Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik informatyk
  • Kwalifikacja: INF.02 - Administracja i eksploatacja systemów komputerowych, urządzeń peryferyjnych i lokalnych sieci komputerowych
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 09:53
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 10:05

Egzamin zdany!

Wynik: 30/40 punktów (75,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Składnikiem systemu Windows 10, który zapewnia ochronę użytkownikom przed zagrożeniami ze strony złośliwego oprogramowania, jest program

A. Windows Defender
B. Microsoft Security Essentials
C. Windows PowerShell
D. Microsoft Hyper-V
Windows Defender to taki wbudowany program antywirusowy w Windows 10. Jego główną rolą jest ochrona w czasie rzeczywistym, co oznacza, że ciągle sprawdza system i pliki, żeby wykrywać jakieś zagrożenia jak wirusy czy trojany. Używa fajnych technologii, takich jak analiza heurystyczna i chmura, żeby szybko rozpoznać nowe zagrożenia. Na przykład, Windows Defender automatycznie skanuje system, gdy uruchamiamy komputer, a także regularnie aktualizuje definicje wirusów, co zapewnia stałą ochronę. Można też dostosować ustawienia skanowania, żeby przeprowadzać pełne skanowania wybranych folderów czy dysków. To całkiem w porządku, bo pomaga w bezpieczeństwie, a takie aktywne rozwiązania to najlepsza obrona przed zagrożeniami. Dodatkowo, Windows Defender współpracuje z innymi funkcjami w systemie, jak kontrola aplikacji czy zapora sieciowa, tworząc spójną ochronę.

Pytanie 2

Jakim modułem pamięci RAM, który jest zgodny z płytą główną GIGABYTE GA-X99-ULTRA GAMING/ X99/8xDDR4 2133, ECC, maksymalnie 128GB/ 4x PCI-E 16x/ RAID/ USB 3.1/ S-2011-V3/ATX, jest pamięć?

A. HPE 32GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3L-10600R (DDR3-1333) Registered CAS-9, Non-ECC
B. HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3-14900R (DDR3-1866) Registered CAS-13 Memory Kit
C. HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 PC3-14900L (DDR3-1866 Load Reduced CAS-13 Memory Kit)
D. HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 DDR4-2133 CAS-15-15-15 Load Reduced Memory Kit, ECC
HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 DDR4-2133 CAS-15-15-15 Load Reduced Memory Kit, ECC to poprawna odpowiedź, ponieważ spełnia wszystkie wymagania techniczne płyty głównej GIGABYTE GA-X99-ULTRA GAMING. Płyta ta obsługuje pamięci DDR4, a wspomniana pamięć ma pełną zgodność z jej specyfikacją, oferując standardową prędkość 2133 MHz. Pamięć ECC (Error-Correcting Code) jest istotna w zastosowaniach krytycznych, takich jak serwery lub stacje robocze, ponieważ umożliwia wykrywanie i korekcję błędów w pamięci, co zwiększa stabilność systemu. Dodatkowo, zastosowanie pamięci w konfiguracji Quad Rank pozwala na lepszą wydajność w porównaniu do pamięci Dual Rank, zwłaszcza w aplikacjach wymagających dużej przepustowości. W praktyce, tak skonfigurowany system będzie bardziej odporny na błędy i lepiej radzi sobie z zasobami pamięciowymi, co jest kluczowe w środowiskach intensywnie wykorzystujących pamięć.

Pytanie 3

Jakim interfejsem można uzyskać transmisję danych o maksymalnej przepustowości 6 Gb/s?

A. SATA 2
B. SATA 3
C. USB 3.0
D. USB 2.0
Interfejs SATA 3 (Serial ATA III) rzeczywiście umożliwia transmisję danych z maksymalną przepustowością wynoszącą 6 Gb/s. Jest to standard, który zapewnia znaczną poprawę wydajności w porównaniu do jego poprzednika, SATA 2, który obsługuje maksymalną przepustowość na poziomie 3 Gb/s. SATA 3 jest powszechnie używany w nowoczesnych dyskach twardych i dyskach SSD, co umożliwia szybsze przesyłanie danych i lepszą responsywność systemu. Praktyczne zastosowanie tego standardu można zaobserwować w komputerach osobistych, serwerach oraz systemach NAS, gdzie wymagania dotyczące przepustowości są szczególnie wysokie, zwłaszcza w kontekście obsługi dużych zbiorów danych oraz intensywnego korzystania z aplikacji wymagających szybkiego dostępu do pamięci masowej. Warto również zauważyć, że SATA 3 jest wstecznie kompatybilny z wcześniejszymi wersjami SATA, co oznacza, że można używać go z urządzeniami obsługującymi starsze standardy, co jest korzystne dla użytkowników, którzy chcą zaktualizować swoje systemy bez konieczności wymiany wszystkich komponentów.

Pytanie 4

Jakiego systemu operacyjnego powinien nabyć użytkownik, aby zmodernizowany komputer miał możliwość uruchamiania gier obsługujących DirectX12?

A. Windows 10
B. Windows 8
C. Windows XP
D. Windows 8.1
Windows 10 jest systemem operacyjnym, który w pełni wspiera DirectX 12, co czyni go idealnym wyborem dla graczy poszukujących najnowszych technologii w grach komputerowych. DirectX 12 wprowadza szereg zaawansowanych funkcji, takich jak lepsza obsługa wielordzeniowych procesorów, co pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów sprzętowych. Dzięki temu, gry mogą działać w wyższej jakości z bardziej szczegółową grafiką oraz płynniejszymi animacjami. W praktyce, korzystanie z Windows 10 umożliwia graczom dostęp do najnowszych tytułów, które wymagają tego standardu, a także do poprawionych wersji starszych gier, które stały się bardziej optymalne po aktualizacjach. Warto również zaznaczyć, że Windows 10 regularnie otrzymuje aktualizacje, co zapewnia wsparcie dla nowych urządzeń i technologii, a także poprawia bezpieczeństwo oraz stabilność. Dla każdego nowoczesnego gracza, wybór Windows 10 jest więc podstawą zapewniającą długoterminowe wsparcie i rozwój w obszarze gier komputerowych.

Pytanie 5

Po zainstalowaniu systemu z domyślnymi parametrami, Windows XP nie obsługuje tego systemu plików.

A. FAT16
B. FAT32
C. EXT
D. NTFS
Wszystkie inne odpowiedzi wskazują na systemy plików, które są rzeczywiście obsługiwane przez system Windows XP. NTFS to nowoczesny system plików, który oferuje zaawansowane funkcje zarządzania danymi, takie jak uprawnienia do plików, kompresja czy szyfrowanie. Jest to zalecany wybór dla współczesnych instalacji systemów Windows, zwłaszcza dla systemów operacyjnych powyżej XP. FAT16 i FAT32 to starsze systemy plików, które były powszechnie używane w wcześniejszych wersjach Windows i są nadal wykorzystywane w niektórych urządzeniach przenośnych oraz do obsługi rozruchowych nośników USB. FAT32 ma ograniczenia dotyczące maksymalnego rozmiaru pliku (do 4 GB), dlatego w przypadku zarządzania dużymi zasobami danych lepszym wyborem byłby NTFS. Typowym błędem w rozumieniu systemów plików jest mylenie ich z ich zastosowaniami i funkcjonalnościami. Warto pamiętać, że wybór systemu plików powinien być uzależniony od wymagań użytkownika oraz środowiska, w którym system operacyjny będzie funkcjonował, a nie tylko od popularności danej technologii. System EXT, który jest wspierany przez wiele dystrybucji Linuksa, nie ma zastosowania w kontekście systemu Windows, co pokazuje, że kluczowe jest rozumienie, do jakiego systemu operacyjnego dany system plików jest dedykowany.

Pytanie 6

Jaką pamięć RAM można użyć z płytą główną GIGABYTE GA-X99-ULTRA GAMING/ X99/ 8x DDR4 2133, ECC, obsługującą maksymalnie 128GB, 4x PCI-E 16x, RAID, USB 3.1, S-2011-V3/ATX?

