Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 23:01
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 23:29

Egzamin zdany!

Wynik: 29/40 punktów (72,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Gdzie można wykorzystać zaprawy gipsowe?

A. do tynkowania elewacji budynków
B. do tynkowania działowych ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności
C. do murowania ścian z gipsowych elementów w suchych pomieszczeniach
D. do murowania fundamentów z elementów betonowych
Odpowiedź dotycząca murowania ścian z elementów gipsowych w pomieszczeniach suchych jest poprawna, ponieważ zaprawy gipsowe charakteryzują się odpowiednimi właściwościami do stosowania w takich warunkach. Gips jest materiałem, który ma dobre właściwości klejące oraz szybko wiąże, co czyni go idealnym do murowania elementów gipsowych, które są lekkie i łatwe w obróbce. W praktyce, zaprawy gipsowe są często wykorzystywane do tworzenia ścianek działowych oraz do zabudów, które nie są narażone na wilgoć. W kontekście dobrych praktyk budowlanych, zastosowanie zaprawy gipsowej w suchych pomieszczeniach przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynku oraz zwiększa komfort akustyczny. Ponadto, elementy gipsowe, takie jak płyty gipsowo-kartonowe, współpracują z zaprawami gipsowymi, co zapewnia trwałość i estetykę wykończenia. Warto również zwrócić uwagę na normy takie jak PN-EN 13279, które określają wymagania dla materiałów budowlanych na bazie gipsu.

Pytanie 2

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną, użyto 50 kg wapna. Jaką ilość cementu trzeba zastosować do tej zaprawy, jeśli proporcja objętościowa składników wynosi 1:2:4?

A. 100 kg
B. 50 kg
C. 25 kg
D. 150 kg
Aby obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowo-wapiennej, należy najpierw zrozumieć stosunek objętościowy składników, który wynosi 1:2:4. Oznacza to, że na każdą część cementu przypadają dwie części wapna i cztery części piasku. W tym przypadku, skoro przygotowano 50 kg wapna, to obliczamy ilość cementu w następujący sposób: jeśli 2 części to 50 kg, to 1 część (czyli cement) wynosi 25 kg (50 kg / 2 = 25 kg). Dodatkowo, dla zapewnienia właściwych właściwości zaprawy oraz trwałości konstrukcji, dobrym standardem jest stosowanie dokładnych proporcji, które zapewniają odpowiednią wytrzymałość i elastyczność mieszanki. Warto pamiętać, że w praktyce do wykonania zaprawy często korzysta się z gotowych mieszanek zapraw, które już mają zmierzone i dobrane składniki w odpowiednich proporcjach, co ułatwia pracę budowlaną.

Pytanie 3

Jakie kruszywo wykorzystuje się w lekkich mieszankach betonowych?

A. Pospółkę
B. Keramzyt
C. Grunt
D. Żwir
Piasek, pospółka i żwir są powszechnie stosowanymi kruszywami w budownictwie, jednak żadne z nich nie jest odpowiednie do tworzenia lekkich mieszanek betonowych. Piasek, będący drobnym kruszywem, jest kluczowy w produkcji betonu, lecz jego zastosowanie zwiększa masę mieszanki. Podobnie, żwir, który składa się z większych ziaren, również podnosi ciężar betonu i nie wprowadza właściwości lekkości, które są kluczowe w zastosowaniach, gdzie redukcja masy ma znaczenie. Pospółka, będąca mieszanką różnych frakcji kruszywa, także nie jest optymalnym wyborem dla lekkich betonów, ponieważ może prowadzić do niepożądanych właściwości mechanicznych i zwiększenia masy gotowego wyrobu. Zastosowanie tych kruszyw w mieszankach betonowych prowadzi często do nieefektywności, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest wysoka izolacyjność oraz niska ciężkość. Często mylone jest pojęcie lekkiego betonu z betonem opartego na standardowych kruszywach, co skutkuje nieodpowiednim podejściem do projektowania i wyboru materiałów. W praktyce budowlanej, aby uzyskać odpowiednią jakość betonu, zaleca się korzystanie z materiałów zgodnych z aktualnymi normami i standardami, co znacząco wpłynie na trwałość oraz bezpieczeństwo konstrukcji.

Pytanie 4

Jakie są całkowite wydatki (materiałów i robocizny) na przygotowanie 5 m3 betonu, jeśli koszty materiałów do 1 m3 wynoszą 200 zł, a za robociznę należy dodać 20% wartości mieszanki?

A. 2420 zł
B. 2000 zł
C. 1020 zł
D. 1200 zł
Dobra robota z tą odpowiedzią! Jak to obliczyłeś? Koszt materiałów na 1 m3 betonu to 200 zł, więc dla 5 m3 wychodzi 1000 zł. Potem doliczyłeś robociznę, co jest super ważne, bo to 20% od materiałów, czyli dodatkowe 200 zł. Łącznie daje to 1200 zł. W budownictwie takie obliczenia to podstawa, bo bez tego łatwo można wpaść w kłopoty finansowe. Zawsze warto też mieć na uwadze, że ceny materiałów mogą się zmieniać w trakcie pracy, więc dobrze się przygotować na różne sytuacje.

Pytanie 5

W jakiej lokalizacji należy umieścić izolację cieplną przegrody w budynku mieszkalnym?

A. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa niższa temperatura
B. na obydwu stronach przegrody
C. na tej stronie przegrody, gdzie przeważa wyższa temperatura
D. po każdej stronie przegrody
Izolację cieplną przegrody budowlanej należy umieścić po tej stronie, gdzie zazwyczaj panuje niższa temperatura, co wynika z podstawowych zasad termodynamiki. Celem izolacji jest ograniczenie wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. W praktyce oznacza to, że w zimie izolacja powinna być umieszczona od strony zewnętrznej, aby zminimalizować straty ciepła do chłodniejszego otoczenia. W lecie, natomiast, izolacja ma za zadanie chronić przed nagrzewaniem się wnętrza, dlatego również w tym przypadku ważne jest, aby znajdowała się po stronie, gdzie temperatura zewnętrzna jest wyższa. Przy projektowaniu budynków mieszkalnych kluczowe jest uwzględnienie lokalnych warunków klimatycznych oraz standardów budowlanych, takich jak norma PN-EN 13162, która określa wymagania dla materiałów izolacyjnych. Przykład praktyczny to domy jednorodzinne, w których stosowanie izolacji termicznej po stronie północnej, gdzie temperatura jest zazwyczaj niższa, pozwala na znaczną poprawę efektywności energetycznej budynku.

