Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik rolnik
  • Kwalifikacja: ROL.04 - Prowadzenie produkcji rolniczej
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 01:36
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 01:43

Egzamin zdany!

Wynik: 20/40 punktów (50,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jaki jest najlepszy odczyn gleby dla uprawy pomidorów oraz wczesnych ziemniaków?

A. 5,0-6,5 pH
B. 6,5-7,0 pH
C. powyżej 7,2 pH
D. poniżej 4,5 pH
Odpowiedzi poniżej 4,5 pH oraz powyżej 7,2 pH są zupełnie niewłaściwe dla upraw pomidorów i ziemniaków wczesnych. Gleba o pH poniżej 4,5 jest zbyt kwaśna, co może prowadzić do znaczącego stresu dla roślin. W takich warunkach składniki pokarmowe stają się niedostępne, a dodatkowo mogą występować toksyczne dla roślin koncentracje metali ciężkich. Taki odczyn gleby może powodować również zwiększone ryzyko wystąpienia chorób roślin, co negatywnie wpływa na plony. Z drugiej strony, odczyn gleby powyżej 7,2 pH jest zbyt zasadowy, co również prowadzi do problemów z przyswajaniem składników pokarmowych, zwłaszcza żelaza i cynku. W środowisku zasadowym wiele mikroelementów staje się mniej dostępnych dla roślin, co może prowadzić do objawów niedoboru. Niestety, nieprawidłowe zrozumienie roli pH w glebie często prowadzi do błędnych decyzji agronomicznych, takich jak niewłaściwe nawożenie czy brak odpowiednich zabiegów agrotechnicznych. Właściwe zarządzanie pH gleby jest zatem kluczowe dla wydajności upraw oraz ich zdrowia, co powinno być priorytetem dla każdego rolnika. Dlatego tak istotne jest regularne badanie odczynu gleby i dostosowywanie go do potrzeb specyficznych upraw.

Pytanie 2

Która forma sprzedaży bezpośredniej produktów z rolnictwa ekologicznego jest najpopularniejsza w Polsce?

A. Targowiska
B. Dostawy do domu
C. Sklepy w gospodarstwach
D. System abonamentów
Targowiska stanowią kluczowy kanał sprzedaży bezpośredniej produktów rolnictwa ekologicznego w Polsce, gdyż umożliwiają producentom dotarcie do szerokiego grona konsumentów. Na targowiskach rolnicy mogą oferować swoje ekologiczne produkty, co pozwala na bezpośrednią interakcję z klientami oraz na budowanie relacji z lokalną społecznością. Przykłady takich targowisk to np. Wrocławski Targ Ekologiczny czy Warszawskie Targi Produktów Ekologicznych. Klienci mają możliwość zakupienia świeżych, sezonowych produktów, co jest zgodne z trendami zdrowego odżywiania i wspierania lokalnej gospodarki. Praktyki związane ze sprzedażą na targowiskach są zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, a także promują edukację ekologiczną wśród konsumentów. Targowiska przyczyniają się do wzrostu świadomości na temat korzyści płynących z ekologicznych produktów oraz wspierają rozwój lokalnych producentów, co jest kluczowe dla utrzymania różnorodności biologicznej i zdrowia ekosystemów.

Pytanie 3

Który z poniższych nawozów azotowych jest klasyfikowany jako nawóz o szybkim działaniu?

A. Siarczan amonowy
B. Saletrzak
C. Woda amoniakalna
D. Mocznik
Siarczan amonowy, woda amoniakalna oraz mocznik to nawozy azotowe, jednak różnią się one właściwościami oraz czasem działania. Siarczan amonowy jest nawozem, który dostarcza azot w postaci amonowej, co oznacza, że jego dostępność dla roślin jest ograniczona w porównaniu do saletrzaku. Rośliny mogą przyswajać azot w formie amonowej dopiero po jego przekształceniu przez mikroorganizmy glebowe do formy azotanowej, co sprawia, że działanie siarczanu amonowego nie jest tak szybkie. Woda amoniakalna, choć również zawiera azot, jest mniej powszechnie stosowana w uprawach rolniczych ze względu na ryzyko odparowania amoniaku oraz możliwe toksyczne działanie na rośliny w wysokich stężeniach. Mocznik, z drugiej strony, jest nawozem organicznym, który również wymaga procesu przemiany w glebie, aby azot stał się dostępny dla roślin, co sprawia, że jego działanie również nie jest natychmiastowe. Błędne rozumienie tych różnych nawozów i ich sposobu działania może prowadzić do nieefektywnego nawożenia, co w dłuższej perspektywie wpływa na plony oraz zdrowie roślin. Ważne jest, aby przy wyborze nawozu kierować się nie tylko jego zawartością azotu, ale również jego formą i sposobem przyswajania przez rośliny.

Pytanie 4

Podczas nabywania towarów w sklepie oceniamy ich jakość za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, smaku oraz dotyku. Taki sposób weryfikacji produktu to ocena

A. analityczna
B. porównawcza
C. organoleptyczna
D. sensoryczna
Odpowiedzi porównawcza, analityczna oraz sensoryczna zawierają w sobie elementy oceniania produktów, jednak nie są poprawne w kontekście zdefiniowanej oceny jakości przy użyciu zmysłów jako całości. Ocena porównawcza odnosi się do analizy różnych produktów w celu ich zestawienia, co może być użyteczne, ale nie obejmuje bezpośredniego zmysłowego doświadczenia. Wiele osób myli ocenę porównawczą z oceną organoleptyczną, ale to pierwsze podejście nie jest w stanie w pełni uchwycić subiektywnych doznań zmysłowych, które są kluczowe dla organoleptycznej oceny. Z kolei ocena analityczna skupia się na mierzalnych aspektach produktów, takich jak skład chemiczny czy występowanie określonych związków, co również nie jest zgodne z intuicją oceny organoleptycznej. W kontekście sensorycznej, chociaż termin ten sugeruje użycie zmysłów, nie jest on tak precyzyjny jak "ocena organoleptyczna", która koncentruje się na bezpośrednich doświadczeniach zmysłowych związanych z jakością produktu. Dlatego, w praktyce, ważne jest, aby rozumieć różnice między tymi metodami oraz ich zastosowanie w ocenie jakości produktów, co pozwala uniknąć mylnych interpretacji i ułatwia podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.

Pytanie 5

W trakcie przeprowadzania zabiegu oprysku środkami ochrony roślin wystąpiła awaria sprzętu do oprysków, prowadząc do rozlania preparatu chemicznego. Inspekcja ujawniła, że sprzęt nie ma aktualnych badań technicznych. Zgodnie z regulacjami Kodeksu Pracy odpowiedzialność za tę sytuację spoczywa na

A. pracowniku realizującym oprysk
B. kierowniku jednostki
C. wytwórcy urządzenia
D. inspektorze bhp zakładu
Odpowiedzi takie jak zakładowy inspektor bhp, producent urządzenia czy pracownik wykonujący oprysk mogą wydawać się logiczne, jednak nie uwzględniają one pełnego kontekstu odpowiedzialności w miejscu pracy. Zakładowy inspektor bhp jest odpowiedzialny za monitorowanie przestrzegania zasad BHP i doradzanie w kwestiach bezpieczeństwa, ale nie ma bezpośredniej odpowiedzialności za stan techniczny sprzętu. Jego rolą jest wskazywanie potencjalnych zagrożeń oraz zalecanie działań, ale to kierownik jednostki odpowiada za wdrożenie tych rekomendacji. Producent urządzenia również nie może być pociągnięty do odpowiedzialności za awarię, jeśli sprzęt był użytkowany w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem lub bez odpowiedniej konserwacji. Natomiast pracownik wykonujący oprysk, mimo że może być odpowiedzialny za przestrzeganie procedur w trakcie pracy, nie ponosi odpowiedzialności za stan techniczny urządzenia, który leży w gestii kierownika. W konsekwencji, brak świadomości tych ról prowadzi do mylnych wniosków i dezinformacji w zakresie odpowiedzialności w miejscu pracy.

