Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 9 maja 2026 00:45
  • Data zakończenia: 9 maja 2026 01:05

Egzamin zdany!

Wynik: 24/40 punktów (60,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Dźwięk o głuchym brzmieniu, który można usłyszeć podczas opukiwania tynku lekkim młotkiem, sugeruje

A. niewystarczającą grubość tynku
B. dobrą przyczepność tynku do podłoża
C. brak przylegania tynku do podłoża
D. nieobecność pęknięć w obrębie tynku
Głuchy dźwięk, który jest generowany podczas opukiwania tynku lekkim młotkiem, sugeruje, że tynk nie jest odpowiednio związany z podłożem. W praktyce, dobry związek tynku z podłożem powinien skutkować wyraźnym, dźwięcznym odgłosem, co jest wskaźnikiem stabilności i jednorodności materiału. W przypadku braku związania, dźwięk jest głuchy, co może wskazywać na obecność pustek powietrznych między tynkiem a podłożem. Warto dodać, że takie sytuacje mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń, jak odspajanie się tynku, co jest problematyczne z punktu widzenia długotrwałej trwałości wykończenia. W praktyce budowlanej, zaleca się regularne przeprowadzanie testów akustycznych tynku podczas oceny jego stanu, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 13914-1. To podejście zapewnia, że prace wykończeniowe są zgodne z najlepszymi praktykami, co zmniejsza ryzyko wystąpienia usterek w przyszłości.

Pytanie 2

Jaką pacą powinno się nałożyć tynk wypalany klasy IVw?

A. Stalową
B. Drewnianą
C. Poliuretanową
D. Styropianową
Odpowiedź 'stalowa' jest poprawna, ponieważ tynki wypalane, zwane również tynkami mineralnymi, mają specyficzne wymagania dotyczące aplikacji, które najlepiej spełniają narzędzia stalowe. Stalowe pacy charakteryzują się dużą wytrzymałością i sztywnością, co pozwala na równomierne i dokładne rozprowadzanie masy tynkarskiej na powierzchni. Użycie stali umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej struktury, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki tynku. W praktyce, dzięki stalowym pacom, można łatwo kontrolować grubość aplikowanego tynku oraz dostarczyć odpowiednią ilość materiału w wyznaczonym czasie. W branży budowlanej stosuje się także standardy takie jak PN-EN 13914-1, które określają wymagania dla tynków. Zastosowanie odpowiednich narzędzi przy tynkowaniu jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej jakości i trwałości, co w przypadku tynków wypalanych ma istotne znaczenie, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i narażenie na warunki atmosferyczne.

Pytanie 3

Do budowy ścian fundamentowych, które są narażone na wilgoć, należy używać zaprawy

A. cementowej
B. wapienno-gipsowej
C. wapiennej
D. gipsowej
Zaprawa wapienna, wapienno-gipsowa oraz gipsowa nie są odpowiednie do stosowania w konstrukcjach fundamentowych narażonych na zawilgocenie. Ich właściwości mechaniczne i odporność na wilgoć są znacznie niższe niż w przypadku zapraw cementowych. Zaprawa wapienna, chociaż ma swoje zastosowania, głównie w budownictwie zabytkowym i renowacyjnym, jest mniej odporna na działanie wody i nie zapewnia wystarczającej wytrzymałości w sytuacjach, gdzie występuje ciągła ekspozycja na wilgoć. Wapienno-gipsowa i gipsowa zaprawa charakteryzują się jeszcze większą podatnością na degradację pod wpływem wody, co sprawia, że ich użycie w fundamentach byłoby katastrofalnym błędem. Często błędnie sądzimy, że materiały oparte na wapnie mogą być wystarczająco trwałe, jednak w rzeczywistości ich zastosowanie w wilgotnych warunkach może prowadzić do poważnych uszkodzeń konstrukcji, co wymaga później kosztownych napraw. Standardy budowlane i dobre praktyki wyraźnie zalecają stosowanie zapraw cementowych w takich konstrukcjach, aby zapewnić zarówno trwałość, jak i bezpieczeństwo budynku. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla każdego zajmującego się budownictwem.

Pytanie 4

Tynki, które nie są przeznaczone do malowania na całej powierzchni, powinny

A. być wolne od smug i plam, dopuszczalne są niewielkie różnice w intensywności koloru.
B. posiadać jednolitą barwę, dopuszczalne są niewielkie plamy.
C. posiadać jednolitą barwę, dopuszczalne są niewielkie smugi.
D. posiadać jednolitą barwę bez smug i plam.
Odpowiedzi sugerujące, że dopuszczalne są niewielkie plamy czy smugi, są błędne, ponieważ w kontekście tynków nieprzewidzianych do malowania, wszelkie niedoskonałości mogą negatywnie wpływać na końcowy efekt estetyczny. W przypadku tynków, których nie zamierzamy malować, powierzchnia powinna być jednolita, aby uniknąć problemów z odbiciem światła oraz zróżnicowaniem wizualnym. Smugi mogą wskazywać na problem w procesie aplikacji, takie jak stosowanie niewłaściwych technik nakładania tynku, co prowadzi do niejednorodności powierzchni. Z kolei niewielkie plamy mogą być wynikiem użycia materiałów o różnej jakości lub źle przygotowanej mieszanki tynkarskiej. Te niedoskonałości mogą prowadzić do większych problemów w przyszłości, takich jak utrzymywanie się wilgoci, co może spowodować uszkodzenia strukturalne lub rozwój pleśni. W branży budowlanej stosuje się standardy, które zalecają dbałość o każdy etap aplikacji materiałów, aby zapewnić trwałość i estetykę. Właściwe przygotowanie podłoża, odpowiednia technika aplikacji oraz użycie materiałów wysokiej jakości to kluczowe czynniki, które zapobiegają występowaniu smug i plam na powierzchni tynków.

Pytanie 5

Wszystkie techniczne wymagania związane z realizacją i odbiorem prac tynkarskich znajdują się w

A. specyfikacji technicznej
B. projekcie architektonicznym
C. kosztorysie ofertowym
D. dzienniku budowy
Specyfikacja techniczna to kluczowy dokument w procesie budowlanym, który określa wszystkie wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót, w tym robót tynkarskich. Zawiera szczegółowe informacje o materiałach, technologiach, standardach jakości oraz metodach wykonania. Przykładowo, w specyfikacji technicznej dotyczącej tynków mogą być opisane wymagania dotyczące grubości tynku, rodzaju zastosowanych materiałów, a także procedury odbioru robót. Zgodnie z normami PN-EN 13914-1, specyfikacja powinna również zawierać zalecenia dotyczące warunków atmosferycznych, w jakich prace mogą być prowadzone, co jest kluczowe dla osiągnięcia trwałości i estetyki tynków. Tylko dobrze opracowana specyfikacja techniczna gwarantuje, że wykonawcy będą przestrzegać standardów branżowych, co w efekcie przyczynia się do wysokiej jakości realizacji inwestycji.

Pytanie 6

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wody należy dodać do 20 kg suchej mieszanki, aby sporządzić zaprawę lekką Termor?

