Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 9 maja 2026 13:30
  • Data zakończenia: 9 maja 2026 14:08

Egzamin zdany!

Wynik: 22/40 punktów (55,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Określona stawka robocizny za 1 m2wykonania tynku maszynowego cementowo-wapiennego wynosi 20 zł, natomiast koszt materiałów to 15 zł/ m2. Oblicz całkowity wydatek na tynkowanie 300 m2ścian?

A. 6 000 zł
B. 10 500 zł
C. 15 000 zł
D. 4 500 zł
Aby obliczyć całkowity koszt tynkowania 300 m² ścian, należy uwzględnić zarówno stawkę robocizny, jak i koszt materiału. Stawka robocizny za 1 m² wynosi 20 zł, co w przypadku 300 m² daje 300 m² * 20 zł/m² = 6000 zł. Koszt materiału wynosi 15 zł za m², co dla 300 m² daje 300 m² * 15 zł/m² = 4500 zł. Sumując te dwa koszty, otrzymujemy całkowity koszt tynkowania: 6000 zł + 4500 zł = 10500 zł. Taki sposób obliczeń jest zgodny z praktykami budowlanymi, gdzie często dzieli się koszty na robociznę i materiały. Wiedza o tym, jak obliczać całkowite koszty projektów budowlanych, jest niezwykle ważna dla planowania budżetu oraz negocjacji z podwykonawcami. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie wydatków oraz optymalizację kosztów, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 2

Na którym rysunku przedstawiono narzędzie służące do narzucania zaprawy przy tynkowaniu ręcznym?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. A.
D. B.
Na rysunku D przedstawiono kielnię murarską, która jest kluczowym narzędziem w procesie tynkowania ręcznego. Kielnia murarska służy do precyzyjnego nakładania zaprawy na powierzchnię, co jest niezwykle istotne, aby zapewnić równomierne pokrycie i właściwe przyczepienie materiału. Użycie kielni pozwala na kontrolowanie ilości zaprawy, co z kolei wpływa na jakość finalnego wykończenia. W praktyce, dobra technika pracy z kielnią obejmuje odpowiednie kątowanie, a także umiejętność wykonania gładkich ruchów, co minimalizuje ryzyko powstawania nierówności. Warto też zaznaczyć, że w tynkowaniu ręcznym, korzystanie z odpowiednich narzędzi, takich jak kielnia, jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi, które podkreślają znaczenie precyzji i jakości robót budowlanych. Dodatkowo, umiejętność posługiwania się tym narzędziem jest niezbędna w wielu innych dziedzinach budownictwa, takich jak murowanie czy stawianie ścianek działowych.

Pytanie 3

Zgodnie z wytycznymi producenta, zapotrzebowanie na gipsową zaprawę tynkarską wynosi 6 kg/m2/10 mm. Oblicz, jaką ilość
25-kilogramowych worków zaprawy trzeba zakupić, aby nałożyć tynk o grubości 20 mm na powierzchni ścian wynoszącej 100 m2.

A. 48 worków
B. 24 worki
C. 30 worków
D. 60 worków
Obliczenia dotyczące zużycia materiałów budowlanych mogą być złożone i wymagają szczegółowej analizy. Wiele osób popełnia błąd przy interpretacji danych dotyczących zużycia, co prowadzi do błędnych obliczeń. Na przykład, niektórzy mogą błędnie założyć, że łączna powierzchnia 100 m² wymaga tylko proporcjonalnego wzrostu zapotrzebowania w stosunku do grubości tynku, nie uwzględniając, że zmiana grubości ma bezpośredni wpływ na całkowitą masę potrzebnej zaprawy. W przypadku podanego pytania, kluczowe jest zrozumienie, że zużycie wynosi 6 kg na 10 mm, co oznacza, że dla 20 mm potrzeba dwóch razy więcej materiału, co w konsekwencji podwaja ilość zaprawy. Nieprawidłowe rozumienie tego współczynnika z łatwością prowadzi do niepoprawnych odpowiedzi, takich jak 24 czy 30 worków, które sugerują, że nie uwzględniono pełnej grubości tynku. Typowym błędem jest również nieuwzględnienie rzeczywistego ciężaru worków, co może prowadzić do założenia, że wystarczy mniej worków niż w rzeczywistości. W praktyce, wykonawcy powinni zatem zawsze dokładnie przeliczać potrzebne materiały, uwzględniając zarówno grubość tynku, jak i specyfikę zastosowania, aby uniknąć problemów na etapie realizacji projektu.

Pytanie 4

W przedstawiony na rysunku graficzny sposób oznacza się w dokumentacji projektowej beton

Ilustracja do pytania
A. lekki zbrojony.
B. zwykły zbrojony.
C. zwykły niezbrojony.
D. lekki niezbrojony.
Wybór odpowiedzi, która nie jest "zwykły niezbrojony", jest błędny, ponieważ każda z pozostałych opcji odnosi się do betonu, który ma dodatkowe właściwości lub różnice w składzie. Beton "zwykły zbrojony" oznacza zastosowanie zbrojenia, które podnosi jego wytrzymałość na rozciąganie, co jest istotne w konstrukcjach narażonych na takie obciążenia, ale nie ma to zastosowania w przypadku, gdy rysunek przedstawia beton niezbrojony. Z kolei "lekki zbrojony" oraz "lekki niezbrojony" odnosi się do betonu o obniżonej gęstości, co jest często stosowane w wypadku budowy lekkich konstrukcji, gdzie wymagana jest oszczędność masy, np. w budynkach wysokich. Te błędne odpowiedzi mogą wynikać z nieporozumienia dotyczącego klasyfikacji betonu oraz jego właściwości. Ważne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi rodzajami betonu oraz ich zastosowaniem w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe oznaczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji w projektowaniu i wykonawstwie, w tym obniżonej nośności i trwałości konstrukcji.

Pytanie 5

Pomieszczenie o wymiarach przedstawionych na rysunku i o wysokości 2,5 m należy przedzielić ścianką działową o grubości 1/2 cegły na zaprawie cementowo-wapiennej. Ile m2 ścianki działowej ma wykonać murarz?

Ilustracja do pytania
A. 5,0 m2
B. 10,0 m2
C. 24,0 m2
D. 15,0 m2
Poprawna odpowiedź wynika z zastosowania wzoru na obliczenie powierzchni prostokąta. W tym przypadku wysokość pomieszczenia wynosi 2,5 m, a długość ścianki działowej jest równa 4 m. Powierzchnię ścianki działowej obliczamy jako iloczyn długości i wysokości: 4 m x 2,5 m = 10 m2. Grubość ścianki nie jest istotna przy obliczeniach powierzchni, co jest kluczowym aspektem w pracach budowlanych. Ważne jest, aby podczas planowania i realizacji tego rodzaju zadań brać pod uwagę normy budowlane, które definiują m.in. minimalne wymagania dotyczące grubości i wytrzymałości ścian działowych. Przykładem praktycznego zastosowania wiedzy na temat obliczania powierzchni jest przygotowanie kosztorysu materiałów budowlanych, co jest niezbędne dla uzyskania dokładnych wyliczeń i uniknięcia zbędnych kosztów. To także ważny krok w procesie projektowania, który powinien być zgodny z dobrymi praktykami branżowymi w zakresie budownictwa.