Pytanie 6

Buraki i kukurydza nie stanowią odpowiednich przedplonów w hodowli zbóż ozimych z powodu

A. krótkiego czasu wegetacji
B. silnego zachwaszczenia gleby
C. późnego zbioru z pola
D. wyczerpania gleby z dużej ilości składników odżywczych
Odpowiedź 'późne zejście z pola' jest trafna, ponieważ buraki i kukurydza charakteryzują się długim okresem wegetacyjnym, co oznacza, że pozostają w glebie znacznie dłużej niż inne rośliny przedplonowe. Późne zbieranie tych roślin skutkuje opóźnieniem w siewie zbóż ozimych, co może negatywnie wpłynąć na ich rozwój. W praktyce, gdy zbóż ozimych nie posieje się w odpowiednim czasie, narażone są one na niekorzystne warunki pogodowe, co z kolei może prowadzić do niższych plonów. Zgodnie z dobrymi praktykami w uprawie, optymalnym przedplonem dla zbóż ozimych są rośliny, które schodzą z pola wcześniej, takie jak rzepak czy groch, co umożliwia szybsze przygotowanie gleby i siew w odpowiednim terminie. Ponadto, wcześniejsze zbiory pozwalają na lepsze zagospodarowanie resztek pożniwnych, co jest istotne w kontekście poprawy struktury gleby oraz jej żyzności.

Pytanie 7

Celem użytkowania smuszkowego owiec jest zdobycie

A. mięsa z dwutygodniowych jagniąt
B. mięsa z dojrzałych owiec
C. skór z dojrzałych owiec
D. skór z dwudniowych oraz trzydniowych jagniąt
Wybór odpowiedzi odnoszących się do skór z dwu-trzydniowych jagniąt, mięsa z dorosłych owiec, czy też skóry z dorosłych owiec ilustruje powszechne nieporozumienia dotyczące celów hodowli owiec. Po pierwsze, skórki z dwu-trzydniowych jagniąt nie są pożądanym surowcem, ponieważ ich skóra jest zbyt delikatna i nie spełnia standardów jakości dla przemysłu skórzanego. Zazwyczaj skóry takie nie znajdują zastosowania w przemyśle, a ich pozyskiwanie nie jest ekonomicznie uzasadnione. W przypadku dorosłych owiec, głównym celem hodowli są mięso oraz wełna, nie skóra, która w kontekście ekonomicznym odgrywa znacznie mniejszą rolę. Mięso dorosłych owiec, z kolei, często jest mniej delikatne niż mięso młodych jagniąt, co sprawia, że nie jest ono preferowane w kontekście gastronomicznym, gdzie poszukiwane są smaki subtelniejsze. Kolejnym błędem myślowym jest pominięcie faktu, że wiek jagniąt ma kluczowe znaczenie dla jakości mięsa; starsze owce nie zapewniają już tej samej wartości odżywczej i sensorycznej. Ostatecznie, błędne odpowiedzi są często wynikiem braku zrozumienia różnicy między różnymi etapami życia owcy oraz ich wpływu na jakość produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto podkreślić, że w odpowiedzialnym zarządzaniu hodowlą owiec kluczowe jest zrozumienie, które produkty są kluczowe dla branży oraz jak każdy aspekt, od wieku zwierzęcia po metody obróbcze, ma wpływ na finalny produkt.

Pytanie 8

Do rodzajów orki podstawowej zalicza się

A. zagonową, bezzagonową
B. podorywkę, orkę siewną, orkę przedzimową
C. orkę wiosenną, odwrotkę
D. orkę agromelioracyjną, płytką
Odpowiedzi wskazujące na orkę agromelioracyjną, płytką, zagonową lub bezzagonową oraz orkę wiosenną i odwrotkę są niepoprawne z perspektywy klasyfikacji orki zasadniczej. Orka agromelioracyjna, choć ważna w kontekście zarządzania wodami i poprawy warunków glebowych, nie jest uznawana za element orki zasadniczej. Orka płytka, podobnie, może być stosowana, ale dotyczy innej kategorii zabiegów agrotechnicznych, które mają na celu minimalizację zakłóceń w strukturze gleby. Zagonowa i bezzagonowa orka to terminy, które odnoszą się do sposobu uprawy w kontekście rozkładu gleby na zagony, lecz nie są uznawane za podstawowe metody orki zasadniczej. Orka wiosenna ma swoje miejsce w procesie przygotowania gleby, ale nie jest klasyfikowana jako orka zasadnicza, a odwrotka jest techniką, która może być stosowana w specyficznych warunkach, ale również nie należy do podstawowych rodzajów orki. Zrozumienie różnic między tymi metodami jest kluczowe dla efektywnego zarządzania uprawami oraz poprawy plonów. Niewłaściwe przypisanie tych terminów do orki zasadniczej może prowadzić do nieefektywnych praktyk agronomicznych, które w dłuższej perspektywie mogą negatywnie wpływać na jakość gleby oraz ogólną wydajność produkcji rolnej.

Pytanie 9

W pomieszczeniach dla zwierząt w największej ilości występuje

A. NH3
B. CO2
C. H2S
D. SO2
Dwutlenek węgla (CO2) jest gazem, który w pomieszczeniach inwentarskich występuje w największym stężeniu, głównie z powodu procesów oddychania zwierząt oraz rozkładu materii organicznej. Wysokie stężenia CO2 mogą być niebezpieczne dla zdrowia zwierząt, prowadząc do obniżenia ich wydajności produkcyjnej oraz zwiększenia ryzyka chorób. Standardy dotyczące jakości powietrza w obiektach inwentarskich zalecają utrzymanie stężenia CO2 poniżej 3000 ppm, co pozwala na zapewnienie optymalnych warunków dla zdrowia zwierząt. W praktyce, dobre systemy wentylacji są kluczowe w zarządzaniu poziomami CO2, a stosowanie czujników do monitorowania stężenia gazów w pomieszczeniach inwentarskich staje się coraz bardziej powszechne. Przykłady zastosowania tej wiedzy obejmują projektowanie systemów wentylacyjnych oraz procedur zarządzania jakością powietrza, co jest niezbędne do zapewnienia dobrostanu zwierząt oraz efektywności produkcji rolniczej.

Pytanie 10

Jakie jest zadanie otoczkowania nasion buraków cukrowych?

A. zmniejszenie wagi nasion
B. dostosowanie kształtu i wielkości nasion do wymagań precyzyjnego siewu
C. opóźnienie procesu kiełkowania nasion
D. zwiększenie rozmiarów nasion
Odpowiedź wskazująca na dopasowanie wielkości i kształtu nasion do wymogów precyzyjnego siewu jest prawidłowa, ponieważ otoczkowanie nasion buraków cukrowych ma na celu poprawę ich właściwości siewnych. Otoczkowanie polega na pokrywaniu nasion specjalnymi materiałami, co pozwala na uzyskanie jednorodnych rozmiarów oraz kształtów. Taki proces nie tylko ułatwia proces siewu, ale także zwiększa precyzję w rozmieszczaniu nasion w glebie. Dzięki zastosowaniu technologii otoczkowania, możliwe jest dostosowanie nasion do nowoczesnych siewników, które wymagają nasion o określonych parametrach. Przykładem może być wykorzystanie nasion otoczkowanych w siewnikach punktowych, które wymagają nasion o standardowych wymiarach dla prawidłowego działania. Ponadto, otoczkowane nasiona często są wzbogacane w substancje odżywcze czy środki ochrony roślin, co zwiększa szansę na ich prawidłowy rozwój i zdrowotność plonów. Dobre praktyki w otoczkowaniu nasion obejmują także precyzyjne dobieranie materiałów otoczkowujących, co wpływa na jakość i efektywność uprawy buraków cukrowych.

