Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.04 - Organizacja transportu
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 08:15
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 08:42

Egzamin zdany!

Wynik: 29/40 punktów (72,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Proces łączenia małych przesyłek (w tym od różnych dostawców, skierowanych do różnych odbiorców) w celu przewozu ich w jednym kontenerze nosi nazwę

A. dekonsolidacja
B. potrzeba transportowa
C. konsolidacja
D. zlecenie spedycyjne
Odpowiedzi takie jak potrzeba transportowa, dekonsolidacja i zlecenie spedycyjne, choć mogą wydawać się związane z tematem, nie oddają istoty procesu łączenia przesyłek w celu ich transportu. Potrzeba transportowa odnosi się do potrzeby przewozu towarów, co jest jedynie wstępnym etapem w procesie logistycznym, a nie jego konkretnym działaniem. Dekonsolidacja, na odwrót, to proces rozdzielania przesyłek, co jest sprzeczne z definicją konsolidacji i nie uwzględnia celu efektywnego transportu. Zlecenie spedycyjne dotyczy formalnego procesu organizacji transportu przez spedytora, ale nie odnosi się bezpośrednio do samego łączenia przesyłek. Kluczowym błędem w myśleniu jest zrozumienie, że konsolidacja skupia się na integracji zasobów w celu optymalizacji kosztów i logistyki, podczas gdy wymienione koncepcje nie odzwierciedlają tego działania. W logistyce, proces konsolidacji poprawia efektywność operacyjną oraz zmniejsza koszty transportu, co jest fundamentalne dla konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku. Właściwe zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla skutecznego zarządzania łańcuchem dostaw.

Pytanie 2

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 3

Którą naczepę należy zastosować do transportu 160 beczek o wymiarach 600 x 900 mm (średnica x wysokość) i masie brutto 150 kg/beczka, aby uzyskać jak najwyższy współczynnik wypełnienia skrzyni ładunkowej oraz nie przekroczyć dopuszczalnej ładowności pojazdu?

Naczepa 1Naczepa 2Naczepa 3Naczepa 4
długość 7,30 mdługość 10,62 mdługość 13,62 mdługość 13,62 m
szerokość 2,48 mszerokość 2,49 mszerokość 2,48 mszerokość 2,48 m
wysokość 2,60 mwysokość 2,95 mwysokość 2,50 mwysokość 2,95 m
ładowność 14 tładowność 20 tładowność 28 tładowność 26 t
A. Naczepa 3
B. Naczepa 4
C. Naczepa 2
D. Naczepa 1
Naczepa 3 jest odpowiednia do transportu 160 beczek o wymiarach 600 x 900 mm i masie brutto 150 kg/beczka, ponieważ spełnia zarówno wymagania objętościowe, jak i ładownościowe. Zestawiając dane, zauważamy, że łączna objętość beczek wynosi 40,64 m3, co jest znacznie poniżej objętości naczepy 3, wynoszącej 84,27 m3. Dodatkowo, ładowność tej naczepy wynosi 28 ton, co również jest wystarczające, ponieważ całkowita masa 160 beczek wynosi 24 ton. W praktyce, wybór naczepy odpowiedniej do załadunku jest kluczowy w logistyce, aby maksymalizować współczynnik wypełnienia oraz uniknąć sytuacji, w której ładowność pojazdu byłaby przekroczona. Przykładem może być optymalizacja transportu produktów, gdzie niewłaściwy dobór naczepy może prowadzić do nadmiernych kosztów eksploatacyjnych i problemów z przestrzeganiem norm bezpieczeństwa. W branży transportowej, zgodność z normami wielkości oraz masy jest niezbędna do efektywnego i zgodnego z przepisami transportu towarów, co odzwierciedla się w wyborze naczepy 3 jako najlepszej opcji.

Pytanie 4

Jaką stawką VAT obciążona jest usługa transportu towarów na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej?

A. 5%
B. 23%
C. 0%
D. 8%
Usługa przewozu rzeczy na terenie Rzeczypospolitej Polskiej objęta jest stawką VAT w wysokości 23%. Jest to standardowa stawka VAT, która dotyczy większości towarów i usług w Polsce. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, usługi transportowe są klasyfikowane jako usługi związane z działalnością gospodarczą, a ich opodatkowanie wynika z ogólnych zasad naliczania VAT. Praktycznym przykładem może być firma transportowa, która świadczy usługi przewozu towarów dla różnych klientów, takich jak sklepy, producentów czy hurtownie. W takim przypadku wszystkie usługi przewozowe powinny być fakturowane z naliczeniem stawki 23%. Warto również pamiętać, że w przypadku przewozu towarów poza granice Polski mogą występować inne stawki lub zwolnienia z VAT, dlatego przedsiębiorcy powinni być świadomi obowiązujących przepisów na poziomie europejskim oraz krajowym, aby prawidłowo naliczać podatek VAT na swoich fakturach.

Pytanie 5

Jaki typ umowy między współpracującymi firmami powinien zostać zastosowany, gdy jedna ze stron zobowiązuje się do zorganizowania, wysłania oraz transportu przesyłki?

A. Umowa przewozu
B. Umowa spedycji
C. Umowa przechowania
D. Umowa agencyjna
Umowa agencyjna to nie jest odpowiednie rozwiązanie, gdy ktoś zajmuje się przygotowaniem, wysyłaniem i transportem przesyłki. W takiej sytuacji agent to nie spedytor, bo on działa jako przedstawiciel zleceniodawcy i jego zadanie to głównie promowanie oraz sprzedaż produktów, a nie cała logistyka. Często ludzie mylą te role, co prowadzi do błędnych wniosków, że umowa agencyjna może też obejmować transport. Umowa przewozu dotyczy tylko transportu towarów i nie zajmuje się innymi rzeczami, jak przygotowanie przesyłki, co czyni ją niezbyt odpowiednią dla całego procesu logistycznego. Z kolei umowa przechowania to zupełnie inna bajka, bo tam jedna strona przechowuje towar dla drugiej, ale to też nie ma nic wspólnego z transportem. W praktyce, pomylenie tych umów może prowadzić do nieporozumień, strat finansowych i problemów z dostawami. Ważne, żeby znać różnice pomiędzy tymi umowami i wiedzieć, kiedy je stosować w logistyce.