Specyfikacja zapraw lekkich Termor
WłaściwościWymagania
Uziarnienie wypełniaczydo 4 mm
Gęstość nasypowa w stanie suchymnie większa niż 565 kg/m3
Przydatność suchej mieszanki do stosowanianie mniej niż 3 miesiące
Konsystencja7÷8,5 cm
Proporcje mieszania suchej mieszanki z wodą2:1
Czas zachowania właściwości roboczychnie mniej niż 3 godziny
A. 101
B. 401
C. 201
D. 301
Odpowiedź, którą zaznaczyłeś, to 101 litrów. Wiesz, to liczba, która wynika z proporcji 2:1, czyli na każde 2 kg suchej mieszanki przypada 1 kg wody. Gdy robisz zaprawę lekką Termor, kluczowe jest, aby trzymać się tych proporcji. Dzięki temu zaprawa ma lepsze właściwości mechaniczne i jest trwalsza. Dla 20 kg suchej mieszanki potrzebujesz 10 kg wody, co daje 10 litrów. Warto też robić próby, żeby dostosować ilość wody do różnych warunków budowy. Pamiętaj, że jak za dużo wody, to zaprawa może być słabsza, a jak za mało, to mogą być kłopoty z aplikacją i konsystencją. Dobrze jest też wiedzieć, że są normy budowlane, które mówią, jak dokładnie to wszystko mieszać, więc warto się ich trzymać.

Pytanie 7

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 4 m.

Fragment instrukcji producenta
Zużycie zaprawy murarskiej
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 1920 kg
B. ok. 400 kg
C. ok. 1200 kg
D. ok. 4800 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania jednej ściany, należy najpierw określić jej powierzchnię. W tym przypadku ściana ma wymiary: długość 12 m, wysokość 4 m oraz grubość 25 cm. Powierzchnia ściany wynosi 12 m * 4 m = 48 m². Kolejnym krokiem jest określenie zużycia zaprawy na metr kwadratowy. Zgodnie z tabelami producentów, średnie zużycie zaprawy murarskiej przy budowie ścian z cegły pełnej wynosi około 100 kg na metr kwadratowy. Dlatego całkowita ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany wynosi 48 m² * 100 kg/m² = 4800 kg. Tego typu obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ pozwalają na dokładne oszacowanie kosztów materiałowych oraz uniknięcie strat materiałów podczas budowy. Wiedza ta jest istotna dla każdego wykonawcy, aby móc planować i wdrażać projekty budowlane zgodnie z obowiązującymi standardami i dobrymi praktykami branżowymi.

Pytanie 8

Jaką grubość powinny mieć spoiny wsporcze (poziome) w tradycyjnych murach wykonanych z cegły ceramicznej?

A. 6 - 9 mm
B. 3 - 5 mm
C. 10 - 17 mm
D. 15 - 20 mm
Spoiny wsporne w murach tradycyjnych z cegły ceramicznej powinny mieć grubość od 10 do 17 mm, co wynika z różnych standardów budowlanych oraz praktycznych aspektów konstrukcyjnych. Grubość spoiny ma kluczowe znaczenie dla właściwego łączenia elementów murarskich, co wpływa na stabilność i wytrzymałość całej konstrukcji. Między innymi, każda spoiny powinny być wystarczająco szerokie, aby umożliwić odpowiednią aplikację zaprawy, co z kolei zapewnia solidne połączenie pomiędzy cegłami. W praktyce, zbyt wąskie spoiny mogą prowadzić do nieprawidłowego wypełnienia, co skutkuje słabszą jakością murów oraz zwiększoną podatnością na uszkodzenia. Standardy branżowe, takie jak PN-EN 1996-1-1 dotyczący projektowania murów, wskazują, że optymalna grubość spoiny wspornych zapewnia nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę, co jest istotne w kontekście końcowego wykończenia budynków. W związku z tym, należy przestrzegać zalecanych wartości, aby uzyskać odpowiednią jakość i trwałość konstrukcji.

Pytanie 9

Który z rodzajów tynków dekoracyjnych charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą strukturą, przypominającą polerowany kamień?

A. Sztablatura
B. Stiuk
C. Sztukateria
D. Sgraffito
Stiuk to tynk szlachetny, który charakteryzuje się twardą, gładką i lśniącą powierzchnią, co sprawia, że imituje polerowany kamień. Jest stosowany w architekturze zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, często w eleganckich wnętrzach lub jako element dekoracyjny fasad budynków. Proces jego aplikacji wymaga dużej precyzji i doświadczenia, ponieważ polega na nakładaniu wielu warstw specjalnie przygotowanej masy tynkarskiej, która po wyschnięciu jest szlifowana i polerowana. Przykładowo, stiuk często spotyka się w klasycznych pałacach oraz kościołach, gdzie elewacje lub wnętrza mają naśladować drogie materiały kamienne, co podnosi prestiż budowli. Dobrze wykonany stiuk nie tylko nadaje estetyczny wygląd, ale również zapewnia trwałość i odporność na różne czynniki atmosferyczne, co czyni go popularnym wyborem wśród architektów i projektantów.

Pytanie 10

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. polskim.
B. holenderskim.
C. słowiańskim.
D. weneckim.
No to odpowiedź 'polskim' jest rzeczywiście trafiona. To wiązanie ceglne, które widzisz na obrazku, ma taki ciekawy układ cegieł, gdzie każda warstwa jest przesunięta o pół cegły w stosunku do poprzedniej. To nie tylko fajnie wygląda, ale też sprawia, że mur jest bardziej stabilny i wytrzymały. Wiązanie polskie jest popularne w tradycyjnej architekturze w Polsce, zwłaszcza w zabytkowych budynkach. Możesz je zauważyć w zamkach, kościołach czy starych kamienicach z czasów renesansu i baroku. Fajnie jest znać różne rodzaje wiązań ceglanych, szczególnie jeśli planujesz być architektem albo budowlańcem. Wiedza o tym, jakie techniki stosować, jest ważna – przemyśl, co będzie pasować do stylu budynku i jakie ma być wrażenie wizualne. No i warto też znać lokalne tradycje budowlane, bo to pomaga zachować nasze dziedzictwo kulturowe.

Pytanie 11

Który sposób przygotowania cienkowarstwowej zaprawy murarskiej jest zgodny z przedstawioną instrukcją producenta?

Instrukcja producenta
Przygotowanie cienkowarstwowej zaprawy murarskiej
Zaprawę wsypać do odmierzonej ilości wody w proporcji 0,18 do 0,22 litra wody na 1 kg suchego proszku, następnie wymieszać mieszadłem mechanicznym do uzyskania jednorodnej masy. Odstawić na 3 do 5 minut i ponownie wymieszać. Zaprawę należy nakładać ręcznie pacą ząbkowaną lub innym narzędziem zwracając uwagę na dokładne wypełnienie spoin.
A. Do odmierzonej ilości wody wsypać porcję suchego proszku, razem wymieszać do uzyskania jednorodnej masy, następnie dolać wody.
B. Do odmierzonej ilości wody wsypać odpowiednią ilość suchego proszku, wymieszać do uzyskania jednorodnej masy, odstawić na określony czas i ponownie wymieszać.
C. Wymieszać część suchego proszku z wodą, następnie do uzyskanej mieszanki wsypać pozostałą ilość suchego proszku i razem wymieszać.
D. Wymieszać część suchego proszku z niewielką ilością wody, a następnie dodać pozostałą ilość wody oraz pozostałą ilość suchego proszku i ponownie wymieszać do uzyskania jednorodnej masy.
Poprawna odpowiedź opiera się na zaleceniach zawartych w instrukcji producenta, która jasno określa, że proces przygotowania zaprawy murarskiej powinien zaczynać się od odmierzenia odpowiedniej ilości wody. Następnie należy wsypać suchy proszek do wody, a całość dokładnie wymieszać, aby uzyskać jednorodną masę. Kluczowym krokiem jest odstawienie mieszanki na 3 do 5 minut, co pozwala na wchłonięcie wody przez proszek i aktywację składników chemicznych. Po tym czasie należy ponownie wymieszać zaprawę, aby zapewnić jej jednorodność. Praktyczne zastosowanie tej metody gwarantuje, że zaprawa uzyska właściwe parametry wytrzymałościowe oraz związki chemiczne będą właściwie aktywowane, co jest niezbędne dla osiągnięcia wysokiej jakości w trakcie murarskich prac budowlanych. Stosowanie odpowiednich proporcji wody do proszku potwierdzają także standardy budowlane, które zalecają staranność w przygotowaniach, aby uniknąć problemów z trwałością i stabilnością konstrukcji.

