Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 9 maja 2026 14:57
  • Data zakończenia: 9 maja 2026 15:15

Egzamin zdany!

Wynik: 29/40 punktów (72,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Nałożenie tradycyjnego tynku na wyjątkowo gładką powierzchnię może prowadzić do

A. łamania się tynku zaraz po jego wyschnięciu
B. powstawania rys skurczowych na powierzchni
C. występowania plam i wykwitów na powierzchni ściany
D. odczepiania się tynku od podłoża
Jak się nałoży tradycyjny tynk na super gładką powierzchnię, to może się on odspajać. Dlaczego? Bo takie gładkie ściany, jak beton polerowany czy płyty gipsowo-kartonowe, mają mało szorstkości. A to utrudnia tynkowi dobrze się wgryźć. Dlatego przed tynkowaniem warto użyć gruntu albo jakiegoś specjalnego preparatu, żeby poprawić przyczepność. Poradziłbym też wybrać tynki, które są bardziej elastyczne i plastyczne, bo lepiej znoszą lekkie ruchy podłoża. To zmniejsza szanse na odspajanie się. No i ważne, żeby trzymać się standardów, jak normy PN-EN 998, bo to pomaga utrzymać jakość i trwałość efektu końcowego. Właściwe przygotowanie podłoża jest kluczowe, bo od tego wiele zależy.

Pytanie 2

Jakie mury można zbudować z cegły kratówki klasy 5?

A. Kominowe
B. Osłonowe
C. Piwniczne
D. Fundamentowe
Wybór odpowiedzi dotyczących murów fundamentowych, kominowych czy piwnicznych oparty jest na błędnych założeniach dotyczących zastosowania cegły kratówki klasy 5. Mury fundamentowe muszą przenosić znaczne obciążenia, dlatego wymagają zastosowania materiałów o bardzo dużej wytrzymałości oraz odporności na działanie wilgoci, co w przypadku cegły kratówki nie jest wystarczające. Z tego powodu, do budowy fundamentów preferowane są bloczki betonowe lub cegły pełne, które zapewniają odpowiednie parametry nośności i izolacyjności. Z drugiej strony, kominy wymagają materiałów odpornych na wysoką temperaturę oraz działanie kwasów, co również wyklucza użycie cegły kratówki, która nie spełnia tych norm. Natomiast mury piwniczne muszą być odporne na działanie wilgoci oraz zapewniać właściwą izolację, co często wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych, takich jak beton czy cegła pełna. Wybierając niewłaściwe materiały do konstrukcji budynków, można narazić się na problemy związane z trwałością i bezpieczeństwem obiektu, a także na dodatkowe koszty związane z remontami czy utrzymaniem budynku.

Pytanie 3

Oblicz płatność dla tynkarza za nałożenie tynku zwykłego z obu stron ściany o wymiarach 5×3 m, jeśli stawka za godzinę pracy tynkarza wynosi 15,00 zł, a norma wykonania tego tynku to
1,2 r-g/m2.

A. 225,00 zł
B. 540,00 zł
C. 450,00 zł
D. 270,00 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie tynkarza za wykonanie tynku zwykłego, należy najpierw określić powierzchnię ściany, którą należy otynkować. Ściana o wymiarach 5 m na 3 m ma powierzchnię wynoszącą 15 m². Ponieważ tynk ma być nałożony po obu stronach ściany, całkowita powierzchnia do tynkowania wynosi 30 m² (15 m² x 2). Następnie, patrząc na normę pracy, która wynosi 1,2 r-g/m², możemy obliczyć, ile roboczogodzin jest potrzebnych do wykonania tynku na tej powierzchni. Obliczamy to mnożąc 30 m² przez 1,2 r-g/m², co daje 36 roboczogodzin. Przy stawce 15,00 zł za godzinę, całkowite wynagrodzenie tynkarza wyniesie 36 r-g x 15,00 zł/r-g, co daje 540,00 zł. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy jest istotne w zakresie budownictwa i wykończeń wnętrz, gdzie precyzyjne obliczenia kosztów pracy i materiałów są kluczowe dla efektywnego zarządzania projektem.

Pytanie 4

Warstwę konstrukcyjną ściany przedstawionej na rysunku wykonano z betonu

Ilustracja do pytania
A. zwykłego niezbrojonego.
B. zwykłego zbrojonego.
C. komórkowego zbrojonego.
D. komórkowego niezbrojonego.
Odpowiedź 'komórkowego niezbrojonego' jest poprawna, ponieważ analiza rysunku ujawnia strukturę ściany wykonaną z pustaków, co jest charakterystyczne dla betonu komórkowego. Beton komórkowy, często stosowany w budownictwie, charakteryzuje się niską gęstością oraz wysoką izolacyjnością termiczną i akustyczną. W budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej wykorzystuje się go do wznoszenia ścian działowych oraz zewnętrznych, gdzie kluczowe znaczenie ma efektywność energetyczna. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 771-4, definiują wymogi dla betonów komórkowych, w tym ich wytrzymałość i zastosowanie w różnych warunkach. Przykład zastosowania betonu komórkowego można zobaczyć w nowoczesnych domach pasywnych, gdzie jego właściwości izolacyjne przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku. Ponadto, brak prętów zbrojeniowych sugeruje, że jest to struktura niezbrojona, co również potwierdza prawidłowość odpowiedzi. W kontekście nowoczesnych trendów budowlanych, beton komórkowy niezbrojony jest często preferowany ze względu na szybkość montażu oraz oszczędności materiałowe.

Pytanie 5

Ile wynosi łączna objętość dwóch ław fundamentowych o przekroju poprzecznym przedstawionym na rysunku i długości 8 m każda?

Ilustracja do pytania
A. 2,240 m3
B. 44 800 m3
C. 4,480 m3
D. 22 400 m3
Poprawna odpowiedź to 4,480 m3, co zostało uzyskane poprzez dokładne obliczenie objętości dwóch ław fundamentowych. Każda z ław ma długość 8 m oraz przekrój poprzeczny o wymiarach 70 cm x 40 cm. Aby obliczyć objętość jednej ławy, należy zastosować wzór na objętość prostopadłościanu: V = długość x szerokość x wysokość. Po przeliczeniu jednostek, szerokość i wysokość ławy powinny być wyrażone w metrach, co daje 0,7 m x 0,4 m x 8 m = 2,24 m3 dla jednej ławy. Ponieważ mamy dwie ławy, należy pomnożyć tę wartość przez 2, co prowadzi do łącznej objętości 4,48 m3. Takie obliczenia są powszechnie stosowane w inżynierii budowlanej, a znajomość właściwej metodyki obliczeń jest niezbędna dla każdego inżyniera, aby zapewnić właściwą stabilność konstrukcji. Postępowanie zgodnie z normami budowlanymi oraz uwzględnienie dodatkowych czynników, takich jak rodzaj gruntu czy obciążenia, są kluczowe w projektowaniu fundamentów.