Pytanie 6

Zgodnie z przedstawionym fragmentem umowy CMR drugi egzemplarz oryginału listu przewozowego jest przeznaczony dla

Fragment umowy międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR)
Artykuł 5.
1. List przewozowy wystawia się w trzech oryginalnych egzemplarzach, podpisanych przez nadawcę i przez przewoźnika, przy czym podpisy te mogą być wydrukowane lub też zastąpione przez stemplę nadawcy i przewoźnika, jeżeli pozwala na to ustawodawstwo kraju, w którym wystawiono list przewozowy. Pierwszy egzemplarz wręcza się nadawcy, drugi towarzyszy przesyłce, a trzeci zatrzymuje przewoźnik.
2. Jeżeli przeznaczony do przewozu towar ma być ładowany na różne pojazdy lub jeżeli chodzi o różne rodzaje towarów albo o oddzielne partie, nadawca lub przewoźnik ma prawo wymagać wystawienia tylu listów przewozowych, ile pojazdów należy użyć lub ile jest rodzajów bądź partii towarów.
A. odbiorcy.
B. przewoźnika.
C. nadawcy.
D. spedytora.
Wybór odpowiedzi, który wskazuje na nadawcę, spedytora lub przewoźnika jako odbiorców drugiego egzemplarza listu przewozowego jest nieprawidłowy, ponieważ wprowadza istotne nieporozumienie dotyczące roli poszczególnych uczestników procesu transportowego. Nadawca, jako strona przekazująca towary, otrzymuje pierwszy egzemplarz listu przewozowego, który jest dla niego dokumentem potwierdzającym nadanie przesyłki. Spedytor, pełniący funkcję pośrednika w transporcie, również nie ma prawa do drugiego egzemplarza, który ma na celu zapewnienie odbiorcy jasnej informacji o towarze oraz potwierdzenie jego odbioru. Przewoźnik, natomiast, zatrzymuje trzeci egzemplarz, który służy mu jako dokumentacja do ewidencji transportu. Te błędne odpowiedzi mogą wynikać z niepełnego zrozumienia funkcji listu przewozowego oraz nieznajomości ról poszczególnych uczestników w transporcie. Właściwe zrozumienie, kto posiada który egzemplarz, jest kluczowe dla prawidłowej realizacji procesu logistycznego, jak również dla rozwiązywania ewentualnych sporów na etapie dostawy. W praktyce, znajomość tych zasad jest niezbędna dla profesjonalistów w branży transportowej, aby zminimalizować ryzyko błędów oraz zapewnić zgodność z obowiązującymi standardami i dobrymi praktykami.

Pytanie 7

Firma zajmująca się transportem wynajęła 2 podnośniki na 4 dni i poniosła wydatki w wysokości 1 600 zł. Jaką kwotę należy uiścić za 1 dzień korzystania z jednego podnośnika?

A. 400 zł
B. 200 zł
C. 600 zł
D. 800 zł
Aby obliczyć opłatę za 1 dzień użytkowania jednego podnośnika, należy najpierw ustalić całkowity koszt wynajmu obu podnośników. W tym przypadku wynosi on 1 600 zł za 4 dni. Całkowity koszt wynajmu należy podzielić przez liczbę dni wynajmu oraz przez liczbę podnośników. Obliczenia wyglądają następująco: 1 600 zł / 4 dni = 400 zł za dzień za oba podnośniki, a następnie 400 zł / 2 podnośniki = 200 zł za dzień za jeden podnośnik. Taki sposób obliczania kosztów jest zgodny z powszechnymi praktykami w branży wynajmu sprzętu, gdzie ważne jest zrozumienie całkowitych wydatków oraz umiejętność ich rozkładu na jednostkowe stawki. Przedsiębiorstwa często stosują podobne metody kalkulacji kosztów, aby lepiej planować budżet i wydatki związane z wynajmem. Warto również zaznaczyć, że kalkulacja ta jest istotna nie tylko dla wynajmujących, ale także dla osób planujących długoterminowe projekty, gdzie zrozumienie kosztów jednostkowych może pomóc w optymalizacji wydatków.

Pytanie 8

Przedsiębiorca złożył wniosek do Głównego Inspektora Transportu Drogowego o wydanie świadectwa zatrudnionemu kierowcy, niebędącemu obywatelem państwa UE. W drodze decyzji administracyjnej wydano świadectwo kierowcy ważne od 15.06.2020 r. Na podstawie fragmentu ustawy ustal, do kiedy będzie ważne świadectwo, jeżeli zostało wystawione na możliwie maksymalny okres czasu?

Fragment ustawy o transporcie drogowym
Rozdział 4a
Świadectwo kierowcy
Art. 32a. Do kierowcy niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, zatrudnionego przez przedsiębiorcę mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wykonującego międzynarodowy transport drogowy rzeczy, stosuje się przepisy Unii Europejskiej dotyczące świadectwa kierowcy.
Art. 32b. 1. Główny Inspektor Transportu Drogowego, w drodze decyzji administracyjnej, wydaje, odmawia wydania, zmienia albo cofa świadectwo kierowcy.
2. Świadectwo kierowcy wydaje się na wniosek przedsiębiorcy, posiadającego licencję wspólnotową, złożony na piśmie lub w postaci dokumentu elektronicznego.
3. Świadectwo kierowcy wraz z wypisem ze świadectwa kierowcy wydaje się przedsiębiorcy na okres do 5 lat.
A. Do 15.06.2024 r.
B. Do 15.06.2025 r.
C. Do 31.12.2025 r.
D. Do 31.12.2024 r.
Odpowiedź "Do 15.06.2025 r." jest poprawna, ponieważ zgodnie z art. 32b ust. 3 ustawy o transporcie drogowym, świadectwo kierowcy wydawane jest na maksymalny okres 5 lat. W przypadku, gdy świadectwo zostało wydane na początku jego ważności, czyli 15.06.2020 r., dodając 5 lat do tej daty otrzymujemy datę 15.06.2025 r., co oznacza, że świadectwo będzie ważne do tego dnia. W praktyce oznacza to, że kierowca może legalnie wykonywać swoje obowiązki w zakresie transportu drogowego przez cały okres ważności tego dokumentu, co jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości pracy w branży. Warto zauważyć, że posiadanie aktualnego świadectwa jest istotnym elementem weryfikacji uprawnień zawodowych kierowców, co zabezpiecza zarówno pracodawców, jak i klientów przed niewłaściwym wykonywaniem transportu. Dodatkowo, znajomość przepisów prawnych związanych z zatrudnieniem kierowców jest istotna dla przedsiębiorców w celu zapewnienia zgodności z regulacjami i uniknięcia potencjalnych sankcji.

Pytanie 9

W międzynarodowym transporcie drogowym do przewozu ładunku wykorzystuje się list przewozowy

A. CMR
B. MAWB
C. SMGS
D. CIM
Odpowiedź CMR jest prawidłowa, ponieważ list przewozowy CMR (Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road) jest dokumentem stosowanym w międzynarodowym transporcie drogowym. CMR reguluje prawa i obowiązki stron umowy przewozu, w tym przewoźnika oraz nadawcy. Dokument ten potwierdza zawarcie umowy przewozu, określa rodzaj przewożonego ładunku, miejsce nadania i odbioru, a także warunki przewozu. Praktyczne zastosowanie CMR jest kluczowe w logistyce, ponieważ umożliwia skuteczne zarządzanie procesem transportu oraz zapewnia ochronę prawną dla wszystkich zaangażowanych stron. CMR jest uznawany na całym świecie i jego stosowanie ułatwia rozliczenia oraz minimalizuje ryzyko sporów prawnych. Dodatkowo, znajomość tego dokumentu jest niezbędna dla wszystkich profesjonalistów zajmujących się logistyką i transportem, a właściwe jego wypełnienie może znacząco wpłynąć na efektywność operacyjną przedsiębiorstw. Warto również zauważyć, że w przypadku braku listu CMR, przewoźnik może być narażony na trudności w dochodzeniu swoich praw w sytuacjach spornych.

