Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 10 maja 2026 00:02
  • Data zakończenia: 10 maja 2026 00:39

Egzamin zdany!

Wynik: 30/40 punktów (75,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Gdy podłoże przeznaczone do tynkowania składa się z różnych materiałów, należy zabezpieczyć miejsce ich styku przed nałożeniem tynku

A. pasem z siatki z włókna szklanego
B. listwą aluminiową
C. kształtką z plastiku
D. taśmą z papieru laminowanego folią
Wybór pasa z siatki z włókna szklanego jako materiału do zakrywania miejsc styku różnych podłoży przed tynkowaniem jest uzasadniony z kilku powodów. Siatka z włókna szklanego charakteryzuje się wysoką odpornością na działanie wilgoci oraz stabilnością wymiarową, co czyni ją idealnym rozwiązaniem w kontekście różnorodnych materiałów budowlanych. Umieszczenie siatki w miejscu styku materiałów pozwala na zminimalizowanie ryzyka pęknięć tynku, które mogą powstać w wyniku różnej rozszerzalności cieplnej tych materiałów. Dodatkowo, siatka wzmacnia połączenie krawędzi, co jest szczególnie ważne w przypadku tynków cienkowarstwowych, które są bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Przykładem praktycznego zastosowania może być przygotowanie elewacji budynku, gdzie różne materiały, takie jak beton, cegła czy płyty gipsowo-kartonowe, są ze sobą połączone. W takich sytuacjach zastosowanie siatki z włókna szklanego jest kluczowe dla trwałości i estetyki wykończenia. Siatka powinna być również zgodna z normami budowlanymi, co zapewnia jej wysoką jakość i funkcjonalność.

Pytanie 2

Na której ilustracji przedstawiono cegłę, którą należy zastosować do wykonania zewnętrznych ścian nośnych piwnicy?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 2.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 3.
Wybór cegły do budowy zewnętrznych ścian nośnych piwnicy to kluczowy element, który wymaga uwzględnienia wielu aspektów technicznych. Cegły przedstawione na ilustracjach 1, 2 oraz 4 mają otwory, co negatywnie wpływa na ich wytrzymałość oraz właściwości izolacyjne. Często popełnianym błędem jest przekonanie, że cegły z otworami są wystarczające do budowy ścian nośnych. W rzeczywistości jednak, otwory w cegłach osłabiają strukturę, co może prowadzić do dewiacji w obliczeniach statycznych oraz do podwyższonego ryzyka uszkodzeń podczas eksploatacji. Ponadto, cegły z otworami mogą być bardziej narażone na wnikanie wilgoci, co jest szczególnie groźne w piwnicach – obszarach, gdzie problem ten występuje najczęściej. Wilgoć może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów, a także poważnych uszkodzeń strukturalnych, co jest niezgodne z dobrymi praktykami budowlanymi. Warto również zauważyć, że przy projektowaniu budynków należy kierować się obowiązującymi normami budowlanymi, które często wskazują na preferencje dotyczące wykorzystania pełnych materiałów budowlanych w konstrukcjach nośnych. Wybór niewłaściwej cegły to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny, mający wpływ na trwałość i bezpieczeństwo całej budowli.

Pytanie 3

Ile trzeba zapłacić za cegły potrzebne do zbudowania ściany o powierzchni 28 m2, jeżeli 140 cegieł jest wymaganych do wykonania 1 m2 ściany o grubości 38 cm, a cena jednej cegły wynosi 1,50 zł?

A. 1 596,00 zł
B. 7 980,00 zł
C. 3 920,00 zł
D. 5 880,00 zł
Aby obliczyć koszt cegieł potrzebnych do wykonania ściany o powierzchni 28 m², zaczynamy od ustalenia, ile cegieł potrzebujemy. Z danych wynika, że do wykonania 1 m² ściany potrzeba 140 cegieł. Zatem dla 28 m² obliczamy: 28 m² * 140 cegieł/m² = 3 920 cegieł. Następnie, znając cenę jednej cegły, która wynosi 1,50 zł, obliczamy całkowity koszt: 3 920 cegieł * 1,50 zł/cegła = 5 880,00 zł. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie przed rozpoczęciem prac kosztorysowych dokonuje się szczegółowych obliczeń, aby uniknąć niedoszacowania materiałów budowlanych. Dobrze przeprowadzone obliczenia pozwalają na efektywne zarządzanie budżetem i uniknięcie dodatkowych kosztów na etapie realizacji projektu.

Pytanie 4

Na rysunku przedstawiono elementy rusztowania

Ilustracja do pytania
A. choinkowego.
B. na kozłach.
C. rurowo-złączkowego.
D. warszawskiego.
Rusztowanie warszawskie to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w budownictwie, które charakteryzuje się prostą konstrukcją złożoną z pionowych i poziomych rur oraz złączek. Na przedstawionym rysunku dokładnie widać te elementy, co potwierdza, że mamy do czynienia z rusztowaniem warszawskim. Jego konstrukcja pozwala na szybką i efektywną budowę, co jest kluczowe w kontekście realizacji projektów budowlanych. Dzięki modułowości i łatwości montażu, rusztowanie warszawskie jest szczególnie cenione w pracach, które wymuszają częste zmiany w konfiguracji. W praktyce, stosuje się je nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również w obiektach komercyjnych, gdzie wymagana jest wysoka elastyczność projektu. Dodatkowo, rusztowanie warszawskie spełnia normy bezpieczeństwa, co jest istotne w kontekście ochrony pracowników na budowie. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz technik montażu zgodnych z zaleceniami branżowymi zapewnia stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji, co czyni je dobrym wyborem dla wielu inwestycji budowlanych.

Pytanie 5

Jeśli w dokumentacji technicznej stwierdzono: "(...) ściany zewnętrzne jednowarstwowe z ceramiki poryzowanej łączonej na pióro i wpust na zaprawie ciepłochronnej (T)(...)", to co to oznacza dla wykonywanego muru w kontekście spoin?

A. poziome oraz pionowe w miejscach łączenia bloczków
B. poziome oraz pionowe w pierwszej warstwie, a w wyższych jedynie pionowe
C. pionowe w każdej warstwie
D. poziome w każdej warstwie
W odpowiedzi wskazano, że w miejscach docięcia bloczków należy wykonać zarówno spoiny poziome, jak i pionowe, co jest zgodne z zasadami budowy murów z ceramiki poryzowanej. W przypadku jednowarstwowych ścian zewnętrznych wykonanych z bloczków łączonych na pióro i wpust, szczególne znaczenie ma prawidłowe wykonanie spoin, aby zapewnić odpowiednią nośność oraz szczelność muru. Spoiny poziome w miejscach docięcia bloczków są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko powstawania mostków termicznych, które mogą negatywnie wpływać na efektywność energetyczną budynku. W miejscach, gdzie bloczki są cięte, spoiny pionowe również powinny być wykonane, aby zachować integralność muru oraz zapewnić odpowiednią stabilność konstrukcji. Dobre praktyki budowlane, takie jak te opisane w normie PN-EN 1996, zalecają stosowanie zaprawy ciepłochronnej w takich połączeniach, co dodatkowo poprawia właściwości izolacyjne i akustyczne ściany. Przykładem zastosowania tej zasady może być budowa domów jednorodzinnych, gdzie poprawne wykonanie spoin wpływa na komfort cieplny mieszkańców.

