Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik elektronik
  • Kwalifikacja: ELM.05 - Eksploatacja urządzeń elektronicznych
  • Data rozpoczęcia: 7 maja 2026 10:28
  • Data zakończenia: 7 maja 2026 10:43

Egzamin zdany!

Wynik: 28/40 punktów (70,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Określ, jaki jest rodzaj uszkodzenia układu wykorzystując charakterystykę amplitudowo-częstotliwościową, wyznaczoną na podstawie wyników pomiarów otrzymanych podczas badania przedwzmacniacza mikrofonowego zasilanego napięciem +12 V o wzmocnieniu ku max równym 46 dB.

dB=20lgU₁/U₂
dBV₁/V₂
01
11,122
21,259
31,412
62
103,162
2010
40100
601000
Ilustracja do pytania
A. Za mała wartość górnej częstotliwości granicznej.
B. Za duże wzmocnienie napięciowe badanego układu.
C. Za wysoka wartość dolnej częstotliwości granicznej.
D. Za małe wzmocnienie napięciowe badanego układu.
Wybór niepoprawnej odpowiedzi może wynikać z nieporozumienia dotyczącego charakterystyki pracy układów elektronicznych. Za małe wzmocnienie napięciowe, jak sugeruje poprawna odpowiedź, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość sygnału. Odpowiedzi, które wskazują na problem z częstotliwościami granicznymi, są mylące, ponieważ niekoniecznie wiążą się z analizą wzmocnienia. Wysoka wartość dolnej częstotliwości granicznej może teoretycznie wskazywać na problemy z pasmem przenoszenia, ale nie jest to bezpośredni problem związany z wzmocnieniem. Również niska wartość górnej częstotliwości granicznej, mimo że może wpływać na zakres przenoszenia sygnału, nie odnosi się do kwestii wzmocnienia, które jest kluczowe dla skuteczności przedwzmacniacza. Często błędne koncepcje opierają się na mylnym zrozumieniu, że wzmocnienie i pasmo przenoszenia są ze sobą bezpośrednio powiązane w każdym przypadku. W rzeczywistości, różne układy mogą mieć różne charakterystyki, a wzmocnienie wpływa na jakość sygnału bardziej bezpośrednio niż same granice częstotliwości. Kluczowe jest zrozumienie, że w sytuacji, gdy wzmocnienie nie osiąga oczekiwanych wartości, głównym problemem będzie jakość sygnału, a nie parametry pasmowe układu. Użytkownicy powinni zwracać uwagę na różnice w zachowaniu układów w zależności od zastosowanych komponentów oraz ich konfiguracji, aby uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

Pytanie 2

Przy wymianie uszkodzonego kondensatora, co należy zrobić?

A. wprowadzić kondensator o pojemności identycznej z tą odczytaną z urządzenia pomiarowego po zbadaniu uszkodzonego kondensatora
B. wprowadzić kondensator o pojemności o 30% większej niż znamionowa
C. wprowadzić kondensator o tych samych wymiarach
D. wprowadzić kondensator o pojemności zgodnej z wartością znamionową uzyskaną z schematu urządzenia
Wstawienie kondensatora o pojemności odpowiadającej pojemności znamionowej odczytanej ze schematu urządzenia jest kluczowe dla zapewnienia prawidłowego działania układów elektronicznych. Kondensatory są komponentami, które pełnią istotne funkcje w obwodach, takie jak filtracja, przechowywanie energii czy stabilizacja napięcia. Użycie kondensatora o właściwej pojemności zapewnia, że układ pracuje zgodnie z założeniami projektowymi. Na przykład, w aplikacjach audio, niewłaściwa pojemność może prowadzić do zniekształceń dźwięku, a w obwodach zasilania, do niestabilności napięcia. Praktyczne podejście do wymiany kondensatorów obejmuje także przestrzeganie norm, takich jak IEC 60384, które regulują klasyfikację, parametry i metody testowania kondensatorów. Zachowanie tych standardów zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność urządzenia. Ponadto, w przypadku wymiany kondensatora, warto również zwrócić uwagę na jego napięcie pracy oraz typ (elektrolityczny, ceramiczny, mylarowy itp.), co jest zgodne z dobrą praktyką serwisową.

Pytanie 3

Zamontowanie na jednym końcu toru transmisyjnego źródła sygnału o stałej i znanej mocy oraz na przeciwnym końcu miernika mocy optycznej pozwala bezpośrednio ustalić

A. całkowite tłumienie toru optycznego
B. długość światłowodu
C. tłumienie złączy
D. miejsce spawu lub zgięcia światłowodu
Podłączenie źródła sygnału o stałej i znanej mocy do toru transmisyjnego oraz miernika mocy optycznej po drugiej stronie pozwala na bezpośrednie określenie całkowitego tłumienia toru optycznego. Całkowite tłumienie to suma wszystkich strat sygnału, które mogą wystąpić w torze transmisyjnym, w tym strat spowodowanych przez złącza, spawy oraz straty wewnętrzne samego włókna. Miernik mocy optycznej, po zmierzeniu mocy sygnału na wyjściu, umożliwia obliczenie różnicy między mocą wprowadzaną a mocą mierzona, co daje wartość całkowitego tłumienia. Zrozumienie i pomiar całkowitego tłumienia jest kluczowe w projektowaniu i utrzymaniu systemów światłowodowych, ponieważ wpływa na jakość sygnału oraz zasięg transmisji. W praktyce, technicy często wykorzystują te pomiary do diagnostyki i optymalizacji sieci, a także do monitorowania stanu infrastruktury zgodnie z normami takich organizacji jak IEC czy ITU.

Pytanie 4

Do wejścia Z2 centrali alarmowej podłączono czujkę ruchu typu NC (patrz rysunek). Który typ linii należy ustawić przy programowaniu danego wejścia?

Ilustracja do pytania
A. NC
B. EOL
C. 3EOL/NC
D. 2EOL/NC
Odpowiedź '2EOL/NC' jest prawidłowa, ponieważ czujka ruchu typu NC (Normally Closed) w stanie spoczynku zamyka obwód, co oznacza, że przepływ prądu jest możliwy tylko w określonym stanie. Ustawienie typu linii na 2EOL/NC pozwala na monitorowanie linii poprzez użycie dwóch rezystorów, które są odpowiednio podłączone na końcu obwodu. Dzięki temu, system alarmowy może wykrywać zarówno przerwy w obwodzie, jak i sytuacje zwarcia, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo obiektu zabezpieczonego. Przykładem praktycznego zastosowania tego rodzaju konfiguracji jest instalowanie systemów alarmowych w obiektach, gdzie kluczowe jest stałe monitorowanie stanu czujników. Standardy branżowe zalecają użycie rezystorów EOL, aby zapewnić niezawodność i bezpieczeństwo w operacjach detekcji, a koncepcja 2EOL/NC jest szczególnie cenna w kontekście systemów, które muszą być odporne na fałszywe alarmy. Zrozumienie tego zagadnienia jest kluczowe dla właściwej konfiguracji systemów alarmowych, co z kolei przekłada się na ich efektywność w ochronie mienia.

Pytanie 5

Ile w przybliżeniu wynosi wartość natężenia prądu przemiennego wskazywanego przez multimetr analogowy na zakresie 0,6 A?