A. HPE 32GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3L-10600R (DDR3-1333) Registered CAS-9 , Non-ECC
B. HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 DDR4-2133 CAS-15-15-15 Load Reduced Memory Kit, ECC
C. HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 PC3-14900L (DDR3-1866) Load Reduced CAS-13 Memory Kit
D. HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3-14900R (DDR3-1866) Registered CAS-13 Memory Kit
Odpowiedź HPE 32GB (1x32GB) Quad Rank x4 DDR4-2133 CAS-15-15-15 Load Reduced Memory Kit, ECC jest poprawna, ponieważ spełnia wszystkie wymagania techniczne płyty głównej GIGABYTE GA-X99-ULTRA GAMING. Ta płyta obsługuje pamięci DDR4, a wybrany moduł ma specyfikacje DDR4-2133, co oznacza, że działa z odpowiednią prędkością. Dodatkowo, pamięć ta obsługuje technologię ECC (Error-Correcting Code), która jest istotna w aplikacjach wymagających wysokiej niezawodności, takich jak serwery czy stacje robocze. Dzięki pamięci z technologią ECC, system jest w stanie wykrywać i korygować błędy w danych, co znacząco zwiększa stabilność i bezpieczeństwo operacji. Warto również zauważyć, że maksymalna pojemność, jaką można zainstalować na tej płycie, wynosi 128 GB, a wybrany moduł ma 32 GB, co pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału płyty. W praktyce, takie rozwiązanie jest idealne dla zaawansowanych użytkowników, którzy potrzebują dużej pojemności RAM do obliczeń, renderowania lub pracy z dużymi zbiorami danych.

Pytanie 7

Magistrala PCI-Express stosuje do przesyłania danych metodę komunikacji

A. asynchroniczną Simplex
B. asynchroniczną Full duplex
C. synchroniczną Half duplex
D. synchroniczną Full duplex
Magistrala PCI-Express (PCIe) wykorzystuje asynchroniczną metodę komunikacji Full duplex, co oznacza, że może jednocześnie przesyłać dane w obu kierunkach. To rozwiązanie pozwala na zwiększenie efektywności przesyłu danych, co jest kluczowe w przypadku nowoczesnych aplikacji, które wymagają dużej przepustowości, takich jak gry komputerowe, obróbka wideo czy serwery baz danych. W praktyce, wykorzystując asynchroniczność, PCIe nie wymaga synchronizacji sygnałów do przesyłu, co redukuje opóźnienia. Standard PCIe obsługuje różne wersje (np. PCIe 3.0, 4.0, 5.0), które różnią się przepustowością i mogą obsługiwać coraz większe ilości danych, co jest niezbędne w dobie rozwijających się technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy chmura obliczeniowa. W związku z tym, zrozumienie architektury PCIe i jej mechanizmów transmisji jest kluczowe dla projektantów systemów komputerowych oraz inżynierów pracujących w dziedzinie IT.

Pytanie 8

Program WinRAR pokazał okno informacyjne widoczne na ilustracji. Jakiego rodzaju licencją posługiwał się do tej pory użytkownik?

Ilustracja do pytania
A. Program typu Adware
B. Program typu Shareware
C. Program z Public domain
D. Program typu Freeware
WinRAR to program komputerowy, który jest dostępny w modelu licencyjnym typu shareware. Shareware to rodzaj licencji, który pozwala użytkownikom na wypróbowanie programu przez określony czas, zanim zdecydują się na zakup pełnej wersji. W przypadku WinRAR, użytkownik ma możliwość korzystania z programu przez 40 dni bez konieczności zakupu. Po upływie tego okresu pojawia się komunikat zachęcający do zakupu licencji, co jest typowym podejściem w modelu shareware. Ten typ licencji jest korzystny zarówno dla twórców oprogramowania, jak i użytkowników, ponieważ pozwala użytkownikom na przetestowanie pełnej funkcjonalności programu przed podjęciem decyzji o zakupie. Model shareware promuje także uczciwe praktyki w branży oprogramowania, umożliwiając twórcom generowanie dochodów niezbędnych do dalszego rozwoju i wsparcia produktu. Przykładem zastosowania shareware jest również promocja nowych funkcji, które mogą być dodane w przyszłych aktualizacjach, a użytkownicy mogą dokonać świadomego wyboru, czy chcą inwestować w dalszy rozwój aplikacji. Praktyczne podejście do shareware wskazuje na jego skuteczność w promocji i dystrybucji oprogramowania, co czyni go popularnym wyborem wśród wielu firm deweloperskich.

Pytanie 9

Aby utworzyć kolejną partycję w systemie Windows, można skorzystać z narzędzia

A. dsa.msc
B. dfsgui.msc
C. devmgmt.msc
D. diskmgmt.msc
Odpowiedź 'diskmgmt.msc' jest poprawna, ponieważ jest to narzędzie systemowe w systemie Windows, które umożliwia zarządzanie dyskami i partycjami. Przystawka ta pozwala na tworzenie, usuwanie, formatowanie i zmienianie rozmiaru partycji. Użytkownicy mogą w łatwy sposób podglądać stan dysków, ich partycje oraz dostępne miejsce, co jest kluczowe dla zarządzania przestrzenią dyskową. Na przykład, jeśli chcemy zainstalować nowy system operacyjny obok istniejącego, możemy wykorzystać diskmgmt.msc do utworzenia nowej partycji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania systemami operacyjnymi. Dodatkowo, korzystanie z tej przystawki pozwala na sprawne zarządzanie danymi, co jest niezbędne w środowisku zarówno domowym, jak i biurowym. Użycie tego narzędzia jest zgodne z zasadami efektywnego zarządzania zasobami komputerowymi, co ułatwia użytkownikom maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni dyskowej oraz utrzymanie porządku w systemie.

Pytanie 10

W systemie Linux narzędzie iptables wykorzystuje się do

A. konfigurowania zapory sieciowej
B. konfigurowania karty sieciowej
C. konfigurowania serwera pocztowego
D. konfigurowania zdalnego dostępu do serwera
Iptables to bardzo ważne narzędzie w Linuxie, które pozwala na zarządzanie ruchem w sieci. Dzięki niemu, administratorzy mogą na przykład ustawienia zabezpieczeń. Iptables działa na poziomie jądra systemu, co oznacza, że jest w stanie filtrować pakiety w czasie rzeczywistym. Możesz tworzyć różne reguły, które mówią, które pakiety można przyjąć, a które powinny być zablokowane. Na przykład, jeśli chcesz zablokować niechciany ruch z konkretnego adresu IP, to iptables to umożliwia. Ciekawe jest też to, że iptables używa tzw. łańcuchów do organizowania reguł, co zdecydowanie ułatwia sprawę. Pamiętaj, aby regularnie przeglądać i aktualizować swoje reguły, to ważne dla bezpieczeństwa. Dobre praktyki w tym zakresie nie tylko chronią Twoją sieć, ale też pomagają w szybkim rozwiązywaniu ewentualnych problemów.

Pytanie 11

Administrator Active Directory w domenie firma.local pragnie skonfigurować mobilny profil dla wszystkich użytkowników. Ma on być przechowywany na serwerze serwer1, w folderze pliki, który jest udostępniony w sieci jako dane$. Który z parametrów w ustawieniach profilu użytkownika spełnia opisane wymagania?

A. \serwer1\pliki\%username%
B. \firma.local\dane\%username%
C. \serwer1\dane$\%username%
D. \firma.local\pliki\%username%
Odpowiedź \serwer1\dane$\%username% jest poprawna, ponieważ odpowiada na wymagania dotyczące przechowywania profilu mobilnego użytkowników na serwerze serwer1 w folderze udostępnionym jako dane$. W kontekście Active Directory, profile mobilne powinny być przechowywane w lokalizacji, która jest dostępna dla użytkowników z różnych komputerów. Folder danych$ jest folderem ukrytym, co jest zgodne z dobrymi praktykami bezpieczeństwa, ponieważ ogranicza dostęp do plików użytkowników zgodnie z założeniami polityki zabezpieczeń. Użycie zmiennej %username% pozwala na tworzenie dedykowanych folderów dla każdego użytkownika, co ułatwia zarządzanie danymi i zapewnia ich izolację. Typowym przykładem zastosowania jest sytuacja w przedsiębiorstwie, gdzie pracownicy mogą logować się do różnych stacji roboczych, a ich ustawienia i pliki są automatycznie synchronizowane, co zwiększa efektywność pracy. Warto również podkreślić, że stosowanie odpowiednich ścieżek do folderów profilu mobilnego przyczynia się do ułatwienia administracji i zgodności z politykami zachowania danych.

