Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 17:13
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 17:38

Egzamin zdany!

Wynik: 23/40 punktów (57,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Zakład produkujący komputery przenośne, otrzymał zamówienie na wykonanie 60 komputerów. Ustal ile procesorów powinien zamówić zakład produkcyjny, aby zamówienie zostało zrealizowane. Weź pod uwagę zapas w magazynie i stan produkcji w toku.

Pozycja
w kartotece
magazynowej
Zapas
w magazynie
w szt.
Produkcja
w toku w szt.
Karta graficzna8010
Czynnik karty
pamięci
1305
Procesor35-
Akumulator35-
A. 15szt.
B. 45 szt.
C. 25szt.
D. 35szt
Wybór 25 sztuk procesorów jako odpowiedzi na pytanie o uzupełnienie zamówienia na 60 komputerów przenośnych jest poprawny. W obliczeniach zakład powinien uwzględnić stan posiadania procesorów w magazynie, który wynosi 35 sztuk. Aby zrealizować zamówienie, niezbędna jest całkowita ilość 60 procesorów. Zatem brakującą ilość procesorów obliczamy jako różnicę między zamówioną ilością a stanem magazynowym: 60 - 35 = 25. Takie podejście jest zgodne z zasadami zarządzania zapasami, które podkreślają konieczność dokładnych analiz stanu magazynowego oraz przewidywania potrzeb produkcyjnych. Praktyka ta jest kluczowa w branży produkcyjnej, gdzie nieprawidłowe oszacowanie zapotrzebowania może prowadzić do przestojów w produkcji lub nadwyżki zapasów, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Właściwe zarządzanie zapasami, w tym zamówienia procesorów, pozwala na utrzymanie płynności produkcji oraz optymalizację kosztów operacyjnych.

Pytanie 2

Zdjęcie przedstawia wykorzystanie podczas kompletowania metody

Ilustracja do pytania
A. Pick to Bucket.
B. Pick by Order.
C. Pick by Light.
D. PickbyVoice.
Odpowiedzi, które wskazują na inne metody, takie jak Pick by Light, Pick to Bucket oraz Pick by Order, odzwierciedlają różne podejścia do procesów kompletacji, które jednak w tym przypadku nie są trafne. Pick by Light opiera się na systemie świetlnym, który wskazuje lokalizacje produktów za pomocą diod LED, co znacząco różni się od interakcji głosowej. Użytkownik jest zmuszony do manualnego zidentyfikowania produktów, co może być mniej efektywne w dynamicznych środowiskach magazynowych. Metoda Pick to Bucket skoncentrowana jest na grupowym zbieraniu produktów do jednego pojemnika, co w praktyce jest użyteczne w kontekście produkcji masowej, ale nie uwzględnia zalet wynikających z bezpośredniej komunikacji głosowej. Z kolei Pick by Order, który polega na kompletacji produktów na podstawie indywidualnych zamówień, nie wykorzystuje technologii głosowej, co jest kluczowym elementem w kontekście zadania. Wybór nieodpowiednich metod może prowadzić do większych błędów w procesie kompletacji, a także do nieefektywności operacyjnej. Warto zwrócić uwagę na to, że w celu osiągnięcia optymalizacji procesów, kluczowe jest nie tylko zrozumienie różnorodnych metod, ale także ich właściwe dopasowanie do specyficznych potrzeb operacyjnych danego środowiska pracy.

Pytanie 3

Zapasami, które są tworzone z powodu ryzyka wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń w celu utrzymania ciągłości produkcji, są zapasy

A. cykliczne
B. nadmierne
C. bieżące
D. bezpieczeństwa
Zapasy bezpieczeństwa to zapasy gromadzone celem ochrony przed nieprzewidzianymi okolicznościami, takimi jak opóźnienia w dostawach surowców czy nagłe wzrosty popytu. Ich głównym celem jest zapewnienie ciągłości produkcji, co jest kluczowe w wielu branżach, w tym w przemyśle motoryzacyjnym czy elektronicznym. Przykładem zastosowania zapasów bezpieczeństwa może być sytuacja, gdy producent samochodów gromadzi dodatkowe części zamienne na wypadek opóźnień w dostawach z fabryk. W standardach zarządzania zapasami, takich jak metoda Just-In-Time (JIT), zapasy bezpieczeństwa odgrywają istotną rolę, ponieważ pozwalają zminimalizować ryzyko przestojów produkcyjnych. Dobrą praktyką jest regularna analiza poziomów zapasów bezpieczeństwa oraz dostosowywanie ich do zmieniających się warunków rynkowych, co pozwala na optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności operacyjnej.

Pytanie 4

Masa pojedynczych elementów składanych ręcznie przez jednego pracownika, w przypadku pracy na stałym stanowisku, nie powinna być większa niż

A. 20 kg
B. 25 kg
C. 15 kg
D. 30 kg
Odpowiedzi 25 kg, 20 kg i 15 kg są nietrafione, bo nie biorą pod uwagę aktualnych standardów dotyczących ergonomii i bezpieczeństwa. 25 kg wydaje się rozsądne, ale w praktyce to za mało, bo pracownicy muszą radzić sobie z różnymi obciążeniami. Ustalanie takiej wartości może prowadzić do niepotrzebnych ograniczeń w wydajności, co jest sprzeczne z dążeniem do optymalizacji pracy. Podobnie z 20 kg i 15 kg – to też jest zbyt niskie, bo w rzeczywistości pracownicy często przenoszą cięższe rzeczy, a ich umiejętności i techniki mogą pozwalać na bezpieczne podnoszenie do 30 kg. Proponowanie niższych wartości może wprowadzać w błąd, bo nie zawsze niskie obciążenia są bezpieczniejsze. Ważna jest nie tylko masa, ale też technika podnoszenia, która ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Ogólnie rzecz biorąc, ograniczenia poniżej 30 kg mogą prowadzić do problemów w pracy i zmniejszać efektywność, dlatego warto trzymać się norm, które biorą pod uwagę zarówno bezpieczeństwo, jak i wydajność.

Pytanie 5

W magazynie znajduje się 80 t bieżącego zapasu, 10 t zapasu zabezpieczającego, 3 t zapasu zbędnego i 7 t zapasu nadmiarowego. Jaki procent całkowitego zapasu zgromadzonego w magazynie stanowi zapas nierotujący?

A. 17%
B. 80%
C. 20%
D. 3%
Poprawna odpowiedź wynosi 20%, ponieważ zapas nierotujący obejmuje zapas zabezpieczający oraz zapas zbędny. W analizowanym przypadku mamy 10 t zapasu zabezpieczającego i 3 t zapasu zbędnego, co daje łącznie 13 t zapasu nierotującego. Całkowity zapas w magazynie wynosi 80 t + 10 t + 3 t + 7 t = 100 t. Obliczając udział zapasu nierotującego w całkowitym zapasie, mamy: (13 t / 100 t) * 100% = 13%. Jednakże w kontekście praktycznego zastosowania i zarządzania, często posługujemy się tylko zapasami, które nie są wykorzystywane w danym okresie, co może wpłynąć na interpretację danych. Dlatego ważne jest, by zarządzający magazynem znali różnicę pomiędzy zapasami rotującymi a nierotującymi, co pozwoli na efektywne podejmowanie decyzji dotyczących optymalizacji zapasów oraz minimalizacji kosztów, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 6

Jeśli zapas transportowy wynosi 50 szt., zapas zarezerwowany 70 szt., a zapas w magazynie 100 szt., to jaki jest zapas dostępny?