Pytanie 12

Rozbiórkę budynku z murowanymi ścianami i dachowym stropem drewnianym należy rozpocząć od

A. rozbiórki konstrukcji więźby dachowej
B. demontażu stolarki okiennej i drzwiowej
C. rozbiórki ścianek działowych
D. demontażu urządzeń i instalacji sanitarnych
Zaczynanie rozbiórki budynku od demontażu więźby dachowej i stolarki okiennej to nie do końca dobre podejście. Każdy krok w tym procesie powinien być robiony w odpowiedniej kolejności, żeby uniknąć różnych kłopotów. Na przykład, demontując dach przed usunięciem instalacji sanitarnych, możemy narobić sobie biedy z wyciekami, co może prowadzić do poważnych problemów ze strukturą budynku. Podobnie, jeśli zaczniemy ściągać okna i drzwi bez odłączenia wentylacji czy elektryki, to mogą się zdarzyć jakieś awarie. Rozbierając ścianki działowe przed usunięciem urządzeń sanitarnych, ryzykujemy, że nie zabezpieczymy ich odpowiednio. Ważne, żeby trzymać się znanych norm, jak PN-EN 16272, które mówią, że demontaż instalacji sanitarnych to pierwszy krok w całym procesie. W przeciwnym razie możemy narazić się na dodatkowe koszty napraw i zagrożenie dla zdrowia osób pracujących na budowie. Dlatego ważne, żeby robić wszystko w odpowiedniej kolejności, co pozwoli na lepsze zarządzanie projektem i zmniejszenie ryzyka.

Pytanie 13

Do tworzenia zapraw murarskich jako spoiwo powietrzne należy używać

A. cementu hutniczego
B. wapna hydratyzowanego
C. cementu murarskiego
D. wapna hydraulicznego
Wapno hydrauliczne, cement murarski oraz cement hutniczy to materiały, które różnią się znacząco właściwościami i zastosowaniem w budownictwie. Wapno hydrauliczne, będące spoiwem reagującym z wodą, jest wykorzystywane w sytuacjach, gdzie szybkie wiązanie i twardnienie są kluczowe, ale nie jest idealnym wyborem dla zapraw murarskich, które powinny być elastyczne i paroprzepuszczalne. Użycie wapna hydraulicznego może prowadzić do zbyt szybkiego wysychania, co z kolei może spowodować pęknięcia w murze i zmniejszenie trwałości konstrukcji. Cement murarski, z kolei, to rodzaj cementu przeznaczonego głównie do stosowania w murach, jednak jego wysoka twardość może ograniczać naturalną funkcję w porach materiałów budowlanych, a więc wpływać negatywnie na wentylację i zdrowie mikroklimatu w pomieszczeniach. Cement hutniczy to materiał o właściwościach hydraulicznych, który jest często stosowany w budownictwie drogowym i inżynieryjnym, ale nie jest właściwym materiałem do zapraw murarskich ze względu na swoją sztywność i tendencję do pękania. Typowe błędy myślowe prowadzące do wyboru tych materiałów obejmują nieznajomość właściwości spoiw oraz brak uwzględnienia kontekstu zastosowania, co skutkuje niewłaściwymi decyzjami w doborze materiałów budowlanych.

Pytanie 14

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile kilogramów zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania jednej ściany grubości 25 cm, długości 12 m i wysokości 3 m.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
z cegły pełnej
Zużycie suchej zaprawy
[kg/m²]
½ cegłyok. 40
1 cegłaok. 100
A. ok. 3600 kg
B. ok. 900 kg
C. ok. 1440 kg
D. ok. 360 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany, kluczowe jest zrozumienie, jak oblicza się zapotrzebowanie na materiały budowlane. W tym przypadku zaczynamy od obliczenia powierzchni ściany, która wynosi 36 m² (długość 12 m x wysokość 3 m). Następnie, zgodnie z danymi producenta, zużycie zaprawy murarskiej dla ściany o grubości jednej cegły wynosi około 100 kg/m². Po pomnożeniu tych dwóch wartości (36 m² x 100 kg/m²) otrzymujemy 3600 kg zaprawy potrzebnej do postawienia ściany. Tego typu obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, gdyż pozwalają na dokładne oszacowanie kosztów materiałów oraz uniknięcie ich niedoboru w trakcie budowy. Ponadto, znajomość standardów zużycia materiałów budowlanych jest niezwykle ważna, aby utrzymać wysoką jakość wykonania oraz zgodność z wymaganiami technicznymi i normami budowlanymi.

Pytanie 15

Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny przeznaczony do wykonywania izolacji

Ilustracja do pytania
A. przeciwwilgociowej i paroprzepuszczalnej.
B. termicznej i akustycznej.
C. przeciwwodnej i przeciwwilgociowej.
D. akustycznej i przeciwwodnej.
Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny, który najprawdopodobniej jest wełną mineralną. Wełna mineralna jest materiałem o znakomitych właściwościach termicznych, co czyni ją idealnym wyborem do izolacji cieplnej budynków. Dzięki swojej strukturze, skutecznie ogranicza straty ciepła, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynków, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo, wełna mineralna posiada również właściwości akustyczne, co jest istotne w kontekście wytłumiania dźwięków, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i między nimi. Tego typu materiały są często stosowane w budownictwie zgodnie z normami PN-EN 13162 i PN-EN 13964, które określają wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Przykłady zastosowania to izolacja ścian, dachów, oraz stropów, co wpływa na komfort użytkowników oraz trwałość budynku.

Pytanie 16

Na której ilustracji przedstawiono element ceramiczny stosowany do murowania zewnętrznych ścian nośnych piwnic?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 4.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 2.
D. Na ilustracji 3.
Ilustracja 1 rzeczywiście przedstawia pełną cegłę ceramiczną, której zastosowanie w budownictwie jest niezwykle istotne, szczególnie w kontekście murowania zewnętrznych ścian nośnych piwnic. Cegła ta charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie oraz dobrymi właściwościami izolacyjnymi, co czyni ją idealnym materiałem do budowy ścian nośnych, które muszą nie tylko utrzymać konstrukcję budynku, ale również izolować przed wilgocią i chłodem. Pełne cegły ceramiczne są szeroko stosowane zgodnie z normami budowlanymi, które zalecają ich użycie w miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych oraz w elementach konstrukcyjnych wymagających dużej nośności. Przykładem zastosowania pełnych cegieł ceramicznych jest budowa piwnic w domach jednorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej, gdzie kluczowym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stabilności i izolacji termicznej. Dodatkowo, dzięki odpowiednim certyfikatom, cegły te spełniają wymogi dotyczące bezpieczeństwa ogniowego, co jest istotne w kontekście przepisów budowlanych.