Pytanie 6

Tynk dekoracyjny, który składa się z wielu warstw i ma różne kolory, a jego odcień uzyskuje się przez usuwanie odpowiednich warstw wierzchnich, to

A. stiuk
B. sztablatura
C. sgraffito
D. sztukateria
Sztablatura, stiuk oraz sztukateria to terminy, które często mylone są ze sgraffito, jednak każdy z nich odnosi się do odmiennych technik i materiałów. Sztablatura to technika, w której powierzchnia tynku jest formowana w sposób umożliwiający uzyskanie trójwymiarowych efektów, ale nie polega na zeskrobywaniu. Zazwyczaj stosowana jest w stylach, które akcentują fakturę materiału. Stiuk, z drugiej strony, to specyficzny rodzaj tynku, często na bazie wapna, który charakteryzuje się gładkością i połyskiem, lecz nie oferuje możliwości tworzenia wzorów poprzez odsłanianie różnych warstw. Sztukateria jest ogólnym terminem odnoszącym się do dekoracji architektonicznych wykonanych z tynku, zazwyczaj w formie reliefów lub okładzin, które można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, ale nie polega na odsłanianiu warstw tynku. Wybór nieodpowiedniej techniki może prowadzić do błędnych założeń projektowych, a także niewłaściwej aplikacji w kontekście architektonicznym. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla właściwego doboru technik dekoracyjnych, co z kolei wpływa na estetykę i trwałość obiektów budowlanych. Tylko właściwe zastosowanie odpowiednich technik pozwala na osiągnięcie zamierzonych efektów wizualnych oraz zgodności z wymaganiami konserwatorskimi.

Pytanie 7

Ilość pracy jednego robotnika przy zalewaniu 1 m3 wieńca na ścianie wynosi 0,8 r-g. Stawka za 1 r-g to 20 zł. Jaką kwotę trzeba zapłacić za robociznę 4 robotników, jeśli każdy z nich wykonał 10 m3 wieńca?

A. 320 zł
B. 160 zł
C. 640 zł
D. 800 zł
Aby obliczyć koszt robocizny dla 4 robotników, każdy z nich musi najpierw wykonać pracę przy zalewaniu wieńca. Nakład pracy na 1 m3 wieńca wynosi 0,8 r-g, co oznacza, że każdy robotnik, który zalewa 10 m3, zużyje 8 r-g (0,8 r-g/m3 * 10 m3). Dla 4 robotników łączny nakład pracy to 32 r-g (4 robotników * 8 r-g). Stawka za 1 r-g wynosi 20 zł, co prowadzi do całkowitego kosztu robocizny równemu 640 zł (32 r-g * 20 zł/r-g). Taki sposób kalkulacji kosztów robocizny jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, co pozwala na precyzyjne oszacowanie wydatków na pracę oraz kontrolowanie budżetów. Wartości r-g są standardem w obliczeniach robocizny, dlatego znajomość tych zasad jest ważna dla efektywnego zarządzania projektami budowlanymi i kontraktami.

Pytanie 8

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 2 520 zł
B. 1 800 zł
C. 1 680 zł
D. 3 600 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za wykonanie 120 m2 ścianek działowych, najpierw musimy ustalić, ile roboczogodzin (r-g) jest potrzebnych do wykonania tej pracy. Ponieważ nakład robocizny na 1 m2 wynosi 1,4 r-g, to dla 120 m2 obliczamy: 120 m2 * 1,4 r-g/m2 = 168 r-g. Następnie, znając stawkę godzinową murarza wynoszącą 15 zł, obliczamy całkowite wynagrodzenie: 168 r-g * 15 zł/r-g = 2520 zł. Takie obliczenia są podstawą w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny oraz kosztów jest kluczowe dla efektywności projektów. Dobrą praktyką jest również stworzenie harmonogramu roboczego, który pozwoli na kontrolowanie postępów oraz kosztów, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu.

Pytanie 9

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 22 mm
B. 17 mm
C. 20 mm
D. 23 mm
Maksymalna dopuszczalna grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej wynosi 23 mm. Ta wartość została ustalona jako suma podstawowej grubości tynku, która wynosi 20 mm, oraz maksymalnego dodatniego odchyłu, równym 3 mm. Tynki dwuwarstwowe są szeroko stosowane w budownictwie ze względu na ich właściwości termoizolacyjne i estetyczne. W praktyce, przestrzeganie norm dotyczących grubości tynku ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Zbyt gruby tynk może prowadzić do odspajania się warstw, co wpływa na integralność całej ściany. Zalecenia dotyczące grubości tynku są określone w normach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, które wskazują na optymalne parametry dla różnych rodzajów tynków. Dlatego ważne jest, aby projektanci i wykonawcy tynków dokładnie przestrzegali tych norm, aby zapewnić odpowiednią jakość i długowieczność wykończenia budynku.

Pytanie 10

Określ, na podstawie danych zawartych w tabeli, dopuszczalną ilość ziaren o wymiarach 2-5 mm w piasku do zapraw murarskich.

Tabela. Uziarnienie i dopuszczalne zanieczyszczenia piasku

Rodzaj cechyPiasek do
zapraw
murarskich
wyprawgładzibetonu
dopuszczalna ilość w % w stosunku do masy
Pyły mineralne poniżej 0,05 mm
(części ilaste i muły)
853
Zanieczyszczenia obce, np. gruz,
ziemia, muszle itp.
0,25ślady0,5
Ziarna większe od 2 mm, ale
nieprzekraczające 5 mm
20100-
Związki siarki rozpuszczalne
w wodzie w przeliczeniu na SO3
1
A. 0,5%
B. 0,25%
C. 10%
D. 20%
Dopuszczalna ilość ziaren o wymiarach 2-5 mm w piasku do zapraw murarskich wynosi 20% masy, co jest zgodne z normami budowlanymi oraz wytycznymi dotyczącymi materiałów budowlanych. W kontekście stosowania zapraw murarskich, odpowiednia frakcja ziaren w piasku ma kluczowe znaczenie dla uzyskania właściwych parametrów wytrzymałościowych oraz trwałości konstrukcji. Ziarna o takich wymiarach przyczyniają się do poprawy struktury zaprawy, umożliwiając lepsze wypełnienie przestrzeni międzycząsteczkowych oraz zapewniając odpowiednie właściwości plastyczne. Należy również pamiętać, że przewidywana ilość ziaren większych niż 2 mm jest istotna w kontekście zagęszczania i kompozycji zapraw. Uwzględnienie tej proporcji pozwala na osiągnięcie optymalnej przyczepności zaprawy do elementów konstrukcyjnych, co jest zgodne z rekomendacjami Polskiej Normy PN-EN 998-1 dotyczącej zapraw murarskich. W praktyce, podczas mieszania zaprawy warto kontrolować proporcje, aby zapewnić jej odpowiednie właściwości mechaniczne oraz długowieczność. Wydajność zaprawy uzależniona jest również od innych czynników, takich jak rodzaj cementu czy dodatki mineralne, co należy brać pod uwagę w projektowaniu mieszanek budowlanych.

Pytanie 11

Jaki element budynku przedstawiony jest na zdjęciu?

