Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 13 maja 2026 00:48
  • Data zakończenia: 13 maja 2026 01:04

Egzamin niezdany

Wynik: 15/40 punktów (37,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na rysunku przedstawiono fragment lica muru grubości jednej cegły, wykonanego z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. kowadełkowego.
B. weneckiego.
C. amerykańskiego.
D. gotyckiego.
Wybór innej opcji wiązania cegieł w tym kontekście prowadzi do nieporozumień związanych z charakterystyką poszczególnych technik murowania. Wiązanie weneckie, które mogłoby przyjść na myśl, zakłada ułożenie cegieł w sposób zbliżony do gotyckiego, jednak nie przesuwa ich o połowę długości, co zmienia zarówno stabilność, jak i estetykę muru. W efekcie, ten rodzaj wiązania nie zapewnia optymalnego rozkładu obciążenia, co może prowadzić do problemów z trwałością konstrukcji. Wiązanie kowadełkowe z kolei, które jest popularne w budownictwie tradycyjnym, polega na układaniu cegieł w taki sposób, aby ich krawędzie były ze sobą stykowe, co sprawia, że nie uzyskuje się pożądanej stabilności. Wreszcie, wiązanie amerykańskie charakteryzuje się bardziej swobodnym podejściem do układania cegieł, co nie odpowiada ścisłym zasadom murowania widocznym w technice gotyckiej. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe, aby uniknąć typowych błędów myślowych, które mogą prowadzić do niewłaściwego doboru techniki murowania, a tym samym do obniżenia jakości i estetyki budowanych obiektów.

Pytanie 2

Korzystając z danych zawartych w tablicy 0102 z KNR 4-04, oblicz czas przewidziany na rozebranie 4 słupów wolnostojących o przekroju 40 x 40 cm i wysokości 5 m wykonanych z cegły na zaprawie cementowej.

Ilustracja do pytania
A. 10,66 r-g
B. 10,40 r-g
C. 4,99 r-g
D. 7,23 r-g
Wybór innej odpowiedzi niż 10,40 r-g wskazuje na zrozumienie błędnych koncepcji związanych z obliczaniem nakładów pracy w kontekście rozbiórki słupów. Wiele osób może popełniać błąd, nie uwzględniając właściwego przelicznika dla objętości materiałów budowlanych. Przykładowo, podanie czasu równego 7,23 r-g lub 4,99 r-g może wynikać z nieprawidłowego obliczenia objętości lub zastosowania niewłaściwych wartości z tabel. Często zdarza się, że osoby wykonujące takie obliczenia nie zwracają uwagi na specyfikacje materiałowe i standardy pracy, co prowadzi do niedoszacowania lub przeszacowania nakładów. Kolejnym błędnym podejściem jest nieprawidłowe zrozumienie jednostek miary. Łatwo jest pomylić różne jednostki lub przeliczniki, co może skutkować bardzo różnymi wynikami. Ważne jest, aby każdy wykonawca budowlany znał procedury związane z obliczaniem czasów pracy, ponieważ wpływają one na harmonogramy i budżety projektów budowlanych. Rekomenduje się dokładne przestudiowanie tabel KNR przed przystąpieniem do takich obliczeń, aby zminimalizować ryzyko błędnych oszacowań.

Pytanie 3

Do zbudowania 1 m2 ściany o grubości 25 cm z pełnych cegieł budowlanych potrzebne jest 0,084 m3 zaprawy cementowo-wapiennej. Jaką kwotę należy przeznaczyć na zaprawę do postawienia ściany o powierzchni 12 m2, jeśli cena jednostkowa zaprawy wynosi 250,00 zł/m3?

A. 242,00 zł
B. 2 520,00 zł
C. 252,00 zł
D. 2 420,00 zł
Obliczenia dotyczące kosztów zaprawy cementowo-wapiennej wymagają precyzyjnego podejścia do analizy parametrów i ich zastosowania w praktyce budowlanej. Niepoprawne odpowiedzi często wynikają z niedostatecznego zrozumienia zależności pomiędzy powierzchnią ściany a ilością zaprawy potrzebnej do jej wymurowania. Wiele osób mylnie zakłada, że koszt zaprawy można obliczyć na podstawie samej ceny jednostkowej bez uwzględnienia wymaganej objętości. W rzeczywistości, kluczowym krokiem w obliczeniach jest ustalenie, ile zaprawy potrzeba na konkretną powierzchnię. Na przykład, jeśli ktoś pomija krok mnożenia powierzchni przez zapotrzebowanie na m<sup>3</sup> zaprawy na 1 m<sup>2</sup>, może dojść do błędnych wniosków, co może prowadzić do znacznych różnic w kosztorysie. Zarządzanie kosztami materiałów budowlanych jest nie tylko kwestią ekonomiczną, ale także jakościową. Odpowiednie planowanie i dokładne obliczenia mogą zapobiec konieczności zamawiania dodatkowych materiałów w trakcie budowy, co często wiąże się z opóźnieniami i dodatkowymi kosztami. Często też, w odpowiedziach błędnych, pojawiają się mylne obliczenia, które nie uwzględniają całkowitych wymagań dotyczących objętości, co wskazuje na brak znajomości podstawowych zasad obliczeń budowlanych. Kluczowe jest, aby każdy, kto zajmuje się budownictwem, miał świadomość tych zależności i potrafił je zastosować w praktyce.

Pytanie 4

Element architektoniczny rozciągający się poziomo i wystający przed lico ściany, który zabezpiecza budynek przed spływającą wodą to

A. gzyms
B. attyka
C. cokół
D. nadproże
Gzyms to taki element w architekturze, który wystaje trochę przed mur, a jego główną rolą jest ochrona budynku przed deszczem i wodą, która spływa z dachu. Dzięki temu, że ma odpowiednio ukształtowaną formę, skutecznie odprowadza wodę z dala od ścian, co zapobiega ich zawilgoceniu. I to jest mega ważne! Widziałem gzymsy w różnych stylach budowlanych – od klasycznych do nowoczesnych – i naprawdę mogą wyglądać całkiem inaczej, w zależności od projektu. Warto też pamiętać, że w budownictwie musimy brać pod uwagę lokalne warunki atmosferyczne, bo to ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności gzymsów. Można je znaleźć w wielu starych budynkach, gdzie nie tylko chronią, ale też ładnie wyglądają, podkreślając estetykę całej elewacji.

Pytanie 5

Izolację przeciwwilgociową, gdy wykonujemy podłogę na gruncie, należy umieścić na

A. izolacji cieplnej
B. podkładzie posadzki
C. chudym betonie
D. gruntowym podłożu
Izolacja przeciwwilgociowa to naprawdę ważny element w budownictwie, zwłaszcza, gdy mówimy o podłogach na gruncie. Ułożenie jej na chudym betonie to najlepsza praktyka, bo ten beton tworzy równą i stabilną powierzchnię, która skutecznie broni przed wilgocią z ziemi. Dzięki temu, wilgoć nie wpada do środka budynku, co jest kluczowe dla ochrony konstrukcji przed różnymi uszkodzeniami. Chudy beton to warstwa o małej wytrzymałości, która tylko wyrównuje powierzchnię, więc nie jest obciążona takimi rzeczami jak konstrukcje. Fajnie, że to podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które mówią, że izolacja przeciwwilgociowa powinna być stosowana tam, gdzie budynek może mieć kontakt z wodą. Przykładem tego mogą być domy jednorodzinne, gdzie dobre materiały i technologie izolacyjne poprawiają trwałość budynku oraz komfort życia.

