktyką jest również wykonanie próbnych segmentów muru, aby upewnić się, że zastosowane wiązanie odpowiada wymaganiom projektowym i normom budowlanym.

Pytanie 4

Przedstawiony na rysunku pustak ceramiczny służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. obudowy pionów kanalizacyjnych.
B. obudowy rur centralnego ogrzewania.
C. przewodów wentylacyjnych.
D. ścian z pustką powietrzną.
Pustak ceramiczny, który został przedstawiony na rysunku, ma unikalne cechy konstrukcyjne, które czynią go idealnym materiałem do budowy przewodów wentylacyjnych. Otwory w pustaku są kluczowe, ponieważ pozwalają na efektywny przepływ powietrza, co jest niezbędne w systemach wentylacyjnych, a także w obiektach budowlanych, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie pustaków ceramicznych w systemach wentylacyjnych pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej oraz redukcję kosztów eksploatacji. Dodatkowo, ceramiczne materiały są odporne na działanie wysokich temperatur i korozję, co sprawia, że są one długotrwałym rozwiązaniem. W praktyce, zastosowanie pustaków ceramicznych w wentylacji może przyczynić się do poprawy komfortu mieszkańców poprzez regulację temperatury i wilgotności powietrza.

Pytanie 5

Całkowita powierzchnia dwóch ścian o rozmiarach 4,0 x 2,5 x 0,25 m, wykonanych z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie cementowej, jest równa

A. 2,5 m2
B. 5,0 m2
C. 20,0 m2
D. 10,0 m2
Aby obliczyć powierzchnię dwóch ścian o wymiarach 4,0 x 2,5 m, trzeba użyć wzoru na pole prostokąta. No, wychodzi, że jedna ściana ma 4,0 m razy 2,5 m, co daje 10,0 m2. A jak mamy dwie takie ściany, to łączna powierzchnia to po prostu 10,0 m2 razy 2, czyli w sumie 20,0 m2. Takie wyliczenia są naprawdę ważne w budowlance, zwłaszcza przy planowaniu i obliczaniu kosztów materiałów. Z mojego doświadczenia, dobrze jest umieć tak liczyć, bo dzięki temu można dokładniej ocenić, ile materiałów będzie potrzebnych. Warto też zwrócić uwagę na różne normy dotyczące materiałów budowlanych, bo to może wpłynąć na to, co wybierzemy do naszego projektu, czy to cegły, czy zaprawę. Zrozumienie takich podstawowych obliczeń geometrycznych to niezbędna umiejętność dla każdego inżyniera budowlanego i architekta.

Pytanie 6

Jeśli norma zużycia cegieł kratówek do postawienia 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, a koszt jednej cegły to 2 zł, to jaki będzie łączny koszt zakupu cegieł potrzebnych do budowy 10 m2 muru o grubości 25 cm?

A. 500 zł
B. 100 zł
C. 1 000 zł
D. 2 000 zł
Koszt zakupu cegieł do wykonania 10 m2 muru można łatwo obliczyć, stosując dane podane w pytaniu. Jeśli norma zużycia cegieł do wymurowania 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, to do wykonania 10 m2 potrzebujemy 500 cegieł (50 cegieł/m2 x 10 m2 = 500 cegieł). Każda cegła kosztuje 2 zł, więc całkowity koszt zakupu cegieł wyniesie 1000 zł (500 cegieł x 2 zł/cegła = 1000 zł). Tego typu obliczenia są standardową praktyką w budownictwie, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów ma kluczowe znaczenie dla planowania budżetu projektu. Przykładowo, w przypadku budowy ścian nośnych lub działowych, właściwe określenie liczby cegieł i ich kosztów pozwala na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków oraz pozwala na lepsze zarządzanie finansami projektu budowlanego. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zamówienia materiałów z wyprzedzeniem, co może przyczynić się do obniżenia kosztów poprzez negocjacje z dostawcami.

Pytanie 7

Jeśli na rysunku w skali 1:50 długość ściany, która ma być otynkowana, wynosi 15 cm, to rzeczywista długość tej ściany to

A. 7,50 m
B. 0,75 m
C. 15,00 m
D. 1,50 m
Aby obliczyć rzeczywistą długość ściany na podstawie rysunku wykonanego w skali 1:50, należy zastosować zasadę proporcji. Skala 1:50 oznacza, że 1 cm na rysunku odpowiada 50 cm w rzeczywistości. W tym przypadku długość ściany wynosi 15 cm, więc rzeczywista długość można obliczyć mnożąc długość na rysunku przez współczynnik skali: 15 cm * 50 = 750 cm, co jest równoznaczne z 7,50 m. Tego typu obliczenia są niezwykle istotne w branży budowlanej oraz architektonicznej, gdzie precyzja jest kluczowa. Używanie odpowiednich skal i umiejętność przeliczania wymiarów to podstawowe umiejętności, które pozwalają na dokładne planowanie oraz realizację projektów budowlanych. W praktyce, znajomość zasad przeliczania skali jest niezbędna do interpretacji rysunków technicznych oraz tworzenia kosztorysów, które są oparte na rzeczywistych wymiarach obiektów. Dodatkowo, znajomość skali umożliwia dokonanie właściwych pomiarów i planów, co jest kluczowe w procesach projektowych oraz budowlanych.

Pytanie 8

Do przygotowywania zapraw tynkarskich, bez wcześniejszych badań dotyczących składu i właściwości, można wykorzystać wodę

A. ze zbiorników podziemnych
B. z wodociągu
C. z rzek i jezior
D. odzyskaną z produkcji betonu
Woda z wodociągu to najlepsza opcja, jeśli chodzi o przygotowanie zaprawy tynkarskiej. Ma odpowiednie parametry, zarówno chemiczne jak i mikrobiologiczne, dzięki czemu nadaje się do budownictwa. Co ciekawe, regularnie ją badają, więc mamy pewność, że nie ma w niej żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić jakości tynków. Poza tym, są normy budowlane, jak PN-EN 1008, które jasno mówią, że woda do betonu musi być czysta i w ogóle bez zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że używając wody z wodociągu, dostajemy lepszą stabilność i jednorodność zaprawy, co jest ważne przy dalszych etapach budowy. Dobrze też mieć na uwadze, że korzystanie z tej wody zmniejsza ryzyko problemów takich jak pęknięcia czy osypywanie się tynków, co mogłoby później kosztować nas naprawy.