Ilustracja do pytania
A. Gzyms.
B. Dylatacja.
C. Cokół.
D. Nadproże.
Cokół jest kluczowym elementem architektonicznym, który pełni zarówno funkcje konstrukcyjne, jak i estetyczne. Na zdjęciu widoczna dolna część ściany zewnętrznej budynku, wykończona innym materiałem, wskazuje na cokół, który oddziela elewację od gruntu. Cokół zazwyczaj wykonuje się z materiałów odpornych na wilgoć, takich jak beton, kamień czy ceramika, co jest istotne dla ochrony budynku przed szkodliwymi wpływami atmosferycznymi i mechanicznymi. W praktyce, cokół nie tylko chroni dolną część budynku, ale także wpływa na jego estetykę, mogąc być zdobiony lub malowany, co pozwala na harmonijne wkomponowanie w całość elewacji. Warto dodać, że w niektórych projektach architektonicznych cokół może być elementem podkreślającym stylistykę budynku, a jego integralność i prawidłowe wykonanie są zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które wymagają, aby odległość cokołu od gruntu była odpowiednia, co pociąga za sobą mniejsze ryzyko gromadzenia się wilgoci i uszkodzeń.

Pytanie 12

Na rysunku podano wysokość ściany

Ilustracja do pytania
A. kolankowej.
B. osłonowej.
C. działowej.
D. instalacyjnej.
Wysokość ściany kolankowej to kluczowy element konstrukcji budowlanych, szczególnie w kontekście poddaszy oraz dachów. Jest to pionowa odległość od podłogi do miejsca, w którym ściana łączy się z nachyloną częścią dachu. Na ilustracji wysokość ta oznaczona jest liczba 105, co jednoznacznie wskazuje na wysokość ściany kolankowej. Zastosowanie ściany kolankowej jest istotne z punktu widzenia efektywności przestrzennej oraz estetyki wnętrz. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej na poddaszu, co ma znaczenie w projektowaniu domów jednorodzinnych, a także w obiektach użyteczności publicznej. Dodatkowo, odpowiednia wysokość ściany kolankowej wpływa na ergonomię pomieszczeń, zapewniając komfort użytkowania oraz odpowiednią ilość światła dziennego. Znajomość wysokości tych ścian jest również istotna przy planowaniu instalacji, takich jak wentylacja czy oświetlenie. W zgodzie z normami budowlanymi, odpowiednie zaplanowanie wysokości kolankowej ma również znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i stabilności konstrukcji. Właściwe zrozumienie i zastosowanie tej wiedzy jest kluczowe dla każdego projektanta i architekta.

Pytanie 13

Który sposób przygotowania klejowej zaprawy wapiennej jest zgodny z przedstawioną instrukcją producenta?

Instrukcja producenta
PRZYGOTOWANIE KLEJOWEJ ZAPRAWY MURARSKIEJ
Należy przygotować 6 ÷ 7 litrów wody, do której wsypujemy zawartość worka (25 kg), a następnie za pomocą wiertarki z mieszadłem lub ręcznie urabiamy do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Zaprawę należy co pewien czas przemieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy zużyć w ciągu 4 godzin
A. Wymieszać część suchej mieszanki z małą ilością wody, a następnie dolewać stopniowo wodę i dodawać pozostałą ilość suchej mieszanki.
B. Do wody dodać całą porcję suchej mieszanki i razem wymieszać.
C. Do porcji suchej mieszanki dodać wodę, a następnie wymieszać składniki.
D. Wymieszać część suchej mieszanki z wodą, a następnie dodać pozostałą ilość suchej mieszanki.
Generalnie, to dodawanie całej porcji suchej mieszanki do wody to najlepszy sposób, aby uzyskać idealną konsystencję zaprawy. Jest to zgodne z tym, co mówi producent, więc nie ma co z tym dyskutować. Ważne, żeby te suche składniki trafiły do wody, bo wtedy ładnie się rozprowadzają i nie ma mowy o grudkach. W budownictwie to jest dość istotne, bo jak zaprawa jest dobrze wymieszana, to lepiej się trzyma i dłużej wytrzymuje. Przykład? Przy murowaniu, gdzie równa konsystencja ma ogromne znaczenie dla przyczepności. Pamiętaj też, żeby nie lać za dużo wody, bo to może zepsuć cały efekt. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest trzymać się wskazówek producenta i czasami warto sobie przeprowadzić kilka prób, żeby uniknąć kłopotów w trakcie pracy.

Pytanie 14

Przed nałożeniem tynku na stalowe belki dwuteowe należy

A. odtłuścić rozpuszczalnikiem organicznym
B. owinąć stalową siatką
C. oczyścić z rdzy metalową szczotką
D. zmyć wodą z dodatkiem mydła
Zarówno zmywanie stalowych belek wodą z dodatkiem mydła, jak i odtłuszczanie ich rozpuszczalnikami organicznymi to nieefektywne metody ochrony stali przed korozją. Zmywanie wodą z mydłem może przyczynić się do chwilowego oczyszczenia powierzchni, jednak nie eliminując zagrożenia korozją, a także nie tworzy żadnej formy ochrony, co jest kluczowe w przypadku konstrukcji stalowych. Stal w warunkach budowlanych jest narażona na różnorodne czynniki, w tym na zmiany temperatury, wilgotność oraz działanie substancji chemicznych, które mogą prowadzić do powstawania rdzy. Zastosowanie rozpuszczalników organicznych w celu odtłuszczenia nie rozwiązuje problemu korozji, a wręcz może prowadzić do usunięcia jedynie powierzchniowego zanieczyszczenia, co nie jest wystarczające w kontekście długotrwałej ochrony stali. Co więcej, metoda oczyszczania z rdzy metalową szczotką może powodować uszkodzenia powierzchni stali i prowadzić do jej osłabienia, co jest niepożądane w konstrukcjach nośnych. Niewłaściwe podejście do konserwacji i zabezpieczania stali może skutkować nie tylko obniżeniem jej trwałości, ale także poważnymi problemami w przyszłości, dlatego tak ważne jest przestrzeganie standardów budowlanych i dobrych praktyk, jakie zalecają stosowanie odpowiednich metod ochrony, takich jak owijanie stalową siatką.

Pytanie 15

Na rysunku przedstawiono fragment lica muru grubości jednej cegły, wykonanego z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. amerykańskiego.
B. gotyckiego.
C. kowadełkowego.
D. weneckiego.
Wybór innej opcji wiązania cegieł w tym kontekście prowadzi do nieporozumień związanych z charakterystyką poszczególnych technik murowania. Wiązanie weneckie, które mogłoby przyjść na myśl, zakłada ułożenie cegieł w sposób zbliżony do gotyckiego, jednak nie przesuwa ich o połowę długości, co zmienia zarówno stabilność, jak i estetykę muru. W efekcie, ten rodzaj wiązania nie zapewnia optymalnego rozkładu obciążenia, co może prowadzić do problemów z trwałością konstrukcji. Wiązanie kowadełkowe z kolei, które jest popularne w budownictwie tradycyjnym, polega na układaniu cegieł w taki sposób, aby ich krawędzie były ze sobą stykowe, co sprawia, że nie uzyskuje się pożądanej stabilności. Wreszcie, wiązanie amerykańskie charakteryzuje się bardziej swobodnym podejściem do układania cegieł, co nie odpowiada ścisłym zasadom murowania widocznym w technice gotyckiej. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe, aby uniknąć typowych błędów myślowych, które mogą prowadzić do niewłaściwego doboru techniki murowania, a tym samym do obniżenia jakości i estetyki budowanych obiektów.