Pytanie 11

Jaką minimalną długość powinny mieć stanowiska dla krów w oborach ściółkowych oraz uwięziowych?

A. 205 cm
B. 250 cm
C. 220 cm
D. 165 cm
Minimalna długość stanowisk dla krów w oborach ściółkowych oraz uwięziowych wynosi 165 cm. Jest to długość, która zapewnia odpowiedni komfort i przestrzeń dla zwierząt, co jest kluczowe dla ich dobrostanu. Dobrze zaprojektowane stanowiska umożliwiają krowom swobodne wstawanie i kładzenie się, co jest istotne dla ich zdrowia oraz produkcji mleka. W zgodzie z normami dotyczącymi hodowli bydła, stanowiska powinny być dostosowane do wielkości i rasy krów, a także do ich wieku i stanu fizjologicznego. Na przykład w oborach, w których przebywają krowy mleczne, warto zapewnić dodatkową przestrzeń, aby zminimalizować stres i urazy. Odpowiednia długość stanowiska ma również wpływ na higienę i ergonomię, co przekłada się na zdrowie zwierząt oraz wydajność produkcyjną. Praktyczne przykłady obejmują odpowiednie ustawienie paszy i wody, które powinny być łatwo dostępne z miejsca leżenia, co zachęca krowy do spożywania posiłków i poprawia ich dobrostan.

Pytanie 12

Jednym z metod ograniczania erozji gleby na górskich stokach jest

A. zakładanie na stokach trwałych użytków zielonych
B. montaż urządzeń do pomiaru siły wiatru
C. instalowanie na stokach urządzeń melioracyjnych
D. dzielenie stoków na niewielkie powierzchnie uprawne
Zakładanie na stokach trwałych użytków zielonych to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania erozji gleby, szczególnie na terenach górskich. Trwałe użytki zielone, takie jak trawy czy inne rośliny pastewne, tworzą gęstą sieć korzeniową, która stabilizuje glebę i zapobiega jej erozji przez wodę oraz wiatr. Rośliny te absorbują wodę, co zmniejsza jej spływ po powierzchni, a tym samym ryzyko erozji. Ponadto, pokrycie gleby roślinnością zwiększa infiltrację wody, co poprawia wilgotność gleby i wspiera bioróżnorodność. W praktyce, stosując trwałe użytki zielone, można również poprawić jakość gleby, redukując straty składników odżywczych oraz wspierając rozwój mikroorganizmów glebowych. Wzrost roślinności na stokach górskich jest zgodny z zasadami zrównoważonego zarządzania środowiskiem, a tego typu działania są rekomendowane w wielu programach ochrony gleby oraz w strategiach zarządzania zasobami naturalnymi.

Pytanie 13

Siew nasion zbóż ozimych powinien nastąpić

A. w pierwszym tygodniu po przeprowadzeniu orki siewnej
B. po 2-3 tygodniach od przeprowadzenia orki siewnej
C. po 6-8 tygodniach od dokonania orki siewnej oraz użycia wału Campbella
D. bezpośrednio po orce siewnej
Siew nasion zbóż ozimych po 2-3 tygodniach od wykonania orki siewnej jest najlepszą praktyką agronomiczną, ponieważ w tym czasie gleba ma odpowiednią strukturę oraz wilgotność, co sprzyja dobremu ukorzenieniu roślin. Optymalne warunki do siewu pozwalają na lepsze wykorzystanie dostępnych składników odżywczych, co wpływa na zdrowie i plonowanie roślin. W ciągu tych kilku tygodni następuje również naturalne osiadanie gleby, co stabilizuje strukturę gleby. Dodatkowo, w tym okresie można zaobserwować zmiany w mikroklimacie gleby, co jest korzystne dla wzrostu nasion. Zgodnie z zaleceniami ekspertów agronomicznych, takie podejście pozwala również na łatwiejsze zwalczanie chwastów, które mogą konkurować z młodymi roślinami o wodę i składniki odżywcze. Dobrą praktyką jest również monitorowanie prognoz pogodowych, aby uniknąć siewu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, co może znacząco wpłynąć na przyszłe zbiory.

Pytanie 14

Podaj nazwę rośliny uprawnej, która ma żółte kwiaty, a jej nasiona zawierają około 50% tłuszczu oraz około 15% białka?

A. Gorczyca
B. Łubin żółty
C. Rzepak
D. Kukurydza
Wybór gorczycy, kukurydzy czy łubinu żółtego jako odpowiedzi na pytanie o roślinę uprawną z żółtymi kwiatami i wysoką zawartością tłuszczu i białka prowadzi do kilku błędnych wniosków. Gorczyca, mimo że posiada żółte kwiaty, jest przede wszystkim uprawiana dla swoich nasion, które zawierają głównie białko, a ich zawartość tłuszczu jest znacznie niższa niż w przypadku rzepaku. Kukurydza, z kolei, jest rośliną o kwiatostanach, które nie są typowo żółte, a jej nasiona mają znacznie mniej tłuszczu. Zawartość białka w kukurydzy również nie osiąga tak wysokich wartości, jak w przypadku rzepaku. Łubin żółty, chociaż jest rośliną strączkową i zawiera białko, nie jest znany z wysokiej zawartości tłuszczu, co czyni go niewłaściwym wyborem. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do takich pomyłek, to brak znajomości specyfikacji poszczególnych roślin oraz ich zastosowań w przemyśle rolnym. Praktyka w analizie danych na temat roślinnych źródeł białka i tłuszczu pozwala na bardziej świadome podejmowanie decyzji w zakresie ich uprawy oraz zastosowania w produkcji żywności i biopaliw. Dlatego ważne jest, by wykazywać większą skrupulatność w doborze odpowiedzi, opierając się na rzetelnych informacjach oraz badaniach dotyczących właściwości roślin.

Pytanie 15

W jakich uprawach najczęściej można spotkać miotłę zbożową?

A. pszenicy jarej
B. żyta ozimego
C. jęczmienia jarego
D. owsa
Owies, jęczmień jary oraz pszenica jara, choć również narażone na konkurencję ze strony chwastów, wykazują inne mechanizmy interakcji z miotłą zbożową. W przypadku owsa, miotła zbożowa pojawia się, ale jej wpływ na plonowanie jest zauważalnie mniejszy niż w przypadku żyta ozimego. Owies, jako roślina o większej tolerancji na stresy abiotyczne, może lepiej radzić sobie w warunkach konkurencji, co sprawia, że miotła zbożowa nie jest dla niego tak dużym zagrożeniem. Jęczmień jary, z kolei, jest często uprawiany w systemach, które preferują wczesne siewy i intensywne nawożenie, co może ograniczać rozwój chwastów. Z kolei pszenica jara, ze względu na swoje wymagania glebowe i klimatyczne, nie sprzyja tak intensywnemu rozwojowi miotły zbożowej. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do wyboru błędnych odpowiedzi, często opierają się na ogólnym skojarzeniu chwastów z rolnictwem, bez zrozumienia specyficznych warunków, w jakich dany chwast występuje. Przykładowo, niewłaściwa interpretacja danych agronomicznych dotyczących danego gatunku roślin może prowadzić do mylnych wniosków na temat jego wpływu na różne uprawy. Aby uniknąć takich nieporozumień, ważne jest zrozumienie biologii danego chwastu, jego cyklu życia oraz interakcji z roślinami uprawnymi, co jest kluczowe w skutecznym zarządzaniu chwastami w systemach rolniczych.

