Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 23:20
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 23:46

Egzamin zdany!

Wynik: 29/40 punktów (72,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

W ciągu jednego miesiąca firma wytwarza i sprzedaje 100 sztuk produktów gotowych. Jeśli koszty zmienne dla tego przepływu wynoszą 20 zł/szt., a koszty stałe to 500 zł, to całkowity koszt wynosi

A. 1 500 zł
B. 1 000 zł
C. 2 000 zł
D. 2 500 zł
Koszt całkowity przedsiębiorstwa oblicza się jako sumę kosztów zmiennych i stałych. W tym przypadku, mamy 100 sztuk wyrobów gotowych, a koszty zmienne wynoszą 20 zł za sztukę. Zatem, całkowite koszty zmienne wynoszą 100 sztuk * 20 zł/szt. = 2000 zł. Dodatkowo, przedsiębiorstwo ponosi stałe koszty w wysokości 500 zł. Zatem łączny koszt całkowity wynosi 2000 zł + 500 zł = 2500 zł. Przykład ten ilustruje, jak kluczowe jest zrozumienie struktury kosztów w przedsiębiorstwie. W praktyce, dokładne oszacowanie kosztów pozwala na lepsze planowanie budżetu oraz podejmowanie świadomych decyzji dotyczących cen produktów. W branży produkcyjnej analiza kosztów jest niezbędna do optymalizacji procesów i zwiększenia efektywności operacyjnej, co może przyczynić się do poprawy rentowności firmy.

Pytanie 2

Do zadań centrów logistycznych należy między innymi

A. świadczenie kompleksowych usług oraz zapewnienie elastyczności konfigurowania łańcucha dostaw
B. elastyczność w zakresie konfigurowania łańcucha dostaw, monopolizacja rynku
C. ograniczanie negatywnego wpływu przewozu ładunków na środowisko, maksymalizacja zysków
D. pobudzanie działalności gospodarczej oraz przyciąganie inwestorów, maksymalizacja zysków
Odpowiedź dotycząca świadczenia kompleksowych usług oraz zapewnienia elastyczności konfigurowania łańcucha dostaw jest prawidłowa, ponieważ centra logistyczne pełnią kluczową rolę w optymalizacji procesów związanych z przepływem towarów. Przykłady tych usług obejmują zarządzanie zapasami, transport, magazynowanie oraz dystrybucję, co pozwala na efektywne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku. Elastyczność konfigurowania łańcucha dostaw oznacza, że centra te są w stanie szybko adaptować się do różnorodnych wymagań klientów, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnącej konkurencji. Dobre praktyki branżowe, takie jak wdrażanie systemów zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) oraz wykorzystanie technologii informacyjnej, przyczyniają się do efektywności operacyjnej. Ponadto, efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw przyczynia się do redukcji kosztów, poprawy jakości usług oraz zwiększenia satysfakcji klientów, co jest kluczowe w dzisiejszym dynamicznym otoczeniu gospodarczym.

Pytanie 3

Firma transportowa "Smyk" używa następującego cennika przewozu: 1-10 palet 2,00 zł/km, 11-21 palet 2,50 zł/km. Jaką kwotę będzie musiało zapłacić przedsiębiorstwo za transport 19 palet na trasie Poznań - Bydgoszcz (120 km)?

A. 270 zł
B. 250 zł
C. 300 zł
D. 240 zł
Aby obliczyć całkowity koszt przewozu 19 palet na trasie Poznań - Bydgoszcz, należy zastosować odpowiednią stawkę w zależności od liczby palet. W przypadku przewozu 19 palet stosuje się stawkę 2,50 zł/km, ponieważ mieści się ona w przedziale 11-21 palet. Dystans tej trasy wynosi 120 km. Zatem obliczenia przedstawiają się następująco: 120 km * 2,50 zł/km = 300 zł. Jest to poprawne podejście, które odzwierciedla standardowe praktyki w branży transportowej. Firmy przewozowe często ustalają cenniki w oparciu o ilość przewożonych ładunków, co pozwala na elastyczne dostosowanie kosztów do potrzeb klientów. Warto również zauważyć, że zrozumienie struktury cenników jest kluczowe dla efektywnego zarządzania kosztami transportu oraz dla podejmowania świadomych decyzji biznesowych, co przekłada się na lepsze planowanie logistyczne oraz optymalizację wydatków.

Pytanie 4

Z punktu widzenia zasięgu, infrastrukturę lotniskową tworzą porty

A. cywilne, lokalne, towarowe
B. cywilne, wojskowe, towarowe
C. centralny, regionalne, wojskowe
D. centralny, regionalne, lokalne
W analizowanym przypadku, wiele z przedstawionych odpowiedzi zawiera istotne nieścisłości w klasyfikacji portów lotniczych. Odpowiedzi wskazujące na klasyfikację według rodzajów działalności, takich jak porty cywilne, wojskowe czy towarowe, mylą kategorie funkcjonalne z kategoriami zasięgu. Klasyfikacja na porty cywilne wprowadza w błąd, ponieważ nie uwzględnia strukturalnych różnic w zasięgu geograficznym i znaczeniu operacyjnym portów. Porty towarowe, które również się pojawiły, są specyficznymi obiektami o innym charakterze działalności, a nie można ich bezpośrednio porównywać z portami pasażerskimi w kontekście klasyfikacji zasięgu. Kolejną pomyłką jest postrzeganie portów wojskowych jako elementu infrastruktury lotniczej w kontekście ogólnych portów cywilnych, co nie ma odzwierciedlenia w praktykach branżowych, ponieważ porty wojskowe nie są klasyfikowane w ten sposób. Istnieje również nieporozumienie związane z pojęciem portów centralnych i regionalnych. Właściwe zrozumienie tych kategorii jest kluczowe dla planowania rozwoju infrastruktury transportowej oraz efektywnego zarządzania ruchem lotniczym, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży lotniczej. Stąd, zrozumienie różnic między klasyfikacjami zasięgu portów lotniczych jest niezbędne dla osób zajmujących się transportem powietrznym i planowaniem urbanistycznym.

Pytanie 5

Jakie są negatywne aspekty transportu drogowego?

A. najlepsza dostępność przestrzenna transportu
B. wykorzystanie przewozów "door-to-door"
C. szkodliwy wpływ na środowisko naturalne
D. bardzo korzystna oferta czasowa transportu
Dobra robota z wyborem tej odpowiedzi! Transport samochodowy rzeczywiście ma niezły wpływ na nasze środowisko. Tak naprawdę to jeden z głównych winowajców, jeśli chodzi o emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza. Samochody, zarówno osobowe, jak i ciężarowe, emitują spore ilości CO2 oraz inne szkodliwe substancje, co przyczynia się do zmiany klimatu i problemów zdrowotnych. Na przykład w USA transport drogowy odpowiada za około 29% wszystkich gazów cieplarnianych. Jest to nieco niepokojące. Hałas, jaki generują pojazdy, również nie sprzyja komfortowi życia w miastach. Dlatego warto myśleć o alternatywkach, jak transport kolejowy czy jazda na rowerze, które są znacznie lepsze dla naszej planety. Normy emisji, jak te Euro 6, oraz rozwój elektryków to kroki w dobrą stronę, ale ciągle trzeba nad tym pracować.

Pytanie 6

Tabela przedstawia cennik usług przewozowych. Ustal wartość netto usługi przewozu 10 ton artykułów przewożonych w kontrolowanej temperaturze na odległość 100 km.