Pytanie 12

Jaką maskę powinno się zastosować, aby podzielić sieć z adresem 192.168.1.0 na 4 podsieci?

A. 255.255.255.0
B. 255.255.225.192
C. 255.255.255.224
D. 255.255.255.128
Wybierając niepoprawne odpowiedzi, można napotkać różne problemy związane z nieprawidłowym zrozumieniem koncepcji maski podsieci oraz podziału sieci. Odpowiedź 255.255.255.0, jako standardowa maska dla klasy C, daje nam pełną sieć bez możliwości podziału na podsieci. W praktyce, wykorzystując tę maskę, nie jesteśmy w stanie efektywnie zarządzać adresami IP ani segmentować ruchu. Z drugiej strony, 255.255.255.128 jest maską odpowiednią dla podziału na dwie podsieci, ale w tym przypadku nie zaspokaja potrzeby podziału na cztery. Odpowiedź 255.255.225.192 jest również błędna, ponieważ wprowadza niepoprawne zrozumienie struktury maski. Maski podsieci powinny mieć standardowy format, a ten z wykorzystaniem 225 nie istnieje w kontekście IPv4. Ostatecznie, 255.255.255.224, chociaż bliskie prawidłowej odpowiedzi, oferuje jedynie 8 adresów w każdej podsieci, co nie odpowiada wymaganiom pytania. Prawidłowe podejście do podziału sieci wymaga zrozumienia, jak bity maski wpływają na ilość dostępnych podsieci oraz adresów, a także jak prawidłowo konfigurować sieci w zgodzie z obowiązującymi standardami i praktykami inżynieryjnymi. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla efektywnego zarządzania sieciami komputerowymi oraz optymalizacji użycia dostępnych zasobów adresowych.

Pytanie 13

W jakim typie członkostwa w VLAN port może należeć do wielu sieci VLAN?

A. Multi-VLAN
B. Statycznym VLAN
C. Port-Based VLAN
D. Dynamicznym VLAN
Odpowiedź 'Multi-VLAN' jest poprawna, ponieważ ten rodzaj członkostwa w VLAN (Virtual Local Area Network) pozwala na przypisanie portu do wielu VLAN-ów jednocześnie. W praktyce oznacza to, że jeden port na przełączniku może obsługiwać ruch sieciowy z różnych VLAN-ów, co jest szczególnie przydatne w środowiskach, gdzie wiele różnych usług jest dostarczanych przez jedną infrastrukturę. Na przykład, port używany do podłączenia serwera może być skonfigurowany jako członek VLAN-u dla ruchu biurowego oraz VLAN-u dla gości, umożliwiając jednocześnie różnym grupom użytkowników dostęp do określonych zasobów. Tego typu konfiguracja jest zgodna z najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania ruchem w sieci i zwiększa elastyczność oraz efektywność operacyjną. Dodatkowo, w przypadku użycia protokołów takich jak 802.1Q, tagowanie ramek VLAN rozwiązuje kwestie związane z segregacją ruchu i zapewnia bezpieczeństwo, co czyni Multi-VLAN istotnym rozwiązaniem w nowoczesnych sieciach komputerowych.

Pytanie 14

Aby określić długość prefiksu w adresie IPv4, należy ustalić

A. liczbę początkowych bitów o wartości 1 w masce adresu IPv4
B. liczbę bitów o wartości 0 w pierwszych dwóch oktetach adresu IPv4
C. liczbę bitów o wartości 1 w części hosta adresu IPv4
D. liczbę bitów o wartości 0 w trzech pierwszych oktetach adresu IPv4
Poprawna odpowiedź opiera się na zasadach klasyfikacji adresów IPv4 oraz maski podsieci. Długość prefiksu adresu sieci w IPv4 określa się poprzez liczenie liczby początkowych bitów mających wartość 1 w masce adresu. Maska podsieci dzieli adres IP na dwie części: część sieciową i część hosta. Przykładowo, dla adresu IP 192.168.1.1 z maską 255.255.255.0, maska w postaci binarnej to 11111111.11111111.11111111.00000000. W tym przypadku liczba początkowych bitów 1 wynosi 24, co oznacza, że długość prefiksu wynosi /24. Te informacje są kluczowe dla routingu oraz segmentacji sieci, ponieważ dobrze skonfigurowane maski wpływają na efektywność komunikacji w sieci. W praktyce, gdy administratorzy sieci definiują podsieci, muszą precyzyjnie określić zakresy adresowe, co jest realizowane właśnie poprzez maski i ich prefiksy. Ponadto, zgodnie z zaleceniami IETF, prawidłowe przypisanie adresów IP i masek jest istotne dla zapewnienia optymalnej wydajności oraz bezpieczeństwa w sieciach komputerowych.

Pytanie 15

Który z poniższych mechanizmów zapewni najwyższy stopień ochrony sieci bezprzewodowych w standardzie 802.11n?

A. WPA2 (Wi-Fi Protected Access II)
B. WEP (Wired Equivalent Privacy)
C. WPA (Wi-Fi Protected Access)
D. WPS (Wi-Fi Protected Setup)
WPA2 (Wi-Fi Protected Access II) jest najbardziej zaawansowanym mechanizmem zabezpieczeń dla sieci bezprzewodowych standardu 802.11n. Wprowadza on silne algorytmy szyfrowania oparty na AES (Advanced Encryption Standard), który jest znacznie bezpieczniejszy od starszych standardów, takich jak WEP czy WPA. Dzięki zastosowaniu protokołu 802.1X, WPA2 zapewnia także lepszą autoryzację użytkowników, co pozwala na bardziej kontrolowany dostęp do zasobów sieciowych. W praktyce, WPA2 jest standardem stosowanym w większości nowoczesnych routerów i punktów dostępowych, co czyni go de facto normą w zabezpieczaniu sieci bezprzewodowych. Przykładem zastosowania WPA2 jest jego użycie w sieciach domowych oraz biurowych, gdzie użytkownicy mogą korzystać z silnego szyfrowania, co minimalizuje ryzyko nieautoryzowanego dostępu czy podsłuchiwania przesyłanych danych. Warto również wspomnieć, że WPA2 obsługuje różne tryby pracy, w tym Personal i Enterprise, co pozwala na elastyczne dostosowanie zabezpieczeń do różnych środowisk i potrzeb organizacji.

Pytanie 16

Który z podanych adresów protokołu IPv4 jest adresem klasy D?

A. 10.0.3.5
B. 128.1.0.8
C. 239.255.203.1
D. 191.12.0.18
Adres 239.255.203.1 należy do klasy D, która jest zarezerwowana dla multicastu w protokole IPv4. Klasa D obejmuje adresy od 224.0.0.0 do 239.255.255.255, co oznacza, że wszystkie adresy w tym zakresie są przeznaczone do przesyłania danych do grupy odbiorców, a nie do pojedynczego hosta. Przykłady zastosowania adresów klasy D obejmują transmisje wideo na żywo, gdzie wiele urządzeń może odbierać ten sam strumień danych, co pozwala na efektywne wykorzystanie pasma sieciowego. Multicast jest szczególnie użyteczny w aplikacjach takich jak IPTV, konferencje online oraz różne usługi strumieniowe, gdzie kluczowe jest dotarcie z tymi samymi danymi do wielu użytkowników jednocześnie. Standardy, takie jak RFC 4604, szczegółowo opisują funkcjonowanie multicastu oraz jego implementację w sieciach komputerowych, podkreślając wagę zarządzania adresowaniem i ruchem multicastowym dla optymalnej wydajności sieci.

Pytanie 17

Który protokół umożliwia rozproszoną wymianę i ściąganie plików?

