Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 12:04
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 12:33

Egzamin zdany!

Wynik: 29/40 punktów (72,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Oblicz, jaki będzie roczny koszt składowania, wiedząc, że pojemność strefy magazynowej wynosi 300 pjł, a koszt przechowywania w ciągu roku to 360 000 zł?

A. 1200 zł/pjł
B. 1000 zł/pjł
C. 1400 zł/pjł
D. 1600 zł/pjł
Podczas analizy błędnych odpowiedzi na to pytanie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii związanych z obliczaniem kosztów składowania. Niepoprawne wyniki mogą wynikać z braku zrozumienia podstawowej zasady działania kosztów w logistyce. Każda odpowiedź, która nie odpowiada wartości 1200 zł/pjł, opiera się na pomyłce w obliczeniach lub niewłaściwym założeniu. Na przykład, wynik 1400 zł/pjł może sugerować, że ktoś dzieli roczny koszt przez zbyt małą liczbę jednostek pojemności, co prowadzi do zawyżenia kosztu jednostkowego. Z kolei wartość 1000 zł/pjł mogła powstać w wyniku błędnego założenia dotyczącego całkowitych kosztów lub liczby jednostek. Typową pułapką myślową jest stosowanie zaokrągleń lub niewłaściwych wartości jednostkowych, które mogą wprowadzić w błąd. W praktyce zarządzanie kosztami składowania powinno być oparte na dokładnych danych i analizach, aby uniknąć nieefektywności związanych z błędnym planowaniem budżetu. Standardy branżowe wymagają precyzyjnych obliczeń, które pozwalają na kontrolowanie wydatków oraz optymalizację procesów logistycznych. Zrozumienie tych podstawowych zasad jest kluczowe dla skutecznego zarządzania kosztami w magazynach.

Pytanie 2

Specjalistyczna funkcja w magazynie, która polega na łączeniu produktów pochodzących z różnych zakładów w przesyłki według zamówień klientów, to

A. konfekcjonowanie
B. unifikacja
C. konsolidacja
D. dekonsolidacja
Konsolidacja, dekonsolidacja i unifikacja to pojęcia, które często są mylnie stosowane w kontekście zarządzania magazynem i logistyką, co prowadzi do nieporozumień w praktyce. Konsolidacja odnosi się do procesu łączenia różnych przesyłek w jedną większą jednostkę transportową, co może być korzystne dla obniżenia kosztów wysyłki, ale nie jest bezpośrednio związane z tworzeniem zestawów produktów zgodnych z zamówieniami klientów. Dekonsolidacja z kolei to proces odwrotny, polegający na rozdzielaniu dużych przesyłek na mniejsze, co również nie odpowiada opisanej funkcji magazynu. Z kolei unifikacja odnosi się do standaryzacji procesów lub produktów, co w kontekście dostosowywania zamówień klientów nie jest trafnym określeniem. Typowym błędem w myśleniu o tych pojęciach jest zrozumienie ich jako synonimów konfekcjonowania, co prowadzi do niewłaściwego zarządzania procesami logistycznymi. Kluczowe jest zrozumienie, że konfekcjonowanie to nie tylko techniczne pakowanie produktów, ale również adaptacja ich do specyficznych potrzeb klientów, co w praktyce oznacza większą efektywność operacyjną i lepszą obsługę klienta.

Pytanie 3

W systemie GS1 produkty i usługi w handlu detalicznym są oznaczane identyfikatorem

A. CPID
B. GLN
C. SSCC
D. GTIN
GTIN, czyli Global Trade Item Number, to unikalny identyfikator stosowany do oznaczania towarów i usług w obrocie detalicznym na całym świecie. Jest kluczowym elementem systemu GS1, który umożliwia identyfikację produktów w różnych kanałach dystrybucji. GTIN może mieć różną długość, najczęściej występuje jako 8, 12, 13 lub 14-cyfrowy numer, co czyni go elastycznym narzędziem dostosowanym do potrzeb różnych rynków. Dzięki zastosowaniu GTIN, przedsiębiorstwa mogą skutecznie zarządzać stanami magazynowymi, monitorować ruch towarów oraz poprawiać procesy logistyczne. Przykładem zastosowania GTIN w praktyce jest skanowanie kodów kreskowych na produktach w sklepach, co pozwala na szybkie i dokładne przetwarzanie transakcji. Ponadto, GTIN jest integralnym elementem e-commerce, umożliwiając łatwe porównywanie cen oraz identyfikację produktów w sklepach internetowych. Stosowanie GTIN jest zgodne z międzynarodowymi standardami GS1, co zapewnia interoperacyjność i ułatwia współpracę między różnymi partnerami biznesowymi.

Pytanie 4

Jeśli całkowite wydatki na magazynowanie w analizowanym czasie sięgają 6000 zł, a powierzchnia magazynu wynosi w tym okresie 300 m2, to jaki jest wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej?

A. 50
B. 20
C. 0,05
D. 6000
Wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej oblicza się, dzieląc łączne koszty magazynowania przez powierzchnię użytkową magazynu. W tym przypadku mamy 6000 zł jako łączny koszt oraz 300 m2 jako powierzchnię. Możemy zatem zastosować równanie: wskaźnik = 6000 zł / 300 m2, co daje nam wynik 20 zł/m2. Taki wskaźnik jest kluczowy w zarządzaniu magazynem, ponieważ pozwala na ocenę efektywności kosztowej przestrzeni magazynowej. Praktyczne zastosowanie tego wskaźnika polega na porównywaniu kosztów utrzymania magazynu z innymi lokalizacjami czy także z różnymi okresami czasu, co może pomóc w optymalizacji kosztów. W branży logistyki i magazynowania, standard praktyczny sugeruje, że monitorowanie wskaźników kosztowych jest niezbędne do podejmowania świadomych decyzji finansowych i operacyjnych. Właściwe zarządzanie wskaźnikami kosztów może znacznie wpłynąć na rentowność całego przedsiębiorstwa.

Pytanie 5

Oblicz wartość netto przygotowania 100 paletowych jednostek ładunkowych (pjł), jeśli koszt jednej jednostki wynosi 5,00 zł/pjł, a marża zysku to 30% kosztu.

A. 150,00 zł
B. 650,00 zł
C. 350,00 zł
D. 500,00 zł
W analizie odpowiedzi na to pytanie, wiele błędów koncepcyjnych z różnych odpowiedzi wynika z braku zrozumienia podstawowych zasad kalkulacji kosztów oraz narzutów zysku. Na przykład, niektórzy mogą pomyśleć, że koszt sformowania paletowych jednostek ładunkowych można ustalić jedynie na podstawie kosztu jednostkowego bez uwzględnienia narzutu. Taki sposób myślenia jest niepoprawny, ponieważ narzut zysku jest kluczowy dla ustalenia całkowitych kosztów związanych z produkcją oraz zapewnienia rentowności. Ponadto, inne odpowiedzi mogą sugerować, że narzut powinien być obliczany na podstawie całkowitego kosztu, co prowadzi do zafałszowania rzeczywistej ceny, którą należy ustalić. W praktyce, obliczenia te muszą być dokładne, aby zapewnić, że wszystkie koszty, w tym koszty operacyjne i zyski, są odpowiednio uwzględnione w kalkulacjach. Kluczowe jest zrozumienie, że ceny muszą być ustalane na podstawie całkowitych kosztów, aby firma mogła przetrwać na konkurencyjnym rynku. Prawidłowe ustalanie cen, uwzględniające koszty i narzuty, jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu finansami oraz cenotwórstwie.