Pytanie 16

Jakie narzędzie służy do poziomowania podłużnego pługów zawieszanych?

A. prawego wieszaka
B. łącznika
C. cięgła bocznego
D. koła podporowego
Wybór odpowiedzi związanych z prawym wieszakiem, cięgiem bocznym lub kołem podporowym może wynikać z nieporozumienia dotyczącego funkcji tych elementów w kontekście pracy pługów zawieszanych. Prawy wieszak jest elementem, który służy głównie do mocowania pługa do ciągnika i nie ma bezpośredniego wpływu na poziomowanie podłużne. Podobnie, cięgło boczne, choć wpływa na stabilność i kierunek jazdy pługa, nie reguluje kątów roboczych, które są kluczowe dla jego działania. Koło podporowe, z drugiej strony, pełni rolę wsparcia, ale jego głównym zadaniem jest podtrzymywanie ciężaru pługa, a nie precyzyjne ustawianie jego pozycji roboczej. W rzeczywistości, nieprawidłowe podejście do poziomowania pługów może prowadzić do nieefektywnej pracy, nierównomiernego rozkładu gleby oraz zwiększonego zużycia paliwa przez ciągnik. Dlatego kluczowe jest zrozumienie, że do uzyskania optymalnych wyników pracy pługa niezbędne jest korzystanie z elementu, jakim jest łącznik, który zapewnia dokładne ustawienie narzędzia w zależności od warunków glebowych i topograficznych.

Pytanie 17

Sianokiszonka uzyskana z traw łąkowych zalicza się do grupy pasz

A. objętościowych
B. mineralnych
C. syntetycznych
D. treściwych
Sianokiszonka z traw łąkowych jest klasyfikowana jako pasza objętościowa, co oznacza, że jej główną funkcją jest dostarczanie zwierzętom dużej ilości błonnika oraz energii, a także wspomaganie procesów trawienia. Pasze objętościowe, takie jak sianokiszonka, mają kluczowe znaczenie w żywieniu zwierząt gospodarskich, zwłaszcza bydła, ponieważ wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i przyczyniają się do zdrowia zwierząt. W praktyce, sianokiszonka jest często używana jako podstawowy składnik diety krów mlecznych w okresie zimowym, kiedy dostępność świeżej trawy jest ograniczona. Warto zauważyć, że produkcja sianokiszonki odbywa się z wykorzystaniem procesów fermentacji beztlenowej, co sprzyja zachowaniu wartości odżywczych roślin. Dobre praktyki w produkcji sianokiszonki obejmują zbieranie trawy w odpowiednim stadium dojrzałości, jej szybkie przechowywanie oraz kontrolowanie wilgotności, co wpływa na jakość końcowego produktu. Umiejętne zarządzanie tym procesem może znacznie zwiększyć efektywność żywienia zwierząt i poprawić ich wyniki produkcyjne.

Pytanie 18

Do zwalczania chorób grzybowych stosuje się

Ilustracja do pytania
A. akarycydy.
B. fungicydy.
C. herbicydy.
D. insektycydy.
Wybór herbicydów, insektycydów lub akarycydów w kontekście walki z chorobami grzybowymi jest niepoprawny z kilku powodów. Herbicydy są środkami przeznaczonymi do zwalczania chwastów, które konkurują z uprawami o wodę i składniki odżywcze. Stosowanie herbicydów w sytuacji, gdy problemem są choroby grzybowe, nie tylko nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, ale także może zaszkodzić roślinom, które są atakowane przez grzyby. Podobnie, insektycydy są przeznaczone do zwalczania szkodników owadzich, a ich użycie w przypadku chorób grzybowych nie ma sensu, ponieważ nie wpływają one na rozwój grzybów. Z kolei akarycydy są środkami stosowanymi do walki z roztoczami, które są zupełnie inną grupą organizmów i nie mają związku z grzybami. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych różnych typów środków ochrony roślin i nieprawidłowe przypisywanie im funkcji, które nie są zgodne z ich przeznaczeniem. Zrozumienie różnic między tymi preparatami oraz ich właściwego zastosowania jest kluczowe dla skutecznej ochrony roślin i minimalizacji strat w uprawach.

Pytanie 19

Jaką pojemność powinien mieć zbiornik na gnojówkę w gospodarstwie, które posiada 25 DJP, jeśli dla jednej DJP wymagane jest 3 m3?

A. 25 m3
B. 50 m3
C. 75 m3
D. 100 m3
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, takich jak 100 m3, 50 m3 czy 25 m3, występują typowe błędy myślowe związane z nieprawidłowym zrozumieniem zasad obliczania pojemności zbiornika na gnojówkę. Odpowiedź 100 m3 sugeruje, że ktoś mógł pomylić jednostki lub zastosował błędny współczynnik do obliczeń, co prowadzi do wyolbrzymienia rzeczywistej pojemności wymaganego zbiornika. W przypadku 50 m3 możliwe, że obliczenia były oparte na założeniu, że jedna DJP wymaga tylko 2 m3, co jest niezgodne z ustalonymi standardami. Odpowiedź 25 m3 natomiast sugeruje, że pojemność zbiornika została ograniczona do liczby DJP, co jest nieprawidłowe, gdyż nie uwzględnia całkowitego zapotrzebowania na przestrzeń do przechowywania gnojówki. Niezrozumienie całkowitych wymagań dotyczących pojemności zbiorników na gnojówkę może skutkować nieodpowiednimi praktykami w gospodarstwie, prowadzącymi do potencjalnych zanieczyszczeń wód gruntowych, co narusza przepisy ochrony środowiska. Właściwe planowanie oraz obliczenia związane z pojemnością zbiorników są kluczowe dla zrównoważonego zarządzania odpadami rolniczymi oraz minimalizacji negatywnych skutków dla środowiska. Dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji dotyczących budowy lub modernizacji zbiorników, dokładnie zrozumieć podstawowe zasady obliczania ich pojemności.

Pytanie 20

Jakie są całkowite wydatki na wyprodukowanie 1 tony ziemniaków, jeśli koszt jednostkowy zmienny wynosi 24 zł/tonę, a koszt jednostkowy stały to 8 zł/tonę?

A. 8 zł
B. 24 zł
C. 32 zł
D. 3 zł
W odpowiedziach, które nie prowadzą do prawidłowego wyniku, można znaleźć nieporozumienia związane z podstawowymi zasadami obliczania kosztów produkcji. Koszt jednostkowy stały wynoszący 8 zł/tonę nie może być interpretowany jako całkowity koszt, ponieważ nie uwzględnia on kosztów zmiennych, które są kluczowe dla pełnego obrazu kosztów wytworzenia. Podobnie, odpowiedź wskazująca na 24 zł jako całkowity koszt ignoruje aspekt kosztów stałych, co prowadzi do znacznego niedoszacowania wydatków produkcyjnych. Istnieje także tendencja do mylenia kosztów jednostkowych z całkowitymi, co jest częstym błędem w analizach finansowych. Ważne jest, aby odróżniać koszty jednostkowe od całkowitych, ponieważ te pierwsze odnoszą się do kosztów przypadających na jedną jednostkę produkcji, podczas gdy koszty całkowite obejmują wszystkie wydatki związane z produkcją, zarówno stałe, jak i zmienne. Aby skutecznie zarządzać finansami w produkcji, niezbędne jest zrozumienie struktury kosztów oraz umiejętność ich analizy, co pozwala na podejmowanie lepszych decyzji strategicznych.

Pytanie 21

Przedsiębiorca postanowił zaciągnąć kredyt na kwotę 500 000 zł w celu zakupu linii produkcyjnej. Bank, który udziela kredytu, pobiera prowizję wynoszącą 3,5% wartości udzielonego kredytu. Jaką kwotę wyniesie prowizja?