A. BitTorrent
B. FTP
C. Radius
D. HTTPS
FTP (File Transfer Protocol) jest protokołem zaprojektowanym do przesyłania plików między komputerami w sieci, jednak jest oparty na architekturze klient-serwer, co oznacza, że wszystkie pliki są przesyłane z jednego centralnego serwera do klientów. Taki model ma swoje ograniczenia, szczególnie w przypadku dużych plików lub w sytuacjach, gdy wiele osób próbuje pobrać te same dane, co prowadzi do przeciążenia serwera. RADIUS (Remote Authentication Dial-In User Service) to protokół służący do autoryzacji i uwierzytelniania użytkowników w sieciach komputerowych, a nie do przesyłania plików, więc jego zastosowanie w tym kontekście jest błędne. HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) to z kolei protokół używany do bezpiecznego przesyłania danych w sieci, zazwyczaj w kontekście przeglądania stron internetowych, a nie do rozproszonego transferu plików. Często przyczyną błędnej odpowiedzi jest mylenie różnych protokołów i ich funkcji, co może wynikać z braku wiedzy na temat ich specyfiki. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie konkretne funkcje i zastosowania mają poszczególne protokoły, aby uniknąć nieporozumień. W przypadku potrzeby efektywnego i skali transferu plików, BitTorrent jest rozwiązaniem, które wykorzystuje rozproszone podejście, co czyni je o wiele bardziej wydajnym dla dużych zbiorów danych.

Pytanie 18

Router w sieci LAN posiada przypisany adres IP 192.168.50.1. Został skonfigurowany w taki sposób, że przydziela komputerom wszystkie dostępne adresy IP w sieci 192.168.50.0 z maską 255.255.255.0. Jaka jest maksymalna liczba komputerów, które mogą działać w tej sieci?

A. 253
B. 256
C. 254
D. 255
Odpowiedź 253 jest prawidłowa z uwagi na zasady dotyczące adresacji IP w sieciach wykorzystujących maski podsieci. W przypadku adresu IP 192.168.50.1 z maską 255.255.255.0, mamy do czynienia z klasą C. W takiej sieci dostępna jest przestrzeń adresowa w zakresie od 192.168.50.0 do 192.168.50.255. Jednakże dwa adresy są zarezerwowane: pierwszy adres (192.168.50.0) jest używany jako adres sieci, a ostatni (192.168.50.255) jako adres rozgłoszeniowy (broadcast). Oznacza to, że w rzeczywistości można przydzielić adresy IP jedynie od 192.168.50.1 do 192.168.50.254, co daje 254 dostępne adresy. Po odjęciu adresu sieciowego oraz rozgłoszeniowego, maksymalna liczba komputerów, które mogą funkcjonować w tej sieci wynosi 253. W praktyce, przydzielanie adresów IP odbywa się na podstawie DHCP, co pozwala na dynamiczne przypisywanie adresów urządzeniom w sieci, co jest standardem w nowoczesnych konfiguracjach sieciowych.

Pytanie 19

Która norma w Polsce definiuje zasady dotyczące okablowania strukturalnego?

A. PN-EN 50173
B. EIA/TIA 568-A
C. TSB-67
D. ISO/IEC 11801
Norma PN-EN 50173 jest kluczowym dokumentem określającym wymagania dotyczące okablowania strukturalnego w budynkach. Stanowi ona podstawę dla projektowania, instalacji oraz użytkowania systemów okablowania, które muszą spełniać wysokie standardy jakości oraz wydajności. Zawiera wytyczne dotyczące różnych typów systemów okablowania, w tym transmisji danych, głosu oraz obrazu. Przykładem zastosowania normy PN-EN 50173 może być projektowanie sieci lokalnych w biurowcach, gdzie ważne jest, aby system okablowania był zgodny z wymaganiami dotyczącymi przepustowości i elastyczności w rozbudowie infrastruktury. Dodatkowo, norma ta uwzględnia aspekty związane z bezpieczeństwem, takie jak odporność na zakłócenia elektromagnetyczne, co jest niezwykle istotne w dobie rosnącej liczby urządzeń elektronicznych. Stosowanie PN-EN 50173 zapewnia, że zainstalowane systemy będą miały długą żywotność oraz będą w stanie efektywnie obsługiwać rosnące potrzeby użytkowników.

Pytanie 20

Protokołem umożliwiającym bezpołączeniowe przesyłanie datagramów jest

A. IP
B. TCP
C. UDP
D. ARP
Wybór IP, TCP lub ARP jako protokołu do bezpołączeniowego dostarczania datagramów wykazuje pewne nieporozumienia dotyczące funkcji i charakterystyki tych protokołów. IP (Internet Protocol) jest protokołem warstwy sieciowej, który odpowiada za adresowanie i routing pakietów w sieci, ale nie jest protokołem transportowym. Nie zapewnia on bezpośredniej komunikacji pomiędzy aplikacjami ani zarządzania tranzytem danych, co czyni go niewłaściwym wyborem w kontekście dostarczania datagramów. TCP, mimo że jest protokołem bezpołączeniowym, oferuje pełne zarządzanie połączeniami, co obejmuje mechanizmy kontroli błędów i retransmisji, co wprowadza dodatkowe opóźnienia i narzuty, przez co nie jest odpowiedni do sytuacji, gdzie kluczowe jest szybkie dostarczanie danych. ARP (Address Resolution Protocol) działa na warstwie łącza danych i ma na celu mapowanie adresów IP na adresy MAC, co również nie ma związku z dostarczaniem datagramów na poziomie transportowym. Zrozumienie specyfiki tych protokołów jest kluczowe, aby uniknąć błędnych wniosków i zastosować odpowiednie technologie w odpowiednich kontekstach, co jest podstawą skutecznej komunikacji sieciowej. Podczas wyboru protokołu, ważne jest rozważenie wymagań aplikacji oraz charakterystyki przesyłanych danych, aby dostosować odpowiednią metodę komunikacji.

Pytanie 21

Jaką maksymalną prędkość danych można osiągnąć w sieci korzystającej z skrętki kategorii 5e?

A. 100 Mb/s
B. 10 Mb/s
C. 10 Gb/s
D. 1 Gb/s
Maksymalna prędkość transmisji danych w sieciach Ethernet przy zastosowaniu skrętki kategorii 5e wynosi 1 Gb/s, co jest zgodne z normą IEEE 802.3ab. Skrętki kategorii 5e są powszechnie stosowane w lokalnych sieciach komputerowych, oferując nie tylko odpowiednią przepustowość, ale również poprawioną jakość sygnału w porównaniu do wcześniejszych kategorii. Dzięki zastosowaniu tej kategorii kabli, możliwe jest wsparcie dla aplikacji takich jak streaming wideo, gry online oraz szybkie przesyłanie dużych plików. W praktycznych zastosowaniach, sieci oparte na skrętce 5e mogą obsługiwać różne urządzenia, w tym komputery, drukarki oraz urządzenia IoT, co czyni je wszechstronnym rozwiązaniem w biurach i domach. Ponadto, zgodność z obowiązującymi standardami zapewnia interoperacyjność z innymi systemami i urządzeniami, co jest kluczowe w dzisiejszym złożonym środowisku sieciowym.

Pytanie 22

Oblicz koszt brutto materiałów niezbędnych do połączenia w sieć w topologii gwiazdy 3 komputerów wyposażonych w karty sieciowe, wykorzystując przewody o długości 2m. Ceny materiałów podano w tabeli.

