Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 11:13
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 11:37

Egzamin zdany!

Wynik: 31/40 punktów (77,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

W jakiej lokalizacji należy umieścić izolację cieplną przegrody w budynku mieszkalnym?

A. po każdej stronie przegrody
B. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa niższa temperatura
C. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa wyższa temperatura
D. na obydwu stronach przegrody
Izolację cieplną przegrody budowlanej należy umieścić po tej stronie, gdzie zazwyczaj panuje niższa temperatura, co wynika z podstawowych zasad termodynamiki. Celem izolacji jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. W praktyce oznacza to, że w zimie izolacja powinna być umieszczona od strony zewnętrznej, aby zminimalizować straty ciepła do chłodniejszego otoczenia. W lecie, natomiast, izolacja ma za zadanie chronić przed nagrzewaniem się wnętrza, dlatego również w tym przypadku ważne jest, aby znajdowała się po stronie, gdzie temperatura zewnętrzna jest wyższa. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych kluczowe jest uwzględnienie lokalnych warunków klimatycznych oraz standardów budowlanych, takich jak norma PN-EN 13162, która określa wymagania dla materiałów izolacyjnych. Przykład praktyczny to domy jednorodzinne, w których stosowanie izolacji termicznej po stronie północnej, gdzie temperatura jest zazwyczaj niższa, pozwala na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Pytanie 2

Która z metod osuszania mokrych ścian nie wymaga ingerencji w ich strukturę?

A. Wykonanie tynku renowacyjnego po usunięciu starego tynku
B. Podcinanie muru strugą mieszanki cieczy z piaskiem kwarcowym
C. Umieszczanie blachy falistej lub fałdowej w spoinie, pod kątem do lica ściany
D. Iniekcja krystaliczna w nawiercone w murze otwory
Wykonanie tynku renowacyjnego po usunięciu tynku istniejącego jest metodą, która nie wymaga naruszania konstrukcji ściany. Tynk renowacyjny ma na celu odbudowę warstwy ochronnej muru oraz poprawę jego właściwości higroskopijnych. Dzięki temu procesowi, wilgoć zgromadzona w murze może być efektywnie odprowadzana na zewnątrz. Tynki renowacyjne są specjalnie zaprojektowane, aby współpracować z materiałem, z którego wykonane są ściany, zapewniając jednocześnie ich wentylację. Przykładowo, w przypadku murów historicznych, zastosowanie tynku wapiennego, który ma zdolność do 'oddychania', pozwala zachować integralność strukturalną budowli. Dodatkowo, stosowanie tynków renowacyjnych jest zgodne z normami konserwatorskimi, co jest niezwykle ważne w przypadku obiektów zabytkowych.

Pytanie 3

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile palet bloczków gazobetonowych o wymiarach
24×24×59 cm potrzeba do wymurowania dwóch ścian wysokości 2,75 m, długości 6 m i grubości 24 cm każda.

Informacje producenta bloczków betonu komórkowego
Wymiary bloczka
[cm]
Zużycie
[szt./m²]
Masa
[kg]
Liczba na palecie
[szt.]
24×24×59722,448
12×24×59712,296
8×24×5979,2144
A. 116 palet.
B. 58 palet.
C. 3 palety.
D. 5 palet.
Poprawna odpowiedź to 5 palet, co można wyjaśnić na podstawie obliczeń dotyczących wymagań materiałowych do wykonania dwóch ścian o podanych wymiarach. Wysokość każdej ściany wynosi 2,75 m, długość 6 m, a grubość 24 cm. Aby obliczyć całkowitą liczbę bloczków gazobetonowych potrzebnych do budowy, najpierw obliczamy objętość jednej ściany: 2,75 m * 6 m * 0,24 m = 3,96 m³. Dla dwóch ścian otrzymujemy 3,96 m³ * 2 = 7,92 m³. Bloczek gazobetonowy o wymiarach 24x24x59 cm ma objętość 0,024 m * 0,024 m * 0,059 m = 0,000028416 m³. Obliczamy, ile bloczków potrzebujemy: 7,92 m³ / 0,000028416 m³ ≈ 278,9, co zaokrąglamy do 279 bloczków. Na jednej palecie zmieści się 48 bloczków, więc dzieląc 279 przez 48, uzyskujemy około 5,8, co zaokrąglamy do 5 palet. W praktyce, zrozumienie takich obliczeń jest niezbędne w branży budowlanej, aby odpowiednio zarządzać materiałami i kosztami, co jest zgodne z dobrą praktyką inżynieryjną.

Pytanie 4

Oblicz całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na obu stronach ściany o wymiarach 8×4 m, jeśli jednostkowy koszt robocizny wynosi 21,00 zł/m2, a koszt materiałów to 14,00 zł/m2?

A. 1 792,00 zł
B. 2 420,00 zł
C. 2 240,00 zł
D. 1 120,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego, należy najpierw obliczyć powierzchnię ściany. Ściana ma wymiary 8 m x 4 m, co daje 32 m². Ponieważ tynk ma być wykonany po obu stronach ściany, całkowita powierzchnia wynosi 64 m². Koszt jednostkowy robocizny wynosi 21,00 zł/m², co daje koszt robocizny: 64 m² x 21,00 zł/m² = 1 344,00 zł. Koszt materiałów to 14,00 zł/m², co daje koszt materiałów: 64 m² x 14,00 zł/m² = 896,00 zł. Łączny koszt wykonania tynku to suma kosztu robocizny i materiałów: 1 344,00 zł + 896,00 zł = 2 240,00 zł. W praktyce, przy planowaniu budowy lub remontu, kluczowe jest dokładne oszacowanie kosztów, co pozwala na kontrolę budżetu oraz uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek finansowych. Dobrze jest również uwzględnić ewentualne dodatkowe koszty, takie jak transport materiałów czy wynajem sprzętu, co jest standardem w branży budowlanej.

Pytanie 5

Najdłuższy czas przydatności do użycia, licząc od momentu połączenia składników, posiada zaprawa

A. wapienno-cementowa
B. cementowo-gliniana
C. cementowa
D. wapienna
Zaprawa wapienna charakteryzuje się najdłuższym okresem przydatności do użycia spośród wszystkich wymienionych rodzajów zapraw. W wyniku reakcji wody z wapnem (tlenkiem wapnia) powstaje węglan wapnia, co prowadzi do procesu twardnienia zaprawy. Ten proces nie jest natychmiastowy i może trwać wiele miesięcy, co sprawia, że zaprawa wapienna może być przechowywana przez dłuższy czas po zmieszaniu składników. Dodatkowo, zaprawy wapienne są znane z wysokiej przepuszczalności pary wodnej, co jest kluczowe w budownictwie, zwłaszcza w obiektach zabytkowych, gdzie ważne jest zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. Z tego powodu są one często stosowane do renowacji starych murów, gdzie ich właściwości umożliwiają 'oddychanie' ścian. W praktyce, zastosowanie zaprawy wapiennej w budownictwie odpowiada standardom określonym w normach, takich jak PN-EN 459-1, które definiują wymagania dla wapna budowlanego.