Pytanie 9

Jaką ilość zaprawy należy przygotować do otynkowania sufitu o wymiarach 4,0 m x 5,0 m, jeśli zapotrzebowanie na zaprawę tynkarską wynosi 4,5 kg na 1 m2?

A. 94,5 kg
B. 22,5 kg
C. 90,0 kg
D. 18,0 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy potrzebnej do otynkowania sufitu, najpierw musimy obliczyć jego powierzchnię. Sufit o wymiarach 4,0 m x 5,0 m ma powierzchnię równą 20 m². Następnie, wiedząc, że zużycie zaprawy tynkarskiej wynosi 4,5 kg na 1 m², możemy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię sufitu. Wzór na obliczenie zaprawy to: 20 m² x 4,5 kg/m² = 90 kg. Takie obliczenia są kluczowe w pracy budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne planowanie materiałów, co z kolei wpływa na efektywność i oszczędności w projekcie. W praktyce, znajomość kosztów materiałów i ich ilości pozwala na lepsze zarządzanie budżetem oraz uniknięcie nadmiarowych wydatków na niepotrzebne zakupy. Ważne jest także, aby przy planowaniu zaprawy tynkarskiej uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak rodzaj podłoża czy technika tynkowania, które mogą wpływać na rzeczywiste zużycie zaprawy. W związku z tym, zawsze warto konsultować się z fachowcami w tej dziedzinie oraz korzystać z wytycznych producentów materiałów budowlanych.

Pytanie 10

Nałożenie tradycyjnego tynku na wyjątkowo gładką powierzchnię może prowadzić do

A. odczepiania się tynku od podłoża
B. powstawania rys skurczowych na powierzchni
C. występowania plam i wykwitów na powierzchni ściany
D. łamania się tynku zaraz po jego wyschnięciu
Jak się nałoży tradycyjny tynk na super gładką powierzchnię, to może się on odspajać. Dlaczego? Bo takie gładkie ściany, jak beton polerowany czy płyty gipsowo-kartonowe, mają mało szorstkości. A to utrudnia tynkowi dobrze się wgryźć. Dlatego przed tynkowaniem warto użyć gruntu albo jakiegoś specjalnego preparatu, żeby poprawić przyczepność. Poradziłbym też wybrać tynki, które są bardziej elastyczne i plastyczne, bo lepiej znoszą lekkie ruchy podłoża. To zmniejsza szanse na odspajanie się. No i ważne, żeby trzymać się standardów, jak normy PN-EN 998, bo to pomaga utrzymać jakość i trwałość efektu końcowego. Właściwe przygotowanie podłoża jest kluczowe, bo od tego wiele zależy.

Pytanie 11

Cementową zaprawę wykorzystuje się do budowy ścian

A. nośnych zewnętrznych
B. działowych
C. fundamentowych
D. nośnych wewnętrznych
Zaprawa cementowa jest kluczowym materiałem budowlanym, szczególnie w kontekście murowania fundamentów. Jej zastosowanie w fundamentach wynika z konieczności zapewnienia stabilności i wytrzymałości konstrukcji. Zaprawy cementowe charakteryzują się dużą odpornością na działanie sił zewnętrznych oraz na wilgoć, co jest szczególnie istotne w przypadku fundamentów, które są narażone na działanie wód gruntowych i zmienne warunki atmosferyczne. W praktyce często stosuje się zaprawy o odpowiedniej klasie wytrzymałości, zgodnej z normami budowlanymi, co zapewnia ich długotrwałość. Ważnym aspektem jest również prawidłowe przygotowanie zaprawy, które powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, aby osiągnąć optymalne właściwości mechaniczne i fizyczne. Dobrą praktyką jest również zastosowanie dodatków chemicznych, które mogą poprawić właściwości zaprawy, takie jak jej plastyczność czy odporność na wodę. Warto również zwrócić uwagę na techniki murowania, które mają kluczowe znaczenie dla trwałości i stabilności fundamentów.

Pytanie 12

Na podstawie fragmentu opisu technicznego określ, ile pojemników cementu i wapna należy zużyć do przygotowania zaprawy, jeżeli do jej sporządzenia zaplanowano 20 pojemników piasku?

Opis techniczny
(fragment)
(...) Do wykonania ścian zewnętrznych z pustaków Max należy zastosować zaprawę cementowo-wapienną odmiany E, o proporcji objętościowej składników 1 : 0,5 : 4. (...)
A. 4 pojemniki wapna i 2 pojemniki cementu.
B. 5 pojemników wapna i 2,5 pojemnika cementu.
C. 4 pojemniki cementu i 2 pojemniki wapna.
D. 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna.
Odpowiedź, która wskazuje na zużycie 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna jest właściwa, ponieważ opiera się na poprawnych proporcjach składników potrzebnych do przygotowania zaprawy. W opisie technicznym podano, że proporcje objętościowe składników wynoszą 1:0,5:4, co oznacza, że na każdy 1 pojemnik cementu przypada 0,5 pojemnika wapna i 4 pojemniki piasku. Zgodnie z planowanym użyciem 20 pojemników piasku, można obliczyć ilość pozostałych składników. 20 pojemników piasku podzielone przez 4 (czwartą część proporcji) daje 5 pojemników cementu, co odpowiada proporcji 1:4. Współczynnik dla wapna wynosi 0,5, więc 5 pojemników cementu pomnożone przez 0,5 daje 2,5 pojemnika wapna. Takie podejście nie tylko zapewnia zgodność z podanymi proporcjami, ale także wpisuje się w najlepsze praktyki budowlane, które gwarantują odpowiednią wytrzymałość i trwałość zaprawy. W praktyce, stosowanie się do tych proporcji pozwala uniknąć problemów związanych z niedostatecznym wiązaniem materiałów, co ma kluczowe znaczenie dla późniejszej jakości prac budowlanych.

Pytanie 13

Główne komponenty mieszanki betonowej do produkcji betonu standardowego to cement i woda oraz

A. popiół i wapno
B. piasek i żwir
C. popiół i keramzyt
D. piasek i wapno
Beton zwykły powstaje z kilku kluczowych składników: cementu, wody, piasku i żwiru. Te elementy razem tworzą mieszankę, która ma odpowiednie właściwości mechaniczne. Cement działa jak spoiwo, a woda wprowadza reakcję hydratacji. Piasek i żwir są ważne, bo nadają betonu odpowiednią strukturę oraz wytrzymałość. W praktyce, dobór tych składników w odpowiednich proporcjach jest mega ważny, żeby beton miał dobre parametry, takie jak odporność na ściskanie czy warunki atmosferyczne. W budowlance mamy normy, jak PN-EN 206, które mówią, jak powinny wyglądać składniki mieszanki, żeby wszystko było wysokiej jakości i bezpieczne.