Pytanie 6

Dobro materialne w jego pierwotnej formie, które ma być przetworzone, określane jest mianem

A. produktu
B. materiału
C. towaru
D. surowcem
Wybór odpowiedzi 'surowcem' jest prawidłowy, ponieważ surowce to podstawowe dobra materialne występujące w stanie naturalnym, które są przeznaczone do przetworzenia w procesach produkcyjnych. Surowce mogą pochodzić z różnych źródeł, takich jak natura, na przykład drewno, metale, minerały czy surowce energetyczne, jak węgiel czy ropa naftowa. W procesie wytwarzania, surowce stanowią pierwszą fazę, która następnie przekształcana jest w towary i produkty gotowe. Przykładem może być proces produkcji papieru, gdzie surowcem jest drewno, które po odpowiednim przetworzeniu staje się finalnym produktem - papierem. W odniesieniu do standardów przemysłowych, klasyfikacja surowców jest kluczowa dla zarządzania łańcuchem dostaw oraz efektywności produkcji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania jakością i zrównoważonym rozwojem.

Pytanie 7

Zgodnie z przedstawionym zamówieniem, które zostało przyjęte do realizacji, dokument PZ dotyczący przyjęcia przędzy do magazynu PP BAWEŁNA będzie sporządzony nie prędzej niż

Ilustracja do pytania
A. 24.02.2023 r.
B. 17.02.2023 r.
C. 09.01.2023 r.
D. 16.01.2023 r.
Dokument PZ, czyli Przyjęcie Zewnętrzne, jest kluczowym elementem w procesie przyjmowania towarów do magazynu. Zgodnie z obowiązującymi normami i procedurami logistycznymi, dokument ten powinien być sporządzony najwcześniej w dniu dostawy towaru, co w tym przypadku oznacza 17.02.2023 r. Zrozumienie tej zasady jest niezwykle istotne dla prawidłowego zarządzania procesami magazynowymi. Realizacja zamówienia wymaga nie tylko dostarczenia towaru, ale także kompletnych i zgodnych z wymaganiami dokumentów, które stanowią podstawę do dalszych działań w obszarze magazynowania oraz ewidencji stanu zapasów. W praktyce, każdy dokument PZ powinien zawierać szczegółowe dane dotyczące towaru, takie jak ilość, rodzaj, datę przyjęcia oraz dane dostawcy. Dbałość o te szczegóły pozwala uniknąć pomyłek oraz zapewnia sprawną obsługę klienta, a także łatwe monitorowanie stanów magazynowych.

Pytanie 8

Dokument, który dokumentuje przekazanie surowców do produkcji, to

A. przesunięcie międzymagazynowe
B. zwrot wewnętrzny
C. wydanie z magazynu
D. rozchód wewnętrzny
Rozchód wewnętrzny to dokument, który wykorzystywany jest do ewidencjonowania przekazania materiałów do produkcji w ramach organizacji. W praktyce oznacza on, że materiały są usuwane z jednego miejsca (np. magazynu) i przekazywane do innego (np. działu produkcji). Dokument ten jest kluczowy dla prawidłowego zarządzania zapasami oraz dla monitorowania zużycia materiałów. Na poziomie operacyjnym, rozchód wewnętrzny umożliwia ścisłą kontrolę nad stanem magazynowym oraz zapewnia, że materiały są używane zgodnie z planem produkcyjnym. W wielu przedsiębiorstwach stosuje się systemy ERP (Enterprise Resource Planning), które automatyzują procesy związane z rozchodem wewnętrznym, co zwiększa efektywność i redukuje ryzyko błędów. Standardy ISO w zarządzaniu jakością, takie jak ISO 9001, również podkreślają znaczenie właściwego zarządzania dokumentacją i procesami związanymi z materiałami, co czyni właściwe stosowanie rozchodu wewnętrznego kluczowym elementem dobrych praktyk w zarządzaniu gospodarką magazynową.

Pytanie 9

Dokumentem używanym do potwierdzenia transferu towarów lub materiałów między własnymi magazynami jest dokument

A. PW
B. WZ
C. MM
D. PZ
Dokument MM, czyli dokument magazynowy, to kluczowy element w procesie zarządzania logistyką, który służy do poświadczenia przemieszczenia towarów lub materiałów pomiędzy własnymi magazynami. Użycie dokumentu MM jest szczególnie istotne w przypadku inwentaryzacji, gdyż pozwala na dokładne śledzenie ruchów magazynowych, co jest zgodne z dobrymi praktykami branżowymi w zakresie zarządzania zapasami i logistyki. Przykładem jego zastosowania może być sytuacja, gdy firma transportuje produkty z jednego magazynu do innego w celu optymalizacji przestrzeni magazynowej lub dostosowania się do zmieniającego się popytu. W takich przypadkach dokument MM pozwala na precyzyjne udokumentowanie tego przemieszczenia, co nie tylko ułatwia kontrolę stanu magazynowego, ale także może mieć istotne znaczenie w kontekście audytów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Warto również zauważyć, że zgodnie z normami ISO związanymi z zarządzaniem jakością, prowadzenie rzetelnej dokumentacji magazynowej jest kluczowe dla utrzymania standardów jakości i efektywności operacyjnej.

Pytanie 10

Firma zajmująca się spedycją i transportem ma zrealizować zlecenie polegające na przewozie 396 palet z cegłą kratówką. Masa jednej paletowej jednostki ładunkowej wynosi 818 kg. Firma dysponuje pojazdami członowymi. Jedna naczepa może pomieścić 33 palety. Maksymalna ładowność naczepy to 27 040 kg. Ile pojazdów członowych będzie potrzebnych do wykonania usługi?

A. 14 pojazdów członowych
B. 12 pojazdów członowych
C. 6 pojazdów członowych
D. 24 pojazdów członowych
Wiemy już, że potrzeba 12 naczep do przewiezienia 396 palet cegieł. Najpierw liczymy, ile ważą te palety. Każda waży 818 kg, więc łącznie wychodzi 396 razy 818 kg, co daje nam 324,888 kg. Naczepa ma maksymalną ładowność 27,040 kg. Więc dzielimy 324,888 kg przez 27,040 kg i wychodzi nam około 12 naczep. Każda naczepa bierze 33 palety, a 12 naczep to 396 palet, czyli się zgadza. W logistyce dobrze jest nie tylko liczyć pojazdy, ale też myśleć o ich ładowności, co pomaga w planowaniu przewozu i oszczędzaniu pieniędzy. W praktyce warto też pamiętać o różnych niespodziankach, które mogą się zdarzyć, jak opóźnienia czy zmiany w trasie – to wszystko musi być brane pod uwagę.

Pytanie 11

Zakład, który montuje okna otrzymał zamówienie na 150 szt. tego wyrobu. Ile należy zamówić elementów do montażu okien w celu realizacji zamówienia, jeżeli w magazynie jest 40 okien, a zapas bezpieczeństwa na ten wyrób ustalono na poziomie 20 szt.?

Ilustracja do pytania
A. Ram - 150 szt., szyb zespolonych - 300 szt., ościeżnic - 150 szt.
B. Ram - 110 szt., szyb zespolonych - 220 szt., ościeżnic - 110 szt.
C. Ram - 130 szt., szyb zespolonych - 260 szt., ościeżnic - 130 szt.
D. Ram - 170 szt., szyb zespolonych - 340 szt., ościeżnic - 170 szt.
Odpowiedź wskazująca na konieczność zamówienia 130 sztuk ram, 260 sztuk szyb zespolonych i 130 sztuk ościeżnic jest zgodna z wymaganiami zamówienia oraz stanem magazynowym. Aby poprawnie obliczyć ilości potrzebnych materiałów, należy wziąć pod uwagę zarówno zamówienie, jak i dostępne w magazynie zasoby oraz zapas bezpieczeństwa. Przy 150 zamówionych oknach i 40 oknach w magazynie, do zamówienia pozostaje 110 okien. Dodając zapas bezpieczeństwa, całkowita liczba okien do zamówienia wynosi 130. Ponadto, każda rama wymaga dwóch szyb zespolonych, co przekłada się na 260 sztuk szyb. W rzeczywistości, odpowiednie planowanie zapasów i zamówień jest kluczowe w branży budowlanej, aby uniknąć przestojów w produkcji i zapewnić płynne dostawy. W ramach branżowych standardów, takie podejście jest zgodne z zasadami zarządzania łańcuchem dostaw oraz dobrymi praktykami w zakresie logistyki i planowania produkcji.