Pytanie 6

Jeśli norma zużycia cegieł kratówek do postawienia 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, a koszt jednej cegły to 2 zł, to jaki będzie łączny koszt zakupu cegieł potrzebnych do budowy 10 m2 muru o grubości 25 cm?

A. 100 zł
B. 500 zł
C. 2 000 zł
D. 1 000 zł
Koszt zakupu cegieł do wykonania 10 m2 muru można łatwo obliczyć, stosując dane podane w pytaniu. Jeśli norma zużycia cegieł do wymurowania 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, to do wykonania 10 m2 potrzebujemy 500 cegieł (50 cegieł/m2 x 10 m2 = 500 cegieł). Każda cegła kosztuje 2 zł, więc całkowity koszt zakupu cegieł wyniesie 1000 zł (500 cegieł x 2 zł/cegła = 1000 zł). Tego typu obliczenia są standardową praktyką w budownictwie, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów ma kluczowe znaczenie dla planowania budżetu projektu. Przykładowo, w przypadku budowy ścian nośnych lub działowych, właściwe określenie liczby cegieł i ich kosztów pozwala na uniknięcie nieprzewidzianych wydatków oraz pozwala na lepsze zarządzanie finansami projektu budowlanego. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zamówienia materiałów z wyprzedzeniem, co może przyczynić się do obniżenia kosztów poprzez negocjacje z dostawcami.

Pytanie 7

Która z wymienionych metod łączenia dodatków podczas wytwarzania zaprawy cementowej jest błędna?

A. Dodatki suche i rozpuszczalne w wodzie powinny być stosowane w formie roztworów
B. Dodatki sypkie i nierozpuszczalne w wodzie trzeba wymieszać na sucho z cementem przed dodaniem do piasku
C. Ciekłe należy połączyć z cementem przed wymieszaniem z piaskiem
D. Ciecze należy rozpuścić w wodzie przed dodaniem do składników sypkich
Stwierdzenie, że suche i rozpuszczalne w wodzie dodatki należy stosować w postaci roztworów, jest nieco mylące. Chociaż niektóre dodatki rzeczywiście powinny być stosowane w formie roztworu, kluczowe jest, aby stosować je we właściwy sposób, decydując o ich proporcjonalnym rozcieńczeniu. Niektóre dodatki mogą wymagać wcześniejszego rozpuszczenia w wodzie, ale stosowanie ich w formie roztworu przed dodaniem do cementu może skutkować ich niewłaściwym wchłonięciem przez materiał. Koncentracja roztworu ma kluczowe znaczenie, a nieodpowiednie proporcje mogą prowadzić do nieprawidłowych reakcji chemicznych, co osłabia końcową wytrzymałość zaprawy. W przypadku cieczy, które należy rozprowadzić w wodzie przed dodaniem ich do składników sypkich, ułatwia to wilgotnienie sypkich składników, ale nie zawsze jest to optymalne podejście. Jeśli ciecz zostanie bezpośrednio wymieszana z cementem, może to zapewnić lepsze połączenie chemiczne. W kontekście mieszania sypkich i nierozpuszczalnych w wodzie dodatków, należy przestrzegać zasad ich wprowadzania do mieszanki, aby uniknąć grudek i nierównomiernego rozkładu, co jest niezgodne z praktykami budowlanymi. Kluczowe jest zrozumienie, że każda metoda mieszania ma swoje ograniczenia i zastosowania, które muszą być dostosowane do specyficznych wymagań projektu.

Pytanie 8

Wymiary pomieszczenia przedstawionego na rysunku w skali 1:100 wynoszą 8x10 cm. Jaką objętość ma to pomieszczenie, jeżeli jego rzeczywista wysokość to 2,5 m?

A. 800 m3
B. 100 m3
C. 50 m3
D. 200 m3
Aby obliczyć kubaturę pomieszczenia, należy znać jego wymiary oraz wysokość. Wymiary pomieszczenia na rysunku są podane w skali 1:100, co oznacza, że każdy 1 cm na rysunku odpowiada 100 cm (czyli 1 m) w rzeczywistości. Zatem wymiary 8x10 cm w skali 1:100 przekładają się na rzeczywiste wymiary pomieszczenia, które wynoszą 8 m x 10 m. Kubatura pomieszczenia oblicza się jako iloczyn długości, szerokości i wysokości. W tym przypadku: 8 m (długość) * 10 m (szerokość) * 2,5 m (wysokość) = 200 m3. Przykładem zastosowania tej wiedzy jest projektowanie wnętrz czy architektura, gdzie dokładne obliczenia kubatury są kluczowe dla określenia wymagań wentylacyjnych, grzewczych, a także dla optymalizacji przestrzeni. Zgodnie z normami budowlanymi, takie obliczenia muszą być precyzyjne, co pozwala na efektywne zarządzanie przestrzenią oraz komfort użytkowników.

Pytanie 9

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany. Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3,2 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,96 m2
B. 5,44 m2
C. 10,88 m2
D. 8,00 m2
Poprawna odpowiedź to 5,44 m2, co wynika z właściwego obliczenia powierzchni ściany przeznaczonej do rozbiórki. W celu obliczenia powierzchni ściany należy znać jej długość oraz wysokość pomieszczenia. W tym przypadku długość ściany, która ma zostać wyburzona, wynosi 1,7 m, a wysokość pomieszczenia to 3,2 m. Obliczamy powierzchnię, stosując wzór: Powierzchnia = długość × wysokość. Podstawiając wartości, otrzymujemy: Powierzchnia = 1,7 m × 3,2 m = 5,44 m2. Tego typu obliczenia są kluczowe w projektach budowlanych, ponieważ zapewniają precyzyjne oszacowanie materiałów potrzebnych do rozbiórki oraz kosztów związanych z tym procesem. W praktyce, znajomość takich obliczeń jest niezbędna do efektywnego zarządzania projektami budowlanymi, a także do ustalania odpowiednich procedur w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz zgodności z normami budowlanymi.

Pytanie 10

Element architektoniczny rozciągający się poziomo i wystający przed lico ściany, który zabezpiecza budynek przed spływającą wodą to

A. gzyms
B. cokół
C. attyka
D. nadproże
Gzyms to taki element w architekturze, który wystaje trochę przed mur, a jego główną rolą jest ochrona budynku przed deszczem i wodą, która spływa z dachu. Dzięki temu, że ma odpowiednio ukształtowaną formę, skutecznie odprowadza wodę z dala od ścian, co zapobiega ich zawilgoceniu. I to jest mega ważne! Widziałem gzymsy w różnych stylach budowlanych – od klasycznych do nowoczesnych – i naprawdę mogą wyglądać całkiem inaczej, w zależności od projektu. Warto też pamiętać, że w budownictwie musimy brać pod uwagę lokalne warunki atmosferyczne, bo to ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności gzymsów. Można je znaleźć w wielu starych budynkach, gdzie nie tylko chronią, ale też ładnie wyglądają, podkreślając estetykę całej elewacji.