A. 35 000 zł
B. 175 000 zł
C. 17 500 zł
D. 350 000 zł
Niepoprawne odpowiedzi, takie jak 35 000 zł, 350 000 zł czy 175 000 zł, wynikają z nieprawidłowych obliczeń lub mylnego zrozumienia procentów. Wiele osób może błędnie założyć, że prowizja jest obliczana na podstawie sumy całkowitej kredytu w sposób nieproporcjonalny, co prowadzi do zawyżenia wartości prowizji. Na przykład, odpowiedź 35 000 zł może sugerować, że osoba liczyła 7% z 500 000 zł, co jest błędnym założeniem. Analogicznie, 350 000 zł i 175 000 zł to kwoty zdecydowanie wykraczające poza 3,5% wartości kredytu, co wskazuje na braki w zrozumieniu podstawowych zasad arytmetyki dotyczącej procentów. Należy pamiętać, że dokładne obliczenia są niezbędne w każdej sytuacji finansowej, aby uniknąć nieporozumień i błędnych decyzji. Często spotykanym błędem myślowym jest pomijanie kroków obliczeniowych lub zakładanie, że jeśli prowizja jest naliczana, to może być wyższa lub niższa bez przeprowadzenia właściwego obliczenia. W biznesie, dobrze zrozumiane zasady dotyczące kalkulacji kosztów mogą decydować o sukcesie lub porażce inwestycji, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie analizować wszystkie elementy umowy kredytowej.

Pytanie 22

Co należy zrobić w przypadku poronienia u krowy w drugiej części ciąży?

A. przekazać płód do zakładu utylizacji
B. skontaktować się z lekarzem weterynarii i zlecić badania płodu
C. nie podejmować żadnych działań
D. zdezynfekować pomieszczenia i pochować poroniony płód
W przypadku poronienia u krowy w drugiej połowie ciąży, kluczowym krokiem jest powiadomienie lekarza weterynarii oraz poddanie płodu badaniom. Jest to niezbędne, aby ustalić przyczyny poronienia oraz ocenić stan zdrowia matki. Poronienia w tym okresie mogą być wynikiem różnych czynników, takich jak choroby zakaźne, nieprawidłowości genetyczne czy problemy środowiskowe. Badania powdrożeniowe, takie jak analiza histopatologiczna płodu, mogą dostarczyć cennych informacji dotyczących przyczyn poronienia. Przykładem może być ustalenie, czy płód był nosicielem choroby, co jest istotne dla ochrony innych zwierząt w stadzie. Ponadto, zbieranie danych o poronieniach i ich analiza jest kluczowe dla poprawy zdrowotności stada oraz wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych. Warto również zaznaczyć, że w przypadku podejrzenia chorób zakaźnych, lekarz weterynarii może zalecić dodatkowe badania, aby zminimalizować ryzyko dla pozostałych zwierząt.

Pytanie 23

W jakim okresie najlepiej przeprowadzać analizę gleby w gospodarstwie rolnym?

A. Po zbiorach, aby ocenić plony
B. Przed siewem, aby dostosować nawożenie
C. W trakcie wegetacji, aby sprawdzić wzrost
D. Podczas siewu, aby monitorować postęp
Analiza gleby podczas siewu nie jest praktyczna ani efektywna. W tym momencie rolnicy koncentrują się na precyzyjnym umieszczaniu nasion w glebie, co nie jest odpowiednim czasem na ocenę jej stanu. Monitorowanie postępu w czasie siewu dotyczy raczej techniki siewu i jakości nasion, a nie analizy gleby. Po zbiorach analiza gleby nie dostarcza informacji potrzebnych do bieżącej optymalizacji nawożenia, lecz może jedynie dostarczyć danych do oceny plonów i przygotowania gleby na przyszły sezon. Jest to czas na ocenę efektywności wcześniejszych działań, ale bez możliwości natychmiastowego wpływu na bieżące uprawy. Analiza w trakcie wegetacji koncentruje się na ocenie wzrostu roślin i ewentualnych niedoborów, a nie na pełnej analizie gleby. To czas na ewentualne korekty w nawożeniu dolistnym czy ochronie roślin, ale nie na kompleksową ocenę gleby, która wymaga innych przygotowań i analizy. Zrozumienie tych różnic pozwala rolnikom na bardziej efektywne planowanie i zarządzanie gospodarstwem, co jest istotne w kontekście nowoczesnych praktyk rolniczych.

Pytanie 24

Rysunek przedstawia ułożenie płodu

Ilustracja do pytania
A. grzbietowe.
B. pośladkowe.
C. główkowe.
D. brzuszne.
Rysunek przedstawia ułożenie płodu w macicy, które jest decydujące dla przebiegu porodu. Ułożenie pośladkowe, w którym płód ma pośladki skierowane w dół, może prowadzić do różnych wyzwań podczas porodu, dlatego ważne jest jego rozpoznanie. W przypadku ułożenia pośladkowego, istnieje możliwość, że poród może wymagać cesarskiego cięcia, aby zminimalizować ryzyko dla matki i dziecka. W praktyce klinicznej, personel medyczny ocenia ułożenie płodu w trakcie badań prenatalnych, a także podczas badania wewnętrznego w późniejszym etapie ciąży. Zrozumienie różnych typów ułożeń płodu, takich jak główkowe, brzuszne czy grzbietowe, jest kluczowe dla personelu medycznego, aby mogli podejmować odpowiednie decyzje dotyczące metod porodowych. Dobrze przeprowadzone monitorowanie ułożenia płodu może znacząco wpłynąć na wyniki porodu, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w położnictwie.

Pytanie 25

Korzystając z tabeli, określ minimalną ilość wysiewu pszenicy ozimej na 1 hektar

ZbożePrzeciętna ilość wysiewu zbóż [kg/ha]
Żyto110 ÷ 160
Pszenżyto ozime160 ÷ 200
Pszenica ozima180 ÷ 250
Pszenica jara180 ÷ 220
Jęczmień ozim120 ÷ 150
Owies140 ÷ 200
A. 180 kg
B. 140 kg
C. 120 kg
D. 110 kg
Minimalna ilość wysiewu pszenicy ozimej na 1 hektar wynosi 180 kg, co wynika z analizy dostępnych danych w tabeli. Przedział wysiewu dla pszenicy ozimej oscyluje pomiędzy 180 kg a 250 kg na hektar, co jest zgodne z rekomendacjami ekspertów w dziedzinie agronomii. Wysiew na poziomie 180 kg na hektar zapewnia optymalne warunki dla rozwoju roślin, umożliwiając ich zdrowy wzrost oraz osiągnięcie maksymalnych plonów. Dobrze dobrana norma wysiewu uwzględnia nie tylko rodzaj gleby i warunki klimatyczne, ale także specyfikę odmiany pszenicy. W praktyce rolniczej, stosowanie właściwych norm wysiewu jest kluczowe w kontekście zarządzania plonami oraz efektywności kosztowej produkcji. Należy pamiętać, że zbyt niska norma wysiewu może prowadzić do niepełnego pokrycia pola, co sprzyja rozwojowi chwastów oraz chorób, natomiast zbyt wysoka norma może prowadzić do konkurencji między roślinami, co zmniejsza plony. Dlatego kluczowe jest, aby rolnicy konsultowali się z lokalnymi doradcami agronomicznymi oraz korzystali z dostępnych badań i analiz, aby podejmować świadome decyzje dotyczące wysiewu.