Pytanie 12

System ERP to narzędzie, które wspiera codzienną działalność firmy oraz przyczynia się do

A. produkcji bez przestojów i braków, redukcji kosztów materiałowych
B. skrócenia czasu dostawy, braku możliwości wprowadzania zmian w planie produkcji
C. obniżenia poziomu zapasów, szybkiej reakcji na zmiany w zamówieniach
D. wzrostu wydatków na materiały, lepszego monitorowania należności
Analizując inne odpowiedzi, można zauważyć, że wiele z nich zawiera nieprawidłowe założenia dotyczące funkcji systemów ERP. Na przykład stwierdzenie, że system ERP prowadzi do zmniejszenia poziomu zapasów oraz wolnego reagowania na zmiany w zamówieniach, jest mylące. System ERP jest zaprojektowany, aby zautomatyzować i przyspieszyć procesy zarządzania zapasami, co w rzeczywistości powinno prowadzić do ich optymalizacji, a nie do wolnego reagowania. Kluczowym celem ERP jest zwiększenie elastyczności i szybkości reakcji na zmiany rynkowe. Również wskazanie na skrócenie cyklu dostawy i brak możliwości zmian w harmonogramie produkcji jest nieprawidłowe, ponieważ dobrze skonfigurowany system ERP umożliwia bieżące dostosowywanie harmonogramów i szybką reakcję na zmieniające się potrzeby klientów, co jest niezbędne w dynamicznym środowisku rynkowym. Koszty materiałowe nie powinny wzrastać w wyniku wdrożenia ERP; wręcz przeciwnie, celem jest ich redukcja poprzez lepsze zarządzanie i planowanie. Dlatego kluczowe jest, aby zrozumieć, że systemy ERP są narzędziem, które, jeśli jest prawidłowo wdrożone, ma na celu zwiększenie efektywności i obniżenie kosztów, a nie ich zwiększenie.

Pytanie 13

Na podstawie przedstawionego cennika oblicz koszt składowania 8 pustych kontenerów 20 ft i 6 pełnych kontenerów 40 ft w kontrolowanej temperaturze przez 4 dni.

Cennik
Koszt składowania jednego pustego kontenera 20 ft: 30,00 zł/dzień
Koszt składowania jednego pustego kontenera 40 ft: 40,00 zł/dzień
Koszt składowania jednego pełnego kontenera 20 ft: 45,00 zł/dzień
Koszt składowania jednego pełnego kontenera 40 ft: 60,00 zł/dzień
Koszt składowania jednego pełnego kontenera 20 ft w kontrolowanej temperaturze: 70,00 zł/dzień
Koszt składowania jednego pełnego kontenera 40 ft w kontrolowanej temperaturze: 85,00 zł/dzień
A. 600,00 zł
B. 750,00 zł
C. 2 640,00 zł
D. 3 000,00 zł
W przypadku udzielenia odpowiedzi, która nie jest poprawna, warto przyjrzeć się konstrukcji całego procesu obliczania kosztów składowania. Nieprawidłowe podejście może wynikać z braku zrozumienia, jak różne czynniki wpływają na koszty. Na przykład, odpowiedzi, które sugerują znacznie niższe kwoty, mogą być skutkiem pominięcia istotnych elementów, takich jak czas składowania, różnice w typach kontenerów czy ich załadunek. Często występującym błędem jest zakładanie, że pusty kontener kosztuje mniej, nie uwzględniając przy tym opłat stałych związanych z przestrzenią magazynową. Warto także zaznaczyć, że w branży logistycznej ceny składowania są regulowane przez szereg czynników, w tym lokalizację, sezonowość oraz popyt na usługi składowania. Zrozumienie tych mechanizmów oraz umiejętność analizy cenników to kluczowe umiejętności w codziennej pracy specjalistów z zakresu logistyki. W efekcie, nieprawidłowe odpowiedzi mogą wynikać z powierzchownego podejścia do analizy kosztów, co prowadzi do błędnych wniosków.

Pytanie 14

Systemy klasy WMS (Warehouse Management System) są wykorzystywane do

A. koordynowania działań w magazynie
B. zakupu nowego wyposażenia do magazynu
C. przekazywania informacji do kadry zarządzającej
D. zatrudniania nowych pracowników
Rozwiązania typu WMS (Warehouse Management System) są kluczowe dla efektywnego zarządzania operacjami magazynowymi. Ich głównym celem jest koordynacja prac magazynowych, co obejmuje zarządzanie zapasami, optymalizację procesów składowania oraz śledzenie ruchów towarów w czasie rzeczywistym. Systemy te pozwalają na automatyzację wielu procesów, takich jak przyjmowanie dostaw, kompletacja zamówień oraz wysyłka towarów, co znacząco zwiększa wydajność i dokładność operacji. Na przykład, w dużych magazynach, gdzie przetwarzane są setki zamówień dziennie, WMS umożliwia szybką lokalizację produktów oraz minimalizuje błędy ludzkie. Dobre praktyki w implementacji WMS obejmują integrację z systemami ERP, co pozwala na spójną wymianę danych między różnymi działami przedsiębiorstwa oraz lepsze prognozowanie potrzeb. Wdrożenie WMS zgodnie z standardami branżowymi, takimi jak normy ISO, przynosi także korzyści w postaci poprawy jakości obsługi klienta oraz zwiększenia efektywności operacyjnej.

Pytanie 15

Hurtownia produktów spożywczych wdrożyła system wolnych miejsc składowania, co umożliwiło przechowywanie towaru

A. wymagającego ustalonej lokalizacji
B. wymagającego specjalnych warunków przechowywania
C. częściej wydawanego w strefie przyjęć
D. częściej wydawanego w strefie wydań
Poprawna odpowiedź wskazuje, że metoda wolnych miejsc składowania w hurtowni artykułów spożywczych powinna skupiać się na towarach częściej pobieranych w strefie wydań. Zastosowanie tej metody pozwala na elastyczne zarządzanie przestrzenią magazynową, co jest kluczowe w dynamicznym środowisku dystrybucji. W praktyce, umieszczanie towarów o wysokim wskaźniku rotacji w bezpośrednim sąsiedztwie strefy wydań zmniejsza czas kompletacji zamówienia oraz zwiększa efektywność operacyjną. Przykładem może być umieszczanie popularnych produktów spożywczych, takich jak napoje czy przekąski, blisko wyjścia, co przyspiesza ich dostępność. W wielu standardach magazynowych, takich jak FIFO (First In, First Out) czy LIFO (Last In, First Out), kluczowe jest, aby towary o najwyższej rotacji były łatwo dostępne, co jest osiągane poprzez odpowiednie planowanie miejsc składowania. Metoda wolnych miejsc składowania, stosowana w połączeniu z analizą sprzedaży, pozwala na optymalizację procesów magazynowych i dostosowanie lokalizacji towarów do ich aktualnego zapotrzebowania.

Pytanie 16

Który wózek naładowny należy zastosować do przewozu kruszywa o gęstości 1,7 t/m3, aby móc nim przewieźć jednorazowo 3 m3 tego ładunku?

