Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 16:41
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 17:02

Egzamin zdany!

Wynik: 38/40 punktów (95,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na niewielkiej budowie do przygotowania betonu zastosowano dozowanie objętościowe składników. Murarz miał stworzyć beton zwykły w proporcjach 1 : 2 : 4. Oznacza to, że odmierzył

A. 1 wiadro żwiru, 2 wiadra cementu, 4 wiadra piasku
B. 1 wiadro cementu, 2 wiadra piasku, 4 wiadra żwiru
C. 1 wiadro cementu, 2 wiadra żwiru, 4 wiadra piasku
D. 1 wiadro piasku, 2 wiadra żwiru, 4 wiadra cementu
Poprawna odpowiedź dotyczy proporcji składników betonu, które zostały opisane w formacie 1 : 2 : 4. Oznacza to, że dla każdej jednostki cementu używamy dwóch jednostek piasku i czterech jednostek żwiru. W praktyce, jeśli murarz użył jednego wiadra cementu, powinien zastosować dwa wiadra piasku i cztery wiadra żwiru, co jest zgodne z zasadami dozowania objętościowego. Użycie tych proporcji zapewnia odpowiednią wytrzymałość, trwałość i jednolitość betonu, co jest szczególnie istotne na małych budowach. Dobre praktyki w budownictwie zalecają stosowanie sprawdzonych proporcji, aby uzyskać beton o pożądanych właściwościach mechanicznych. Na przykład, beton w proporcjach 1 : 2 : 4 jest często stosowany w konstrukcjach takich jak chodniki, mury oporowe czy małe fundamenty, gdzie nie jest wymagana wyjątkowa wytrzymałość, ale stabilność i odporność na warunki atmosferyczne są kluczowe. Znajomość i zastosowanie odpowiednich proporcji w mieszankach betonowych jest kluczowe dla realizacji projektów budowlanych zgodnie z obowiązującymi normami oraz praktykami inżynieryjnymi.

Pytanie 2

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 9-01 oblicz, ile bloczków SILKA M8 należy zakupić do wykonania ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 45,00 m².

Ściany działowe z bloczków SILKA M

Nakłady na 1 m²Tabela 0105 (fragment)
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
SILKA M8SILKA M12
o wys. do 4,5 mo wys. do 4,5 m
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
ace01020506
20Bloczki SILKA M8szt.14,7015,30--
21Bloczki SILKA M12szt.--14,7015,30
22Zaprawa tradycyjna0,004-0,006-
23Zaprawa cienkospoinowa (klejowa)kg-1,47-2,20
A. 661 szt.
B. 662 szt.
C. 688 szt.
D. 689 szt.
Odpowiedź 689 szt. to właściwa liczba, bo żeby obliczyć ilość bloczków SILKA M8 potrzebnych do ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, trzeba zerknąć na dane z tabeli KNR 9-01. Tam znajdziesz, ile bloczków przypada na metr kwadratowy, więc wystarczy to pomnożyć przez powierzchnię robót, która wynosi 45,00 m². W praktyce, dobrze jest pamiętać o różnych aspektach, jak na przykład odpady materiałowe, które mogą się zdarzyć podczas pracy. Fajnie jest też zaokrąglać wynik do pełnych sztuk, co w tym przypadku ładnie daje nam 689 szt. Dzięki precyzyjnym obliczeniom możemy lepiej planować zakupy i uniknąć niepotrzebnych kosztów dotyczących nadmiaru materiału. Ważne, żeby też trzymać się standardów budowlanych i zaleceń producentów, bo to wpływa na jakość i bezpieczeństwo wykonanej roboty.

Pytanie 3

Przedstawione na ilustracji narzędzie przeznaczone jest do

Ilustracja do pytania
A. równomiernego rozprowadzania zaprawy i wykonywania cienkich spoin.
B. wyrównywania nierówności i wygładzania powierzchni muru.
C. odmierzania i przenoszenia wody podczas rozrabiania zaprawy.
D. odmierzania i przenoszenia suchej mieszanki podczas rozrabiania zaprawy.
Narzędzie przedstawione na ilustracji to kielnia murarska, która jest kluczowym elementem w pracy murarzy. Umożliwia równomierne rozprowadzanie zaprawy murarskiej na powierzchniach budowlanych, co jest niezbędne dla zapewnienia właściwej przyczepności cegieł lub bloczków. Dobrze wykonane spoiny nie tylko wpływają na estetykę muru, ale także na jego trwałość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Używając kielni, murarz może kontrolować grubość spoiny oraz równomiernie nałożyć zaprawę, co jest zgodne z zasadami dobrych praktyk budowlanych. Wysokiej jakości kielnia powinna być wykonana z materiałów odpornych na działanie zaprawy, aby zapewnić jej długowieczność. Warto także zauważyć, że umiejętność posługiwania się tym narzędziem jest niezbędna w ramach standardów budowlanych, które wymagają precyzyjnego wykonania robót budowlanych.

Pytanie 4

Rysunek przedstawia umowne i uproszczone oznaczenie klatki schodowej w rzucie i dotyczy kondygnacji

Ilustracja do pytania
A. wyrównawczej
B. najniższej
C. powtarzalnej
D. najwyższej
Wybór odpowiedzi, która nie dotyczy kondygnacji najniższej, może wynikać z paru nieporozumień na temat architektury i układu budynków. Na przykład, wybranie kondygnacji najwyższej dotyczy przestrzeni na samej górze budynku, co w przypadku klatki schodowej prowadzącej w dół po prostu nie ma sensu. Ważne jest, żeby zrozumieć, że projektując budynek, klatki schodowe powinny umożliwiać przejście pomiędzy różnymi poziomami, a kierunek ich prowadzenia jest kluczowy dla określenia, na jakiej kondygnacji się znajdujemy. Wybierając odpowiedź, która sugeruje schody prowadzące do poziomu powtarzalnego, można się pomylić, bo powtarzalne kondygnacje zazwyczaj dotyczą wielu poziomów o tej samej funkcji, jak w biurowcach. A w przypadku odpowiedzi sugerującej kondygnację wyrównawczą, to już w ogóle nie jest zgodne z definicją, bo odnosi się do poziomów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z układem schodów. Całkiem istotne jest, żeby być świadomym, że błędne zrozumienie oznaczeń i ich kontekstu w projektowaniu budynków może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i trudności w orientacji, co w kryzysie naprawdę może być problematyczne. Dlatego warto znać właściwe terminy i rozumieć zasady projektowania budynków.

