Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.04 - Organizacja transportu
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 09:41
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 10:15

Egzamin zdany!

Wynik: 31/40 punktów (77,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jakie urządzenie jest przeznaczone do przeładunku kontenerów w terminalu?

A. suwnica
B. wózek unoszący
C. przenośnik bezcięgnowy
D. przenośnik cięgnowy
Suwnice są kluczowymi urządzeniami stosowanymi w terminalach przeładunkowych do manipulacji kontenerami ze względu na ich zdolność do dźwigania dużych obciążeń na znaczne wysokości. Działają poprzez system lin i bloczków, co pozwala na precyzyjne umieszczanie kontenerów na różnych środkach transportowych, takich jak ciężarówki czy statki. W terminalach morskich, suwnice są wykorzystywane do rozładunku i załadunku kontenerów, co odbywa się często w szybkim tempie, aby zminimalizować czas przestoju statków. Zastosowanie suwnic jest zgodne z międzynarodowymi normami, takimi jak ISO 8686, które regulują projektowanie, eksploatację i konserwację tych urządzeń. W praktyce, suwnica może unieść kontener o wadze do 40 ton lub więcej, co czyni ją niezastąpionym narzędziem w logistyce i transporcie morskim, gdzie precyzja i efektywność są kluczowe dla rentowności operacji.

Pytanie 2

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 3

Do transportu naczep siodłowych przy użyciu kolei w systemie "na barana" należy wykorzystać wagony

A. samowyładowcze
B. platformy
C. kłonicowe
D. kieszeniowe
Wybór wagonów kieszeniowych do przewozu naczep siodłowych w systemie 'na barana' jest prawidłowy ze względu na ich konstrukcję, która została zaprojektowana specjalnie do transportu kontenerów oraz naczep. Wagony kieszeniowe charakteryzują się obniżonym dnem, co umożliwia umieszczenie na nich naczep, które nie są dostosowane do standardowego transportu kolejowego. Tego typu wagony są szeroko stosowane w logistyce intermodalnej, gdzie efektywność i bezpieczeństwo transportu są kluczowe. Dzięki swojej budowie, wagony kieszeniowe zapewniają stabilność oraz minimalizują ryzyko uszkodzeń ładunku podczas transportu. W praktyce, ich zastosowanie znajduje miejsce w transporcie międzynarodowym, gdzie naczepy są przewożone między różnymi środkami transportu, co sprzyja optymalizacji kosztów i czasu dostawy. Standardy dotyczące przewozu naczep określają również, że wagony te powinny spełniać normy bezpieczeństwa i nośności, co potwierdza ich dominującą rolę w tej formie transportu.

Pytanie 4

Reguły stworzone przez Międzynarodową Izbę Handlową, które odnoszą się do podziału wydatków, obowiązków oraz ryzyk pomiędzy firmami biorącymi udział w transporcie, są określane mianem

A. CLECAT
B. OPWS
C. IMDGC
D. INCOTERMS
INCOTERMS, czyli Międzynarodowe Reguły Handlu, to zestaw standardów opracowanych przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC), które regulują kwestie związane z podziałem kosztów, obowiązków i ryzyka pomiędzy stronami uczestniczącymi w transakcjach handlowych. INCOTERMS są istotnym narzędziem w międzynarodowym handlu, ponieważ ułatwiają zrozumienie odpowiedzialności wobec transportu towarów. Przykładowo, stosując regułę CIF (cost, insurance, freight), sprzedawca ponosi odpowiedzialność za koszty transportu oraz ubezpieczenie towaru do portu przeznaczenia, co staje się korzystne dla kupującego, który ma pewność, że towar dotrze bezpiecznie. W praktyce, dobrze zrozumiane INCOTERMS mogą znacznie zmniejszyć ryzyko nieporozumień i sporów w toku realizacji kontraktów międzynarodowych, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie łańcuchów dostaw. Używanie odpowiednich terminów INCOTERMS w dokumentacji przewozowej jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, co zwiększa transparentność i efektywność transakcji.

Pytanie 5

Które umowy regulują międzynarodowe przewozy materiałów niebezpiecznych w transporcie lądowym?

A. ICAO i ADN
B. RID i ADR
C. ADN i IMDG
D. ADR i ADN
Odpowiedź RID i ADR jest prawidłowa, ponieważ te dwa regulacje są kluczowymi elementami w międzynarodowym transporcie materiałów niebezpiecznych drogą lądową. RID, czyli Regulamin dotyczący międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych w transporcie kolejowym, oraz ADR, czyli Umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych drogą lądową, określają wymogi dotyczące klasyfikacji, pakowania, oznakowania oraz dokumentacji przesyłek. Przykładowo, jeśli firma transportowa zajmuje się przewozem chemikaliów niebezpiecznych, musi stosować się do przepisów ADR dotyczących odpowiednich oznaczeń na pojazdach i dokumentacji transportowej. Dodatkowo, oba regulaminy kładą duży nacisk na bezpieczeństwo, co jest niezwykle istotne w kontekście ochrony zdrowia publicznego i środowiska. Praktyczne zastosowanie tych regulacji jest niezbędne dla firm transportowych, aby uniknąć sankcji prawnych oraz zapewnić bezpieczeństwo podczas przewozu materiałów niebezpiecznych.

Pytanie 6

Jednostka miary czasu wykorzystania środków transportowych do realizacji określonych zadań, obliczana jako różnica pomiędzy momentem zakończenia a rozpoczęcia, nazywana jest

A. motogodzina
B. wozogodzina
C. wozokilometr
D. tonokilometr
Tonokilometr i wozokilometr to jednostki miary stosowane w transporcie, jednak nie odnoszą się do czasu, a do odległości i masy ładunku. Tonokilometr definiuje ilość transportowanej masy w tonach pomnożoną przez pokonaną odległość w kilometrach, co sprawia, że jest parametrem używanym do oceny efektywności przewozów w kontekście ładunku. Wozokilometr z kolei odnosi się do odległości przebytej przez pojazd, niezależnie od ładunku, co również nie ma związku z czasem. W praktyce zakłada się, że te jednostki są bardziej przydatne do oceny wydajności transportu w kontekście obciążenia i dystansu, a nie czasu. Motogodzina z kolei odnosi się do czasu pracy silnika pojazdu, ale nie jest miarą zaangażowania całego pojazdu w czynności transportowe, co czyni ją niewłaściwym wyborem w tym kontekście. Kluczowym błędem w rozumowaniu, które prowadzi do wyboru tonokilometra, wozokilometra lub motogodziny jako odpowiedzi, jest pomylenie jednostek miary czasu z jednostkami oceniającymi wydajność transportu na podstawie masy ładunku czy pokonanej odległości. W związku z tym, w kontekście czasu zaangażowania środka transportu, wozogodzina jest jedyną właściwą jednostką, ponieważ ściśle odnosi się do czasu realizacji zadania transportowego.

