Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 18:12
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 18:30

Egzamin zdany!

Wynik: 21/40 punktów (52,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na którym rysunku pokazano urządzenie służące do usuwania gruzu z nadziemnych kondygnacji budynku?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.
Rysunek A przedstawia ruchome rusztowanie budowlane, które jest kluczowym narzędziem w procesie budowlanym, szczególnie przy usuwaniu gruzu z nadziemnych kondygnacji budynków. Ruchome rusztowanie pozwala na bezpieczne i efektywne transportowanie materiałów budowlanych oraz gruzu w pionie i poziomie. Zastosowanie rusztowania umożliwia robotnikom swobodne poruszanie się na wysokości, co jest niezbędne w celu utrzymania porządku na placu budowy i zapewnienia bezpieczeństwa. Zgodnie z normami BHP, użycie rusztowania zmniejsza ryzyko wypadków oraz ułatwia dostęp do oddalonych miejsc, gdzie może gromadzić się gruz. Dodatkowo, rusztowania są projektowane z uwzględnieniem obciążeń, co zapewnia ich stabilność. W praktyce, podczas demontażu lub przebudowy budynków, wykorzystuje się również ruchome rusztowania, aby zminimalizować czas potrzebny na usuwanie odpadów budowlanych, co jest zgodne z zasadami efektywności i zrównoważonego rozwoju w budownictwie.

Pytanie 2

W murze niespoinowanym z pustaków ceramicznych zostały wykonane otwory okienne o zaprojektowanych wymiarach 120 x 150 cm (szer. x wys.). Który z rzeczywistych wymiarów szerokości otworu spełnia warunki techniczne wykonania i odbioru robót murarskich podanych w tabeli?

Ilustracja do pytania
A. 121 cm
B. 130 cm
C. 115 cm
D. 119 cm
Wybór 115 cm, 119 cm i 130 cm zdecydowanie nie pasuje do technicznych wymagań dla otworów w murze niespoinowanym. Po pierwsze, 115 cm jest za małe i nie mieści się w tolerancjach, co zdecydowanie może prowadzić do kłopotów przy montażu okien. W ogóle wymiary te mogą wymusić jakieś szpachlowanie albo poprawki, a to przecież wydłuża czas realizacji projektu i podnosi koszty. Odpowiedź 119 cm jest blisko, ale też nie spełnia norm. Natomiast 130 cm to już sporo powyżej akceptowalnych tolerancji, co naraża na ryzyko błędnego wykonania otworów, a to w efekcie może osłabić całą konstrukcję. W praktyce projektanci muszą zawsze zwracać uwagę na precyzyjne pomiary i tolerancje, żeby uniknąć takich problemów. Zanim podejmiesz decyzję o wymiarach, dobrze jest sprawdzić aktualne normy i rekomendacje. To kluczowe, żeby zapewnić dobrą jakość wykonania i nie wpaść w niepotrzebne kłopoty podczas budowy.

Pytanie 3

Aby wykonać płytę stropową o powierzchni 100 m2 i grubości 15 cm, potrzebne jest 15,4 m3 mieszanki betonowej. Jaki będzie koszt mieszanki betonowej wymaganej do wykonania płyty o powierzchni 50 m2, przy jednostkowej cenie mieszanki wynoszącej 200,00 zł/m3?

A. 3 080,00 zł
B. 1 000,00 zł
C. 2 000,00 zł
D. 1 540,00 zł
Błędy w obliczeniach mogą wynikać z nieprawidłowego zrozumienia podstawowych zasad dotyczących objętości i kosztu materiałów budowlanych. Na przykład, jeśli osoba wybierająca odpowiedź nie zrozumiała, że należy obliczyć objętość płyty stropowej, może zignorować fakt, że grubość betonu ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyniku. Wybór odpowiadający 3 080,00 zł mógłby być wynikiem nieprzemyślanej kalkulacji dotyczącej dużych powierzchni lub pomyłki w przeliczeniach jednostek. Inny typowy błąd to myślenie, że cena jednostkowa powinna być mnożona przez powierzchnię, a nie objętość, co prowadzi do niepoprawnych wyników. W budownictwie niezwykle istotne jest, aby zawsze obliczać objętość materiału potrzebnego do wykonania określonego zadania. Ponadto, nie uwzględnienie dodatkowych kosztów związanych z transportem czy usługami związanymi z obróbką betonu mogłoby wprowadzić w błąd przy szacowaniu całkowitych wydatków. Zrozumienie tej kwestii jest kluczowe, aby uniknąć kosztownych błędów w trakcie realizacji projektów budowlanych. Dobrze jest także mieć na uwadze, że w praktyce budowlanej często stosuje się marginesy bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko braków materiałowych. Obliczenia powinny być zawsze dokładne, a w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem lub wykorzystać odpowiednie oprogramowanie do obliczeń budowlanych.

Pytanie 4

Abyzbudować ścianę o powierzchni 1 m2 zgodnie z KNR 2-02, wymaganych jest 8,20 szt. bloczków z betonu komórkowego. Na jednej palecie znajduje się 48 bloczków. Ile palet bloczków należy zamówić do zbudowania 75 m2 ścian?

A. 13
B. 9
C. 48
D. 75
Podczas próby obliczenia liczby potrzebnych palet bloczków, można natknąć się na różne błędy, które prowadzą do nieprawidłowych wyników. Niektórzy mogą wziąć pod uwagę tylko wartość bloczków na m², ignorując całkowitą powierzchnię, co skutkuje zaniżeniem liczby potrzebnych bloczków. Przykładowo, wybierając odpowiedź 9, można było zająć się tylko niewłaściwym przeliczeniem powierzchni lub zastosowaniem błędnego współczynnika bloków na m². Inni mogą podzielić liczbę bloczków przez 48 i zaokrąglić do najbliższej liczby całkowitej bez uwzględnienia, że zaokrąglenie powinno zawsze iść w górę, co w kontekście 12,8125 prowadzi do 12 palet, ale w praktyce wymaga 13. Również wybór odpowiedzi 48 sugeruje, że nie zrozumiano relacji między powierzchnią ściany a liczbą bloczków na palecie. Takie błędy mogą wynikać z niepełnego zrozumienia procesu budowlanego, co podkreśla znaczenie zrozumienia i przestrzegania standardów obliczeń w praktyce budowlanej. Kluczowe jest nie tylko zrozumienie liczby potrzebnych materiałów, ale także umiejętność ich prawidłowego zamówienia, aby uniknąć opóźnień w projekcie oraz dodatkowych kosztów związanych z niedoborem materiałów.

Pytanie 5

Ilość pracy jednego robotnika przy zalewaniu 1 m3 wieńca na ścianie wynosi 0,8 r-g. Stawka za 1 r-g to 20 zł. Jaką kwotę trzeba zapłacić za robociznę 4 robotników, jeśli każdy z nich wykonał 10 m3 wieńca?