Pytanie 16

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną, użyto 50 kg wapna. Jaką ilość cementu trzeba zastosować do tej zaprawy, jeśli proporcja objętościowa składników wynosi 1:2:4?

A. 25 kg
B. 100 kg
C. 150 kg
D. 50 kg
Aby obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowo-wapiennej, należy najpierw zrozumieć stosunek objętościowy składników, który wynosi 1:2:4. Oznacza to, że na każdą część cementu przypadają dwie części wapna i cztery części piasku. W tym przypadku, skoro przygotowano 50 kg wapna, to obliczamy ilość cementu w następujący sposób: jeśli 2 części to 50 kg, to 1 część (czyli cement) wynosi 25 kg (50 kg / 2 = 25 kg). Dodatkowo, dla zapewnienia właściwych właściwości zaprawy oraz trwałości konstrukcji, dobrym standardem jest stosowanie dokładnych proporcji, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i elastyczność mieszanki. Warto pamiętać, że w praktyce do wykonania zaprawy często korzysta się z gotowych mieszanek zapraw, które już mają zmierzone i dobrane składniki w odpowiednich proporcjach, co ułatwia pracę budowlaną.

Pytanie 17

Wewnątrz pomieszczenia oznaczonego na rysunku numerem 103 przewidziano wykonanie tynku na ścianie bez otworów. Oblicz powierzchnię przeznaczoną do tynkowania, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3 m.

Ilustracja do pytania
A. 14,52 m2
B. 12,96 m2
C. 10,56 m2
D. 11,82 m2
Poprawna odpowiedź to 11,82 m2, ponieważ obliczenia dotyczące powierzchni do tynkowania ściany bez otworów w pomieszczeniu 103 uwzględniają wysokość oraz obwód pomieszczenia. Wysokość pomieszczenia wynosi 3 m, co jest standardową wysokością w budownictwie, umożliwiającą zastosowanie typowych materiałów tynkarskich. Aby obliczyć powierzchnię ściany, należy znać również długość i szerokość pomieszczenia. Przykładowo, jeżeli przyjmiemy, że długość wynosi 4 m, a szerokość 3 m, obwód wynosi 2*(4+3)=14 m. Całkowita powierzchnia ścian wynosi 14 m * 3 m = 42 m2. Po odjęciu powierzchni okien i drzwi, która w tym przypadku wynosi 30,18 m2, uzyskujemy powierzchnię ściany gotową do tynkowania równą 11,82 m2. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie obliczeń powierzchni w budownictwie, które zaleca staranne uwzględnienie wszystkich elementów architektonicznych.

Pytanie 18

Który z elementów sklepienia oznaczono na rysunku cyfrą 5?

Ilustracja do pytania
A. Pachę.
B. Grzbiet.
C. Czoło.
D. Podniebienie.
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, warto zauważyć, że grzbiet, pacha oraz czoło nie są terminami odnoszącymi się do elementów sklepienia. Grzbiet, najczęściej kojarzony z określeniami anatomicznymi, odnosi się do górnej części ciała lub struktury, ale nie ma bezpośredniego związku z podniebieniem. Pacha, będąca przestrzenią podstawną w ciele, jest terminem z zakresu anatomii kończyn górnych, a nie struktur jamy ustnej. Z kolei czoło, definiowane jako przednia część głowy, również nie dotyczy anatomii podniebienia. Wiele osób może pomylić te terminy z uwagi na ich ogólne rozumienie w kontekście anatomii, jednak kluczowe jest precyzyjne rozróżnianie tych struktur. W kontekście edukacji medycznej oraz praktycznej, nieprecyzyjność w identyfikacji elementów anatomicznych może prowadzić do błędów w diagnozowaniu oraz leczeniu. Przykłady takich nieporozumień obejmują trudności w ustaleniu lokalizacji incydentów medycznych, co podkreśla konieczność dokładnej wiedzy na temat anatomii oraz funkcji poszczególnych struktur ciała. Dlatego istotne jest, aby nie tylko znać definicje, ale także zrozumieć ich zastosowanie w kontekście klinicznym.

Pytanie 19

Tynki szlachetne obejmują tynki

A. wodoszczelne
B. pocienione
C. zmywane
D. ciepłochronne
W kwestii tynków szlachetnych, odpowiedzi, które nie są zmywane, nie spełniają wymagań co do estetyki i funkcjonalności, które dziś są ważne. Tynki wodoszczelne, mimo że chronią przed wilgocią, nie pasują do kategorii tynków szlachetnych, bo ich główną rolą jest ochrona przed wodą, a nie ładny wygląd. Zazwyczaj używa się ich w miejscach, gdzie woda jest problemem, ale nie dają one efektownego wykończenia, które byśmy oczekiwali po tynkach szlachetnych. Z tynkami pocienionymi jest trochę zamieszania, bo można je pomylić z tynkami dekoracyjnymi, ale ich cienka warstwa ma swoje minusy, bo często nie wytrzymuje jakichś uszkodzeń. Ciepłochronne tynki, mimo że dobrze izolują, też nie wpasowują się w kategorię estetyki. Zwykle są stosowane w ociepleniu budynków, przez co nie są uważane za tynki szlachetne. Tak naprawdę, w tynkach szlachetnych ważne jest, żeby zrozumieć, że niektóre materiały, mimo że mają swoje plusy, nie spełniają estetycznych i użytkowych standardów, co może prowadzić do błędnych wniosków na ich temat.

Pytanie 20

Korzystając z danych zawartych w tabeli, wskaż najmniejszą dopuszczalną grubość jednowarstwowego tynku chroniącego przed wodą, wykonanego z fabrycznie suchej zaprawy.

Grubości tynkówŚrednia grubość
w [mm]
Dopuszczalna
najmniejsza
grubość
w [mm]
dla tynków zewnętrznych2015
dla tynków wewnętrznych1510
dla jednowarstwowych tynków
wewnętrznych z fabrycznie suchej
zaprawy
105
dla jednowarstwowych tynków
chroniących przed wodą z fabrycznie
suchej zaprawy
1510
dla tynków z izolacją termicznązależnie od
wymagań
20
A. 5 mm
B. 15 mm
C. 20 mm
D. 10 mm
Odpowiedź 10 mm jest poprawna, ponieważ zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi oraz danymi zawartymi w tabeli, najmniejsza dopuszczalna grubość jednowarstwowego tynku, który ma chronić przed wodą, powinna wynosić właśnie 10 mm. Tego typu tynki są stosowane w budownictwie do ochrony elewacji przed działaniem wilgoci, co jest kluczowe dla zapewnienia długowieczności konstrukcji. Przy zbyt małej grubości, tynk nie wypełni swojej funkcji, co może prowadzić do wnikania wody, a w efekcie do uszkodzenia struktury budynku. W praktyce, stosowanie tynków o grubości minimum 10 mm jest zgodne z zasadami sztuki budowlanej oraz normami, co potwierdzają liczne badania i publikacje branżowe. Prawidłowe dobranie grubości tynku jest zatem kluczowe dla efektywności ochrony przed wilgocią.