Nazwa elementuCena jednostkowa brutto
przełącznik80 zł
wtyk RJ-451 zł
przewód typu "skrętka"1 zł za 1 metr
A. 92 zł
B. 249 zł
C. 89 zł
D. 252 zł
Aby obliczyć koszt brutto materiałów do połączenia trzech komputerów w topologii gwiazdy, należy uwzględnić wszystkie wymagane elementy. W topologii gwiazdy każdy komputer łączy się z centralnym przełącznikiem za pomocą przewodów. W tym przypadku korzystamy z przewodów o długości 2 metrów. Mamy więc trzy komputery, co daje nam łącznie trzy przewody o długości 2 metrów każdy. Koszt przewodu wynosi 1 zł za metr, co oznacza, że koszt trzech przewodów o długości 2 metrów wyniesie 3 x 2 m x 1 zł = 6 zł. Dodatkowo potrzebujemy trzech wtyków RJ-45, z których każdy kosztuje 1 zł, co łącznie kosztuje 3 zł. Na końcu musimy uwzględnić koszt przełącznika, który wynosi 80 zł. Sumując wszystkie koszty: 80 zł (przełącznik) + 6 zł (przewody) + 3 zł (wtyki) = 89 zł. Warto jednak zwrócić uwagę, że w pytaniu hetuje o koszt brutto, co może obejmować dodatkowe opłaty lub podatki, które są wliczone w cenę brutto. Jednak, jeśli przyjmiemy, że wszystkie podane ceny już uwzględniają VAT, to całkowity koszt wynosi 89 zł, a nie 92 zł. Koszt łączny to 89 zł, co czyni tę odpowiedź poprawną.

Pytanie 23

W jakim protokole komunikacyjnym adres nadawcy ma długość 128 bitów?

A. DNS
B. IPv6
C. IPv4
D. UDP
IPv6, czyli Internet Protocol wersja 6, wprowadza nowe możliwości w zakresie adresowania, w tym znaczące zwiększenie przestrzeni adresowej. Adres źródłowy w IPv6 składa się z 128 bitów, co pozwala na tworzenie znacznie większej liczby unikalnych adresów IP niż w przypadku IPv4, który używa 32 bitów. Przykładowo, dzięki IPv6 można przypisać unikalny adres do każdego urządzenia w sieci, co jest kluczowe w kontekście rosnącej liczby urządzeń podłączonych do Internetu w ramach koncepcji Internetu Rzeczy (IoT). Ponadto, IPv6 wprowadza uproszczenia w procesie routingu i lepsze zarządzanie siecią, dzięki czemu operatorzy mogą skuteczniej zarządzać ruchem internetowym. Adresy IPv6 często zapisywane są w formacie szesnastkowym, co ułatwia ich zrozumienie i wykorzystanie w różnych aplikacjach sieciowych, zgodnie z aktualnymi standardami branżowymi, takimi jak RFC 8200.

Pytanie 24

Na schemacie przedstawiono układ urządzenia. Do jakich portów należy podłączyć serwer o adresie IP 192.168.20.254/24 oraz stację roboczą o adresie IP 192.168.20.10/24, aby umożliwić ich komunikację w sieci?

Ilustracja do pytania
A. Do portów 3 i 4
B. Do portów 1 i 3
C. Do portów 2 i 3
D. Do portów 1 i 2
Odpowiedź 3 jest prawidłowa, ponieważ porty 1 i 3 są przypisane do VLAN 33. VLAN, czyli Virtual Local Area Network, to technologia umożliwiająca podział jednej fizycznej sieci na kilka logicznie odseparowanych sieci. Dzięki temu urządzenia podłączone do różnych VLANów nie mogą się ze sobą komunikować, chyba że skonfigurowana jest odpowiednia trasa routingu między VLANami. W tym przypadku serwer i stacja robocza muszą znajdować się w tej samej sieci VLAN, aby mogły się komunikować. Porty 1 i 3 przypisane do tego samego VLAN 33 oznaczają, że każde urządzenie podłączone do tych portów znajduje się w tej samej logicznej sieci, co umożliwia swobodną komunikację. To podejście jest zgodne z dobrymi praktykami projektowania sieci, które zalecają wykorzystanie VLANów do zarządzania ruchem oraz zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności w sieci lokalnej. Umożliwia to również lepsze zarządzanie zasobami sieciowymi poprzez segmentację ruchu i jego izolację w ramach różnych grup roboczych.

Pytanie 25

Jaką operację można wykonać podczas konfiguracji przełącznika CISCO w interfejsie CLI, nie przechodząc do trybu uprzywilejowanego, w zakresie dostępu widocznym w ramce?

Switch>
A. Wyświetlenie tabeli ARP
B. Zmiana nazwy hosta
C. Tworzenie VLAN-ów
D. Ustalanie haseł dostępowych
Określanie haseł dostępu wymaga przejścia do trybu konfiguracji globalnej, co odbywa się poprzez tryb uprzywilejowany. Zmiana nazwy systemowej również wymaga dostępu do trybu konfiguracji globalnej, gdyż jest to zmiana w konfiguracji urządzenia, wpływająca na jego identyfikację w sieci. Tworzenie sieci VLAN wiąże się z wprowadzeniem zmian w konfiguracji przełącznika i również wymaga trybu uprzywilejowanego, a następnie przejścia do trybu konfiguracji VLAN. Wszystkie te operacje są konfiguracyjne i jako takie wymagają wyższych uprawnień, które są dostępne dopiero po zalogowaniu się do trybu uprzywilejowanego za pomocą polecenia 'enable'. Typowym błędem jest założenie, że dostęp do podstawowego poziomu CLI pozwala na dowolne operacje konfiguracyjne. Jednak w rzeczywistości dostęp na poziomie użytkownika jest ściśle ograniczony do operacji monitorujących i diagnostycznych, co zabezpiecza przełącznik przed nieautoryzowanymi zmianami konfiguracji, chroniąc integralność sieci. Zrozumienie uprawnień na różnych poziomach dostępu jest kluczowe dla efektywnej i bezpiecznej administracji urządzeniami sieciowymi.

Pytanie 26

Urządzenie trwale zainstalowane u abonenta, które zawiera zakończenie poziomego okablowania strukturalnego, to

A. punkt konsolidacyjny
B. punkt rozdzielczy
C. gniazdo teleinformatyczne
D. gniazdo energetyczne
Wybór punktu konsolidacyjnego, gniazda energetycznego czy punktu rozdzielczego jako odpowiedzi na pytanie o zakończenie okablowania strukturalnego poziomego jest nieprawidłowy z kilku powodów. Punkt konsolidacyjny to element, który służy do łączenia różnych połączeń okablowania w jednym miejscu, ale nie jest zakończeniem tego okablowania. Jego rola polega na zapewnieniu elastyczności w zarządzaniu i rozbudowie sieci, co czyni go istotnym, ale nie końcowym elementem w łańcuchu połączeń. Gniazdo energetyczne, z drugiej strony, ma zupełnie inny cel - dostarczanie energii elektrycznej, a nie przesyłanie danych. Łączenie gniazda teleinformatycznego z gniazdem energetycznym jest dość powszechnym błędem myślowym, który wynika z niewłaściwego zrozumienia funkcjonalności tych elementów. Ostatnia odpowiedź, punkt rozdzielczy, również nie odpowiada na pytanie, ponieważ jego główną funkcją jest podział sygnału na różne kierunki, a nie kończenie połączenia okablowego. W rezultacie, nieodpowiednie zrozumienie ról poszczególnych elementów infrastruktury teleinformatycznej może prowadzić do poważnych problemów w projektowaniu oraz eksploatacji sieci, a także wpływać na jej wydajność i niezawodność.

Pytanie 27

Na ilustracji pokazano złącze:

Ilustracja do pytania
A. SATA
B. DVI
C. DisplayPort
D. HDMI
Złącze DisplayPort, ukazane na rysunku, to nowoczesny interfejs cyfrowy stosowany do przesyłu sygnałów wideo i audio. Jego konstrukcja umożliwia przesyłanie obrazu o wysokiej rozdzielczości oraz dźwięku wielokanałowego bez kompresji. Został zaprojektowany jako standard otwarty, co oznacza szeroką kompatybilność z różnymi urządzeniami. DisplayPort wyróżnia się charakterystycznym kształtem wtyku z asymetryczną blokadą, co zapobiega nieprawidłowemu podłączeniu. Jest szeroko stosowany w komputerach osobistych, monitorach i projektorach, stanowiąc alternatywę dla starszych interfejsów takich jak VGA czy DVI. DisplayPort obsługuje również technologię MST (Multi-Stream Transport), która umożliwia podłączenie wielu monitorów do jednego złącza. Standard ten wspiera funkcję Adaptive Sync, co jest szczególnie przydatne w grach, ponieważ redukuje efekt rozrywania obrazu. DisplayPort ma również zdolność przesyłania danych o dużej przepustowości, co czyni go idealnym wyborem dla profesjonalnych zastosowań graficznych i multimedialnych. Dzięki swojej elastyczności i wysokiej wydajności, DisplayPort jest preferowanym wyborem w zaawansowanych systemach audiowizualnych.