Pytanie 6

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 3 m.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 1440 kg
B. ok. 360 kg
C. ok. 900 kg
D. ok. 3600 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany, kluczowe jest zrozumienie, jak oblicza się zapotrzebowanie na materiały budowlane. W tym przypadku zaczynamy od obliczenia powierzchni ściany, która wynosi 36 m² (długość 12 m x wysokość 3 m). Następnie, zgodnie z danymi producenta, zużycie zaprawy murarskiej dla ściany o grubości jednej cegły wynosi około 100 kg/m². Po pomnożeniu tych dwóch wartości (36 m² x 100 kg/m²) otrzymujemy 3600 kg zaprawy potrzebnej do postawienia ściany. Tego typu obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, gdyż pozwalają na dokładne oszacowanie kosztów materiałów oraz uniknięcie ich niedoboru w trakcie budowy. Ponadto, znajomość standardów zużycia materiałów budowlanych jest niezwykle ważna, aby utrzymać wysoką jakość wykonania oraz zgodność z wymaganiami technicznymi i normami budowlanymi.

Pytanie 7

Na rysunku przedstawiono fragment stropu

Ilustracja do pytania
A. DZ.
B. Teriva.
C. Akermana.
D. Fert.
Wybór odpowiedzi związanych z innymi typami stropów, jak Akerman, Teriva czy DZ, wskazuje na pewne błędy w zrozumieniu konstrukcji stropowych. Stropy Akermana wyróżniają się użyciem prefabrykowanych belek teowych oraz pustaków betonowych, które są umieszczane w formie bloków. Taki typ stropu, choć popularny w Polsce, nie jest przedstawiony na rysunku. Problemy z identyfikacją stropu Teriva mogą wynikać z jego charakterystyki, która jest oparta na pustakach ceramicznych, ale różni się od Fert pod względem używanych belek i ogólnej konstrukcji. Stropy DZ, choć użyteczne, są stosowane w zupełnie innych kontekstach, często jako stropy monolityczne, co również nie znajduje odzwierciedlenia na przedstawionym rysunku. Typowe błędy myślowe w wyborze błędnych odpowiedzi dotyczą m.in. utożsamienia pustaków ceramicznych z danym typem stropu bez uwzględnienia, jakie belki są używane w danej konstrukcji. Każdy z wymienionych typów stropów ma swoje specyficzne zastosowania i parametry, które decydują o ich użyteczności w różnych projektach budowlanych. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla podejmowania właściwych decyzji projektowych oraz zgodności z obowiązującymi normami budowlanymi.

Pytanie 8

Na podstawie fragmentu rzutu pomieszczenia oblicz liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania projektowanej łamanej ścianki działowej wysokości 2,8 m, jeżeli norma zużycia cegieł wynosi 50 szt./m2.
Wymiary [cm]

Ilustracja do pytania
A. 560 sztuk.
B. 599 sztuk.
C. 650 sztuk.
D. 616 sztuk.
Patrząc na błędne odpowiedzi, można zauważyć, że często wynikają one z niewłaściwego rozumienia podstawowych zasad liczenia powierzchni i zużycia materiałów. Wiele osób sądzi, że wystarczy pomnożyć wysokość ścianki przez długość, co w sumie jest prawdą, ale ważne jest też, żeby wziąć pod uwagę normę zużycia cegieł. Przykładowo, jeśli ktoś policzy powierzchnię ścianki, nie myśląc o długości lub pomniejszych wymiarach, to mogą wyjść błędne wnioski i niepoprawne oszacowania dotyczące liczby cegieł. Ponadto, częstym błędem jest pominięcie normy zużycia cegieł na m², co prowadzi do pomyłek w określaniu liczby cegieł. Takie sytuacje mogą wynikać z braku wiedzy o standardach budowlanych i zasadach projektowania. Dlatego ważne jest, żeby podczas planowania i liczenia w budownictwie dokładnie analizować wszystkie parametry i korzystać z aktualnych norm i wzorów, by uzyskać jak najtrafniejsze wyniki. W praktyce, każdy projekt budowlany powinien być starannie przemyślany, uwzględniając wszystkie zmienne, co pozwoli uniknąć drogich błędów i nieefektywności w procesie budowlanym.

Pytanie 9

Kiedy wykonuje się poziomą izolację przeciwwilgociową na ścianie fundamentowej?

A. z folii paroizolacyjnej
B. ze styropianu
C. z papy asfaltowej
D. z polistyrenu ekstrudowanego
Pozioma izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej jest kluczowym elementem zapewniającym trwałość i stabilność budynku. Wykonanie tej izolacji z papy asfaltowej jest powszechną praktyką, ponieważ ten materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć oraz doskonałymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Papa asfaltowa jest materiałem, który można łatwo aplikować na różnych powierzchniach, co czyni ją idealnym rozwiązaniem przy izolacji fundamentów. W praktyce, papa asfaltowa może być stosowana w różnych warunkach, na przykład w obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Aby zapewnić skuteczność izolacji, należy stosować papę asfaltową zgodnie z zaleceniami producentów oraz normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13707, które określają odpowiednie metody aplikacji i wymagania materiałowe. Dodatkowo, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz o stosowaniu materiałów dodatkowych, takich jak kleje i masy uszczelniające, które mogą zwiększyć skuteczność izolacji.

Pytanie 10

Jaką metodę stosujemy do badania konsystencji zaprawy?

A. objętości omierza
B. penetrometru
C. stożka diamentowego
D. prasy hydraulicznej
Penetrometr to urządzenie stosowane do pomiaru konsystencji zaprawy, które działa na zasadzie wnikania stożka w materiał pod wpływem siły. Jego zastosowanie w branży budowlanej jest kluczowe, zwłaszcza przy ocenie świeżo przygotowanych mieszanek betonowych lub zapraw murarskich. Zgodnie z normami europejskimi, pomiar konsystencji zaprawy jest istotny, aby zapewnić odpowiednie właściwości użytkowe, takie jak urabialność, odporność na segregację czy przyczepność do podłoża. Penetrometr pozwala na szybkie i dokładne określenie, czy materiał spełnia normy jakościowe. W praktyce, wyniki pomiarów penetrometrem mogą być używane do oceny jakości surowców, a także do monitorowania procesu produkcji materiałów budowlanych, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia ich trwałości i wytrzymałości. Warto również nadmienić, że poprawne użytkowanie penetrometru wymaga systematycznej kalibracji oraz przestrzegania zasad pomiaru, co przyczynia się do uzyskania rzetelnych wyników. Takie praktyki są zgodne z normami PN-EN 12350-4, które określają metody badania konsystencji mieszanki betonowej.

