Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 13 maja 2026 09:30
  • Data zakończenia: 13 maja 2026 10:00

Egzamin zdany!

Wynik: 26/40 punktów (65,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jak przeprowadza się ocenę gładkości tynków zwykłych w trakcie odbioru prac tynkarskich?

A. Pocierając powierzchnię tynku dłonią
B. Uderzając w powierzchnię delikatnym młotkiem
C. Zarysowując powierzchnię przy pomocy gwoździa
D. Przesuwając gąbką po tynku
Wszystkie pozostałe metody sprawdzania gładkości tynków nie są właściwe z kilku powodów. Opukiwanie powierzchni lekkim młotkiem może wydawać się sensowne, ale nie dostarcza informacji o rzeczywistej gładkości tynku. Ta metoda raczej ocenia dźwięk i ewentualne puste przestrzenie pod powierzchnią, co nie jest bezpośrednio związane z jakością wykończenia. Z kolei pocieranie tynku gąbką jest również błędne, ponieważ gąbka, ze względu na swoją strukturę, nie jest w stanie precyzyjnie ocenić gładkości. Może jedynie zmywać zanieczyszczenia, ale nie dostarcza informacji o wyrównaniu powierzchni. Zarysowywanie powierzchni gwoździem to technika, która może prowadzić do uszkodzenia tynku oraz nie jest zgodna z dobrymi praktykami budowlanymi. Może również wprowadzać w błąd, sugerując, że tynk jest niewłaściwie wykonany, podczas gdy rzeczywista jakość może być wystarczająca. Typowym błędem myślowym w podejściu do oceny gładkości tynków jest skupienie się na metodach, które nie są zaprojektowane do oceny estetyki, co prowadzi do błędnych wniosków i nieodpowiednich decyzji w procesie odbioru robót.

Pytanie 2

Odpowiednia organizacja miejsca pracy przy wykonywaniu robót murarskich polega na podzieleniu go na

A. 4 równoległe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe, narzędziowe
B. 3 równoległe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe
C. 4 prostopadłe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe, narzędziowe
D. 3 prostopadłe do muru pasma: robocze, materiałowe, transportowe
Właściwa organizacja stanowiska roboczego w robót murarskich jest kluczowa dla efektywności i bezpieczeństwa pracy. Podział stanowiska na trzy równoległe do muru pasma: robocze, materiałowe i transportowe, jest zgodny z najlepszymi praktykami w zakresie organizacji pracy w budownictwie. Pasmo robocze to obszar, w którym wykonuje się główne czynności murarskie, co pozwala na płynne układanie materiałów budowlanych. Pasmo materiałowe powinno być zorganizowane w sposób umożliwiający łatwy dostęp do cegieł, zaprawy oraz innych niezbędnych materiałów, co zwiększa wydajność pracy. Pasmo transportowe natomiast powinno być wolne od przeszkód, co ułatwia przemieszczanie się i transportowanie materiałów do miejsca roboczego. Taki podział nie tylko zwiększa efektywność pracy, ale także minimalizuje ryzyko wypadków, ponieważ pozwala na lepszą kontrolę nad otoczeniem roboczym, a także umożliwia zachowanie porządku. Warto również pamiętać, że zgodnie z normami ISO oraz Kodeksem Pracy, odpowiednia organizacja stanowiska pracy jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa pracowników.

Pytanie 3

Całkowita powierzchnia dwóch ścian o rozmiarach 4,0 x 2,5 x 0,25 m, wykonanych z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie cementowej, jest równa

A. 2,5 m2
B. 20,0 m2
C. 5,0 m2
D. 10,0 m2
Aby obliczyć powierzchnię dwóch ścian o wymiarach 4,0 x 2,5 m, trzeba użyć wzoru na pole prostokąta. No, wychodzi, że jedna ściana ma 4,0 m razy 2,5 m, co daje 10,0 m2. A jak mamy dwie takie ściany, to łączna powierzchnia to po prostu 10,0 m2 razy 2, czyli w sumie 20,0 m2. Takie wyliczenia są naprawdę ważne w budowlance, zwłaszcza przy planowaniu i obliczaniu kosztów materiałów. Z mojego doświadczenia, dobrze jest umieć tak liczyć, bo dzięki temu można dokładniej ocenić, ile materiałów będzie potrzebnych. Warto też zwrócić uwagę na różne normy dotyczące materiałów budowlanych, bo to może wpłynąć na to, co wybierzemy do naszego projektu, czy to cegły, czy zaprawę. Zrozumienie takich podstawowych obliczeń geometrycznych to niezbędna umiejętność dla każdego inżyniera budowlanego i architekta.

Pytanie 4

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt materiałów potrzebnych do wykonania 1 m2 tynku mozaikowego.

Rodzaj materiałuPojemność opakowaniaCena za
1 opakowanie
Wydajność
zaprawa tynkarska25 kg150,00 zł3 kg/m²
preparat gruntujący4 l30,00 zł0,4 l/m²
A. 18,00 zł
B. 6,00 zł
C. 9,00 zł
D. 21,00 zł
Poprawna odpowiedź to 21,00 zł, co jest wynikiem dokładnego obliczenia kosztów materiałów potrzebnych do wykonania 1 m² tynku mozaikowego. W tym przypadku istotne jest, aby zrozumieć, że koszt zaprawy tynkarskiej wynosi 18,00 zł/m², a koszt preparatu gruntującego to dodatkowe 3,00 zł/m². Suma tych dwóch wartości daje całkowity koszt 21,00 zł/m². Jest to ważne, aby znać te wartości, ponieważ pozwala to na precyzyjne planowanie budżetu na prace tynkarskie w projektach budowlanych. W praktyce, przy kalkulacji kosztów dla większych powierzchni, takie jednostkowe koszty mogą być mnożone przez powierzchnię całkowitą, co następnie pozwala na oszacowanie całkowitych wydatków. Przykładowo, przy tynkowaniu ściany o powierzchni 50 m², całkowity koszt materiałów wyniesie 1050,00 zł. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które zalecają staranne obliczanie kosztów na każdą część projektu, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków oraz opóźnień w realizacji.

Pytanie 5

Na podstawie danych z tabeli oblicz ilość piasku potrzebnego do wykonania 0,5 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M2.

Orientacyjna ilość składników na 1 m³ zaprawy cementowo-wapiennej o konsystencji plastycznej
Proporcje
cement : wapno : piasek
Marka
zaprawy
Cement
portlandzki CEM I
[kg]
Wapno
hydratyzowane
[kg]
Piasek
[m³]
Woda
[dm³]
1 : 2,5 : 10,5M21071240,94316
1 : 1,25 : 6,75M5165970,85304
1 : 0,25 : 3,75M20293340,93284
A. 0,93 m3
B. 0,45 m3
C. 0,95 m3
D. 0,47 m3
Poprawna odpowiedź to 0,47 m3, co wynika z zastosowania odpowiedniej proporcji do obliczenia ilości piasku potrzebnego do wykonania 0,5 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M2. W praktyce, aby uzyskać dokładne wyniki, należy najpierw zrozumieć, jakie są standardowe proporcje składników w zaprawie. Zazwyczaj zaprawy cementowo-wapienne są tworzone w proporcji cementu, wapna i piasku. W przypadku zaprawy M2, tabela danego producenta może wskazywać, ile piasku przypada na 1 m3 zaprawy. Przyjmując, że na 1 m3 zaprawy M2 potrzeba na przykład 0,94 m3 piasku, obliczamy ilość piasku dla 0,5 m3, wykonując mnożenie: 0,94 m3 x 0,5 = 0,47 m3. Ta metoda obliczeń jest kluczowa w budownictwie, ponieważ zapewnia właściwe proporcje materiałów, co wpływa na jakość i trwałość zaprawy. Prawidłowe obliczenia są nie tylko zgodne z normami budowlanymi, ale także istotne dla efektywności ekonomicznej projektu budowlanego.