Pytanie 11

Wykończenie powierzchni tynku zwykłego klasy IVf polega na

A. dociśnięciu świeżej zaprawy za pomocą packi.
B. przeszlifowaniu stwardniałej zaprawy osełką.
C. przetarciu stwardniałej zaprawy ząbkowaną cykliną.
D. zatarciu świeżej zaprawy packą obłożoną filcem.
Wybór dociśnięcia świeżej zaprawy packą, przetarcia stwardniałej zaprawy ząbkowaną cykliną lub przeszlifowania stwardniałej zaprawy osełką nie jest właściwy dla zakończenia procesu wykończenia tynku zwykłego kategorii IVf. Dociśnięcie świeżej zaprawy packą jest działaniem, które ma na celu jedynie wprowadzenie zaprawy w stan początkowy, co nie zapewnia odpowiedniej gładkości ani estetyki. Technika ta może być stosowana podczas kładzenia zaprawy, ale nie w etapie wykończeniowym, gdyż nie prowadzi do uzyskania pożądanego efektu. Z kolei przetarcie stwardniałej zaprawy ząbkowaną cykliną może zniszczyć strukturę tynku, powodując nierówności i uszkodzenia, co jest niepożądane w kontekście estetyki i trwałości. Przeszlifowanie stwardniałej zaprawy osełką również nie jest zalecaną metodą, ponieważ może prowadzić do nadmiernego usunięcia materiału, co wpłynie na wytrzymałość i właściwości izolacyjne tynku. Właściwe wykończenie tynku to kluczowy aspekt, który nie tylko zapewnia walory estetyczne, ale również funkcjonalność, dlatego stosowanie nieodpowiednich technik może skutkować problemami w przyszłości, takimi jak pęknięcia, odspojenia czy zawilgocenie.

Pytanie 12

Na podstawie informacji podanych w tabeli oblicz, ile kilogramów masy tynkarskiej MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK 2,0 należy zakupić, aby pokryć tynkiem prostokątną ścianę szczytową budynku o wymiarach 6 x 11 m.

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 125,4
B. 198,0
C. 171,6
D. 264,0
Odpowiedź 198,0 kg jest poprawna, ponieważ aby obliczyć potrzebną ilość masy tynkarskiej do pokrycia ściany o wymiarach 6 x 11 m, należy najpierw obliczyć powierzchnię tej ściany. Powierzchnia wynosi 66 m² (6 m x 11 m). Znając orientacyjne zużycie masy tynkarskiej MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK 2,0, które wynosi 3 kg/m², możemy obliczyć całkowitą ilość potrzebnej masy. Mnożymy powierzchnię przez zużycie: 66 m² x 3 kg/m² = 198 kg. Prawidłowe obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na prawidłowe oszacowanie kosztów materiałów oraz ich zużycia. Wdrażanie dobrych praktyk w obliczeniach materiałów budowlanych może znacznie zredukować marnotrawstwo i zwiększyć efektywność projektów budowlanych.

Pytanie 13

Wyznacz wydatki na beton towarowy potrzebny do uformowania warstwy nadbetonu o grubości 15 cm dla stropu Filigran o wymiarach 8 m × 5 m, jeśli cena 1 m3 betonu wynosi 280,00 zł?

A. 168 000,00 zł
B. 1 680,00 zł
C. 33 600,00 zł
D. 11 200,00 zł
Prawidłowa odpowiedź na to pytanie to 1 680,00 zł. Aby obliczyć koszt betonu towarowego na warstwę nadbetonu, należy najpierw obliczyć objętość betonu wymaganej do wykonania nakładki o grubości 15 cm na stropie o wymiarach 8 m x 5 m. Obliczamy objętość według wzoru: V = długość × szerokość × wysokość. W naszym przypadku wygląda to następująco: V = 8 m × 5 m × 0,15 m = 6 m³. Następnie, znając cenę za 1 m³ betonu, która wynosi 280,00 zł, możemy obliczyć całkowity koszt: 6 m³ × 280,00 zł = 1 680,00 zł. Takie obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów oraz efektywne planowanie budżetu. Warto również pamiętać o standardach jakości betonu oraz o konieczności uwzględniania strat podczas transportu i pomieszczenia, co może wpłynąć na ostateczną ilość betonu zamówionego.

Pytanie 14

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wody należy dodać do 20 kg suchej mieszanki, aby sporządzić zaprawę lekką Termor?

Specyfikacja zapraw lekkich Termor
WłaściwościWymagania
Uziarnienie wypełniaczydo 4 mm
Gęstość nasypowa w stanie suchymnie większa niż 565 kg/m3
Przydatność suchej mieszanki do stosowanianie mniej niż 3 miesiące
Konsystencja7÷8,5 cm
Proporcje mieszania suchej mieszanki z wodą2:1
Czas zachowania właściwości roboczychnie mniej niż 3 godziny
A. 401
B. 101
C. 301
D. 201
Odpowiedź, którą zaznaczyłeś, to 101 litrów. Wiesz, to liczba, która wynika z proporcji 2:1, czyli na każde 2 kg suchej mieszanki przypada 1 kg wody. Gdy robisz zaprawę lekką Termor, kluczowe jest, aby trzymać się tych proporcji. Dzięki temu zaprawa ma lepsze właściwości mechaniczne i jest trwalsza. Dla 20 kg suchej mieszanki potrzebujesz 10 kg wody, co daje 10 litrów. Warto też robić próby, żeby dostosować ilość wody do różnych warunków budowy. Pamiętaj, że jak za dużo wody, to zaprawa może być słabsza, a jak za mało, to mogą być kłopoty z aplikacją i konsystencją. Dobrze jest też wiedzieć, że są normy budowlane, które mówią, jak dokładnie to wszystko mieszać, więc warto się ich trzymać.

Pytanie 15

Proces docieplania metodą lekką mokrą zaczyna się od

A. przytwierdzenia materiału izolacyjnego
B. przymocowania siatki zbrojącej
C. instalacji listwy startowej
D. nałożenia tynku cienkowarstwowego
Wprowadzenie w błąd podczas planowania docieplenia metodą lekką mokrą może prowadzić do wielu problemów technicznych, które mogą wpłynąć na efektywność energetyczną budynku. Wklejenie siatki zbrojącej, choć istotne, nie powinno być pierwszym krokiem, ponieważ wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża oraz ustabilizowania materiału izolacyjnego. Mieszanie kolejności czynności prowadzi do ryzyka, że siatka nie zostanie odpowiednio osadzone, co może skutkować jej odklejaniem się lub pękaniem tynku. Mocowanie materiału izolacyjnego powinno następować po stabilizacji listwy startowej. W przeciwnym razie, istnieje ryzyko, że izolacja nie będzie trwale przymocowana i może ulegać odkształceniom. Wykonanie tynku cienkowarstwowego jako pierwszego kroku jest nie tylko niemożliwe, ale także niezgodne z ogólnymi zasadami wykonywania prac budowlanych. Tynk wymaga solidnej podstawy, jaką zapewnia właściwie zamontowana listwa startowa oraz izolacja. Zrozumienie tych etapów jest kluczowe dla uniknięcia problemów z izolacyjnością oraz trwałością całej konstrukcji budowlanej, dlatego należy ściśle stosować się do sprawdzonych praktyk budowlanych.