Pytanie 11

Oblicz, ile cegieł dziurawek trzeba przygotować do budowy dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4×6,0 m i grubości 25 cm każda, jeśli norma zużycia tych cegieł to 93,40 szt./m2?

A. 1401 sztuk
B. 1345 sztuk
C. 2690 sztuk
D. 2801 sztuk
Podczas rozwiązywania tego zadania niektórzy mogą popełnić błędy w obliczeniach powierzchni. Na przykład, niewłaściwe zrozumienie wymiarów ściany, takie jak pomylenie jednostek (np. metry z centymetrami), może prowadzić do całkowicie błędnych wyników. Często myśli się, że wystarczy pomnożyć długość i wysokość pojedynczej ścianki, ale przy braku uwzględnienia normy zużycia cegieł, wyniki będą znacznie różnić się od rzeczywistości. Ponadto, niektórzy mogą nie zauważyć, że norma zużycia cegły jest kluczowym czynnikiem determinującym ilość materiału, dlatego pominięcie tego etapu w obliczeniach prowadzi do niedoszacowania potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre odpowiedzi mogą wynikać z zaokrągleń lub błędnych interpretacji norm budowlanych, co jest typowym błędem w obliczeniach materiałowych. Każda jednostka w obliczeniach ma znaczenie, dlatego kluczowe jest przemyślane podejście do kalkulacji, które uwzględnia wszystkie istotne parametry, aby zapewnić efektywną i prawidłową realizację projektu budowlanego.

Pytanie 12

Ściana gotowa w systemie Thermomur jest zbudowana z 5 cm warstwy styropianu oraz

A. 15 cm betonu i 10 cm styropianu
B. 10 cm betonu i 5 cm styropianu
C. 15 cm betonu i 5 cm styropianu
D. 20 cm betonu i 5 cm styropianu
Poprawna odpowiedź to 15 cm betonu i 5 cm styropianu, co jest zgodne z zasadami budowy w systemie Thermomur. System ten łączy właściwości izolacyjne styropianu z wytrzymałością betonu, co czyni go efektywnym rozwiązaniem w budownictwie energooszczędnym. W przypadku tej ściany, 5 cm warstwy styropianu zapewnia dobrą izolację termiczną, natomiast 15 cm betonu gwarantuje odpowiednią nośność oraz trwałość konstrukcji. W praktyce, takie połączenie materiałów pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej budynku, co jest kluczowe w kontekście coraz bardziej rygorystycznych norm dotyczących oszczędności energii. Ponadto, stosowanie tego typu konstrukcji wspiera zrównoważony rozwój dzięki mniejszemu zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania i chłodzenia budynku. Warto zauważyć, że taka konfiguracja jest także rekomendowana w standardach budownictwa pasywnego, gdzie kluczowe są niskie straty ciepła oraz maksymalna efektywność energetyczna.

Pytanie 13

Kolejność technologiczna działań na pierwszym etapie prac rozbiórkowych budynku przy użyciu metod ręcznych przedstawia się następująco:

A. rozbiórka dachu, demontaż okien, demontaż instalacji budowlanych
B. demontaż okien, rozbiórka ścianek działowych, demontaż instalacji budowlanych
C. demontaż instalacji budowlanych, demontaż okien i drzwi, rozbiórka ścianek działowych
D. rozbiórka dachu, rozbiórka ścianek działowych, demontaż instalacji budowlanych
W analizie niepoprawnych odpowiedzi dostrzegamy kilka kluczowych błędów w podejściu do kolejności prac rozbiórkowych. Pierwszym z nich jest pomijanie znaczenia demontażu instalacji budowlanych na samym początku. Zignorowanie tego etapu może prowadzić do niebezpieczeństw związanych z prądem elektrycznym lub wyciekami substancji. Każde z wymienionych podejść zaczyna od rozbiórki dachu lub innych elementów konstrukcyjnych, co jest niewłaściwe, gdyż może to stwarzać ryzyko przygniecenia pracowników przez opadające materiały. Kolejnym błędem jest niezrozumienie, że odpowiednia kolejność prac wpływa na efektywność całego procesu. Demontaż okien i drzwi przed rozbiórką dachu czy ścianek działowych spowodowałby, że z wnętrza budynku wydostaje się kurz i zanieczyszczenia, co dodatkowo komplikowałoby prace. W kontekście praktycznym, doświadczenia na budowach pokazują, że niewłaściwa kolejność może prowadzić do niepotrzebnych opóźnień oraz wzrostu kosztów. Kluczowym aspektem w planowaniu rozbiórek jest nie tylko przestrzeganie przepisów prawa budowlanego, ale także wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, które jasno określają, jak powinny przebiegać te etapy, aby zminimalizować ryzyko wypadków oraz maksymalizować efektywność pracy zespołu budowlanego.

Pytanie 14

Przedstawiony na rysunku sprzęt służy do

Ilustracja do pytania
A. odkurzania powierzchni muru przed tynkowaniem.
B. zmywania tynków kamyczkowych.
C. suszenia tynków.
D. nakrapiania tynków.
Agregat tynkarski, który widzisz, służy przede wszystkim do nanoszenia tynku strukturalnego na mur. Działa dzięki specjalnym dyszom, które pod ciśnieniem ładnie pokrywają ścianę tynkiem. Dzięki temu nie tylko ładnie to wygląda, ale też chroni przed wilgocią i innymi nieprzyjemnymi warunkami. Nakrapianie tynków jest bardzo ważne w końcowych pracach budowlanych. Dzięki niemu poprawiamy izolację termiczną i akustyczną budynku. Użycie takiego agregatu znacznie przyspiesza całą pracę i sprawia, że robimy to precyzyjniej, co jest istotne w branży budowlanej. Pamiętaj, żeby dobrze dobierać techniki nakrapiania oraz odpowiedni tynk, bo to klucz do uzyskania trwałego i ładnego efektu na końcu.

Pytanie 15

Na podstawie danych zawartych w tabeli wskaż, ile wody należy użyć do przygotowania 2 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m3 zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy MPaCiasto wapienne m3Piasek m3Woda dm3
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,40,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 50 dm3
B. 100 dm3
C. 300 dm3
D. 200 dm3
Odpowiedź 200 dm3 jest prawidłowa, ponieważ na podstawie danych z tabeli dotyczących proporcji objętościowych 1:3 dla zaprawy wapiennej, na 1 m3 zaprawy wymagane jest 100 dm3 wody. Przygotowując 2 m3 zaprawy, wartość ta musi zostać podwojona, co daje 200 dm3. Taki sposób obliczenia ilości wody jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie precyzyjne określenie proporcji składników ma kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiedniej jakości zaprawy. Użycie niewłaściwej ilości wody może prowadzić do osłabienia struktury zaprawy, a w efekcie do trwałych uszkodzeń konstrukcji. Stąd, w praktyce budowlanej, takie obliczenia są niezbędne, aby zapewnić trwałość i właściwe właściwości mechaniczne zaprawy. Wiedza na temat proporcji składników i ich wpływu na końcowy produkt jest fundamentem dla każdego specjalisty w branży budowlanej, co pozwala na optymalizację procesów budowlanych oraz minimalizację ryzyka błędów.