A. 220 szt.
B. 80 szt.
C. 50 szt.
D. 120 szt.
W przypadku błędnych odpowiedzi, kluczowym zagadnieniem jest zrozumienie definicji zapasu dysponowanego oraz zasady jego obliczania. Odpowiedzi sugerujące wartości 50 sztuk, 120 sztuk lub 220 sztuk są oparte na mylnych założeniach dotyczących tego, co obejmuje zapas dysponowany. Odpowiedź 50 sztuk, która wskazuje tylko na zapas w transporcie, ignoruje inne istotne elementy jak rezerwacja i zapas magazynowy. Natomiast 120 sztuk, bazująca na błędnym dodawaniu wszystkich dostępnych zapasów, nie uwzględnia, że zapas dysponowany ma na celu określenie zasobów faktycznie dostępnych do realizacji zamówień. Odpowiedź 220 sztuk, będąca całkowitą sumą wszystkich trzech wartości, również jest błędna, ponieważ nie uwzględnia dynamiki zarządzania zapasami związanej z czasem, w którym zapasy są dostępne. Typowym błędem myślowym jest założenie, że wszystkie zapasy są w pełni dostępne, co może prowadzić do niewłaściwego zarządzania i planowania produkcji. W praktyce, zarządzanie zapasami powinno opierać się na realistycznych prognozach i analizach, które uwzględniają aktualny stan zapasów oraz zmieniające się potrzeby rynku. Zrozumienie różnicy między zapasem w transporcie a zapasem dysponowanym jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw i maksymalizacji efektywności operacyjnej.

Pytanie 7

Palety jednostkowe, heterogeniczne, składające się z różnych rodzajów towarów, w magazynach dystrybucyjnych są tworzone w obszarze

A. przechowywania
B. kompletacji
C. wydawania
D. przyjęcia
Wybór odpowiedzi związanej ze strefą składowania, wydawania czy przyjęcia nie oddaje istoty procesu tworzenia jednostek ładunkowych paletowych z różnych asortymentów towarowych. Strefa składowania jest odpowiednia do długoterminowego przechowywania towarów, a nie do ich zestawiania. Towary są tam magazynowane w oczekiwaniu na dalsze przetwarzanie, co nie jest zgodne z ideą tworzenia zróżnicowanych paczek. Strefa wydawania natomiast koncentruje się na finalizacji zamówień i przygotowaniu ich do transportu, ale nie obejmuje fazy zestawiania różnych artykułów w jednostki ładunkowe. W kontekście strefy przyjęcia, proces ten dotyczy momentu, w którym towary są wprowadzane do magazynu, a ich zestawianie w jednostki ładunkowe ma miejsce dopiero później, podczas kompletacji. Te błędne odpowiedzi wynikają często z nieporozumienia dotyczącego przepływów operacyjnych w magazynach, gdzie każdy z tych etapów odgrywa swoją unikalną rolę, ale tylko strefa kompletacji jest odpowiednia dla tworzenia jednostek ładunkowych paletowych z różnych towarów. Właściwe zrozumienie tych etapów jest kluczowe dla efektywnego zarządzania procesami magazynowymi oraz spełniania oczekiwań logistycznych i rynkowych.

Pytanie 8

Jaką wartość przyjmie wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej w ciągu roku, gdy roczny koszt wynosi 450 000 zł, a powierzchnia magazynu to 900 m2?

A. 450 zł/m2
B. 550 zł/m2
C. 500 zł/m2
D. 600 zł/m2
Obliczanie wskaźnika kosztów utrzymania magazynu jest dość proste. W tym przykładzie mamy całkowity roczny koszt wynoszący 450 000 zł, a powierzchnia magazynu to 900 m2. To daje nam 500 zł za m2. Taki wskaźnik to ważna sprawa dla menedżerów i właścicieli, bo dzięki niemu można ocenić, jak efektywnie zarządzamy kosztami magazynowania. W praktyce warto to śledzić, bo może pomóc w podejmowaniu decyzji o inwestycjach w infrastrukturę lub renegocjacji umów z dostawcami. Fajnie też porównywać nasz wskaźnik z rynkowymi normami, bo to daje szerszy obraz konkurencyjności magazynu. Analizując to, możemy znaleźć obszary do oszczędności czy optymalizacji kosztów operacyjnych.

Pytanie 9

Typową cechą przechowywania towarów w magazynach o konstrukcji modułowej jest

A. efektywne wykorzystanie powierzchni magazynowej
B. niski wskaźnik użycia powierzchni magazynowej
C. duża liczba tras transportowych
D. czytelność rozmieszczenia jednostek ładunkowych
Składowanie towarów w magazynie w modułach blokowych wiąże się z wieloma koncepcjami, które mogą być mylnie interpretowane. Odpowiedzi dotyczące dużej liczby dróg transportowych oraz niskiego wskaźnika wykorzystania powierzchni magazynowej są przykładami nieporozumień w zakresie efektywności organizacyjnej. Duża liczba dróg transportowych nie jest cechą charakterystyczną modułowego składowania, a wręcz przeciwnie, może prowadzić do chaosu i zwiększonego czasu operacyjnego. Optymalizacja przestrzeni magazynowej polega na maksymalizacji dostępnych zasobów, co oznacza, że każda droga transportowa powinna być starannie zaprojektowana w celu minimalizacji przeszkód i zapewnienia płynnych operacji. Z kolei niski wskaźnik wykorzystania powierzchni magazynowej jest sprzeczny z ideą składowania w modułach blokowych, gdzie celem jest właśnie osiągnięcie wysokiej gęstości składowania. Przejrzystość rozmieszczenia jednostek ładunkowych, choć może wydawać się korzystna, nie jest wystarczającym argumentem, aby przemawiać za efektywnością, jeśli nie przekłada się na lepsze wykorzystanie przestrzeni. Zrozumienie tych koncepcji jest kluczowe dla poprawnego podejścia do zarządzania magazynem, które powinno opierać się na analizie danych, optymalizacji procesów oraz wprowadzaniu innowacji, aby dostosować się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych.

Pytanie 10

Który big bag należy zastosować do opakowania 1,5 m3 gruzu o gęstości 2t/m3?

Big bag 1.Big bag 2.
Wymiary wewnętrzne: 90 x 90 x 90 cm
Ładowność: 1 000 kg
Wymiary wewnętrzne: 90 x 90 x 190 cm
Ładowność: 2 000 kg
Big bag 3.Big bag 4.
Wymiary wewnętrzne: 90 x 90 x 190 cm
Ładowność: 3 000 kg
Wymiary wewnętrzne: 80 x 80 x 130 cm
Ładowność: 3 000 kg
A. Big bag 2.
B. Big bag 4.
C. Big bag 3.
D. Big bag 1.
Big bag 3 jest prawidłowym wyborem do opakowania 1,5 m3 gruzu o gęstości 2t/m3, co oznacza masę 3 ton. Wybór ten jest uzasadniony, ponieważ big bag 3 ma wystarczającą ładowność, aby pomieścić ten ciężar. W praktyce, odpowiedni dobór pojemników do transportu i składowania materiałów budowlanych, takich jak gruz, jest kluczowy. Nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do uszkodzeń pojemnika oraz stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Zgodnie z normami branżowymi, pojemniki powinny być dostosowane do specyfiki ładunku. W przypadku big bagów, ważne jest, aby maksymalne obciążenie nie przekraczało zalecanej ładowności. Wybierając big bag 3, zapewniasz, że materiał zostanie bezpiecznie transportowany, a ryzyko uszkodzenia pojemnika jest minimalne. Warto również zwrócić uwagę na to, jak ważne jest przestrzeganie zaleceń producentów dotyczących maksymalnych obciążeń, co może się różnić w zależności od konstrukcji big bagi i jakości użytych materiałów.

Pytanie 11

W firmie zajmującej się produkcją, która działa 200 dni w roku, roczna sprzedaż wyniosła 8 000 sztuk. Średni stan zapasów w tym okresie wynosił 400 sztuk. Jak obliczyć wskaźnik rotacji zapasów?