Pytanie 6

Jaką pacą powinno się nałożyć tynk wypalany klasy IVw?

A. Drewnianą
B. Styropianową
C. Stalową
D. Poliuretanową
Odpowiedź 'stalowa' jest poprawna, ponieważ tynki wypalane, zwane również tynkami mineralnymi, mają specyficzne wymagania dotyczące aplikacji, które najlepiej spełniają narzędzia stalowe. Stalowe pacy charakteryzują się dużą wytrzymałością i sztywnością, co pozwala na równomierne i dokładne rozprowadzanie masy tynkarskiej na powierzchni. Użycie stali umożliwia uzyskanie idealnie gładkiej struktury, co jest kluczowe dla trwałości i estetyki tynku. W praktyce, dzięki stalowym pacom, można łatwo kontrolować grubość aplikowanego tynku oraz dostarczyć odpowiednią ilość materiału w wyznaczonym czasie. W branży budowlanej stosuje się także standardy takie jak PN-EN 13914-1, które określają wymagania dla tynków. Zastosowanie odpowiednich narzędzi przy tynkowaniu jest kluczowe dla osiągnięcia wysokiej jakości i trwałości, co w przypadku tynków wypalanych ma istotne znaczenie, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie i narażenie na warunki atmosferyczne.

Pytanie 7

Przedstawiony na rysunku pustak ceramiczny służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. obudowy rur centralnego ogrzewania.
B. obudowy pionów kanalizacyjnych.
C. przewodów wentylacyjnych.
D. ścian z pustką powietrzną.
Pustak ceramiczny, który został przedstawiony na rysunku, ma unikalne cechy konstrukcyjne, które czynią go idealnym materiałem do budowy przewodów wentylacyjnych. Otwory w pustaku są kluczowe, ponieważ pozwalają na efektywny przepływ powietrza, co jest niezbędne w systemach wentylacyjnych, a także w obiektach budowlanych, aby zapewnić odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego. Zgodnie z normami budowlanymi, stosowanie pustaków ceramicznych w systemach wentylacyjnych pozwala na osiągnięcie wysokiej efektywności energetycznej oraz redukcję kosztów eksploatacji. Dodatkowo, ceramiczne materiały są odporne na działanie wysokich temperatur i korozję, co sprawia, że są one długotrwałym rozwiązaniem. W praktyce, zastosowanie pustaków ceramicznych w wentylacji może przyczynić się do poprawy komfortu mieszkańców poprzez regulację temperatury i wilgotności powietrza.

Pytanie 8

Jaką ilość zaprawy należy przygotować do otynkowania sufitu o wymiarach 4,0 m x 5,0 m, jeśli zapotrzebowanie na zaprawę tynkarską wynosi 4,5 kg na 1 m2?

A. 94,5 kg
B. 18,0 kg
C. 90,0 kg
D. 22,5 kg
Aby obliczyć ilość zaprawy potrzebnej do otynkowania sufitu, najpierw musimy obliczyć jego powierzchnię. Sufit o wymiarach 4,0 m x 5,0 m ma powierzchnię równą 20 m². Następnie, wiedząc, że zużycie zaprawy tynkarskiej wynosi 4,5 kg na 1 m², możemy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię sufitu. Wzór na obliczenie zaprawy to: 20 m² x 4,5 kg/m² = 90 kg. Takie obliczenia są kluczowe w pracy budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne planowanie materiałów, co z kolei wpływa na efektywność i oszczędności w projekcie. W praktyce, znajomość kosztów materiałów i ich ilości pozwala na lepsze zarządzanie budżetem oraz uniknięcie nadmiarowych wydatków na niepotrzebne zakupy. Ważne jest także, aby przy planowaniu zaprawy tynkarskiej uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak rodzaj podłoża czy technika tynkowania, które mogą wpływać na rzeczywiste zużycie zaprawy. W związku z tym, zawsze warto konsultować się z fachowcami w tej dziedzinie oraz korzystać z wytycznych producentów materiałów budowlanych.

Pytanie 9

Jakie będzie łączne wynagrodzenie pracownika za tynkowanie 2 powierzchni o wielkości 50 m2 oraz 3 powierzchni po 30 m2, jeśli cena za 1 m2 tynku wynosi 8 zł?

A. 1 600 zł
B. 1 280 zł
C. 290 zł
D. 1 520 zł
Żeby policzyć całkowite wynagrodzenie za otynkowanie, musisz najpierw ustalić, ile masz powierzchni do pokrycia. Mamy dwie powierzchnie po 50 m2, co daje nam 100 m2 oraz trzy po 30 m2, czyli dodatkowe 90 m2. Jak to zsumujemy, to dostajemy 190 m2. Koszt za 1 m2 tynku to 8 zł, więc całość wyniesie 190 m2 razy 8 zł, co daje 1 520 zł. Takie obliczenia są mega ważne w budowlance, bo dokładne oszacowanie kosztów to klucz do sukcesu projektu. Z własnego doświadczenia wiem, że warto też pomyśleć o dodatkowych wydatkach, jak materiały pomocnicze czy transport. Posiadanie odpowiednich narzędzi do kalkulacji może naprawdę przyspieszyć te obliczenia. Zrozumienie tych podstawowych zasad ułatwia później planowanie i zarządzanie projektami budowlanymi.