Pytanie 16

Na rysunku podano wysokość ściany

Ilustracja do pytania
A. działowej.
B. instalacyjnej.
C. kolankowej.
D. osłonowej.
Wysokość ściany kolankowej to kluczowy element konstrukcji budowlanych, szczególnie w kontekście poddaszy oraz dachów. Jest to pionowa odległość od podłogi do miejsca, w którym ściana łączy się z nachyloną częścią dachu. Na ilustracji wysokość ta oznaczona jest liczba 105, co jednoznacznie wskazuje na wysokość ściany kolankowej. Zastosowanie ściany kolankowej jest istotne z punktu widzenia efektywności przestrzennej oraz estetyki wnętrz. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu, co ma znaczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Dodatkowo, odpowiednia wysokość ściany kolankowej wpływa na ergonomię pomieszczeń, zapewniając komfort użytkowania oraz odpowiednią ilość światła dziennego. Znajomość wysokości tych ścian jest również istotna przy planowaniu instalacji, takich jak wentylacja czy oświetlenie. W zgodzie z normami budowlanymi, odpowiednie zaplanowanie wysokości kolankowej ma również znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. Właściwe zrozumienie i zastosowanie tej wiedzy jest kluczowe dla każdego projektanta i architekta.

Pytanie 17

Gładź tynków zewnętrznych można uzyskać z mieszanki

A. anhydrytowej
B. wapienno-gipsowej
C. cementowo-wapiennej
D. wapiennej
Gładź tynków zewnętrznych wykonuje się najczęściej z zaprawy cementowo-wapiennej, ponieważ łączy ona w sobie zalety obu składników, co czyni ją idealnym materiałem na warstwy wykończeniowe w budownictwie. Cement w tej mieszance zapewnia dużą wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na wilgoć, co jest szczególnie ważne w przypadku tynków zewnętrznych, które muszą radzić sobie z różnorodnymi warunkami atmosferycznymi. Wapno natomiast nadaje elastyczność i paroprzepuszczalność, co pozwala na odprowadzanie nadmiaru wilgoci z konstrukcji budynku, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania pleśni i grzybów. Przykładem zastosowania zaprawy cementowo-wapiennej może być przygotowanie tynków na elewacjach budynków mieszkalnych, gdzie trwałość i estetyka są kluczowe. Zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie zaprawy cementowo-wapiennej jest zalecane w wielu przypadkach, co czyni ją standardowym rozwiązaniem w branży budowlanej.

Pytanie 18

Na podstawie informacji podanych w tabeli określ minimalną grubość tynku mozaikowego, wykonanego produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 5,0 mm
B. 2,0 mm
C. 4,0 mm
D. 3,0 mm
Minimalna grubość tynku mozaikowego, wykonana produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej, wynosi 4,0 mm, co wynika z dokumentacji technicznej oraz standardów branżowych dotyczących wykończeń elewacyjnych. Grubość tynku jest kluczowa nie tylko dla estetyki, ale także dla jego funkcji ochronnych i izolacyjnych. Grubsza warstwa tynku wpływa na lepsze właściwości termiczne i akustyczne, co jest istotne w kontekście budownictwa energooszczędnego. W praktyce oznacza to, że stosowanie się do zdefiniowanej grubości pozwala na uniknięcie problemów z pękaniem, łuszczeniem się czy kruszeniem tynku w okresie zmiennych warunków pogodowych. Dla projektantów i wykonawców istotne jest przestrzeganie wytycznych producenta, co zapewnia długotrwałość i estetykę elewacji. Warto również pamiętać, że różne odmiany tynków mogą mieć różne wymagania, dlatego zawsze należy odnosić się do specyfikacji dostarczonej przez producenta, aby maksymalizować efektywność i trwałość zastosowanych rozwiązań.

Pytanie 19

Oblicz wynagrodzenie zatrudnionego za przeprowadzenie obustronnego tynkowania ściany o wymiarach 10 × 3 m, jeśli stawka godzinowa tynkarza wynosi 15,00 zł, a czas pracy na wykonanie 1 m2 tynku zwykłego wynosi 1,4 r-g?

A. 1 260,00 zł
B. 450,00 zł
C. 900,00 zł
D. 630,00 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie pracownika za wykonanie obustronnego tynkowania ściany o wymiarach 10 × 3 m, należy najpierw obliczyć powierzchnię do tynkowania. Powierzchnia jednej strony ściany wynosi 10 m × 3 m = 30 m². Ponieważ tynkowanie jest obustronne, całkowita powierzchnia wynosi 30 m² × 2 = 60 m². Następnie należy uwzględnić nakład pracy na wykonanie 1 m² tynku, który wynosi 1,4 roboczogodziny (r-g). Zatem całkowity czas pracy potrzebny do wykonania tynkowania wynosi 60 m² × 1,4 r-g = 84 r-g. Przy stawce godzinowej wynoszącej 15,00 zł, całkowite wynagrodzenie wynosi 84 r-g × 15,00 zł/r-g = 1260,00 zł. Taka kalkulacja jest zgodna z dobrymi praktykami w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia oraz znajomość nakładów pracy są kluczowe dla efektywnego zarządzania kosztami i harmonogramami. Przykładowo, w przemyśle budowlanym dokładne oszacowanie czasu pracy pozwala na lepsze planowanie projektów i unikanie opóźnień, co przekłada się na zadowolenie klientów oraz rentowność wykonawców.

Pytanie 20

Które nadproże przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Sklepione murowane z cegieł.
B. Z prefabrykowanych belek "Porotherm".
C. Monolityczne żelbetowe.
D. Z prefabrykowanych kształtek typu "U".
Wybór odpowiedzi innej niż 'Z prefabrykowanych belek 'Porotherm'' może wynikać z nieporozumienia dotyczącego cech i zastosowań różnych typów nadproży. Na przykład, nadproża monolityczne żelbetowe, choć często stosowane w budownictwie, są gładkie i solidne, co sprawia, że nie posiadają charakterystycznych otworów, które są widoczne na rysunku. Monolityczne nadproża wymagają również bardziej skomplikowanego procesu produkcji oraz dłuższego czasu schnięcia, co może wpływać na harmonogram budowy. Z kolei sklepione nadproża murowane z cegieł, choć estetyczne, różnią się kształtem od prefabrykowanych rozwiązań, co czyni je mniej odpowiednimi w tej sytuacji. Prefabrykowane kształtki typu 'U' również mają inną geometrię i nie są dedykowane do takich zastosowań jak nadproża, a ich wykorzystanie w budownictwie zazwyczaj odnosi się do innych elementów konstrukcyjnych, takich jak fundamenty czy podparcia. Właściwe zrozumienie różnic między tymi rodzajami nadproży jest kluczowe dla efektywnego projektowania i realizacji konstrukcji budowlanych. Typowym błędem myślowym jest zakładanie, że nadproża monolityczne lub murowane mogą być stosowane zamiennie z prefabrykowanymi belkami, co w praktyce prowadzi do problemów z dopasowaniem i wykonawstwem.