Pytanie 7

Firma transportowa przeciętnie w ciągu miesiąca wykonuje pracę przewozową na poziomie 882 000 tonokilometrów (tkm). Do realizacji przewozów wykorzystuje 7 pojazdów, których ładowność jest wykorzystywana średnio w 70%. Jaką pracę wykona firma w ciągu miesiąca 7 pojazdami, na tych samych trasach, jeśli wykorzystanie ładowności wzrośnie do 80%?

A. 899 000 tkm
B. 1 008 000 tkm
C. 1 071 000 tkm
D. 945 000 tkm
Wybór odpowiedzi, która nie uwzględnia wzrostu efektywności w wykorzystaniu ładowności, mówi dużo o tym, że mogłeś nie zrozumieć, jak zmiany w operacjach wpływają na cały wynik. Na przykład, jeżeli wybrałeś wartość mniejszą niż 1 008 000 tkm, to pewnie źle zastosowałeś wzory albo nie pomyślałeś, jak ładowność wpływa na całkowitą liczbę tonokilometrów. Może skupiłeś się na prostych proporcjach, ale to nie wystarczy. Każda zmiana, jak liczba pojazdów czy wykorzystanie ładowności, wymaga przeliczenia całkowitej pracy przewozowej. Nie można też myśleć, że małe zmiany nie mają znaczenia – nawet drobne różnice mogą mocno wpłynąć na efektywność. Dobrze jest też rozumieć, jak funkcjonuje branża transportowa, bo to klucz do podejmowania mądrych decyzji oraz planowania operacyjnego. Bez zrozumienia całego systemu transportowego ciężko będzie podejmować właściwe decyzje.

Pytanie 8

Przedstawiona naczepa jest przystosowana do przewozu masy brutto kontenera z ładunkiem, wynoszącej maksymalnie

Ilustracja do pytania
A. 36 000 kg
B. 40 000 kg
C. 30 440 kg
D. 41 560 kg
Odpowiedź 30 440 kg jest poprawna, ponieważ odzwierciedla maksymalną masę brutto kontenera z ładunkiem, którą naczepa jest przystosowana do przewozu. Dopuszczalna masa całkowita naczepy, uwzględniająca jej masę własną, jest kluczowym elementem w transporcie drogowym, a jej obliczenie wymaga znajomości specyfikacji technicznych pojazdu. W praktyce, znajomość tych wartości pozwala na bezpieczne i zgodne z przepisami załadunki, co jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. W branży transportowej, przestrzeganie maksymalnych mas brutto jest regulowane przez przepisy prawne oraz standardy branżowe, które mają na celu minimalizowanie ryzyka wypadków oraz uszkodzeń ładunków. Na przykład, naczepy powinny być projektowane z uwzględnieniem odpowiednich norm, takich jak normy europejskie dotyczące transportu drogowego, które określają maksymalne dopuszczalne wymiary i masy pojazdów. Wiedza o tych wartościach jest również kluczowa podczas planowania tras transportowych, aby uniknąć kar związanych z przeciążeniem pojazdu.

Pytanie 9

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 10

Jaką wartość ma współczynnik dostępności technicznej pojazdu, który był używany przez 200 godzin w ciągu miesiąca, z czego 50 godzin poświęcono na przeglądy i naprawy?

A. 0,25
B. 0,75
C. 0,20
D. 0,80
Współczynnik gotowości technicznej środka transportu oblicza się, dzieląc czas, w którym pojazd jest dostępny do eksploatacji przez całkowity czas użytkowania. W przypadku tego pytania, środek transportu był używany przez 200 godzin w miesiącu, z czego 50 godzin spędzono na przeglądach i naprawach. Oznacza to, że czas dostępny do pracy wynosi 200 - 50 = 150 godzin. Zatem współczynnik gotowości technicznej wynosi 150 godzin podzielone przez 200 godzin, co daje 0,75. W praktyce, wysoki współczynnik gotowości oznacza, że środek transportu jest w dużej mierze sprawny i gotowy do użycia, co jest kluczowe w wielu branżach, takich jak logistyka czy transport publiczny. Firmy często dążą do utrzymania współczynnika gotowości na jak najwyższym poziomie, stosując regularne przeglądy i utrzymanie techniczne, co przekłada się na redukcję czasów przestojów i zwiększenie efektywności operacyjnej. Warto również zauważyć, że różne standardy branżowe, takie jak ISO 9001, podkreślają znaczenie efektywnego zarządzania zasobami technicznymi w celu osiągnięcia wysokiej jakości usług.

Pytanie 11

Ile czasu należy przeznaczyć na transport ładunku na dystansie 400 km, jeśli średnia prędkość samochodu na trasie wynosi 50 km/h, a kierowca musi skorzystać z niepodzielnej przerwy w prowadzeniu pojazdu?

A. 8 godzin
B. 8 godzin 45 minut
C. 8 godzin 15 minut
D. 8 godzin 30 minut
Odpowiedź 8 godzin 45 minut jest prawidłowa, ponieważ obliczamy czas transportu zgodnie z wzorem: czas = odległość / prędkość. W naszym przypadku, mamy 400 km do przejechania przy średniej prędkości 50 km/h. Dlatego czas podróży wynosi 400 km / 50 km/h = 8 godzin. Warto jednak pamiętać, że kierowca jest zobowiązany do zrobienia przerwy w czasie jazdy, co wpływa na całkowity czas przewozu. W praktyce, kierowcy muszą przestrzegać norm czasu pracy i odpoczynku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, które wymagają, aby po każdej 4,5 godzinnej jeździe kierowca musiał zrobić przynajmniej 45 minut przerwy. Zatem, dodając 45 minut przerwy do 8 godzin jazdy, otrzymujemy 8 godzin 45 minut. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla planowania bezpiecznych i efektywnych tras transportowych.

Pytanie 12

Jakie rozwiązania nie są odpowiednie do transportu ładunków ponadgabarytowych i ciężkich?