Pytanie 10

Rewizje wózka widłowego oraz jego serwisowanie powinny być rejestrowane

A. w dzienniku konserwacji wózka widłowego
B. w książce eksploatacji wózka widłowego
C. w certyfikacie pochodzenia pojazdu
D. w dokumentacji techniczno-ruchowej
Odnotowywanie przeglądów i napraw w certyfikacie pochodzenia pojazdu jest koncepcją błędną, ponieważ ten dokument ma na celu potwierdzenie legalności i historii pochodzenia danego pojazdu, a nie jego stanu eksploatacyjnego. Certyfikat ten jest istotny przy rejestracji pojazdów, ale nie zawiera szczegółowych informacji o serwisie czy konserwacji, co czyni go niewłaściwym narzędziem do monitorowania stanu technicznego wózka widłowego. Z kolei dokumentacja techniczno-ruchowa, choć istotna, również nie jest miejscem odpowiednim do zapisywania szczegółowych działań konserwacyjnych i naprawczych. Jej głównym celem jest dostarczenie ogólnych informacji o charakterystyce technicznej wózka oraz jego przeznaczeniu. Umieszczenie szczegółów dotyczących przeglądów w takiej dokumentacji mogłoby prowadzić do nieczytelności i utrudnień w śledzeniu historii konserwacyjnej. Książka eksploatacji natomiast może zawierać informacje o używaniu wózka, ale również nie jest dedykowanym miejscem na szczegółowe zapisy dotyczące przeglądów i napraw, co może skutkować brakiem pełnej dokumentacji dotyczącej stanu technicznego wózka. Często błędem popełnianym przez użytkowników jest mylenie tych dokumentów i niezdolność do zrozumienia, że każdy z nich ma swoją specyfikę i cel. Właściwe podejście do konserwacji wózka widłowego powinno skupiać się na prowadzeniu dokładnego dziennika konserwacji, który pomoże w utrzymaniu sprzętu w optymalnym stanie i zapewni bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Pytanie 11

Jakie przepisy określają czas pracy kierowców realizujących międzynarodowe przewozy drogowe?

A. ADR
B. IMDGC
C. AETR
D. TIR
Konwencja AETR (Europejska Umowa w sprawie Pracy Załóg Pojazdów Używanych w Międzynarodowym Transportem Drogowym) reguluje czas pracy kierowców wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe. AETR wprowadza zasady dotyczące maksymalnych godzin pracy i minimalnych okresów odpoczynku, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz ochronę zdrowia kierowców. Przykładem zastosowania AETR jest sytuacja, gdy kierowca ciężarówki wykonuje przewozy międzynarodowe, powinien przestrzegać norm dotyczących czasu jazdy i odpoczynku, co zapobiega przepracowaniu oraz zmniejsza ryzyko wypadków. Dobre praktyki związane z AETR obejmują m.in. prowadzenie dokładnej dokumentacji czasu pracy oraz regularne szkolenia kierowców w zakresie obowiązujących przepisów. Zrozumienie AETR jest kluczowe nie tylko dla kierowców, ale również dla pracodawców, aby zapewnić zgodność z prawem oraz optymalizować procesy transportowe.

Pytanie 12

Do transportu ładunków masowych luzem przeznaczone są wagony

A. platformy
B. chłodnie
C. węglarki
D. bagażowe
Węglarki to specjalistyczne wagony towarowe, które zostały zaprojektowane do przewozu ładunków masowych luzem, szczególnie węgla, ale także innych surowców sypkich, takich jak rudy metali, piasek czy żwir. Ich konstrukcja charakteryzuje się dużą pojemnością i otwartym dnem, co umożliwia łatwe załadunek i wyładunek towaru. Węglarki są powszechnie używane w przemyśle węglowym oraz w branżach, gdzie transport surowców w dużych ilościach jest niezbędny. Właściwe użytkowanie węglarek przyczynia się do efektywności transportu kolejowego, a także minimalizacji kosztów przewozu. Stosowanie standardów takich jak UIC (Międzynarodowy Związek Kolei) w zakresie konstrukcji i eksploatacji węglarek gwarantuje bezpieczeństwo oraz niezawodność przewozu. W praktyce, węglarki są często integrowane z systemami logistyki, co pozwala na optymalizację procesów transportowych i magazynowych.

Pytanie 13

Jakie uprawnienie jest konieczne zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, aby firma mogła prowadzić międzynarodowy przewóz drogowy w celach zarobkowych?

A. Licencja
B. Zaświadczenie
C. Metryka
D. Pozwolenie
Licencja na wykonywanie międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego jest niezbędnym dokumentem regulowanym przez prawo unijne, który potwierdza, że przedsiębiorstwo spełnia określone wymagania oraz standardy jakości. Licencja ta jest wydawana na podstawie przepisów rozporządzenia (WE) nr 1071/2009, które określa zasady dostępu do rynku przewozów drogowych. Aby uzyskać licencję, firma musi wykazać, że dysponuje odpowiednimi środkami finansowymi, zdatnymi pojazdami oraz spełnia wymogi dotyczące kwalifikacji zawodowych kierowców. Przykładowo, kierowcy muszą posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Licencja ta jest kluczowym dokumentem, ponieważ zapewnia legalność działalności transportowej oraz jest świadectwem profesjonalizmu i rzetelności przedsiębiorstwa w oczach klientów oraz organów nadzoru. Bez licencji firma nie może wykonywać przewozów międzynarodowych, co skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz finansowymi.

Pytanie 14

W terminalu zmiana środka transportu w systemie "ruchomej drogi" realizowana jest przy użyciu

A. wozów podsiębiernych
B. wózków widłowych
C. suwnic bramowych
D. ramp najazdowych
Rampa najazdowa to naprawdę ważny element w systemie "ruchomej drogi". Dzięki niej można sprawnie zmieniać środki transportu w terminalu. Głównie chodzi o to, żeby towar łatwo przeładować z jednego pojazdu na drugi, jak ciężarówki, wózki widłowe czy kontenery. Rampy są projektowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, więc wszystko jest na miejscu, żeby praca szła gładko i żeby zminimalizować ryzyko wypadków. Idealna rampa powinna mieć dobry kąt nachylenia, żeby wjazd i zjazd były proste, a do tego dobrze jest, jak jest zrobiona z materiałów odpornych na różne obciążenia i warunki pogodowe. Przykładowo, w terminalu kontenerowym rampy pomagają szybko przemieszczać kontenery z jednych pojazdów na miejsce składowania. To sprawia, że przeładunek działa na czasie, a całe operacje logistyczne są naprawdę efektywne.

Pytanie 15

Jakie urządzenie powinno być wykorzystane do załadunku kontenerów na naczepy podkontenerowe, jeśli plac składowy kontenerów znajduje się w odległości 200 metrów od miejsca, gdzie oczekują pojazdy na załadunek?

