Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik technologii żywności
  • Kwalifikacja: SPC.02 - Produkcja wyrobów spożywczych z wykorzystaniem maszyn i urządzeń
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 22:54
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 23:14

Egzamin zdany!

Wynik: 27/40 punktów (67,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jakie urządzenia są używane do mrożenia mieszanki lodowej?

A. termizatory
B. frezery
C. inhibitory
D. kontenery
Frezery są specjalistycznymi urządzeniami wykorzystywanymi w procesie zamrażania mieszanki lodowej, które działają na zasadzie intensywnego chłodzenia. W przemyśle spożywczym i gastronomicznym ich zastosowanie jest kluczowe dla zachowania jakości i tekstury produktów. Frezery umożliwiają szybkie i równomierne zamrażanie, co minimalizuje tworzenie się dużych kryształów lodu, a tym samym chroni właściwości organoleptyczne i strukturalne lodów. Dzięki technologii, jaką oferują frezery, możliwe jest uzyskanie gładkiej i jednolitej konsystencji lodów, co wpływa na ich atrakcyjność dla konsumentów. Standardy HACCP oraz normy dotyczące jakości żywności podkreślają znaczenie kontrolowania procesu zamrażania, aby zapewnić bezpieczeństwo i świeżość produktów. Praktyczne zastosowanie frezerów jest szerokie i obejmuje zarówno produkcję lodów rzemieślniczych, jak i przemysłowych, a ich efektywność wpływa na końcowy efekt smakowy, co jest niezwykle istotne w branży gastronomicznej.

Pytanie 2

Jakie czynności są niezbędne do wytworzenia frytek z ziemniaków?

A. Obieranie, krojenie, pieczenie, zamrażanie
B. Czyszczenie, kondycjonowanie, podsuszanie, smażenie
C. Obieranie, krojenie, blanszowanie, smażenie
D. Mycie, obieranie, formowanie, smażenie
Wybór innych odpowiedzi jest nieprawidłowy z kilku powodów. Mycie ziemniaków jest ważnym krokiem, jednak nie jest to wystarczające do stworzenia idealnych frytek. W przypadku odpowiedzi, która sugeruje 'mycie, kondycjonowanie, podsuszanie, smażenie', brakuje kluczowego etapu, jakim jest obieranie, które jest niezbędne do usunięcia skórki, mogącej wpływać na smak i teksturę frytek. Kondycjonowanie i podsuszanie to etapy, które nie są standardowo stosowane w produkcji frytek, gdyż mogą prowadzić do utraty wilgotności oraz zmiany struktury ziemniaków. Odpowiedź, w której mowa o 'obieraniu, krojeniu, pieczeniu, zamrażaniu', wprowadza pieczenie, które nie jest najefektywniejszą metodą przygotowania frytek. Frytki smażone w głębokim tłuszczu mają inną teksturę i smak, które są preferowane przez konsumentów. Zamrażanie frytek przed ich smażeniem jest praktyką stosowaną w przemyśle, ale nie jest to część procesu przygotowania, a jedynie sposób na ich długoterminowe przechowywanie. Wreszcie, odpowiedź z 'myciem, obieraniem, formowaniem, smażeniem' pomija kluczowy etap blanszowania, który jest niezbędny dla uzyskania optymalnej chrupkości. Formowanie frytek nie jest standardową praktyką, ponieważ frytki powinny być krojone w odpowiednie kształty, aby zachować ich naturalną strukturę. W praktyce, każdy z tych błędnych kroków może prowadzić do niezadowalającej jakości frytek, co jest sprzeczne z oczekiwaniami konsumentów oraz standardami gastronomicznymi.

Pytanie 3

W którym magazynie umieszcza się dżem?

MagazynAsortyment
A.Cukier, mąka, ryż
B.Masło, jogurt, twaróg
C.Kiełbasa biała, kaszanka
D.Ziemniaki, pomidory, sałata
A. Magazyn A.
B. Magazyn D.
C. Magazyn B.
D. Magazyn C.
Wybór niewłaściwego magazynu na dżem może prowadzić do jego szybszego psucia się oraz utraty wartości odżywczych. Przykładowo, magazyn B, zawierający produkty, które wymagają chłodzenia, nie jest odpowiedni dla dżemu. Niskie temperatury, choć korzystne dla niektórych produktów, mogą negatywnie wpłynąć na teksturę dżemu oraz jego smak. Kolejnym błędem jest wybór magazynu C, przeznaczonego dla produktów mięsnych, który wymaga zupełnie innych warunków przechowywania. Magazyn taki zazwyczaj utrzymywany jest w temperaturze poniżej 4°C, co nie jest optymalne dla dżemu, który nie wymaga chłodzenia. Ostatnią niepoprawną opcją jest magazyn D, który może być przeznaczony dla produktów, które nie są zgodne z wymaganiami dżemu. Często mylnie zakłada się, że wszystkie produkty spożywcze mogą być przechowywane w podobnych warunkach, co jest poważnym błędem. Kluczowe dla właściwego przechowywania dżemu jest zrozumienie jego specyfiki oraz dostosowanie warunków magazynowych do wymagań konkretnego produktu. Niezrozumienie tych zasad może prowadzić do strat finansowych oraz obniżenia jakości oferowanych produktów.

Pytanie 4

Podczas procesu suszenia warzyw parametry technologiczne, które należy kontrolować, to temperatura oraz

A. stężenie
B. gęstość
C. wilgotność
D. ciśnienie
Odpowiedź 'wilgotność' jest prawidłowa, ponieważ podczas procesu suszenia warzyw kluczowym parametrem, obok temperatury, jest wilgotność. Kontrola wilgotności jest niezbędna, aby zapewnić efektywność procesu suszenia, a także zapobiec psuciu się warzyw. Zbyt wysoka wilgotność może prowadzić do niedosuszenia, co skutkuje nieodpowiednią jakością produktu końcowego. Z drugiej strony, zbyt niska wilgotność może prowadzić do nadmiernego wysuszenia, co z kolei może powodować utratę wartości odżywczych oraz zmniejszenie smaku. W praktyce, standardy branżowe często zalecają, aby wilgotność w trakcie suszenia była monitorowana i regulowana na poziomie od 10% do 20%, w zależności od rodzaju warzyw. Przykładem mogą być pomidory, których optymalna wilgotność po suszeniu powinna wynosić około 8%. Przestrzeganie tych norm nie tylko wpływa na jakość produktów, ale również wydajność całego procesu produkcji, co jest kluczowe z perspektywy ekonomicznej.

Pytanie 5

Jakie jest zastosowanie wialni zbożowej?

A. wstępnego czyszczenia ziarna.
B. klasyfikacji i mielenia ziarna.
C. oddzielania ziaren według rozmiaru.
D. przygotowania ziaren.
Wialnia zbożowa jest kluczowym urządzeniem w procesie wstępnego czyszczenia ziarna, co ma na celu usunięcie zanieczyszczeń oraz niepożądanych frakcji przed dalszym przetwarzaniem. Jej działanie polega na poddawaniu ziarna działaniu powietrza oraz mechanicznemu przesiewaniu, co pozwala na oddzielenie lekkich zanieczyszczeń, takich jak pył, plewy czy nasiona chwastów. W praktyce, stosując wialnię, możemy poprawić jakość surowca, co jest zgodne z obowiązującymi standardami jakości, takimi jak ISO 22000, które podkreślają znaczenie czystości surowców w przemyśle spożywczym. Przykładowo, wialnia może być używana w młynach, które przetwarzają pszenicę na mąkę, gdzie wysoka jakość ziarna jest kluczowa dla uzyskania końcowego produktu o odpowiednich parametrach. Dbanie o pierwszy etap czyszczenia ziarna wpływa na efektywność kolejnych procesów technologicznych oraz na ostateczną jakość przetworów.

