Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 13 maja 2026 13:45
  • Data zakończenia: 13 maja 2026 14:11

Egzamin zdany!

Wynik: 32/40 punktów (80,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Spoiwa hydrauliczne to zestaw spoiw, które po zmieszaniu z wodą twardnieją i wiążą

A. tylko w czasie polewania wodą
B. pod wpływem wzrostu temperatury
C. na powietrzu i pod wodą
D. wyłącznie na powietrzu
Spoiwa hydrauliczne, takie jak cement czy zaprawy murarskie, są unikalną grupą materiałów budowlanych, które mają zdolność wiązania zarówno w warunkach atmosferycznych, jak i pod wodą. Ta właściwość wynika z ich składników chemicznych, które reagują z wodą, tworząc trwałe i mocne połączenia. Przykładem mogą być zaprawy cementowe stosowane w konstrukcjach hydrotechnicznych, gdzie konieczne jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości w warunkach stale narażonych na wodę. W praktyce oznacza to, że spoina hydrauliczna nie tylko wiąże w powietrzu, ale także może utwardzać się pod wodą, co jest niezbędne w przypadku budowy tam, mostów czy fundamentów w trudnych warunkach. Stosowanie spoiów hydraulicznych w inżynierii lądowej i wodnej jest zgodne z normami PN-EN 197-1, które określają wymagania dla cementów stosowanych w budownictwie. Wdrożenie tych materiałów zapewnia nie tylko wytrzymałość konstrukcji, ale także ich odporność na działanie wody i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pytanie 2

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. klinkierowe klasy 20
B. ceramiczne pełne klasy 15
C. ceramiczne pełne klasy 20
D. kratówki klasy 15
Odpowiedź "ceramiczne pełne klasy 15" jest poprawna, ponieważ zachowuje spójność z materiałem, z którego został wykonany oryginalny mur. Cegły ceramiczne pełne klasy 15 charakteryzują się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi i trwałością, co zapewnia ich kompatybilność z zaprawą cementowo-wapienną M15 używaną do budowy muru. Zastosowanie identycznego materiału jest kluczowe dla utrzymania jednorodności i stabilności strukturalnej. W praktyce, przy wymianie cegieł, szczególnie w narożnikach, kluczowe jest, aby nowo zastosowane cegły miały podobne właściwości, aby unikać problemów związanych z różnicami w rozszerzalności cieplnej czy absorpcji wilgoci. Ponadto, zachowanie klasy 15 w cegłach zapewnia odpowiednią nośność i odporność na czynniki zewnętrzne, co jest zgodne z normami budowlanymi. Warto pamiętać, że użycie cegieł o wyższej klasie, takich jak klasy 20, mogłoby wprowadzić niepożądane napięcia w strukturze muru, co w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do uszkodzeń murów.

Pytanie 3

W trakcie murowania ścian w zimowych warunkach należy podgrzać

A. wszystkie składniki zaprawy przed ich połączeniem
B. zaprawę po połączeniu wszystkich składników
C. jedynie piasek
D. tylko wodę i piasek
Odpowiedzi wskazujące na podgrzewanie wszystkich składników zaprawy lub tylko piasku bazują na nieporozumieniu dotyczących właściwego procesu przygotowania zaprawy w zimie. Podgrzewanie wszystkich składników przed wymieszaniem, mimo że teoretycznie mogłoby wydawać się sensowne, może prowadzić do problemów z kontrolą temperatury oraz niejednorodnością mieszanki. W rzeczywistości kluczowe jest, aby podgrzać tylko wodę oraz piasek, ponieważ to właśnie te składniki mają największy wpływ na szybkość wiązania i jakość zaprawy. Podgrzewanie zaprawy po wymieszaniu wszystkich składników jest również niewłaściwym podejściem, ponieważ nie można w ten sposób efektywnie kontrolować temperatury i jednorodności mieszanki, co może prowadzić do powstawania pęknięć i osłabienia muru. Ogrzewanie tylko piasku nie zapewnia odpowiedniej temperatury dla wody, która jest kluczowym składnikiem zaprawy. W przypadku niskiej temperatury, zmniejszenie ilości ciepła w mieszance może skutkować opóźnieniami w procesie wiązania i zwiększeniem ryzyka uszkodzeń, co jest sprzeczne z najlepszymi praktykami budowlanymi. Dlatego ważne jest, aby rozumieć zasady zachowania ciepła i optymalizacji procesu murowania, aby uniknąć błędów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w późniejszym okresie eksploatacji budowli.

Pytanie 4

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. główkowym.
B. krzyżykowym.
C. kowadełkowym.
D. wozówkowym.
Odpowiedź "wozówkowym" jest prawidłowa, ponieważ wiązanie wozówkowe to technika murowania, w której cegły są układane w każdym kolejnym rzędzie przesunięte o połowę swojej długości w stosunku do cegieł w rzędzie poniżej. Takie podejście nie tylko zwiększa estetykę muru, ale także jego stabilność i wytrzymałość. Przesunięcie cegieł w wozówkowym wiązaniu jest kluczowe, ponieważ zapewnia lepszą dystrybucję obciążeń, co jest ważne w przypadku struktur narażonych na różnorodne siły, takie jak wiatry czy ramię grawitacyjne. W praktyce, ten typ wiązania jest szeroko stosowany w budownictwie, szczególnie w przypadku murów z cegły, ponieważ umożliwia efektywne wykończenie oraz minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć. Warto również zauważyć, że dobrą praktyką jest stosowanie wiązania wozówkowego w projektach wymagających wysokiej trwałości, takich jak mury oporowe czy elewacje budynków. Przykładem zastosowania może być renowacja starych budynków, gdzie zachowanie historycznego stylu wymaga precyzyjnego odwzorowania tradycyjnych metod murowania.

Pytanie 5

Która z poniższych cech jest typowa dla nowo przygotowanej zaprawy?

A. Podatność na ścieranie
B. Urabialność
C. Mrozoodporność
D. Wytrzymałość na ściskanie
Urabialność świeżo zarobionej zaprawy jest kluczowym parametrem, który determinuje jej łatwość w obróbce i formowaniu. Oznacza to, że zaprawa powinna być odpowiednio plastyczna, co ułatwia jej rozprowadzanie, wypełnianie form oraz przyczepność do podłoża. W praktyce, dobra urabialność wpływa na efektywność pracy budowlanej, pozwalając na łatwiejsze nakładanie zaprawy na różne powierzchnie oraz zapewniając równomierne wypełnienie fug. W standardach branżowych, takich jak PN-EN 998-1, urabialność jest jednym z kluczowych kryteriów oceny jakości zapraw murarskich. Przykładowo, w przypadku zapraw stosowanych do klinkieru czy kamienia naturalnego, konieczne jest, aby ich urabialność była dostosowana do konkretnych warunków aplikacji. W kontekście budownictwa, urabialność ma również wpływ na ostateczną wytrzymałość mechaniczną materiału, ponieważ nieodpowiednio urabiana zaprawa może prowadzić do powstania pustek lub nierówności, co negatywnie wpływa na trwałość konstrukcji.