Ceny jednostkowe netto w zł
Rodzaj towaruWaga ładunkuStawka
za 1 km ładowany
1. Towary neutralne1 000 – 2 999 kg1,90 zł
3 000 – 5 999 kg2,10 zł
6 000 – 14 999 kg2,40 zł
15000 – 24 000 kg2,80 zł
2. Towary niebezpieczne oraz
wymagające kontrolowanej
temperatury
1 000 – 2 999 kg2,40 zł
3 000 – 5999 kg2,70 zł
6 000 – 14 999 kg3,00 zł
A. 290 zł
B. 240 zł
C. 280 zł
D. 310 zł
Wybór innej odpowiedzi niż 290 zł może wynikać z nieprawidłowego rozumienia stawek za usługi przewozowe. Często występuje tendencja do przyjmowania zbyt niskich wartości, co może prowadzić do błędnych założeń dotyczących kosztów transportu. Na przykład, jeśli ktoś wybrał wartość 280 zł, może to sugerować, że nie uwzględnił wszystkich elementów kosztowych związanych z przewozem. Ustalanie stawek powinno zawsze opierać się na dokładnej analizie kosztów operacyjnych, wagowych oraz specyfikacji towaru. Dodatkowo, wybór zbyt wysokiej stawki, jak 310 zł, może wynikać z błędnego oszacowania potrzeb transportowych lub nieuwzględnienia aktualnych cenników rynkowych, które są dynamiczne i mogą się zmieniać w odpowiedzi na sytuację na rynku. Ważne jest, aby zawsze weryfikować źródła informacji i korzystać z aktualnych danych branżowych przy ustalaniu kosztów. Nieprawidłowe odpowiedzi mogą także wynikać z braku zrozumienia, jak stawki są obliczane i jakie czynniki mają wpływ na końcowy koszt przewozu. Niezrozumienie tych podstawowych zasad może prowadzić do poważnych błędów w planowaniu logistycznym oraz w określaniu rentowności usług transportowych.

Pytanie 7

Przedstawiony na rysunku znak umieszczony na opakowaniu oznacza

Ilustracja do pytania
A. maksymalną ilość jednostek produktu w opakowaniu.
B. dopuszczalną liczbę warstw piętrzenia.
C. okres przechowywania.
D. liczbę palet przewożonych na jednym wózku.
Znak przedstawiony na rysunku jest międzynarodowym symbolem, który informuje o dopuszczalnej liczbie warstw piętrzenia opakowania. W przypadku tego znaku liczba '2' wskazuje, że na danym opakowaniu można umieścić maksymalnie dwie warstwy. Jest to niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa transportu i przechowywania towarów. Przestrzeganie tych oznaczeń jest kluczowe, aby uniknąć uszkodzeń zarówno opakowania, jak i produktów wewnątrz, a także w celu zapobieżenia wypadkom związanym z przewożeniem ładunków. W praktyce, podczas załadunku towarów na palety, osoby zajmujące się logistyką i magazynowaniem powinny zawsze zwracać uwagę na te oznaczenia, aby ich działania były zgodne z normami branżowymi, takimi jak ISO 18650, które regulują kwestie dotyczące transportu i składowania towarów. Prawidłowe piętrowanie opakowań nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także optymalizuje przestrzeń w magazynach i podczas transportu.

Pytanie 8

Średnie zapotrzebowanie miesięczne wynosi 100 kg. W pierwszym tygodniu zapotrzebowanie osiągnęło 110 kg, a w drugim 90 kg. Wskaźniki sezonowości dla tych tygodni przedstawiają się odpowiednio

A. 1,1 dla pierwszego, 0,9 dla drugiego
B. 1,5 dla pierwszego, 0,8 dla drugiego
C. 0,5 dla pierwszego, 1,2 dla drugiego
D. 0,8 dla pierwszego, 1,3 dla drugiego
Poprawna odpowiedź to 1,1 dla pierwszego tygodnia i 0,9 dla drugiego tygodnia. Wskaźniki sezonowości obliczamy dzieląc rzeczywisty popyt w danym okresie przez średni popyt. W pierwszym tygodniu, gdzie rzeczywisty popyt wyniósł 110 kg, wskaźnik sezonowości obliczamy jako 110 kg / 100 kg = 1,1. Oznacza to, że popyt w tym tygodniu był o 10% wyższy niż średnia. W drugim tygodniu, przy popycie wynoszącym 90 kg, wskaźnik wynosi 90 kg / 100 kg = 0,9, co wskazuje na 10% niższy popyt od średniej. Obliczenia te są kluczowe w zarządzaniu zapasami i prognozowaniu popytu, ponieważ pozwalają na lepsze dostosowanie planów produkcyjnych i logistycznych do zmieniającego się popytu. W praktyce firmy wykorzystują te dane, aby zoptymalizować procesy zaopatrzeniowe, unikając nadmiaru lub niedoboru towarów, co jest zgodne z ogólnymi zasadami lean management.

Pytanie 9

Jaką wartość stawki za 1 km ustaliło przedsiębiorstwo transportowe, biorąc pod uwagę, że koszty stałe wyniosły 35 000 zł, koszty zmienne 5 000 zł, średni przebieg pojazdu to 20 000 km, a zysk wynosił 10%? (UWAGA: Na egzaminie w tym pytaniu przyznawany jest 1 punkt, niezależnie od odpowiedzi)

A. 4,40 zł/km
B. 3,50 zł/km
C. 3,80 zł/km
D. 4,50 zł/km
Stawka 3,50 zł/km została obliczona na podstawie całkowitych kosztów działalności przedsiębiorstwa przewozowego, które były sumą kosztów stałych i zmiennych oraz zysku, który wynosił 10%. Koszty stałe wyniosły 35 000 zł, a koszty zmienne 5 000 zł, co razem daje 40 000 zł. Zysk, wynoszący 10% tych kosztów, to 4 000 zł. Łączne koszty do pokrycia wyniosły więc 44 000 zł. Dzieląc tę kwotę przez przeciętny przebieg pojazdu wynoszący 20 000 km, otrzymujemy stawkę za kilometr równą 2,20 zł/km, co wyklucza pozostałe odpowiedzi. W przypadku przedsiębiorstw przewozowych, ustalanie stawek za kilometr jest kluczowym elementem strategii cenowej, a także wpływa na rentowność i konkurencyjność na rynku. Przykładowo, w branży transportowej, dokładne określenie kosztów i odpowiednia stawka mogą znacząco wpłynąć na podejmowanie decyzji w zakresie inwestycji w nowy sprzęt czy optymalizację tras przewozowych. Zastosowanie tej wiedzy w praktyce pozwala na bardziej efektywne zarządzanie finansami w firmie.

Pytanie 10

Opakowania, które zostały wykorzystane, są

A. towarami odrzuconymi.
B. ubocznymi produktami działań produkcyjnych i usługowych.
C. resztkami po spożyciu.
D. ubocznymi produktami procesów wydobywczych.
Zużyte opakowania, określane jako pozostałości pokonsumpcyjne, są to odpady, które powstają w wyniku konsumpcji produktów. Z perspektywy zarządzania odpadami, ich prawidłowa klasyfikacja jest kluczowa dla efektywnego recyklingu oraz zmniejszenia wpływu na środowisko. Przykładami takich opakowań są butelki po napojach, kartony po mleku czy opakowania po jedzeniu. W kontekście dobrych praktyk, wiele krajów wdraża systemy segregacji, które ułatwiają przetwarzanie tych odpadów. Standardy takie jak ISO 14001 promują zarządzanie odpadami w sposób zrównoważony, co sprzyja ochronie środowiska. Edukacja społeczeństwa na temat znaczenia recyklingu oraz odpowiedzialnego gospodarowania odpadami jest niezbędna dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. Prawidłowe podejście do pozostałości pokonsumpcyjnych pozwala na ich skuteczne przetworzenie, a tym samym ograniczenie potrzeby wydobycia surowców pierwotnych.

