Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 13 maja 2026 20:08
  • Data zakończenia: 13 maja 2026 20:31

Egzamin zdany!

Wynik: 37/40 punktów (92,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na rysunku przedstawiono przekrój i widok ściany

Ilustracja do pytania
A. dwuwarstwowej.
B. szczelinowej.
C. trój warstwowej.
D. oblicowanej.
Ściana dwuwarstwowa, jak widzisz na rysunku, ma dwie ważne części: warstwę nośną i izolacyjną. Warstwa nośna to ta, która dźwiga cały ciężar, a izolacyjna, zazwyczaj z materiałów, które słabo przewodzą ciepło, dba o to, żeby w budynku było ciepło (lub chłodno). W praktyce stosowanie takich ścian jest mega istotne, bo chodzi o to, żeby energia się nie marnowała, co teraz jest ważne na etapie budowy, bo musimy przestrzegać różnych norm, jak na przykład PN-EN 12831. Zewnętrzna warstwa z siatką i tynkiem jest potrzebna, żeby chronić ścianę przed deszczem czy śniegiem, ale też po to, żeby budynek ładniej wyglądał. Ważne jest, żeby te ściany były dobrze wykonane, bo wtedy unikniemy "mostków termicznych", a to z kolei pozwoli nam zmniejszyć koszty ogrzewania i chłodzenia.

Pytanie 2

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 17 mm
B. 20 mm
C. 23 mm
D. 22 mm
Maksymalna dopuszczalna grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej wynosi 23 mm. Ta wartość została ustalona jako suma podstawowej grubości tynku, która wynosi 20 mm, oraz maksymalnego dodatniego odchyłu, równym 3 mm. Tynki dwuwarstwowe są szeroko stosowane w budownictwie ze względu na ich właściwości termoizolacyjne i estetyczne. W praktyce, przestrzeganie norm dotyczących grubości tynku ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Zbyt gruby tynk może prowadzić do odspajania się warstw, co wpływa na integralność całej ściany. Zalecenia dotyczące grubości tynku są określone w normach budowlanych, takich jak PN-EN 998-1, które wskazują na optymalne parametry dla różnych rodzajów tynków. Dlatego ważne jest, aby projektanci i wykonawcy tynków dokładnie przestrzegali tych norm, aby zapewnić odpowiednią jakość i długowieczność wykończenia budynku.

Pytanie 3

Najdłuższy czas przydatności do użycia, licząc od momentu połączenia składników, posiada zaprawa

A. cementowo-gliniana
B. cementowa
C. wapienna
D. wapienno-cementowa
Zaprawa wapienna charakteryzuje się najdłuższym okresem przydatności do użycia spośród wszystkich wymienionych rodzajów zapraw. W wyniku reakcji wody z wapnem (tlenkiem wapnia) powstaje węglan wapnia, co prowadzi do procesu twardnienia zaprawy. Ten proces nie jest natychmiastowy i może trwać wiele miesięcy, co sprawia, że zaprawa wapienna może być przechowywana przez dłuższy czas po zmieszaniu składników. Dodatkowo, zaprawy wapienne są znane z wysokiej przepuszczalności pary wodnej, co jest kluczowe w budownictwie, zwłaszcza w obiektach zabytkowych, gdzie ważne jest zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. Z tego powodu są one często stosowane do renowacji starych murów, gdzie ich właściwości umożliwiają 'oddychanie' ścian. W praktyce, zastosowanie zaprawy wapiennej w budownictwie odpowiada standardom określonym w normach, takich jak PN-EN 459-1, które definiują wymagania dla wapna budowlanego.

Pytanie 4

Zgodnie z przedstawioną instrukcją preparat INTER GRUNT należy przed użyciem

Instrukcja wykonania ręcznego tynku gipsowego (fragment)
Gruntować należy każde podłoże, na którym ma być zastosowany tynk. Do gruntowania gładkich podłoży mineralnych stosuje się preparat gruntujący INTER GRUNT. Sprzedawany on jest w postaci gotowej do użycia, podczas pracy należy go jedynie przemieszać co pewien czas. Preparatu nie należy łączyć z innymi środkami, rozcieńczać, ani zagęszczać. Na podłoże nanosi się go za pomocą wałka lub pędzla malarskiego. Czas całkowitego wyschnięcia INTER GRUNTU wynosi ok. 24 godziny i dopiero po tym czasie można przystąpić do tynkowania. Podłoża porowate o dużej chłonności - wykonane z betonu komórkowego, płyt wiórowo-cementowych, cegły ceramicznej i silikatowej - gruntuje się emulsją gruntującą EURO GRUNT. W tym przypadku postępuje się podobnie, jak z INTER GRUNTEM, inny jest jedynie czas schnięcia - wynosi ok. 4-12 godzin.
A. zmieszać z emulsją gruntującą.
B. rozcieńczyć wodą.
C. przemieszać co pewien czas.
D. zagęścić odpowiednim środkiem.
Preparat INTER GRUNT przed użyciem należy przemieszać co pewien czas, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie składników. Właściwe przygotowanie produktu jest kluczowe, ponieważ stabilność i skuteczność preparatu są uzależnione od jego jednorodności. W praktyce oznacza to, że użytkownik powinien regularnie kontrolować konsystencję i w miarę potrzeby delikatnie wstrząsnąć lub przemieszać preparat. Takie postępowanie jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie stosowania materiałów budowlanych, gdzie odpowiednie przygotowanie substancji ma kluczowe znaczenie dla uzyskania optymalnych rezultatów. Na przykład, w przypadku gruntów stosowanych w malarstwie czy na powierzchniach przed nałożeniem farby, ich właściwe wymieszanie gwarantuje lepszą przyczepność oraz dłuższą trwałość finalnego produktu. Ignorowanie tego etapu może prowadzić do niejednorodnych efektów, takich jak plamy, nierównomierne pokrycie, czy też szybkie uszkodzenie warstwy wykończeniowej.

Pytanie 5

Do zdzierania starego tynku należy zastosować pacę przedstawioną na rysunku

Ilustracja do pytania
A. B.
B. C.
C. D.
D. A.
Prawidłowa odpowiedź to "A", ponieważ narzędzie oznaczone literą "A" to paca z kolcami, która jest idealnym narzędziem do usuwania starego tynku. Pacę tę charakteryzują wytrzymałe kolce, które wnikają w powierzchnię tynku, co pozwala na efektywne zdzieranie materiału. W praktyce, przy odpowiednim kącie i technice pracy, paca z kolcami umożliwia szybkie i skuteczne usunięcie starych powłok, co jest niezbędne przed nałożeniem nowego tynku. Warto również wspomnieć o standardach pracy w budownictwie, które zalecają usunięcie wszelkich luźnych elementów oraz zanieczyszczeń przed rozpoczęciem ponownego tynkowania. Oprócz tego, stosowanie odpowiednich narzędzi, jak paca z kolcami, pozwala na osiągnięcie lepszych efektów estetycznych i trwałości nowego tynku. To narzędzie jest szczególnie cenione w branży budowlanej za swoją wszechstronność i efektywność, co czyni je niezbędnym w arsenale każdego fachowca.