Ilustracja do pytania
A. 120 mA
B. 240 mA
C. 500 mA
D. 250 mA
Wartość 500 mA jest poprawną odpowiedzią, ponieważ wskazanie multimetru analogowego sugeruje natężenie prądu nieco powyżej 0,5 A. Wartość ta, gdy przeliczymy ją na miliampery, osiągnie około 550 mA. W kontekście pomiarów natężenia prądu przemiennego, istotne jest zrozumienie, że multimetry analogowe często mają pewne ograniczenia w dokładności pomiarów, co sprawia, że w przypadku wskazań w pobliżu wartości granicznych, wybór najbliższej odpowiedzi staje się kluczowy. W praktyce, przy pomiarach prądu przemiennego, zaleca się także uwzględnienie współczynnika mocy oraz charakterystyki obciążenia, ponieważ wartości skuteczne i średnie mogą się różnić w zależności od zastosowanej metody pomiarowej. Dlatego znajomość zasad działania oraz umiejętność interpretacji wyników z multimetru jest niezbędna w codziennej pracy elektryka czy technika.

Pytanie 6

Na zdjęciu przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. punkt dostępowy.
B. koncentrator sieciowy.
C. modem kablowy.
D. przełącznik sieciowy.
Pojęcie przełącznika sieciowego odnosi się do urządzenia, które łączy różne urządzenia w lokalnej sieci komputerowej, umożliwiając im komunikację. Jednak nie jest to urządzenie, które bezpośrednio łączy się z dostawcą usług internetowych, więc nie może pełnić funkcji modemu kablowego. Punkt dostępowy natomiast to urządzenie, które umożliwia bezprzewodowe połączenie z siecią, ale także nie obsługuje sygnałów kablowych ani nie pełni roli bramy do internetu. Co więcej, modem kablowy różni się od koncentratora sieciowego, który jest urządzeniem przestarzałym, działającym na zasadzie prostego przewodowego połączenia, nie oferującym funkcji zarządzania ruchem czy zaawansowanego przesyłania danych. Typowe błędy myślowe, które mogą prowadzić do wybrania niewłaściwej odpowiedzi, obejmują mylenie ról tych urządzeń w sieci. Warto zrozumieć jak każde z tych urządzeń działa, aby móc skutecznie projektować i zarządzać sieciami komputerowymi. Kluczowe jest zapewnienie prawidłowego typu urządzenia do odpowiedniej funkcji w sieci, co ma ogromne znaczenie w kontekście wydajności i stabilności sieci.

Pytanie 7

Kiedy impedancja falowa linii Zf oraz impedancja obciążenia Zobc są równe, to linia długa

A. stanowi dla sygnału wejściowego zwarcie
B. jest dostosowana falowo
C. stanowi dla sygnału wejściowego przerwę
D. nie jest dostosowana falowo
Wybór odpowiedzi, która sugeruje, że linia nie jest dopasowana falowo, odzwierciedla nieporozumienie podstawowej zasady dotyczącej impedancji w systemach transmisyjnych. Impedancja falowa linii Zf i impedancja obciążenia Zobc powinny być zgodne dla osiągnięcia optymalnych wyników. Gdy te wartości są różne, dochodzi do odbicia sygnału na styku linii i obciążenia, co prowadzi do strat energii i zniekształcenia sygnału. Odbicia te mogą wywoływać zakłócenia, które w kontekście przesyłania danych mogą prowadzić do błędów w interpretacji sygnału, co jest szczególnie istotne w systemach cyfrowych. Przykłady takich błędów można zaobserwować w systemach telekomunikacyjnych, gdzie niewłaściwe dopasowanie impedancji może skutkować degradowaniem jakości połączenia lub całkowitym zerwaniem transmisji. Konsekwencją braku dopasowania falowego są również zjawiska takie jak przesunięcie fazowe i zwiększenie wzmocnienia w niektórych częściach systemu, co prowadzi do trudności w synchronizacji. Dlatego kluczowe jest, aby inżynierowie projektujący systemy transmisyjne zwracali szczególną uwagę na dopasowanie impedancji, stosując techniki takie jak użycie transformatorów impedancyjnych czy dopasowanych filtrów, aby zminimalizować ryzyko odbić sygnału i poprawić wydajność systemu.

Pytanie 8

Podczas pomiaru mocy żarówki w obwodzie prądu stałego watomierzem analogowym o podziałce 100 działek, ustawionym na zakresie UN=100 V, IN=0,5 A, wskazówka wskazuje 72 działki. Ile wynosi wartość mierzonej mocy?

Ilustracja do pytania
A. 144 W
B. 36 W
C. 0,36 W
D. 72 W
Wartość mierzonej mocy żarówki wynosi 36 W, co można obliczyć na podstawie wskazania watomierza. Każda działka na skali odpowiada 0,5 W, co oznacza, że 72 działki to 72 × 0,5 W = 36 W. Przy pomiarze za pomocą watomierza analogowego kluczowe jest zrozumienie, jak działają zakresy pomiarowe oraz jak interpretować wskazania. W przypadku ustawienia na zakres UN=100 V i IN=0,5 A, maksymalna moc, jaką możemy zmierzyć, wynosi 100 V × 0,5 A = 50 W. Wskazanie 72 działek sugeruje, że pomiar mocy jest w pełni zgodny z zasadami pomiarowymi. Umiejętność obliczania mocy z użyciem watomierzy jest istotna w praktyce inżynieryjnej, szczególnie w kontekście optymalizacji zużycia energii oraz oceny efektywności energetycznej urządzeń. W standardach branżowych, takich jak IEC 61010, podkreśla się znaczenie dokładnych pomiarów w laboratoriach oraz w warunkach przemysłowych, co przyczynia się do efektywnego zarządzania energią.

Pytanie 9

Jaka jest rezystancja wewnętrzna baterii AAA, jeśli jej napięcie w stanie jałowym wynosi U1=1,5 V, a pod obciążeniem prądem 100 mA U2=1,45 V?

A. 50,0 Ω
B. 5,00 Ω
C. 0,50 Ω
D. 0,05 Ω
Wartość rezystancji wewnętrznej baterii można obliczyć na podstawie różnicy napięcia w stanie jałowym i napięcia pod obciążeniem. W tym przypadku mamy napięcie w stanie jałowym U1 = 1,5 V oraz napięcie pod obciążeniem U2 = 1,45 V. Różnica ta wynosi ΔU = U1 - U2 = 0,05 V. Zastosowanie prawa Ohma pozwala na obliczenie rezystancji wewnętrznej (R) jako R = ΔU / I, gdzie I to prąd płynący przez obciążenie. W naszym przypadku prąd wynosi 100 mA, czyli 0,1 A. Zatem, R = 0,05 V / 0,1 A = 0,5 Ω. Taka rezystancja wewnętrzna wskazuje, że bateria jest w dobrym stanie, ponieważ niskie wartości rezystancji wewnętrznej są pożądane w akumulatorach, co przekłada się na ich efektywność i dłuższą żywotność. Niska rezystancja wewnętrzna minimalizuje straty energii i pozwala na efektywniejsze wykorzystanie energii zgromadzonej w baterii, co jest kluczowe w zastosowaniach wymagających wysokiej wydajności, takich jak urządzenia przenośne i systemy zasilania awaryjnego.

Pytanie 10

Adresy fizyczne MAC w sieciach komputerowych są początkowo przydzielane przez

A. producenta karty sieciowej
B. indywidualnego użytkownika sieci
C. zarządcę sieci lokalnej
D. dostawcę usług internetowych
Adresy fizyczne MAC (Media Access Control) są unikalnymi identyfikatorami przypisywanymi do interfejsów sieciowych urządzeń. Te adresy są nadawane przez producenta karty sieciowej i są zapisywane w trwałej pamięci sprzętowej urządzenia, co zapewnia ich unikalność i stałość. Adres MAC składa się z 48-bitowego numeru, który jest zazwyczaj przedstawiany w postaci 12-cyfrowego heksadecymalnego ciągu, podzielonego na sześć par. Standard IEEE 802.3 definiuje sposób komunikacji w sieciach lokalnych oraz znaczenie adresów MAC. Przykładem zastosowania adresów MAC jest ich użycie w protokołach takich jak Ethernet, gdzie umożliwiają one identyfikację urządzeń w sieci i kierowanie danych w odpowiednie miejsca. W praktyce, jeśli dwa urządzenia chcą wymienić informacje w sieci lokalnej, adres MAC jednego z nich będzie wskazywał, do którego urządzenia mają być przekazywane dane, co jest kluczowe dla poprawnego działania komunikacji w sieci.