A. 320 zł
B. 160 zł
C. 800 zł
D. 640 zł
Obliczanie kosztu robocizny w kontekście prac budowlanych wymaga precyzyjnego zrozumienia, jak poszczególne elementy wpływają na całkowity koszt projektu. Wiele osób może popełnić błąd, nie uwzględniając całkowitego nakładu pracy, co prowadzi do niedoszacowania wydatków. Na przykład, jeśli ktoś obliczy koszt robocizny dla pojedynczego robotnika, a następnie pomnoży to przez liczbę m3, może uzyskać niepoprawne wyniki. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy robotnik ma określony nakład pracy, który musi być pomnożony przez liczba robotników oraz ilość m3 wykonywanej pracy. Często pomija się również stawkę roboczą, co prowadzi do błędnych kalkulacji. Typowym błędem jest również nieprawidłowe zrozumienie koncepcji r-g, co może skutkować złym oszacowaniem czasu pracy i kosztów. Właściwe podejście wymaga znajomości standardów kalkulacji kosztów robocizny i umiejętności ich zastosowania w praktyce, co jest niezbędne dla efektywnego zarządzania projektami budowlanymi. W praktyce, niezrozumienie tych zasad może prowadzić do poważnych problemów finansowych na budowie, dlatego zawsze warto dążyć do dokładnych obliczeń i być świadomym wszystkich zmiennych wpływających na ostateczny koszt.

Pytanie 6

Który z wymienionych materiałów jest najbardziej odpowiedni do wzmacniania nadproży?

A. Liny nierdzewne
B. Kątowniki stalowe
C. Narożniki aluminiowe
D. Zetowniki zimnogięte
Kątowniki stalowe są jednym z najskuteczniejszych materiałów stosowanych do wzmocnienia nadproży w konstrukcjach budowlanych. Ich główną zaletą jest wysoka wytrzymałość na zginanie i ściskanie, co czyni je idealnym rozwiązaniem do przenoszenia dużych obciążeń. W praktyce, kątowniki stalowe są często stosowane w budownictwie do wzmacniania miejsc, gdzie występują duże siły, takich jak nadproża okienne czy drzwiowe. Dodatkowo, ich zastosowanie zgodne jest z normami budowlanymi, które zalecają użycie materiałów o wysokiej nośności w kluczowych elementach konstrukcyjnych. Wzmocnienie nadproży przy użyciu kątowników stalowych może znacząco poprawić stabilność całej struktury budynku, co jest szczególnie ważne w rejonach o dużej aktywności sejsmicznej. Przykładem mogą być budynki mieszkalne, gdzie odpowiednie wzmocnienia w nadprożach zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Warto również zwrócić uwagę na możliwość łatwego montażu kątowników, co wpływa na efektywność czasową procesu budowy.

Pytanie 7

W remontowanym budynku na poddaszu zamierzono stworzyć lekką ściankę działową, aby oddzielić dwa pokoje mieszkalne. Jakie materiały powinno się zastosować do jej budowy?

A. cegły szamotowe
B. płyty wiórowe laminowane
C. cegły klinkierowe
D. płyty Pro-Monta
Płyty Pro-Monta to naprawdę fajne rozwiązanie do budowy lekkich ścianek działowych. Mają świetną stabilność i dobrze izolują dźwięk, co jest bardzo ważne. Dzięki temu, że są lekkie i łatwe w montażu, można szybko zmieniać układ przestrzeni w mieszkaniu. Jak masz poddasze, gdzie miejsca często brakuje, to te płyty sprawdzą się super. Stosowanie ich w budowie ścianek to zgodne z normami i dobrymi praktykami, zwłaszcza jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Co więcej, można je wykończyć różnymi materiałami, więc łatwo dopasujesz styl do swojego gustu. Przykładowo, można podzielić duże pomieszczenie na mniejsze, co tworzy bardziej intymne przestrzenie, co na poddaszu bywa naprawdę przydatne.

Pytanie 8

Tynki doborowe to tynki standardowe

A. dwuwarstwowymi o równej i gładkiej powierzchni
B. trójwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
C. dwuwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
D. trójwarstwowymi o równej i bardzo gładkiej powierzchni
Wybór tynków dwuwarstwowych, jak sugerują niektóre odpowiedzi, jest niezgodny z definicją tynków doborowych, które wymagają zaawansowanego podejścia w budowie. Tynki dwuwarstwowe składają się z warstwy podkładowej oraz wykończeniowej, co nie zapewnia takich samych właściwości funkcjonalnych i estetycznych, jak tynki trójwarstwowe. Warstwa zbrojona, obecna w tynkach trójwarstwowych, ma na celu nie tylko wzmocnienie struktury, ale również poprawę izolacyjności akustycznej i termicznej, co jest kluczowe w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Ponadto, tynki dwuwarstwowe zazwyczaj prowadzą do uzyskania powierzchni mniej gładkiej, co może skutkować problemami przy dalszym wykańczaniu ścian. Odrzucenie tynków gładkich w kontekście tynków doborowych wskazuje na niedostateczne zrozumienie istoty tych systemów. Wiele osób myli także tynki gładkie z tynkami o powierzchni szorstkiej, co prowadzi do błędnych wniosków dotyczących ich zastosowania i właściwości. Aby uniknąć takich pomyłek, ważne jest, aby zrozumieć różnice między różnymi typami tynków oraz ich wpływ na jakość wykończenia wnętrz. Zastosowanie niewłaściwego typu tynku może nie tylko obniżyć estetykę pomieszczenia, ale także wpłynąć na jego trwałość oraz energooszczędność.

Pytanie 9

Do prac zanikających oraz tych, które zostają zakryte i wymagają odbioru, zalicza się

A. malowanie
B. przygotowanie podłoża
C. uzupełnianie tynku
D. układanie podłogi
Ułożenie posadzki, uzupełnienie tynku oraz malowanie są to działania, które są istotne w procesie wykończenia budynków, jednak nie należą do robót zanikających i ulegających zakryciu, które podlegają odbiorowi. Ułożenie posadzki jest ostatnim etapem, który następuje po przygotowaniu podłoża, co oznacza, że jest to proces, którego efekty są widoczne i nie mogą być uznane za zanikające. Uzupełnienie tynku również nie kwalifikuje się jako praca zanikająca, ponieważ tynk jest elementem wykończeniowym, który pozostaje na widoku i pełni funkcje estetyczne oraz ochronne. Malowanie, z kolei, również jest procesem wykończeniowym, który ma na celu poprawę wyglądu wnętrza lub elewacji budynku, a jego efekty są zawsze widoczne. Typowy błąd myślowy w tym kontekście polega na utożsamieniu wszystkich działań budowlanych z procesem odbioru. Należy jednak pamiętać, że tylko te prace, które są realizowane na etapie przygotowania, a ich efekty są ukryte lub nie widoczne po zakończeniu budowy, mogą być uznane za roboty zanikające. W związku z tym, zrozumienie kategorii robót budowlanych i ich właściwe klasyfikowanie jest kluczowe dla skutecznego zarządzania projektem budowlanym.

