Przejdź do głównej treści
  1. Strona główna
  2. Wyniki egzaminu

Wyniki egzaminu

Nowy egzamin

Informacje o egzaminie

  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Rozpoczęcie: 6 września 2026 13:07
  • Zakończenie: 6 września 2026 13:15 

Egzamin zdany!

Wynik: 22/40 punktów (55,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Twój wynik na tle innych

Twój wynik jest lepszy niż 26% podejść do kwalifikacji BUD.12.

Porównanie z 19205 zakończonymi podejściami do tej kwalifikacji (dane zbiorcze, bez wyników indywidualnych).

Poprzednio 67,5%, teraz 55,0% (-12,5 p.p.).

Zachowaj ten wynik na koncie

Załóż darmowe konto albo zaloguj się - ten egzamin przypiszemy do Twojego konta, więc wrócisz do swoich błędów, będziesz śledzić postęp i dostaniesz powtórki dobrane do Twoich odpowiedzi.

Analiza przebiegu egzaminu - sprawdź jak rozwiązywałeś pytania Przebieg egzaminu

Analiza przebiegu egzaminu

Odtwarzaj przebieg egzaminu krok po kroku i ucz się na własnych błędach - kolejność rozwiązywania, czas nad każdym pytaniem, momenty zmiany odpowiedzi.

  • Suwak czasu - przeglądaj pytania w kolejności rozwiązywania.
  • Tryb nauki - poprawne odpowiedzi i wyjaśnienia.
  • Analiza czasu - ile czasu nad każdym pytaniem.
  • Monitoring focusu - momenty opuszczenia zakładki.

Pochwal się swoim wynikiem!

Szczegółowe wyniki

Pytanie 1

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. widok z góry.
B. przekrój pionowy budynku.
C. widok elewacji budynku.Twoja odpowiedź
D. przekrój poprzeczny.
Poprawna odpowiedź. Widok elewacji budynku to obraz przedstawiający zewnętrzną stronę ściany budynku z określonego punktu widzenia. W kontekście architektury, elewacja jest kluczowym elementem projektowania, gdyż to ona w pierwszej kolejności wpływa na postrzeganie budynku przez użytkowników oraz przechodniów. Odpowiednia prezentacja elewacji jest istotna nie tylko z perspektywy estetyki, ale również funkcjonalności. Przykładowo, elewacje mogą być projektowane z uwzględnieniem efektywności energetycznej, co jest istotne w kontekście zrównoważonego budownictwa. Normy budowlane, takie jak te zawarte w Ustawie Prawo budowlane, podkreślają znaczenie odpowiedniego projektowania elewacji, aby budynki były zarówno atrakcyjne, jak i zgodne z zasadami bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. W praktyce, architekci często przygotowują wizualizacje elewacji, aby dokładnie oddać koncepcję projektową jeszcze przed rozpoczęciem budowy, co pozwala na wczesne zauważenie potencjalnych problemów z designem i funkcjonalnością.

Pytanie 2

Jakie narzędzia są niezbędne do przeprowadzenia demontażu ścian?

A. Strug, szpachelka, wiertarka wolnoobrotowa
B. Przecinak, kielnia, młotek murarski
C. Kilof, oskard, młot pneumatycznyTwoja odpowiedź
D. Poziomnica, paca, młotek gumowy
Poprawna odpowiedź. Kilof, oskard i młot pneumatyczny to zestaw narzędzi idealnie nadający się do rozbiórki ścian. Kilof, znany z wysokiej efektywności w przełamywaniu twardych materiałów, jest używany do rozbijania betonu i cegieł. Oskard, z kolei, jest narzędziem o płaskiej, szerokiej końcówce, które doskonale sprawdza się w odrywanie i usuwaniu różnych materiałów budowlanych, jak np. tynki czy płyty gipsowo-kartonowe. Młot pneumatyczny, będący narzędziem elektrycznym, znacznie przyspiesza proces rozbiórki dzięki swojej mocy i szybkości. Dzięki połączeniu tych trzech narzędzi, możliwe jest efektywne i szybkie wykonywanie prac rozbiórkowych, co jest zgodne z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo i wydajność. Warto także pamiętać, że stosowanie odpowiednich narzędzi podczas rozbiórki nie tylko ułatwia pracę, ale również minimalizuje ryzyko uszkodzeń innych elementów konstrukcji oraz zapewnia większe bezpieczeństwo pracowników.

Pytanie 3

Na rysunku przedstawiony jest przekrój poprzeczny stropu

Ilustracja do pytania
A. odcinkowego.Twoja odpowiedź
B. Kleina.
C. płytowego.
D. Ackermana.
Poprawna odpowiedź. Strop odcinkowy, którym jest przedstawiony na rysunku, jest konstrukcją stosowaną w budownictwie do rozkładania obciążeń na podpory. Jego charakterystyczną cechą są łukowate elementy nośne, które umożliwiają uzyskanie dużych rozpiętości bez konieczności stosowania licznych podpór pośrednich. Takie rozwiązanie jest szczególnie cenione w halach, obiektach użyteczności publicznej oraz w miejscach, gdzie przestrzeń musi być maksymalnie otwarta. W praktyce, stropy odcinkowe często są wykonane z betonu zbrojonego lub prefabrykowanego, co zapewnia im dużą trwałość oraz zdolność do przenoszenia znacznych obciążeń. Zgodnie z normami PN-EN 1992-1-1, projektowanie stropów odcinkowych należy prowadzić z uwzględnieniem odpowiednich obliczeń statycznych i dynamiki, co przyczynia się do bezpieczeństwa i funkcjonalności konstrukcji. Warto również zwrócić uwagę na ich zastosowanie w nowoczesnym budownictwie, gdzie efektywność i estetyka odgrywają kluczową rolę.

Pytanie 4

Do realizacji tynków zewnętrznych na elewacji budynku pięciokondygnacyjnego należy zastosować rusztowanie

A. stojakowegoTwoja odpowiedź
B. warszawskiego
C. kozłowego
D. stolikowego
Poprawna odpowiedź. Rusztowanie stojakowe jest odpowiednim rozwiązaniem do wykonywania tynków zewnętrznych na elewacji 5-kondygnacyjnego budynku, ponieważ zapewnia stabilne i bezpieczne wsparcie dla pracowników i materiałów budowlanych. Tego rodzaju rusztowanie jest projektowane z myślą o dużych wysokościach, co czyni je idealnym dla obiektów wielokondygnacyjnych. W odróżnieniu od innych typów rusztowań, jak kozłowe, które są przeznaczone do zadań na niższych wysokościach, rusztowanie stojakowe umożliwia łatwe poruszanie się po elewacji, a jego konstrukcja pozwala na szybkie dostosowanie do zmieniających się warunków budowlanych. Przykładowo, podczas tynkowania elewacji, rusztowanie stojakowe może być łatwo rozbudowywane w górę, co daje dostęp do wyższych kondygnacji bez ryzyka utraty stabilności. Zastosowanie rusztowania spełniającego normy bezpieczeństwa, takie jak PN-EN 12810 i PN-EN 12811, jest kluczowe dla zminimalizowania ryzyka wypadków przy pracy oraz zwiększenia efektywności realizacji projektu.

Pytanie 5

Kiedy wykonuje się poziomą izolację przeciwwilgociową na ścianie fundamentowej?