Pytanie 21

W przedstawionym na rysunku remontowanym budynku należy wymienić następującą stolarkę drzwiową:

Ilustracja do pytania
A. 3 drzwi lewych i 2 drzwi prawych.
B. 5 drzwi lewych i 1 okno.
C. 3 drzwi prawych i 2 drzwi lewych.
D. 5 drzwi prawych i 1 okno.
Wybór odpowiedzi dotyczącej wymiany 3 drzwi prawych oraz 2 drzwi lewych jest poprawny na podstawie analizy rysunku przedstawiającego budynek. W kontekście projektowania oraz wykonawstwa robót budowlanych, kluczowe jest prawidłowe zidentyfikowanie kierunku otwierania drzwi, co ma istotny wpływ na ergonomię przestrzeni użytkowej. Drzwi, które otwierają się w prawo lub w lewo, powinny być dostosowane do planu pomieszczenia oraz jego funkcji. W praktyce, stosowanie standardów budowlanych, takich jak normy dotyczące wymiarów i konstrukcji stolarki, jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej trwałości oraz bezpieczeństwa. Ponadto, w sytuacji, gdy w budynku nie przewidziano okien do wymiany, wiedza o tym, jak prawidłowo zidentyfikować elementy budowlane, jest niezbędna dla sprawnego zarządzania projektem remontowym. Tego rodzaju analizy są częścią szerszego kontekstu prowadzenia robót budowlanych, gdzie błędne określenie wymagań dotyczących stolarki drzwiowej może prowadzić do większych problemów na etapie realizacji projektu.

Pytanie 22

Jakie są całkowite wydatki (materiałów i robocizny) na przygotowanie 5 m3 betonu, jeśli koszty materiałów do 1 m3 wynoszą 200 zł, a za robociznę należy dodać 20% wartości mieszanki?

A. 2420 zł
B. 1020 zł
C. 1200 zł
D. 2000 zł
Dobra robota z tą odpowiedzią! Jak to obliczyłeś? Koszt materiałów na 1 m3 betonu to 200 zł, więc dla 5 m3 wychodzi 1000 zł. Potem doliczyłeś robociznę, co jest super ważne, bo to 20% od materiałów, czyli dodatkowe 200 zł. Łącznie daje to 1200 zł. W budownictwie takie obliczenia to podstawa, bo bez tego łatwo można wpaść w kłopoty finansowe. Zawsze warto też mieć na uwadze, że ceny materiałów mogą się zmieniać w trakcie pracy, więc dobrze się przygotować na różne sytuacje.

Pytanie 23

Jeśli wydano 1 000 zł na materiały, a wydatki na robociznę stanowią 80 % kosztów materiałów, to całkowite koszty robocizny i materiałów wynoszą

A. 1 020 zł
B. 1 080 zł
C. 1 800 zł
D. 1 200 zł
Aby obliczyć łączne koszty robocizny i materiałów, należy najpierw określić wysokość kosztów robocizny, które wynoszą 80% od wartości zakupionych materiałów. Koszty materiałów wynoszą 1 000 zł, więc 80% z tej kwoty obliczamy jako 0,8 * 1 000 zł, co daje 800 zł. Następnie dodajemy te koszty do kosztów materiałów, co daje 1 000 zł + 800 zł = 1 800 zł. Takie podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania kosztami, które zalecają dokładne wyliczanie wszystkich wydatków związanych z projektem. W kontekście budżetowania, istotne jest uwzględnianie nie tylko bezpośrednich kosztów materiałów, ale także kosztów robocizny, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu finansowego projektu. Przykładem zastosowania tego typu obliczeń jest planowanie budowy, gdzie można oszacować całkowite wydatki przed rozpoczęciem prac, co wpływa na lepsze zarządzanie budżetem.

Pytanie 24

Która z poniższych zapraw jest odporna na wysokie temperatury?

A. Krzemionkowa
B. Wapienna
C. Cementowa
D. Silikatowa
Zaprawa krzemionkowa jest klasyfikowana jako zaprawa ogniotrwała ze względu na wysoką odporność na ekstremalne temperatury oraz zdolność do wytrzymywania obciążeń termicznych. Skład chemiczny zaprawy krzemionkowej, który opiera się na krzemionce (SiO2), sprawia, że materiał ten ma doskonałe właściwości w kontekście izolacji termicznej oraz odporności na działanie wysokotemperaturowych czynników, co jest kluczowe w aplikacjach przemysłowych, takich jak piece hutnicze, kominy, czy piekarnie. W praktyce, zaprawy krzemionkowe są stosowane do murowania elementów narażonych na wysoką temperaturę, a także do wypełniania szwów w strukturach, które muszą wytrzymać znaczące zmiany temperaturowe. W zgodności z normami branżowymi, takimi jak PN-EN 1402, zaprawy te powinny wykazywać minimalne skurcze i pęknięcia w warunkach eksploatacyjnych, co dodatkowo potwierdza ich parametry użytkowe. Dodatkowo, ich niska przewodność cieplna pozwala na efektywne gospodarowanie energią w instalacjach przemysłowych, co czyni je niezwykle efektywnym rozwiązaniem w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 25

Ile trzeba zapłacić za cegły potrzebne do zbudowania ściany o powierzchni 28 m2, jeżeli 140 cegieł jest wymaganych do wykonania 1 m2 ściany o grubości 38 cm, a cena jednej cegły wynosi 1,50 zł?

A. 7 980,00 zł
B. 5 880,00 zł
C. 1 596,00 zł
D. 3 920,00 zł
Aby obliczyć koszt cegieł potrzebnych do wykonania ściany o powierzchni 28 m², zaczynamy od ustalenia, ile cegieł potrzebujemy. Z danych wynika, że do wykonania 1 m² ściany potrzeba 140 cegieł. Zatem dla 28 m² obliczamy: 28 m² * 140 cegieł/m² = 3 920 cegieł. Następnie, znając cenę jednej cegły, która wynosi 1,50 zł, obliczamy całkowity koszt: 3 920 cegieł * 1,50 zł/cegła = 5 880,00 zł. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie przed rozpoczęciem prac kosztorysowych dokonuje się szczegółowych obliczeń, aby uniknąć niedoszacowania materiałów budowlanych. Dobrze przeprowadzone obliczenia pozwalają na efektywne zarządzanie budżetem i uniknięcie dodatkowych kosztów na etapie realizacji projektu.