Pytanie 16

Izolacje przeciwwilgociowe lekki typ dla ściany piwnicy powinny być wykonane

A. z papy asfaltowej
B. z dwóch warstw lepiku asfaltowego
C. z pojedynczej warstwy folii PVC
D. z folii kubełkowej
Izolacje w piwnicach to naprawdę istotna sprawa, bo źle zrobione mogą prowadzić do problemów. Folia PVC niby jest wodoodporna, ale w piwnicach, gdzie woda gruntowa jest cały czas obecna, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Moim zdaniem, może spowodować nieszczelności. Folia kubełkowa też jest popularna, ale nie jest to to samo co lepik asfaltowy. Często się myli, że jedna warstwa lepiku wystarczy, ale tak naprawdę dwie warstwy dają dużo lepszą ochronę przed wilgocią. Papa asfaltowa, mimo że można ją stosować, to nie jest tak skuteczna jak lepik w warunkach wysokiej wilgotności i wody gruntowej. Ważne jest, żebyśmy rozumieli, że dobór materiałów wpływa nie tylko na koszty, ale też na długowieczność budynku.

Pytanie 17

Na rysunku przedstawiono wiązanie

Ilustracja do pytania
A. wielowarstwowe muru o grubości 2 cegieł.
B. pospolite muru o grubości 2,5 cegły.
C. kowadełkowe muru o grubości 2 cegieł.
D. kowadełkowe muru o grubości 1,5 cegły.
Wybór kowadełkowego muru o grubości 2 cegieł jest właściwy, ponieważ taka konstrukcja charakteryzuje się układem cegieł, w którym krótsze boki (główki) cegieł są ułożone na zmianę z dłuższymi bokami (łóżkami). Tego rodzaju wiązanie zapewnia odpowiednią wytrzymałość i stabilność muru. Zastosowanie kowadełkowego wiązania jest powszechne w budownictwie, gdyż skutecznie zapobiega pękaniu i przesuwaniu się cegieł. Standardy budowlane rekomendują stosowanie takich rozwiązań w miejscach narażonych na różne obciążenia. W praktyce, mur o grubości dwóch cegieł jest często wykorzystywany w budynkach mieszkalnych oraz obiektach przemysłowych, co potwierdzają regulacje dotyczące projektowania murowanych konstrukcji. Dodatkowo, kowadełkowe wiązanie ułatwia także prawidłowe ułożenie warstw materiału izolacyjnego, co jest istotne dla zachowania właściwości termicznych budynku.

Pytanie 18

Określenie lokalizacji nowych ścianek działowych w renowowanym obiekcie następuje na podstawie

A. warunków technicznych wykonania i odbioru robót
B. specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót
C. projektu budowlanego
D. założeń do kosztorysu
Projekt budowlany jest kluczowym dokumentem w procesie przebudowy budynku, ponieważ określa on szczegółowe rozwiązania architektoniczne oraz konstrukcyjne, w tym lokalizację nowych ścianek działowych. Zawiera on rysunki techniczne, które ilustrują układ pomieszczeń, a także specyfikacje materiałowe i technologiczne. Przykładowo, w przypadku przekształcenia przestrzeni biurowej, projekt budowlany pomoże zdecydować, gdzie najlepiej umieścić ścianki działowe, aby zachować optymalną funkcjonalność oraz estetykę. Ponadto, każda realizacja powinna być zgodna z obowiązującymi normami budowlanymi i technicznymi, które są zawarte w planie. Stosowanie się do zatwierdzonego projektu budowlanego minimalizuje ryzyko konfliktów z przepisami prawa budowlanego, co może prowadzić do kosztownych opóźnień w realizacji projektu oraz konieczności wprowadzenia zmian w już zrealizowanych elementach budowlanych.

Pytanie 19

Jakie narzędzie jest używane do aplikacji tynków cienkowarstwowych na ścianie?

A. paca stalowa z ząbkami
B. kaelnia trójkątna
C. kaelnia trapezowa
D. paca ze stali nierdzewnej
Wybór niewłaściwych narzędzi do nakładania tynków cienkowarstwowych może prowadzić do wielu problemów, które negatywnie wpłyną na jakość finalnego wykończenia. Kaelnia trapezowa, mimo że jest stosunkowo popularna w innych zastosowaniach, nie jest odpowiednia do aplikacji tynków cienkowarstwowych. Jej kształt i krawędzie nie pozwalają na uzyskanie gładkiej i równej powierzchni, co jest kluczowe w przypadku tynków. Podobnie, kaelnia trójkątna, która służy głównie do wykończeń i detali, nie zapewnia wymaganej precyzji ani efektywności w procesie nakładania tynku, co może doprowadzić do nieestetycznych nierówności i wad w strukturze. Stalowa paca z ząbkami, z drugiej strony, jest używana do nakładania klejów lub zapraw, a nie tynków, ponieważ ząbki mogą powodować zbyt głębokie wcięcia w tynku, co w rezultacie wpływa na jego przyczepność oraz trwałość. Kluczowym błędem w myśleniu jest przekonanie, że każde narzędzie nadaje się do każdego rodzaju materiału. W rzeczywistości, wybór odpowiednich narzędzi jest ściśle powiązany z technologią oraz rodzajem używanego materiału tynkarskiego. Stosowanie nieodpowiednich narzędzi może prowadzić do konieczności przeprowadzenia poprawek, co generuje dodatkowe koszty i czas, a także obniża ogólną jakość wykonania.

Pytanie 20

Na ilustracji przedstawiono fragment naroża ściany

Ilustracja do pytania
A. szczelinowej.
B. trójwarstwowej.
C. dwuwarstwowej.
D. jednowarstwowej.
Wybór odpowiedzi związanych z konstrukcją trójwarstwową, dwuwarstwową czy szczelinową jest nieprawidłowy ze względu na charakterystykę przedstawionej ściany. Ściany trójwarstwowe składają się z trzech odrębnych warstw: wewnętrznej, izolacyjnej oraz elewacyjnej, co nie znajduje odzwierciedlenia w widocznych elementach na zdjęciu, gdzie brak jest dodatkowych warstw. Z kolei dwuwarstwowe konstrukcje angażują dwa różne materiały, z których jedna warstwa pełni rolę nośną, a druga izolacyjną, co również nie ma miejsca w analizowanym przypadku. Odpowiedź "szczelinowa" może wprowadzać w błąd, gdyż odnosi się do specyficznych konstrukcji z przestrzeniami powietrznymi, które mają na celu poprawę izolacji akustycznej lub termicznej, co nie jest zgodne z przedstawionym materiałem. Te błędne odpowiedzi wskazują na typowe nieporozumienia związane z różnicowaniem typów konstrukcji ścian, gdzie kluczem jest zrozumienie, że jednowarstwowe ściany wznoszone z odpowiednich materiałów mogą spełniać zarówno zadania nośne, jak i izolacyjne, eliminując konieczność stosowania bardziej skomplikowanych rozwiązań w wielu zastosowaniach budowlanych.

Pytanie 21

Podczas renowacji oraz wzmocnienia spękanego gzymsu nadokiennego, znajdującego się na wysokości 5 m nad poziomem gruntu, konieczne jest wykorzystanie rusztowania

A. na wysuwnicach
B. kozłowe
C. na stojakach teleskopowych
D. stolikowe
Odpowiedź 'na wysuwnicach' jest prawidłowa, ponieważ rusztowania wysuwnicze są zaprojektowane do pracy na dużych wysokościach, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla prac budowlanych i konserwacyjnych, takich jak wzmacnianie gzymsu nadokiennego. Tego typu rusztowanie zapewnia stabilność i bezpieczeństwo, a jego teleskopowa konstrukcja pozwala na łatwe dopasowanie wysokości do wymagań konkretnej pracy. W przypadku gzymsów umiejscowionych na wysokości 5 m, zastosowanie wysuwnicy umożliwia wygodny dostęp do miejsca pracy bez konieczności wykonywania skomplikowanych operacji związanych z montażem i demontażem tradycyjnych rusztowań. Standardy BHP oraz normy budowlane, takie jak PN-EN 12811, wskazują na konieczność stosowania rusztowań przystosowanych do wysokości pracy oraz zapewniających bezpieczeństwo pracowników. Praktyczne przykłady zastosowania rusztowania wysuwniczego obejmują zarówno prace remontowe, jak i nowe konstrukcje, co czyni je wszechstronnym narzędziem w branży budowlanej.

