Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik elektronik
  • Kwalifikacja: ELM.02 - Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 10:54
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 11:08

Egzamin zdany!

Wynik: 20/40 punktów (50,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Aby określić charakterystykę diody prostowniczej, konieczne jest użycie zasilacza, amperomierza oraz

A. oscyloskopu
B. amperometru
C. generatora
D. woltomierza
Wybór narzędzi do analizy charakterystyki diody prostowniczej ma kluczowe znaczenie dla dokładności uzyskanych wyników. Amperometr, który służy do pomiaru prądu, może być mylony z amperomierzem, jednak nie jest on w stanie dostarczyć informacji na temat napięcia, które jest kluczowe dla pełnego zrozumienia zachowania diody. Oscyloskop, choć potrafi wizualizować zmiany sygnału w czasie, nie jest podstawowym narzędziem do pomiaru charakterystyki I-V diody. Jego zastosowanie jest bardziej zaawansowane i obejmuje analizę sygnałów zmiennych, a nie statycznych charakterystyk komponentów. Generator z kolei generuje sygnały, ale nie dostarcza informacji o napięciu czy prądzie płynącym przez diodę w kontekście jej charakterystyki. Nieprawidłowe podejście do analizy może prowadzić do błędnych wniosków i niewłaściwego doboru diod w projektach. W najlepszej praktyce inżynieryjnej zawsze należy korzystać z odpowiednich narzędzi pomiarowych, aby uzyskać wiarygodne i dokładne dane. To podkreśla znaczenie zrozumienia, jakie parametry są istotne w określonym kontekście, oraz jakie narzędzia są najbardziej odpowiednie do ich pomiaru.

Pytanie 2

Jaki skutek wywoła zmniejszenie wartości pojemności kondensatora C2 w układzie zasilacza napięcia stałego, którego schemat przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Zmaleje wartość napięcia UWE
B. Zmniejszą się tętnienia napięcia UWE
C. Zwiększą się tętnienia napięcia UWE
D. Wzrośnie wartość napięcia UWE
Zrozumienie wpływu kondensatorów na działanie układów zasilających jest kluczowe, jednak pomyłki są częste. Niektórzy mogą sądzić, że zmniejszenie pojemności kondensatora C2 prowadzi do zmniejszenia tętnień napięcia UWE, co jest błędnym założeniem. W rzeczywistości, kondensatory w układach zasilających, takie jak C2, mają za zadanie gromadzenie energii i wygładzanie napięcia. Zmniejszenie pojemności oznacza, że kondensator będzie miał trudności z utrzymaniem stabilnego napięcia, co prowadzi do zwiększenia jego fluktuacji. Inna nieprawidłowa koncepcja to przekonanie, że zmniejszenie pojemności kondensatora wpłynie na stałość napięcia UWE. W rzeczywistości, napięcie UWE jest ściśle związane z efektywnością filtracji, a kondensator o mniejszej pojemności będzie miał trudności z zapewnieniem wymaganej stabilizacji. Często mylone jest również pojęcie pojemności z odpornością na zmiany napięcia, co prowadzi do błędnych wniosków na temat działania układów zasilających. W profesjonalnej praktyce inżynieryjnej ważne jest, aby dobierać kondensatory zgodnie z ich zastosowaniem, co zapewnia zgodność z najlepszymi praktykami branżowymi. Niezrozumienie tej zasady może prowadzić do niestabilności systemu oraz zwiększenia ryzyka uszkodzenia elementów elektronicznych, co jest nieakceptowalne w kontekście współczesnych standardów projektowania.

Pytanie 3

Wyłącznik, który chroni instalację elektryczną przed skutkami przeciążenia, to

A. czasowy
B. różnicowoprądowy
C. podnapięciowy
D. nadprądowy
Wyłącznik nadprądowy jest kluczowym elementem ochrony instalacji elektrycznej przed skutkami przeciążenia. Działa on na zasadzie detekcji prądu przekraczającego nominalną wartość, co może prowadzić do przegrzewania się przewodów, a w konsekwencji do pożaru lub uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Wyłączniki nadprądowe są zaprojektowane zgodnie z normami IEC 60898 oraz IEC 60947, co zapewnia ich niezawodność w zastosowaniach domowych i przemysłowych. W praktyce, wyłącznik nadprądowy można spotkać w rozdzielniach elektrycznych budynków, gdzie zabezpiecza obwody zasilające gniazda i oświetlenie. Jego działanie jest szczególnie istotne w sytuacjach, gdy do obwodu podłączane są urządzenia o dużym poborze mocy, takie jak grzejniki elektryczne czy urządzenia AGD. Właściwe dobranie wyłącznika nadprądowego do charakterystyki obciążenia jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności instalacji elektrycznej.

Pytanie 4

Wyłącznik nadmiarowoprądowy zabezpiecza instalację zasilającą urządzenie elektroniczne przed skutkami

A. przepięć w sieci energetycznej
B. wyładowań atmosferycznych
C. przeciążenia instalacji elektrycznej
D. zaniku napięcia
Wyłącznik nadmiarowoprądowy to istotny element systemu zabezpieczeń instalacji elektrycznych, którego głównym zadaniem jest ochrona przed skutkami przeciążenia. W sytuacji, gdy prąd płynący przez instalację przekracza dopuszczalne wartości, co zazwyczaj ma miejsce przy podłączeniu zbyt wielu urządzeń do jednego obwodu, wyłącznik ten automatycznie odłącza zasilanie. Dzięki temu chroni zarówno urządzenia elektroniczne, jak i samą instalację przed uszkodzeniami. W praktyce, zastosowanie wyłącznika nadmiarowoprądowego jest standardem w budynkach mieszkalnych i obiektach komercyjnych, ponieważ pozwala na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia pożaru, który mógłby być spowodowany przegrzewaniem się przewodów. Ponadto, wyłączniki te są zgodne z normami PN-EN 60947-2, które definiują wymagania techniczne dla urządzeń rozdzielczych. Ważne jest, aby użytkownicy byli świadomi znaczenia tych urządzeń oraz regularnie kontrolowali ich sprawność, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa ich instalacji elektrycznych.

Pytanie 5

Rezystor podciągający, który jest połączony z wyjściem bramki TTL w cyfrowych układach, stosuje się w celu

A. sprzęgania układów TTL→CMOS
B. eliminacji hazardu statycznego w układach TTL
C. dopasowania impedancji w układach TTL
D. sprzęgania układów CMOS→TTL
Rezystor podciągający, podłączony do wyjścia bramki TTL, pełni kluczową rolę w zapewnieniu kompatybilności pomiędzy układami TTL i CMOS. Jego głównym zadaniem jest podciąganie napięcia na wyjściu do poziomu logicznego '1', co jest istotne w sytuacji, gdy bramka TTL nie jest aktywna. W praktyce oznacza to, że kiedy bramka TTL nie generuje wyjścia, rezystor podciągający zapobiega swobodnemu unoszeniu się napięcia, co mogłoby prowadzić do niepewnych stanów na wyjściu. Przykładem zastosowania tego rozwiązania jest projektowanie układów scalonych, gdzie wyjście TTL jest używane do sterowania wejściem CMOS. W takich aplikacjach stosowanie rezystorów podciągających jest uważane za dobrą praktykę, ponieważ przyczynia się do stabilności całego systemu, minimalizując ryzyko wystąpienia błędów logicznych. W kontekście standardów, rozwiązanie to jest powszechnie zalecane w dokumentacji technicznej dotyczącej integracji układów TTL i CMOS, co czyni je nieodłącznym elementem inżynierii cyfrowej.