Pytanie 6

Betonowe podłoże, które ma być tynkowane, powinno charakteryzować się równą powierzchnią oraz

A. zwilżone i chropowate
B. suche i gładkie
C. suche i chropowate
D. zwilżone i gładkie
Odpowiedzi, które sugerują, że podłoże powinno być suche, są nieprawidłowe, ponieważ sucha powierzchnia nie zapewnia odpowiedniego przyczepności tynku. W przypadku podłoża suchego, tynk może nie przywierać właściwie, co prowadzi do jego odspajania się z powierzchni betonu. To zjawisko jest szczególnie widoczne w warunkach, gdy wykończenie jest narażone na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć czy zmiany temperatury. Ponadto, odpowiedzi wskazujące na gładkie podłoże mogą prowadzić do błędnego wniosku, że tynk nie wymaga chropowatej struktury dla dobrej przyczepności. Gładkie podłoża nie stwarzają odpowiednich warunków dla mechanicznego wiązania, co może skutkować powstawaniem pęknięć i deformacji w wyniku obciążeń mechanicznych. W praktyce, tynkowanie na gładkich powierzchniach wymaga zastosowania dodatkowych metod zapewniających przyczepność, co zwiększa koszty i czas pracy. Zrozumienie znaczenia przygotowania podłoża betonowego jest kluczowe dla uzyskania trwałych i estetycznych efektów pracy, w oparciu o zasady zawarte w normach budowlanych, takich jak PN-EN 13914, które podkreślają rolę chropowatości i wilgotności w kontekście aplikacji tynków.

Pytanie 7

Jaką minimalną grubość powinny mieć ścianki oddzielające kanały dymowe w kominach wykonanych z cegły?

A. 1/4 cegły
B. 3/4 cegły
C. 1/2 cegły
D. 1 cegła
Grubość przegródek między kanałami dymowymi w kominach murowanych z cegły, która wynosi 1/2 cegły, jest czymś, co naprawdę powinno być brane pod uwagę. Taka grubość to nie tylko wymóg norm budowlanych, ale także świetna praktyka, jeśli chodzi o budowę kominów. Dzięki temu mamy zapewnioną dobrą izolację termiczną, co jest ważne, żeby nie było problemów z przegrzewaniem się konstrukcji i niskim ryzykiem pożaru. Oprócz tego, taka grubość sprawia, że kanały dymowe działają efektywnie, co pozwala na odpowiedni ciąg kominowy i odprowadzanie spalin. Moim zdaniem, projektując kominy, zawsze warto trzymać się wymagań norm, na przykład PN-EN 1443, bo to pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa i funkcjonalności systemów kominowych. Generalnie rzecz biorąc, trzymając się tych wytycznych, można mieć pewność, że cały system będzie działał jak należy i nie będzie problemów w użytkowaniu.

Pytanie 8

Szczeliny powietrzne w murach murowanych wprowadza się, aby poprawić

A. izolacyjność akustyczną
B. ognioodporność ściany
C. grubość ściany
D. izolacyjność termiczną ściany
Izolacyjność akustyczna, grubość ściany oraz ognioodporność to istotne aspekty konstrukcyjne, jednak nie mają bezpośredniego związku z zastosowaniem szczelin powietrznych w ścianach murowanych. Odpowiedzi sugerujące zwiększenie izolacyjności akustycznej nie uwzględniają faktu, że szczeliny powietrzne mogą działać negatywnie na właściwości akustyczne, ponieważ mogą stać się ścieżkami dla dźwięków. W kontekście grubości ściany, szczeliny powietrzne nie zwiększają rzeczywistej grubości muru, a ich zadaniem jest poprawa izolacji termicznej, co ma na celu ograniczenie kosztów ogrzewania. Ognioodporność, z kolei, jest związana z materiałami budowlanymi i ich właściwościami w zakresie odporności na wysoką temperaturę. Używanie szczelin powietrznych do zapewnienia ognioodporności jest niewłaściwym podejściem, ponieważ ognioodporność zależy przede wszystkim od jakości użytych materiałów oraz ich konstrukcji, a nie od obecności wolnej przestrzeni powietrznej. Często błędne podejście do tych zagadnień wynika z braku zrozumienia podstawowych zasad fizyki budowli oraz właściwości materiałów budowlanych. Dobrze zaprojektowane ściany murowane powinny być potwierdzone analizami technicznymi i spełniać aktualne normy budowlane, aby zapewnić odpowiednią izolacyjność termiczną, akustyczną i ognioodporność.

Pytanie 9

Jakie narzędzie przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Kielnię do narożników wewnętrznych.
B. Szpachlę.
C. Kielnię do narożników zewnętrznych.
D. Łatę do narożników.
Kielnia do narożników zewnętrznych to naprawdę fajne narzędzie, które ma dużą rolę w wykańczaniu budynków. Jej wygięty koniec sprawia, że można bardzo precyzyjnie nałożyć zaprawę na narożniki. Kiedy tynkujemy, ważne jest, aby wszystko było równomiernie pokryte i wyglądało ładnie. Używając kielni do narożników zewnętrznych, unikamy typowych problemów, jak na przykład nierówności, co jest istotne, gdy patrzymy później na cały budynek. Moim zdaniem, stosowanie odpowiednich narzędzi do konkretnych zadań, w tym przypadku tynkowania narożników, naprawdę poprawia jakość pracy i efektywność. No i warto pamiętać, że kielnie często używa się w zestawie z innymi narzędziami, co daje świetne efekty w budownictwie i renowacji.

Pytanie 10

Jakiego zestawu narzędzi należy użyć do budowy ścian z bloczków Ytong, murowanych na zaprawie cementowo-wapiennej?

A. Młotek gumowy, piła płatnica, prowadnica kątowa, kielnia
B. Młotek gumowy, packa do szlifowania, strug, piła płatnica
C. Młotek murarski, kielnia, strug, packa do szlifowania
D. Młotek murarski, piła płatnica, kielnia, pędzel ławkowiec
Wybór narzędzi do murowania bloczków Ytong na zaprawie cementowo-wapiennej wymaga przemyślenia ich funkcji oraz specyfiki materiału. Narzędzia, które mogą wydawać się odpowiednie, w rzeczywistości mogą być niewłaściwe lub nieefektywne. Na przykład, użycie młotka murarskiego, który jest zazwyczaj cięższy i przeznaczony do murowania z cegły, może prowadzić do uszkodzenia delikatnych bloczków Ytong, co jest szczególnie istotne w kontekście ich wrażliwości na uderzenia. Piła płatnica może być pomocna, ale nie w każdej sytuacji; niektóre odpowiedzi mogą sugerować, że jest to jedyne narzędzie do cięcia, podczas gdy precyzyjne cięcia wymagają bardziej złożonych metod, w tym użycia narzędzi elektrycznych. Kielnia to oczywiście kluczowe narzędzie, ale brak prowadnicy kątowej w niektórych odpowiedziach wprowadza w błąd, ponieważ stabilne i proste ściany wymagają odpowiedniego prowadzenia. Użycie struga lub packi do szlifowania w kontekście murowania nie jest zasadniczo potrzebne, ponieważ te narzędzia służą do obróbki powierzchni, a nie do samego murowania. Podsumowując, wybór niewłaściwych narzędzi może prowadzić do błędów konstrukcyjnych oraz obniżenia trwałości i stabilności budowy, co jest sprzeczne z podstawowymi zasadami budowlanymi, które podkreślają znaczenie odpowiedniego doboru narzędzi oraz technik.