Pytanie 14

Która zaprawa charakteryzuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi?

A. Cementowo-wapienna
B. Cementowo-gliniana
C. Gipsowa
D. Wapienna
Zaprawa wapienna posiada najlepsze właściwości plastyczne spośród wymienionych opcji, co czyni ją idealnym materiałem w wielu zastosowaniach budowlanych. Jej plastyczność wynika z obecności węglanu wapnia, który po zmieszaniu z wodą tworzy pastę, umożliwiającą łatwe formowanie i aplikację. Dzięki temu, zaprawy wapienne są niezwykle wszechstronne i stosowane w tradycyjnym murarstwie, renowacji zabytków oraz w budownictwie ekologicznym, gdzie istotne jest zachowanie naturalnych właściwości materiałów. W praktyce, zaprawy wapienne są często wykorzystywane do łączenia cegieł i kamieni, oferując korzystne właściwości odprowadzania wilgoci, co chroni przed rozwojem pleśni i grzybów. Dodatkowo, w porównaniu do innych zapraw, takich jak gipsowe czy cementowe, zaprawy wapienne są bardziej elastyczne, co pozwala im lepiej dostosowywać się do ruchów budynku oraz minimalizuje ryzyko pęknięć. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie zapraw wapiennych w kontekście ich zastosowania w budownictwie, co czyni je preferowanym wyborem w wielu projektach.

Pytanie 15

Na rysunku przedstawiono przekrój i widok ściany

Ilustracja do pytania
A. oblicowanej.
B. szczelinowej.
C. trój warstwowej.
D. dwuwarstwowej.
Ściana dwuwarstwowa, jak widzisz na rysunku, ma dwie ważne części: warstwę nośną i izolacyjną. Warstwa nośna to ta, która dźwiga cały ciężar, a izolacyjna, zazwyczaj z materiałów, które słabo przewodzą ciepło, dba o to, żeby w budynku było ciepło (lub chłodno). W praktyce stosowanie takich ścian jest mega istotne, bo chodzi o to, żeby energia się nie marnowała, co teraz jest ważne na etapie budowy, bo musimy przestrzegać różnych norm, jak na przykład PN-EN 12831. Zewnętrzna warstwa z siatką i tynkiem jest potrzebna, żeby chronić ścianę przed deszczem czy śniegiem, ale też po to, żeby budynek ładniej wyglądał. Ważne jest, żeby te ściany były dobrze wykonane, bo wtedy unikniemy "mostków termicznych", a to z kolei pozwoli nam zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia.

Pytanie 16

Na podstawie fragmentu instrukcji określ, jakiej długości pręty zbrojeniowe należy umieścić pod otworem okiennym o szerokości 150 cm?

Instrukcja wykonywania ścian zewnętrznych
w systemie Ytong
(fragment)


„ (...) W strefach podokiennych należy umieszczać zbrojenie poziome (firmowe do spoin wspornych lub dwa pręty ze stali żebrowanej o średnicy 8 mm). Należy pamiętać, aby zbrojenie przedłużyć co najmniej 0,5 metra poza krawędzie otworów."(...)
A. 250 cm
B. 225 cm
C. 200 cm
D. 150 cm
Odpowiedź 250 cm jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z zasadami projektowania konstrukcji, pręty zbrojeniowe powinny wystawać poza otwór okienny, aby zapewnić odpowiednią nośność oraz stabilność. W tym przypadku, otwór o szerokości 150 cm wymaga, aby pręty zbrojeniowe były dłuższe o 0,5 metra z każdej strony, co daje dodatkowe 100 cm. Suma długości otworu i wystających prętów zbrojeniowych wynosi więc 250 cm. W praktyce, właściwe zbrojenie jest kluczowe dla zapobiegania pękaniu betonu oraz zwiększenia trwałości konstrukcji. Dobre praktyki w budownictwie zalecają stosowanie prętów zbrojeniowych zgodnie z normami Eurokod, które definiują szczegółowe wymagania dotyczące ich długości i umiejscowienia. Ponadto, prawidłowe zbrojenie wokół otworów, takich jak okna czy drzwi, jest niezbędne dla zachowania integralności strukturalnej budynku oraz zapewnienia bezpieczeństwa jego użytkowników.

Pytanie 17

Oblicz wydatki na robociznę wzniesienia 100 m2 ścian obiektu z pustaków Porotherm, mając na uwadze, że czas potrzebny na wykonanie 1 m2 muru z tych pustaków wynosi 1,15 h, przy założonym 10-godzinnym czasie pracy, a wynagrodzenie murarza to 140 zł.

A. 1 410 zł
B. 1 610 zł
C. 1 232 zł
D. 2 012 zł
Koszt robocizny wymurowania 100 m2 ścian z pustaków Porotherm oblicza się na podstawie nakładu czasu oraz stawki za roboczogodzinę murarza. W przypadku, gdy nakład czasu na wykonanie 1 m2 muru wynosi 1,15 h, to dla 100 m2 potrzebujemy 115 h (1,15 h/m2 x 100 m2). Przy 10-godzinnym systemie pracy, murarz wykonuje 10 m2 w ciągu jednego dnia, co oznacza, że na wymurowanie 100 m2 potrzeba 10 dni (100 m2 ÷ 10 m2/dzień). Przy stawce 140 zł za dniówkę, całkowity koszt robocizny wynosi 10 dni x 140 zł/dzień, co daje 1400 zł. Jednak, przy dokładnym przeliczeniu czasu pracy, koszt robocizny powinien być obliczony jako (115 h x 14 zł/h) co daje nam 1610 zł. To podejście uwzględnia zarówno stawkę godzinową, jak i efektywność pracy w danym systemie. W budownictwie kluczowe jest dokładne oszacowanie czasu pracy, aby uniknąć niedoszacowania kosztów projektu."

Pytanie 18

Jakie metody należy zastosować, aby zabezpieczyć metalowe elementy przed korozją podczas wznoszenia ścian z bloczków gipsowych?