Pytanie 6

Jaką ilość zaprawy murarskiej należy przygotować do wzniesienia ściany z bloczków z betonu komórkowego o grubości 37 cm oraz wymiarach 3,5 × 8 m, jeśli do budowy 1 m2 takiej ściany potrzeba 0,043 m3 zaprawy?

A. 5,569 m3
B. 1,204 m3
C. 12,728 m3
D. 1,591 m3
W przypadku błędnych odpowiedzi, kluczowym błędem jest zrozumienie proporcji między powierzchnią a zapotrzebowaniem na zaprawę. Na przykład, niektórzy mogą pomylić obliczenia powierzchni z objętością, co prowadzi do podania niewłaściwych wartości. Również, przyjmowanie wartości zapotrzebowania, niezwiązanej z rzeczywistymi wymiarami ściany, jest częstym błędem. W kontekście praktyki budowlanej, obliczanie ilości materiałów budowlanych powinno opierać się na solidnych podstawach matematycznych oraz znajomości specyfikacji materiałów dostępnych na rynku. Ponadto, niewłaściwe zrozumienie jednostek miary, takich jak m² (powierzchnia) i m³ (objętość), prowadzi do pomyłek w obliczeniach. Idealnie, każdy specjalista powinien być w stanie zweryfikować swoje obliczenia, upewniając się, że wszystko jest zgodne z normami budowlanymi oraz praktykami w branży. Dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do realizacji projektu zrozumieć nie tylko teoretyczne aspekty, ale także praktyczne zastosowanie tych obliczeń w rzeczywistych warunkach budowlanych.

Pytanie 7

Którego z narzędzi należy użyć do murowania ścian w systemie Ytong?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. A.
D. B.
Murowanie ścian w systemie Ytong wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, które są kluczowe dla osiągnięcia zamierzonych efektów. Często zdarza się, że osoby próbujące dobudować ściany z bloczków Ytong sięgają po narzędzia, które nie są dostosowane do tego typu materiałów. Na przykład, stosowanie młotka metalowego czy innych twardych narzędzi może prowadzić do uszkodzenia bloczków, co wpływa na ich stabilność oraz wygląd. Gumowy młotek, ze względu na swoje właściwości amortyzujące, pozwala na precyzyjne i delikatne uderzenia, co jest niezbędne w przypadku materiałów o cienkich ściankach. Użycie niewłaściwych narzędzi może nie tylko prowadzić do pęknięć, ale również sprawić, że murowanie będzie czasochłonne i nieefektywne. Przykładowo, niewłaściwe ustawienie czy zniekształcenie bloczków może powodować nieprawidłowe spoinowanie, co z kolei wpływa na trwałość całej konstrukcji. Zrozumienie zasadności stosowania odpowiedniego narzędzia jest fundamentalne w procesie budowlanym i powinno być podstawą dla każdego profesjonalisty w branży.

Pytanie 8

W przedstawiony na rysunku graficzny sposób oznacza się w dokumentacji projektowej beton

Ilustracja do pytania
A. lekki niezbrojony.
B. zwykły zbrojony.
C. zwykły niezbrojony.
D. lekki zbrojony.
Odpowiedź "zwykły niezbrojony" jest poprawna, ponieważ zgodnie z polskimi normami, szczególnie PN-EN 206, beton zwykły niezbrojony jest oznaczany poprzez zastosowanie pełnego, ukośnego kreskowania. W praktyce, taki materiał znajduje zastosowanie w konstrukcjach, gdzie nie są wymagane dodatkowe właściwości wytrzymałościowe, takich jak w budownictwie mieszkaniowym czy infrastrukturze, gdzie obciążenia nie przekraczają określonych norm. Na przykład, beton ten jest często używany do fundamentów budynków jednorodzinnych czy jako materiał do wypełnienia przestrzeni w obiektach inżynieryjnych. Wiedza na temat poprawnego oznaczania betonu jest kluczowa dla projektantów i wykonawców, ponieważ zapewnia prawidłowe rozumienie zastosowanych materiałów, co w konsekwencji wpływa na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 9

Wykonanie zbrojenia wieńca stropu powinno odbywać się

A. jedynie na ścianach osłonowych budynku
B. na wszystkich ścianach nośnych wokół całego stropu
C. tylko na zewnętrznej ścianie budynku, na której opiera się strop
D. wyłącznie na dwóch przeciwnych ścianach nośnych budynku, które wspierają strop
Zbrojenie wieńca stropu dotyczy kwestii stabilności i nośności konstrukcji, dlatego ograniczanie zbrojenia do tylko jednej lub dwóch ścian nośnych jest błędnym podejściem. Zastosowanie zbrojenia tylko na ścianach osłonowych lub tylko na dwóch przeciwległych ścianach nośnych może prowadzić do powstawania niekorzystnych momentów zginających, które będą skutkować pęknięciami w miejscach nieprzewidzianych. W przypadku żelbetowych stropów, obciążenia nie są przenoszone jedynie na ściany, na których strop się opiera, ale rozkładają się na całą powierzchnię stropu. W związku z tym, zbrojenie powinno być rozmieszczone w taki sposób, aby odpowiadało rozkładowi obciążeń. Ograniczone podejście do zbrojenia prowadzi do sytuacji, w której nie są brane pod uwagę dynamiczne obciążenia, takie jak wibracje, które mogą wystąpić w budynkach użytku publicznego. Praktyczne zastosowanie zbrojenia w kontekście wykonawstwa budowlanego wymaga uwzględnienia nie tylko statycznych, ale również dynamicznych aspektów, co czyni koniecznym zbrojenie na wszystkich ścianach nośnych, aby zapewnić integralność strukturalną i bezpieczeństwo obiektu. Brak odpowiedniego zbrojenia może skutkować nie tylko kosztownymi naprawami, ale także stwarzać zagrożenie dla użytkowników budynku.

Pytanie 10

Który rodzaj wiązania dwuwarstwowego przedstawiony jest na rzutach dwóch warstw fragmentu narożnika muru?

Ilustracja do pytania
A. Pospolite.
B. Gotyckie.
C. Pierścieniowe.
D. Krzyżykowe.
Wybór krzyżykowego wiązania, choć popularny w niektórych konstrukcjach, nie jest odpowiedni dla tego rodzaju narożnika muru. Wiązanie krzyżykowe polega na układaniu cegieł w sposób, który nie przewiduje naprzemiennego ułożenia warstw, co prowadzi do osłabienia struktury oraz zwiększa ryzyko pęknięć. Z kolei odpowiedź dotycząca wiązania gotyckiego, które charakteryzuje się bardziej ozdobnym niż funkcjonalnym ułożeniem cegieł, nie jest zastosowaniem standardowym w murach dwuwarstwowych. Wiązanie gotyckie jest typowe dla architektury sakralnej i nie odpowiada oczekiwaniom stawianym przed murami o solidnej nośności. Odpowiedź dotycząca wiązania pierścieniowego, które zapewnia zamknięcie konstrukcji, również nie odnosi się do tematu, ponieważ tego typu wiązanie stosowane jest głównie w budowach cylindrycznych lub okrągłych. Przy wyborze odpowiedzi warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady konstrukcyjne i funkcjonalne, a także na kontekst aplikacji poszczególnych technik murarskich. Zrozumienie zastosowania każdego z typów wiązań w praktyce budowlanej jest kluczowe dla poprawnego rozpoznawania ich właściwości oraz funkcji.

Pytanie 11

Jaką ilość tynku maszynowego należy przygotować do otynkowania ściany o wymiarach 5 m × 3 m przy grubości tynku 5 mm, wiedząc, że jego średnie zużycie wynosi 14 kg na 1 m2tynkowanej powierzchni przy grubości 10 mm?