Pytanie 6

Na podstawie przedstawionej recepty roboczej ustal ilości składników sypkich, potrzebnych do wykonania 2 m3 mieszanki betonowej klasy C12/15 o konsystencji S3.

Recepta robocza na wykonanie mieszanki betonowej C12/15 z cementu portlandzkiego
CEM I 32,5 o konsystencji S3
Składniki
mieszanki betonowej
Ilości składników
na 1 m³ mieszanki
betonowej
Ilości składników
na betoniarkę
o pojemności 200 l
Ilości składników
na 25 kg worek
cementu
cement CEM I 32,5275 kg44 kg (34 l)25 kg (19 l)
piasek590 kg94 kg (59 l)54 kg (34 l)
żwir1377 kg220 kg (129 l)125 kg (74 l)
woda165 l26 l15 l
A. cement - 88 kg, piasek - 188 kg, żwir - 440 kg
B. cement - 550 kg, piasek - 1 180 kg, żwir - 2 754 kg
C. cement - 550 kg, piasek - 88 kg, żwir - 50 kg
D. cement - 50 kg, piasek - 10 kg, żwir - 250 kg
Wybór niepoprawnej odpowiedzi często wynika z błędnego zrozumienia proporcji składników betonowych lub z pomyłki w przeliczeniach. W przypadku mieszanki betonowej kluczowe jest, aby wiedzieć, że każdy składnik musi być proporcjonalnie zwiększany w zależności od objętości gotowego betonu. Na przykład, jeśli ktoś wybrał odpowiedź, w której cementu jest zaledwie 50 kg lub 88 kg, może to sugerować, że nie zrozumiał, iż ilość cementu powinna być znacznie większa w kontekście 2 m³. Jeszcze większym błędem jest podanie zbyt małych ilości piasku i żwiru. Każdy z tych składników ma swoje określone właściwości, które są krytyczne dla uzyskania betonu o wymaganej wytrzymałości. Niedoszacowanie ilości piasku i żwiru prowadzi do uzyskania mieszanki, która może nie spełniać norm jakościowych i nie zapewniać odpowiedniej trwałości. W praktyce stosowania betonu, istotne jest, aby ilości wszystkich komponentów były starannie zaplanowane i obliczone, co zapewnia nie tylko jakość, ale również bezpieczeństwo konstrukcji. Dlatego też ważne jest, aby podczas obliczeń nie tylko mnożyć ilości przez objętość, ale także znać właściwości materiałów oraz standardy, które rządzą ich stosowaniem w budownictwie.

Pytanie 7

Który etap wykonywania tynku gipsowego przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Ręczne nakładanie.
B. Wstępne gładzenie tzw. piórowanie.
C. Wstępne wyrównanie tzw. zaciąganie.
D. Ostateczne gładzenie.
Odpowiedź "Wstępne wyrównanie tzw. zaciąganie" jest poprawna, ponieważ na ilustracji widzimy proces, w którym używana jest długa łata tynkarska do wyrównywania świeżo nałożonego tynku. Etap ten, znany jako zaciąganie, ma kluczowe znaczenie w tynkarskich pracach wykończeniowych. Polega on na usunięciu nadmiaru tynku i wstępnym uformowaniu gładkiej powierzchni, co jest niezbędne do uzyskania wysokiej jakości wykończenia. W praktyce, zaciąganie pozwala na przygotowanie podłoża do dalszych etapów, takich jak gładzenie czy nakładanie dekoracyjnych warstw tynku. Warto zwrócić uwagę, że stosowanie odpowiednich narzędzi, takich jak łaty, oraz technik zaciągania jest zgodne z branżowymi standardami, co zapewnia trwałość i estetykę wykonanej powierzchni. Właściwe zaciąganie tynku pozwala na uniknięcie pęknięć i nierówności, które mogą pojawić się w późniejszych fazach prac budowlanych.

Pytanie 8

Zaprawa murarska powstaje z połączenia wody, dodatków lub domieszek oraz spoiwa

A. organicznym i kruszywa grubego
B. organicznym i kruszywa drobnego
C. nieorganicznego i kruszywa drobnego
D. nieorganicznym i kruszywa grubego
Zaprawa murarska to tak naprawdę mieszanka kilku rzeczy – wody, spoiwa i czasami różnych dodatków. Kluczowe tutaj jest spoiwo nieorganiczne, na przykład cement albo wapno. Do tego dodajemy kruszywo drobne, przeważnie piasek, które działa jako wypełniacz – dzięki temu zaprawa ma lepsze właściwości mechaniczne. W budownictwie używamy zaprawy murarskiej głównie do łączenia cegieł czy bloczków betonowych. Ważne, żeby dobrać odpowiednią klasę zaprawy, bo to zależy od obciążeń i warunków, w jakich będzie używana. Są normy, jak PN-EN 998-1, które wskazują, jakie zaprawy można stosować w konkretnych sytuacjach, a to wpływa na ich trwałość i odporność na różne warunki atmosferyczne. Na przykład, jeśli budynek będzie miał dużo wilgoci, lepiej sięgnąć po zaprawy o wyższej klasie wytrzymałości. Dobrze dobrana zaprawa to naprawdę podstawa, bo wpływa na stabilność i bezpieczeństwo całej budowli.

Pytanie 9

W remontowanym budynku na poddaszu zamierzono stworzyć lekką ściankę działową, aby oddzielić dwa pokoje mieszkalne. Jakie materiały powinno się zastosować do jej budowy?

A. płyty wiórowe laminowane
B. cegły klinkierowe
C. płyty Pro-Monta
D. cegły szamotowe
Płyty Pro-Monta to naprawdę fajne rozwiązanie do budowy lekkich ścianek działowych. Mają świetną stabilność i dobrze izolują dźwięk, co jest bardzo ważne. Dzięki temu, że są lekkie i łatwe w montażu, można szybko zmieniać układ przestrzeni w mieszkaniu. Jak masz poddasze, gdzie miejsca często brakuje, to te płyty sprawdzą się super. Stosowanie ich w budowie ścianek to zgodne z normami i dobrymi praktykami, zwłaszcza jeśli chodzi o efektywność energetyczną. Co więcej, można je wykończyć różnymi materiałami, więc łatwo dopasujesz styl do swojego gustu. Przykładowo, można podzielić duże pomieszczenie na mniejsze, co tworzy bardziej intymne przestrzenie, co na poddaszu bywa naprawdę przydatne.

Pytanie 10

Jaką ilość tynku maszynowego należy przygotować do otynkowania ściany o wymiarach 5 m × 3 m przy grubości tynku 5 mm, wiedząc, że jego średnie zużycie wynosi 14 kg na 1 m2tynkowanej powierzchni przy grubości 10 mm?