A. naczepy teleskopowe
B. przyczepy niskopodwoziowe
C. nadwozia wymienne
D. kontenery platformy
Przyczepy niskopodwoziowe, kontenery platformy oraz naczepy teleskopowe to urządzenia zaprojektowane specjalnie do transportu ładunków ponadgabarytowych i ciężkich, co sprawia, że wybór nadwozi wymiennych jako opcji transportu może prowadzić do wielu błędów logistycznych. Przyczepy niskopodwoziowe mają obniżoną platformę, co umożliwia przewożenie dużych maszyn, takich jak dźwigi czy koparki, które wymagają niskiego środka ciężkości oraz dużej powierzchni. Kontenery platformy natomiast są idealne do transportu szerokich i ciężkich ładunków, takich jak nieprzetworzone materiały budowlane czy elementy infrastrukturalne, ponieważ ich konstrukcja pozwala na łatwe załadunek i rozładunek. Naczepy teleskopowe oferują dodatkową elastyczność, umożliwiając regulację długości oraz wysokości, co pozwala na transport ładunków o różnych wymiarach. Wybór niewłaściwego środka transportu prowadzi nie tylko do ryzyka uszkodzenia ładunku, ale także do naruszenia norm prawnych dotyczących transportu drogowego, co może skutkować poważnymi karami finansowymi. Często błędne jest przekonanie, że wszystkie nadwozia mogą pełnić tę samą rolę, co prowadzi do niedoszacowania specyficznych wymagań związanych z przewozem dużych obiektów. Dlatego kluczowe jest posługiwanie się odpowiednimi narzędziami transportowymi, które są zgodne z normami i dobrymi praktykami branżowymi, aby zapewnić nieprzerwaną i bezpieczną operację transportu.

Pytanie 13

Ile maksymalnie paletowych jednostek ładunkowych (pjł), o wymiarach 1 200 x 800 x 1 460 mm (dł. x szer. x wys.) i masie 600 kg każda, można umieścić w naczepie o parametrach przedstawionych w tabeli?

Parametry naczepy
Wymiary zewnętrzne
(dł. x szer. x wys.)
[mm]
Wymiary wewnętrzne
(dł. x szer. x wys.)
[mm]
Ładowność
[t]
13 500 x 2 600 x 3 05013 350 x 2 480 x 2 90024
A. 34 pjł
B. 33 pjł
C. 68 pjł
D. 66 pjł
Poprawna odpowiedź to 33 pjł, co wynika z konieczności uwzględnienia limitów zarówno wymiarowych, jak i wagowych. Naczepa transportowa ma ograniczenia dotyczące ładowności, które w tym przypadku wynoszą 24 tony. Każda paletowa jednostka ładunkowa ma masę 600 kg, co oznacza, że maksymalna liczba pjł, którą można by załadować na podstawie masy, to 40 pjł (24000 kg / 600 kg). Jednak, aby zachować pełne warstwy ładunku, musimy także wziąć pod uwagę wymiary naczepy oraz wymiarów palet. Przy układaniu palet w naczepie, należy zapewnić, że wszystkie palety są ułożone w sposób stabilny, co jest kluczowe dla bezpieczeństwa transportu. W praktyce, 68 pjł mogłoby zmieścić się w naczepie w idealnych warunkach wymiarowych, ale w rzeczywistości musimy dostosować tę liczbę tak, aby pasowała do dostępnej przestrzeni oraz zachowywała wymogi dotyczące stabilności ładunku podczas transportu. Dlatego ostateczna liczba zdolnych do załadunku palet wynosi 33 pjł, co jest zgodne z zasadami efektywnego załadunku i bezpieczeństwa.

Pytanie 14

Zgodnie z którą formułą handlową Incoterms 2010 sprzedający zobowiązany jest pozostawić towar do dyspozycji kupującego w miejscu jego powstania lub miejscu, w którym towar znajduje się w momencie podpisania kontraktu?

Formuła handlowaCharakterystyka formuły
A.Delivered at Terminal (DAT)Formuła oznacza, że sprzedający odpowiada za dowiezienie towaru do określonego terminalu i jego rozładunek. Sprzedający ponosi koszty i ryzyko związane z dostawą towaru do określonego terminalu.
B.Delivered at Place (DAP)Formuła oznacza, że sprzedający odpowiada za dostarczenie towaru do określonego miejsca, natomiast jego rozładunek jest w gestii kupującego. Sprzedający ponosi koszty i ryzyko związane z dostawą towaru do określonego miejsca.
C.Free Carrier (FCA)Formuła oznacza, że obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towaru przewoźnikowi ustalonemu i opłaconemu przez kupującego. W momencie przekazania towaru przewoźnikowi, ryzyko utraty czy uszkodzenia towaru przechodzi ze sprzedającego na kupującego.
D.Ex Works (EXW)Formuła oznacza, że sprzedający wypełnia swoje obowiązki związane z dostawą, gdy udostępni towar kupującemu w swojej siedzibie, a kupujący organizuje transport, ponosi jego koszty oraz ryzyko na całej trasie.
A. C.
B. A.
C. B.
D. D.
Odpowiedź D jest strzałem w dziesiątkę! Mówi ona o zasadzie Ex Works (EXW) z Incoterms 2010. To tak, że sprzedający musi przygotować towar w swoim miejscu, gdzie prowadzi działalność. W praktyce, to znaczy, że jego obowiązki się kończą, jak tylko odda towar kupującemu. Na przykład, jak producent maszyn postawi urządzenie w swoim zakładzie, to kupujący musi wziąć na siebie transport i wszystkie wydatki z tym związane. To rozwiązanie jest super dla tych, którzy wolą mieć pełną kontrolę nad transportem, ale tym samym narażają się na większe ryzyko, bo od momentu wydania towaru to oni są odpowiedzialni. W rzeczywistości często spotyka się EXW w krajowych transakcjach, zwłaszcza wtedy, gdy kluczowe jest, żeby towar był dostępny tam, gdzie się go produkuje.

Pytanie 15

Rysunek przedstawia kod

Ilustracja do pytania
A. EAN-13
B. EAN-8
C. dwuwymiarowy.
D. alfanumeryczny.
Wybór kodów EAN-8 i EAN-13 jako odpowiedzi na pytanie o kod dwuwymiarowy świadczy o nieporozumieniu w zrozumieniu różnicy między jednowymiarowymi a dwuwymiarowymi systemami kodowania. Kody EAN-8 i EAN-13 to przykłady kodów kreskowych, które przechowują informacje w formie jednowymiarowej, co oznacza, że dane są reprezentowane w formie linii i przestrzeni pomiędzy nimi. Tego typu kody są ograniczone pod względem ilości zakodowanych informacji, co czyni je nieodpowiednimi w zastosowaniach wymagających większej pojemności danych. Natomiast opcja alfanumeryczna nie odnosi się bezpośrednio do typów kodów, a raczej do rodzaju znaków, co dodatkowo wprowadza w błąd. Powszechnym błędem jest zakładanie, że każdy rodzaj kodu kreskowego może pełnić tę samą funkcję, co kody dwuwymiarowe, jak kody QR. Kody alfanumeryczne mogą być używane w różnych kontekstach, ale nie są typem kodu znacznie różniącego się od kodów jednowymiarowych. W praktyce, stosowanie kodów dwuwymiarowych zyskuje na znaczeniu dzięki ich zdolności do przechowywania znacznie większej ilości danych w kompaktowej formie. Zrozumienie różnic między tymi typami kodów jest kluczowe dla przyjęcia odpowiednich praktyk w zbieraniu i analizowaniu danych, a także zapewnienia efektywności w logistyce i marketingu.