Pytanie 11

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. zasilacz stabilizowany.
B. manipulator LCD.
C. tuner satelitarny.
D. regulator PID.
Regulator PID, czyli Proporcjonalno-Integracyjno-Różnicowy, to kluczowe urządzenie stosowane w automatyce do sterowania procesami. Na zdjęciu widoczny jest kontroler z napisem "UNIVERSAL CONTROLLER", co wskazuje na jego funkcję regulacyjną. Regulator PID jest odpowiedzialny za utrzymanie zadanej wartości procesu, dostosowując sygnał sterujący na podstawie różnicy między wartością zadaną a wartością rzeczywistą. Przykładem zastosowania regulatorów PID mogą być systemy grzewcze, gdzie regulator kontroluje temperaturę w pomieszczeniu, automatycznie dostosowując moc grzania, aby osiągnąć i utrzymać pożądaną temperaturę. Dobre praktyki w zakresie stosowania regulatorów PID obejmują odpowiednią kalibrację oraz dostosowanie parametrów regulatora, takich jak wzmocnienie proporcjonalne, czas całkowania i czas różniczkowania, aby osiągnąć optymalną wydajność. Dodatkowo, w kontekście standardów branżowych, regulator PID jest szeroko stosowany w różnych dziedzinach, od przemysłu chemicznego po systemy automatyki budynkowej, co potwierdza jego uniwersalność i znaczenie w nowoczesnym inżynierii.

Pytanie 12

Aby przeprowadzić demontaż uszkodzonego regulatora PID zamontowanego na szynie DIN, należy postępować zgodnie z poniższą kolejnością:

A. odłączyć zasilanie, odpiąć regulator z szyny, odkręcić przewody
B. odkręcić przewody, odpiąć regulator z szyny, odłączyć zasilanie
C. odłączyć zasilanie, odkręcić przewody, odpiąć regulator z szyny
D. odpiąć regulator z szyny, odłączyć zasilanie, odkręcić przewody
Poprawna odpowiedź opiera się na zasadach bezpieczeństwa oraz najlepszych praktykach w pracy z urządzeniami elektrycznymi. Pierwszym krokiem jest odłączenie napięcia, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas demontażu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko porażenia prądem, co może prowadzić do poważnych obrażeń. Następnie, odkręcenie przewodów jest niezbędne, aby uniknąć ich uszkodzenia w trakcie usuwania regulatora PID. W momencie, gdy przewody są odkręcone, można bezpiecznie odpiąć regulator z szyny DIN. Proces ten jest zgodny z normami BHP (Bezpieczeństwa i Higieny Pracy), które stanowią fundament w każdej branży zajmującej się instalacjami elektrycznymi. Zastosowanie odpowiedniej kolejności działań minimalizuje ryzyko awarii sprzętu oraz zwiększa ogólną efektywność pracy. Przykładem praktycznym może być serwisowanie systemów automatyki przemysłowej, gdzie błędne podejście do demontażu może prowadzić do przestojów w produkcji.

Pytanie 13

W dokumentacji serwisowej kamery znajduje się informacja: "kamerę zasilać napięciem stałym U = 12 V /15 W". Który zasilacz pozwoli na jednoczesne działanie czterech takich kamer?

A. 12 V AC/ 6 A
B. 12 V AC/ 4 A
C. 12 V DC/ 4 A
D. 12 V DC/ 6 A
Zasilacz 12 V DC/ 6 A jest odpowiedni, ponieważ kamera wymaga napięcia 12 V i mocy 15 W. Aby obliczyć, ile prądu potrzebuje jedna kamera, można użyć wzoru: moc (W) = napięcie (V) x prąd (A). Przekształcając wzór, otrzymujemy prąd = moc / napięcie, co daje 15 W / 12 V = 1,25 A na kamerę. W przypadku czterech kamer, potrzebujemy 4 x 1,25 A = 5 A. Zasilacz 12 V DC/ 6 A dostarcza wystarczającą moc, ponieważ jego wydajność przewyższa wymogi energetyczne kamer. Dobrą praktyką jest zawsze wybierać zasilacz o nieco większej wydajności, aby zapewnić stabilną pracę urządzeń. Takie zasilacze są powszechnie stosowane w systemach monitoringu, gdzie wiele urządzeń wymaga zasilania z jednego źródła. Wybór odpowiedniego zasilacza jest kluczowy dla niezawodności i bezpieczeństwa systemu.

Pytanie 14

Na rysunku przedstawiono schemat połączeń czujki ruchu w konfiguracji

Ilustracja do pytania
A. styk alarmowy (EOL-NO), styk sabotażowy (EOL-NO)
B. styk alarmowy (NC), styk sabotażowy (EOL-NO)
C. styk alarmowy (NC), styk sabotażowy (NC)
D. styk alarmowy (EOL-NC), styk sabotażowy (NC)
Poprawna odpowiedź to styk alarmowy (EOL-NC) oraz styk sabotażowy (NC). W przypadku zastosowania czujki ruchu, kluczowe jest zrozumienie konfiguracji EOL, która oznacza 'End Of Line'. W tej konfiguracji, rezystor umieszczony w obwodzie między zaciskiem Z a czujką jest odpowiedzialny za określenie stanu alarmu. Jeśli obwód jest zamknięty, czujka działa prawidłowo, a rezystor zapewnia, że w przypadku usunięcia czujki lub zerwania przewodów alarm natychmiast się aktywuje. W przypadku styku sabotażowego, konfiguracja NC (Normally Closed) jest idealna, ponieważ zapewnia, że obwód pozostaje zamknięty, dopóki nie wystąpi niepożądane działanie. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w systemach zabezpieczeń i zapewnia wysoką niezawodność oraz bezpieczeństwo. W praktyce, systemy alarmowe oparte na takich konfiguracjach są szeroko stosowane w obiektach komercyjnych, gdzie bezpieczeństwo jest priorytetem.

Pytanie 15

Częścią odpowiedzialną za przekształcenie energii fal elektromagnetycznych na napięcie w radiowym odbiorniku jest

A. heterodyna
B. antenna odbiorcza
C. demodulator
D. wzmacniacz w.cz.
Wybór innych elementów, takich jak demodulator, heterodyna czy wzmacniacz w.cz., wskazuje na niepełne zrozumienie funkcji różnych komponentów w odbiorniku radiowym. Demodulator jest odpowiedzialny za odzyskiwanie sygnału zmodulowanego, co oznacza, że jego głównym zadaniem jest dekodowanie informacji przesyłanych na falach radiowych. W przypadku fal zmodulowanych, to właśnie demodulator, a nie antena, wykonuje kluczowe operacje, pozwalające na zrozumienie treści sygnału. Heterodyna, z kolei, działa na zasadzie przemiany częstotliwości sygnałów radiowych, co sprawia, że jest adjuwantem w systemach, które potrzebują zmiany pasma częstotliwości w celu lepszego odbioru. Wzmacniacz w.cz. natomiast, jeśli zostanie źle zrozumiany, może być mylony z anteną, ale jego rolą jest jedynie wzmocnienie sygnału, a nie jego konwersja. Właściwe rozróżnienie tych funkcji jest kluczowe dla każdego, kto chce działać w dziedzinie radiokomunikacji, zwłaszcza że każda z wymienionych technologii ma swoją specyfikę i zastosowanie. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych komponentów i przypisywanie im niewłaściwych ról, co może prowadzić do nieefektywnych rozwiązań w projektowaniu systemów odbiorczych.