Pytanie 28

Administrator sieci komputerowej z adresem 192.168.1.0/24 podzielił ją na 8 równych podsieci. Ile adresów hostów będzie dostępnych w każdej z nich?

A. 32
B. 28
C. 26
D. 30
Odpowiedź 30 jest poprawna, ponieważ przy podziale sieci o adresie 192.168.1.0/24 na 8 równych podsieci, musimy najpierw obliczyć, ile bitów jest potrzebnych do reprezentacji 8 podsieci. Używając wzoru 2^n, gdzie n to liczba bitów, odkrywamy, że 2^3 = 8, co oznacza, że potrzebujemy 3 bitów. Zmieniając maskę sieci, pierwotna maska /24 staje się /27 (24 + 3 = 27). Oznacza to, że w każdej podsieci dostępne będą 32 adresy (2^(32-27)=32), z czego dwa adresy są zarezerwowane: jeden dla adresu sieci, a drugi dla adresu rozgłoszeniowego. Pozostaje zatem 32 - 2 = 30 możliwych adresów hostów w każdej z 8 podsieci. Ta wiedza jest kluczowa w administracji sieci, gdzie efektywne zarządzanie adresacją IP pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów sieciowych oraz ich skalowalność.

Pytanie 29

W komputerowych stacjach roboczych zainstalowane są karty sieciowe Ethernet 10/100/1000 z interfejsem RJ45. Jakie medium transmisyjne powinno być zastosowane do budowy sieci komputerowej, aby osiągnąć maksymalną przepustowość?

A. Światłowód jednomodowy
B. Światłowód wielomodowy
C. Kabel UTP kategorii 5
D. Kabel UTP kategorii 5e
Kabel UTP kategorii 5e jest właściwym wyborem do budowy sieci komputerowej, gdyż oferuje poprawioną wydajność w porównaniu do kategorii 5. Standard ten jest zaprojektowany do obsługi prędkości do 1 Gbit/s na odległości do 100 metrów, co idealnie odpowiada wymaganiom kart sieciowych Ethernet 10/100/1000. W praktyce, kable UTP kategorii 5e zawierają ulepszony system ekranowania, co minimalizuje zakłócenia elektromagnetyczne oraz przesłuchy, co jest kluczowe w gęsto zaludnionych środowiskach biurowych. Warto również zauważyć, że standardy IEEE 802.3ab dla Ethernetu 1000BASE-T wymagają użycia co najmniej kabla kategorii 5e, aby zapewnić pełną funkcjonalność. Dzięki temu, w zastosowaniach takich jak systemy VoIP, transmisja danych oraz multimedia, kabel UTP kategorii 5e dostarcza nie tylko wysoką przepustowość, ale również stabilność i niezawodność połączeń sieciowych.

Pytanie 30

Element elektroniczny przedstawiony na ilustracji to:

Ilustracja do pytania
A. pojemnik
B. induktor
C. tranzystor
D. opornik
Tranzystor to kluczowy element elektroniczny stosowany w wielu urządzeniach, pełniąc różnorodne funkcje takie jak wzmocnienie sygnału, przełączanie, stabilizacja napięcia i wiele innych. W technologii półprzewodnikowej tranzystory są podstawowymi komponentami wykorzystywanymi w układach cyfrowych i analogowych. Tranzystory występują w różnych formach, w tym bipolarne (BJT) i unipolarne (MOSFET) co pozwala na ich szerokie zastosowanie w elektronice. Przykładowo w wzmacniaczach audio tranzystory są używane do zwiększania mocy sygnału audio, co umożliwia napędzanie głośników z odpowiednią mocą. W układach cyfrowych tranzystory działają jako przełączniki w bramkach logicznych umożliwiając realizację skomplikowanych operacji przetwarzania danych. Standardy branżowe takie jak IEC 60747 definiują parametry i klasyfikacje dla tranzystorów zapewniając ich niezawodne działanie w różnych aplikacjach. Dobre praktyki projektowe obejmują dobór odpowiedniego tranzystora w zależności od wymagań dotyczących prądu, napięcia i częstotliwości co jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnej wydajności i trwałości urządzeń elektronicznych.

Pytanie 31

Która z przedstawionych na rysunkach topologii jest topologią siatkową?

Ilustracja do pytania
A. B
B. C
C. A
D. D
Topologia siatki charakteryzuje się tym że każdy węzeł sieci jest połączony bezpośrednio z każdym innym węzłem co zapewnia wysoką odporność na awarie Jeśli jedno połączenie zawiedzie dane mogą być przesyłane inną drogą co czyni tę topologię bardziej niezawodną niż inne rozwiązania W praktyce topologia siatki znajduje zastosowanie w systemach wymagających wysokiej dostępności i redundancji takich jak sieci wojskowe czy systemy komunikacji krytycznej W topologii pełnej siatki każdy komputer jest połączony z każdym innym co zapewnia maksymalną elastyczność i wydajność Jednak koszty wdrożenia i zarządzania taką siecią są wysokie ze względu na liczbę wymaganych połączeń Z tego powodu częściej spotykana jest topologia częściowej siatki gdzie nie wszystkie węzły są bezpośrednio połączone ale sieć nadal zachowuje dużą odporność na awarie Topologia siatki jest zgodna z dobrymi praktykami projektowania sieci w kontekście niezawodności i bezpieczeństwa Przykłady jej zastosowania można znaleźć również w zaawansowanych sieciach komputerowych gdzie niezawodność i bezpieczeństwo są kluczowe

Pytanie 32

Wyższą efektywność aplikacji multimedialnych w systemach z rodziny Windows zapewnia technologia

A. DirectX
B. CUDA
C. jQuery
D. GPU
Technologia DirectX to zestaw aplikacji programistycznych (API) opracowanych przez firmę Microsoft, które umożliwiają wykorzystanie sprzętowej akceleracji w aplikacjach multimedialnych, szczególnie w grach i programach graficznych. DirectX zapewnia jednolitą platformę dla rozwoju gier i aplikacji 3D, co pozwala programistom na tworzenie bardziej zaawansowanych oraz wydajnych rozwiązań. Dzięki DirectX, programy mogą lepiej zarządzać zasobami sprzętowymi, co przekłada się na wyższą jakość grafiki oraz płynność działania. Przykładem mogą być gry komputerowe, które wykorzystują DirectX do renderowania trójwymiarowych światów, co pozwala na realizację złożonych efektów wizualnych, takich jak cienie, oświetlenie czy tekstury. Warto również zauważyć, że standardy DirectX są regularnie aktualizowane, co oznacza, że programiści mają dostęp do najnowszych technologii i funkcji, które poprawiają wydajność i jakość dźwięku oraz obrazu. Użycie DirectX w grach stało się niemalże normą, tworząc w ten sposób standardy branżowe, do których dostosowują się inne technologie multimedialne.

Pytanie 33

Na podstawie specyfikacji płyty głównej przedstawionej w tabeli, wskaż największą liczbę kart rozszerzeń, które mogą być podłączone do magistrali Peripheral Component Interconnect?