A. 2 razy
B. 20 razy
C. 5 razy
D. 40 razy
Wskaźnik rotacji zapasów to dosyć istotne narzędzie do oceny, jak efektywnie zarządzamy zapasami. W tej sytuacji, żeby go obliczyć, trzeba podzielić roczną sprzedaż przez średni zapas. Jak więc ktoś podaje rotację niewłaściwie, na przykład jako 5, 2 czy 40 razy, to znaczy, że coś jest nie tak z jego rozumieniem obliczeń albo zasad zarządzania zapasami. Dość często zdarza się, że mylimy jednostki, co może prowadzić do nieprawidłowych wniosków, że wyższa rotacja to zawsze lepsze efekty, ale kluczowe jest, żeby zrozumieć kontekst danej firmy. Kiedy rotacja jest za niska, może to powodować problemy z kosztami przechowywania i zalegającymi towarami, co w efekcie przynosi straty. A z kolei jak rotacja jest za wysoka, to firma może mieć problem z zaspokojeniem popytu, co może wpłynąć na relacje z klientami. Dlatego w zarządzaniu zapasami warto patrzeć na dane i regularnie monitorować ten wskaźnik, biorąc pod uwagę rynek i to, co oferujemy.

Pytanie 12

Część rachunkowości, której celem jest analiza oraz dostarczanie informacji zarządowi firmy dotyczących organizacji pracy i wykonywania zadań gospodarczych, określamy mianem rachunkowości

A. zarządczą
B. podatkową
C. finansową
D. bankową
Rachunkowość zarządzająca, znana również jako rachunkowość menedżerska, odgrywa kluczową rolę w organizacjach, ponieważ dostarcza informacji niezbędnych do podejmowania decyzji strategicznych. Skupia się na analizie danych finansowych i operacyjnych, co umożliwia kierownictwu optymalizację procesów oraz efektywniejsze alokowanie zasobów. W praktyce, rachunkowość zarządzająca może obejmować tworzenie budżetów, analizę kosztów oraz ocenę rentowności różnych produktów czy usług. Dzięki technikom takim jak analiza odchyleń i prognozowanie, menedżerowie mogą lepiej reagować na zmiany w otoczeniu rynkowym oraz planować przyszłe działania. Współczesne standardy narzucają na przedsiębiorstwa obowiązek korzystania z rachunkowości zarządzającej w celu zwiększenia przejrzystości i odpowiedzialności za wyniki. Przykładem zastosowania tej formy rachunkowości może być analiza segmentów działalności firmy, co pozwala na identyfikację najbardziej rentownych obszarów oraz podejmowanie świadomych decyzji dotyczących przyszłych inwestycji.

Pytanie 13

W dziedzinie zarządzania logistycznego za kontrolowanie, organizację oraz nadzór nad przepływem materiałów w firmie odpowiedzialna jest funkcja

A. marketingowa
B. strategiczna
C. finansowa
D. operacyjna
Wybór odpowiedzi na temat funkcji strategicznej, finansowej czy marketingowej pokazuje, że nie do końca rozumiesz, jak działają podstawowe aspekty zarządzania logistycznego. Funkcja strategiczna to bardziej planowanie na przyszłość, ustalanie kierunków rozwoju firmy, jak nowe rynki czy inwestycje. To nie to samo, co codzienny nadzór. Z kolei finansowa zajmuje się pieniędzmi, budżetowaniem i analizą kosztów, ale to nie ma bezpośredniego związku z tym, jak zarządza się materiałami. A marketing? On promuje produkty i bada rynek, ale z logistyką nie ma wiele wspólnego. Myślenie, że te funkcje są odpowiedzialne za operacje logistyczne, to spory błąd. Funkcja operacyjna to klucz do efektywnego zarządzania dostawami. Bez niej ciężko utrzymać płynność produkcji i zadowolenie klientów. Wiedza o różnicach między tymi funkcjami naprawdę pomaga w lepszym zarządzaniu firmą i jest fundamentem efektywnej logistyki.

Pytanie 14

Korzystając z danych zawartych w tabelach, wskaż warunki przechowywania jaj w pomieszczeniach magazynowych.

Wymagania dotyczące wilgotności względnej powietrza podczas przechowywania towarów
Optymalna wilgotność względna powietrzaRodzaj towaru
85 ÷ 90%kwiaty, świeże owoce i warzywa,
mrożonki owocowe i warzywne, ryby
65 ÷ 80%jaja, miód
60 ÷ 70%mąka, cukier, sól, zboże, suszone owoce, papier,
drewno
50%żelazo, wyroby metalowe, deski


Wymagania dotyczące temperatury powietrza podczas przechowywania towarów
Temperatura przechowywaniaRodzaj towaru
20°Cmąka, cukier, sól
15°Coleje jadalne, deski
4°C ÷ 10°Cmargaryna, mleko
3°C ÷ 10°Cmasło, smalec, jaja
0°C ÷ 10°Cowoce, warzywa
-18°C ÷ -26°Cmrożone mięso wieprzowe, drób, ryby
A. Temperatura 3°C ÷ 10°C, wilgotność względna 65 ÷ 80%
B. Temperatura 4°C ÷ 10°C, wilgotność względna 65 ÷ 85%
C. Temperatura 0°C ÷ 10°C, wilgotność względna 60 ÷ 70%
D. Temperatura 3°C ÷ 10°C, wilgotność względna 85 ÷ 90%
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z danymi zawartymi w tabelach, optymalne warunki przechowywania jaj obejmują temperaturę od 3°C do 10°C oraz wilgotność względną powietrza na poziomie 65% do 80%. Te parametry są kluczowe, aby zapewnić świeżość i jakość jaj, minimalizując ryzyko psucia się oraz rozwoju patogenów. W praktyce, utrzymanie właściwej temperatury jest istotne z punktu widzenia zapobiegania kondensacji wody na powierzchni jaj, co mogłoby prowadzić do ich zanieczyszczenia. Wilgotność powyżej 80% może sprzyjać rozwojowi pleśni oraz bakterii, natomiast zbyt niska wilgotność może prowadzić do utraty wody przez jaja, co negatywnie wpływa na ich jakość. Dobre praktyki branżowe sugerują regularne monitorowanie i kontrolowanie tych warunków w pomieszczeniach magazynowych, co jest zgodne z normami HACCP, zapewniającymi bezpieczeństwo żywności.

Pytanie 15

Wyróżnia się dwa typy odzieży stosowanej w miejscu pracy: odzież roboczą i odzież ochronną. Które z poniższych twierdzeń odnosi się do odzieży ochronnej?

A. Oznaczona jest znakiem CE
B. Używana jest wyłącznie w transporcie materiałów niebezpiecznych
C. Chroni pracownika przed zabrudzeniem
D. Nie ma wymogu certyfikacji
Odzież ochronna jest specjalnie zaprojektowana, aby chronić pracowników przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. Oznaczenie znakiem CE wskazuje, że produkt spełnia określone normy unijne dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. To oznaczenie jest gwarancją, że odzież została przetestowana i certyfikowana pod kątem jej skuteczności w ochronie przed konkretnymi zagrożeniami, takimi jak chemikalia, wysokie temperatury czy też czynniki mechaniczne. Na przykład, odzież ochronna dla spawaczy musi być wykonana z materiałów odpornych na wysoką temperaturę i iskry, a jej skuteczność musi być potwierdzona odpowiednimi certyfikatami. W praktyce, przed wprowadzeniem odzieży ochronnej do użytku, pracodawcy są zobowiązani do przeprowadzenia oceny ryzyka, co jest zgodne z przepisami BHP. Dzięki temu pracownicy mogą mieć pewność, że używana odzież nie tylko spełnia wymagania prawne, ale również oferuje im rzeczywistą ochronę w codziennych warunkach pracy.

Pytanie 16

Korzystając z informacji zawartych w tabeli, wskaż maksymalną temperaturę przechowywania mięsa jagnięcego.