Pytanie 6

Kiedy wykonuje się poziomą izolację przeciwwilgociową na ścianie fundamentowej?

A. z folii paroizolacyjnej
B. z papy asfaltowej
C. ze styropianu
D. z polistyrenu ekstrudowanego
Pozioma izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej jest kluczowym elementem zapewniającym trwałość i stabilność budynku. Wykonanie tej izolacji z papy asfaltowej jest powszechną praktyką, ponieważ ten materiał charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć oraz doskonałymi właściwościami hydroizolacyjnymi. Papa asfaltowa jest materiałem, który można łatwo aplikować na różnych powierzchniach, co czyni ją idealnym rozwiązaniem przy izolacji fundamentów. W praktyce, papa asfaltowa może być stosowana w różnych warunkach, na przykład w obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Aby zapewnić skuteczność izolacji, należy stosować papę asfaltową zgodnie z zaleceniami producentów oraz normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13707, które określają odpowiednie metody aplikacji i wymagania materiałowe. Dodatkowo, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża oraz o stosowaniu materiałów dodatkowych, takich jak kleje i masy uszczelniające, które mogą zwiększyć skuteczność izolacji.

Pytanie 7

Jakie ściany powinny być zbudowane z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz niewielką gęstością pozorną?

A. Piwniczne
B. Nośne
C. Fundamentowe
D. Osłonowe
Ściany osłonowe to w sumie dość ważny element budynków. Dają nam izolację, co oznacza, że chronią wnętrze przed złymi warunkami pogodowymi. Jak to działa? Jeśli zrobimy je z materiałów, które słabo przewodzą ciepło i mają niską gęstość, to jest to świetny sposób na to, żeby nie tracić ciepła zimą i nie nagrzewać się za mocno latem. Wełna mineralna, styropian, różne panele izolacyjne – to przykłady takich materiałów. Używanie ich w ścianach osłonowych to też zgodne z normami budowlanymi, które mówią, jakie powinny być wymagania dotyczące izolacji cieplnej. Moim zdaniem, dobra izolacja może naprawdę obniżyć koszty ogrzewania i poprawić komfort w pomieszczeniach. Warto też wspomnieć, że efektywność izolacji wpływa na klasę energetyczną budynku, co teraz jest dość istotne, patrząc na przepisy o zrównoważonym budownictwie. Dobrze zaprojektowane ściany osłonowe nie tylko poprawiają efektywność energetyczną, ale też wpływają na trwałość i estetykę budynku.

Pytanie 8

Aby wykonać tynk ciągniony, należy zastosować

A. paki oraz profilowane kielnie
B. pneumatyczne urządzenia natryskowe
C. stalowe listewki kierunkowe
D. profile przesuwane po prowadnicach
Wybór innych narzędzi, takich jak pneumatyczne aparaty natryskowe, nie jest zbyt trafiony, jeśli chodzi o tynk ciągniony. Te aparaty, chociaż użyteczne w innych metodach, nie dają takiej kontroli nad grubością i równomiernością, jak profile na prowadnicach. Są bardziej do tynków natryskowych, gdzie trzeba inaczej aplikować materiał. A kierunkowe listwy stalowe? No, mogą wytyczać linie, ale do metody ciągnionej nie są za specjalne, bo tam chodzi o precyzyjność i płynność. Użycie pac czy profilowanych kielni też nie ma sensu w tym kontekście, bo służą do ręcznego wygładzania, a nie zapewniają takiej wydajności jak te profile. Zrozumienie technik tynkarskich to klucz do dobrego wykończenia, a dobór narzędzi ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu. Jak się wybierze złe narzędzia, to nie tylko obniża jakość, ale może też wydłużyć czas pracy i podnieść koszty.

Pytanie 9

Jeżeli do wymurowania ścian zaplanowano 6 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M 7 i 17 m3 zaprawy cementowej M 12, to łączny koszt zakupu zapraw, zgodnie z cennikiem, wyniesie

Cennik zakupu zapraw
zaprawa cementowo-wapienna M 7– 175,00 zł/m3
zaprawa cementowa M 12– 200,00 zł/m3
A. 4 600,00 zł
B. 3 400,00 zł
C. 2 975,00 zł
D. 4 450,00 zł
Aby obliczyć łączny koszt zakupu zapraw, niezbędne jest przemnożenie ilości zaprawy przez ich cenę jednostkową, co stanowi standardową praktykę w zarządzaniu kosztami budowy. W opisywanym przypadku mamy 6 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M 7 i 17 m3 zaprawy cementowej M 12. Każdy z tych typów zapraw ma różne ceny, które powinny być znane z cennika. Pomnożenie objętości zaprawy przez jednostkową cenę daje koszt dla każdej z zapraw. Następnie, poprzez zsumowanie tych dwóch wartości, uzyskujemy łączny koszt zakupu. Przykładowo, jeżeli cena jednostkowa zaprawy M 7 wynosi 300 zł/m3, a zaprawy M 12 550 zł/m3, to koszt wynosi odpowiednio 1800 zł dla M 7 oraz 9350 zł dla M 12, co daje łączny koszt 11150 zł. Poprawne podejście do obliczeń kosztów materiałowych jest kluczowe w procesie budowlanym, ponieważ wpływa na ostateczny budżet projektu oraz jego rentowność. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie ewentualnych zniżek lub kosztów dodatkowych, co może pomóc w dokładniejszym szacowaniu.

Pytanie 10

Tynki doborowe to tynki standardowe

A. trójwarstwowymi o równej i bardzo gładkiej powierzchni
B. trójwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
C. dwuwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
D. dwuwarstwowymi o równej i gładkiej powierzchni
Wybór tynków dwuwarstwowych, jak sugerują niektóre odpowiedzi, jest niezgodny z definicją tynków doborowych, które wymagają zaawansowanego podejścia w budowie. Tynki dwuwarstwowe składają się z warstwy podkładowej oraz wykończeniowej, co nie zapewnia takich samych właściwości funkcjonalnych i estetycznych, jak tynki trójwarstwowe. Warstwa zbrojona, obecna w tynkach trójwarstwowych, ma na celu nie tylko wzmocnienie struktury, ale również poprawę izolacyjności akustycznej i termicznej, co jest kluczowe w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Ponadto, tynki dwuwarstwowe zazwyczaj prowadzą do uzyskania powierzchni mniej gładkiej, co może skutkować problemami przy dalszym wykańczaniu ścian. Odrzucenie tynków gładkich w kontekście tynków doborowych wskazuje na niedostateczne zrozumienie istoty tych systemów. Wiele osób myli także tynki gładkie z tynkami o powierzchni szorstkiej, co prowadzi do błędnych wniosków dotyczących ich zastosowania i właściwości. Aby uniknąć takich pomyłek, ważne jest, aby zrozumieć różnice między różnymi typami tynków oraz ich wpływ na jakość wykończenia wnętrz. Zastosowanie niewłaściwego typu tynku może nie tylko obniżyć estetykę pomieszczenia, ale także wpłynąć na jego trwałość oraz energooszczędność.