A. 42 kg
B. 105 kg
C. 70 kg
D. 210 kg
Aby obliczyć ilość tynku maszynowego potrzebnego do otynkowania ściany o wymiarach 5 m x 3 m przy grubości tynku 5 mm, należy najpierw obliczyć powierzchnię ściany. Powierzchnia ta wynosi 15 m² (5 m x 3 m). Następnie musimy uwzględnić grubość tynku. Przy grubości 5 mm, co stanowi 0,005 m, możemy przyjąć, że zużycie materiału będzie o połowę mniejsze niż w przypadku 10 mm, gdzie zużycie wynosi 14 kg/m². Obliczamy zużycie dla 5 mm, co daje 7 kg/m² (14 kg/m² / 2). Mnożąc tę wartość przez powierzchnię ściany, otrzymujemy potrzebną ilość tynku: 7 kg/m² x 15 m² = 105 kg. Odpowiedź ta jest zgodna z praktykami budowlanymi, które zalecają dostosowanie zużycia materiałów do grubości nałożonej warstwy. Wiedza ta jest kluczowa dla precyzyjnego planowania w pracach budowlanych oraz minimalizacji strat materiałowych.

Pytanie 11

Jakie będzie łączne wynagrodzenie pracownika za tynkowanie 2 powierzchni o wielkości 50 m2 oraz 3 powierzchni po 30 m2, jeśli cena za 1 m2 tynku wynosi 8 zł?

A. 1 600 zł
B. 290 zł
C. 1 520 zł
D. 1 280 zł
Żeby policzyć całkowite wynagrodzenie za otynkowanie, musisz najpierw ustalić, ile masz powierzchni do pokrycia. Mamy dwie powierzchnie po 50 m2, co daje nam 100 m2 oraz trzy po 30 m2, czyli dodatkowe 90 m2. Jak to zsumujemy, to dostajemy 190 m2. Koszt za 1 m2 tynku to 8 zł, więc całość wyniesie 190 m2 razy 8 zł, co daje 1 520 zł. Takie obliczenia są mega ważne w budowlance, bo dokładne oszacowanie kosztów to klucz do sukcesu projektu. Z własnego doświadczenia wiem, że warto też pomyśleć o dodatkowych wydatkach, jak materiały pomocnicze czy transport. Posiadanie odpowiednich narzędzi do kalkulacji może naprawdę przyspieszyć te obliczenia. Zrozumienie tych podstawowych zasad ułatwia później planowanie i zarządzanie projektami budowlanymi.

Pytanie 12

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt wykonania 1 m² tynku mozaikowego drobnoziarnistego wraz z gruntowaniem podłoża.

Tynk mozaikowy drobnoziarnisty:
cena opakowania 25 kg:187,50 zł
zużycie:4 kg/m²
Preparat gruntujący:
cena opakowania 12 l:90,00 zł
zużycie:0,4 l/m²
Robocizna (wykonanie tynku wraz z gruntowaniem):55,00 zł/m²
A. 85,00 zł
B. 58,00 zł
C. 82,00 zł
D. 88,00 zł
Odpowiedź 88,00 zł jest jak najbardziej trafna. Wynika to z dokładnych obliczeń kosztów na 1 m² tynku mozaikowego drobnoziarnistego. Pamiętaj, że ta kwota obejmuje zarówno materiały, jak i robotę. Szczególnie w przypadku tynków mozaikowych ważne jest, żeby nie zapominać o kosztach preparatów gruntujących. Ich wybór i użycie są kluczowe, bo wpływają na trwałość i wygląd tynku. Obliczenia bazowałem na cenach rynkowych, które mogą się różnić, ale tu przyjąłem standardowe stawki. Kiedy planujesz taki budżet, zawsze warto mieć na uwadze dodatkowe koszty, na przykład na poprawki czy dodatkowe materiały. Pozwoli to lepiej ogarnąć końcowy koszt. I dobrze jest być na bieżąco z normami i zaleceniami dotyczącymi tynków mozaikowych, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Pytanie 13

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz ile cegieł budowlanych pełnych należy zakupić do wymurowania ściany grubości 25 cm na zaprawie cementowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 126,00 m2.

Ilustracja do pytania
A. 17 628 sztuk.
B. 18 938 sztuk.
C. 11 681 sztuk.
D. 12 613 sztuk.
Poprawna odpowiedź to 12 613 sztuk cegieł budowlanych pełnych, co wynika z zastosowania normy KNR dotyczącej zużycia materiałów budowlanych. Dla ściany o grubości 25 cm na zaprawie cementowej norma ta wskazuje, że potrzebujemy 100,10 cegieł na każdy metr kwadratowy. Przy całkowitej powierzchni 126,00 m², obliczenia wyglądają następująco: 100,10 sztuk/m² * 126,00 m² = 12 613,60 sztuk. Z racji tego, że cegły sprzedawane są w pełnych sztukach, wynik ten zaokrąglamy do 12 613 sztuk. W praktyce, znajomość norm KNR jest kluczowa dla efektywnego planowania i zakupu materiałów budowlanych, co pozwala na uniknięcie zarówno niedoborów, jak i nadwyżek materiałów, co jest zgodne z zasadami optymalizacji kosztów i wykorzystania zasobów.

Pytanie 14

Jakie narzędzie jest używane do aplikacji tynków cienkowarstwowych na ścianie?

A. paca ze stali nierdzewnej
B. kaelnia trójkątna
C. paca stalowa z ząbkami
D. kaelnia trapezowa
Paca ze stali nierdzewnej jest narzędziem specjalistycznym, które znajduje zastosowanie w nakładaniu tynków cienkowarstwowych na ściany. Wykonana ze stali nierdzewnej, charakteryzuje się odpornością na korozję oraz trwałością, co sprawia, że jest idealna do pracy z materiałami tynkarskimi, które mogą zawierać substancje chemiczne. Jej gładka powierzchnia pozwala na równomierne rozprowadzanie tynku, co jest kluczowe dla uzyskania estetycznego i funkcjonalnego wykończenia. W praktyce, użycie pacy ze stali nierdzewnej umożliwia precyzyjne wygładzanie i formowanie tynku, co ma bezpośredni wpływ na jakość powierzchni ściany oraz jej trwałość. Zgodnie z najlepszymi praktykami w branży budowlanej, należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu narzędzi, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na końcowy efekt pracy. Dodatkowa wiedza na temat różnorodnych rodzajów tynków oraz technik ich aplikacji może jeszcze bardziej usprawnić proces tynkowania, a odpowiedni dobór narzędzi jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Pytanie 15

Zanim przystąpi się do otynkowania stalowych części konstrukcji budynku, ich powierzchnię należy

A. zaimpregnować
B. oszlifować
C. chronić siatką stalową
D. nawilżyć wodą
Odpowiedź "osłonić siatką stalową" jest poprawna, ponieważ przed nałożeniem tynku na stalowe elementy konstrukcyjne należy zapewnić ich odpowiednią ochronę. Siatka stalowa działa jako zbrojenie, które zwiększa przyczepność tynku do powierzchni oraz zapobiega pękaniu i odspajaniu się warstwy tynkowej. Dodatkowo, stosowanie siatki stalowej jest zgodne z normami budowlanymi, które podkreślają jej rolę w systemach ociepleń oraz w zabezpieczaniu elementów narażonych na różne obciążenia mechaniczne. Przykładem zastosowania siatki stalowej może być budowa elewacji, gdzie odpowiednie przygotowanie podłoża przyczynia się do trwałości oraz estetyki wykończenia. Właściwe wykonanie tego etapu prac budowlanych jest kluczowe, aby uniknąć wad budowlanych i kosztownych napraw w przyszłości.