Pytanie 5

Betonowe podłoże, które ma być tynkowane, powinno charakteryzować się równą powierzchnią oraz

A. suche i chropowate
B. zwilżone i chropowate
C. suche i gładkie
D. zwilżone i gładkie
Odpowiedź zwilżone i chropowate jest prawidłowa, ponieważ podłoże betonowe przeznaczone do tynkowania powinno mieć odpowiednie właściwości fizyczne, które zapewniają skuteczne przywieranie tynku. Zastosowanie podłoża chropowatego zwiększa powierzchnię kontaktu pomiędzy tynkiem a podłożem, co wspomaga mechaniczne wiązanie. Dodatkowo lekko zwilżone podłoże redukuje ryzyko odparowania wody z tynku zbyt szybko, co może prowadzić do pęknięć i osłabienia struktury tynku. Przykładem dobrych praktyk jest stosowanie tzw. „mokra na mokrą” metody, gdzie świeżo nałożony tynk aplikowany jest na wcześniej nawilżone podłoże, co zapewnia lepsze połączenie. W kontekście standardów budowlanych, normy takie jak PN-EN 998-1 wskazują na konieczność odpowiedniego przygotowania podłoża dla zapewnienia długotrwałej trwałości i estetyki wykończenia. Instalacja tynku na podłożu spełniającym te wymogi znacząco wpływa na jakość wykonania i przyszłe użytkowanie pomieszczeń.

Pytanie 6

Który etap naprawy spękanego tynku przedstawiono na fotografii?

Ilustracja do pytania
A. Nakładanie zaprawy szpachlowej.
B. Poszerzanie rysy.
C. Gruntowanie obrzeża rysy.
D. Oczyszczanie obrzeża rysy.
Poszerzanie rysy to kluczowy etap w procesie naprawy spękanego tynku. Na przedstawionej fotografii widzimy osobę, która za pomocą szpachelki poszerza rysę, co jest istotne dla zapewnienia trwałości naprawy. Poszerzając rysę, tworzymy większą powierzchnię dla przyczepności zaprawy szpachlowej, co pozwala na skuteczniejsze wypełnienie ubytków i zapobiega ponownemu pojawieniu się pęknięć. Zgodnie z zasadami dobrych praktyk budowlanych, przed nałożeniem nowego materiału naprawczego należy dokładnie przygotować powierzchnię, aby uniknąć problemów w przyszłości. Warto również pamiętać, że odpowiednie poszerzenie rysy może wymagać zastosowania narzędzi o różnych kształtach i rozmiarach, aby dostosować się do specyfiki uszkodzenia. Po zakończeniu tego etapu, kolejną czynnością jest gruntowanie obrzeża rysy, co dodatkowo zwiększa przyczepność. Dzięki tym działaniom można osiągnąć długotrwałe efekty naprawy, co przekłada się na zadowolenie właścicieli budynków i redukcję kosztów związanych z późniejszymi naprawami. Przykłady zastosowania tej metody można znaleźć w wielu projektach remontowych, gdzie poszerzenie rys jest standardem w procesie renowacji tynków.

Pytanie 7

Naprawa uszkodzenia ściany przedstawionej na fotografii powinna polegać na

Ilustracja do pytania
A. uzupełnieniu ubytku muru mieszanką betonową.
B. przemurowaniu uszkodzonego fragmentu muru.
C. wzmocnieniu muru prętami stalowymi.
D. wypełnieniu ubytków muru zaprawą cementową.
Przemurowanie uszkodzonego fragmentu muru jest właściwą odpowiedzią na przedstawioną sytuację. Na podstawie analizy zdjęcia można zauważyć, że uszkodzenie jest na tyle poważne, że obejmuje całą grubość muru, co negatywnie wpływa na jego integralność strukturalną. Przemurowanie to proces, który polega na usunięciu uszkodzonych elementów i wstawieniu nowych, co pozwala na przywrócenie pierwotnej wytrzymałości i stabilności obiektu. W praktyce takie działania powinny być zgodne z normami budowlanymi, które regulują sposób naprawy murów. Należy również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów, które powinny być zgodne z klasą i specyfiką oryginalnego muru. Przykładowo, jeśli mur został wykonany z cegły ceramicznej, do przemurowania należy użyć cegieł o podobnych właściwościach mechanicznych, aby uniknąć różnic w zachowaniu materiałów. Dodatkowo, przemurowanie to także dobra okazja do oceny stanu całej struktury muru i ewentualnego wzmocnienia go w miejscach narażonych na przyszłe uszkodzenia.

Pytanie 8

Bloczki silikatowe to wyroby poddawane autoklawizacji?

A. z betonu komórkowego
B. z zaczynu gipsowego
C. wapienno-piaskowe
D. cementowo-piaskowe
Bloczki silikatowe, klasyfikowane jako autoklawizowane wyroby wapienno-piaskowe, są produktem, który powstaje w wyniku połączenia wapna, piasku oraz wody, a następnie poddawany jest obróbce w autoklawie, gdzie zachodzi proces utwardzania pod wysokim ciśnieniem i temperaturą. Ten proces nie tylko zapewnia wysoką wytrzymałość bloczków, ale również ich doskonałe właściwości izolacyjne. W praktyce, bloczki silikatowe są niezwykle cenione w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym, dzięki ich łatwości w obróbce oraz możliwości formowania różnych kształtów i wymiarów. Wiele projektów budowlanych korzysta z tych materiałów w celu budowy ścian nośnych oraz działowych, co przekłada się na oszczędności w kosztach materiałowych oraz czasu pracy. Zgodnie z normami PN-EN 771-1, bloczki silikatowe spełniają wymagania dotyczące wytrzymałości, a także izolacyjności akustycznej i cieplnej, co czyni je zgodnymi z dobrą praktyką budowlaną w zakresie efektywności energetycznej budynków.

Pytanie 9

Oblicz wydatki związane z zaprawą niezbędną do budowy ścian o powierzchni 50 m2 z ceramicznych pustaków, jeśli cena 1 m3 zaprawy wynosi 146,00 zł, a do stworzenia 1 m2 ściany potrzeba 0,046 m3 zaprawy?

A. 230,00 zł
B. 335,80 zł
C. 671,80 zł
D. 730,00 zł
Aby obliczyć koszt zaprawy potrzebnej do wykonania ścian o powierzchni 50 m², musimy najpierw określić, ile m³ zaprawy jest wymagane na tę powierzchnię. Z danych wynika, że do wykonania 1 m² ściany potrzeba 0,046 m³ zaprawy. Zatem, dla 50 m² zaprawy potrzebujemy: 50 m² * 0,046 m³/m² = 2,3 m³ zaprawy. Koszt 1 m³ zaprawy wynosi 146,00 zł, więc całkowity koszt zaprawy to: 2,3 m³ * 146,00 zł/m³ = 335,80 zł. Taki sposób obliczania kosztów materiałów budowlanych jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia pozwalają na efektywne planowanie budżetu oraz minimalizację strat materiałowych. Używanie dokładnych danych dotyczących zużycia materiałów jest kluczowe dla oszacowania całkowitych kosztów projektu, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie.