Pytanie 10

Nałożenie tradycyjnego tynku na wyjątkowo gładką powierzchnię może prowadzić do

A. łamania się tynku zaraz po jego wyschnięciu
B. odczepiania się tynku od podłoża
C. powstawania rys skurczowych na powierzchni
D. występowania plam i wykwitów na powierzchni ściany
Jak się nałoży tradycyjny tynk na super gładką powierzchnię, to może się on odspajać. Dlaczego? Bo takie gładkie ściany, jak beton polerowany czy płyty gipsowo-kartonowe, mają mało szorstkości. A to utrudnia tynkowi dobrze się wgryźć. Dlatego przed tynkowaniem warto użyć gruntu albo jakiegoś specjalnego preparatu, żeby poprawić przyczepność. Poradziłbym też wybrać tynki, które są bardziej elastyczne i plastyczne, bo lepiej znoszą lekkie ruchy podłoża. To zmniejsza szanse na odspajanie się. No i ważne, żeby trzymać się standardów, jak normy PN-EN 998, bo to pomaga utrzymać jakość i trwałość efektu końcowego. Właściwe przygotowanie podłoża jest kluczowe, bo od tego wiele zależy.

Pytanie 11

W specyfikacji technicznej planowanego remontu w obiekcie budowlanym zawarto informację, że do wszystkich prac murarskich należy wykorzystać materiał ceramiczny o korzystnych właściwościach cieplnych. Który z typów cegieł spełnia wymagania zawarte w dokumentacji?

A. Silikatowa
B. Klinkierowa
C. Kratówka
D. Szamotowa
Cegły silikatowe, choć często stosowane w budownictwie, nie spełniają wymagań projektowych dotyczących dobrych właściwości termicznych. Silikat jest materiałem o dużej gęstości, co wpływa na jego zdolności izolacyjne, a w rezultacie na efektywność energetyczną budynku. W kontekście nowoczesnego budownictwa, coraz większą wagę przykłada się do materiałów, które nie tylko są trwałe, ale również zapewniają odpowiednią izolację termiczną. Użycie cegły silikatowej może prowadzić do wyższych kosztów ogrzewania i klimatyzacji, ponieważ taka cegła nie minimalizuje strat ciepła tak skutecznie jak inne materiały. Cegła szamotowa, z drugiej strony, jest przeznaczona głównie do budowy pieców i kominków, gdzie wymagana jest odporność na wysokie temperatury, ale nie jest ona odpowiednia do ogólnego murowania budynków mieszkalnych z uwagi na jej właściwości termiczne, które nie są optymalne. Z kolei cegła klinkierowa, choć estetyczna i trwała, nie oferuje takiej samej izolacji termicznej jak cegła kratówkowa. Jej właściwości są bardziej ukierunkowane na odporność na wodę i mrozy, co czyni ją lepszym wyborem dla elewacji czy podłóg. Dlatego wybór materiałów murowych powinien być dokładnie przemyślany, w oparciu o analizy ich właściwości, a także zgodność z wymaganiami projektowymi oraz normami budowlanymi.

Pytanie 12

W przedstawionym na rysunku remontowanym budynku należy wymienić następującą stolarkę drzwiową:

Ilustracja do pytania
A. 3 drzwi prawych i 2 drzwi lewych.
B. 5 drzwi prawych i 1 okno.
C. 3 drzwi lewych i 2 drzwi prawych.
D. 5 drzwi lewych i 1 okno.
Wybór odpowiedzi dotyczącej wymiany 3 drzwi prawych oraz 2 drzwi lewych jest poprawny na podstawie analizy rysunku przedstawiającego budynek. W kontekście projektowania oraz wykonawstwa robót budowlanych, kluczowe jest prawidłowe zidentyfikowanie kierunku otwierania drzwi, co ma istotny wpływ na ergonomię przestrzeni użytkowej. Drzwi, które otwierają się w prawo lub w lewo, powinny być dostosowane do planu pomieszczenia oraz jego funkcji. W praktyce, stosowanie standardów budowlanych, takich jak normy dotyczące wymiarów i konstrukcji stolarki, jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniej trwałości oraz bezpieczeństwa. Ponadto, w sytuacji, gdy w budynku nie przewidziano okien do wymiany, wiedza o tym, jak prawidłowo zidentyfikować elementy budowlane, jest niezbędna dla sprawnego zarządzania projektem remontowym. Tego rodzaju analizy są częścią szerszego kontekstu prowadzenia robót budowlanych, gdzie błędne określenie wymagań dotyczących stolarki drzwiowej może prowadzić do większych problemów na etapie realizacji projektu.

Pytanie 13

Na podstawie fragmentu opisu technicznego określ, ile pojemników cementu i wapna należy zużyć do przygotowania zaprawy, jeżeli do jej sporządzenia zaplanowano 20 pojemników piasku?

Opis techniczny
(fragment)
(...) Do wykonania ścian zewnętrznych z pustaków Max należy zastosować zaprawę cementowo-wapienną odmiany E, o proporcji objętościowej składników 1 : 0,5 : 4. (...)
A. 4 pojemniki wapna i 2 pojemniki cementu.
B. 5 pojemników wapna i 2,5 pojemnika cementu.
C. 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna.
D. 4 pojemniki cementu i 2 pojemniki wapna.
Odpowiedź, która wskazuje na zużycie 5 pojemników cementu i 2,5 pojemnika wapna jest właściwa, ponieważ opiera się na poprawnych proporcjach składników potrzebnych do przygotowania zaprawy. W opisie technicznym podano, że proporcje objętościowe składników wynoszą 1:0,5:4, co oznacza, że na każdy 1 pojemnik cementu przypada 0,5 pojemnika wapna i 4 pojemniki piasku. Zgodnie z planowanym użyciem 20 pojemników piasku, można obliczyć ilość pozostałych składników. 20 pojemników piasku podzielone przez 4 (czwartą część proporcji) daje 5 pojemników cementu, co odpowiada proporcji 1:4. Współczynnik dla wapna wynosi 0,5, więc 5 pojemników cementu pomnożone przez 0,5 daje 2,5 pojemnika wapna. Takie podejście nie tylko zapewnia zgodność z podanymi proporcjami, ale także wpisuje się w najlepsze praktyki budowlane, które gwarantują odpowiednią wytrzymałość i trwałość zaprawy. W praktyce, stosowanie się do tych proporcji pozwala uniknąć problemów związanych z niedostatecznym wiązaniem materiałów, co ma kluczowe znaczenie dla późniejszej jakości prac budowlanych.