Pytanie 6

Na rysunku przedstawiono układ cegieł w

Ilustracja do pytania
A. przenikających się murach o grubości 2½ i 2½ cegły.
B. narożniku murów o grubości 2½ i 1½ cegły.
C. narożniku murów o grubości 2½ i 2½ cegły.
D. przenikających się murach o grubości 2½ i 1½ cegły.
Wybór odpowiedzi "narożniku murów o grubości 2½ i 1½ cegły" jest poprawny, ponieważ na rysunku rzeczywiście widoczne są dwa mury spotykające się w narożniku. Aby zrozumieć tę sytuację, należy zwrócić uwagę na sposób układania cegieł oraz ich grubość. W budownictwie murarskim istotne jest, aby odpowiednio dobierać grubość ścian w zależności od wymagań konstrukcyjnych i izolacyjnych. Mur o grubości 2½ cegły jest powszechnie stosowany w obiektach, które mają pełnić funkcję nośną, natomiast mur o grubości 1½ cegły często znajduje zastosowanie w ścianach działowych lub tam, gdzie nie ma potrzeby większej odporności na obciążenia. Zastosowanie tych dwóch grubości w narożniku pozwala na efektywne rozprowadzenie obciążeń oraz zapewnia stabilność całej konstrukcji. Dzięki temu, oraz odpowiedniemu zaplanowaniu układu cegieł, można osiągnąć zarówno walory estetyczne, jak i funkcjonalne, które są kluczowe w projektowaniu budynków zgodnie z nowoczesnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 7

Na rysunku przedstawiono rzut klatki schodowej budynku wielokondygnacyjnego. Jest to rzut

Ilustracja do pytania
A. piwnic,
B. kondygnacji ostatniej.
C. kondygnacji powtarzalnej.
D. parteru.
Rzut klatki schodowej jest klasycznym przykładem kondygnacji powtarzalnej, co oznacza, że elementy takie jak stopnie schodów są identyczne na różnych poziomach budynku. W analizowanym przypadku, oznaczenia "8x17,5x29" sugerują, że mamy do czynienia z regularnie powtarzającymi się stopniami, co jest kluczowe w projektowaniu budynków wielokondygnacyjnych. W praktyce, kondygnacje powtarzalne są efektywne z punktu widzenia kosztów budowy oraz umożliwiają optymalizację przestrzeni. Zastosowanie takich rozwiązań przyczynia się do zwiększenia funkcjonalności oraz estetyki budynku. Podczas projektowania klatek schodowych, zgodnie z normami PN-EN ISO 14122, warto zwrócić uwagę na odpowiednie wymiary stopni oraz ich rozmieszczenie, aby zapewnić komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Znajomość zasad projektowania kondygnacji powtarzalnych jest niezbędna dla architektów oraz inżynierów budowlanych, ponieważ wpływa na wydajność i efektywność całego budynku.

Pytanie 8

Który z poniższych komponentów rusztowania nie wchodzi w skład trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego rusztowań, które występują na przykład przy drogach?

A. Poręcz górna
B. Poręcz środkowa
C. Bortnica
D. Ograniczniki ochronne
Ograniczniki ochronne, poręcz górna oraz bortnica to elementy, które stanowią część trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego rusztowań. Ograniczniki ochronne są kluczowe w zapobieganiu wypadkom związanym z upadkiem przedmiotów, co jest niezmiernie istotne w kontekście pracy w rejonach miejskich. Poręcz górna, zapewniając stabilność, usztywnia konstrukcję rusztowania i chroni pracowników przed upadkiem. Z kolei bortnica działa jako fizyczna bariera, ograniczając przestrzeń roboczą i redukując ryzyko upadku narzędzi czy materiałów budowlanych na osoby znajdujące się poniżej. Niezrozumienie roli poręczy środkowej jako elementu, który nie należy do tego trio, może prowadzić do błędnych wniosków dotyczących klasyfikacji zabezpieczeń. Poręcz środkowa, mimo że jest istotnym elementem w kontekście ogólnych zabezpieczeń na rusztowaniach, nie wchodzi w skład standardowego zestawienia zabezpieczeń bocznych. Takie nieprawidłowe zrozumienie może prowadzić do niewłaściwego planowania i realizacji bezpieczeństwa na budowach. Prawidłowe rozszyfrowanie i zastosowanie elementów zabezpieczeń jest niezbędne do przestrzegania standardów branżowych, takich jak PN-EN 12811, które określają zasady projektowania i montażu rusztowań.

Pytanie 9

Izolacja przeciwwilgociowa podłogi na parterze budynku bez piwnicy jest układana

A. bezpośrednio na ziemi
B. bezpośrednio na podsypce z piasku
C. na warstwie izolacji cieplnej
D. na warstwie chudego betonu
Pozioma izolacja przeciwwilgociowa podłogi parteru w budynku niepodpiwniczonym jest kluczowym elementem ochrony przed wilgocią gruntową. Układanie tej izolacji na warstwie chudego betonu jest zgodne z normami budowlanymi oraz dobrą praktyką w budownictwie. Warstwa chudego betonu, czyli cienka posadzka betonowa o niskim stopniu zbrojenia, działa jako stabilna baza dla izolacji, zapewniając równocześnie odpowiednią powierzchnię nośną. Dzięki temu, izolacja przeciwwilgociowa jest chroniona przed mechanicznymi uszkodzeniami oraz zapewnia skuteczniejsze działanie. Przykładowo, w przypadku zastosowania papy termozgrzewalnej lub folii wodochronnej, ich właściwe zamocowanie i uszczelnienie w obrębie chudego betonu umożliwia skuteczne zapobieganie przenikaniu wilgoci do wnętrza budynku. Zastosowanie tej metody jest potwierdzone standardami, takimi jak PN-B-03020, które wskazują na konieczność stosowania izolacji przeciwwilgociowej w odpowiednich warunkach budowlanych, co chroni przed negatywnymi skutkami wilgoci, takimi jak rozwój pleśni czy degradacja materiałów budowlanych.

Pytanie 10

Do wykonywania prac na elewacjach wysokich budynków powinny być stosowane rusztowania

A. samojezdne
B. wiszące
C. kozłowe
D. ruchome
Rusztowania wiszące są specjalistycznymi konstrukcjami, które są szczególnie przydatne w robótkach elewacyjnych na budynkach wysokich. Umożliwiają one pracownikom swobodne poruszanie się wzdłuż elewacji, a ich konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie się do kształtów oraz wymagań budynku. Dzięki swoim właściwościom, rusztowania te minimalizują potrzebę zajmowania przestrzeni na gruncie, co jest istotne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. W praktyce, rusztowania wiszące są często wykorzystywane podczas malowania, czyszczenia elewacji, a także przy przeprowadzaniu prac remontowych, co pozwala na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy. Warto również zwrócić uwagę, że zgodnie z normami PN-EN 12810 oraz PN-EN 12811, rusztowania muszą być odpowiednio zaprojektowane i użytkowane, aby zapewnić ich stabilność i bezpieczeństwo. Dobrze zaplanowane rusztowanie wiszące, z zastosowaniem odpowiednich mechanizmów blokujących, jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników na wysokości.