Pytanie 11

Na podstawie informacji podanych w tabeli określ minimalną grubość tynku mozaikowego, wykonanego produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 4,0 mm
B. 2,0 mm
C. 3,0 mm
D. 5,0 mm
Minimalna grubość tynku mozaikowego, wykonana produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej, wynosi 4,0 mm, co wynika z dokumentacji technicznej oraz standardów branżowych dotyczących wykończeń elewacyjnych. Grubość tynku jest kluczowa nie tylko dla estetyki, ale także dla jego funkcji ochronnych i izolacyjnych. Grubsza warstwa tynku wpływa na lepsze właściwości termiczne i akustyczne, co jest istotne w kontekście budownictwa energooszczędnego. W praktyce oznacza to, że stosowanie się do zdefiniowanej grubości pozwala na uniknięcie problemów z pękaniem, łuszczeniem się czy kruszeniem tynku w okresie zmiennych warunków pogodowych. Dla projektantów i wykonawców istotne jest przestrzeganie wytycznych producenta, co zapewnia długotrwałość i estetykę elewacji. Warto również pamiętać, że różne odmiany tynków mogą mieć różne wymagania, dlatego zawsze należy odnosić się do specyfikacji dostarczonej przez producenta, aby maksymalizować efektywność i trwałość zastosowanych rozwiązań.

Pytanie 12

Jaki element architektoniczny przedstawiony jest na fotografii?

Ilustracja do pytania
A. Rygiel.
B. Gzyms.
C. Pilaster.
D. Cokół.
Gzyms jest kluczowym elementem architektonicznym, który pełni zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Na zdjęciu widoczny jest poziomy występ, typowy dla gzymsów, które często znajdują się na zewnętrznych krawędziach budynków. Gzymsy mogą być profilowane, co dodaje im charakteru i dekoracyjności. Poza aspektami wizualnymi, gzymsy pełnią funkcję odprowadzania wody deszczowej, co chroni mury przed zawilgoceniem i erozją. W praktyce architektonicznej, zastosowanie gzymsu można zaobserwować w różnych stylach architektonicznych, od klasycyzmu po modernizm. Warto również zauważyć, że gzymsy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak kamień, beton czy drewno, co pozwala na szeroką gamę zastosowań i estetyki. Współczesne budynki często wykorzystują gzymsy w sposób innowacyjny, łącząc tradycję z nowoczesnym wzornictwem, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w projektowaniu architektonicznym.

Pytanie 13

Który z rodzajów tynków dekoracyjnych charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą strukturą, przypominającą polerowany kamień?

A. Stiuk
B. Sztablatura
C. Sztukateria
D. Sgraffito
Stiuk to tynk szlachetny, który charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą powierzchnią, co sprawia, że imituje polerowany kamień. Jest stosowany w architekturze zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, często w eleganckich wnętrzach lub jako element dekoracyjny fasad budynków. Proces jego aplikacji wymaga dużej precyzji i doświadczenia, ponieważ polega na nakładaniu wielu warstw specjalnie przygotowanej masy tynkarskiej, która po wyschnięciu jest szlifowana i polerowana. Przykładowo, stiuk często spotyka się w klasycznych pałacach oraz kościołach, gdzie elewacje lub wnętrza mają naśladować drogie materiały kamienne, co podnosi prestiż budowli. Dobrze wykonany stiuk nie tylko nadaje estetyczny wygląd, ale również zapewnia trwałość i odporność na różne czynniki atmosferyczne, co czyni go popularnym wyborem wśród architektów i projektantów.

Pytanie 14

Określona stawka robocizny za 1 m2wykonania tynku maszynowego cementowo-wapiennego wynosi 20 zł, natomiast koszt materiałów to 15 zł/ m2. Oblicz całkowity wydatek na tynkowanie 300 m2ścian?

A. 6 000 zł
B. 10 500 zł
C. 4 500 zł
D. 15 000 zł
Aby obliczyć całkowity koszt tynkowania 300 m² ścian, należy uwzględnić zarówno stawkę robocizny, jak i koszt materiału. Stawka robocizny za 1 m² wynosi 20 zł, co w przypadku 300 m² daje 300 m² * 20 zł/m² = 6000 zł. Koszt materiału wynosi 15 zł za m², co dla 300 m² daje 300 m² * 15 zł/m² = 4500 zł. Sumując te dwa koszty, otrzymujemy całkowity koszt tynkowania: 6000 zł + 4500 zł = 10500 zł. Taki sposób obliczeń jest zgodny z praktykami budowlanymi, gdzie często dzieli się koszty na robociznę i materiały. Wiedza o tym, jak obliczać całkowite koszty projektów budowlanych, jest niezwykle ważna dla planowania budżetu oraz negocjacji z podwykonawcami. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie wydatków oraz optymalizację kosztów, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 15

Aby nałożyć tynk zwykły na suficie, jakie narzędzia są wymagane?

A. deska z trzonkiem i kielnią
B. deska z trzonkiem oraz packa
C. czerpak tynkarski i packa
D. kielnia i listwa tynkarska
Wybór narzędzi do narzutu tynku jest kluczowy dla uzyskania wysokiej jakości wykończenia. Odpowiedzi wskazujące na stosowanie czerpaka tynkarskiego oraz packi są nieprawidłowe, ponieważ te narzędzia nie są przeznaczone do aplikacji tynku na suficie. Czerpak tynkarski jest najczęściej używany do przygotowania mieszanki tynkarskiej, ale jego forma i kształt nie pozwalają na precyzyjne nakładanie tynku na dużą powierzchnię, taką jak sufit. Packa, która jest bardziej odpowiednia do wygładzania powierzchni, nie jest wystarczająco elastyczna, aby efektywnie rozprowadzić materiał w ruchu roboczym. Z kolei lista tynkarska, mimo że może być używana w pewnych zastosowaniach, nie zastąpi funkcji deski z trzonkiem. Dodatkowo, niepoprawne podejście do narzutu tynku może prowadzić do problemów takich jak nierówności, pęknięcia czy złe przyleganie tynku do podłoża. Wybór niewłaściwych narzędzi może wynikać z braku wiedzy na temat procesów tynkarskich oraz złych praktyk w branży budowlanej. Dlatego istotne jest, aby każdy wykonawca posiadał solidną wiedzę na temat narzędzi oraz umiejętności ich właściwego zastosowania zgodnie z normami i standardami obowiązującymi w budownictwie.

Pytanie 16

Jak powinno się zregenerować stare, odpryskujące tynki?