Pytanie 16

Czas wyładunku ze statku 25 kontenerów, zgodnie z przedstawionym opisem czynności, wynosi

Opis czynności podczas rozładunku kontenerowca
- przemieszczenie chwytni suwnicy nadbrzeżnej do ładowni po kontener – 38 s
- zaryglowanie kontenera do chwytni suwnicy nadbrzeżnej – 15 s
- podniesienie kontenera z ładowni na wysokość 30 metrów z prędkością 2 m/s
- przemieszczenie kontenera nad nabrzeże 80 metrów z prędkością 2 m/s
- opuszczenie kontenera na naczepę terminalową 18 metrów z prędkością 1,5 m/s
A. 120 min
B. 50 min
C. 125 min
D. 30 min
Czas wyładunku ze statku 25 kontenerów, wynoszący 50 minut, jest prawidłowy dzięki zastosowaniu precyzyjnych obliczeń. Czas wyładunku jednego kontenera to 120 sekund, co oznacza, że dla 25 kontenerów całkowity czas wynosi 25 * 120 sekund, co daje 3000 sekund. Przekształcając tę wartość na minuty, dzielimy przez 60, co daje nam 50 minut. Tego rodzaju obliczenia są kluczowe w logistyce morskiej, gdzie efektywność czasowa ma ogromne znaczenie. Optimalizacja procesów wyładunkowych pozwala na zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz zwiększenie przepustowości portów. W praktyce, zarządzanie czasem wyładunku kontenerów można poprawić, stosując technologie automatyzacji i odpowiednie planowanie, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi. Efektywne zarządzanie czasem wpływa również na harmonogramy transportu oraz na satysfakcję klientów, co czyni ten temat niezwykle istotnym.

Pytanie 17

Do firmy transportowej wpłynęło zamówienie na przewiezienie 272 paletowych jednostek ładunkowych (pjł). Przedsiębiorstwo dysponuje naczepami, z których każda w jednej warstwie może pomieścić 34 pjł, a ich wysokość pozwala na piętrzenie ładunku w dwóch warstwach. Oblicz, ile minimum naczep jest koniecznych do zrealizowania tego zamówienia?

A. 3 naczepy
B. 4 naczepy
C. 5 naczep
D. 2 naczepy
Odpowiedź cztery naczepy jest prawidłowa, ponieważ aby obliczyć minimalną liczbę naczep potrzebnych do przewozu 272 paletowych jednostek ładunkowych (pjł), należy wziąć pod uwagę zarówno pojemność naczep, jak i możliwość piętrzenia ładunku. Każda naczepa pomieści 34 pjł w jednej warstwie, co oznacza, że w dwóch warstwach można przewieźć łącznie 68 pjł. Aby określić liczbę naczep, dzielimy całkowitą liczbę pjł przez liczbę pjł, którą można przewieźć w jednej naczepie: 272 pjł / 68 pjł/naczepę = 4 naczepy. To podejście jest zgodne z dobrymi praktykami branżowymi, które zalecają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni ładunkowej, co wpływa na efektywność kosztową transportu. W praktyce, przedsiębiorstwa transportowe dążą do optymalizacji tras i wykorzystania naczep, co pozwala na zmniejszenie kosztów operacyjnych oraz zwiększenie satysfakcji klientów przez terminowe dostarczanie towarów.

Pytanie 18

Przewóz całego pociągu z kwasem siarkowym w luzie, załadunek u jednego nadawcy oraz z przeznaczeniem dla jednego odbiorcy, określa się jako przewóz

A. niepełnopojazdowym
B. drobnicowym
C. całopociągowym
D. wagonowym
Przewóz całopociągowy odnosi się do transportu, w którym cały skład pociągu jest dedykowany jednej przesyłce i jednemu odbiorcy. Taki sposób transportu jest szczególnie korzystny w przypadku materiałów niebezpiecznych, takich jak kwas siarkowy, ponieważ minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia innych ładunków oraz ułatwia zarządzanie procesem logistycznym. W praktyce, przewóz całopociągowy zapewnia większą efektywność, gdyż nie wymaga częstych przesiadek czy przeładunków, co mogłoby zwiększać ryzyko wypadków lub uszkodzenia ładunku. Przykładem zastosowania tego typu transportu może być wysyłka dużych ilości chemikaliów z jednego zakładu produkcyjnego do innego, gdzie cała operacja odbywa się w obrębie jednej linii kolejowej. Dobre praktyki branżowe wskazują, że transport całopociągowy powinien być planowany z uwzględnieniem norm bezpieczeństwa i przepisów dotyczących przewozu materiałów niebezpiecznych, takich jak ADR, co zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla przewoźnika, jak i otoczenia.

Pytanie 19

Do atutów rynku usług transportu i spedycji możemy zaliczyć

A. niska konkurencja wśród przewoźników lotniczych i morskich
B. liczne wąskie gardła w przepływie towarów
C. wysoki poziom zużycia infrastruktury transportowej
D. rozbudowany zasób istniejących sieci, węzłów i terminali drogowych
Poprawna odpowiedź odnosi się do dużego zasobu istniejących sieci, węzłów i terminali drogowych, które są kluczowe dla efektywności rynku usług transportowo-spedycyjnych. Te elementy infrastruktury umożliwiają sprawne zarządzanie przepływem towarów, minimalizując czas transportu oraz koszty operacyjne. Na przykład, dobrze rozwinięta sieć drogowa pozwala na szybkie przemieszczanie się pojazdów, co jest istotne w logistyce just-in-time. Firmy spedycyjne i transportowe korzystają z technologii zarządzania flotą, aby optymalizować trasy i redukować zużycie paliwa, co jest możliwe dzięki istnieniu odpowiednich węzłów i terminali. Dodatkowo, standardy branżowe, takie jak ISO 9001 w zarządzaniu jakością, podkreślają znaczenie efektywnej infrastruktury dla zapewnienia wysokiej jakości usług. Wzrost liczby terminali i punktów przeładunkowych sprzyja również większej konkurencyjności na rynku, co prowadzi do innowacji i poprawy jakości świadczonych usług. Tego rodzaju zasoby są fundamentalne dla rozwoju zrównoważonego transportu, który odpowiada na potrzeby współczesnego rynku.