Pytanie 10

Tynk klasy IVf wykonuje się

A. trójwarstwowo, wygładzając packą na gładko
B. dwuwarstwowo, wygładzając packą na ostro
C. dwuwarstwowo, wygładzając packą styropianową
D. trójwarstwowo, wygładzając packą pokrytą filcem
Poprawna odpowiedź wskazuje, że tynk kategorii IVf wykonuje się trójwarstwowo, zacierając packą obłożoną filcem. Proces ten jest zgodny z aktualnymi normami budowlanymi i najlepszymi praktykami w branży tynkarskiej. Tynki IVf charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne oraz wymagają szczególnego podejścia podczas aplikacji. Trójwarstwowy system tynkowy pozwala na uzyskanie optymalnej trwałości i estetyki powłok. Pierwsza warstwa, zwana podkładową, ma na celu zapewnienie odpowiedniej przyczepności do podłoża, podczas gdy druga warstwa odpowiada za wyrównanie powierzchni. Ostatnia, zewnętrzna warstwa, zacierana packą obłożoną filcem, tworzy gładką i estetyczną powłokę, która jest jednocześnie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników zewnętrznych. Prawidłowe wykonanie tynków IVf ma kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności oraz przedłużenia żywotności budynku, dlatego należy przestrzegać wszystkich wskazówek producentów oraz norm budowlanych.

Pytanie 11

Urządzenia przedstawionego na rysunku używa się do

Ilustracja do pytania
A. wykonywania bruzd w murze.
B. szlifowania i cięcia różnych materiałów.
C. wykuwania otworów w murze.
D. fazowania naroży ścian.
Analizując inne odpowiedzi, można zauważyć, że wynikały one z nieporozumień dotyczących zastosowania narzędzia. Na przykład, fazowanie naroży ścian wymaga użycia innych narzędzi, takich jak szlifierki kątowe czy strugarki, które są przystosowane do nadawania odpowiednich kątów i wykończeń. Takie narzędzia mają zupełnie inną konstrukcję i funkcjonalność. Ponadto, szlifowanie i cięcie różnych materiałów jest zadaniem dla urządzeń takich jak piły, szlifierki oraz frezarki, które potrafią obrobić różnorodne materiały, ale nie są przeznaczone do wykonywania bruzd. Często mylnie interpretuje się również pojęcie wykuwania otworów w murze, które najczęściej wiąże się z używaniem młotków udarowych lub wiertarek. Te narzędzia służą do tworzenia otworów, a nie rowków, co jest kluczową różnicą w kontekście funkcji frezarki do bruzd. Zrozumienie zastosowania poszczególnych narzędzi w budownictwie jest istotne, aby efektywnie planować prace budowlane oraz unikać nieefektywnych rozwiązań. Niewłaściwe dobieranie narzędzi prowadzi do nieefektywności oraz zwiększa ryzyko uszkodzeń materiałów budowlanych.

Pytanie 12

Na podstawie wyciągu ze Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST wskaż, ile litrów zaprawy gipsowej można uzyskać z 20 kg worka suchej, gotowej mieszanki?

Szczegółowa Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST
(wyciąg)
B.3.03. Tynk gipsowy
Dane techniczne:
- średnia grubość tynku: 10 mm (grubość min.8 mm)
- ciężar nasypowy: 800kg/m3
- uziarnienie: do 1,2 mm
- wydajność: 100 kg = 125 l zaprawy
- zużycie: 0,8 kg na mm i m2
- czas schnięcia: średnio około 14 dni
A. 2,51
B. 25,01
C. 50,01
D. 5,01
Wyniki, które wskazują na objętości inne niż 25,01 l, opierają się na błędnych założeniach dotyczących przeliczeń masy na objętość. Możliwe, że błędna odpowiedź wynika z nieprawidłowego zastosowania wzoru lub ignorowania kluczowych proporcji zawartych w dokumentacji technicznej. Na przykład, odpowiedzi sugerujące objętości takie jak 50,01 l lub 5,01 l mogą wynikać z nieodpowiedniego pomnożenia lub podzielenia masy suchej mieszanki bez uwzględnienia właściwego współczynnika konwersji. Typowy błąd myślowy polega na założeniu, że objętość zaprawy jest bezpośrednio proporcjonalna do masy, co nie jest zgodne z rzeczywistością, ponieważ gęstość materiału odgrywa kluczową rolę w tej relacji. Dodatkowo, niektóre odpowiedzi mogą się opierać na nieaktualnych lub niekompletnych danych technicznych, co podkreśla znaczenie korzystania z wiarygodnych źródeł dokumentacji. Aby uniknąć takich błędów, zaleca się gruntowne zapoznanie się z obowiązującymi standardami branżowymi dotyczącymi przeliczeń i proporcji w budownictwie, co przyczyni się do poprawy efektywności pracy oraz jakości realizowanych projektów.

Pytanie 13

Zaprawy murarskie ogólnego zastosowania, produkowane na małych budowach, przygotowuje się w sposób

A. węzła betoniarskiego
B. agregatu tynkarskiego
C. wiertarki z mieszadłem
D. betoniarki wolnospadowej
Wykorzystanie wiertarki z mieszadłem do sporządzania zapraw murarskich na małej budowie nie jest optymalnym rozwiązaniem. Tego typu narzędzia są przeznaczone głównie do mieszania mniejszych ilości materiałów, co może prowadzić do niedostatecznej jednorodności mieszanki. Mieszadła w wiertarkach mają ograniczone możliwości, a ich konstrukcja nie zapewnia tak efektywnego mieszania jak betoniarka. Mieszanie dużych ilości składników przy użyciu wiertarki jest czasochłonne i wymaga dużej precyzji, co w praktyce jest trudne do osiągnięcia. Agregat tynkarski, chociaż użyteczny w pracach tynkarskich, nie jest dedykowany do produkcji zapraw murarskich. Jego funkcje skupiają się na aplikacji tynku, a nie na mieszaniu zapraw. Węzeł betoniarski, z kolei, to urządzenie przeznaczone do produkcji betonu w dużych ilościach, co przekracza potrzeby małych budów, gdzie zazwyczaj wymagana jest niewielka ilość zaprawy. Dlatego korzystanie z tych narzędzi może prowadzić do niedostatecznej jakości zaprawy, co wpłynie na trwałość i stabilność konstrukcji. Optymalne podejście to wybór betoniarki wolnospadowej, która gwarantuje odpowiednią jakość i wydajność mieszania, zgodnie z branżowymi standardami.

Pytanie 14

Cementowa zaprawa wyróżnia się wysoką

A. odpornością na skurcz
B. higroskopijnością
C. kapilarnością
D. wytrzymałością na ściskanie
Zaprawa cementowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie, co czyni ją materiałem o kluczowym znaczeniu w budownictwie. Wytrzymałość na ściskanie definiuje zdolność materiału do przenoszenia obciążeń bez deformacji czy zniszczenia. W przypadku zapraw cementowych, wartość ta jest wynikiem odpowiednich proporcji składników, takich jak cement, woda i kruszywo. Przykładowo, zaprawy stosowane w murach nośnych muszą spełniać normy PN-EN 998-1, które precyzują minimalne wartości wytrzymałościowe zależnie od zastosowania. W praktyce, wytrzymałość zaprawy na ściskanie jest kluczowa w kontekście budowy ścian, fundamentów, oraz wszelkich innych konstrukcji, gdzie obciążenia są znaczące. Dodatkowo, odpowiednie dobranie klasy cementu oraz techniki mieszania i aplikacji zaprawy wpływa na jej trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, co jest istotne dla długowieczności obiektów budowlanych.