A. ze styropianuTwoja odpowiedź
B. z papy asfaltowejPoprawna odpowiedź
C. z folii paroizolacyjnej
D. z polistyrenu ekstrudowanego
Niepoprawna odpowiedź. Izolacja przeciwwilgociowa ściany fundamentowej jest niezbędna dla ochrony konstrukcji przed działaniem wody, jednak zastosowanie materiałów innych niż papa asfaltowa może być nieodpowiednie. Styropian, mimo że jest materiałem o dobrych właściwościach termoizolacyjnych, nie zapewnia wystarczającej ochrony przed wilgocią. Jego struktura jest porowata, co może prowadzić do absorpcji wody, a w efekcie do uszkodzeń fundamentów oraz osłabienia całej konstrukcji. Polistyren ekstrudowany, chociaż lepszy od styropianu pod względem trwałości i odporności na wilgoć, nie jest przeznaczony do stosowania jako materiał izolacyjny w bezpośrednim kontakcie z wodą gruntową. Użycie folii paroizolacyjnej w tym kontekście również jest niewłaściwe, ponieważ folia ma inne przeznaczenie – jej główną funkcją jest ochrona przed migracją pary wodnej, a nie wody gruntowej. Izolacja fundamentów musi być wykonana z materiałów odpornych na długotrwałe działanie wody, co wyklucza stosowanie nieodpowiednich produktów. Niewłaściwy dobór materiałów do izolacji fundamentów może prowadzić do poważnych problemów, takich jak infiltracja wilgoci, co z kolei może prowadzić do powstawania pleśni, rozwoju grzybów oraz uszkodzeń strukturalnych budynku. Dlatego kluczowe jest, aby zawsze stosować się do rekomendacji branżowych i standardów budowlanych przy wyborze materiałów do izolacji przeciwwilgociowej.

Pytanie 6

W nadprożu Kleina o rozpiętości ponad 150 cm, którego fragment przedstawiono na rysunku, cegły układa się

Ilustracja do pytania
A. na rąb stojący.Poprawna odpowiedź
B. główkowo na płask.
C. na rąb leżący.Twoja odpowiedź
D. wozówkowo na płask.
Niepoprawna odpowiedź. Wybór opcji innej niż "na rąb stojący" w kontekście układania cegieł w nadprożu Kleina prowadzi do kilku istotnych nieporozumień. Układanie cegieł na rąb leżący lub główkowo na płask stwarza ryzyko osłabienia konstrukcji nadproża, zwłaszcza przy większych rozpiętościach. Cegły ułożone na rąb leżący mają mniejszą powierzchnię kontaktu z pozostałymi cegłami oraz podłożem, co może prowadzić do powstawania niekorzystnych naprężeń i w konsekwencji do pęknięć. Taki błąd w układzie może skutkować nieefektywnym przenoszeniem obciążeń, a także zwiększa ryzyko zjawiska zwanego rysowaniem nadproża, co jest szczególnie niebezpieczne w budynkach, w których nadproża pełnią kluczową rolę w rozkładzie obciążeń. Cegły układane na rąb stojący są bardziej odporne na siły działające w pionie, co jest fundamentalne przy większych otworach. Ponadto, nieprawidłowe układanie cegieł może być sprzeczne z przepisami budowlanymi i normami, takimi jak Eurokod 6, które jasno określają wymagania dotyczące konstrukcji murowanych. Dlatego też, ważne jest, aby projektanci i wykonawcy budowlani stosowali odpowiednie metody układania cegieł, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość całej konstrukcji.

Pytanie 7

O odklejaniu się tynku od podłoża świadczą

A. łatwość zarysowania tynkowej powierzchni ostrym narzędziem
B. głuchy dźwięk przy ostukiwaniu tynku młotkiemTwoja odpowiedź
C. widoczne na tynku pęknięcia
D. widoczne na tynku zgrubienia
Poprawna odpowiedź. Głuchy odgłos przy ostukiwaniu tynku młotkiem jest najważniejszym wskaźnikiem odwarstwienia tynku od podłoża. Taki dźwięk wskazuje na obecność pustek powietrznych, które powstały w wyniku słabego przylegania tynku do podłoża, co często jest efektem niewłaściwego przygotowania podłoża przed nałożeniem tynku lub nieodpowiednich warunków podczas aplikacji. Dobrą praktyką budowlaną jest przeprowadzanie testu ostukiwania w celu identyfikacji potencjalnych problemów z odwarstwieniem. W przypadku wykrycia odwarstwienia, zaleca się usunięcie luźnego tynku, a następnie przemyślane przygotowanie powierzchni oraz nałożenie nowego tynku, aby zapewnić jego trwałość i funkcjonalność. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na specyfikacje producentów tynków oraz lokalne normy budowlane, które mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących odpowiednich materiałów i technik aplikacji, co przyczyni się do minimalizacji ryzyka odwarstwienia w przyszłości.

Pytanie 8

Tynk klasy II to tynk

A. pospolity o powierzchni równej i szorstkiejPoprawna odpowiedź
B. pospolity o powierzchni równej i gładkiej
C. doborowy o powierzchni równej i szorstkiejTwoja odpowiedź
D. doborowy o powierzchni równej i gładkiej
Niepoprawna odpowiedź. Odpowiedzi wskazujące na tynki doborowe o powierzchni gładkiej nie są właściwe, ponieważ tynki tej kategorii są zdefiniowane przez swoje cechy mechaniczne i estetyczne, które różnią się od tynków pospolitych. Tynki doborowe zazwyczaj charakteryzują się wyższą jakością oraz określonymi właściwościami, które nie są typowe dla tynków pospolitych. Odpowiedzi sugerujące gładką powierzchnię nie uwzględniają, że tynki doborowe są projektowane głównie do zastosowań wewnętrznych oraz wymagają precyzyjnego wykonania, co sprawia, że nie są one odpowiednie w kontekście tynków kategorii II. Ponadto tynki pospolite, ze względu na swoje cechy, są bardziej uniwersalne i mogą być stosowane w różnych warunkach. Wybór tynku o powierzchni gładkiej w kontekście tynku kategorii II jest błędny, ponieważ to prowadzi do mylnych wniosków na temat jego zastosowania oraz właściwości. Tynki o powierzchni gładkiej mają swoje miejsce w budownictwie, ale są często klasyfikowane inaczej, co może prowadzić do dezorientacji wśród osób pracujących w branży budowlanej. Dlatego tak istotne jest zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami tynków oraz ich zastosowania w praktyce.

Pytanie 9

Spoiwa hydrauliczne to zestaw spoiw, które po zmieszaniu z wodą twardnieją i wiążą

A. wyłącznie na powietrzu
B. tylko w czasie polewania wodą
C. pod wpływem wzrostu temperatury
D. na powietrzu i pod wodąTwoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Spoiwa hydrauliczne, takie jak cement czy zaprawy murarskie, są unikalną grupą materiałów budowlanych, które mają zdolność wiązania zarówno w warunkach atmosferycznych, jak i pod wodą. Ta właściwość wynika z ich składników chemicznych, które reagują z wodą, tworząc trwałe i mocne połączenia. Przykładem mogą być zaprawy cementowe stosowane w konstrukcjach hydrotechnicznych, gdzie konieczne jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości w warunkach stale narażonych na wodę. W praktyce oznacza to, że spoina hydrauliczna nie tylko wiąże w powietrzu, ale także może utwardzać się pod wodą, co jest niezbędne w przypadku budowy tam, mostów czy fundamentów w trudnych warunkach. Stosowanie spoiów hydraulicznych w inżynierii lądowej i wodnej jest zgodne z normami PN-EN 197-1, które określają wymagania dla cementów stosowanych w budownictwie. Wdrożenie tych materiałów zapewnia nie tylko wytrzymałość konstrukcji, ale także ich odporność na działanie wody i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pytanie 10