Pytanie 16

Jaka jest przybliżona wartość pasożytniczej częstotliwości lustrzanej (Fl) w zakresie AM dla sygnału radiowego o częstotliwości nośnej fs = 1 450 kHz oraz częstotliwości pośredniej odbiornika fp = 465 kHz (fl=f<Sub>s+2fp)?

A. 930 kHz
B. 1,45 MHz
C. 1915 kHz
D. 2,38 MHz
Wybór wartości innej niż 2,38 MHz zazwyczaj wynika z nieprawidłowego zrozumienia wzoru na pasożytniczą częstotliwość lustrzaną. Najczęściej popełnianym błędem jest pominięcie czynników związanych z częstotliwościami używanymi w obliczeniach. Na przykład, niektórzy mogą założyć, że częstotliwość lustrzana jest tylko sumą częstotliwości nośnej i pośredniej, co jest nieprawidłowe, ponieważ w tym przypadku należy uwzględnić dodatkowy czynnik mnożenia przez 2 dla częstotliwości pośredniej. Wartością, która może być mylona z wynikami obliczeń, jest częstotliwość nośna (1,45 MHz), która nie uwzględnia wpływu częstotliwości pośredniej. W przypadku odpowiedzi jako 930 kHz, mylone jest z zastosowaniem jedynie częstotliwości pośredniej bez jej podwajania. Odpowiedzi, które sugerują błędne wartości, wskazują na brak zrozumienia jak ważne jest dokładne stosowanie formuł przy obliczeniach związanych z sygnałami radiowymi. W praktyce, zrozumienie tych zależności jest niezbędne do prawidłowego projektowania systemów odbiorczych i zapewnienia ich efektywności, co jest kluczowe w standardach radiowych, w których działają stacje nadawcze i odbiorcze. Dlatego istotne jest przyswojenie odpowiednich zasad obliczeniowych i ich zastosowanie w rzeczywistych scenariuszach, aby móc skutecznie radzić sobie z problemami związanymi z odbiorem sygnałów.

Pytanie 17

Jaką rolę pełni program debugger?

A. Konwertuje kod napisany w jednym języku na odpowiednik w innym języku
B. Przekształca funkcję logiczną w układ funkcjonalny
C. Umożliwia uruchomienie programu i identyfikację błędów w nim
D. Generuje kod maszynowy na podstawie kodu źródłowego
W kontekście programowania i inżynierii oprogramowania, odpowiedzi, które nie odnoszą się do funkcji debuggera, wskazują na nieporozumienia dotyczące roli różnych narzędzi i procesów. Na przykład, zamiana funkcji logicznej na układ funkcjonalny odnosi się do obszaru projektowania circuitów logicznych i nie ma związku z procesem debugowania. Debugger nie jest narzędziem do przekształcania logiki w fizyczne układy, lecz do analizy i modyfikacji kodu. Kolejną błędną koncepcją jest twierdzenie, że debugger tłumaczy kod z jednego języka na inny. To zadanie wykonuje kompilator lub interpreter, które przetwarzają kod źródłowy na kod maszynowy lub inny format, ale nie zajmują się diagnozowaniem błędów w czasie rzeczywistym. Tworzenie kodu maszynowego na podstawie kodu źródłowego również nie jest funkcją debuggera, lecz częścią procesu kompilacji. Te pomyłki mogą wynikać z braku zrozumienia specyfiki narzędzi programistycznych, co jest kluczowe dla efektywnego programowania i rozwiązywania problemów. Niezrozumienie różnicy pomiędzy narzędziami do debugowania a tymi do kompilacji może prowadzić do nieefektywności w pracy nad projektami oraz do błędnych założeń w procesie tworzenia oprogramowania.

Pytanie 18

Jaki najniższy stopień ochrony musi mieć obudowa kontrolera przejścia, aby mogła być używana na zewnątrz budynku?

A. IP11
B. IP22
C. IP44
D. IP33
Obudowa kontrolera przejścia oznaczona jako IP44 zapewnia odpowiedni poziom ochrony dla urządzeń wykorzystywanych na zewnątrz budynków. Klasyfikacja IP (Ingress Protection) definiuje, w jaki sposób urządzenie jest chronione przed wnikaniem ciał stałych oraz cieczy. W przypadku IP44, pierwsza cyfra '4' oznacza, że obudowa jest odporna na wnikanie ciał stałych o średnicy większej niż 1 mm, co chroni przed dostępem drobnych elementów, takich jak narzędzia czy druty. Druga cyfra '4' wskazuje na ochronę przed bryzgami wody z dowolnego kierunku, co jest istotne w warunkach atmosferycznych zewnętrznych. Zastosowanie kontrolera z obudową IP44 jest powszechne w systemach automatyki budynkowej, oświetleniu zewnętrznym oraz w aplikacjach, gdzie istnieje ryzyko działania deszczu lub innych czynników pogodowych. Wybór odpowiedniej klasy ochrony jest kluczowy dla zapewnienia trwałości i niezawodności działania sprzętu w trudnych warunkach.

Pytanie 19

Ilość stabilnych stanów przerzutnika astabilnego wynosi

A. 1
B. ∞
C. 2
D. 0
Przerzutnik astabilny, znany również jako multivibrator astabilny, to układ elektroniczny, który nie posiada stanów stabilnych. Jego działanie opiera się na ciągłej zmianie stanów, co oznacza, że jest w stanie nieustannie oscylować pomiędzy dwoma stanami, tworząc w ten sposób sygnał prostokątny. Teoretycznie nie ma 'spoczynkowego' stanu, do którego mógłby przejść, w przeciwieństwie do przerzutnika bistabilnego, który ma dwa stabilne stany. W praktyce przerzutniki astabilne są szeroko wykorzystywane w aplikacjach takich jak generatory sygnałów, migacze LED, oraz w zegarach cyfrowych, gdzie potrzebne jest regularne zmienianie stanu. Zastosowanie przerzutników astabilnych w dziedzinach takich jak automatyka oraz elektronika analogowa jest zgodne z zaleceniami norm IEC 61131-3, co potwierdza ich znaczenie w nowoczesnych systemach elektronicznych.

Pytanie 20

Która z czynności związanych z konserwacją systemu alarmowego nie wymaga przestawienia centrali na tryb serwisowy?

A. Wymiana czujnika PIR
B. Zamiana akumulatora
C. Modyfikacja czasu na wejście
D. Korekta bieżącego czasu
Korekta bieżącego czasu w systemie alarmowym to ważna czynność, która nie wpływa na jego funkcjonalność ani bezpieczeństwo. Wprowadzenie centrali w tryb serwisowy jest wymagane w sytuacjach, które mogą wpływać na działanie systemu oraz jego zdolność do skutecznego reagowania na zagrożenia. Takie operacje jak wymiana akumulatora czy czujki PIR wiążą się z ryzykiem zakłócenia działania systemu, co może prowadzić do błędów w monitorowaniu i powiadamianiu o alarmach. Zmiana czasu na wejście, podobnie jak korekta bieżącego czasu, jest operacją czysto administracyjną, jednak istnieją różnice w ich wpływie na system. Korekta bieżącego czasu jest zazwyczaj realizowana podczas rutynowych przeglądów, co podkreśla znaczenie regularnej konserwacji. W dobrych praktykach branżowych wskazuje się, że administratorzy systemów alarmowych powinni regularnie monitorować i aktualizować czas w systemach, aby zapewnić ich adekwatne działanie. Ponadto, właściwe zarządzanie czasem jest kluczowe dla precyzyjnego rejestrowania zdarzeń, co jest istotne z perspektywy audytów bezpieczeństwa.