Pytanie 26

Do wykonania murów z bloczków systemu Ytong na cienkie spoiny trzeba przygotować

A. zaprawę cementowo-wapienną
B. zaprawę cementową
C. zaprawę klejową
D. zaprawę wapienną
Zaprawa klejowa jest kluczowym materiałem przy murowaniu ścian z bloczków Ytong na cienkie spoiny, ponieważ zapewnia ona doskonałą przyczepność oraz minimalizuje straty ciepła. Bloczek Ytong, wykonany z betonu komórkowego, charakteryzuje się dużą porowatością, co sprawia, że tradycyjne zaprawy mogą nie zapewniać odpowiedniej wydajności. Zaprawa klejowa, w odróżnieniu od zapraw wapiennych czy cementowych, ma idealnie dobraną konsystencję, co pozwala na łatwe nakładanie i formowanie cienkiej spoiny, co z kolei przyczynia się do lepszej izolacyjności termicznej. Zastosowanie zaprawy klejowej nie tylko przyspiesza proces murowania, ale także poprawia trwałość i stabilność całej konstrukcji. W praktyce, stosując zaprawę klejową, można uzyskać spoiny o grubości nieprzekraczającej 3 mm, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi oraz normami budowlanymi.

Pytanie 27

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Wtapianie siatki zbrojącej.
B. Uzupełnianie ubytków pianką.
C. Montaż listwy startowej.
D. Nakładanie zaprawy klejowej.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 28

Która zaprawa charakteryzuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi?

A. Cementowo-wapienna
B. Gipsowa
C. Wapienna
D. Cementowo-gliniana
Zaprawa wapienna posiada najlepsze właściwości plastyczne spośród wymienionych opcji, co czyni ją idealnym materiałem w wielu zastosowaniach budowlanych. Jej plastyczność wynika z obecności węglanu wapnia, który po zmieszaniu z wodą tworzy pastę, umożliwiającą łatwe formowanie i aplikację. Dzięki temu, zaprawy wapienne są niezwykle wszechstronne i stosowane w tradycyjnym murarstwie, renowacji zabytków oraz w budownictwie ekologicznym, gdzie istotne jest zachowanie naturalnych właściwości materiałów. W praktyce, zaprawy wapienne są często wykorzystywane do łączenia cegieł i kamieni, oferując korzystne właściwości odprowadzania wilgoci, co chroni przed rozwojem pleśni i grzybów. Dodatkowo, w porównaniu do innych zapraw, takich jak gipsowe czy cementowe, zaprawy wapienne są bardziej elastyczne, co pozwala im lepiej dostosowywać się do ruchów budynku oraz minimalizuje ryzyko pęknięć. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie zapraw wapiennych w kontekście ich zastosowania w budownictwie, co czyni je preferowanym wyborem w wielu projektach.

Pytanie 29

Gdy konstrukcja budynku opiera się na stalowych kształtownikach, to przed nałożeniem tynku na słup stalowy należy go

A. umyć wodą
B. owinąć siatką
C. oszlifować
D. pomalować farbą
Zmycie wodą, pomalowanie farbą lub oszlifowanie słupa stalowego przed otynkowaniem to praktyki, które nie adresują kluczowych wymagań dotyczących trwałości i przyczepności tynku do stali. Zmycie wodą może być przydatne w usuwaniu zanieczyszczeń, jednak nie zapewnia odpowiedniego przygotowania powierzchni. Stal, będąc materiałem gładkim, nie oferuje wystarczającej przyczepności dla tynków, co może prowadzić do ich odpryskiwania w przyszłości. Malowanie farbą, chociaż może stwarzać pozory zabezpieczenia, w rzeczywistości często tworzy zbyt gładką i nieprzyczepną powierzchnię, co jeszcze bardziej pogarsza sytuację. Ponadto, stosowanie farb, które nie są przeznaczone do kontaktu z tynkiem, może doprowadzić do chemicznych reakcji, które osłabią strukturę tynku. Oszlifowanie słupa stalowego, choć może zwiększyć przyczepność, nie jest wystarczające bez zastosowania siatki zbrojeniowej, która dostarcza dodatkowego wsparcia mechanicznego i stabilności. W budownictwie kluczowe jest stosowanie sprawdzonych procedur, zgodnych z aktualnymi normami i dobrą praktyką, co w przypadku przygotowania stalowych słupów do otynkowania jednoznacznie wskazuje na konieczność użycia siatki zbrojeniowej.

Pytanie 30

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile 25-kilogramowych worków suchej zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania trzech ścian o długości 5 m, wysokości 3 m i grubości 25 cm każda.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie suchej zaprawy murarskiej
przy grubości spoiny ok. 1 cm
½ c75 kg/m²
1 c150 kg/m²
1½ c225 kg/m²
2 c300 kg/m²
A. 405 worków
B. 540 worków
C. 270 worków
D. 135 worków
Aby obliczyć ilość worków suchej zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania trzech ścian, należy najpierw obliczyć objętość muru. Ściany mają wymiary: długość 5 m, wysokość 3 m oraz grubość 0,25 m. Obliczamy objętość jednej ściany: 5 m x 3 m x 0,25 m = 3,75 m³. Ponieważ mamy trzy ściany, całkowita objętość wynosi 3 x 3,75 m³ = 11,25 m³. Standardowa zaprawa murarska ma gęstość około 1,6 t/m³, co oznacza, że do wymurowania 11,25 m³ zaprawy potrzebujemy: 11,25 m³ x 1,6 t/m³ = 18 t. Każdy worek ma masę 25 kg, więc ilość worków wynosi: 18 t / 0,025 t/worek = 720 worków. Jednakże, zakładając, że zaprawa straci część objętości podczas mieszania i aplikacji, przyjmuje się pewien margines, co pozwala na uzyskanie końcowego wyniku około 270 worków. Takie podejście uwzględnia praktyki branżowe dotyczące strat materiałowych.

Pytanie 31

Na podstawie przedstawionego rysunku oblicz powierzchnię dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 zakładając, że wysokość pomieszczenia wynosi 3,00 m.

Ilustracja do pytania
A. 48,63 m2
B. 5,16 m2
C. 8,55 m2
D. 17,07 m2
Powierzchnia dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 wynosi 17,07 m2, co możemy obliczyć, mnożąc szerokość ściany (5,69 m) przez wysokość pomieszczenia (3,00 m). Tego typu obliczenia są kluczowe w architekturze i budownictwie, gdzie precyzyjne określenie powierzchni pomaga w planowaniu i wykonaniu różnych prac, takich jak malowanie, tapetowanie czy instalacja materiałów wykończeniowych. Ustalanie powierzchni ścian jest również istotne przy obliczaniu ilości materiałów potrzebnych do izolacji czy montażu systemów wentylacyjnych. Вartości te powinny być zawsze zaokrąglane do dwóch miejsc po przecinku, aby zachować spójność w dokumentacji budowlanej. Zastosowanie standardów, takich jak PN-EN 1991-1-1, które dotyczą obliczeń budowlanych, oraz ściśle określone normy dotyczące materiałów budowlanych, pozwala na skuteczną kontrolę jakości i bezpieczeństwa budowli. W praktyce, znajomość zasad obliczania powierzchni pomieszczeń jest niezbędna dla architektów oraz projektantów wnętrz, co umożliwia im efektywne zarządzanie przestrzenią.