Pytanie 6

Proces wytopu, oczyszczania, chłodzenia oraz pakowania to kroki związane z produkcją

A. czekolady gorzkiej
B. margaryny mlecznej
C. smalcu domowego
D. oleju rzepakowego
Odpowiedzi dotyczące oleju rzepakowego, czekolady gorzkiej i margaryny mlecznej nie są do końca trafione, biorąc pod uwagę te etapy produkcji. Olej rzepakowy zyskuje się poprzez tłoczenie i rafinację, ale nie ma tam etapu wytapiania jak w przypadku smalcu. Tłoczenie rzepaku to po prostu wyciskanie oleju z nasion, a rafinacja służy do pozbycia się zanieczyszczeń, ale nie ma tam takiej ochładzania jak przy wytapianiu. Czekolada gorzka to inna bajka, bo żeby ją zrobić, trzeba przejść przez fermentację, suszenie i temperowanie, co nie ma nic wspólnego z produkcją tłuszczów. Wydaje mi się, że jak nie zrozumie się tych procesów, to łatwo można się pogubić w tym, co trzeba zrobić, żeby otrzymać dany produkt. Margaryna mleczna to też sztuczny produkt, który wymaga mieszania tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, co odbiega od procesu wytapiania smalcu. Więc warto zwracać uwagę na różnice między tymi produktami i ich sposobami wytwarzania, żeby nie popełniać takich błędów.

Pytanie 7

Jaka jest właściwa temperatura tłuszczu podczas przygotowywania pączków?

A. 210°C
B. 180°C
C. 130°C
D. 250°C
Optymalna temperatura tłuszczu podczas smażenia pączków wynosząca 180°C jest kluczowa dla uzyskania idealnych rezultatów. W tej temperaturze tłuszcz jest wystarczająco gorący, aby szybko zamknąć powierzchnię pączków, co pozwala na zatrzymanie wilgoci wewnątrz i zapobiega ich nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu. W praktyce oznacza to, że pączki są chrupiące na zewnątrz, a jednocześnie miękkie i puszyste w środku. Smażenie w zbyt wysokiej temperaturze, na przykład 250°C, może prowadzić do przypalenia zewnętrznej warstwy, zanim wnętrze będzie odpowiednio ugotowane. Z kolei temperatura 130°C jest zbyt niska, co skutkuje długim czasem smażenia, a pączki mogą wchłaniać zbyt dużo tłuszczu, co negatywnie wpływa na ich smak i konsystencję. Utrzymywanie 180°C jest zgodne z najlepszymi praktykami w cukiernictwie, co potwierdzają liczne zasoby branżowe oraz doświadczeni kucharze, którzy zalecają stosowanie termometru do oleju, aby kontrolować tę temperaturę podczas całego procesu smażenia, co jest kluczowe dla sukcesu tego wypieku.

Pytanie 8

Aby precyzyjnie rozdrabniać surowce w procesie produkcji parówek, należy użyć

A. krajalnicy tarczowej
B. młynka koloidalnego
C. dezintegratora pionowego
D. ekstrudera poziomego
Młynek koloidalny jest urządzeniem zaprojektowanym do dokładnego rozdrabniania surowców, co jest kluczowe w produkcji parówek. Ten typ młynka działa na zasadzie rozdrobnienia materiału przy użyciu siły ścinającej i pomocy cieczy, co umożliwia uzyskanie jednorodnej konsystencji masy mięsnej. Przykładem praktycznego zastosowania młynka koloidalnego jest przygotowywanie emulsji tłuszczowych, co jest istotne w produkcji parówek, gdzie właściwa tekstura i smak są niezbędne. Młynki koloidalne są również szeroko wykorzystywane w przemyśle spożywczym do obróbki innych produktów, takich jak sosy czy pasty, dzięki czemu mogą spełniać normy jakościowe i sanitarno-epidemiologiczne. Zastosowanie tego urządzenia pozwala na osiągnięcie wysokiej wydajności produkcji przy minimalizacji utraty wartości odżywczych surowców. Warto również wspomnieć, że młynek koloidalny pozwala na uzyskanie masy o odpowiedniej lepkości, co ma istotne znaczenie w kontekście dalszego przetwarzania i formowania parówek.

Pytanie 9

Jakie zasady należy przestrzegać podczas sterylizacji konserw o masie 340 g mięsa?

A. 118-121°C przez około 55 min
B. 68-72°C przez około 280 min
C. 90-94°C przez około 120 min
D. 138-142°C przez około 2 min
Inne odpowiedzi sugerują niewłaściwe parametry do sterylizacji konserw mięsnych. Odpowiedzi, które proponują temperatury niższe niż 118°C, jak 90-94°C czy 68-72°C, są niewłaściwe, ponieważ nie zapewniają wystarczającej eliminacji patogenów. Temperatura 90-94°C przez 120 minut jest niewystarczająca, aby zabić niektóre oporne bakterie, np. spory Clostridium botulinum, które mogą przeżyć w niższych temperaturach. Co więcej, poddawanie produktów sterylizacji w temperaturze 68-72°C przez 280 minut jest również nieefektywne, ponieważ długotrwałe działanie w niskiej temperaturze nie zniweluje ryzyka kontaminacji. Odpowiedź 138-142°C przez 2 minuty, mimo że teoretycznie może wydawać się skuteczna, nie jest praktykowana w kontekście konserw mięsnych, ponieważ może prowadzić do zjawiska zwanego 'overcooking', co negatywnie wpływa na jakość organoleptyczną oraz wprowadza ryzyko zmiany wartości odżywczych. Kluczowe jest zrozumienie, że właściwa temperatura i czas sterylizacji są zintegrowane i muszą być dostosowane do specyfiki produktu, aby zapewnić bezpieczeństwo konsumpcji. W praktyce, brak odpowiedniego monitorowania procesu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego zastosowanie standardów branżowych jest absolutnie kluczowe.

Pytanie 10

Czyszczenie i dezynfekcję maszyn oraz sprzętu w piekarni należy przeprowadzać zgodnie

A. z systemem technologicznym
B. z procedurą zarządzania produkcją
C. z instrukcją GMP i GHP
D. z normami zakładowymi
Stwierdzenia związane z procedurą zarządzania produkcją, normami zakładowymi oraz systemem technologicznym nie są wystarczające w kontekście mycia i dezynfekcji sprzętu w piekarni. Procedura zarządzania produkcją dotyczy głównie organizacji procesu wytwarzania, co nie obejmuje specyficznych wymagań dotyczących czystości i higieny. Normy zakładowe mogą wprowadzać ogólne zasady, ale to nie one regulują szczegółowe procedury dotyczące mycia i dezynfekcji, co czyni je niewystarczającymi w tym kontekście. System technologiczny z kolei opisuje techniczne aspekty produkcji, ale także nie odnosi się bezpośrednio do kwestii higieny. Tego rodzaju nieporozumienia wynikają często z mylnego przekonania, że ogólne zasady wystarczą do zapewnienia bezpieczeństwa w produkcji żywności. W rzeczywistości, w piekarni kluczowe jest wdrożenie szczegółowych procedur zgodnych z GMP i GHP, które odnoszą się bezpośrednio do praktyk mycia i dezynfekcji, co jest niezbędne, aby uniknąć ryzyka kontaminacji produktów oraz zapewnić ich bezpieczeństwo zdrowotne. Ignorowanie tych standardów może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych oraz reputacyjnych dla zakładu, co podkreśla znaczenie ścisłego stosowania się do uznanych praktyk w branży spożywczej.