Pytanie 21

W układzie pokazanym na rysunku zmierzono wartości napięć: U1=U2=U3= 12 V. Wyniki pomiarów świadczą, że

Ilustracja do pytania
A. uszkodzony jest przekaźnik PK.
B. uszkodzony jest tranzystor T.
C. uszkodzony jest rezystor R.
D. wszystkie elementy działają poprawnie.
Odpowiedzi sugerujące uszkodzenie rezystora R, przekaźnika PK lub stwierdzenie, że wszystkie elementy działają poprawnie, są niewłaściwe z kilku powodów. Po pierwsze, uszkodzenie rezystora nie wpływałoby na pomiar napięcia w taki sposób, aby wszystkie napięcia były równe, ponieważ rezystor w obwodzie powoduje spadek napięcia w zależności od przepływającego prądu. W przypadku rezystora uszkodzonego w sposób otwarty, napięcia na pozostałych elementach mogłyby być zróżnicowane, a nie równe. Ponadto, zrozumienie działania przekaźników jest kluczowe; uszkodzenie przekaźnika zazwyczaj skutkuje brakiem możliwości przełączenia obwodu, co również nie tłumaczyłoby równych wartości napięć. Sądzenie, że wszystkie elementy działają poprawnie, jest mylnym wnioskiem, ponieważ równe napięcia wskazują na problem z kontrolą prądu, co sugeruje awarię tranzystora. Ogólnie, typowe błędy myślowe, takie jak brak analizy funkcji każdego z elementów oraz nieprawidłowe łączenie symptomów z ich przyczynami, mogą prowadzić do mylnych wniosków. Właściwa diagnostyka wymaga zrozumienia zasad działania tranzystorów oraz ich zachowania w obwodach, co powinno być podstawą każdej analizy układów elektronicznych.

Pytanie 22

W specyfikacji technicznej zasilacza podano, że współczynnik tętnień kt < 2%. Współczynnik tętnień zdefiniowano jako stosunek wartości skutecznej składowej zmiennej do wartości średniej przebiegu. Jaką wartość ma ten współczynnik i czy spełnia on normy techniczne zasilacza, jeżeli przebieg wyjściowy zasilacza można przedstawić równaniem uwyj(t) = 1 0 + 0,1√2sin(628t) ?

A. 1%, nie
B. 1%, tak
C. 3%, nie
D. 3%, tak
W odpowiedziach, które nie są prawidłowe, może występować mylne zrozumienie zasad obliczania współczynnika tętnień. Często błąd polega na niepoprawnym wyliczeniu wartości skutecznej składowej zmiennej lub wartości średniej przebiegu. Wartość skuteczna wyrażona w jednostkach RMS (Root Mean Square) dla składowej sinusoidalnej powinna być obliczana z odpowiednich wzorów. Przyjmując, że wartość średnia dla sinusoidy wynosi zero, nie można jej używać w równaniu do wyznaczenia współczynnika tętnień, co prowadzi do błędnych obliczeń. Dodatkowo, stosowanie błędnych wartości, jak 3% w kontekście wymagania mniejszego niż 2%, jest niepoprawne i nie spełnia standardów technicznych. W praktyce, zasilacze muszą być projektowane w oparciu o normy, takie jak IEC 61000, które określają dopuszczalne poziomy tętnień. W związku z tym, kluczowe jest zrozumienie, że zasilacze muszą być zaprojektowane z wysoką jakością, aby uniknąć problemów związanych z zakłóceniami w pracy urządzeń elektronicznych, co może prowadzić do ich uszkodzenia lub nieprawidłowego działania.

Pytanie 23

Parametry techniczne podane w tabeli określają czujkę PIR

Parametry techniczne:
• Metoda detekcji: PIR
• Zasięg detekcji: 24 m (po 12 m na każdą stronę)
• Ilość wiązek: 4 (po 2 na każdą stronę)
• Zasilanie: 10 ÷ 28 V
• Pobór prądu: 38 mA (maks.)
• Temperatura pracy [st. C]: -20 do +50
• Stopień ochrony obudowy: IP55
• Wysokość montażu: 0,8 ÷1,2 m
• Masa: 400 g
A. tylko wewnętrzna o napięciu zasilania 12 V
B. zewnętrzna o poborze prądu 50 mA
C. zewnętrzna o wysokości montażu 0,8-1,2 m
D. tylko wewnętrzna o wysokości montażu 0,8-1,2 m
Analizując niepoprawne odpowiedzi, można zauważyć, że w pierwszej z nich podano, że czujka jest "tylko wewnętrzna o napięciu zasilania 12 V". To podejście jest mylące, ponieważ czujki PIR przeznaczone do użytku zewnętrznego często posiadają specyficzne cechy, takie jak wysoka odporność na warunki atmosferyczne, co nie jest zgodne z opisem. Oprócz tego, sama informacja o napięciu zasilania nie wystarcza do określenia miejsca montażu. W drugiej odpowiedzi zwrócono uwagę na pobór prądu 50 mA, co także nie jest wystarczające dla identyfikacji czujki jako zewnętrznej. Wartości te mogą dotyczyć zarówno modeli wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a więc nie są kluczowe w kontekście montażu. Ostatnia niepoprawna odpowiedź wskazuje na "tylko wewnętrzną o wysokości montażu 0,8-1,2 m", co jest sprzeczne z podanymi parametrami technicznymi. Czujka PIR powinna być montowana w określonym zakresie wysokości, ale fakt, że jest to czujka wewnętrzna, nie ma zastosowania w kontekście tego pytania, ponieważ przytoczone parametry wyraźnie sugerują, że urządzenie jest przeznaczone do użytku zewnętrznego. Warto pamiętać, że przy wyborze czujki PIR kluczowe jest zrozumienie jej specyfikacji oraz przeznaczenia, co pozwala uniknąć typowych błędów myślowych związanych z jej zastosowaniem.

Pytanie 24

Na rysunkach pokazano schemat ideowy układu stabilizatora napięcia zawierającego dwie identyczne diody Zenera D1 i D2 oraz charakterystykę statyczną diod. Jaka jest wartość napięcia UAB, jeżeli przez diody płynie prąd wsteczny o wartości 40 mA?

Ilustracja do pytania
A. 5 V
B. 1,4 V
C. 4,4 V
D. 9,4 V
Wybierając inną wartość napięcia, pojawiają się istotne błędy w zrozumieniu działania diod Zenera. Dioda Zenera w trybie zaporowym działa jako regulator napięcia, a jej charakterystyka statyczna jasno wskazuje, w jakim zakresie prąd wsteczny wpływa na napięcie. W przypadku prądu wstecznego o wartości 40 mA, napięcie na diodzie Zenera nie może być niższe niż 4,7 V, ponieważ to jest minimalna wartość dla tego prądu na podstawie charakterystyki. Wybór wartości 4,4 V ignoruje zasadniczą cechę działania diod Zenera, a także może prowadzić do błędnych wniosków dotyczących projektowania układów. Napięcie 5 V również jest zbyt niskie, ponieważ nie odpowiada rzeczywistej charakterystyce diod przy podanym prądzie. Z kolei wartość 1,4 V jest całkowicie nieadekwatna, ponieważ dioda nie osiągnie stabilizacji tego napięcia w trybie Zenera przy prądzie 40 mA. Częstym błędem jest zakładanie, że napięcie na diodzie może być niższe, co prowadzi do nieefektywnego projektowania układów elektronicznych. Stabilizatory napięcia z diodami Zenera muszą być zaprojektowane z uwzględnieniem całego zakresu charakterystyki diod, aby zapewnić stabilność i niezawodność działania układu.

Pytanie 25

Karta pomiarowa przedstawia parametry katalogowe i zmierzone zasilacza stabilizowanego. Który parametr nie spełnia wymagania katalogowego?