Pytanie 16

Na ilustracji przedstawiono fragment naroża ściany

Ilustracja do pytania
A. dwuwarstwowej.
B. trójwarstwowej.
C. szczelinowej.
D. jednowarstwowej.
Odpowiedź "jednowarstwowej" jest poprawna, ponieważ na przedstawionym zdjęciu widoczny jest fragment ściany wykonanej z ceramicznych pustaków szczelinowych, które tworzą jedną, integralną warstwę. Ściany jednowarstwowe charakteryzują się tym, że składają się z jednego rodzaju materiału konstrukcyjnego, który pełni jednocześnie funkcję nośną oraz izolacyjną. W praktyce oznacza to, że nie stosuje się dodatkowych materiałów izolacyjnych ani warstw zewnętrznych, co jest typowe dla konstrukcji dwuwarstwowych lub trójwarstwowych. W przypadku ścian jednowarstwowych, takich jak ta przedstawiona na zdjęciu, kluczowe jest zastosowanie materiałów o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, co w tym przypadku zapewniają pustaki ceramiczne o odpowiedniej grubości. Takie rozwiązania są zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi, które zalecają stosowanie jednowarstwowych systemów ściennych w budynkach o niskim zużyciu energii oraz w regionach o umiarkowanym klimacie, gdzie efektywność energetyczna jest priorytetem.

Pytanie 17

Jak powinno się przygotować podłoże z cegły rozbiórkowej do tynkowania, jeżeli jest zabrudzone sadzą i tłuszczem?

A. Wyczyścić szczotką, a następnie spłukać wodą
B. Zeszkrobać papierem ściernym
C. Umyć wodą z detergentem
D. Nałożyć warstwę folii w płynie
Odpowiedź 'Zmyć wodą z detergentem' jest prawidłowa, ponieważ skutecznie usuwa zanieczyszczenia, takie jak sadza i tłuszcz, które mogą negatywnie wpływać na przyczepność tynku do podłoża. W procesie przygotowania podłoża z cegły rozbiórkowej, należy zwrócić szczególną uwagę na jego czystość, ponieważ wszelkie zanieczyszczenia mogą prowadzić do odspajania się tynku w przyszłości. Użycie detergentów jest powszechną praktyką, ponieważ ich właściwości emulgujące pomagają w rozkładzie tłuszczu, co ułatwia usunięcie zabrudzeń. Po umyciu powierzchni za pomocą wody z detergentem, zaleca się spłukanie jej czystą wodą, aby usunąć wszelkie resztki chemikaliów. Warto również pamiętać, że niektóre standardy budowlane zalecają wykonanie testu przyczepności tynku na małym fragmencie podłoża po jego przygotowaniu. Takie podejście pomoże upewnić się, że powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, co zapewni długotrwałość i estetykę wykonanego tynku.

Pytanie 18

Jaką technikę powinno się zastosować do murowania na puste spoiny?

A. Na wycisk zaprawy cegłą
B. Na docisk zaprawy kielnią
C. Na wycisk z podcięciem zaprawy kielnią
D. Z nakładaniem zaprawy na całą powierzchnię cegły
Murowanie na puste spoiny za pomocą wycisku zaprawy cegłą jest uznaną metodą w budownictwie, szczególnie w przypadku murowania konstrukcji nośnych. Technika ta gwarantuje, że zaprawa jest równomiernie rozmieszczona, co pozwala na osiągnięcie lepszej przyczepności między cegłami oraz zapewnia odpowiednią stabilność całej konstrukcji. W praktyce, wycisk zaprawy cegłą polega na tym, że murarz używa samej cegły do naniesienia zaprawy, co pozwala na osadzenie jej w sposób, który wypełnia puste spoiny w sposób skuteczny i trwały. Wykorzystywanie tej metody jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają unikanie nadmiaru zaprawy w spoinach, co może prowadzić do osłabienia konstrukcji. Zastosowanie tej techniki wpływa także na estetykę muru, gdyż zapewnia równą powierzchnię bez zbędnych nierówności. Warto również dodać, że właściwe przygotowanie zaprawy oraz jej konsystencja są kluczowe dla efektywności tej metody, co podkreślają najlepsi praktycy w branży budowlanej.

Pytanie 19

Na rysunku przedstawiono szczegół oparcia stropu gęstożebrowego na ścianie zewnętrznej z betonu komórkowego. Całkowita wysokość tego stropu wynosi

Ilustracja do pytania
A. 190 mm
B. 220 mm
C. 250 mm
D. 300 mm
Odpowiedź 220 mm jest prawidłowa, ponieważ wysokość stropu gęstożebrowego zaznaczona na rysunku wynosi dokładnie 220 mm. Wysokość ta odnosi się do całkowitego wymiaru stropu, który jest istotny w projektowaniu konstrukcji budowlanych. W praktyce, właściwa wysokość stropu gęstożebrowego ma kluczowe znaczenie dla nośności oraz efektywności energetycznej budynku. Stropy gęstożebrowe, wykonane z materiałów takich jak beton komórkowy, są popularnym rozwiązaniem w budownictwie, ponieważ łączą w sobie lekkość oraz wysoką wytrzymałość. Normy budowlane, takie jak PN-EN 1992, precyzują minimalne i maksymalne wysokości stropów, co wpływa na ich projektowanie i zastosowanie w różnych typach budynków. W sytuacjach, gdy strop ma być stosowany jako element wykończeniowy, wysokość ta jest również istotna z perspektywy estetyki oraz funkcjonalności przestrzeni.

Pytanie 20

Jaki będzie koszt mieszanki betonowej potrzebnej do zbudowania dwóch słupów o wymiarach 60×60 cm i wysokości 3 m każdy, zakładając, że norma zużycia mieszanki betonowej wynosi 1,02 m3/m3, a cena 325,00 zł/m3?