Pytanie 22

Do murowania elementów konstrukcyjnych budynków, które przenoszą znaczące obciążenia, takich jak nadproża, słupy czy filary, powinno się stosować zaprawy

A. wapienne
B. gipsowo-wapienne
C. cementowe
D. cementowo-wapienne
Odpowiedź "cementowe" jest prawidłowa, ponieważ zaprawy cementowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie, co czyni je idealnym materiałem do murowania elementów konstrukcyjnych budynków, które przenoszą duże obciążenia, takich jak nadproża, słupy i filary. Zastosowanie zaprawy cementowej zapewnia odpowiednią nośność oraz stabilność konstrukcji, co jest kluczowe w budownictwie. Zaprawy te są również odporne na działanie wilgoci i mają korzystne właściwości związane z trwałością, co jest istotne w kontekście długoterminowego użytkowania budynków. Dobrą praktyką jest stosowanie zapraw cementowych zgodnie z normami PN-EN 197-1, co pozwala na wybór odpowiedniego typu cementu w zależności od warunków środowiskowych oraz wymagań konstrukcyjnych. Przykładem zastosowania zapraw cementowych mogą być budowy obiektów użyteczności publicznej, gdzie wymagana jest wysoka nośność i odporność na różne czynniki zewnętrzne. Przestrzeganie odpowiednich norm i wybór właściwych materiałów znacząco wpływa na bezpieczeństwo i trwałość budowli.

Pytanie 23

Jaką ilość zaprawy należy nabyć do zbudowania ścian o grubości ½ cegły oraz powierzchni 28 m2, przy założeniu, że zużycie wskazane przez producenta wynosi 35 kg zaprawy na 1 m2 ściany tej grubości?

A. 980 m2
B. 490 m2
C. 980 kg
D. 490 kg
Analizując błędne odpowiedzi, można zauważyć, że pojawiają się w nich nieporozumienia związane z jednostkami miary oraz sposób interpretacji danych podanych w pytaniu. Przykładowo, odpowiedzi takie jak '490 m2' oraz '980 m2' wskazują na mylenie jednostek powierzchni z masą zaprawy, co jest kluczowe w kontekście obliczeń budowlanych. Powierzchnia ściany, dla której obliczamy potrzebną ilość zaprawy, nie jest równoważna ilości zaprawy, co potwierdza błąd jednostkowy. Ponadto, odpowiedzi '490 kg' i '490 m2' sugerują niewłaściwe obliczenia, które mogą wynikać z niepoprawnego przeliczenia zużycia zaprawy na powierzchnię, co podkreśla znaczenie dokładnych obliczeń w procesie budowlanym. W praktyce, brak precyzji w takich obliczeniach może prowadzić do niedoszacowania materiałów, co skutkuje opóźnieniami w projekcie, zwiększonymi kosztami i problemami z jakością wykonania. Dlatego tak ważne jest, aby przy planowaniu budowy zawsze stosować się do ustalonych norm i dobrych praktyk, a także mieć na uwadze, że każdy materiał budowlany ma swoje specyfikacje, które powinny być ściśle przestrzegane.

Pytanie 24

Na podstawie tabeli oblicz ilości cementu portlandzkiego i piasku, potrzebne do wykonania 1,5 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M2.

Orientacyjna ilość składników na 1 m³ zaprawy cementowo-wapiennej o konsystencji plastycznej
Proporcje
cement : wapno : piasek
Marka
zaprawy
Cement
portlandzki CEM I
[kg]
Wapno
hydratyzowane
[kg]
Piasek
[m³]
Woda
[dm³]
1 : 2,5 : 10,5M21071240,94316
1 : 1,25 : 6,75M5165970,95304
1 : 0,25 : 3,75M20293340,93284
A. 107,0 kg cementu, 1,425 m3 piasku
B. 186,0 kg cementu, 1,425 m3 piasku
C. 160,5 kg cementu, 1,410 m3 piasku
D. 145,5 kg cementu, 1,410 m3 piasku
Odpowiedź "160,5 kg cementu, 1,410 m3 piasku" jest prawidłowa, ponieważ została obliczona zgodnie z proporcjami podanymi w tabeli dla zaprawy cementowo-wapiennej M2. W celu określenia ilości cementu i piasku potrzebnych do wykonania 1,5 m3 zaprawy, należy najpierw ustalić wartości dla 1 m3, a następnie przemnożyć je przez 1,5. Dla zaprawy M2 standardowe proporcje to 107 kg cementu na 1 m3 i 0,94 m3 piasku. Przemnażając te wartości przez 1,5, uzyskujemy 160,5 kg cementu oraz 1,410 m3 piasku. Tego typu obliczenia są fundamentalne w budownictwie, gdzie precyzyjne określenie proporcji materiałów ma kluczowe znaczenie dla jakości i trwałości konstrukcji. Stosowanie odpowiednich norm, takich jak PN-EN 197-1, gwarantuje, że zaprawa osiągnie wymagane właściwości mechaniczne i trwałość. W praktyce, dokładne obliczenia i właściwe proporcje składników wpływają na zachowanie zaprawy w różnych warunkach atmosferycznych oraz jej odporność na czynniki zewnętrzne. Istotne jest również, aby przed rozpoczęciem prac budowlanych zasięgnąć porady specjalistów, którzy mogą wskazać właściwe proporcje i metody mieszania.

Pytanie 25

W przypadku strzępiów zazębionych należy zostawić pustkę o głębokości w co drugiej warstwie muru:

A. 1/2 cegły
B. 1 cegły
C. 1/4 cegły
D. 2 cegieł
Strzępia zazębione to technika budowlana, w której mur wykonany jest w sposób zapewniający lepszą stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Pozostawienie pustek o głębokości 1/4 cegły w co drugiej warstwie muru jest zgodne z zasadami projektowania i budowy ścian, które mają na celu zminimalizowanie pęknięć oraz odkształceń w materiale. Pustki te działają jak kanały, które absorbują ruchy termiczne i wilgoci, co jest szczególnie istotne w obszarach o zmiennych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo, zastosowanie pustek o takiej głębokości sprzyja lepszemu przewodnictwu cieplnemu, co wpływa na efektywność energetyczną budynku. W praktyce, technika ta jest często stosowana w budownictwie jednorodzinnym oraz w obiektach użyteczności publicznej, gdzie stabilność i trwałość są kluczowe. Wzorce budowlane i normy, takie jak PN-EN 1996, rekomendują zastosowanie strzępi zazębionych jako sprawdzonego rozwiązania w kontekście budowy ścian murowanych, co potwierdza ich skuteczność i ekonomiędność w długoterminowej perspektywie.