Parametry katalogoweWartości zmierzone
Napięcie wejściowe24 V ±10%22 V
Maksymalny prąd wyjścia1,5 A ±10%1,4 A
Napięcie wyjściowe14 V ±5%14,5 V
Maksymalne napięcie tętnień200 mVpp ±5%215 mVpp
Sprawność energetyczna55%÷85%85%
Zakres temperatury pracy0÷40°C35°C
A. Maksymalne napięcie tętnień.
B. Napięcie wejściowe.
C. Sprawność energetyczna.
D. Maksymalny prąd wyjścia.
Maksymalne napięcie tętnień jest kluczowym parametrem w ocenie jakości zasilacza stabilizowanego. W tej sytuacji, wartość zmierzona przekracza dopuszczalny poziom tolerancji określony w specyfikacji producenta, co oznacza, że zasilacz nie spełnia wymaganych norm. Zasilacze stabilizowane powinny charakteryzować się niskim poziomem tętnień, aby zapewnić stabilne i czyste napięcie na wyjściu, co jest szczególnie istotne w zastosowaniach wymagających wysokiej niezawodności, takich jak systemy audio, medyczne czy telekomunikacyjne. Dobre praktyki branżowe sugerują, aby wartość tętnień nie przekraczała określonego poziomu, co zapewnia poprawne działanie podłączonych urządzeń. W przypadku zasilaczy, normy takie jak IEC 61000-3-2 definiują maksymalne wartości tętnień, które powinny być przestrzegane. Zrozumienie znaczenia napięcia tętnień jest więc niezbędne dla inżynierów zajmujących się projektowaniem i testowaniem urządzeń elektronicznych, ponieważ przekroczenie tolerancji może prowadzić do awarii komponentów oraz nieprawidłowego działania całego systemu.

Pytanie 26

Jakiego przyrządu pomiarowego powinno się użyć do zmierzenia wartości skutecznej napięcia prostokątnego o częstotliwości 100 Hz?

A. Galwanometru do pomiaru napięcia zmiennego
B. Galwanometru do pomiaru napięcia stałego
C. Woltomierza AC bez opcji TRUE RMS
D. Woltomierza AC z opcją TRUE RMS
Woltomierz AC z funkcją TRUE RMS jest odpowiednim narzędziem do pomiaru wartości skutecznej napięcia przebiegu prostokątnego, zwłaszcza przy częstotliwości 100 Hz. Funkcja TRUE RMS (Root Mean Square) pozwala na dokładne określenie wartości skutecznej napięcia, niezależnie od kształtu jego przebiegu. W przypadku przebiegów prostokątnych, które mają wyraźnie zdefiniowane wartości szczytowe, tradycyjne woltomierze AC bez funkcji TRUE RMS mogą dawać zafałszowane wyniki, ponieważ są zaprojektowane do pomiaru przebiegów sinusoidalnych. Użycie woltomierza z funkcją TRUE RMS jest zgodne z najlepszymi praktykami w pomiarach elektrycznych, co zapewnia rzetelność wyników. Przykładowo, w zastosowaniach przemysłowych, gdzie często spotyka się różnorodne kształty przebiegów napięcia, posługiwanie się woltomierzem TRUE RMS jest kluczowe dla precyzyjnej analizy parametrów elektrycznych urządzeń, takich jak silniki elektryczne czy generatory. Takie podejście zwiększa efektywność diagnostyki i pozwala na lepsze zarządzanie energią.

Pytanie 27

Ile bitów ma adres IP zapisany w standardzie protokołu IPv4?

A. 12 bitów
B. 16 bitów
C. 8 bitów
D. 32 bity
Adres IP w formacie protokołu IPv4 jest reprezentowany jako 32 bity, co oznacza, że składa się z czterech oktetów, z których każdy ma 8 bitów. To podejście jest zgodne ze standardem określonym w dokumencie RFC 791, który definiuje protokół IPv4. Dzięki 32-bitowej przestrzeni adresowej możliwe jest wygenerowanie 2^32, czyli 4 294 967 296 unikalnych adresów IP. Ta liczba jest kluczowa w kontekście globalnych sieci komputerowych, umożliwiając identyfikację urządzeń podłączonych do Internetu. W praktyce, adresy IPv4 są zwykle zapisywane w postaci dziesiętnej, oddzielonej kropkami, na przykład 192.168.1.1. W obliczeniach oraz projektowaniu sieci, zrozumienie struktury adresacji IPv4 jest niezbędne do efektywnego zarządzania zasobami sieciowymi, a także do implementacji takich technik jak NAT (Network Address Translation), które pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnych adresów IP.

Pytanie 28

W trakcie konserwacji systemu antenowego wykryto błąd dokonany przez instalatora. Zamiast odpowiedniego przewodu o impedancji falowej 75 Ω podłączono przewód o impedancji falowej 300 Ω. W rezultacie tej pomyłki poziom sygnału odbieranego przez odbiornik

A. pozostał bez zmian
B. wynosił 0
C. uległ wzrostowi
D. uległ zmniejszeniu
Odpowiedź, że poziom sygnału zmniejszył się, jest prawidłowa, ponieważ zastosowanie przewodu o impedancji falowej 300 Ω zamiast 75 Ω prowadzi do niedopasowania impedancyjnego. Takie niedopasowanie powoduje odbicie części sygnału, co w rezultacie skutkuje osłabieniem sygnału odbieranego przez odbiornik. W systemach telekomunikacyjnych, zgodnych z normami, takie jak IEC 61196 dotyczące przewodów do sygnałów analogowych i cyfrowych, kluczowe jest stosowanie przewodów o odpowiedniej impedancji, aby minimalizować straty sygnału. W praktyce, dobór odpowiedniego przewodu może znacząco wpłynąć na jakość sygnału, a nieodpowiedni wybór może prowadzić do zakłóceń, zniekształceń oraz obniżonej jakości odbioru. W przypadku systemów telewizyjnych czy radiowych, stosowanie przewodów o 75 Ω jest standardem, ponieważ pozwala na optymalne przenoszenie sygnałów bez znaczących strat. Warto pamiętać, że w profesjonalnych instalacjach antenowych dbałość o zgodność impedancyjną jest kluczowym aspektem zapewniającym wysoką jakość odbioru oraz niezawodność systemu.

Pytanie 29

Poszczególnym paskom w kodzie kreskowym rezystora, którego wartość rezystancji zapisano jako R22, odpowiadają kolory

KolorCyfra/mnożnikTolerancja
brak-20%
srebrny-210%
złoty-15%
czarny0-
brązowy11%
czerwony22%
pomarańczowy3-
żółty4-
zielony50,5%
niebieski60,25%
fioletowy70,1%
szary8-
biały9-
Ilustracja do pytania
A. 1 - srebrny, 2 - czerwony, 3 - czerwony, 4 - złoty.
B. 1 - czerwony, 2 - czerwony, 3 - srebrny, 4 - złoty.
C. 1 - srebrny, 2 - srebrny, 3 - czerwony, 4 - złoty.
D. 1 - czerwony, 2 - srebrny, 3 - srebrny, 4 - złoty.
Odpowiedź, która wskazuje na kolory pasków jako 1 - czerwony, 2 - czerwony, 3 - srebrny, 4 - złoty, jest poprawna, ponieważ odzwierciedla ona zasady kodowania kolorów stosowanych w rezystorach. Wartość 'R22' wskazuje na rezystor o wartości 22 omów, co przekłada się na pierwszą cyfrę równą 2, a zatem kolor czerwony jest odpowiedni dla obu pierwszych pasków. Trzeci pasek oznacza mnożnik, a srebrny odpowiada mnożnikowi 1, co w tym przypadku oznacza, że nie ma dodatkowej potęgi, co jest zgodne z wartością 22. Złoty pasek na końcu oznacza tolerancję rezystora, która w standardach branżowych wynosi 5%. Zrozumienie tego systemu jest kluczowe nie tylko dla poprawnego identyfikowania wartości rezystorów, ale także dla zapewnienia właściwego działania obwodów elektronicznych, w których są wykorzystywane. W praktyce, umiejętność szybkiego odczytywania kodów kolorów pozwala inżynierom i technikom na skuteczne projektowanie i diagnozowanie układów, co przekłada się na oszczędności czasu oraz zwiększenie efektywności pracy.