Pytanie 11

Przechowywanie kontenera na terminalu kontenerowym przez pierwsze 10 dni jest bezpłatne. Po upływie 10 dni wprowadza się opłatę w wysokości 10 USD za każdy dzień, a po 15 dniach ta kwota wzrasta o 50%. Jaki będzie całkowity koszt przechowywania kontenera, jeśli był on składowany na terminalu przez 16 dni?

A. 60 USD
B. 55 USD
C. 75 USD
D. 65 USD
Jak patrzę na błędne odpowiedzi, to widać kilka typowych pomyłek związanych z kosztami składowania. Osoby, które wybrały 55 USD, najprawdopodobniej pomyliły się, bo zignorowały darmowy okres 10 dni. Również, stawka 10 USD za dzień obowiązuje do 15. dnia, a to oznacza dodatkowe dni, które mogły umknąć w obliczeniach. Odpowiedź 60 USD pewnie wynika z niejasności, które dni wzięto pod uwagę. Z kolei 75 USD sugeruje, że ktoś za szybko naliczył wyższą stawkę 15 USD, co jest błędem w harmonogramie. Takie pomyłki pokazują, jak ważne jest zrozumienie stawek i terminów w logistyce, bo każda nieścisłość w obliczeniach może prowadzić do złych decyzji finansowych. Warto zwracać uwagę na detale w umowach i regulaminach, bo to może uchronić przed kłopotami.

Pytanie 12

Model zarządzania przepływem materiałów, w którym potrzeby produkcyjne wynikają z rzeczywistych wymagań rynku, określany jest mianem

A. push
B. pull
C. pchania
D. toczenia
Koncepcja pull, czyli system pociągowy, odnosi się do podejścia w zarządzaniu łańcuchem dostaw, w którym produkcja oraz dostawy materiałów są synchronizowane z rzeczywistym zapotrzebowaniem rynku. W przeciwieństwie do systemu push, w którym produkcja jest planowana z góry na podstawie prognoz, pull opiera się na idei, że wyroby są wytwarzane tylko w odpowiedzi na konkretne zamówienia klientów. Dzięki temu organizacje mogą zmniejszyć nadwyżki zapasów, poprawić efektywność operacyjną i szybciej reagować na zmiany w preferencjach konsumentów. Przykładem zastosowania koncepcji pull jest metoda Just-In-Time (JIT), gdzie materiały są dostarczane do linii produkcyjnej dokładnie w momencie, kiedy są potrzebne. To podejście pozwala na redukcję kosztów przechowywania oraz minimalizację marnotrawstwa, co jest zgodne z filozofią Lean Management, dążącą do maksymalizacji wartości dla klienta z jednoczesnym ograniczaniem zbędnych działań. Rekomendowane praktyki obejmują implementację systemów informatycznych, które śledzą realne zapotrzebowanie oraz umożliwiają efektywne zarządzanie zamówieniami.

Pytanie 13

W celu przenoszenia półwyrobów pomiędzy stanowiskami w procesie produkcji gniazdowej stosuje się sprzęt transportowy

A. zewnętrznego
B. dalekiego
C. bliskiego
D. alternatywnego
Urządzenia transportu bliskiego są kluczowe w procesie przemieszczania półwyrobów w produkcji gniazdowej. Ich głównym zadaniem jest efektywne i szybkie przesuwanie materiałów na niewielkich odległościach, co jest szczególnie istotne w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych. Przykłady takich urządzeń to wózki widłowe, przenośniki taśmowe oraz systemy transportowe oparte na rolkach. W praktyce, wykorzystanie transportu bliskiego pozwala na minimalizację czasu przestoju maszyn i zwiększenie wydajności. Dobre praktyki branżowe zalecają również odpowiednie planowanie układów stanowisk roboczych, aby zminimalizować dystans, jaki muszą pokonać pracownicy i maszyny transportowe. Warto również zauważyć, że stosowane rozwiązania powinny być zgodne z normami bezpieczeństwa, takimi jak ISO 45001, które regulują kwestie zdrowia i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Pytanie 14

Firma, która stosuje w zarządzaniu zapasami metodę, w której dostawca dokonuje zamówień na towary w imieniu odbiorcy, ponosi pełną odpowiedzialność za zapewnienie dostępności towaru i wykorzystuje system

A. VMI
B. EWZ
C. CMI
D. PnP
Odpowiedzi takie jak PnP, EWZ oraz CMI nie oddają istoty zarządzania zapasami w taki sposób, jak VMI. PnP (Planowanie i Prognozowanie) koncentruje się na prognozowaniu popytu i nie przewiduje aktywnej roli dostawcy w zarządzaniu zapasami, co może prowadzić do błędnego oszacowania zapotrzebowania i w efekcie do nadmiaru lub niedoboru towarów. Podobnie, model EWZ (Edukacja Wzorcowa Zapasu) zazwyczaj nie obejmuje bezpośredniego zaangażowania dostawcy i koncentruje się na edukacji odbiorców w zakresie efektywnego zarządzania własnymi zapasami, co ogranicza możliwości optymalizacji całego procesu. CMI (Collaborative Managed Inventory) może sugerować współpracę, ale nie zapewnia pełnej odpowiedzialności dostawcy za dostępność towaru, co jest kluczowym elementem modelu VMI. W rezultacie, wybór niewłaściwego modelu zarządzania zapasami może prowadzić do zwiększenia kosztów operacyjnych oraz obniżenia satysfakcji klienta, ponieważ brak odpowiedniego zarządzania może skutkować przestojami w produkcji oraz opóźnieniami w realizacji zamówień. Dobrą praktyką jest zrozumienie różnic między tymi modelami oraz ich praktycznymi implikacjami w kontekście współpracy z dostawcami.

Pytanie 15

Co oznacza skrót SSCC?

A. Globalny Numer Lokalizacyjny
B. Globalny Numer Jednostki Handlowej
C. Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej
D. Seryjny Numer Jednostki Zbiorczej
Wybór innej odpowiedzi mógł wynikać z nieporozumienia dotyczącego terminologii związanej z identyfikacją jednostek w łańcuchu dostaw. Odpowiedź sugerująca Globalny Numer Jednostki Handlowej myli pojęcia, ponieważ odnosi się do GTIN, który jest stosowany do identyfikacji produktów na poziomie detalicznym, a nie jednostek wysyłkowych. Z kolei Seryjny Numer Jednostki Zbiorczej, choć bliski tematyce, odnosi się do grup towarów, a nie do konkretnej przesyłki. Globalny Numer Lokalizacyjny jest terminem związanym z lokalizowaniem obiektów, a nie z identyfikacją jednostek wysyłkowych, co również nie pasuje do kontekstu SSCC. Typowym błędem myślowym jest zamiana pojęć związanych z identyfikacją jednostek handlowych i logistycznych. W praktyce SSCC jest kluczowym narzędziem w zarządzaniu łańcuchem dostaw, a jego poprawne zrozumienie jest niezbędne dla efektywnej logistyki. Prawidłowa identyfikacja jednostek wysyłkowych jest fundamentalna dla śledzenia przesyłek oraz ich prawidłowego zarządzania. Zrozumienie różnic między tymi terminami jest kluczowe dla wszelkich działań operacyjnych w branży, gdzie błędna identyfikacja może prowadzić do opóźnień, błędów w dostawach oraz strat finansowych.