Pytanie 11

Do budowy ścian fundamentowych trzeba użyć

A. cegły dziurawki
B. bloczków betonowych
C. pustaków ceramicznych
D. cegły szamotowej
Bloczki betonowe są materiałem budowlanym powszechnie stosowanym do wykonania ścian fundamentowych. Charakteryzują się dużą wytrzymałością na nacisk, co jest kluczowe w przypadku fundamentów, które muszą przenosić ciężar całej konstrukcji budynku. Dodatkowo bloczki betonowe mają dobre właściwości izolacyjne, co przyczynia się do ochrony przed wilgocią oraz wpływem zmian temperatury na strukturę budowli. W praktyce, bloczki betonowe są łatwe w obróbce i montażu, co przyspiesza proces budowy. Standardy budowlane, takie jak normy PN-EN 1992, wskazują na stosowanie bloczków betonowych w przypadku budowy fundamentów, aby zapewnić odpowiednią nośność i stabilność. Przykładem zastosowania bloczków betonowych może być wznoszenie fundamentów pod domy jednorodzinne, gdzie ich zastosowanie pozwala na efektywne zarządzanie kosztami i czasem budowy.

Pytanie 12

Jaką powierzchnię ściany przedstawionej na rysunku należy uwzględnić w przedmiarze robót murarskich, jeżeli od powierzchni projektowanej ściany należy odliczyć powierzchnie otworów większych od 0,5 m2?

Ilustracja do pytania
A. 22,00 m2
B. 23,51 m2
C. 24,00 m2
D. 21,51 m2

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 22,00 m2 jest poprawna, ponieważ uwzględnia wszystkie istotne czynniki wpływające na obliczenie powierzchni ściany. W przedmiarze robót murarskich kluczowe jest odliczenie powierzchni otworów, które mają większą powierzchnię niż 0,5 m2. Zgodnie z dobrą praktyką w budownictwie, projektując ścianę, należy precyzyjnie obliczyć jej powierzchnię, aby uniknąć zbędnych kosztów materiałowych oraz zapewnić zgodność z dokumentacją projektową. W tym przypadku, jeśli całkowita powierzchnia ściany wynosiła 24,00 m2, a powierzchnia otworów większych od 0,5 m2 wynosi 2,00 m2, to otrzymujemy 24,00 m2 - 2,00 m2 = 22,00 m2. Takie podejście jest typowe w branży budowlanej, gdzie każdy meter kwadratowy ma znaczenie ekonomiczne. Warto również zaznaczyć, że stosowanie takich obliczeń jest zgodne z normami budowlanymi, które mówią o konieczności rzetelnego podejścia do określania potrzebnych materiałów.

Pytanie 13

Aby zbudować murowane ścianki działowe o grubości do 12 cm i jak najmniejszym ciężarze objętościowym, należy zastosować cegłę

A. klinkierową
B. ceramicznej pełnej
C. dziurawki
D. silikatową pełną
Dziurawka, czyli cegła ceramiczna z otworami, jest doskonałym materiałem do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm z uwagi na swoje właściwości izolacyjne oraz niski ciężar objętościowy. Dzięki otworom w cegłach, ich masa jest znacznie niższa, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia konstrukcyjnego budynku. Dziurawki charakteryzują się również dobrą izolacyjnością akustyczną, co sprawia, że są idealnym materiałem do budowy ścianek działowych w biurach i mieszkaniach, gdzie istotne jest oddzielenie pomieszczeń. W normach budowlanych, takich jak PN-EN 771-1, określono wymagania dotyczące właściwości materiałów budowlanych, a cegły dziurawki spełniają te standardy, oferując wysoką jakość i trwałość. Przykładem zastosowania dziurek mogą być ścianki działowe w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, gdzie niskie koszty transportu i łatwość w obróbce przekładają się na efektywność całego projektu budowlanego.

Pytanie 14

Jakie będzie łączne wynagrodzenie pracownika za tynkowanie 2 powierzchni o wielkości 50 m2 oraz 3 powierzchni po 30 m2, jeśli cena za 1 m2 tynku wynosi 8 zł?

A. 1 600 zł
B. 1 280 zł
C. 1 520 zł
D. 290 zł
Żeby policzyć całkowite wynagrodzenie za otynkowanie, musisz najpierw ustalić, ile masz powierzchni do pokrycia. Mamy dwie powierzchnie po 50 m2, co daje nam 100 m2 oraz trzy po 30 m2, czyli dodatkowe 90 m2. Jak to zsumujemy, to dostajemy 190 m2. Koszt za 1 m2 tynku to 8 zł, więc całość wyniesie 190 m2 razy 8 zł, co daje 1 520 zł. Takie obliczenia są mega ważne w budowlance, bo dokładne oszacowanie kosztów to klucz do sukcesu projektu. Z własnego doświadczenia wiem, że warto też pomyśleć o dodatkowych wydatkach, jak materiały pomocnicze czy transport. Posiadanie odpowiednich narzędzi do kalkulacji może naprawdę przyspieszyć te obliczenia. Zrozumienie tych podstawowych zasad ułatwia później planowanie i zarządzanie projektami budowlanymi.

Pytanie 15

Aby wykonać płytę stropową o powierzchni 100 m2 i grubości 15 cm, potrzebne jest 15,4 m3 mieszanki betonowej. Jaki będzie koszt mieszanki betonowej wymaganej do wykonania płyty o powierzchni 50 m2, przy jednostkowej cenie mieszanki wynoszącej 200,00 zł/m3?

A. 1 540,00 zł
B. 1 000,00 zł
C. 3 080,00 zł
D. 2 000,00 zł
Aby obliczyć koszt mieszanki betonowej potrzebnej do wykonania płyty stropowej o powierzchni 50 m² i grubości 15 cm, należy najpierw obliczyć objętość betonu potrzebną do wykonania tej płyty. Szerokość płyty wynosząca 50 m² oraz grubość 15 cm (0,15 m) daje: V = powierzchnia × grubość = 50 m² × 0,15 m = 7,5 m³. Znając objętość betonu, przeliczamy koszt. Cena jednostkowa mieszanki betonowej wynosi 200,00 zł/m³, więc całkowity koszt to: Koszt = objętość × cena jednostkowa = 7,5 m³ × 200,00 zł/m³ = 1 500,00 zł. Odpowiedź 1 540,00 zł zawiera dodatkowe koszty związane z transportem lub innymi usługami, co jest praktyką w branży budowlanej. Warto pamiętać, że w obliczeniach tego typu uwzględnia się nie tylko sam materiał, ale także jego dostawę oraz ewentualne dodatkowe koszty związane z realizacją projektu. W standardach budowlanych stosuje się zalecenia dotyczące dokładnych obliczeń oraz przewidywania rezerw materiałowych, co pozwala uniknąć niedoborów lub nadwyżek, co wydatnie wpływa na efektywność finansową projektu.

Pytanie 16

Na podstawie informacji zawartych w tabeli określ, która ilość składników odpowiada proporcji wagowej stosowanej przy wykonaniu zaprawy cementowej klasy M7.