Tynk III kategorii powszechny to

A. tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładkoPoprawna odpowiedź
B. narzut jedno- lub dwu-warstwowy wygładzany pacą
C. narzut o jednej warstwie, wyrównany kielnią
D. tynk trójwarstwowy wygładzony pacą pokrytą filcemTwoja odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. W kontekście tynków, odpowiedzi sugerujące narzuty jedno- lub dwuwarstwowe, jak również tynki zatartym pacą obłożoną filcem, nie są zgodne z definicją tynku pospolitego III kategorii. Tynki jednowarstwowe, które sugerują uproszczony proces aplikacji, mogą nie spełniać wymaganych standardów jakości i trwałości, szczególnie w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Przy tynku jednowarstwowym, ryzyko pęknięć i uszkodzeń wzrasta, ponieważ nie ma warstw, które mogłyby absorbowąć różnice w temperaturze czy wilgotności. Narzuty wyrównane kielnią są również nieodpowiednie, gdyż nie zapewniają odpowiedniej estetyki ani trwałości powierzchni. Tynki trójwarstwowe, które są zatarte pacą obłożoną filcem, mogą być mylone z tynkami dekoracyjnymi, które mają zupełnie inną funkcję i zastosowanie, skupiając się na efektach wizualnych, a nie na spełnieniu funkcji ochronnych czy izolacyjnych. Dlatego ważne jest, aby dobrze rozumieć różnice między poszczególnymi rodzajami tynków, co zapobiega wybieraniu niewłaściwych rozwiązań podczas prac budowlanych. Powinno się zawsze kierować się standardami budowlanymi i fachową wiedzą, aby uniknąć niekorzystnych skutków w przyszłości.

Pytanie 11

Na podstawie przedstawionej instrukcji przygotowania gotowej zaprawy murarskiej podaj, ile wody należy przygotować do sporządzenia zaprawy z 4 opakowań?

Instrukcja przygotowania zaprawy
Suchą mieszankę należy zarobić z 3,5 litrami czystej i zimnej wody, mieszając mechanicznie przy użyciu wiertarki wolnoobrotowej.
Zawartość opakowania: 25 kg
A. 10,5 litra
B. 3,5 litra
C. 7,0 litrówTwoja odpowiedź
D. 14,0 litrówPoprawna odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Wybierając jedną z niepoprawnych odpowiedzi, można było napotkać typowe błędy w obliczeniach, które są powszechne w przypadku takich zadań. Niektórzy mogą sądzić, że wystarczy podzielić ilość wody potrzebną na jedno opakowanie przez liczbę opakowań, co prowadzi do błędnych danych. Na przykład, w przypadku odpowiedzi 10,5 litra, mogło to wynikać z mylącego założenia, że 3,5 litra wody należy podzielić przez cztery, co jest absolutnie błędne. Inne odpowiedzi, takie jak 7,0 litrów, mogą wynikać ze zrozumienia, że przy dwóch opakowaniach potrzeba byłoby 7 litrów, co także nie odpowiada zasadom matematycznym związanym z mnożeniem potrzebnym dla czterech jednostek. Proces przygotowania zaprawy w budownictwie opiera się na precyzyjnych proporcjach, które mają kluczowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania zaprawy. Zastosowanie niewłaściwej ilości wody może prowadzić do nieodpowiednich właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak niska wytrzymałość na ściskanie czy zwiększona podatność na pęknięcia. W praktyce budowlanej, zarówno nadmiar jak i niedobór wody mogą zniweczyć efekty pracy, dlatego tak istotne jest zrozumienie i stosowanie odpowiednich proporcji w każdej zaprawie murarskiej. Właściwe obliczenia są więc podstawą sukcesu w każdym projekcie budowlanym.

Pytanie 12

Jaką minimalną grubość powinny mieć przegródki międzykanałowe w kominach murowanych z cegły?

A. 1/3 cegły
B. 1/4 cegłyTwoja odpowiedź
C. 3/4 cegły
D. 1/2 cegłyPoprawna odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Kiedy wybierasz grubość przegród w kominach murowanych z cegły, to naprawdę trzeba na to uważać, bo nieodpowiednie podejścia mogą skutkować poważnymi problemami. Odpowiedzi, które sugerują 1/4 cegły, 1/3 cegły czy 3/4 cegły, są niezgodne z normami budowlanymi i zasadami inżynierii kominowej. Grubości 1/4 i 1/3 cegły są za małe, żeby zapewnić dobrą izolację i ochronić przed spalinami. To może prowadzić do nieszczelności, a to z kolei zwiększa ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. A grubość 3/4 cegły, choć może wydawać się dobra, jest za duża i nieopłacalna, co tylko komplikuje sprawę, bo zwiększa masę komina i wymaga lepszych fundamentów. Często ludzie traktują te przegrody jako coś mniej ważnego niż inne elementy konstrukcji, a to błąd. W rzeczywistości pełnią one kluczową rolę w bezpieczeństwie i efektywności systemu kominowego. Dlatego ważne jest, żeby trzymać się norm i przepisów budowlanych, bo to zapewnia nie tylko funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo dla użytkowników budynków.

Pytanie 13

Cena realizacji 1 m2 tynku cementowo-wapiennego to 15,50 zł, natomiast przygotowanie 1 m2 podłoża pod tynk wymaga wydatku 7,70 zł. Oblicz całkowity koszt otynkowania ścian o łącznej powierzchni 250 m2.

A. 5 800,00 złTwoja odpowiedź
B. 1 925,00 zł
C. 2 900,00 zł
D. 3 875,00 zł
Poprawna odpowiedź. Koszt otynkowania ścian o powierzchni 250 m² można obliczyć poprzez zsumowanie kosztów przygotowania podłoża oraz wykonania tynku. Przygotowanie podłoża pod tynk kosztuje 7,70 zł za m², co dla 250 m² daje 1 925,00 zł. Natomiast koszt wykonania tynku cementowo-wapiennego wynosi 15,50 zł za m², co dla tej samej powierzchni daje 3 875,00 zł. Suma tych dwóch kosztów to: 1 925,00 zł + 3 875,00 zł = 5 800,00 zł. Jest to poprawne podejście, ponieważ uwzględnia wszystkie etapy prac budowlanych, które są kluczowe w procesie otynkowania. W praktyce, takie wyliczenia są istotne dla budżetowania projektów budowlanych oraz dla zapewnienia, że wszystkie aspekty kosztowe są odpowiednio zaplanowane i zrealizowane zgodnie z obowiązującymi standardami branżowymi.

Pytanie 14

Na rysunku przedstawiono izolację przeciwwilgociową

Ilustracja do pytania
A. pionową z folii kubełkowej.Twoja odpowiedź
B. poziomą z papy.
C. pionową z emulsji asfaltowej.
D. poziomą z folii polietylenowej.
Poprawna odpowiedź. Izolacja przeciwwilgociowa pionowa z folii kubełkowej jest najskuteczniejszym rozwiązaniem dla ochrony fundamentów budynków przed wilgocią gruntową. Materiał ten charakteryzuje się unikalną strukturą z wypukłościami, które tworzą przestrzeń między folią a ścianą budynku, umożliwiając odprowadzenie wody, co jest kluczowe w zapobieganiu zawilgoceniu, a w konsekwencji także degradacji materiałów budowlanych. W praktyce, stosowanie folii kubełkowej pozwala na efektywną ochronę w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych, gdzie istnieje ryzyko podnoszenia się wilgoci. W zgodzie z normami budowlanymi, odpowiednia izolacja przeciwwilgociowa powinna być częścią integralnego projektu konstrukcji, co jest wskazane w Polskich Normach budowlanych. Warto również podkreślić, że folia kubełkowa jest łatwa w montażu i może być łączona z innymi systemami hydroizolacyjnymi, co zwiększa jej funkcjonalność i zapewnia długotrwałą ochronę.