A. Nałożyć farbę olejną
B. Zastosować pokost lniany
C. Pokryć lakierem asfaltowym
D. Aplikować mleczko cementowe
Pokrycie elementów metalowych lakierem asfaltowym to skuteczny sposób na ich zabezpieczenie przed korozją, szczególnie w kontekście murowania ścian z bloczków gipsowych. Lakier asfaltowy tworzy elastyczną, wodoodporną powłokę, która izoluje metal od wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych, co jest kluczowe w zapobieganiu korozji. Przykładem zastosowania tego rozwiązania mogą być zbrojenia w konstrukcjach betonowych, które są często narażone na działanie wody i innych substancji chemicznych. Stosowanie takiego zabezpieczenia jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które zalecają stosowanie odpowiednich powłok ochronnych na metalowych elementach konstrukcyjnych. Powłoka asfaltowa nie tylko chroni przed korozją, ale również przed działaniem substancji chemicznych, co czyni ją odpowiednim wyborem w różnych warunkach budowlanych. Warto również zauważyć, że prawidłowe przygotowanie powierzchni metalu przed nałożeniem lakieru asfaltowego, takie jak odtłuszczenie i oczyszczenie, jest kluczowe dla zapewnienia trwałości ochrony. W kontekście przepisów budowlanych, użycie lakierów asfaltowych jest często zalecane w standardach dotyczących ochrony przed korozją w obiektach budowlanych.

Pytanie 19

Który rodzaj tynku jest odporny na wodę?

A. Wapienny
B. Mozaikowy
C. Renowacyjny
D. Gipsowy
Tynk mozaikowy jest uznawany za wodoodporny ze względu na swoją strukturę oraz zastosowane składniki. Zawiera on drobne kawałki kamienia, szkła lub ceramiki, które są osadzone w matrycy cementowej. Dzięki temu tynk ten charakteryzuje się niską nasiąkliwością, co czyni go idealnym do stosowania w miejscach narażonych na działanie wody, takich jak baseny, fontanny czy elewacje budynków w wilgotnym klimacie. W praktyce, odpowiednie użycie tynku mozaikowego pozwala nie tylko na osiągnięcie efektownego wyglądu, ale również na zapewnienie długotrwałej ochrony przed korozją i degradacją spowodowaną działaniem czynników atmosferycznych. Dobrą praktyką jest stosowanie tynków mozaikowych w strefach, gdzie występuje duża wilgotność oraz w miejscach, które są podatne na bezpośredni kontakt z wodą, co może znacząco wydłużyć trwałość materiałów budowlanych i poprawić estetykę wykończenia. Warto również pamiętać, że odpowiednia aplikacja tynku mozaikowego zgodnie z zaleceniami producenta oraz normami budowlanymi jest kluczowa dla uzyskania optymalnych właściwości wodoodpornych.

Pytanie 20

Oblicz całkowity koszt robocizny należny za ręczne wykonanie tynku zwykłego kategorii II na stropie garażu, którego wymiary w rzucie wynoszą 5,0 x 4,2 m, a stawka godzinowa tynkarza i robotnika wynosi łącznie 15,00 zł za 1 r-g.

Ilustracja do pytania
A. 199,74 zł
B. 292,95 zł
C. 951,15 zł
D. 133,16 zł
Poprawna odpowiedź wynika z dokładnego obliczenia kosztów robocizny związanej z ręcznym tynkowaniem stropu garażu. Na początku obliczamy powierzchnię stropu, która w tym przypadku wynosi 5,0 m x 4,2 m, co daje 21 m². Następnie, korzystając z tabeli nakładów pracy na 100 m² dla tynku zwykłego kategorii II, możemy określić, ile roboczogodzin potrzebujemy na wykonanie tej pracy. Jeśli załóżmy, że na 100 m² przypada określona liczba roboczogodzin, to dla 1 m² będzie to znacznie mniej. Po przeliczeniu na 21 m² uzyskujemy całkowity nakład pracy, który następnie mnożymy przez stawkę godzinową wynoszącą 15,00 zł. Ostatecznie, po dokonaniu obliczeń, uzyskujemy wynik 199,74 zł. Warto zauważyć, że dokładność tych obliczeń jest kluczowa w praktyce budowlanej, gdyż pozwala na precyzyjne planowanie budżetu oraz efektywne zarządzanie zasobami w trakcie realizacji prac budowlanych.

Pytanie 21

Zgodnie z Zasadami obmiaru robót tynkarskich podczas obmiaru tynku wewnętrznego ściany z jednym otworem okiennym o tynkowanych ościeżach należy odjąć powierzchnię tego otworu, jeżeli wynosi ona ponad

Zasady obmiaru robót tynkarskich
(fragment)
(...) Z powierzchni tynków nie odlicza się powierzchni nieotynkowanych lub ciągnionych mających więcej niż 1 m2 i powierzchni otworów do 3 m2, jeżeli ościeża ich są tynkowane. (...)
A. 0,5 m2
B. 3,0 m2
C. 2,0 m2
D. 1,0 m2
Odpowiedź "3,0 m2" jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z Zasadami obmiaru robót tynkarskich, powierzchnię otworów, których powierzchnia nie przekracza 3 m2, należy odjąć od powierzchni tynków, o ile tynkowane są również ościeża. W przypadku otworów o powierzchni powyżej 1 m2, ale nieprzekraczającej 3 m2, nie ma konieczności odliczania ich powierzchni, co jest zgodne z przyjętymi normami. Praktycznie oznacza to, że w przypadku typowych budynków mieszkalnych, gdzie często spotykamy się z oknami o standardowych wymiarach, odpowiednie uwzględnienie takich otworów podczas obmiaru tynku pozwala na dokładniejsze ustalenie ilości materiałów potrzebnych do wykonania robót tynkarskich. Przykładowo, jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniem z dużymi oknami, warto wiedzieć, że ich powierzchnia nie wpłynie na całkowity koszt robót, co jest istotne w kontekście zarządzania budżetem projektu budowlanego. Zastosowanie tych zasad nie tylko wpływa na poprawność obliczeń, ale również na efektywność procesu budowlanego, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 22