Pytanie 16

Oblicz czas podróży pojazdu na trasie 210 km, znając, że samochód jedzie ze średnią prędkością 70 km/h, a dodatkowy czas na różne czynności, na przykład zatrzymania na światłach, wynosi 20% czasu przejazdu.

A. 3 godziny
B. 3 godziny i 6 minut
C. 3 godziny i 48 minut
D. 3 godziny i 36 minut
Aby obliczyć czas przejazdu samochodu na odcinku 210 km przy średniej prędkości 70 km/h, należy zastosować podstawowe równanie związane z ruchem: czas = droga / prędkość. W naszym przypadku czas przejazdu wynosi: 210 km / 70 km/h = 3 godziny. Z uwagi na dodatkowy czas przeznaczony na postoje oraz inne czynności, który stanowi 20% całkowitego czasu przejazdu, musimy dodać ten czas do obliczonego wcześniej czasu. 20% z 3 godzin to 0,6 godziny, co odpowiada 36 minutom. Zatem całkowity czas przejazdu wynosi 3 godziny + 0,6 godziny (36 minut) = 3 godziny i 36 minut. Przykładowo, w praktycznym zastosowaniu kierowcy powinni uwzględniać takie dodatkowe czasy na planowane postoje podczas dłuższej podróży, co wpływa na ogólną organizację czasu i planowanie trasy. W branży transportowej i logistyce standardem jest uwzględnianie różnych czynników wpływających na czas przejazdu, co pozwala na efektywniejsze planowanie i realizację zadań transportowych.

Pytanie 17

Koszt utrzymania magazynu wynosi 4 zł/m2. Jaką kwotę trzeba będzie przeznaczyć na utrzymanie magazynu, jeśli w niedalekiej przyszłości planowany jest wzrost kosztów o 15%?

A. 5,30 zł
B. 4,15 zł
C. 6,15 zł
D. 4.60 zł
Poprawna odpowiedź wynosi 4,60 zł za m2, co wynika z obliczenia wzrostu kosztów utrzymania magazynu o 15%. Aby uzyskać nowy koszt, należy pomnożyć początkowy koszt (4 zł/m2) przez 1,15 (co oznacza 100% kosztów plus 15% wzrostu). Wzór obliczeń wygląda następująco: 4 zł * 1,15 = 4,60 zł. Taka analiza kosztów jest kluczowa w zarządzaniu operacjami, ponieważ pozwala na prognozowanie wydatków i planowanie budżetu. W praktyce, przedsiębiorstwa często muszą dostosowywać swoje modele kosztowe w odpowiedzi na zmiany w rynku, takie jak wzrost cen materiałów czy zmiany w regulacjach. Regularne przeglądanie i aktualizacja kosztów operacyjnych jest zgodne z najlepszymi praktykami zarządzania finansami, co umożliwia skuteczniejsze podejmowanie decyzji i optymalizację wydatków.

Pytanie 18

Jakie jest wrażenie wskaźnika kosztów utrzymania powierzchni magazynowej, jeżeli roczne wydatki na magazynowanie wynoszą 300 000 zł, a powierzchnia użytkowa magazynu to 600 m2?

A. 0,02 zł/m2
B. 500 zł/m2
C. 50 zł/m2
D. 0,002 zł/m2
Wiesz, obliczenie wskaźnika kosztów utrzymania powierzchni magazynowej to nic trudnego. Po prostu dzielimy roczne koszty magazynowania przez powierzchnię użytkową. W naszym przykładzie mamy 300 000 zł rocznych kosztów i 600 m² powierzchni. Więc robimy takie proste dzielenie: 300 000 zł podzielone przez 600 m² daje nam 500 zł/m². Ten wskaźnik jest bardzo istotny w praktyce, bo pokazuje, jak efektywnie zarządzamy kosztami magazynów. Dzięki temu menedżerowie mogą lepiej planować budżety i decydować, czy warto inwestować w nowe magazyny lub modernizować te, które już mamy. Poza tym, to także wpływa na negocjacje z dostawcami usług magazynowych i ceny wynajmu. Zrozumienie tego wskaźnika to podstawa dobrego zarządzania łańcuchem dostaw, co jest kluczowe, żeby firma mogła konkurować na rynku.

Pytanie 19

W dziale logistyki zakładu przewieziono łącznie 5 000 ton ładunku na dystans 2 000 km, a miesięczne wydatki na transport wyniosły 1 000 000 zł. Jaki jest koszt 1 tonokilometra?

A. 0,10 zł/tkm
B. 2,00 zł/tkm
C. 4,00 zł/tkm
D. 0,01 zł/tkm
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, kluczowym błędem jest nieprawidłowe obliczenie kosztu 1 tonokilometra. Niektórzy mogą pomyśleć, że wystarczy podzielić miesięczny koszt transportu przez ilość przewiezionych ton. Takie podejście prowadzi do błędnych wniosków, ponieważ nie uwzględnia odległości, na jaką ładunek został przewieziony. Koszt jednostkowy transportu powinien być zawsze wyrażany w odniesieniu do przewiezionej masy i przebytej odległości, co jest standardem w logistyce. Istotnym aspektem jest to, że niektóre odpowiedzi mogą sugerować rażące nieporozumienia związane z jednostkami miary. Na przykład, obliczenie kosztu jako 0,01 zł/tkm mogłoby sugerować, że przewożenie 1 tony na 1 km kosztuje zaledwie 0,01 zł, co jest mało realistyczne w kontekście rzeczywistych kosztów transportu. Ponadto, odpowiedzi takie jak 4,00 zł/tkm czy 2,00 zł/tkm także nie są zgodne z obliczeniami, co może wynikać z nieuwzględnienia całkowitej ilości tonokilometrów. Właściwe podejście do obliczeń pozwala nie tylko na lepsze zrozumienie struktury kosztów, ale także na podejmowanie bardziej świadomych decyzji transportowych, co jest kluczowe w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 20

Korzyści wynikające z ekonomii skali zakupów są uzyskiwane przez

A. sprzedaż wyłącznie dużych partii towarów
B. modyfikację warunków płatności dla klientów
C. realizację ilościowo większych zakupów
D. udzielanie rabatów klientom
Dokonanie ilościowo większych zakupów pozwala na osiągnięcie korzyści skali, co jest kluczowym elementem strategii zakupowej w wielu firmach. Kiedy przedsiębiorstwo dokonuje większych zakupów, ma możliwość negocjowania korzystniejszych warunków z dostawcami, takich jak niższe ceny jednostkowe czy lepsze warunki płatności. Przykładem może być sieć supermarketów, która zakupując towary w dużych ilościach, potrafi obniżyć koszty zakupu, co przekłada się na większą konkurencyjność na rynku. Dodatkowo, korzyści skali mogą prowadzić do obniżenia kosztów logistycznych, ponieważ większe zamówienia zmniejszają jednostkowe koszty transportu. W praktyce, wiele firm stosuje podejście Just-in-Time (JIT), które optymalizuje procesy zakupowe, ale również wymaga odpowiednich ilości zamówień, aby maksymalizować korzyści płynące z ekonomicznej skali. W kontekście dobrych praktyk branżowych, efektywne planowanie zakupów i analiza potrzeb zakupowych są kluczowe dla osiągnięcia tych korzyści.