Pytanie 11

Najskuteczniejszym sposobem na eliminację zagrożeń mikrobiologicznych w procesie wytwarzania dżemów owocowych jest według systemu HACCP

A. nasycanie roztworem cukru oraz pakowanie
B. przyjmowanie i sortowanie owoców
C. usuwanie szypułek, mycie i odpestczanie
D. czyszczenie owoców i ich obróbka cieplna
Mycie owoców i obróbka cieplna są kluczowymi etapami w eliminacji zagrożeń mikrobiologicznych podczas produkcji dżemów owocowych. Mycie owoców pozwala usunąć z ich powierzchni zanieczyszczenia, takie jak brud, pestycydy, a także mikroorganizmy, które mogą być obecne na ich powierzchni. Proces ten powinien być przeprowadzany w odpowiednich warunkach, wykorzystując czystą wodę oraz środki do dezynfekcji, co jest zgodne z zasadami HACCP. Następnie obróbka cieplna, polegająca na gotowaniu owoców w odpowiedniej temperaturze, skutecznie niszczy patogeny, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Przykładem praktycznym może być gotowanie owoców w temp. 85-100°C przez co najmniej 5 minut. Warto również wspomnieć, że obróbka cieplna nie tylko zwiększa bezpieczeństwo mikrobiologiczne, ale także poprawia smak i jakość dżemu. Zastosowanie tych praktyk jest zgodne z normami bezpieczeństwa żywności oraz dobrymi praktykami produkcyjnymi, takimi jak ISO 22000, które podkreślają znaczenie właściwej obróbki surowców w procesach technologicznych.

Pytanie 12

Gdzie powinno się zainstalować lampę owadobójczą w magazynie gotowych produktów?

A. na palecie
B. za oknem
C. nad drzwiami
D. za regałem
Montaż lampy owadobójczej nad drzwiami w magazynie wyrobów gotowych jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia ona optymalne warunki do zwalczania owadów. Wysokie umiejscowienie lampy pozwala na przyciąganie owadów, które są zazwyczaj aktywne w rejonach oświetlonych. Dodatkowo, umieszczając lampę nad drzwiami, minimalizujemy ryzyko ich dostępu do wnętrza magazynu, co jest kluczowe dla utrzymania higieny i jakości przechowywanych produktów. W praktyce, wiele firm stosuje takie rozwiązanie, aby zabezpieczyć swoje magazyny przed owadami, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i integralności produktów. Zgodnie z zaleceniami Sanepidu oraz normami HACCP, monitorowanie i kontrola obecności szkodników w obiektach magazynowych powinny być priorytetem, a odpowiednio umieszczone lampy owadobójcze są jednym z narzędzi skutecznego zarządzania tym zagadnieniem. Warto również regularnie sprawdzać i konserwować lampy, aby zapewnić ich skuteczność w dłuższym okresie.

Pytanie 13

Mycie w obiegu zamkniętym bez potrzeby demontażu nazywane jest systemem

A. CCP
B. CP
C. COP
D. CIP
CIP, czyli Cleaning In Place, to technologia mycia systemów i urządzeń bez ich demontażu, co ma kluczowe znaczenie w branży spożywczej, farmaceutycznej i chemicznej. Umożliwia ona efektywne czyszczenie z użyciem obiegu zamkniętego, co zwiększa wydajność i minimalizuje straty mediów. Przykład zastosowania CIP można zobaczyć w zakładach przetwórstwa mleka, gdzie rurociągi i zbiorniki są czyszczone przy użyciu roztworów detergentów, podgrzanej wody lub pary. Dzięki zastosowaniu CIP, proces czyszczenia jest zautomatyzowany, co pozwala na skrócenie czasu przestojów i zwiększenie wydajności produkcji. Ponadto, CIP wspiera standardy takie jak ISO 22000, które dotyczą zarządzania bezpieczeństwem żywności, a także GMP, co jest istotne dla zapewnienia wysokiej jakości produktów. W obiegu zamkniętym, ciecze są recyrkulowane, co ogranicza zużycie wody i chemikaliów, a także minimalizuje wpływ na środowisko. Zastosowanie CIP jest nie tylko praktyczne, ale również zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie ochrony zdrowia i środowiska.

Pytanie 14

Oblicz, ile kilogramów zalewy należy przygotować, aby wyprodukować 5 ton ogórków zgodnie z podaną recepturą.

Receptura na 100 kg ogórków marynowanych
SurowceIlość w kg
ogórki70
zalewa25
przyprawy5
A. 2000 kg
B. 1250 kg
C. 1000 kg
D. 2500 kg
Wybór odpowiedzi, która nie jest zgodna z rzeczywistymi obliczeniami, często wynika z błędnego zrozumienia proporcji i ich zastosowania w praktyce. Wiele osób może błędnie założyć, że zalewa do ogórków powinna być większa lub mniejsza w stosunku do masy ogórków, co prowadzi do niepoprawnych wyników. Na przykład, odpowiedzi takie jak 2000 kg czy 2500 kg sugerują, że zalewa stanowi większy odsetek masy ogórków, co jest niezgodne z podaną recepturą. Użytkownicy mogą również pomylić jednostki miary lub nie zrozumieć, że 25% z 5000 kg to 1250 kg, a nie 2000 kg lub 2500 kg. Tego typu nieporozumienia mogą prowadzić do poważnych błędów w procesie produkcji, szczególnie w przemyśle spożywczym, gdzie dokładność jest kluczowa dla zapewnienia konsystencji i jakości produktu. Niezrozumienie podstawowych zasad proporcji może wpłynąć na smak i bezpieczeństwo żywności, co z kolei jest niezgodne z dobrymi praktykami w branży. Przykład ten pokazuje, jak istotne jest posługiwanie się odpowiednimi wzorami i procedurami, aby uniknąć kosztownych pomyłek oraz zapewnić efektywność produkcji zgodnie z aktualnymi standardami branżowymi.

Pytanie 15

Korzystając z informacji zawartych w tabeli, określ parametry dla drugiej fazy przygotowania ciasta żytniego metodą trójfazową.