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. kratówki klasy 15
B. ceramiczne pełne klasy 20
C. klinkierowe klasy 20
D. ceramiczne pełne klasy 15
Odpowiedź "ceramiczne pełne klasy 15" jest poprawna, ponieważ zachowuje spójność z materiałem, z którego został wykonany oryginalny mur. Cegły ceramiczne pełne klasy 15 charakteryzują się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi i trwałością, co zapewnia ich kompatybilność z zaprawą cementowo-wapienną M15 używaną do budowy muru. Zastosowanie identycznego materiału jest kluczowe dla utrzymania jednorodności i stabilności strukturalnej. W praktyce, przy wymianie cegieł, szczególnie w narożnikach, kluczowe jest, aby nowo zastosowane cegły miały podobne właściwości, aby unikać problemów związanych z różnicami w rozszerzalności cieplnej czy absorpcji wilgoci. Ponadto, zachowanie klasy 15 w cegłach zapewnia odpowiednią nośność i odporność na czynniki zewnętrzne, co jest zgodne z normami budowlanymi. Warto pamiętać, że użycie cegieł o wyższej klasie, takich jak klasy 20, mogłoby wprowadzić niepożądane napięcia w strukturze muru, co w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do uszkodzeń murów.

Pytanie 23

W odnawianym obiekcie należy zamurować otwór o powierzchni 1,5 m2, usytuowany w ściance działowej o grubości 1/2 cegły, wykonanej na zaprawie cementowo-wapiennej. Jeśli czas pracy przy zamurowywaniu 1 m2 otworu wynosi 2,5 r-g, a stawka za robociznę wynosi 12 zł/r-g, to jakie będzie wynagrodzenie murarza za zrealizowanie tej czynności?

A. 30 zł
B. 48 zł
C. 60 zł
D. 45 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za zamurowanie otworu o powierzchni 1,5 m2, należy najpierw ustalić nakład robocizny. W przypadku zamurowania 1 m2 otworu, nakład wynosi 2,5 r-g, co oznacza, że dla otworu o powierzchni 1,5 m2, całkowity nakład robocizny wyniesie: 1,5 m2 x 2,5 r-g/m2 = 3,75 r-g. Następnie, aby obliczyć wynagrodzenie, należy pomnożyć całkowity nakład robocizny przez stawkę robocizny, która wynosi 12 zł/r-g. Zatem wynagrodzenie murarza wynosi: 3,75 r-g x 12 zł/r-g = 45 zł. Tego rodzaju obliczenia są standardową praktyką w branży budowlanej, gdzie dokładne oszacowanie kosztów pracy jest kluczowe dla efektywnego zarządzania budżetem projektu. Przykład ten ilustruje, jak ważne jest umiejętne przeliczanie nakładów robocizny oraz kosztów pracy, co przyczynia się do lepszego planowania i realizacji inwestycji budowlanych.

Pytanie 24

Odpady powstałe w wyniku demontażu ścian działowych na drugim piętrze budynku powinny być

A. zbierane w jednym miejscu w obiekcie
B. transportowane na zewnątrz z wykorzystaniem obudowanych zsypów
C. wydobywane na zewnątrz przez okna do podstawionych pojemników
D. układane na stropach w rejonie okien
Usuwanie gruzu powstałego podczas rozbiórki ścian działowych na drugiej kondygnacji w budynku przy użyciu obudowanych zsypów jest najlepszym rozwiązaniem, które zapewnia bezpieczeństwo oraz efektywność procesu. Obudowane zsypy umożliwiają kontrolowane przekazywanie materiałów budowlanych na zewnątrz, co minimalizuje ryzyko wypadków oraz ogranicza zanieczyszczenie terenu budowy. W praktyce, zastosowanie zsypów pozwala na jednoczesne usuwanie gruzu i kontynuowanie innych prac budowlanych bez zbędnych przerw. Ponadto, zgodnie z normami BHP, takie rozwiązania zmniejszają ryzyko upadków materiałów z wysokości, co jest kluczowe dla ochrony pracowników. Warto również zauważyć, że obudowane zsypy mogą być dostosowane do różnego rodzaju materiałów, co zwiększa ich uniwersalność. W sytuacjach, gdzie gruz jest usuwany z wyższych kondygnacji, stosowanie zsypów z osłonami jest standardem w branży budowlanej, co potwierdzają odpowiednie regulacje prawne i normy bezpieczeństwa.

Pytanie 25

Główne składniki mieszanki betonowej stosowanej do produkcji betonu zwykłego to

A. cement, popiół, keramzyt i woda
B. cement, wapno, piasek i woda
C. cement, piasek, żwir i woda
D. cement, piasek, keramzyt i woda
Wiesz, podstawowe składniki, które są potrzebne do zrobienia betonu zwykłego, to cement, piasek, żwir i woda. Cement działa jak spoiwo, które łączy resztę składników. Piasek i żwir to te materiały, które nadają betonowi dobrą strukturę i wytrzymałość. Woda jest super ważna, bo to ona pozwala na reakcje chemiczne przy wiązaniu cementu. W praktyce, proporcje tych składników są mega istotne, żeby beton miał odpowiednią wytrzymałość i trwałość. Są normy budowlane, jak PN-EN 206, które mówią, jakie składniki i właściwości powinien mieć beton, żeby można go było używać w różnych warunkach. Beton zwykły, z tymi składnikami, jest naprawdę powszechnie stosowany w budownictwie, od fundamentów po różne konstrukcje nośne, bo jest uniwersalny i solidny.

Pytanie 26

Jeśli w murowanym obiekcie długość filarka międzyokiennego z zastosowaniem cegły ceramicznej pełnej wynosi 90 cm, to oznacza, że konieczne jest wymurowanie filarka o długości

A. 3,0 cegły
B. 3,5 cegły
C. 4,0 cegły
D. 2,5 cegły
Długość filarka międzyokiennego wynosząca 90 cm przekłada się na ilość cegieł potrzebnych do jego wymurowania. Cegła ceramiczna pełna standardowo ma wymiary 25 cm x 12 cm x 6,5 cm. Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do uzyskania filarka o długości 90 cm, należy podzielić długość filarka przez długość cegły. W tym przypadku 90 cm / 25 cm = 3,6. Jednak należy uwzględnić również spoiny, które są nieodłącznym elementem murowania. Przyjęcie wartości spoiny może prowadzić do zaokrąglenia, co w praktyce w tym przypadku daje wynik 3,5 cegły. Takie obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, aby uniknąć błędów w obliczeniach, co może prowadzić do niedoboru materiałów lub nadmiernych kosztów. Zastosowanie standardów budowlanych, które określają minimalne grubości spoin, pozwala na dokładniejsze planowanie i oszacowanie potrzebnych materiałów.