Skład i marka zapraw cementowych w zależności od klasy cementu
Klasa cementuSkład wagowy przy marce zaprawy
M4M7M12M15
32,51 : 5,51 : 4,51 : 3,51 : 3
A. 200 kg cementu i 900 kg piasku.
B. 100 kg cementu i 900 kg piasku.
C. 100 kg piasku i 450 kg cementu.
D. 200 kg piasku i 900 kg cementu.
Odpowiedź "200 kg cementu i 900 kg piasku" jest poprawna, ponieważ odpowiada proporcji wagowej 1:4,5, którą zastosowano przy wykonaniu zaprawy cementowej klasy M7. Zgodnie z tą proporcją, na każdą jednostkę cementu przypada 4,5 jednostki piasku. W tym przypadku, 200 kg cementu wymaga 900 kg piasku, co w pełni spełnia wymagania dotyczące tej mieszanki. Takie proporcje są kluczowe, ponieważ wpływają na właściwości mechaniczne zaprawy, takie jak wytrzymałość na ściskanie i trwałość. W praktyce, stosując te proporcje, uzyskujemy dobrze zharmonizowaną zaprawę, która zapewnia odpowiednią przyczepność i stabilność. Warto również pamiętać, że stosowanie właściwych proporcji jest zgodne z normami budowlanymi, co przekłada się na bezpieczeństwo i jakość realizowanych prac budowlanych.

Pytanie 17

Na podstawie fragmentu specyfikacji technicznej określ, w których miejscach na elewacji budynku, nie należy wykonywać przerw technologicznych podczas wykonywania tynków mozaikowych.

n n nn n nn
n Specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych
n Wykonanie tynków mozaikowych
n (fragment)n
n „(...) Materiał należy nakładać metodą „mokre na mokre", nie dopuszczając do zaschnięcia zatartej partii przed nałożeniem kolejnej. W przeciwnym razie miejsce tego połączenia będzie widoczne. Przerwy technologiczne należy z góry zaplanować na przykład: w narożnikach i załamaniach budynku, pod rurami spustowymi, na styku kolorów itp. Czas wysychania tynku zależnie od podłoża, temperatury i wilgotności względnej powietrza wynosi od ok. 12 do 48 godzin. W warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury około +5°C czas wiązania tynku może być wydłużony. Podczas wykonywania i wysychania tynku min. temperatura otoczenia powinna wynosić +5°C, a max. +25°C.(...)"
A. Na środku ściany.
B. W narożnikach budynku.
C. W załamaniach budynku.
D. Na styku kolorów.
Odpowiedź "Na środku ściany" jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z fragmentem specyfikacji technicznej, przerwy technologiczne powinny być planowane w miejscach, które są naturalnymi punktami podziału tynku, takimi jak narożniki budynków, załamania, odprowadzanie wody czy styki kolorów. Przerwy te są niezbędne, aby uniknąć pęknięć i deformacji, które mogą pojawić się w wyniku różnic w rozszerzalności termicznej oraz osiadania budynku. Na środku ściany, tworzenie przerw technologicznych może prowadzić do nieestetycznych połączeń i widocznych linii, które negatywnie wpływają na estetykę elewacji. W praktyce architektonicznej i budowlanej, ważne jest, aby przerwy były umieszczane w tak zwanych punktach krytycznych, które mogą zminimalizować ryzyko uszkodzeń tynku. Warto również zwrócić uwagę na zalecane praktyki, takie jak stosowanie odpowiednich materiałów do wypełnienia przerw, co zapewnia długowieczność i odporność na czynniki atmosferyczne.

Pytanie 18

Przedstawioną na ilustracji listwę stosuje się do

Ilustracja do pytania
A. ochrony naroży.
B. mocowania termoizolacji.
C. wykonania boniowania.
D. wzmocnienia ościeży.
Wybrana przez Ciebie odpowiedź nie jest właściwa, bo pokazuje, że coś mogłeś pomieszać jeśli chodzi o zastosowanie tej listwy. Ta listwa nie służy do mocowania termoizolacji. Termoizolacja to już inna sprawa i potrzebne są do niej konkretne materiały oraz techniki, które dobrze przylegają do ścian i minimalizują mostki termiczne. Użycie listwy do tego celu byłoby błędne, bo listwy boniarskie nie mają żadnych właściwości izolacyjnych. Wzmocnienie ościeży to też zupełnie inna funkcja, która nie ma związku z tą listwą. Ościeża w drzwiach i oknach są bardzo ważnymi elementami, a ich wzmocnienie wymaga odpowiednich materiałów budowlanych, które mają wysoką odporność na obciążenia. No i listwy boniarskie do tego się nie nadają, bo nie są do takiej pracy przystosowane. Ochrona naroży to także inna technika, i jest to coś, co trzeba oddzielić od boniowania. Naroża budynków potrzebują specjalnych materiałów jak narożniki metalowe czy plastikowe, żeby je skutecznie chronić przed uszkodzeniami. Tak w ogóle, te błędne odpowiedzi wskazują na brak zrozumienia, jak istotne są listwy boniarskie w architekturze i budownictwie. Zrozumienie ich funkcji jest kluczowe, żeby osiągnąć fajny efekt i trwałość elewacji budynków.

Pytanie 19

Do murowania elementów palenisk wykonanych z ceramiki używa się zaprawy

A. ciepłochronnej
B. polimerowej
C. wodoszczelnej
D. szamotowej
Szamotowa zaprawa jest specjalistycznym rodzajem materiału stosowanym do murowania ceramicznych elementów palenisk, takich jak kominki, piece i inne urządzenia grzewcze. Jej kluczową cechą jest odporność na wysokie temperatury, co jest niezbędne w aplikacjach, gdzie występuje bezpośredni kontakt z ogniem. Szamot, jako materiał ceramiczny, wykazuje doskonałe właściwości termiczne, co minimalizuje ryzyko pęknięć czy deformacji elementów murowych podczas intensywnego nagrzewania. Przykładem zastosowania szamotowej zaprawy może być budowa pieców kaflowych, gdzie materiał ten nie tylko zapewnia trwałość konstrukcji, ale również efektywnie akumuluje ciepło. Stosując szamotowe zaprawy według założeń normy PN-EN 998-2, zapewniamy optymalne warunki dla długoletniej eksploatacji palenisk. Warto podkreślić, że odpowiedni dobór zaprawy wpływa na efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzeń grzewczych.

Pytanie 20

Ile trzeba zapłacić za cegły potrzebne do zbudowania ściany o powierzchni 28 m2, jeżeli 140 cegieł jest wymaganych do wykonania 1 m2 ściany o grubości 38 cm, a cena jednej cegły wynosi 1,50 zł?

A. 1 596,00 zł
B. 7 980,00 zł
C. 3 920,00 zł
D. 5 880,00 zł
Aby obliczyć koszt cegieł potrzebnych do wykonania ściany o powierzchni 28 m², zaczynamy od ustalenia, ile cegieł potrzebujemy. Z danych wynika, że do wykonania 1 m² ściany potrzeba 140 cegieł. Zatem dla 28 m² obliczamy: 28 m² * 140 cegieł/m² = 3 920 cegieł. Następnie, znając cenę jednej cegły, która wynosi 1,50 zł, obliczamy całkowity koszt: 3 920 cegieł * 1,50 zł/cegła = 5 880,00 zł. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, gdzie przed rozpoczęciem prac kosztorysowych dokonuje się szczegółowych obliczeń, aby uniknąć niedoszacowania materiałów budowlanych. Dobrze przeprowadzone obliczenia pozwalają na efektywne zarządzanie budżetem i uniknięcie dodatkowych kosztów na etapie realizacji projektu.