Pytanie 10

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany. Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3,2 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,96 m2
B. 5,44 m2
C. 10,88 m2
D. 8,00 m2
Poprawna odpowiedź to 5,44 m2, co wynika z właściwego obliczenia powierzchni ściany przeznaczonej do rozbiórki. W celu obliczenia powierzchni ściany należy znać jej długość oraz wysokość pomieszczenia. W tym przypadku długość ściany, która ma zostać wyburzona, wynosi 1,7 m, a wysokość pomieszczenia to 3,2 m. Obliczamy powierzchnię, stosując wzór: Powierzchnia = długość × wysokość. Podstawiając wartości, otrzymujemy: Powierzchnia = 1,7 m × 3,2 m = 5,44 m2. Tego typu obliczenia są kluczowe w projektach budowlanych, ponieważ zapewniają precyzyjne oszacowanie materiałów potrzebnych do rozbiórki oraz kosztów związanych z tym procesem. W praktyce, znajomość takich obliczeń jest niezbędna do efektywnego zarządzania projektami budowlanymi, a także do ustalania odpowiednich procedur w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz zgodności z normami budowlanymi.

Pytanie 11

Tynk klasy II to tynk

A. pospolity o powierzchni równej i szorstkiej
B. doborowy o powierzchni równej i szorstkiej
C. doborowy o powierzchni równej i gładkiej
D. pospolity o powierzchni równej i gładkiej
Tynk kategorii II, określany jako pospolity, jest materiałem budowlanym charakteryzującym się powierzchnią równą i szorstką. Tynki tej kategorii są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w obszarach, gdzie wymagane jest uzyskanie dobrej przyczepności dla dalszych warstw wykończeniowych, takich jak farby czy tynki dekoracyjne. Dzięki swojej strukturze, tynki pospolite są bardziej odporne na zmiany atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do zastosowań zewnętrznych. Przykładem zastosowania tynków kategorii II mogą być elewacje budynków, które wymagają zarówno estetyki, jak i trwałości. Warto również zauważyć, że tynki te muszą spełniać określone normy jakości, takie jak PN-EN 998-1, które regulują ich właściwości mechaniczne oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu tynków kategorii II, można uzyskać nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę, co jest istotne w projektach architektonicznych.

Pytanie 12

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD o wymiarach 25 cm × 12 cm × 13,8 cm potrzeba do wymurowania ściany o grubości 38 cm i wymiarach 3,5 m × 6 m.

Ilustracja do pytania
A. 1 069 szt.
B. 1 670 szt.
C. 1 651 szt.
D. 1 113 szt.
Aby prawidłowo obliczyć liczbę bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD potrzebnych do wymurowania ściany o wymiarach 3,5 m × 6 m i grubości 38 cm, kluczowe jest zrozumienie etapu wyliczeń. Powierzchnia ściany została obliczona jako 3,5 m × 6 m, co daje 21 m². Z danych w tabeli wynika, że na 1 m² przy tej grubości potrzeba 78,60 sztuk bloków. Mnożąc powierzchnię ściany przez liczbę bloków na 1 m², otrzymujemy wartość 1 650,6 szt., która po zaokrągleniu daje 1 651 sztuk. W praktyce, takie obliczenia są niezwykle istotne podczas planowania robót budowlanych, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie materiałów budowlanych, co wpływa na koszty inwestycji oraz czas realizacji projektu. Prawidłowe oszacowanie ilości bloków ma również znaczenie dla zachowania standardów jakości i trwałości konstrukcji, co jest zgodne z normami budowlanymi.

Pytanie 13

W murarskich mieszankach, które są narażone na działanie wilgoci, powinno się używać wapna

A. gaszone
B. hydratyzowane
C. hydrauliczne
D. palone
Wapno hydrauliczne jest materiałem budowlanym, który zyskuje swoje właściwości wiążące pod wpływem wody, co czyni je idealnym składnikiem zapraw murarskich narażonych na działanie wilgoci. W przeciwieństwie do wapna palonego i gaszonego, które mogą nie zapewniać odpowiedniej wytrzymałości w warunkach wilgotnych, wapno hydrauliczne reaguje z wodą, tworząc trwałe i mocne wiązania. W praktyce, użycie wapna hydraulicznego w zaprawach murarskich jest zgodne z normami budowlanymi, które wskazują na jego zalety w kontekście ochrony przed wilgocią i poprawy szczelności murów. Zaprawy z wapnem hydraulicznym są stosowane w konstrukcjach narażonych na działanie wilgoci, takich jak fundamenty, piwnice oraz obiekty budowlane w klimacie wilgotnym. Dzięki swojej odporności na działanie wody, zaprawy te poprawiają trwałość i stabilność budowli, co jest kluczowe w kontekście długoterminowego użytkowania.

Pytanie 14

Przedstawione na rysunku narzędzia służą do

Ilustracja do pytania
A. nabierania większej ilości zaprawy.
B. przenoszenia zaprawy na większe odległości.
C. rozprowadzania zaprawy do cienkich spoin.
D. zwilżenia powierzchni zaprawy w spoinie.
Dobra robota z tą odpowiedzią! Mówiłeś o rozprowadzaniu zaprawy do cienkich spoin i to jak najbardziej ma sens. Te narzędzia, które widzisz na rysunku, czyli kielnia trójkątna i prostokątna, są właściwie używane w budownictwie. Kielnia trójkątna, znana też jako kielnia do szpachlowania, świetnie nadaje się do wypełniania cienkich szczelin między cegłami. To naprawdę ważne, żeby konstrukcja była zarówno trwała, jak i ładna. Jak masz do czynienia z zaprawą, to umiejętność równomiernego jej rozprowadzania w cienkie spoiny jest kluczowa. Pomaga to uniknąć pęknięć i ma duże znaczenie dla związania materiałów. Co więcej, odpowiednia grubość spoiny może znacząco wpływać na efektywność energetyczną budynku i jego odporność na różne warunki atmosferyczne. W sumie, trzymanie się norm budowlanych i właściwych wymiarów spoin przy użyciu tych narzędzi ma duże znaczenie dla jakości wykonania i żywotności konstrukcji.

Pytanie 15

Przedstawiony na rysunku sprzęt służy do

Ilustracja do pytania
A. nakrapiania tynków.
B. zmywania tynków kamyczkowych.
C. odkurzania powierzchni muru przed tynkowaniem.
D. suszenia tynków.
Agregat tynkarski, który widzisz, służy przede wszystkim do nanoszenia tynku strukturalnego na mur. Działa dzięki specjalnym dyszom, które pod ciśnieniem ładnie pokrywają ścianę tynkiem. Dzięki temu nie tylko ładnie to wygląda, ale też chroni przed wilgocią i innymi nieprzyjemnymi warunkami. Nakrapianie tynków jest bardzo ważne w końcowych pracach budowlanych. Dzięki niemu poprawiamy izolację termiczną i akustyczną budynku. Użycie takiego agregatu znacznie przyspiesza całą pracę i sprawia, że robimy to precyzyjniej, co jest istotne w branży budowlanej. Pamiętaj, żeby dobrze dobierać techniki nakrapiania oraz odpowiedni tynk, bo to klucz do uzyskania trwałego i ładnego efektu na końcu.