Pytanie 30

Która bramka logiczna jest uszkodzona w układzie przedstawionym na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. 1
B. 2
C. 4
D. 3
No, to odpowiedź 3 jest w porządku. Jak spojrzysz na stany logiczne na wejściu i wyjściu bramek, to widać, że tylko bramka numer 3 nie działa tak, jak powinna. Gdy mówimy o bramkach logicznych, takich jak AND, OR czy NOT, to trzeba ogarnąć ich działanie na podstawie stanów wejściowych. W tym przypadku, przy odpowiednich stanach na wejściach, bramka 3 powinna dawać inną wartość logiczną, a tego nie ma. Można to fajnie zobaczyć, jak projektujesz układy cyfrowe - wtedy wiesz, że bramki muszą działać dobrze, żeby cały system był niezawodny. W praktyce, żeby znaleźć zepsute elementy w obwodach, często korzysta się z testów funkcjonalnych i analizuje się stany, co pozwala szybko znaleźć problem i go rozwiązać. Jeśli chodzi o inżynierię, to przestrzeganie zasad testowania obwodów logicznych naprawdę podnosi efektywność i niezawodność systemów elektronicznych.

Pytanie 31

Jakie są graniczne częstotliwości przenoszenia (dolna i górna) wzmacniacza napięciowego, którego charakterystykę amplitudową przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Dolna 40 Hz, górna 15 kHz
B. Dolna 400 Hz, górna 15k Hz
C. Dolna 400 Hz, górna 1,5 kHz
D. Dolna 40 Hz, górna 1,5 kHz
Wybór odpowiedzi, w której dolna graniczna częstotliwość wynosi 40 Hz, a górna 15 kHz, jest zgodny z charakterystyką amplitudową wzmacniacza napięciowego, co jest kluczowe dla zrozumienia jego działania w systemach audio. Graniczne częstotliwości przenoszenia wzmacniacza definiują zakres częstotliwości, w którym wzmacniacz efektywnie przetwarza sygnały. W praktyce, dolna graniczna częstotliwość 40 Hz jest typowa dla wzmacniaczy przeznaczonych do obsługi niskich tonów, co sprawia, że są one zdolne do reprodukcji basów w muzyce, podczas gdy górna graniczna częstotliwość 15 kHz zapewnia, że wzmacniacz może przetwarzać wysokie częstotliwości, co jest istotne dla klarowności wokali i instrumentów. Zgodnie z normami, wzmacniacze powinny mieć szeroki pasmo przenoszenia, aby móc wiernie odwzorować dźwięk. Dobrym przykładem zastosowania wzmacniaczy o takich granicznych częstotliwościach są systemy audio w kinie domowym oraz profesjonalne nagłośnienia, gdzie jakość dźwięku i zakres częstotliwości są kluczowe dla doświadczeń słuchowych.

Pytanie 32

Rysunek przedstawia zasilanie

Ilustracja do pytania
A. symetryczne.
B. trójfazowe.
C. jednofazowe.
D. nie symetryczne.
Rysunek przedstawia zasilanie symetryczne, co oznacza, że mamy do czynienia z układem, w którym napięcia w poszczególnych fazach są równe i mają taki sam kąt przesunięcia. Zasilanie symetryczne jest kluczowe w systemach trójfazowych, gdzie zapewnia równomierne obciążenie wszystkich faz, co przekłada się na efektywność i stabilność systemu zasilania. Taki układ minimalizuje straty energii i eliminuje wibracje oraz zakłócenia w pracy silników elektrycznych. Przykładem zastosowania zasilania symetrycznego mogą być zasilacze w przemyśle, które wytwarzają moc potrzebną do zasilania urządzeń produkcyjnych. Standardy takie jak IEC 60038 definiują wartości nominalne napięć dla różnych systemów zasilania, co jest istotne dla zapewnienia spójności i bezpieczeństwa w instalacjach elektrycznych.

Pytanie 33

Który typ pamięci nieulotnej w urządzeniach elektronicznych pozwala na aktualizację firmware bez konieczności użycia dedykowanego programatora?

A. OTP ROM
B. FLASH ROM
C. EPROM
D. EEPROM
Wybór EEPROM, OTP ROM lub EPROM jako odpowiedzi na pytanie o rodzaj pamięci stałej, która umożliwia aktualizację firmware bez specjalnego programatora, jest błędny z kilku powodów. EEPROM (ang. Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory) pozwala na elektroniczne kasowanie i ponowny zapis danych, jednak proces ten jest bardziej czasochłonny niż w przypadku FLASH ROM. Ponadto, chociaż EEPROM można wykorzystać do przechowywania firmware, jego ograniczenia w zakresie liczby cykli zapisu i kasowania sprawiają, że nie jest idealnym rozwiązaniem dla często aktualizowanego oprogramowania. OTP ROM (ang. One-Time Programmable Read-Only Memory) to rodzaj pamięci, która można zaprogramować tylko raz. Po zapisaniu danych nie ma możliwości ich modyfikacji, co czyni tę pamięć zupełnie nieodpowiednią do aktualizacji firmware, gdyż jest ona zaprojektowana do jednorazowego użytku. EPROM (ang. Erasable Programmable Read-Only Memory) również wymaga specjalnego programatora do kasowania i zapisywania, co czyni go mniej praktycznym w kontekście aktualizacji. W praktyce wybór niewłaściwego rodzaju pamięci do aktualizacji firmware może prowadzić do problemów z utrzymaniem urządzeń, a także do zwiększonych kosztów związanych z koniecznością użycia specjalistycznego sprzętu. Zrozumienie różnic między tymi typami pamięci jest kluczowe dla skutecznego zarządzania aktualizacjami i zapewnienia bezpieczeństwa urządzeń elektronicznych.

Pytanie 34

Wtórnik emiterowy to wzmacniacz z tranzystorem w układzie wspólnego kolektora, który odznacza się

A. wysokim wzmocnieniem napięciowym
B. niskim wzmocnieniem prądowym
C. niską rezystancją wejściową
D. wzmocnieniem napięciowym bliskim jedności
Wtórnik emiterowy, znany również jako wzmacniacz w konfiguracji wspólnego kolektora, ma kluczową cechę, jaką jest wzmocnienie napięciowe bliskie jedności. Oznacza to, że napięcie wyjściowe jest niemal równe napięciu wejściowemu, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy wymagane jest dopasowanie impedancji. Dzięki tej właściwości, wtórnik emiterowy znajduje szerokie zastosowanie w układach, gdzie potrzebne jest przetwarzanie sygnałów o wysokiej impedancji, takich jak czujniki lub mikrofony. W praktyce, wtórnik emiterowy jest często stosowany w interfejsach, które łączą elementy o różnych poziomach impedancji, co minimalizuje straty sygnału i zapewnia stabilną pracę całego układu. W kontekście dobrych praktyk inżynierskich, projektanci często wybierają tę konfigurację, aby ograniczyć wpływ obciążeń na źródło sygnału, co jest kluczowe w systemach audio i komunikacyjnych, gdzie jakość sygnału jest priorytetem.