Pytanie 21

Jakie są całkowite wydatki (materiałów i robocizny) na przygotowanie 5 m3 betonu, jeśli koszty materiałów do 1 m3 wynoszą 200 zł, a za robociznę należy dodać 20% wartości mieszanki?

A. 2000 zł
B. 1020 zł
C. 1200 zł
D. 2420 zł
Dobra robota z tą odpowiedzią! Jak to obliczyłeś? Koszt materiałów na 1 m3 betonu to 200 zł, więc dla 5 m3 wychodzi 1000 zł. Potem doliczyłeś robociznę, co jest super ważne, bo to 20% od materiałów, czyli dodatkowe 200 zł. Łącznie daje to 1200 zł. W budownictwie takie obliczenia to podstawa, bo bez tego łatwo można wpaść w kłopoty finansowe. Zawsze warto też mieć na uwadze, że ceny materiałów mogą się zmieniać w trakcie pracy, więc dobrze się przygotować na różne sytuacje.

Pytanie 22

Kielnia to podstawowe narzędzie używane przez murarza, które służy do

A. nanoszenia zaprawy i jej wyrównywania
B. rozprowadzania zaprawy oraz jej zagęszczania
C. nanoszenia zaprawy oraz przycinania cegieł
D. rozprowadzania zaprawy oraz oczyszczania cegieł
Kielnia jest kluczowym narzędziem w pracy murarza, wykorzystywana przede wszystkim do nanoszenia zaprawy oraz jej wyrównywania na powierzchniach budowlanych. Nanoszenie zaprawy polega na precyzyjnym umieszczaniu odpowiedniej ilości mieszanki na cegłach lub innych elementach konstrukcyjnych, co jest niezbędne do prawidłowego ich łączenia. Wyrównywanie zaprawy natomiast zapewnia, że każda warstwa jest gładka i równo rozłożona, co wpływa na stabilność i estetykę całej konstrukcji. Przykładowo, podczas budowy murów lub kominów, murarz używa kielni, aby zrealizować idealny poziom i kąt, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 1996, które określają wymagania dotyczące trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrze wykonana praca z użyciem kielni nie tylko zwiększa wydajność budowy, ale także przedłuża żywotność obiektu, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 23

Przedstawiony na ilustracji sprzęt, stosowany do usuwania gruzu podczas rozbiórki budynku, to

Ilustracja do pytania
A. zsyp budowlany.
B. kontener na gruz.
C. pompa do gruzu.
D. przenośnik taśmowy.
Zsyp budowlany, przedstawiony na ilustracji, jest kluczowym urządzeniem wykorzystywanym w procesie rozbiórki budynków. Jego główną funkcją jest bezpieczne i efektywne transportowanie gruzu z wyższych kondygnacji na dół, co znacząco przyspiesza i ułatwia pracę ekip budowlanych. Zsypy budowlane są projektowane tak, aby minimalizować ryzyko wypadków i kontuzji, co jest zgodne z obowiązującymi normami bezpieczeństwa w branży budowlanej. Umożliwiają one również skuteczne zarządzanie odpadami budowlanymi, co jest ważne w kontekście ochrony środowiska. W praktyce, gdy rozbiórka odbywa się na dużych wysokościach, zsyp staje się nieoceniony, pozwalając na ciągłe usuwanie gruzu, co zwiększa wydajność całego procesu. Zastosowanie zsypów budowlanych jest zgodne z zasadami BHP i efektywności, a ich stosowanie jest zalecane przez instytucje zajmujące się nadzorem budowlanym i standardami budowlanymi. Dobrą praktyką jest regularna kontrola stanu technicznego zsypów, aby zapewnić ich niezawodność w trakcie realizacji projektów budowlanych.

Pytanie 24

Do zbudowania 1 m2 ściany o grubości 25 cm z pełnych cegieł budowlanych potrzebne jest 0,084 m3 zaprawy cementowo-wapiennej. Jaką kwotę należy przeznaczyć na zaprawę do postawienia ściany o powierzchni 12 m2, jeśli cena jednostkowa zaprawy wynosi 250,00 zł/m3?

A. 242,00 zł
B. 252,00 zł
C. 2 520,00 zł
D. 2 420,00 zł
Aby obliczyć koszt zaprawy cementowo-wapiennej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 12 m<sup>2</sup>, należy najpierw ustalić, ile zaprawy potrzebujemy na tę powierzchnię. Z danych wynika, że do wymurowania 1 m<sup>2</sup> ściany potrzeba 0,084 m<sup>3</sup> zaprawy. Dlatego na 12 m<sup>2</sup> ściany potrzebne będzie: 12 m<sup>2</sup> * 0,084 m<sup>3</sup>/m<sup>2</sup> = 1,008 m<sup>3</sup> zaprawy. Następnie, mnożąc objętość zaprawy przez cenę jednostkową, otrzymujemy całkowity koszt: 1,008 m<sup>3</sup> * 250,00 zł/m<sup>3</sup> = 252,00 zł. Przykładowo, wiedza na temat kosztów materiałów budowlanych jest kluczowa w procesie budowy, ponieważ pozwala na odpowiednie planowanie budżetu oraz unikanie nieprzewidzianych wydatków. Również zrozumienie ilości materiałów potrzebnych do realizacji projektu budowlanego pomaga w efektywnym zarządzaniu czasem i zasobami, co jest istotne dla przekroczenia standardów branżowych w zakresie efektywności i oszczędności.

Pytanie 25

Aby uniknąć wilgoci na zewnętrznych ścianach parteru budynku z bloczków betonowych, pierwszą warstwę należy ułożyć na

A. lepiku asfaltowym
B. papie asfaltowej
C. zaprawie cementowo-wapiennej
D. zaprawie cementowej
Zgadza się, papa asfaltowa to dobry wybór. Działa jak tarcza przed wilgocią, chroniąc ściany budynku przed wodą. Ułożenie bloczków betonowych na tej papie to świetny pomysł, bo izoluje nam to od wilgoci z gruntu i deszczu, a to naprawdę ważne, żeby wszystko było trwałe. Papa asfaltowa ma super właściwości, jeśli chodzi o odporność na wodę, co w budownictwie jest mega ważne. Na przykład, w piwnicach, gdzie woda może być problemem, jej użycie jest wręcz niezbędne. Trzeba pamiętać, że według norm budowlanych, stosowanie papy na fundamentach i ścianach parteru to naprawdę dobra praktyka, bo minimalizuje ryzyko wilgoci i uszkodzeń. Generalnie, dobrze jest myśleć o izolacji od początku budowy, bo to wpływa na to, jak długo konstrukcja wytrzyma i czy będzie bezpieczna.

Pytanie 26

Jak można ustalić, czy tynk oddzielił się od podłoża?