A. 210 kg
B. 42 kg
C. 70 kg
D. 105 kg
Aby obliczyć ilość tynku maszynowego potrzebnego do otynkowania ściany o wymiarach 5 m x 3 m przy grubości tynku 5 mm, należy najpierw obliczyć powierzchnię ściany. Powierzchnia ta wynosi 15 m² (5 m x 3 m). Następnie musimy uwzględnić grubość tynku. Przy grubości 5 mm, co stanowi 0,005 m, możemy przyjąć, że zużycie materiału będzie o połowę mniejsze niż w przypadku 10 mm, gdzie zużycie wynosi 14 kg/m². Obliczamy zużycie dla 5 mm, co daje 7 kg/m² (14 kg/m² / 2). Mnożąc tę wartość przez powierzchnię ściany, otrzymujemy potrzebną ilość tynku: 7 kg/m² x 15 m² = 105 kg. Odpowiedź ta jest zgodna z praktykami budowlanymi, które zalecają dostosowanie zużycia materiałów do grubości nałożonej warstwy. Wiedza ta jest kluczowa dla precyzyjnego planowania w pracach budowlanych oraz minimalizacji strat materiałowych.

Pytanie 12

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz ile cegieł budowlanych pełnych należy zakupić do wymurowania ściany grubości 25 cm na zaprawie cementowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 126,00 m2.

Ilustracja do pytania
A. 11 681 sztuk.
B. 17 628 sztuk.
C. 12 613 sztuk.
D. 18 938 sztuk.
Poprawna odpowiedź to 12 613 sztuk cegieł budowlanych pełnych, co wynika z zastosowania normy KNR dotyczącej zużycia materiałów budowlanych. Dla ściany o grubości 25 cm na zaprawie cementowej norma ta wskazuje, że potrzebujemy 100,10 cegieł na każdy metr kwadratowy. Przy całkowitej powierzchni 126,00 m², obliczenia wyglądają następująco: 100,10 sztuk/m² * 126,00 m² = 12 613,60 sztuk. Z racji tego, że cegły sprzedawane są w pełnych sztukach, wynik ten zaokrąglamy do 12 613 sztuk. W praktyce, znajomość norm KNR jest kluczowa dla efektywnego planowania i zakupu materiałów budowlanych, co pozwala na uniknięcie zarówno niedoborów, jak i nadwyżek materiałów, co jest zgodne z zasadami optymalizacji kosztów i wykorzystania zasobów.

Pytanie 13

Jaki strop gęstożebrowy przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Teriva
B. Akermana
C. DZ-3
D. Fert-40
Wybór odpowiedzi innych niż Teriva wskazuje na nieporozumienie dotyczące klasyfikacji stropów gęstożebrowych. Odpowiedzi takie jak Fert-40, DZ-3 czy Akermana odnoszą się do różnych systemów stropowych, które różnią się od siebie zarówno w konstrukcji, jak i w zastosowaniu. Fert-40 to system, który wykorzystuje elementy prefabrykowane, ale jego kształt i sposób montażu różnią się od stropu Teriva. Odróżnia się on także zastosowaniem innego rodzaju pustaków, co wpływa na parametry użytkowe. DZ-3 to system przestarzały, który nie spełnia współczesnych norm jakościowych i technologicznych, a Akermana, mimo że również jest stropem gęstożebrowym, charakteryzuje się inną geometrią oraz wymaganiami montażowymi. Typowe błędy prowadzące do takich wyborów to brak znajomości różnic między systemami stropowymi oraz niepełne zrozumienie ich właściwości mechanicznych. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy z tych systemów ma swoje unikalne zastosowania i parametry, co wpływa na ich wybór w projekcie budowlanym. Wiedza na temat różnic między systemami stropowymi jest niezbędna dla inżynierów budowlanych oraz architektów, aby podejmować świadome decyzje projektowe zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 14

Najlepszym rozwiązaniem przy demontażu ścianek działowych jest użycie rusztowania

A. stojakowe
B. ramowe
C. na kozłach
D. wiszące
Odpowiedzi stojakowe, wiszące oraz ramowe nie są najlepszym wyborem do zastosowania podczas rozbiórki ścianek działowych z kilku istotnych powodów. Rusztowania stojakowe, choć stabilne, zazwyczaj zajmują więcej miejsca i mogą ograniczać dostęp do obszaru pracy, co jest niepraktyczne w wąskich korytarzach czy pomieszczeniach biurowych. Ich konstrukcja nie pozwala na elastyczne dostosowanie wysokości, co może prowadzić do ograniczeń w efektywności wykonywanych prac. Rusztowania wiszące, z kolei, są dedykowane do zastosowań na elewacjach budynków lub pracach na wysokościach, co czyni je nieodpowiednimi w sytuacjach, gdy prace odbywają się blisko podłoża. W sytuacjach, gdy konieczne jest wykonywanie precyzyjnych cięć lub demontażu ścianek działowych, rusztowania wiszące mogą stwarzać niebezpieczeństwo i utrudniać kontrolę nad wykonywanymi zadaniami. Ostatecznie, rusztowania ramowe, choć popularne w różnych zastosowaniach budowlanych, nie zawsze zapewniają pożądaną elastyczność i łatwość dostępu do zróżnicowanych wysokości, co jest istotne w przypadku prac związanych z demontażem ścianek działowych. Właściwe zrozumienie zastosowań różnych typów rusztowań jest kluczowe, aby uniknąć nieefektywności i ryzyka podczas realizacji projektów budowlanych.

Pytanie 15

Tynk dekoracyjny, będący gładką warstwą zaprawy gipsowej na podstawie wapienno-gipsowej, to

A. tynk zmywalny
B. sgraffito
C. sztablatura
D. tynk cyklinowany
Tynk cyklinowany to technika, która nie odnosi się do gładkiej wyprawy zaczynu gipsowego, lecz dotyczy drewnianych powierzchni. Cyklinowanie polega na szlifowaniu drewna w celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni, co jest zupełnie inną procedurą niż nakładanie tynku. Sgraffito to technika zdobnicza, w której na tynku nakłada się różne warstwy kolorów, a następnie z jednej warstwy zdejmuje się wierzchnią warstwę, aby odsłonić dolną, co tworzy wzory. Z kolei tynk zmywalny odnosi się do tynków, które posiadają właściwości umożliwiające ich czyszczenie, co również nie jest zgodne z definicją sztablatury. Często mylnie łączy się te pojęcia z tynkowaniem gipsowym, nie dostrzegając istotnych różnic w zastosowaniu i właściwościach materiałów. Dobrze jest pamiętać, że dobór odpowiedniego tynku zależy od specyfiki projektu oraz wymagań estetycznych i użytkowych, dlatego warto zgłębiać temat, aby unikać nieporozumień i błędnych decyzji w realizacji prac budowlanych.