Pytanie 15

Proces naprawy wilgotnego tynku powinien rozpocząć się od

A. eliminacji źródła zawilgocenia
B. zlikwidowania nalotów pleśni
C. nałożenia środka gruntującego
D. osuchania powierzchni tynku
W przypadku podejmowania działań w celu naprawy zawilgoconego tynku, wybór pierwszego kroku jest kluczowy, a wprowadzenie nieefektywnych metod może prowadzić do długotrwałych problemów. Osuszenie powierzchni tynku jako pierwsza reakcja jest często mylone z rzeczywistym rozwiązaniem problemu. Choć usunięcie widocznej wilgoci może przynieść chwilową ulgę, to nie eliminuje ono źródła problemu, co może prowadzić do dalszych uszkodzeń i ponownego zawilgocenia. Pokrycie środkiem gruntującym również nie jest odpowiednią strategią, ponieważ takie działanie nie adresuje przyczyny wilgoci, a jedynie maskuje objawy. Zastosowanie gruntów w sytuacji, gdy przyczyna zawilgocenia nie została usunięta, może spowodować, że wilgoć zostanie uwięziona w tynku, co prowadzi do powstawania pleśni i grzybów, a także innego rodzaju uszkodzeń strukturalnych. Usuwanie nalotów pleśni może być krokiem koniecznym, ale powinno być traktowane jako działanie wspierające, a nie zastępujące fundamentalną konieczność wyeliminowania źródła wilgoci. Innymi słowy, kluczowym błędem jest skupienie się na powierzchownych rozwiązaniach, które nie prowadzą do długotrwałej poprawy sytuacji, co jest sprzeczne z najlepszymi praktykami w zakresie konserwacji budynków.

Pytanie 16

Jaką technikę powinno się zastosować do murowania na puste spoiny?

A. Z nakładaniem zaprawy na całą powierzchnię cegły
B. Na docisk zaprawy kielnią
C. Na wycisk zaprawy cegłą
D. Na wycisk z podcięciem zaprawy kielnią
Nieprawidłowe metody murowania, takie jak murowanie na docisk zaprawy kielnią, nie są zalecane, ponieważ mogą prowadzić do problemów związanych z jakością muru. Technika ta nie zapewnia odpowiedniego wypełnienia spoin, co skutkuje powstawaniem szczelin, które mogą negatywnie wpływać na trwałość i stabilność konstrukcji. Murowanie z użyciem kielni może prowadzić do nadmiaru zaprawy w spoinach, co z kolei przyczynia się do deformacji cegieł oraz może prowadzić do ich pęknięcia w dłuższym okresie użytkowania. Nakładanie zaprawy na całą powierzchnię cegły, choć może wydawać się wygodne, również nie jest zalecane, ponieważ może spowodować, że zaprawa będzie się wydobywać na zewnątrz, co wpływa na estetykę muru. W przypadku zastosowania wycisku z podcięciem zaprawy kielnią, może dochodzić do nieprzewidywalnych efektów związanych z przyczepnością, co jest niezgodne z aktualnymi standardami budowlanymi. Wszystkie te błędne podejścia często wynikają z niewłaściwego zrozumienia zasad murowania oraz zaniedbania w zakresie techniki, które są kluczowe dla stworzenia solidnej i estetycznej konstrukcji. Dlatego warto kłaść nacisk na odpowiednie metody, które są zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie.

Pytanie 17

Narzędzie przedstawione na rysunku to

Ilustracja do pytania
A. pilarka tarczowa.
B. gwoździarka pneumatyczna.
C. szlifierka kątowa.
D. młotowiertarka udarowa.
Gwoździarka pneumatyczna to narzędzie, które wykorzystuje sprężone powietrze do wprowadzania gwoździ w różne materiały. Charakteryzuje się specyficznym magazynkiem na gwoździe, który pozwala na szybkie i efektywne wykonanie prac budowlanych oraz montażowych. Jest to niezwykle przydatne urządzenie w wielu branżach, szczególnie w budownictwie, meblarstwie czy podczas remontów. Przy użyciu gwoździarki pneumatycznej można osiągnąć wysoką precyzję i efektywność pracy, co znacząco przyspiesza proces łączenia elementów. Warto również pamiętać, że narzędzia te mają różne typy, takie jak gwoździarki do drewna czy do blachy, dostosowane do specyficznych zastosowań. Zgodnie z dobrymi praktykami, podczas pracy z gwoździarką należy zawsze nosić odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak gogle ochronne oraz nauszniki, aby uniknąć potencjalnych urazów.

Pytanie 18

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. nadproże sklepione łukowo.
B. sklepienie odcinkowe.
C. sklepienie półkoliste.
D. nadproże sklepione płasko.
W analizowanej sytuacji można zauważyć, że wiele osób może mylnie interpretować rodzaje konstrukcji, co prowadzi do wyboru niewłaściwych odpowiedzi. Sklepienie odcinkowe, na przykład, jest formą architektoniczną, która ma kształt łuku i jest stosowane w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba pokrycia większych przestrzeni nad otworami, jak w przypadku mostów czy dużych sal. Z kolei sklepienie półkoliste, charakteryzujące się półkolistym kształtem, jest często stosowane w architekturze sakralnej oraz historycznych budynkach, co różni się od płaskiego nadproża, które ma zupełnie inną funkcję i formę. Nadproże sklepione łukowo to kolejna koncepcja, która zakłada zastosowanie łuku do przenoszenia obciążeń, co również różni się od nadproża płaskiego, które nie ma takiej krzywizny. Błędne rozumienie tych konstrukcji może być spowodowane niewłaściwym podejściem do analizy rysunków architektonicznych oraz brakiem znajomości podstawowych zasad budownictwa. W praktyce, znajomość tych różnic jest kluczowa dla prawidłowej oceny i projektowania konstrukcji, ponieważ niewłaściwy dobór typu nadproża może prowadzić do osłabienia całej struktury budynku oraz zwiększenia ryzyka awarii.

Pytanie 19

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cementu potrzeba do wykonania 2 m3 zaprawy cementowej marki 5.