Wózek naładownyUdźwig
[kg]
1.2 200
2.4 000
3.5 000
4.6 200
A. Wózek naładowny 1.
B. Wózek naładowny 2.
C. Wózek naładowny 4.
D. Wózek naładowny 3.
Wybór wózka naładownego 4 jest właściwy, ponieważ jego udźwig wynosi 6200 kg, co w pełni spełnia wymogi związane z przewozem 3 m³ kruszywa o gęstości 1,7 t/m³. W obliczeniach można zauważyć, że masa kruszywa wynosi 3 m³ * 1,7 t/m³ = 5,1 t, co jest równoważne 5100 kg. Wózki naładowny muszą mieć udźwig wyższy niż masa ładunku, aby zapewnić bezpieczny transport. Jest to kluczowe w kontekście przepisów dotyczących transportu materiałów ciężkich, które wymagają, aby używane środki transportu były odpowiednio przystosowane do przewożonych ładunków. W branży budowlanej oraz transportowej wybór odpowiedniego wózka naładunkowego jest istotny, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia ładunku oraz samego pojazdu. Używanie wózków o zbyt niskim udźwigu prowadzi do potencjalnych uszkodzeń oraz zwiększa ryzyko wypadków podczas transportu.

Pytanie 17

W jakich procesach technologicznych udział człowieka, ze względu na wysiłek fizyczny, jest najmniejszy?

A. Maszynowo-półautomatycznych, gdzie działalność wykonawcy sprowadza się do działań pomocniczych.
B. Maszynowo-ręcznych, gdzie wykonawca działa na obiekcie pracy przy pomocy roboczej części maszyny.
C. Maszynowo-automatycznych, gdzie rola człowieka ogranicza się do nadzorowania i regulacji pracy.
D. Ręcznych, gdzie wykonawca za pomocą swojej siły, przy użyciu prostego narzędzia, zmienia obrabiany obiekt.
Odpowiedź maszynowo-automatycznych procesów technologicznych jest poprawna, ponieważ w takich systemach zaangażowanie człowieka ogranicza się do nadzoru i regulacji pracy maszyn, co znacząco minimalizuje wysiłek fizyczny. W praktyce oznacza to, że ludzie nie muszą wykonywać ciężkiej pracy fizycznej, a ich rola skupia się na monitorowaniu parametrów pracy urządzeń, takich jak prędkość, temperatura czy ciśnienie. Przykładem mogą być linie produkcyjne w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie roboty zajmują się montażem, a pracownicy kontrolują i dokonują korekt w razie potrzeby. W standardach przemysłowych, takich jak ISO 9001, podkreśla się znaczenie optymalizacji procesów produkcyjnych i minimalizacji błędów ludzkich, co odnosi się do idei automatyzacji. Dzięki tej technologii poprawia się efektywność produkcji oraz bezpieczeństwo pracowników, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 18

System produkcji, w którym wyroby są wytwarzane w ustalonym porządku, z zachowaniem stałego interwału pomiędzy kolejnych uruchomieniami lub zakończeniami serii tych samych produktów, dotyczy produkcji

A. ciągłej
B. jednostkowej
C. masowej
D. cyklicznej
Produkcja cykliczna to model organizacji, w którym wyroby są wytwarzane w określonym porządku z zachowaniem stałych interwałów czasowych między uruchomieniami lub zakończeniami serii tych samych produktów. Taki system pozwala na efektywne zarządzanie zasobami i planowaniem produkcji, co jest kluczowe w branżach, gdzie popyt jest zmienny, a okresy produkcyjne są dobrze zdefiniowane. Przykładem mogą być zakłady produkujące odzież, które seryjnie wytwarzają kolekcje na podstawie sezonowych trendów. W praktyce, metodologia ta wspiera optymalizację procesów, co przekłada się na skrócenie czasu produkcji, redukcję odpadów oraz efektywne wykorzystanie maszyn i ludzi. Dobre praktyki w zakresie produkcji cyklicznej podkreślają znaczenie analizy danych sprzedażowych oraz prognozowania popytu, co umożliwia lepsze dostosowanie harmonogramów produkcji do rzeczywistych potrzeb rynku.

Pytanie 19

Jakie zasady należy stosować przy przechowywaniu towarów?

A. Towary łatwe do stłuczenia oraz materiały o największej masie składa się na najwyższych poziomach
B. Nie jest konieczne określenie miejsca, metody oraz maksymalnej wysokości składowania dla danego rodzaju materiału
C. Ważne jest umieszczanie informacji o dopuszczalnym obciążeniu podłóg, stropów oraz urządzeń do składowania
D. Masa składowanego ładunku może być większa niż dopuszczalne obciążenie urządzeń do składowania
Wywieszanie informacji o dopuszczalnym obciążeniu podłóg, stropów i urządzeń do składowania jest niezbędnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa w magazynach i obiektach przemysłowych. Dopuszczalne obciążenie wskazuje maksymalne obciążenie, jakie dany element konstrukcji jest w stanie wytrzymać, co zapobiega przeciążeniu i potencjalnym katastrofom. W praktyce, stosowanie odpowiednich oznaczeń oraz dokumentacji dotyczących obciążeń jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak Eurokod, oraz wytycznymi dotyczącymi BHP. Informacje te powinny być widoczne dla wszystkich pracowników, co pozwala na świadome podejmowanie decyzji dotyczących składowania towarów. Na przykład, umieszczając informacje o obciążeniu na regałach, można uniknąć nieodpowiedniego składowania ciężkich materiałów na górnych półkach, co zwiększa ryzyko ich upadku. Dbałość o przestrzeganie tych zasad wpływa na bezpieczeństwo osób pracujących w danym obiekcie oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia mienia.

Pytanie 20

W tabeli przedstawiono koszty związane z funkcjonowaniem magazynu z podziałem na grupę kosztów zależnych od liczby realizowanych usług oraz koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo niezależnie od wykonanych usług. Dokonana klasyfikacja dotyczy kosztów

Koszty niezależne od liczby wykonanych usługKoszty zależne od liczby wykonanych usług
- amortyzacja
- opłaty czynszu
- podatek od nieruchomości
- składka ubezpieczenia majątkowego
- eksploatacja
- serwis
- zużycie materiałów
- szkolenia personalu
A. rodzajowych i kalkulacyjnych.
B. stałych i zmiennych.
C. bieżących i przyszłych.
D. bezpośrednich i pośrednich.
Poprawna odpowiedź dotycząca klasyfikacji kosztów na stałe i zmienne odnosi się do fundamentalnych zasad zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Koszty stałe to te, które pozostają niezmienne bez względu na poziom produkcji czy usług (np. czynsz za magazyn, pensje pracowników administracyjnych), co oznacza, że ich wartość nie zmienia się z realizacją usług. Przykładowo, jeśli firma prowadzi mniej lub więcej działalności, wydatki na wynajem magazynu pozostają na tym samym poziomie. Koszty zmienne natomiast są ściśle powiązane z wielkością produkcji, takie jak materiały używane do produkcji czy wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w wytwarzanie. W praktyce, zrozumienie tej klasyfikacji pozwala menedżerom lepiej planować budżet, prognozować wyniki finansowe oraz podejmować decyzje dotyczące optymalizacji kosztów, co jest kluczowe w kontekście efektywności operacyjnej i rentowności przedsiębiorstwa. Zgodnie z dobrą praktyką branżową, klasyfikacja kosztów jest niezbędna do analizy progu rentowności oraz podejmowania strategicznych decyzji biznesowych.