Pytanie 11

Na podstawie informacji podanych w tabeli określ minimalną grubość tynku mozaikowego, wykonanego produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 4,0 mm
B. 3,0 mm
C. 5,0 mm
D. 2,0 mm
Minimalna grubość tynku mozaikowego, wykonana produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej, wynosi 4,0 mm, co wynika z dokumentacji technicznej oraz standardów branżowych dotyczących wykończeń elewacyjnych. Grubość tynku jest kluczowa nie tylko dla estetyki, ale także dla jego funkcji ochronnych i izolacyjnych. Grubsza warstwa tynku wpływa na lepsze właściwości termiczne i akustyczne, co jest istotne w kontekście budownictwa energooszczędnego. W praktyce oznacza to, że stosowanie się do zdefiniowanej grubości pozwala na uniknięcie problemów z pękaniem, łuszczeniem się czy kruszeniem tynku w okresie zmiennych warunków pogodowych. Dla projektantów i wykonawców istotne jest przestrzeganie wytycznych producenta, co zapewnia długotrwałość i estetykę elewacji. Warto również pamiętać, że różne odmiany tynków mogą mieć różne wymagania, dlatego zawsze należy odnosić się do specyfikacji dostarczonej przez producenta, aby maksymalizować efektywność i trwałość zastosowanych rozwiązań.

Pytanie 12

W jakim wiązaniu wykonany jest fragment muru przedstawiony na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Pierścieniowym.
B. Krzyżykowym.
C. Polskim.
D. Pospolitym.
To wiązanie polskie, które zastosowano w tym fragmencie muru, jest naprawdę ciekawe. Łączy w sobie zarówno ładny wygląd, jak i praktyczność. Układanie na przemian długich i krótkich cegieł wzmacnia strukturę, ale też sprawia, że mur wygląda elegancko. Widziałem to często w budynkach historycznych, gdzie używano cegieł w różnych rozmiarach, żeby uzyskać różne efekty wizualne i przy tym nie zapomnieć o trwałości. Muszę przyznać, że ten sposób budowania to naprawdę dobra praktyka architektoniczna, bo poprawia rozłożenie obciążeń, co ma znaczenie szczególnie w wyższych obiektach. Dodatkowo takie układanie cegieł pomaga w odprowadzaniu wilgoci, co jest kluczowe, żeby budowle nie niszczały. Dobry wybór! Trzymam kciuki za dalszą naukę!

Pytanie 13

Oblicz wynagrodzenie tynkarza za realizację tynku standardowego po obu stronach ściany o wymiarach 4×3 m, przy stawce wynoszącej 24,00 zł/r-g oraz normie pracy na wykonanie tego tynku wynoszącej 1,2 r-g/m2?

A. 288,00 zł
B. 576,00 zł
C. 691,20 zł
D. 345,60 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie tynkarza za wykonanie tynku na obu stronach ściany, należy najpierw obliczyć powierzchnię, która będzie pokrywana tynkiem. Ściana ma wymiary 4 m na 3 m, co daje powierzchnię jednej strony równą 12 m<sup>2</sup>. Ponieważ tynk będzie nakładany po obu stronach, całkowita powierzchnia wynosi 12 m<sup>2</sup> x 2 = 24 m<sup>2</sup>. Następnie, korzystając z normy pracy tynkarza, która wynosi 1,2 r-g/m<sup>2</sup>, obliczamy całkowity czas pracy: 24 m<sup>2</sup> x 1,2 r-g/m<sup>2</sup> = 28,8 r-g. Stawka za pracę tynkarza wynosi 24,00 zł/r-g, więc łączna kwota wynagrodzenia to 28,8 r-g x 24,00 zł/r-g = 691,20 zł. Tego rodzaju obliczenia są standardem w branży budowlanej i pomagają w efektywnym zarządzaniu kosztami projektów budowlanych.

Pytanie 14

Tynk dwu warstwowy składa się z jakich elementów?

A. narzutu i gładzi
B. gruntownika i narzutu
C. obrzutki i narzutu
D. obrzutki i gładzi
Tynk dwuwarstwowy składa się z dwóch kluczowych warstw: obrzutki i narzutu. Obrzutka, będąca pierwszą warstwą, ma na celu przygotowanie podłoża poprzez zwiększenie przyczepności oraz wyrównanie powierzchni. Jest to warstwa o grubszej strukturze, wykonana z materiałów, takich jak zaprawy cementowe, które zapewniają odpowiednią nośność i trwałość. Narzut, będący drugą warstwą, nakładany jest na obrzutkę i pełni rolę estetyczną oraz ochronną. Jego zadaniem jest zapewnienie gładkiej powierzchni, która jest odporniejsza na czynniki atmosferyczne. Praktycznym przykładem zastosowania tynku dwuwarstwowego jest elewacja budynków mieszkalnych, gdzie odpowiednia aplikacja tych warstw wpływa na trwałość ścian zewnętrznych oraz estetykę budynku. Zgodnie z normami budowlanymi, tynk dwuwarstwowy powinien być stosowany w sposób właściwy, aby zapewnić nie tylko wygląd, ale także długowieczność i wytrzymałość elewacji.

Pytanie 15

Który z rodzajów tynków można zaklasyfikować jako trójwarstwowy zwykły kat. IV, charakteryzujący się równą i gładką, bardzo starannie wygładzoną powierzchnią uzyskaną przy użyciu packi?

A. Doborowy
B. Pospolity
C. Wypalany
D. Surowy
Tynk doborowy jest klasyfikowany jako tynk trójwarstwowy zwykły kat. IV, co oznacza, że spełnia określone wymagania techniczne dotyczące trwałości i estetyki. Jego powierzchnia jest bardzo starannie wygładzona packą, co zapewnia gładkość i równość, co jest kluczowe w wielu zastosowaniach budowlanych. Tynki doborowe są często stosowane w budownictwie mieszkalnym oraz komercyjnym, gdzie estetyka i wytrzymałość są równie ważne. W praktyce, tynk doborowy można z powodzeniem stosować w pomieszczeniach wewnętrznych oraz na zewnętrznych elewacjach, a jego właściwości pozwalają na osiągnięcie wysokiej jakości wykończeń. Dodatkowo, zgodnie z normami budowlanymi, tynki doborowe charakteryzują się doskonałą przyczepnością do podłoża oraz odpornością na warunki atmosferyczne, co czyni je idealnym wyborem do różnych projektów budowlanych.

Pytanie 16

Aby połączyć kształtki ceramiczne narażone na wysokie temperatury, należy użyć zaprawy

A. krzemionkowej
B. polimerowej
C. żywiczej
D. cementowej
Krzemionkowa zaprawa jest najodpowiedniejszym wyborem do łączenia kształtek kamionkowych narażonych na działanie wysokiej temperatury ze względu na swoje właściwości termiczne i chemiczne. Krzemionka, jako główny składnik, wykazuje doskonałą odporność na wysokie temperatury, co czyni ją idealnym materiałem do stosowania w piecach, kominkach oraz innych instalacjach, gdzie wymagana jest trwałość w ekstremalnych warunkach. W praktyce, zaprawa krzemionkowa nie tylko łączy elementy, ale także zapewnia ich stabilność oraz odporność na szoki termiczne. W budownictwie ceramicznym i piekarskim, stosowanie zaprawy krzemionkowej zgodnie z normami PN-EN 998-2 pozwala na uzyskanie trwałych i odpornych na działanie wysokich temperatur połączeń. Dlatego w kontekście zastosowania w warunkach wysokotemperaturowych, krzemionkowa zaprawa jest najlepszym wyborem, co potwierdzają standardy branżowe oraz praktyki inżynieryjne.