Pytanie 27

Szerokość filarka międzyokiennego na fragmencie rzutu kondygnacji wynosi

Ilustracja do pytania
A. 50 cm
B. 90 cm
C. 110 cm
D. 130 cm
Szerokość filarka międzyokiennego to bardzo ważny element, który nie tylko wpływa na stabilność całej budowli, ale też na to, jak wygląda przestrzeń wewnętrzna. W tym przypadku, jak pokazał rysunek, dobra szerokość filarka to 50 cm. To jest zgodne z powszechnymi normami budowlanymi, które mówią, że filarki powinny mieć minimum 50 cm, żeby dobrze trzymały całość i były trwałe. Właściwa szerokość filarka jest kluczowa, bo jak będzie za wąski, to możemy mieć problemy z obciążeniem, co nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa. Myślę, że w pracy architekta czy inżyniera trzeba mieć na uwadze takie szczegóły jak ta szerokość filarka, bo to wpływa na jakość i estetykę budynków, które projektujemy. Jeśli nie będziemy przestrzegać tych norm, to możemy spotkać się z trudnościami. Dlatego warto to mieć na uwadze.

Pytanie 28

Na ilustracji przedstawiono urządzenie przeznaczone do

Ilustracja do pytania
A. dozowania składników zaprawy budowlanej.
B. transportu mieszanki betonowej.
C. mieszania składników zaprawy budowlanej.
D. zagęszczania mieszanki betonowej.
Betoniarka, przedstawiona na ilustracji, to kluczowe urządzenie w procesie budowlanym, służące do mieszania składników zaprawy budowlanej. Jej konstrukcja, z wirującym bębnem oraz łopatkami wewnątrz, umożliwia efektywne łączenie cementu, piasku, kruszywa oraz wody, co jest niezbędne do uzyskania jednorodnej mieszanki betonowej. Właściwe wymieszanie składników wpływa na jakość końcowego produktu, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 206 dotycząca betonu. W praktyce betoniarki są wykorzystywane na placach budowy do produkcji betonowych fundamentów, elementów prefabrykowanych oraz innych konstrukcji. Ich wydajność oraz zdolność do szybkiego przygotowania mieszanki sprawiają, że są niezastąpione w branży budowlanej, szczególnie w dużych projektach, gdzie czas oraz jakość materiałów są kluczowe.

Pytanie 29

Na ilustracji przedstawiono wyrób silikatowy drążony przeznaczony do budowy

Ilustracja do pytania
A. ścian fundamentowych.
B. ścian osłonowych i działowych.
C. przewodów wentylacyjnych.
D. przewodów kominowych.
Wybór niewłaściwych odpowiedzi może wynikać z nieporozumienia dotyczącego właściwości materiałów budowlanych oraz ich zastosowania. Przewody kominowe wymagają materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz korozję, takich jak ceramika lub stal nierdzewna, a nie drążone wyroby silikatowe, które nie są projektowane do pracy w takich warunkach. Ponadto, przewody wentylacyjne, które muszą spełniać określone standardy dotyczące przepływu powietrza oraz odporności na działanie substancji chemicznych, także nie mogą być realizowane z silikatów drążonych. Ściany fundamentowe są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń z całej konstrukcji i muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak beton czy bloczki fundamentowe, które zapewniają odpowiednią nośność. Użycie wyrobów silikatowych w tych zastosowaniach mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ ich właściwości mechaniczne nie odpowiadają wymaganiom stawianym przez konstrukcję fundamentów, kominów czy przewodów wentylacyjnych. Zrozumienie specyfiki materiałów budowlanych oraz ich właściwości jest kluczowe dla skutecznego projektowania i wykonawstwa budowlanego, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze materiałów analizować ich zastosowanie zgodnie z odpowiednimi normami i standardami branżowymi.

Pytanie 30

Na ilustracji przedstawiono elementy stropu

Ilustracja do pytania
A. Fert.
B. Porotherm.
C. Teriva.
D. Akermana.
System Porotherm jest znany ze swojej innowacyjnej konstrukcji, która łączy w sobie pustaki ceramiczne oraz belki stropowe. Pustaki ceramiczne charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, co pozwala na znaczną oszczędność energii w obiektach budowlanych. Belki stropowe z wbudowanymi kratownicami zbrojeniowymi zapewniają nie tylko dużą nośność, ale również stabilność całej struktury. W praktyce system Porotherm jest stosowany w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych, gdzie wymagana jest efektywność energetyczna oraz trwałość. Dzięki zastosowaniu tego systemu można realizować zarówno małe, jak i duże projekty budowlane, spełniając jednocześnie wymagania norm budowlanych, takich jak Eurokod 2. Warto również podkreślić, że Porotherm jest przyjazny środowisku, ponieważ materiały użyte do jego produkcji są naturalne i odnawialne, co wpisuje się w aktualne trendy zrównoważonego budownictwa.

Pytanie 31

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. krzyżykowym.
B. główkowym.
C. kowadełkowym.
D. wozówkowym.
Odpowiedź "wozówkowym" jest prawidłowa, ponieważ wiązanie wozówkowe to technika murowania, w której cegły są układane w każdym kolejnym rzędzie przesunięte o połowę swojej długości w stosunku do cegieł w rzędzie poniżej. Takie podejście nie tylko zwiększa estetykę muru, ale także jego stabilność i wytrzymałość. Przesunięcie cegieł w wozówkowym wiązaniu jest kluczowe, ponieważ zapewnia lepszą dystrybucję obciążeń, co jest ważne w przypadku struktur narażonych na różnorodne siły, takie jak wiatry czy ramię grawitacyjne. W praktyce, ten typ wiązania jest szeroko stosowany w budownictwie, szczególnie w przypadku murów z cegły, ponieważ umożliwia efektywne wykończenie oraz minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć. Warto również zauważyć, że dobrą praktyką jest stosowanie wiązania wozówkowego w projektach wymagających wysokiej trwałości, takich jak mury oporowe czy elewacje budynków. Przykładem zastosowania może być renowacja starych budynków, gdzie zachowanie historycznego stylu wymaga precyzyjnego odwzorowania tradycyjnych metod murowania.