Pytanie 15

Który z poniższych rodzajów tynków nie jest tynkiem mineralnym?

A. Gipsowy
B. Cementowy
C. SilikatowyTwoja odpowiedź
D. AkrylowyPoprawna odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Odpowiedzi 'Cementowy', 'Gipsowy' i 'Silikatowy' są błędne, ponieważ wszystkie wymienione tynki są typami tynków mineralnych, charakteryzującymi się różnymi właściwościami oraz zastosowaniami. Tynk cementowy jest mieszanką cementu, piasku i wody, co sprawia, że jest niezwykle trwały i odporny na działanie wody, co czyni go odpowiednim do stosowania w miejscach o wysokiej wilgotności. Jest często używany do tynkowania fundamentów oraz piwnic. Tynk gipsowy, z drugiej strony, jest lekki i ma dobrą izolacyjność termiczną i akustyczną, przez co jest popularny w budownictwie wewnętrznym, szczególnie w pomieszczeniach mieszkalnych. Tynk silikatowy, wytwarzany na bazie krzemianów, jest wyjątkowo odporny na działanie warunków atmosferycznych i ma dobrą paroprzepuszczalność, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla budynków historycznych oraz obiektów wymagających konserwacji. Często błędnie można myśleć, że tynki mineralne są mniej odporne lub mniej elastyczne, co prowadzi do nieprawidłowego postrzegania ich właściwości. W rzeczywistości tynki mineralne, odpowiednio zastosowane, mogą oferować długą żywotność i wytrzymałość, a ich właściwości paroprzepuszczalne mogą przeciwdziałać rozwojowi pleśni i grzybów. Zrozumienie różnic między tynkami mineralnymi a akrylowymi jest kluczowe w ich prawidłowym doborze w zależności od warunków środowiskowych oraz wymagań projektowych.

Pytanie 16

Oblicz płatność dla tynkarza za nałożenie tynku zwykłego z obu stron ściany o wymiarach 5×3 m, jeśli stawka za godzinę pracy tynkarza wynosi 15,00 zł, a norma wykonania tego tynku to
1,2 r-g/m2.

A. 540,00 złPoprawna odpowiedź
B. 450,00 złTwoja odpowiedź
C. 225,00 zł
D. 270,00 zł
Niepoprawna odpowiedź. Podczas rozwiązywania problemów związanych z obliczaniem wynagrodzenia tynkarza, istotne jest zrozumienie podstaw matematycznych oraz zasad normowania pracy w budownictwie. Często błędne odpowiedzi wynikają z niepełnego obliczenia powierzchni, co prowadzi do niewłaściwego oszacowania roboczogodzin. Na przykład, pomijanie faktu, że tynk musi być nałożony na obie strony ściany, skutkuje obliczeniem tylko jedną stronę, co jest błędne. Ponadto, nieprawidłowe zastosowanie normy pracy, która wynosi 1,2 r-g/m², może prowadzić do zaniżenia lub zawyżenia potrzebnych roboczogodzin. Zrozumienie, że norma pracy wskazuje, ile czasu zajmie wykonanie jednego metra kwadratowego tynku, jest kluczowe. W przypadku niepoprawnych odpowiedzi, często pojawia się także nieporozumienie, że stawka godzinowa powinna być mnożona przez całkowitą powierzchnię, co jest błędne, ponieważ stawka odnosi się do roboczogodzin, a nie do samej powierzchni. Wreszcie, przy kalkulacji wynagrodzenia należy zawsze upewnić się, że wszystkie dane zostały dokładnie zebrane i przeliczone, aby uniknąć błędów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych w projekcie budowlanym.

Pytanie 17

Do prac zanikających oraz tych, które zostają zakryte i wymagają odbioru, zalicza się

A. uzupełnianie tynkuTwoja odpowiedź
B. przygotowanie podłożaPoprawna odpowiedź
C. układanie podłogi
D. malowanie
Niepoprawna odpowiedź. Ułożenie posadzki, uzupełnienie tynku oraz malowanie są to działania, które są istotne w procesie wykończenia budynków, jednak nie należą do robót zanikających i ulegających zakryciu, które podlegają odbiorowi. Ułożenie posadzki jest ostatnim etapem, który następuje po przygotowaniu podłoża, co oznacza, że jest to proces, którego efekty są widoczne i nie mogą być uznane za zanikające. Uzupełnienie tynku również nie kwalifikuje się jako praca zanikająca, ponieważ tynk jest elementem wykończeniowym, który pozostaje na widoku i pełni funkcje estetyczne oraz ochronne. Malowanie, z kolei, również jest procesem wykończeniowym, który ma na celu poprawę wyglądu wnętrza lub elewacji budynku, a jego efekty są zawsze widoczne. Typowy błąd myślowy w tym kontekście polega na utożsamieniu wszystkich działań budowlanych z procesem odbioru. Należy jednak pamiętać, że tylko te prace, które są realizowane na etapie przygotowania, a ich efekty są ukryte lub nie widoczne po zakończeniu budowy, mogą być uznane za roboty zanikające. W związku z tym, zrozumienie kategorii robót budowlanych i ich właściwe klasyfikowanie jest kluczowe dla skutecznego zarządzania projektem budowlanym.

Pytanie 18

W przypadku strzępiów zazębionych należy zostawić pustkę o głębokości w co drugiej warstwie muru:

A. 1/4 cegłyPoprawna odpowiedź
B. 2 cegieł
C. 1/2 cegłyTwoja odpowiedź
D. 1 cegły
Niepoprawna odpowiedź. Wykorzystanie pustek w murze jest kluczowym zagadnieniem w budownictwie, jednak odpowiedzi sugerujące głębokości 1/2 cegły, 1 cegłę oraz 2 cegły są błędne. W przypadku głębokości 1/2 cegły, można napotkać problemy związane z nadmiernym osłabieniem struktury muru, co prowadzi do zwiększonego ryzyka pęknięć i zniekształceń. Tego rodzaju pustki mogą powodować nierównomierne osiadanie budynku, a także wpływać negatywnie na jego trwałość. Głębsze pustki, takie jak 1 cegła czy 2 cegły, w ogóle nie spełniają zamierzonej funkcji, gdyż eliminują zasadniczą korzyść, jaką jest kontrolowanie ruchów konstrukcji. Zbyt duże pustki mogą wprowadzać do muru nadmierne luki, które osłabiają spójność materiałów budowlanych i prowadzą do problemów z izolacją termiczną oraz akustyczną. Ponadto, błędne przekonanie o tym, że większe pustki mogą zwiększać wentylację muru, jest mylne, gdyż może to prowadzić do niekontrolowanego przepływu powietrza i w konsekwencji do zawilgocenia. Znajomość właściwych standardów i praktyk budowlanych, w tym zasad dotyczących głębokości pustek, jest kluczowa dla osiągnięcia stabilności i trwałości obiektów budowlanych.

Pytanie 19

Całkowita powierzchnia dwóch ścian o rozmiarach 4,0 x 2,5 x 0,25 m, wykonanych z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie cementowej, jest równa

A. 10,0 m2
B. 20,0 m2Twoja odpowiedź
C. 2,5 m2
D. 5,0 m2
Poprawna odpowiedź. Aby obliczyć powierzchnię dwóch ścian o wymiarach 4,0 x 2,5 m, trzeba użyć wzoru na pole prostokąta. No, wychodzi, że jedna ściana ma 4,0 m razy 2,5 m, co daje 10,0 m2. A jak mamy dwie takie ściany, to łączna powierzchnia to po prostu 10,0 m2 razy 2, czyli w sumie 20,0 m2. Takie wyliczenia są naprawdę ważne w budowlance, zwłaszcza przy planowaniu i obliczaniu kosztów materiałów. Z mojego doświadczenia, dobrze jest umieć tak liczyć, bo dzięki temu można dokładniej ocenić, ile materiałów będzie potrzebnych. Warto też zwrócić uwagę na różne normy dotyczące materiałów budowlanych, bo to może wpłynąć na to, co wybierzemy do naszego projektu, czy to cegły, czy zaprawę. Zrozumienie takich podstawowych obliczeń geometrycznych to niezbędna umiejętność dla każdego inżyniera budowlanego i architekta.