Pytanie 17

Stosunek objętościowy 1:3:12 określa składniki zaprawy cementowo-glinianej M 0,6:

A. cement: woda: zawiesina gliniana
B. cement: zawiesina gliniana: woda
C. cement: piasek: zawiesina gliniana
D. cement: zawiesina gliniana: piasek
Odpowiedź 'cement: zawiesina gliniana: piasek' jest prawidłowa, ponieważ proporcja objętościowa 1:3:12 odnosi się do składników zaprawy cementowo-glinianej M 0,6, gdzie cement jest jednym z głównych składników, a jego ilość w mieszance wynosi 1 część. Zawiesina gliniana, będąca materiałem wiążącym, ma 3 części, a piasek, który pełni rolę wypełniacza, stanowi 12 części. Zastosowanie takiej proporcji jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie kluczowe jest uzyskanie odpowiednich właściwości mechanicznych oraz trwałości zaprawy. Przykładowo, w kontekście budowy murów czy tynków, stosowanie zaprawy o takiej proporcji przyczynia się do lepszej przyczepności i wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Zgodnie z normami, właściwe stosunki składników mogą znacznie wpłynąć na jakość konstrukcji, co podkreśla znaczenie przestrzegania tych proporcji w praktyce budowlanej.

Pytanie 18

Na podstawie tablicy 0803 oblicz ilości zapraw cementowo-wapiennych M2 i M7, potrzebnych do ręcznego wykonania tynku zwykłego kategorii II, na ścianach o łącznej powierzchni 200 m2.

Ilustracja do pytania
A. M2 - 1,86 m3 i M7 - 0,20 m3
B. M2 - 3,72 m3 i M7 - 0,40 m3
C. M2 - 4,12 m3 i M7 - 0,42 m3
D. M2 - 2,06 m3 i M7 - 0,21 m3
Odpowiedź M2 - 3,72 m3 i M7 - 0,40 m3 jest prawidłowa, ponieważ obliczenia oparte są na danych zawartych w tabeli 0803, która określa ilości zapraw potrzebnych do tynków w zależności od ich kategorii oraz powierzchni. Dla tynku kategorii II, na 100 m2 powierzchni, potrzeba 1,86 m3 zaprawy M2 oraz 0,20 m3 zaprawy M7. Skoro w naszym przypadku mamy do czynienia z powierzchnią 200 m2, musimy po prostu podwoić te ilości. Otrzymujemy zatem 3,72 m3 zaprawy M2 i 0,40 m3 zaprawy M7. W praktyce, takie obliczenia są kluczowe dla wykonawców, ponieważ precyzyjne oszacowanie materiałów pozwala na uniknięcie zarówno strat finansowych, jak i materiałowych. W branży budowlanej, zgodność z normami i dobrymi praktykami zapewnia nie tylko efektywność, ale także bezpieczeństwo stosowanych materiałów.

Pytanie 19

Na podstawie przedstawionej instrukcji przygotowania gotowej zaprawy murarskiej podaj, ile wody należy przygotować do sporządzenia zaprawy z 4 opakowań?

Instrukcja przygotowania zaprawy
Suchą mieszankę należy zarobić z 3,5 litrami czystej i zimnej wody, mieszając mechanicznie przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej.
Zawartość opakowania: 25 kg
A. 3,5 litra
B. 7,0 litrów
C. 10,5 litra
D. 14,0 litrów
Odpowiedź 14,0 litrów jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z instrukcją na zdjęciu, do przygotowania zaprawy murarskiej z jednego opakowania potrzeba 3,5 litra wody. Aby obliczyć ilość wody potrzebną do sporządzenia zaprawy z czterech opakowań, należy pomnożyć tę wartość przez 4. Wykonując obliczenie: 4 x 3,5 litra = 14 litrów, otrzymujemy właściwą ilość wody. Przygotowanie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla uzyskania właściwej konsystencji zaprawy, co wpływa na jej wytrzymałość i trwałość. Zbyt mała ilość wody może skutkować zbyt gęstą zaprawą, co utrudnia jej aplikację i obniża przyczepność do materiałów budowlanych. Z drugiej strony, nadmiar wody może osłabić zaprawę, prowadząc do pęknięć i degradacji w dłuższym czasie. Zastosowanie odpowiednich proporcji wody i zaprawy jest standardem w branży budowlanej, co potwierdzają zalecenia producentów materiałów budowlanych. Dbanie o precyzyjne przygotowanie mieszanki wpływa na jakość wykonywanych prac budowlanych oraz ich trwałość.

Pytanie 20

Szczeliny powietrzne w murach murowanych wprowadza się, aby poprawić

A. grubość ściany
B. izolacyjność akustyczną
C. ognioodporność ściany
D. izolacyjność termiczną ściany
Szczeliny powietrzne w ścianach murowanych są kluczowym elementem, który znacząco zwiększa izolacyjność termiczną tych ścian. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, powietrze w szczelinach działa jako izolator, co redukuje wymianę ciepła między wnętrzem a otoczeniem. Zjawisko to jest szczególnie istotne w budownictwie energooszczędnym, gdzie celem jest minimalizacja strat ciepła. W praktyce, odpowiednia szerokość i umiejscowienie szczelin powietrznych mogą znacznie poprawić współczynniki przenikania ciepła (U), spełniając normy określone w przepisach budowlanych, takich jak Warunki Techniczne. Na przykład, w budynkach jednorodzinnych, stosowanie szczelin powietrznych może pomóc w osiągnięciu efektywności energetycznej zgodnej z wymaganiami dla budynków pasywnych. Warto również zauważyć, że skuteczne wykorzystanie szczelin powietrznych wpływa pozytywnie na komfort termiczny mieszkańców, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju budownictwa.

Pytanie 21

Na której ilustracji przedstawiono kielnię przeznaczoną do wypełniania oraz wygładzania spoin?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 2.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 3.
Kielnia przedstawiona na ilustracji 2. jest narzędziem o wąskim i długim ostrzu, co czyni ją idealnym do wypełniania oraz wygładzania spoin. W kontekście prac budowlanych i wykończeniowych, tego rodzaju kielnie są powszechnie stosowane do aplikacji materiałów takich jak zaprawy, gips czy inne substancje służące do wyrównywania powierzchni. Wymagania dotyczące precyzji i estetyki w tych pracach są kluczowe, dlatego wybór odpowiedniego narzędzia ma znaczenie. Kielnie z wąskim ostrzem umożliwiają precyzyjne wprowadzenie materiału w trudno dostępne miejsca oraz pozwalają na wygładzenie powierzchni, co wpływa na trwałość i wygląd finalnego efektu. Zgodnie z wytycznymi branżowymi, korzystanie z odpowiednich narzędzi zwiększa efektywność pracy i redukuje ryzyko wystąpienia błędów, takich jak pęknięcia czy nierówności. Warto również zwrócić uwagę, że kielnie o szerszym ostrzu, jak te przedstawione na innych ilustracjach, są bardziej odpowiednie do nakładania grubych warstw materiałów, co nie jest ich głównym zastosowaniem w kontekście wygładzania spoin.

Pytanie 22

Który z wymienionych materiałów jest najbardziej odpowiedni do wzmacniania nadproży?