A. Nałożyć na nie warstwę gładzi
B. Pokryć je warstwą zaczynu wapiennego
C. Skuć je i uzupełnić nowym tynkiem
D. Pomalować je farbą silikatową
Skuwanie starych tynków i ich uzupełnianie nowym tynkiem jest kluczowym krokiem w przywracaniu estetyki oraz funkcjonalności ścian. Stare tynki, które łuszczą się, mogą być wynikiem wielu czynników, takich jak wilgoć, nieodpowiednia aplikacja, a także naturalne procesy starzenia się materiałów budowlanych. Skuwanie pozwala na usunięcie uszkodzonego tynku oraz zapewnia lepszą przyczepność nowego materiału do podłoża. Po skuć, należy dokładnie oczyścić powierzchnię z resztek starego tynku, kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto również zainstalować hydroizolację, jeśli problem wilgoci jest istotny, co jest zgodne z dobrą praktyką budowlaną. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, można nałożyć nowy tynk, dostosowany do konkretnej aplikacji, co zapewni trwałość i estetykę na długie lata. Dodatkowo, przed aplikacją, warto skonsultować się z ekspertami lub zapoznać się z lokalnymi normami budowlanymi, aby wybrać odpowiedni materiał i metodę aplikacji.

Pytanie 17

Na ilustracji przedstawiono etap badania konsystencji mieszanki betonowej metodą

Ilustracja do pytania
A. Ve-be.
B. opadu stożka.
C. stolika rozpływowego.
D. oznaczania stopnia zagęszczalności.
Odpowiedź "opadu stożka" jest prawidłowa, ponieważ na ilustracji widać typowy sprzęt używany w tej metodzie, czyli stożek Abramsa. Metoda opadu stożka jest szeroko stosowana do oceny konsystencji mieszanki betonowej, umożliwiając określenie, jak dobrze beton zachowuje się po wlaniu do formy. Proces polega na napełnieniu stożka betonem, następnie jego usunięciu, co pozwala na zmierzenie wysokości opadu mieszanki. Zmiana wysokości opadniętego betonu względem wysokości stożka pozwala na uzyskanie wartości miary, która jest kluczowa w kontekście wielu zastosowań budowlanych. Przykładowo, w budownictwie inżynieryjnym, gdzie wymaga się różnych klas konsystencji betonu, metoda opadu stożka staje się nieodzowna, aby zapewnić odpowiednią jakość i trwałość konstrukcji. Według norm PN-EN 12350, przeprowadzenie takiego testu jest elementem standardowej procedury badawczej, gwarantującej, że beton spełnia wymagania dotyczące jego właściwości użytkowych.

Pytanie 18

Na podstawie danych zawartych w przedstawionej tabeli wskaż, ile piasku należy użyć do przygotowania 1 m3 zaprawy wapiennej o proporcji objętościowej składników 1:3 z użyciem ciasta wapiennego.

Proporcje i ilość składników na 1 m³ zaprawy wapiennej
Stosunek objętościowy wapna do piaskuMarka zaprawy [MPa]Ciasto wapienne [m³]Piasek [m³]Woda [dm³]
1 : 1,50,40,5100,76537
1 : 20,40,4300,86050
1 : 30,20,3200,960100
1 : 3,50,20,2800,980130
1 : 4,50,20,2241,010166
A. 1,080 m3
B. 0,980 m3
C. 0,320 m3
D. 0,960 m3
Wybór innej odpowiedzi może wynikać z kilku typowych błędów myślowych, które należy omówić, aby lepiej zrozumieć, dlaczego te odpowiedzi są niepoprawne. Na przykład, odpowiedź 0,980 m3 może sugerować, że osoba odpowiadająca przyjęła założenie, że ciasto wapienne i piasek muszą być stosowane w równych proporcjach, co jest niezgodne z danymi tabeli. Alternatywne wybory, takie jak 0,320 m3, wskazują na nieprawidłowe zrozumienie proporcji składników, ponieważ ta wartość odpowiada wyłącznie ilości ciasta wapiennego, a nie piasku. Istnieje także możliwość, że osoba odpowiadająca pomyliła jednostki miar lub nie uwzględniła, że całkowita objętość zaprawy to suma wszystkich składników. Tego rodzaju błędy są powszechne, zwłaszcza w przypadku osób, które nie mają doświadczenia w pracy z materiałami budowlanymi. W rzeczywistości, odpowiednia ilość piasku jest kluczowa dla uzyskania pożądanej struktury zaprawy, a nieprawidłowe proporcje mogą prowadzić do obniżenia jej wytrzymałości i trwałości, co jest szczególnie istotne w kontekście zastosowań budowlanych. Zrozumienie tych zagadnień jest istotne nie tylko w teorii, ale także w praktyce budowlanej, gdzie błędy w obliczeniach mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w trakcie realizacji projektów.

Pytanie 19

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Żelbet.
B. Tynk.
C. Szkło.
D. Tworzywo sztuczne.
Odpowiedź 'Szkło' jest poprawna, ponieważ oznaczenie rysunkowe przedstawione na zdjęciu odpowiada normie PN-70/B-01030, która reguluje graficzne przedstawianie materiałów w rysunkach technicznych. Zastosowanie odpowiednich symboli jest kluczowe w projektowaniu, ponieważ pozwala na jednoznaczne identyfikowanie materiałów budowlanych, co jest niezbędne w procesie budowlanym. Szkło, jako materiał, jest szeroko wykorzystywane w architekturze i budownictwie ze względu na swoje właściwości estetyczne oraz funkcjonalne. Na przykład, w projektach nowoczesnych budynków, szkło jest często używane jako element elewacji, co pozwala na uzyskanie efektu przejrzystości i optycznego powiększenia przestrzeni. Dodatkowo, w dokumentacji projektowej, stosowanie standardowych oznaczeń wpływa na zrozumiałość i komunikację w zespole projektowym oraz wśród wykonawców, co zmniejsza ryzyko pomyłek i nieporozumień.

Pytanie 20

Na którym rysunku przedstawiono strop Fert?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. C.
C. D.
D. A.
Strop Fert to innowacyjne rozwiązanie w budownictwie, które wykorzystywane jest w konstrukcjach żelbetowych. Jego unikalna konstrukcja opiera się na prefabrykowanych płytach żelbetowych, które charakteryzują się wypustkami, umożliwiającymi skuteczne zgrzewanie z monolityczną wylewką betonową. Dzięki temu, strop Fert tworzy jednorodną i wytrzymałą konstrukcję, która jest zdolna do przenoszenia znacznych obciążeń. Wykorzystanie tego typu stropów jest szczególnie popularne w budownictwie wielorodzinnym oraz obiektach użyteczności publicznej, gdzie istotna jest nie tylko nośność, ale i izolacja akustyczna oraz termiczna. Strop Fert spełnia normy PN-EN 1992, które określają zasady projektowania konstrukcji żelbetowych, a jego zastosowanie przyczynia się do podniesienia efektywności energetycznej budynków. Dodatkowo, prefabrykacja elementów stropu pozwala na skrócenie czasu realizacji budowy oraz zwiększenie precyzji wykonania, co jest zgodne z nowoczesnymi trendami w budownictwie.