Pytanie 16

Długość odcinka ścianki działowej, przedstawionej na fragmencie rzutu pomieszczenia, od lica ściany nośnej do początku otworu drzwiowego wynosi

Ilustracja do pytania
A. 80 cm
B. 200 cm
C. 100 cm
D. 160 cm
Odpowiedzi 100 cm, 200 cm i 80 cm są błędne z kilku powodów. Odpowiedź 100 cm może wynikać z błędnego założenia, że otwór drzwiowy zajmuje większą część ściany, co nie znajduje potwierdzenia w analizie rysunku. W rzeczywistości, otwór o szerokości 40 cm nie jest dominujący w kontekście całkowitej długości 200 cm, co prowadzi do błędnego wywnioskowania, że odcinek ścianki działowej jest krótszy niż w rzeczywistości. Z kolei odpowiedź 200 cm to całkowita długość ściany, która nie uwzględnia otworu drzwiowego, co jest fundamentalnym błędem w pomiarze. Ignorowanie elementów takich jak otwory w ścianach prowadzi do nieprawidłowych obliczeń, które mogą mieć poważne konsekwencje w projektowaniu przestrzeni. Odpowiedź 80 cm również nie jest poprawna, ponieważ opiera się na fałszywej koncepcji, że długość odcinka ścianki działowej powinna być równa połowie szerokości otworu, co nie ma podstaw w rzeczywistej architekturze. Ważne jest, aby pamiętać, że każde pomieszczenie i jego elementy muszą być dokładnie zmierzone i uwzględnione w planach, aby zapewnić funkcjonalność oraz zachowanie obowiązujących norm budowlanych. Błędy w tych podstawowych pomiarach mogą prowadzić do niewłaściwego usytuowania mebli, które mogą skutkować niewygodą w użytkowaniu przestrzeni oraz podwyższonymi kosztami adaptacji. Dlatego znajomość zasad i dobrych praktyk pomiarowych jest niezbędna w każdej pracy związanej z projektowaniem i budową.

Pytanie 17

Po zainstalowaniu kratki wentylacyjnej w otworze wentylacyjnym szczelinę, która powstała pomiędzy ramką a tynkiem, należy wypełnić

A. zaprawą gipsową
B. zaprawą cementową
C. żywicą epoksydową
D. silikonem akrylowym
Wybór innych materiałów do wypełnienia szczeliny między kratką wentylacyjną a tynkiem może prowadzić do różnych problemów. Żywica epoksydowa, choć charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, jest sztywna i nieelastyczna, co w kontekście wentylacji może powodować pęknięcia w wyniku naturalnych ruchów budynku, zmian temperatury oraz wilgotności. Również zaprawy cementowe i gipsowe, mimo że mogą wydawać się odpowiednie, nie są przystosowane do dynamicznych warunków, jakie występują w systemach wentylacyjnych. Te materiały nie tylko mogą pękać w wyniku skurczu, ale także nie zapewniają odpowiednich właściwości uszczelniających, co prowadzi do problemów z wentylacją i potentialnych strat energetycznych. Niezrozumienie tych różnic może skutkować błędnymi wyborami przy montażu, co w dłuższej perspektywie prowadzi do kosztownych napraw oraz obniżenia efektywności systemu wentylacyjnego. Zastosowanie niewłaściwych materiałów jest zatem typowym błędem, który wynika z braku znajomości właściwości i zastosowania odpowiednich produktów w kontekście ich przeznaczenia.

Pytanie 18

Izolację poziomą w budynku bez piwnicy powinno się wykonać

A. pod fundamentem i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
B. pod fundamentem i na poziomie podłogi na gruncie
C. na górnej powierzchni fundamentu i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
D. na górnej powierzchni fundamentu i na poziomie terenu
Realizacja izolacji na poziomie ławy fundamentowej jest kluczowym elementem zapewnienia właściwej ochrony budynku przed skutkami działania wód gruntowych. Wybór niewłaściwego miejsca dla wykonania izolacji, tak jak sugeruje pierwsza odpowiedź, może prowadzić do nieefektywnej ochrony. Izolacja pod ławą fundamentową nie jest wystarczająca, aby zablokować przenikanie wilgoci, ponieważ woda może gromadzić się w innych obszarach fundamentu, co prowadzi do zjawisk takich jak podsiąkanie wody. Z kolei umiejscowienie izolacji na wysokości poziomu terenu, jak w przypadku trzeciej odpowiedzi, stwarza ryzyko, że woda opadowa lub gruntowa z łatwością przedostanie się do wnętrza budynku, powodując uszkodzenia konstrukcji i problemy z wilgocią. Odpowiedź dotycząca izolacji na wysokości podłogi na gruncie jest również błędna, ponieważ nie uwzględnia praktyczne aspekty zarządzania wodami gruntowymi w danym miejscu. Właściwe podejście powinno opierać się na zasadach hydroizolacji fundamentów, które wskazują na konieczność zabezpieczenia zarówno ławy, jak i ścian fundamentowych w celu stworzenia skutecznej bariery przed wodą. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla zachowania trwałości budynku oraz bezpieczeństwa jego użytkowników.

Pytanie 19

Nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm (-2 mm; +5 mm), a spoin pionowych 10 mm (±5 mm). Na którym rysunku przedstawiono grubość spoin niezgodna z dopuszczalną?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Wybór innej odpowiedzi może wynikać z kilku typowych błędów myślowych oraz nieporozumień dotyczących tolerancji oraz zakresów grubości spoin. Na przykład, niektórzy mogą myśleć, że pokrewieństwo między tolerancją a nominalną wartością oznacza, iż mniejsze różnice nie mają znaczenia. To podejście jest błędne, ponieważ każda spoinę należy oceniać w kontekście jej nominalnej wartości oraz określonej tolerancji. W przypadku spoin pionowych, które mają tolerancję ±5 mm, wiele osób może mylnie ocenić, że grubość 5 mm jest akceptowalna bez uwzględnienia, że maksymalna dopuszczalna grubość spoiny poziomej na rysunku B również musi być w granicach tolerancji. Inny błąd to ignorowanie wpływu grubości spoin na trwałość konstrukcji. Przekroczenie tolerancji może prowadzić do osłabienia spoiny, co znacznie zwiększa ryzyko awarii. W praktyce inżynierowie muszą znać granice tolerancji i umieć je stosować, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz zgodność projektu z obowiązującymi normami. Nieprzestrzeganie tych zasad prowadzi do kosztownych błędów oraz potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa w budownictwie.

Pytanie 20

Podczas budowy ścian z małych bloczków z betonu komórkowego z użyciem zaprawy o właściwościach ciepłochronnych, wskazane jest stosowanie cienkowarstwowych spoin o szerokości

A. od 1,0 do 3,0 mm
B. od 5,5 do 6,5 mm
C. do 0,5 mm
D. od 3,5 do 5,0 mm
Odpowiedź 'od 1,0 do 3,0 mm' jest prawidłowa, ponieważ podczas wznoszenia murów z drobnowymiarowych bloczków z betonu komórkowego z zastosowaniem zaprawy ciepłochronnej zaleca się stosowanie cienkich spoin, które zapewniają lepsze właściwości izolacyjne. Cienkie spoiny minimalizują mostki termiczne, co jest kluczowe w konstrukcjach energetycznych. Zastosowanie zaprawy ciepłochronnej w połączeniu z odpowiednią grubością spoin pozwala na osiągnięcie optymalnych parametrów cieplnych budynku, redukując straty energii. W praktyce, przy takiej grubości spoiny, można zastosować odpowiednie techniki murowania, które zapewnią równomierne rozłożenie zaprawy oraz jej optymalne związanie z bloczkami. Warto również wspomnieć, że przy budowie murów należy przestrzegać standardów lokalnych oraz norm budowlanych, takich jak PN-B-03002, które określają wymagania dotyczące jakości materiałów i wykonania. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie kluczowe jest osiągnięcie niskiego współczynnika przenikania ciepła, co wpływa na komfort i oszczędności energetyczne w użytkowaniu budynku.