Pytanie 21

Opłata za wynajem obiektów magazynowych jest rodzajem kosztu

A. zmiennym związanym z uzupełnianiem zapasów
B. stałym związanym z uzupełnianiem zapasów
C. stałym powiązanym z utrzymywaniem zapasów
D. zmiennym powiązanym z utrzymywaniem zapasów
Wybór odpowiedzi, która klasyfikuje koszt dzierżawy budowli magazynowych jako zmienny, jest nieprawidłowy ze względu na fundamentalne różnice między kosztami stałymi a zmiennymi. Koszty zmienne są ściśle powiązane z poziomem produkcji lub sprzedaży, co oznacza, że ich wysokość zmienia się proporcjonalnie do ilości towarów lub usług. Przykłady kosztów zmiennych obejmują materiały eksploatacyjne, wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w zależności od produkcji czy koszty transportu. W przeciwieństwie do tego, koszty dzierżawy są związane z umową, która zazwyczaj nie zmienia się w krótkim okresie, co czyni je stałymi. Typowym błędem myślowym jest mylenie pojęcia zmienności kosztów z ich elastycznością. Często przedsiębiorcy mogą zakładać, że skoro koszt wynajmu może być renegocjowany, to jest on zmienny, co prowadzi do błędnych wniosków w zakresie planowania finansowego. Dodatkowo, klasyfikacja kosztów dzierżawy jako zmiennych może prowadzić do niedoszacowania ogólnych kosztów operacyjnych i zniekształcenia analiz rentowności magazynu. Takie podejście nie jest zgodne z najlepszymi praktykami zarządzania finansami i może skutkować nieefektywnym gospodarowaniem budżetem przedsiębiorstwa.

Pytanie 22

Prognozowane wydatki na magazynowanie, które zostały poniesione w maju 2012 roku w firmie "X", wyniosły 70 000 zł, natomiast wartość stanów z rejestrów magazynowych to 25 000 zł. Koszt magazynowania przypadający na jednostkę zapasu w maju 2012 roku wyniósł

A. 2,80 zł
B. 3,00 zł
C. 2,10 zł
D. 2,50 zł
Wiele osób może błądzić przy obliczaniu kosztu magazynowania na jednostkę zapasu, stosując nieprawidłowe metody kalkulacji lub błędnie interpretując dane. Różne podejścia do obliczeń mogą prowadzić do kwestionowania fundamentalnych zasad zarządzania zapasami, co w konsekwencji wpływa na decyzje biznesowe. Na przykład, niektórzy mogą pomylić wartość stanów zapasu z ilością jednostek, co skutkuje niewłaściwym podziałem kosztów. Warto pamiętać, że koszt magazynowania to nie tylko wskaźnik efektywności operacyjnej, ale również ważny element strategii finansowej firmy. W przypadku podania błędnych wartości, takich jak 3,00 zł, 2,50 zł czy 2,10 zł, wyniki mogą wydawać się atrakcyjne lub lepsze ze względu na niższe wyniki, jednak nie odpowiadają one rzeczywistości ekonomicznej. To typowy błąd myślowy, który może wynikać z pomijania kluczowych danych lub z braku zrozumienia, jak różne koszty wpływają na całkowity wynik finansowy. Obliczenie kosztów magazynowania powinno być oparte na dokładnych danych, aby mogło wspierać podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zarządzania zapasami i optymalizacji kosztów operacyjnych.

Pytanie 23

Na podstawie danych zamieszczonych w tabeli ustal, który dostawca nie zrealizował dostawy w uzgodnionym terminie.

DostawcaData otrzymania zamówieniaUzgodniony termin realizacji dostawyData realizacji dostawy
A.01.06.2016 r.7 dni05.06.2016 r.
B.12.05.2016 r.5 dni16.05.2016 r.
C.24.06.2016 r.14 dni09.07.2016 r.
D.25.05.2016 r.8 dni31.05.2016 r.
A. C.
B. A.
C. D.
D. B.
Odpowiedź C jest poprawna, ponieważ dostawca C nie zrealizował dostawy w uzgodnionym terminie. Aby to określić, trzeba od daty otrzymania zamówienia dodać uzgodniony termin realizacji dostawy, co w praktyce odpowiada procesowi analizy harmonogramu dostaw. W tym przypadku, przekroczenie terminu o 1 dzień wskazuje na brak zgodności z planem dostaw, co jest kluczowe w zarządzaniu łańcuchem dostaw. W praktyce, monitorowanie terminów realizacji jest istotne dla utrzymania jakości usług i zadowolenia klienta. Przykładowo, w branży logistycznej, opóźnienia mogą prowadzić do kar umownych lub utraty zaufania klientów. Dlatego ważne jest stosowanie narzędzi do zarządzania projektem, które pozwalają na bieżąco śledzić postępy realizacji zleceń. Zgodność z terminami dostaw powinna być również częścią analizy wydajności dostawców oraz optymalizacji procesów operacyjnych w firmie.

Pytanie 24

Dokumenty, które rejestrują operacje TPM w obszarze przyjęć magazynowych, to:

A. FV, Rw, Wz
B. Pz, Zw, Mm
C. LP, Wz, Mm
D. Pz, Wz, Mm
Odpowiedzi, które nie obejmują dokumentów Pz, Zw i Mm, często wynikają z niepełnego zrozumienia roli i znaczenia poszczególnych dokumentów w procesach magazynowych. W przypadku odpowiedzi, które sugerują dokumenty FV (Faktura VAT), Rw (Rozchód Wewnętrzny) czy LP (Lista Płatności), warto zauważyć, że nie są one dedykowane do rejestracji operacji TPM w strefie przyjęć. FV jest dokumentem obiegowym, który reguluje transakcje finansowe, jednak nie rejestruje bezpośrednio przyjęcia towarów. Rw, z kolei, dotyczy rozchodów magazynowych i nie ma zastosowania na etapie przyjęcia towarów. LP natomiast jest dokumentem, który jest używany do celów płatniczych, a nie do rejestracji operacji magazynowych. Typowe błędy polegają na myleniu dokumentacji związanej z finansami z dokumentacją operacyjną. Aby skutecznie zarządzać operacjami magazynowymi, istotne jest posiadanie pełnego i poprawnego zrozumienia roli każdego z dokumentów oraz ich odpowiedniego stosowania w kontekście procedur TPM. Właściwe umiejscowienie dokumentów w cyklu operacyjnym ma kluczowe znaczenie dla efektywności operacji magazynowych, co jest zgodne z dobrą praktyką w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 25

Gromadzony przez firmę zajmującą się produkcją soków zapas świeżych owoców w czasie ich dostępności, mający na celu zapewnienie ciągłości produkcji, nosi nazwę

A. buforowy
B. bezpieczeństwa
C. spekulacyjny
D. sezonowy
Wybór pozostałych opcji pokazuje, że może jest tu jakieś nieporozumienie co do zarządzania zapasami. Odpowiedź "spekulacyjny" to inna strategia, bo tu firmy zbierają zapasy, mając nadzieję na przyszłe zmiany cen, a to zupełnie coś innego niż gromadzenie zapasów sezonowych. Zapas "buforowy" pomaga z kolei chronić przed nagłymi zmianami w popycie czy dostawach, ale w przypadku sezonowego zapasu mamy do czynienia z regularnymi wzorcami. Odpowiedź "bezpieczeństwa" to minimalna ilość zapasów, która zabezpiecza produkcję przed niespodziankami, co też nie ma nic wspólnego z gromadzeniem owoców w sezonie. Właściwie często błędne odpowiedzi wynikają z pomylenia celów gromadzenia zapasów; sezonowy zapas jest po to, by dostosować się do dostępności surowców, a nie na nieprzewidziane zawirowania rynkowe. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe, bo wpływa na zarządzanie łańcuchem dostaw, co obniża koszty i zwiększa zyski.

Pytanie 26

Koszt produkcji jednej gry planszowej wynosi 5,00 zł. Producent ustalił jednostkową cenę sprzedaży netto na poziomie kosztu produkcji powiększonego o 30% zysk. Jaką kwotę brutto będzie miała faktura za sprzedaż 1 500 gier planszowych, jeśli obowiązuje 23% stawka VAT?