Fazy przygotowania ciasta żytniego metodą trójfazową
MetodaNazwa fazyTemperatura fermentacji [°C]Czas fermentacji [h]
TrójfazowaI - podmłoda25 ÷ 273,0 ÷ 3,5
II - kwas28 ÷ 305,5 ÷ 6,5
III - ciasto29 ÷ 300,5 ÷ 1,0
A. Temperatura 30°C, czas fermentacji 0,5 h
B. Temperatura 28°C, czas fermentacji 6,0 h
C. Temperatura 29°C, czas fermentacji 5,0 h
D. Temperatura 27°C, czas fermentacji 6,5 h
Odpowiedź "Temperatura 28°C, czas fermentacji 6,0 h" jest prawidłowa, ponieważ mieści się w określonych w tabeli parametrach dla drugiej fazy przygotowania ciasta żytniego metodą trójfazową. Druga faza, znana jako faza kwasu, wymaga temperatury w zakresie od 28°C do 30°C oraz czasu fermentacji od 5,5 h do 6,5 h. Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest kluczowe, gdyż wpływa na aktywność mikroorganizmów biorących udział w fermentacji, co z kolei przekłada się na smak, aromat oraz strukturę końcowego produktu. Przykładowo, w piekarstwie, precyzyjne kontrolowanie temperatury i czasu fermentacji pozwala osiągnąć pożądany poziom kwasowości, co jest istotne w produkcji ciasta żytniego. Warto również zaznaczyć, że dobry proces fermentacji jest zgodny z najlepszymi praktykami w branży piekarskiej, co przekłada się na wyższą jakość wyrobów oraz lepsze ich utrzymanie w czasie.

Pytanie 16

Na zamieszczonej ilustracji przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. fasolę.
B. soczewicę.
C. groszek.
D. bób.
Groszek to roślina strączkowa, której ziarna są szczególnie cenione w kuchni za swoje walory smakowe oraz wartości odżywcze. Na przedstawionej ilustracji jasno widać charakterystyczne dla groszku strąki, które są zazwyczaj zielone i mają zaokrąglony kształt. Ziarna groszku są również okrągłe i intensywnie zielone, co odróżnia je od innych roślin strączkowych. Fasola, w przeciwieństwie do groszku, posiada większe i bardziej wydłużone ziarna, a jej strąki są bardziej różnorodne pod względem kształtu. Bób jest jeszcze większy, a jego strąki mają inną strukturę. Soczewica zaś to roślina o znacznie mniejszych, płaskich ziarnach, co sprawia, że łatwo ją zidentyfikować w porównaniu do groszku. W kontekście kulinarnym, groszek jest często używany w zupach, sałatkach oraz jako dodatek do dań głównych. Jego właściwości odżywcze, w tym wysoka zawartość białka oraz witamin, sprawiają, że jest to wartościowy składnik diety. Zastosowanie wiedzy o identyfikacji roślin strączkowych jest kluczowe w gastronomii oraz w dietetyce, gdzie odpowiednie rozpoznawanie składników wpływa na jakość potraw oraz zdrowie konsumentów.

Pytanie 17

Który z parametrów nie opisuje działania płytowego wymiennika ciepła?

A. ciśnienie
B. temperatura
C. prędkość obrotowa
D. natężenie przepływu
Prędkość obrotowa nie jest parametrem charakteryzującym przebieg pracy płytowego wymiennika ciepła, ponieważ ten typ wymiennika oparty jest na procesach wymiany ciepła pomiędzy płynami, które zachodzi poprzez bezpośredni kontakt z powierzchniami płyt. Kluczowymi parametrami są temperatura, natężenie przepływu i ciśnienie, które wpływają na efektywność wymiany ciepła. Na przykład, podwyższenie temperatury płynów roboczych może zwiększyć różnicę temperatur, co przyczyni się do wyższej wydajności cieplnej. Natężenie przepływu jest istotne, ponieważ wpływa na czas kontaktu cieczy z powierzchniami wymiany ciepła, a ciśnienie ma wpływ na właściwości fizyczne płynów. W praktyce dobranie odpowiednich wartości tych parametrów jest kluczowe w projektowaniu wymienników ciepła, aby osiągnąć optymalne warunki pracy i spełnić normy wydajnościowe, takie jak te określone w standardach ASHRAE. Poprawne zarządzanie tymi parametrami pozwala na efektywne wykorzystanie energii oraz minimalizację kosztów eksploatacyjnych.

Pytanie 18

Wytwarzanie ciasta, nadawanie kształtu i suszenie to typowe fazy produkcyjne

A. makaronu
B. płatków
C. herbatników
D. kaszy
Produkcja makaronu składa się z kilku kluczowych etapów, w tym przygotowania ciasta, formowania oraz suszenia. Przygotowanie ciasta jest pierwszym krokiem, w którym mąka, woda, a czasami także jaja są mieszane w odpowiednich proporcjach, aby uzyskać elastyczną masę. Następnie ciasto jest formowane w różne kształty, takie jak tagliatelle, spaghetti czy ravioli, co wpływa na jego późniejsze zastosowanie w kuchni. Ostatecznym etapem jest suszenie, które ma na celu usunięcie nadmiaru wilgoci, co pozwala na dłuższe przechowywanie makaronu i zachowanie jego jakości. Proces suszenia musi być kontrolowany pod względem temperatury i czasu, aby uniknąć zbyt szybkiego lub zbyt wolnego schnięcia, które mogłoby wpłynąć na teksturę produktu. W branży makaronowej stosuje się standardy jakościowe, takie jak ISO 22000, które zapewniają bezpieczeństwo żywności i wysoką jakość produktów. Przykładem zastosowania makaronu jest jego wykorzystanie w daniach takich jak pasta z sosem pomidorowym, co ilustruje jego wszechstronność w gastronomii.

Pytanie 19

Rodzajem surowca, który nie może być używany do wytwarzania pieczywa bezglutenowego, jest mąka

A. kukurydziana
B. pszenna
C. ryżowa
D. gryczana
Mąka pszenna jest surowcem, który zawiera gluten, czyli białko, które w procesie pieczenia nadaje ciastu elastyczność i sprężystość. Produkty piekarnicze, takie jak chleb, bułki czy ciasta, wytwarzane z mąki pszennej, nie są odpowiednie dla osób cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu. W produkcji pieczywa bezglutenowego używa się alternatywnych surowców, takich jak mąka ryżowa, kukurydziana czy gryczana, które nie zawierają tego białka. Mąka ryżowa jest często wykorzystywana w produktach bezglutenowych ze względu na swoją neutralną smakowość i teksturę, mąka kukurydziana dodaje lekkości, a gryczana dostarcza charakterystycznego smaku. Ważne jest, aby producenci żywności stosowali odpowiednie procedury i standardy, na przykład certyfikację gluten-free, aby uniknąć kontaminacji krzyżowej i zapewnić bezpieczeństwo konsumentów. Dlatego kluczowe jest zrozumienie różnicy między surowcami do wypieku, aby móc produkować wysokiej jakości pieczywo dla osób z nietolerancją glutenu.

Pytanie 20

Słoiki ze szkła, w których odbywa się proces pasteryzacji, najczęściej wykorzystuje się do pakowania

A. napojów owocowych
B. mleka zagęszczonego
C. pierogów z mięsem
D. grzybów marynowanych
Słoiki szklane są szeroko stosowane do pakowania grzybów marynowanych ze względu na ich właściwości, które zapewniają długotrwałe przechowywanie i zachowanie jakości produktu. Pasteryzacja, jako proces termiczny, ma na celu eliminację drobnoustrojów oraz przedłużenie trwałości żywności. Grzyby, będące produktami o wysokiej zawartości wody i niskim pH, są szczególnie podatne na rozwój bakterii, co sprawia, że odpowiednie opakowanie i proces konserwacji są kluczowe. Słoiki szklane są szczelne, co chroni zawartość przed działaniem powietrza, a ich przezroczystość pozwala na łatwą ocenę stanu produktu. Ponadto, zastosowanie słoików w pasteryzacji jest zgodne z ogólnymi normami bezpieczeństwa żywności, takimi jak HACCP, które podkreślają znaczenie eliminacji ryzyka mikrobiologicznego. W praktyce, grzyby marynowane w słoikach szklanych mogą być podawane jako dodatek do potraw, co również wpisuje się w trend eco-friendly, promujący recykling i mniejsze zużycie plastiku.