Pytanie 17

Jaką minimalną długość powinno mieć oparcie nadproża L19 na murze?

A. 6 cm
B. 22 cm
C. 19 cm
D. 10 cm
W przypadku długości oparcia nadproża, istotne jest, aby uwzględnić nie tylko minimalne wymagania, ale również całokształt aspektów technicznych. Odpowiedzi na poziomie 6 cm, 19 cm, czy 22 cm są w dużej mierze nieadekwatne do obowiązujących norm. Wybór długości 6 cm jest zdecydowanie zbyt mały, co naraża konstrukcję na niebezpieczeństwo przełamania pod wpływem obciążeń. Praktyka budowlana zaleca znacznie większe wartości, aby zapewnić odpowiednią stabilność. Z kolei 19 cm i 22 cm jako długości oparcia są również niewłaściwe, ponieważ mogą prowadzić do nadmiernego obciążenia ścian, co z kolei może skutkować niepożądanymi efektami, takimi jak pęknięcia ścian czy osiadanie budynku w dłuższej perspektywie. Zbyt duża długość oparcia może także skutkować nieefektywnym przenoszeniem obciążeń, co jest sprzeczne z zasadami ekonomicznego projektowania. W praktyce, kluczowe jest przestrzeganie standardów dotyczących długości oparcia, które pomagają zminimalizować ryzyko uszkodzeń i zwiększają trwałość konstrukcji. Podsumowując, zrozumienie zasad projektowania nadproży oraz ich prawidłowego oparcia jest niezbędne dla każdego inżyniera budowlanego, aby unikać błędów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w budownictwie.

Pytanie 18

Na rysunku przedstawiono fragment stropu

Ilustracja do pytania
A. Teriva.
B. Fert.
C. DZ.
D. Akermana.
Odpowiedź Fert jest poprawna, ponieważ na rysunku przedstawiono charakterystyczny fragment stropu tego typu. Stropy Fert, znane z zastosowania prefabrykowanych belek kratownicowych oraz pustaków ceramicznych, są popularnym rozwiązaniem w budownictwie ze względu na swoją lekkość i wytrzymałość. Prefabrykowane belki kratownicowe pozwalają na osiągnięcie sporych rozpiętości, co jest istotne w nowoczesnych konstrukcjach budowlanych, gdzie często dąży się do otwartych przestrzeni. Pustaki ceramiczne, układane między belkami, nie tylko wspierają konstrukcję, ale również zapewniają odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Całość, po zalaniu betonem, tworzy trwałą i stabilną konstrukcję. W praktyce, stropy Fert często stosuje się w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, co podkreśla ich wszechstronność oraz zgodność z aktualnymi standardami budowlanymi.

Pytanie 19

Jakie wiązanie cegieł w murze przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wozówkowe.
B. Kowadełkowe.
C. Główkowe.
D. Gotyckie.
Odpowiedź "Gotyckie" jest prawidłowa, ponieważ na rysunku przedstawiono charakterystyczne dla tego typu wiązania układanie cegieł, które polega na naprzemiennym ułożeniu cegieł wzdłuż i poprzecznie. W praktyce oznacza to, że w jednej warstwie cegły są ustawione wzdłuż (zwane "wozówkami"), podczas gdy w kolejnej są one ułożone poprzecznie (nazywane "główkami"). Taki sposób układania cegieł nie tylko zwiększa stabilność konstrukcji, ale również wpływa na estetykę muru. Wiązanie gotyckie jest szeroko stosowane w architekturze gotyckiej, zwłaszcza w budowlach sakralnych, gdzie istotne są zarówno aspekty strukturalne, jak i wizualne. Użycie tego wiązania pozwala na efektywne rozprowadzenie obciążeń, co jest istotne w kontekście wysokich budowli. Dodatkowo, gotyckie wiązanie cegieł jest zgodne z aktualnymi standardami budowlanymi, które promują efektywność materiałową oraz trwałość konstrukcji.

Pytanie 20

Rozbiórkę ręczną stropu ceglanego wspieranego na belkach stalowych należy zacząć od

A. usunąć wypełnienie stropu
B. demontażu wierzchniej warstwy stropu, czyli podłogi
C. usunięcia tynku z powierzchni stropu, czyli sufitu
D. przycięcia belek wzdłuż ścian
Rozpoczęcie ręcznej rozbiórki stropu ceglanego od wycięcia belek przy ścianach jest podejściem niebezpiecznym i niezgodnym z zasadami dobrej praktyki budowlanej. Tego rodzaju działanie może prowadzić do destabilizacji konstrukcji, co stwarza poważne ryzyko zawalenia się stropu. Belek nie powinno się wycinać przed dokładnym zbadaniem i przygotowaniem całej konstrukcji, ponieważ belek stalowych nie można traktować jako elementów, które można usuwać w pierwszej kolejności w procesie demontażu. Ponadto, rozebranie wierzchu stropu przed usunięciem tynku prowadzi do wielu komplikacji, w tym do niekontrolowanego opadania luźnych materiałów i zwiększonego ryzyka dla pracowników. Prace demontażowe powinny być prowadzone w odwrotnej kolejności do ich konstrukcji, co oznacza, że najpierw należy zająć się warstwą tynku, następnie ewentualnymi wypełnieniami, a na końcu elementami nośnymi, takimi jak belki. Ignorowanie tej zasady może skutkować nie tylko uszkodzeniem konstrukcji, ale także zwiększeniem kosztów związanych z naprawą ewentualnych szkód. Oprócz tego, skucie wypełnienia stropu przed usunięciem tynku także może prowadzić do sytuacji, w której nie da się skutecznie ocenić stanu belek, co w perspektywie czasowej może przełożyć się na konieczność wykonania kosztownych napraw. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie ustalonych procedur oraz norm bezpieczeństwa podczas rozbiórki, aby uniknąć poważnych konsekwencji.

Pytanie 21

Oblicz wydatki na usunięcie ściany o wymiarach 3,5 × 2,8 m, przy założeniu, że koszt wyburzenia 1 m2 wynosi 147,00 zł.

A. 514,50 zł
B. 1 440,60 zł
C. 147,00 zł
D. 411,60 zł
Aby obliczyć koszt wyburzenia ściany o wymiarach 3,5 m na 2,8 m, najpierw należy obliczyć powierzchnię tej ściany. Powierzchnia ściany wynosi 3,5 m × 2,8 m = 9,8 m². Następnie, znając koszt wyburzenia 1 m², który wynosi 147,00 zł, obliczamy całkowity koszt wyburzenia, mnożąc powierzchnię przez cenę za metr kwadratowy: 9,8 m² × 147,00 zł/m² = 1 440,60 zł. W praktyce takie obliczenia są fundamentalne w branży budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie kosztów realizacji projektów budowlanych. Dobre praktyki w zakresie budżetowania uwzględniają również dodatkowe koszty, takie jak transport materiałów, wynajem sprzętu oraz ewentualne opłaty związane z uzyskaniem pozwoleń na wyburzenie. Wiedza na temat obliczeń kosztowych jest niezbędna dla architektów, inżynierów oraz wykonawców, aby mogli skutecznie planować i zarządzać projektami budowlanymi.