Pytanie 6

Antena paraboliczna jest używana do odbioru sygnałów

A. radiowych w zakresie fal długich i średnich
B. telewizji naziemnej
C. radiowych w paśmie UKF
D. telewizji satelitarnej
Odpowiedzi sugerujące, że antena paraboliczna służy do odbioru sygnałów telewizji naziemnej lub radiowych w paśmie UKF oraz fal długich i średnich są błędne z kilku powodów. Telewizja naziemna wykorzystuje inny typ anten, zazwyczaj anteny dipolowe lub szerokopasmowe, które są zaprojektowane do odbioru sygnałów nadawanych z wież telewizyjnych w bliskiej odległości. Anteny te nie są w stanie skoncentrować sygnału w taki sposób, jak antena paraboliczna, co ogranicza ich zasięg i jakość odbioru. Użycie anten parabolicznych do odbioru fal radiowych w zakresach UKF, długich czy średnich nie jest również uzasadnione. Fale te mają zupełnie inne właściwości fizyczne, a ich odbiór wymaga innych typów anten, które są w stanie efektywnie reagować na odpowiednią długość fali. Przykładowo, fale długie i średnie są odbierane poprzez anteny ferrytowe lub teleskopowe, które mają zdolność do odbioru sygnałów o znacznie większej długości fali. Typowym błędem myślowym jest zakładanie, że jedna antena może spełniać wszystkie funkcje odbiorcze, co prowadzi do nieporozumień dotyczących technologii radiowej i telewizyjnej. Każdy rodzaj sygnału wymaga dostosowanego rozwiązania antenowego, co jest kluczowe dla zapewnienia jakości i stabilności odbioru.

Pytanie 7

Jaki klucz jest używany do luzowania śrub z walcowym łbem oraz sześciokątnym gniazdem?

A. Imbusowy
B. Płaski
C. Nasadowy
D. Oczkowy
Klucz imbusowy, znany również jako klucz sześciokątny, jest idealnym narzędziem do odkręcania śrub z łbem walcowym z gniazdem sześciokątnym. Jego konstrukcja pozwala na efektywne przenoszenie momentu obrotowego, co jest kluczowe w pracy z elementami mocującymi, które mogą być narażone na wysokie obciążenia. Dzięki precyzyjnie wymiarowanym końcówkom, klucz imbusowy minimalizuje ryzyko uszkodzenia łba śruby, co jest częstym problemem przy używaniu innych rodzajów kluczy. Użycie klucza imbusowego jest zgodne z najlepszymi praktykami w inżynierii i mechanice, gdzie precyzyjne dopasowanie narzędzi do rodzajów śrub ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia trwałości połączeń. Często stosuje się go w mechanice rowerowej, motocykli i w wielu konstrukcjach metalowych, co czyni go wszechstronnym narzędziem w arsenale każdego majsterkowicza.

Pytanie 8

Ile przewodów potrzeba do standardowego podłączenia czujnika ruchu z antysabotażowym wejściem?

A. 2
B. 6
C. 4
D. 8
Czujniki ruchu z wejściem antysabotażowym wymagają standardowego podłączenia z wykorzystaniem sześciu żył, co zapewnia prawidłową komunikację oraz zasilanie urządzenia. Do podstawowych funkcji należy zasilanie czujnika, wyjście alarmowe, oraz dwa obwody do połączenia antysabotażowego, które informują o ewentualnej próbie sabotażu. Dodatkowe żyły mogą być używane do komunikacji z centralą alarmową lub innymi elementami systemu zabezpieczeń. W praktyce, stosując sześć żył, zapewniamy nie tylko poprawne działanie czujnika, ale także jego integrację z innymi elementami systemu zabezpieczeń, co jest kluczowe w kontekście efektywnego monitorowania obszarów. Standardy branżowe, takie jak EN 50131, podkreślają znaczenie zgodności z takimi wymaganiami dla zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Warto również pamiętać, że dobór odpowiednich żył i sposób ich prowadzenia może wpływać na skuteczność całego systemu alarmowego.

Pytanie 9

Firma zajmująca się pomiarami wydaje każdego roku 12 000 zł na legalizację sprzętu pomiarowego. Jaką kwotę zaoszczędzono, jeśli w drugim półroczu uzyskano 30% zniżki?

A. 3 600 zł
B. 1 200 zł
C. 1 800 zł
D. 1 000 zł
Wybór niepoprawnych odpowiedzi może wynikać z błędnej interpretacji danych dotyczących rabatu oraz niepełnego uwzględnienia rocznego kontekstu wydatków. Na przykład, odpowiedzi sugerujące kwoty w przedziale od 1 000 zł do 3 600 zł opierają się na mylnych obliczeniach. Często myśli się, że rabat powinien być stosowany do całkowitych wydatków rocznych, co jest błędne. Należy pamiętać, że rabat dotyczy tylko drugiego półrocza, co oznacza, że kluczowe jest uwzględnienie tylko połowy rocznych kosztów, a nie całkowitych. Ponadto, błędne odpowiedzi mogą też pochodzić z niepełnego zrozumienia pojęcia procentu i jego zastosowania w kontekście rabatów. Dla przykładu, obliczenie 30% z całkowitych wydatków rocznych 12 000 zł prowadzi do błędnych oszczędności w wysokości 3 600 zł, co nie ma zastosowania w danym przypadku. W obliczeniach finansowych istotne jest precyzyjne zrozumienie zakresu, na który ma wpływ rabat, a także umiejętność analizy wydatków w kontekście czasowym, co jest niezbędne dla właściwego zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Dobre praktyki w zarządzaniu kosztami podkreślają znaczenie dokładności oraz umiejętności modelowania scenariuszy, co pozwala na lepsze przewidywanie efektów finansowych działań biznesowych.

Pytanie 10

Korzystając z tabeli wskaż parametry pracy, przy których kamera nie może być uruchomiona?

Parametr pracy kamery IPWartość
Zasilanie12 VDC ±10%
Wilgotność5÷75%
Temperatura−25÷50°C
A. Zasilanie 10 V, temperatura 45°C.
B. Zasilanie 13 V, wilgotność 65%.
C. Temperatura -10°C, wilgotność 40%.
D. Temperatura 30°C, wilgotność 45%.
W przypadku temperatury 30°C, wilgotności 45%, zasilania 13 V oraz wilgotności 65%, odpowiedzi te mogą wydawać się odpowiednie, ale nie są zgodne z rzeczywistością. W kontekście pierwszej opcji, temperatura 30°C i wilgotność 45% mieszczą się w akceptowalnych zakresach dla większości kamer. Drugie zasilanie 13 V mieści się w standardowym zakresie zasilania (10,8 V - 13,2 V), więc te parametry nie wykluczają uruchomienia kamery. Warto zauważyć, że wilgotność 65% również jest w granicach tolerancji, co oznacza, że ta odpowiedź nie może być uznana za nieprawidłową. W przypadku temperatury -10°C, również jest ona w dopuszczalnym zakresie pracy, ponieważ kamery mogą funkcjonować w temperaturach od -25°C do 50°C. Tylko zasilanie 10 V jest poniżej minimalnych wymagań. Zaniedbanie tych kryteriów może prowadzić do uszkodzenia kamery lub jej nieprawidłowej pracy. Typowe błędy myślowe obejmują ignorowanie specyfikacji technicznych producenta oraz mylenie akceptowalnych wartości z wartościami optymalnymi. Niezrozumienie tych zasad może prowadzić do wniosków, które są nie tylko błędne, ale także mogą negatywnie wpłynąć na praktykę użytkowania sprzętu elektronicznego.

Pytanie 11

Przedstawiony na rysunku element łączący dwa światłowody oraz pozwalający na trwałe ustawienie włókien względem siebie tak, aby sygnał przechodził między ich czołami przy zachowaniu minimalnego tłumienia, to

Ilustracja do pytania
A. spaw mechaniczny.
B. splot elektryczny.
C. spaw optyczny.
D. splot magnetyczny.
Spaw mechaniczny to kluczowe narzędzie w technologii łączenia światłowodów, które umożliwia osiągnięcie minimalnego tłumienia sygnału. Dzięki precyzyjnemu ustawieniu włókien względem siebie, spaw mechaniczny zapewnia doskonałą ciągłość optyczną, co jest istotne w instalacjach telekomunikacyjnych, gdzie jakość sygnału ma kluczowe znaczenie dla wydajności sieci. Przykładem zastosowania spawów mechanicznych jest ich wykorzystanie w sieciach FTTH (Fiber To The Home), gdzie istotne jest, aby sygnał docierał do użytkowników końcowych z jak najmniejszymi stratami. W branży stosuje się również standardy, takie jak IEC 61280-1-3, które określają metody testowania spawów optycznych oraz ich wpływ na wydajność sieci. Warto zaznaczyć, że spaw mechaniczny różni się od innych typów łączeń, takich jak spaw optyczny, który wymaga bardziej skomplikowanego procesu technologicznego oraz kosztowniejszego sprzętu. Spaw mechaniczny jest zatem bardziej dostępną i łatwiejszą w zastosowaniu metodą, co czyni go popularnym wyborem w projektach związanych z infrastrukturą światłowodową.

