Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 8 maja 2026 08:46
  • Data zakończenia: 8 maja 2026 09:08

Egzamin zdany!

Wynik: 22/40 punktów (55,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na rysunku przedstawiono oznaczenie graficzne

Ilustracja do pytania
A. akumulatora.
B. falownika.
C. prostownika.
D. generatora.
Falownik, będący urządzeniem elektronicznym, pełni kluczową rolę w systemach zasilania oraz automatyki. Jego podstawowym zadaniem jest przekształcanie prądu stałego (DC) w prąd zmienny (AC), co umożliwia zasilanie urządzeń wymagających takiego typu energii, jak silniki elektryczne, pompy czy falowniki w systemach energii odnawialnej, takich jak panele słoneczne. W praktyce, falowniki są szeroko stosowane w napędach elektrycznych, gdzie regulacja prędkości obrotowej silnika oraz momentu obrotowego jest kluczowa dla efektywności energetycznej i wydajności operacyjnej. Falowniki są także niezbędne w aplikacjach współczesnej energetyki, gdzie integrują różne źródła energii ze standardową siecią energetyczną, zapewniając stabilność i jakość dostarczanej energii. W kontekście standardów, falowniki powinny być zgodne z normami IEC 61800 dla regulacji napędów oraz IEC 62109 dla bezpieczeństwa urządzeń fotowoltaicznych.

Pytanie 2

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 3

Informacje o projekcie instalacji solarnej, których nie można zobrazować w formie rysunków, znajdują się w

A. założeniach techniczno-ekonomicznych
B. certyfikacie technicznym
C. opisie technicznym
D. kosztorysie
Istniejące dokumenty, takie jak założenia techniczno-ekonomiczne, kosztorys oraz certyfikat techniczny, odgrywają kluczowe role w kontekście projektowania i realizacji instalacji solarnej, jednak żaden z nich nie skupia się na opisie technicznym w sposób, który mógłby zastąpić jego funkcję. Założenia techniczno-ekonomiczne koncentrują się na analizie wykonalności projektu, w tym na przewidywanych kosztach oraz korzyściach finansowych, co zazwyczaj jest przedstawiane za pomocą tabel i wykresów. Kosztorys stanowi szczegółowy przegląd wydatków związanych z materiałami i robocizną, ale nie dostarcza informacji na temat specyfikacji technicznych czy zasad działania komponentów systemu. Certyfikat techniczny jest dokumentem potwierdzającym zgodność z określonymi normami, lecz jego zawartość nie obejmuje szczegółowych danych dotyczących instalacji. Wiele osób błędnie myśli, że te dokumenty mogą zastąpić pełen opis techniczny, co prowadzi do niedoprecyzowania oczekiwań i wymagań projektowych. Przykładem często napotykanych błędów myślowych jest mylenie charakterystyki kosztów z wymaganiami technicznymi lub traktowanie certyfikatów jako wyczerpującego źródła informacji o projektowanej instalacji. To może prowadzić do nieporozumień na etapie realizacji projektu, a w konsekwencji do obniżenia jego efektywności i jakości wykonania.

Pytanie 4

Jakie ogniwo fotowoltaiczne wykazuje najwyższą efektywność?

A. Monokrystaliczne
B. Amorficzne
C. Polikrystaliczne
D. Hybrydowe
Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne, chociaż charakteryzują się wysoką efektywnością, nie osiągają najwyższych sprawności w porównaniu do hybrydowych odpowiedników. Ich budowa polega na wykorzystaniu jednego kryształu krzemu, co ogranicza ich zdolność do absorpcji światła w niekorzystnych warunkach, takich jak chmury czy cień. Z drugiej strony, ogniwa amorficzne zdobijają uznanie za swoją elastyczność i możliwość wielowarstwowych zastosowań, ale ich sprawność w konwersji energii jest znacznie niższa, nie przekraczająca zazwyczaj 10-12%. Polikrystaliczne ogniwa, mimo że są tańsze w produkcji, także nie dorównują sprawnością ogniw hybrydowych. Wiele osób błędnie myśli, że wybór ogniw monokrystalicznych lub polikrystalicznych jest najlepszym rozwiązaniem ze względu na ich popularność, jednakże nie uwzględniają przy tym postępu technologicznego oraz badań nad ogniwami hybrydowymi. W rzeczywistości, wybór odpowiedniego typu ogniwa powinien opierać się na specyficznych potrzebach projektu oraz na warunkach, w jakich będą one używane. Ważne jest, aby przy podejmowaniu decyzji o wyborze technologii fotowoltaicznej, konsultować się z ekspertami oraz kierować się obowiązującymi standardami branżowymi, takimi jak IEC 61730, które opisują wymagania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności modułów fotowoltaicznych.

Pytanie 5

Aby chronić linię napowietrzną przed skutkami wyładowań atmosferycznych, jakie zabezpieczenie powinno być zastosowane?

A. wyłącznik różnicowoprądowy
B. wyłącznik nadprądowy
C. ogranicznik przepięciowy
D. bezpieczniki mocy
Choć wyłącznik różnicowoprądowy, wyłącznik nadprądowy oraz bezpieczniki mocy pełnią ważne funkcje w systemach elektroenergetycznych, nie są one zaprojektowane do bezpośredniego zabezpieczania urządzeń przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Wyłącznik różnicowoprądowy, którego zadaniem jest wykrywanie różnicy prądów między przewodami fazowymi a neutralnym, służy głównie do ochrony ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym. Jego działanie opiera się na wykrywaniu prądów upływowych, a nie na ograniczaniu przepięć, które mogą wystąpić w wyniku wyładowań atmosferycznych. Wyłącznik nadprądowy zabezpiecza przed przeciążeniem i zwarciem, detektując wzrost prądu, ale nie jest w stanie zredukować skutków krótkotrwałych, lecz intensywnych szczytów napięcia, które mogą wystąpić podczas burzy. Bezpieczniki mocy są używane do ochrony przed zwarciami i przeciążeniami w obwodach wysokoprądowych, jednak podobnie jak powyższe urządzenia, nie oferują ochrony przed przepięciami. W praktyce, wiele osób może mylnie uważać, że wszelkie rodzaje zabezpieczeń elektrycznych zapewniają kompleksową ochronę, jednak nie uwzględniają one specyficznych zagrożeń związanych z wyładowaniami atmosferycznymi. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy typ zabezpieczenia ma swoje zastosowanie i ograniczenia, dlatego do ochrony przed skutkami burz należy stosować wyspecjalizowane urządzenia, takie jak ograniczniki przepięciowe, które są zaprojektowane do absorpcji nadmiarowego napięcia i tym samym ochrony infrastruktury. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań w zakresie ochrony przed przepięciami jest nie tylko dobrym zwyczajem, lecz również wymogiem w profesjonalnych instalacjach elektrycznych.