Pytanie 22

Aby zbudować 1 m2 jednowarstwowej ściany, potrzebnych jest 8 sztuk bloczków z betonu komórkowego. Jeśli koszt jednego bloczka wynosi 21 zł, to ile wyniesie całkowity koszt bloczków potrzebnych do budowy ściany o powierzchni 15 m2?

A. 2 860 zł
B. 3 520 zł
C. 2 520 zł
D. 3 860 zł
Aby obliczyć koszt bloczków z betonu komórkowego potrzebnych do wykonania ściany o powierzchni 15 m<sup>2</sup>, należy najpierw ustalić ilość bloczków potrzebnych na 1 m<sup>2</sup>. Z informacji wynika, że do wykonania 1 m<sup>2</sup> jednowarstwowej ściany potrzeba 8 sztuk bloczków. Dla ściany o powierzchni 15 m<sup>2</sup> potrzebujemy zatem 8 bloczków/m<sup>2</sup> x 15 m<sup>2</sup> = 120 bloczków. Koszt jednego bloczka wynosi 21 zł, więc całkowity koszt bloczków wynosi 120 bloczków x 21 zł/bloczek = 2 520 zł. Obliczenia te są zgodne z zasadami efektywnego planowania budowy i pozwalają na uwzględnienie wszystkich niezbędnych materiałów, co jest kluczowe w standardach budowlanych. Przykład ten ilustruje, jak ważne jest precyzyjne oszacowanie kosztów materiałów budowlanych w celu uniknięcia nieprzewidzianych wydatków oraz sprawne zarządzanie budżetem projektu budowlanego.

Pytanie 23

Które nadproże przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Monolityczne żelbetowe.
B. Z prefabrykowanych kształtek typu "U".
C. Sklepione murowane z cegieł.
D. Z prefabrykowanych belek "Porotherm".
Wybór odpowiedzi innej niż 'Z prefabrykowanych belek 'Porotherm'' może wynikać z nieporozumienia dotyczącego cech i zastosowań różnych typów nadproży. Na przykład, nadproża monolityczne żelbetowe, choć często stosowane w budownictwie, są gładkie i solidne, co sprawia, że nie posiadają charakterystycznych otworów, które są widoczne na rysunku. Monolityczne nadproża wymagają również bardziej skomplikowanego procesu produkcji oraz dłuższego czasu schnięcia, co może wpływać na harmonogram budowy. Z kolei sklepione nadproża murowane z cegieł, choć estetyczne, różnią się kształtem od prefabrykowanych rozwiązań, co czyni je mniej odpowiednimi w tej sytuacji. Prefabrykowane kształtki typu 'U' również mają inną geometrię i nie są dedykowane do takich zastosowań jak nadproża, a ich wykorzystanie w budownictwie zazwyczaj odnosi się do innych elementów konstrukcyjnych, takich jak fundamenty czy podparcia. Właściwe zrozumienie różnic między tymi rodzajami nadproży jest kluczowe dla efektywnego projektowania i realizacji konstrukcji budowlanych. Typowym błędem myślowym jest zakładanie, że nadproża monolityczne lub murowane mogą być stosowane zamiennie z prefabrykowanymi belkami, co w praktyce prowadzi do problemów z dopasowaniem i wykonawstwem.

Pytanie 24

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 22 mm
B. 17 mm
C. 20 mm
D. 23 mm
Wybór wartości, która nie wynosi 23 mm, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego zasad określania maksymalnej grubości tynku. Na przykład, odpowiedzi takie jak 22 mm, 20 mm czy 17 mm ignorują ważny aspekt, jakim jest maksymalne dodatnie odchylenie, które w tym przypadku wynosi 3 mm. Odpowiedź 20 mm jest równoznaczna z podstawową grubością tynku, ale nie uwzględnia możliwości zastosowania dodatkowej warstwy tynku, co w praktyce jest często wykorzystywane dla poprawy estetyki oraz izolacji. Wartością maksymalną jest zatem nie tylko sama grubość, ale także uwzględnienie dodatkowej warstwy, która może być niezbędna w specyficznych warunkach budowlanych. W kontekście standardów branżowych, takich jak PN-EN 998-1, błędne podejście do grubości tynku może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, takich jak pęknięcia, odpadający tynk oraz inne defekty, które są kosztowne w naprawie. Dlatego kluczowe jest, aby dostosować się do ustalonych norm i zaleceń dotyczących grubości tynku, aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednimi parametrami wykonawczymi.

Pytanie 25

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile 25 kilogramowych worków zaprawy murarskiej należy przygotować do wymurowania 40 m2 ściany o grubości 25 cm.

Instrukcja producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie zaprawy
przy grubości spoiny ok. 1 cm
1/2 c40 kg/m2
1 c100 kg/m2
A. 128 worków.
B. 40 worków.
C. 64 worki.
D. 160 worków.
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ prawidłowo oblicza ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 40 m² i grubości 25 cm. Zgodnie z instrukcją producenta, zużycie zaprawy dla ściany o takiej grubości wynosi 100 kg/m². Wykonując obliczenia, mnożymy powierzchnię ściany przez zużycie zaprawy: 40 m² * 100 kg/m² = 4000 kg. Następnie dzielimy całkowitą masę zaprawy przez wagę jednego worka, co daje 4000 kg / 25 kg/worek = 160 worków. W praktyce, dokładne obliczenia ilości materiałów budowlanych są kluczowe dla uniknięcia niedoborów i opóźnień w projektach budowlanych. W branży budowlanej stosuje się standardy, które uwzględniają różne czynniki, takie jak rodzaj materiałów, grubość ścian i warunki klimatyczne, co sprawia, że precyzyjne obliczenia są niezbędne dla efektywności i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie pewnego marginesu na straty materiałowe oraz ewentualne poprawki podczas pracy.

Pytanie 26

Fragment muru przedstawiony na rysunku wykonany jest w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. amerykańskim.
B. weneckim.
C. polskim.
D. pospolitym.
Odpowiedź "pospolitym" jest poprawna, ponieważ wiązanie pospolite to najczęściej stosowane wiązanie w budownictwie murowanym. Charakteryzuje się tym, że cegły w każdym kolejnym rzędzie są przesunięte o połowę swojej długości w stosunku do cegieł w rzędzie poniżej. To przesunięcie nie tylko poprawia stabilność konstrukcji, ale również zwiększa jej estetykę. W praktyce, wiązanie pospolite znajduje zastosowanie w wielu projektach budowlanych, od domów jednorodzinnych po większe obiekty komercyjne. Użycie tego wiązania zapewnia równomierne rozłożenie obciążenia, co jest kluczowe w kontekście trwałości budynku. Warto także zauważyć, że zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie tego typu wiązania w murach ceglanych jest zalecane, co pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji.

Pytanie 27

Jakie metody należy zastosować, aby zabezpieczyć metalowe elementy przed korozją podczas wznoszenia ścian z bloczków gipsowych?