Pytanie 12

Multiswitch to urządzenie, które pozwala na

A. rozgałęzienie sygnału wideo, aby móc wyświetlić obraz na wielu monitorach
B. łączenie odmiennych sieci komputerowych
C. zapisywanie na twardym dysku sygnałów wideo pochodzących z różnych kamer
D. dystrybucję sygnału telewizyjnego satelitarnego i naziemnego do wielu odbiorników
Multiswitch to super ważne urządzenie w systemach telewizji satelitarnej i naziemnej. Dzięki niemu można rozdzielać sygnał do kilku odbiorników jednocześnie. Jak to działa? Multiswitch dostaje sygnały z różnych źródeł, jak satelity czy anteny naziemne, a potem dzieli to na różne wyjścia. To świetne, bo w domach, gdzie masz kilka telewizorów, każdy może oglądać coś innego. A co więcej, multiswitch dba o to, żeby sygnał był jak najlepszej jakości – tak, żebyś nie miał zakłóceń, co jest całkiem istotne. W większych instalacjach, jak w blokach, multiswitchy można łączyć, co daje jeszcze większą elastyczność. Warto pamiętać, żeby dobierać multiswitch z odpowiednią liczbą wyjść, bo za mało wyjść może prowadzić do problemów z sygnałem. Takie rzeczy są istotne, żeby telewizja działała bez zarzutu.

Pytanie 13

Który rodzaj pamięci półprzewodnikowej po zaprogramowaniu powinien być chroniony przed działaniem światła słonecznego, aby zabezpieczyć jej dane?

A. EPROM
B. DDR
C. EEPROM
D. SRAM
Wybierając DDR, SRAM albo EEPROM jako odpowiedź, można się pomylić, bo w działaniu i przechowywaniu danych różnią się od EPROM. DDR, czyli Double Data Rate, to pamięć dynamiczna, używana głównie w komputerach do tymczasowego trzymania danych. Nie musi być chroniona przed światłem, bo dane są w kondensatorach, które się cyklicznie odświeżają. SRAM, czyli Static Random-Access Memory, działa z kolei na zasadzie stałych komórek pamięci, więc też światło nie jest jej straszne. Jest szybka, ale droższa i więcej energii potrzebuje. EEPROM, czyli Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory, pozwala na elektroniczne zapisywanie i usuwanie danych, ale na szczęście nie jest czuła na światło UV, co sprawia, że jest bardziej praktyczna w sytuacjach, gdzie często się korzysta z pamięci. Często błędy przy wyborze zła odpowiedzi wynikają z nieznajomości różnic między tymi pamięciami oraz ich zastosowania. Dlatego warto mieć podstawową wiedzę o tych typach pamięci, żeby podejmować lepsze decyzje w projektach elektronicznych.

Pytanie 14

Przy R3 = R1 wzmocnienie KU przedstawionego układu wynosi

Ilustracja do pytania
A. 2 V/V
B. -1 V/V
C. -2 V/V
D. 1 V/V
Wybór wartości wzmocnienia, która nie odpowiada rzeczywistości, często wynika z nieprawidłowego zrozumienia zasad działania wzmacniaczy operacyjnych w konfiguracji odwracającej. Przy błędnych odpowiedziach, takich jak 2 V/V, 1 V/V czy -2 V/V, można zauważyć różne typowe błędy myślowe. W przypadku 2 V/V następuje mylne założenie, że wzmocnienie jest dodatnie, co jest sprzeczne z zasadami funkcjonowania wzmacniaczy w układzie odwracającym, gdzie sygnał wyjściowy zawsze jest odwrócony względem sygnału wejściowego. Odpowiedź 1 V/V również opiera się na niewłaściwej interpretacji, gdzie zakłada się, że wzmocnienie jest neutralne, co nie odzwierciedla rzeczywistych warunków działania układu. Natomiast -2 V/V jest wynikiem błędnego przeliczenia wartości rezystancji, gdzie pominięto istotny czynnik, jakim jest relacja między R2 a R1. Aby poprawnie obliczyć wzmocnienie, należy jasno rozumieć sposób, w jaki rezystancje wpływają na sygnał wyjściowy oraz zasady działania wzmacniaczy operacyjnych. Aby uniknąć takich błędów, warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami działania wzmacniaczy operacyjnych oraz z matematycznym podejściem do analizy układów elektronicznych, co jest kluczowe w projektowaniu efektywnych systemów analogowych.

Pytanie 15

Przy włączaniu wzmacniacza akustycznego konieczne jest ustawienie wartości

A. częstotliwości sygnału wejściowego na możliwie najniższą
B. częstotliwości sygnału wejściowego na możliwie najwyższą
C. amplitudy sygnału wejściowego na możliwie najniższą
D. amplitudy sygnału wejściowego na możliwie najwyższą
Ustawienie amplitudy sygnału wejściowego na możliwie najmniejszą wartość podczas uruchamiania wzmacniacza akustycznego jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko samego urządzenia, ale także podłączonych do niego głośników. Wzmacniacze akustyczne mogą być bardzo wrażliwe na nadmierne poziomy sygnału, co może prowadzić do przesterowania, a w konsekwencji do uszkodzeń komponentów, takich jak tranzystory czy końcówki mocy. Ustawienie niskiej amplitudy sygnału umożliwia bezpieczne wprowadzenie sygnału do wzmacniacza, dzięki czemu użytkownik może stopniowo dostosować poziom wzmocnienia do pożądanych wartości, unikając nagłych skoków głośności. Przykładowo, w profesjonalnym środowisku audio, przed rozpoczęciem występu, technicy dźwięku zawsze wprowadzają sygnał na minimalnym poziomie, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych zaskoczeń akustycznych. Dobrą praktyką jest również monitorowanie poziomów sygnału za pomocą wskaźników LED lub mierników poziomu, co pozwala na dostosowanie parametrów w czasie rzeczywistym.

Pytanie 16

Za pomocą narzędzia pokazanego na rysunku wykonuje się montaż

Ilustracja do pytania
A. modułów KEYSTONE.
B. złączy BNC.
C. złączy F.
D. wtyków RJ-45.
Moduły KEYSTONE to wszechstronne elementy stosowane w instalacjach teleinformatycznych, które umożliwiają łatwe i bezpieczne montowanie różnorodnych złączy w panelach krosowych oraz gniazdach ściennych. Narzędzie przedstawione na rysunku, znane jako narzędzie do wciskania modułów KEYSTONE, ma ergonomiczny kształt, co pozwala na komfortowe użytkowanie. Dzięki niemu można precyzyjnie umieścić moduł w odpowiednim gnieździe, co jest niezbędne dla zapewnienia stabilnych połączeń w sieciach LAN. Warto zaznaczyć, że stosowanie tego narzędzia przyspiesza proces instalacji oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia modułów. Dobrą praktyką jest również przestrzeganie norm instalacyjnych, takich jak T568A oraz T568B, które regulują sposób okablowania sieci. Moduły KEYSTONE mogą być dostosowane do różnych złączy, takich jak RJ-45, co czyni je niezwykle elastycznym rozwiązaniem w projektach sieciowych.