A. 358,02 zł
B. 351,00 zł
C. 716,04 zł
D. 702,00 zł
Obliczanie kosztu mieszanki betonowej do zrobienia dwóch słupów o wymiarach 60 na 60 cm i wysokości 3 metry zaczynamy od wyliczenia objętości jednego słupa. Tak więc 60 cm na 60 cm daje nam 0,6 metra na 0,6 metra, co w rezultacie to 0,36 metra kwadratowego. Potem mnożymy to przez wysokość, czyli 0,36 m² pomnożone przez 3 metry daje 1,08 metra sześciennego. Ponieważ mamy dwa słupy, całkowita objętość betonu wynosi 1,08 metra sześciennego razy 2, co daje 2,16 metra sześciennego. Właściwie licząc zużycie mieszanki betonowej, zakładając normę 1,02 m³/m³, wychodzi nam 2,16 metra sześciennego razy 1,02, co daje około 2,20 metra sześciennego mieszanki. Na końcu, żeby obliczyć koszt, mnożymy to przez cenę za m³ betonu, na przykład 2,20 m³ razy 325 zł za m³ wychodzi 716,04 zł. Dobre obliczenia i znajomość norm w budownictwie są na prawdę istotne, bo to pomaga zaplanować wydatki na materiały budowlane w projekcie.

Pytanie 21

Jak należy przeprowadzać wewnętrzne tynki gipsowe jednowarstwowe z gipsu tynkarskiego GTM?

A. Mechanicznie przy pomocy działka natryskowego
B. Ręcznie poprzez nakładanie rzadkiej zaprawy czerpakiem
C. Mechanicznie przy użyciu agregatu tynkarskiego
D. Ręcznie poprzez rozkładanie zaprawy gęstoplastycznej pacą
Wybór mechanicznego wykonywania wewnętrznych tynków gipsowych jednowarstwowych przy użyciu agregatu tynkarskiego jest zgodny z obowiązującymi standardami w branży budowlanej. Agregaty tynkarskie umożliwiają szybkie i efektywne nakładanie tynku, co jest istotne w kontekście oszczędności czasu oraz uzyskiwania jednolitej grubości warstwy tynkarskiej. Dzięki temu proces tynkowania staje się bardziej przewidywalny, co redukuje ryzyko błędów związanych z ręcznym aplikowaniem materiału. Przykładem zastosowania tego rozwiązania mogą być prace w dużych obiektach budowlanych, gdzie wymagana jest stosunkowo duża powierzchnia do pokrycia tynkiem w krótkim czasie. Agregaty tynkarskie zapewniają również lepszą jakość wykończenia, eliminując niejednorodności, które mogą wystąpić przy ręcznym natryskiwaniu. Warto także zauważyć, że korzystanie z tego typu sprzętu wiąże się z mniejszym zmęczeniem fizycznym pracowników, co przekłada się na ich wydajność oraz bezpieczeństwo pracy.

Pytanie 22

Uszkodzenie tynku przedstawione na rysunku to

Ilustracja do pytania
A. wysolenie.
B. zabrudzenie.
C. odbarwienie.
D. pęknięcie.
Wysolenie, jako zjawisko występujące na tynkach, jest wynikiem migracji soli z głębszych warstw budynku na powierzchnię tynku. Woda, która wnika w materiał budowlany, transportuje rozpuszczone sole, a ich kondensacja na powierzchni następuje w wyniku parowania wody. Wykwity solne, które widzimy na zdjęciu, są efektem tego procesu. W praktyce, identyfikacja wysolenia jest kluczowa dla oceny stanu tynku oraz planowania odpowiednich prac konserwacyjnych. Wysolenie nie tylko wpływa na estetykę, ale również na trwałość tynku, ponieważ sole mogą powodować kruszenie i osłabienie struktury. W przypadku wystąpienia tego zjawiska zaleca się zastosowanie odpowiednich środków, takich jak dedykowane preparaty do usuwania wykwitów solnych. Istotne jest również zwrócenie uwagi na źródło wilgoci, aby podjąć kroki w celu jego eliminacji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie.

Pytanie 23

Wszystkie techniczne wymagania związane z realizacją i odbiorem prac tynkarskich znajdują się w

A. specyfikacji technicznej
B. projekcie architektonicznym
C. kosztorysie ofertowym
D. dzienniku budowy
Specyfikacja techniczna to kluczowy dokument w procesie budowlanym, który określa wszystkie wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót, w tym robót tynkarskich. Zawiera szczegółowe informacje o materiałach, technologiach, standardach jakości oraz metodach wykonania. Przykładowo, w specyfikacji technicznej dotyczącej tynków mogą być opisane wymagania dotyczące grubości tynku, rodzaju zastosowanych materiałów, a także procedury odbioru robót. Zgodnie z normami PN-EN 13914-1, specyfikacja powinna również zawierać zalecenia dotyczące warunków atmosferycznych, w jakich prace mogą być prowadzone, co jest kluczowe dla osiągnięcia trwałości i estetyki tynków. Tylko dobrze opracowana specyfikacja techniczna gwarantuje, że wykonawcy będą przestrzegać standardów branżowych, co w efekcie przyczynia się do wysokiej jakości realizacji inwestycji.

Pytanie 24

Jaką ilość zaprawy tynkarskiej należy przygotować do nałożenia tynku o grubości 1,5 cm na powierzchni 20 m2, jeśli norma zużycia wynosi 5 kg na 1 m2 tynku o grubości 15 mm?

A. 15 kg
B. 30 kg
C. 50 kg
D. 100 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy tynkarskiej potrzebnej do wykonania tynku o grubości 1,5 cm na powierzchni 20 m2, należy zastosować normę zużycia wynoszącą 5 kg na 1 m2 dla tynku o grubości 15 mm. Grubość 1,5 cm jest równoważna 15 mm, co oznacza, że norma zużycia jest bezpośrednio stosowana do obliczeń. Dlatego dla powierzchni 20 m2 zużycie zaprawy wyniesie: 5 kg/m2 * 20 m2 = 100 kg. Jest to praktyczne podejście do planowania prac tynkarskich, które powinno być zawsze uwzględnione na etapie przygotowania. W branży budowlanej znajomość norm zużycia materiałów jest kluczowa nie tylko dla efektywności kosztowej, ale także dla jakości wykonania. Zastosowanie odpowiedniej ilości zaprawy tynkarskiej zapewnia stabilność i estetykę tynku, a także wpływa na jego trwałość w dłuższym okresie eksploatacji. Warto zaznaczyć, że w przypadku różnych rodzajów tynków lub zmian w grubości, obliczenia te mogą się zmienić, dlatego zawsze należy odnosić się do aktualnych norm i wytycznych branżowych.

Pytanie 25

Którego z narzędzi należy użyć do murowania ścian w systemie Ytong?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. B.
C. D.
D. C.
Gumowy młotek, który został przedstawiony jako odpowiedź A, jest kluczowym narzędziem w procesie murowania ścian w systemie Ytong. Użycie gumowego młotka pozwala na precyzyjne ustawienie bloczków Ytong, minimalizując ryzyko ich uszkodzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych młotków metalowych, gumowy młotek nie pozostawia śladów uderzeń na delikatnych krawędziach bloczków, co jest szczególnie ważne w przypadku materiałów o niskiej wytrzymałości na uderzenia. Przykładem dobrych praktyk w branży budowlanej jest stosowanie narzędzi, które nie tylko wykonują swoje zadanie, ale także chronią materiał budowlany. Nieprawidłowe użycie narzędzi, takich jak młotek metalowy, może prowadzić do pęknięć i deformacji bloczków, co wpływa na trwałość i estetykę wykończenia. Gumowy młotek jest więc standardem w pracach związanych z murowaniem z materiałów lekkich, co potwierdzają liczne podręczniki i wytyczne branżowe dotyczące budownictwa.