A. Przenośnik rolkowy
B. Stacjonarną suwnicę bramową
C. Stacjonarny żuraw portowy
D. Wóz podsiębierny
Wóz podsiębierny to specjalistyczne urządzenie, które idealnie nadaje się do załadunku kontenerów na naczepy podkontenerowe, szczególnie w sytuacjach, gdy zachodzi potrzeba przemieszczania kontenerów na stosunkowo krótkie odległości, jak w przypadku 200 metrów. Jego konstrukcja pozwala na sprawne i efektywne załadunki oraz rozładunki na placu składowym. Wóz podsiębierny charakteryzuje się dużą zwrotnością oraz możliwością pracy w ograniczonych przestrzeniach, co czyni go bardzo praktycznym rozwiązaniem w portach oraz terminalach kontenerowych. Przykład zastosowania to sytuacje, w których kontenery muszą być szybko przetransportowane z placu składowego do naczepy, co jest szczególnie ważne w kontekście efektywności operacyjnej i minimalizacji czasu przestoju. Osoby odpowiedzialne za logistykę powinny również być świadome, że wóz podsiębierny jest zgodny z normami bezpieczeństwa i wydajności, co czyni go standardowym narzędziem w branży transportu kontenerowego.

Pytanie 16

Pisemna umowa, na mocy której realizowany jest transport ładunków w żegludze nieregularnej, to

A. nota gotowości
B. czarter
C. kwit sternika
D. nota bukingowa
Nota bukingowa to dokument potwierdzający rezerwację miejsca na statku, jednak nie jest umową przewozu. Nie reguluje ona szczegółowo warunków przewozu ładunków, a jedynie stanowi informację dla armatora oraz czarterującego o zamówieniu usługi transportowej. Kwit sternika, z drugiej strony, odnosi się do dokumentu potwierdzającego posiadanie ładunku i przewozu przez sternika, ale również nie jest umową czarterową. Jego funkcja sprowadza się do potwierdzenia załadunku i transportu, co sprawia, że nie obejmuje szerszych warunków przewozu, które są kluczowe w kontekście czarteru. Nota gotowości służy do potwierdzenia, że statek jest gotowy do załadunku czy rozładunku, ale znów nie ma charakteru umowy przewozowej. W praktyce, osoby mylące te dokumenty z umową czarterową często nie dostrzegają, że nie zawierają one kluczowych elementów, takich jak odpowiedzialność za ładunek, jego zabezpieczenie, czy szczegółowy opis warunków transportu. W efekcie, brak zrozumienia różnic między tymi dokumentami może prowadzić do problemów prawnych i finansowych w trakcie realizacji umowy transportowej.

Pytanie 17

Do której reguły Incoterms 2020 odnoszą się obowiązki sprzedającego i kupującego zapisane w tabeli?

Obowiązkiem sprzedającego jest dostarczenie towaru na statek w porcie załadunku. Od tego miejsca ryzyko przechodzi na kupującego, jednakże nadal sprzedający ma obowiązek zawrzeć umowę przewozu morskiego oraz ponieść koszty dostarczenia towaru do portu przeznaczenia.
A. EXW
B. CFR
C. FAS
D. DAP
Wybór reguł EXW, FAS czy DAP jest niewłaściwy w kontekście przedstawionego pytania, ponieważ każdy z tych terminów definiuje różne obowiązki sprzedającego i kupującego, które nie pokrywają się z warunkami CFR. Reguła EXW (Ex Works) oznacza, że sprzedający udostępnia towar w swoim zakładzie, a kupujący ponosi wszelkie koszty i ryzyko od momentu odbioru towaru. To podejście może prowadzić do nieporozumień, gdyż sprzedający nie jest zobowiązany do organizacji transportu, co wymaga od kupującego dużej samodzielności w logistyce. Reguła FAS (Free Alongside Ship) również nie jest odpowiednia, ponieważ sprzedający dostarcza towar obok statku, ale nie pokrywa kosztów transportu do portu przeznaczenia, co równie dobrze zmienia odpowiedzialność związaną z ryzykiem. Natomiast DAP (Delivered at Place) obliguje sprzedającego do dostarczenia towaru do określonego miejsca przeznaczenia, co jest sprzeczne z definicją CFR, gdzie ryzyko przechodzi na kupującego w momencie załadunku. Każda z tych reguł ma swoje zastosowanie, ale nie odpowiadają one na pytanie dotyczące obowiązków w ramach CFR, co może prowadzić do błędnych analiz w międzynarodowych transakcjach handlowych. Kluczowe jest zrozumienie różnic między tymi regułami, aby efektywnie zarządzać ryzykiem i obowiązkami w kontraktach handlowych.

Pytanie 18

Jakie są właściwe etapy realizacji procesu transportowego?

A. Załadunek oraz zabezpieczenie ładunku — dojazd pojazdu do miejsca załadunku — transport — rozładunek — powrót pojazdu z miejsca rozładunku do bazy lub nowego punktu załadunku
B. Dojazd pojazdu do punktu załadunku — rozładunek — transport — załadunek oraz zabezpieczenie ładunku — powrót pojazdu z miejsca rozładunku do bazy lub nowego punktu załadunku
C. Dojazd pojazdu do miejsca załadunku — załadunek oraz zabezpieczenie ładunku — transport — rozładunek — powrót pojazdu z miejsca rozładunku do bazy lub nowego punktu załadunku
D. Dojazd pojazdu do miejsca załadunku — załadunek oraz zabezpieczenie ładunku — transport — powrót pojazdu z miejsca rozładunku do bazy lub nowego punktu załadunku — rozładunek
Analiza błędnych koncepcji w przedstawionych odpowiedziach ujawnia szereg istotnych nieporozumień związanych z procesem przewozowym. W wielu odpowiedziach pojawia się pomylenie kolejności czynności, co może prowadzić do nieefektywności oraz potencjalnych zagrożeń. Na przykład, uwzględnienie rozładunku przed załadunkiem i zabezpieczeniem ładunku wprowadza chaos w logistyce, ponieważ nie można rozładować towaru, który nie został wcześniej załadowany. Takie podejście może skutkować nie tylko opóźnieniami, ale również stwarzaniem ryzyka uszkodzenia towarów. Ponadto, błędne odpowiedzi wskazują na pomijanie kluczowego etapu, jakim jest zabezpieczenie ładunku. Ten element jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa przewożonego towaru, a jego pominięcie może prowadzić do poważnych incydentów. W praktyce, efektywny proces przewozowy wymaga staranności na każdym etapie oraz przestrzegania norm, takich jak przepisy dotyczące transportu ciężarowego i zarządzania ładunkiem. Ostatecznie, ważne jest, aby mieć świadomość, że każdy element procesu przewozowego jest ze sobą powiązany i jego prawidłowe wykonanie ma kluczowe znaczenie dla sukcesu całej operacji logistycznej.

Pytanie 19

Firma transportowa wynajęła 4 naczepy kłonicowe na czas 5 godzin. Koszt wypożyczenia jednej naczepy na godzinę wynosi 50,00 zł netto. Jaka będzie całkowita kwota brutto, za którą wystawiona zostanie faktura za korzystanie z naczep, jeśli przysługuje jej 10% rabatu, a usługa objęta jest stawką VAT wynoszącą 23%?