Pytanie 17

W trakcie serwisowania systemu alarmu przeciwwłamaniowego oraz napadowego konieczne jest sprawdzenie

A. ustawienia lokalizacji czujników
B. dokumentu gwarancyjnego systemu
C. poziomu naładowania akumulatora
D. ciągłości linii dozorowych za pomocą miernika
Sprawdzanie stanu naładowania akumulatora jest kluczowym elementem konserwacji systemu sygnalizacji włamania i napadu, ponieważ akumulator jest odpowiedzialny za zasilanie systemu w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej. W praktyce, akumulatory, które są zbyt słabe lub całkowicie rozładowane, mogą prowadzić do awarii systemu, co z kolei naraża obiekt na ryzyko włamania lub usunięcia. Standardy branżowe, takie jak norma EN 50131, podkreślają znaczenie regularnych testów zasilania i stanu akumulatorów. Regularne pomiary napięcia i pojemności akumulatora pozwalają na wczesne wykrycie problemów oraz zapobiegają nieprzewidzianym przestojom w funkcjonowaniu systemu. Na przykład, jeśli akumulator nie jest w stanie utrzymać wymaganego napięcia w czasie testu, może to oznaczać konieczność jego wymiany, co powinno być częścią planu konserwacji. Działania te przyczyniają się do zachowania integralności systemu oraz ochrony mienia.

Pytanie 18

Dokładne umycie i odtłuszczenie powierzchni płytki przed instalacją elementów elektronicznych jest wykonywane w celu

A. zapobiegania pękaniu lutu
B. zwiększenia adhezji lutowia do pola lutowniczego
C. zwiększenia temperatury topnienia lutu
D. zapobiegania utlenianiu lutu
Staranne mycie i odtłuszczenie powierzchni płytki przed montażem elementów elektronicznych jest kluczowe dla zwiększenia adhezji lutowia z polem lutowniczym. Wysoka jakość lutowania zależy w dużej mierze od czystości powierzchni, na której będzie aplikowane lutowia. Zanieczyszczenia, takie jak oleje, smary czy pozostałości po produkcji, mogą znacząco obniżyć jakość połączenia, prowadząc do słabszej adhezji i zwiększonego ryzyka wystąpienia błędów w funkcjonowaniu urządzenia. Na przykład, przy lutowaniu powierzchniowym (SMD) niezbędne jest, aby powierzchnie lutownicze były wolne od wszelkich zanieczyszczeń, co zapewnia lepsze wetknięcie lutowia w pole lutownicze. Firmy stosujące standardy IPC-A-610 i IPC-J-STD-001 kładą szczególny nacisk na odpowiednie przygotowanie powierzchni do lutowania, co ma kluczowe znaczenie dla niezawodności i trwałości wytwarzanych produktów elektronicznych. Zastosowanie kontroli wizualnej i testów jakościowych po lutowaniu pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych problemów, co jest niezbędne w procesach produkcyjnych.

Pytanie 19

Podczas wymiany uszkodzonego kondensatora filtrującego w zasilaczu sieciowym, tak aby uniknąć zwiększenia tętnień na wyjściu oraz ryzyka uszkodzenia kondensatora z powodu przebicia, można wybrać element o

A. większej pojemności i mniejszym napięciu znamionowym
B. mniejszej pojemności i mniejszym napięciu znamionowym
C. większej pojemności i większym napięciu znamionowym
D. mniejszej pojemności i większym napięciu znamionowym
Wybór kondensatora o mniejszej pojemności oraz mniejszym napięciu znamionowym jest często mylnie postrzegany jako wystarczający w wielu aplikacjach. Mniejsza pojemność prowadzi do niewystarczającego wygładzania napięcia, co może skutkować zwiększonym tętnieniem na wyjściu zasilacza. Wyższe tętnienia mogą wpływać negatywnie na działanie podłączonych urządzeń, takich jak komputery czy urządzenia audio, powodując szumy czy zniekształcenia. Zastosowanie kondensatora o mniejszym napięciu znamionowym zmniejsza margines bezpieczeństwa, co zwiększa ryzyko przebicia. Przykładem błędnych rozważań może być założenie, że kondensator o niższej pojemności będzie pracował w podobny sposób, co jego odpowiednik o wyższej pojemności. W rzeczywistości, różnice te mogą prowadzić do poważnych problemów, takich jak uszkodzenie komponentów w zasilaczu, co narusza standardy jakości obowiązujące w branży. Dobrą praktyką jest zawsze dobierać kondensatory zgodnie z wymogami aplikacji oraz zapewniać odpowiednie parametry, aby uniknąć potencjalnych usterek i zapewnić długotrwałą niezawodność systemu.

Pytanie 20

Jaka powinna być pojemność kondensatora C, aby układ miał stałą czasową T=2 s?

Ilustracja do pytania
A. 2 nF
B. 20 ΩF
C. 2 ΩF
D. 2 mF
Zrozumienie, dlaczego niektóre odpowiedzi są błędne, wymaga analizy podstawowych zasad działania kondensatorów i ich wpływu na stałą czasową układów RC. Odpowiedzi, które sugerują pojemności 2 mF, 2 nF oraz 20 ΩF, są wynikiem niepoprawnych obliczeń lub niewłaściwej interpretacji wzoru na stałą czasową. Na przykład, wybór 2 mF sugeruje, że użytkownik mógł pomylić jednostki, sądząc, że większa pojemność powoduje dłuższy czas, co jest nieprawidłowe w kontekście tego zadania. Warto pamiętać, że większa pojemność w połączeniu z takim samym oporem wydłuża czas reakcji, lecz w tym przypadku jesteśmy ograniczeni przez wartość stałej czasowej T. Z kolei odpowiedź 2 nF wskazuje na zbyt małą pojemność, co również prowadzi do błędnych wniosków w obliczeniach. Odpowiedź 20 ΩF, chociaż wydaje się bliska poprawnej, jest zasadniczo niezgodna, ponieważ pojemność musi być dostosowana do wartości oporu, aby uzyskać pożądaną stałą czasową. Pamiętaj, że kluczowe jest zrozumienie, jak różne wartości R i C oddziałują na siebie w kontekście czasów ładowania i rozładowania kondensatora, co jest fundamentalne dla prawidłowego projektowania i analizy obwodów elektronicznych.

Pytanie 21

Podczas pomiaru ciągłości obwodów za pomocą multimetru z brzęczykiem, dochodzi do aktywacji sygnału dźwiękowego. Co to oznacza?

A. badany obwód jest ciągły
B. badany obwód jest uszkodzony
C. w badanym obwodzie znajduje się złącze półprzewodnikowe
D. w badanym obwodzie znajduje się źródło prądowe
Pomiar ciągłości obwodu za pomocą multimetru z brzęczykiem jest kluczowym narzędziem w diagnostyce elektrycznej. Kiedy multimetr sygnalizuje dźwiękiem, oznacza to, że badany obwód jest ciągły, co potwierdza, że nie ma przerwy w połączeniu elektrycznym. Dźwięk wskazuje na to, że przepływ prądu jest możliwy, a zatem obwód jest sprawny. W praktyce, takie pomiary są niezbędne w instalacjach elektrycznych, gdyż pozwalają szybko zidentyfikować uszkodzenia kabli, złe połączenia lub problemy z urządzeniami. Na przykład, podczas sprawdzania instalacji w budynku, jeśli multimetr nie wydaje dźwięku, wskazuje to na problem, który wymaga dalszej diagnostyki. W branży elektrycznej standardy takie jak IEC 61010-1 definiują wymagania dotyczące bezpieczeństwa sprzętu pomiarowego, co podkreśla znaczenie stosowania odpowiednich narzędzi do analizy ciągłości obwodów. Dlatego umiejętność interpretacji wyników pomiarów jest niezbędna dla każdego elektryka.

Pytanie 22

Wskaż, którego urządzenia dotyczą dane przedstawione we fragmencie dokumentacji technicznej.