Pytanie 26

Do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej odmiany E zaplanowano użycie 100 dm3 cementu. Korzystając z informacji zawartych w tabeli określ, ile pozostałych składników należy przygotować do jej wykonania.

Proporcje składników
(mierzone objętościowo)
Symbol
odmiany
Zaprawy cementoweodmiana 1 : 2A
odmiana 1 : 3B
odmiana 1 : 4C
Zaprawy cementowo-wapienneodmiana 1 : 0,25 : 3D
odmiana 1 : 0,5 : 4E
odmiana 1 : 1 : 6F
odmiana 1 : 2 : 9G
Zaprawy wapienneodmiana 1 : 1,5H
odmiana 1 : 2I
odmiana 1 : 4J
A. 50 dm3 wapna i 400 dm3 piasku.
B. 50 dm3 piasku i 200 dm3 wapna.
C. 50 dm3 wapna i 200 dm3 piasku.
D. 50 dm3 piasku i 400 dm3 wapna.
Poprawna odpowiedź to 50 dm3 wapna i 400 dm3 piasku, co jest zgodne z wymaganiami dla zaprawy cementowo-wapiennej odmiany E. W praktyce, proporcje składników w zaprawach cementowych mają kluczowe znaczenie dla uzyskania odpowiednich właściwości mechanicznych oraz wytrzymałości na czynniki zewnętrzne. W przypadku zaprawy E, stosunek cementu do wapna i piasku wynosi 1:0.5:4, co oznacza, że na każdą jednostkę cementu (100 dm3) przypada 50 dm3 wapna oraz 400 dm3 piasku. Proporcje te powinny być ściśle przestrzegane, aby zapewnić optymalną konsystencję i trwałość zaprawy. Prawidłowe użycie składników wpływa także na właściwości estetyczne, takie jak kolor i struktura powierzchni gotowego produktu. Warto zwrócić uwagę na jakość używanych materiałów, co również jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, ponieważ zanieczyszczenia mogą znacząco obniżyć wytrzymałość zaprawy. Przykładowo, w przypadku zastosowania niewłaściwych proporcji, możemy zaobserwować pęknięcia lub osłabienie strukturalne muru, co z kolei prowadzi do kosztownych napraw.

Pytanie 27

Który sposób przygotowania klejowej zaprawy wapiennej jest zgodny z przedstawioną instrukcją producenta?

Instrukcja producenta
PRZYGOTOWANIE KLEJOWEJ ZAPRAWY MURARSKIEJ
Należy przygotować 6 ÷ 7 litrów wody, do której wsypujemy zawartość worka (25 kg), a następnie za pomocą wiertarki z mieszadłem lub ręcznie urabiamy do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Zaprawę należy co pewien czas przemieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy zużyć w ciągu 4 godzin
A. Wymieszać część suchej mieszanki z wodą, a następnie dodać pozostałą ilość suchej mieszanki.
B. Do porcji suchej mieszanki dodać wodę, a następnie wymieszać składniki.
C. Do wody dodać całą porcję suchej mieszanki i razem wymieszać.
D. Wymieszać część suchej mieszanki z małą ilością wody, a następnie dolewać stopniowo wodę i dodawać pozostałą ilość suchej mieszanki.
Generalnie, to dodawanie całej porcji suchej mieszanki do wody to najlepszy sposób, aby uzyskać idealną konsystencję zaprawy. Jest to zgodne z tym, co mówi producent, więc nie ma co z tym dyskutować. Ważne, żeby te suche składniki trafiły do wody, bo wtedy ładnie się rozprowadzają i nie ma mowy o grudkach. W budownictwie to jest dość istotne, bo jak zaprawa jest dobrze wymieszana, to lepiej się trzyma i dłużej wytrzymuje. Przykład? Przy murowaniu, gdzie równa konsystencja ma ogromne znaczenie dla przyczepności. Pamiętaj też, żeby nie lać za dużo wody, bo to może zepsuć cały efekt. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest trzymać się wskazówek producenta i czasami warto sobie przeprowadzić kilka prób, żeby uniknąć kłopotów w trakcie pracy.

Pytanie 28

Czym charakteryzuje się tynk trójwarstwowy, który składa się z następujących po sobie warstw?

A. 1. narzut, 2. obrzutka, 3. gładź
B. 1. gładź, 2. narzut, 3. obrzutka
C. 1. gładź, 2. obrzutka, 3. narzut
D. 1. obrzutka, 2. narzut, 3. gładź
Tynk trójwarstwowy rzeczywiście składa się z trzech podstawowych warstw: obrzutki, narzutu oraz gładzi. Obrzutka, będąca pierwszą warstwą, ma za zadanie stworzyć odpowiednią przyczepność dla kolejnych warstw tynku. Zwykle jest wykonywana z materiałów o większej ziarnistości, co pozwala na lepsze związywanie się z podłożem. Następnie nakładany jest narzut, który jest warstwą o bardziej jednolitej strukturze, co zapewnia dodatkową izolację i estetykę powierzchni. Gładź, stanowiąca ostatnią warstwę, ma na celu wygładzenie powierzchni oraz nadanie jej odpowiednich właściwości dekoracyjnych. Przykładem zastosowania tynku trójwarstwowego może być renowacja budynków zabytkowych, gdzie zachowanie odpowiednich technik nakładania tynku jest kluczowe dla ochrony oryginalnych elementów architektonicznych. W praktyce, przestrzeganie tej kolejności warstw jest niezbędne do uzyskania trwałej i estetycznej powierzchni, co wpisuje się w standardy budowlane oraz zalecenia producentów materiałów budowlanych, które wskazują na konieczność stosowania się do powyższej technologii.

Pytanie 29

Przedstawiona na rysunku łata typu H służy do

Ilustracja do pytania
A. wyrównywania tynku po lekkim związaniu.
B. gładzenia tynku po zwilżeniu jego powierzchni.
C. nakładania poszczególnych warstw tynku.
D. zaciągania tynku bezpośrednio po nałożeniu zaprawy.
Zrozumienie zastosowania łaty typu H jest kluczowe dla skutecznego tynkowania. Wybór odpowiedzi dotyczących wyrównywania tynku po lekkim związaniu, nakładania poszczególnych warstw tynku, czy gładzenia tynku po zwilżeniu jego powierzchni opiera się na nieprawidłowym zrozumieniu funkcji tego narzędzia. W przypadku wyrównywania tynku po związaniu, narzędzie o innej konstrukcji, takie jak paca, jest bardziej odpowiednie, ponieważ łata H jest zaprojektowana do działania na świeżo nałożonym tynku. Co więcej, nakładanie poszczególnych warstw tynku wymaga precyzyjnego dozowania materiału, co również nie jest funkcją łaty H, gdyż jej głównym celem jest zaciąganie tynku, a nie jego nakładanie. Gładzenie tynku po zwilżeniu jego powierzchni może być mylnie postrzegane jako zadanie dla łaty, jednak w rzeczywistości, dla uzyskania gładkiej powierzchni po wyschnięciu, najczęściej stosuje się pacy gładkie lub inne narzędzia. Typowe błędy myślowe, prowadzące do takich niepoprawnych wniosków, obejmują mylenie różnych etapów procesu tynkowania, a także niepoprawne przypisanie funkcji narzędzi do ich rzeczywistych zastosowań w budownictwie. Kluczowe jest zrozumienie specyfiki każdego narzędzia i jego optymalnego zastosowania, co ma fundamentalne znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości wykończenia.