Pytanie 21

Czynsz za powierzchnię magazynową jest wydatkiem

A. zmiennym związanym z uzupełnianiem zapasów
B. stałym związanym z uzupełnianiem zapasów
C. stałym związanym z utrzymywaniem zapasów
D. zmiennym związanym z utrzymywaniem zapasów
Opłata czynszu powierzchni magazynowej klasyfikowana jest jako stały koszt związany z utrzymaniem zapasów. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy w danym miesiącu przewożone są jakieś towary, czy też nie, koszt wynajmu powierzchni magazynowej pozostaje niezmienny. Praktycznie, takie stałe koszty mogą obejmować nie tylko czynsz, ale także koszty związane z ubezpieczeniem, utrzymaniem oraz administracją magazynu. W branży logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw, kluczową rolę odgrywa efektywne planowanie kosztów stałych, które umożliwia przedsiębiorstwom przewidywanie wydatków oraz lepsze zarządzanie budżetem. Organizacje często stosują metody analizy kosztów, aby zrozumieć, jak te stałe wydatki wpływają na całkowity koszt utrzymania zapasów. Dzięki temu mogą podejmować świadome decyzje dotyczące zarządzania zapasami oraz optymalizacji miejsca w magazynie, co z kolei prowadzi do zwiększenia efektywności operacyjnej.

Pytanie 22

Dostawcy, analizując stan zapasów u swoich klientów w oparciu o przewidywania dotyczące sprzedaży, stosują w tym celu system

A. VMI
B. CMI
C. ADR
D. DRP
Odpowiedzi ADR, DRP oraz CMI, mimo że mogą wydawać się podobne do koncepcji VMI, nie są właściwymi rozwiązaniami w kontekście monitorowania zapasów na podstawie prognoz sprzedaży. ADR (Advanced Demand Recovery) skupia się głównie na odzyskiwaniu popytu, co oznacza, że jest bardziej ukierunkowane na reagowanie na zmiany popytu niż na proaktywne zarządzanie zapasami. Z kolei DRP (Distribution Requirements Planning) jest systemem planowania zapotrzebowania na dystrybucję, który koncentruje się na procesach dostaw i alokacji zasobów, ale nie angażuje dostawcy w bezpośrednie zarządzanie zapasami odbiorcy, co jest kluczowym elementem VMI. CMI (Collaborative Planning, Forecasting, and Replenishment) to model współpracy między partnerami w łańcuchu dostaw, ale w przeciwieństwie do VMI nie zakłada, że to dostawca ma pełną kontrolę nad poziomem zapasów. Zrozumienie różnic między tymi systemami jest kluczowe, aby unikać błędów w analizie i implementacji strategii zarządzania zapasami. Często myli się je z VMI, co prowadzi do nieefektywnego zarządzania i zwiększenia kosztów utrzymania zapasów.

Pytanie 23

Przekazywanie zadań pracownikowi na kilka godzin produkcyjnych w trakcie jednej zmiany roboczej jest związane z realizacją planu

A. taktycznego
B. finansowego
C. bieżącego
D. strategicznego
Odpowiedź 'bieżącego' jest prawidłowa, ponieważ wydawanie poleceń pracownikowi na kilka godzin produkcyjnych w ciągu jednej zmiany roboczej odnosi się do codziennej organizacji pracy i zarządzania zasobami w danym momencie. Planowanie bieżące zakłada elastyczne dostosowanie się do zmieniających się warunków na linii produkcyjnej, co jest kluczowe w dynamicznych środowiskach pracy, takich jak produkcja. Przykładem takiego podejścia może być sytuacja, gdy w trakcie zmiany zauważono zwiększone zapotrzebowanie na dany produkt, co wymaga szybkiego dodania dodatkowych zadań dla pracowników. Dobre praktyki w zarządzaniu produkcją zakładają, że kierownicy powinni mieć umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz umiejętności przypisywania zadań w odpowiedzi na bieżące potrzeby operacyjne. Tego rodzaju podejście wspiera efektywność, wykorzystanie zasobów i minimalizację przestojów. W standardach zarządzania produkcją, takich jak Lean Manufacturing, kluczowe jest dostosowywanie działań produkcyjnych do bieżących wymagań rynku.

Pytanie 24

Wybór środka transportu, zabezpieczenie ładunku oraz przygotowanie dokumentacji przewozowej to działania

A. operacyjne mające miejsce przed przewozem
B. zarządzające odbywające się przed przewozem
C. operacyjne realizowane w trakcie procesu transportowego
D. zarządzające zachodzące w trakcie procesu transportowego
Odpowiedź wskazująca na to, że wybór środka transportu, ubezpieczenie ładunku oraz sporządzenie dokumentów przewozowych są czynnościami organizacyjnymi występującymi przed przewozem jest prawidłowa. W procesie transportowym planowanie i organizacja są kluczowe dla zapewnienia efektywności oraz bezpieczeństwa operacji. Wybór odpowiedniego środka transportu zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj ładunku, odległość, a także wymagania dotyczące czasu dostawy. Ubezpieczenie ładunku jest również kluczowym krokiem, który ma na celu minimalizację ryzyka strat finansowych wynikających z uszkodzenia lub zaginięcia towaru podczas transportu. Sporządzenie dokumentów przewozowych, takich jak listy przewozowe, faktury czy certyfikaty, jest niezbędne do prawidłowego udokumentowania transakcji oraz zgodności z przepisami prawnymi. Te działania są zgodne z dobrą praktyką w logistyce, która podkreśla znaczenie planowania i przygotowania przed realizacją przewozu. Właściwe przygotowanie pozwala na uniknięcie problemów i opóźnień, co jest kluczowe w branży transportowej.

Pytanie 25

Główną cechą systemu zaopatrzenia Just in Time jest

A. dostarczenie towarów dokładnie w ustalonym czasie
B. możliwość elastycznego ustalania terminów dostaw
C. transport jedynie dużych partii towaru
D. regularność dostaw w ustalonych odstępach
System Just in Time (JIT) jest podejściem do zarządzania zapasami, które ma na celu minimalizację zapasów oraz zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych i logistycznych. Kluczową cechą JIT jest realizacja dostaw dokładnie na czas, co oznacza, że materiały i komponenty są dostarczane do miejsca ich użycia w momencie, gdy są potrzebne, co eliminuje potrzebę utrzymywania dużych zapasów. Przykładem zastosowania JIT jest Toyota, która z powodzeniem wdrożyła te zasady w swoim procesie produkcji, co pozwoliło na znaczną redukcję kosztów operacyjnych i zwiększenie elastyczności w produkcji. W ramach JIT dostawcy muszą ściśle współpracować z producentami, aby zapewnić terminowość i jakość dostaw. Ponadto, JIT wiąże się z ciągłym doskonaleniem procesów i dążeniem do eliminacji marnotrawstwa, co jest zgodne z zasadami Lean Management. W praktyce, JIT wymaga również zaawansowanego planowania i prognozowania popytu, aby uniknąć opóźnień i przestojów w produkcji.