StandardyIEEE 802.11b/g/n
Technika modulacjiCCK, OFDM
Częstotliwość pracy [GHz]2.4 - 2.4835
Moc wyjściowa [dBm]do 20
Chipset radiowyAtheros
Max. szybkość transmisji11n: 150Mbps
11g: 54Mbps
11b: 11Mbps
Czułość130M: -68dBm@10% PER
108M: -68dBm@10% PER
54M: -68dBm@10% PER
11M: -85dBm@8% PER
6M: -88dBm@10% PER
1M: -90dBm@8% PER
Tryby pracyAP router
WISP router + AP
Serwer DHCPTak
DDNSTak
Wbudowane zabezpieczeniaWPA/WPA2: 64/128/152 BIT WEP;
TKIP/AES

Tablica dostępu / odmowy dostępu
definiowana
po adresach MAC kart klienckich,
Filtrowanie dostępu do Internetu
poprzez filtry adresów IP, MAC
oraz poszczególnych portów protokołu
TCP/IP
Typ antenydipolowa (dipol ćwierćfalowy) o zysku
3dBi,
możliwe jest dołączenie anteny
zewnętrznej
Złącze antenySMA R/P
Porty LANIEEE802.3 (10BASE-T), IEEE802.3u
(100BASE-TX)
Ilość portów LAN1 port WAN (RJ-45)
4 porty LAN 10/100 Mb (RJ-45, UTP/STP)
Kontrolki LEDPower, System, WLAN, WAN, Act/Link (4
x Ethernet)
Temperatura pracy0 °C do 50°C
Wymiary [mm]192 x 130 x 33
Napięcie zasilania230 V AC/9 V DC
A. Karty Wi-Fi
B. Kamery IP
C. Rejestratora NVR
D. Routera Wi-Fi
Wybór odpowiedzi "Routera Wi-Fi" jest naprawdę dobrym wyborem, bo w tym fragmencie dokumentacji widać wyraźnie, że pasuje do cech routerów. Routery Wi-Fi mają super istotną rolę w tym, jak działa sieć, łączą różne urządzenia i dają nam dostęp do internetu, łącząc się z naszym dostawcą. Zresztą, w dokumentacji wymienione są różne tryby pracy, jak AP router czy WISP router + AP, co pokazuje, że routery mogą działać w różnych sytuacjach w sieci. A to, że mają funkcje jak serwer DHCP, który przydziela adresy IP automatycznie, to już standard w nowoczesnych sieciach. Zabezpieczenia sieci, takie jak WPA/WPA2, WEP czy TKIP/AES, są niezwykle ważne, bo chronią nasze dane przesyłane przez sieć, a to bezpieczeństwo staje się coraz bardziej istotne w naszych domach i biurach. Generalnie, routery Wi-Fi pozwalają na korzystanie z internetu na wielu urządzeniach naraz, co jest bardzo wygodne, a przy tym dbają o dobrą ochronę danych.

Pytanie 23

Na rysunku przedstawiono układ elektroniczny wykonany techniką montażu

Ilustracja do pytania
A. THT.
B. SMD.
C. BGA.
D. mieszanego.
Odpowiedź THT (Through-Hole Technology) jest poprawna, ponieważ na przedstawionym zdjęciu widoczne są komponenty elektroniczne montowane przez otwory w płytce drukowanej. Technika ta jest szeroko stosowana w obszarze elektroniki, szczególnie w przypadku większych elementów, takich jak rezystory, kondensatory i tranzystory, które mają wyprowadzenia przechodzące przez otwory. Lutowanie tych elementów po drugiej stronie płytki zapewnia solidne połączenia, które są odporne na wibracje oraz mechaniczne uszkodzenia. THT jest szczególnie popularne w zastosowaniach, gdzie trwałość i niezawodność są kluczowe, takich jak sprzęt wojskowy czy medyczny. Dodatkowo, technika ta umożliwia łatwą wymianę oraz naprawę komponentów, co jest korzystne w kontekście serwisowania urządzeń. Warto zaznaczyć, że standardy IPC (Institute for Printed Circuits) promują praktyki lutowania, które są zgodne z THT, co podkreśla jej znaczenie w branży.

Pytanie 24

Pracownik obsługujący urządzenie posiadające na obudowie przedstawiony znak musi chronić

Ilustracja do pytania
A. słuch.
B. kończyny górne.
C. drogi oddechowe.
D. oczy.
Odpowiedź "oczy" jest prawidłowa, ponieważ znak przedstawiony na obudowie urządzenia wskazuje na ryzyko związane z promieniowaniem optycznym, takim jak światło laserowe, które może być niebezpieczne dla zdrowia oczu. Pracownicy obsługujący takie urządzenia muszą stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, w tym okulary ochronne z filtrem przeciwwartościowym, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń wzroku. Warto również zaznaczyć, że normy takie jak PN-EN 207 dotyczące ochrony przed promieniowaniem laserowym wskazują na konieczność stosowania odpowiednich filtrów w zależności od mocy i długości fali lasera. Pomijanie ochrony wzroku w obecności takich znaków jest poważnym zaniedbaniem, które może prowadzić do długotrwałych uszkodzeń wzroku lub utraty widzenia. Z tego powodu, w środowiskach z potencjalnym zagrożeniem dla oczu, przestrzeganie zasad BHP oraz stosowanie odpowiednich środków ochrony osobistej powinno być priorytetem. Pracownicy powinni być regularnie szkoleni w zakresie identyfikacji zagrożeń związanych z pracą z urządzeniami emitującymi promieniowanie optyczne oraz w zakresie stosowania właściwych środków ochrony.

Pytanie 25

Przedstawiony na rysunku element, stosowany w systemach alarmowych, składający się z nadajnika i odbiornika, to

Ilustracja do pytania
A. bariera podczerwieni.
B. zasłona nadfioletu.
C. blokada oświetlenia.
D. osłona świetlna.
W przypadku blokady oświetlenia, jej funkcja polega na regulacji lub wyłączaniu źródeł światła, co jest zupełnie innym działaniem niż detekcja ruchu, jaką zapewnia bariera podczerwieni. Blokady te nie mają zastosowania w kontekście systemów alarmowych, ponieważ nie monitorują ruchu ani nie reagują na przerwanie jakiejkolwiek wiązki. Z kolei zasłona nadfioletu jest używana w kontekście ochrony przed promieniowaniem UV, co również nie ma zastosowania w detekcji ruchu. Osłona świetlna z kolei nie odnosi się do technologii detekcji, lecz raczej do ochrony elementów optycznych przed zanieczyszczeniami lub uszkodzeniami. Typowym błędem w rozumieniu funkcjonowania systemów zabezpieczeń jest mylenie różnych rodzajów detekcji, które niekoniecznie są ze sobą powiązane. Bariery podczerwieni są wysoce wyspecjalizowanymi urządzeniami, które korzystają z fizycznych właściwości promieniowania, aby skutecznie monitorować przestrzeń. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla właściwego doboru technologii zabezpieczeń, a także dla ich efektywnego działania w praktyce.

Pytanie 26

Jaką kamerę można rozpoznać na zdjęciu na podstawie złącz, w które jest wyposażona?

Ilustracja do pytania
A. Zasilaną napięciem przemiennym.
B. Z oświetlaczem IR.
C. Monitoringu przemysłowego CCTV.
D. Internetową monitoringu IP.
Wybór innych opcji jako odpowiedzi prowadzi do szeregu nieporozumień dotyczących funkcji i zastosowań różnych typów kamer. Kamery z oświetlaczem IR zazwyczaj są używane w warunkach niskiego oświetlenia, wykorzystując podczerwień do rejestrowania obrazu nocą, ale nie są one bezpośrednio związane z charakterystycznym złączem RJ45, które wskazuje na kamerę IP. Z kolei monitoring przemysłowy CCTV opiera się głównie na systemach analogowych, które zazwyczaj korzystają z kabli koncentrycznych zamiast złącza sieciowego, co czyni tę odpowiedź nieprawidłową w kontekście złącza. Wybrane zasilanie napięciem przemiennym może być stosowane w różnych typach kamer, ale nie definiuje one ich jako kamer IP, które mogą być zasilane poprzez Ethernet. W kontekście projektowania systemów monitoringu kluczowe jest zrozumienie, jakie złącza i technologie są używane w danym rozwiązaniu, aby uniknąć błędnych założeń, które mogą prowadzić do nieefektywnej instalacji lub wyboru niewłaściwego sprzętu. Znajomość różnic między kamerami IP a analogowymi systemami CCTV jest niezbędna dla każdego, kto planuje wdrożenie systemu monitoringu, aby dostosować rozwiązania do konkretnych potrzeb i warunków otoczenia.