Pytanie 21

Istotnym parametrem podczas fermentacji ciasta na chleb jest

A. rodzaj użytej mąki
B. ilość dodanej soli
C. czas fermentacji
D. kolor naczynia fermentacyjnego
Czas fermentacji jest kluczowym parametrem w procesie produkcji chleba. To dlatego, że wpływa on na wiele aspektów, takich jak struktura, smak, a nawet trwałość gotowego produktu. Fermentacja to etap, w którym drożdże przekształcają cukry zawarte w mące w dwutlenek węgla i alkohol, co powoduje wzrost ciasta. Dłuższy czas fermentacji pozwala na rozwinięcie głębszego smaku i aromatu, często kojarzonego z tradycyjnym pieczywem. Ważnym aspektem jest także kontrola czasu, aby uniknąć nadmiernej fermentacji, która mogłaby prowadzić do niepożądanych smaków i nieodpowiedniej tekstury. W branży spożywczej dąży się do utrzymania precyzyjnych parametrów, gdzie czas fermentacji jest jednym z najważniejszych czynników, które trzeba monitorować. Z mojego doświadczenia, odpowiednia kontrola tego elementu procesu pozwala na uzyskanie chleba o najlepszej jakości, co jest celem każdego piekarza. Praktyczne zastosowania tego parametru są kluczowe w każdej profesjonalnej piekarni.

Pytanie 22

Korzystając z receptury oblicz, ile kilogramów mięsa wołowego należy użyć do wyprodukowania 1 000 kg mięsa mielonego wieprzowo-wołowego.

Receptura mięsa mielonego wieprzowo-wołowego
Mięso wieprzoweMięso wołoweSłonina
60%30%10%
A. 600 kg
B. 300 kg
C. 30 kg
D. 60 kg
Odpowiedź 300 kg jest poprawna, ponieważ zgodnie z recepturą na mięso mielone wieprzowo-wołowe, mięso wołowe stanowi 30% całkowitego składu. Aby obliczyć ilość mięsa wołowego potrzebną do wyprodukowania 1000 kg mięsa mielonego, wystarczy pomnożyć 1000 kg przez 30% (0,30). W rezultacie otrzymujemy 300 kg. Tego rodzaju obliczenia są kluczowe w branży przetwórstwa mięsnego, gdzie precyzyjne receptury mają istotny wpływ na jakość finalnego produktu. Przykładowo, stosując odpowiednie proporcje surowców, można zapewnić stabilność smaku i tekstury mięsa mielonego, co jest niezbędne dla satysfakcji konsumentów. W praktyce, znajomość składu receptur oraz umiejętność ich obliczania jest niezbędna dla specjalistów w branży gastronomicznej oraz przemysłowej, aby osiągnąć pożądane rezultaty zgodne z normami jakościowymi i bezpieczeństwa żywności.

Pytanie 23

Jaką ilość śmietanki o zawartości tłuszczu 30% trzeba zastosować do wyprodukowania 720 kg masła ekstra, jeśli z 100 kg śmietanki uzyskuje się 36 kg masła ekstra?

A. 1 000 kg
B. 2 200 kg
C. 2 000 kg
D. 1 200 kg
Aby obliczyć, ile śmietanki o zawartości tłuszczu 30% jest potrzebne do produkcji 720 kg masła ekstra, musimy najpierw ustalić, ile masła można uzyskać z danej ilości śmietanki. Z danych wynika, że ze 100 kg śmietanki otrzymuje się 36 kg masła ekstra. Zatem, aby otrzymać 720 kg masła, używamy proporcji: 720 kg / 36 kg = 20. Stąd wynika, że potrzebujemy 20 razy więcej śmietanki niż 100 kg, co daje 20 x 100 kg = 2000 kg śmietanki. W przemyśle mleczarskim, takie obliczenia są niezwykle istotne, ponieważ pozwalają na optymalne planowanie produkcji i zarządzanie surowcami. W praktyce, wiedza na temat wydajności procesów technologicznych jest kluczowa dla producentów, którzy dążą do zminimalizowania strat i maksymalizacji jakości produktów. Zastosowanie odpowiednich standardów technologicznych, takich jak HACCP, zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo produktu końcowego.

Pytanie 24

Aby uzyskać ryby o niskiej zawartości tłuszczu, należy użyć

A. karpia
B. śledzia
C. dorsza
D. łososia
Dorsz jest rybą o niskiej zawartości tłuszczu, co czyni go idealnym surowcem do produkcji wyrobów rybnych o niskiej kaloryczności. Wartość odżywcza dorsza jest znacząca, ponieważ zawiera on dużo białka (około 18-20 g na 100 g) oraz niewielką ilość tłuszczu, wynoszącą około 0,5-1 g na 100 g. Jego mięso jest również bogate w witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak fosfor i selen, co przyczynia się do zdrowego stylu życia. Przykładem zastosowania dorsza w przemyśle spożywczym są filety rybne, które często są polecane dla osób na diecie redukcyjnej, a także w produktach takich jak rybne burgery czy sałatki. W kontekście standardów żywnościowych, dorsz spełnia wymagania dla produktów o niskiej zawartości tłuszczu, co jest ważne w kontekście rosnącego zainteresowania zdrowym odżywianiem i dietami niskotłuszczowymi. Ponadto, dorsz jest również często stosowany w produktach mrożonych, co zwiększa jego dostępność na rynku, a techniki obróbcze, takie jak gotowanie na parze czy pieczenie, dodatkowo podkreślają jego walory smakowe oraz zdrowotne.

Pytanie 25

W procesie technologicznym wytwarzania dżemu wykorzystuje się czynność

A. ekspandowania
B. zagęszczania
C. smażenia
D. uwodorniania
Smażenie, jako technika kulinarna, ma zastosowanie w wielu dziedzinach gotowania, jednak nie jest odpowiednia w produkcji dżemu. Smażenie polega na obróbce cieplnej, w której składniki są gotowane w tłuszczu, co prowadzi do zmiany tekstury i smaku, ale nie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej konsystencji typowej dla dżemów. Dżem wymaga, by owoce były gotowane w wodzie lub ich własnym soku, aby skupić smak i aromat, a nie w tłuszczu, co mogłoby prowadzić do nienaturalnego profilu smakowego. Ekspandowanie z kolei to proces polegający na szybkim zwiększeniu objętości substancji, często stosowany w produkcji żywności, ale nie w kontekście dżemu, gdzie kluczowe jest odparowanie nadmiaru wody, a nie wprowadzenie powietrza. Uwodornianie to proces chemiczny stosowany głównie w przemyśle tłuszczowym, który polega na dodaniu wodoru do tłuszczy, co również nie znajduje zastosowania w tworzeniu dżemów. Takie myślenie może wynikać z niepełnego zrozumienia procesu produkcji i nieodpowiedniego łączenia technik kulinarnych, które są specyficzne dla różnych produktów spożywczych. Właściwe zrozumienie metod obróbki, takich jak zagęszczanie, jest kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości dżemu, który spełnia oczekiwania konsumentów.

Pytanie 26

Jakie urządzenia należy wykorzystać do pomiaru wilgotności w magazynach wyrobów gotowych?