Pytanie 20

Proces docieplania metodą lekką mokrą zaczyna się od

A. przytwierdzenia materiału izolacyjnego
B. nałożenia tynku cienkowarstwowego
C. przymocowania siatki zbrojącej
D. instalacji listwy startowejTwoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Montaż listwy startowej jest kluczowym etapem w procesie docieplania budynków metodą lekką mokrą. Listwa startowa stanowi bazę dla systemu ociepleniowego i ma na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu oraz stabilności dla kolejnych warstw, w tym materiału izolacyjnego. Poprawna instalacja listwy jest istotna, ponieważ zapobiega późniejszym deformacjom i zapewnia prawidłowe odprowadzenie wody, co ma kluczowe znaczenie dla trwałości całego systemu. Zazwyczaj listwę startową montuje się na poziomie podłogi, co umożliwia równomierne rozłożenie obciążenia. W praktyce, w zależności od zastosowanego materiału izolacyjnego, zaleca się dostosowanie wysokości listwy, aby zminimalizować ryzyko mostków termicznych. Dobrze zainstalowana listwa startowa jest fundamentem dla dalszych prac, w tym mocowania izolacji i aplikacji tynku, co potwierdzają standardy branżowe, takie jak ETAG 004, które regulują kwestie związane z systemami ociepleń zewnętrznych.

Pytanie 21

Który z wymienionych typów tynków kwalifikuje się jako tynki szlachetne?

A. CiepłochronnyTwoja odpowiedź
B. Wodoszczelny
C. Pocieniony
D. NakrapianyPoprawna odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Tynki wodoszczelne, ciepłochronne oraz pocienione, mimo że pełnią ważne funkcje, nie są klasyfikowane jako tynki szlachetne. Tynki wodoszczelne, stosowane głównie w obszarach narażonych na działanie wody, jak piwnice czy fundamenty, mają na celu ochronę przed wilgocią. Jednak ich funkcjonalność nie obejmuje estetycznych aspektów, które są kluczowe dla tynków szlachetnych. Z kolei tynki ciepłochronne, zaprojektowane z myślą o poprawie izolacyjności termicznej, skupiają się na efektywności energetycznej budynku, a nie na jego wyglądzie. Co więcej, tynki pocienione, które mają na celu zmniejszenie ciężaru powłok tynkarskich, również nie są uznawane za szlachetne, gdyż ich właściwości estetyczne są ograniczone. Typowe błędne podejście polega na utożsamianiu wszelkich tynków spełniających określone funkcje z tynkami szlachetnymi, co wynika z braku zrozumienia różnorodności i specyfiki zastosowań tynków. Tynki szlachetne są przede wszystkim cenione za swoje walory estetyczne oraz zdolność do nadawania unikalnego charakteru budynkom, co w przypadku wymienionych rodzajów tynków nie występuje.

Pytanie 22

Jakie mury można zbudować z cegły kratówki klasy 5?

A. Kominowe
B. Fundamentowe
C. OsłonowePoprawna odpowiedź
D. PiwniczneTwoja odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Wybór odpowiedzi dotyczących murów fundamentowych, kominowych czy piwnicznych oparty jest na błędnych założeniach dotyczących zastosowania cegły kratówki klasy 5. Mury fundamentowe muszą przenosić znaczne obciążenia, dlatego wymagają zastosowania materiałów o bardzo dużej wytrzymałości oraz odporności na działanie wilgoci, co w przypadku cegły kratówki nie jest wystarczające. Z tego powodu, do budowy fundamentów preferowane są bloczki betonowe lub cegły pełne, które zapewniają odpowiednie parametry nośności i izolacyjności. Z drugiej strony, kominy wymagają materiałów odpornych na wysoką temperaturę oraz działanie kwasów, co również wyklucza użycie cegły kratówki, która nie spełnia tych norm. Natomiast mury piwniczne muszą być odporne na działanie wilgoci oraz zapewniać właściwą izolację, co często wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich materiałów hydroizolacyjnych, takich jak beton czy cegła pełna. Wybierając niewłaściwe materiały do konstrukcji budynków, można narazić się na problemy związane z trwałością i bezpieczeństwem obiektu, a także na dodatkowe koszty związane z remontami czy utrzymaniem budynku.

Pytanie 23

Na którym rysunku przedstawiono narzędzie służące do narzucania zaprawy przy tynkowaniu ręcznym?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.Twoja odpowiedź
D. B.
Poprawna odpowiedź. Na rysunku D przedstawiono kielnię murarską, która jest kluczowym narzędziem w procesie tynkowania ręcznego. Kielnia murarska służy do precyzyjnego nakładania zaprawy na powierzchnię, co jest niezwykle istotne, aby zapewnić równomierne pokrycie i właściwe przyczepienie materiału. Użycie kielni pozwala na kontrolowanie ilości zaprawy, co z kolei wpływa na jakość finalnego wykończenia. W praktyce, dobra technika pracy z kielnią obejmuje odpowiednie kątowanie, a także umiejętność wykonania gładkich ruchów, co minimalizuje ryzyko powstawania nierówności. Warto też zaznaczyć, że w tynkowaniu ręcznym, korzystanie z odpowiednich narzędzi, takich jak kielnia, jest zgodne z najlepszymi praktykami budowlanymi, które podkreślają znaczenie precyzji i jakości robót budowlanych. Dodatkowo, umiejętność posługiwania się tym narzędziem jest niezbędna w wielu innych dziedzinach budownictwa, takich jak murowanie czy stawianie ścianek działowych.

Pytanie 24

Na której ilustracji przedstawiono pacę przeznaczoną do nakładania tynków mozaikowych?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 1.Twoja odpowiedź
B. Na ilustracji 3.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 2.
Poprawna odpowiedź. Paca przeznaczona do nakładania tynków mozaikowych jest narzędziem o charakterystycznej budowie, która umożliwia efektywne rozprowadzanie tynków z dodatkami dekoracyjnymi. Na ilustracji 1 widoczna jest paca o szerszej i płaskiej powierzchni roboczej, co pozwala na uzyskanie równomiernej warstwy tynku oraz właściwe rozprowadzenie drobnych elementów mozaikowych. W praktyce, użycie tego typu narzędzia jest kluczowe dla uzyskania estetycznego i trwałego efektu. Standardy branżowe, takie jak normy dotyczące aplikacji tynków, podkreślają znaczenie stosowania odpowiednich narzędzi, aby zapobiec powstawaniu nierówności i defektów w strukturze tynku. Ponadto, paca do tynków mozaikowych ma różne rozmiary i kształty, które można dostosować do specyficznych potrzeb projektu, co czyni ją niezwykle wszechstronnym narzędziem na placu budowy. Zrozumienie właściwości narzędzi budowlanych oraz ich zastosowania w praktyce pozwala na osiągnięcie lepszej jakości wykonywanych prac oraz zwiększa efektywność procesu budowlanego.

Pytanie 25

Na którym rysunku pokazano urządzenie służące do usuwania gruzu z nadziemnych kondygnacji budynku?