BIOS TypeAWARD
BIOS Version1.8
Memory Sockets3
Expansion Slots1 AGP/5 PCI
AGP 8XYes
AGP ProNo
NorthbridgeCooling FanYes
NorthbridgenForce2 SPP
SouthbridgenForce2 MCP-T
FSB Speeds100-300 1 MHz
MultiplierSelectionYes – BIOS
CoreVoltages1.1V-2.3V
DDR Voltages2.5V-2.9V
AGP Voltages1.5V-1.8V
Chipset Voltages1.4V-1.7V
AGP/PCI Divider in BIOSYes (AGP)
A. dwie
B. trzy
C. jedna
D. pięć
Wybór niepoprawnej liczby kart rozszerzeń które można podłączyć do magistrali PCI często wynika z braku zrozumienia specyfikacji technicznej płyty głównej w tym przypadku specyfikacja wyraźnie wskazuje że dostępnych jest pięć slotów PCI które są przeznaczone do podłączania różnych kart rozszerzeń takich jak karty dźwiękowe sieciowe czy kontrolery pamięci masowej Odpowiedź wskazująca na 2 lub 3 sloty mogła wynikać z pomylenia liczby fizycznych slotów z liczbą urządzeń wspieranych przez daną wersję BIOS-u lub architekturę systemową Często zdarza się że użytkownicy błędnie interpretują różne rodzaje slotów na płycie głównej szczególnie jeśli chodzi o różnice między PCI a AGP wskazane w specyfikacji jako osobny slot AGP służący głównie do kart graficznych Dla dokładnego zrozumienia specyfikacji kluczowe jest zrozumienie że magistrala PCI choć starsza wciąż jest szeroko stosowana w wielu zastosowaniach z powodu swojej wszechstronności i zgodności wstecznej Dzięki temu inżynierowie i technicy mogą projektować elastyczne systemy które łatwo można dostosować do zmieniających się potrzeb rozbudowując je o nowe funkcjonalności bez konieczności wymiany całej płyty głównej lub innych kluczowych komponentów

Pytanie 34

Ile maksymalnie dysków twardych można bezpośrednio podłączyć do płyty głównej, której fragment specyfikacji jest przedstawiony w ramce?

  • 4 x DIMM, max. 16GB, DDR2 1200 / 1066 / 800 / 667 MHz, non-ECC, un-buffered memory Dual channel memory architecture
  • Five Serial ATA 3.0 Gb/s ports
  • Realtek ALC1200, 8-channel High Definition Audio CODEC - Support Jack-Detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-Retasking - Coaxial S/PDIF_OUT ports at back I/O
A. 5
B. 4
C. 8
D. 2
Płyta główna wyposażona jest w pięć portów SATA 3.0 które umożliwiają podłączenie pięciu dysków twardych. Specyfikacja SATA 3.0 oferuje prędkość transferu danych do 6 Gb/s co jest istotne przy pracy z dużymi plikami lub aplikacjami wymagającymi dużej przepustowości danych. W praktyce takie porty są wykorzystywane nie tylko do podłączania dysków HDD czy SSD ale także do napędów optycznych co zwiększa wszechstronność zastosowania płyty. Ważnym aspektem jest również możliwość tworzenia macierzy RAID co pozwala na zwiększenie wydajności lub bezpieczeństwa przechowywania danych. Standard SATA 3.0 jest szeroko stosowany i zgodny z wcześniejszymi generacjami co oznacza że istnieje możliwość podłączania starszych urządzeń przy zachowaniu kompatybilności. Wybór płyty z wystarczającą liczbą portów SATA jest kluczowy w planowaniu rozbudowy komputera szczególnie w środowiskach profesjonalnych gdzie zapotrzebowanie na przestrzeń dyskową dynamicznie się zmienia. Dobre praktyki branżowe obejmują również przemyślane zarządzanie kablami i przestrzenią wewnątrz obudowy co ma znaczenie dla optymalizacji przepływu powietrza i tym samym chłodzenia podzespołów.

Pytanie 35

Jakie polecenie należy zastosować, aby zamontować pierwszą partycję logiczną dysku primary slave w systemie Linux?

A. mount /dev/hdb3 /mnt/hdd
B. mount /dev/hda4 /mnt/hdd
C. mount /dev/hda2 /mnt/hdd
D. mount /dev/hdb5 /mnt/hdd
Wybór jakiejkolwiek innej odpowiedzi prowadzi do błędnego wskazania partycji, co jest kluczowe w kontekście zarządzania systemem plików w Linuxie. Odpowiedź 'mount /dev/hdb3 /mnt/hdd' sugeruje, że użytkownik próbowałby zamontować trzecią partycję na tym samym dysku, co nie byłoby odpowiednie w kontekście pytania o pierwszą partycję logiczną. Podobnie, 'mount /dev/hda2 /mnt/hdd' odnosi się do drugiej partycji na pierwszym dysku 'primary master', co także nie jest zgodne z kontekstem pytania. Odpowiedź 'mount /dev/hda4 /mnt/hdd' również nie jest prawidłowa, ponieważ wskazuje na czwartą partycję na tym samym dysku, co może prowadzić do nieporozumień przy organizowaniu przestrzeni dyskowej. Typowe błędy to mylenie partycji fizycznych z logicznymi oraz nieznajomość konwencji nazewnictwa w systemach Linux. Ważne jest, aby przed montowaniem partycji zapoznać się z ich strukturą oraz zrozumieć, jak system plików jest zorganizowany. W praktyce, niepoprawny wybór partycji może prowadzić do utraty danych lub problemów z dostępem do plików, dlatego kluczowe jest stosowanie się do zasad i norm dotyczących zarządzania dyskami oraz partycjami w systemie Linux. Zrozumienie tych zasad jest niezbędne dla efektywnego administrowania systemem operacyjnym.

Pytanie 36

Na płycie głównej wyposażonej w gniazdo przedstawione na zdjęciu można zainstalować procesor

Ilustracja do pytania
A. Intel i9-7940X, s-2066 3.10GHz 19.25MB
B. AMD Sempron 2800+, 1600 MHz, s-754
C. Intel Xeon E3-1240V5, 3.9GHz, s-1151
D. AMD FX-6300, s-AM3+, 3.5GHz, 14MB
Gniazdo widoczne na zdjęciu to socket AM3+, który został zaprojektowany przez firmę AMD do obsługi ich procesorów z serii FX oraz części modeli Phenom II, Athlon II, czy Sempron (w zależności od wersji płyty głównej i wsparcia BIOS). AMD FX-6300 jest jednym z najbardziej popularnych procesorów na ten socket – to sześciordzeniowa jednostka z architekturą Vishera, która daje całkiem dobrą wydajność jak na starsze konstrukcje. Co ważne, montując procesor do gniazda AM3+ trzeba zwrócić szczególną uwagę na zgodność nie tylko samego socketu, ale także obsługi przez BIOS i chipsetu płyty. Z mojego doświadczenia wynika, że dużo osób bagatelizuje kwestię wersji BIOS-u, a to może być kluczowe przy upgrade'ach. AM3+ jest typowym gniazdem typu PGA, gdzie piny znajdują się na procesorze, a nie w samym socketcie – to trochę inna filozofia niż np. u Intela w LGA. Praktyka pokazuje, że socket AM3+ był długo obecny w komputerach do zastosowań domowych i tanich stacji roboczych, bo zapewniał dosyć korzystny stosunek ceny do wydajności. Warto też pamiętać, że ten typ gniazda nie jest kompatybilny z nowszymi procesorami AMD na AM4 czy starszymi na AM2 – mimo fizycznych podobieństw różnice w układzie pinów są kluczowe. Taka wiedza przydaje się nie tylko w serwisie, ale i przy samodzielnym składaniu PC.

Pytanie 37

Symbole i oznaczenia znajdujące się na zamieszczonej tabliczce znamionowej podzespołu informują między innymi o tym, że produkt jest

Ilustracja do pytania
A. niebezpieczny i może emitować nadmierny hałas podczas pracy zestawu komputerowego.
B. wykonany z aluminium i w pełni nadaje się do recyklingu.
C. szkodliwy dla środowiska i nie może być wyrzucany wraz z innymi odpadami.
D. przyjazny dla środowiska na etapie produkcji, użytkowania i utylizacji.
Odpowiedź jest prawidłowa, bo na tabliczce znamionowej wyraźnie widać symbol przekreślonego kosza na śmieci. To jest jedno z najważniejszych oznaczeń, jakie można spotkać na sprzęcie elektronicznym czy elektrycznym. Symbol ten, zgodnie z dyrektywą WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment Directive), oznacza, że produktu nie wolno wyrzucać razem z innymi odpadami komunalnymi. Wynika to z faktu, że urządzenie może zawierać substancje szkodliwe dla środowiska, takie jak metale ciężkie (np. ołów, rtęć, kadm) czy komponenty trudne do rozkładu. W praktyce oznacza to, że taki sprzęt należy oddać do specjalnego punktu zbiórki elektroodpadów. Moim zdaniem, to mega ważna wiedza, bo nie chodzi tylko o przestrzeganie prawa, ale o odpowiedzialność ekologiczną. W branży IT i elektroniki to już właściwie standard – firmy często nawet pomagają klientom w utylizacji starego sprzętu, bo to też wpływa na ich wizerunek. Co ciekawe, niektóre podzespoły po recyklingu mogą być ponownie wykorzystane, ale tylko wtedy, gdy trafią do właściwych punktów zbiórki. Jeśli ktoś się tym interesuje, warto poczytać więcej o oznaczeniach WEEE i RoHS, które określają też, jakich substancji nie można używać w produkcji takiego sprzętu. W skrócie – nie wyrzucaj sprzętu elektronicznego do zwykłego kosza, bo to szkodzi środowisku i grozi karą.