Pytanie 21

Aby zapewnić odpowiednią przyczepność tynku do ceglanego muru, konieczne jest

A. nanosić na mur preparat poprawiający przyczepność
B. wykonać mur z pełnymi spoinami
C. nanosić na mur rzadką zaprawę z wapna
D. wykonać mur z niepełnymi spoinami
Wykonanie muru na niepełne spoiny to najlepsza praktyka, jeśli chodzi o zapewnienie dobrej przyczepności tynku do muru z cegieł. Spoiny niepełne pozwalają na lepsze wnikanie zaprawy tynkarskiej w przestrzenie między cegłami, co skutkuje większą powierzchnią kontaktu pomiędzy tynkiem a murem. Dzięki temu uzyskuje się solidniejsze połączenie, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki wykończenia. W standardach budowlanych często zaleca się stosowanie niepełnych spoin w kontekście prac tynkarskich, co potwierdzają normy dotyczące budownictwa, takie jak PN-EN 1996-1-1. Przykładowo, w praktyce budowlanej, podczas tynkowania murów z cegły, niepełne spoiny również umożliwiają lepsze odprowadzenie wilgoci, co jest istotne dla zapobiegania powstawaniu pleśni. Stosowanie tej metody tynkowania najlepiej jest również udokumentować w projektach budowlanych, aby mieć pewność, że wykonawcy będą stosować się do ustalonych zasad.

Pytanie 22

Sprzętu przedstawionego na rysunku używa się do transportu

Ilustracja do pytania
A. mieszanki betonowej.
B. drogowych mas bitumicznych.
C. cementu luzem.
D. suchych mieszanek zapraw tynkarskich.
Betonomieszarka, przedstawiona na zdjęciu, jest specjalistycznym urządzeniem wykorzystywanym do transportu i przygotowania mieszanki betonowej na placu budowy. Jej konstrukcja pozwala na efektywne mieszanie składników, takich jak cement, piasek i kruszywo, co zapewnia uzyskanie jednorodnej mieszanki. To zagadnienie jest kluczowe w budownictwie, ponieważ jakość betonu determinowana jest zarówno przez proporcje składników, jak i przez sposób ich mieszania. Betonomieszarki są standardowo używane w dużych projektach budowlanych, gdzie ilość betonu potrzebna do realizacji robót budowlanych jest znaczna. Istotnym atutem tego sprzętu jest mobilność – betonomieszarki mogą być przetransportowane blisko miejsca użycia, co minimalizuje czas potrzebny na dowóz materiału oraz zwiększa efektywność prac budowlanych. W praktyce, korzystając z betonomieszarek, można również dostosować recepturę betonu w zależności od wymagań projektu, co jest zgodne z aktualnymi normami budowlanymi i dobrymi praktykami w branży.

Pytanie 23

Wylicz koszt wymiany pięciu okien o wymiarach 120×150 cm każde, jeśli cena jednostkowa tej usługi to 65,00 zł/m.

A. 1560,00 zł
B. 1950,00 zł
C. 1404,00 zł
D. 1755,00 zł
Żeby obliczyć, ile kosztuje wymiana pięciu okien o wymiarach 120x150 cm, najpierw trzeba policzyć pole jednego okna. To proste – 120 cm razy 150 cm daje nam 18000 cm². Potem przeliczamy to na metry kwadratowe, dzieląc przez 10000, co daje 1,8 m² na jedno okno. Jak już mamy pięć okien, to całkowite pole wychodzi 5 razy 1,8 m², czyli 9 m². Koszt za metr kwadratowy to 65 zł, więc całkowity koszt wymiany tych okien to 9 m² razy 65 zł, co daje 585 zł. Pamiętaj, że zawsze musisz sprawdzić jednostki, żeby uniknąć błędów. To może się wydawać nudne, ale w praktyce wiedza o kosztach materiałów i robocizny jest kluczowa do dobrego planowania budżetu. Precyzyjne obliczenia pomagają lepiej zarządzać finansami w budownictwie.

Pytanie 24

Jakie narzędzie powinno się zastosować do usunięcia nadmiaru zaprawy podczas ręcznego tynkowania?

A. Kielni murarskiej
B. Łaty
C. Czerpaka tynkarskiego
D. Pacy
Łata jest kluczowym narzędziem używanym podczas tynkowania ręcznego, ponieważ umożliwia równomierne i precyzyjne ściągnięcie nadmiaru zaprawy. Dzięki jej długości oraz prostokątnej budowie, łatwiej jest uzyskać gładką powierzchnię, co jest niezbędne dla estetyki i jakości tynku. Użycie łaty pozwala na jednoczesne kontrolowanie grubości nałożonej zaprawy oraz eliminację nierówności, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie. W praktyce, po nałożeniu zaprawy, łatę należy przesunąć w poziomie, przesuwając ją wzdłuż ściany, co powoduje usunięcie nadmiaru materiału i formowanie gładkiej powierzchni. Warto również pamiętać, że wybór odpowiedniej długości łaty powinien być uzależniony od wymiarów tynku oraz stopnia skomplikowania powierzchni. W standardach budowlanych zwraca się uwagę na konieczność zachowania równych krawędzi tynku, co jest możliwe dzięki umiejętnemu posługiwaniu się tym narzędziem.

Pytanie 25

Oblicz wydatki związane z zaprawą niezbędną do budowy ścian o powierzchni 50 m2 z ceramicznych pustaków, jeśli cena 1 m3 zaprawy wynosi 146,00 zł, a do stworzenia 1 m2 ściany potrzeba 0,046 m3 zaprawy?

A. 230,00 zł
B. 730,00 zł
C. 335,80 zł
D. 671,80 zł
Aby obliczyć koszt zaprawy potrzebnej do wykonania ścian o powierzchni 50 m², musimy najpierw określić, ile m³ zaprawy jest wymagane na tę powierzchnię. Z danych wynika, że do wykonania 1 m² ściany potrzeba 0,046 m³ zaprawy. Zatem, dla 50 m² zaprawy potrzebujemy: 50 m² * 0,046 m³/m² = 2,3 m³ zaprawy. Koszt 1 m³ zaprawy wynosi 146,00 zł, więc całkowity koszt zaprawy to: 2,3 m³ * 146,00 zł/m³ = 335,80 zł. Taki sposób obliczania kosztów materiałów budowlanych jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia pozwalają na efektywne planowanie budżetu oraz minimalizację strat materiałowych. Używanie dokładnych danych dotyczących zużycia materiałów jest kluczowe dla oszacowania całkowitych kosztów projektu, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie.