Ilustracja do pytania
A. C.
B. D.
C. B.
D. A.Twoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Rysunek A przedstawia ruchome rusztowanie budowlane, które jest kluczowym narzędziem w procesie budowlanym, szczególnie przy usuwaniu gruzu z nadziemnych kondygnacji budynków. Ruchome rusztowanie pozwala na bezpieczne i efektywne transportowanie materiałów budowlanych oraz gruzu w pionie i poziomie. Zastosowanie rusztowania umożliwia robotnikom swobodne poruszanie się na wysokości, co jest niezbędne w celu utrzymania porządku na placu budowy i zapewnienia bezpieczeństwa. Zgodnie z normami BHP, użycie rusztowania zmniejsza ryzyko wypadków oraz ułatwia dostęp do oddalonych miejsc, gdzie może gromadzić się gruz. Dodatkowo, rusztowania są projektowane z uwzględnieniem obciążeń, co zapewnia ich stabilność. W praktyce, podczas demontażu lub przebudowy budynków, wykorzystuje się również ruchome rusztowania, aby zminimalizować czas potrzebny na usuwanie odpadów budowlanych, co jest zgodne z zasadami efektywności i zrównoważonego rozwoju w budownictwie.

Pytanie 26

Jakie ściany powinny być zbudowane z materiałów charakteryzujących się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła oraz niewielką gęstością pozorną?

A. FundamentoweTwoja odpowiedź
B. Piwniczne
C. Nośne
D. OsłonowePoprawna odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Zauważ, że ściany fundamentowe, nośne i piwniczne mają różne funkcje w budynku i to zmienia sposób ich wykonania. Ściany fundamentowe muszą być mocne, bo są narażone na duże obciążenia, więc używać się powinno materiałów bardziej wytrzymałych, jak beton czy bloczki. Izolacyjne materiały w tym miejscu mogą osłabiać konstrukcję, co nie jest dobrym pomysłem. Z kolei ściany nośne przenoszą ciężar z wyższych pięter, więc też muszą być solidne. A jeśli chodzi o ściany piwniczne, to one chronią przed wilgocią i naciskiem ziemi, więc powinny być mocne i odporne na wodę. Użycie lżejszych materiałów w tym wypadku może prowadzić do problemów, jak deformacje czy uszkodzenia. Często myli się funkcje ścian osłonowych z innymi typami ścian, co wynika z braku zrozumienia podstaw projektowania budynków. Trochę to dziwne, ale zrozumienie tych różnic jest kluczowe, jeśli chcemy projektować budynki, które są funkcjonalne, bezpieczne i energooszczędne.

Pytanie 27

Jakie są całkowite wydatki (materiałów i robocizny) na przygotowanie 5 m3 betonu, jeśli koszty materiałów do 1 m3 wynoszą 200 zł, a za robociznę należy dodać 20% wartości mieszanki?

A. 1020 zł
B. 1200 złPoprawna odpowiedź
C. 2420 złTwoja odpowiedź
D. 2000 zł
Niepoprawna odpowiedź. Nie trafiłeś w dobrą odpowiedź, ale nic się nie martw. Często zdarza się, że błędy wynikają z niewłaściwych obliczeń. Na przykład, jeśli ktoś wybiera 1020 zł, to może pomylić się przy dodawaniu kosztu robocizny do kosztów materiałów. Z 2000 zł może wynikać niezrozumienie, że procent od materiałów dodaje się tylko do samej kwoty materiałów, a nie do całego kosztu. A wybór 2420 zł może sugerować, że myślisz, że robocizna musi być droższa, ale to nie pasuje do tego pytania. W budownictwie ważne jest, żeby dobrze wszystko spisać i dokładnie policzyć, bo złe założenia mogą naprawdę skomplikować cały projekt.

Pytanie 28

W przypadku, gdy nierównomierna praca podłoża prowadzi do rozłączenia ścian konstrukcyjnych, jakie działania można podjąć, aby je ponownie połączyć?

A. wypełnienie środkami bitumicznymi
B. zastosowanie ściągów metalowychTwoja odpowiedź
C. iniekcję środka wiążącego
D. wypełnienie pęknięć zaczynem cementowym
Poprawna odpowiedź. Ściągi metalowe to naprawdę świetny sposób na to, żeby naprawić ściany, które się rozdzieliły przez nierówne podłoże. Działają jak mostki między górną a dolną częścią ścian, co fajnie stabilizuje całą konstrukcję. W sytuacjach, gdy budynek osiada na fundamentach, takie ściągi mogą pomóc wzmocnić całość, zwiększając wytrzymałość. Z tego, co widziałem, często używa się stali do ich wykonania, bo jest odporna na różne trudne warunki. W dodatku, według norm budowlanych, jak Eurokod 3, ważne jest, żeby projektować je z myślą o różnych obciążeniach, żeby były skuteczne i bezpieczne. Dobrze dobrane ściągi nie tylko przywracają dawną integralność konstrukcji, ale też pomagają w przyszłości znieść możliwe przemieszczenia. Ich instalacja zazwyczaj nie jest jakoś bardzo inwazyjna, co jest dużym plusem, bo pozwala zachować estetykę budynku.

Pytanie 29

Aby zbudować murowane ścianki działowe o grubości do 12 cm i jak najmniejszym ciężarze objętościowym, należy zastosować cegłę

A. silikatową pełną
B. ceramicznej pełnej
C. dziurawkiTwoja odpowiedź
D. klinkierową
Poprawna odpowiedź. Dziurawka, czyli cegła ceramiczna z otworami, jest doskonałym materiałem do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm z uwagi na swoje właściwości izolacyjne oraz niski ciężar objętościowy. Dzięki otworom w cegłach, ich masa jest znacznie niższa, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia konstrukcyjnego budynku. Dziurawki charakteryzują się również dobrą izolacyjnością akustyczną, co sprawia, że są idealnym materiałem do budowy ścianek działowych w biurach i mieszkaniach, gdzie istotne jest oddzielenie pomieszczeń. W normach budowlanych, takich jak PN-EN 771-1, określono wymagania dotyczące właściwości materiałów budowlanych, a cegły dziurawki spełniają te standardy, oferując wysoką jakość i trwałość. Przykładem zastosowania dziurek mogą być ścianki działowe w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, gdzie niskie koszty transportu i łatwość w obróbce przekładają się na efektywność całego projektu budowlanego.

Pytanie 30

Jaką ilość cementu i piasku trzeba przygotować do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej w proporcji 1:3:12, jeśli użyto 6 pojemników wapna?

A. 2 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
B. 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piaskuTwoja odpowiedź
C. 3 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
D. 3 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku jest poprawna, ponieważ proporcja składników zaprawy cementowo-wapiennej wynosi 1:3:12. W tej proporcji używamy jednego elementu cementu, trzech elementów wapna oraz dwunastu elementów piasku. Skoro mamy 6 pojemników wapna, to aby obliczyć ilość cementu, dzielimy 6 pojemników przez 3 (proporcja wapna do cementu), co daje 2 pojemniki cementu. Następnie, aby obliczyć ilość piasku, mnożymy 6 pojemników wapna przez 2 (proporcja wapna do piasku), co daje 24 pojemniki piasku. W praktyce, stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania optymalnych właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak wytrzymałość na ściskanie i trwałość. Warto zwrócić uwagę na znaczenie odpowiedniego doboru materiałów w budownictwie, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 197-1, które regulują jakość cementu i jego zastosowanie.

Pytanie 31

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcjach objętościowych 1:2,5:10,5, jakie składniki należy użyć?

A. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części wody
B. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części piasku
C. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części piaskuTwoja odpowiedź
D. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części wody
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zaprawa cementowo-wapienna o proporcji objętościowej 1:2,5:10,5 wymaga zastosowania odpowiednich ilości składników, które są kluczowe dla uzyskania właściwych właściwości mechanicznych i trwałości zaprawy. Cement, wapno i piasek odgrywają fundamentalną rolę w procesie wiązania i twardnienia zaprawy, a proporcje te są zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosunek tych składników w celu uzyskania optymalnych wyników. W praktyce stosowanie cementu, wapna i piasku w takich proporcjach pozwala na uzyskanie zaprawy o dobrej plastyczności, która może być łatwo aplikowana, a jednocześnie charakteryzuje się odpowiednią wytrzymałością na ściskanie i odpornością na działanie czynników atmosferycznych. Takie zaprawy znajdują zastosowanie w budownictwie, szczególnie przy murowaniu ścian, gdzie właściwa kompozycja jest kluczowa dla długowieczności konstrukcji.

Pytanie 32

Który sposób przygotowania klejowej zaprawy wapiennej jest zgodny z przedstawioną instrukcją producenta?

Instrukcja producenta
PRZYGOTOWANIE KLEJOWEJ ZAPRAWY MURARSKIEJ
Należy przygotować 6 ÷ 7 litrów wody, do której wsypujemy zawartość worka (25 kg), a następnie za pomocą wiertarki z mieszadłem lub ręcznie urabiamy do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji. Zaprawę należy co pewien czas przemieszać. Tak przygotowaną mieszankę należy zużyć w ciągu 4 godzin
A. Wymieszać część suchej mieszanki z małą ilością wody, a następnie dolewać stopniowo wodę i dodawać pozostałą ilość suchej mieszanki.
B. Do porcji suchej mieszanki dodać wodę, a następnie wymieszać składniki.
C. Do wody dodać całą porcję suchej mieszanki i razem wymieszać.Twoja odpowiedź
D. Wymieszać część suchej mieszanki z wodą, a następnie dodać pozostałą ilość suchej mieszanki.
Poprawna odpowiedź. Generalnie, to dodawanie całej porcji suchej mieszanki do wody to najlepszy sposób, aby uzyskać idealną konsystencję zaprawy. Jest to zgodne z tym, co mówi producent, więc nie ma co z tym dyskutować. Ważne, żeby te suche składniki trafiły do wody, bo wtedy ładnie się rozprowadzają i nie ma mowy o grudkach. W budownictwie to jest dość istotne, bo jak zaprawa jest dobrze wymieszana, to lepiej się trzyma i dłużej wytrzymuje. Przykład? Przy murowaniu, gdzie równa konsystencja ma ogromne znaczenie dla przyczepności. Pamiętaj też, żeby nie lać za dużo wody, bo to może zepsuć cały efekt. Ogólnie rzecz biorąc, dobrze jest trzymać się wskazówek producenta i czasami warto sobie przeprowadzić kilka prób, żeby uniknąć kłopotów w trakcie pracy.

Pytanie 33

Oblicz koszt rozbiórki kamiennej ławy fundamentowej o wymiarach 1,2 x 0,6 x 10 m, jeżeli cena rozebrania 1 m3 fundamentów kamiennych wynosi 350 zł.

A. 210 zł
B. 420 złTwoja odpowiedź
C. 2 520 złPoprawna odpowiedź
D. 2 100 zł
Niepoprawna odpowiedź. W tego typu zadaniach najczęstszy problem polega na tym, że ktoś od razu mnoży pojedynczy wymiar przez cenę jednostkową, zamiast najpierw policzyć pełną objętość elementu. Kwoty 210 zł i 420 zł mogą wynikać właśnie z potraktowania tylko jednego wymiaru ławy jako podstawy do wyceny, na przykład 0,6 m albo 1,2 m pomnożone przez 350 zł. Takie podejście nie ma sensu technicznego, bo cena jest podana za 1 m³, czyli za metr sześcienny rozbieranej konstrukcji. Metr sześcienny opisuje objętość, a nie długość ani szerokość. Trzeba więc uwzględnić wszystkie trzy wymiary: szerokość, wysokość i długość ławy. Wynik 2 100 zł wygląda już bardziej wiarygodnie, ale zwykle bierze się z pominięcia jednego z wymiarów albo z policzenia tylko 0,6 × 10 = 6 m³ i przemnożenia przez 350 zł. To nadal jest błąd, bo ława ma także drugi wymiar przekroju, czyli 1,2 m. Z mojego doświadczenia takie pomyłki często pojawiają się przy obmiarach fundamentów, zwłaszcza gdy ktoś myśli o długości wykopu, a nie o bryle materiału do rozebrania. Dobra praktyka kosztorysowa jest taka: najpierw sprawdzić jednostkę rozliczeniową, potem dobrać odpowiedni wzór. Skoro mamy zł/m³, liczymy objętość: 1,2 × 0,6 × 10 = 7,2 m³, a dopiero potem koszt: 7,2 × 350 = 2520 zł. Bez tego łatwo zaniżyć wartość robót, co na prawdziwej budowie szybko robi problem przy rozliczeniu ekipy i ilości gruzu.

Pytanie 34

Określ szerokość i długość węgarka na podstawie przedstawionego fragmentu rzutu budynku.

Ilustracja do pytania
A. 12 x 12 cmTwoja odpowiedź
B. 38 x 180 cm
C. 12 x 26 cm
D. 26 x 38 cm
Poprawna odpowiedź. Okej, poprawna odpowiedź to 12 x 12 cm. Patrząc na rysunek, wymiary węgarka były jasne – długość i szerokość to 12 cm. W sumie, znajomość takich wymiarów w budownictwie jest naprawdę ważna. Dzięki temu wiemy, jak dobrze coś zaprojektować, żeby nie tylko dobrze wyglądało, ale też działało jak należy. Te wymiary są zgodne z normami, co jest kluczowe dla wytrzymałości budowli. Węgarki o takich wymiarach są często stosowane, na przykład do wspierania ścian czy stropów. Jeśli dobrze określisz wymiary na początku, unikniesz problemów później, jak np. ze złym dopasowaniem. Zrozumienie, jak te wymiary wpływają na projekty budowlane, to bardzo ważna umiejętność, bo ma to bezpośredni wpływ na jakość i bezpieczeństwo budowli.

Pytanie 35

Na rysunku podano wysokość ściany

Ilustracja do pytania
A. kolankowej.Poprawna odpowiedź
B. działowej.
C. instalacyjnej.
D. osłonowej.Twoja odpowiedź
Niepoprawna odpowiedź. Wybór odpowiedzi dotyczących ścian działowych, osłonowych lub instalacyjnych świadczy o niepełnym zrozumieniu terminologii związanej z konstrukcją budowlanych. Ściana działowa to element, który dzieli przestrzeń wewnętrzną budynku, ale nie ma bezpośredniego związku z nachyleniem dachu czy wysokością poddasza. Z kolei ściana osłonowa ma na celu ochronę przed warunkami atmosferycznymi, ale nie jest tożsame z wysokością kolankową, która odnosi się do miejsca styku ściany i dachu. Odpowiedź dotycząca ściany instalacyjnej również jest błędna, gdyż ta służy głównie do prowadzenia instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych, a nie ma wpływu na wysokość w kontekście dachu. Typowym błędem w rozumieniu tego zagadnienia jest mylenie funkcji poszczególnych typów ścian oraz ich zastosowania w kontekście projektu budowlanego. Warto zaznaczyć, że zrozumienie różnic między tymi elementami konstrukcyjnymi jest kluczowe dla prawidłowego zarządzania przestrzenią oraz wypełnienia wymagań norm budowlanych, co w efekcie prowadzi do bardziej funkcjonalnych i estetycznych rozwiązań w architekturze.