Pytanie 16

Na rysunku przedstawiono zakończenie muru wykonane na strzępia

Ilustracja do pytania
A. na wpust i wypust.
B. uciekające.
C. zazębione boczne.
D. zazębione końcowe.
Odpowiedź "uciekające" jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do specyficznego sposobu zakończenia muru murarskiego, który został przedstawiony na rysunku. Strzępia uciekające charakteryzują się przesunięciem kolejnych warstw cegieł w stosunku do poprzednich, co tworzy efekt uciekania. Ta technika jest często stosowana w budownictwie, aby zwiększyć stabilność konstrukcji, a także estetykę elewacji. W praktyce, taki sposób układania cegieł pozwala na lepsze rozłożenie obciążeń i redukcję ryzyka pęknięć, co jest zgodne z zasadami inżynierii budowlanej. Przykładem zastosowania strzępów uciekających mogą być mury oporowe, gdzie ich struktura nie tylko wspiera inne elementy budowlane, ale również nadaje estetyczny wygląd. W kontekście norm budowlanych, wykorzystanie strzępów uciekających jest zgodne z wytycznymi dotyczącymi trwałości i wytrzymałości konstrukcji.

Pytanie 17

Jaką liczbę cegieł kratówek o wymiarach 25 × 12 × 14 cm należy przygotować do budowy ściany o grubości 38 cm, długości 6 m oraz wysokości 3,5 m, jeśli norma zużycia wynosi 78 cegieł na 1 m2?

A. 798 szt.
B. 1 950 szt.
C. 1 638 szt.
D. 2 964 szt.
Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania ściany, zaczynamy od przeliczenia wymiarów ściany na metry kwadratowe. Ściana ma długość 6 m i wysokość 3,5 m, co daje powierzchnię równą 6 m x 3,5 m = 21 m². Następnie, z uwagi na normę zużycia, która wynosi 78 cegieł na 1 m², musimy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 21 m² x 78 cegieł/m² = 1638 cegieł. Ostatecznie, poprawna odpowiedź to 1 638 cegieł. W praktyce, przy planowaniu prac budowlanych, ważne jest nie tylko obliczenie dokładnej liczby materiałów, ale także uwzględnienie ewentualnych strat podczas transportu i obróbki cegieł. Dlatego zawsze warto zarezerwować około 10% dodatkowego materiału na wypadek uszkodzeń. Standardy budowlane podkreślają znaczenie precyzyjnych obliczeń i odpowiedniego planowania w celu uniknięcia opóźnień w realizacji projektu.

Pytanie 18

Jakie wiązanie cegieł w murze przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wozówkowe.
B. Krzyżykowe.
C. Kowadełkowe.
D. Główkowe.
Odpowiedź 'wozówkowe' jest prawidłowa, ponieważ układ cegieł na przedstawionym rysunku odzwierciedla charakterystykę tego typu wiązania. W wiązaniu wozówkowym cegły są układane naprzemiennie: jedna cegła jest osadzona na swoim krótszym boku (wąsko), a kolejna na swoim dłuższym boku (szeroko). Takie ułożenie pozwala na lepsze rozłożenie obciążenia, co zwiększa stabilność i trwałość budowli. W praktyce, wiązanie wozówkowe jest często stosowane w budownictwie ścian zarówno murowanych, jak i w konstrukcjach z cegły, ponieważ zapewnia odpowiednią więź i zmniejsza ryzyko pękania. Warto również zauważyć, że wiązanie to jest zgodne z zasadami sztuki budowlanej, które zalecają stosowanie różnych rodzajów układów cegieł w celu uzyskania optymalnej wytrzymałości strukturalnej. Ponadto, wiązanie wozówkowe jest estetyczne i często stosowane w budynkach o tradycyjnym charakterze, co czyni go uniwersalnym rozwiązaniem w architekturze.

Pytanie 19

Gdy konstrukcja budynku opiera się na stalowych kształtownikach, to przed nałożeniem tynku na słup stalowy należy go

A. umyć wodą
B. oszlifować
C. owinąć siatką
D. pomalować farbą
Owinąć siatką słup stalowy przed otynkowaniem jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego współczynnika przyczepności między tynkiem a stalą. Siatka zbrojeniowa, wykonana z odpowiednich materiałów, takich jak stal lub włókna syntetyczne, tworzy solidną podstawę dla tynku, poprawiając jego przyczepność oraz zwiększając ogólną trwałość wykończenia. Stalowe słupy, ze względu na swoją gładką powierzchnię, mogą mieć trudności z utrzymaniem tynku, jeśli nie zostaną odpowiednio przygotowane. Oprócz tego, owinęcie siatką chroni stal przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas wykonywania dalszych prac budowlanych. W praktyce budowlanej często stosuje się również siatki o różnej wielkości oczek, co pozwala na dostosowanie ich do specyficznych wymagań projektu. Zgodnie z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13914, odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe dla uzyskania trwałych i estetycznych wykończeń budowlanych.

Pytanie 20

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Nakładanie zaprawy klejowej.
B. Wyrównanie powierzchni płyt styropianowych.
C. Nakładanie tynku cienkowarstwowego.
D. Wtapianie siatki zbrojącej.
Nakładanie tynku cienkowarstwowego to kluczowy etap w procesie ocieplania ścian budynku metodą lekką mokrą. W tej fazie, po uprzednim przygotowaniu powierzchni, na którą nałożono warstwę styropianu i siatkę zbrojącą, aplikowany jest tynk o jednolitej, gładkiej konsystencji. Tynk cienkowarstwowy ma na celu nie tylko estetyczne wykończenie, ale również ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Właściwe nałożenie tynku pozwala na uzyskanie odpowiedniej paroprzepuszczalności oraz odporności na czynniki zewnętrzne. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, tynki powinny spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości. Zastosowanie tynku cienkowarstwowego jest szczególnie zalecane w budownictwie energooszczędnym, gdzie istotne jest ograniczenie strat ciepła oraz poprawa komfortu termicznego. Dobrą praktyką jest stosowanie tynków w harmonii z systemem ociepleniowym, co zapewnia długotrwałe efekty izolacyjne.

Pytanie 21

Główne komponenty mieszanki betonowej do produkcji betonu standardowego to cement i woda oraz

A. popiół i keramzyt
B. popiół i wapno
C. piasek i żwir
D. piasek i wapno
Beton zwykły powstaje z kilku kluczowych składników: cementu, wody, piasku i żwiru. Te elementy razem tworzą mieszankę, która ma odpowiednie właściwości mechaniczne. Cement działa jak spoiwo, a woda wprowadza reakcję hydratacji. Piasek i żwir są ważne, bo nadają betonu odpowiednią strukturę oraz wytrzymałość. W praktyce, dobór tych składników w odpowiednich proporcjach jest mega ważny, żeby beton miał dobre parametry, takie jak odporność na ściskanie czy warunki atmosferyczne. W budowlance mamy normy, jak PN-EN 206, które mówią, jak powinny wyglądać składniki mieszanki, żeby wszystko było wysokiej jakości i bezpieczne.