Pytanie 26

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wynosi koszt zakupu 1 m3 zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych zgodnie z drugą pozycją kosztorysu?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 233,64 zł
B. 318,60 zł
C. 148,68 zł
D. 174,64 zł
Koszt zakupu 1 m³ zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych wynosi 148,68 zł, co można znaleźć w drugiej pozycji kosztorysu. Ta suma pozostaje zgodna z aktualnymi standardami w branży budowlanej, gdzie cena materiałów jest kluczowym elementem planowania budżetu. Wybór odpowiednich materiałów, takich jak zaprawa wapienna M1, jest istotny nie tylko ze względu na koszty, ale również na właściwości techniczne, jakie one oferują. Zaprawa wapienna charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością, co jest kluczowe w przypadku tynków zewnętrznych, gdzie możliwość odparowania wilgoci jest niezbędna dla zachowania trwałości i estetyki wykończenia. W kontekście kosztorysowania, zrozumienie, jak oblicza się koszty jednostkowe oraz ich wpływ na całkowity budżet projektu, jest niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej. Przykładowo, przy dużych projektach budowlanych, różnice w cenach materiałów mogą znacznie wpłynąć na końcowy koszt budowy, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie analizować każdy wpis w kosztorysie.

Pytanie 27

Jaką część konstrukcyjną należy umieścić bezpośrednio nad otworem okiennym?

A. Gzyms
B. Filar międzyokienny
C. Ławę podokaenną
D. Nadproże
Nadproże to naprawdę istotny element w budowie, który montujemy tuż nad oknem. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń z góry, żeby ściana była stabilna i nie zaczęły się robić pęknięcia. Z praktyki wiem, że najczęściej robimy je z betonu, stali, a czasami też z drewna, zależnie od tego, co jest w projekcie. Ważne, żeby nadproże było dobrze zaprojektowane, bo jego rozmiar i nośność muszą pasować do obciążeń, które będzie musiało wytrzymać. W budownictwie mamy takie normy, jak Eurokody, które podkreślają, że trzeba przeprowadzić obliczenia, aby upewnić się, że wszystko będzie bezpieczne i trwałe. Dobrze też pamiętać o izolacji termicznej nadproża, bo to znacznie poprawia efektywność energetyczną budynku.

Pytanie 28

Jakie wskazanie sygnalizuje odrywanie się tynku od podstawy?

A. Widoczne zgrubienie na powierzchni tynku
B. Dostrzegalne pęknięcie na powierzchni tynku
C. Łatwość w zarysowaniu powierzchni tynku za pomocą ostrza
D. Głuchy dźwięk podczas stukania w tynk młotkiem
Głuchy odgłos przy ostukiwaniu tynku młotkiem jest jednoznacznym wskaźnikiem odwarstwienia tynku od podłoża. Tego rodzaju dźwięk powstaje, gdy przestrzeń między tynkiem a jego podłożem jest pusta, co prowadzi do zmiany akustyki dźwięku. W praktyce, przy wykonywaniu prac remontowych, fachowcy często wykorzystują tę metodę jako szybką i efektywną technikę diagnostyczną. Zgodnie z normami budowlanymi, odwarstwienie powinno być usunięte przed dalszymi pracami, aby uniknąć problemów w przyszłości, takich jak pękanie tynku czy zagrzybienie. Działania naprawcze obejmują usunięcie luźnego tynku, przygotowanie podłoża oraz nałożenie nowego tynku zgodnie z zaleceniami producenta. Dobrą praktyką jest również kontrolowanie stanu tynku w regularnych odstępach czasu, co pozwoli na wczesne wykrywanie problemów i ich skuteczne rozwiązanie.

Pytanie 29

Aby przeprowadzać ocieplanie dachów z drewna, należy używać

A. płyty wiórowo-cementowej
B. płyty gipsowo-włóknowej
C. wełny mineralnej
D. włókna celulozowego
Wełna mineralna to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który jest często stosowany do ociepleń dachów o konstrukcji drewnianej. Jej główne zalety to wysoka odporność na ogień, niska przewodność cieplna oraz dobra akustyka. Wełna mineralna jest również odporna na wilgoć, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w przypadku dachów, gdzie może występować kondensacja pary wodnej. Zgodnie z normą PN-EN ISO 6946, wełna mineralna przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków, a jej użycie w konstrukcjach drewnianych jest zgodne z dobrymi praktykami w budownictwie. Przykładem zastosowania wełny mineralnej może być ocieplanie poddaszy, gdzie materiał ten jest umieszczany między krokwiami. Dodatkowo, wełna mineralna jest łatwa w obróbce, co ułatwia montaż oraz minimalizuje straty materiałowe, co jest istotne w kontekście zrównoważonego budownictwa. Jej chropowata struktura sprzyja również poprawie jakości powietrza wewnętrznego, co jest istotnym aspektem nowoczesnych standardów budowlanych.

Pytanie 30

Który z elementów architektonicznych ściany przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Pilaster.
B. Filar.
C. Ryzalit.
D. Wykusz.
Wybór pilastra, filara czy wykusza jest nieprawidłowy z kilku powodów, które warto szczegółowo omówić. Pilaster to półkolumna wbudowana w ścianę, która służy głównie jako dekoracyjny element, często stosowany w klasycznej architekturze. Jego funkcja różni się od ryzalitu, który jest bardziej wyrazistym i przestrzennym elementem, nie tylko dekoracyjnym, ale też architektonicznym wzmacniającym strukturę budynku. Filar, z drugiej strony, to samodzielny element konstrukcyjny, który podtrzymuje stropy lub łuki. W przeciwieństwie do ryzalitu, filar nie występuje jako element wysunięty w płaszczyznę ściany, lecz stanowi integralną część konstrukcji. Wykusz również nie jest właściwą odpowiedzią, gdyż jest to wysunięta część pomieszczenia, a nie samej ściany, co odzwierciedla inną funkcję: wyeksponowanie widoków lub przestrzeni. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych terminów i ich funkcji w kontekście architektonicznym, co prowadzi do nieporozumień w interpretacji. Zrozumienie różnic między tymi elementami jest kluczowe dla każdego, kto pragnie zgłębiać architekturę i projektowanie przestrzenne.

Pytanie 31

Na podstawie wyciągu ze Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST wskaż, ile litrów zaprawy gipsowej można uzyskać z 20 kg worka suchej, gotowej mieszanki?

Szczegółowa Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST
(wyciąg)
B.3.03. Tynk gipsowy
Dane techniczne:
- średnia grubość tynku: 10 mm (grubość min.8 mm)
- ciężar nasypowy: 800kg/m3
- uziarnienie: do 1,2 mm
- wydajność: 100 kg = 125 l zaprawy
- zużycie: 0,8 kg na mm i m2
- czas schnięcia: średnio około 14 dni
A. 2,51
B. 5,01
C. 25,01
D. 50,01
Odpowiedź 25,01 l jest poprawna, ponieważ wynika z właściwego przeliczenia masy suchej mieszanki na objętość zaprawy. Zgodnie z danymi technicznymi w Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, stosunek masy do objętości wynosi 100 kg do 125 l. Oznacza to, że na każdy kilogram suchej mieszanki przypada 1,25 l zaprawy. W przypadku 20 kg suchej mieszanki, obliczenia są proste: 20 kg x 1,25 l/kg = 25 l. Tę wartość można również zaokrąglić do 25,01 l, co jest zgodne z wymaganiami technicznymi dotyczącymi precyzyjnego podawania objętości. Wiedza ta jest istotna nie tylko w kontekście przygotowania zaprawy, ale także w planowaniu ilości materiałów budowlanych. Znajomość przeliczeń pozwala na lepsze zarządzanie kosztami projektów budowlanych oraz minimalizację odpadów, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i efektywnego gospodarowania zasobami.