Pytanie 26

Czas od momentu, gdy pojawia się potrzeba uzupełnienia zapasów, do chwili, gdy są one dostarczane i gotowe do użycia, to cykl

A. opracowania zamówienia.
B. uzupełnienia zapasów.
C. dostaw.
D. produkcji.
Wybór odpowiedzi związanej z cyklem dostaw sugeruje, że proces od momentu uzupełnienia zapasów do ich dostarczenia i gotowości do użycia koncentruje się na logistyce transportu i dostarczania, co jest jedynie częścią szerszego procesu uzupełnienia zapasów. W rzeczywistości cykl dostaw odnosi się do całego procesu, w tym planowania, zamówienia, transportu oraz kontroli zapasów. Odpowiedź dotycząca cyklu produkcji błędnie zakłada, że uzupełnienie zapasów jest związane z samym procesem wytwórczym, pomijając istotny etap zamówień. W kontekście współczesnego zarządzania zapasami, kluczowe jest zrozumienie, że cykl uzupełnienia zapasów obejmuje zarówno elementy strategii zakupowej, jak i logistykę, co wykracza poza proste pojęcie cyklu produkcji. Odpowiedź dotycząca opracowania zamówienia pomija kluczowy aspekt, jakim jest czas, jaki zajmuje dostarczenie produktów do momentu, gdy są one dostępne do wykorzystania. W praktyce często zachodzi nieporozumienie w zakresie różnych terminów używanych w kontekście zarządzania łańcuchem dostaw, co prowadzi do nieefektywnego planowania i realizacji zamówień. Dlatego ważne jest, aby rozumieć pełen kontekst cyklu uzupełnienia zapasów, aby uniknąć kosztownych błędów w logistyce i zarządzaniu zapasami.

Pytanie 27

Wyznacz wskaźnik zaspokojenia potrzeb zapasem, jeżeli przeciętny miesięczny popyt na towar wynosi 1 200 szt., a przeciętny stan zapasów to 600 szt.

A. 2,5 tygodnia
B. 3 tygodnie
C. 2 tygodnie
D. 0,5 miesiąca
Żeby obliczyć wskaźnik pokrycia zapasami, najpierw warto zrozumieć, co oznaczają te wszystkie zmienne. Średni miesięczny popyt na produkt wynosi 1200 sztuk, więc w ciągu miesiąca sprzedajemy tyle tych produktów. Średni zapas to 600 sztuk, czyli tyle mamy w danym momencie na stanie. Żeby obliczyć wskaźnik pokrycia zapasu, dzielimy średni zapas przez średni dzienny popyt. A żeby obliczyć dzienny popyt, musimy podzielić miesięczny popyt przez dni w miesiącu, co zazwyczaj wynosi około 30. Zatem mamy: 1200 sztuk podzielić przez 30 dni, co daje 40 sztuk dziennie. Później dzielimy nasz zapas, czyli 600 sztuk przez 40 sztuk dziennie, co daje 15 dni. Jak przeliczymy na miesiące, to dzielimy przez 30, co daje 0,5 miesiąca. To ważne obliczenia dla zarządzania zapasami i planowania produkcji. Dzięki nim można lepiej kontrolować stany magazynowe i zmniejszać koszty. W praktyce oznacza to, że przy takim poziomie zapasów firma może funkcjonować przez pół miesiąca, zanim będzie musiała uzupełniać zapasy.

Pytanie 28

Czas trwania od rozpoczęcia zlecenia produkcyjnego do jego całkowitego zakończenia, obejmujący okres potrzebny na przygotowanie, uruchomienie, realizację oraz kontrolę, określa się mianem cyklu

A. życia produktu
B. zaopatrzenia
C. uzupełniania zapasów
D. produkcji
Wybór "życia wyrobu" często prowadzi do nieporozumień, ponieważ koncentruje się na całym okresie eksploatacji produktu, od jego pomysłu po wycofanie z rynku, co wykracza poza sam proces produkcji. Chociaż cykl życia wyrobu ma znaczenie w strategii marketingowej i zarządzaniu portfelem produktów, nie oddaje w pełni specyfiki procesu produkcyjnego, który jest tylko jednym z etapów tego cyklu. Odpowiedź "zaopatrzenia" również jest myląca, gdyż odnosi się do procesów związanych z pozyskiwaniem surowców i materiałów do produkcji, a nie do samego wytwarzania. Dobrą praktyką w zarządzaniu operacjami jest zrozumienie, że zaopatrzenie i produkcja są ze sobą powiązane, ale to produkcja jest odpowiedzialna za przekształcenie surowców w gotowe wyroby. Ostatecznie, odpowiedź "uzupełnienia zapasów" sugeruje proces związany z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu zapasów, co ma na celu zapewnienie ciągłości produkcji, ale nie opisuje samego cyklu produkcji. Niezrozumienie tych różnic prowadzi do błędnych wniosków i może skutkować nieefektywnym zarządzaniem procesami, co w dłuższej perspektywie ma negatywny wpływ na wyniki finansowe firmy.

Pytanie 29

Przykładem opakowania grupowego jest

A. butelka
B. słoik
C. skrzynia
D. puszka
Skrzynia jest przykładem opakowania zbiorczego, które służy do transportu i przechowywania większych ilości produktów. W odróżnieniu od innych typów opakowań, takich jak puszki, butelki czy słoiki, które zazwyczaj są projektowane z myślą o jednostkowym pakowaniu, skrzynie są zaprojektowane do zbiorowego transportu i mogą pomieścić wiele mniejszych opakowań. W praktyce skrzynie są często wykorzystywane w logistyce i magazynowaniu, ponieważ umożliwiają efektywne zarządzanie przestrzenią oraz optymalizację procesów transportowych. Standardy branżowe, takie jak ISO 6780, definiują konkretne wymagania dotyczące opakowań zbiorczych, co zapewnia ich odpowiednią wytrzymałość oraz dostosowanie do różnych metod transportu. Dobrze zaprojektowana skrzynia nie tylko chroni zawartość przed uszkodzeniami, ale także usprawnia proces załadunku i rozładunku, co jest kluczowe w łańcuchu dostaw. Przykładem zastosowania skrzyń mogą być branże takie jak przemysł spożywczy, gdzie skrzynie transportowe służą do przewozu warzyw, owoców czy innych produktów w większych ilościach.

Pytanie 30

Jaką wartość ma zapas dysponowany, jeśli zapas transportowy wynosi 150 szt., rezerwa 80 szt., a zapas w magazynie to 200 szt.?

A. 50 szt.
B. 80 szt.
C. 270 szt.
D. 120 szt.
Wielkość zapasu dysponowanego oblicza się jako sumę trzech elementów: zapasu w transporcie, rezerwacji oraz zapasu magazynowego. W przedstawionym przypadku mamy 150 sztuk zapasu w transporcie, 80 sztuk rezerwacji oraz 200 sztuk zapasu magazynowego. Dodając te wartości, otrzymujemy 150 + 80 + 200 = 430 sztuk. Jest to jednak wartość zapasu całkowitego. Jeżeli jednak pytamy o zapas dysponowany, z reguły weźmiemy pod uwagę zapas, który jest dostępny i gotowy do użycia w danym momencie. Dlatego w praktyce logistycznej zapas dysponowany to często różnica pomiędzy zapasem całkowitym a zapasami zarezerwowanymi. Na przykład, jeśli z zapasu magazynowego 200 sztuk rezerwujemy 80 sztuk, to pozostaje nam 120 sztuk, które są dostępne do wykorzystania od razu. Całość zapasu dysponowanego w tym kontekście możemy obliczyć jako sumę zapasów dostępnych i zapasu w transporcie, co daje nam 120 + 150 = 270 sztuk. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu zapasami, które podkreślają znaczenie dostępności produktów dla efektywności operacyjnej.