A. 900,00 zł
B. 1 230,00 zł
C. 1 107,00 zł
D. 1 000,00 zł
Aby obliczyć kwotę brutto za wynajem naczep, należy najpierw obliczyć koszt wynajęcia bez rabatu. Koszt wynajęcia jednej naczepy na godzinę wynosi 50,00 zł. Wynajmując 4 naczepy przez 5 godzin, całkowity koszt wynajmu wynosi: 4 naczepy * 5 godzin * 50,00 zł = 1 000,00 zł. Następnie, przysługujący rabat wynoszący 10% należy odjąć od tej kwoty: 1 000,00 zł * 10% = 100,00 zł. Zatem koszt po rabacie wynosi: 1 000,00 zł - 100,00 zł = 900,00 zł. Teraz należy dodać podatek VAT. Stawka VAT wynosi 23%, więc kwotę netto 900,00 zł należy pomnożyć przez 1,23 (100% + 23% VAT): 900,00 zł * 1,23 = 1 107,00 zł. Warto podkreślić, że znajomość zasad obliczania kosztów wynajmu oraz odpowiednich stawek podatków jest kluczowa w branży transportowej i wynajmu, co pozwala na prawidłowe oszacowanie wydatków oraz zysków, a także lepsze planowanie działań finansowych.

Pytanie 20

Korzystając z danych zamieszczonych w tabeli ustal, który typ wymienionych kontenerów ma najmniejszą powierzchnię ładunkową.

Typ konteneraDługość zewnętrzna [mm]Długość wewnętrzna [mm]Szerokość zewnętrzna [mm]Szerokość wewnętrzna [mm]Wysokość zewnętrzna [mm]Wysokość wewnętrzna [mm]
A.12192119982438233024382197
B.912589312438233024382197
C.605858672438233024382197
D.2991280224382330<2438-
A. B.
B. A.
C. D.
D. C.
Kontener typu D rzeczywiście ma najmniejszą powierzchnię ładunkową spośród wszystkich wymienionych typów. Powierzchnia ładunkowa kontenera jest istotnym parametrem w logistyce, ponieważ wpływa na efektywność transportu towarów. W praktyce, wybór kontenera o minimalnej powierzchni ładunkowej może być korzystny przy przewozie lżejszych i mniej objętnych ładunków, co pozwala na oszczędności w kosztach transportu. Dobrą praktyką w branży jest szczegółowe analizowanie powierzchni ładunkowej różnych typów kontenerów przed podjęciem decyzji o ich wykorzystaniu. Warto również zwrócić uwagę na wewnętrzne wymiary kontenera, ponieważ mogą one różnić się w zależności od standardów producentów. Na przykład, kontenery zgodne z normą ISO mają ściśle określone wymiary, co ułatwia ich interoperacyjność w międzynarodowym transporcie. Wiedza o powierzchni ładunkowej kontenerów jest kluczowa dla efektywnego planowania ładunków i maksymalizacji wykorzystania przestrzeni ładunkowej w transporcie morskim i drogowym.

Pytanie 21

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 22

Z fizycznych, chemicznych oraz biologicznych właściwości i cech przewożonych ładunków wynika

A. techniczna podatność transportowa
B. naturalna podatność transportowa
C. ekonomiczna podatność transportowa
D. ładunkowa podatność transportowa
Naturalna podatność transportowa odnosi się do cech fizycznych, chemicznych i biologicznych towarów, które mają bezpośredni wpływ na ich transport. Oznacza to, że różne materiały mają swoje unikalne właściwości, które mogą wpływać na sposób ich pakowania, przechowywania i transportu. Na przykład, towary wrażliwe na temperaturę, takie jak leki czy żywność, wymagają specjalnych warunków transportowych, aby zachować swoje właściwości. Standardy branżowe, takie jak ISO 9001, zwracają uwagę na zarządzanie jakością w procesie transportowym, co obejmuje również odpowiednie zabezpieczenie towarów w zależności od ich naturalnych cech. Zrozumienie naturalnej podatności transportowej pozwala na optymalizację procesów logistycznych, redukcję ryzyka uszkodzeń oraz zwiększenie efektywności dostaw. Przykładowo, transport żywności wymaga przestrzegania przepisów dotyczących temperatury, co jest kluczowe dla zachowania jej świeżości i bezpieczeństwa konsumpcji.

Pytanie 23

Do oznaczania jednostek logistycznych zgodnie z normami GS1 służy

A. GCN (Global Coupon Number)
B. GTIN (Global Trade Item Number)
C. SSCC (Serial Shipping Container Code)
D. GLN (Global Location Number)
SSCC, czyli Serial Shipping Container Code, to taki kod wymyślony przez GS1, który pozwala jednoznacznie identyfikować paczki w logistyce. Dzięki temu możemy efektywnie zarządzać przesyłkami w całym łańcuchu dostaw. W skrócie, SSCC ma 18 cyfr, gdzie na początku mamy prefiks GS1, a potem numer seryjny, który przypisuje się konkretnej paczce lub kontenerowi. To super sprawa, bo dzięki temu możemy śledzić paczki od samego nadania aż do dostarczenia. To ważne, szczególnie jeśli chodzi o zarządzanie zapasami i kontrolę jakości. W praktyce używa się tego w różnych branżach, jak handel czy produkcja, bo naprawdę zwiększa przejrzystość i wydajność w logistyce.

Pytanie 24

Jakie urządzenie jest przeznaczone do przeładunku kontenerów w terminalu?

A. wózek unoszący
B. suwnica
C. przenośnik bezcięgnowy
D. przenośnik cięgnowy
Suwnice są kluczowymi urządzeniami stosowanymi w terminalach przeładunkowych do manipulacji kontenerami ze względu na ich zdolność do dźwigania dużych obciążeń na znaczne wysokości. Działają poprzez system lin i bloczków, co pozwala na precyzyjne umieszczanie kontenerów na różnych środkach transportowych, takich jak ciężarówki czy statki. W terminalach morskich, suwnice są wykorzystywane do rozładunku i załadunku kontenerów, co odbywa się często w szybkim tempie, aby zminimalizować czas przestoju statków. Zastosowanie suwnic jest zgodne z międzynarodowymi normami, takimi jak ISO 8686, które regulują projektowanie, eksploatację i konserwację tych urządzeń. W praktyce, suwnica może unieść kontener o wadze do 40 ton lub więcej, co czyni ją niezastąpionym narzędziem w logistyce i transporcie morskim, gdzie precyzja i efektywność są kluczowe dla rentowności operacji.

Pytanie 25

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 26

Jakie jednostki transportowe są klasyfikowane jako Intermodalne Jednostki Transportowe (UTI)?

A. naczepy siodłowe
B. palety EUR
C. pakiety
D. skrzyniopalety
Palety EUR, pakiety i skrzyniopalety są popularnymi jednostkami ładunkowymi, ale nie zaliczają się do Intermodalnych Jednostek Transportowych (UTI) w tym sensie, w jakim definiuje się naczepy siodłowe. Palety EUR są standardowymi platformami do transportu towarów, jednak ich użycie ogranicza się głównie do transportu drogowego i magazynowania, a nie do przesiadek między różnymi środkami transportu. Użycie palet w transporcie intermodalnym zazwyczaj wymaga dodatkowych jednostek transportowych, aby mogły być przewożone na przykład w pociągach. Skrzyniopalety, które są również jednostkami ładunkowymi, oferują nieco większą stabilność i zabezpieczenie dla towarów, ale ich zastosowanie nie spełnia wymogów intermodalności w taki sposób, jak naczepy siodłowe. Pakiety natomiast są jednostkami, które mogą zawierać różnorodne towary, ale nie są konstrukcją przystosowaną do transportu intermodalnego. Typowym błędem myślowym jest mylenie jednostek transportowych z jednostkami ładunkowymi, co prowadzi do niewłaściwych wniosków o ich klasyfikacji w kontekście intermodalnym. Kluczowe w zrozumieniu UTI jest dostrzeganie, jak te jednostki są zaprojektowane do współpracy z różnymi formami transportu oraz jak znacząco wpływają na efektywność logistyczną i ekologiczną transportu.