A. inspekcja zewnętrzna
B. opukiwanie tynku lekkim młotkiem
C. przetarcie tynku dłonią
D. wykonanie kilku prób tynku
Opukiwanie tynku lekkim młotkiem jest skuteczną metodą oceny stanu przyczepności tynku do podłoża. Ta technika polega na delikatnym uderzaniu w tynk, co pozwala na uzyskanie charakterystycznego dźwięku, który może wskazywać na obecność pustek pod tynkiem. W przypadku, gdy tynk jest dobrze przylegający, dźwięk będzie niski i stłumiony, natomiast w obszarach odspojonych dźwięk będzie wyższy i bardziej rezonansowy. Praktyczne zastosowanie tej metody jest szczególnie ważne w budownictwie, gdzie stabilność elementów wykończeniowych ma kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji. W branży budowlanej standardy, takie jak PN-EN 13914-1, sugerują wykonywanie regularnych inspekcji stanu tynków, a opukiwanie jest jedną z metod, które można stosować w ramach tych procedur. Zastosowanie opukiwania jako metody diagnostycznej może pomóc w wczesnym wykrywaniu problemów i zapobieganiu większym uszkodzeniom w przyszłości, co przekłada się na oszczędności w kosztach remontów i zwiększenie bezpieczeństwa budynków.

Pytanie 27

Jakie składniki należy podgrzać podczas przygotowywania zaprawy murarskiej w chłodnych miesiącach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej +5°C?

A. Piasek i wodę przed ich wymieszaniem
B. Piasek i cement przed ich wymieszaniem
C. Wodę i cement po ich wymieszaniu
D. Wodę i piasek po ich wymieszaniu
Tu pojawił się błąd! Podgrzewanie wody i cementu po ich zmieszaniu nie jest zgodne z tym, co mówi technologia wiązania zaprawy. Cement potrzebuje dokładnej ilości wody, żeby dobrze działać. Jak dodasz wodę do już wymieszanej zaprawy, to może obniżyć efekt wiązania. A woda, która była podgrzana po zmieszaniu, nie pomoże, bo nie będzie miała odpowiedniego wpływu na proces hydratacji. Może to prowadzić do osłabionej wytrzymałości zaprawy. Poza tym, podgrzewanie piasku i cementu przed wymieszaniem może zmieniać ich właściwości przez niepożądane reakcje chemiczne. Cement nie powinien być poddawany wysokim temperaturom, bo traci swoją zdolność do wiązania z wodą. Generalnie, każdy etap przygotowania zaprawy powinien być przemyślany, a jak coś pójdzie nie tak, to może osłabić cały budynek i kosztować później dodatkowo. Lepiej trzymać się zalecanych procedur, które mówią o podgrzewaniu składników przed połączeniem.

Pytanie 28

Tynki 1-warstwowe obejmują tynki

A. selektywne
B. wytworne
C. powszechne
D. surowe
Tynki surowe to rodzaj tynków 1-warstwowych, które charakteryzują się prostotą wykonania i szybkim czasem aplikacji. Są one najczęściej stosowane w budownictwie jako podkład pod dalsze warstwy wykończeniowe, a dzięki swojej naturalnej strukturze i porowatości, zapewniają dobrą przyczepność dla kolejnych warstw. W praktyce, tynki surowe mogą być wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak cement, wapno czy gips, które po nałożeniu tworzą jednolitą powłokę. Warto zaznaczyć, że tynki surowe mogą być również stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, gdyż odpowiednio przygotowane materiały mogą minimalizować ryzyko pojawienia się pleśni. W budownictwie ekologicznym, tynki surowe zyskują na popularności, ponieważ są produkowane z lokalnych surowców i mają niską emisję CO2. Zgodnie z normami PN-EN 998-1, tynki surowe muszą spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości, co czyni je kluczowym elementem w kontekście długoterminowej eksploatacji budynków.

Pytanie 29

Jaką ilość zaprawy tynkarskiej trzeba przygotować do nałożenia tynku o grubości 15 mm na powierzchni 20 m2, wiedząc, że norma zużycia wynosi 5 kg/m2?

A. 15 kg
B. 50 kg
C. 100 kg
D. 30 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy tynkarskiej potrzebnej do wykonania tynku o grubości 15 mm na powierzchni 20 m2, należy zastosować normę zużycia, która wynosi 5 kg/m2. Obliczenia można przeprowadzić w następujący sposób: mnożymy powierzchnię 20 m2 przez normę zużycia 5 kg/m2. To daje nam 20 m2 * 5 kg/m2 = 100 kg. W praktyce, znajomość norm zużycia jest kluczowa dla wykonawców, gdyż pozwala na precyzyjne zaplanowanie ilości materiałów, co minimalizuje ryzyko niedoborów lub nadmiaru materiałów na placu budowy. Dobrze jest także uwzględnić ewentualne straty materiałowe, które mogą wystąpić podczas nakładania zaprawy. Z tego powodu, w standardach budowlanych zaleca się uwzględnienie dodatkowego zapasu materiału, co może być przydatne w przypadku nieprzewidzianych okoliczności. Warto również pamiętać, że grubość tynku wpływa na ogólną estetykę i funkcjonalność wykończenia, dlatego ważne jest, aby stosować się do wskazanych norm.

Pytanie 30

Element budowlany przedstawiony na rysunku służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. belki stropowej.
B. żebra rozdzielczego.
C. nadproża.
D. podciągu.
Element budowlany przedstawiony na zdjęciu to nadproże, które odgrywa kluczową rolę w konstrukcjach budowlanych. Jako element prefabrykowany, nadproże jest projektowane w taki sposób, aby przenosić obciążenia z nadległych struktur, takich jak ściany czy stropy, nad otworami okiennymi i drzwiowymi. W praktyce, nadproża często wykonuje się z betonu zbrojonego, co zapewnia im wysoką wytrzymałość na ściskanie oraz zgniatanie. W przypadku budynków mieszkalnych, nadproża są niezbędne do zapewnienia stabilności konstrukcji, a ich rozmieszczenie powinno być zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 1992-1-1. Dobrze zaprojektowane nadproża pozwalają na efektywne rozkładanie obciążeń, co wpływa na bezpieczeństwo całej budowli. Wybór odpowiednich materiałów oraz wymiarów nadproża jest kluczowy, aby sprostać wymaganiom obliczeniowym oraz normatywnym, co w praktyce oznacza, że nie można ich zastąpić innymi elementami, takimi jak belki stropowe czy podciągi, które pełnią zupełnie inne funkcje w architekturze budowlanej.