KNR 2-02 Zaprawy cementowe

Nakłady na 1 m³ zaprawyTablica1753
Lp.WyszczególnienieJednostki miaryMarka zaprawy i stosunek objętościowy
składników
symbole
eto
Rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowe3
1 : 5
5
1 : 4
8
1 : 3
10
1 : 2
abcde01020304
01343Betoniarze - grupa II149r-g2,252,252,252,25
Razem149r-g2,252,252,252,25
201800199Cement 32,5 z dodatkami034t0,2680,3270,4120,539
211800200Ciasto wapienne0600,0520,0640,040
221810099Piasek do zapraw0,601,2901,2501,1901,030
232380899Woda0600,3400,3500,3600,420
7034312Betoniarka 250 l148m-g0,680,680,680,68
A. 327 kg
B. 536 kg
C. 824 kg
D. 654 kg
W przypadku błędów w obliczeniach dotyczących ilości cementu potrzebnego do wykonania zaprawy cementowej, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów związanych z interpretacją danych oraz logiką obliczeń. Często błędne odpowiedzi mogą wynikać z niedokładnego przeliczenia jednostek. Na przykład, jeżeli ktoś pomyli jednostki i zamiast przeliczać tony na kilogramy, pozostanie przy tonach, może dojść do znaczącego niedoszacowania lub przeszacowania potrzebnych materiałów. W przypadku podanych odpowiedzi, niektóre z nich mogą być wynikiem błędnego przeliczenia objętości lub nieprawidłowego zastosowania danych z KNR. Istotne jest również, aby pamiętać, że przy obliczeniach materiałów budowlanych, zawsze należy brać pod uwagę specyfikacje i zbadać normy dotyczące konkretnego rodzaju zaprawy. Użycie niewłaściwych wartości, może prowadzić do problemów z jakością zaprawy, a w efekcie osłabić konstrukcję. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do takich pomyłek często obejmują pomijanie kluczowych przeliczników jednostkowych oraz niewłaściwe korzystanie z tabel norm. Dlatego niezwykle ważne jest, aby każdorazowo weryfikować źródła danych oraz ponownie przeliczać wyniki, aby zapewnić prawidłowość obliczeń i bezpieczeństwo w budownictwie.

Pytanie 20

Tynk należący do kategorii IV jest tynkiem

A. 1-warstwowym
B. 4-warstwowym
C. 2-warstwowym
D. 3-warstwowym
Tynk kategorii IV, znany jak tynk trzywarstwowy, to sprawdzony sposób na solidne i estetyczne wykończenie budynku. Składa się z trzech warstw: podkładowej, właściwej i końcowej. Ta pierwsza, zazwyczaj z zaprawy cementowo-wapiennej, daje mocny fundament, co jest ważne, żeby następne warstwy dobrze się trzymały. Warstwa właściwa, często z dodatkami, jak włókna szklane czy polipropylenowe, dodaje tynkowi wytrzymałości i sprawia, że jest odporny na pęknięcia. Na końcu mamy warstwę końcową, która odpowiada za wygląd tynku i może mieć różne faktury i kolory. W praktyce tynki trzywarstwowe używa się często w budynkach, które muszą stawić czoła trudnym warunkom atmosferycznym, co jest zgodne z normami PN-EN 998-1. To rozwiązanie jest polecane zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkalnych, bo znacznie zwiększa trwałość budynku i obniża koszty konserwacji.

Pytanie 21

Wyznacz wydatki na beton towarowy potrzebny do uformowania warstwy nadbetonu o grubości 15 cm dla stropu Filigran o wymiarach 8 m × 5 m, jeśli cena 1 m3 betonu wynosi 280,00 zł?

A. 1 680,00 zł
B. 168 000,00 zł
C. 33 600,00 zł
D. 11 200,00 zł
Prawidłowa odpowiedź na to pytanie to 1 680,00 zł. Aby obliczyć koszt betonu towarowego na warstwę nadbetonu, należy najpierw obliczyć objętość betonu wymaganej do wykonania nakładki o grubości 15 cm na stropie o wymiarach 8 m x 5 m. Obliczamy objętość według wzoru: V = długość × szerokość × wysokość. W naszym przypadku wygląda to następująco: V = 8 m × 5 m × 0,15 m = 6 m³. Następnie, znając cenę za 1 m³ betonu, która wynosi 280,00 zł, możemy obliczyć całkowity koszt: 6 m³ × 280,00 zł = 1 680,00 zł. Takie obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów oraz efektywne planowanie budżetu. Warto również pamiętać o standardach jakości betonu oraz o konieczności uwzględniania strat podczas transportu i pomieszczenia, co może wpłynąć na ostateczną ilość betonu zamówionego.

Pytanie 22

Jaki element architektoniczny przedstawiony jest na fotografii?

Ilustracja do pytania
A. Rygiel.
B. Gzyms.
C. Cokół.
D. Pilaster.
Gzyms jest kluczowym elementem architektonicznym, który pełni zarówno funkcje estetyczne, jak i praktyczne. Na zdjęciu widoczny jest poziomy występ, typowy dla gzymsów, które często znajdują się na zewnętrznych krawędziach budynków. Gzymsy mogą być profilowane, co dodaje im charakteru i dekoracyjności. Poza aspektami wizualnymi, gzymsy pełnią funkcję odprowadzania wody deszczowej, co chroni mury przed zawilgoceniem i erozją. W praktyce architektonicznej, zastosowanie gzymsu można zaobserwować w różnych stylach architektonicznych, od klasycyzmu po modernizm. Warto również zauważyć, że gzymsy mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak kamień, beton czy drewno, co pozwala na szeroką gamę zastosowań i estetyki. Współczesne budynki często wykorzystują gzymsy w sposób innowacyjny, łącząc tradycję z nowoczesnym wzornictwem, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w projektowaniu architektonicznym.

Pytanie 23

Perlit to lżejsze kruszywo stosowane w budownictwie do wytwarzania zapraw

A. szamotowych
B. kwasoodpornych
C. krzemionkowych
D. ciepłochronnych
Perlit to naprawdę świetny materiał, jeśli chodzi o izolację. Dzięki swojej porowatej strukturze świetnie trzyma powietrze, co znacząco poprawia izolację termiczną zapraw. Z tego co widziałem, często stosuje się go w mieszankach tynkarskich i zaprawach, żeby zmniejszyć straty ciepła w budynkach. To jest ważne, zwłaszcza teraz, kiedy wszyscy myślimy o zrównoważonym budownictwie i efektywności energetycznej. Poza tym, perlit jest lekki, co znacznie ułatwia transport i użycie. Dzięki temu nasze konstrukcje są mniej obciążone. Warto pamiętać, że świetnie sprawdza się w systemach ociepleń, co naprawdę przekłada się na długowieczność i efektywność energetyczną budynków.

Pytanie 24

Jeżeli w trakcie remontu czas pracy na wykonanie 100 m2 tynku wynosi 35 r-g, to ile czasu będzie potrzebne na otynkowanie ścian pomieszczenia o wymiarach 5×6 m i wysokości 3 m?

A. 10,5 r-g
B. 35,0 r-g
C. 23,1 r-g
D. 31,5 r-g
Odpowiedzi 31,5 r-g, 10,5 r-g oraz 35,0 r-g zawierają błędy w obliczeniach lub w interpretacji danych. W przypadku pierwszej odpowiedzi, osoba mogła źle ocenić powierzchnię pomieszczenia lub pomylić jednostki miary. Powierzchnia ścian nie może być obliczana bez uwzględnienia wszystkich czterech ścian, co jest kluczowe w obliczeniach remontowych. Przykładowo, niektóre osoby mogą pomyśleć, że wystarczy pomnożyć długość przez wysokość jedynie dwóch ścian, co daje zaniżoną powierzchnię. Druga odpowiedź, 10,5 r-g, może wynikać z błędnych proporcji czasowych, co wskazuje na brak zrozumienia, jak dokładnie obliczyć czas robocizny w stosunku do powierzchni. Natomiast odpowiedź 35,0 r-g sugeruje, że osoba przyjęła nieprawidłowe założenie, iż całkowity czas robocizny na pokrycie 100 m<sup>2</sup> jest równy czasowi na pokrycie mniejszej powierzchni, co jest nieprawidłowe. W takim przypadku powinno się stosować proporcje, by dostosować czas do rzeczywistej powierzchni, co jest niezbędne w każdej pracy budowlanej. Wnioskując, kluczowe jest posługiwanie się odpowiednimi wzorami i metodami oraz odpowiednie rozumienie proporcji, co jest fundamentalną umiejętnością w tej branży.