Pytanie 27

Licencję na prowadzenie zarobkowego transportu drogowego wydaje się na okres, który nie może być krótszy niż

A. 1 rok i nie dłuższy niż 10 lat
B. 5 lat i nie może być dłuższy niż 50 lat
C. 5 lat i nie dłuższy niż 40 lat
D. 2 lata i nie dłuższy niż 50 lat
Licencja na wykonywanie zarobkowego transportu drogowego jest wydawana na czas określony, co ma na celu zapewnienie, że przedsiębiorcy będą w stanie spełniać obowiązujące normy prawne oraz standardy jakości. W Polsce minimalny czas, na jaki udziela się takiej licencji, wynosi 2 lata, a maksymalny to 50 lat. Taki okres jest wystarczający, aby weryfikować działalność przewoźnika, monitorować jego wyniki finansowe oraz przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa. W praktyce, przedsiębiorcy muszą na bieżąco dostosowywać swoje działania do zmieniających się przepisów prawa, dlatego krótszy okres licencji sprzyja szybszej reakcji na ewentualne nieprawidłowości. Umożliwia to też wprowadzenie ewentualnych zmian w wymaganiach rynkowych, co jest kluczowe w dynamicznie rozwijającej się branży transportowej. Przykładem może być zmiana w przepisach dotyczących norm emisji spalin, która może wpłynąć na decyzje przedsiębiorców dotyczące floty pojazdów. W związku z tym, 2-letni okres licencji jest praktycznym rozwiązaniem, które wspiera zarówno regulację rynku, jak i rozwój odpowiedzialnych praktyk transportowych.

Pytanie 28

W portach do załadunku wykorzystywane są suwnice, dźwigi oraz żurawie

A. poziomego
B. w systemie ro-ro
C. w systemie ro-lo
D. pionowego
Wybór dotyczący poziomego załadunku nie jest najlepszy, bo transport w portach zasadniczo odbywa się w pionie. Dźwigi i suwnice przede wszystkim podnoszą i opuszczają ładunki, co bardzo związane jest z operacjami pionowymi. Poziome przemieszczanie towarów robi się głównie innymi środkami, jak wózki widłowe, które przenoszą rzeczy na krótkie dystanse na poziomie. W systemie ro-ro, czyli 'roll-on/roll-off', ładunki wjeżdżają na pokład statków w sposób, który nie wymaga dźwigów. Z kolei ro-lo ('roll-on/load-off') dotyczy sytuacji, gdzie ładunki są załadowywane przy pomocy ramp, co też nie ma nic wspólnego z pionowym załadunkiem. Zrozumienie tych systemów to klucz do dobrego zarządzania logistyką w portach, a stawianie na pionowy załadunek to zgodne z najlepszymi praktykami w branży, bo dźwigi naprawdę zwiększają efektywność operacji w portach.

Pytanie 29

Ile minimum opakowań DPPL o pojemności 1 000 litrów należy zastosować do przewozu 12 000 litrów materiału niebezpiecznego o temperaturze wrzenia 90oC?

Fragment Załącznika A umowy ADR – przepisy ogólne i przepisy dotyczące materiałów i przedmiotów niebezpiecznych
Dział 4.1 Stosowanie opakowań, w tym dużych pojemników do przewozu luzem (DPPL) oraz opakowań dużych
Temperatura wrzenia (początek wrzenia) materiału w °C< 60≥ 60
< 100
≥ 100
< 200
≥ 200
< 300
≥ 300
Stopień napełnienia opakowania w %9092949698
A. 15 pojemników.
B. 12 pojemników.
C. 13 pojemników.
D. 14 pojemników.
Obliczanie liczby pojemników do przewozu materiałów niebezpiecznych wymaga zrozumienia nie tylko pojemności samych pojemników, ale także specyfikacji transportowanego materiału. W przypadku wskazania 12, 13 lub 15 pojemników, kluczowym błędem jest nieuwzględnienie rzeczywistej pojemności używanych opakowań. Bez znajomości faktu, że jedno opakowanie DPPL o pojemności 1 000 litrów z uwagi na temperaturę wrzenia 90°C może pomieścić tylko 920 litrów, można błędnie założyć, że wystarczy pojemników odpowiadających całkowitej objętości materiału. Na przykład, wybierając 12 pojemników, w rzeczywistości dysponowalibyśmy tylko 11 040 litrami, co jest niewystarczające i stwarza poważne ryzyko podczas transportu. Z kolei wybór 15 pojemników również jest błędny, ponieważ choć zapewnia nadmiar, nie jest optymalnym rozwiązaniem pod kątem kosztów oraz efektywności transportu. W transporcie materiałów niebezpiecznych kluczowe jest nie tylko spełnienie wymagań ilościowych, ale także zachowanie bezpieczeństwa i efektywności. Każda pomyłka w obliczeniach może prowadzić do poważnych konsekwencji, dlatego istotne jest, aby zawsze brać pod uwagę te wszystkie aspekty i dokładnie analizować dane przed podjęciem decyzji.

Pytanie 30

W systemie ro-la załadunek ciągnika siodłowego wraz z naczepą na platformę wagonu odbywa się przy użyciu

A. rampy najazdowej
B. suwnicy bramowej
C. platformy obrotowej
D. wozu przedsiębiernego
Suwnice bramowe, wozy przedsiębierne oraz platformy obrotowe to urządzenia, które znajdują zastosowanie w różnych aspektach transportu i logistyki, jednak ich użycie w kontekście załadunku ciągników siodłowych na wagony nie jest optymalne. Suwnice bramowe, chociaż skuteczne w podnoszeniu i przenoszeniu ciężkich ładunków, nie są przystosowane do transportu pojazdów na dużą odległość, co czyni je mniej praktycznymi dla takiego zadania. W przypadku załadunku na platformę wagonu, kluczowe jest zapewnienie stabilności i ciągłości ruchu, co nie jest możliwe przy użyciu suwnic, które wymagają znacznej przestrzeni do manewrowania. Wozy przedsiębierne, z kolei, są przeznaczone do transportu ładunków w trudnych warunkach terenowych, co sprawia, że ich zastosowanie w standardowych operacjach załadunkowych jest nieefektywne. Platformy obrotowe, mimo że mogą być użyteczne w niektórych aplikacjach transportowych, nie oferują odpowiedniej stabilności ani efektywności w kontekście załadunku ciężkich pojazdów na wagony. Wybór odpowiednich metod załadunku jest kluczowy dla bezpieczeństwa operacji oraz efektywności kosztowej, dlatego ważne jest, aby unikać błędów myślowych wynikających z niewłaściwego doboru sprzętu do specyfiki operacji. W praktyce, niezrozumienie zasad transportu i logistyki może prowadzić do wyboru niewłaściwych rozwiązań, co w dłuższej perspektywie wpływa na koszty i efektywność całego procesu.