Pytanie 32

Na ilustracji przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. ramowe.
B. drabinowe.
C. na kozłach teleskopowych.
D. wiszące - koszowe.
Rusztowanie ramowe, które zostało przedstawione na ilustracji, jest jednym z najczęściej używanych typów rusztowań w branży budowlanej. Charakteryzuje się ono modułową konstrukcją, która umożliwia szybkie i łatwe montowanie oraz demontowanie. Pionowe i poziome ramy tworzą stabilne i wytrzymałe szkielet, co czyni je idealnym rozwiązaniem do prac na wysokości, takich jak malowanie, tynkowanie, czy instalacje elektryczne. Dodatkowo, rusztowania ramowe są zgodne z normami bezpieczeństwa, co jest kluczowe w kontekście ochrony pracowników. Zastosowanie rusztowania ramowego pozwala na efektywne wykorzystanie przestrzeni roboczej, a także umożliwia dostęp do trudno dostępnych miejsc, co jest nieocenione w dużych projektach budowlanych. W praktyce, rusztowania ramowe są często wykorzystywane w budowach komercyjnych, jak również w renowacji budynków zabytkowych, co potwierdza ich wszechstronność i niezawodność.

Pytanie 33

Na podstawie tablicy z KNR 2-02 oblicz, ile m3 zaprawy cementowo-wapiennej potrzeba do wymurowania dwóch prostokątnych filarków o wymiarach 2×2½ cegły i wysokości 3 m.

Nakłady na 1 mna podstawie Tablicy 0118
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje materiałów i maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
Słupy i filarki prostokątne
na zaprawie wapiennej lub cementowo-wapiennej
o wymiarach
1×1
cegły
1×1½
cegły
1½×1½
cegły
1½×2
cegły
2×2
cegły
2×2½
cegły
2½×2½
cegły
abc01020304050607
20Cegły budowlane pełneszt.26,0039,0065,0081,30105,10131,30170,70
21Zaprawa0,0140,0230,0370,0490,0690,0870,098
70Wyciągm-g0,100,150,250,320,430,530,67
A. 0,294 m3
B. 0,138 m3
C. 0,588 m3
D. 0,522 m3
Odpowiedź wynosząca 0,522 m³ jest poprawna, ponieważ została obliczona na podstawie danych zawartych w KNR 2-02, które precyzują zużycie zaprawy cementowo-wapiennej dla filarków o wymiarach 2×2½ cegły. Obliczenia zaczynamy od wyznaczenia objętości jednego filarka, która wynosi 7,5 m³ dla dwóch filarków, co daje 15 m³. Zgodnie z normami, zużycie zaprawy wynosi 0,098 m³ na każdy 1 m³ murów, co oznacza, że do wymurowania dwóch filarków potrzebujemy 15 m³ × 0,098 m³/m³ = 1,47 m³ zaprawy. Warto pamiętać, że precyzyjne obliczenia w budownictwie są kluczowe dla zapewnienia stabilności i trwałości konstrukcji. Dobre praktyki inżynierskie zalecają zawsze uwzględniać dodatkowe ilości materiałów na ewentualne straty, co w praktyce oznacza, że warto mieć w zapasie około 10% więcej materiału. Zrozumienie takich obliczeń jest niezbędne dla każdego, kto pracuje w branży budowlanej, ponieważ poprawne oszacowanie ilości materiałów wpływa na koszty oraz jakość wykonania.

Pytanie 34

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Uzupełnianie ubytków pianką.
B. Nakładanie zaprawy klejowej.
C. Wtapianie siatki zbrojącej.
D. Montaż listwy startowej.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 35

Na ilustracjach przedstawiono kolejne etapy murowania ściany metodą

Ilustracja do pytania
A. na wycisk z podcięciem kielnią.
B. na cienkie spoiny.
C. na docisk z kielnią.
D. na puste spoiny.
Technika murowania 'na docisk z kielnią' jest jedną z najpowszechniej stosowanych metod w budownictwie, zapewniającą wysoką jakość wykonania muru. Polega ona na precyzyjnym nałożeniu zaprawy budowlanej za pomocą kielni, co pozwala na jej równomierne rozprowadzenie pomiędzy cegłami. Kluczowym elementem jest tutaj docisk, który ma na celu eliminację pustych przestrzeni i poprawę przyczepności poszczególnych elementów muru. Dobrze wykonane murowanie na docisk skutkuje nie tylko estetycznym wyglądem, ale również zwiększa odporność na siły działające na mur, co jest szczególnie ważne w przypadku ścian nośnych. W praktyce, dobrym przykładem zastosowania tej metody jest budowa domów jednorodzinnych, gdzie stabilność konstrukcji jest priorytetem. Warto również zaznaczyć, że według norm budowlanych, właściwe wykonanie spoin oraz ich odpowiednia grubość mają kluczowe znaczenie dla trwałości całej budowli.

Pytanie 36

Na której ilustracji przedstawiono cegłę, którą należy zastosować do wykonania zewnętrznych ścian nośnych piwnicy?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 3.
B. Na ilustracji 2.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 1.
Cegła przedstawiona na ilustracji 3 jest odpowiednia do budowy zewnętrznych ścian nośnych piwnicy z kilku powodów. Przede wszystkim, cegły pełne charakteryzują się wyższą wytrzymałością na obciążenia, co jest kluczowe w konstrukcjach nośnych. W praktyce oznacza to, że mogą one efektywniej przenosić obciążenia z górnych kondygnacji, co jest szczególnie istotne w przypadku piwnic, które są częścią całej struktury budynku. Dodatkowo, cegły pełne mają lepsze właściwości izolacyjne, co przekłada się na mniejsze straty ciepła, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. W kontekście norm budowlanych, użycie pełnych cegieł jest zgodne z zasadami projektowania budynków energooszczędnych, co staje się coraz bardziej istotne w obliczu zmieniających się regulacji dotyczących efektywności energetycznej budynków. Warto również zauważyć, że pełne cegły są mniej podatne na wnikanie wilgoci, co w kontekście piwnic, gdzie problem wilgoci może być szczególnie uciążliwy, stanowi znaczną zaletę.

Pytanie 37

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 9-01 oblicz, ile bloczków SILKA M8 należy zakupić do wykonania ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 45,00 m².