Pytanie 30

Tynki doborowe to tynki standardowe

A. trójwarstwowymi o równej i bardzo gładkiej powierzchni
B. dwuwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
C. trójwarstwowymi o równej, lecz szorstkiej powierzchni
D. dwuwarstwowymi o równej i gładkiej powierzchni
Tynki doborowe są klasyfikowane jako tynki trójwarstwowe, co oznacza, że składają się z trzech odrębnych warstw: podkładowej, zbrojonej i wykończeniowej. Dzięki temu, że mają one powierzchnię równą i bardzo gładką, stanowią doskonałe podłoże do dalszych prac wykończeniowych, takich jak malowanie czy tapetowanie. Tynki trójwarstwowe są często stosowane w budownictwie, ze względu na ich znakomite właściwości izolacyjne oraz estetyczne. W praktyce, tynki doborowe są szczególnie polecane w obiektach, gdzie wysoka jakość wykończenia jest kluczowa, na przykład w wnętrzach biurowych lub mieszkalnych o podwyższonym standardzie. Warto również zwrócić uwagę, że ich wykonanie wymaga precyzyjnego i starannego podejścia, ponieważ każda warstwa musi być odpowiednio nałożona z zachowaniem określonych norm budowlanych, co wpływa na trwałość i estetykę końcową. Stosowanie tynków doborowych zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej budynków oraz ich estetycznego wyglądu.

Pytanie 31

Przed przystąpieniem do nakładania tynku kategorii III na ścianę należy

A. oczyścić i nawilżyć podłoże
B. zastosować preparat gruntujący na obrzutkę
C. wyrównać podłoże oraz pokryć je preparatem gruntującym
D. oczyścić i nawilżyć obrzutkę
Wybór odpowiedzi, który sugeruje oczyszczenie i zwilżenie podłoża, jest nieadekwatny, ponieważ podłoże nie jest tym samym co obrzutka. Obrzutka, jako pierwsza warstwa tynku, wymaga szczególnej uwagi, a jej przygotowanie przed nałożeniem kolejnej warstwy jest kluczowe. Zastosowanie odpowiednich procedur przygotowawczych, takich jak oczyszczenie i zwilżenie obrzutki, jest fundamentem dla uzyskania prawidłowych właściwości tynku. Również pokrycie obrzutki preparatem gruntującym jest niewłaściwe, gdyż gruntowanie powinno być stosowane na odpowiednio przygotowane podłoże, a nie bezpośrednio na obrzutkę. Tego rodzaju działania mogą prowadzić do obniżenia przyczepności oraz jakości wykonania tynku. W przypadku wyrównania podłoża, należy pamiętać, że tego rodzaju prace powinny być przeprowadzone przed nałożeniem obrzutki, a nie po jej wykonaniu. Typowe błędy obejmują mylne rozumienie kolejności prac tynkarskich oraz niewłaściwe podejście do przygotowania powierzchni, co może skutkować poważnymi problemami w późniejszym etapie, takimi jak odspajanie się tynku czy pojawianie się pęknięć. Dlatego tak istotne jest, aby przed przystąpieniem do tynkowania mieć pełne zrozumienie procesu oraz stosować się do najlepszych praktyk w budownictwie.

Pytanie 32

Na podstawie wymiarów podanych na rysunku oblicz powierzchnię ściany nośnej wewnętrznej w pokoju, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 2,90 m.

Ilustracja do pytania
A. 10,49 m2
B. 11,02 m2
C. 9,22 m2
D. 9,42 m2
Aby obliczyć powierzchnię ściany nośnej wewnętrznej, kluczowe jest zrozumienie, że powierzchnia ta jest wynikiem pomnożenia długości ściany przez jej wysokość. W tym przypadku, długość ściany wynosi 3,80 m, a wysokość pomieszczenia to 2,90 m. Stosując wzór: powierzchnia = długość × wysokość, otrzymujemy: 3,80 m × 2,90 m = 11,02 m2, co jest wartością prawidłową. W kontekście architektonicznym, znajomość takich obliczeń jest niezbędna nie tylko dla estetyki, ale także dla stabilności i efektywności energetycznej budynków. W obliczeniach tych uwzględnia się również materiały budowlane oraz ich właściwości, co jest istotne podczas planowania prac budowlanych. Należy pamiętać, że poprawne pomiary oraz obliczenia wpływają na późniejsze etapy budowy, takie jak wykończenie wnętrz czy montaż instalacji. Warto również zwrócić uwagę, że zgodność z normami budowlanymi i standardami, takimi jak PN-EN 1991-1-1, jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji.

Pytanie 33

Na którym rysunku przedstawiono lico muru, który wykonano w wiązaniu krzyżykowym?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. B.
C. C.
D. A.
Odpowiedź A jest poprawna, ponieważ ilustruje lico muru wykonane w wiązaniu krzyżykowym. Wiązanie krzyżykowe jest techniką układania cegieł, która zapewnia nie tylko estetykę, ale także stabilność konstrukcji. W tym typie wiązania cegły w kolejnych rzędach są układane naprzemiennie - co drugi rząd jest ułożony wzdłuż, a co drugi wszerz, co tworzy charakterystyczny krzyżujący się wzór. Przykładem zastosowania wiązania krzyżykowego może być budowa murów oporowych, gdzie ważne jest równomierne rozłożenie obciążeń oraz stabilność całej struktury. Zastosowanie tej techniki w praktyce często znajduje się w projektach budowlanych, gdzie przewiduje się narażenie na różne siły działające na mur. Dobrą praktyką jest również wykonanie próbnych segmentów muru, aby upewnić się, że zastosowane wiązanie odpowiada wymaganiom projektowym i normom budowlanym.

Pytanie 34

Jak powinny wyglądać spoiny w murach z kanałami dymowymi?

A. niekompletne i równo wykończone od wnętrza kanału
B. kompletne i równo wykończone od wnętrza kanału
C. niekompletne i nierówno wykończone od wnętrza kanału
D. kompletne i nierówno wykończone od wnętrza kanału
Spoiny w murach z kanałami dymowymi powinny być pełne i gładko wyrównane od wnętrza kanału, co jest zgodne z zasadami dobrych praktyk budowlanych oraz normami technicznymi. Pełne spoiny zapewniają odpowiednią szczelność, co jest kluczowe w kontekście odprowadzania spalin i dymu. Gładkie wyrównanie spoin zapobiega osadzaniu się zanieczyszczeń oraz minimalizuje ryzyko tworzenia się miejsc, w których może dochodzić do gromadzenia się sadzy, co z kolei mogłoby prowadzić do zatorów w kominie. Przykładem zastosowania tych zasad jest budowa systemów kominowych w domach jednorodzinnych, gdzie odpowiednie wykonanie spoin wpływa na bezpieczeństwo użytkowania pieców oraz efektowność odprowadzania spalin. W kontekście norm, odpowiednie dokumenty, takie jak PN-EN 12056 dotyczące systemów kominowych, podkreślają znaczenie pełnych i gładkich połączeń w zachowaniu bezpieczeństwa i trwałości konstrukcji kominowych.