Pytanie 20

Global Unit Number jest oznaczany skrótem

A. GLN
B. IZ
C. SSCC
D. GTIN
IZ, GLN oraz SSCC to inne terminy związane z identyfikacją produktów, ale nie są one tożsame z Globalnym Numerem Jednostki Handlowej (GTIN). IZ, czyli identyfikator zasobów, odnosi się bardziej do kategorii lub grupy produktów, a nie do jednoznacznej identyfikacji konkretnego artykułu. Często mylone z GTIN, IZ nie ma zastosowania w kontekście globalnej identyfikacji towarów w handlu międzynarodowym. GLN, czyli Globalny Numer Lokalizacyjny, służy do identyfikacji lokalizacji, takich jak np. siedziby firm lub punkty sprzedaży. Chociaż GLN jest istotnym elementem w łańcuchu dostaw, nie jest odpowiednie dla identyfikacji produktów. SSCC, czyli Serial Shipping Container Code, jest numerem przypisywanym do jednostek wysyłkowych, a nie do pojedynczych produktów. SSCC umożliwia śledzenie przesyłek na poziomie logistycznym, co jest kluczowe dla zarządzania łańcuchem dostaw. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych terminów z GTIN, co wynika z nieznajomości ich specyficznych funkcji i zastosowań. Ostatecznie, GTIN jest jedynym z tych terminów, który odnosi się bezpośrednio do unikalnej identyfikacji każdej jednostki handlowej, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania produktami na rynku.

Pytanie 21

Do transportu betonu powinno się użyć pojazdu o konstrukcji

A. specjalistycznej.
B. izotermicznej.
C. uniwersalnej.
D. furgonowej.
Odpowiedź "specjalistycznym" jest prawidłowa, ponieważ do przewozu betonu wymagane jest zastosowanie samochodu, który jest przystosowany do transportu materiałów budowlanych o specyficznych wymaganiach. Samochody specjalistyczne, takie jak betoniarki, są zaprojektowane z myślą o utrzymaniu odpowiedniej konsystencji betonu podczas transportu, co wymaga zastosowania odpowiednich mechanizmów mieszających oraz systemów izolacji. Dzięki temu beton nie tylko nie stwardnieje w trakcie transportu, ale także będzie transportowany w sposób, który minimalizuje ryzyko jego uszkodzenia. W praktyce, wybór odpowiedniego środka transportu ma kluczowe znaczenie w kontekście efektywności budowy oraz spełnienia norm budowlanych. Samochody specjalistyczne są również często wyposażone w systemy umożliwiające monitorowanie temperatury i wilgotności, co jest istotne dla jakości betonu. W branży budowlanej, zgodność z normami krajowymi i europejskimi dotyczącymi transportu materiałów budowlanych jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości realizowanych projektów.

Pytanie 22

Na podstawie danych zawartych w tabeli, wskaż, które przedsiębiorstwo transportowe osiągnęło najwyższy wskaźnik niezawodności dostaw.

Przedsiębiorstwo transportoweLiczba zrealizowanych przewozów [szt.]Liczba terminowo zrealizowanych przewozów [szt.]Liczba nieterminowo zrealizowanych przewozów [szt.]
A.89086030
B.1 4501 310140
C.57050070
D.2 3802 050330
A. Przedsiębiorstwo transportowe D
B. Przedsiębiorstwo transportowe A
C. Przedsiębiorstwo transportowe B
D. Przedsiębiorstwo transportowe C
Przedsiębiorstwo transportowe A osiągnęło najwyższy wskaźnik niezawodności dostaw, wynoszący około 96.63%. Wskaźnik ten jest kluczowym parametrem w branży transportowej, który mierzy efektywność operacyjną i zdolność przedsiębiorstwa do realizacji przewozów w ustalonym terminie. Przy obliczaniu wskaźnika niezawodności dostaw, zazwyczaj stosuje się wzór, w którym procent terminowo zrealizowanych przewozów dzieli się przez całkowitą liczbę zrealizowanych przewozów. Wysoki wskaźnik niezawodności jest nie tylko wskaźnikiem jakości usług, ale również istotnym atutem w konkurencji rynkowej. Firmy z wysokim wskaźnikiem niezawodności często zyskują przewagę nad konkurentami, co może prowadzić do zwiększenia zaufania klientów oraz długoterminowych relacji biznesowych. W praktyce, przedsiębiorstwa transportowe dążą do optymalizacji swoich procesów logistycznych i usprawnienia zarządzania łańcuchem dostaw, aby osiągać jak najwyższe wskaźniki niezawodności. Stosowanie zaawansowanych systemów zarządzania transportem (TMS) oraz monitorowanie wyników w czasie rzeczywistym to elementy, które mogą przyczynić się do poprawy efektywności operacyjnej.

Pytanie 23

Na podstawie zamieszczonego fragmentu umowy, określ klasy środków transportu, w których może być wykonywany przewóz żywności głęboko mrożonej, z zachowaniem normy temperatury do - 20°C.

Fragment umowy o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych
i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (ATP)
(...) Dla klas A, B i C z dowolnym ustalonym praktycznie stałym poziomem temperatury t1, zgodnie z podanymi niżej normami określonymi dla poniższych trzech klas:
Klasa A. Środek transportu - chłodnia wyposażony w takie urządzenie chłodnicze, przy którym t1 może mieścić się między + 12°C i 0°C włącznie.
Klasa B. Środek transportu - chłodnia wyposażony w takie urządzenie chłodnicze, przy którym t1 może mieścić się między + 12°C i -10°C włącznie.
Klasa C. Środek transportu - chłodnia wyposażony w takie urządzenie chłodnicze, przy którym t1 może mieścić się między +12°C i -20°C włącznie.
Dla klas D, E i F z ustalonym praktycznie stałym poziomem temperatury t1 zgodnie z podanymi niżej normami określonymi dla poniższych trzech klas:
Klasa D. Środek transportu - chłodnia wyposażony w takie urządzenie chłodnicze, przy którym t1 nie jest wyższe niż +2°C.
Klasa E. Środek transportu - chłodnia wyposażony w takie urządzenie chłodnicze, przy którym t1 nie jest wyższe niż -10°C.
Klasa F. Środek transportu - chłodnia wyposażony w takie urządzenie chłodnicze, przy którym t1 nie jest wyższe niż -20°C (...).
A. Klasa B i klasa F.
B. Klasa A i klasa F.
C. Klasa B i klasa E.
D. Klasa D i klasa E.
Wybór klas A, B lub F jako odpowiedzi na pytanie o przewóz żywności głęboko mrożonej jest błędny z kilku fundamentalnych powodów, które mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia wymogów dotyczących transportu żywności. Klasa A dotyczy transportu, w którym temperatura nie powinna przekraczać +7°C, co jest zbyt wysoką temperaturą dla żywności głęboko mrożonej, która musi być przechowywana w znacznie niższych warunkach, aby zachować swoje właściwości i zapobiec rozwojowi mikroorganizmów. Klasa B, która również nie spełnia wymogów, zapewnia jedynie chłodzenie do +4°C, co również odbiega od oczekiwań dla głęboko mrożonej żywności. Klasa F nie jest w ogóle klasą związaną z transportem chłodniczym, lecz odnosi się do standardów różnego rodzaju transportu, co czyni tę odpowiedź nieadekwatną. W praktyce, niezrozumienie wymagań dotyczących temperatury transportu może prowadzić do niebezpieczeństwa dla zdrowia publicznego oraz strat ekonomicznych. Ważne jest, aby w transporcie żywności kierować się standardami, takimi jak normy UE w zakresie bezpieczeństwa żywności, a także orientować się na praktyki branżowe, aby zapewnić, że produkty dostarczane są w stanie nienaruszonym i bezpiecznym dla konsumentów.