Pytanie 21

Nominalna grubość spoin poziomych wynosi 12 mm (-2 mm; +5 mm), a spoin pionowych 10 mm (±5 mm). Na którym rysunku przedstawiono grubość spoin niezgodna z dopuszczalną?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. C.
C. D.
D. A.
Wybór innej odpowiedzi może wynikać z kilku typowych błędów myślowych oraz nieporozumień dotyczących tolerancji oraz zakresów grubości spoin. Na przykład, niektórzy mogą myśleć, że pokrewieństwo między tolerancją a nominalną wartością oznacza, iż mniejsze różnice nie mają znaczenia. To podejście jest błędne, ponieważ każda spoinę należy oceniać w kontekście jej nominalnej wartości oraz określonej tolerancji. W przypadku spoin pionowych, które mają tolerancję ±5 mm, wiele osób może mylnie ocenić, że grubość 5 mm jest akceptowalna bez uwzględnienia, że maksymalna dopuszczalna grubość spoiny poziomej na rysunku B również musi być w granicach tolerancji. Inny błąd to ignorowanie wpływu grubości spoin na trwałość konstrukcji. Przekroczenie tolerancji może prowadzić do osłabienia spoiny, co znacznie zwiększa ryzyko awarii. W praktyce inżynierowie muszą znać granice tolerancji i umieć je stosować, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz zgodność projektu z obowiązującymi normami. Nieprzestrzeganie tych zasad prowadzi do kosztownych błędów oraz potencjalnych zagrożeń dla bezpieczeństwa w budownictwie.

Pytanie 22

Jeżeli do wymurowania ścian zaplanowano 6 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M 7 i 17 m3 zaprawy cementowej M 12, to łączny koszt zakupu zapraw, zgodnie z cennikiem, wyniesie

Cennik zakupu zapraw
zaprawa cementowo-wapienna M 7– 175,00 zł/m3
zaprawa cementowa M 12– 200,00 zł/m3
A. 4 600,00 zł
B. 3 400,00 zł
C. 4 450,00 zł
D. 2 975,00 zł
Aby obliczyć łączny koszt zakupu zapraw, niezbędne jest przemnożenie ilości zaprawy przez ich cenę jednostkową, co stanowi standardową praktykę w zarządzaniu kosztami budowy. W opisywanym przypadku mamy 6 m3 zaprawy cementowo-wapiennej M 7 i 17 m3 zaprawy cementowej M 12. Każdy z tych typów zapraw ma różne ceny, które powinny być znane z cennika. Pomnożenie objętości zaprawy przez jednostkową cenę daje koszt dla każdej z zapraw. Następnie, poprzez zsumowanie tych dwóch wartości, uzyskujemy łączny koszt zakupu. Przykładowo, jeżeli cena jednostkowa zaprawy M 7 wynosi 300 zł/m3, a zaprawy M 12 550 zł/m3, to koszt wynosi odpowiednio 1800 zł dla M 7 oraz 9350 zł dla M 12, co daje łączny koszt 11150 zł. Poprawne podejście do obliczeń kosztów materiałowych jest kluczowe w procesie budowlanym, ponieważ wpływa na ostateczny budżet projektu oraz jego rentowność. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie ewentualnych zniżek lub kosztów dodatkowych, co może pomóc w dokładniejszym szacowaniu.

Pytanie 23

Izolację przeciwwilgociową, gdy wykonujemy podłogę na gruncie, należy umieścić na

A. podkładzie posadzki
B. izolacji cieplnej
C. gruntowym podłożu
D. chudym betonie
Izolacja przeciwwilgociowa jest potrzebna, żeby budynki nie miały problemów z wilgocią, ale ważne jest gdzie ją umieścimy, bo to wpływa na to, jak dobrze działa. Ułożenie jej na podkładzie pod posadzką, na gruncie albo na izolacji termicznej to błędy. Jak położysz izolację na podkładzie pod posadzką, to ona może się uszkodzić przez obciążenia i nie będzie dobrze działać. Na podłożu gruntowym to też kiepski pomysł, bo grunt to właśnie jest źródło wilgoci, więc nie ochroni nas przed nią. Poza tym, może to prowadzić do kondensacji pary wodnej, co sprzyja pleśni i grzybom. Izolacja termiczna, mimo że jest ważna dla oszczędności energii, nie chroni przed wilgocią z gruntu i jej stosowanie w takim kontekście może być mylące. Duży błąd to nieodróżnienie różnych rodzajów izolacji i ich przeznaczenia, co potem prowadzi do źle zaplanowanych rozwiązań budowlanych i w konsekwencji do wysokich kosztów napraw.

Pytanie 24

Na fotografii przedstawiono sposób rozmieszczenia i podparcia elementów stropu

Ilustracja do pytania
A. Porotherm.
B. Fert.
C. Teriva.
D. Ceram.
Odpowiedzi takie jak Ceram, Fert czy Porotherm nie odzwierciedlają charakterystyki przedstawionego na zdjęciu systemu stropowego. Ceram to technologia budowlana oparta na ceramice, która jest stosowana głównie w kontekście murowania, a nie jako system stropowy. Fert natomiast odnosi się do systemów stropowych wykonanych z betonu kompozytowego, które nie są zgodne z wyraźnymi cechami żebrowych płyt stropowych. Porotherm, z kolei, to system budowlany z wykorzystaniem pustaków ceramicznych, przeznaczony głównie do budowy ścian, a nie stropów. Nie uwzględniają one specyficznych aspektów związanych z rozkładem obciążeń i wsparciem stropu, co jest kluczowym zagadnieniem w kontekście analizy konstrukcji budowlanych. Typowe błędy związane z tymi odpowiedziami dotyczą braku zrozumienia różnic pomiędzy różnymi technologiami budowlanymi oraz ich przeznaczeniem. Wybierając odpowiedzi, ważne jest, aby rozważyć nie tylko nazwę systemu, ale także jego właściwości techniczne i zastosowanie w praktyce budowlanej. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla prawidłowego doboru technologii w projektach budowlanych.

Pytanie 25

Na rysunku przedstawiony jest rzut i przekrój ściany, w której znajduje się

Ilustracja do pytania
A. pilaster.
B. wnęka.
C. bruzda.
D. otwór.
Poprawna odpowiedź to "wnęka", ponieważ na rysunku rzeczywiście przedstawione jest zagłębienie w ścianie, które jest charakterystyczne dla tego terminu. Wnęki są powszechnie stosowane w architekturze i budownictwie, aby estetycznie wkomponować różne elementy, takie jak półki, oświetlenie czy dekoracje. W praktyce, wnęki mogą być wykorzystywane do przechowywania przedmiotów, co pozwala na oszczędność miejsca w pomieszczeniach. Na przykład, w nowoczesnych wnętrzach wykonuje się wnęki w ścianach, aby umieścić tam telewizory czy kominki, co nadaje im subtelny i elegancki wygląd. Przestrzeganie zasad projektowania wnęk, takich jak odpowiednia głębokość i szerokość, ma kluczowe znaczenie dla ich funkcjonalności oraz estetyki. Warto także zaznaczyć, że wnęki powinny być zaplanowane na etapie projektowania budynku, aby zapewnić ich odpowiednie rozmieszczenie oraz integrację z innymi elementami architektonicznymi.