Pytanie 6

Osoba inwestująca w system fotowoltaiczny, który ma zapewnić energię elektryczną dla domu jednorodzinnego i umożliwić sprzedaż nadwyżki prądu do sieci energetycznej, powinna dysponować

A. akumulatorem, inwerterem, licznikiem energii elektrycznej wyprodukowanej, licznikiem energii zużytej, panelami fotowoltaicznymi
B. odbiornikiem energii, akumulatorem, licznikiem energii elektrycznej wyprodukowanej, licznikiem energii zużytej, panelami fotowoltaicznymi
C. akumulatorem, inwerterem, kontrolerem ładowania, licznikiem energii elektrycznej wyprodukowanej, panelami fotowoltaicznymi
D. odbiornikiem energii, akumulatorem, inwerterem, kontrolerem ładowania, licznikiem energii elektrycznej wyprodukowanej, licznikiem energii zużytej, panelami fotowoltaicznymi
Odpowiedź ta jest prawidłowa, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne elementy potrzebne do stworzenia efektywnego systemu fotowoltaicznego, który zaspokaja potrzeby energetyczne domu jednorodzinnego oraz umożliwia sprzedaż nadmiaru energii do sieci. Odbiornik energii jest kluczowy, ponieważ to on wykorzystuje energię wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. Akumulator jest niezbędny do magazynowania nadwyżek energii, co pozwala na jej wykorzystanie w czasie, gdy produkcja energii jest niższa, na przykład w nocy. Inwerter konwertuje prąd stały generowany przez panele na prąd zmienny, co jest wymagane do zasilania urządzeń domowych oraz wprowadzenia energii do sieci. Kontroler ładowania dba o prawidłowe ładowanie akumulatora, co zwiększa jego żywotność i efektywność. Liczniki energii umożliwiają ścisłe monitorowanie zarówno energii wyprodukowanej, jak i zużytej, co jest istotne dla rozliczeń z lokalnym dostawcą energii. Przykładem zastosowania takiego systemu może być dom, który w ciągu dnia produkuje więcej energii, niż zużywa, a nadwyżkę sprzedaje, co zmniejsza koszty rachunków za prąd oraz przyczynia się do ochrony środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Pytanie 7

Inwerter to sprzęt instalowany w systemie

A. biogazowni
B. fotowoltaicznej
C. słonecznej grzewczej
D. pompy ciepła
Wybór urządzeń, takich jak biogazownie, pompy ciepła czy systemy słoneczne grzewcze, w miejscu inwertera jest nieuzasadniony z punktu widzenia ich funkcji oraz zastosowań technologicznych. Biogazownie, które przetwarzają organiczne odpady na biogaz, wykorzystują zupełnie inne procesy, w których nie ma potrzeby konwersji prądu stałego na prąd zmienny. Z kolei pompy ciepła to urządzenia, które wykorzystują energię cieplną z otoczenia, a ich działanie opiera się na obiegu chłodniczym, a nie na przetwarzaniu energii elektrycznej jak ma to miejsce w przypadku inwerterów. Zastosowanie inwertera w tych systemach byłoby więc błędne, ponieważ nie spełniałoby jego podstawowej roli w konwersji energii elektrycznej. Podobnie, systemy słoneczne grzewcze, które wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania wody, również nie wymagają inwerterów, ponieważ ich działanie opiera się na bezpośrednim przekształceniu energii słonecznej w energię cieplną. W związku z tym, zrozumienie właściwego kontekstu zastosowania inwerterów jest kluczowe dla oceny ich roli w odnawialnych źródłach energii. Często błędne przypisania wynikają z nieznajomości technologii i ich zastosowań, co prowadzi do mylenia funkcji różnych urządzeń w systemach energetycznych.

Pytanie 8

Na liście materiałów potrzebnych do realizacji instalacji fotowoltaicznej znajduje się symbol YDYt 3×2,5. Co oznacza ten symbol w kontekście rodzaju przewodu?

A. jednodrutowymi aluminiowymi do połączenia w szereg akumulatorów
B. wielodrutowym miedzianym do realizacji instalacji elektrycznej wewnątrz budynku w tynku
C. jednodrutowymi miedzianymi do realizacji instalacji elektrycznej wewnątrz budynku w tynku
D. wielodrutowymi miedzianymi do podłączenia akumulatora z regulatorem ładowania
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ symbol YDYt 3×2,5 oznacza przewód o trzech żyłach wykonanych z miedzi, które są jednodrutowe. Przewody YDYt są szczególnie zalecane do stosowania w instalacjach elektrycznych wewnętrznych, zwłaszcza w systemach osprzętu budowlanego, gdzie umieszczane są w tynku. Użycie przewodów jednodrutowych zapewnia lepszą przewodność elektryczną i mniejsze straty energii w porównaniu do przewodów wielodrutowych, co czyni je bardziej efektywnymi w długoterminowych instalacjach. Przykładem zastosowania tego typu przewodów mogą być instalacje oświetleniowe lub gniazdka elektryczne, gdzie wymagana jest stabilność i niezawodność połączeń. Przewody YDYt są zgodne z normami PN-IEC 60228, co potwierdza ich wysoką jakość oraz bezpieczeństwo stosowania w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Pytanie 9

Jakiego rodzaju instalację PV należy zbudować, aby móc sprzedawać energię elektryczną do sieci energetycznej?

A. Autonomiczną
B. Wyspową
C. Off-grid
D. On-grid
Odpowiedź 'On-grid' jest prawidłowa, ponieważ instalacje fotowoltaiczne typu on-grid są zaprojektowane do współpracy z siecią elektroenergetyczną. W przypadku tego typu instalacji, panele słoneczne generują energię elektryczną, która jest wykorzystywana do zasilania budynku, a nadwyżka energii może być odsprzedawana do sieci. Przykładem zastosowania instalacji on-grid jest dom jednorodzinny, który produkuje więcej energii, niż zużywa, i sprzedaje nadwyżki energii lokalnemu operatorowi sieci. Takie rozwiązanie sprzyja efektywności energetycznej i obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. W Polsce, zgodnie z Ustawą o OZE, właściciele instalacji on-grid mają prawo do odsprzedaży energii, co jest regulowane przez system net-billingu, gdzie nadwyżki energii są rozliczane na korzystnych warunkach. Standardy instalacji on-grid obejmują również konieczność zastosowania inwerterów sieciowych, które przekształcają prąd stały wytworzony przez panele na prąd zmienny, odpowiedni do wprowadzenia do sieci.

Pytanie 10

Brak diodek blokujących w systemie off-grid może prowadzić do

A. uszkodzenia ogniwa w przypadku intensywnego zacienienia ogniwa
B. przeładowania akumulatora
C. przepływu prądu przez ogniwo w czasie zacienienia
D. całkowitego wyczerpania akumulatora
Brak diody blokującej w instalacji off-grid prowadzi do niekontrolowanego przepływu prądu przez ogniwa fotowoltaiczne w sytuacji, gdy są one zacienione. W momencie, gdy ogniwa są w cieniu, ich wydajność spada, co może skutkować generowaniem ujemnych napięć, co z kolei może prowadzić do sytuacji, w której prąd z akumulatora przepływa z powrotem przez ogniwo. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia ogniw w wyniku przegrzewania lub odwrócenia ich działania. Użycie diody blokującej jest standardową praktyką w projektowaniu systemów fotowoltaicznych, aby zapobiec takim sytuacjom. Dobrze zaprojektowany system powinien zatem zawierać diody blokujące w celu zwiększenia trwałości ogniw oraz maksymalizacji ich efektywności, co jest zgodne z wytycznymi branżowymi, takimi jak IEC 61215 dotycząca oceny wydajności modułów fotowoltaicznych. Przykład zastosowania można zobaczyć w systemach off-grid, gdzie każda nieprawidłowość może wpłynąć na cały system zasilania, więc kluczowe jest przestrzeganie najlepszych praktyk, aby uniknąć problemów związanych z zacienieniem.