A. higrometry lub psychrometry
B. anemometry turbinkowe lub wiatromierze
C. termometry cieczowe bądź bimetalowe
D. wagi odważnikowe albo uchylne
Stosowanie termometrów cieczowych lub bimetalowych do pomiaru wilgotności jest zupełnie nieadekwatne, ponieważ te urządzenia nie są przeznaczone do mierzenia wilgotności powietrza, lecz temperatury. W przypadku wilgotności, kluczowe jest zrozumienie, że pomiar ten wymaga specjalizowanych narzędzi, które są w stanie określić ilość pary wodnej w powietrzu. Z kolei wagi odważnikowe lub uchylne również nie mają zastosowania w kontekście pomiaru wilgotności; służą one do dokładnego pomiaru masy i nie dostarczają informacji o poziomie wilgotności. W przypadku anemometrów turbinkowych lub wiatromierzy, ich głównym przeznaczeniem jest pomiar prędkości wiatru, co jest istotne w kontekście wentylacji i cyrkulacji powietrza, ale nie dostarcza informacji o jego wilgotności. Typowe błędy myślowe prowadzące do takich wniosków to mylenie urządzeń pomiarowych i ich funkcji, co może wynikać z braku znajomości podstawowych zasad związanych z pomiarem parametrów atmosferycznych. W praktyce, nie tylko umiejętność wyboru odpowiednich narzędzi jest istotna, ale także znajomość ich funkcji w kontekście monitorowania warunków przechowywania oraz zapewnienia jakości produktów. Dlatego konieczne jest korzystanie z urządzeń dedykowanych do pomiaru wilgotności, takich jak higrometry czy psychrometry, aby uzyskać wiarygodne i precyzyjne wyniki.

Pytanie 27

Poddaje się zamrażaniu fluidyzacyjnemu

A. mięsa w kawałkach.
B. mieszanki warzywne.
C. ciasta pizze.
D. mrożone desery.
Zamrażanie fluidyzacyjne to nowoczesna technika, która polega na zastosowaniu niskich temperatur oraz cyrkulacji gazu do szybkiego schładzania materiałów. Krajanki warzywne, będące produktem pochodzącym z przetwórstwa rolniczego, doskonale nadają się do tego procesu. Dzięki zamrażaniu fluidyzacyjnemu, warzywa zachowują swoje walory odżywcze oraz organoleptyczne, co jest kluczowe dla ich późniejszego stosowania w kuchni. Proces ten zapobiega tworzeniu dużych kryształów lodu, które mogłyby uszkodzić komórki roślinne, co jest istotne dla zachowania struktury i tekstury krajanki. Przykładowo, pakowane mrożone warzywa, takie jak brokuły czy marchew, często są poddawane tej metodzie, co sprawia, że są bardziej atrakcyjne dla konsumentów. W branży spożywczej, zgodnie z normami HACCP, stosowanie efektywnych metod zamrażania jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów. Zamrażanie fluidyzacyjne znajduje także zastosowanie w przemyśle kosmetycznym oraz farmaceutycznym, gdzie kontrola nad temperaturą i struktura produktu mają kluczowe znaczenie.

Pytanie 28

Jakie urządzenie jest wykorzystywane do eliminacji zanieczyszczeń z masy zbożowej?

A. odziemniacz
B. kalibrownik
C. wialnia
D. myjka
Wialnia jest specjalistycznym urządzeniem stosowanym do usuwania zanieczyszczeń z masy zbożowej, przede wszystkim w procesach przemysłowych związanych z obróbką ziarna. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu siły wiatru, który oddziela lżejsze zanieczyszczenia, takie jak plewy, kurz czy nasiona chwastów, od cięższej masy zbożowej. Wialnia jest kluczowym elementem w młynarstwie i przemyśle paszowym, gdzie czystość surowca jest niezwykle ważna dla jakości finalnych produktów. Praktyczne zastosowanie wialni można zaobserwować w młynach, gdzie przed przetworzeniem ziarna na mąkę, wialnia pozwala na usunięcie wszelkich niepożądanych elementów. Zgodnie z normami branżowymi, czystość surowca zbożowego jest nie tylko kwestią jakości, ale również bezpieczeństwa żywności. Dlatego wialnie są często wykorzystywane jako pierwsza linia obrony w procesie wytwarzania, co pozwala na spełnienie standardów jakości i zdrowotnych.

Pytanie 29

Ile słoików trzeba przygotować do zamknięcia 600 kg dżemu truskawkowego, jeśli w każdym słoiku mieści się 400 g dżemu, a straty związane z słoikami wynoszą 0,3%?

A. 1950 sztuk
B. 1545 sztuk
C. 1500 sztuk
D. 1236 sztuk
W przypadku prób obliczenia liczby słoików do pakowania dżemu truskawkowego, często pojawiają się błędne założenia dotyczące obliczeń związanych z pojemnością słoików i stratami. Niektóre odpowiedzi mogą sugerować, że wystarczy podzielić 600 kg przez 0,4 kg, uzyskując wynik 1500 słoików, jednak pomija to istotny element, jakim są straty wynoszące 0,3%. Ignorowanie strat w procesie produkcji może prowadzić do niedoszacowania rzeczywistej liczby słoików potrzebnych do pakowania i zagraża efektywności operacyjnej. Właściwe podejście powinno polegać na obliczeniu całkowitej masy dżemu z uwzględnieniem strat. Oznacza to, że konieczne jest skorygowanie pierwotnej masy dżemu o straty, co może prowadzić do błędnych wniosków o ilości słoików. Przykładem błędnych koncepcji może być również nieprawidłowe zaokrąglanie wyników lub brak uwzględnienia, że słoiki mogą mieć różne pojemności w zależności od producenta, co może wpływać na końcowe obliczenia. Ważne jest, aby w procesach produkcyjnych i pakujących stosować się do określonych norm i standardów, takich jak ISO, które pomagają w redukcji strat i zapewnieniu jakości. Dlatego kluczowe jest zawsze uwzględnienie możliwych strat i użycie odpowiednich przeliczeń, aby uniknąć niedoborów w opakowaniach gotowego produktu.

Pytanie 30

Parametr opisujący działanie suszarki fluidyzacyjnej to

A. natężenie przepływu wody
B. ciśnienie pary wodnej znajdującej się wewnątrz urządzenia
C. prędkość obrotowa dysku rozpyłowego
D. temperatura powietrza wlotowego
Ciśnienie pary wodnej w środku urządzenia nie jest takim kluczowym parametrem dla pracy suszarki fluidyzacyjnej. Trochę wpływa na proces suszenia, ale nie jest to coś, co decyduje o efektywności tej technologii. To temperatura powietrza wlotowego jest naprawdę najważniejsza, ponieważ to ona decyduje, jak powietrze wchłania wilgoć. Natężenie przepływu wody też nie ma większego znaczenia w tym kontekście. Woda nie jest tym, co pracuje w tym procesie; trzeba skupić się na zarządzaniu przepływem powietrza, które przynosi ciepło i wilgoć. Prędkość obrotowa dysku rozpyłowego ma jakieś znaczenie przy atomizacji cieczy, ale nie jest ono kluczowe dla samej suszarki fluidyzacyjnej. Jak się skupimy na złych parametrach, to mogą się pojawić błędne wnioski i decyzje, które pogorszą efektywność suszenia. Dlatego warto dobrze zrozumieć, jak działają suszarki fluidyzacyjne i jakie są kluczowe parametry operacyjne. To ważne nie tylko dla jakości produktów, ale też dla optymalizacji procesów w przemyśle.