Pytanie 35

W urządzeniach do zdalnego sterowania wykorzystuje się diody do przesyłania danych

A. RGB
B. mikrofalowe
C. Zenera
D. IR
Dioda podczerwieni to mega ważny element w zdalnym sterowaniu. Działa tak, że emituje promieniowanie, którego ludzkie oko nie widzi, ale urządzenia potrafią to wykryć. Można to zobaczyć w pilotach do telewizorów czy audio, gdzie dioda IR wysyła sygnały w postaci impulsów świetlnych. Dzięki temu można wygodnie sterować różnymi sprzętami. Są różne standardy, jak RC5 czy NEC, które mówią, jak kodować te sygnały. Dobrze to widać na przykładzie pilota telewizyjnego, który sprawia, że korzystanie z telewizora jest o wiele prostsze i przyjemniejsze.

Pytanie 36

Na rysunku przedstawiono sterownik urządzenia wykorzystywanego w

Ilustracja do pytania
A. sieciach telewizji kablowej.
B. systemach alarmowych.
C. systemach automatyki przemysłowej.
D. sieciach komputerowych.
Dobra robota! To, że wskazałeś na systemy automatyki przemysłowej jako poprawną odpowiedź, jest mega trafne. Sterowniki PLC, czyli te programowalne, są podstawą w automatyzacji różnych procesów, jak produkcja czy kontrola jakości. To urządzenie ze zdjęcia monitoruje takie rzeczy jak temperatura i wilgotność, co jest typowe dla wielu rozwiązań w automatyce. W zakładach przemysłowych te sterowniki mają naprawdę ważną rolę, bo dbają o to, żeby maszyny działały jak najlepiej. Wiesz, w automatyce są normy, jak IEC 61131, które mówią, jakie powinny być te sterowniki, żeby były niezawodne. A jak jeszcze połączymy je z systemami SCADA, to można zdalnie kontrolować różne procesy, co totalnie podnosi efektywność. Fajnie, że to zrozumiałeś!

Pytanie 37

Elementem systemu alarmowego jest

A. elektrozaczep
B. czujka PIR
C. konwerter
D. unifon
Czujka PIR (Passive Infrared Sensor) jest kluczowym podzespołem systemów alarmowych, odpowiedzialnym za wykrywanie ruchu poprzez monitorowanie zmian w promieniowaniu podczerwonym emitowanym przez obiekty znajdujące się w jej zasięgu. Działa na zasadzie detekcji ciepła emitowanego przez ludzi i zwierzęta, co sprawia, że jest niezwykle skuteczna w zabezpieczaniu różnych obiektów. Przykładem zastosowania czujek PIR jest ich montaż w strefach wejściowych do budynków, gdzie mogą wykrywać intruzów przed wejściem do środka. Standardy ISO 9001 oraz EN 50131 wskazują na znaczenie takich czujników w systemach zabezpieczeń, gwarantując ich niezawodność i efektywność. Dobrą praktyką jest również ich integracja z systemami alarmowymi, co pozwala na automatyczne uruchamianie alarmów w przypadku detekcji ruchu, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo obiektu.

Pytanie 38

Jakie IP może mieć drukarka sieciowa z wbudowanym interfejsem Ethernet (np. BROTHER HL-4040CN) działająca w prywatnej klasie C jako serwer druku, przy domyślnej masce podsieci 255.255.255.0?

A. 198.162.1.1
B. 192.168.0.255
C. 192.168.0.0
D. 192.168.255.1
Odpowiedzi 192.168.0.255, 192.168.0.0 oraz 198.162.1.1 są niepoprawne z kilku kluczowych powodów. Adres 192.168.0.255 to adres rozgłoszeniowy dla podsieci 192.168.0.0/24, co oznacza, że nie może być przypisany do konkretnego urządzenia w sieci, jak drukarka. Adresy rozgłoszeniowe są używane do wysyłania pakietów do wszystkich urządzeń w danej podsieci, a więc nie mogą być wykorzystywane jako unikalne identyfikatory. Z kolei adres 192.168.0.0 jest adresem identyfikującym sieć, a nie urządzenie, co również czyni go nieodpowiednim do przypisania do drukarki. Wśród typowych błędów myślowych jest mylenie adresów sieciowych z adresami hostów. Warto również zauważyć, że adres 198.162.1.1 jest nieprawidłowy, ponieważ nie należy do klasy prywatnych adresów IP. Klasa ta obejmuje adresy z zakresu 10.0.0.0 do 10.255.255.255, 172.16.0.0 do 172.31.255.255 oraz 192.168.0.0 do 192.168.255.255. Podsumowując, ważne jest, aby zrozumieć różnice między adresami rozgłoszeniowymi, sieciowymi oraz hostami, aby prawidłowo przypisywać adresy IP w lokalnych sieciach.

Pytanie 39

W celu odkręcenia śrub mocujących obudowę urządzenia pokazanego na rysunku należy użyć wkrętaka:

Ilustracja do pytania
A. krzyżakowego.
B. imbusowego.
C. płaskiego.
D. typu torx.
Odpowiedź typu torx jest poprawna, ponieważ na zdjęciu widoczna jest śruba z charakterystycznym sześcioramiennym gwiazdkowym wzorem, który jest dedykowany dla wkrętaków torx. Wkrętaki te są powszechnie stosowane w branży elektronicznej i mechanicznej ze względu na ich zdolność do zapewnienia większego momentu obrotowego oraz lepszego dopasowania do śruby, co redukuje ryzyko uszkodzenia zarówno narzędzia, jak i elementu mocującego. Wkrętaki torx są również powszechnie używane w montażu urządzeń elektronicznych, samochodów oraz w konstrukcjach meblowych. Standard torx jest szczególnie ceniony w sytuacjach, gdzie wymagana jest większa precyzja i trwałość połączenia. Warto również zauważyć, że wkrętak torx występuje w różnych rozmiarach, co pozwala na dostosowanie narzędzia do konkretnych zastosowań, co jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie inżynierii i produkcji.

Pytanie 40

Ostatnie dwa stopnie wzmacniacza trójstopniowego mają takie samo wzmocnienie napięciowe wynoszące 20 dB. Jakie powinno być wzmocnienie napięciowe pierwszego stopnia, aby całkowite wzmocnienie napięciowe wynosiło KU = 60 dB?

A. 1 V/V
B. 5 V/V
C. 2 V/V
D. 10 V/V
Aby obliczyć wzmocnienie napięciowe stopnia pierwszego w wzmacniaczu trójstopniowym, musimy zrozumieć, jak sumuje się wzmocnienia poszczególnych stopni. Wzmacniacz trójstopniowy ma łącznie trzy stopnie, przy czym dwa ostatnie mają wzmocnienie 20 dB każdy. Wzmocnienie w dB można przeliczyć na współczynnik napięciowy, stosując wzór: K<sub>U</sub> = 20 * log10(U<sub>out</sub>/U<sub>in</sub>). W przypadku 20 dB, przeliczając na wartość napięciową, otrzymujemy K<sub>U</sub> = 10, czyli każde z tych stopni wzmacnia napięcie 10 razy. Łączne wzmocnienie z dwóch ostatnich stopni wynosi więc 20 dB + 20 dB = 40 dB. Aby uzyskać całkowite wzmocnienie 60 dB, pierwszy stopień musi więc dodać brakujące 20 dB. Przeliczając 20 dB na współczynnik napięciowy, dowiadujemy się, że K<sub>U</sub> = 10, co oznacza, że wzmocnienie pierwszego stopnia powinno wynosić 10 V/V. Przykład zastosowania tej wiedzy znajdziemy w projektowaniu wzmacniaczy audio, gdzie zrozumienie i kontrola wzmocnienia na każdym etapie obiegu sygnału jest kluczowe dla jakości dźwięku.