Pytanie 21

Pręty stalowe, które mają być zastosowane do zbrojenia konstrukcji żelbetowej, powinny być wcześniej

A. nanaszać preparat wodoodporny
B. zaimpregnować środkiem zapobiegającym przywieraniu
C. oczyścić z rdzy oraz zabrudzeń tłuszczowych
D. pokryć farbą olejną podkładową
Pręty stalowe, które będą używane do zbrojenia elementów żelbetowych, muszą być odpowiednio przygotowane przed ich zastosowaniem. Oczyszczenie z rdzy oraz tłustych plam ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia odpowiedniej adhezji między stalą a betonem. Proces ten zapobiega osłabieniu połączenia, co mogłoby prowadzić do problemów strukturalnych w przyszłości. Rdza, jako produkt korozji, może osłabiać stal, a obecność tłuszczu ogranicza przyleganie betonu do zbrojenia. Zgodnie z normą PN-EN 1992-1-1, która określa zasady projektowania konstrukcji z żelbetu, powierzchnie zbrojenia powinny być czyste i suche. W praktyce, często stosuje się szczotki druciane lub środki chemiczne do usuwania rdzy. Zastosowanie takich metod nie tylko poprawia jakość wykonania, ale także wydłuża trwałość konstrukcji. Należy również pamiętać, że odpowiednie przygotowanie prętów zbrojeniowych jest wymagane na każdym etapie budowy, aby uniknąć późniejszych komplikacji.

Pytanie 22

Na którym rysunku przedstawiono bloczek silikatowy?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. C.
D. A.
Bloczek silikatowy, który został przedstawiony na rysunku oznaczonym literą C, jest klasycznym przykładem materiału budowlanego stosowanego w budownictwie. Jego jasny kolor oraz gładka powierzchnia są wynikiem starannego procesu produkcji, w którym piasek, wapno i woda są mieszane pod wysokim ciśnieniem. Bloczki te charakteryzują się wysokimi parametrami izolacyjnymi oraz dźwiękochłonności, co sprawia, że są idealnym materiałem do budowy ścian zewnętrznych oraz działowych. W praktyce, bloczki silikatowe mogą być stosowane zarówno w konstrukcjach mieszkaniowych, jak i komercyjnych, co potwierdzają standardy budowlane, takie jak PN-EN 771-2, które określają wymagania dla wyrobów budowlanych. Zastosowanie bloczków silikatowych zwiększa efektywność energetyczną budynków, co jest zgodne z nowymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska. Ich struktura umożliwia również łatwe cięcie oraz formowanie, co ułatwia pracę podczas budowy.

Pytanie 23

Jaką zaprawę wykorzystuje się do budowy elementów konstrukcyjnych budynków, które muszą przenosić duże obciążenia oraz do elementów podatnych na wilgoć, jak na przykład ściany fundamentowe?

A. Gipsowa
B. Cementowa
C. Wapienna
D. Gipsowo-wapienna
Zaprawa cementowa jest odpowiednia do murowania konstrukcji elementów budynku, które przenoszą duże obciążenia oraz są narażone na wilgoć, takich jak ściany fundamentowe. Charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz niską przepuszczalnością wody, co czyni ją idealnym materiałem w sytuacjach, gdzie trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne są kluczowe. Standardy budowlane, takie jak EN 998-2, podkreślają znaczenie stosowania zapraw cementowych w obszarach wymagających większej wytrzymałości oraz ochrony przed wilgocią. Przykładem zastosowania zaprawy cementowej może być fundament budynku, gdzie odpowiednia mieszanka cementu, piasku i wody tworzy mocną strukturę, zdolną wytrzymać ciężar budowli oraz działanie wód gruntowych. Dodatkowo, w przypadkach budownictwa przemysłowego, zaprawy cementowe są często stosowane do murowania ścian nośnych hal produkcyjnych, co podkreśla ich wszechstronność i kluczowe znaczenie w inżynierii budowlanej.

Pytanie 24

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cementu potrzeba do wykonania 2 m3 zaprawy cementowej marki 5.

KNR 2-02 Zaprawy cementowe

Nakłady na 1 m³ zaprawyTablica1753
Lp.WyszczególnienieJednostki miaryMarka zaprawy i stosunek objętościowy
składników
symbole
eto
Rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowe3
1 : 5
5
1 : 4
8
1 : 3
10
1 : 2
abcde01020304
01343Betoniarze - grupa II149r-g2,252,252,252,25
Razem149r-g2,252,252,252,25
201800199Cement 32,5 z dodatkami034t0,2680,3270,4120,539
211800200Ciasto wapienne0600,0520,0640,040
221810099Piasek do zapraw0,601,2901,2501,1901,030
232380899Woda0600,3400,3500,3600,420
7034312Betoniarka 250 l148m-g0,680,680,680,68
A. 824 kg
B. 536 kg
C. 654 kg
D. 327 kg
Aby prawidłowo obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowej, istotne jest zrozumienie danych zawartych w tabelach KNR (Katalog Norm Rad) oraz przeliczeń jednostkowych. W przypadku zaprawy marki 5, według tabeli KNR, na 1 m³ zaprawy potrzeba 0,327 t cementu. Przekształcając tony na kilogramy, uzyskujemy 327 kg na m³. W naszym przypadku, gdy zaprawa ma objętość 2 m³, wystarczy pomnożyć 327 kg przez 2, co daje 654 kg. Dokładne obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe ilości materiałów mogą prowadzić do nieefektywnego wykorzystania surowców, a także negatywnie wpływać na jakość i trwałość konstrukcji. Przestrzeganie tych norm jest zgodne z dobrymi praktykami w inżynierii budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia materiałowe są fundamentalne dla osiągnięcia optymalnych rezultatów w procesach budowlanych.

Pytanie 25

Keramzyt to lekkie materiały budowlane, wykorzystywane do wytwarzania zapraw

A. szamotowych
B. krzemionkowych
C. ciepłochronnych
D. kwasoodpornych
Keramzyt to innowacyjne lekkie kruszywo budowlane, które ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się w produkcji zapraw ciepłochronnych. Jego niska gęstość oraz porowata struktura pozwalają na skuteczną izolację termiczną, co jest kluczowe w tworzeniu energooszczędnych budynków. Przykładem zastosowania keramzytu może być jego użycie w warstwie izolacyjnej w budynkach jednorodzinnych, gdzie przyczynia się do minimalizacji strat ciepła. W standardach budowlanych, takich jak PN-EN 13055, podkreśla się znaczenie stosowania materiałów, które nie tylko spełniają normy wytrzymałościowe, ale również przyczyniają się do efektywności energetycznej budynków. Keramzyt, dzięki swoim właściwościom, jest także materiałem ekologicznym, co wpisuje się w trendy zrównoważonego budownictwa, dążącego do ograniczenia wpływu na środowisko. Stosując keramzyt w zaprawach ciepłochronnych, inwestorzy mogą znacząco obniżyć koszty ogrzewania, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnących cen energii.

Pytanie 26

Jeśli w murowanym obiekcie długość filarka międzyokiennego z zastosowaniem cegły ceramicznej pełnej wynosi 90 cm, to oznacza, że konieczne jest wymurowanie filarka o długości

A. 3,0 cegły
B. 3,5 cegły
C. 4,0 cegły
D. 2,5 cegły
Długość filarka międzyokiennego wynosząca 90 cm przekłada się na ilość cegieł potrzebnych do jego wymurowania. Cegła ceramiczna pełna standardowo ma wymiary 25 cm x 12 cm x 6,5 cm. Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do uzyskania filarka o długości 90 cm, należy podzielić długość filarka przez długość cegły. W tym przypadku 90 cm / 25 cm = 3,6. Jednak należy uwzględnić również spoiny, które są nieodłącznym elementem murowania. Przyjęcie wartości spoiny może prowadzić do zaokrąglenia, co w praktyce w tym przypadku daje wynik 3,5 cegły. Takie obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, aby uniknąć błędów w obliczeniach, co może prowadzić do niedoboru materiałów lub nadmiernych kosztów. Zastosowanie standardów budowlanych, które określają minimalne grubości spoin, pozwala na dokładniejsze planowanie i oszacowanie potrzebnych materiałów.