Pytanie 31

Harmonogram pracy kierowcy obejmuje

A. spis działań wykonywanych przez kierowcę, czas ich trwania oraz kolejność ich realizacji
B. wykaz godzinowy zadań realizowanych przez podwykonawców w trakcie transportu
C. wykaz godzinowy działań podejmowanych przy załadunku towaru
D. spis działań z czasem ich realizacji oraz listę urządzeń, które będą wykorzystywane do tych działań
Harmonogram czasu pracy kierowcy jest kluczowym dokumentem, który odzwierciedla zarówno zadania wykonywane przez kierowcę, jak i czas ich trwania oraz kolejność realizacji. Odpowiedź nr 4 jest poprawna, ponieważ dokładnie opisuje te elementy. W praktyce, harmonogram ten pomaga w optymalizacji procesów transportowych, umożliwiając efektywne zarządzanie czasem pracy kierowcy oraz przestrzeganie przepisów prawa dotyczących czasu pracy i odpoczynku, takich jak rozporządzenie WE 561/2006. Przykładem zastosowania harmonogramu może być planowanie tras, które uwzględnia czas potrzebny na odpoczynki oraz załadunek, co pozwala na uniknięcie przekroczeń dozwolonego czasu pracy. Również stosowanie technologii, takich jak systemy GPS i oprogramowanie do zarządzania flotą, może wspierać kierowców w przestrzeganiu ustalonych harmonogramów, co zwiększa bezpieczeństwo i efektywność transportu. Warto również zauważyć, że dokumentacja harmonogramu czasu pracy kierowców jest istotna dla kontroli drogowych oraz audytów wewnętrznych, co podkreśla znaczenie jego rzetelnego prowadzenia.

Pytanie 32

Na podstawie zamieszczonych cenników określ, które przedsiębiorstwo transportowe oferuje najniższy koszt za obsługę i przewóz 30 skrzyniopalet na odległość 150 km. Masa brutto każdej skrzyniopalety wynosi 800 kg.

Przedsiębiorstwo transportoweCennik
A.0,20 zł/tkm
B.do 1 t- 4,00 zł/km
1t÷12 t – 5,00 zł/km
powyżej 12 t – 6,00 zł/km
C.4,50 zł/km + czynności manipulacyjne 2,00 zł/jednostkę ładunkową
D.do 50 km – 400,00 zł
51 ÷ 100 km – 400,00 zł + 5,00 zł za każdy km powyżej 50 km
101 ÷ 200 km – 400,00 zł + 4,00 zł za każdy km powyżej 50 km
201 ÷ 300 km – 400,00 zł + 3,50 zł za każdy km powyżej 50 km
powyżej 300 km – 400,00 zł + 3,20 zł za każdy km powyżej 50 km
A. C.
B. D.
C. A.
D. B.
Odpowiedź A jest poprawna, ponieważ przedsiębiorstwo to oferuje najniższy koszt przewozu spośród wszystkich analizowanych opcji. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, warto przyjrzeć się procesowi obliczania kosztów transportu. Koszt przewozu oblicza się, mnożąc stawkę za tonokilometr przez całkowitą masę ładunku oraz dystans przewozu. W tym przypadku, 30 skrzyniopalet o masie 800 kg każda daje łącznie 24 tony (30 * 0,8 t). Przy odległości 150 km, całkowity koszt w przypadku przedsiębiorstwa A wynosi 720 zł, co czyni go najkorzystniejszym rozwiązaniem. Tego typu analizy są kluczowe w branży transportowej, gdzie koszty operacyjne i efektywność logistyki determinują konkurencyjność na rynku. Przedsiębiorstwa transportowe powinny regularnie weryfikować swoje stawki i oferty, aby dostosować je do wymagań klientów oraz zmieniających się warunków rynkowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w obszarze zarządzania kosztami.

Pytanie 33

System satelitarny służący do określania współrzędnych geograficznych, który jest stosowany do śledzenia pojazdów i ładunków, to?

A. GPS
B. ADC
C. RFID
D. EDI
GPS, czyli Global Positioning System, to satelitarny system nawigacji, który umożliwia określenie współrzędnych geograficznych na całym świecie. System ten opiera się na sieci satelitów krążących wokół Ziemi, które emitują sygnały radiowe. Odbiorniki GPS, znajdujące się na Ziemi, analizują te sygnały, aby obliczyć swoją pozycję z dokładnością do kilku metrów. Dzięki GPS możliwe jest monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle istotne w logistyce i transporcie. Firmy korzystają z GPS do śledzenia floty, co pozwala na optymalizację tras, zwiększenie efektywności operacyjnej oraz poprawę bezpieczeństwa. Standardy branżowe, takie jak ISO 9001, promują stosowanie systemów monitorowania, które w dużej mierze opierają się na technologii GPS, co potwierdza jego kluczowe znaczenie w nowoczesnym zarządzaniu transportem. Dodatkowo, GPS znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach, od geodezji po zarządzanie kryzysowe, co czyni go uniwersalnym narzędziem w wielu branżach.

Pytanie 34

Na podstawie parametrów kontenerów ISO podanych w tabeli, oblicz ile maksymalnie skrzyń o wymiarach (dł. x szer. x wys.): 1 400 x 1 100 x 1 600 mm i masie brutto 950 kg/skrzynię można umieścić w kontenerze uniwersalnym typu 1C?

Parametry kontenerów ISO
TypDługość
zewnętrzna
[mm]
Długość
wewnętrzna
[mm]
Szerokość
zewnętrzna
[mm]
Szerokość
wewnętrzna
[mm]
Wysokość
zewnętrzna
[mm]
Wysokość
wewnętrzna
[mm]
Ładowność
[t]
1AA12 19211 9982 4382 3302 5912 35028,23
1A12 19211 9982 4382 3302 4382 19728,23
1BB9 1258 9312 4382 3302 5912 35022,10
1B9 1258 9312 4382 3302 4382 19722,10
1CC6 0585 8672 4382 3302 5912 35017,80
1C6 0585 8672 4382 3302 4382 19717,80
1D2 9912 8022 4382 3302 4382 1978,88
A. 9 skrzyń.
B. 12 skrzyń.
C. 8 skrzyń.
D. 18 skrzyń.
Poprawna odpowiedź to 8 skrzyń. Aby obliczyć maksymalną liczbę skrzyń, które można umieścić w kontenerze uniwersalnym typu 1C, należy uwzględnić zarówno wymiary skrzyń, jak i pojemność oraz ładowność kontenera. Kontener 1C ma wymiary wewnętrzne 5867 mm x 2350 mm x 2392 mm, co daje objętość około 32,9 m³. Skrzynie mają wymiary 1400 mm x 1100 mm x 1600 mm, co pozwala na obliczenie objętości jednej skrzyni wynoszącej 2,464 m³. Przyjmuje się, że pod względem objętości kontener mógłby pomieścić 13 skrzyń. Jednak w rzeczywistości, z uwagi na wymiary skrzyń, maksymalna liczba skrzyń, które można umieścić w kontenerze, wynosi 8. To pokazuje, jak istotne jest uwzględnianie rzeczywistych wymiarów oraz konfiguracji umiejscowienia ładunku. W praktyce, odpowiednie planowanie załadunku pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, co jest kluczowe w logistyce i transporcie. Zastosowanie takich obliczeń jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, które podkreślają znaczenie analizy wymiarów i masy przed załadunkiem towarów.