Pytanie 31

Jakie urządzenia magazynowe wykorzystuje się do transportu oraz układania materiałów przechowywanych na specjalnych regałach w magazynach o wysokim składowaniu?

A. Przenośnik taśmowy
B. Układnicę magazynową
C. Paletyzator
D. Depaletyzator
Układnica magazynowa to zaawansowane urządzenie, które odgrywa kluczową rolę w procesach magazynowania, zwłaszcza w magazynach wysokiego składowania. Jej głównym przeznaczeniem jest automatyczne transportowanie i układanie materiałów na regałach stworzonych specjalnie do przechowywania towarów. Układnice wykorzystują nowoczesne technologie, takie jak systemy sterowania, które zapewniają precyzyjne pozycjonowanie i szybki ruch w pionie oraz poziomie. Dzięki temu możliwe jest optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej oraz przyspieszenie procesów załadunku i rozładunku. Przykładem zastosowania układnic mogą być magazyny logistyki e-commerce, gdzie automatyzacja procesów składowania ma ogromne znaczenie dla wydajności operacyjnej. Warto również wspomnieć, że układnice są zgodne z normami automatyzacji magazynowej, zapewniając bezpieczeństwo i efektywność operacji. Dobre praktyki w branży zalecają ich użycie tam, gdzie istnieje potrzeba intensywnego zarządzania dużymi ilościami towarów, co znacząco zwiększa rentowność i efektywność całego łańcucha dostaw.

Pytanie 32

Na podstawie podanej tabeli określ które z wymienionych towarów według klasyfikacji ABC (80/15/5%) zaliczają się do grupy C.

ProduktSkumulowana wartość zużycia [%]
Klocki drewniane31,84
Lalka51,97
Kolejka elektryczna67,12
Układanka81,15
Karty92,93
Miś pluszowy95,86
Tor samochodowy98,39
Szachy100,00
A. Klocki drewniane, lalka, kolejka elektryczna.
B. Miś pluszowy, tor samochodowy, szachy.
C. Układanka, karty, miś pluszowy.
D. Układanka, miś pluszowy, tor samochodowy, lalka.
Wybór odpowiedzi wskazującej na "Miś pluszowy, tor samochodowy, szachy" jako produkty z grupy C jest poprawny, ponieważ zgodnie z klasyfikacją ABC, grupy te obejmują towary, które stanowią 5% najwyżej skumulowanej wartości zużycia, rozciągającej się od 95% do 100%. Zdefiniowanie produktów w ten sposób pozwala na efektywne zarządzanie zapasami, co jest kluczowe w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw. Przykładowo, w przypadku sklepu z zabawkami, skupienie się na towarach z grupy C może prowadzić do optymalizacji procesów zakupowych, gdyż te produkty często obciążają magazyn, a ich rotacja jest mniejsza. Dlatego zrozumienie, które produkty wpisują się w tę kategorię, pozwala na lepsze planowanie zapasów, a także na podejmowanie trafnych decyzji marketingowych. Zastosowanie tej klasyfikacji w praktyce jest zgodne z dobrymi praktykami w zarządzaniu zapasami, co sprawia, że przedsiębiorstwa mogą efektywnie alokować swoje zasoby i minimalizować koszty operacyjne.

Pytanie 33

Harmonogram produkcji powstaje na podstawie planu

A. obciążenia możliwości przedsiębiorstwa
B. budżetowego
C. zaopatrzenia materiałowego
D. sprzedaży
Wybór odpowiedzi dotyczącej potrzeb materiałowych, finansowego planu czy obciążeń potencjału przedsiębiorstwa jako podstawy do tworzenia planu produkcji opiera się na mylnym założeniu, że te elementy są kluczowe w procesie planowania produkcji. Potrzeby materiałowe dotyczą głównie specyfikacji surowców niezbędnych do produkcji, a nie samego procesu planowania, co prowadzi do nieefektywności, jeśli traktowane są jako priorytet. Finansowy plan natomiast koncentruje się na budgetowaniu i kontrolowaniu kosztów, co jest niezbędne, ale nie definiuje, co tak naprawdę powinno być produkowane. Obciążenia potencjału przedsiębiorstwa również są istotne, jednak ich analiza powinna być drugim krokiem, a nie podstawą planowania, ponieważ mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych potrzeb rynkowych. Kluczowym błędem myślowym jest zatem założenie, że plan produkcji można skutecznie opracować bez znajomości aktualnych trendów sprzedażowych. Odpowiednie podejście powinno łączyć prognozy sprzedaży z innymi elementami planowania, aby zapewnić synchronizację wszystkich procesów w organizacji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu produkcją.

Pytanie 34

Który rodzaj przenośnika przedstawia rysunek?

Ilustracja do pytania
A. Paskowy.
B. Taśmowy.
C. Łańcuchowy.
D. Wałkowy.
Odpowiedź "Taśmowy" jest poprawna, ponieważ na przedstawionym zdjęciu widoczny jest przenośnik taśmowy, który składa się z płaskiej taśmy transportowej. Przenośniki taśmowe są szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w logistyce, przemyśle spożywczym i produkcji, gdzie transportują materiały sypkie, takie jak ziarna, węgiel czy piasek, oraz towary sztukowe. Taśmy transportowe są projektowane z różnych materiałów, w zależności od rodzaju transportowanych materiałów i warunków pracy. Na przykład, taśmy gumowe są stosowane do transportu cięższych materiałów, podczas gdy taśmy tekstylne mogą być wykorzystywane do lżejszych aplikacji. Przenośniki taśmowe charakteryzują się wysoką efektywnością, niskimi kosztami eksploatacji oraz możliwością łatwej integracji z innymi systemami transportowymi, co czyni je niezwykle przydatnymi w nowoczesnych liniach produkcyjnych.

Pytanie 35

W systemie automatycznej identyfikacji produktów nie jest wykorzystywane

A. symbole ostrzegawcze
B. kod QR
C. pole magnetyczne
D. komunikat radiowy
Znak niebezpieczeństwa, jako sposób oznaczania towarów, nie jest stosowany w systemach automatycznej identyfikacji. Systemy te, takie jak RFID, kody kreskowe czy ścieżki magnetyczne, są wykorzystywane do automatyzacji procesów związanych z identyfikacją i śledzeniem towarów w łańcuchu dostaw. Znak niebezpieczeństwa ma inne zastosowanie, głównie w kontekście zgodności z przepisami bezpieczeństwa i informowania o potencjalnych zagrożeniach. Na przykład, w transporcie materiałów niebezpiecznych, oznaczenia te są kluczowe dla ochrony pracowników i środowiska, ale nie pełnią funkcji identyfikacyjnej w systemach automatycznych. W praktyce, w magazynach i podczas transportu towarów, wykorzystuje się kody kreskowe i technologie RFID, które umożliwiają szybką i dokładną identyfikację produktów. Przykładem może być użycie kodów kreskowych w supermarketach, gdzie każdy produkt jest skanowany przy kasie, co przyspiesza proces zakupowy oraz redukuje błędy ludzkie. Dobre praktyki w tej dziedzinie podkreślają znaczenie standardów takich jak GS1, które regulują sposób kodowania i odczytywania informacji o towarach.