Pytanie 26

Z informacji podanych w tabeli wynika, że aby otrzymać zaprawę cementowo-wapienną marki 5, należy 2 pojemniki wapna hydratyzowanego zmieszać z

Orientacyjny skład objętościowy zapraw cementowo-wapiennych
Marka zaprawyz użyciem ciasta wapiennegoz użyciem wapna hydratyzowanego
1,51:1,5:81:1:9
31:1:71:1:6
51:0,3:41:0,5:4,5
A. 4 pojemnikami cementu i 16 pojemnikami piasku.
B. 4 pojemnikami cementu i 18 pojemnikami piasku.
C. 2 pojemnikami cementu i 14 pojemnikami piasku.
D. 2 pojemnikami cementu i 12 pojemnikami piasku.
Żeby uzyskać dobrą zaprawę cementowo-wapienną klasy 5, musisz trzymać się konkretnych proporcji składników, co jest naprawdę ważne w budowlance. W tym przypadku proporcje są takie: 1 część cementu, 0,5 części wapna hydratyzowanego i 4,5 części piasku. Jeśli używasz 2 pojemników wapna, to żeby obliczyć cement, musisz pomnożyć te proporcje przez 4 – czyli będziesz potrzebować 4 pojemników cementu. Potem obliczając piasek, wychodzi 18 pojemników. Takie obliczenia są istotne, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak, zaprawa może być za słaba, co skutkuje pęknięciami murów czy odspajaniem tynku. Dlatego trzymanie się norm i wytycznych, jak PN-EN 998, które mówią o zaprawach murarskich i tynkarskich, jest super ważne, żeby wszystko było zrobione porządnie i trwało długo.

Pytanie 27

Na rysunku przedstawiono szczegół oparcia stropu gęstożebrowego na ścianie zewnętrznej z betonu komórkowego. Całkowita wysokość tego stropu wynosi

Ilustracja do pytania
A. 250 mm
B. 300 mm
C. 190 mm
D. 220 mm
Wybór odpowiedzi 190 mm, 300 mm lub 250 mm może wynikać z kilku powszechnych mylnych przekonań. Zbyt niski wymiar, jak w przypadku 190 mm, może pochodzić z niewłaściwego odczytu rysunku lub braku zrozumienia, że wysokość stropu gęstożebrowego jest mierzona w kontekście całkowitym, a nie tylko w odniesieniu do jednego z jego komponentów. Odpowiedź 300 mm może sugerować nadmierne przewidywanie, które nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, ponieważ standardowe stropy gęstożebrowe rzadko przekraczają tę wartość w typowych zastosowaniach budowlanych. Wysokość 250 mm, z kolei, może wynikać z ogólnego błędnego założenia, że stropy muszą być zawsze szersze dla lepszej nośności, co jest niezgodne z zasadami projektowania zgodnymi z normami budowlanymi. Kluczowe jest zrozumienie, że wybór odpowiednich wymiarów stropów powinien być oparty na dokładnych danych i analizach, a nie na subiektywnych osądach. Podczas projektowania konstrukcji powinno się zawsze polegać na precyzyjnych wymiarach i wytycznych branżowych, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz funkcjonalność budowlanych rozwiązań.

Pytanie 28

Wydajność betoniarki mierzy się na podstawie ilości m3mieszanki betonowej wytwarzanej w ciągu

A. jednego tygodnia
B. jednej zmiany
C. jednego dnia
D. jednej godziny
Wybór odpowiedzi dotyczący wydajności betoniarki wobec innych jednostek czasu, takich jak tydzień, dzień czy zmiana, może prowadzić do nieporozumień związanych z planowaniem produkcji. Na przykład, określenie wydajności w kontekście jednego tygodnia mogłoby sugerować, że betoniarka pracuje przez wszystkie dni robocze w danym okresie, co w rzeczywistości nie oddaje rzeczywistego czasu produkcji. W praktyce, wydajność betoniarki musi być mierzona w czasie, który jest bezpośrednio związany z cyklem produkcyjnym, a godzina jest najbardziej odpowiednią jednostką do określenia jej zdolności produkcyjnych. Ustalając wydajność na poziomie doby, traci się możliwość precyzyjnego planowania, ponieważ różne czynniki mogą wpływać na tempo pracy betoniarki w ciągu dnia. Dodatkowo, niektóre zadania wymagają natychmiastowego dostarczenia mieszanki betonowej, co eliminuje konieczność czekania na dłuższe okresy czasu, aby uzyskać odpowiednią ilość materiału. Używanie nieadekwatnych jednostek czasowych do pomiaru wydajności betoniarki może prowadzić do przeszacowania potrzebnych zasobów i nieefektywności w zarządzaniu projektami budowlanymi. Właściwe zrozumienie tego zagadnienia jest kluczowe dla zapewnienia płynności procesu budowlanego oraz zgodności z najlepszymi praktykami w branży.

Pytanie 29

Warstwę termoizolacyjną ściany, której fragment przekroju pionowego przedstawiono na rysunku, oznaczono cyfrą

Ilustracja do pytania
A. 3
B. 4
C. 2
D. 1
Wybór odpowiedzi nr 3 jest strzałem w dziesiątkę! Ta warstwa rzeczywiście działa jako termoizolacja w ścianie, co jest bardzo ważne. Ma sporą grubość i zwartą strukturę, a to kluczowe, gdy mówimy o utrzymywaniu ciepła. W budownictwie stosuje się materiały, które mają niską przewodność cieplną, jak styropian czy wełna mineralna, bo one naprawdę pomagają w zatrzymywaniu ciepła w środku. Wiesz, budynki muszą spełniać określone normy, żeby były energooszczędne, a odpowiednie warstwy izolacyjne pomagają w tym nie tylko przez zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale i podnoszą komfort życia mieszkańców. Na przykład w domach jednorodzinnych, kiedy ściany mają dobrą izolację, to faktycznie poprawia to bilans energetyczny budynku, a także sprawia, że jest bardziej odporny na różne warunki pogodowe.

Pytanie 30

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. krzyżykowym.
B. wozówkowym.
C. kowadełkowym.
D. główkowym.
Wybór odpowiedzi związanych z innymi typami wiązań, takimi jak krzyżykowe, kowadełkowe lub główkowe, wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące technik murowania. Wiązanie krzyżykowe, które charakteryzuje się układaniem cegieł w przeplatane wzory, jest mniej stabilne w porównaniu do wozówkowego. Takie podejście może prowadzić do problemów z równomiernym rozkładem obciążeń, co w dłuższej perspektywie może skutkować uszkodzeniami muru. Z kolei wiązanie kowadełkowe, które polega na układaniu cegieł w sposób, który wygląda jak kowadło, również nie zapewnia takiej samej efektywności strukturalnej jak wozówkowe. Ten typ wiązania może powodować większe obciążenia punktowe, a to z kolei wpływa na trwałość konstrukcji. Wiązanie główkowe polega na układaniu cegieł w taki sposób, że ich krótsze boki są ustawione w kierunku ściany, co również nie jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie. Wybór niewłaściwego wiązania może prowadzić do nieefektywności w budowie oraz zwiększonego ryzyka uszkodzeń. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze techniki murowania kierować się standardami branżowymi oraz wiedzą na temat ich zastosowania, aby zapewnić zarówno estetykę, jak i funkcjonalność w projektach budowlanych.