Pytanie 31

Spoiwa hydrauliczne to zestaw spoiw, które po zmieszaniu z wodą twardnieją i wiążą

A. na powietrzu i pod wodą
B. wyłącznie na powietrzu
C. pod wpływem wzrostu temperatury
D. tylko w czasie polewania wodą
Spoiwa hydrauliczne, takie jak cement czy zaprawy murarskie, są unikalną grupą materiałów budowlanych, które mają zdolność wiązania zarówno w warunkach atmosferycznych, jak i pod wodą. Ta właściwość wynika z ich składników chemicznych, które reagują z wodą, tworząc trwałe i mocne połączenia. Przykładem mogą być zaprawy cementowe stosowane w konstrukcjach hydrotechnicznych, gdzie konieczne jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości w warunkach stale narażonych na wodę. W praktyce oznacza to, że spoina hydrauliczna nie tylko wiąże w powietrzu, ale także może utwardzać się pod wodą, co jest niezbędne w przypadku budowy tam, mostów czy fundamentów w trudnych warunkach. Stosowanie spoiów hydraulicznych w inżynierii lądowej i wodnej jest zgodne z normami PN-EN 197-1, które określają wymagania dla cementów stosowanych w budownictwie. Wdrożenie tych materiałów zapewnia nie tylko wytrzymałość konstrukcji, ale także ich odporność na działanie wody i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pytanie 32

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcji objętościowej 1:2:6 (cement:wapno:piasek), wykorzystano 20 dm3 ciasta wapiennego. Jaką ilość piasku należy dodać do tej zaprawy?

A. 0,060 m3
B. 0,090 m3
C. 0,006 m3
D. 0,009 m3
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi wskazuje na nieporozumienia dotyczące proporcji składników w zaprawie cementowo-wapiennej. Kluczowym błędem jest zrozumienie, jak właściwie przeliczać ilości poszczególnych składników na podstawie zdefiniowanej proporcji. Przy podziale objętości na części, każdy składnik powinien być odpowiednio przeliczony według ustalonego wzoru. Jeśli ktoś źle zrozumie, że używana objętość wapna to całość objętości zaprawy, może dojść do błędnych kalkulacji, co prowadzi do nieodpowiednich proporcji. Na przykład, jeżeli ktoś pomyśli, że 20 dm3 ciasta wapiennego to suma wszystkich składników, mógłby zinterpretować, że to wystarczy na przykład do dodania 0,006 m3 piasku, co nie odpowiada rzeczywistym proporcjom. Kolejnym częstym błędem jest nieuwzględnienie całkowitej sumy części w proporcjach, co jest kluczowe w obliczeniach. Ważne jest, aby zrozumieć, że proporcje są podstawą każdego projektu budowlanego, a ich błędna interpretacja skutkuje nieodpowiednią jakością materiałów budowlanych. Z tego powodu, znajomość matematyki stosowanej w budownictwie oraz umiejętność właściwego obliczania proporcji są niezbędne w każdym projekcie budowlanym.

Pytanie 33

Zgodnie z wskazówkami producenta, zużycie gotowej mieszanki tynkarskiej do nałożenia tynku o grubości 15 mm wynosi 19,5 kg/m2. Ile worków po 30 kilogramów tej mieszanki jest potrzebnych do pokrycia powierzchni 150 m2 tym tynkiem?

A. 75 worków
B. 147 worków
C. 225 worków
D. 98 worków
Odpowiedź 98 worków jest poprawna, ponieważ aby obliczyć całkowite zużycie zaprawy tynkarskiej do wykonania tynku na powierzchni 150 m², należy pomnożyć zużycie na metr kwadratowy przez całkowitą powierzchnię. W tym przypadku, zużycie wynosi 19,5 kg/m², co daje 19,5 kg/m² * 150 m² = 2925 kg. Następnie, aby obliczyć liczbę worków zaprawy potrzebnych do zakupu, należy podzielić całkowite zapotrzebowanie na kilogramy przez wagę jednego worka. Przy masie worka wynoszącej 30 kg, obliczenie wygląda następująco: 2925 kg / 30 kg/worek = 97,5 worków. Ostatecznie, zaokrąglając w górę, potrzebujemy 98 worków. Takie obliczenia są istotne w praktyce budowlanej, ponieważ precyzyjne szacowanie materiałów pozwala uniknąć niedoborów oraz nadmiaru, co z kolei przekłada się na efektywność kosztową i terminowość realizacji projektów budowlanych. Wykorzystanie standardów kalkulacyjnych w branży budowlanej, takich jak normy PN-EN, wspiera dokładność tego procesu.

Pytanie 34

Jeśli wydano 1 000 zł na materiały, a wydatki na robociznę stanowią 80 % kosztów materiałów, to całkowite koszty robocizny i materiałów wynoszą

A. 1 200 zł
B. 1 020 zł
C. 1 800 zł
D. 1 080 zł
Aby obliczyć łączne koszty robocizny i materiałów, należy najpierw określić wysokość kosztów robocizny, które wynoszą 80% od wartości zakupionych materiałów. Koszty materiałów wynoszą 1 000 zł, więc 80% z tej kwoty obliczamy jako 0,8 * 1 000 zł, co daje 800 zł. Następnie dodajemy te koszty do kosztów materiałów, co daje 1 000 zł + 800 zł = 1 800 zł. Takie podejście jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania kosztami, które zalecają dokładne wyliczanie wszystkich wydatków związanych z projektem. W kontekście budżetowania, istotne jest uwzględnianie nie tylko bezpośrednich kosztów materiałów, ale także kosztów robocizny, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu finansowego projektu. Przykładem zastosowania tego typu obliczeń jest planowanie budowy, gdzie można oszacować całkowite wydatki przed rozpoczęciem prac, co wpływa na lepsze zarządzanie budżetem.

Pytanie 35

Jakie materiały budowlane przedstawiają oznaczenia na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Izolacja przeciwwilgociowa.
B. Izolacja termiczna.
C. Izolacja akustyczna.
D. Szkło.
Izolacja akustyczna, przeciwwilgociowa i termiczna są różnymi rodzajami materiałów budowlanych, które mają swoje specyficzne funkcje, jednak w tym kontekście, ich identyfikacja może prowadzić do nieporozumień. Izolacja akustyczna, na przykład, ma na celu redukcję hałasu i poprawę komfortu akustycznego w budynku. Często stosowane materiały to wełna mineralna czy płyty z gipsu akustycznego, które różnią się zarówno budową, jak i zastosowaniem od izolacji przeciwwilgociowej. Izolacja przeciwwilgociowa natomiast, jak wskazuje rysunek, jest kluczowa dla ochrony przed penetracją wody z gruntu lub opadów atmosferycznych. Zrozumienie różnic między tymi typami izolacji jest kluczowe dla prawidłowego projektowania i budowy obiektów. Izolacja termiczna, z kolei, koncentruje się na ograniczaniu strat ciepła, co jest szczególnie istotne w kontekście efektywności energetycznej budynków. Wiele osób mylnie identyfikuje symbole związane z różnymi rodzajami izolacji, co może prowadzić do niewłaściwego doboru materiałów. Właściwe zrozumienie rysunków technicznych jest kluczowe dla uniknięcia błędów, które mogą wpłynąć na trwałość oraz komfort użytkowania budynku.

Pytanie 36

Jakie narzędzie nie jest pomocne w mierzeniu kątów pomiędzy przecinającymi się płaszczyznami sąsiadujących murów?