Pytanie 35

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wynosi koszt zakupu 1 m3 zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych zgodnie z drugą pozycją kosztorysu?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 318,60 zł
B. 148,68 zł
C. 174,64 zł
D. 233,64 zł
Koszt zakupu 1 m³ zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych wynosi 148,68 zł, co można znaleźć w drugiej pozycji kosztorysu. Ta suma pozostaje zgodna z aktualnymi standardami w branży budowlanej, gdzie cena materiałów jest kluczowym elementem planowania budżetu. Wybór odpowiednich materiałów, takich jak zaprawa wapienna M1, jest istotny nie tylko ze względu na koszty, ale również na właściwości techniczne, jakie one oferują. Zaprawa wapienna charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością, co jest kluczowe w przypadku tynków zewnętrznych, gdzie możliwość odparowania wilgoci jest niezbędna dla zachowania trwałości i estetyki wykończenia. W kontekście kosztorysowania, zrozumienie, jak oblicza się koszty jednostkowe oraz ich wpływ na całkowity budżet projektu, jest niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej. Przykładowo, przy dużych projektach budowlanych, różnice w cenach materiałów mogą znacznie wpłynąć na końcowy koszt budowy, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie analizować każdy wpis w kosztorysie.

Pytanie 36

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na parterze budynku bez piwnicy jest układana

A. bezpośrednio na ziemi
B. na warstwie izolacji cieplnej
C. bezpośrednio na podsypce z piasku
D. na warstwie chudego betonu
Pozioma izolacja przeciwwilgociowa podłogi parteru w budynku niepodpiwniczonym jest kluczowym elementem ochrony przed wilgocią gruntową. Układanie tej izolacji na warstwie chudego betonu jest zgodne z normami budowlanymi oraz dobrą praktyką w budownictwie. Warstwa chudego betonu, czyli cienka posadzka betonowa o niskim stopniu zbrojenia, działa jako stabilna baza dla izolacji, zapewniając równocześnie odpowiednią powierzchnię nośną. Dzięki temu, izolacja przeciwwilgociowa jest chroniona przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz zapewnia skuteczniejsze działanie. Przykładowo, w przypadku zastosowania papy termozgrzewalnej lub folii wodochronnej, ich właściwe zamocowanie i uszczelnienie w obrębie chudego betonu umożliwia skuteczne zapobieganie przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Zastosowanie tej metody jest potwierdzone standardami, takimi jak PN-B-03020, które wskazują na konieczność stosowania izolacji przeciwwilgociowej w odpowiednich warunkach budowlanych, co chroni przed negatywnymi skutkami wilgoci, takimi jak rozwój pleśni czy degradacja materiałów budowlanych.

Pytanie 37

Na której ilustracji przedstawiono chwytak do przenoszenia cegieł?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 1.
B. Na ilustracji 2.
C. Na ilustracji 3.
D. Na ilustracji 4.
Ilustracja 2 przedstawia chwytak do przenoszenia cegieł, co czyni ją poprawną odpowiedzią w tym pytaniu. Chwytaki tego typu są niezwykle istotnym narzędziem w branży budowlanej, umożliwiającym szybki i efektywny transport cegieł z miejsca na miejsce. Ich konstrukcja opiera się na mechanizmie zaciskowym, który pozwala na pewne i bezpieczne uchwycenie cegły, co znacznie minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału oraz obrażeń pracowników. W praktyce, chwytaki do przenoszenia cegieł są często stosowane na placach budowy, gdzie zwiększają wydajność pracy, a także redukują czas potrzebny na transport ciężkich materiałów. Warto zaznaczyć, że zgodność z normami BHP oraz standardami pracy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas używania takich narzędzi. Właściwe techniki przenoszenia materiałów, jak również znajomość właściwości cegieł, to aspekty, które każdy pracownik budowlany powinien znać, aby efektywnie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania.

Pytanie 38

Aby nałożyć tynk zwykły na suficie, jakie narzędzia są wymagane?

A. czerpak tynkarski i packa
B. deska z trzonkiem oraz packa
C. deska z trzonkiem i kielnią
D. kielnia i listwa tynkarska
Deska z trzonkiem i kielnia to podstawowe narzędzia potrzebne do wykonania narzutu tynku na suficie. Deska z trzonkiem, znana również jako deska tynkarska, służy do podpierania tynku podczas jego aplikacji, co zapewnia stabilność i ułatwia równomierne rozprowadzenie materiału. Kielnia natomiast jest kluczowym narzędziem do nakładania tynku; jej budowa umożliwia precyzyjne nabieranie i wygładzanie mieszanki tynkarskiej na powierzchni. W praktyce, dobry tynkarz powinien umieć dostosować technikę narzutu w zależności od rodzaju tynku oraz specyfiki podłoża, na które pracuje. Przykładem może być tynk gipsowy, który wymaga szczególnej staranności w aplikacji ze względu na krótki czas wiązania. W branży budowlanej stosuje się również zasady efektywności energetycznej oraz estetyki wykończeń, które są osiągane dzięki właściwemu doborowi narzędzi i technik. Zastosowanie deski i kielni jest zatem zgodne z normami budowlanymi i praktykami, które zapewniają długotrwałość i estetykę tynków.

Pytanie 39

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. klinkierowe klasy 20
B. ceramiczne pełne klasy 15
C. kratówki klasy 15
D. ceramiczne pełne klasy 20
Odpowiedź "ceramiczne pełne klasy 15" jest poprawna, ponieważ zachowuje spójność z materiałem, z którego został wykonany oryginalny mur. Cegły ceramiczne pełne klasy 15 charakteryzują się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi i trwałością, co zapewnia ich kompatybilność z zaprawą cementowo-wapienną M15 używaną do budowy muru. Zastosowanie identycznego materiału jest kluczowe dla utrzymania jednorodności i stabilności strukturalnej. W praktyce, przy wymianie cegieł, szczególnie w narożnikach, kluczowe jest, aby nowo zastosowane cegły miały podobne właściwości, aby unikać problemów związanych z różnicami w rozszerzalności cieplnej czy absorpcji wilgoci. Ponadto, zachowanie klasy 15 w cegłach zapewnia odpowiednią nośność i odporność na czynniki zewnętrzne, co jest zgodne z normami budowlanymi. Warto pamiętać, że użycie cegieł o wyższej klasie, takich jak klasy 20, mogłoby wprowadzić niepożądane napięcia w strukturze muru, co w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do uszkodzeń murów.

Pytanie 40

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 3 m.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 900 kg
B. ok. 3600 kg
C. ok. 1440 kg
D. ok. 360 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany, kluczowe jest zrozumienie, jak oblicza się zapotrzebowanie na materiały budowlane. W tym przypadku zaczynamy od obliczenia powierzchni ściany, która wynosi 36 m² (długość 12 m x wysokość 3 m). Następnie, zgodnie z danymi producenta, zużycie zaprawy murarskiej dla ściany o grubości jednej cegły wynosi około 100 kg/m². Po pomnożeniu tych dwóch wartości (36 m² x 100 kg/m²) otrzymujemy 3600 kg zaprawy potrzebnej do postawienia ściany. Tego typu obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, gdyż pozwalają na dokładne oszacowanie kosztów materiałów oraz uniknięcie ich niedoboru w trakcie budowy. Ponadto, znajomość standardów zużycia materiałów budowlanych jest niezwykle ważna, aby utrzymać wysoką jakość wykonania oraz zgodność z wymaganiami technicznymi i normami budowlanymi.