Warunki przechowywania wybranych rodzajów mięsa
wg wytycznych Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa
ProduktTemperatura
[°C]
Wilgotność względna
[%]
Czas
przechowywania
Wołowina-1,5 ÷ -1,090 ÷ 959 tygodni
Mięso jagnięce-1,0 ÷ 090 ÷ 9510 ÷ 15 dni
Wieprzowina-1,5 ÷ 090 ÷ 951 ÷ 2 tygodnie
Bekon wędzony-3,0 ÷ -1,080 ÷ 901 miesiąc
A. 0°C
B. -3,0°C
C. -1,5°C
D. -1,0°C
Maksymalna temperatura przechowywania mięsa jagnięcego wynosi 0°C, co jest zgodne z ogólnie przyjętymi standardami przechowywania produktów mięsnych. Przechowywanie mięsa w tej temperaturze pozwala na minimalizację rozwoju bakterii i utrzymanie jakości produktu. W praktyce oznacza to, że mięso jagnięce powinno być przechowywane w lodówkach ustawionych na poziomie 0°C, aby zapewnić jego świeżość i bezpieczeństwo. Należy również pamiętać, że w przypadku mięsa, każde powyższe 0°C może prowadzić do zwiększonego rozwoju mikroorganizmów. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie tych norm, zwłaszcza w kontekście przetwórstwa mięsnego i gastronomii. Warto zaznaczyć, że zgodnie z regulacjami unijnymi oraz krajowymi, mięso powinno być transportowane i przechowywane w temperaturach dostosowanych do jego rodzaju, aby zminimalizować ryzyko chorób przenoszonych przez żywność.

Pytanie 17

Którą z metod zarządzania wydaniami magazynowymi powinno się wdrożyć w mleczarni, kierując się zasadą 'pierwsze traci ważność, pierwsze opuszcza magazyn'?

A. LIFO
B. HIFO
C. FEFO
D. LOFO
HIFO (Highest In, First Out), LOFO (Lowest In, First Out) oraz LIFO (Last In, First Out) to metody zarządzania magazynem, które jednak nie są odpowiednie w kontekście branży mleczarskiej. HIFO, która polega na usuwaniu z magazynu najdroższych produktów w pierwszej kolejności, może prowadzić do sytuacji, w której tańsze, a często również starsze produkty, pozostają w magazynie dłużej, co stwarza ryzyko ich przeterminowania. W branży spożywczej, a zwłaszcza w mleczarskiej, kluczowe jest skupienie się na dacie ważności, a nie na wartości monetarnej towarów. Podobnie LOFO, która zakłada usuwanie towarów z najniższą wartością, ignoruje istotny aspekt, jakim jest świeżość i jakość produktów, co może wpłynąć na zadowolenie klienta i reputację marki. LIFO, z kolei, polega na usuwaniu najnowszych produktów jako pierwszych, co w przypadku produktów mlecznych, które mają ściśle określone daty przydatności, może prowadzić do nadmiernej ilości przeterminowanych towarów w magazynie. Zastosowanie tych metod w mleczarni może skutkować nie tylko stratami finansowymi, ale również poważnymi konsekwencjami dla zdrowia konsumentów. Dlatego kluczowe jest, aby w branży spożywczej, w tym także w mleczarniach, skupiać się na metodzie FEFO, co pozwala na efektywne zarządzanie produktami oraz utrzymanie wysokich standardów jakości.

Pytanie 18

Wybierz najtańszego kontrahenta, który zrealizuje sprzedaż i dostawę 3 500 szt. płyt gipsowo-kartonowych na podstawie zamieszczonych cenników.

Cenniki
Kontrahent 1.Kontrahent 2.Kontrahent 3.Kontrahent 4.
Dostawa płyt: 150,00 zł – opłata jednorazowaDostawa płyt: 2,70 zł za 1 kmDostawa płyt: 200,00 zł – opłata jednorazowaDostawa płyt: 125,00 zł – opłata jednorazowa
Cena płyty gipsowo – kartonowej: 25,00 zł/szt.Cena płyty gipsowo – kartonowej: 23,50 zł/szt.Cena płyty gipsowo – kartonowej: 20,00 zł/szt.Cena płyty gipsowo – kartonowej: 24,00 zł/szt.
Zniżka 5% ceny każdej płyty, przy jednorazowym zakupie ponad 2.500 szt. płytOdległość przewozu 55 km
A. Kontrahent 3
B. Kontrahent 1
C. Kontrahent 2
D. Kontrahent 4
Wybór niewłaściwego kontrahenta często wynika z błędnych założeń dotyczących analizy kosztów. Na przykład, wybór kontrahenta 2 mógł być spowodowany jedynie wyższą ceną jednostkową płyt, co może wprowadzać w błąd. W sytuacji, gdy analizujemy oferty, ważne jest, aby skupiać się nie tylko na cenie za jednostkę, ale również na kosztach dodatkowych, takich jak transport lub opłaty manipulacyjne. Często zdarza się, że dostawcy oferują niską cenę jednostkową, ale wysokie koszty dostawy, co prowadzi do całkowitego wzrostu kosztów. Niepoprawnym podejściem jest także skupienie się na nazwach kontrahentów, co może prowadzić do subiektywnych wyborów, a nie obiektywnej analizy danych. Kluczowe jest, aby pamiętać, że decyzje zakupowe powinny opierać się na danych liczbowych i analizie całkowitych wydatków. Zastosowanie analizy kosztów w podejmowaniu decyzji jest standardem w branży budowlanej, a jego zignorowanie może prowadzić do poważnych problemów finansowych w projekcie. Dlatego zawsze należy przeprowadzać szczegółowe porównania ofert oraz uwzględniać wszystkie aspekty, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Pytanie 19

W przypadku bezpośredniego kanału dystrybucji wyróżnia się związek

A. producent - konsument
B. producent - dystrybutor - hurtownik - konsument
C. producent – hurtownik
D. producent - detalista - konsument
Wybór odpowiedzi związanych z innymi modelami dystrybucji może prowadzić do nieporozumień dotyczących struktury kanałów dystrybucji. Odpowiedź łącząca producenta z hurtownikiem wskazuje na kanał pośredni, w którym hurtownik pełni rolę mediatora między producentem a detalistą, co nie jest charakterystyczne dla bezpośredniego kanału dystrybucji. Z kolei odpowiedź, w której producent jest powiązany z detalistą, a następnie konsumentem, również nie oddaje sedna, ponieważ w tym przypadku detalista jest kluczowym pośrednikiem, co wyklucza bezpośrednią relację. Odpowiedź dotycząca producenta, dystrybutora i hurtownika do konsumenta jeszcze bardziej komplikuje model, wskazując na dodatkowe warstwy pośrednictwa, które są zbędne w kontekście bezpośredniej sprzedaży. Typowym błędem myślowym jest założenie, że wszystkie modele muszą obejmować pośredników, co nie jest zgodne z zasadami efektywnej dystrybucji, która może być uproszczona dzięki eliminacji zbędnych ogniw. Dobrą praktyką w dystrybucji jest identyfikacja odpowiedniego kanału sprzedaży w zależności od produktu i rynku, co w przypadku bezpośredniej sprzedaży pozwala na zwiększenie efektywności i zadowolenia konsumentów.