A. Kątownica i łata
B. Trójkąt egipski
C. Poziomnica
D. Kątownik murarski
Kątownica i łata, trójkąt egipski oraz kątownik murarski to narzędzia, które są często wykorzystywane w budownictwie do pomiaru kątów oraz do określenia prostokątności. Każde z tych narzędzi pełni inną funkcję, ale ich wspólnym celem jest wspieranie procesu budowlanego poprzez zapewnienie, że elementy konstrukcyjne są poprawnie ustawione w stosunku do siebie. Kątownica i łata są pomocne w tworzeniu i sprawdzaniu kątów prostych, a także w wyznaczaniu linii prostych na dużych odległościach. Użycie kątownika murarskiego jest kluczowe w kontekście budowy murów, gdyż umożliwia precyzyjne ustawienie cegieł w odpowiednich kątach, co wpływa na stabilność całej struktury. Trójkąt egipski, z kolei, dzięki swoim specyficznym proporcjom (3:4:5), pozwala na łatwe tworzenie kątów prostych w różnych zastosowaniach budowlanych. Niestety, często występuje nieporozumienie dotyczące roli poziomnicy w takich pomiarach, co prowadzi do błędnych wniosków. Użytkownicy mogą błędnie zakładać, że poziomica może być używana do sprawdzania kątów, co nie jest jej funkcją. Takie myślenie może prowadzić do poważnych błędów w konstrukcji, w tym do niewłaściwego ustawienia ścian czy innych elementów, co może wpłynąć na bezpieczeństwo i trwałość budynku. Dlatego niezwykle istotne jest jasne zrozumienie funkcji poszczególnych narzędzi oraz umiejętność ich odpowiedniego doboru w zależności od wymagań danego zadania budowlanego.

Pytanie 37

Pomieszczenie o wymiarach przedstawionych na rysunku i o wysokości 2,5 m należy przedzielić ścianką działową o grubości 1/2 cegły na zaprawie cementowo-wapiennej. Ile m2 ścianki działowej ma wykonać murarz?

Ilustracja do pytania
A. 10,0 m2
B. 15,0 m2
C. 5,0 m2
D. 24,0 m2
Poprawna odpowiedź wynika z zastosowania wzoru na obliczenie powierzchni prostokąta. W tym przypadku wysokość pomieszczenia wynosi 2,5 m, a długość ścianki działowej jest równa 4 m. Powierzchnię ścianki działowej obliczamy jako iloczyn długości i wysokości: 4 m x 2,5 m = 10 m2. Grubość ścianki nie jest istotna przy obliczeniach powierzchni, co jest kluczowym aspektem w pracach budowlanych. Ważne jest, aby podczas planowania i realizacji tego rodzaju zadań brać pod uwagę normy budowlane, które definiują m.in. minimalne wymagania dotyczące grubości i wytrzymałości ścian działowych. Przykładem praktycznego zastosowania wiedzy na temat obliczania powierzchni jest przygotowanie kosztorysu materiałów budowlanych, co jest niezbędne dla uzyskania dokładnych wyliczeń i uniknięcia zbędnych kosztów. To także ważny krok w procesie projektowania, który powinien być zgodny z dobrymi praktykami branżowymi w zakresie budownictwa.

Pytanie 38

Nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm (-2 mm; +5 mm), a spoin pionowych 10 mm (±5 mm). Na którym rysunku przedstawiono grubość spoin niezgodna z dopuszczalną?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. A.
C. D.
D. B.
Rysunek B jest prawidłowym wyborem, ponieważ ilustruje przypadek, w którym grubość spoiny poziomej przekracza dopuszczalne wartości. Zgodnie z normami, nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm z tolerancją od -2 mm do +5 mm, co prowadzi do akceptowalnego zakresu grubości od 10 mm do 17 mm. Jednak w przedstawionym przypadku spoina pozioma na rysunku B ma grubość 15 mm, co w połączeniu z minimalną grubością 5 mm dla spoin pionowych, powoduje, że przekracza maksymalny limit dopuszczalny. Praktyczne zastosowanie tego typu wiedzy jest kluczowe w branży budowlanej oraz w spawalnictwie, gdzie precyzyjne wymiary i ich kontrola są niezbędne dla zachowania wytrzymałości konstrukcji oraz zgodności z normami jakości. Znajomość tolerancji i ich wpływu na jakość spoin jest fundamentem dla inżynierów i techników. Właściwe stosowanie tolerancji spoin pozwala na uniknięcie problemów, które mogą prowadzić do awarii konstrukcji. Dobrą praktyką jest zawsze przeprowadzanie inspekcji spoin zgodnie z ustalonymi standardami, co pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych niezgodności.

Pytanie 39

Na rysunku przedstawiono przekrój muru szczelinowego. Cyfrą 6 oznaczono

Ilustracja do pytania
A. pustkę powietrzną.
B. materiał termoizolacyjny.
C. otwór wentylacyjny w warstwie zewnętrznej.
D. podkład z zaprawy cementowej.
Cyfra 6 na rysunku wskazuje na pustkę powietrzną w murze szczelinowym, co jest istotnym elementem konstrukcyjnym wpływającym na właściwości termiczne budynku. Pustki powietrzne działają jako izolatory, ponieważ powietrze ma niską przewodność cieplną, co przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku. W praktyce, zastosowanie pustek powietrznych w muru szczelinowym sprzyja także wentylacji, co zapobiega gromadzeniu się wilgoci i związanym z tym problemom, takim jak pleśń czy uszkodzenia strukturalne. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 1996-1-1, opisano zalecenia dotyczące projektowania i budowy murów szczelinowych, podkreślając ich właściwości izolacyjne i wentylacyjne. Odpowiednio zaprojektowane pustki powietrzne powinny mieć określoną szerokość, aby maksymalizować efektywność izolacji, a także zapewnić odpowiedni przepływ powietrza dla wentylacji. Dlatego zrozumienie roli pustki powietrznej w konstrukcji murów szczelinowych jest kluczowe dla architektów i inżynierów budowlanych.

Pytanie 40

Którego z narzędzi należy użyć do murowania ścian w systemie Ytong?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. B.
C. D.
D. A.
Murowanie ścian w systemie Ytong wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, które są kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Często zdarza się, że osoby próbujące dobudować ściany z bloczków Ytong sięgają po narzędzia, które nie są dostosowane do tego typu materiałów. Na przykład, stosowanie młotka metalowego czy innych twardych narzędzi może prowadzić do uszkodzenia bloczków, co wpływa na ich stabilność oraz wygląd. Gumowy młotek, ze względu na swoje właściwości amortyzujące, pozwala na precyzyjne i delikatne uderzenia, co jest niezbędne w przypadku materiałów o cienkich ściankach. Użycie niewłaściwych narzędzi może nie tylko prowadzić do pęknięć, ale również sprawić, że murowanie będzie czasochłonne i nieefektywne. Przykładowo, niewłaściwe ustawienie czy zniekształcenie bloczków może powodować nieprawidłowe spoinowanie, co z kolei wpływa na trwałość całej konstrukcji. Zrozumienie zasadności stosowania odpowiedniego narzędzia jest fundamentalne w procesie budowlanym i powinno być podstawą dla każdego profesjonalisty w branży.