Pytanie 32

Podczas budowy ścian z małych bloczków z betonu komórkowego z użyciem zaprawy o właściwościach ciepłochronnych, wskazane jest stosowanie cienkowarstwowych spoin o szerokości

A. od 3,5 do 5,0 mm
B. do 0,5 mm
C. od 5,5 do 6,5 mm
D. od 1,0 do 3,0 mm
Odpowiedź 'od 1,0 do 3,0 mm' jest prawidłowa, ponieważ podczas wznoszenia murów z drobnowymiarowych bloczków z betonu komórkowego z zastosowaniem zaprawy ciepłochronnej zaleca się stosowanie cienkich spoin, które zapewniają lepsze właściwości izolacyjne. Cienkie spoiny minimalizują mostki termiczne, co jest kluczowe w konstrukcjach energetycznych. Zastosowanie zaprawy ciepłochronnej w połączeniu z odpowiednią grubością spoin pozwala na osiągnięcie optymalnych parametrów cieplnych budynku, redukując straty energii. W praktyce, przy takiej grubości spoiny, można zastosować odpowiednie techniki murowania, które zapewnią równomierne rozłożenie zaprawy oraz jej optymalne związanie z bloczkami. Warto również wspomnieć, że przy budowie murów należy przestrzegać standardów lokalnych oraz norm budowlanych, takich jak PN-B-03002, które określają wymagania dotyczące jakości materiałów i wykonania. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie kluczowe jest osiągnięcie niskiego współczynnika przenikania ciepła, co wpływa na komfort i oszczędności energetyczne w użytkowaniu budynku.

Pytanie 33

Zgodnie z wskazówkami producenta, zużycie gotowej mieszanki tynkarskiej do nałożenia tynku o grubości 15 mm wynosi 19,5 kg/m2. Ile worków po 30 kilogramów tej mieszanki jest potrzebnych do pokrycia powierzchni 150 m2 tym tynkiem?

A. 147 worków
B. 225 worków
C. 75 worków
D. 98 worków
Odpowiedź 98 worków jest poprawna, ponieważ aby obliczyć całkowite zużycie zaprawy tynkarskiej do wykonania tynku na powierzchni 150 m², należy pomnożyć zużycie na metr kwadratowy przez całkowitą powierzchnię. W tym przypadku, zużycie wynosi 19,5 kg/m², co daje 19,5 kg/m² * 150 m² = 2925 kg. Następnie, aby obliczyć liczbę worków zaprawy potrzebnych do zakupu, należy podzielić całkowite zapotrzebowanie na kilogramy przez wagę jednego worka. Przy masie worka wynoszącej 30 kg, obliczenie wygląda następująco: 2925 kg / 30 kg/worek = 97,5 worków. Ostatecznie, zaokrąglając w górę, potrzebujemy 98 worków. Takie obliczenia są istotne w praktyce budowlanej, ponieważ precyzyjne szacowanie materiałów pozwala uniknąć niedoborów oraz nadmiaru, co z kolei przekłada się na efektywność kosztową i terminowość realizacji projektów budowlanych. Wykorzystanie standardów kalkulacyjnych w branży budowlanej, takich jak normy PN-EN, wspiera dokładność tego procesu.

Pytanie 34

Rysunek przedstawia umowne i uproszczone oznaczenie klatki schodowej w rzucie i dotyczy kondygnacji

Ilustracja do pytania
A. powtarzalnej
B. najwyższej
C. wyrównawczej
D. najniższej
Wybór odpowiedzi, która nie dotyczy kondygnacji najniższej, może wynikać z paru nieporozumień na temat architektury i układu budynków. Na przykład, wybranie kondygnacji najwyższej dotyczy przestrzeni na samej górze budynku, co w przypadku klatki schodowej prowadzącej w dół po prostu nie ma sensu. Ważne jest, żeby zrozumieć, że projektując budynek, klatki schodowe powinny umożliwiać przejście pomiędzy różnymi poziomami, a kierunek ich prowadzenia jest kluczowy dla określenia, na jakiej kondygnacji się znajdujemy. Wybierając odpowiedź, która sugeruje schody prowadzące do poziomu powtarzalnego, można się pomylić, bo powtarzalne kondygnacje zazwyczaj dotyczą wielu poziomów o tej samej funkcji, jak w biurowcach. A w przypadku odpowiedzi sugerującej kondygnację wyrównawczą, to już w ogóle nie jest zgodne z definicją, bo odnosi się do poziomów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z układem schodów. Całkiem istotne jest, żeby być świadomym, że błędne zrozumienie oznaczeń i ich kontekstu w projektowaniu budynków może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i trudności w orientacji, co w kryzysie naprawdę może być problematyczne. Dlatego warto znać właściwe terminy i rozumieć zasady projektowania budynków.

Pytanie 35

Ile worków z 25 kg suchej zaprawy murarskiej jest potrzebnych do wybudowania ściany o powierzchni 15 m2 i grubości ½ cegły, jeśli jej zużycie na mur o takiej grubości wynosi 75 kg/m2?

A. 75 worków
B. 15 worków
C. 45 worków
D. 25 worków
Aby obliczyć liczbę worków suchej zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 15 m² i grubości ½ cegły, należy najpierw zrozumieć, jakie są wymagania materiałowe. Ponieważ zużycie zaprawy wynosi 75 kg/m², obliczamy całkowite zapotrzebowanie na materiał, mnożąc powierzchnię ściany przez zużycie: 15 m² * 75 kg/m² = 1125 kg. Następnie, aby określić liczbę worków, które są dostępne po 25 kg każdy, dzielimy całkowitą wagę przez wagę jednego worka: 1125 kg / 25 kg/work = 45 worków. Taki sposób obliczeń jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie precyzyjne obliczenia materiałowe są kluczowe dla optymalizacji kosztów i uniknięcia niedoborów podczas pracy. Zastosowanie tej metody zapewnia efektywność i zgodność z normami budowlanymi.

Pytanie 36

Ile zaprawy do cienkowarstwowego murowania należy zastosować przy budowie ściany o wymiarach 3 m × 12 m z bloczków Silka Tempo o szerokości 24 cm, jeżeli zużycie zaprawy dla muru o tej grubości wynosi 1,2 kg na 1 m2?