Pytanie 22

Jakiego typu rusztowanie nie nadaje się do przeprowadzenia naprawy uszkodzonego tynku w okapie na wysokości około 7 metrów nad poziomem gruntu?

A. Na wysuwnicach
B. Ramowego
C. Wiszącego
D. Kozłowego
Kozłowe rusztowanie jest szczególnie nieodpowiednie do naprawy uszkodzonego tynku przy okapie na wysokości około 7 metrów ze względu na swoją konstrukcję i przeznaczenie. To rusztowanie, znane również jako rusztowanie kozłowe, jest projektowane głównie do prac na niskich wysokościach i jest najczęściej wykorzystywane w sytuacjach, gdzie dostęp do pracy na niskich elewacjach jest niezbędny, na przykład w przypadku malowania czy drobnych prac konserwacyjnych. Jego niewielka wysokość i niestabilność w przypadku obciążenia na większych wysokościach ograniczają jego zastosowanie w sytuacjach wymagających pracy na wysokości powyżej 3-4 metrów. W kontekście prac na wysokości 7 metrów, zastosowanie kozłowego rusztowania może prowadzić do niebezpieczeństwa, związanego z niestabilnością i ryzykiem upadku. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem mogą być rusztowania ramowe lub wysuwnice, które zapewniają większą stabilność, bezpieczeństwo i odpowiednią wysokość roboczą, pozwalając tym samym na skuteczne i bezpieczne wykonanie niezbędnych napraw.

Pytanie 23

Korzystając z Warunków Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Tynkarskich wskaż, dla której kategorii tynku niedopuszczalne są widoczne miejscowe nierówności powierzchni, pochodzące od zacierania packą.

Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Tynkarskich (fragment)
Dla wszystkich odmian tynku niedopuszczalne są:
- wykwity w postaci nalotu wykrystalizowanych na powierzchni tynku roztworów soli przenikających z podłoża, pleśń itp.
- zacieki w postaci trwałych śladów na powierzchni tynków,
- odstawanie, odparzenia, pęcherze spowodowane niedostateczną przyczepnością tynku do podłoża.
Pęknięcia na powierzchni tynków są niedopuszczalne z wyjątkiem tynków surowych, w których dopuszcza się włoskowate rysy skurczowe. Wypryski i spęcznienia powstające na skutek obecności niezgaszonych cząstek wapna, gliny itp. są niedopuszczalne dla tynków pocienionych, pospolitych, doborowych i wypalonych, natomiast dla tynków surowych są niedopuszczalne w liczbie do 5 sztuk na 10 m2 tynku.
Widoczne miejscowe nierówności powierzchni otynkowanych wynikające z technik wykonania tynku (np. ślady wygładzania kielnią lub zacierania packą) są niedopuszczalne dla tynków doborowych, a dla tynków pospolitych dopuszczalne są o szerokości i głębokości do 1 mm oraz długości do 5 cm w liczbie 3 sztuk na 10 m2 powierzchni otynkowanej.
A. Dla tynku kategorii II
B. Dla tynku kategorii I
C. Dla tynku kategorii IV
D. Dla tynku kategorii III
Poprawna odpowiedź to kategoria IV, ponieważ zgodnie z Warunkami Technicznymi Wykonania i Odbioru Robót Tynkarskich, tynki doborowe charakteryzują się wysokimi wymaganiami estetycznymi, co oznacza, że wszelkie widoczne miejscowe nierówności, takie jak ślady wygładzania kielnią czy zacierania packą, są całkowicie niedopuszczalne. Praktycznie, oznacza to, że w przypadku tynków doborowych, wykonawcy muszą szczególnie dbać o precyzję wykonania i staranność, aby zapewnić jednolitą i gładką powierzchnię, co jest kluczowe w kontekście późniejszego malowania lub tapetowania. W branży budowlanej, tynki doborowe są często stosowane w obiektach o wysokich standardach wykończenia, takich jak budynki użyteczności publicznej czy ekskluzywne mieszkania. Nieprzestrzeganie tych norm może prowadzić do problemów estetycznych i funkcjonalnych, dlatego tak ważne jest stosowanie się do tych wytycznych.

Pytanie 24

W jakiej lokalizacji należy umieścić izolację cieplną przegrody w budynku mieszkalnym?

A. po każdej stronie przegrody
B. na obydwu stronach przegrody
C. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa niższa temperatura
D. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa wyższa temperatura
Izolację cieplną przegrody budowlanej należy umieścić po tej stronie, gdzie zazwyczaj panuje niższa temperatura, co wynika z podstawowych zasad termodynamiki. Celem izolacji jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. W praktyce oznacza to, że w zimie izolacja powinna być umieszczona od strony zewnętrznej, aby zminimalizować straty ciepła do chłodniejszego otoczenia. W lecie, natomiast, izolacja ma za zadanie chronić przed nagrzewaniem się wnętrza, dlatego również w tym przypadku ważne jest, aby znajdowała się po stronie, gdzie temperatura zewnętrzna jest wyższa. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych kluczowe jest uwzględnienie lokalnych warunków klimatycznych oraz standardów budowlanych, takich jak norma PN-EN 13162, która określa wymagania dla materiałów izolacyjnych. Przykład praktyczny to domy jednorodzinne, w których stosowanie izolacji termicznej po stronie północnej, gdzie temperatura jest zazwyczaj niższa, pozwala na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Pytanie 25

Pomieszczenie o wymiarach przedstawionych na rysunku i o wysokości 2,5 m należy przedzielić ścianką działową o grubości 1/2 cegły na zaprawie cementowo-wapiennej. Ile m2 ścianki działowej ma wykonać murarz?

Ilustracja do pytania
A. 15,0 m2
B. 10,0 m2
C. 5,0 m2
D. 24,0 m2
Poprawna odpowiedź wynika z zastosowania wzoru na obliczenie powierzchni prostokąta. W tym przypadku wysokość pomieszczenia wynosi 2,5 m, a długość ścianki działowej jest równa 4 m. Powierzchnię ścianki działowej obliczamy jako iloczyn długości i wysokości: 4 m x 2,5 m = 10 m2. Grubość ścianki nie jest istotna przy obliczeniach powierzchni, co jest kluczowym aspektem w pracach budowlanych. Ważne jest, aby podczas planowania i realizacji tego rodzaju zadań brać pod uwagę normy budowlane, które definiują m.in. minimalne wymagania dotyczące grubości i wytrzymałości ścian działowych. Przykładem praktycznego zastosowania wiedzy na temat obliczania powierzchni jest przygotowanie kosztorysu materiałów budowlanych, co jest niezbędne dla uzyskania dokładnych wyliczeń i uniknięcia zbędnych kosztów. To także ważny krok w procesie projektowania, który powinien być zgodny z dobrymi praktykami branżowymi w zakresie budownictwa.