A. Liny nierdzewne
B. Kątowniki stalowe
C. Zetowniki zimnogięte
D. Narożniki aluminiowe
Kątowniki stalowe są jednym z najskuteczniejszych materiałów stosowanych do wzmocnienia nadproży w konstrukcjach budowlanych. Ich główną zaletą jest wysoka wytrzymałość na zginanie i ściskanie, co czyni je idealnym rozwiązaniem do przenoszenia dużych obciążeń. W praktyce, kątowniki stalowe są często stosowane w budownictwie do wzmacniania miejsc, gdzie występują duże siły, takich jak nadproża okienne czy drzwiowe. Dodatkowo, ich zastosowanie zgodne jest z normami budowlanymi, które zalecają użycie materiałów o wysokiej nośności w kluczowych elementach konstrukcyjnych. Wzmocnienie nadproży przy użyciu kątowników stalowych może znacząco poprawić stabilność całej struktury budynku, co jest szczególnie ważne w rejonach o dużej aktywności sejsmicznej. Przykładem mogą być budynki mieszkalne, gdzie odpowiednie wzmocnienia w nadprożach zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Warto również zwrócić uwagę na możliwość łatwego montażu kątowników, co wpływa na efektywność czasową procesu budowy.

Pytanie 23

Na rysunku przedstawiono rzut pomieszczenia, w którym zaplanowano wyburzenie ściany. Oblicz powierzchnię ściany przeznaczonej do rozbiórki, jeżeli wysokość pomieszczenia wynosi 3,2 m.

Ilustracja do pytania
A. 8,96 m2
B. 5,44 m2
C. 8,00 m2
D. 10,88 m2
Poprawna odpowiedź to 5,44 m2, co wynika z właściwego obliczenia powierzchni ściany przeznaczonej do rozbiórki. W celu obliczenia powierzchni ściany należy znać jej długość oraz wysokość pomieszczenia. W tym przypadku długość ściany, która ma zostać wyburzona, wynosi 1,7 m, a wysokość pomieszczenia to 3,2 m. Obliczamy powierzchnię, stosując wzór: Powierzchnia = długość × wysokość. Podstawiając wartości, otrzymujemy: Powierzchnia = 1,7 m × 3,2 m = 5,44 m2. Tego typu obliczenia są kluczowe w projektach budowlanych, ponieważ zapewniają precyzyjne oszacowanie materiałów potrzebnych do rozbiórki oraz kosztów związanych z tym procesem. W praktyce, znajomość takich obliczeń jest niezbędna do efektywnego zarządzania projektami budowlanymi, a także do ustalania odpowiednich procedur w zakresie bezpieczeństwa pracy oraz zgodności z normami budowlanymi.

Pytanie 24

Jakie narzędzie nie jest pomocne w mierzeniu kątów pomiędzy przecinającymi się płaszczyznami sąsiadujących murów?

A. Poziomnica
B. Trójkąt egipski
C. Kątownik murarski
D. Kątownica i łata
Kątownica i łata, trójkąt egipski oraz kątownik murarski to narzędzia, które są często wykorzystywane w budownictwie do pomiaru kątów oraz do określenia prostokątności. Każde z tych narzędzi pełni inną funkcję, ale ich wspólnym celem jest wspieranie procesu budowlanego poprzez zapewnienie, że elementy konstrukcyjne są poprawnie ustawione w stosunku do siebie. Kątownica i łata są pomocne w tworzeniu i sprawdzaniu kątów prostych, a także w wyznaczaniu linii prostych na dużych odległościach. Użycie kątownika murarskiego jest kluczowe w kontekście budowy murów, gdyż umożliwia precyzyjne ustawienie cegieł w odpowiednich kątach, co wpływa na stabilność całej struktury. Trójkąt egipski, z kolei, dzięki swoim specyficznym proporcjom (3:4:5), pozwala na łatwe tworzenie kątów prostych w różnych zastosowaniach budowlanych. Niestety, często występuje nieporozumienie dotyczące roli poziomnicy w takich pomiarach, co prowadzi do błędnych wniosków. Użytkownicy mogą błędnie zakładać, że poziomica może być używana do sprawdzania kątów, co nie jest jej funkcją. Takie myślenie może prowadzić do poważnych błędów w konstrukcji, w tym do niewłaściwego ustawienia ścian czy innych elementów, co może wpłynąć na bezpieczeństwo i trwałość budynku. Dlatego niezwykle istotne jest jasne zrozumienie funkcji poszczególnych narzędzi oraz umiejętność ich odpowiedniego doboru w zależności od wymagań danego zadania budowlanego.

Pytanie 25

Na rysunku przedstawiono szczegół oparcia stropu gęstożebrowego na ścianie zewnętrznej z betonu komórkowego. Całkowita wysokość tego stropu wynosi

Ilustracja do pytania
A. 250 mm
B. 190 mm
C. 220 mm
D. 300 mm
Odpowiedź 220 mm jest prawidłowa, ponieważ wysokość stropu gęstożebrowego zaznaczona na rysunku wynosi dokładnie 220 mm. Wysokość ta odnosi się do całkowitego wymiaru stropu, który jest istotny w projektowaniu konstrukcji budowlanych. W praktyce, właściwa wysokość stropu gęstożebrowego ma kluczowe znaczenie dla nośności oraz efektywności energetycznej budynku. Stropy gęstożebrowe, wykonane z materiałów takich jak beton komórkowy, są popularnym rozwiązaniem w budownictwie, ponieważ łączą w sobie lekkość oraz wysoką wytrzymałość. Normy budowlane, takie jak PN-EN 1992, precyzują minimalne i maksymalne wysokości stropów, co wpływa na ich projektowanie i zastosowanie w różnych typach budynków. W sytuacjach, gdy strop ma być stosowany jako element wykończeniowy, wysokość ta jest również istotna z perspektywy estetyki oraz funkcjonalności przestrzeni.

Pytanie 26

Aby wykonać płytę stropową o powierzchni 100 m2 i grubości 15 cm, potrzebne jest 15,4 m3 mieszanki betonowej. Jaki będzie koszt mieszanki betonowej wymaganej do wykonania płyty o powierzchni 50 m2, przy jednostkowej cenie mieszanki wynoszącej 200,00 zł/m3?

A. 1 540,00 zł
B. 3 080,00 zł
C. 2 000,00 zł
D. 1 000,00 zł
Błędy w obliczeniach mogą wynikać z nieprawidłowego zrozumienia podstawowych zasad dotyczących objętości i kosztu materiałów budowlanych. Na przykład, jeśli osoba wybierająca odpowiedź nie zrozumiała, że należy obliczyć objętość płyty stropowej, może zignorować fakt, że grubość betonu ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyniku. Wybór odpowiadający 3 080,00 zł mógłby być wynikiem nieprzemyślanej kalkulacji dotyczącej dużych powierzchni lub pomyłki w przeliczeniach jednostek. Inny typowy błąd to myślenie, że cena jednostkowa powinna być mnożona przez powierzchnię, a nie objętość, co prowadzi do niepoprawnych wyników. W budownictwie niezwykle istotne jest, aby zawsze obliczać objętość materiału potrzebnego do wykonania określonego zadania. Ponadto, nie uwzględnienie dodatkowych kosztów związanych z transportem czy usługami związanymi z obróbką betonu mogłoby wprowadzić w błąd przy szacowaniu całkowitych wydatków. Zrozumienie tej kwestii jest kluczowe, aby uniknąć kosztownych błędów w trakcie realizacji projektów budowlanych. Dobrze jest także mieć na uwadze, że w praktyce budowlanej często stosuje się marginesy bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko braków materiałowych. Obliczenia powinny być zawsze dokładne, a w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertem lub wykorzystać odpowiednie oprogramowanie do obliczeń budowlanych.