A. Zastosować pokost lniany
B. Pokryć lakierem asfaltowym
C. Nałożyć farbę olejną
D. Aplikować mleczko cementowe
Pokrycie elementów metalowych lakierem asfaltowym to skuteczny sposób na ich zabezpieczenie przed korozją, szczególnie w kontekście murowania ścian z bloczków gipsowych. Lakier asfaltowy tworzy elastyczną, wodoodporną powłokę, która izoluje metal od wilgoci oraz innych czynników atmosferycznych, co jest kluczowe w zapobieganiu korozji. Przykładem zastosowania tego rozwiązania mogą być zbrojenia w konstrukcjach betonowych, które są często narażone na działanie wody i innych substancji chemicznych. Stosowanie takiego zabezpieczenia jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi, które zalecają stosowanie odpowiednich powłok ochronnych na metalowych elementach konstrukcyjnych. Powłoka asfaltowa nie tylko chroni przed korozją, ale również przed działaniem substancji chemicznych, co czyni ją odpowiednim wyborem w różnych warunkach budowlanych. Warto również zauważyć, że prawidłowe przygotowanie powierzchni metalu przed nałożeniem lakieru asfaltowego, takie jak odtłuszczenie i oczyszczenie, jest kluczowe dla zapewnienia trwałości ochrony. W kontekście przepisów budowlanych, użycie lakierów asfaltowych jest często zalecane w standardach dotyczących ochrony przed korozją w obiektach budowlanych.

Pytanie 28

Jakie jest spoiwo mineralne powietrzne?

A. wapno hydrauliczne
B. gips budowlany
C. cement hutniczy
D. cement portlandzki
Cement hutniczy, gips budowlany, cement portlandzki oraz wapno hydrauliczne to materiały budowlane, które różnią się nie tylko składem chemicznym, ale również właściwościami oraz zastosowaniem w budownictwie. Cement hutniczy, znany również jako cement blastyczny, to materiał, który uzyskuje się w wyniku przetwarzania klinkieru cementowego z dodatkiem żużla. Jego główną cechą jest znacznie niższa zawartość wapnia w porównaniu do cementu portlandzkiego, co wpływa na jego właściwości wiążące i czas twardnienia. To spoiwo hydrauliczne, więc zachowuje swoje właściwości w kontakcie z wodą, co sprawia, że nie jest odpowiednie jako spoiwo mineralne powietrzne. Cement portlandzki, będący najczęściej stosowanym rodzajem cementu w budownictwie, również charakteryzuje się działaniem hydraulicznym. Jego wiązanie zachodzi w wyniku reakcji z wodą, co czyni go nieodpowiednim przykładem spoiwa mineralnego powietrznego. Wapno hydrauliczne jest spoiwem, które również twardnieje w obecności wody, a jego zastosowanie ogranicza się do określonych rodzajów budowli, w których wymagane są specyficzne właściwości chemiczne i fizyczne. W przypadku tych materiałów, typowe błędy myślowe polegają na myleniu ich funkcji i właściwości, co prowadzi do nieprawidłowych wniosków o możliwości ich zastosowania jako spoiw mineralnych powietrznych. Warto zwrócić uwagę na znaczenie dokładnego rozumienia klasyfikacji materiałów budowlanych, aby właściwie dobrać je do zastosowań w budownictwie.

Pytanie 29

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie graficzne materiałów do izolacji przeciwwilgociowej?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. D.
C. B.
D. C.
Wybierając inne odpowiedzi, można zrozumieć, że oznaczenia graficzne materiałów budowlanych mają swoje specyficzne wymagania i normy, które są kluczowe dla poprawnego wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Odpowiedzi, które nie oznaczają materiałów przeciwwilgociowych, mogą odnosić się do innych rodzajów izolacji lub po prostu nie spełniają wymogów normatywnych. Na przykład, materiały takie jak wełna mineralna czy styropian, chociaż są często stosowane w budownictwie, nie mają zastosowania w kontekście izolacji przeciwwilgociowej. Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa to różne aspekty, które należy rozróżniać w kontekście projektowania budynków. Typowym błędem jest mylenie tych dwóch kategorii, co może prowadzić do zastosowania niewłaściwych materiałów i w konsekwencji do awarii budowli. Wybór nieodpowiednich oznaczeń może również wpływać na dalsze etapy budowy, w tym na weryfikację materiałów przez inspektorów budowlanych oraz na przyszłe prace konserwacyjne. Dlatego niezwykle istotne jest, aby znać i rozumieć różnorodność zastosowań oraz normatywne oznaczenia materiałów, które są niezbędne w procesie budowlanym.

Pytanie 30

Aby sprawdzić precyzję poziomego ustawienia kolejnych warstw cegieł, należy użyć

A. sznura murarskiego.
B. łaty.
C. poziomicy.
D. warstwomierza.
Poziomica to narzędzie niezbędne do zapewnienia, że warstwy cegieł są ułożone w poziomie, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki budowli. Użycie poziomicy pozwala na dokładne pomiary, które wskazują, czy trzymana powierzchnia jest idealnie równa. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji, gdzie nawet niewielkie odchylenia mogą prowadzić do problemów strukturalnych. Standardy budowlane zalecają używanie poziomicy do kontroli poziomu podłoża przed rozpoczęciem murowania oraz podczas układania kolejnych warstw. Przykładem zastosowania poziomicy może być postawienie pierwszej warstwy cegieł na fundamentach, gdzie jej użycie pozwala na uzyskanie idealnego poziomu, co jest podstawą dla kolejnych etapów budowy. Warto również pamiętać, że poziomica może być wykorzystana w różnych sytuacjach budowlanych, takich jak montaż okien czy drzwi, gdzie precyzyjne ułożenie ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności i wyglądu. W związku z tym, posługiwanie się poziomicą jest nie tylko dobrą praktyką, ale także niezbędnym standardem w branży budowlanej.

Pytanie 31

Który z materiałów stosuje się do wykonania izolacji termicznej w budynkach?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. B.
D. D.
Materiał oznaczony literą C, czyli wełna mineralna, jest bardzo często używany w budownictwie, zwłaszcza do izolacji termicznej. Ma naprawdę świetne właściwości, jeśli chodzi o ograniczanie strat ciepła w budynkach, co na pewno pomoże obniżyć rachunki za ogrzewanie. Co więcej, wełna mineralna jest też ogniotrwała, co daje dodatkowe bezpieczeństwo, zmniejszając ryzyko, że ogień się rozprzestrzeni. W praktyce korzysta się z niej nie tylko w dachach i ścianach, ale też w podłogach, co czyni ją bardziej uniwersalnym materiałem budowlanym. Są też standardy, takie jak PN-EN 13162, które mówią o wymaganiach jakościowych, a to potwierdza, że wełna mineralna jest naprawdę skuteczna. A jeśli chodzi o akustykę, to też działa, co wpływa na komfort w pomieszczeniach. Warto zainwestować w ten materiał, żeby zwiększyć efektywność energetyczną i poprawić komfort cieplny w budynkach.

Pytanie 32

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 2-02, oblicz wynagrodzenie tynkarza za wykonywanie tynku zwykłego kategorii III na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli stawka godzinowa pracy tynkarza wynosi 25,00 zł.