Pytanie 26

W budynkach z cegły ceramicznej z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej, dylatacje należy umieszczać co ile?

A. 50 m
B. 60 m
C. 40 m
D. 25 m
Przerwy dylatacyjne w budynkach murowanych z cegły ceramicznej na zaprawie cementowo-wapiennej powinny być rozmieszczane co 60 m, zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi. Dylatacje mają na celu kompensację ruchów termicznych, wilgotnościowych oraz osiadania konstrukcji. W przypadku dużych budowli, zwłaszcza o dużych powierzchniach, brak odpowiednich dylatacji może prowadzić do powstawania pęknięć i uszkodzeń strukturalnych, co przyczynia się do kosztownych napraw. Na przykład w przypadku budynków przemysłowych, takich jak magazyny czy hale produkcyjne, które charakteryzują się dużymi przeszklonymi powierzchniami, stosowanie dylatacji co 60 m minimalizuje ryzyko wystąpienia deformacji konstrukcji. Warto również podkreślić, że rozmieszczenie dylatacji powinno uwzględniać lokalne warunki klimatyczne oraz charakterystykę materiałów, co jest istotne dla zapewnienia długowieczności i stabilności budowli.

Pytanie 27

Oblicz powierzchnię ściany przedstawionej na rysunku wiedząc, że zgodnie z zasadami przedmiarowania konstrukcji murowych od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnię otworów większych od 0,5 m2.

Ilustracja do pytania
A. 13,61 m2
B. 15,95 m2
C. 14,15 m2
D. 15,41 m2
Powierzchnia ściany wynosząca 13,61 m2 została obliczona w sposób zgodny z zasadami przedmiarowania, które nakazują odejmowanie powierzchni otworów większych niż 0,5 m2. W pierwszym kroku obliczamy całkowitą powierzchnię ściany, która wynosi 15,95 m2. Następnie musimy zidentyfikować powierzchnie otworów, które w tym przypadku obejmują drzwi o powierzchni 1,8 m2 oraz okno o powierzchni 0,54 m2, co łącznie daje 2,34 m2 do odjęcia. Po dokonaniu obliczenia 15,95 m2 - 2,34 m2 otrzymujemy 13,61 m2. Takie podejście jest zgodne z normami budowlanymi oraz praktykami stosowanymi w branży budowlanej, co pozwala na dokładne i rzetelne oszacowanie materiałów potrzebnych do realizacji projektu. Przykładowo, w praktyce architektonicznej i budowlanej, poprawne obliczenie powierzchni jest kluczowe dla późniejszego wyceny robót budowlanych oraz zamówienia odpowiednich materiałów, co przekłada się na efektywność i oszczędności w trakcie całego procesu budowlanego.

Pytanie 28

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną wypełnioną przed jej użyciem do murowania należy

A. zamoczyć w wodzie
B. nakryć plandeką
C. zgromadzić pod zadaszeniem
D. zagruntować gruntownikiem
Zanurzenie cegły ceramicznej w wodzie przed murowaniem to naprawdę ważny krok, zwłaszcza gdy na dworze jest gorąco. Cegła ceramiczna łatwo wchłania wodę, a jeśli jest zbyt sucha, to może się okazać, że zaprawa nie zwiąże się z nią dobrze. Chodzi o to, żeby cegła miała odpowiednią wilgoć, co sprawia, że połączenie z zaprawą murarską staje się mocniejsze. Kiedy nie nawilżamy cegły, to ona może wciągać wodę z zaprawy, co prowadzi do pęknięć i osłabienia całej ściany. Najlepiej zanurzyć cegły na około 10-15 minut, żeby miały czas na wchłonięcie wody. W branży budowlanej to już praktyka, która jest uważana za standard, co można zobaczyć w normach budowlanych jak PN-EN 771-1. Mówią one o tym, jak ważne jest dobre przygotowanie materiałów przed ich użyciem, więc lepiej tego nie lekceważyć.

Pytanie 29

Zgodnie z wskazówkami producenta, zużycie gotowej mieszanki tynkarskiej do nałożenia tynku o grubości 15 mm wynosi 19,5 kg/m2. Ile worków po 30 kilogramów tej mieszanki jest potrzebnych do pokrycia powierzchni 150 m2 tym tynkiem?

A. 98 worków
B. 225 worków
C. 147 worków
D. 75 worków
Odpowiedź 98 worków jest poprawna, ponieważ aby obliczyć całkowite zużycie zaprawy tynkarskiej do wykonania tynku na powierzchni 150 m², należy pomnożyć zużycie na metr kwadratowy przez całkowitą powierzchnię. W tym przypadku, zużycie wynosi 19,5 kg/m², co daje 19,5 kg/m² * 150 m² = 2925 kg. Następnie, aby obliczyć liczbę worków zaprawy potrzebnych do zakupu, należy podzielić całkowite zapotrzebowanie na kilogramy przez wagę jednego worka. Przy masie worka wynoszącej 30 kg, obliczenie wygląda następująco: 2925 kg / 30 kg/worek = 97,5 worków. Ostatecznie, zaokrąglając w górę, potrzebujemy 98 worków. Takie obliczenia są istotne w praktyce budowlanej, ponieważ precyzyjne szacowanie materiałów pozwala uniknąć niedoborów oraz nadmiaru, co z kolei przekłada się na efektywność kosztową i terminowość realizacji projektów budowlanych. Wykorzystanie standardów kalkulacyjnych w branży budowlanej, takich jak normy PN-EN, wspiera dokładność tego procesu.

Pytanie 30

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej w sposób ręczny polega na odmierzeniu wszystkich składników, a następnie ich zmieszaniu

A. cementu z piaskiem i dodaniu ciasta wapiennego rozrzedzonego wodą
B. wody z piaskiem i dodaniu ciasta wapiennego oraz cementu
C. cementu z ciastem wapiennym rozrzedzonym wodą i dodaniu piasku
D. wody z cementem i dodaniu piasku oraz ciasta wapiennego
Ręczne przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej polega na odpowiednim doborze składników, które mają ze sobą harmonijnie współpracować. Właściwa metoda to zmieszanie cementu z piaskiem, a następnie dodanie ciasta wapiennego rozrzedzonego wodą. Cement i piasek tworzą bazę zaprawy, a ich proporcje muszą być dostosowane do planowanego zastosowania zaprawy, co jest zgodne z normami budowlanymi. Zastosowanie ciasta wapiennego wprowadza dodatkowe właściwości, takie jak elastyczność i zdolność do utrzymywania wilgoci, co jest niezwykle ważne w przypadku tynków czy łączeń murarskich. Przykładowo, w budownictwie, zaprawy wykonane w ten sposób są często wykorzystywane do murowania ścian, co zapewnia dobrą przyczepność oraz długowieczność konstrukcji. W przypadku tynkowania, odpowiednia konsystencja zaprawy jest kluczowa dla uzyskania gładkiej powierzchni i prawidłowego schnięcia, co również jest istotne z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności budynku.