Pytanie 24

Na rysunku przedstawiono naklejkę ADR informującą o przewozie materiałów

Ilustracja do pytania
A. toksycznego.
B. żrących.
C. zakaźnych.
D. trujących.
Odpowiedź "żrących" jest prawidłowa, ponieważ naklejka ADR z numerem 8 informuje o przewozie materiałów żrących, co jest kluczowe w kontekście transportu niebezpiecznych substancji. Materiały żrące mogą powodować poważne uszkodzenia ciała, w tym obrażenia skóry oraz zniszczenie materiałów, z którymi mają kontakt. Zgodnie z Europejskim Porozumieniem dotyczącym Międzynarodowego Przewozu Towarów Niebezpiecznych Drogą Lądową (ADR), oznaczenie to jest bardzo istotne, ponieważ informuje przewoźników oraz inne osoby znajdujące się w pobliżu o potencjalnym zagrożeniu. Przykłady substancji żrących to kwasy, zasady oraz inne chemikalia, które mogą prowadzić do korozji. W praktyce, stosowanie odpowiednich naklejek oraz ich prawidłowe umiejscowienie na pojeździe transportowym jest kluczowe dla bezpieczeństwa. Przed rozpoczęciem transportu, kierowcy powinni być przeszkoleni w zakresie rozpoznawania takich oznaczeń oraz wiedzieć, jak postępować w przypadku ich kontaktu z materiałami żrącymi, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży transportowej.

Pytanie 25

Oblicz, ile wynosi koszt brutto wynajmu przez przedsiębiorstwo suwnicy wraz z operatorem do przeprowadzenia załadunku kontenerów na 2 dni po 12 godzin pracy dziennie w oparciu o dane zamieszczone w cenniku.

Cennik najmu urządzeń do mechanizacji prac ładunkowych (bez 23% podatek VAT):

– każdy dzień wynajmu bez operatora: 80 zł

– każdy dzień wynajmu z operatorem: 70 zł + 15 zł za każdą godzinę pracy operatora

– kara umowna za każdy dzień opóźnienia: 100 zł + opłata za dodatkowy dzień wynajmu zgodna z cennikiem

A. 500,00 zł
B. 615,00 zł
C. 196,80 zł
D. 160,00 zł
Kiedy wybierasz błędne odpowiedzi, często wynika to z nieporozumień w obliczaniu kosztów wynajmu sprzętu budowlanego. Wiele osób ma tendencję do fudlowania kosztów i wybiera takie odpowiedzi jak 196,80 zł czy 160,00 zł, co sugeruje, że nie do końca rozumieją stawki lub czas wynajmu. To się właśnie bierze z tego, że nie analizuje się dobrze cennika, a tam są przecież kluczowe informacje o stawkach i dodatkowych opłatach. Z kolei odpowiedź 500,00 zł też jest błędna, bo nie uwzględnia VAT-u. Każdy w branży wie, że zawsze trzeba liczyć ceny końcowe z wszelkimi dodatkami, żeby mieć pełny obraz kosztów. Ignorowanie podatków prowadzi do nieporozumień w planowaniu budżetu i może źle wpływać na decyzje finansowe firmy. Dlatego warto korzystać z wiarygodnych źródeł informacji i dokładnie przemyśleć wszystkie elementy, które wpływają na całkowity koszt usługi.

Pytanie 26

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 27

Uchwała warszawska z 1929 roku odnosi się do międzynarodowego transportu

A. drogowego
B. kolejowego
C. morskiego
D. lotniczego
Konwencja warszawska, uchwalona w 1929 roku, jest kluczowym dokumentem regulującym międzynarodowy przewóz lotniczy. Jej celem jest ujednolicenie zasad odpowiedzialności przewoźników w przypadku zagubienia, uszkodzenia lub opóźnienia bagażu oraz wypadków, które mogą zdarzyć się w trakcie transportu pasażerów. Przykładowo, w sytuacji, gdy pasażer dozna obrażeń w wyniku wypadku lotniczego, Konwencja ta określa maksymalne limity odszkodowań oraz procedury dochodzenia roszczeń. W praktyce, znajomość tych zasad jest kluczowa dla firm lotniczych i pasażerów, ponieważ umożliwia skuteczne dochodzenie swoich praw. Dokument ten stanowi fundament dla dalszych regulacji, takich jak Konwencja montrealska z 1999 roku, która wprowadziła dodatkowe zmiany i udoskonalenia, dostosowując przepisy do współczesnych warunków rynkowych i technologicznych w lotnictwie.

Pytanie 28

Na ilustracji jest przedstawiony przewóz z zastosowaniem systemu

Ilustracja do pytania
A. Modalohr.
B. ACTS.
C. Ro-La.
D. Cargobeamer.
Wybrana odpowiedź, ACTS, jest poprawna, ponieważ przedstawia system przewozu kombinowanego, który charakteryzuje się efektywnym załadunkiem kontenerów na wagon kolejowy. System ACTS, czyli Abroll Container Transport System, został zaprojektowany z myślą o uproszczeniu i przyspieszeniu procesów transportowych. W praktyce oznacza to, że kontenery mogą być szybko przekładane z pojazdów ciężarowych na wagony, co znacząco redukuje czas przestojów. ACTS wykorzystuje specjalne pojazdy, które umożliwiają załadunek i rozładunek kontenerów bez użycia dźwigów, co jest ogromnym atutem w kontekście logistyki. Tego typu systemy są zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie transportu intermodalnego, które dążą do minimalizacji kosztów operacyjnych przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności. Przykłady zastosowania systemu ACTS można znaleźć w europejskich terminalach intermodalnych, gdzie przyspieszenie procesów przeładunkowych przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności i efektywności transportu kolejowego. Takie innowacyjne rozwiązania są kluczowe w obliczu rosnącego zapotrzebowania na zrównoważony rozwój transportu.