Pytanie 11

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ, w którym miesiącu uzysk energii elektrycznej przez ogniwa fotowoltaiczne był największy.

AP 500
MiesiącProdukcja dzienna [Wh]Produkcja miesięczna [kWh]
I156,564,85
II472,1813,69
III732,4722,71
IV976,4429,29
V930,9731,47
VI1080,4432,41
VII970,1130,07
VIII1014,8431,56
IX892,6726,78
X559,1417,33
XI236,897,11
XII170,545,29
Razem8193,25249,85
A. W czerwcu.
B. W maju.
C. W lipcu.
D. W sierpniu.
Czerwiec jest miesiącem, w którym ogniwa fotowoltaiczne AP 500 osiągnęły najwyższą produkcję energii elektrycznej, wynoszącą 32,41 kWh. Taki wynik można przypisać zazwyczaj korzystnym warunkom atmosferycznym, które sprzyjają efektywności systemów fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że latem dni są dłuższe, co pozwala na wydobycie większej ilości energii ze słońca. W praktyce, analiza danych dotyczących produkcji energii w różnych miesiącach jest kluczowym elementem w ocenie wydajności instalacji fotowoltaicznych. Umożliwia ona identyfikację sezonowych wzorców, które mogą być przydatne w planowaniu zarówno inwestycji, jak i serwisowania systemów. Ponadto, zrozumienie, które miesiące przynoszą największe zyski, pozwala na lepsze zarządzanie oczekiwaniami finansowymi i optymalizację użytkowania energii. W kontekście standardów branżowych, ważne jest, aby regularnie monitorować i analizować dane produkcyjne, co przyczynia się do osiągania efektywności energetycznej zgodnie z najlepszymi praktykami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Pytanie 12

Czynności przedstawione w instrukcji dotyczą konserwacji

Instrukcja konserwacji
Co sześć miesięcy należy sprawdzać czy złącza elektryczne i mechaniczne są czyste, bezpieczne i nieuszkodzone.
Należy sprawdzać czy elementy montażowe, śruby i elementy uziemienia są zabezpieczone i czy nie występuje na nich korozja.
Należy sprawdzać czy powierzchnie czynne nie są przysłonięte przez roślinność lub niechciane przeszkody.
Nie należy dotykać części przewodów i złączy, które są pod napięciem.
A. pompy ciepła z dolnym zasilaniem.
B. wymiennika ciepła.
C. kotła na biomasę.
D. paneli fotowoltaicznych.
Czynności konserwacyjne związane z panelami fotowoltaicznymi są kluczowe dla zapewnienia ich efektywności oraz długotrwałej żywotności. Właściwa konserwacja obejmuje regularne sprawdzanie złączy elektrycznych, co jest niezbędne, aby uniknąć problemów z przewodnictwem i potencjalnymi awariami. Ponadto, czyszczenie powierzchni paneli jest istotne, ponieważ zanieczyszczenia, takie jak kurz czy liście, mogą znacząco obniżać wydajność systemu. Zabezpieczenie elementów montażowych przed korozją zapewnia stabilność konstrukcji i minimalizuje ryzyko uszkodzeń spowodowanych warunkami atmosferycznymi. Warto pamiętać o tym, aby unikać dotykania części pod napięciem, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa podczas prac konserwacyjnych. Przykładowo, przestrzeganie zasad BHP oraz stosowanie się do norm takich jak PN-EN 62446 dotyczących systemów fotowoltaicznych są istotnymi elementami w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania instalacji.

Pytanie 13

Aby sprawdzić ciągłość połączeń elektrycznych w systemie fotowoltaicznym, należy przeprowadzić pomiar

A. napięcia, zakres pomiarowy 50 V
B. rezystancji, zakres pomiarowy 100 Ω
C. rezystancji, zakres pomiarowy 100 kΩ
D. prądu, zakres pomiarowy 5 A
Tak, dobrze wybrałeś! Pomiar rezystancji z zakresem 100 Ω to rzeczywiście kluczowa rzecz w instalacjach fotowoltaicznych. Jeżeli połączenia elektryczne mają zbyt dużą rezystancję, może to prowadzić do różnych problemów, jak np. straty energii czy nawet uszkodzenia sprzętu. Z mojego doświadczenia wynika, że warto zawsze robić te pomiary, żeby mieć pewność, że wszystko działa tak jak powinno. Powiedzmy, jeśli izolacja jest uszkodzona albo jest korozja, to rezystancja może naprawdę mocno skoczyć, co potrafi negatywnie wpłynąć na wydajność systemu. Podczas analizowania tych wyników, można zdiagnozować różne problemy, np. luźne złącza czy uziemienie, co jest mega ważne dla długoterminowego działania instalacji.

Pytanie 14

Jakie mogą być powody wystąpienia na falowniku kodu błędu wskazującego na zwarcie doziemne podczas uruchamiania systemu fotowoltaicznego?

A. Uszkodzenie izolacji kabla w obwodzie AC
B. Uszkodzenie izolacji kabla w obwodzie DC
C. Niedostosowanie prądowe modułów
D. Całkowite wyczerpanie akumulatora
Uszkodzenie izolacji przewodu w obwodzie DC to naprawdę istotny problem, gdy chodzi o instalacje fotowoltaiczne. Ten obwód łączy panele z falownikiem, więc jakiekolwiek uszkodzenia mogą być groźne. Przewody muszą być solidnie zabezpieczone przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz wpływem pogody. W przeciwnym razie może dojść do zwarcia doziemnego, co nie jest dobrym scenariuszem. Jak izolacja jest uszkodzona, prąd może przepływać do ziemi i to prowadzi do błędów na falowniku. Dlatego regularne przeglądy wizualne tych przewodów to co najmniej podstawowe, a używanie materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i zgodnych z normami, na przykład IEC 61215, jest super ważne. W praktyce lepiej korzystać z przewodów, które spełniają normy, jak H1Z2Z2-K, bo to znacznie zmniejsza ryzyko różnych problemów.

Pytanie 15

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 16

Jakie jest napięcie łańcucha modułów (stringu) po jego odłączeniu od falownika?

A. sumie napięć wszystkich modułów
B. napięciu pojedynczego modułu
C. nieskończoności
D. zero
Przy analizie poszczególnych niepoprawnych odpowiedzi można zauważyć, że wybór napięcia jednego modułu sugeruje zrozumienie jedynie częściowego działania systemu. Napięcie pojedynczego modułu jest istotne, lecz nie oddaje rzeczywistej charakterystyki całego stringu. W przypadku pełnego zrozumienia, należy pamiętać, że w instalacji szeregowej, napięcia modułów łączą się, co skutkuje sumarycznym napięciem końcowym. Stwierdzenie, że napięcie wynosi nieskończoność, wskazuje na brak zrozumienia podstawowych zasad obwodów elektrycznych; w rzeczywistości napięcie nie może być nieskończone, gdyż każdy moduł ma swoje ograniczenia. Z kolei zerowe napięcie budzi wątpliwości, ponieważ odłączenie od falownika nie oznacza braku napięcia w stringu. W rzeczywistości napięcie w łańcuchu może być obecne, nawet gdy nie jest podłączone do falownika. Takie błędne myślenie może wynikać z niepełnego zrozumienia działania systemów PV oraz obliczeń elektrotechnicznych. Właściwe zrozumienie zasad działania systemów fotowoltaicznych, w tym napięcia w stringu, jest kluczowe dla efektywnego projektowania i eksploatacji instalacji.