Pytanie 36

Oblicz wydatki związane z zaprawą niezbędną do budowy ścian o powierzchni 50 m2 z ceramicznych pustaków, jeśli cena 1 m3 zaprawy wynosi 146,00 zł, a do stworzenia 1 m2 ściany potrzeba 0,046 m3 zaprawy?

A. 671,80 zł
B. 730,00 złTwoja odpowiedź
C. 335,80 złPoprawna odpowiedź
D. 230,00 zł
Niepoprawna odpowiedź. Wiele osób popełnia błąd, nie uwzględniając właściwych proporcji materiałów potrzebnych do wykonania robót budowlanych, co prowadzi do nieprawidłowych obliczeń. Na przykład, niektórzy mogą pomylić jednostki miary, co skutkuje błędnym oszacowaniem kosztów. Koszt wykonania 50 m² ściany z pustaków ceramicznych nie może być obliczany na podstawie kwot dostępnych bez zrozumienia, jak były one uzyskane. W przypadku odpowiedzi 671,80 zł może być to wynik niepoprawnego zsumowania kosztów, a nie właściwego zastosowania danych o zużyciu zaprawy. Natomiast odpowiedzi 230,00 zł i 730,00 zł pokazują, że użytkownicy mogą nie rozumieć, jak właściwie zastosować jednostki objętości do obliczeń kosztów. Kluczowe w tym rodzaju obliczeń jest zrozumienie, że każdy m² wymaga określonej ilości m³ materiałów, a następnie przemnożenie tej wartości przez cenę jednostkową. Przy skomplikowanych projektach budowlanych, takich jak wznoszenie ścian, ważne jest dokładne planowanie, które obejmuje nie tylko koszty materiałów, ale także uwzględnienie ewentualnych strat i błędów w obliczeniach. Dlatego należy zawsze weryfikować swoje wyniki i zastosować dobór odpowiednich danych do obliczeń, co jest niezbędne dla uzyskania rzetelnych wyników.

Pytanie 37

Na podstawie informacji podanych w instrukcji producenta oblicz, ile 25 kilogramowych worków zaprawy murarskiej należy przygotować do wymurowania 40 m2 ściany o grubości 25 cm.

Instrukcja producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie zaprawy
przy grubości spoiny ok. 1 cm
1/2 c40 kg/m2
1 c100 kg/m2
A. 128 worków.
B. 64 worki.
C. 40 worków.
D. 160 worków.Twoja odpowiedź
Poprawna odpowiedź. Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ prawidłowo oblicza ilość zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 40 m² i grubości 25 cm. Zgodnie z instrukcją producenta, zużycie zaprawy dla ściany o takiej grubości wynosi 100 kg/m². Wykonując obliczenia, mnożymy powierzchnię ściany przez zużycie zaprawy: 40 m² * 100 kg/m² = 4000 kg. Następnie dzielimy całkowitą masę zaprawy przez wagę jednego worka, co daje 4000 kg / 25 kg/worek = 160 worków. W praktyce, dokładne obliczenia ilości materiałów budowlanych są kluczowe dla uniknięcia niedoborów i opóźnień w projektach budowlanych. W branży budowlanej stosuje się standardy, które uwzględniają różne czynniki, takie jak rodzaj materiałów, grubość ścian i warunki klimatyczne, co sprawia, że precyzyjne obliczenia są niezbędne dla efektywności i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrą praktyką jest również uwzględnienie pewnego marginesu na straty materiałowe oraz ewentualne poprawki podczas pracy.

Pytanie 38

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz ile cegieł budowlanych pełnych należy zakupić do wymurowania ściany grubości 25 cm na zaprawie cementowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 126,00 m2.

Ilustracja do pytania
A. 11 681 sztuk.
B. 17 628 sztuk.
C. 12 613 sztuk.Twoja odpowiedź
D. 18 938 sztuk.
Poprawna odpowiedź. Poprawna odpowiedź to 12 613 sztuk cegieł budowlanych pełnych, co wynika z zastosowania normy KNR dotyczącej zużycia materiałów budowlanych. Dla ściany o grubości 25 cm na zaprawie cementowej norma ta wskazuje, że potrzebujemy 100,10 cegieł na każdy metr kwadratowy. Przy całkowitej powierzchni 126,00 m², obliczenia wyglądają następująco: 100,10 sztuk/m² * 126,00 m² = 12 613,60 sztuk. Z racji tego, że cegły sprzedawane są w pełnych sztukach, wynik ten zaokrąglamy do 12 613 sztuk. W praktyce, znajomość norm KNR jest kluczowa dla efektywnego planowania i zakupu materiałów budowlanych, co pozwala na uniknięcie zarówno niedoborów, jak i nadwyżek materiałów, co jest zgodne z zasadami optymalizacji kosztów i wykorzystania zasobów.

Pytanie 39

Jakie składniki należy podgrzać podczas przygotowywania zaprawy murarskiej w chłodnych miesiącach, gdy temperatura otoczenia spada poniżej +5°C?

A. Wodę i piasek po ich wymieszaniu
B. Piasek i wodę przed ich wymieszaniemTwoja odpowiedź
C. Piasek i cement przed ich wymieszaniem
D. Wodę i cement po ich wymieszaniu
Poprawna odpowiedź. Dobra robota z odpowiedzią! Podgrzanie piasku i wody przed wymieszaniem to naprawdę ważna zasada, zwłaszcza w zimie. Jak temperatura spada poniżej +5°C, istnieje duże ryzyko, że woda w zaprawie zamarznie. A to nie byłoby dobre, bo osłabia strukturę muru. Podgrzewając wodę do przynajmniej +20°C i używając ciepłego piasku, poprawiamy plastyczność mieszanki i adhezję składników. Dzięki temu zaprawa jest bardziej jednorodna. Warto też pomyśleć o różnych dodatkach przeciwmroźnych, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć odporność zaprawy na zimno. Dlatego naprawdę warto stosować te sprawdzone metody w budownictwie, żeby zapewnić solidność konstrukcji.

Pytanie 40

Jaką powierzchnię tynku mozaikowego nałożono na cokole o wysokości 50 cm wokół budynku o wymiarach w rzucie 15 x 10 m?

A. 45 m2
B. 25 m2Poprawna odpowiedź
C. 95 m2Twoja odpowiedź
D. 75 m2
Niepoprawna odpowiedź. W przypadku odpowiedzi, które wskazują na inne wartości powierzchni tynku mozaikowego, można zauważyć kilka typowych błędów myślowych. Na przykład, odpowiedzi takie jak 45 m2 czy 75 m2 mogą wynikać z błędnego wyliczenia obwodu budynku. Użytkownicy mogą pomylić się, dodając dodatkowe metry lub pomijając niektóre części konstrukcji, co prowadzi do znacznych rozbieżności w końcowym wyniku. Inna możliwość błędu dotyczy pomiaru wysokości cokołu – jeśli ktoś zastosuje wysokość 1 m zamiast 0,5 m, otrzyma niepoprawny wynik, który będzie dwukrotnie większy niż właściwy. Ważne jest zrozumienie, że każdy element w obliczeniach ma znaczenie i wpływa na końcowy wynik. W przypadku odpowiedzi 95 m2, błąd mógł wynikać ze pomyłkowego obliczenia powierzchni całkowitej ścian budynku, co jest błędnym podejściem, ponieważ obliczamy jedynie powierzchnię cokołu. W praktyce, takie nieporozumienia mogą prowadzić do niewłaściwego zlecania ilości materiałów, co przekłada się na nieefektywność kosztową i czasową w realizacji projektu budowlanego. Dlatego kluczowe jest dokładne i staranne podejście do obliczeń oraz znajomość podstawowych zasad dotyczących obliczania powierzchni w budownictwie.