A. 7 507,50 zł
B. 11 992,50 zł
C. 6 457,50 zł
D. 9 750,00 zł
Aby obliczyć kwotę brutto za sprzedane 1 500 gier planszowych, należy najpierw ustalić jednostkowy koszt sprzedaży netto. Koszt wytworzenia jednej gry wynosi 5,00 zł, a producent dodaje 30% narzut zysku. Obliczamy to: 5,00 zł + (30% z 5,00 zł) = 5,00 zł + 1,50 zł = 6,50 zł. To jest cena netto za jedną grę. Następnie, aby obliczyć całkowity przychód netto ze sprzedaży 1 500 gier, mnożymy jednostkową cenę netto przez ilość sprzedanych gier: 6,50 zł * 1 500 = 9 750,00 zł. Teraz, aby uzyskać kwotę brutto, dodajemy VAT. Stawka VAT wynosi 23%, więc obliczamy: 9 750,00 zł * 23% = 2 242,50 zł. Finalna kwota brutto to 9 750,00 zł + 2 242,50 zł = 11 992,50 zł. W praktyce, znajomość obliczania cen brutto i netto jest kluczowa nie tylko dla sprzedawców, ale również dla księgowych, aby prawidłowo wystawiać faktury i obliczać zobowiązania podatkowe.

Pytanie 27

W tabeli zamieszczono koszty magazynowania towarów w III kwartale 2006 roku. W wyniku zmniejszenia powierzchni magazynowej w IV kwartale koszty składowania towarów wzrosną o 1%. Ustal wysokość kosztów magazynowania towarów o tej samej wartości i niezmienionym stanie w IV kwartale.

okresPlanowane koszty
Stałe w PLNZmienne w PLN
IV kwartał1 0002 000
A. Koszty stałe - 1 000, koszty zmienne - 2 000.
B. Koszty stałe - 1 010, koszty zmienne - 2 000.
C. Koszty stałe - 1 000, koszty zmienne - 2 020.
D. Koszty stałe - 1 010, koszty zmienne - 2 020.
Niepoprawne odpowiedzi wskazują na pewne nieporozumienia dotyczące struktury kosztów magazynowych oraz wpływu, jaki ma zmiana powierzchni magazynowej na te koszty. Wiele osób popełnia błąd, zakładając, że zmniejszenie powierzchni magazynowej wpłynie na koszty zmienne, co jest mylnym wnioskiem. Koszty zmienne zazwyczaj są uzależnione od ilości towarów przechowywanych oraz ich charakterystyki, a nie od samej powierzchni magazynu. W konsekwencji, w sytuacji, gdy nie ma informacji o zmianach w ilości towarów, koszty zmienne powinny pozostać niezmienne. Również nieprawidłowe jest rozumienie wzrostu kosztów stałych. Wzrost o 1% dotyczy jedynie tych kosztów, co wynika z nieuchronnych wydatków związanych z utrzymywaniem pomieszczeń magazynowych, a nie ich wartości w całości. Dlatego, jeżeli ktoś założy, że koszty stałe wzrosną bardziej niż wskazane w poprawnej odpowiedzi, wówczas może mylnie obliczyć całkowite koszty magazynowania. Zrozumienie różnicy między kosztami stałymi a zmiennymi jest kluczowe dla efektywnego zarządzania finansami w każdym przedsiębiorstwie, a niepoprawne podejście do tych kategorii kosztów może prowadzić do błędnych decyzji budżetowych oraz strategii operacyjnych.

Pytanie 28

Które opakowanie powinno zostać wybrane do przechowywania 120 sztuk wyrobów gotowych o wymiarach 55 x 35 x 14 cm (długość x szerokość x wysokość), jeżeli wyroby w opakowaniu mają być piętrzone w 3 warstwach i przechowywane w pionie?

Opakowanie 1.Opakowanie 2.Opakowanie 3.Opakowanie 4.
– długość: 600 mm
– szerokość: 320 mm
– wysokość: 500 mm
– w magazynie: 20 szt.
– długość: 600 mm
– szerokość: 400 mm
– wysokość: 500 mm
– w magazynie: 50 szt.
– długość: 600 mm
– szerokość: 350 mm
– wysokość: 150 mm
– w magazynie: 40 szt.
– długość: 600 mm
– szerokość: 320 mm
– wysokość: 400 mm
– w magazynie: 10 szt.
B.C.D.
A. D.
B. B.
C. C.
D. A.
Wybór opakowania A, C lub D do przechowywania 120 sztuk wyrobów gotowych o wymiarach 55 x 35 x 14 cm jest nieprawidłowy, co wynika z analizy ich wymiarów oraz możliwości ułożenia ich w 3 warstwach. Opakowanie A jest za wąskie, co nie pozwala na swobodne umieszczenie wyrobów o szerokości 35 cm. To typowy błąd polegający na ignorowaniu krytycznych wymiarów towaru, co może prowadzić do uszkodzeń i utraty towaru. Opakowanie C, z kolei, jest zbyt niskie, co uniemożliwia ułożenie wyrobów w wymaganej liczbie warstw. Przy układaniu w warstwy kluczowe jest zachowanie odpowiedniej wysokości, aby uniknąć zgniecenia towarów. Opakowanie D, podobnie jak A, ma niewłaściwe wymiary, co sprawia, że nie jest w stanie pomieścić zamówionej liczby wyrobów. W takich przypadkach, decydowanie na podstawie nieprawidłowych wymiarów lub niewłaściwego zrozumienia zasad logistyki prowadzi do nieefektywności operacyjnej. Kluczowe jest, aby zawsze analizować wymiary produktów oraz dostosowywać wybór opakować do rzeczywistych potrzeb, unikając podejmowania decyzji wyłącznie na podstawie wyglądu opakowania. Dobrą praktyką jest również korzystanie z narzędzi do optymalizacji, które mogą pomóc w dokonywaniu właściwych wyborów opakowań w celu maksymalizacji efektywności przechowywania i transportu.

Pytanie 29

Regulacje IATA/DGR dotyczące przewozu ładunków niebezpiecznych odnoszą się do

A. przewozu morskiego
B. przewozu lotniczego
C. transportu śródlądowego
D. przewozu drogowego
Odpowiedź dotycząca transportu lotniczego jest poprawna, ponieważ regulacje IATA (Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego) oraz DGR (Dangerous Goods Regulations) są ściśle powiązane z przewozem ładunków niebezpiecznych drogą powietrzną. Te regulacje określają szczegółowe wymagania dotyczące oznakowania, pakowania i dokumentacji towarzyszącej ładunkom niebezpiecznym, które muszą być przestrzegane przez wszystkie linie lotnicze i operatorów. Przykładem zastosowania tych regulacji może być transport substancji chemicznych, takich jak materiały wybuchowe czy toksyczne, gdzie niewłaściwe pakowanie mogłoby prowadzić do wypadków podczas lotu. IATA dostarcza standardy, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla personelu, jak i dla pasażerów. Ponadto, każde lotnisko oraz przewoźnik lotniczy musi posiadać odpowiednie systemy i procedury, aby skutecznie zidentyfikować i obsługiwać ładunki niebezpieczne, co jest kluczowe dla minimalizacji ryzyka. W związku z tym, znajomość regulacji IATA/DGR jest niezbędna dla każdego, kto zajmuje się transportem lotniczym.