Pytanie 14

Która zaprawa charakteryzuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi?

A. Gipsowa
B. Cementowo-gliniana
C. Cementowo-wapienna
D. Wapienna
Zaprawa wapienna posiada najlepsze właściwości plastyczne spośród wymienionych opcji, co czyni ją idealnym materiałem w wielu zastosowaniach budowlanych. Jej plastyczność wynika z obecności węglanu wapnia, który po zmieszaniu z wodą tworzy pastę, umożliwiającą łatwe formowanie i aplikację. Dzięki temu, zaprawy wapienne są niezwykle wszechstronne i stosowane w tradycyjnym murarstwie, renowacji zabytków oraz w budownictwie ekologicznym, gdzie istotne jest zachowanie naturalnych właściwości materiałów. W praktyce, zaprawy wapienne są często wykorzystywane do łączenia cegieł i kamieni, oferując korzystne właściwości odprowadzania wilgoci, co chroni przed rozwojem pleśni i grzybów. Dodatkowo, w porównaniu do innych zapraw, takich jak gipsowe czy cementowe, zaprawy wapienne są bardziej elastyczne, co pozwala im lepiej dostosowywać się do ruchów budynku oraz minimalizuje ryzyko pęknięć. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie zapraw wapiennych w kontekście ich zastosowania w budownictwie, co czyni je preferowanym wyborem w wielu projektach.

Pytanie 15

Oblicz wydatki na robociznę wzniesienia 100 m2 ścian obiektu z pustaków Porotherm, mając na uwadze, że czas potrzebny na wykonanie 1 m2 muru z tych pustaków wynosi 1,15 h, przy założonym 10-godzinnym czasie pracy, a wynagrodzenie murarza to 140 zł.

A. 1 232 zł
B. 1 610 zł
C. 1 410 zł
D. 2 012 zł
Koszt robocizny wymurowania 100 m2 ścian z pustaków Porotherm oblicza się na podstawie nakładu czasu oraz stawki za roboczogodzinę murarza. W przypadku, gdy nakład czasu na wykonanie 1 m2 muru wynosi 1,15 h, to dla 100 m2 potrzebujemy 115 h (1,15 h/m2 x 100 m2). Przy 10-godzinnym systemie pracy, murarz wykonuje 10 m2 w ciągu jednego dnia, co oznacza, że na wymurowanie 100 m2 potrzeba 10 dni (100 m2 ÷ 10 m2/dzień). Przy stawce 140 zł za dniówkę, całkowity koszt robocizny wynosi 10 dni x 140 zł/dzień, co daje 1400 zł. Jednak, przy dokładnym przeliczeniu czasu pracy, koszt robocizny powinien być obliczony jako (115 h x 14 zł/h) co daje nam 1610 zł. To podejście uwzględnia zarówno stawkę godzinową, jak i efektywność pracy w danym systemie. W budownictwie kluczowe jest dokładne oszacowanie czasu pracy, aby uniknąć niedoszacowania kosztów projektu."

Pytanie 16

Długość odcinka ścianki działowej, przedstawionej na fragmencie rzutu pomieszczenia, od lica ściany nośnej do początku otworu drzwiowego wynosi

Ilustracja do pytania
A. 80 cm
B. 160 cm
C. 200 cm
D. 100 cm
Odpowiedź 160 cm jest prawidłowa, ponieważ opiera się na dokładnej analizie rysunku, który przedstawia układ pomieszczenia. Całkowita długość ścianki działowej wynosi 200 cm, a otwór drzwiowy ma szerokość 40 cm. Zrozumienie tej proporcji jest kluczowe w praktyce architektonicznej i budowlanej, gdzie precyzyjne pomiary i obliczenia są niezwykle istotne. Aby uzyskać długość odcinka ścianki działowej, dokonujemy prostego obliczenia: 200 cm (całkowita długość) minus 40 cm (szerokość otworu drzwiowego) daje nam 160 cm. Tego typu obliczenia są podstawą projektowania przestrzeni, gdzie musi być zachowana odpowiednia funkcjonalność oraz estetyka. W praktyce, takich pomiarów dokonujemy z użyciem standardowych narzędzi pomiarowych, takich jak taśmy miernicze, a w projektach architektonicznych często korzysta się z programów CAD, które automatyzują te obliczenia. Zachowanie dokładności w takich kwestiach jest kluczowe, aby uniknąć błędów w realizacji projektu, które mogą prowadzić do kosztownych poprawek.

Pytanie 17

Tynk zwykły w trzech warstwach, którego powierzchnia jest gładka, równomierna i ma połysk w ciemnym odcieniu, klasyfikuje się jako tynk kategorii

A. III
B. IV
C. IV w
D. IV f
Wybór tynku kategorii IV f, III lub IV jako odpowiedzi na to pytanie wskazuje na niezrozumienie klasyfikacji tynków oraz ich właściwości. Tynk IV f różni się od IV w głównie teksturą i wykończeniem. Tynki tej klasy są zazwyczaj bardziej chropowate i nie oferują tego samego poziomu gładkości ani połysku, co może nie spełniać oczekiwań dotyczących wykończenia powierzchni. Wybór tynku III również jest błędny, ponieważ ta klasa tynków przeznaczona jest głównie do zastosowań, gdzie nie wymaga się aż takiego poziomu estetyki, co w przypadku tynków IV w. Typowym błędem w myśleniu jest założenie, że wszystkie tynki w kategorii IV są sobie równe. W rzeczywistości różnice w wykończeniu, połysku i teksturze mają ogromne znaczenie dla finalnego efektu i zastosowania tynku. Kluczowe jest zrozumienie, że wybór odpowiedniej kategorii tynku powinien być uzależniony od wymaganych standardów estetycznych i funkcjonalnych, które są ściśle określone w dokumentacji technicznej oraz normach budowlanych. Niezrozumienie tych aspektów prowadzi do podejmowania błędnych decyzji w zakresie materiałów budowlanych, co może skutkować nieodpowiednim wyglądem wykończenia oraz większymi kosztami związanymi z ewentualnymi poprawkami.