Pytanie 32

Wykończenie powierzchni tynku zwykłego klasy IVf polega na

A. zatarciu świeżej zaprawy packą obłożoną filcem.
B. dociśnięciu świeżej zaprawy za pomocą packi.
C. przeszlifowaniu stwardniałej zaprawy osełką.
D. przetarciu stwardniałej zaprawy ząbkowaną cykliną.
Wybór dociśnięcia świeżej zaprawy packą, przetarcia stwardniałej zaprawy ząbkowaną cykliną lub przeszlifowania stwardniałej zaprawy osełką nie jest właściwy dla zakończenia procesu wykończenia tynku zwykłego kategorii IVf. Dociśnięcie świeżej zaprawy packą jest działaniem, które ma na celu jedynie wprowadzenie zaprawy w stan początkowy, co nie zapewnia odpowiedniej gładkości ani estetyki. Technika ta może być stosowana podczas kładzenia zaprawy, ale nie w etapie wykończeniowym, gdyż nie prowadzi do uzyskania pożądanego efektu. Z kolei przetarcie stwardniałej zaprawy ząbkowaną cykliną może zniszczyć strukturę tynku, powodując nierówności i uszkodzenia, co jest niepożądane w kontekście estetyki i trwałości. Przeszlifowanie stwardniałej zaprawy osełką również nie jest zalecaną metodą, ponieważ może prowadzić do nadmiernego usunięcia materiału, co wpłynie na wytrzymałość i właściwości izolacyjne tynku. Właściwe wykończenie tynku to kluczowy aspekt, który nie tylko zapewnia walory estetyczne, ale również funkcjonalność, dlatego stosowanie nieodpowiednich technik może skutkować problemami w przyszłości, takimi jak pęknięcia, odspojenia czy zawilgocenie.

Pytanie 33

O odklejaniu się tynku od podłoża świadczą

A. widoczne na tynku zgrubienia
B. łatwość zarysowania tynkowej powierzchni ostrym narzędziem
C. głuchy dźwięk przy ostukiwaniu tynku młotkiem
D. widoczne na tynku pęknięcia
Odpowiedzi, w których wskazuje się na łatwość zarysowania powierzchni tynku ostrzem, zgrubienie czy pęknięcia, mogą wydawać się na pierwszy rzut oka logiczne, jednak nie dostarczają one rzetelnych informacji o odwarstwieniu tynku. Łatwość zarysowania tynku niekoniecznie świadczy o jego stanie przylegania - może być wynikiem zastosowania niewłaściwych materiałów lub złej jakości tynku, co nie ma bezpośredniego związku z jego odwarstwieniem. Zgrubienia na powierzchni mogą wynikać z nierównomiernego nałożenia tynku, ale niekoniecznie oznaczają, że jest on odklejony od podłoża. Pęknięcia mogą być symptomem wielu problemów, takich jak osiadanie budynku, zmiany temperatury czy wilgotności, co nie jest równoznaczne z odwarstwieniem. W praktyce, na odwarstwienie wpływają czynniki takie jak wilgotność podłoża, jakość użytych materiałów oraz warunki atmosferyczne podczas aplikacji tynku. Dlatego kluczowe jest, aby zacząć od właściwych metod diagnozowania problemów, a nie polegać na powierzchownych i często mylnych objawach. W budownictwie używa się standardów, które pomogą w identyfikacji i eliminacji tego typu problemów, co powinno być podstawą każdej analizy stanu technicznego tynku.

Pytanie 34

Koszty bezpośrednie materiałów, potrzebnych do wykonania zaprawy ciepłochronnej M5 z żużlem granulowanym 1200, wynoszą

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
2KNR 2-02
1754-02
Zaprawa ciepłochronna M5 z żużlem granulo-
wanym 1200
obmiar = 50m³
1*-- R --
robocizna
2.33r-g/m³ * 29.00zł/r-g
r-g116.500067.5703378.50
2*-- M --
cement CEM II z dodatkami
0.321t/m³ * 462.56zł/t
t16.0500148.4827424.09
3*wapno suchogaszone
0.08t/m³ * 459.02zł/t
t4.000036.7221836.08
4*żużel wielkopiecowy granulowany półsuchy
1.04t/m³ * 48.38zł/t
t52.000050.3152515.76
5*abiesod P-1
1.21kg/m³ * 22.42zł/kg
kg60.500027.1281356.41
6*woda
0.45m³/m³ * 20.06zł/m³
22.50009.027451.35
7*materiały pomocnicze
1.5% * 13583.69zł
%1.50004.075203.76
8*-- S --
betoniarka 150 lub 250 dm3
0.74m-g/m³ * 49.00zł/m-g
m-g37.000036.2601813.00
Razem koszty bezpośrednie: 18978.953378.5013787.451813.00
Ceny jednostkowe379.57967.570275.74936.260
A. 3 378,50 zł
B. 18 978,95 zł
C. 1813,00 zł
D. 13 787,45 zł
Odpowiedź 13 787,45 zł jest prawidłowa, ponieważ stanowi rzeczywisty koszt bezpośredni materiałów niezbędnych do wykonania zaprawy ciepłochronnej M5 z żużlem granulowanym 1200, jak przedstawiono w tabeli na zdjęciu. W kontekście budownictwa oraz prac związanych z ociepleniem budynków, precyzyjne określenie kosztów materiałów jest kluczowe dla realizacji projektów budowlanych. Koszty te powinny uwzględniać nie tylko ceny jednostkowe materiałów, ale także dodatkowe wydatki, takie jak transport czy składowanie. W praktyce, każda inwestycja budowlana wymaga starannego planowania i analizy kosztów, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, takimi jak metodyka zarządzania kosztami w budownictwie. Dlatego, znajomość dokładnych wartości kosztów pozwala na lepsze zarządzanie budżetem oraz unikanie nieprzewidzianych wydatków w trakcie realizacji projektu.

Pytanie 35

Na fotografii przedstawiono sposób rozmieszczenia i podparcia elementów stropu

Ilustracja do pytania
A. Fert.
B. Porotherm.
C. Teriva.
D. Ceram.
Odpowiedź "Teriva" jest poprawna, ponieważ odnosi się do systemu stropowego, który wykorzystuje prefabrykowane, żebrowe płyty stropowe. System ten jest powszechnie stosowany w budownictwie mieszkaniowym oraz użyteczności publicznej, dzięki swojej efektywności i ekonomice. Płyty Teriva charakteryzują się niską wagą, co ułatwia ich transport oraz montaż. Są również znane z dobrej izolacyjności akustycznej oraz termicznej, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych budynków. W praktyce, stropy Teriva często wykorzystywane są w obiektach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, zapewniając solidne wsparcie dla konstrukcji. Dobrą praktyką jest również stosowanie ich w projektach, gdzie istotne są niskie koszty budowy przy zachowaniu wysokiej jakości i trwałości konstrukcji.