Pytanie 25

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Nakładanie zaprawy klejowej.
B. Nakładanie tynku cienkowarstwowego.
C. Wyrównanie powierzchni płyt styropianowych.
D. Wtapianie siatki zbrojącej.
Nakładanie tynku cienkowarstwowego to kluczowy etap w procesie ocieplania ścian budynku metodą lekką mokrą. W tej fazie, po uprzednim przygotowaniu powierzchni, na którą nałożono warstwę styropianu i siatkę zbrojącą, aplikowany jest tynk o jednolitej, gładkiej konsystencji. Tynk cienkowarstwowy ma na celu nie tylko estetyczne wykończenie, ale również ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Właściwe nałożenie tynku pozwala na uzyskanie odpowiedniej paroprzepuszczalności oraz odporności na czynniki zewnętrzne. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, tynki powinny spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości. Zastosowanie tynku cienkowarstwowego jest szczególnie zalecane w budownictwie energooszczędnym, gdzie istotne jest ograniczenie strat ciepła oraz poprawa komfortu termicznego. Dobrą praktyką jest stosowanie tynków w harmonii z systemem ociepleniowym, co zapewnia długotrwałe efekty izolacyjne.

Pytanie 26

Przedstawioną na ilustracji łatę tynkarską typu H stosuje się do

Ilustracja do pytania
A. zaciągania tynku bezpośrednio po nałożeniu zaprawy.
B. nakładania poszczególnych warstw tynku.
C. wyrównywania tynku po lekkim związaniu.
D. wyznaczania powierzchni tynku.
Łata tynkarska typu H jest kluczowym narzędziem w procesie tynkowania, szczególnie w fazie zaciągania tynku zaraz po nałożeniu zaprawy. Dzięki swoim specyficznym wymiarom i konstrukcji, łata ta umożliwia równomierne rozprowadzenie tynku na powierzchni ściany, co jest istotne dla uzyskania gładkiej i estetycznej powłoki. Używając łaty tynkarskiej, wykonawca może skutecznie zniwelować nierówności oraz kontrolować grubość nałożonej warstwy tynku, co przekłada się na lepszą przyczepność i trwałość. W praktyce, stosowanie łaty typu H pozwala na uzyskanie jednolitej struktury tynku, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej. Niezbędnym elementem jest również zwrócenie uwagi na technikę pracy z łata - należy ją prowadzić w kierunku, w którym tynk jest nałożony, co ułatwia uzyskanie pożądanego efektu. Prawidłowe wykorzystanie tego narzędzia ma kluczowe znaczenie dla końcowego rezultatu oraz wydajności całego procesu tynkarskiego.

Pytanie 27

Tynk III kategorii powszechny to

A. tynk trójwarstwowy wygładzony pacą pokrytą filcem
B. narzut o jednej warstwie, wyrównany kielnią
C. tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko
D. narzut jedno- lub dwu-warstwowy wygładzany pacą
Tynk pospolity III kategorii, jako tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko, jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu estetycznej, gładkiej powierzchni. Tego rodzaju tynk składa się z trzech warstw: warstwy podkładowej, warstwy zasadniczej oraz warstwy wykończeniowej, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości oraz trwałości. Takie podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie trzech warstw w celu osiągnięcia najlepszych właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych. Przykładem zastosowania tynku pospolitego III kategorii mogą być wnętrza budynków mieszkalnych, gdzie gładka powierzchnia ścian jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Dobra praktyka polega na prawidłowym wykonaniu każdej z warstw, co wpływa na końcowy efekt estetyczny oraz trwałość tynku, a także na jego odporność na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Dodatkowo, tynk taki może być malowany, co otwiera dodatkowe możliwości aranżacyjne w przestrzeni. Zastosowanie tynku trójwarstwowego zwiększa też wartość estetyczną obiektów budowlanych.

Pytanie 28

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Montaż listwy startowej.
B. Nakładanie zaprawy klejowej.
C. Wtapianie siatki zbrojącej.
D. Uzupełnianie ubytków pianką.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 29

Jaki jest minimalny czas, po którym można zaczynać budowę muru na zaprawie cementowo-wapiennej, nad świeżo wykonaną kondygnacją?

A. 3 dni
B. 5 dni
C. 10 dni
D. 7 dni
Czas, po którym można wznosić mur na zaprawie cementowo-wapiennej, jest ściśle związany z jej procesem wiązania i twardnienia. Odpowiedzi sugerujące dłuższe okresy, takie jak 7, 10 dni, a nawet 3 dni, opierają się na niepełnym zrozumieniu procesu budowlanego oraz specyfiki materiałów. W przypadku zaprawy cementowo-wapiennej, zbyt długi czas oczekiwania na rozpoczęcie budowy murów może być nieefektywny z punktu widzenia harmonogramu robót budowlanych. Z drugiej strony, zbyt krótki czas, jak sugerują odpowiedzi 3 dni, może prowadzić do problemów z wytrzymałością konstrukcji. W praktyce budowlanej, każdy materiał ma swoje specyficzne wymagania dotyczące czasu utwardzania, które powinny być respektowane, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budowy. Zastosowanie niewłaściwego czasu oczekiwania prowadzi często do typowych błędów, takich jak pęknięcia w murach, które mogą powstać na skutek niepełnej reakcji chemicznej w zaprawie. Kluczowe jest również uwzględnienie zmiennych warunków otoczenia, które mogą wpływać na czas wiązania, co pokazuje, że nie każdy materiał zachowuje się w ten sam sposób w różnych warunkach. Dlatego też, znajomość standardów dotyczących czasu technologicznego jest niezbędna dla każdego, kto pracuje w branży budowlanej.

Pytanie 30

Na której ilustracji przedstawiono kielnię przeznaczoną do wypełniania oraz wygładzania spoin?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 4.
B. Na ilustracji 3.
C. Na ilustracji 1.
D. Na ilustracji 2.
Kielnia przedstawiona na ilustracji 2. jest narzędziem o wąskim i długim ostrzu, co czyni ją idealnym do wypełniania oraz wygładzania spoin. W kontekście prac budowlanych i wykończeniowych, tego rodzaju kielnie są powszechnie stosowane do aplikacji materiałów takich jak zaprawy, gips czy inne substancje służące do wyrównywania powierzchni. Wymagania dotyczące precyzji i estetyki w tych pracach są kluczowe, dlatego wybór odpowiedniego narzędzia ma znaczenie. Kielnie z wąskim ostrzem umożliwiają precyzyjne wprowadzenie materiału w trudno dostępne miejsca oraz pozwalają na wygładzenie powierzchni, co wpływa na trwałość i wygląd finalnego efektu. Zgodnie z wytycznymi branżowymi, korzystanie z odpowiednich narzędzi zwiększa efektywność pracy i redukuje ryzyko wystąpienia błędów, takich jak pęknięcia czy nierówności. Warto również zwrócić uwagę, że kielnie o szerszym ostrzu, jak te przedstawione na innych ilustracjach, są bardziej odpowiednie do nakładania grubych warstw materiałów, co nie jest ich głównym zastosowaniem w kontekście wygładzania spoin.