Pytanie 17

Aby podnieść gęstość promieniowania słonecznego w kolektorach skupiających, stosuje się

A. soczewki.
B. absorber z miedzi.
C. rurki typu heat-pipe.
D. szklane rurki dwuścienne.
Miedziany absorber jest kluczowym elementem w budowie kolektorów słonecznych, ale jego rola nie polega na zwiększaniu gęstości promieniowania słonecznego, lecz na efektywnym pochłanianiu energii cieplnej. Choć miedź ma doskonałe właściwości przewodzące ciepło, nie skupia ona promieni słonecznych, co jest istotą zwiększania gęstości energii w kolektorach. Rurki heat-pipe są innowacyjnym rozwiązaniem w zakresie transportu energii cieplnej, jednak ich zastosowanie koncentruje się na poprawie efektywności wymiany ciepła, a nie na skupianiu promieniowania. Z kolei dwuścienne rurki szklane służą głównie jako elementy ochronne i izolacyjne dla absorberów, ale znowu nie wpływają na gęstość promieniowania słonecznego. Wybór niewłaściwych elementów do systemu kolektorów słonecznych może prowadzić do nieefektywności, a także pomyłek w ich działaniu. Typowe błędy myślowe to utożsamianie różnych komponentów jako mających tę samą funkcję, co może prowadzić do błędnych decyzji projektowych oraz obniżenia wydajności całego systemu. Wiedza na temat właściwego doboru elementów jest kluczowa dla efektywnego projektowania kolektorów słonecznych.

Pytanie 18

Do pełnego systemu fotowoltaicznego, który produkuje energię elektryczną z wykorzystaniem energii słonecznej, zaliczają się:

A. panele fotowoltaiczne, inwerter sieciowy, konstrukcja montażowa na dach, konektor
B. kolektor płaski, zasobnik dwuwężownicowy, grupa hydrauliczna, naczynie przeponowe
C. powietrzna pompa, elektroniczny mikroprocesorowy system sterujący, elektroniczna pompa wody, zestaw montażowy zawierający kable, rury, zawiesia
D. panele fotowoltaiczne, falownik, konstrukcja montażowa na dach, konektor, przewód solarny, naczynie przeponowe
W pierwszej odpowiedzi wskazane elementy, takie jak kolektor płaski i zasobnik dwuwężownicowy, są typowe dla systemów solarnych służących do podgrzewania wody, a nie do produkcji energii elektrycznej. Kolektory płaskie wykorzystują promieniowanie słoneczne do podgrzewania cieczy, co jest całkowicie innym procesem niż produkcja prądu elektrycznego. Zastosowanie tych komponentów w kontekście systemu fotowoltaicznego pokazuje brak zrozumienia różnicy pomiędzy technologiami solarnymi. W kolejnej odpowiedzi zawarto odpowiednie elementy, jednak dodanie naczynia przeponowego, które jest stosowane w systemach grzewczych, wprowadza zamieszanie. Naczynie to ma na celu utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w systemach cyrkulacyjnych, a nie w instalacjach fotowoltaicznych. Ostatnia propozycja z powietrzną pompą i systemem sterującym jest także nieadekwatna, ponieważ pompy ciepła działają na zupełnie innych zasadach i nie są integralną częścią systemów fotowoltaicznych. Typowe błędy, które prowadzą do takich nieporozumień, to mylenie technologii odnawialnych oraz nieznajomość ich zastosowań. Rozróżnienie między systemami produkcji energii elektrycznej i cieplnej jest kluczowe dla zrozumienia, jakie komponenty są niezbędne w danym kontekście, a także dla efektywnego projektowania instalacji, które będą spełniać oczekiwania użytkowników.

Pytanie 19

Które z wymienionych typów ogniw fotowoltaicznych wyróżnia się najwyższą sprawnością?

A. CdTe
B. Monokrystaliczne
C. Polikrystaliczne
D. a-Si
Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne rzeczywiście charakteryzują się najwyższą sprawnością w porównaniu do innych typów ogniw. Ich struktura krystaliczna, składająca się z jednego, ciągłego kryształu krzemu, umożliwia lepsze przewodzenie prądu, co bezpośrednio przekłada się na większą efektywność konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Monokrystaliczne ogniwa są w stanie osiągać sprawności rzędu 20-25%, co czyni je najbardziej popularnym wyborem w instalacjach fotowoltaicznych, szczególnie tam, gdzie przestrzeń na panele jest ograniczona. W praktyce, zastosowanie ogniw monokrystalicznych znajduje się w wielu projektach, od domów jednorodzinnych po duże farmy słoneczne, co wskazuje na ich uniwersalność i efektywność. Dodatkowo, z uwagi na ich trwałość, która może wynosić ponad 25 lat, inwestycja w te ogniwa zapewnia długoterminowe korzyści oraz zwrot kosztów. W branży energii odnawialnej monokrystaliczne ogniwa są często rekomendowane jako optymalne rozwiązanie, co potwierdzają standardy jakościowe i certyfikaty produkcyjne.

Pytanie 20

Z informacji zawartych w dokumentacji wynika, że roczne wydatki na energię elektryczną w obiekcie użyteczności publicznej wynoszą 6000 zł. Inwestor postanowił zamontować na dachu budynku system paneli fotowoltaicznych, aby obniżyć te wydatki. Dzięki temu koszty zużycia energii elektrycznej będą niższe o 75%. Jaką kwotę będzie płacił za energię elektryczną po przeprowadzeniu tej inwestycji?

A. 1500 zł
B. 5925 zł
C. 4500 zł
D. 5975 zł
Niepoprawne odpowiedzi wynikają z nieprawidłowego zrozumienia zasad obliczania kosztów energii elektrycznej po wprowadzeniu systemu fotowoltaicznego. Wiele osób może błędnie interpretować, że zmniejszenie rachunków o 75% oznacza, że nowe wydatki wyniosą 5925 zł, 4500 zł czy 5975 zł. To podejście jest mylące, ponieważ nie uwzględnia zasady procentowego zmniejszenia wydatków. Zamiast tego, aby obliczyć nową wysokość rachunków, należy skupić się na tym, ile wynosi pozostała część kosztów po redukcji. Po zmniejszeniu o 75% zostaje 25%, co należy pomnożyć przez pierwotną kwotę 6000 zł. Zatem poprawne wyliczenie prowadzi do 1500 zł, a nie do żadnej z wymienionych błędnych kwot. Kluczowym błędem myślowym jest pomylenie wartości całkowitych z wartościami procentowymi. Warto pamiętać, że przy podejmowaniu decyzji o inwestycjach w odnawialne źródła energii, jak panele fotowoltaiczne, istotne jest zrozumienie całkowitych kosztów oraz korzyści, jakie mogą przynieść. W przeciwnym razie, podejmowane decyzje mogą być oparte na niekompletnych lub błędnych informacjach, co prowadzi do nieefektywnego zarządzania budżetem i zasobami energetycznymi.

Pytanie 21

Określ na podstawie załączonej mapy, w którym z miast są najkorzystniejsze warunki do lokalizacji elektrowni fotowoltaicznych?