Pytanie 27

Analizę odchylenia tynku oraz jego brzegów od poziomu i pionu wykonuje się w tynkach klasy

A. I
B. Ia
C. 0
D. II
Wybór innych kategorii tynków w kontekście badania odchylenia powierzchni i krawędzi od kierunku poziomego i pionowego może prowadzić do istotnych nieporozumień. Tynki kategorii I oraz 0 mają luźniejsze normy dotyczące tolerancji, co oznacza, że mogą nie spełniać wymagań rynkowych dla bardziej wymagających projektów. Kategoria I, na przykład, jest często stosowana w miejscach, gdzie estetyka nie jest głównym kryterium, takich jak pomieszczenia techniczne czy piwnice. Z kolei tynki kategorii 0 mogą być stosowane w przypadkach tymczasowych lub w budynkach o niskich wymaganiach jakościowych. Wybór tynków Ia zazwyczaj odnosi się do wykończeń, które nie wymagają szczególnej precyzji, co może skutkować nieodpowiednim wykonaniem w kontekście estetyki. Błąd polega na niezrozumieniu, że dla wysokiej klasy wykończeń, takich jak w biurach czy mieszkaniach, istotne jest stosowanie tynków kategorii II, które zapewniają nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę. W praktyce często zdarzają się sytuacje, w których ekipy budowlane, nie znając szczegółowych wymagań, stosują niewłaściwe materiały, co prowadzi do kosztownych poprawek oraz niezadowolenia klientów. Zastosowanie odpowiednich kategorii tynków w zależności od specyfiki projektu jest kluczowe dla zachowania jakości i estetyki wykończeń budowlanych.

Pytanie 28

Jakiej zaprawy nie wykorzystuje się w miejscach, gdzie styka się z elementami stalowymi, z powodu ryzyka pojawienia się korozji stali?

A. Szamotowej
B. Cementowej
C. Cementowo-wapiennej
D. Gipsowo-wapiennej
Wybór zaprawy cementowej, szamotowej lub cementowo-wapiennej w miejscach styku z elementami stalowymi może wydawać się odpowiedni, jednakże każda z tych zapraw ma swoje specyficzne właściwości, które niekoniecznie są optymalne w kontekście ochrony stali przed korozją. Zaprawa cementowa, będąca jedną z najczęściej stosowanych, zapewnia solidne wiązanie i odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, ale w obecności wilgoci również może przyczyniać się do korozji, chociaż w mniejszym stopniu niż gipsowo-wapienna. W warunkach wysokiej wilgotności, zaprawy cementowe mogą wchodzić w reakcje z tlenem i wodą, co prowadzi do powstawania rdzy na powierzchni stali. Dodatkowo, zaprawy szamotowe, które są stosowane głównie w piecach opalanych drewnem czy kotłach, są projektowane tak, aby wytrzymywać wysokie temperatury, ale także nie są zalecane w miejscach o dużej wilgotności. Właściwy dobór zaprawy powinien uwzględniać nie tylko jej wytrzymałość, ale również odporność chemiczną oraz funkcję, jaką ma spełniać w kontekście ochrony stalowych elementów konstrukcyjnych. Typowe błędy myślowe, które prowadzą do wyboru niewłaściwej zaprawy, często wynikają z braku zrozumienia różnic w składzie chemicznym i właściwościach materiałowych, co podkreśla znaczenie edukacji i znajomości standardów budowlanych.

Pytanie 29

Na rysunku przedstawiono izolację przeciwwilgociową

Ilustracja do pytania
A. pionową z emulsji asfaltowej.
B. poziomą z papy.
C. pionową z folii kubełkowej.
D. poziomą z folii polietylenowej.
Izolacja przeciwwilgociowa jest kluczowym elementem w budownictwie, jednak niektóre z zaproponowanych rozwiązań nie spełniają wymogów skutecznej ochrony przed wilgocią. Odpowiedzi dotyczące poziomej izolacji z papy oraz folii polietylenowej są nieprawidłowe z uwagi na ich zastosowanie i efektywność w kontekście przeciwwilgociowym. Izolacja pozioma z papy, choć popularna, nie jest odpowiednia do stosowania w miejscach narażonych na wysokie ciśnienie wody, ponieważ może ulegać uszkodzeniu lub deformacji pod wpływem obciążenia. Ponadto, nie jest ona w stanie skutecznie odprowadzać wody, co prowadzi do gromadzenia się wilgoci. Z kolei pozioma folia polietylenowa, mimo że jest stosunkowo łatwa w instalacji, także nie jest wskazana w sytuacjach, gdzie istnieje wysokie ryzyko kontaktu z wodą gruntową. Folia ta nie zapewnia wystarczającej paroprzepuszczalności, co może skutkować zawilgoceniem materiałów budowlanych oraz rozwojem pleśni. W przypadku pionowej izolacji z emulsji asfaltowej, chociaż może być stosowana, nie oferuje ona tej samej skuteczności jak folia kubełkowa. Emulsja asfaltowa, w przeciwieństwie do folii kubełkowej, nie tworzy skutecznej przestrzeni odprowadzającej wodę, co w dłuższym czasie prowadzi do jej degradacji. Zrozumienie różnic między tymi materiałami oraz ich właściwościami jest kluczowe dla zapewnienia efektywnej ochrony w budownictwie.

Pytanie 30

W hurtowni "Bud-kom" sprzedaż bloczków z betonu komórkowego odbywa się wyłącznie w pełnych paletach. Zgodnie z potrzebami do budowy ścian budynku wymagane jest 375 sztuk bloczków o wymiarach 480×199×599 mm. Na jednej palecie mieści się 24 bloczki o tych rozmiarach. Cena tych bloczków wynosi 631,00 zł za paletę. Jakie będą całkowite koszty zakupu bloczków w tej hurtowni zgodnie z wymaganiami?

A. 9 465,00 zł
B. 10 125,00 zł
C. 9 750,00 zł
D. 10 096,00 zł
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi często pojawiają się błędy wynikające z nieprawidłowego podejścia do obliczania potrzebnych palet. Niektóre osoby mogą myśleć, że wystarczy podzielić całkowitą liczbę bloczków przez liczbę bloczków na palecie i zaokrąglić w dół, co prowadzi do błędnych obliczeń. W rzeczywistości, przy zakupie materiałów budowlanych, zawsze należy zaokrąglać w górę, aby uniknąć niedoborów podczas budowy. Ponadto, część osób może zignorować fakt, że konieczne jest uwzględnienie pełnych palet, co jest standardową praktyką w branży budowlanej. Kiedy przyjmujemy błędne liczby lub nie uwzględniamy zasadności zaokrąglania, możemy nie tylko źle oszacować koszty, ale także napotkać problemy z realizacją zamówienia. Warto także zwrócić uwagę na koszt jednostkowy palety, który w naszym przypadku wynosi 631,00 zł i należy go prawidłowo pomnożyć przez właściwą liczbę palet, co w kontekście profesjonalnego zarządzania projektami budowlanymi ma kluczowe znaczenie. Właściwe obliczenia są niezbędne do zachowania płynności finansowej projektu oraz do efektywnego zarządzania budżetem.