Pytanie 27

Jakie środki dodatkowej ochrony przed porażeniem elektrycznym powinny być stosowane podczas instalacji sieci komputerowej przy użyciu narzędzi działających na prąd?

A. używanie obudów lub osłon
B. izolowanie elementów aktywnych
C. zabezpieczenie różnicowoprądowe
D. umieszczenie elementów aktywnych poza zasięgiem dłoni
Zabezpieczenie różnicowoprądowe to naprawdę ważny element ochrony przed porażeniem, szczególnie przy montażu sieci komputerowych, gdzie używamy różnych narzędzi elektrycznych. Te urządzenia wykrywają różnice w prądzie pomiędzy przewodami fazowymi a neutralnym. Kiedy pojawia się mały prąd upływowy do ziemi - na przykład przez uszkodzoną izolację albo dotknięcie przewodu przez kogoś - to takie zabezpieczenie szybko odłącza zasilanie. Dzięki temu ryzyko porażenia jest zdecydowanie mniejsze. Na przykład w biurach czy laboratoriach, gdzie prace często prowadzi się blisko mokrych powierzchni, zabezpieczenia różnicowoprądowe są naprawdę przydatne. Normy jak PN-EN 61008-1 mówią, jakie mają być wymagania dla tych urządzeń, co pokazuje jak ważne są dla bezpieczeństwa. Właściwe stosowanie różnicowoprądowych zabezpieczeń to zgodne z najlepszymi praktykami, co pokazuje, jak dobrze chronimy się przed porażeniem.

Pytanie 28

Stabilność systemu automatycznej regulacji to umiejętność systemu do

A. działania w skrajnie niskich lub skrajnie wysokich temperaturach
B. minimalizowania zakłóceń wpływających na obiekt regulacji
C. działania pod dużymi obciążeniami
D. utrzymywania stabilnych parametrów obiektu po ustaniu sygnału zakłócającego
Stabilność w układach automatycznej regulacji to kluczowa sprawa. Chodzi o to, że system musi umieć wrócić do ustawionej wartości, nawet jak coś nieprzewidzianego się wydarzy. Weźmy na przykład systemy HVAC – dzięki stabilności możemy mieć pewność, że temperatura w pomieszczeniu będzie utrzymana, nawet jeśli na zewnątrz nagle zrobi się zimniej. Jak wiadomo, standardy jak ISO 9001 kładą duży nacisk na monitorowanie i kontrolowanie procesów, żeby wszystko działało sprawnie. Dobrze zaprojektowane układy regulacji, na przykład z użyciem regulatorów PID, szybko i precyzyjnie odpowiadają na różne zakłócenia. Moim zdaniem, zrozumienie stabilności układów regulacji jest niezbędne, jeśli chcemy budować systemy, które poradzą sobie z różnymi zmianami w otoczeniu.

Pytanie 29

W analizowanym układzie przeprowadzono pomiar rezystancji Rx. Zgodnie z normami wartość rezystancji Rx=(10,06±0,03) Ω. Który z wyników pomiarowych nie jest zgodny z normą?

A. Rx = 10,03 Ω
B. Rx = 10,09 Ω
C. Rx = 10,00 Ω
D. Rx = 10,06 Ω
Odpowiedzi Rx = 10,06 Ω, Rx = 10,03 Ω oraz Rx = 10,09 Ω mogą wydawać się na pierwszy rzut oka poprawne, ponieważ mieszczą się w dopuszczalnym zakresie tolerancji. Jednakże, każda z tych wartości wskazuje na pewne błędne podejście do interpretacji wyników pomiarów. Po pierwsze, wartość 10,06 Ω jest dokładnie na granicy normy, co nie czyni jej błędną, ale nie jest przydatne, jeśli celem jest identyfikacja wartości, która nie spełnia normy. Druga wartość, 10,03 Ω, jest również na dolnej granicy tolerancji, co oznacza, że jest to wartość minimalna, która wciąż mieści się w akceptowalnym zakresie. Wreszcie, wartość 10,09 Ω znajduje się na górnej granicy tolerancji, co również nie stanowi naruszenia normy, a wręcz przeciwnie, jest akceptowalna. Często mylone są pojęcia tolerancji i wartości docelowej. Wartość rezystancji powinna być interpretowana w kontekście nie tylko samego wyniku, ale również jego znaczenia w zastosowaniach praktycznych, gdzie nawet niewielkie odchylenia mogą prowadzić do niesprawności urządzeń. Aby prawidłowo ocenić pomiary, należy stosować się do norm i standardów dotyczących tolerancji, takich jak ANSI/IEEE C37.90, które definiują zasady pomiarów wymaganych do zapewnienia jakości i funkcjonalności produktów elektrycznych.

Pytanie 30

Kąty odpowiedzialne za określenie kierunku ustawienia anteny satelitarnej to

A. azymutu, konwertera, transpondera
B. elewacji, konwertera, transpondera
C. elewacji, konwertera, azymutu
D. azymutu, elewacji, transpondera
Prawidłowe wyznaczenie kierunku ustawienia anteny satelitarnej wymaga znajomości trzech fundamentalnych kątów: elewacji, azymutu oraz kąta konwertera. Niektóre z odpowiedzi zawierają błędne pojęcia lub niewłaściwe zestawienia kątów, co prowadzi do nieporozumień. Na przykład, kąt elewacji jest niezbędny, ponieważ pozwala określić, pod jakim kątem antena ma być skierowana w górę, co jest kluczowe dla odbioru sygnału z satelitów. Kąt azymutu z kolei wskazuje kierunek poziomy, w którym antena powinna być ustawiona, aby móc odebrać sygnał. Zdarza się, że odpowiedzi sugerują użycie kąta transpondera, co jest niepoprawne, ponieważ transponder to element satelity, który przetwarza sygnał, a nie parametr ustawienia anteny. Często występującym błędem jest mylenie funkcji konwertera z innymi kątami, co prowadzi do niepoprawnych wniosków. Konwerter LNB jest kluczowym elementem, który określa, jak sygnał z satelity jest odbierany i przetwarzany, dlatego jego odpowiednie ustawienie jest niezwykle istotne. Właściwe zrozumienie tych kątów i ich zastosowania jest kluczowe dla uzyskania optymalnej jakości sygnału. Niezrozumienie tych aspektów może skutkować problemami z odbiorem, co w praktyce oznacza niedziałającą antenę lub niską jakość sygnału.

Pytanie 31

Czym jest multiplekser w kontekście układów kombinacyjnych?

A. konwersja kodu pierścieniowego "1 z n" na sygnał wyjściowy
B. sterowanie wskaźnikiem 7-segmentowym
C. liczenie oraz przechowywanie impulsów
D. przekazywanie sygnału cyfrowego "1 z n" wybranego adresem na wyjście
Często jak nie wybierasz dobrej odpowiedzi, to może być przez to, że nie do końca rozumiesz, co robią układy kombinacyjne w systemach cyfrowych. Odpowiedź związana z konwersją kodu pierścieniowego na kod wyjściowy nie dotyczy multipleksera, bo to jest bardziej skomplikowane i zazwyczaj wymaga dekoderów lub konwerterów, które zmieniają dane z jednego formatu na inny. W przypadku liczenia impulsów mówimy o licznikach, a nie multiplekserach, które tylko wybierają sygnał do wysłania. A jeśli chodzi o wskaźniki 7-segmentowe, to potrzebujesz odpowiednich sterowników, które potrafią zinterpretować dane i pokazać je na wyświetlaczu. Takie podejście prowadzi do błędów w rozumieniu architektury systemów cyfrowych. Żeby dobrze korzystać z multiplekserów, trzeba zrozumieć, jak działają sygnały sterujące i logika wybierania sygnałów. Kluczowe jest tutaj umiejętne projektowanie i wdrażanie układów, co przychodzi z wiedzą na temat zasad projektowania oraz standardów, jak te od IEEE dla VHDL i Verilog, które są ważne w inżynierii cyfrowej.