Ilustracja do pytania
A. W Zielonej Górze.
B. W Łodzi.
C. W Lublinie.
D. W Katowicach.
Lublin jest najkorzystniejszym miejscem do lokalizacji elektrowni fotowoltaicznych wśród wymienionych miast z uwagi na najwyższe nasłonecznienie, jakie osiąga w skali roku, wynoszące 1048 kWh/m². Wybór lokalizacji dla elektrowni fotowoltaicznych powinien opierać się na danych o promieniowaniu słonecznym, które są kluczowe dla efektywności systemu. Wysokie wartości promieniowania w Lublinie oznaczają, że ogniwa fotowoltaiczne będą mogły generować większą ilość energii, co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji. W praktyce, dla inwestorów oznacza to lepsze warunki finansowe oraz mniejsze koszty eksploatacji. Przeprowadzając analizę lokalizacji, warto również zwrócić uwagę na inne czynniki, takie jak dostępność terenu, bliskość do sieci energetycznej oraz regulacje prawne dotyczące budowy instalacji OZE. Zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, przed podjęciem decyzji o lokalizacji, należy przeprowadzić szczegółowe badania nasłonecznienia oraz symulacje produkcji energii, co pozwoli na optymalizację projektu już na etapie planowania.

Pytanie 22

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 23

Uchwyt PV bezpiecznika powinien być zamontowany na szynie DIN przy użyciu

A. nitów
B. kołków montażowych
C. zatrzasków
D. śrub
Montaż uchwytów PV bezpieczników na szynie DIN za pomocą nitów jest nieodpowiedni ze względu na brak możliwości łatwego demontażu. Nity tworzą trwałe połączenie, co w przypadku konieczności konserwacji lub wymiany elementów może prowadzić do znacznych trudności. W środowisku przemysłowym, gdzie elastyczność i adaptacja są kluczowe, takie podejście może prowadzić do nieefektywności i zwiększenia kosztów. Podobnie, użycie kołków montażowych nie jest zalecane, ponieważ również wymagają one precyzyjnego wiercenia otworów oraz dodatkowego sprzętu, co może zwiększać czas montażu i ryzyko błędów. Śruby, z drugiej strony, mogą oferować stabilność, ale ich montaż jest bardziej czasochłonny i wymaga regularnego sprawdzania dokręcenia, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do problemów z utrzymaniem odpowiedniego połączenia. Wiele osób może myśleć, że bardziej skomplikowane metody montażu są bardziej niezawodne, jednak w praktyce to prostota i efektywność są kluczowe w nowoczesnych instalacjach elektroenergetycznych. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie metody zgodnie z zaleceniami producentów i normami branżowymi, aby zapewnić efektywność oraz bezpieczeństwo systemu.

Pytanie 24

Podczas szeregowego łączenia paneli fotowoltaicznych należy uwzględnić

A. częstotliwość prądu w instalacji elektrycznej
B. moc akumulatora
C. zakres napięcia regulatora ładowania
D. napięcie w instalacji elektrycznej
Zakres napięcia regulatora ładowania jest kluczowym elementem przy łączeniu szeregowo paneli fotowoltaicznych. Jest to istotne, ponieważ napięcie wyjściowe, które uzyskujemy z połączonych paneli, musi mieścić się w granicach, które regulator jest w stanie przyjąć. Przykładowo, jeśli połączymy kilka paneli o napięciu 36V każdy, to w połączeniu szeregowym otrzymamy napięcie na poziomie 108V. Regulator ładowania, który obsługuje akumulator, musi być przystosowany do obsługi tego napięcia, aby efektywnie zarządzać procesem ładowania. Zbyt wysokie napięcie może uszkodzić regulator, a w konsekwencji doprowadzić do niewłaściwego ładowania akumulatorów. W branży stosuje się standardy, takie jak IEC 61215, które określają testy jakości paneli, a odpowiedni dobór regulatora zgodnie z napięciem wyjściowym paneli jest kluczowy dla zapewnienia długotrwałej i niezawodnej pracy systemu. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na dobór regulatora z odpowiednią funkcjonalnością, taką jak MPPT, który maksymalizuje wydajność ładowania w zmiennych warunkach nasłonecznienia.

Pytanie 25

Montaż stelaża pod panel fotowoltaiczny na betonowej nawierzchni wykonuje się przy pomocy młota udarowo-obrotowego z wiertłami oraz

A. klucza płaskiego i nastawnego
B. zgrzewarki punktowej
C. spawarki elektrycznej
D. zaciskarki do profili metalowych
Klucz płaski i nastawny to podstawowe narzędzia, które są niezbędne przy montażu stelaża pod panele fotowoltaiczne na betonowej powierzchni. Użycie klucza płaskiego pozwala na skuteczne dokręcanie nakrętek i śrub, co jest kluczowe dla zapewnienia stabilności stelaża. Klucz nastawny, z kolei, umożliwia łatwe dopasowanie do różnych rozmiarów elementów złącznych, co pozwala na szybszą i bardziej efektywną pracę. W praktyce, podczas montażu stelaża, po wcześniejszym wywierceniu otworów w betonie za pomocą młota udarowo-obrotowego, klucz płaski i nastawny są używane do mocowania konstrukcji, co zapewnia odpowiednią trwałość i bezpieczeństwo całego systemu. Warto zaznaczyć, że zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, wszystkie elementy nośne powinny być regularnie kontrolowane pod kątem ich stanu, a także, w miarę możliwości, stosowane powinny być odpowiednie smary, co zwiększa żywotność połączeń.

Pytanie 26

Jaki materiał jest najczęściej używany do wytwarzania ogniw fotowoltaicznych?

A. Aluminium
B. Krzem
C. Miedź
D. Stal
Wybór materiałów, takich jak aluminium, miedź czy stal, do produkcji fotoogniw jest nieadekwatny ze względu na ich podstawowe właściwości fizyczne i chemiczne. Aluminium, mimo że jest lekkie i ma dobrą odporność na korozję, nie ma właściwości półprzewodnikowych, które są kluczowe dla procesu konwersji energii słonecznej w energię elektryczną. Z tego powodu nie może pełnić roli aktywnego elementu w ogniwie słonecznym. Miedź, chociaż jest dobrym przewodnikiem elektryczności, również nie może być podstawowym materiałem do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Jej zastosowanie ogranicza się do wytwarzania połączeń i przewodów elektrycznych w systemach solarnych, a nie do samego procesu konwersji energii. Stal, z drugiej strony, jest materiałem konstrukcyjnym, używanym do budowy sztywnych ram dla paneli, ale znowu nie posiada zdolności do konwersji energii słonecznej na energię elektryczną. Zrozumienie, dlaczego krzem jest preferowany, wymaga znajomości podstawowych zasad działania ogniw fotowoltaicznych oraz właściwości materiałów. Wybór niewłaściwego materiału do produkcji ogniw słonecznych nie tylko obniża ich wydajność, ale również może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania energii oraz wyższych kosztów produkcji. Dlatego kluczowe jest, aby inwestorzy i inżynierowie w branży odnawialnych źródeł energii kierowali się standardami oraz sprawdzonymi rozwiązaniami technologicznymi, aby maksymalizować efektywność i opłacalność instalacji solarnych.

Pytanie 27

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 28

Jaka jest sprawność ogniwa fotowoltaicznego z krzemu monokrystalicznego, które jest produkowane masowo?