Pytanie 30

W metodzie MRP, ilość wymaganych materiałów ustalana jest na podstawie

A. potrzeb netto, zapasów w magazynie, w transporcie oraz zapasów zarezerwowanych.
B. potrzeb brutto, struktury produktu oraz bieżącego stanu zapasów dostępnych.
C. potrzeb brutto, planu produkcji oraz aktualnych zasobów dostępnych.
D. potrzeb netto, struktury asortymentowej oraz wymaganych zapasów zabezpieczających.
Odpowiedź wskazująca na potrzebę brutto, strukturę wyrobu oraz aktualny stan zapasów dysponowanych jest prawidłowa, ponieważ w metodzie MRP (Material Requirements Planning) kluczowe jest zrozumienie, jakie surowce i materiały są niezbędne do zrealizowania planu produkcji. Potrzeby brutto to całkowite zapotrzebowanie na materiały, które uwzględnia zarówno zamówienia klientów, jak i prognozowane zapotrzebowanie. Struktura wyrobu z kolei pozwala na zrozumienie, jakie komponenty są potrzebne do wytworzenia danego produktu końcowego. Aktualny stan zapasów dysponowanych jest istotny, ponieważ umożliwia ocenę, ile materiałów już posiadamy, co jest niezbędne do określenia, ile dodatkowych zasobów należy zamówić. W praktyce, ta wiedza pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych, redukcję kosztów magazynowania i efektywniejsze zarządzanie łańcuchem dostaw. Przykładowo, przedsiębiorstwo, które stosuje MRP, może w odpowiednim czasie zrealizować zamówienia, unikając opóźnień i nadwyżek materiałowych. W branży produkcyjnej jest to kluczowe dla zachowania konkurencyjności i efektywności operacyjnej.

Pytanie 31

Aby wyprodukować jedną lampkę nocną, zgodnie z wymaganiami konstrukcyjnymi, potrzebne będą: 1 sztuka obudowy, 1 sztuka klosza, 1 sztuka przewodu zasilającego, 1 sztuka przełącznika; 12 sztuk śrubek oraz 6 sztuk nakrętek. Z uwagi na 10% zapas bezpieczeństwa, ile części należy dostarczyć z magazynu do produkcji 100 lampek?

A. po 110 sztuk: obudów, kloszy, przewodów zasilających, przełączników; 1260 sztuk śrubek; 630 sztuk nakrętek
B. po 110 sztuk: obudów, kloszy, przewodów zasilających, przełączników; 1210 sztuk śrubek; 610 sztuk nakrętek
C. po 100 sztuk: obudów, kloszy, przewodów zasilających, przełączników; 1200 sztuk śrubek; 600 sztuk nakrętek
D. po 110 sztuk: obudów, kloszy, przewodów zasilających, przełączników; 1320 sztuk śrubek; 660 sztuk nakrętek
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ przy produkcji jednej lampki nocnej potrzebne są różne elementy, które należy uwzględnić w obliczeniach. W przypadku 100 lampek, bez zapasu, wymagane są 100 sztuk obudów, kloszy, przewodów zasilających oraz przełączników. Dodając 10% zapasu bezpieczeństwa, otrzymujemy 110 sztuk dla każdego z tych elementów. W przypadku śrubek, potrzebne są 12 sztuk na lampkę, co daje 1200 sztuk dla 100 lampek. Z uwzględnieniem 10% zapasu, otrzymujemy 1320 sztuk. Dla nakrętek, wymagane są 6 sztuk na lampkę, co daje 600 sztuk dla 100 lampek. Po doliczeniu 10% zapasu, otrzymujemy 660 sztuk. W praktyce, stosowanie zapasu bezpieczeństwa jest istotnym standardem w produkcji, aby zminimalizować ryzyko opóźnień i braków materiałowych w procesie produkcyjnym. Przykładowo, w przemyśle elektronicznym, zwykle stosuje się podobne zasady przy zamówieniach komponentów, co pozwala na utrzymanie ciągłości produkcji i unikanie przestojów.

Pytanie 32

System, który oferuje elektroniczną bazę danych do wymiany standardowych dokumentów, to

A. EDI
B. CIM
C. CAD
D. CMR
EDI, czyli Electronic Data Interchange, to system, który umożliwia elektroniczną wymianę standardowych dokumentów pomiędzy różnymi systemami komputerowymi. Jest to kluczowe rozwiązanie w logistyce i handlu, które pozwala na automatyzację procesów, co przekłada się na zwiększenie efektywności i redukcję błędów ludzkich. Przykładem zastosowania EDI może być wymiana faktur, zamówień czy potwierdzeń dostawy pomiędzy partnerami handlowymi. W praktyce, firmy korzystające z EDI mogą szybko i bezbłędnie transmitować dane, co z kolei przyspiesza procesy biznesowe i poprawia komunikację. Standardy takie jak EDIFACT czy ANSI X12 są powszechnie stosowane w implementacji EDI, co pozwala na szeroką interoperacyjność pomiędzy różnymi systemami. Dobre praktyki wymagają również zapewnienia bezpieczeństwa wymiany danych oraz zgodności z regulacjami prawnymi, co dodatkowo podkreśla znaczenie i wciąż rosnącą popularność EDI w nowoczesnym biznesie.

Pytanie 33

Podstawą realizacji usługi spedycyjnej jest

A. umowa kupna
B. zamówienie
C. oferta sprzedaży
D. zlecenie spedycyjne
Podstawą do wykonania usługi spedycyjnej jest zlecenie spedycyjne, które stanowi formalny dokument inicjujący proces przewozu towarów. Zlecenie spedycyjne zawiera kluczowe informacje, takie jak szczegóły dotyczące towaru, miejsca załadunku i rozładunku, terminy oraz wymagania dotyczące transportu. W praktyce, na podstawie zlecenia spedycyjnego, spedytor podejmuje działania organizacyjne, koordynując transport z odpowiednimi przewoźnikami oraz innymi podmiotami zaangażowanymi w proces logistyczny. W branży spedycyjnej stosuje się również normy takie jak INCOTERMS, które określają zasady odpowiedzialności stron w transporcie. Poprawne zrozumienie i wykorzystanie zlecenia spedycyjnego jest kluczowe dla zapewnienia efektywności i bezpieczeństwa w łańcuchu dostaw.

Pytanie 34

Podstawową zasadą w zarządzaniu zapasami jest

A. gromadzenie nadmiarowych zapasów i kierowanie ich do produkcji
B. zapobieganie powstawaniu nadmiarowych i niepotrzebnych zapasów oraz ich optymalne wykorzystanie
C. zapewnienie ciągłości produkcji oraz systematyczności w obsłudze klientów, mimo wysokich kosztów zapasów
D. maksymalizowanie wydatków na zakup oraz utrzymanie zapasów
Podstawową zasadą zarządzania zapasami jest niedopuszczanie do powstawania nadmiernych i zbędnych zapasów oraz optymalne ich zagospodarowanie. Kluczowym celem efektywnego zarządzania zapasami jest osiągnięcie równowagi między posiadaniem wystarczających ilości surowców a minimalizowaniem kosztów związanych z ich przechowywaniem. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwa powinny wdrażać metody pozwalające na dokładne prognozowanie popytu oraz zarządzanie cyklem życia produktów. Przykładem może być wdrożenie systemu Just-in-Time (JIT), który zmniejsza potrzebę gromadzenia dużych zapasów, co przekłada się na niższe koszty magazynowania oraz większą elastyczność w produkcji. Ponadto, dobrym podejściem jest regularne przeglądanie i analizowanie poziomu zapasów przy pomocy wskaźników, takich jak rotacja zapasów czy wskaźnik nadmiaru. Takie działania pozwalają na szybsze reagowanie na zmiany w popycie i dostosowywanie się do rynkowych wymagań, co w dłuższej perspektywie wpływa na rentowność i konkurencyjność firmy.

Pytanie 35

Rozpoznawanie towarów przy użyciu fal radiowych stanowi fundament funkcjonowania systemu

A. CMR
B. RFID
C. ZSI
D. SCM
Identyfikacja towarów z użyciem fal radiowych, czyli ta technologia RFID, to naprawdę fajne rozwiązanie w zarządzaniu łańcuchem dostaw i inwentaryzacji. Jak to działa? Tagi RFID mają unikalne informacje o produktach i są aktywowane przez specjalne fale radiowe z czytnika. To naprawdę przyspiesza cały proces, bo można skanować wiele tagów jednocześnie, co jest dużą przewagą nad tradycyjnymi kodami kreskowymi. Widziałem, jak to działa w logistyce, gdzie firmy mogą na bieżąco śledzić, gdzie się znajdują towary. W handlu detalicznym też się to sprawdza, bo inwentaryzacja jest szybsza i bardziej dokładna. Są też standardy jak EPCglobal, które mówią, jak tagować i wymieniać dane, co sprawia, że różne systemy RFID mogą współpracować. W praktyce, jeśli ktoś wdroży RFID, to widzi większą efektywność i mniej błędów, co jest mega ważne na dzisiejszym rynku.