Pytanie 29

W liście przewozowym podaje się zarówno miejsce nadania, jak i miejsce docelowe przesyłki

A. CIM
B. HAWB
C. CMR
D. MAWB
Odpowiedzi CMR, HAWB i MAWB, chociaż dotyczą przewozu towarów, nie są właściwe w kontekście podawania stacji nadania i stacji przeznaczenia w liście przewozowym na transport kolejowy. CMR, czyli Konwencja o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów, skupia się głównie na transporcie drogowym. Chociaż też wymaga podania miejsc, to dotyczy innych rzeczy prawnych, jak odpowiedzialność przewoźnika i ustalanie kosztów. HAWB (House Air Waybill) i MAWB (Master Air Waybill) to z kolei dokumenty lotnicze. HAWB jest dla przesyłek od spedytorów do nadawców, podczas gdy MAWB wystawia przewoźnik lotniczy. W tych przypadkach te standardy w ogóle nie dotyczą transportu kolejowego, więc to może prowadzić do błędnego zrozumienia pytania. Pomylenie tych dokumentów w praktyce może się skończyć poważnymi błędami w logistyce, jak złe klasyfikacje przesyłek czy kłopoty z transportem. Ważne jest, żeby znać szczegóły każdego dokumentu i ich zastosowanie w różnych rodzajach transportu, żeby uniknąć nieporozumień.

Pytanie 30

Różnicowanie poziomów taryfowych dokonuje się na podstawie

A. długości trasy transportowej
B. właściwości ładunku
C. zdolności przewozowej środka transportu
D. metody realizacji usługi transportowej
Wybór innej odpowiedzi może prowadzić do zrozumienia niepoprawnych koncepcji różnicowania stawek taryfowych. Na przykład, sugerowanie, że sposób realizacji usługi transportowej jest kluczowym czynnikiem, może prowadzić do błędnych wniosków, ponieważ chociaż różne metody transportu (np. transport lądowy, morski czy lotniczy) mogą mieć różne koszty, to jednak są one często ustalane na podstawie długości trasy, a nie samego sposobu realizacji. Ponadto, cechy ładunku są istotne, ale bardziej wpływają na dodatkowe opłaty (np. za przewóz materiałów niebezpiecznych), a nie na podstawowe stawki, które różnicują się w zależności od długości trasy. Również pojemność środka transportowego, choć ma znaczenie w kontekście efektywności przewozu, nie jest bezpośrednim czynnikiem różnicującym stawki taryfowe, ponieważ stawki są często ustalane na podstawie jednostkowego kosztu transportu na określonej trasie. Zatem, pomijanie kluczowego czynnika, jakim jest długość trasy, podczas ustalania stawek taryfowych może prowadzić do nieefektywnego zarządzania kosztami i trudności w konkurowaniu na rynku transportowym.

Pytanie 31

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 32

Która transakcja, zgodnie z zamieszczonym fragmentem ustawy Prawo przedsiębiorców, powinna być zrealizowana za pośrednictwem rachunku płatniczego?

Fragment ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców
(...)

Art. 19. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy:

1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

(...)
TransakcjaJednorazowa wartość transakcjiŚredni kursu walut obcych ogłaszanych przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji
A.2 400,00 USD4,2022 PLN/USD
B.3 650,00 EUR4,5390 PLN/EUR
C.15 600,00 CNY0,5924 PLN/CNY
D.37 240,00 CZK0,1680 PLN/CZK
A. Transakcja B
B. Transakcja C
C. Transakcja A
D. Transakcja D
Transakcja B jest poprawnym wyborem, ponieważ zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, wszystkie transakcje, których jednorazowa wartość przekracza 15 000 zł, muszą być realizowane za pośrednictwem rachunku płatniczego. W przypadku transakcji B, po przeliczeniu wartości na złote według średniego kursu NBP, otrzymujemy kwotę 16 567,35 PLN, co jednoznacznie przekracza wspomniany próg. Ważne jest, aby przedsiębiorcy przestrzegali tego przepisu, ponieważ ma on na celu zwiększenie transparentności transakcji oraz ograniczenie szarej strefy w obrocie gospodarczym. Używanie rachunków płatniczych nie tylko ułatwia ewidencjonowanie transakcji, ale także pozwala na lepszą kontrolę finansów przedsiębiorstwa. Warto zaznaczyć, że stosowanie rachunków płatniczych jest zgodne z najlepszymi praktykami w dziedzinie zarządzania finansami, co przyczynia się do budowania zaufania w relacjach z klientami oraz kontrahentami. W kontekście przepisów prawa, przedsiębiorcy są zobowiązani do przestrzegania tych regulacji, co ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia legalności prowadzonych działań gospodarczych.

Pytanie 33

Czym jest Electronic Data Interchange?

A. sieć połączeń systemów do śledzenia przepływów materiałów
B. system umożliwiający bieżące monitorowanie transportu ładunków
C. bezpapierowa wymiana dokumentów oraz danych pomiędzy systemami informatycznymi współpracujących firm
D. elektroniczna współpraca między 'urzędem a obywatelem'
No więc, EDI, czyli Electronic Data Interchange, to naprawdę ważna sprawa w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Dzięki temu, zamiast z papierami, możemy wymieniać różne dokumenty i dane między systemami informatycznymi firm. To super ułatwia życie, bo pozwala automatyzować różne procesy. W efekcie zamówienia przetwarzają się dużo szybciej, koszty maleją, a błędów robi się znacznie mniej, w porównaniu do tego, gdy korzysta się z tradycyjnych metod jak faks czy mail. Można to łatwo zobaczyć w handlu detalicznym – tam dostawcy dostają zamówienia w czasie rzeczywistym, co sprawia, że wszystko działa sprawniej i lepiej. EDI działa na podstawie ustalonych standardów, takich jak EDIFACT czy ANSI X12, które określają, jak mają wyglądać te dokumenty, więc różne systemy mogą ze sobą współpracować. W dzisiejszych czasach, gdy wszystko cyfryzujemy, EDI jest wręcz nieodzownym narzędziem dla firm, które chcą być na bieżąco w wyścigu rynkowym.

Pytanie 34

Podstawowa opłata za transport nawozów wynosi 2 400,00 zł, a współczynnik korekcyjny to 0,8. Jakie będą wydatki na przewóz tego ładunku?

A. 2 270 zł
B. 1 920 zł
C. 2 200 zł
D. 1 900 zł
Koszt przewozu ładunku oblicza się poprzez pomnożenie opłaty podstawowej za przewóz nawozów przez współczynnik korygujący. W tym przypadku, opłata podstawowa wynosi 2 400,00 zł, a współczynnik korygujący jest równy 0,8. Zatem, koszt przewozu to 2 400,00 zł * 0,8 = 1 920,00 zł. Taki sposób obliczania kosztów transportu jest powszechnie stosowany w branży logistycznej, gdzie różne czynniki, takie jak rodzaj przewożonego towaru, jego wartość oraz warunki transportu, mogą wpływać na ostateczny koszt. Używanie współczynników korygujących pozwala na elastyczne dostosowywanie cen w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe oraz specyfikę przewozu. Warto również zaznaczyć, że znajomość tego typu obliczeń jest niezbędna dla profesjonalistów zajmujących się logistyką, aby mogli efektywnie zarządzać kosztami i optymalizować procesy transportowe.