A. 5 do 9%
B. 27 do 32%
C. 23 do 27%
D. 14 do 17%
Wartości sprawności ogniw fotowoltaicznych z krzemu monokrystalicznego, które wskazują na zakresy 27 do 32% lub 23 do 27%, są w rzeczywistości nierealistyczne w kontekście masowej produkcji. Tego rodzaju efektywność jest osiągalna jedynie w warunkach laboratoryjnych, gdzie ogniwa mogą być optymalizowane w sposób, który nie jest praktycznie możliwy w standardowych procesach produkcyjnych. Z kolei przedziały 5 do 9% oraz 14 do 17% nie uwzględniają rzeczywistych osiągnięć technologicznych w produkcji ogniw. Ogniwa o sprawności 5 do 9% są typowe dla technologii amorficznego krzemu, które charakteryzują się znacznie niższą efektywnością i są stosowane w specyficznych zastosowaniach, takich jak zasilanie małych urządzeń elektronicznych. Pomijając często stosowane normy branżowe oraz rzeczywiste wyniki naniesione w badaniach naukowych, takie rozumowanie prowadzi do błędnych wniosków. Aby prawidłowo ocenić efektywność ogniw, kluczowe jest zrozumienie różnic pomiędzy różnymi typami ogniw, ich strukturą oraz zastosowaniem. Błąd w postrzeganiu sprawności ogniw fotowoltaicznych często wynika z nieznajomości technologii oraz innowacji, które w ostatnich latach znacząco wpłynęły na rozwój branży energii odnawialnej. W rzeczywistości, standardowe ogniwa krzemowe, zwłaszcza monokrystaliczne, osiągają sprawność w przedziale do 20% w zastosowaniach komercyjnych, a osiągające więcej niż 20% efektywności należy traktować jako wyjątek, często związany z bardzo zaawansowanymi technologiami produkcji oraz wysokimi kosztami.

Pytanie 29

Głównym celem instalacji fotowoltaicznej typu on-grid jest produkcja energii elektrycznej

A. na potrzeby własne oraz do sieci elektrycznej
B. wyłącznie na potrzeby własne, bez podłączenia do sieci
C. do przechowywania w akumulatorach
D. w lokalizacjach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznych
Odpowiedzi takie jak ograniczenie się do zasilania wyłącznie własnych potrzeb bez połączenia z siecią czy do magazynowania energii w akumulatorach nie oddają rzeczywistości dotyczącej instalacji on-grid. Główną zaletą rozwiązań typu on-grid jest ich zdolność do interakcji z ogólną siecią energetyczną, co pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej oraz wykorzystanie nadwyżek energii słonecznej. Instalacje, które są jedynie samowystarczalne, bez połączenia z siecią, nie mogą korzystać z korzyści ekonomicznych związanych z sprzedażą energii. Alternatywne podejście, takie jak magazynowanie energii w akumulatorach, może być stosowane w systemach hybrydowych, ale nie definiuje charakterystyki instalacji on-grid, której celem jest współpraca z siecią. Dodatkowo, mylenie instalacji on-grid z systemami działającymi w miejscach niedostępnych dla sieci elektrycznych, jest błędne, gdyż te ostatnie dotyczą systemów off-grid, które są projektowane do samodzielnej produkcji i wykorzystania energii w izolowanych lokalizacjach. Kluczowym błędem jest niezrozumienie, że instalacje on-grid są kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju, wspierającym zarówno produkcję energii odnawialnej, jak i stabilność sieci elektrycznej. Właściwe zrozumienie funkcji instalacji on-grid jest istotne dla efektywnego korzystania z odnawialnych źródeł energii oraz realizacji zasad zrównoważonego rozwoju w energetyce.

Pytanie 30

Na podstawie fragmentu katalogu producenta regulatora ładowania dobierz zabezpieczenie do regulatora Solarix PRS 2020.

Regulator ładowania STECA Solarix PRSPRS 1010PRS 1515PRS 2020PRS 3030
Parametry operacyjne
Napięcie systemu12V (24V)
Zużycie własne< 4 mA
Strona wejściowa DC
Maksymalne napięcie obwodu otwartego Uoc paneli< 47 V
Maksymalny prąd wejściowy (Imax)10 A15 A20 A30 A
Strona wyjściowa DC
Napięcie akumulatorów9V ... 17 V (17,1 V ... 34 V)
Maksymalny prąd obciążenia10 A15 A20 A30 A
Zakończenie ładowania13,9 V (27,8 V)
Ładowanie boost14,4 V (28,8 V)
Ładowanie wyrównawcze14,7 V (29,4 V)
Załączenie po rozłączeniu (LVR)12,4 V ... 12,7 V (24,8 V ... 25,4 V)
Rozłączenie akumulatora (LVD)11,2 V ... 11,6 V (22,4 V ... 23,2 V))
Warunki pracy
Temperatura otoczenia-25°C ÷ +50°C
Montaż i podłączenie
Terminal16 mm2 / 25 mm2 - AWG 6 / 4
OchronaIP 32
Wymiary (D x W x G)187 x 96 x 45 mm
Masa345 g
A. 10 A
B. 15 A
C. 30 A
D. 20 A
Wybranie zabezpieczenia o wartości 20 A dla regulatora ładowania Solarix PRS 2020 jest prawidłowe, ponieważ maksymalny prąd wejściowy (I_max) zgodnie z informacjami zawartymi w katalogu producenta wynosi właśnie 20 A. Dobrze dobrane zabezpieczenie jest kluczowe dla efektywnej pracy systemu fotowoltaicznego, ponieważ chroni zarówno regulator, jak i akumulatory przed nadmiernym prądem, który mógłby prowadzić do ich uszkodzenia lub skrócenia żywotności. W praktyce, zabezpieczenie powinno być dostosowane do maksymalnych parametrów urządzenia, aby zapewnić optymalne działanie. W branży fotowoltaicznej zaleca się stosowanie zabezpieczeń o wartości nieprzekraczającej maksymalnego prądu wejściowego, co zmniejsza ryzyko przeciążenia. Przy doborze zabezpieczeń niezbędne jest również uwzględnienie warunków pracy oraz specyfiki instalacji, co jest istotnym elementem w zgodności z normami bezpieczeństwa. Warto także pamiętać, że właściwe zabezpieczenie wpływa na stabilność oraz wydajność całego systemu, co jest kluczowe dla inwestycji w odnawialne źródła energii.

Pytanie 31

Podstawą do stworzenia kosztorysu szczegółowego dla instalacji odgromowej paneli fotowoltaicznych są

A. katalogi producentów materiałów
B. cenniki jednostkowe
C. katalogi nakładów rzeczowych
D. harmonogramy prac
Katalogi nakładów rzeczowych są kluczowym źródłem informacji przy opracowywaniu kosztorysu szczegółowego instalacji odgromowej ogniw fotowoltaicznych, ponieważ zawierają szczegółowe dane dotyczące kosztów materiałów oraz robocizny związanych z poszczególnymi etapami realizacji projektu. Te katalogi dostarczają nie tylko jednostkowych kosztów, ale także informacji o normach zużycia materiałów, co pozwala na precyzyjne wyliczenie całkowitych wydatków. Przykładowo, w przypadku instalacji odgromowej, katalogi te mogą zawierać dane na temat ilości potrzebnych przewodów odgromowych, elementów montażowych oraz wskazania dotyczące robocizny. W praktyce, korzystając z katalogów nakładów rzeczowych, projektanci i kosztorysanci mogą dostosować swoje obliczenia do specyfiki danego projektu, co jest zgodne z dobrymi praktykami branżowymi, gdzie precyzyjność kosztorysów ma kluczowe znaczenie dla efektywności finansowej całego przedsięwzięcia. Warto również zaznaczyć, że takie podejście wspiera transparentność w kosztach oraz umożliwia ich porównywalność z innymi projektami, co jest istotne w kontekście przetargów i negocjacji finansowych.