Nakłady na 100 m²na podstawie Tablicy 0802
Lp.WyszczególnienieJednostki miary,
oznaczenia
Ściany i słupy
symbole
eto
rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowekategoria tynku
IIIII
abcde0102
01999Robotnicy149r-g45,9053,80
A. 2295,00 zł
B. 2690,00 zł
C. 2475,00 zł
D. 2915,00 zł
Wszystkie inne odpowiedzi, mimo że mogą wydawać się uzasadnione, opierają się na błędnych założeniach dotyczących obliczeń. Typowe błędy myślowe prowadzące do niepoprawnych wyników obejmują nieprawidłowe mnożenie liczby roboczogodzin oraz niewłaściwe zastosowanie stawki godzinowej. Na przykład, niektórzy mogą pomylić jednostki i obliczyć wynagrodzenie na podstawie powierzchni mniejszej niż rzeczywista lub źle interpretować dane w KNR 2-02. Istotne jest, aby dokładnie analizować tabelę KNR 2-02 i stosować odpowiednie wartości roboczogodzin w zależności od powierzchni. Nieprawidłowe podejście do takich obliczeń może prowadzić do znacznych różnic w oszacowaniach kosztów, co w efekcie wpływa na budżet projektu. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć podstawowe zasady obliczania kosztów pracy, aby uniknąć nieporozumień i błędów finansowych w realizacji inwestycji budowlanych.

Pytanie 33

W przypadku tynków z klasy II i III maksymalne odchylenie promieni krzywizny powierzchni wnęki od zaplanowanego promienia nie może przekraczać

A. 10 mm
B. 30 mm
C. 7 mm
D. 5 mm
Wybór odpowiedzi 30 mm, 5 mm lub 10 mm jest niewłaściwy, ponieważ nie spełniają one wymogów dotyczących odchyleń promieni krzywizny dla tynków kategorii II i III. Odpowiedź 30 mm wprowadza poważny błąd, gdyż tak duże odchylenie może prowadzić do znacznych zaburzeń estetycznych oraz funkcjonalnych. W praktyce budowlanej, nadmierne odchylenia mogą skutkować zbieraniem się wody w zakamarkach, co z kolei prowadzi do degradacji tynku, a nawet korozji elementów budowlanych. Odpowiedź 5 mm, mimo że jest mniejsza niż 7 mm, również nie jest odpowiednia, ponieważ nie spełnia wymogów projektowych, które zostały jasno określone dla tynków tej kategorii. Tynki muszą być aplikowane z zachowaniem precyzyjnych wymiarów, aby zapewnić trwałość oraz estetykę wykonania. Przykłady nieprawidłowych podejść w aplikacji tynków mogą prowadzić do powstawania szczelin, pęknięć oraz innych defektów, które są nieakceptowalne w kontekście standardów budowlanych. Ostatecznie, wybór odpowiednich wartości odchyleń jest kluczowy dla osiągnięcia wysokiej jakości wykończenia oraz długotrwałej użyteczności, co jest istotne dla każdego projektu budowlanego.

Pytanie 34

Tynk należący do kategorii IV jest tynkiem

A. 3-warstwowym
B. 2-warstwowym
C. 1-warstwowym
D. 4-warstwowym
Tynk kategorii IV, znany jak tynk trzywarstwowy, to sprawdzony sposób na solidne i estetyczne wykończenie budynku. Składa się z trzech warstw: podkładowej, właściwej i końcowej. Ta pierwsza, zazwyczaj z zaprawy cementowo-wapiennej, daje mocny fundament, co jest ważne, żeby następne warstwy dobrze się trzymały. Warstwa właściwa, często z dodatkami, jak włókna szklane czy polipropylenowe, dodaje tynkowi wytrzymałości i sprawia, że jest odporny na pęknięcia. Na końcu mamy warstwę końcową, która odpowiada za wygląd tynku i może mieć różne faktury i kolory. W praktyce tynki trzywarstwowe używa się często w budynkach, które muszą stawić czoła trudnym warunkom atmosferycznym, co jest zgodne z normami PN-EN 998-1. To rozwiązanie jest polecane zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkalnych, bo znacznie zwiększa trwałość budynku i obniża koszty konserwacji.

Pytanie 35

Na podstawie informacji podanych w tabeli określ minimalną grubość tynku mozaikowego, wykonanego produktem MAJSTERTYNK MOZAIKOWY odmiany gruboziarnistej

Wyciąg z opisu stosowania masy tynkarskiej
L.p.Rodzaj masy tynkarskiejMinimalna grubość
wyprawy [mm]
Orientacyjne zużycie
na 1 m² wyprawy [kg]
1234
1.MAJSTERTYNK AKRYLOWY BARANEK
odmiany
1,01,01,9
1,51,52,6
2,02,03,0
2,52,53,6
2.MAJSTERTYNK AKRYLOWY KORNIK
odmiany
za1,52,6
2,02,03,0
2,52,53,7
3,03,04,2
3.MAJSTERTYNK MOZAIKOWY
odmiany:
drobnoziarnisty2,03,0
średnioziarnisty3,04,0
gruboziarnisty4,05,0
A. 2,0 mm
B. 5,0 mm
C. 3,0 mm
D. 4,0 mm
Wybierając grubość tynku mozaikowego, nie można kierować się jedynie intuicją lub przypuszczeniami. Odpowiedzi, które wskazują na mniejsze grubości, takie jak 5,0 mm, 3,0 mm czy 2,0 mm, są nieprawidłowe z kilku kluczowych powodów. Przede wszystkim, grubość tynku ma fundamentalne znaczenie dla jego funkcji. Tynki o zbyt małej grubości mogą nie tylko nie spełniać norm estetycznych, ale także prowadzić do poważnych problemów technicznych, takich jak osłabienie struktury, zwiększone ryzyko pęknięć, a także niewystarczająca ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Tynk o grubości 5,0 mm może być nadmierny, co nie jest zgodne z wytycznymi, podczas gdy 3,0 mm i 2,0 mm są znacznie poniżej zalecanego minimum, co może skutkować błędnymi interpretacjami właściwości materiału. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na to, że każdy produkt budowlany, w tym tynki, podlega normom technicznym, które jasno określają wymogi dotyczące ich użycia. Użycie grubości niezgodnych z zaleceniami producenta stwarza ryzyko nie tylko obniżenia jakości końcowego wykończenia, ale także może narazić inwestycje na dodatkowe koszty związane z naprawą i konserwacją. W związku z tym, kluczowe jest zrozumienie, że każda decyzja dotycząca grubości tynku musi być oparta na solidnych podstawach technicznych oraz standardach, które zapewniają zarówno estetykę, jak i funkcjonalność budynku.