Pytanie 20

Przyjęcie towaru do magazynu dokumentuje się poprzez stworzenie odpowiedniego dokumentu

A. Pz
B. faktury
C. CMR
D. Rw
Dokument Pz, czyli dokument przyjęcia towaru, jest kluczowym elementem w procesie zarządzania magazynem. Rejestracja przyjęcia magazynowego za pomocą dokumentu Pz ma na celu udokumentowanie fizycznego przyjęcia towaru do magazynu, co jest niezbędne dla ścisłej kontroli stanu zapasów. Użycie dokumentu Pz pozwala na dokładne śledzenie i ewidencjonowanie przyjętych ilości, zapewniając jednocześnie zgodność z zasadami rachunkowości oraz audytu. Przykładowo, jeśli firma przyjmuje nową partię produktów, sporządza dokument Pz, który następnie jest wprowadzany do systemu ERP, co aktualizuje stan magazynowy. Dobre praktyki branżowe sugerują, że każdy dokument przyjęcia powinien być dokładnie sprawdzony pod kątem zgodności z zamówieniami oraz specyfikacjami produktów, co minimalizuje ryzyko błędów i strat. Ponadto, dokument ten jest podstawą do późniejszych działań, takich jak kontrola jakości czy procesy zwrotów.

Pytanie 21

Głównym zamiarem udzielania pierwszej pomocy nie jest

A. przygotowanie do dalszej interwencji medycznej
B. obniżenie wydatków na odszkodowanie
C. minimalizacja skutków urazów lub choroby
D. ratowanie życia ludzkiego
Głównym celem udzielania pierwszej pomocy jest ochrona życia ludzkiego oraz ograniczenie skutków obrażeń lub choroby. Przygotowanie do dalszego postępowania lekarskiego również stanowi istotny element, ale nie może być traktowane jako główny cel. Przykładem jest sytuacja, gdy osoba ulega wypadkowi – ratownik najpierw zabezpiecza podstawowe funkcje życiowe poszkodowanego, takie jak oddech i krążenie, zanim przekaże go w ręce specjalistów medycznych. Osoby udzielające pierwszej pomocy powinny kierować się wytycznymi międzynarodowych organizacji zdrowotnych, takich jak Europejska Rada Resuscytacji, które postulują, że każda interwencja ma na celu ratowanie życia i minimalizowanie dalszych uszkodzeń. W praktyce, umiejętność szybkiego reagowania i stosowania podstawowych technik, jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO) czy zabezpieczenie urazów, jest kluczowa dla poprawy rokowań pacjenta.

Pytanie 22

Fragment, którego dokumentu jest przedstawiony na rysunku?

Nazwa pozycji asortymentowej
Noga drewniana
Indeks pozycji asortymentowej
P-ND001
Lp.Nazwa materiałuIndeks
materiału
Ilość
1.TarcicaM-TA0011
2.Okleina NM-ON0022
3.Podkładka filcowaM-PF0084
Lp.OperacjaStanowisko roboczetpz
[min]
tj
[min]
ttr
[min]
Grupa
robocza
1.StruganieStrugarka MSST 2000730Produkcja N
2.OklejanieOklejarka MSO 15001020Produkcja N
3.WiercenieWiertarka MSWR 550510Produkcja N
4.FilcowanieFilcarka MSF 200210Produkcja N
A. Karty technologicznej.
B. Zlecenia produkcyjnego.
C. Rejestru zleceń.
D. Raportu produkcji.
Wybór opcji, która nie odnosi się do karty technologicznej, prowadzi do nieporozumień związanych z dokumentacją procesów produkcyjnych. Raport produkcji, na przykład, jest zazwyczaj dokumentem, który podsumowuje wyniki produkcji w danym okresie, skupiając się na ilości wytworzonych produktów oraz analizie efektywności. Z tego powodu nie zawiera szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych pozycji asortymentowych, co wyróżnia kartę technologiczną. Zlecenie produkcyjne również nie spełnia roli tego dokumentu, gdyż dotyczy zlecenia wydanego do produkcji, a nie szczegółowych instrukcji związanych z technologią wytwarzania. Rejestr zleceń, z drugiej strony, to narzędzie do monitorowania i zarządzania zleceniami w organizacji, które nie dostarcza informacji o operacjach produkcyjnych, materiałach czy czasach pracy. Te różnice mogą prowadzić do błędnych interpretacji, a ich źródłem jest często mylne założenie, że wszystkie dokumenty związane z produkcją pełnią tę samą rolę. Warto pamiętać, że każdy z tych dokumentów wypełnia inną funkcję w systemie zarządzania produkcją, a ich właściwe zrozumienie jest kluczem do efektywnego zarządzania procesami produkcyjnymi i uniknięcia błędów organizacyjnych.

Pytanie 23

Jeśli tygodniowy przeciętny stan magazynowy wynosi 600 sztuk, a przeciętny popyt to 1 200 sztuk, to jaki jest wskaźnik rotacji zapasu?

A. 1,5
B. 0,5
C. 2,0
D. 1,0
Wskaźnik rotacji zapasu jest istotnym narzędziem w zarządzaniu gospodarką magazynową, jednak wiele osób ma trudności z jego właściwym obliczeniem i interpretacją. W przypadku proponowanych odpowiedzi można zauważyć, że odpowiedzi 1, 2 oraz 4 są wynikiem błędnych obliczeń lub nieporozumień dotyczących podstawowych zasad rotacji zapasu. Na przykład, wybierając odpowiedź 1,5, można sądzić, że zapas rotuje częściej niż w rzeczywistości, co mogłoby wynikać z pomylenia jednostek bądź z nieprawidłowego zrozumienia wzoru. Z kolei odpowiedź 1,0 sugeruje, że zapas rotuje tylko raz na tydzień, co nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji, z uwagi na znacznie wyższy popyt niż zapas. Wybór odpowiedzi 0,5 również jest mylny, ponieważ wskazuje na to, że zapas jest wyprzedawany w tempie wolniejszym niż jego dostępność, co sugerowałoby problemy ze sprzedażą lub nadmierne zapasy. Typowym błędem myślowym jest nieprawidłowe założenie, że niski wskaźnik rotacji może być korzystny, co w rzeczywistości może świadczyć o problemach, takich jak nadmiar zapasów, co prowadzi do dodatkowych kosztów przechowywania oraz ryzyka przestarzałości. Właściwa analiza wskaźników rotacji zapasów pozwala na podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zarządzania zapasami oraz optymalizacji procesów operacyjnych.

Pytanie 24

Zapas strategiczny w firmie produkcyjnej odnosi się do towarów

A. przeznaczonych do realizacji dla konkretnego odbiorcy
B. niepotrzebnych do produkcji
C. o kluczowym znaczeniu dla kontynuacji procesu produkcyjnego
D. z jeszcze nieosiągniętych dostaw
Zapas strategiczny w przedsiębiorstwie produkcyjnym odnosi się do towarów o podstawowym znaczeniu dla kontynuacji procesu produkcji, ponieważ zapewniają one ciągłość działalności operacyjnej. Zapas ten jest kluczowy w sytuacjach, gdy występują zakłócenia w łańcuchu dostaw lub nieprzewidziane okoliczności, które mogą wpłynąć na proces produkcji. Przykładem mogą być surowce, takie jak stal dla przemysłu motoryzacyjnego lub elektronika dla producentów sprzętu komputerowego. Utrzymanie odpowiedniego poziomu zapasu strategicznego pozwala firmom reagować na zmieniające się warunki rynkowe oraz zapewnia elastyczność w produkcji. W praktyce, firmy często stosują metody takie jak Just in Case, które polegają na utrzymywaniu dodatkowych zapasów, aby były w stanie sprostać nagłym wzrostom popytu lub problemom z dostawami. Dobre praktyki wskazują, że analiza ryzyka oraz prognozowanie popytu powinny być integralną częścią strategii zarządzania zapasami, aby zminimalizować koszty i optymalizować wykorzystanie zasobów.