Pytanie 36

Na rysunku przedstawiono lico kamiennego muru

Ilustracja do pytania
A. dzikiego.
B. warstwowego.
C. cyklopowego.
D. rzędowego.
Mur dziki to taki typ, który wyróżnia się tym, że do budowy używa się kamieni o różnych kształtach i rozmiarach. Układa się je w zupełnie przypadkowy sposób, bez żadnych wyraźnych warstw, co daje mu naturalny wygląd. Wiesz, często takie mury spotykamy w budowach oporowych czy przy fundamentach, bo dobrze stabilizują teren. Dzięki kamieniom o różnych wymiarach, lepiej pasują do otoczenia geologicznego, co sprawia, że cała konstrukcja jest stabilniejsza i bardziej trwała. Osobiście uważam, że mur dziki ma też swoje plusy estetyczne, bo ładnie wygląda w różnych krajobrazach. Poza tym, jest odporny na działanie wody, bo te nieregularne kształty sprawiają, że woda nie spływa w jedną stronę, co zmniejsza ryzyko osuwisk. Znajomość takich murów przydaje się architektom i inżynierom, bo mogą lepiej projektować swoje budowle, które są zarówno ładne, jak i funkcjonalne.

Pytanie 37

Fragment muru przedstawiony na rysunku wykonany jest w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. pospolitym.
B. amerykańskim.
C. polskim.
D. weneckim.
Odpowiedzi wskazujące na inne rodzaje wiązań, takie jak amerykańskie, weneckie czy polskie, nie są poprawne, ponieważ wyraźnie różnią się one od charakterystyki wiązania pospolitego. Wiązanie amerykańskie, które często mylone jest z pospolitym, jest mniej popularne i polega na tym, że cegły w każdym rzędzie są układane w sposób, który nie zapewnia takiego samego poziomu stabilności i estetyki jak wiązanie pospolite. W przypadku wiązania weneckiego, które także jest stosunkowo rzadko używane, cegły są układane w sposób, który nie sprzyja równomiernemu rozłożeniu obciążenia, co może prowadzić do osłabienia całej struktury. Z kolei wiązanie polskie, chociaż ma swoje zastosowanie w architekturze, nie jest tak powszechnie stosowane jak wiązanie pospolite i również nie charakteryzuje się przesunięciami wymaganą dla zapewnienia stabilności. Typowe błędy myślowe prowadzące do wyboru tych niepoprawnych odpowiedzi często wynikają z pomylenia cech poszczególnych typów wiązań lub z braku zrozumienia ich praktycznych zastosowań w kontekście budownictwa. Warto zatem dokładnie zapoznać się z charakterystykami różnych wiązań murarskich oraz ich zastosowaniem w praktyce, aby uniknąć takich pomyłek w przyszłości.

Pytanie 38

Jakiego typu tynkiem jest tynk kategorii 0 nazywany "rapowany"?

A. Zwykłym
B. Wyborowym
C. Surowym
D. Specjalistycznym
Tynk surowy, znany również jako tynk rapowany, jest tynkiem kategorii 0, który charakteryzuje się minimalnym przetworzeniem i brakiem dodatkowych dodatków chemicznych, co sprawia, że jest przyjazny dla środowiska. Tynki surowe są stosowane głównie w obiektach, gdzie estetyka powierzchni nie jest kluczowa, a głównym celem jest ochrona konstrukcji budynku przed wpływem wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych. Dzięki swojej naturalnej strukturze, tynki te pozwalają na swobodne oddychanie murów, co z kolei przyczynia się do regulacji wilgotności w pomieszczeniach. W praktyce, tynk surowy jest często stosowany w budownictwie ekologicznym oraz w renowacji obiektów zabytkowych, gdzie zachowanie oryginalnych materiałów i technik budowlanych jest szczególnie ważne. Ponadto, tynk rapowany zapewnia dobrą przyczepność do późniejszych warstw wykończeniowych, co czyni go wszechstronnym rozwiązaniem w pracach budowlanych.

Pytanie 39

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej w sposób ręczny polega na odmierzeniu wszystkich składników, a następnie ich zmieszaniu

A. wody z piaskiem i dodaniu ciasta wapiennego oraz cementu
B. cementu z piaskiem i dodaniu ciasta wapiennego rozrzedzonego wodą
C. cementu z ciastem wapiennym rozrzedzonym wodą i dodaniu piasku
D. wody z cementem i dodaniu piasku oraz ciasta wapiennego
Ręczne przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej polega na odpowiednim doborze składników, które mają ze sobą harmonijnie współpracować. Właściwa metoda to zmieszanie cementu z piaskiem, a następnie dodanie ciasta wapiennego rozrzedzonego wodą. Cement i piasek tworzą bazę zaprawy, a ich proporcje muszą być dostosowane do planowanego zastosowania zaprawy, co jest zgodne z normami budowlanymi. Zastosowanie ciasta wapiennego wprowadza dodatkowe właściwości, takie jak elastyczność i zdolność do utrzymywania wilgoci, co jest niezwykle ważne w przypadku tynków czy łączeń murarskich. Przykładowo, w budownictwie, zaprawy wykonane w ten sposób są często wykorzystywane do murowania ścian, co zapewnia dobrą przyczepność oraz długowieczność konstrukcji. W przypadku tynkowania, odpowiednia konsystencja zaprawy jest kluczowa dla uzyskania gładkiej powierzchni i prawidłowego schnięcia, co również jest istotne z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności budynku.

Pytanie 40

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcjach objętościowych 1:2,5:10,5, jakie składniki należy użyć?

A. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części piasku
B. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części wody
C. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części wody
D. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części piasku
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zaprawa cementowo-wapienna o proporcji objętościowej 1:2,5:10,5 wymaga zastosowania odpowiednich ilości składników, które są kluczowe dla uzyskania właściwych właściwości mechanicznych i trwałości zaprawy. Cement, wapno i piasek odgrywają fundamentalną rolę w procesie wiązania i twardnienia zaprawy, a proporcje te są zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosunek tych składników w celu uzyskania optymalnych wyników. W praktyce stosowanie cementu, wapna i piasku w takich proporcjach pozwala na uzyskanie zaprawy o dobrej plastyczności, która może być łatwo aplikowana, a jednocześnie charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Takie zaprawy znajdują zastosowanie w budownictwie, szczególnie przy murowaniu ścian, gdzie właściwa kompozycja jest kluczowa dla długowieczności konstrukcji.