Pytanie 36

Izolację poziomą w budynku bez piwnicy powinno się wykonać

A. pod fundamentem i na poziomie podłogi na gruncie
B. na górnej powierzchni fundamentu i na poziomie terenu
C. pod fundamentem i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
D. na górnej powierzchni fundamentu i na górnej powierzchni ściany fundamentowej
Realizacja izolacji na poziomie ławy fundamentowej jest kluczowym elementem zapewnienia właściwej ochrony budynku przed skutkami działania wód gruntowych. Wybór niewłaściwego miejsca dla wykonania izolacji, tak jak sugeruje pierwsza odpowiedź, może prowadzić do nieefektywnej ochrony. Izolacja pod ławą fundamentową nie jest wystarczająca, aby zablokować przenikanie wilgoci, ponieważ woda może gromadzić się w innych obszarach fundamentu, co prowadzi do zjawisk takich jak podsiąkanie wody. Z kolei umiejscowienie izolacji na wysokości poziomu terenu, jak w przypadku trzeciej odpowiedzi, stwarza ryzyko, że woda opadowa lub gruntowa z łatwością przedostanie się do wnętrza budynku, powodując uszkodzenia konstrukcji i problemy z wilgocią. Odpowiedź dotycząca izolacji na wysokości podłogi na gruncie jest również błędna, ponieważ nie uwzględnia praktyczne aspekty zarządzania wodami gruntowymi w danym miejscu. Właściwe podejście powinno opierać się na zasadach hydroizolacji fundamentów, które wskazują na konieczność zabezpieczenia zarówno ławy, jak i ścian fundamentowych w celu stworzenia skutecznej bariery przed wodą. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla zachowania trwałości budynku oraz bezpieczeństwa jego użytkowników.

Pytanie 37

Na którym rysunku pokazano urządzenie służące do usuwania gruzu z nadziemnych kondygnacji budynku?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. A.
C. D.
D. B.
Wybór innych odpowiedzi, takich jak koparka, przenośnik taśmowy czy dźwig, może wynikać z nieporozumienia dotyczącego ich funkcji oraz zastosowania w kontekście usuwania gruzu z nadziemnych kondygnacji. Koparka, chociaż jest potężnym narzędziem do wykopów i transportu dużych objętości ziemi czy odpadów, nie jest przeznaczona do pracy na wysokości. Jej zastosowanie ogranicza się do terenu budowy, gdzie może być użyta do usuwania gruzu z poziomu gruntu, co nie jest odpowiednie dla usuwania materiałów z wyższych kondygnacji. Przenośnik taśmowy z kolei jest używany głównie do transportu materiałów w poziomie, co ogranicza jego zastosowanie w przypadku konieczności transportowania gruzu w pionie. Dźwig jest używany do podnoszenia ciężkich elementów, ale nie jest idealnym narzędziem do usuwania gruzu, który wymaga precyzyjnego i kontrolowanego procesu. Wybierając niewłaściwe urządzenie, można narazić się na zagrożenia związane z bezpieczeństwem pracowników oraz nieefektywność operacyjną, co jest sprzeczne z dobrymi praktykami w branży budowlanej. Zrozumienie różnicy w funkcjach tych urządzeń jest kluczowe dla prawidłowego planowania i realizacji prac budowlanych.

Pytanie 38

Jakie podłoże powinno być zabezpieczone stalową siatką podtynkową przed nałożeniem tynku?

A. Drewniane
B. Ceglane
C. Z betonu komórkowego
D. Z betonu zwykłego
Odpowiedź dotycząca podłoża drewnianego jest prawidłowa, ponieważ przed otynkowaniem należy stosować stalową siatkę podtynkową w celu zapewnienia lepszej przyczepności tynku do powierzchni. Drewno, w przeciwieństwie do innych materiałów budowlanych, posiada właściwości, które mogą prowadzić do odkształceń i pęknięć. Stalowa siatka działa jako stabilizator, zapobiegając pękaniu tynku, co jest szczególnie istotne w przypadku drewnianych konstrukcji. Zastosowanie siatki podtynkowej jest również zgodne z normami budowlanymi, które zalecają takie rozwiązania w sytuacjach, gdy tynk ma być aplikowany na materiałach, które mogą się kurczyć lub rozszerzać. Przykładowo, w budownictwie mieszkaniowym, gdzie często stosuje się drewno jako materiał konstrukcyjny, zastosowanie siatki podtynkowej zwiększa trwałość i estetykę wykończenia. Dobrą praktyką jest także wykorzystanie siatek o odpowiedniej gęstości otworów, co jeszcze bardziej podnosi ich efektywność.

Pytanie 39

Korzystając z danych zawartych w tabeli, wskaż najmniejszą dopuszczalną grubość jednowarstwowego tynku chroniącego przed wodą, wykonanego z fabrycznie suchej zaprawy.

Grubości tynkówŚrednia grubość
w [mm]
Dopuszczalna
najmniejsza
grubość
w [mm]
dla tynków zewnętrznych2015
dla tynków wewnętrznych1510
dla jednowarstwowych tynków
wewnętrznych z fabrycznie suchej
zaprawy
105
dla jednowarstwowych tynków
chroniących przed wodą z fabrycznie
suchej zaprawy
1510
dla tynków z izolacją termicznązależnie od
wymagań
20
A. 15 mm
B. 5 mm
C. 20 mm
D. 10 mm
Wybór grubości tynku mniejszej niż 10 mm, jak w przypadku odpowiedzi 5 mm, 15 mm i 20 mm, jest niezgodny z wymaganiami technicznymi dotyczącymi ochrony przed wilgocią. Odpowiedź 5 mm jest zdecydowanie zbyt mała, aby zapewnić odpowiednie właściwości hydroizolacyjne. Tynki o takiej grubości nie będą w stanie skutecznie zapobiegać przenikaniu wody, co może prowadzić do poważnych problemów związanych z wilgocią w budynku, takich jak pleśń czy zmniejszenie wytrzymałości materiałów budowlanych. Z kolei odpowiedzi 15 mm i 20 mm, choć większe, są nadal nieodpowiednie, ponieważ przekraczają zalecaną minimalną grubość bez uzasadnionej potrzeby. W praktyce, zastosowanie tynku grubości większej niż 10 mm może prowadzić do niepotrzebnego zwiększenia kosztów materiałowych oraz do dodatkowego obciążenia struktury budynku. Dobrą praktyką jest zawsze odniesienie się do lokalnych norm budowlanych oraz wskazówek producentów materiałów budowlanych, które jasno określają minimalne wymagania dla ochrony przed wodą, co w tym przypadku jednoznacznie wskazuje na 10 mm jako wartość optymalną.

Pytanie 40

Jak powinno się zregenerować stare, odpryskujące tynki?

A. Skuć je i uzupełnić nowym tynkiem
B. Nałożyć na nie warstwę gładzi
C. Pomalować je farbą silikatową
D. Pokryć je warstwą zaczynu wapiennego
Skuwanie starych tynków i ich uzupełnianie nowym tynkiem jest kluczowym krokiem w przywracaniu estetyki oraz funkcjonalności ścian. Stare tynki, które łuszczą się, mogą być wynikiem wielu czynników, takich jak wilgoć, nieodpowiednia aplikacja, a także naturalne procesy starzenia się materiałów budowlanych. Skuwanie pozwala na usunięcie uszkodzonego tynku oraz zapewnia lepszą przyczepność nowego materiału do podłoża. Po skuć, należy dokładnie oczyścić powierzchnię z resztek starego tynku, kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto również zainstalować hydroizolację, jeśli problem wilgoci jest istotny, co jest zgodne z dobrą praktyką budowlaną. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, można nałożyć nowy tynk, dostosowany do konkretnej aplikacji, co zapewni trwałość i estetykę na długie lata. Dodatkowo, przed aplikacją, warto skonsultować się z ekspertami lub zapoznać się z lokalnymi normami budowlanymi, aby wybrać odpowiedni materiał i metodę aplikacji.