Pytanie 26

Nadmiar nawożenia upraw rolniczych saletrą amonową na glebach o lekkiej strukturze może prowadzić do

A. istotnego obniżenia pH gleby, nawet do wartości około 4,0
B. zatrucia pożytecznych owadów oraz ryb
C. konieczności stosowania nawożenia dolistnego w tych uprawach
D. szkodliwego wzrostu stężenia azotu w wodach gruntowych
Stwierdzenia dotyczące zatrucia pożytecznych owadów i ryb oraz konieczności stosowania nawożenia dolistnego są oparte na nieprawidłowym zrozumieniu skutków przenawożenia i ekologii systemów rolniczych. Zatrucie owadów i ryb nie jest bezpośrednio związane z użyciem saletry amonowej. Chociaż nadmiar azotanów w wodach może wpływać na jakość życia wodnego, to kluczowym czynnikiem jest nie tylko obecność nawozów, ale także ich przetwarzanie przez mikroorganizmy w glebie i wodzie. Podobnie, nawożenie dolistne nie jest odpowiedzią na problem przenawożenia, lecz metodą, która może być stosowana w określonych warunkach. W praktyce, stosowanie nawożenia dolistnego nie eliminuje ryzyka przenawożenia, a jedynie zmienia sposób aplikacji składników pokarmowych. Co więcej, obniżenie pH gleby do wartości około 4,0 z reguły nie jest efektem przenawożenia saletrą amonową, gdyż bardziej skrajne zmiany pH są związane ze stosowaniem nawozów kwaśnych. Zrozumienie tych zjawisk jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rolnictwa, gdzie nie tylko chodzi o dostarczanie składników pokarmowych, ale także o ochronę ekosystemów oraz zachowanie równowagi w środowisku naturalnym.

Pytanie 27

Obniżenie plonów ziemniaków spowodowane jest

A. braku wody w czasie formowania bulw
B. uprawiania na glebach o średniej zwięzłości
C. przerwy w uprawie na danym obszarze trwającej dłużej niż 3-4 lata
D. stymulowaniem bulw w celu skrócenia czasu wschodów
Prawidłowo wskazany został kluczowy moment w rozwoju ziemniaka. Największe ryzyko spadku plonu występuje właśnie przy braku wody w czasie formowania i intensywnego przyrostu bulw. W tej fazie roślina zużywa dużo wody na transpirację, a jednocześnie potrzebuje jej do transportu asymilatów z części nadziemnej do bulw. Niedobór wody powoduje, że bulwy są mniejsze, jest ich mniej, a część zawiązków po prostu się nie rozwija. W praktyce rolniczej przyjmuje się, że ziemniak jest najbardziej wrażliwy na suszę od początku kwitnienia do końca intensywnego przyrostu bulw – to jest taki newralgiczny okres, który decyduje o ostatecznym plonie. Dlatego w gospodarstwach towarowych, zwłaszcza na lżejszych glebach, standardem jest planowanie nawadniania właśnie pod kątem tej fazy rozwojowej, a nie tylko „ogólnie pod ziemniaki”. Moim zdaniem wielu plantatorów trochę to bagatelizuje i reaguje dopiero, gdy rośliny wyraźnie więdną, a to już jest za późno, bo straty plonu są wtedy praktycznie nie do odrobienia. Dobra praktyka to monitorowanie wilgotności gleby (choćby prostymi metodami polowymi), śledzenie prognoz pogody i włączanie deszczowni tak, aby gleba w warstwie 0–30 cm nie przesychała zbyt mocno w okresie zawiązywania i przyrostu bulw. Warto też pamiętać, że niedobór wody w tym czasie może dodatkowo pogarszać jakość plonu – bulwy są bardziej podatne na deformacje, spękania, ordzawienia, a udział frakcji handlowej spada. Przy dobrze zaplanowanym nawadnianiu uzyskuje się nie tylko wyższy plon ogólny, ale też lepszą wyrównaną frakcję bulw, co ma ogromne znaczenie przy sprzedaży do przetwórstwa lub na świeży rynek.

Pytanie 28

Produkcja cebuli i kapusty, które są klasyfikowane jako warzywa uprawiane w gruncie, odznacza się

A. niskim zapotrzebowaniem na pracę
B. niskim wymaganiem dotyczącym ziemi
C. wysokim zapotrzebowaniem na pracę
D. wysokim zapotrzebowaniem na kapitał
Odpowiedzi dotyczące kapitałochłonności, niskiej pracochłonności oraz niskiej ziemiochłonności są błędne, gdyż nie odzwierciedlają rzeczywistej natury produkcji warzyw gruntowych, takich jak kapusta i cebula. Kapitałochłonność odnosi się do inwestycji w maszyny, technologie oraz infrastrukturę, co w przypadku tych upraw nie jest dominującym czynnikiem. Chociaż niektóre nowoczesne technologie mogą wspierać produkcję, to kluczowym zasobem pozostaje praca ludzka, co wyklucza tę odpowiedź. Przy niskiej pracochłonności można by sądzić, że uprawy wymagają minimalnego zaangażowania ludzkiego, co jest zupełnie sprzeczne z praktyką. Rolnicy muszą poświęcać dużo czasu na pielęgnację upraw, co czyni to stwierdzenie niewłaściwym. Podobnie, niska ziemiochłonność sugerowałaby, że ziemia potrzebna do produkcji jest minimalna, co jest nieprecyzyjne. Kapusta i cebula wymagają odpowiedniego areału upraw, aby uzyskać satysfakcjonujące plony. Rolnicy muszą analizować charakterystykę gleby oraz jej właściwości, aby dostosować swoje podejście do uprawy. Właściwe zrozumienie tych aspektów jest kluczowe dla efektywności produkcji i całkowitego sukcesu w gospodarstwie.

Pytanie 29

W ekologicznym gospodarstwie dozwolone jest w żywieniu trzody chlewnej wykorzystanie

A. stymulatorów wzrostu
B. mączek rybnych
C. syntetycznych zamienników pasz naturalnych
D. pasz z roślin genetycznie modyfikowanych
Mączki rybne są dozwolonym składnikiem w żywieniu trzody chlewnej w gospodarstwach ekologicznych, ponieważ stanowią źródło wysokiej jakości białka oraz dostarczają niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Użycie mączek rybnych może przyczynić się do poprawy wzrostu i zdrowia zwierząt, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. W praktyce, mączki rybne mogą być wykorzystywane jako dodatek do pasz, co zwiększa ich wartość odżywczą. W gospodarstwach ekologicznych preferuje się wykorzystanie składników naturalnych, a mączki rybne są produktem pozyskiwanym z ryb, które mogą być zrównoważone w kontekście ich połowów. Warto także zauważyć, że zgodnie z regulacjami dotyczącymi produkcji ekologicznej w Unii Europejskiej (Rozporządzenie (UE) nr 2018/848), mączki rybne są akceptowane jako źródło białka, co podkreśla ich rolę w zdrowym żywieniu zwierząt hodowlanych.

Pytanie 30

W kosiarkach rotacyjnych bębnowych dostosowanie wysokości koszenia, z mniejszej na większą, można osiągnąć przez

A. regulację przestrzeni pomiędzy talerzami
B. zmianę prędkości obrotowej bębnów
C. założenie dodatkowych pierścieni dystansowych
D. wyjęcie pierścieni dystansowych
Zmiana prędkości obrotowej bębnów nie wpływa na wysokość koszenia, lecz na prędkość, z jaką kosiarka wykonuje swoje zadanie. Zwiększając prędkość, można przyspieszyć proces koszenia, ale nie zmienia to zastosowanej wysokości cięcia. Wymontowanie pierścieni dystansowych również nie jest skuteczną metodą, ponieważ ich usunięcie obniża wysokość bębnów, co w efekcie prowadzi do niższego cięcia, a nie wyższego. Regulacja odległości talerzy względem siebie jest techniką stosowaną w niektórych urządzeniach, jednak w kontekście kosiarki rotacyjnej bębnowej nie ma to zastosowania, ponieważ takie działanie nie wpływa na wysokość cięcia, a jedynie na rozkład ciętego materiału. W praktyce, wiele osób myli kwestie prędkości i wysokości cięcia, co prowadzi do nieporozumień. Prawidłowe podejście do ustawienia wysokości koszenia wymaga zrozumienia mechaniki urządzenia oraz jego specyfiki. Niezrozumienie tych podstawowych zasad może prowadzić do błędnych konfiguracji, które nie tylko wpłyną na efektywność koszenia, ale również mogą uszkodzić trawnik, co w dłuższym okresie prowadzi do wzrostu kosztów związanych z jego regeneracją i pielęgnacją.