Pytanie 32

Jakie napięcie wskaże woltomierz, jeżeli uszkodzona (przerwa) jest czerwona dioda LED w układzie przedstawionym na schemacie?

Ilustracja do pytania
A. 2,5 V
B. 7,5 V
C. 10,1 V
D. 5,1 V
Patrząc na inne odpowiedzi, warto zrozumieć, co się dzieje, gdy czerwona dioda LED D2 jest uszkodzona. Jeżeli wybierzesz 2,5 V, to może ci się wydawać, że niskie napięcie jest właściwe, ale często to prowadzi do błędnych wniosków. Diody LED potrzebują konkretnego napięcia, by działać. A jak już są uszkodzone, to nie powinny wpływać na napięcie, które ustala dioda Zenera. Wybierając 7,5 V, można nie mieć jasności, jakie napięcie jest w obwodzie, jeżeli nie rozumiesz, jak działa dioda Zenera. Z kolei 10,1 V też nie ma sensu, bo nie bierze pod uwagę roli diody Zenera w stabilizacji. Tego typu pomyłki są często efektem braku zrozumienia zasad działania diod Zenera i ich zastosowania. Jak ktoś wybiera złe napięcia, to pewnie nie docenia znaczenia diody Zenera, co prowadzi do mylnych interpretacji, zwłaszcza w obwodach zasilających. Żeby dobrze zrozumieć ten temat, trzeba się zapoznać z tym, jak funkcjonują diody Zenera i jak stabilizują napięcie, bo to naprawdę kluczowe dla projektowania obwodów elektronicznych.

Pytanie 33

Aby zakończyć instalację telewizyjną wykonaną przy użyciu kabla koncentrycznego, konieczne jest zastosowanie rezystora o oporności

A. 50 Ω
B. 300 Ω
C. 75 Ω
D. 500 Ω
Nieprawidłowe odpowiedzi, takie jak 50 Ω, 300 Ω czy 500 Ω, wynikają z nieporozumienia dotyczącego standardów impedancji używanych w systemach telewizyjnych. Impedancja 50 Ω jest typowa dla zastosowań związanych z komunikacją radiową i niektórymi systemami RF, ale nie jest odpowiednia do telewizji. Użycie 50 Ω w kontekście telewizyjnym mogłoby prowadzić do znaczących strat sygnału oraz odbić, co jest nieakceptowalne w standardowych instalacjach telewizyjnych. Z kolei 300 Ω to typowa impedancja dla kabli symetrycznych, takich jak kabel dipolowy, który może być używany w niektórych systemach antenowych, ale nie jest właściwy dla kabla koncentrycznego, który zazwyczaj pracuje z 75 Ω. Wartość 500 Ω jest całkowicie nietypowa i nie znajduje zastosowania w standardowych instalacjach telewizyjnych, co pokazuje, że zrozumienie kontekstu zastosowania danych wartości rezystorów jest kluczowe. Takie pomyłki mogą wynikać z braku znajomości specyfikacji sprzętu oraz nieprawidłowego przyporządkowywania wartości impedancji do konkretnego zastosowania. Dla osiągnięcia najlepszej jakości sygnału telewizyjnego bardzo istotne jest korzystanie z komponentów o odpowiednich parametrach, co w praktyce oznacza stosowanie rezystorów o wartości 75 Ω.

Pytanie 34

Jakie znaczenie ma oznaczenie CE umieszczone w dokumentacji technicznej produktu?

A. To sugeruje, że wyrób został tymczasowo dopuszczony do użytku (CE - Czasowa Eksploatacja)
B. To oznacza, że wyrób uzyskał zgodę na użytkowanie w krajach Europy Środkowej (ang. CE - Central Europe)
C. To jest deklaracją producenta, że wyrób spełnia normy opisane w odpowiednich dyrektywach Unii Europejskiej dotyczących kwestii związanych w szczególności z bezpieczeństwem użytkowania
D. To oznacza, że producent zadeklarował, iż oznakowany wyrób powstał w krajach Europy Środkowej (ang. CE - Central Europe)
Podane odpowiedzi sugerują różne nieprawidłowe interpretacje oznaczenia CE, które mogą prowadzić do mylnych wniosków dotyczących jego znaczenia. Pierwsza z nich wskazuje, że CE oznacza Central Europe, co jest całkowicie błędne. Oznaczenie CE nie jest związane z geograficznym pochodzeniem produktu, lecz z jego zgodnością z unijnymi standardami. Podobnie, stwierdzenie, że CE oznacza czasowe dopuszczenie do eksploatacji, ignoruje istotę tego symbolu, który jest traktowany jako trwałe potwierdzenie spełnienia wymogów prawnych. Oznaczenie CE jest związane z formalnym procesem oceny zgodności, który wymaga szczegółowych testów i certyfikacji. Dodatkowo, twierdzenie, że oznaczenie to odnosi się jedynie do krajów Europy Środkowej, jest również mylne, ponieważ CE jest uznawane w całej Unii Europejskiej oraz w krajach EFTA. Zrozumienie znaczenia oznaczenia CE jest kluczowe dla każdego producenta w celu zapewnienia bezpieczeństwa produktów oraz ich legalnego wprowadzenia na rynek, a także dla konsumentów, którzy powinni być świadomi, co oznacza to oznaczenie w kontekście jakości i bezpieczeństwa produktów, które nabywają.

Pytanie 35

Zaciskarka do złącz RJ-45 jest stosowana podczas instalacji

A. karty graficznej
B. pamięci RAM
C. routera przewodowego
D. dysku HDD
Zaciskarka wtyków RJ-45 jest kluczowym narzędziem w procesie montażu sieci komputerowych, szczególnie przy instalacji routerów przewodowych. Wtyki RJ-45 są używane do podłączenia kabli sieciowych, co jest niezbędne do zapewnienia komunikacji między urządzeniami w sieci lokalnej. Proces zaciskania wtyków polega na odpowiednim umieszczeniu przewodów w wtyku i użyciu zaciskarki do trwałego połączenia ich z metalowymi stykami wtyku. Przykładem praktycznego zastosowania może być tworzenie kabli do połączeń między routerem a komputerami, co pozwala na szybki i stabilny transfer danych. W branży stosuje się różne standardy, takie jak T568A i T568B, które określają sposób układania przewodów w wtyku. Znajomość tych standardów jest kluczowa dla osiągnięcia optymalnej wydajności i zgodności z normami sieciowymi, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w instalacjach sieciowych.

Pytanie 36

Jak powinna przebiegać prawidłowa sekwencja uruchamiania instalacji telewizyjnej?

A. uruchomić odbiornik TV, zaprogramować kanały, podłączyć kabel antenowy
B. zaprogramować kanały, uruchomić odbiornik TV, podłączyć kabel antenowy
C. podłączyć kabel antenowy, zaprogramować kanały, uruchomić odbiornik TV
D. podłączyć kabel antenowy, uruchomić odbiornik TV, zaprogramować kanały
Wybierając inną kolejność czynności, można napotkać na szereg problemów. Rozpoczęcie od programowania kanałów bez wcześniejszego podłączenia kabla antenowego skutkuje brakiem sygnału, co uniemożliwi odbiornikowi wykonanie tego zadania. Odbiornik telewizyjny wymaga aktywnego źródła sygnału do zidentyfikowania dostępnych stacji, a więc każda próba zaprogramowania kanałów w takiej sytuacji jest skazana na niepowodzenie. Z kolei uruchomienie odbiornika przed podłączeniem kabla antenowego to podobny błąd, gdyż telewizor nie będzie miał dostępu do sygnału, co prowadzi do frustracji użytkownika i wydłuża czas potrzebny na skonfigurowanie urządzenia. Zwlekanie z podłączeniem kabla antenowego w ogóle, jak sugeruje niektóre z tych odpowiedzi, jest niezgodne z zasadami dobrych praktyk w instalacji sprzętu RTV. Oprócz tego, niepoprawna kolejność działań może prowadzić do nieefektywnego korzystania z urządzenia, co w dłuższym okresie może wpłynąć na jego wydajność. Kluczowe jest, aby każdy użytkownik zrozumiał, że przestrzeganie logicznej kolejności działań podczas instalacji telewizora nie tylko zwiększa komfort użytkowania, ale również wpływa na jego długoterminową wydajność i niezawodność. Prawidłowe podejście do instalacji urządzeń multimedialnych jest niezbędne dla ich optymalnego działania.