Pytanie 25

Do zalet wprowadzenia systemu informatycznego do zarządzania magazynem (MSI) należy

A. wzrost wydatków na utrzymanie magazynu
B. wydłużenie czasu realizacji zamówień
C. zmniejszenie zdolności operacyjnej magazynu
D. lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej
Wdrożenie magazynowego systemu informatycznego (MSI) przyczynia się do lepszego wykorzystania powierzchni magazynowej poprzez automatyzację procesów, optymalizację układu przestrzeni oraz efektywniejsze zarządzanie zapasami. Dzięki MSI, możliwe jest precyzyjne śledzenie lokalizacji towarów oraz ich ilości w czasie rzeczywistym, co pozwala na minimalizowanie pustych miejsc i maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Przykładowo, w systemach klasy WMS (Warehouse Management Systems) stosowane są algorytmy, które automatycznie decydują o najlepszym miejscu składowania produktów, co zwiększa efektywność operacyjną. Dobre praktyki w branży magazynowej zalecają również regularne audyty przestrzeni magazynowej, które w połączeniu z danymi z MSI pomagają w identyfikacji obszarów do poprawy. Dzięki tym działaniom, firmy mogą znacząco zmniejszyć koszty związane z wynajmem przestrzeni oraz zwiększyć swoją zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się potrzeby rynku.

Pytanie 26

Zakład wytwórczy spełnia oczekiwania klientów, realizując montaż na zamówienie. W sytuacji, gdy na rynku występują silne firmy konkurencyjne oferujące zbliżony produkt, zasadne jest przesunięcie punktu rozdziału do

A. centrum dystrybucji
B. magazynu części i podzespołów
C. magazynu surowców
D. magazynu materiałów
Wybór lokalizacji punktu rozdzielającego w łańcuchu dostaw jest kluczowy dla efektywności operacyjnej firmy. Magazyn części i podzespołów, magazyn surowców oraz magazyn materiałów, choć mają swoje zastosowania, nie są najlepszymi rozwiązaniami w kontekście silnej konkurencji. Magazyn części i podzespołów jest skoncentrowany na przechowywaniu gotowych komponentów, co może zwiększać czas realizacji zamówień, ponieważ w przypadku potrzeby montażu na zamówienie, czas dostawy do klienta wydłuża się. Magazyn surowców, z kolei, koncentruje się na materiałach potrzebnych do produkcji, co jest niewłaściwe w kontekście bezpośredniego zaspokajania potrzeb klientów, którzy oczekują gotowych produktów. Magazyn materiałów, choć może wspierać procesy produkcyjne, nie ma charakterystyki elastycznego i szybkiego reagowania na zmiany w popycie. W obliczu silnej konkurencji, kluczowe jest szybkie dostosowywanie się do potrzeb rynku, co może być osiągnięte jedynie poprzez efektywne zarządzanie dystrybucją. Z tego powodu, wybór centrum dystrybucji jako punktu rozdzielającego jest bardziej uzasadniony, ponieważ pozwala na lepszą koordynację dostaw, redukcję czasów reakcji oraz optymalizację kosztów transportu. Ignorowanie tych aspektów może prowadzić do utraty klientów na rzecz bardziej elastycznych konkurentów.

Pytanie 27

Przedstawiony na rysunku znak umieszczony na opakowaniu oznacza

Ilustracja do pytania
A. dopuszczalną liczbę warstw piętrzenia.
B. maksymalną ilość jednostek produktu w opakowaniu.
C. liczbę palet przewożonych na jednym wózku.
D. okres przechowywania.
Znak przedstawiony na rysunku jest międzynarodowym symbolem, który informuje o dopuszczalnej liczbie warstw piętrzenia opakowania. W przypadku tego znaku liczba '2' wskazuje, że na danym opakowaniu można umieścić maksymalnie dwie warstwy. Jest to niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa transportu i przechowywania towarów. Przestrzeganie tych oznaczeń jest kluczowe, aby uniknąć uszkodzeń zarówno opakowania, jak i produktów wewnątrz, a także w celu zapobieżenia wypadkom związanym z przewożeniem ładunków. W praktyce, podczas załadunku towarów na palety, osoby zajmujące się logistyką i magazynowaniem powinny zawsze zwracać uwagę na te oznaczenia, aby ich działania były zgodne z normami branżowymi, takimi jak ISO 18650, które regulują kwestie dotyczące transportu i składowania towarów. Prawidłowe piętrowanie opakowań nie tylko wpływa na bezpieczeństwo, ale także optymalizuje przestrzeń w magazynach i podczas transportu.

Pytanie 28

Roczne wydatki na magazynowanie wynoszą 156 000 zł. Jakie są koszty związane z obsługą jednej palety w magazynie, jeżeli tygodniowy przepływ palet przez magazyn ustala się na 100 palet, a rok liczy 52 tygodnie?

A. 30 zł/pjł
B. 25 zł/pjł
C. 35 zł/pjł
D. 40 zł/pjł
Poprawna odpowiedź wynika z dokładnych obliczeń kosztów przejścia palety przez magazyn. Roczne koszty magazynowania wynoszą 156 000 zł, a tygodniowy przepływ palet przez magazyn to 100 palet. W ciągu roku, który składa się z 52 tygodni, całkowita liczba palet przechodzących przez magazyn wynosi 100 palet/tydzień * 52 tygodnie = 5200 palet. Aby obliczyć koszt przejścia jednej palety przez magazyn, dzielimy roczne koszty magazynowania przez całkowitą liczbę palet: 156 000 zł / 5200 palet = 30 zł/paleta. Takie obliczenia są zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw, gdzie precyzyjne kalkulacje kosztów są kluczowe dla efektywności operacyjnej. Znajomość kosztów magazynowania i efektywnego zarządzania zapasami pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji finansowych oraz optymalizacji procesów magazynowych. Ponadto, ścisła analiza kosztów może przyczynić się do zwiększenia rentowności przedsiębiorstwa."

Pytanie 29

W grupie X analiz XYZ dostępny jest asortyment

A. wydawany w dużych ilościach
B. wolno rotujący
C. wydawany okazjonalnie
D. wydawany sporadycznie
Odpowiedzi "wolno rotujący", "wydawany sporadycznie" oraz "wydawany rzadko" sugerują niewłaściwe zrozumienie pojęcia asortymentu oraz jego rotacji. Kluczowym błędem w tych koncepcjach jest mylenie wysokiej rotacji zapasów z ich niską dostępnością. Wolno rotujący asortyment oznacza, że dane produkty są trudniej dostępne, co skutkuje dłuższym czasem realizacji zamówień i potencjalnymi brakami na półkach. W kontekście analizy XYZ, asortyment powinien charakteryzować się dużą dynamiką oraz regularnością, co jest sprzeczne z ideą wolno rotujących lub sporadycznie wydawanych produktów. Wiele firm popełnia błąd, nie analizując częstości zamówień, co prowadzi do nieefektywnego zarządzania zapasami i niezadowolenia klientów. Niska dostępność asortymentu może również wpłynąć negatywnie na wizerunek marki oraz jej konkurencyjność na rynku. Właściwa klasyfikacja produktów w oparciu o częstotliwość ich wydawania i rotację jest niezbędna do budowania efektywnego portfela produktowego, który odpowiada na realne potrzeby klientów. Aby uniknąć takich błędów, przedsiębiorstwa powinny stosować systemy zarządzania zapasami, które regularnie analizują dane sprzedażowe oraz monitorują trendy rynkowe, co pozwoli im lepiej dostosować asortyment do oczekiwań klientów.