Pytanie 31

Wzbogacenie ziarna jęczmienia, wykorzystywanego w diecie dorosłych zwierząt gospodarskich, w białko ogólne można uzyskać podczas

A. mocznikowania
B. słodowania
C. granulowania
D. śrutowania
Śrutowanie to proces mechanicznego rozdrabniania ziarna, który zwiększa powierzchnię dostępną dla enzymów trawiennych, ale nie prowadzi do wzbogacenia paszy w białko ogólne. Ten proces ma na celu ułatwienie zwierzętom przyswajania składników odżywczych, ale nie zwiększa ich zawartości. Słodowanie polega na kiełkowaniu ziarna, co również nie jest skuteczną metodą wzbogacania go w białko ogólne. W tym przypadku, ziarno ulega przemianom, które prowadzą do produkcji enzymów, co może zwiększyć wartość odżywczą, jednak skutki tej metody są ograniczone i nieimpulsują wzrostu białka w porównaniu do mocznikowania. Granulowanie, z kolei, polega na formowaniu granulek z paszy, co może mieć pozytywny wpływ na jej strawność, ale nie wpłynie na wzbogacenie w białko. Użytkownicy często mylą te procesy z mocznikowaniem, zakładając, że wszystkie metody mają na celu zwiększenie wartości odżywczej. Kluczowym błędem jest nieuznawanie, że tylko dodanie związków azotowych, takich jak mocznik, faktycznie podnosi zawartość białka w paszy. Wartości odżywcze pasz i ich odpowiednie przetwarzanie są istotnymi elementami skutecznego i zrównoważonego żywienia bydła, co podkreśla znaczenie stosowania właściwych metod w praktyce rolniczej.

Pytanie 32

Chemiczne trawienie u przeżuwaczy zachodzi głównie

A. w czepcu.
B. w żwaczu.
C. w księgach.
D. w trawieńcu.
Trawienie chemiczne w żołądku przeżuwaczy, w tym bydła, owiec czy kóz, odbywa się przede wszystkim w trawieńcu. Trawieniec, czyli żołądek właściwy, jest miejscem, gdzie dochodzi do intensywnego rozkładu składników odżywczych dzięki działaniu enzymów trawiennych oraz kwasu solnego. W przeciwieństwie do innych części układu pokarmowego przeżuwaczy, trawieniec jest odpowiedzialny za finalizację procesów trawienia, co jest kluczowe dla przyswajania białek oraz tłuszczów. Działanie trawieńca jest wspierane przez odpowiednie pH, które umożliwia aktywację proteaz oraz innych enzymów. W praktyce, zrozumienie procesów zachodzących w trawieńcu jest niezbędne dla specjalistów zajmujących się żywieniem zwierząt gospodarskich oraz weterynarii, ponieważ pozwala to na optymalizację diety i poprawę wydajności produkcji zwierzęcej. Znajomość roli trawieńca wspiera również działania w zakresie profilaktyki i diagnostyki chorób układu pokarmowego zwierząt.

Pytanie 33

W ramach skupu objętego zakupami interwencyjnymi Agencji Rynku Rolnego zbadano 4 próbki ziarna żyta. Która z badanych próbek spełnia wymagania jakościowe określone dla żyta podane w tabeli?

Wymagania jakościoweŻyto - ziarno
Maksymalna wilgotność14,5%
Maksymalna zawartość zanieczyszczeń8%
A. Próbka 1: wilgotność ziarna - 14,5%, zawartość zanieczyszczeń - 9%.
B. Próbka 3: wilgotność ziarna - 14,0%, zawartość zanieczyszczeń - 7,5%.
C. Próbka 2: wilgotność ziarna - 14,8%, zawartość zanieczyszczeń - 8%.
D. Próbka 4: wilgotność ziarna - 15,0%, zawartość zanieczyszczeń - 9%.
Wybór innej próbki może wynikać z nieporozumienia dotyczącego dopuszczalnych parametrów jakościowych ziarna żyta. Każda próbka, która ma wilgotność wyższą niż 14,5% lub zawartość zanieczyszczeń przekraczającą 8%, nie spełnia wymogów. Na przykład, Próbka 2 z wilgotnością 14,8% i zawartością zanieczyszczeń 8% jest nieodpowiednia, ponieważ zarówno wilgotność, jak i zanieczyszczenia przekraczają dopuszczalne normy. Ponadto, Próbka 4 z wilgotnością wynoszącą 15,0% i zawartością zanieczyszczeń 9% również nie spełnia wymagań, co może skutkować niższą jakością mąki lub innych produktów przetworzonych z tego ziarna. Często spotykanym błędem jest również pomijanie analizy zanieczyszczeń, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych w przypadku spożycia zanieczyszczonego ziarna. W przypadku Próbki 1, mimo że wilgotność wynosi 14,5%, zawartość zanieczyszczeń na poziomie 9% jest nieakceptowalna. Właściwe zrozumienie norm jakościowych oraz ich przestrzeganie jest kluczowe dla producentów, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i utrzymać konkurencyjność na rynku. Ignorowanie tych kryteriów może prowadzić do strat finansowych oraz podważać zaufanie konsumentów do produktów rolnych.

Pytanie 34

Uszeregowane zboża według kryterium od najwyższych do najniższych wymagań glebowych przedstawia wariant

A.B.C.D.
1. Jęczmień
2. Pszenica
3. Pszenżyto
4. Żyto
1. Pszenica
2. Jęczmień
3. Żyto
4. Pszenżyto
1. Pszenica
2. Jęczmień
3. Pszenżyto
4. Żyto
1. Pszenica
2. Pszenżyto
3. Jęczmień
4. Żyto
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Odpowiedź C jest poprawna, ponieważ przedstawia właściwe uszeregowanie zbóż według ich wymagań glebowych: pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto. Pszenica jest najczęściej uprawiana na glebach o wysokiej jakości, bogatych w azot oraz inne składniki pokarmowe, co czyni ją najbardziej wymagającym zbożem. Jęczmień, choć również preferuje żyzne gleby, jest nieco bardziej tolerancyjny, pod względem jakości gleby niż pszenica. Następnie pszenżyto, będące hybrydą pszenicy i żyta, wykazuje zróżnicowane wymagania, które mieszczą się pomiędzy tymi dwóch gatunkami. Na końcu znajduje się żyto, które wykazuje największą odporność i zdolność do wzrostu na glebach ubogich, co czyni je idealnym wyborem na mniej urodzajnych terenach. W praktyce, zrozumienie wymagań glebowych różnych zbóż jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych plonów oraz dla zrównoważonego gospodarowania zasobami. Dobrą praktyką jest dostosowanie wyboru gatunku do warunków glebowych w danym regionie, co pozwala na uzyskanie lepszej efektywności produkcji rolnej.