A. 86,4 kg
B. 10,4 kg
C. 28,8 kg
D. 43,2 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o wymiarach 3 m × 12 m, najpierw musimy obliczyć powierzchnię ściany. Powierzchnia ta wynosi 3 m × 12 m = 36 m². Znając zużycie zaprawy wynoszące 1,2 kg na 1 m², możemy obliczyć całkowitą ilość zaprawy: 36 m² × 1,2 kg/m² = 43,2 kg. To obliczenie opiera się na standardach budowlanych, które zalecają przestrzeganie określonych wartości zużycia materiałów w zależności od ich grubości i rodzaju. W praktyce, odpowiednie obliczenia pozwalają uniknąć niedoborów materiałów podczas budowy oraz zapewniają odpowiednią jakość muru. Warto również pamiętać, że różne rodzaje zaprawy mogą mieć różne właściwości, co wpływa na ich zużycie, dlatego zawsze warto posiłkować się danymi producenta. Wymagania te są szczególnie istotne w przypadku budowy obiektów, gdzie precyzyjne obliczenia mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji.

Pytanie 37

Który z poniższych rodzajów tynków nie jest tynkiem mineralnym?

A. Silikatowy
B. Akrylowy
C. Gipsowy
D. Cementowy
Odpowiedź 'Akrylowy' jest prawidłowa, ponieważ tynki akrylowe nie są tynkami mineralnymi. Tynki mineralne, takie jak cementowe, gipsowe i silikatowe, są oparte na naturalnych składnikach, co sprawia, że mają różne właściwości fizyczne i chemiczne. Tynki akrylowe z kolei są wykonane na bazie żywic syntetycznych, co nadaje im elastyczność i odporność na warunki atmosferyczne. W praktyce tynki akrylowe stosuje się głównie do wykończeń zewnętrznych budynków, oferując szeroką gamę kolorów i faktur, co pozwala na dużą dowolność w aranżacji. Tynki mineralne są często stosowane w budownictwie ze względu na ich paroprzepuszczalność oraz zdolność do regulacji wilgotności, co jest kluczowe w zapewnieniu trwałości budowli. Tynki akrylowe nie posiadają tych właściwości, co czyni je mniej odpowiednimi do aplikacji w obiektach o wysokiej wilgotności lub w miejscach, gdzie wymagana jest dobra wentylacja. Ważnym aspektem jest także, że tynki akrylowe mogą być bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, co również powinno być brane pod uwagę przy ich wyborze do konkretnego zastosowania.

Pytanie 38

Izolację poziomą w budynku bez piwnicy powinno się wykonać

A. pod fundamentem i na poziomie podłogi na gruncie
B. na górnej powierzchni fundamentu i na poziomie terenu
C. pod fundamentem i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
D. na górnej powierzchni fundamentu i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
Realizacja izolacji na poziomie ławy fundamentowej jest kluczowym elementem zapewnienia właściwej ochrony budynku przed skutkami działania wód gruntowych. Wybór niewłaściwego miejsca dla wykonania izolacji, tak jak sugeruje pierwsza odpowiedź, może prowadzić do nieefektywnej ochrony. Izolacja pod ławą fundamentową nie jest wystarczająca, aby zablokować przenikanie wilgoci, ponieważ woda może gromadzić się w innych obszarach fundamentu, co prowadzi do zjawisk takich jak podsiąkanie wody. Z kolei umiejscowienie izolacji na wysokości poziomu terenu, jak w przypadku trzeciej odpowiedzi, stwarza ryzyko, że woda opadowa lub gruntowa z łatwością przedostanie się do wnętrza budynku, powodując uszkodzenia konstrukcji i problemy z wilgocią. Odpowiedź dotycząca izolacji na wysokości podłogi na gruncie jest również błędna, ponieważ nie uwzględnia praktyczne aspekty zarządzania wodami gruntowymi w danym miejscu. Właściwe podejście powinno opierać się na zasadach hydroizolacji fundamentów, które wskazują na konieczność zabezpieczenia zarówno ławy, jak i ścian fundamentowych w celu stworzenia skutecznej bariery przed wodą. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla zachowania trwałości budynku oraz bezpieczeństwa jego użytkowników.

Pytanie 39

Ile wynosi łączna objętość dwóch ław fundamentowych o przekroju poprzecznym przedstawionym na rysunku i długości 8 m każda?

Ilustracja do pytania
A. 2,240 m3
B. 22 400 m3
C. 4,480 m3
D. 44 800 m3
Poprawna odpowiedź to 4,480 m3, co zostało uzyskane poprzez dokładne obliczenie objętości dwóch ław fundamentowych. Każda z ław ma długość 8 m oraz przekrój poprzeczny o wymiarach 70 cm x 40 cm. Aby obliczyć objętość jednej ławy, należy zastosować wzór na objętość prostopadłościanu: V = długość x szerokość x wysokość. Po przeliczeniu jednostek, szerokość i wysokość ławy powinny być wyrażone w metrach, co daje 0,7 m x 0,4 m x 8 m = 2,24 m3 dla jednej ławy. Ponieważ mamy dwie ławy, należy pomnożyć tę wartość przez 2, co prowadzi do łącznej objętości 4,48 m3. Takie obliczenia są powszechnie stosowane w inżynierii budowlanej, a znajomość właściwej metodyki obliczeń jest niezbędna dla każdego inżyniera, aby zapewnić właściwą stabilność konstrukcji. Postępowanie zgodnie z normami budowlanymi oraz uwzględnienie dodatkowych czynników, takich jak rodzaj gruntu czy obciążenia, są kluczowe w projektowaniu fundamentów.

Pytanie 40

Jaką ilość zaprawy należy przygotować do otynkowania sufitu o wymiarach 4,0 m x 5,0 m, jeśli zapotrzebowanie na zaprawę tynkarską wynosi 4,5 kg na 1 m2?

A. 90,0 kg
B. 18,0 kg
C. 22,5 kg
D. 94,5 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy potrzebnej do otynkowania sufitu, najpierw musimy obliczyć jego powierzchnię. Sufit o wymiarach 4,0 m x 5,0 m ma powierzchnię równą 20 m². Następnie, wiedząc, że zużycie zaprawy tynkarskiej wynosi 4,5 kg na 1 m², możemy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię sufitu. Wzór na obliczenie zaprawy to: 20 m² x 4,5 kg/m² = 90 kg. Takie obliczenia są kluczowe w pracy budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne planowanie materiałów, co z kolei wpływa na efektywność i oszczędności w projekcie. W praktyce, znajomość kosztów materiałów i ich ilości pozwala na lepsze zarządzanie budżetem oraz uniknięcie nadmiarowych wydatków na niepotrzebne zakupy. Ważne jest także, aby przy planowaniu zaprawy tynkarskiej uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak rodzaj podłoża czy technika tynkowania, które mogą wpływać na rzeczywiste zużycie zaprawy. W związku z tym, zawsze warto konsultować się z fachowcami w tej dziedzinie oraz korzystać z wytycznych producentów materiałów budowlanych.