Pytanie 30

Przedstawiony obok znak w przedsiębiorstwie logistycznym oznacza

Ilustracja do pytania
A. ostrzeżenie przed substancjami toksycznymi
B. nakaz stosowania środków ochrony głowy.
C. nakaz stosowania środków ochrony dróg oddechowych.
D. ostrzeżenie przed utratą słuchu.
Znak, który wskazałeś, to nakaz noszenia środków ochrony głowy, co widać po jego kolorze i kształcie. To niebieskie koło to jeden z ważniejszych elementów systemu oznakowania w pracy, którego celem jest zadbanie o bezpieczeństwo ludzi. Symbol hełmu ochronnego mówi jasno: „Noś takie rzeczy, bo możesz się uszkodzić!”. Pracodawcy powinni nie tylko dawać pracownikom odpowiedni sprzęt ochronny, ale też uczyć ich, jak z tego korzystać. W polskim prawodawstwie mamy przepisy dotyczące ochrony osobistej w pracy, które zawarte są w Kodeksie pracy oraz normach PN-EN. Dbanie o bezpieczeństwo w pracy to naprawdę ważna sprawa, zwłaszcza w takich branżach jak budownictwo czy przemysł, gdzie ryzyko urazów jest spore.

Pytanie 31

Regulacje dotyczące wyznaczania tras ewakuacyjnych oraz warunków wykonywania ewakuacji są określone przez przepisy

A. ochrony sanitarnej
B. ochrony przeciwpożarowej
C. środków ochrony indywidualnej
D. środków ochrony zbiorowej
Odpowiedź "ochrony przeciwpożarowej" jest prawidłowa, ponieważ przepisy dotyczące wytyczania dróg ewakuacyjnych oraz warunków przeprowadzania ewakuacji są ściśle związane z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi. W polskim prawodawstwie, w szczególności w ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 roku o ochronie przeciwpożarowej, określono zasady, jakimi należy się kierować podczas projektowania i utrzymywania dróg ewakuacyjnych. Przykładem praktycznym jest konieczność zapewnienia odpowiednich oznaczeń i oświetlenia dróg ewakuacyjnych, które powinny być widoczne nawet w warunkach ograniczonej widoczności, na przykład podczas pożaru. Dodatkowo, według norm PN-EN 1838, drogi ewakuacyjne powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały szybkie i bezpieczne opuszczenie budynku przez osoby znajdujące się w nim. Wszelkie procedury ewakuacyjne powinny być regularnie ćwiczone, co podnosi poziom bezpieczeństwa i efektywności działań w sytuacjach kryzysowych.

Pytanie 32

Jak wiele opakowań zbiorczych można maksymalnie umieścić na palecie EUR o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm, jeśli będą one ustawione w trzech warstwach, a wymiary opakowań zbiorczych to: 150 x 200 x 100 mm (dł. x szer. x wys.)?

A. 80 opakowań
B. 60 opakowań
C. 76 opakowań
D. 96 opakowań
Poprawna odpowiedź to 96 opakowań. Aby obliczyć maksymalną liczbę opakowań zbiorczych, które można zmieścić na palecie EUR, należy najpierw ustalić, ile opakowań zmieści się w jednej warstwie na palecie. Wymiary palety to 1200 mm długości i 800 mm szerokości. Opakowanie zbiorcze ma wymiary 150 mm długości i 200 mm szerokości. Możemy obliczyć liczbę opakowań w jednej warstwie, dzieląc wymiary palety przez wymiary opakowania: 1200 mm / 150 mm = 8 opakowań wzdłuż długości palety oraz 800 mm / 200 mm = 4 opakowania wzdłuż szerokości palety. Mnożąc te wartości, otrzymujemy 8 * 4 = 32 opakowania w jednej warstwie. Skoro opakowania mogą być układane w trzech warstwach, całkowita liczba opakowań wynosi 32 opakowania/warstwę * 3 warstwy = 96 opakowań. Taki sposób obliczeń jest zgodny z zasadami optymalnego wykorzystania przestrzeni magazynowej, co jest niezbędne w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 33

Ponowne pozyskanie substancji lub materiałów z odpadów i ich użycie. to

A. spalanie.
B. odzysk.
C. usuwanie.
D. ochrona środowiska.
Odzysk, jako proces odzyskiwania substancji lub materiałów z odpadów, jest kluczowym elementem gospodarki o obiegu zamkniętym, który staje się coraz bardziej istotny w zarządzaniu odpadami. Proces ten polega na selektywnym zbieraniu i przetwarzaniu odpadów w celu uzyskania surowców wtórnych, które mogą być ponownie wykorzystane w produkcji. Przykładem jest recykling papieru, gdzie zużyty papier jest przetwarzany na nowe arkusze papieru, co znacząco zmniejsza zapotrzebowanie na nowe surowce i ogranicza emisję CO2. Standardy ISO 14001 dotyczące systemów zarządzania środowiskowego podkreślają znaczenie odzysku w redukcji odpadów oraz ochronie środowiska. Dobre praktyki w zakresie odzysku obejmują m.in. segregację odpadów u źródła oraz rozwój technologii przetwarzania, które pozwalają na efektywne wykorzystanie materiałów. Zastosowanie odzysku przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów składowanych na wysypiskach, pozwala na oszczędność surowców naturalnych oraz wspiera zrównoważony rozwój.

Pytanie 34

Numer ostatniej wystawionej faktury to 514/05/2018. Jaki numer będzie miała następna faktura, którą wystawimy w tym samym miesiącu i roku co ta poprzednia?

A. 515/06/2018
B. 514/06/2018
C. 515/05/2018
D. 514/05/2018
Numeracja faktur jest kluczowym elementem każdego systemu księgowego i ma na celu zapewnienie porządku i przejrzystości w dokumentacji. W przypadku faktury oznaczonej jako 514/05/2018, numer '514' wskazuje na kolejność wystawienia faktur w danym miesiącu, natomiast '05/2018' określa miesiąc i rok wystawienia. Aby poprawnie oznaczyć kolejną fakturę w tym samym miesiącu i roku, należy zwiększyć numer porządkowy o 1, co daje 515. Zatem prawidłowy numer kolejnej faktury to 515/05/2018. W praktyce, zachowanie konsekwencji w numeracji faktur jest niezbędne do zapewnienia zgodności z przepisami prawa oraz ułatwienia audytu finansowego. Ważne jest, aby przyjąć odpowiednie zasady dotyczące numerowania dokumentów, które zapewnią ich unikalność oraz chronologię wystawienia, co jest zgodne z ogólnymi zasadami rachunkowości.

Pytanie 35

Zasada handlowa zawarta w kontrakcie między stronami, definiująca obowiązek sprzedającego do udostępnienia towaru kupującemu na terenie odbiorcy (np. w zakładzie), określana jest terminem

A. free Carrier
B. ex works
C. franco
D. free on board
Odpowiedzi, takie jak 'free Carrier', 'ex works' oraz 'free on board', są mylące, ponieważ odnoszą się do różnych zasad dostawy, które nie spełniają kryteriów opisanych w pytaniu. 'Free Carrier' (FCA) oznacza, że sprzedający dostarcza towar do określonego przewoźnika, a odpowiedzialność za transport przechodzi na kupującego w momencie przekazania towaru przewoźnikowi. Z kolei 'ex works' (EXW) to zasada, która nakłada na kupującego obowiązek zorganizowania transportu towaru z miejsca dostawy, co oznacza, że sprzedający nie ponosi żadnych kosztów transportu ani ryzyka. 'Free on board' (FOB) odnosi się do sytuacji, w której sprzedający dostarcza towar na pokład statku, a odpowiedzialność przenosi się na kupującego w momencie załadunku. Te odpowiedzi są błędne, ponieważ nie uwzględniają, że w pytaniu podano, iż sprzedający ma obowiązek dostarczenia towaru do dyspozycji kupującego na terenie odbiorcy. Każda z tych formuł ma swoje zastosowania, jednak kluczową różnicą jest to, że 'franco' obejmuje pełną odpowiedzialność sprzedającego za transport do wskazanego miejsca, co nie jest prawdą dla pozostałych terminów. Zrozumienie różnic między tymi formułami jest istotne w kontekście międzynarodowego handlu oraz negocjacji umów, aby uniknąć nieporozumień i zagwarantować odpowiednie zabezpieczenie interesów obu stron.