Pytanie 38

Odnalezienie głównego rekordu rozruchowego, wczytującego system z aktywnej partycji umożliwia

A. CDDL
B. GUID Partition Table
C. BootstrapLoader
D. POST
Wielu osobom zdarza się mylić rolę poszczególnych komponentów w procesie uruchamiania komputera, szczególnie jeśli chodzi o takie terminy jak POST, CDDL czy GUID Partition Table. POST (Power-On Self-Test) to w zasadzie zestaw testów diagnostycznych wykonywanych przez BIOS lub UEFI zaraz po włączeniu komputera. On sprawdza pamięć RAM, kartę graficzną, podstawowe kontrolery, ale nie ma nic wspólnego z ładowaniem systemu operacyjnego z dysku – kończy działanie zanim komputer przekaże kontrolę do układu odpowiedzialnego za start systemu. CDDL natomiast jest całkowicie z innej bajki – to licencja open source stosowana między innymi przez Solaris czy ZFS; nie ma żadnego technicznego powiązania z procesem rozruchu systemu. GUID Partition Table (GPT) to z kolei nowoczesny schemat partycjonowania dysków, który zastąpił klasyczny MBR na nowych komputerach. GPT określa, gdzie zaczynają się i kończą partycje, pozwala stosować duże dyski i wiele partycji, ale sam z siebie nie jest odpowiedzialny za ładowanie systemu – to raczej pewnego rodzaju mapa, z której bootloader korzysta, by znaleźć odpowiednie dane. Typowym błędem jest utożsamianie GPT z procesem rozruchu, bo mechanizm partycjonowania to tylko podstawa do działania bootloadera, a nie jego zamiennik. W praktyce, tylko poprawna konfiguracja i obecność bootloadera umożliwia faktyczne wczytanie systemu z aktywnej partycji, bo to właśnie on, a nie sam podział dysku czy testy POST, zarządza całym procesem ładowania OS. W branży przyjmuje się, że zrozumienie tych zależności to fundament do skutecznej diagnostyki i administracji systemami – nie ma tu drogi na skróty.

Pytanie 39

Liczba BACA zapisana w systemie heksadecymalnym odpowiada liczbie

A. 135316₍₈₎
B. 101110101001010₍₂₎
C. 110010101111010₍₂₎
D. 47821₍₁₀₎
Często spotykanym problemem jest mylenie systemów liczbowych podczas konwersji, co prowadzi do błędnych odpowiedzi, szczególnie gdy w grę wchodzą liczby zapisane w formacie heksadecymalnym, ósemkowym lub binarnym. W tym pytaniu można było łatwo się pomylić, uznając którąś z odpowiedzi dziesiętnych lub ósemkowych za poprawną, co wynika najczęściej z niedokładnego rozumienia, jak konkretne cyfry heksadecymalne przekładają się na bity. Część osób automatycznie przelicza liczbę BACA na system dziesiętny, wybierając pierwszą z brzegu odpowiedź z zapisem dziesiętnym, ale to nie odzwierciedla faktycznej wartości binarnej tej liczby. Zdarza się też, że ktoś próbuje przekształcić liczbę heksadecymalną na ósemkową, co jest dodatkowym źródłem pomyłek, bo te systemy mają inną podstawę i nie ma między nimi prostego, bezpośredniego przełożenia bez konwersji przez system dziesiętny lub binarny pośrednio. Problem pojawia się także przy zamianie na zapis binarny – czasami zamieniane są pojedyncze cyfry poprawnie, ale gubi się ich kolejność lub liczba bitów, przez co powstaje inny ciąg (np. 110010101111010), który nie odpowiada wartości BACA₁₆. Typowym błędem jest także nieuwzględnienie, że każda cyfra szesnastkowa to dokładnie cztery bity (zgodnie z międzynarodowymi standardami zapisu liczb w systemach pozycyjnych). Zamiast zgadywać, warto rozłożyć każdą cyfrę heksadecymalną na jej równoważnik binarny, a dopiero potem łączyć je w całość. Odpowiedzi niebinarne lub błędne warianty binarne często wynikają z automatycznego lub powierzchownego podejścia, a nie dokładnego przeliczenia. Ten temat przewija się stale w praktyce, szczególnie podczas pracy z kodem niskopoziomowym, rejestrami czy adresami sprzętowymi, więc warto zainwestować chwilę i wyrobić sobie nawyk dokładnego przeliczania, żeby nie popełniać takich błędów w przyszłości.

Pytanie 40

Jaka jest nominalna moc wyjściowa (ciągła) zasilacza o parametrach zapisanych w tabeli?

Napięcie wyjściowe+5 V+3.3 V+12 V1+12 V2-12 V+5 VSB
Prąd wyjściowy18,0 A22,0 A18,0 A17,0 A0,3 A2,5 A
Moc wyjściowa120 W336W3,6 W12,5 W
A. 472,1 W
B. 456,0 W
C. 336,0 W
D. 576,0 W
Odpowiedź 472,1 W jest prawidłowa, bo wyznaczanie nominalnej (ciągłej) mocy wyjściowej zasilacza polega na zsumowaniu iloczynów napięcia i maksymalnego prądu dla każdego z dostępnych wyjść. Często producenci podają też sumaryczną moc jako ograniczenie, ale w tym przypadku mamy policzyć 5 V × 18 A, czyli 90 W; 3,3 V × 22 A, czyli 72,6 W; 12 V1 × 18 A, co daje 216 W; 12 V2 × 17 A, czyli 204 W; -12 V × 0,3 A, co wynosi 3,6 W; oraz 5 VSB × 2,5 A, czyli 12,5 W. Po zsumowaniu tych wartości mamy: 90 + 72,6 + 216 + 204 + 3,6 + 12,5 = 598,7 W. Ale w praktyce trzeba jeszcze zwrócić uwagę na ograniczenia producenta dotyczące sumarycznych mocy na liniach 3,3 V i 5 V – tutaj w tabeli podano 120 W jako maksymalną sumę dla tych dwóch linii. Zgodnie z dobrymi praktykami i normami ATX nie wolno przekraczać tej wartości. Więc dla 5 V i 3,3 V bierzemy razem 120 W (nie sumujemy 90 W + 72,6 W, tylko ograniczamy do 120 W). Dodajemy pozostałe moce: 120 + 216 + 204 + 3,6 + 12,5 = 556,1 W. Jednak z tabeli producenta dla tego typu zasilaczy często wynikają dodatkowe ograniczenia, które mogą wpływać na końcowy wynik. W tym zadaniu prawidłowa metoda to zsumowanie wartości podanych w kolumnie „Moc wyjściowa” (czyli 120 W, 336 W, 3,6 W, 12,5 W), co daje dokładnie 472,1 W. To typowe podejście w dokumentacji, gdzie wartości mocy dla poszczególnych linii są już ograniczone do bezpiecznych poziomów przez producenta. Tak naprawdę w praktyce zawodowej zawsze należy uwzględniać te limity z tabel, bo to one decydują o bezpieczeństwie i niezawodności całego zasilacza. Warto zapamiętać: nie sumuje się prądów i napięć „w ciemno”, tylko stosuje się kalkulacje zgodne z realnymi możliwościami urządzenia, tak jak określił to producent – dzięki temu sprzęt pracuje stabilnie i nie grozi mu przeciążenie.