Pytanie 35

Gdy zleceniodawca wynagradza za zdolność ładunkową (pojemność) zamówionego środka transportu, niezależnie od ilości i objętości towaru, który zostanie załadowany, to taki transport określa się

A. całopojazdowym
B. drobnicowym
C. ponadgabarytowym
D. kabotażowym
Przewóz całopojazdowy to forma transportu, w której zleceniodawca płaci za pełną zdolność ładunkową, niezależnie od ilości towaru, jaki zostanie załadowany. Oznacza to, że cały pojazd dedykowany jest na przewóz ładunku jednego zleceniodawcy, co pozwala na maksymalne wykorzystanie pojemności transportowej. W praktyce, przewozy całopojazdowe są często stosowane w sytuacjach, gdzie klient ma do przewiezienia dużą ilość towaru, co może być bardziej opłacalne niż korzystanie z przewozu drobnicowego, w którym ładunki różnych zleceniodawców są łączone w jednym transporcie. Przewóz całopojazdowy zapewnia również większą elastyczność w zakresie terminu dostawy oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia towaru, ponieważ ładunek nie jest przepakowywany. W standardach branżowych, przewozy całopojazdowe często wiążą się z umowami długoterminowymi, co pozwala na lepsze planowanie i optymalizację kosztów transportu."

Pytanie 36

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 37

Która kategoria warunków handlowych INCOTERMS, określana jako "na dostarczenie", wskazuje, że wydatki oraz ryzyko związane z dostarczeniem towaru do wskazanego miejsca leżą po stronie sprzedawcy?

A. Kategoria F
B. Kategoria E
C. Kategoria C
D. Kategoria D
Grupa D, znana również jako 'Dostawa', rzeczywiście wskazuje, że wszystkie koszty i ryzyko związane z dostarczeniem towaru do określonego miejsca przeznaczenia ponosi sprzedający. W ramach tej grupy sprzedający zobowiązuje się do dostarczenia towaru do konkretnego miejsca, co oznacza, że jest odpowiedzialny za wszelkie wydatki związane z transportem, ubezpieczeniem oraz formalnościami celnymi aż do momentu dostarczenia. Przykładem może być sytuacja, w której firma A z Niemiec sprzedaje maszyny do firmy B w Polsce i decyduje się na warunki DDP (Delivered Duty Paid). W tym przypadku firma A pokrywa wszelkie koszty transportu oraz cła, co przekłada się na pełną odpowiedzialność za towar do momentu jego odbioru przez firmę B. Takie podejście minimalizuje ryzyko dla kupującego, który nie musi martwić się o proces dostawy. Warto również zauważyć, że znajomość grupy D w INCOTERMS jest kluczowa dla prawidłowego przygotowania umów handlowych oraz negocjacji warunków dostawy.

Pytanie 38

W systemie Ro-La (Rollende Landstrasse - ruchoma droga) pojazdy są załadowywane na wagony niskopodwoziowe zawsze w poziomie poprzez najazd z przodu pojazdu

A. przodem na rampę czołową
B. tyłem na rampę boczną
C. tyłem na rampę czołową
D. przodem na rampę boczną
Odpowiedź 'przodem na rampę czołową' jest poprawna, ponieważ w systemie Ro-La, który umożliwia transport drogowy za pomocą wagonów kolejowych, pojazdy są załadowywane w sposób zapewniający maksymalne bezpieczeństwo i stabilność. Załadunek z przodu na rampę czołową gwarantuje optymalne rozmieszczenie masy pojazdu na wózkach wagonowych, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia zarówno samego pojazdu, jak i struktury wagonu. Dodatkowo, takie podejście ułatwia proces załadunku i wyładunku, ponieważ kierowca ma lepszą widoczność oraz kontrolę nad manewrami. W wielu krajach europejskich, takich jak Niemcy czy Austria, standardowe procedury załadunku Ro-La wymagają stosowania ramp czołowych, co potwierdza ich efektywność i zgodność z normami branżowymi. W praktyce, załadunek odbywa się często na stacjach przystosowanych do tego celu, które są wyposażone w odpowiednie urządzenia, takie jak wciągniki czy platformy robocze, co znacznie ułatwia cały proces.

Pytanie 39

Przewóz całego pociągu z kwasem siarkowym w luzie, załadunek u jednego nadawcy oraz z przeznaczeniem dla jednego odbiorcy, określa się jako przewóz

A. niepełnopojazdowym
B. całopociągowym
C. drobnicowym
D. wagonowym
Przewóz całopociągowy odnosi się do transportu, w którym cały skład pociągu jest dedykowany jednej przesyłce i jednemu odbiorcy. Taki sposób transportu jest szczególnie korzystny w przypadku materiałów niebezpiecznych, takich jak kwas siarkowy, ponieważ minimalizuje ryzyko zanieczyszczenia innych ładunków oraz ułatwia zarządzanie procesem logistycznym. W praktyce, przewóz całopociągowy zapewnia większą efektywność, gdyż nie wymaga częstych przesiadek czy przeładunków, co mogłoby zwiększać ryzyko wypadków lub uszkodzenia ładunku. Przykładem zastosowania tego typu transportu może być wysyłka dużych ilości chemikaliów z jednego zakładu produkcyjnego do innego, gdzie cała operacja odbywa się w obrębie jednej linii kolejowej. Dobre praktyki branżowe wskazują, że transport całopociągowy powinien być planowany z uwzględnieniem norm bezpieczeństwa i przepisów dotyczących przewozu materiałów niebezpiecznych, takich jak ADR, co zapewnia bezpieczeństwo zarówno dla przewoźnika, jak i otoczenia.

Pytanie 40

Aby przeprowadzić transport łatwo psujących się produktów spożywczych, konieczne jest zastosowanie przepisów zgodnych z konwencją

A. ATP
B. ADR
C. CMR
D. INTERBUS
Konwencja ATP (Aneks do Konwencji o międzynarodowym przewozie drogowym towarów, które wymagają szczególnego traktowania ze względu na ich szybko psującą się naturę) jest kluczowym dokumentem regulującym przewóz artykułów żywnościowych, które muszą być transportowane w ściśle określonych warunkach temperaturowych. Przepisy te gwarantują, że produkty, takie jak świeże owoce, warzywa, mięso czy nabiał, są transportowane w odpowiednich pojazdach zapewniających odpowiednią temperaturę. Przykładowo, przewóz mięsa wymaga, aby temperatura wewnątrz pojazdu nie przekraczała 4°C, co minimalizuje ryzyko rozwoju bakterii i zapewnia bezpieczeństwo żywności. Implementacja standardów ATP jest również istotna w kontekście ochrony zdrowia publicznego oraz zgodności z przepisami prawnymi. Przewoźnicy są zobowiązani do przestrzegania tych norm, co zwiększa jakość usług logistycznych, a także zapewnia, że produkty dotrą do odbiorcy w stanie świeżym i bezpiecznym do spożycia.