Pytanie 31

Jakie urządzenia wykorzystuje się do oczyszczania warzyw?

A. wialnie
B. wirówki
C. żmijki
D. myjki
Myjki do warzyw to urządzenia, które zostały zaprojektowane specjalnie do skutecznego czyszczenia różnych rodzajów warzyw. Proces ich działania opiera się na zastosowaniu strumienia wody, często z dodatkiem detergentów, co pozwala usunąć zanieczyszczenia, ziemię oraz resztki pestycydów. Myjki mogą być ręczne lub automatyczne, a ich użycie jest zgodne z normami higienicznymi obowiązującymi w branży spożywczej. Przykładem zastosowania myjek jest przemysł przetwórczy, gdzie przed dalszym przetwarzaniem warzyw, takich jak marchew czy ziemniaki, są one poddawane dokładnemu czyszczeniu. Standardy dotyczące bezpieczeństwa żywności, takie jak HACCP, podkreślają znaczenie czystości surowców w celu zapewnienia bezpieczeństwa konsumentów. Dzięki zastosowaniu myjek, możliwe jest także skrócenie czasu przygotowania surowców do dalszego przetwarzania, co zwiększa efektywność produkcji.

Pytanie 32

W zakładzie zajmującym się przetwórstwem zbóż dopuszcza się ziarna

A. nawilżone
B. zainfekowane
C. połamane
D. kiełkujące
Odpowiedzi 'wilgotne', 'porażone' i 'porośnięte' są niewłaściwe z perspektywy technologii przetwórstwa zbóż. Ziarna wilgotne mogą być narażone na rozwój pleśni i bakterii, co skutkuje obniżeniem ich jakości oraz zwiększa ryzyko kontaminacji mikrobiologicznej. Normy dotyczące przechowywania zbóż, takie jak PN-EN 15587, określają maksymalne dopuszczalne poziomy wilgotności, aby zapewnić bezpieczeństwo produktów. Z kolei ziarna porażone, na przykład przez patogeny, są całkowicie nieodpowiednie do przetwarzania, ponieważ mogą zawierać mykotoksyny, które są szkodliwe dla zdrowia. W branży przetwórstwa zbóż kluczowe jest stosowanie dobrych praktyk rolniczych oraz zasad HACCP, które eliminują produkty zainfekowane. Ostatnia z podanych odpowiedzi, czyli 'porośnięte', wskazuje na kiełkowanie zbóż, co oznacza, że ziarna te straciły swoje pierwotne właściwości i wartości odżywcze. Zboża te są na ogół uważane za odpady, a ich wykorzystanie ogranicza się do przemysłu paszowego. Każde z tych podejść jest nietrafne, ponieważ ignoruje fundamentalne zasady jakości surowców oraz bezpieczeństwa żywności.

Pytanie 33

Peklowanie stanowi kluczowy etap w technologii wytwarzania

A. solonych śledzi
B. fasolek konserwowych
C. kiełbasy jałowcowej
D. sera z podpuszczką
Peklowanie jest kluczowym etapem w produkcji kiełbasy jałowcowej, ponieważ wpływa na jej smak, teksturę oraz bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Proces ten polega na wprowadzeniu soli oraz innych składników, takich jak przyprawy, do mięsa, co nie tylko poprawia walory smakowe, ale również działa konserwująco. Wykorzystując różne metody peklowania, takie jak peklowanie na sucho czy peklowanie na mokro, można osiągnąć różne efekty. Na przykład, peklowanie na mokro, z zastosowaniem solanki, pozwala na lepsze wnikanie soli do wnętrza mięsa, co jest szczególnie ważne w produkcji kiełbas o większej masie. Dodatkowo, peklowanie wpływa na rozwój charakterystycznych cech organoleptycznych, takich jak kolor oraz aromat. W standardach produkcji żywności, takich jak HACCP, podkreśla się znaczenie właściwego peklowania w celu osiągnięcia wysokiej jakości produktów oraz zapewnienia ich bezpieczeństwa. Przykładem zastosowania są tradycyjne receptury produkcji kiełbas, które od pokoleń opierają się na sprawdzonych metodach peklowania, co potwierdza ich skuteczność i wpływ na końcowy produkt.

Pytanie 34

Podczas oceny organoleptycznej mąki nie przeprowadza się analizy

A. zawartości glutenu
B. barwy
C. granulacji
D. zapachu
W ramach oceny organoleptycznej mąki, zawartość glutenu nie jest badana w tym procesie, ponieważ jest to analiza bardziej techniczna i laboratoryjna, a nie organoleptyczna. Organoleptyczna ocena mąki skupia się na cechach zmysłowych, takich jak zapach, barwa czy granulacja, które można ocenić wizualnie i przez węch. Zawartość glutenu jest natomiast mierzona za pomocą testów laboratoryjnych, które często wykorzystują metody takie jak test Sidneya lub test glutenowy, które pozwalają na dokładne określenie ilości i jakości glutenu. W praktyce, wiedza o zawartości glutenu jest kluczowa dla piekarzy i producentów żywności, ponieważ gluten wpływa na strukturę i właściwości wypieków. Poprawna ocena mąki wymaga zatem nie tylko oceny organoleptycznej, ale również analizy laboratoryjnej, aby zapewnić wysoką jakość produktów końcowych. Dlatego, podczas oceny mąki, kluczowe jest zrozumienie, które parametry można ocenić organoleptycznie, a które wymagają bardziej zaawansowanych technik analitycznych.

Pytanie 35

W magazynie zakładu zajmującego się żywnością można składać

A. środki dezynfekujące oraz przyprawy
B. etykiety i kartony
C. ryby oraz tusze wołowe
D. jaja i mąkę
Odpowiedź dotycząca przechowywania etykiet i kartonów w magazynie zakładu spożywczego jest poprawna, ponieważ należą one do kategorii materiałów opakowaniowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania branży spożywczej. Etykiety służą do oznaczania produktów, co jest kluczowe dla zapewnienia informacji o składzie, dacie ważności oraz warunkach przechowywania. Kartony natomiast są niezbędne do transportu i przechowywania żywności, umożliwiając ich zabezpieczenie przed uszkodzeniami. Zgodnie z normami HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points), odpowiednie oznakowanie i pakowanie produktów jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Przechowywanie tych materiałów w magazynie zapewnia ich dostępność w momencie, gdy są potrzebne, co optymalizuje procesy produkcyjne i dystrybucyjne. Przy tym, ich składowanie powinno być zgodne z zasadami porządku i segregacji, aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego. Dobre praktyki magazynowe zalecają również regularne inwentaryzacje etykiet i kartonów, co pozwala na bieżące dostosowanie zapasów do potrzeb produkcyjnych.