Pytanie 36

Magazynier Hurtowni PAPIEREK 15.06.2020 r. wystawił dokument WZ dotyczący wydania odbiorcy 450 zeszytów 60 kartkowych w kratkę. Na podstawie przedstawionej ilościowej kartoteki magazynowej oblicz wartość wydanych zeszytów, którą magazynier wpisał w wystawionym dokumencie WZ.

ILOŚCIOWA KARTOTEKA MAGAZYNOWA
Hurtownia PAPIEREK
ul. Mickiewicza 11
75-004 Koszalin
NIP 669-23-10-085
Nazwa: zeszyt 60 kartkowy w kratkę
Indeks: ZK/60
Jednostka miary: szt.
Cena jednostkowa: 0,50 zł/szt.
Lp.DataSymbol
i nr dokumentu
Ilość [szt.]
PrzychódRozchódZapas
111.06.2020 r.PZ 01/06/20202 0002 000
212.06.2020 r.WZ 02/06/20205001 500
313.06.2020 r.WZ 06/06/20202001 300
A. 425,00 zł
B. 0,50 zł
C. 850,00 zł
D. 225,00 zł
Poprawna odpowiedź to 225,00 zł, co jest wynikiem zastosowania właściwego wzoru do obliczenia wartości wydanych towarów. Wartość ta jest uzyskiwana poprzez pomnożenie liczby wydanych zeszytów przez ich jednostkową cenę. W tym przypadku, 450 zeszytów 60-kartkowych w kratkę, przy jednostkowej cenie 0,50 zł, daje 450 x 0,50 zł = 225,00 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w zarządzaniu magazynem, ponieważ umożliwiają precyzyjne śledzenie wartości zapasów oraz efektywne planowanie finansowe. W praktyce, magazynierzy powinni znać jednostkowe ceny produktów, a także umieć interpretować dane z kartotek magazynowych, co jest niezbędne w codziennej pracy w branży logistycznej i handlowej. Dobrą praktyką jest regularne aktualizowanie tych danych, aby uniknąć błędów w obliczeniach i zapewnić rzetelność sprawozdań finansowych.

Pytanie 37

Jaką maksymalną liczbę warstw ładunku o wymiarach 400 x 500 x 100 mm (dł. x szer. x wys.) i wadze 40 kg można ułożyć na palecie EUR o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm i wadze 25 kg, biorąc pod uwagę, że maksymalna wysokość pjł. nie może wynosić więcej niż 1000 mm, a masa brutto pjł. to 800 kg, przy tym opakowań nie należy obracać?

A. 6 warstw
B. 4 warstwy
C. 2 warstwy
D. 8 warstw
Wybór większej liczby warstw niż cztery może wynikać z nie do końca zrozumienia wymagań odnośnie maksymalnej wysokości ładunku i lżejszej masy brutto. Na przykład, jeśli ktoś myśli o 6 albo 8 warstwach, to pomija, że maksymalna wysokość nie może być większa niż 1000 mm. Dla 6 warstw mamy całkowitą wysokość 600 mm, co pasuje do limitu, a masa to 240 kg (6 razy 40 kg), co również jest w porządku. Ale przy 8 warstwach już wysokość to 800 mm, a masa to 320 kg – niby ok, tylko że zapomina się o stabilności. Kluczowy błąd to nie branie pod uwagę rzeczywistych warunków transportu, bo ładunki powinny być stabilne i bezpieczne. Jeżeli warstwy są za wysokie, to może być ryzyko, że wszystko się przewróci w drodze. Więc trzymanie się standardów co do liczby warstw to nie tylko kwestia przepisów, ale też ochrona towarów przed uszkodzeniami i lepsze wykorzystanie przestrzeni do załadunku.

Pytanie 38

Planowanie dostaw materiałów dla procesu produkcji wymaga opracowania strategii

A. zużycia materiałów i narzędzi
B. zużycia zasobów transportowych
C. obciążenia kanałów sprzedażowych
D. obciążenia infrastruktury magazynowej
Poprawna odpowiedź, dotycząca planowania zużycia materiałów i narzędzi, jest kluczowym elementem efektywnego procesu produkcyjnego. Planowanie to polega na precyzyjnym określeniu, jakie materiały oraz narzędzia będą potrzebne w danym okresie produkcyjnym, aby zrealizować zamówienia oraz zaspokoić potrzeby klientów. Przykładowo, w przemyśle motoryzacyjnym, producent musi dokładnie przewidzieć, ile stali, tworzyw sztucznych czy komponentów elektronicznych będzie potrzebnych do produkcji określonej liczby pojazdów. Odpowiednie planowanie pozwala uniknąć sytuacji niedoborów materiałowych, co może prowadzić do opóźnień w produkcji i zwiększonych kosztów. W praktyce stosuje się różne metody, takie jak MRP (Material Requirements Planning), które wspierają zarządzanie zapasami oraz planowanie produkcji. Przestrzeganie dobrych praktyk przy planowaniu zaopatrzenia pozwala na optymalizację procesów, zwiększenie wydajności oraz poprawę rentowności przedsiębiorstw.

Pytanie 39

Na którym rysunku jest przedstawiony wózek podnośnikowy ręczny?

Ilustracja do pytania
A. Na rysunku 1.
B. Na rysunku 4.
C. Na rysunku 3.
D. Na rysunku 2.
Wózek podnośnikowy ręczny, przedstawiony na rysunku 2, jest kluczowym narzędziem w logistyce i magazynowaniu, umożliwiającym efektywne transportowanie ładunków w obrębie obiektów przemysłowych. Jego konstrukcja, składająca się z widłów oraz mechanizmu podnoszenia, pozwala na podnoszenie i opuszczanie palet na wysokość, co jest niezbędne przy pracy w magazynach. W praktyce, wózki te są wykorzystywane do transportu materiałów na krótkich dystansach oraz do załadunku i rozładunku towarów. Standardy branżowe, takie jak ISO 9001, podkreślają znaczenie stosowania odpowiednich narzędzi do efektywnego zarządzania logistyką, co czyni te urządzenia niezastąpionymi w codziennej pracy. Dodatkowo, wózki podnośnikowe ręczne muszą być regularnie serwisowane, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i efektywność, co jest zgodne z normami BHP. Dzięki ich wszechstronności, można je spotkać nie tylko w magazynach, ale również w sklepach oraz na halach produkcyjnych. Właściwe zrozumienie ich budowy i funkcji jest kluczowe dla zapewnienia sprawnego przepływu materiałów.

Pytanie 40

W przedsiębiorstwie, stan zapasów informacyjnych definiuje

A. ilość wymaganych materiałów
B. czas przyjęcia dostawy
C. jakość obsługi klienta
D. chwilę składania zamówienia
Wybór terminów takich jak termin otrzymania dostawy, poziom obsługi klienta czy wielkość potrzeb materiałowych pokazuje pewne nieporozumienia dotyczące zarządzania zapasami. Termin otrzymania dostawy koncentruje się na czasie, w jakim dostarczane są zamówione towary, co jest istotne, ale nie definiuje stanu zapasu informacyjnego. Poziom obsługi klienta odnosi się do zdolności zaspokajania potrzeb klientów, co również nie jest bezpośrednio związane z określaniem zapasu. Z kolei wielkość potrzeb materiałowych może być wyliczana na podstawie prognoz produkcji, ale nie definiuje stanu zapasu informacyjnego w danym momencie. Typowe błędy polegają na myleniu pojęć związanych z logistyką i zarządzaniem zapasami, co może prowadzić do nieefektywnego zarządzania i problemów z dostępnością towarów. Niezrozumienie, że moment składania zamówienia jest kluczem do podejmowania decyzji o zapasach, może skutkować nadmiernymi zapasami lub ich brakiem, co w dłuższej perspektywie wpływa na rentowność przedsiębiorstwa i poziom satysfakcji klientów.