Pytanie 35

Surowce wykorzystywane w gospodarstwie do produkcji mieszanek pełnoporcjowych dla trzody chlewnej, po upływie terminu przydatności, należy

A. zastosować przy przygotowywaniu kiszonki
B. przeznaczyć do karmienia bydła
C. przekazać do utylizacji
D. wrzucić na kompost
Oddanie surowców, które przekroczyły termin przydatności, do utylizacji jest działaniem zgodnym z zasadami bezpieczeństwa żywności. Surowce te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt, a ich wykorzystanie w produkcji paszy mogłoby prowadzić do problemów zdrowotnych u trzody chlewnej. Przykładowo, niewłaściwie przechowywane lub przeterminowane surowce mogą być źródłem mikotoksyn, które są toksyczne dla zwierząt. Utylizacja surowców jest procesem, który powinien odbywać się zgodnie z regulacjami prawnymi, a także z normami higieny i bezpieczeństwa, np. poprzez współpracę z firmami zajmującymi się profesjonalną utylizacją odpadów. Utylizacja nie tylko zapobiega potencjalnym szkodom zdrowotnym, ale także przyczynia się do ochrony środowiska, minimalizując ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Warto również zauważyć, że w gospodarstwach stosujących dobre praktyki produkcyjne, regularne monitorowanie terminów przydatności surowców jest kluczowe dla zapewnienia jakości pasz.

Pytanie 36

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ w jakiej temperaturze maksymalnej powinno być przechowywane mleko surowe.

Maksymalna temperatura przechowywania lub transportu produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej
Rodzaj produktuTemperatura w °C
tuszki drobiowe, drobna zwierzyna łowna niewypatroszona;4
tusze grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej;7
mleko surowe i surowa śmietana;6
produkty rybołówstwa, z wyłączeniem żywych produktów rybołówstwa2
A. 8°C
B. 2°C
C. 4°C
D. 6°C
Odpowiedź 6°C jest poprawna, ponieważ zgodnie z normami przechowywania produktów mlecznych, mleko surowe powinno być składowane w maksymalnej temperaturze 6°C. Taka temperatura pozwala na spowolnienie wzrostu mikroorganizmów, co jest kluczowe dla zachowania świeżości i jakości mleka. Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), ze względu na ryzyko obecności patogenów, jak Salmonella czy Listeria, niezbędne jest utrzymanie niskich temperatur podczas transportu i przechowywania produktów mlecznych. Przykładem zastosowania tej wiedzy może być organizacja produkcji i dystrybucji mleka w zakładach przetwórstwa, gdzie kontrola temperatury jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Przy odpowiednim chłodzeniu, mleko zachowuje swoje wartości odżywcze oraz organoleptyczne, co wpływa na zadowolenie konsumentów oraz jakość końcowego produktu.

Pytanie 37

Dobierz wymiary beleczek i otworów podłogi ażurowej w kojcach dla warchlaków.

Grupa świńMinimalna szerokość beleczekMaksymalna szerokość otworów
Prosięta50 mm11 mm
Warchlaki50 mm14 mm
Knurki i loszki hodowlane80 mm14 mm
Tuczniki80 mm18 mm
Maciory, loszki po pokryciu80 mm20 mm
A. Minimalna szerokość beleczek 80 mm; maksymalna szerokość otworów 20 mm.
B. Minimalna szerokość beleczek 80 mm; maksymalna szerokość otworów 18 mm.
C. Minimalna szerokość beleczek 50 mm; maksymalna szerokość otworów 11 mm.
D. Minimalna szerokość beleczek 50 mm; maksymalna szerokość otworów 14 mm.
Odpowiedź wskazująca na minimalną szerokość beleczek wynoszącą 50 mm oraz maksymalną szerokość otworów równą 14 mm jest zgodna z aktualnymi normami w hodowli warchlaków. Te wymiary są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu zwierząt. Beleczki o szerokości 50 mm gwarantują odpowiednią nośność konstrukcji, co jest istotne w kontekście obciążenia, jakie mogą generować warchlaki. Otwory o maksymalnej szerokości 14 mm zapobiegają przypadkowemu wpadnięciu zwierząt, co mogłoby prowadzić do kontuzji lub stresu. Przy projektowaniu kojców, należy kierować się zasadami ergonomii oraz dobrostanu zwierząt, które są fundamentem nowoczesnych praktyk hodowlanych. Zastosowanie tych wymiarów wspiera również odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza, co jest kluczowe dla zdrowia warchlaków. Dobrze zaprojektowane kojce, zgodne z tymi wymaganiami, przyczyniają się do lepszego wzrostu i rozwoju młodych świń.

Pytanie 38

Doprowadzanie do rozmnażania zwierząt tej samej rasy to

A. hybrydyzacja
B. krzyżowanie
C. kojarzenie
D. heterozja
Heterozja to ciekawe zjawisko, które się dzieje, gdy mieszamy dwa różne rasy lub linii i wtedy ich potomstwo ma lepsze cechy od rodziców. Wiele osób myli to z kojarzeniem, ale to nie to samo. Heterozja to krzyżowanie różnych ras, a kojarzenie dotyczy tylko tych samych ras. Krzyżowanie polega na łączeniu osobników różnych ras, co czasami daje hybrydy, które mają różne cechy. A hybrydyzacja to już coś innego, bo tu chodzi o dwa różne gatunki. Fajnie jest zrozumieć te różnice, bo mogą prowadzić do nieporozumień w rozmowach o hodowli. W praktyce, żeby dobrze kojarzyć, trzeba znać genetykę i zależności między cechami. To naprawdę ważne, żeby mieć zdrowe i silne potomstwo. Dlatego, moim zdaniem, świadome podejście do kojarzenia w obrębie jednej rasy jest kluczowe, żeby osiągnąć sukces w hodowli.

Pytanie 39

Ilustracja przedstawia owcę w typie użytkowym

Ilustracja do pytania
A. wełnistym.
B. kożuchowym.
C. mlecznym.
D. mięsnym.
Ta owca, którą widzisz na obrazku, to typowa owca mleczna, hodowana głównie dla jej mleka. Wymiary i kształt ciała owcy są bardzo ważne, jeśli chodzi o to, jak dobrze radzi sobie w produkcji mleka. Jak zauważyłeś, ten duży wymię, które jest widoczne na zdjęciu, to typowy znak dla takich owiec. Żeby owca mleczna była zdrowa i dawała jak najwięcej mleka, trzeba jej odpowiednio karmić i zapewnić dobre warunki życia. Musi mieć dietę bogatą w energię i białko, bo to wpływa na to, jak dobre będzie to mleko. Nie można zapominać o zdrowiu takich zwierząt, bo choroby mogą bardzo zaszkodzić produkcji. Jak owce są zdrowe, to i mleko jest lepszej jakości, co ma ogromne znaczenie w mleczarstwie.

Pytanie 40

Pojawienie się na źdźbłach pszenicy ozimej objawów przedstawionych na ilustracji wskazuje na wystąpienie

Ilustracja do pytania
A. głowni pyłkowej.
B. rdzy brunatnej.
C. śnieci cuchnącej.
D. mączniaka prawdziwego.
Mączniak prawdziwy, czyli Erysiphe graminis, to jedna z tych chorób grzybowych, które najczęściej atakują pszenicę ozimą. Objawy, które możesz zauważyć na źdźbłach, to taki biały, mączysty nalot. To właśnie charakterystyczny objaw tej choroby. Ten nalot to grzybnia i konidia, które w sprzyjających warunkach łatwo się rozprzestrzeniają. Dlatego, jeśli zauważysz takie objawy, warto szybko zareagować i zastosować odpowiednie fungicydy oraz zadbać o praktyki agrotechniczne, jak choćby płodozmian czy odpowiednia gęstość siewu. Dzięki tym działaniom można naprawdę zmniejszyć ryzyko mączniaka prawdziwego oraz innych chorób grzybowych. To zgodne z zasadami dobrej praktyki rolniczej. Pamiętaj, by na bieżąco monitorować swoje uprawy i szybko działać na widok pierwszych symptomów, bo to klucz do udanego zarządzania chorobami roślin w pszenicy.