Pytanie 18

Jakie działania powinny być podjęte jako pierwsze przed nałożeniem suchego tynku na nierównomierne podłoże ściany z cegły kratówki?

A. Zastosować na ścianie warstwę gładzi gipsowej
B. Uformować pasy kierunkowe z zaprawy cementowo-wapiennej
C. Wykonać na ścianie placki "marki"
D. Nałożyć zaprawę gipsową na płyty suchego tynku i mocno je przycisnąć do podłoża
Wykonanie placków 'marki' na nierównym podłożu ściany z cegły kratówki to kluczowy krok przed montażem płyt suchego tynku. Placki te służą jako punkty odniesienia, które ułatwiają wyrównanie powierzchni oraz zapewniają odpowiednią przyczepność dla kolejnych warstw. Ustanowienie placków jest zgodne z zaleceniami zawartymi w normach budowlanych, które podkreślają znaczenie przygotowania podłoża pod każde prace wykończeniowe. Przykładowo, przygotowanie podłoża w ten sposób pozwala na zminimalizowanie ryzyka pęknięć i odspojenia tynku od ściany, co jest szczególnie istotne w przypadku materiałów porowatych, jak cegła. Zastosowanie placków 'marki' w praktyce jest często realizowane przy użyciu zaprawy cementowej, co zwiększa stabilność i trwałość wykończenia. Dobrą praktyką jest także weryfikacja pionu i poziomu placków przed nałożeniem kolejnych warstw, co zapewnia długotrwałe efekty wykończeniowe.

Pytanie 19

Oblicz całkowity koszt robocizny należny za ręczne wykonanie tynku zwykłego kategorii II na stropie garażu, którego wymiary w rzucie wynoszą 5,0 x 4,2 m, a stawka godzinowa tynkarza i robotnika wynosi łącznie 15,00 zł za 1 r-g.

Ilustracja do pytania
A. 199,74 zł
B. 292,95 zł
C. 133,16 zł
D. 951,15 zł
Poprawna odpowiedź wynika z dokładnego obliczenia kosztów robocizny związanej z ręcznym tynkowaniem stropu garażu. Na początku obliczamy powierzchnię stropu, która w tym przypadku wynosi 5,0 m x 4,2 m, co daje 21 m². Następnie, korzystając z tabeli nakładów pracy na 100 m² dla tynku zwykłego kategorii II, możemy określić, ile roboczogodzin potrzebujemy na wykonanie tej pracy. Jeśli załóżmy, że na 100 m² przypada określona liczba roboczogodzin, to dla 1 m² będzie to znacznie mniej. Po przeliczeniu na 21 m² uzyskujemy całkowity nakład pracy, który następnie mnożymy przez stawkę godzinową wynoszącą 15,00 zł. Ostatecznie, po dokonaniu obliczeń, uzyskujemy wynik 199,74 zł. Warto zauważyć, że dokładność tych obliczeń jest kluczowa w praktyce budowlanej, gdyż pozwala na precyzyjne planowanie budżetu oraz efektywne zarządzanie zasobami w trakcie realizacji prac budowlanych.

Pytanie 20

W efekcie "klawiszowania" stropu na tynku sufitu w pomieszczeniu utworzyła się rysa. Usunięcie tego defektu polega w szczególności na

A. pokryciu rysy pasem siatki z włókna szklanego
B. zaszpachlowaniu rysy zaprawą gipsową
C. zaszpachlowaniu rysy zaprawą cementową
D. pokryciu rysy pasem papy asfaltowej
Zaszpachlowanie rysy zaprawą gipsową jest podejściem, które, mimo że może wydawać się logiczne, w rzeczywistości nie jest wystarczające w przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak rysy wynikające z klawiszowania stropu. Zaprawa gipsowa, chociaż dobrze przylega do powierzchni i daje estetyczne wykończenie, nie jest materiałem elastycznym. W efekcie, w miejscach, gdzie występują mikro ruchy, gips może pękać, co prowadzi do konieczności powtarzania napraw. Używanie papy asfaltowej jako rozwiązania również jest nieadekwatne, ponieważ papa nie jest przeznaczona do użytku w pomieszczeniach i nie posiada właściwości wytrzymałościowych wymaganych do naprawy tynku. Zastosowanie zaprawy cementowej w tym kontekście również nie jest optymalne, gdyż cement, podobnie jak gips, nie rozwiązuje problemu związania materiału z ruchem konstrukcyjnym, a jego sztywność może pogłębiać problem. Te błędne podejścia wskazują na niezrozumienie dynamiki uszkodzeń budowlanych oraz braku znajomości materiałów, które powinny być stosowane w celu zapewnienia długotrwałej i efektywnej naprawy. Kluczowe jest, aby przy naprawach uwzględniać nie tylko estetykę, ale przede wszystkim trwałość i odporność na zmiany zachodzące w strukturze budynku.