Pytanie 35

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 36

Oblicz całkowitą masę 15 paletowych jednostek ładunkowych (pjł), gdzie każda z nich zawiera 16 kartonów, przy założeniu, że masa brutto jednego kartonu wynosi 45 kg, a masa samej palety to 25 kg?

A. 10 800 kg
B. 18 000 kg
C. 11 175 kg
D. 16 800 kg
Obliczanie całkowitej masy 15 palet z ładunkami jest ważne i jest trochę matematyki. Na początku musimy wiedzieć, ile waży jeden karton i sama paleta. Wiemy, że jeden karton ma masę brutto 45 kg. Na jednej palecie jest 16 takich kartonów, więc jak to pomnożymy, to dostaniemy masę kartonów na jednej palecie, czyli 16 razy 45 kg, co daje 720 kg. Nie zapominajmy, że do tego trzeba dodać wagę samej palety, która wynosi 25 kg. Tak więc cała masa załadowanej palety to 720 kg + 25 kg, czyli razem 745 kg. W końcu, mając 15 takich palet, musimy pomnożyć 15 przez 745 kg, co daje nam 11 175 kg. Wiesz, że takie obliczenia są super ważne w logistyce, bo pomagają planować transport i miejsce w magazynach. Dobrze zrozumieć te rzeczy, bo skuteczne zarządzanie łańcuchem dostaw może naprawdę pomóc w obniżeniu kosztów transportu. W logistyce obliczenia masy to kluczowa sprawa, żeby uniknąć problemów z przeciążeniem i uszkodzeniem towarów.

Pytanie 37

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 38

Firma zajmuje się transportem 2 000 skrzyń przy użyciu środków transportu drogowego. Maksymalna ilość skrzyń, które mogą być przewiezione w trakcie jednego kursu, wynosi 60 sztuk, a koszt takiego kursu to 1 000,00 zł. Jak obliczyć minimalny koszt transportu wszystkich skrzyń?

A. 18 000,00 zł
B. 34 000,00 zł
C. 20 000,00 zł
D. 60 000,00 zł
Aby obliczyć minimalny koszt przewozu 2 000 skrzyń przy maksymalnej liczbie 60 skrzyń na jeden kurs, należy najpierw ustalić liczbę kursów potrzebnych do przewozu całej ładunku. Dzielimy 2 000 skrzyń przez 60 skrzyń na kurs, co daje nam 33,33. Ponieważ nie możemy wykonać ułamkowego kursu, zaokrąglamy w górę do 34 kursów. Koszt jednego kursu wynosi 1 000,00 zł, więc całkowity koszt przewozu obliczamy mnożąc liczbę kursów przez koszt jednego kursu: 34 kursy * 1 000,00 zł = 34 000,00 zł. Taki sposób kalkulacji kosztów transportu jest standardem w branży logistycznej, gdzie efektywne planowanie i optymalizacja kosztów są kluczowe dla rentowności. Dobrą praktyką jest również monitorowanie kosztów jednostkowych transportu, co może pomóc w przyszłych negocjacjach z przewoźnikami oraz w planowaniu budżetu.

Pytanie 39

Stopień wykorzystania środków transportu w roku 2019 r. obliczony na podstawie danych zawartych w tabeli oraz zamieszczonego wzoru wynosi

Zestawienie danych przedsiębiorstwa transportowego
WyszczególnienieUzyskany wynik
2018 r.2019 r.2020 r.
Wykorzystany czas pracy [h]10 50010 45010 670
Dysponowany czas pracy [h]10 80010 80010 800
Przewieziony ładunek rzeczywisty [t]29 76032 08834 916
Ładunek możliwy do przewiezienia [t]32 00038 20040 600
Liczba godzin pracy środków transportu [h]9 9609 98010 000
Możliwa liczba godzin pracy środków transportu [h]10 80010 80010 800
Stopień wykorzystania środka transportu =
przewieziony ładunek rzeczywisty [t]/ładunek możliwy do przewiezienia [t] × 100
A. 84%
B. 110%
C. 93%
D. 86%
Odpowiedź to 84%, co oznacza, że środki transportu wykorzystały 84% swoich możliwości przewozowych w 2019 roku. To ważny wskaźnik w logistyce, bo pokazuje, jak efektywnie działają nasze środki transportu. Żeby to obliczyć, dzielimy ilość przewiezionych ton przez maksymalną, którą moglibyśmy przewieźć, a potem mnożymy przez 100, żeby mieć wynik w procentach. Na przykład, jeśli dany środek transportu mógł wziąć 1000 ton, a przewiózł 840 ton, to mamy 84%. Takie analizy są naprawdę pomocne przy podejmowaniu decyzji o tym, jak najlepiej zarządzać flotą czy planować nowe inwestycje w transport. Regularne sprawdzanie tych wskaźników to dobra praktyka, bo dzięki temu możemy lepiej kontrolować koszty i zwiększać efektywność operacyjną.

Pytanie 40

Jakie minimum zabezpieczenie finansowe musi przedstawić przedsiębiorca, aby uzyskać licencję na transport drogowy i rozpocząć działalność z pierwszym pojazdem?

A. 9 000 EUR
B. 3 000 EUR
C. 6 000 EUR
D. 12 000 EUR
Minimalne zabezpieczenie finansowe, które przedsiębiorca musi wykazać, aby uzyskać licencję na wykonywanie transportu drogowego, wynosi 9 000 EUR na pierwszy pojazd. Zabezpieczenie to jest wymagane w celu zapewnienia odpowiedniej stabilności finansowej przewoźnika, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa przewozów i ochrony interesów klientów. Przykładowo, zabezpieczenie to może pokrywać ewentualne zobowiązania wynikające z wypadków drogowych, uszkodzeń mienia lub opóźnień w dostawie towarów. Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej oraz krajowymi przepisami, tego rodzaju zabezpieczenie jest fundamentalnym elementem, który ma na celu eliminację ryzyka niewypłacalności przewoźników. W praktyce, w przypadku różnorodnych incydentów w trakcie wykonywania transportu, odpowiednie zabezpieczenie finansowe pozwala na szybkie pokrycie strat, co w konsekwencji wpływa na poprawę jakości usług oraz zaufania w branży. Przedsiębiorca powinien również pamiętać, że w miarę rozwoju floty, konieczne może być zwiększenie zabezpieczenia finansowego, co jest ważnym aspektem planowania działalności transportowej.