Pytanie 27

Do przygotowywania zapraw tynkarskich, bez wcześniejszych badań dotyczących składu i właściwości, można wykorzystać wodę

A. odzyskaną z produkcji betonu
B. z wodociągu
C. ze zbiorników podziemnych
D. z rzek i jezior
Wybór wody z odzysku albo wody z rzek, jezior czy zbiorników podziemnych do robienia zapraw tynkarskich może prowadzić do wielu problemów. Woda, którą odzyskuje się po produkcji betonu, często ma resztki chemikaliów, które mogą negatywnie wpłynąć na zaprawę. Jeśli nie będziemy przestrzegać norm czystości, nasze tynki mogą być osłabione, a to sprzyja ich pękaniu czy erozji. Woda z rzek i jezior, mimo że łatwo dostępna, zazwyczaj ma różne zanieczyszczenia organiczne i mikroorganizmy, co może obniżyć jakość zaprawy oraz wywołać niespodziewane reakcje chemiczne. Natomiast woda ze zbiorników podziemnych może być skażona i nie znamy jej składu chemicznego, co dodatkowo stwarza zagrożenie dla konstrukcji. W budownictwie ważne jest, by trzymać się standardów jakości, takich jak normy PN-EN 1008, które dokładnie określają wymagania dla wody w betonie i zaprawach. Dlatego korzystanie z wody z wodociągu, która jest regularnie badana, to klucz do trwałości i jakości tynków.

Pytanie 28

Reperacja pojedynczych uszkodzeń oraz niewielkich pęknięć na powierzchni tynku ściany nośnej polega na klinowym usunięciu tynku oraz

A. nasączeniu pękniętych miejsc wodą i uzupełnieniu ubytków zaprawą taką jak tynk
B. wzmocnieniu konstrukcji klamrowo i ponownym otynkowaniu
C. wprowadzeniu zaczynu cementowego pod ciśnieniem
D. uzupełnieniu ubytków zaprawą cementową
Odpowiedź dotycząca nasączenia miejsc spękań wodą i wypełnienia ubytków zaprawą tynkarską jest poprawna, ponieważ taka procedura pozwala na skuteczne zminimalizowanie ryzyka dalszych uszkodzeń oraz zapewnienie właściwej przyczepności materiału naprawczego. Przed przystąpieniem do naprawy, ważne jest, aby dokładnie oczyścić uszkodzoną powierzchnię z luźnych fragmentów tynku oraz zanieczyszczeń, co pozwoli na lepsze wnikanie wody do spękań. Następnie, nasączenie wodą umożliwia aktywację drobnych cząsteczek cementu w zaprawie, co w połączeniu z odpowiednim wypełnieniem ubytków zaprawą tynkarską przyczynia się do uzyskania trwałej i estetycznej naprawy. Zgodnie z normą PN-EN 998-1, właściwe przygotowanie powierzchni oraz użycie odpowiednich materiałów budowlanych jest kluczowe dla zapewnienia długotrwałej jakości wykończenia. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie budownictwa i renowacji, co potwierdza jego skuteczność w zakresie zachowania estetyki oraz integralności konstrukcyjnej ścian. Przykładowo, w budynkach zabytkowych, gdzie estetyka ma kluczowe znaczenie, podejście to jest szczególnie istotne, aby zachować autentyczność i charakter oryginalnych materiałów.

Pytanie 29

Najdłuższy czas przydatności do użycia, licząc od momentu połączenia składników, posiada zaprawa

A. cementowa
B. wapienna
C. cementowo-gliniana
D. wapienno-cementowa
Zaprawa wapienna charakteryzuje się najdłuższym okresem przydatności do użycia spośród wszystkich wymienionych rodzajów zapraw. W wyniku reakcji wody z wapnem (tlenkiem wapnia) powstaje węglan wapnia, co prowadzi do procesu twardnienia zaprawy. Ten proces nie jest natychmiastowy i może trwać wiele miesięcy, co sprawia, że zaprawa wapienna może być przechowywana przez dłuższy czas po zmieszaniu składników. Dodatkowo, zaprawy wapienne są znane z wysokiej przepuszczalności pary wodnej, co jest kluczowe w budownictwie, zwłaszcza w obiektach zabytkowych, gdzie ważne jest zachowanie odpowiedniego mikroklimatu. Z tego powodu są one często stosowane do renowacji starych murów, gdzie ich właściwości umożliwiają 'oddychanie' ścian. W praktyce, zastosowanie zaprawy wapiennej w budownictwie odpowiada standardom określonym w normach, takich jak PN-EN 459-1, które definiują wymagania dla wapna budowlanego.

Pytanie 30

W jakim wiązaniu wykonano mur przedstawiony na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Pospolitym.
B. Krzyżykowym.
C. Wozówkowym.
D. Główkowym.
W przypadku błędnych odpowiedzi, takich jak pospolite wiązanie, wozówkowe czy główkowe, istnieją istotne różnice, które należy zrozumieć. Pospolite wiązanie cechuje się tym, że cegły są układane jedna na drugiej w linii, co prowadzi do powstawania długich spoin pionowych. Taki sposób układania jest mniej stabilny i może prowadzić do pęknięć w murze, zwłaszcza w przypadku dużych obciążeń. Wiązanie wozówkowe z kolei, gdzie cegły są układane w sposób naprzemienny, również nie zapewnia takiej stabilności jak krzyżykowe, ponieważ nie przeciwdziała rozwojowi pęknięć. Główkowe wiązanie, polegające na układaniu cegieł wzdłuż krawędzi, jest stosowane w specyficznych konstrukcjach, ale nie ma zastosowania w typowych murach, jak te przedstawione na rysunku. Typowe błędy myślowe, które mogą prowadzić do wyboru niepoprawnych odpowiedzi, obejmują mylenie różnych typów wiązań oraz niedocenianie znaczenia rozkładu obciążeń w konstrukcjach murowanych. Znajomość i umiejętność rozróżniania tych technik jest kluczowa dla każdego fachowca w dziedzinie budownictwa, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo budowli.

Pytanie 31

Jeśli norma zużycia cegieł kratówek do postawienia 1 m2 ściany wynosi 50 sztuk, a koszt jednej cegły to 2 zł, to jaki będzie łączny koszt zakupu cegieł potrzebnych do budowy 10 m2 muru o grubości 25 cm?

A. 100 zł
B. 2 000 zł
C. 500 zł
D. 1 000 zł
Analizując odpowiedzi, które nie są poprawne, można zauważyć, że zawierają one błędne kalkulacje dotyczące ilości cegieł potrzebnych do wykonania 10 m2 muru. Na przykład, odpowiedzi sugerujące kwoty 500 zł, 100 zł czy 2000 zł nie uwzględniają prawidłowego przeliczenia ilości cegieł. Koszt 500 zł mógłby sugerować, że do wykonania 10 m2 potrzebne byłoby jedynie 250 cegieł, co jest niezgodne z normą zużycia. Z kolei 100 zł to całkowita kwota potrzebna na zakup jedynie 50 cegieł, co wystarczy jedynie na 1 m2, a 2000 zł można by pomyśleć jako koszt dla 1000 cegieł, co również jest błędne w kontekście podanego zużycia. Właściwe podejście do obliczeń wymaga zrozumienia proporcji między ilością materiału a jego kosztami, co jest kluczowe w branży budowlanej. Takie błędne obliczenia mogą prowadzić do znacznych przekroczeń budżetu oraz opóźnień w realizacji projektu. Dlatego istotne jest, aby stosować sprawdzone metody obliczeniowe i dokładnie analizować dane dotyczące zużycia materiałów budowlanych, aby uniknąć typowych błędów w planowaniu finansowym.