Pytanie 31

Warstwę izolacji oznaczoną na rysunku cyfrą 5 należy wykonać z

Ilustracja do pytania
A. jastrychu anhydrytowego.
B. twardych płyt styropianowych.
C. dwóch warstw papy asfaltowej na lepiku.
D. wełny mineralnej granulowanej.
Twarde płyty styropianowe to materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, co czyni je idealnym wyborem do wykonania warstwy izolacji podłogowej. Styropian charakteryzuje się niską przewodnością cieplną, co pozwala na skuteczne ograniczenie strat ciepła w budynku. Ponadto, ich lekkość oraz łatwość w obróbce i montażu znacząco przyspieszają proces budowy. W praktyce, stosowanie twardych płyt styropianowych jest zgodne z normą PN-EN 13163, która określa wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Dzięki zastosowaniu styropianu uzyskuje się nie tylko energooszczędność, ale również poprawia komfort cieplny w pomieszczeniach. Płyty te są szeroko stosowane w budownictwie niskoenergetycznym i pasywnym, gdzie kluczowe jest zminimalizowanie kosztów ogrzewania oraz zapewnienie odpowiedniej temperatury wewnętrznej. Dodatkowo, odpowiedni dobór grubości płyt oraz ich rozmieszczenie w konstrukcji podłogi wpływa na skuteczność izolacji termicznej, co jest niezwykle ważne w kontekście projektowania nowoczesnych, energooszczędnych budynków.

Pytanie 32

Powierzchnia gipsowa, która ma być poddana tynkowaniu, musi być

A. porysowana i sucha
B. gładka i sucha
C. gładka i nawilżona
D. porysowana i nawilżona
Prawidłowe przygotowanie podłoża gipsowego do tynkowania jest kluczowym aspektem, który może zostać zignorowany przy błędnej interpretacji wymagań. Odpowiedzi, które sugerują gładkie i suche podłoże, opierają się na mylnym założeniu, że idealnie gładka powierzchnia zapewnia najlepszą adhezję. W rzeczywistości, brak jakiejkolwiek faktury na podłożu gipsowym skutkuje mniejszą powierzchnią styku, co może prowadzić do łatwego odrywania się tynku. Gdy podłoże jest suche, tynk może wchłonąć wilgoć z gipsu zbyt szybko, co może prowadzić do pęknięć i niestabilności. Porysowanie powierzchni gipsowej jest zatem fundamentalne, ponieważ zwiększa ona powierzchnię styku i poprawia właściwości klejące. Z kolei odpowiedzi sugerujące, że podłoże powinno być porysowane i zwilżone, lecz przy jednoczesnym wskazaniu na jego porysowanie bez nawilżenia, również są błędne. Wysoka wilgotność jest kluczowa w procesie wiązania tynku. Zbyt duże wysuszenie podłoża przez porysowanie bez odpowiedniego nawilżenia może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tynku. Dlatego, aby zapewnić estetyczne i trwałe wykończenie, należy przestrzegać standardów budowlanych dotyczących przygotowania podłoża, które zalecają stosowanie nawilżania przed aplikacją tynku, co jest praktyką zgodną z normami branżowymi.

Pytanie 33

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wody należy dodać do 20 kg suchej mieszanki, aby sporządzić zaprawę lekką Termor?

Specyfikacja zapraw lekkich Termor
WłaściwościWymagania
Uziarnienie wypełniaczydo 4 mm
Gęstość nasypowa w stanie suchymnie większa niż 565 kg/m3
Przydatność suchej mieszanki do stosowanianie mniej niż 3 miesiące
Konsystencja7÷8,5 cm
Proporcje mieszania suchej mieszanki z wodą2:1
Czas zachowania właściwości roboczychnie mniej niż 3 godziny
A. 201
B. 401
C. 301
D. 101
W twojej odpowiedzi widać kilka typowych błędów. Zobacz, coś jak 201, 301 czy 401 litrów to efekt nieporozumienia co do proporcji. Mieszanka budowlana wymaga dokładnych obliczeń, a rozumienie stosunku składników jest mega ważne. Jeśli pominiesz zasadę 2:1, to możesz się wprowadzić w błąd. Wydaje ci się, że więcej wody to lepsza konsystencja, ale to pułapka. Przez takie błędy za dużo używasz wody, co potem wpływa na wytrzymałość zaprawy, a to mogą być poważne problemy w trakcie aplikacji. No i jeszcze różnice w jednostkach miary, bo w odpowiedziach było mówione o litrach, co mogło zamieszać. Jak tego nie rozumiesz, to można się pomylić z wymaganiami budowlanymi i normami. Zanim przejdziesz do obliczeń, dobrze zapoznaj się z podstawowymi zasadami proporcji w budownictwie.

Pytanie 34

Naprawa uszkodzenia ściany przedstawionej na fotografii powinna polegać na

Ilustracja do pytania
A. wypełnieniu ubytków muru zaprawą cementową.
B. uzupełnieniu ubytku muru mieszanką betonową.
C. wzmocnieniu muru prętami stalowymi.
D. przemurowaniu uszkodzonego fragmentu muru.
Przemurowanie uszkodzonego fragmentu muru jest właściwą odpowiedzią na przedstawioną sytuację. Na podstawie analizy zdjęcia można zauważyć, że uszkodzenie jest na tyle poważne, że obejmuje całą grubość muru, co negatywnie wpływa na jego integralność strukturalną. Przemurowanie to proces, który polega na usunięciu uszkodzonych elementów i wstawieniu nowych, co pozwala na przywrócenie pierwotnej wytrzymałości i stabilności obiektu. W praktyce takie działania powinny być zgodne z normami budowlanymi, które regulują sposób naprawy murów. Należy również zwrócić uwagę na dobór odpowiednich materiałów, które powinny być zgodne z klasą i specyfiką oryginalnego muru. Przykładowo, jeśli mur został wykonany z cegły ceramicznej, do przemurowania należy użyć cegieł o podobnych właściwościach mechanicznych, aby uniknąć różnic w zachowaniu materiałów. Dodatkowo, przemurowanie to także dobra okazja do oceny stanu całej struktury muru i ewentualnego wzmocnienia go w miejscach narażonych na przyszłe uszkodzenia.