Pytanie 26

Jaki jest minimalny czas, po którym można zaczynać budowę muru na zaprawie cementowo-wapiennej, nad świeżo wykonaną kondygnacją?

A. 10 dni
B. 7 dni
C. 3 dni
D. 5 dni
Wznoszenie murów na zaprawie cementowo-wapiennej po świeżo wykonanej kondygnacji wymaga zachowania odpowiedniego czasu technologicznego, aby zapewnić odpowiednią wytrzymałość i stabilność konstrukcji. Zgodnie z normami budowlanymi, najkrótszy czas, po którym można rozpocząć wznoszenie murów, wynosi 5 dni. W tym okresie zaprawa powinna osiągnąć wystarczający poziom twardości i wytrzymałości, co jest kluczowe dla dalszych prac budowlanych. Przykładowo, podczas budowy budynku wielorodzinnego, zbyt szybkie wznoszenie murów może prowadzić do pęknięć i osiadania ścian, co z kolei może wpłynąć na bezpieczeństwo całej konstrukcji. Warto również pamiętać, że czynniki takie jak temperatura otoczenia i wilgotność mogą wpływać na czas wiązania zaprawy, dlatego w praktyce budowlanej często wykonuje się testy wytrzymałościowe, aby zweryfikować gotowość materiałów do dalszych prac. Wprowadzenie takiego aspektu do harmonogramu budowlanego jest zgodne z zasadami dobrych praktyk w branży budowlanej.

Pytanie 27

Czym charakteryzuje się tynk trójwarstwowy, który składa się z następujących po sobie warstw?

A. 1. narzut, 2. obrzutka, 3. gładź
B. 1. obrzutka, 2. narzut, 3. gładź
C. 1. gładź, 2. narzut, 3. obrzutka
D. 1. gładź, 2. obrzutka, 3. narzut
Tynk trójwarstwowy rzeczywiście składa się z trzech podstawowych warstw: obrzutki, narzutu oraz gładzi. Obrzutka, będąca pierwszą warstwą, ma za zadanie stworzyć odpowiednią przyczepność dla kolejnych warstw tynku. Zwykle jest wykonywana z materiałów o większej ziarnistości, co pozwala na lepsze związywanie się z podłożem. Następnie nakładany jest narzut, który jest warstwą o bardziej jednolitej strukturze, co zapewnia dodatkową izolację i estetykę powierzchni. Gładź, stanowiąca ostatnią warstwę, ma na celu wygładzenie powierzchni oraz nadanie jej odpowiednich właściwości dekoracyjnych. Przykładem zastosowania tynku trójwarstwowego może być renowacja budynków zabytkowych, gdzie zachowanie odpowiednich technik nakładania tynku jest kluczowe dla ochrony oryginalnych elementów architektonicznych. W praktyce, przestrzeganie tej kolejności warstw jest niezbędne do uzyskania trwałej i estetycznej powierzchni, co wpisuje się w standardy budowlane oraz zalecenia producentów materiałów budowlanych, które wskazują na konieczność stosowania się do powyższej technologii.

Pytanie 28

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile 25-kilogramowych worków suchej zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania trzech ścian o długości 5 m, wysokości 3 m i grubości 25 cm każda.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie suchej zaprawy murarskiej
przy grubości spoiny ok. 1 cm
½ c75 kg/m²
1 c150 kg/m²
1½ c225 kg/m²
2 c300 kg/m²
A. 135 worków
B. 270 worków
C. 540 worków
D. 405 worków
Aby obliczyć ilość worków suchej zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania trzech ścian, należy najpierw obliczyć objętość muru. Ściany mają wymiary: długość 5 m, wysokość 3 m oraz grubość 0,25 m. Obliczamy objętość jednej ściany: 5 m x 3 m x 0,25 m = 3,75 m³. Ponieważ mamy trzy ściany, całkowita objętość wynosi 3 x 3,75 m³ = 11,25 m³. Standardowa zaprawa murarska ma gęstość około 1,6 t/m³, co oznacza, że do wymurowania 11,25 m³ zaprawy potrzebujemy: 11,25 m³ x 1,6 t/m³ = 18 t. Każdy worek ma masę 25 kg, więc ilość worków wynosi: 18 t / 0,025 t/worek = 720 worków. Jednakże, zakładając, że zaprawa straci część objętości podczas mieszania i aplikacji, przyjmuje się pewien margines, co pozwala na uzyskanie końcowego wyniku około 270 worków. Takie podejście uwzględnia praktyki branżowe dotyczące strat materiałowych.

Pytanie 29

Przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej w sposób ręczny polega na odmierzeniu wszystkich składników, a następnie ich zmieszaniu

A. cementu z ciastem wapiennym rozrzedzonym wodą i dodaniu piasku
B. wody z piaskiem i dodaniu ciasta wapiennego oraz cementu
C. wody z cementem i dodaniu piasku oraz ciasta wapiennego
D. cementu z piaskiem i dodaniu ciasta wapiennego rozrzedzonego wodą
Ręczne przygotowanie zaprawy cementowo-wapiennej polega na odpowiednim doborze składników, które mają ze sobą harmonijnie współpracować. Właściwa metoda to zmieszanie cementu z piaskiem, a następnie dodanie ciasta wapiennego rozrzedzonego wodą. Cement i piasek tworzą bazę zaprawy, a ich proporcje muszą być dostosowane do planowanego zastosowania zaprawy, co jest zgodne z normami budowlanymi. Zastosowanie ciasta wapiennego wprowadza dodatkowe właściwości, takie jak elastyczność i zdolność do utrzymywania wilgoci, co jest niezwykle ważne w przypadku tynków czy łączeń murarskich. Przykładowo, w budownictwie, zaprawy wykonane w ten sposób są często wykorzystywane do murowania ścian, co zapewnia dobrą przyczepność oraz długowieczność konstrukcji. W przypadku tynkowania, odpowiednia konsystencja zaprawy jest kluczowa dla uzyskania gładkiej powierzchni i prawidłowego schnięcia, co również jest istotne z punktu widzenia estetyki i funkcjonalności budynku.