Pytanie 32

Z jakiego materiału można budować przewody dymowe i wentylacyjne?

A. cegły dziurawki
B. cegły wapienno-piaskowej
C. pustaków żużlobetonowych
D. cegły pełnej
Cegła wapienno-piaskowa, cegła dziurawka oraz pustaki żużlobetonowe są materiałami, które nie nadają się do budowy przewodów dymowych i wentylacyjnych z kilku kluczowych powodów. Cegła wapienno-piaskowa, mimo że ma dobre właściwości mechaniczne, nie wykazuje wystarczającej odporności na wysokie temperatury, co może prowadzić do deformacji i utraty funkcjonalności przewodów. Wysoka zawartość wapnia w cegle wapienno-piaskowej sprawia, że pod wpływem wysokiej temperatury może ona łatwo ulegać degradacji. Cegła dziurawka, charakteryzująca się licznymi otworami w swojej strukturze, co czyni ją lekką, nie jest w stanie skutecznie zatrzymać wysokich temperatur ani działań chemicznych, a także ma obniżoną wytrzymałość na ściskanie. Zastosowanie jej w przewodach dymowych może zatem stwarzać zagrożenie pożarowe. Pustaki żużlobetonowe, mimo że są często stosowane w budownictwie, nie są odpowiednie do budowy przewodów dymowych z uwagi na ich porowatą strukturę oraz właściwości termiczne. Ich zastosowanie w tym kontekście mogłoby prowadzić do poważnych problemów z odprowadzaniem spalin i bezpieczeństwem, co jest całkowicie niezgodne z obowiązującymi normami budowlanymi. Kluczowe jest, aby przy wyborze materiałów budowlanych do przewodów dymowych kierować się nie tylko ich właściwościami mechanicznymi, ale także ich odpornością na działanie wysokich temperatur oraz ich zdolnością do zachowania integralności w trudnych warunkach eksploatacyjnych.

Pytanie 33

W przedstawiony na rysunku graficzny sposób oznacza się w dokumentacji projektowej beton

Ilustracja do pytania
A. lekki niezbrojony.
B. zwykły niezbrojony.
C. zwykły zbrojony.
D. lekki zbrojony.
Wybór odpowiedzi, która nie jest "zwykły niezbrojony", jest błędny, ponieważ każda z pozostałych opcji odnosi się do betonu, który ma dodatkowe właściwości lub różnice w składzie. Beton "zwykły zbrojony" oznacza zastosowanie zbrojenia, które podnosi jego wytrzymałość na rozciąganie, co jest istotne w konstrukcjach narażonych na takie obciążenia, ale nie ma to zastosowania w przypadku, gdy rysunek przedstawia beton niezbrojony. Z kolei "lekki zbrojony" oraz "lekki niezbrojony" odnosi się do betonu o obniżonej gęstości, co jest często stosowane w wypadku budowy lekkich konstrukcji, gdzie wymagana jest oszczędność masy, np. w budynkach wysokich. Te błędne odpowiedzi mogą wynikać z nieporozumienia dotyczącego klasyfikacji betonu oraz jego właściwości. Ważne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi rodzajami betonu oraz ich zastosowaniem w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe oznaczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji w projektowaniu i wykonawstwie, w tym obniżonej nośności i trwałości konstrukcji.

Pytanie 34

Ile bloczków gazobetonowych o wymiarach 24 x 24 x 59 cm, których zużycie wynosi 7 szt./m2, będzie potrzeba do postawienia 3 zewnętrznych ścian garażu wolnostojącego, przy założeniu, że wysokość ścian wynosi 2,5 m, a wymiary garażu w rzucie to 4,0 x 6,0 m?

A. 280 sztuk
B. 168 sztuk
C. 175 sztuk
D. 350 sztuk
W przypadku błędnych odpowiedzi często występują nieporozumienia w zakresie obliczania powierzchni ścian oraz w przeliczeniu wymagań dotyczących ilości bloczków. Niekiedy użytkownicy mogą pomylić się przy określaniu wymiarów garażu, co prowadzi do niepoprawnego obliczenia powierzchni ścian. Dodatkowo, nieprawidłowe zrozumienie pojęcia jednostek zużycia materiałów budowlanych, takich jak bloczki gazobetonowe, może prowadzić do zaniżenia lub zawyżenia ilości potrzebnych bloczków. Na przykład, jeżeli ktoś obliczy powierzchnię tylko jednej ściany lub pomyli się w obliczeniach, może dojść do błędnych wniosków. Zdarza się także, że nie uwzględnia się pełnej wysokości ścian, co skutkuje niekompletną analizą potrzebnych materiałów. Kluczowe jest, aby przy takich obliczeniach zachować precyzję oraz stosować prawidłowe jednostki, aby uniknąć problemów w realizacji budowy. Przykłady błędnych rozważań obejmują również niezrozumienie, jak przeliczać jednostki w metrach kwadratowych na sztuki bloczków, co wymaga znajomości podstawowych zasad budownictwa oraz umiejętności matematycznych. Takie podstawowe błędy mogą prowadzić do znacznych niedoborów materiałów na placu budowy, co w konsekwencji powoduje opóźnienia oraz zwiększa koszty całej inwestycji.

Pytanie 35

Jakiego zestawu narzędzi należy użyć do budowy ścian z bloczków Ytong, murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej?

A. Młotek murarski, piła płatnica, kielnia, pędzel ławkowiec
B. Młotek gumowy, packa do szlifowania, strug, piła płatnica
C. Młotek murarski, kielnia, strug, packa do szlifowania
D. Młotek gumowy, piła płatnica, prowadnica kątowa, kielnia
Odpowiedź zawierająca młotek gumowy, piłę płatniczą, prowadnicę kątową i kielnię jest poprawna ze względu na specyfikę procesu murowania bloczków Ytong, które wykonuje się na zaprawie cementowo-wapiennej. Młotek gumowy jest istotny, ponieważ umożliwia delikatne, ale skuteczne dopasowanie bloczków bez ryzyka ich uszkodzenia. Piła płatnica jest narzędziem niezbędnym do dokładnego cięcia bloczków Ytong, co jest kluczowe w celu uzyskania precyzyjnych kształtów i wymiarów. Prowadnica kątowa pozwala na utrzymanie prostych kątów podczas układania ścian, co jest fundamentalne dla stabilności konstrukcji. Kielnia natomiast jest narzędziem, które umożliwia nakładanie zaprawy oraz precyzyjne umieszczanie bloczków. Użycie tych narzędzi zgodnie z zasadami sztuki budowlanej gwarantuje, że ściany będą trwałe i zgodne z normami budowlanymi. Dobrą praktyką jest również regularne kontrolowanie poziomu i pionu układanych elementów, co można zrealizować przy pomocy poziomicy. Właściwe przygotowanie i zastosowanie narzędzi to kluczowe aspekty, które wpływają na jakość całej konstrukcji.