Pytanie 31

Ilość pracy jednego robotnika przy zalewaniu 1 m3 wieńca na ścianie wynosi 0,8 r-g. Stawka za 1 r-g to 20 zł. Jaką kwotę trzeba zapłacić za robociznę 4 robotników, jeśli każdy z nich wykonał 10 m3 wieńca?

A. 160 zł
B. 320 zł
C. 640 zł
D. 800 zł
Aby obliczyć koszt robocizny dla 4 robotników, każdy z nich musi najpierw wykonać pracę przy zalewaniu wieńca. Nakład pracy na 1 m3 wieńca wynosi 0,8 r-g, co oznacza, że każdy robotnik, który zalewa 10 m3, zużyje 8 r-g (0,8 r-g/m3 * 10 m3). Dla 4 robotników łączny nakład pracy to 32 r-g (4 robotników * 8 r-g). Stawka za 1 r-g wynosi 20 zł, co prowadzi do całkowitego kosztu robocizny równemu 640 zł (32 r-g * 20 zł/r-g). Taki sposób kalkulacji kosztów robocizny jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, co pozwala na precyzyjne oszacowanie wydatków na pracę oraz kontrolowanie budżetów. Wartości r-g są standardem w obliczeniach robocizny, dlatego znajomość tych zasad jest ważna dla efektywnego zarządzania projektami budowlanymi i kontraktami.

Pytanie 32

Który rysunek przedstawia schemat wiązania blokowego?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi może wynikać z niepełnego zrozumienia zasad wiązania blokowego. Każdy z pozostałych rysunków przedstawia inne rodzaje wiązań, które nie spełniają kryteriów charakterystycznych dla wiązania blokowego. Na przykład, możliwe, że rysunki A, B, lub D ukazują wiązania w innych konfiguracjach, takich jak wiązanie w styk, które polega na układaniu cegieł w bezpośrednim sąsiedztwie, co może prowadzić do koncentracji obciążeń w miejscach styku. Taki sposób układania cegieł jest mniej stabilny i narażony na pęknięcia, co jest sprzeczne z zasadami dobrego budownictwa. Często podczas nauki o różnych rodzajach wiązań cegieł, nie zwraca się uwagi na praktyczne konsekwencje ich wyboru, co prowadzi do błędnych wniosków. Ważne jest, aby pamiętać, że każde wiązanie ma swoje specyficzne zastosowania oraz ograniczenia, a ich stosowanie powinno być zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla właściwego projektowania i wykonawstwa, a także dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Warto zatem zgłębić temat różnych rodzajów wiązań, aby umiejętnie je stosować w praktyce budowlanej, przyczyniając się tym samym do podniesienia jakości realizowanych projektów.

Pytanie 33

Wyrównanie powierzchni tynku w narożach wklęsłych odbywa się poprzez

A. zacieranie powierzchni pacą styropianową w ruchach okrężnych
B. przesuwanie pacy narożnikowej w ruchach 'góra-dół'
C. zacieranie powierzchni packą narożnikową w ruchach w 'ósemkę'
D. przesuwanie pacy w ruchu zygzakowym od dołu ku górze
Techniki zacierania narożników wklęsłych, takie jak zacieranie powierzchni packą narożnikową ruchami w 'ósemkę', przesuwanie pacy ruchem zygzakowym od dołu do góry lub użycie pacy styropianowej w ruchach kolistych, nie są właściwymi metodami w kontekście profesjonalnego wykończenia tynków. Ruchy w 'ósemkę' mogą prowadzić do nierównomiernego rozłożenia materiału, co skutkuje powstawaniem widocznych nierówności oraz problemów z przyczepnością tynku. Z kolei przesuwanie pacy w ruchu zygzakowym od dołu do góry wprowadza dodatkowe ryzyko, gdyż może to generować nadmiar materiału w niektórych miejscach, prowadząc do niepożądanych efektów wizualnych oraz strukturalnych. Co więcej, użycie pacy styropianowej w ruchach kolistych nie zapewnia odpowiedniej kontroli nad materiałem, co jest kluczowe podczas obrabiania narożników, gdzie precyzja jest niezwykle ważna. Prawidłowe wyrównanie tynku w narożach wklęsłych wymaga techniki, która sprzyja równomiernemu rozkładowi materiału i zwiększa jego trwałość. Dlatego, aby osiągnąć wysoką jakość wykonania, należy unikać błędnych technik i stosować sprawdzone metody, takie jak ruch 'góra-dół', co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży budowlanej.

Pytanie 34

Do murowania elementów konstrukcyjnych budynków, które przenoszą znaczące obciążenia, takich jak nadproża, słupy czy filary, powinno się stosować zaprawy

A. gipsowo-wapienne
B. wapienne
C. cementowo-wapienne
D. cementowe
Odpowiedź "cementowe" jest prawidłowa, ponieważ zaprawy cementowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością na ściskanie, co czyni je idealnym materiałem do murowania elementów konstrukcyjnych budynków, które przenoszą duże obciążenia, takich jak nadproża, słupy i filary. Zastosowanie zaprawy cementowej zapewnia odpowiednią nośność oraz stabilność konstrukcji, co jest kluczowe w budownictwie. Zaprawy te są również odporne na działanie wilgoci i mają korzystne właściwości związane z trwałością, co jest istotne w kontekście długoterminowego użytkowania budynków. Dobrą praktyką jest stosowanie zapraw cementowych zgodnie z normami PN-EN 197-1, co pozwala na wybór odpowiedniego typu cementu w zależności od warunków środowiskowych oraz wymagań konstrukcyjnych. Przykładem zastosowania zapraw cementowych mogą być budowy obiektów użyteczności publicznej, gdzie wymagana jest wysoka nośność i odporność na różne czynniki zewnętrzne. Przestrzeganie odpowiednich norm i wybór właściwych materiałów znacząco wpływa na bezpieczeństwo i trwałość budowli.

Pytanie 35

W technologii szalunku traconego, którego fragment przestawiono na rysunku, ściany wznosi się z

Ilustracja do pytania
A. bloczków silikatowych na zaprawie ciepłochronnej.
B. kształtek styropianowych z rdzeniem żelbetowym.
C. betonu komórkowego na cienkowarstwowej zaprawie klejącej.
D. prefabrykatów żelbetowych w deskowaniach z tektury.
Kształtki styropianowe z rdzeniem żelbetowym stanowią innowacyjne rozwiązanie w technologii szalunków traconych, które znacznie przyspiesza proces budowlany oraz zapewnia doskonałe właściwości izolacyjne. Szalunki tracone z tych kształtek nie tylko tworzą formę dla wylanego betonu, ale także po zakończeniu pracy pozostają integralną częścią konstrukcji, co eliminuje konieczność ich demontażu. We wnętrzu kształtek umieszczane jest zbrojenie, które po zalaniu betonem tworzy rdzeń żelbetowy, co zapewnia odpowiednią nośność i trwałość ścian. Zastosowanie tego typu szalunków jest szczególnie korzystne w budownictwie mieszkaniowym oraz przemysłowym, gdzie wymagana jest oszczędność czasu i materiałów. Technologie te są zgodne z europejskimi standardami budowlanymi, co potwierdza ich efektywność i bezpieczeństwo w zastosowaniach budowlanych. Dodatkowo, stosując kształtki styropianowe, można osiągnąć wyższe parametry energooszczędności budynku, co jest zgodne z obecnymi trendami w budownictwie ekologicznym.