Pytanie 32

Schemat instalacji PV przedstawia system

Ilustracja do pytania
A. hybrydowy.
B. on-grid.
C. off-grid.
D. autonomiczny.
Wybór odpowiedzi off-grid, autonomiczny lub hybrydowy wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące podstawowych różnic między tymi systemami a systemem on-grid. Systemy off-grid są całkowicie niezależne od sieci energetycznej, co oznacza, że wytwarzają, przechowują i wykorzystują energię w sposób autonomiczny, zazwyczaj przy użyciu akumulatorów do magazynowania energii. Taki model, choć oferuje niezależność, wiąże się z wyższymi kosztami instalacji oraz koniecznością odpowiedniego zarządzania produkcją i magazynowaniem energii, co może być wyzwaniem. Odpowiedź autonomiczny również sugeruje brak zrozumienia, ponieważ termin ten odnosi się do systemów, które funkcjonują niezależnie, a nie w połączeniu z siecią. Systemy hybrydowe łączą elementy zarówno systemu on-grid, jak i off-grid, co sprawia, że mogą być bardziej skomplikowane pod względem instalacji i zarządzania. Wybierając te odpowiedzi, można dojść do mylnego wniosku, że niezależne systemy są bardziej efektywne, podczas gdy w rzeczywistości systemy on-grid często oferują większe korzyści ekonomiczne, zwłaszcza w obszarach z dobrą infrastrukturą energetyczną. Kluczowym błędem jest zatem mylenie systemów niezależnych z systemami podłączonymi do sieci oraz braku zrozumienia, jak działają mechanizmy wymiany energii w systemach on-grid.

Pytanie 33

Jakim symbolem oznaczane są złączki fotowoltaiczne?

A. IP54
B. PV3
C. MC4
D. ZF1
Złączki fotowoltaiczne typu MC4 są powszechnie stosowane w instalacjach systemów energii odnawialnej, szczególnie w panelach słonecznych. Symbol MC4 oznacza 'Multi-Contact 4 mm', co odnosi się do konstrukcji złączki, która jest zaprojektowana do bezpiecznego i niezawodnego połączenia przewodów o średnicy 4 mm. Złącza te charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, co czyni je idealnym wyborem do zastosowań zewnętrznych, takich jak instalacje na dachach. Dzięki swojej budowie, złączki MC4 zapewniają wyjątkową szczelność i są w stanie wytrzymać wysokie napięcia oraz prądy, co jest kluczowe w systemach PV. Przykładowo, podczas montażu instalacji fotowoltaicznej, złącza te umożliwiają prostą i szybką konfigurację układów szeregowych oraz równoległych paneli, co znacząco przyspiesza czas pracy. Standardy branżowe, takie jak IEC 62852, dotyczące złączy w systemach fotowoltaicznych, podkreślają znaczenie MC4 jako normy dla efektywności i bezpieczeństwa. W praktyce, stosowanie złączek MC4 w instalacjach solarnych nie tylko maksymalizuje efektywność energetyczną, ale także zapewnia długoterminową niezawodność systemu.

Pytanie 34

Montaż paneli słonecznych na płaskim dachu został zrealizowany przez jednego instalatora oraz dwóch asystentów. Wartość stawki instalatora wynosi 50,00 zł za każdą godzinę pracy, a stawka asystenta to 20,00 zł. Jaką łączną wartość robocizny można oszacować, jeśli całkowity czas pracy wynosi 8 godzin?

A. 90,00 zł
B. 960,00 zł
C. 720,00 zł
D. 560,00 zł
W przypadku wskazania nieprawidłowej wartości kosztorysowej, warto zrozumieć, jakie błędne założenia mogły prowadzić do takiego wniosku. Wiele osób może pominąć kluczowy element, jakim jest różnica w stawkach roboczych pomiędzy instalatorem a pomocnikami. Wybierając odpowiedź 560,00 zł, można zakładać, że osoba obliczyła jedynie koszty pracy pomocników, co jest dużym uproszczeniem. Koszt samej pracy pomocników wyniósłby 320,00 zł, co nie jest zgodne z całościowym podejściem do wyceny robocizny. Z kolei wybór 90,00 zł może wynikać z mylnego obliczenia, bazującego na niepełnym zestawieniu stawek lub liczby pracowników. Inna możliwość to błędne mnożenie stawki godzinowej przez liczbę godzin bez uwzględnienia faktu, że dwóch pomocników pracowało równocześnie. W przypadku wyboru wartości 960,00 zł można zauważyć, że osoba ta mogła pomylić się w obliczeniach, doliczając za dużo godzin lub stawkę dla każdego z pracowników. Kluczowe jest zrozumienie, że dokładna wycena robocizny wymaga analizy wszystkich elementów składających się na koszt, w tym różnicy w stawkach oraz liczby pracowników zaangażowanych w dany projekt. Przy obliczaniu kosztów robocizny należy kierować się zasadą dokładności, co pozwala na uniknięcie nieporozumień i błędów w przyszłych projektach.

Pytanie 35

Do łączenia paneli PV ze sobą w różne konfiguracje należy stosować złączki przedstawione na rysunku

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Złączki MC4, które są przedstawione w odpowiedzi D, są powszechnie stosowane w instalacjach systemów fotowoltaicznych. Dzięki ich specyfikacji, złączki te są zaprojektowane do zapewnienia bezpiecznego połączenia elektrycznego oraz odporności na trudne warunki atmosferyczne, co czyni je idealnym wyborem w aplikacjach PV. Złączki MC4 charakteryzują się prostą konstrukcją oraz możliwością szybkiego i łatwego montażu, co pozwala na oszczędność czasu przy instalacji oraz konserwacji systemów. W praktyce, użycie złączek MC4 pozwala na elastyczne konfigurowanie paneli słonecznych, umożliwiając ich szeregowe i równoległe łączenie, co jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnego napięcia i wydajności instalacji. Stosowanie złączek MC4 jest zgodne z międzynarodowymi standardami, co dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo i niezawodność systemów PV.

Pytanie 36

Koszt materiałów do instalacji paneli słonecznych w domu jednorodzinnym wynosi 9 000 zł. Aby zamontować system na płaskim dachu, potrzeba 16 godzin pracy dwóch wykwalifikowanych pracowników, których stawka za godzinę wynosi 25,00 zł. Firma instalacyjna dolicza narzut na materiały w wysokości 20%. Jaki jest łączny koszt zamontowania systemu solarnego?

A. 12 600 zł
B. 10 800 zł
C. 9 800 zł
D. 11 600 zł
W przypadku błędnych odpowiedzi, najczęściej pojawiają się nieporozumienia związane z obliczeniami kosztów materiałów oraz pracy. Często myli się pojęcie narzutu, który w tym przypadku wynosi 20%. Niektóre osoby mogą pomylić obliczenia i przyjąć, że narzut jest obliczany od całkowitych kosztów, a nie tylko od kosztów materiałów, co prowadzi do zawyżenia tych wydatków. Kolejnym typowym błędem jest nieuwzględnienie kosztu pracy w całkowitym rachunku. Pracownicy są kluczowym elementem kosztów montażu, a ich wynagrodzenie należy brać pod uwagę w całkowitym koszcie instalacji. Inny problem to zbyt niski lub zbyt wysoki koszt roboczogodziny, co może wynikać z nieaktualnych stawek rynkowych w branży. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do obliczeń zaktualizować informacje dotyczące stawek wynagrodzeń i narzutów w firmach instalacyjnych. Aby uniknąć tych pułapek, warto korzystać z dokładnych danych oraz standardów branżowych, które zalecają dokładne kalkulacje wycen w oparciu o rzeczywiste koszty materiałów i wynagrodzeń.