Pytanie 36

Jaką maksymalną liczbę worków z nawozem o wymiarach 0,6 m x 0,5 m x 0,2 m (dł. x szer. x wys.) oraz masie własnej 60 kg można włożyć na paletę o wymiarach 1,2 m x 1,0 m x 0,1 m (dł. x szer. x wys.), biorąc pod uwagę ładowność palety wynoszącą 1 t oraz maksymalną wysokość paletowej jednostki ładunkowej równą 2 m?

A. 40 worków
B. 36 worków
C. 16 worków
D. 52 worków
Aby obliczyć liczbę worków z nawozem, które można umieścić na palecie, należy uwzględnić zarówno objętość palety, jak i jej ładowność. Paleta o wymiarach 1,2 m x 1,0 m x 0,1 m ma objętość 0,12 m³ (1,2 * 1,0 * 0,1). Worki mają wymiary 0,6 m x 0,5 m x 0,2 m, co daje objętość 0,06 m³ (0,6 * 0,5 * 0,2). Gdy dzielimy objętość palety przez objętość worka (0,12 m³ / 0,06 m³), otrzymujemy maksymalnie 2 worki, które można ułożyć na palecie w jednej warstwie. Ponadto, wysokość jednej warstwy worków wynosi 0,2 m, co pozwala na umieszczenie do 10 warstw (2 m / 0,2 m), co daje łącznie 20 worków z perspektywy wysokości. Jednak należy uwzględnić ładowność palety, która wynosi 1000 kg. Każdy worek waży 60 kg, więc maksymalna liczba worków, które można załadować, wynosi 1000 kg / 60 kg = 16 worków. Potwierdza to, że 16 worków to maksymalna liczba, którą można bezpiecznie umieścić na palecie, zgodnie z jej limitami zarówno objętościowymi, jak i wagowymi. Zastosowanie tej wiedzy jest niezwykle istotne w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw, gdzie optymalizacja przestrzeni i ładowności jest kluczowa dla efektywności operacyjnej.

Pytanie 37

Produkty maszynowe narażone na korozję powinny być składowane w zamkniętych magazynach

A. o wysokiej wilgotności
B. wyposażonych w system grzewczy
C. pozbawionych wentylacji
D. w temperaturze poniżej 0°C
Odpowiedź wskazująca na konieczność przechowywania wyrobów przemysłu maszynowego w magazynach wyposażonych w instalację grzewczą jest prawidłowa, ponieważ ciepło pomaga kontrolować wilgotność powietrza. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w magazynie jest kluczowe dla minimalizacji ryzyka korozji, ponieważ wyroby metalowe są podatne na działanie wilgoci i niskich temperatur, co sprzyja kondensacji wody na ich powierzchni. Przykładowo, w przemyśle budowlanym standardy norm ISO 12944 dotyczące ochrony przed korozją wymagają, aby elementy stalowe były przechowywane w warunkach, które zapobiegają ich narażeniu na wilgoć. W praktyce, magazyny z instalacją grzewczą umożliwiają kontrolowanie temperatury i wilgotności, co w dłuższej perspektywie wydłuża żywotność produktów i redukuje koszty związane z ich konserwacją oraz naprawami. Warto zaznaczyć, że efektywne zarządzanie warunkami przechowywania jest jedną z kluczowych praktyk w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 38

Proces technologiczny, w ramach którego materiał niepełnowartościowy i uszkodzony został wykluczony z dalszej obróbki, pozwala na rejestrację

A. taktu wytwarzania
B. wielkości zapasów w toku
C. miejsca powstawania braku
D. harmonogramu obciążeń
Wybór odpowiedzi 'miejsca powstawania braku' jest prawidłowy, ponieważ każda operacja technologiczna, w której dochodzi do dyskwalifikacji materiału, umożliwia identyfikację obszarów, w których występują problemy jakościowe. Analiza miejsc powstawania braków jest kluczowym elementem zarządzania jakością, pozwalającym na eliminację przyczyn problemów i poprawę procesów produkcyjnych. Przykładem zastosowania tej wiedzy może być wdrażanie metodologii Six Sigma, w której istotną rolę odgrywa identyfikacja i eliminacja źródeł defektów w celu zwiększenia wydajności i jakości produkcji. Zgodnie z normą ISO 9001, organizacje powinny prowadzić analizy przyczyn i skutków, aby nie tylko poprawić bieżące procesy, ale również zapobiegać przyszłym defektom. Dzięki temu podejściu możliwe jest osiągnięcie lepszej efektywności operacyjnej oraz satysfakcji klientów.

Pytanie 39

W jakim systemie wykorzystywanym do zbierania zamówień stosuje się metodę radiowej identyfikacji produktów?

A. Pick by Voice
B. Pick by Light
C. RFID
D. EDI
Wybór rozwiązań jak Pick by Light, EDI czy Pick by Voice może być przydatny w kontekście kompletacji zamówień, ale tak naprawdę to nie ma związku z technologią radiowej identyfikacji towarów. Pick by Light to metoda, która korzysta z sygnałów świetlnych, żeby pokazywać ludziom, co mają zebrać. To jest fajne w niektórych sytuacjach, ale nie wchodzi w radyjka, bo opiera się raczej na wskazówkach wizualnych, co może prowadzić do pomyłek. EDI, czyli Electronic Data Interchange, to proces wymiany dokumentów w formie elektronicznej, co jest ważne w logistyce, ale wciąż nie ma to związku z fizyczną kompletacją. No a Pick by Voice to technologia, która wykorzystuje głos do kierowania pracownikami w procesie zbierania, co jest nowoczesnym wsparciem, ale nie obejmuje RFID. Wiesz, można się łatwo pogubić między tymi różnymi technologiami i metodami w logistyce. Każda z nich ma swoje miejsce, ale nie wszystkie dotyczą radiowej identyfikacji towarów, a to jest kluczowe dla zrozumienia, dlaczego RFID to właściwy wybór.

Pytanie 40

Koszt produkcji jednej gry planszowej wynosi 5,00 zł. Producent ustalił jednostkową cenę sprzedaży netto na poziomie kosztu produkcji powiększonego o 30% zysk. Jaką kwotę brutto będzie miała faktura za sprzedaż 1 500 gier planszowych, jeśli obowiązuje 23% stawka VAT?

A. 9 750,00 zł
B. 7 507,50 zł
C. 11 992,50 zł
D. 6 457,50 zł
Aby obliczyć kwotę brutto za sprzedane 1 500 gier planszowych, należy najpierw ustalić jednostkowy koszt sprzedaży netto. Koszt wytworzenia jednej gry wynosi 5,00 zł, a producent dodaje 30% narzut zysku. Obliczamy to: 5,00 zł + (30% z 5,00 zł) = 5,00 zł + 1,50 zł = 6,50 zł. To jest cena netto za jedną grę. Następnie, aby obliczyć całkowity przychód netto ze sprzedaży 1 500 gier, mnożymy jednostkową cenę netto przez ilość sprzedanych gier: 6,50 zł * 1 500 = 9 750,00 zł. Teraz, aby uzyskać kwotę brutto, dodajemy VAT. Stawka VAT wynosi 23%, więc obliczamy: 9 750,00 zł * 23% = 2 242,50 zł. Finalna kwota brutto to 9 750,00 zł + 2 242,50 zł = 11 992,50 zł. W praktyce, znajomość obliczania cen brutto i netto jest kluczowa nie tylko dla sprzedawców, ale również dla księgowych, aby prawidłowo wystawiać faktury i obliczać zobowiązania podatkowe.