Pytanie 31

Sposób spoinowania zewnętrznej powierzchni muru, który nie będzie pokrywany tynkiem, powinien być przeprowadzony za pomocą

A. listwy tynkarskiej
B. żelazka do spoinowania
C. gwoździa tynkarskiego
D. odbijaka dłutowego
Wykorzystanie gwoździa tynkarskiego do spoinowania zewnętrznych powierzchni muru jest całkowicie nieodpowiednie, ponieważ gwoździe tynkarskie służą głównie do mocowania tynku do podłoża, a nie do formowania spoin. Mogą one jedynie przynieść niepożądane efekty, jak uszkodzenie struktury muru, czy też nierównomierne rozłożenie obciążenia. Z kolei odbijak dłutowy, narzędzie używane do obróbki materiałów budowlanych, jest bardziej odpowiednie do kucia lub formowania powierzchni, a nie do precyzyjnego formowania spoin, co jest kluczowe dla estetyki i trwałości. Listwa tynkarska, chociaż wykorzystywana w niektórych procesach tynkarskich, nie jest narzędziem przeznaczonym do spoinowania. Jej zastosowanie w tym kontekście prowadziłoby do błędnych technik i mniejszej efektywności pracy. W praktyce, brak odpowiedniego narzędzia do spoinowania może prowadzić do licznych problemów, takich jak nierówności, pęknięcia w spoinach czy też problemy z przyczepnością materiałów, co w dłuższej perspektywie wpływa na trwałość i estetykę całej konstrukcji. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze narzędzi do spoinowania kierować się ich przeznaczeniem i standardami branżowymi, co pozwoli na uniknięcie tych typowych błędów.

Pytanie 32

Do jakich zastosowań należy używać zapraw szamotowych?

A. do realizacji tynków w pomieszczeniach sanitarnych
B. do łączenia ceramicznych elementów palenisk
C. do mocowania izolacji termicznych w ścianach
D. do wykonywania posadzek na gruncie
Wybór innych odpowiedzi może wynikać z niepełnego zrozumienia specyfiki zapraw szamotowych oraz ich zastosowań. Zaprawy stosowane do mocowania izolacji termicznych ścian nie są odpowiednie, gdyż do tych celów stosuje się materiały o innych właściwościach, takie jak zaprawy cementowe lub specjalistyczne kleje, które zapewniają dobrą przyczepność i odpowiednią izolacyjność. Co więcej, wykonywanie posadzek na gruncie wymaga zastosowania zapraw, które zapewniają wytrzymałość obciążeniową i odporność na wilgoć. Zaprawy szamotowe nie spełniają tych wymagań, gdyż ich główną funkcją jest łączenie elementów narażonych na wysokie temperatury, a nie typowe zastosowania budowlane. Z kolei stosowanie zapraw szamotowych do tynków w pomieszczeniach sanitarnych jest niewłaściwe, ponieważ w takich warunkach mamy do czynienia z wymogami dotyczącymi odporności na wilgoć, pleśnie i grzyby, co wymaga zastosowania tynków przeznaczonych do użytku w wilgotnych pomieszczeniach. Użycie zaprawy szamotowej w takich zastosowaniach byłoby nieefektywne i mogłoby prowadzić do uszkodzeń strukturalnych oraz obniżenia funkcjonalności pomieszczenia. W związku z tym, kluczowe jest, aby znać i stosować odpowiednie materiały budowlane zgodnie z ich przeznaczeniem oraz wymaganiami technicznymi, co zapewnia długowieczność i stabilność konstrukcji.

Pytanie 33

Jak powinny wyglądać spoiny w murach z kanałami dymowymi?

A. niekompletne i równo wykończone od wnętrza kanału
B. kompletne i równo wykończone od wnętrza kanału
C. niekompletne i nierówno wykończone od wnętrza kanału
D. kompletne i nierówno wykończone od wnętrza kanału
Spoiny w murach z kanałami dymowymi powinny być pełne i gładko wyrównane od wnętrza kanału, co jest zgodne z zasadami dobrych praktyk budowlanych oraz normami technicznymi. Pełne spoiny zapewniają odpowiednią szczelność, co jest kluczowe w kontekście odprowadzania spalin i dymu. Gładkie wyrównanie spoin zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń oraz minimalizuje ryzyko tworzenia się miejsc, w których może dochodzić do gromadzenia się sadzy, co z kolei mogłoby prowadzić do zatorów w kominie. Przykładem zastosowania tych zasad jest budowa systemów kominowych w domach jednorodzinnych, gdzie odpowiednie wykonanie spoin wpływa na bezpieczeństwo użytkowania pieców oraz efektowność odprowadzania spalin. W kontekście norm, odpowiednie dokumenty, takie jak PN-EN 12056 dotyczące systemów kominowych, podkreślają znaczenie pełnych i gładkich połączeń w zachowaniu bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji kominowych.

Pytanie 34

Tynk klasy IV wykonuje się

A. trójwarstwowo, wygładzając packą obłożoną filcem
B. dwuwarstwowo, wygładzając packą na ostro
C. trójwarstwowo, wygładzając packą na gładko
D. dwuwarstwowo, wygładzając packą styropianową
Wybór niewłaściwych technik wykonania tynku może prowadzić do nieprawidłowych rezultatów, które negatywnie wpływają na estetykę i funkcjonalność końcowego wykończenia. Na przykład, dwuwarstwowe zacieranie packą styropianową nie zapewnia odpowiedniej grubości tynku, co może skutkować zwiększoną podatnością na uszkodzenia mechaniczne oraz gorszymi właściwościami izolacyjnymi. Ponadto, ten sposób zacierania nie jest zgodny z wymaganiami dla tynków kategorii IV, które powinny być wykonane trójwarstwowo dla większej stabilności i trwałości. Zacieranie packą na ostro, choć może wydawać się stosunkowo szybkim rozwiązaniem, nie zapewnia gładkiej powierzchni, a często prowadzi do nieestetycznych wykończeń z widocznymi nierównościami i porami. Tynk trójwarstwowy, zacierany packą obłożoną filcem, co prawda daje lepsze efekty wizualne, jednak nie jest to typowe dla kategorii IV, która wymaga specyficznego podejścia w procesie aplikacji. Właściwe zrozumienie technologii tynkarskiej oraz właściwy dobór materiałów i technik jest kluczowe, aby uniknąć typowych błędów, które mogą prowadzić do problemów z późniejszym użytkowaniem oraz estetyką wykończenia.

Pytanie 35

Gdy podłoże przeznaczone do tynkowania składa się z różnych materiałów, należy zabezpieczyć miejsce ich styku przed nałożeniem tynku

A. kształtką z plastiku
B. listwą aluminiową
C. taśmą z papieru laminowanego folią
D. pasem z siatki z włókna szklanego
Zakrywanie miejsc styku różnych materiałów budowlanych przed tynkowaniem to kluczowy element, który wpływa na trwałość i estetykę wykończenia. Wybór niewłaściwych materiałów do tego celu może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości. Taśma z papieru laminowanego folią, choć może wydawać się atrakcyjną opcją, nie zapewnia odpowiedniej odporności na działanie wilgoci ani stabilności. W połączeniu z tynkiem może ona szybko ulec degradacji, co prowadzi do odspajania się tynku od powierzchni. Kształtki z tworzywa sztucznego również nie są odpowiednie ze względu na ich niewystarczającą wytrzymałość i elastyczność, które są niezbędne w kontekście różnej rozszerzalności cieplnej materiałów. Listwy aluminiowe, mimo że są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, nie mają właściwości wzmacniających, które są kluczowe w kontekście połączeń krawędziowych. W praktyce, stosowanie tych materiałów może prowadzić do powstawania pęknięć w tynku, co skutkuje koniecznością kosztownych napraw. Często błędne wnioski są wynikiem niewystarczającej wiedzy na temat właściwości materiałów budowlanych oraz ich interakcji, co podkreśla znaczenie odpowiedniego szkolenia i znajomości najlepszych praktyk w branży budowlanej. Dlatego też, wybór siatki z włókna szklanego jest kluczowy, ponieważ pomimo początkowych kosztów, zapewnia długoterminowe korzyści i oszczędności.