Pytanie 36

Zobowiązanie odbiorcy do nabycia wskazanych przez niego produktów lub usług po ustalonej cenie oraz według określonych warunków dostawy i płatności stanowi

A. zamówieniem
B. zapytaniem ofertowym
C. ofertą
D. listem przewozowym
Zamówienie to formalne zobowiązanie odbiorcy do zakupu określonych dóbr lub usług, które zawiera szczegółowe informacje dotyczące ceny, warunków dostawy oraz płatności. W praktyce, zamówienia są kluczowym elementem procesu zakupowego w każdej organizacji. Na przykład, w kontekście zakupów biurowych, pracownik działu zakupów może złożyć zamówienie na artykuły biurowe, wskazując konkretne produkty, ich ilości oraz negocjowaną cenę. Zamówienie staje się prawnie wiążącym dokumentem, gdy dostawca je potwierdzi. W branży e-commerce, zamówienia są również istotnym elementem, gdzie klienci składają zamówienia online, a systemy informatyczne automatycznie generują potwierdzenia. Kluczowym standardem w zarządzaniu zamówieniami jest stosowanie systemu ERP, który pozwala na monitorowanie całego procesu zakupowego, od złożenia zamówienia po dostawę i rozliczenie. Dobrze zarządzane zamówienia przyczyniają się do efektywności operacyjnej, minimalizacji błędów i poprawy relacji z dostawcami.

Pytanie 37

Który znak należy umieścić na opakowaniu biodegradowalnym?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Znak oznaczony literą "A" jest międzynarodowym symbolem biodegradowalności, który informuje konsumentów, że dane opakowanie może być biologicznie rozłożone przez mikroorganizmy. W praktyce oznacza to, że materiały te rozkładają się w naturalnym środowisku na substancje organiczne, co przyczynia się do zmniejszenia odpadów i wpływu na środowisko. Przykłady zastosowania tego symbolu można znaleźć w opakowaniach produktów spożywczych, takich jak torby papierowe czy niektóre rodzaje tworzyw sztucznych. W ostatnich latach coraz więcej firm wdraża ten symbol na swoich produktach, aby promować zrównoważony rozwój i odpowiedzialne podejście do ochrony środowiska. Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej i standardami takich organizacji jak ISO, właściwe oznaczenie produktów biodegradowalnych jest kluczowe dla edukacji konsumentów oraz promowania recyklingu i zrównoważonego rozwoju. Warto również zauważyć, że wykorzystanie biodegradowalnych materiałów to nie tylko trend, ale również odpowiedź na globalne wyzwania związane z zanieczyszczeniem środowiska, co czyni ten symbol niezwykle istotnym.

Pytanie 38

Jakie czynniki wpływają na wybór lokalizacji magazynu?

A. Styl zarządzania magazynu
B. Wygląd architektoniczny budynku
C. Moda na określone lokalizacje
D. Dostępność transportu i koszty logistyczne
Wybór lokalizacji magazynu to kluczowy element w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na tę decyzję jest dostępność transportu oraz koszty logistyczne. Dostępność transportu odgrywa kluczową rolę, ponieważ magazyn musi być łatwo dostępny dla różnych środków transportu, takich jak transport drogowy, kolejowy czy morski. Bliskość do głównych arterii komunikacyjnych i centrów dystrybucyjnych może znacząco obniżyć koszty transportu i poprawić efektywność operacyjną. Koszty logistyczne związane z lokalizacją magazynu obejmują nie tylko koszty transportu, ale również koszty operacyjne, takie jak energia, wynagrodzenia pracowników czy podatki lokalne. Dobre praktyki branżowe zalecają analizę tych kosztów w kontekście całego łańcucha dostaw, by optymalizować czas dostawy i minimalizować koszty. Dla firm, które chcą pozostać konkurencyjne, strategiczny wybór lokalizacji magazynu może przynieść znaczące korzyści, zarówno finansowe, jak i operacyjne. Ważne jest, aby podejmować takie decyzje na podstawie dogłębnych analiz i prognoz rynkowych, co pozwoli na długoterminowe korzyści. Z mojego doświadczenia wynika, że dobrze zlokalizowany magazyn może stać się przewagą konkurencyjną, szczególnie w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

Pytanie 39

W magazynie znajduje się 7 800 sztuk konserw mięsnych zgodnie z zestawieniem w tabeli. Z której dostawy konserwy powinny być wydane jako pierwsze, jeżeli hurtownia stosuje metodę FEFO wydań magazynowych?

Stan magazynowy konserw mięsnych
DostawaTermin dostawyTermin ważnościJednostkowa
cena ewidencyjna
[zł/szt.]
Wielkość dostawy
[szt.]
1.20 maja 2019 r.25 marca 2021 r.1,602 400
2.27 maja 2019 r.06 września 2020 r.1,501 600
3.08 czerwca 2019 r.12 lipca 2020 r.1,551 800
4.15 czerwca 2019 r.31 stycznia 2021 r.1,652 000
A. Dostawy 4.
B. Dostawy 2.
C. Dostawy 3.
D. Dostawy 1.
Odpowiedź na to pytanie jest poprawna, ponieważ zgodnie z metodą FEFO (First Expired, First Out) pierwszeństwo w wydawaniu towarów mają te, które mają najbliższą datę ważności. Analizując przedstawione dostawy, dostawa nr 3 z datą ważności 12 lipca 2020 r. jest najwcześniejsza, co oznacza, że konserwy z tej dostawy powinny być wydane jako pierwsze, aby zminimalizować ryzyko przeterminowania towaru. W praktyce, stosowanie metody FEFO jest kluczowe w zarządzaniu zapasami, szczególnie w branży spożywczej, gdzie daty ważności mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywności. Zastosowanie FEFO zmniejsza straty związane z przeterminowaniem, co jest zgodne z dobrymi praktykami zarządzania jakością i efektywnością operacyjną. W firmach starających się o certyfikacje jakości, jak ISO 22000, przestrzeganie metod takich jak FEFO jest niezbędne do utrzymania zgodności z wymaganiami systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności.

Pytanie 40

Zarządzaniem nazywamy procesy związane z planowaniem, organizowaniem i kontrolowaniem poziomu zapasów, które dana jednostka gospodarcza utrzymuje

A. odbiorcami
B. czasami
C. dostawcami
D. zapasami
Odpowiedź 'zapasami' jest prawidłowa, ponieważ zarządzanie zapasami obejmuje wszystkie procesy związane z planowaniem, organizacją oraz kontrolą ilości i jakości towarów przechowywanych przez firmę. Efektywne zarządzanie zapasami jest kluczowe dla zapewnienia płynności operacyjnej przedsiębiorstwa, minimalizacji kosztów związanych z przechowywaniem i maksymalizacji zadowolenia klientów. Przykładowo, firma produkcyjna musi precyzyjnie określić ilość surowców potrzebnych do produkcji, aby uniknąć zarówno niedoborów, które spowodują opóźnienia w produkcji, jak i nadmiaru, który wiąże się z dodatkowymi kosztami składowania. W praktyce przedsiębiorstwa stosują różne metody, takie jak metoda Just-In-Time (JIT) czy systemy ERP do monitorowania i optymalizacji poziomów zapasów. Dobre praktyki w zarządzaniu zapasami są zgodne z standardami, które promują efektywność i obniżenie kosztów operacyjnych.