Pytanie 37

W skład systemu solarnego przeznaczonego do produkcji ciepłej wody użytkowej z zastosowaniem energii słonecznej wchodzą:

A. kolektor rurowy, falownik, konstrukcja montażowa na dach, konektor, przewód solarny, naczynie przeponowe
B. kolektor płaski, pompa solarna, stacja solarna z grupą pompową, mikroprocesorowy system sterowania systemem solarnym, naczynie przeponowe, zestaw przyłączeniowy hydrauliczny, zestaw montażowy, zasobnik
C. kolektor próżniowy, inwerter sieciowy, konstrukcja montażowa na dach, konektor, przewód solarny
D. kolektor fotowoltaiczny, elektroniczny mikroprocesorowy system sterujący, elektroniczna pompa wody, zestaw montażowy zawierający kable, rury, zawiesia
Wybór kolektora płaskiego, pompy solarnej, stacji solarnej z grupą pompową, mikroprocesorowego systemu sterowania systemem solarnym, naczynia przeponowego, zestawu przyłączeniowego hydraulicznego, zestawu montażowego oraz zasobnika jako elementów systemu solarnego do wytwarzania ciepłej wody użytkowej jest trafny. Kolektor płaski skutecznie absorbuje promieniowanie słoneczne, przekształcając je w ciepło, które następnie przekazywane jest do czynnika roboczego, zazwyczaj wody, krążącego w układzie. Pompa solarna jest kluczowym komponentem, który umożliwia cyrkulację tego czynnika, a stacja solarna z grupą pompową integruje wszystkie te elementy, zapewniając efektywne przekazywanie ciepła. Mikroprocesorowy system sterowania pozwala na optymalne zarządzanie pracą systemu, co przekłada się na oszczędności energii oraz zwiększenie efektywności. Naczynie przeponowe zabezpiecza system przed nadciśnieniem, a zestaw przyłączeniowy hydrauliczny oraz montażowy zapewniają prawidłowe połączenia i stabilność całej instalacji. Taki zestaw komponentów spełnia standardy jakości i efektywności, gwarantując trwałość i niezawodność w długoterminowym użytkowaniu.

Pytanie 38

Zestaw paneli fotowoltaicznych składa się z dwóch paneli fotowoltaicznych, regulatora ładowania oraz dwóch akumulatorów 12 V każdy. Aby zasilać tym zestawem urządzenia o napięciu znamionowym 12 V DC, należy podłączyć

A. panele szeregowo
B. akumulatory równolegle
C. akumulatory szeregowo
D. panele równolegle
Wybór połączenia akumulatorów szeregowo prowadzi do zwiększenia napięcia systemu do 24 V, co jest nieodpowiednie dla zasilania urządzeń zaprojektowanych do pracy z napięciem 12 V. Z tego powodu, takie połączenie może prowadzić do uszkodzenia podłączonych urządzeń, które nie są przystosowane do pracy z wyższym napięciem. Połączenie akumulatorów szeregowo jest powszechnie mylone z równoległym, ponieważ wiele osób nie dostrzega różnicy w funkcjonalności, a koncentruje się jedynie na wyjściowym napięciu. Kolejnym błędem jest myślenie, że panele fotowoltaiczne należy łączyć równolegle, aby zwiększyć ich moc. W rzeczywistości, dla uzyskania wyższego napięcia z paneli, połączenie szeregowe jest bardziej odpowiednie. Jednakże, w kontekście tego pytania, niezrozumienie zasady działania akumulatorów prowadzi do błędnych wniosków. Każde ogniwo akumulatora ma swoje napięcie oraz pojemność i ich połączenie wymaga znajomości zasad elektryczności. Przy prawidłowym połączeniu równoległym, każdy akumulator pracuje na swoich warunkach, co zapewnia równomierne rozładowanie i ładowanie. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla projektowania efektywnych systemów zasilania opartych na energii odnawialnej.

Pytanie 39

Inwerter to urządzenie wykorzystywane w systemie

A. biogazowni
B. słonecznej grzewczej
C. fotowoltaicznej
D. pompy ciepła
Inwerter jest urządzeniem ściśle związanym z systemami przetwarzania energii, jednak jego zastosowanie w kontekście innych typów instalacji energetycznych, takich jak pompy ciepła, słoneczne systemy grzewcze czy biogazownie, jest nieprawidłowe. Pompy ciepła działają na zupełnie innej zasadzie, wykorzystując energię cieplną z otoczenia do ogrzewania lub chłodzenia budynków. W tym przypadku nie ma potrzeby przekształcania energii elektrycznej, a więc inwerter nie jest potrzebny. Podobnie, w słonecznych systemach grzewczych, które wykorzystują energię słoneczną do podgrzewania wody, stosuje się kolektory słoneczne zamiast paneli fotowoltaicznych. Tutaj również nie występuje konwersja DC na AC, co czyni zastosowanie inwertera zbędnym. Biogazownie, z drugiej strony, zajmują się produkcją energii z biomasy i również nie wymagają użycia inwerterów, gdyż procesy wytwarzania energii w tych systemach są całkowicie odmienne. Typowym błędem myślowym, który prowadzi do takich niepoprawnych wniosków, jest mylenie różnych technologii energetycznych i ich zastosowań, co może wynikać z braku zrozumienia podstawowych zasad działania poszczególnych systemów. Zrozumienie specyfiki i różnic między tymi technologiami jest kluczowe dla prawidłowego doboru urządzeń w danej instalacji.

Pytanie 40

Zestaw solarny składa się z: panelu słonecznego, kontrolera ładowania oraz dwóch akumulatorów połączonych w szereg. Napięcie nominalne każdego akumulatora wynosi 12 V. Aby użyć tego zestawu do zasilania urządzeń w jednofazowej sieci elektrycznej o napięciu 230 V, należy połączyć wyjście akumulatorów z

A. prostownikiem dwupołówkowym 230 V
B. przetwornicą 24 V DC/230 V AC
C. przetwornicą 12 V DC/230 V AC
D. instalacją w budynku o napięciu 230 V
Przetwornica 24 V DC/230 V AC to odpowiednie urządzenie do konwersji napięcia z akumulatorów na poziom wymagany do zasilania urządzeń w sieci jednofazowej. W opisanym przypadku, dwa akumulatory o napięciu 12 V połączone szeregowo tworzą system o napięciu 24 V. Przetwornica umożliwia przekształcenie tego napięcia stałego (DC) na napięcie zmienne (AC) o standardowej wartości 230 V, co jest niezbędne do zasilania większości typowych urządzeń elektrycznych. Przykładowe zastosowanie to zasilanie sprzętu AGD, oświetlenia czy elektroniki w domach, które nie są podłączone do sieci elektroenergetycznej. Dobrą praktyką jest stosowanie przetwornic o odpowiedniej mocy, co zapewnia stabilność pracy i efektywność energetyczną. Warto również zaznaczyć, że nowoczesne przetwornice często posiadają dodatkowe funkcje, takie jak monitoring stanu akumulatora, co pozwala na lepsze zarządzanie energią i wydłużenie żywotności systemu.