Pytanie 36

Rozbiórkę ręczną stropu trzeba zacząć od

A. skucia tynku z sufitu
B. podstemplowania stropu
C. wycięcia belek wzdłuż ścian
D. skucia wypełnienia stropu
Ręczna rozbiórka stropu wymaga staranności i właściwego podejścia, aby zapewnić bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko uszkodzeń. Rozpoczęcie prac od skucia tynku z sufitu jest kluczowe, ponieważ tynk nie tylko pełni funkcję estetyczną, ale również może wpływać na stabilność całej konstrukcji. Usunięcie tynku pozwala na dokładną ocenę stanu stropu oraz na identyfikację ewentualnych uszkodzeń. Dobrą praktyką jest również zabezpieczenie przestrzeni roboczej przed opadami tynku, co zwiększa bezpieczeństwo pracy. Podczas wykonywania tego etapu warto stosować odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak kaski, okulary ochronne oraz maski przeciwpyłowe, aby zminimalizować ryzyko obrażeń. Warto również korzystać z narzędzi dostosowanych do danego materiału, co ułatwi pracę oraz poprawi jej efektywność.

Pytanie 37

Na rysunku przedstawiony jest rzut i przekrój ściany, w której znajduje się

Ilustracja do pytania
A. otwór.
B. pilaster.
C. wnęka.
D. bruzda.
Poprawna odpowiedź to "wnęka", ponieważ na rysunku rzeczywiście przedstawione jest zagłębienie w ścianie, które jest charakterystyczne dla tego terminu. Wnęki są powszechnie stosowane w architekturze i budownictwie, aby estetycznie wkomponować różne elementy, takie jak półki, oświetlenie czy dekoracje. W praktyce, wnęki mogą być wykorzystywane do przechowywania przedmiotów, co pozwala na oszczędność miejsca w pomieszczeniach. Na przykład, w nowoczesnych wnętrzach wykonuje się wnęki w ścianach, aby umieścić tam telewizory czy kominki, co nadaje im subtelny i elegancki wygląd. Przestrzeganie zasad projektowania wnęk, takich jak odpowiednia głębokość i szerokość, ma kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności oraz estetyki. Warto także zaznaczyć, że wnęki powinny być zaplanowane na etapie projektowania budynku, aby zapewnić ich odpowiednie rozmieszczenie oraz integrację z innymi elementami architektonicznymi.

Pytanie 38

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcjach objętościowych 1:2,5:10,5, jakie składniki należy użyć?

A. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części piasku
B. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części wody
C. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części wody
D. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części piasku
Wybór innych odpowiedzi jest błędny z kilku powodów. W szczególności, zastosowanie wody w zaprawie nie może być traktowane jako jeden z głównych składników w proporcjach objętościowych 1:2,5:10,5. Woda jest niezbędna do aktywacji cementu i wapna, ale nie jest wymieniana jako osobny składnik proporcji. Jej ilość powinna być ustalana na podstawie konsystencji zaprawy, a nie jako stała część mieszanki. Wskazywanie wapna lub cementu jako pierwszego składnika w oferowanych odpowiedziach prowadzi do nieporozumienia, ponieważ cement jest kluczowym spoiwem w tej mieszance. Dodatkowo, podawanie większej ilości wapna niż cementu w kombinacjach, które nie są zgodne z normami, może skutkować zaprawą o osłabionych właściwościach mechanicznych. W przypadku nieprawidłowych proporcji, zaprawa może być zbyt krucha lub zbyt plastyczna, co prowadzi do problemów w trakcie aplikacji i w czasie eksploatacji budowli. Warto podkreślić, że przy planowaniu prac budowlanych kluczowe jest przestrzeganie standardów określających odpowiednie proporcje składników zapraw, co zapewnia ich efektywność oraz trwałość. Dlatego tak istotne jest zrozumienie, że prawidłowe przygotowanie mieszanki ma kluczowe znaczenie dla późniejszych rezultatów budowlanych.

Pytanie 39

Jaką wytrzymałość ma klasa zaprawy na

A. ugięcie
B. przesuwanie
C. ściśnięcie
D. rozciąganie
Odpowiedzi dotyczące zginania, rozciągania oraz ścinania nie są zgodne z definicją klasy zaprawy, ponieważ te parametry wytrzymałościowe nie odzwierciedlają głównych właściwości zapraw murarskich. Wytrzymałość na zginanie, chociaż istotna w kontekście materiałów budowlanych, nie jest kluczowym czynnikiem dla zapraw, które są projektowane głównie do wytrzymywania obciążeń ściskających. Zaprawy, takie jak cementowe czy wapienne, są używane w sposób, który nie angażuje ich do pracy w warunkach zginania. Rozciąganie dotyczy głównie materiałów elastycznych, takich jak stal, które są umieszczane w konstrukcjach jako zbrojenie, podczas gdy zaprawy pełnią rolę spoiwa, co czyni je mniej podatnymi na ten typ obciążenia. Ścinanie z kolei odnosi się do sił działających równolegle do powierzchni materiału, co jest ważne np. w kontekście połączeń, ale nie definiuje klasy zaprawy. Te aspekty mogą prowadzić do nieporozumień, zwłaszcza w kontekście projektowania i wyboru materiałów budowlanych, dlatego kluczowe jest zrozumienie, że klasyfikacja zaprawy opiera się głównie na zastosowaniach związanych z jej wytrzymałością na ściskanie oraz jej rolą w zapewnieniu integralności strukturalnej budowli.

Pytanie 40

Na niewielkiej budowie do przygotowania betonu zastosowano dozowanie objętościowe składników. Murarz miał stworzyć beton zwykły w proporcjach 1 : 2 : 4. Oznacza to, że odmierzył

A. 1 wiadro piasku, 2 wiadra żwiru, 4 wiadra cementu
B. 1 wiadro cementu, 2 wiadra żwiru, 4 wiadra piasku
C. 1 wiadro cementu, 2 wiadra piasku, 4 wiadra żwiru
D. 1 wiadro żwiru, 2 wiadra cementu, 4 wiadra piasku
Niepoprawne odpowiedzi przedstawiają różne błędne interpretacje proporcji składników betonu. W przypadku każdej z tych opcji występuje pomylenie podstawowych komponentów: cementu, piasku i żwiru. Kluczowym błędem jest nieprawidłowe zrozumienie zasady dozowania objętościowego, co prowadzi do nieodpowiednich proporcji, które mogą wpłynąć na właściwości końcowego produktu, jakim jest beton. Na przykład, w odpowiedzi, która wskazuje na 1 wiadro piasku, 2 wiadra żwiru i 4 wiadra cementu, kolejność składników jest całkowicie odwrotna, co prowadzi do mieszanki zbyt bogatej w cement, co może skutkować nadmierną sztywnością i kruchością betonu. Inna odpowiedź, sugerująca użycie żwiru jako pierwszego składnika, również wprowadza w błąd, ponieważ zmienia proporcje, co z kolei może prowadzić do osłabienia struktury betonu. W kontekście projektowania mieszanek betonowych, niezwykle istotne jest przestrzeganie ustalonych proporcji, które zapewniają równowagę pomiędzy wytrzymałością a plastycznością. Mieszanki betonowe muszą być projektowane zgodnie ze standardem PN-EN 206, który określa wymogi techniczne dotyczące betonu, w tym odpowiednie proporcje składników, aby zapewnić ich odpowiednie właściwości użytkowe.