Pytanie 35

Na rysunku przedstawiono lico muru w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. polskim.
B. krzyżykowym.
C. wozówkowym.
D. główkowym,
Wybór odpowiedzi, która nie odnosi się do wiązania wozówkowego, często może brać się z braku zrozumienia różnych technik murowania. Na przykład, wiązanie główkowe to układanie cegieł tylko na krótkich bokach, co nie jest najlepszym rozwiązaniem dla stabilności, zwłaszcza w wyższych murach. Z kolei wiązanie polskie, które stosuje cegły w różnych kierunkach, nie cieszy się dużym powodzeniem i nie jest za bardzo polecane w nowoczesnym budownictwie. Wiązanie krzyżykowe, które polega na układaniu cegieł w krzyż, też nie wygląda najlepiej w kontekście stabilności. Wiedza o tych systemach wiązania jest bardzo ważna, żeby nie popełniać błędów w projektach. W praktyce trzeba pamiętać, że wybór odpowiedniego wiązania powinien opierać się na tym, jakie są wymagania projektu, jak obciążenia i stabilność. Użycie złego wiązania może prowadzić do poważnych problemów, takich jak pęknięcia murów czy obniżenie nośności, co może być niebezpieczne dla ludzi korzystających z budynku.

Pytanie 36

Do tworzenia zapraw murarskich jako spoiwo powietrzne należy używać

A. wapna hydraulicznego
B. cementu murarskiego
C. cementu hutniczego
D. wapna hydratyzowanego
Wapno hydrauliczne, cement murarski oraz cement hutniczy to materiały, które różnią się znacząco właściwościami i zastosowaniem w budownictwie. Wapno hydrauliczne, będące spoiwem reagującym z wodą, jest wykorzystywane w sytuacjach, gdzie szybkie wiązanie i twardnienie są kluczowe, ale nie jest idealnym wyborem dla zapraw murarskich, które powinny być elastyczne i paroprzepuszczalne. Użycie wapna hydraulicznego może prowadzić do zbyt szybkiego wysychania, co z kolei może spowodować pęknięcia w murze i zmniejszenie trwałości konstrukcji. Cement murarski, z kolei, to rodzaj cementu przeznaczonego głównie do stosowania w murach, jednak jego wysoka twardość może ograniczać naturalną funkcję w porach materiałów budowlanych, a więc wpływać negatywnie na wentylację i zdrowie mikroklimatu w pomieszczeniach. Cement hutniczy to materiał o właściwościach hydraulicznych, który jest często stosowany w budownictwie drogowym i inżynieryjnym, ale nie jest właściwym materiałem do zapraw murarskich ze względu na swoją sztywność i tendencję do pękania. Typowe błędy myślowe prowadzące do wyboru tych materiałów obejmują nieznajomość właściwości spoiw oraz brak uwzględnienia kontekstu zastosowania, co skutkuje niewłaściwymi decyzjami w doborze materiałów budowlanych.

Pytanie 37

Przedstawiony na rysunku pustak ceramiczny służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. obudowy pionów kanalizacyjnych.
B. ścian z pustką powietrzną.
C. obudowy rur centralnego ogrzewania.
D. przewodów wentylacyjnych.
Pustak ceramiczny, który został przedstawiony na rysunku, ma unikalne cechy konstrukcyjne, które czynią go idealnym materiałem do budowy przewodów wentylacyjnych. Otwory w pustaku są kluczowe, ponieważ pozwalają na efektywny przepływ powietrza, co jest niezbędne w systemach wentylacyjnych, a także w obiektach budowlanych, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie pustaków ceramicznych w systemach wentylacyjnych pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej oraz redukcję kosztów eksploatacji. Dodatkowo, ceramiczne materiały są odporne na działanie wysokich temperatur i korozję, co sprawia, że są one długotrwałym rozwiązaniem. W praktyce, zastosowanie pustaków ceramicznych w wentylacji może przyczynić się do poprawy komfortu mieszkańców poprzez regulację temperatury i wilgotności powietrza.

Pytanie 38

Aby uzyskać zaprawę cementowo-wapienną M4, należy użyć składników w proporcjach objętościowych 1 : 1 : 6, co oznacza

A. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części piasku
B. 1 część cementu : 1 część piasku : 6 części wapna hydratyzowanego
C. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części wody
D. 1 część wapna hydratyzowanego : 1 część piasku : 6 części cementu
Proporcje objętościowe 1 : 1 : 6 w zaprawie cementowo-wapiennej M4 oznaczają, że do każdej części cementu przypada jedna część wapna hydratyzowanego oraz sześć części piasku. Taki skład jest zgodny z zaleceniami w branży budowlanej, które podkreślają znaczenie właściwego doboru proporcji, aby uzyskać optymalną wytrzymałość, plastyczność i trwałość zaprawy. Przykładowo, w praktyce budowlanej, odpowiednie przygotowanie zaprawy jest kluczowe przy murowaniu, gdzie właściwe proporcje zapewniają lepsze przyleganie cegieł oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że stosunek składników wpływa również na czas wiązania zaprawy, co jest istotne podczas wykonywania prac budowlanych w określonych warunkach. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie właściwego stosowania zapraw w zależności od ich przeznaczenia, co w kontekście zaprawy M4 ma na celu zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych.

Pytanie 39

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną pełną należy przed wykorzystaniem do murowania

A. nakryć plandeką
B. zagruntować gruntownikiem
C. zgromadzić pod zadaszeniem
D. zamoczyć w wodzie
Zamoczenie cegły ceramicznej pełnej w wodzie przed jej użyciem do murowania jest kluczowym krokiem, szczególnie podczas upalnych dni. Cegły ceramiczne mają tendencję do absorbowania wilgoci z zaprawy murarskiej, co może prowadzić do tzw. 'wyciągania wody' z zaprawy, a tym samym do osłabienia jej właściwości wiążących. W wyniku tego proces murowania może być mniej skuteczny, a struktura muru może być osłabiona. Poprzez wcześniejsze zamoczenie cegły, zmniejszamy ryzyko nadmiernego wchłaniania wody z zaprawy, co pozwala na uzyskanie optymalnego połączenia między cegłami a zaprawą. W praktyce, stosując tę metodę, można również uniknąć pęknięć i innych uszkodzeń strukturalnych, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernego wysychania na skutek wysokich temperatur. Dobrą praktyką jest zamoczenie cegły na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem murowania, co zapewni odpowiednią wilgotność cegły oraz zaprawy, co skutkuje mocniejszym i bardziej trwałym murem.

Pytanie 40

Jakie kruszywo wykorzystuje się do produkcji ciepłochronnych zapraw murarskich?

A. Kruszywo piaskowe
B. Kruszywo żwirowe
C. Perlit
D. Pospółka
Perlit to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który jest powszechnie stosowany do produkcji ciepłochronnych zapraw murarskich. Jego unikalna struktura, powstała w wyniku poddania wysokiej temperaturze naturalnego wulkanicznego szkła, sprawia, że perlit ma niską przewodność cieplną. Dzięki temu, zaprawy murarskie z dodatkiem perlitu skutecznie ograniczają straty ciepła, co jest istotne w kontekście budownictwa energooszczędnego. Przykłady zastosowania perlitu obejmują budowę domów pasywnych, gdzie kluczowe jest osiągnięcie jak najniższego zapotrzebowania na energię. Standardy branżowe, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie jakości izolacji w budynkach, a użycie perlitu w zaprawach murarskich jest zgodne z najlepszymi praktykami w tej dziedzinie. Warto dodać, że perlit jest materiałem ekologicznym, co dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność w nowoczesnym budownictwie.