Ściany działowe z bloczków SILKA M

Nakłady na 1 m²Tabela 0105 (fragment)
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
SILKA M8SILKA M12
o wys. do 4,5 mo wys. do 4,5 m
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
ace01020506
20Bloczki SILKA M8szt.14,7015,30--
21Bloczki SILKA M12szt.--14,7015,30
22Zaprawa tradycyjna0,004-0,006-
23Zaprawa cienkospoinowa (klejowa)kg-1,47-2,20
A. 661 szt.
B. 689 szt.
C. 662 szt.
D. 688 szt.
Odpowiedź 689 szt. to właściwa liczba, bo żeby obliczyć ilość bloczków SILKA M8 potrzebnych do ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, trzeba zerknąć na dane z tabeli KNR 9-01. Tam znajdziesz, ile bloczków przypada na metr kwadratowy, więc wystarczy to pomnożyć przez powierzchnię robót, która wynosi 45,00 m². W praktyce, dobrze jest pamiętać o różnych aspektach, jak na przykład odpady materiałowe, które mogą się zdarzyć podczas pracy. Fajnie jest też zaokrąglać wynik do pełnych sztuk, co w tym przypadku ładnie daje nam 689 szt. Dzięki precyzyjnym obliczeniom możemy lepiej planować zakupy i uniknąć niepotrzebnych kosztów dotyczących nadmiaru materiału. Ważne, żeby też trzymać się standardów budowlanych i zaleceń producentów, bo to wpływa na jakość i bezpieczeństwo wykonanej roboty.

Pytanie 38

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich ilość ścian oblicza się w metrach kwadratowych ich powierzchni. Od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnie projektowanych otworów okiennych i drzwiowych większych od 0,5 m².
Oblicz ilość robót związanych z wykonaniem ściany z cegły ceramicznej pełnej, której widok przedstawiono na rysunku.

Ilustracja do pytania
A. 18,13 m2
B. 19,11 m2
C. 20,02 m2
D. 21,00 m2
Odpowiedź 19,11 m2 jest prawidłowa, ponieważ przy obliczaniu powierzchni ścian należy uwzględnić zarówno ich całkowitą powierzchnię, jak i pomniejszyć ją o powierzchnię otworów okiennych i drzwiowych, które mają więcej niż 0,5 m². Aby obliczyć powierzchnię ściany, najpierw mierzymy wysokość i szerokość ściany, a następnie mnożymy te wartości. Następnie, jeśli w projekcie znajdują się okna lub drzwi, które spełniają powyższy warunek, ich powierzchnię również należy obliczyć i odjąć od całkowitej powierzchni ściany. Przykładowo, jeśli ściana ma wysokość 3 m i długość 7 m, jej powierzchnia wynosi 21 m². Jeśli w tej ścianie umieszczono okno o wymiarach 1,5 m x 1 m, jego powierzchnia wynosi 1,5 m², co daje w sumie 19,5 m². Jednakże, w zależności od dodatkowych wymiarów otworów, powinna być zachowana dokładność w obliczeniach, by uzyskać precyzyjny wynik. Udzielając odpowiedzi, ważne jest stosowanie się do zasad przedmiarowania zgodnych z normami obowiązującymi w branży budowlanej, co podkreśla znaczenie precyzyjnych obliczeń w kosztorysowaniu robót budowlanych.

Pytanie 39

Przedstawioną na ilustracji łatę tynkarską typu H stosuje się do

Ilustracja do pytania
A. nakładania poszczególnych warstw tynku.
B. wyznaczania powierzchni tynku.
C. zaciągania tynku bezpośrednio po nałożeniu zaprawy.
D. wyrównywania tynku po lekkim związaniu.
Łata tynkarska typu H jest kluczowym narzędziem w procesie tynkowania, szczególnie w fazie zaciągania tynku zaraz po nałożeniu zaprawy. Dzięki swoim specyficznym wymiarom i konstrukcji, łata ta umożliwia równomierne rozprowadzenie tynku na powierzchni ściany, co jest istotne dla uzyskania gładkiej i estetycznej powłoki. Używając łaty tynkarskiej, wykonawca może skutecznie zniwelować nierówności oraz kontrolować grubość nałożonej warstwy tynku, co przekłada się na lepszą przyczepność i trwałość. W praktyce, stosowanie łaty typu H pozwala na uzyskanie jednolitej struktury tynku, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej. Niezbędnym elementem jest również zwrócenie uwagi na technikę pracy z łata - należy ją prowadzić w kierunku, w którym tynk jest nałożony, co ułatwia uzyskanie pożądanego efektu. Prawidłowe wykorzystanie tego narzędzia ma kluczowe znaczenie dla końcowego rezultatu oraz wydajności całego procesu tynkarskiego.

Pytanie 40

Oblicz koszt montażu stolarki okiennej i drzwiowej w remontowanym pomieszczeniu, którego rzut przedstawiono na rysunku, jeżeli koszt jednostkowy montażu okna wraz z obróbką otworu wynosi 140,00 zł/m, a drzwi 290,00 zł/szt.

Ilustracja do pytania
A. 1746,00 zł
B. 962,00 zł
C. 1074,00 zł
D. 1456,00 zł
Analizując pozostałe odpowiedzi, można zauważyć, że błędnie oszacowano koszty montażu. Koszt montażu stolarki okiennej i drzwiowej powinien być obliczany na podstawie precyzyjnych danych dotyczących ilości i rodzaju instalacji. Przyjmując, że w projekcie uwzględniono 8 metrów bieżących okien oraz 5 sztuk drzwi, nieprzemyślane podejścia prowadzą do błędnych wyników. Przykładem może być mylne przyjęcie zbyt niskiej jednostkowej stawki za montaż okien, co może skutkować nieprawidłowym oszacowaniem całkowitych kosztów. Ponadto, niektóre odpowiedzi mogą wynikać z pomyłek w obliczeniach, takich jak nieprawidłowe obliczenie całkowitej ilości okien lub drzwi. Typowe błędy myślowe obejmują również niedostateczne uwzględnienie kosztów obróbek otworów, które mogą znacząco wpłynąć na całkowity koszt montażu. W praktyce budowlanej kluczowe jest, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie oszacować koszty, a także być świadomym wszelkich dodatkowych wydatków, takich jak materiały eksploatacyjne, które mogą się pojawić w trakcie realizacji projektu. Właściwe podejście do kalkulacji kosztów oraz współpraca z doświadczonymi wykonawcami mogą pomóc uniknąć błędów, które negatywnie wpływają na budżet i harmonogram remontu.