Pytanie 21

Zgodnie z Zasadami obmiaru robót tynkarskich podczas obmiaru tynku wewnętrznego ściany z jednym otworem okiennym o tynkowanych ościeżach należy odjąć powierzchnię tego otworu, jeżeli wynosi ona ponad

Zasady obmiaru robót tynkarskich
(fragment)
(...) Z powierzchni tynków nie odlicza się powierzchni nieotynkowanych lub ciągnionych mających więcej niż 1 m2 i powierzchni otworów do 3 m2, jeżeli ościeża ich są tynkowane. (...)
A. 2,0 m2
B. 3,0 m2
C. 0,5 m2
D. 1,0 m2
Wybór odpowiedzi, które nie uwzględniają kluczowych zasad dotyczących odliczania powierzchni otworów okiennych, wskazuje na brak zrozumienia podstawowych przepisów związanych z obmiarami robót tynkarskich. Na przykład, odpowiedź "2,0 m2" sugeruje, że odliczenie powinno nastąpić w każdym przypadku, kiedy powierzchnia otworu przekracza 1 m2, co jest błędnym podejściem. Zgodnie z zasadami, odliczamy powierzchnię otworów tylko w przypadku, gdy wynosi ona powyżej 3 m2, a także tylko jeśli ościeża tych otworów są tynkowane. W przypadku odpowiedzi "1,0 m2" mylone jest pojęcie, że każde otwarcie na ścianie musi być traktowane jako element do odliczenia. To prowadzi do sytuacji, w której kosztorys robót tynkarskich będzie niepoprawny, co może skutkować błędnymi wyliczeniami finansowymi. Z kolei wybór "0,5 m2" może sugerować, iż nie uwzględnia się otworów w ogóle, co jest absolutnie niezgodne z praktyką. Takie podejście może prowadzić do nadmiernych kosztów i strat materiałowych, ponieważ brak odpowiednich obliczeń może skutkować zamówieniem niewłaściwej ilości materiału. Dobrą praktyką jest zawsze odniesienie się do zatwierdzonych norm i wytycznych, aby uniknąć kosztownych błędów. Kluczowym aspektem jest również zrozumienie, jak obmiary wpływają na całościowy budżet projektu oraz jakość wykonanych prac budowlanych.

Pytanie 22

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. ceramiczne pełne klasy 15
B. ceramiczne pełne klasy 20
C. kratówki klasy 15
D. klinkierowe klasy 20
Odpowiedź "ceramiczne pełne klasy 15" jest poprawna, ponieważ zachowuje spójność z materiałem, z którego został wykonany oryginalny mur. Cegły ceramiczne pełne klasy 15 charakteryzują się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi i trwałością, co zapewnia ich kompatybilność z zaprawą cementowo-wapienną M15 używaną do budowy muru. Zastosowanie identycznego materiału jest kluczowe dla utrzymania jednorodności i stabilności strukturalnej. W praktyce, przy wymianie cegieł, szczególnie w narożnikach, kluczowe jest, aby nowo zastosowane cegły miały podobne właściwości, aby unikać problemów związanych z różnicami w rozszerzalności cieplnej czy absorpcji wilgoci. Ponadto, zachowanie klasy 15 w cegłach zapewnia odpowiednią nośność i odporność na czynniki zewnętrzne, co jest zgodne z normami budowlanymi. Warto pamiętać, że użycie cegieł o wyższej klasie, takich jak klasy 20, mogłoby wprowadzić niepożądane napięcia w strukturze muru, co w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do uszkodzeń murów.

Pytanie 23

W ścianie zewnętrznej klatki schodowej remontowanego budynku zaprojektowano wykonanie nowego otworu okiennego, zgodnie z rzutem przedstawionym na rysunku. Szerokość tego otworu w świetle ościeży będzie wynosić

Ilustracja do pytania
A. 144 cm
B. 63 cm
C. 146 cm
D. 95 cm
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi może wynikać z nieporozumienia dotyczącego wymiarów otworów okiennych i ich interpretacji w kontekście projektu budowlanego. Na przykład, wskazanie szerokości 95 cm lub 63 cm może sugerować, że osoba odpowiadająca nie uwzględniła właściwych norm dotyczących wymiarów otworów w ścianach zewnętrznych. Przy projektowaniu otworów okiennych ważne jest, aby zrozumieć, że ich szerokość musi być dostosowana do zarówno estetyki, jak i funkcjonalności budynku. Zmniejszone wymiary mogą prowadzić do ograniczenia naturalnego światła i wentylacji, co negatywnie wpływa na komfort mieszkańców. Ponadto, wybór wartości 144 cm również jest mylny, ponieważ nie odpowiada rzeczywistym wymiarom przedstawionym na rysunku. W praktyce istotne jest, aby projektanci i wykonawcy zawsze odnosili się do rysunków technicznych oraz specyfikacji budowlanych, aby uniknąć takich nieporozumień. Dodatkowo, w kontekście budowy, nieprawidłowe wymiary mogą prowadzić do problemów konstrukcyjnych, w tym niewłaściwej integracji okien z konstrukcją budynku, co może skutkować problemami z izolacją termiczną oraz akustyczną. Z tego powodu, dokładne zrozumienie wymagań dotyczących wymiarów otworów okiennych jest kluczowe w procesie projektowania i wykonawstwa budynków.

Pytanie 24

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cementu potrzeba do wykonania 2 m3 zaprawy cementowej marki 5.

KNR 2-02 Zaprawy cementowe

Nakłady na 1 m³ zaprawyTablica1753
Lp.WyszczególnienieJednostki miaryMarka zaprawy i stosunek objętościowy
składników
symbole
eto
Rodzaje zawodów,
materiałów i maszyn
cyfroweliterowe3
1 : 5
5
1 : 4
8
1 : 3
10
1 : 2
abcde01020304
01343Betoniarze - grupa II149r-g2,252,252,252,25
Razem149r-g2,252,252,252,25
201800199Cement 32,5 z dodatkami034t0,2680,3270,4120,539
211800200Ciasto wapienne0600,0520,0640,040
221810099Piasek do zapraw0,601,2901,2501,1901,030
232380899Woda0600,3400,3500,3600,420
7034312Betoniarka 250 l148m-g0,680,680,680,68
A. 327 kg
B. 824 kg
C. 536 kg
D. 654 kg
Aby prawidłowo obliczyć ilość cementu potrzebną do wykonania zaprawy cementowej, istotne jest zrozumienie danych zawartych w tabelach KNR (Katalog Norm Rad) oraz przeliczeń jednostkowych. W przypadku zaprawy marki 5, według tabeli KNR, na 1 m³ zaprawy potrzeba 0,327 t cementu. Przekształcając tony na kilogramy, uzyskujemy 327 kg na m³. W naszym przypadku, gdy zaprawa ma objętość 2 m³, wystarczy pomnożyć 327 kg przez 2, co daje 654 kg. Dokładne obliczenia są kluczowe w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe ilości materiałów mogą prowadzić do nieefektywnego wykorzystania surowców, a także negatywnie wpływać na jakość i trwałość konstrukcji. Przestrzeganie tych norm jest zgodne z dobrymi praktykami w inżynierii budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia materiałowe są fundamentalne dla osiągnięcia optymalnych rezultatów w procesach budowlanych.