Pytanie 36

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 23 mm
B. 22 mm
C. 20 mm
D. 17 mm
Wybór wartości, która nie wynosi 23 mm, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego zasad określania maksymalnej grubości tynku. Na przykład, odpowiedzi takie jak 22 mm, 20 mm czy 17 mm ignorują ważny aspekt, jakim jest maksymalne dodatnie odchylenie, które w tym przypadku wynosi 3 mm. Odpowiedź 20 mm jest równoznaczna z podstawową grubością tynku, ale nie uwzględnia możliwości zastosowania dodatkowej warstwy tynku, co w praktyce jest często wykorzystywane dla poprawy estetyki oraz izolacji. Wartością maksymalną jest zatem nie tylko sama grubość, ale także uwzględnienie dodatkowej warstwy, która może być niezbędna w specyficznych warunkach budowlanych. W kontekście standardów branżowych, takich jak PN-EN 998-1, błędne podejście do grubości tynku może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, takich jak pęknięcia, odpadający tynk oraz inne defekty, które są kosztowne w naprawie. Dlatego kluczowe jest, aby dostosować się do ustalonych norm i zaleceń dotyczących grubości tynku, aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednimi parametrami wykonawczymi.

Pytanie 37

Powierzchnia gipsowa, która ma być poddana tynkowaniu, musi być

A. gładka i sucha
B. porysowana i sucha
C. porysowana i nawilżona
D. gładka i nawilżona
Prawidłowe przygotowanie podłoża gipsowego do tynkowania jest kluczowym aspektem, który może zostać zignorowany przy błędnej interpretacji wymagań. Odpowiedzi, które sugerują gładkie i suche podłoże, opierają się na mylnym założeniu, że idealnie gładka powierzchnia zapewnia najlepszą adhezję. W rzeczywistości, brak jakiejkolwiek faktury na podłożu gipsowym skutkuje mniejszą powierzchnią styku, co może prowadzić do łatwego odrywania się tynku. Gdy podłoże jest suche, tynk może wchłonąć wilgoć z gipsu zbyt szybko, co może prowadzić do pęknięć i niestabilności. Porysowanie powierzchni gipsowej jest zatem fundamentalne, ponieważ zwiększa ona powierzchnię styku i poprawia właściwości klejące. Z kolei odpowiedzi sugerujące, że podłoże powinno być porysowane i zwilżone, lecz przy jednoczesnym wskazaniu na jego porysowanie bez nawilżenia, również są błędne. Wysoka wilgotność jest kluczowa w procesie wiązania tynku. Zbyt duże wysuszenie podłoża przez porysowanie bez odpowiedniego nawilżenia może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń tynku. Dlatego, aby zapewnić estetyczne i trwałe wykończenie, należy przestrzegać standardów budowlanych dotyczących przygotowania podłoża, które zalecają stosowanie nawilżania przed aplikacją tynku, co jest praktyką zgodną z normami branżowymi.

Pytanie 38

Który z materiałów budowlanych przedstawia oznaczenie rysunkowe?

Ilustracja do pytania
A. Żelbet.
B. Tworzywo sztuczne.
C. Tynk.
D. Szkło.
Odpowiedź 'Szkło' jest poprawna, ponieważ oznaczenie rysunkowe przedstawione na zdjęciu odpowiada normie PN-70/B-01030, która reguluje graficzne przedstawianie materiałów w rysunkach technicznych. Zastosowanie odpowiednich symboli jest kluczowe w projektowaniu, ponieważ pozwala na jednoznaczne identyfikowanie materiałów budowlanych, co jest niezbędne w procesie budowlanym. Szkło, jako materiał, jest szeroko wykorzystywane w architekturze i budownictwie ze względu na swoje właściwości estetyczne oraz funkcjonalne. Na przykład, w projektach nowoczesnych budynków, szkło jest często używane jako element elewacji, co pozwala na uzyskanie efektu przejrzystości i optycznego powiększenia przestrzeni. Dodatkowo, w dokumentacji projektowej, stosowanie standardowych oznaczeń wpływa na zrozumiałość i komunikację w zespole projektowym oraz wśród wykonawców, co zmniejsza ryzyko pomyłek i nieporozumień.

Pytanie 39

Na rysunku przedstawiono fragment ściany zewnętrznej z oblicówką konstrukcyjną. Wykonanie takiej ściany polega na wymurowaniu

Ilustracja do pytania
A. obu warstw jednocześnie na całej wysokości.
B. najpierw warstwy wewnętrznej, a po jej stwardnieniu, wykonaniu okładziny zewnętrznej.
C. warstwy zewnętrznej, a po jej stwardnieniu, domurowaniu warstwy wewnętrznej.
D. ze szczeliną powietrzną pomiędzy warstwą wewnętrzną a zewnętrzną.
Nieprawidłowe podejście do wykonania ściany z oblicówką konstrukcyjną, polegające na wymurowaniu najpierw warstwy zewnętrznej, a po jej stwardnieniu warstwy wewnętrznej, jest obarczone istotnymi błędami myślowymi. Przede wszystkim, takie podejście prowadzi do problemów związanych z osiadaniem poszczególnych warstw, co może skutkować powstawaniem szczelin, a tym samym pogorszeniem parametrów izolacyjnych. Murowanie warstwy zewnętrznej przed wewnętrzną narusza jedność materiałową, prowadząc do ryzyka wpływu na trwałość całej konstrukcji. Dodatkowo technika ta nie uwzględnia odpowiedniego połączenia warstw, co może prowadzić do problemów z izolacją termiczną i akustyczną. Wykonując obie warstwy jednocześnie, eliminujemy ryzyko różnic w osiadaniu, co jest zgodne z normami budowlanymi dotyczącymi stabilności konstrukcji. Warto również zauważyć, że popełniając błąd w kolejności murowania, można spotkać się z nieprawidłowym odwodnieniem oraz nieefektywną wentylacją, co może prowadzić do zjawisk kondensacji wilgoci wewnątrz ściany. Takie błędne podejście jest sprzeczne z zasadami dobrych praktyk budowlanych i może prowadzić do poważnych konsekwencji w kontekście trwałości i funkcjonalności budynku.

Pytanie 40

Oblicz, ile cegieł dziurawek trzeba przygotować do budowy dwóch ścianek działowych o wymiarach 2,4×6,0 m i grubości 25 cm każda, jeśli norma zużycia tych cegieł to 93,40 szt./m2?

A. 1401 sztuk
B. 2690 sztuk
C. 2801 sztuk
D. 1345 sztuk
Podczas rozwiązywania tego zadania niektórzy mogą popełnić błędy w obliczeniach powierzchni. Na przykład, niewłaściwe zrozumienie wymiarów ściany, takie jak pomylenie jednostek (np. metry z centymetrami), może prowadzić do całkowicie błędnych wyników. Często myśli się, że wystarczy pomnożyć długość i wysokość pojedynczej ścianki, ale przy braku uwzględnienia normy zużycia cegieł, wyniki będą znacznie różnić się od rzeczywistości. Ponadto, niektórzy mogą nie zauważyć, że norma zużycia cegły jest kluczowym czynnikiem determinującym ilość materiału, dlatego pominięcie tego etapu w obliczeniach prowadzi do niedoszacowania potrzeb. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre odpowiedzi mogą wynikać z zaokrągleń lub błędnych interpretacji norm budowlanych, co jest typowym błędem w obliczeniach materiałowych. Każda jednostka w obliczeniach ma znaczenie, dlatego kluczowe jest przemyślane podejście do kalkulacji, które uwzględnia wszystkie istotne parametry, aby zapewnić efektywną i prawidłową realizację projektu budowlanego.