Pytanie 31

Przedstawiony na rysunku fragment muru tworzy ścianę

Ilustracja do pytania
A. dwuwarstwową.
B. jednorodną.
C. z pustką powietrzną.
D. z izolacją wewnętrzną
Fragment muru przedstawiony na rysunku jest jednorodny, co oznacza, że jest zbudowany z jednego rodzaju materiału, bez widocznych warstw izolacyjnych czy pustek powietrznych. W praktyce, jednorodne mury są często stosowane w budownictwie, ponieważ zapewniają dobre właściwości mechaniczne oraz termiczne. Przykładem mogą być ściany z cegły ceramicznej, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i niską przewodnością cieplną. Dobre praktyki budowlane zalecają stosowanie jednorodnych materiałów w miejscach, gdzie nie jest wymagane dodatkowe ocieplenie, co pozwala na uproszczenie procesu budowy oraz zmniejszenie kosztów. Ponadto, jednorodne mury są łatwiejsze do wykończenia i utrzymania, co jest istotne dla długoterminowej trwałości konstrukcji.

Pytanie 32

Na podstawie informacji zawartych w tabeli określ, która ilość składników odpowiada proporcji wagowej stosowanej przy wykonaniu zaprawy cementowej klasy M7.

Skład i marka zapraw cementowych w zależności od klasy cementu
Klasa cementuSkład wagowy przy marce zaprawy
M4M7M12M15
32,51 : 5,51 : 4,51 : 3,51 : 3
A. 200 kg cementu i 900 kg piasku.
B. 100 kg cementu i 900 kg piasku.
C. 100 kg piasku i 450 kg cementu.
D. 200 kg piasku i 900 kg cementu.
Odpowiedź "200 kg cementu i 900 kg piasku" jest poprawna, ponieważ odpowiada proporcji wagowej 1:4,5, którą zastosowano przy wykonaniu zaprawy cementowej klasy M7. Zgodnie z tą proporcją, na każdą jednostkę cementu przypada 4,5 jednostki piasku. W tym przypadku, 200 kg cementu wymaga 900 kg piasku, co w pełni spełnia wymagania dotyczące tej mieszanki. Takie proporcje są kluczowe, ponieważ wpływają na właściwości mechaniczne zaprawy, takie jak wytrzymałość na ściskanie i trwałość. W praktyce, stosując te proporcje, uzyskujemy dobrze zharmonizowaną zaprawę, która zapewnia odpowiednią przyczepność i stabilność. Warto również pamiętać, że stosowanie właściwych proporcji jest zgodne z normami budowlanymi, co przekłada się na bezpieczeństwo i jakość realizowanych prac budowlanych.

Pytanie 33

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 3 600 zł
B. 2 520 zł
C. 1 680 zł
D. 1 800 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za wykonanie 120 m2 ścianek działowych, najpierw musimy ustalić, ile roboczogodzin (r-g) jest potrzebnych do wykonania tej pracy. Ponieważ nakład robocizny na 1 m2 wynosi 1,4 r-g, to dla 120 m2 obliczamy: 120 m2 * 1,4 r-g/m2 = 168 r-g. Następnie, znając stawkę godzinową murarza wynoszącą 15 zł, obliczamy całkowite wynagrodzenie: 168 r-g * 15 zł/r-g = 2520 zł. Takie obliczenia są podstawą w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny oraz kosztów jest kluczowe dla efektywności projektów. Dobrą praktyką jest również stworzenie harmonogramu roboczego, który pozwoli na kontrolowanie postępów oraz kosztów, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu.

Pytanie 34

Aby przygotować betonową mieszankę o objętościowej proporcji składników 1:2:4, jakie składniki należy zgromadzić?

A. 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru
B. 1 część żwiru, 2 części cementu i 4 części wody
C. 1 część piasku, 2 części żwiru i 4 części cementu
D. 1 część cementu, 2 części wody i 4 części żwiru
Poprawna odpowiedź dotycząca proporcji składników do wykonania mieszanki betonowej o stosunku 1:2:4 odnosi się do zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych. W tej proporcji 1 część cementu, 2 części piasku i 4 części żwiru zapewniają optymalną wytrzymałość i trwałość betonu. Cement działa jako spoiwo, które wiąże pozostałe składniki, piasek wypełnia przestrzenie między ziarnami żwiru, a żwir zapewnia odpowiednią strukturę oraz odporność na obciążenia. W praktyce, takie proporcje są powszechnie stosowane w budownictwie do wytwarzania betonu konstrukcyjnego, który jest używany w fundamentach, ścianach nośnych oraz elementach prefabrykowanych. Rekomendacje dotyczące mieszania betonu, takie jak norma PN-EN 206, podkreślają znaczenie starannego doboru składników oraz właściwego ich wymieszania, co wpływa na finalne właściwości mechaniczne betonu. Warto również zauważyć, że dobór odpowiedniej wody jest kluczowy, gdyż jej nadmiar może prowadzić do zmniejszenia wytrzymałości betonu, a zbyt mała ilość utrudnia prawidłowe wiązanie materiałów. Dlatego istotne jest przestrzeganie tych proporcji w praktyce budowlanej, by uzyskać trwałe i solidne konstrukcje.

Pytanie 35

Na podstawie danych zawartych w tabeli, określ dopuszczalną odchyłkę od pionu muru spoinowanego, mierzoną na całej wysokości ściany budynku dwukondygnacyjnego.

Tabela. Dopuszczalne odchyłki wymiarów murów (fragment)
Rodzaj odchyłekDopuszczalne odchyłki [mm]
mury spoinowanemury niespoinowane
Zwichrowania i skrzywienia
− na 1 m długości
− na całej powierzchni
3
10
6
20
Odchylenia od pionu
− na wysokości 1 m
− na wysokości kondygnacji
− na całej wysokości ściany
3
6
20
6
10
30
A. 12 mm
B. 10 mm
C. 6 mm
D. 20 mm
Odpowiedź 20 mm to strzał w dziesiątkę! Zgodna jest z normami budowlanymi dotyczącymi murów spoinowanych. To odchylenie od pionu ma ogromne znaczenie dla stabilności konstrukcji, zwłaszcza w przypadku budynków piętrowych. Wysokość ścian i różne obciążenia mogą wpływać na ich wytrzymałość. W praktyce, ważne jest, żeby odchylenie nie przekraczało ustalonej wartości, bo mogą się pojawić problemy jak pęknięcia czy osuwiska. Mierzymy to podczas budowy, używając poziomicy albo teodolitu, żeby wszystko było w porządku. Dzięki temu trzymamy wysoki standard i minimalizujemy ryzyko awarii. Choć na pierwszy rzut oka mniejsze odchylenia, jak 6 mm czy 10 mm, mogą wydawać się w porządku, to jednak te 20 mm to bezpieczna granica, która naprawdę pozwala zadbać o jakość budynku. Dlatego dobrze znać te normy, bo są super ważne w naszej branży.