Pytanie 36

Podczas procesu mielenia ziarna w młynie walcowym, aby uzyskać mąkę o odpowiedniej granulacji, należy zwrócić uwagę na:

A. temperaturę chłodzenia walców
B. ustawienie szczeliny między walcami
C. prędkość obrotową silnika elektrycznego
D. wilgotność powietrza w młynie
Ustawienie szczeliny między walcami w młynie walcowym to kluczowy czynnik wpływający na jakość mąki. W praktyce młynarskiej, dokładna kontrola tej szczeliny pozwala na uzyskanie mąki o pożądanej granulacji, co jest niezmiernie ważne dla dalszego przetwarzania i końcowego zastosowania produktu. Regulacja szczeliny wpływa na stopień rozdrobnienia ziarna, a tym samym na jakość i teksturę mąki. Przy zbyt dużej szczelinie ziarno nie będzie dostatecznie rozdrobnione, co spowoduje zbyt gruboziarnistą mąkę. Z kolei zbyt mała szczelina może prowadzić do zbyt dużego rozdrobnienia i nadmiernego pylenia, co jest niekorzystne dla procesów produkcyjnych. Standardy branżowe zalecają regularne monitorowanie ustawień walców, by zapewnić efektywność i powtarzalność procesu mielenia. Moim zdaniem, dobre praktyki obejmują również systematyczne testowanie jakości mąki, co pozwala na bieżąco korygować ustawienia maszyn, aby spełniały one oczekiwania rynku i normy jakościowe.

Pytanie 37

Przedstawiona na ilustracji przyprawa w naturalnej postaci, stosowana do produkcji niektórych gatunków piwa, to

Ilustracja do pytania
A. cynamon.
B. anyż.
C. goździki.
D. imbir.
Odpowiedź 'imbir' jest poprawna, ponieważ na ilustracji widoczna jest przyprawa w postaci kłącza imbiru, które charakteryzuje się unikalnym, nieregularnym kształtem oraz wyraźną teksturą. Imbir, znany pod nazwą Zingiber officinale, jest szeroko stosowany w branży piwowarskiej, szczególnie w produkcji piw typu ale. Jego dodatek nie tylko wzbogaca smak, wprowadzając pikantne i korzenne nuty, ale także wpływa na aromat i ogólną charakterystykę napoju. Warto zauważyć, że imbir jest składnikiem tradycyjnych receptur piw, takich jak ginger ale. Ponadto, jego właściwości zdrowotne, takie jak działanie przeciwzapalne i wspomagające trawienie, czynią go popularnym dodatkiem w procesie warzenia. Imbir w formie świeżej, suszonej lub mielonej stosowany jest również w innych produktach spożywczych, takich jak ciasta, napoje czy potrawy azjatyckie, co podkreśla jego wszechstronność i znaczenie w kulinariach.

Pytanie 38

Wodę używaną do wytwarzania czystych wódek oraz soków owocowych z koncentratów trzeba dodatkowo poddać

A. demineralizacji
B. uzdatnieniu
C. nasyceniu O2
D. nasyceniu CO2
Proces uzdatniania wody, mimo że istotny w wielu branżach, nie jest właściwym podejściem w kontekście produkcji wódek czystych oraz soków owocowych z koncentratów. Uzdatnianie ma na celu poprawę jakości wody poprzez usuwanie zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych, ale niekoniecznie eliminuje sole mineralne, co jest kluczowe w produkcji tych napojów. Wprowadzenie nasycenia O2 lub CO2 do wody również nie jest zgodne z najlepszymi praktykami w tej dziedzinie. Nasycenie tlenem może być użyteczne w niektórych procesach fermentacyjnych, ale w kontekście produkcji wódki, może prowadzić do niepożądanych reakcji chemicznych i zmiany smaku. Z kolei nasycenie dwutlenkiem węgla jest typowym procesem dla napojów gazowanych i nie ma zastosowania w produkcji wódek czystych. Wreszcie, demineralizacja, która eliminowałaby nadmiar soli, jest kluczowym krokiem do zapewnienia wysokiej jakości sensorycznej finalnych produktów. Błędem jest zatem myślenie o uzdatnianiu bez uwzględnienia potrzeby demineralizacji, co może prowadzić do obniżenia jakości wódki oraz soków, co jest sprzeczne z wymogami standardów jakościowych przemysłu spożywczego.

Pytanie 39

Utrzymywanie zakwasu podstawowego lub roboczego, opartego na bakteriach fermentacji mlekowej, jest technologią, która ma miejsce w trakcie wytwarzania

A. bułek maślanych
B. piwa pełnego
C. jogurtu naturalnego
D. ogórków marynowanych
Prowadzenie zakwasu macierzystego na bazie bakterii fermentacji mlekowej jest kluczowym procesem w produkcji jogurtu naturalnego. W tym przypadku, bakterie te, przede wszystkim z rodzajów Lactobacillus i Streptococcus, odpowiedzialne są za fermentację mleka, co prowadzi do przekształcenia laktozy w kwas mlekowy. Kwas ten nie tylko obniża pH produktu, co sprzyja zachowaniu świeżości, ale także wpływa na charakterystyczny smak i konsystencję jogurtu. W procesie fermentacji, bakterie mlekowe konkurują z patogenami, co zwiększa bezpieczeństwo produktu. Dobrą praktyką przemysłową jest monitorowanie temperatury i czasu fermentacji, co zapewnia uzyskanie pożądanej tekstury oraz smaku. Użycie zakwasu z aktywnymi kulturami bakterii jest zgodne z zaleceniami międzynarodowych standardów produkcji żywności, co podkreśla znaczenie mikrobiologicznych aspektów w tej technologii. Przykładowo, wiele producentów jogurtów stosuje mieszanki różnych szczepów bakterii, aby uzyskać unikalny smak oraz właściwości zdrowotne, co jest zgodne z trendami na rynku zdrowej żywności.

Pytanie 40

Wskaż zestaw maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy produkcji białej kiełbasy surowej?

A. Kuter, emulsyfikator, komora parzelnicza, gniotownik
B. Młynek koloidalny, łuskownica, autoklaw, walcowarka
C. Masownica, komora wędzarniczo-parzelnicza, konsza
D. Wilk, kuter, mieszarka, nadziewarka do farszu
Wybór maszyn i urządzeń do produkcji kiełbasy białej surowej wymaga zrozumienia ich specyficznych funkcji oraz zastosowań. Wskazanie masownicy, komory wędzarniczo-parzelniczej oraz konszy, choć dotyczące produkcji wędlin, nie odnosi się bezpośrednio do procesu produkcji kiełbasy białej surowej. Masownica jest używana do solenia i marynowania mięsa, jednak nie jest kluczowym urządzeniem w procesie przygotowywania farszu, który jest niezbędny do produkcji kiełbasy. Komora wędzarniczo-parzelnicza służy do wędzenia i gotowania wędlin, a nie do produkcji surowej kiełbasy, która wymaga jedynie odpowiedniego zmielenia i wymieszania składników. Konsza, znana jako urządzenie do rozdrabniania, również nie jest typowym wyborem do produkcji kiełbas surowych, które w głównej mierze polegają na mieleniu i emulsji mięsa. Z kolei w przypadku kolejnych odpowiedzi, młynek koloidalny, łuskownica, autoklaw i walcowarka to maszyny, które nie znajdują zastosowania w bezpośrednim procesie produkcji kiełbasy białej surowej, lecz raczej w innych etapach przetwórstwa mięsa. Na przykład, autoklaw służy do konserwacji żywności, a walcowarka do formowania ciasta, co wykracza poza obszar produkcji kiełbas. Typowe błędy myślowe w tej kwestii polegają na nieodróżnianiu etapów produkcji i funkcji poszczególnych urządzeń, co prowadzi do mylnych wniosków na temat ich zastosowania w specyficznych procesach technologicznych.