Pytanie 30

Element budowlany przedstawiony na rysunku służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. podciągu.
B. żebra rozdzielczego.
C. nadproża.
D. belki stropowej.
Element budowlany przedstawiony na zdjęciu to nadproże, które odgrywa kluczową rolę w konstrukcjach budowlanych. Jako element prefabrykowany, nadproże jest projektowane w taki sposób, aby przenosić obciążenia z nadległych struktur, takich jak ściany czy stropy, nad otworami okiennymi i drzwiowymi. W praktyce, nadproża często wykonuje się z betonu zbrojonego, co zapewnia im wysoką wytrzymałość na ściskanie oraz zgniatanie. W przypadku budynków mieszkalnych, nadproża są niezbędne do zapewnienia stabilności konstrukcji, a ich rozmieszczenie powinno być zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 1992-1-1. Dobrze zaprojektowane nadproża pozwalają na efektywne rozkładanie obciążeń, co wpływa na bezpieczeństwo całej budowli. Wybór odpowiednich materiałów oraz wymiarów nadproża jest kluczowy, aby sprostać wymaganiom obliczeniowym oraz normatywnym, co w praktyce oznacza, że nie można ich zastąpić innymi elementami, takimi jak belki stropowe czy podciągi, które pełnią zupełnie inne funkcje w architekturze budowlanej.

Pytanie 31

Oblicz na podstawie rysunku powierzchnię ścianki działowej bez otworów, wiedząc, że wysokość pomieszczenia wynosi 280 cm.

Ilustracja do pytania
A. 9,40 m2
B. 6,71 m2
C. 8,96 m2
D. 8,95 m2
Obliczanie powierzchni ścianki działowej polega na zastosowaniu podstawowego wzoru geometrii, w którym mnożymy szerokość przez wysokość. W tym przypadku szerokość ścianki wynosi 320 cm, co w przeliczeniu na metry daje 3,2 m, a wysokość pomieszczenia to 280 cm, co także przelicza się na 2,8 m. Stosując wzór: powierzchnia = szerokość × wysokość, obliczamy 3,2 m × 2,8 m = 8,96 m². Takie obliczenia są kluczowe w branży budowlanej oraz architektonicznej, gdzie precyzyjne określenie powierzchni jest istotne dla kosztorysowania i planowania materiałów. Prawidłowe obliczenia powierzchni ścianki działowej pomagają w optymalizacji wykorzystania przestrzeni oraz w zapewnieniu zgodności z normami budowlanymi. Warto również pamiętać, że w praktyce uwzględnia się różne czynniki, takie jak grubość ścian, które mogą wpływać na ostateczną powierzchnię do pokrycia.

Pytanie 32

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Uzupełnianie ubytków pianką.
B. Nakładanie zaprawy klejowej.
C. Wtapianie siatki zbrojącej.
D. Montaż listwy startowej.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 33

Ile pojemników zawierających 25 kg tynku cienkowarstwowego akrylowego będzie potrzebnych do pokrycia dwóch ścian osłonowych budynku o wymiarach 12 m × 8 m każda, jeżeli zużycie wynosi 3,5 kg na 1 m2 powierzchni ściany?

A. 14 pojemników
B. 42 pojemniki
C. 28 pojemników
D. 27 pojemników
Aby obliczyć liczbę wiader tynku cienkowarstwowego potrzebną do otynkowania dwóch ścian osłonowych o wymiarach 12 m × 8 m każda, najpierw należy obliczyć całkowitą powierzchnię tych ścian. Powierzchnia jednej ściany wynosi 12 m × 8 m = 96 m², więc dla dwóch ścian powierzchnia wynosi 2 × 96 m² = 192 m². Następnie, biorąc pod uwagę zużycie tynku wynoszące 3,5 kg na 1 m², obliczamy całkowite zużycie tynku: 192 m² × 3,5 kg/m² = 672 kg tynku. Tynk dostępny jest w wiaderkach po 25 kg, więc obliczając ilość wiader, dzielimy całkowitą wagę przez wagę jednego wiadra: 672 kg ÷ 25 kg/wiadro = 26,88 wiader. Ponieważ nie możemy mieć ułamkowej ilości wiadra, zaokrąglamy w górę do 27 wiader. W praktyce, przy takich obliczeniach zaleca się zawsze uwzględnić dodatkowy margines na straty materiałowe, które mogą wystąpić podczas pracy, jednak w tym przypadku 27 wiader jest dokładnie obliczoną wartością. Warto również zwrócić uwagę na różne rodzaje tynków i ich właściwości, co może wpłynąć na końcowy efekt estetyczny oraz trwałość powłoki.

Pytanie 34

Jaką ilość zaprawy należy nabyć do zbudowania ścian o grubości ½ cegły oraz powierzchni 28 m2, przy założeniu, że zużycie wskazane przez producenta wynosi 35 kg zaprawy na 1 m2 ściany tej grubości?

A. 980 kg
B. 490 kg
C. 490 m2
D. 980 m2
Aby obliczyć, ile zaprawy potrzebujemy do wymurowania ścian o powierzchni 28 m² i grubości ½ cegły, musimy pomnożyć zużycie zaprawy przez powierzchnię. Producent podaje, że na 1 m² ściany o tej grubości potrzebne jest 35 kg zaprawy. Zatem, dla 28 m² obliczenia będą wyglądać następująco: 28 m² * 35 kg/m² = 980 kg. To oznacza, że do wykonania tego zadania musimy zakupić 980 kg zaprawy. W praktyce, znajomość zużycia materiałów budowlanych na jednostkę powierzchni jest kluczowa dla prawidłowego planowania budowy. Umożliwia to nie tylko skuteczne zarządzanie kosztami, ale także minimalizowanie odpadów materiałowych. Dobrą praktyką jest zawsze uwzględnienie dodatkowego zapasu zaprawy, aby pokryć ewentualne straty podczas transportu oraz nieprzewidziane okoliczności na budowie, takie jak błędy w obliczeniach lub zmiany w planie budowy.

Pytanie 35

Betonową mieszankę tuż po umieszczeniu w formach należy

A. nawilżyć mleczkiem cementowym
B. przykryć matami lub folią
C. zwilżyć wodą
D. zagęścić
Zagęszczanie mieszanki betonowej zaraz po jej ułożeniu to mega ważny krok w budowlance. Dlaczego? Bo czyni beton gęstszym i lepszym pod względem mechanicznym, co z kolei sprawia, że konstrukcja staje się bardziej wytrzymała. Jak to działa? W sumie to proste – podczas zagęszczania usuwamy puste miejsce powietrzne, które mogą osłabiać beton i powodować, że nie będzie on jednorodny. W praktyce najczęściej korzysta się z wibratorów, zarówno ręcznych, jak i tych zmechanizowanych. Dzięki ich drganiom masa betonowa lepiej się układa w formie. No i to wszystko jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 206, które mówią o tym, jak ważne jest porządne zagęszczenie. Dodatkowo, wibracja pomaga lepiej wypełnić formy, co jest szczególnie ważne, gdy robimy coś skomplikowanego. W końcu, odpowiednie zagęszczenie ma ogromny wpływ na to, jak długo beton będzie trwały i odporny na różne czynniki zewnętrzne. To w budownictwie i inżynierii lądowej jest po prostu kluczowe.

Pytanie 36

Który z rodzajów tynków można zaklasyfikować jako trójwarstwowy zwykły kat. IV, charakteryzujący się równą i gładką, bardzo starannie wygładzoną powierzchnią uzyskaną przy użyciu packi?