Pytanie 36

Na zdjęciu przedstawiono strop

Ilustracja do pytania
A. Teriva.
B. Kleina.
C. Fert.
D. Akermana.
Wybór odpowiedzi dotyczących stropów Teriva, Fert czy Kleina jest wynikiem nieporozumień związanych z charakterystyką tych technologii budowlanych. Strop Teriva charakteryzuje się innym systemem konstrukcyjnym, opartym na pustakach betonowych, które są łączone za pomocą systemu żelbetowego. Pustaki te mają inny kształt i nie przypominają ceramicznych elementów stosowanych w stropach Akermana. W przypadku stropu Fert, technologia ta jest stosunkowo rzadziej wykorzystywana w budownictwie mieszkalnym, głównie z uwagi na większą wagę i skomplikowany proces montażu. Dodatkowo, strop Kleina, mimo że również jest stosowany w budownictwie, nie odnosi się do pustaków ceramicznych, które są kluczowym elementem w stropach Akermana. Wybierając niepoprawne odpowiedzi, można sugerować, że nie zrozumiano podstawowych różnic w technologiach stropowych. Pojawia się tutaj typowy błąd myślowy, polegający na utożsamianiu różnych systemów budowlanych, które mają odmienną konstrukcję i zastosowanie. Efektywna analiza stropów wymaga znajomości ich właściwości, materiałów oraz kontekstu, w którym są stosowane. Dlatego tak ważne jest posługiwanie się precyzyjnymi terminami oraz zrozumienie specyfikacji technicznych, aby nie mylić różnych typów stropów, co jest kluczowe w praktyce budowlanej.

Pytanie 37

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 3 m.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 1440 kg
B. ok. 3600 kg
C. ok. 360 kg
D. ok. 900 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany, kluczowe jest zrozumienie, jak oblicza się zapotrzebowanie na materiały budowlane. W tym przypadku zaczynamy od obliczenia powierzchni ściany, która wynosi 36 m² (długość 12 m x wysokość 3 m). Następnie, zgodnie z danymi producenta, zużycie zaprawy murarskiej dla ściany o grubości jednej cegły wynosi około 100 kg/m². Po pomnożeniu tych dwóch wartości (36 m² x 100 kg/m²) otrzymujemy 3600 kg zaprawy potrzebnej do postawienia ściany. Tego typu obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, gdyż pozwalają na dokładne oszacowanie kosztów materiałów oraz uniknięcie ich niedoboru w trakcie budowy. Ponadto, znajomość standardów zużycia materiałów budowlanych jest niezwykle ważna, aby utrzymać wysoką jakość wykonania oraz zgodność z wymaganiami technicznymi i normami budowlanymi.

Pytanie 38

Aby przeprowadzać ocieplanie dachów z drewna, należy używać

A. włókna celulozowego
B. wełny mineralnej
C. płyty gipsowo-włóknowej
D. płyty wiórowo-cementowej
Wełna mineralna to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który jest często stosowany do ociepleń dachów o konstrukcji drewnianej. Jej główne zalety to wysoka odporność na ogień, niska przewodność cieplna oraz dobra akustyka. Wełna mineralna jest również odporna na wilgoć, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w przypadku dachów, gdzie może występować kondensacja pary wodnej. Zgodnie z normą PN-EN ISO 6946, wełna mineralna przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków, a jej użycie w konstrukcjach drewnianych jest zgodne z dobrymi praktykami w budownictwie. Przykładem zastosowania wełny mineralnej może być ocieplanie poddaszy, gdzie materiał ten jest umieszczany między krokwiami. Dodatkowo, wełna mineralna jest łatwa w obróbce, co ułatwia montaż oraz minimalizuje straty materiałowe, co jest istotne w kontekście zrównoważonego budownictwa. Jej chropowata struktura sprzyja również poprawie jakości powietrza wewnętrznego, co jest istotnym aspektem nowoczesnych standardów budowlanych.

Pytanie 39

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile bloczków gazobetonowych o wymiarach
240×240×590 mm potrzeba do wymurowania trzech ścian grubości 24 cm, długości 12 m i wysokości 4,5 m każda.

Fragment instrukcji producenta
Zużycie bloczków gazobetonowych
Wymiary bloczków
[mm]
Zużycie
[szt./m²]
240×240×5907
120×240×590
A. 1134 sztuk.
B. 378 sztuk.
C. 2268 sztuk.
D. 756 sztuk.
Fajnie, że wybrałeś 1134 bloczki gazobetonowe. To odpowiednia liczba, a żeby do tego dojść, trzeba było dobrze policzyć. Zaczynamy od obliczenia powierzchni jednej ściany. Mamy 12 m na 4,5 m, co daje nam 54 m². Potem bierzemy pod uwagę, że robimy trzy ściany, więc całkowita powierzchnia to 162 m². Aż się prosi, żeby policzyć, ile bloczków potrzeba na każdy metr kwadratowy – w tym przypadku to 7. Przemnażając, dostajemy 1134 bloczki. To bardzo ważna wiedza w budownictwie, bo dokładne obliczenia pozwalają oszacować materiały, co wpływa na koszty i czas budowy. Warto znać takie zasady, bo dobrze przeprowadzona kalkulacja zwiększa efektywność i pozwala lepiej zarządzać zasobami.

Pytanie 40

Jaki rodzaj nadproża łukowego przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Odcinkowy.
B. Koszowy.
C. Półkolisty.
D. Ostrołukowy.
Odpowiedź "ostrołukowy" jest poprawna, ponieważ na przedstawionym rysunku widoczne jest nadproże, którego górna krawędź tworzy ostry łuk. Nadproża ostrołukowe są charakterystyczne dla architektury gotyckiej, gdzie zastosowanie takiego kształtu pozwalało na efektywne przenoszenie obciążeń z górnych części budowli. Ich forma przyczynia się do zwiększenia stabilności konstrukcji, co jest kluczowe w miejscach, gdzie wysokość i ciężar budowli są znaczne. Ostrołukowe nadproża mogą być również używane w nowoczesnej architekturze, gdzie estetyka i funkcjonalność idą w parze. Warto zwrócić uwagę na wpływ, jaki mają na estetykę wnętrz, nadając im lekkości i przestronności. W praktyce, przy projektowaniu nadproży, inżynierowie muszą uwzględniać nie tylko ich formę, ale także materiały, z których są wykonane, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budowli.