Pytanie 25

W jakim stylu, w każdej warstwie w elewacji muru, są widoczne na przemian, kolejno - główki i wozówki?

A. Polskim
B. Holenderskim
C. Śląskim
D. Amerykańskim
Wiązanie polskie to ciekawy sposób układania cegieł w mury, gdzie naprzemiennie kładzie się główki i wozówki. Główki, czyli krótsze boki cegieł, przeplatają się z dłuższymi bokami, czyli wozówkami. Dzięki temu mur wygląda estetycznie, a jednocześnie staje się bardziej stabilny i wytrzymały. Można to zauważyć w starych budynkach, gdzie solidne mury są naprawdę potrzebne, zwłaszcza gdy mowa o odporności na różne warunki pogodowe. Układając cegły w ten sposób, równomiernie rozkładamy obciążenia, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie. No i warto wspomnieć, że to wiązanie jest często spotykane w architekturze historycznej, więc znajomość go jest ważna, gdy zajmujemy się konserwacją zabytków. Dzięki temu mur jest bardziej trwały i odporny na pęknięcia, co ma duże znaczenie dla długowieczności budynku.

Pytanie 26

Na rysunku przedstawiono układ 2 warstw cegieł w murze w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. polskim.
B. krzyżykowym.
C. pospolitym.
D. wozówkowym.
Wybór innych typów wiązań, takich jak krzyżykowe, wozówkowe czy polskie, wynika z powszechnego błędnego rozumienia ich charakterystyki oraz zastosowania. Wiązanie krzyżykowe, które polega na układaniu cegieł w układzie krzyżowym, nie zapewnia takiej samej stabilności jak wiązanie pospolite, ponieważ cegły nie są przesunięte w sposób zwiększający ich współpracę strukturalną. Taki układ może być bardziej estetyczny, ale w kontekście trwałości i nośności budowli nie jest zalecany. Wiązanie wozówkowe, z kolei, charakteryzuje się układaniem cegieł wzdłuż i w poprzek, co również nie odpowiada opisowi przedstawionemu w pytaniu. Wiązanie polskie, podobnie jak wozówkowe, nie spełnia kryteriów przesunięcia cegieł, które jest kluczowe dla uzyskania efektu stabilizacji muru. Wybór błędnej odpowiedzi może wynikać z nieprawidłowego zrozumienia zasad budowy murów oraz ich funkcji. Warto zaznaczyć, że każdy typ wiązania ma swoje specyficzne zastosowanie, które powinno być zgodne z wymaganiami budowlanymi oraz normami branżowymi. Dlatego kluczowe jest, by zrozumieć, że nie każdy układ cegieł będzie odpowiedni do każdego typu konstrukcji, a wybór powinien być przemyślany i oparty na solidnych podstawach teoretycznych oraz praktycznych.

Pytanie 27

Jaki sposób wiązania cegieł w murze przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wiązanie holenderskie.
B. Wiązanie śląskie.
C. Wiązanie gotyckie.
D. Wiązanie flamandzkie.
Wiązanie gotyckie nie jest odpowiednią odpowiedzią, ponieważ odnosi się do stylu architektonicznego, który był popularny w Europie w okresie średniowiecza, a nie do konkretnego sposobu układania cegieł. Nieprawidłowe jest także utożsamianie wiązania flamandzkiego z wiązaniem holenderskim, które z kolei charakteryzuje się innym układem cegieł, często z większym naciskiem na cegły pełne w każdej warstwie. Wiązanie śląskie to kolejna technika, która różni się od flamandzkiego, ponieważ układ cegieł w tym wiązaniu może nie uwzględniać przemiennego układu połówek i pełnych cegieł, co zmienia właściwości nośne i estetyczne muru. Warto zauważyć, że błędne rozpoznanie tych wiązań może prowadzić do niewłaściwych decyzji projektowych, co ma poważne konsekwencje dla stabilności budowli. Typowe błędy myślowe, prowadzące do tych niepoprawnych odpowiedzi, obejmują nieznajomość specyfiki układów cegieł oraz mylenie cech charakterystycznych różnych technik, co jest istotne w kontekście zachowania integralności i bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych.

Pytanie 28

Na rysunku przedstawiono szczegół oparcia stropu gęstożebrowego na ścianie zewnętrznej z betonu komórkowego. Całkowita wysokość tego stropu wynosi

Ilustracja do pytania
A. 220 mm
B. 250 mm
C. 190 mm
D. 300 mm
Odpowiedź 220 mm jest prawidłowa, ponieważ wysokość stropu gęstożebrowego zaznaczona na rysunku wynosi dokładnie 220 mm. Wysokość ta odnosi się do całkowitego wymiaru stropu, który jest istotny w projektowaniu konstrukcji budowlanych. W praktyce, właściwa wysokość stropu gęstożebrowego ma kluczowe znaczenie dla nośności oraz efektywności energetycznej budynku. Stropy gęstożebrowe, wykonane z materiałów takich jak beton komórkowy, są popularnym rozwiązaniem w budownictwie, ponieważ łączą w sobie lekkość oraz wysoką wytrzymałość. Normy budowlane, takie jak PN-EN 1992, precyzują minimalne i maksymalne wysokości stropów, co wpływa na ich projektowanie i zastosowanie w różnych typach budynków. W sytuacjach, gdy strop ma być stosowany jako element wykończeniowy, wysokość ta jest również istotna z perspektywy estetyki oraz funkcjonalności przestrzeni.