Pytanie 36

Betonową mieszankę tuż po umieszczeniu w formach należy

A. zwilżyć wodą
B. nawilżyć mleczkiem cementowym
C. zagęścić
D. przykryć matami lub folią
Zastosowanie mleczka cementowego, zwilżanie wodą czy przykrywanie matami lub folią to takie rzeczy, które nie przynoszą oczekiwanych efektów, jeśli chodzi o przygotowanie betonu po jego ułożeniu. Mleczko cementowe, choć może poprawić wygląd powierzchni, nie ma wpływu na to, żeby beton był gęstszy czy miał lepsze właściwości mechaniczne. W rzeczywistości, to może wręcz zaszkodzić przyczepności kolejnych warstw, co prowadzi do osłabienia całej konstrukcji. Zwilżanie wodą to ważna rzecz, ale ono nie zastępuje zagęszczania. Kiedy jest za dużo wody, może dość do segregacji składników mieszanki, a to naprawdę negatywnie odbija się na wytrzymałości betonu. Osłanianie betonu matami czy folią jest ważne, żeby chronić przed warunkami atmosferycznymi, ale to wciąż nie rozwiązuje problemu zagęszczenia, które jest kluczowe, żeby beton miał jednorodną strukturę. W budowlance często można usłyszeć błędne przekonania, że te metody mogą jakoś naprawić brak zagęszczenia, a to nieprawda i może prowadzić do poważnych defektów potem.

Pytanie 37

Którego z narzędzi należy użyć do murowania ścian w systemie Ytong?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. C.
C. D.
D. A.
Gumowy młotek, który został przedstawiony jako odpowiedź A, jest kluczowym narzędziem w procesie murowania ścian w systemie Ytong. Użycie gumowego młotka pozwala na precyzyjne ustawienie bloczków Ytong, minimalizując ryzyko ich uszkodzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych młotków metalowych, gumowy młotek nie pozostawia śladów uderzeń na delikatnych krawędziach bloczków, co jest szczególnie ważne w przypadku materiałów o niskiej wytrzymałości na uderzenia. Przykładem dobrych praktyk w branży budowlanej jest stosowanie narzędzi, które nie tylko wykonują swoje zadanie, ale także chronią materiał budowlany. Nieprawidłowe użycie narzędzi, takich jak młotek metalowy, może prowadzić do pęknięć i deformacji bloczków, co wpływa na trwałość i estetykę wykończenia. Gumowy młotek jest więc standardem w pracach związanych z murowaniem z materiałów lekkich, co potwierdzają liczne podręczniki i wytyczne branżowe dotyczące budownictwa.

Pytanie 38

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ maksymalną odległość, w której należy wykonać szczeliny dylatacyjne w ścianie jednowarstwowej wymurowanej z pustaków ceramicznych, o spoinach pionowych niewypełnionych.

Rodzaj muruOdległości Ld między szczelinami dylatacyjnymi (w metrach) w ścianach
szczelinowychjedno- lub dwuwarstwowych o spoinach pionowych
warstwa zewnętrznawarstwa wewnętrznawypełnionychniewypełnionych
Z elementów ceramicznych12403025
Z innych elementów murowych8302520
A. 30 metrów.
B. 20 metrów.
C. 25 metrów.
D. 12 metrów.
Wybór innej odległości, jak 20, 12, czy 30 metrów, może wynikać z nieporozumienia dotyczącego zasad projektowania konstrukcji z pustaków ceramicznych. Odległość 20 metrów, mimo że może wydawać się odpowiednia, nie uwzględnia faktu, że dylatacje mają na celu nie tylko kompensację rozszerzalności cieplnej, ale także kontrolę naprężeń, które mogą prowadzić do uszkodzeń. Z kolei odległość 12 metrów nie jest zalecana, ponieważ prowadziłaby do nadmiaru dylatacji, co może osłabić integralność strukturalną i zwiększyć koszty budowy. Zastosowanie odległości 30 metrów z kolei przekracza normy branżowe, co może skutkować poważnymi problemami konstrukcyjnymi, takimi jak pęknięcia i osiadanie. Ważne jest, aby w każdym projekcie uwzględnić specyfikę materiałów oraz warunki lokalne, zwracając uwagę na standardy takie jak PN-EN 1996-1-1, które jasno określają optymalne odległości dylatacyjne. Typowym błędem myślowym jest błędne zakładanie, że większa odległość zwiększa stabilność, podczas gdy w rzeczywistości może to prowadzić do przeciążenia konstrukcji i poważnych konsekwencji. Dlatego kluczowe jest oparcie się na danych zawartych w tabelach i normach, które są wynikiem badań i praktyki inżynierskiej.

Pytanie 39

Jaką metodę stosujemy do badania konsystencji zaprawy?

A. objętości omierza
B. stożka diamentowego
C. penetrometru
D. prasy hydraulicznej
Wybór innej metody pomiaru konsystencji zaprawy, jak stożek diamentowy, prasa hydrauliczna czy objętość omierza, jest nieadekwatny do rzeczywistych potrzeb oceny właściwości świeżych zapraw. Stożek diamentowy, choć stosowany w innych kontekstach, nie jest narzędziem do pomiaru konsystencji zapraw budowlanych. Zamiast tego, jego zastosowanie bardziej odnosi się do testów dotyczących twardości materiałów, co może prowadzić do błędnych wniosków w przypadku zapraw, które wymagają oceny urabialności. Prasa hydrauliczna, choć skuteczna w ocenie wytrzymałości materiałów, nie mierzy bezpośrednio ich konsystencji. Tego rodzaju urządzenia służą do testowania wytrzymałości na ściskanie, a nie do oceny, jak łatwo materiał można rozprowadzić. Podobnie, objętość omierza to metoda, która nie daje informacji o konsystencji, lecz o objętości materiału, co jest zupełnie innym parametrem. W praktyce, błędne zrozumienie roli każdego z tych narzędzi może prowadzić do nieprawidłowych ocen jakości zapraw, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Znajomość standardów i zastosowań odpowiednich narzędzi pomiarowych jest kluczowa dla profesjonalistów w branży budowlanej, aby uniknąć takich nieporozumień.

Pytanie 40

Narzędzie przedstawione na rysunku należy zastosować do

Ilustracja do pytania
A. zacierania tynku.
B. narzucania tynku,
C. wyrównywania tynku,
D. wyznaczenia powierzchni tynku.
Wybór odpowiedzi "wyrównywania tynku" jest na miejscu, bo to właśnie łata tynkarska, którą widać na rysunku, jest kluczowym narzędziem używanym do wyrównania powierzchni. Ta łata, najczęściej z drewna albo metalu, pomaga równo rozprowadzić tynk na ścianie, co w efekcie daje ładną, gładką powierzchnię. Wyrównywanie tynku to ważny krok podczas końcowych prac, bo to zapewnia dobrą przyczepność dla farby czy tapety. Jeśli używasz łaty, to dobrze jest robić ruchy wzdłuż i wszerz, żeby równomiernie pozbyć się nadmiaru tynku. W budowlance to się stosuje i jest zgodne z najlepszymi praktykami, bo precyzyjne wyrównanie naprawdę robi różnicę w trwałości i estetyce końcowego efektu.