Pytanie 37

Aby zlokalizować metalowy obiekt w systemie automatyki przemysłowej, najbardziej odpowiednim rozwiązaniem będzie czujnik

A. pojemnościowy
B. indukcyjny
C. temperatury
D. optyczny
Czujnik indukcyjny jest najbardziej odpowiednim rozwiązaniem do wykrywania metalowych przedmiotów w zastosowaniach automatyki przemysłowej. Działa na zasadzie generowania pola elektromagnetycznego, które zmienia się w obecności obiektu metalowego. Kiedy metalowy przedmiot wchodzi w zasięg pola, zmienia się jego wartości, co pozwala czujnikowi na detekcję obiektu. Jest to szczególnie użyteczne w zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, gdzie precyzyjne wykrywanie elementów metalowych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej. Przykładowo, czujniki indukcyjne są powszechnie stosowane w robotyce do detekcji pozycji narzędzi lub komponentów, a także w systemach transportowych, gdzie mogą monitorować obecność części na taśmach produkcyjnych. W branży przemysłowej standardy takie jak ISO 13849-1 dotyczące bezpieczeństwa maszyn podkreślają znaczenie stosowania niezawodnych czujników wykrywających obecność obiektów, co czyni czujniki indukcyjne odpowiednim wyborem. Dodatkowo, ich odporność na zanieczyszczenia oraz możliwość pracy w trudnych warunkach, jak np. w wysokiej temperaturze czy w obecności wilgoci, sprawia, że są one często preferowanym rozwiązaniem w przemysłowych aplikacjach.

Pytanie 38

Aby zlokalizować uszkodzenie tranzystora bipolarnego bez jego wylutowywania z płyty głównej systemu alarmowego, powinno się zmierzyć

A. rezystancję złącz pomiędzy B, E, C przy włączonym systemie
B. natężenie prądu kolektora tranzystora
C. napięcia pomiędzy końcówkami E, B, C przy włączonym systemie
D. rezystancję złącz pomiędzy B, E, C przy wyłączonym systemie
Pomiar rezystancji złącz pomiędzy końcówkami tranzystora przy wyłączonej centrali alarmowej może prowadzić do błędnych wniosków. W takim stanie tranzystor nie jest w stanie zrealizować swojej funkcji, a wyniki pomiaru mogą być nieadekwatne do rzeczywistych warunków pracy. Złącze B-E, które w normalnym stanie pracy powinno mieć określoną wartość napięcia, w stanie wyłączonym może wykazywać rezystancję, która nie oddaje rzeczywistej sytuacji. Dodatkowo, pomiar rezystancji przy włączonej centrali jest niebezpieczny dla sprzętu, ponieważ może prowadzić do zwarć lub uszkodzeń. W przypadku pomiaru natężenia prądu kolektora tranzystora, bez znajomości jego wartości szczytowych i charakterystyki pracy, również można uzyskać niewłaściwe informacje, co do stanu komponentu. Praktyka ta nie jest zgodna z znormalizowanymi metodami diagnostycznymi, które zalecają ocenę napięć w aktywnej pracy urządzenia. Ostatecznie, pomiar napięć daje pełniejszy obraz stanu tranzystora, co jest kluczowe w procesie naprawy i diagnostyki.

Pytanie 39

Jednostką rezystywności jest

A. \( V \cdot A \cdot m \)
B. \( \frac{V \cdot A}{m} \)
C. \( \Omega \cdot m \)
D. \( V \cdot A \cdot \Omega \)
Jednostką rezystywności (oporności właściwej) jest Ω·m i dokładnie taka odpowiedź została zaznaczona. Rezystywność opisuje, jak bardzo dany materiał utrudnia przepływ prądu elektrycznego, ale nie dla konkretnego rezystora, tylko jako cecha „materiałowa”. Formalnie korzysta się z zależności R = ρ · l / S, gdzie R to rezystancja w omach, l – długość przewodnika w metrach, S – pole przekroju poprzecznego w metrach kwadratowych, a ρ – rezystywność. Jeśli przekształcimy wzór, to ρ = R · S / l, czyli jednostka ρ to Ω · m² / m, co upraszcza się właśnie do Ω·m. Z praktycznego punktu widzenia w technice elektrycznej i elektronicznej rezystywność wykorzystuje się przy doborze materiału przewodów, ścieżek na PCB czy elementów grzejnych. Miedź ma niską rezystywność (rzędu 10⁻⁸ Ω·m), dlatego świetnie nadaje się na przewodniki i szyny zasilające. Stopy oporowe, jak konstantan czy chromonikiel, mają dużo większą rezystywność, więc przy rozsądnych wymiarach dają duże rezystancje – używa się ich w rezystorach drutowych, bocznikach pomiarowych, spiralach grzejnych. W katalogach producentów kabli, przewodów i rezystorów wartości rezystywności są podawane właśnie w Ω·m albo w pochodnych, np. μΩ·cm. Dobrą praktyką w projektowaniu jest przeliczenie rezystywności na rezystancję konkretnego odcinka przewodu, żeby ocenić spadek napięcia i straty mocy. Moim zdaniem opanowanie zamiany między R, ρ, długością i przekrojem to absolutna podstawa przy każdej poważniejszej instalacji czy projekcie elektroniki mocy.

Pytanie 40

Aby podłączyć czujkę kontaktronową w trybie NC do systemu alarmowego, należy użyć przewodu o co najmniej

A. dwużyłowym bez rezystorów
B. sześciożyłowym z dwoma rezystorami
C. czterożyłowym z jednym rezystorem
D. czteroparowym UTP z dwoma rezystorami
Wszystkie niepoprawne odpowiedzi opierają się na błędnych założeniach dotyczących wymagań dotyczących przewodów do czujek kontaktronowych w konfiguracji NC. Na przykład zastosowanie sześciożyłowego przewodu z dwoma rezystorami może wynikać z mylnego przekonania, że czujki wymagają bardziej złożonego okablowania i dodatkowych elementów dla zapewnienia poprawnego działania. W rzeczywistości, czujki kontaktronowe działają na zasadzie bezpośredniego zamykania obwodu, a dodatkowe rezystory nie są potrzebne. Podobnie, czterożyłowy przewód z jednym rezystorem sugeruje, że użytkownik myli się co do podstawowych zasad działania czujek. Rezystory są często stosowane w bardziej skomplikowanych systemach, które wymagają monitorowania stanu obwodów, a nie w prostych konfiguracjach NC. Zastosowanie dwużyłowego bez rezystorów jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, które uwzględniają efektywność kosztową i prostotę instalacji. Kolejnym błędnym podejściem jest pomysł użycia czteroparowego UTP z dwoma rezystorami, co sugeruje, że użytkownik nie rozumie, że czujki kontaktronowe nie wymagają skomplikowanego okablowania. W praktyce, im prostsze połączenie, tym lepiej dla niezawodności systemu alarmowego. Na koniec, zaburzony związek między liczbą żył a funkcjonalnością czujki może prowadzić do mylnych wniosków dotyczących wymagań instalacyjnych, co jest częstym błędem wśród osób nieposiadających odpowiedniego doświadczenia w dziedzinie elektroniki zabezpieczeń.