A. Pospolity
B. Wypalany
C. Surowy
D. Doborowy
Odpowiedzi 'pospolity', 'surowy' oraz 'wypalany' nie odnoszą się do tynku trójwarstwowego zwykłego kat. IV, który jest określany jako doborowy. Tynk pospolity nie jest klasyfikowany na tym samym poziomie jakościowym, co tynk doborowy. Charakteryzuje się on często niższą jakością wykonania oraz mniejszą gładkością powierzchni, co wpływa negatywnie na estetykę oraz trwałość wykończeń. Tynk surowy, z kolei, jest nieprzetworzonym materiałem, co uniemożliwia uzyskanie odpowiedniego wykończenia oraz równości powierzchni, a tym samym nie spełnia wymogów dla tynku trójwarstwowego kat. IV. Tynk wypalany jest stosowany w zupełnie innych kontekstach, często w odniesieniu do ceramiki i materiałów budowlanych, nie mając zastosowania w klasycznej technologii tynkarskiej. Typowymi błędami myślowymi przy wyborze niewłaściwego tynku są niejednoznaczne zrozumienie klasyfikacji tynków oraz ich przeznaczenia, co prowadzi do podejmowania decyzji na podstawie niepełnych informacji. Aby uniknąć takich pomyłek, zaleca się dokładne zapoznanie się ze specyfikacjami technicznymi i klasyfikacjami materiałów budowlanych przed podjęciem decyzji o wyborze tynku do konkretnego projektu.

Pytanie 37

Ścianę nośną w piwnicy powinno się wymurować z

A. cegieł dziurawek
B. cegieł kratówek
C. bloczków z betonu zwykłego
D. bloczków z betonu komórkowego
Ściany nośne kondygnacji piwnicznej powinny być wymurowane z bloczków z betonu zwykłego z kilku powodów. Po pierwsze, beton zwykły charakteryzuje się wysoką nośnością, co jest niezbędne w przypadku ścian, które muszą przenosić obciążenia z wyższych kondygnacji budynku. Ponadto, bloczki te są odporne na wilgoć, co jest kluczowe w przypadku piwnic, gdzie istnieje ryzyko podciągania wilgoci z gruntu. W praktyce, zastosowanie bloczków z betonu zwykłego pozwala na uzyskanie solidnej i trwałej konstrukcji, która spełnia wymagania norm budowlanych, takich jak PN-EN 1992-1-1 dotycząca projektowania konstrukcji betonowych. Dodatkowo, bloczki te są stosunkowo łatwe w obróbce i montażu, co przyspiesza proces budowy. W kontekście praktycznych zastosowań, wiele nowoczesnych budynków mieszkalnych i komercyjnych opiera swoje fundamenty na solidnych ścianach piwnicznych wykonanych z bloczków z betonu zwykłego, co potwierdza ich efektywność i niezawodność w długoterminowym użytkowaniu.

Pytanie 38

O odklejaniu się tynku od podłoża świadczą

A. widoczne na tynku pęknięcia
B. widoczne na tynku zgrubienia
C. głuchy dźwięk przy ostukiwaniu tynku młotkiem
D. łatwość zarysowania tynkowej powierzchni ostrym narzędziem
Głuchy odgłos przy ostukiwaniu tynku młotkiem jest najważniejszym wskaźnikiem odwarstwienia tynku od podłoża. Taki dźwięk wskazuje na obecność pustek powietrznych, które powstały w wyniku słabego przylegania tynku do podłoża, co często jest efektem niewłaściwego przygotowania podłoża przed nałożeniem tynku lub nieodpowiednich warunków podczas aplikacji. Dobrą praktyką budowlaną jest przeprowadzanie testu ostukiwania w celu identyfikacji potencjalnych problemów z odwarstwieniem. W przypadku wykrycia odwarstwienia, zaleca się usunięcie luźnego tynku, a następnie przemyślane przygotowanie powierzchni oraz nałożenie nowego tynku, aby zapewnić jego trwałość i funkcjonalność. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na specyfikacje producentów tynków oraz lokalne normy budowlane, które mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących odpowiednich materiałów i technik aplikacji, co przyczyni się do minimalizacji ryzyka odwarstwienia w przyszłości.

Pytanie 39

Na fotografii przedstawiono urządzenie przeznaczone do

Ilustracja do pytania
A. transportu mieszanki betonowej.
B. dozowania składników zaprawy budowlanej.
C. zagęszczania mieszanki betonowej.
D. mieszania składników zaprawy budowlanej.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawna odpowiedź dotyczy urządzenia, które jest typowe dla betoniarki, a więc maszyny zaprojektowanej do mieszania składników zapraw budowlanych, takich jak cement, piasek i woda. Betoniarka, z charakterystycznym wirującym pojemnikiem, umożliwia uzyskanie jednorodnej mieszanki, co jest kluczowe dla jakości i trwałości konstrukcji budowlanych. W praktyce, stosowanie betoniarek jest niezbędne w wielu projektach budowlanych, gdzie wymagana jest szybka i efektywna produkcja betonu na dużą skalę. Przy odpowiednim użyciu, betoniarki przyczyniają się do zminimalizowania strat materiałowych oraz poprawy wydajności pracy, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej. Ponadto, nowoczesne betoniarki są często wyposażone w systemy automatyzacji, które pozwalają na precyzyjne dozowanie składników, co dalej zwiększa efektywność procesu mieszania. Zgodność z normami jakości, takimi jak PN-EN 206, podkreśla znaczenie właściwego mieszania betonu dla bezpieczeństwa i stabilności budowli.

Pytanie 40

Na podstawie przedstawionego rysunku oblicz powierzchnię dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 zakładając, że wysokość pomieszczenia wynosi 3,00 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,55 m2
B. 17,07 m2
C. 48,63 m2
D. 5,16 m2
Powierzchnia dłuższej ściany bez otworów okiennych i drzwiowych w pokoju 3 wynosi 17,07 m2, co możemy obliczyć, mnożąc szerokość ściany (5,69 m) przez wysokość pomieszczenia (3,00 m). Tego typu obliczenia są kluczowe w architekturze i budownictwie, gdzie precyzyjne określenie powierzchni pomaga w planowaniu i wykonaniu różnych prac, takich jak malowanie, tapetowanie czy instalacja materiałów wykończeniowych. Ustalanie powierzchni ścian jest również istotne przy obliczaniu ilości materiałów potrzebnych do izolacji czy montażu systemów wentylacyjnych. Вartości te powinny być zawsze zaokrąglane do dwóch miejsc po przecinku, aby zachować spójność w dokumentacji budowlanej. Zastosowanie standardów, takich jak PN-EN 1991-1-1, które dotyczą obliczeń budowlanych, oraz ściśle określone normy dotyczące materiałów budowlanych, pozwala na skuteczną kontrolę jakości i bezpieczeństwa budowli. W praktyce, znajomość zasad obliczania powierzchni pomieszczeń jest niezbędna dla architektów oraz projektantów wnętrz, co umożliwia im efektywne zarządzanie przestrzenią.