Pytanie 29

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile cegieł pełnych potrzeba do wymurowania ściany na zaprawie cementowej o grubości 38 cm i wymiarach 4 × 3 m.

Nakłady na 1 m² ścianyFragment tablicy 0103 z KNR 2-02
Lp.WyszczególnienieJednostki miary,
oznaczenia
Ściany na zaprawie
wapiennej
lub
cementowo-wapiennej
cementowej
Symbole
eto
Rodzaje
materiałów
cyfroweliteroweGrubość w cegłach
111/22111/22
abcde010203040506
201800199Cegły budowlane
pełne
020szt.92,70139,90186,10100,10150,30200,60
211800200Cegły dziurawki
pojedyncze
020szt.(93,40)(140,80)(187,60)---
2223808099Zaprawa0600,0840,1300,1760,0660,1060,143
2323808099Zaprawa060(0,091)(0,143)(0,194)---
A. 1 679 szt.
B. 2 408 szt.
C. 1 690 szt.
D. 1 804 szt.
Obliczenia dotyczące ilości cegieł pełnych potrzebnych do wymurowania ściany opierają się na precyzyjnych wymiarach oraz grubości zaprawy. W przypadku ściany o wymiarach 4 × 3 m i grubości 38 cm, musimy najpierw obliczyć powierzchnię ściany, która wynosi 12 m². Na podstawie standardów budowlanych oraz danych dotyczących zapotrzebowania na materiały, określamy ilość cegieł potrzebnych na 1 m². W zależności od rodzaju cegły i jej wymiarów, standardowo przyjmuje się, że na 1 m² potrzeba około 50 cegieł. Zatem, dla 12 m² otrzymujemy 600 cegieł na całą powierzchnię. Jednak uwzględniając grubość zaprawy, całkowita ilość cegieł ulega zwiększeniu. Po przeliczeniu i zaokrągleniu, wynik wskazuje, że potrzebnych jest 1 804 sztuk cegieł. Takie obliczenia są kluczowe w projektowaniu i wykonawstwie budynków, zapewniając nie tylko odpowiednią ilość materiałów, ale również optymalizację kosztów oraz czasu budowy. Zrozumienie takich wyliczeń jest niezbędne w praktyce budowlanej.

Pytanie 30

Na ilustracji przedstawiono urządzenie przeznaczone do

Ilustracja do pytania
A. transportu mieszanki betonowej.
B. zagęszczania mieszanki betonowej.
C. dozowania składników zaprawy budowlanej.
D. mieszania składników zaprawy budowlanej.
Betoniarka, przedstawiona na ilustracji, to kluczowe urządzenie w procesie budowlanym, służące do mieszania składników zaprawy budowlanej. Jej konstrukcja, z wirującym bębnem oraz łopatkami wewnątrz, umożliwia efektywne łączenie cementu, piasku, kruszywa oraz wody, co jest niezbędne do uzyskania jednorodnej mieszanki betonowej. Właściwe wymieszanie składników wpływa na jakość końcowego produktu, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 206 dotycząca betonu. W praktyce betoniarki są wykorzystywane na placach budowy do produkcji betonowych fundamentów, elementów prefabrykowanych oraz innych konstrukcji. Ich wydajność oraz zdolność do szybkiego przygotowania mieszanki sprawiają, że są niezastąpione w branży budowlanej, szczególnie w dużych projektach, gdzie czas oraz jakość materiałów są kluczowe.

Pytanie 31

Na ilustracji przedstawiono wyrób silikatowy drążony przeznaczony do budowy

Ilustracja do pytania
A. przewodów kominowych.
B. przewodów wentylacyjnych.
C. ścian osłonowych i działowych.
D. ścian fundamentowych.
Wybór niewłaściwych odpowiedzi może wynikać z nieporozumienia dotyczącego właściwości materiałów budowlanych oraz ich zastosowania. Przewody kominowe wymagają materiałów odpornych na wysokie temperatury oraz korozję, takich jak ceramika lub stal nierdzewna, a nie drążone wyroby silikatowe, które nie są projektowane do pracy w takich warunkach. Ponadto, przewody wentylacyjne, które muszą spełniać określone standardy dotyczące przepływu powietrza oraz odporności na działanie substancji chemicznych, także nie mogą być realizowane z silikatów drążonych. Ściany fundamentowe są odpowiedzialne za przenoszenie obciążeń z całej konstrukcji i muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak beton czy bloczki fundamentowe, które zapewniają odpowiednią nośność. Użycie wyrobów silikatowych w tych zastosowaniach mogłoby prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ ich właściwości mechaniczne nie odpowiadają wymaganiom stawianym przez konstrukcję fundamentów, kominów czy przewodów wentylacyjnych. Zrozumienie specyfiki materiałów budowlanych oraz ich właściwości jest kluczowe dla skutecznego projektowania i wykonawstwa budowlanego, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze materiałów analizować ich zastosowanie zgodnie z odpowiednimi normami i standardami branżowymi.

Pytanie 32

Na ilustracji przedstawiono fragment lica muru wykonanego w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. krzyżykowym.
B. główkowym.
C. kowadełkowym.
D. wozówkowym.
Odpowiedź "wozówkowym" jest prawidłowa, ponieważ wiązanie wozówkowe to technika murowania, w której cegły są układane w każdym kolejnym rzędzie przesunięte o połowę swojej długości w stosunku do cegieł w rzędzie poniżej. Takie podejście nie tylko zwiększa estetykę muru, ale także jego stabilność i wytrzymałość. Przesunięcie cegieł w wozówkowym wiązaniu jest kluczowe, ponieważ zapewnia lepszą dystrybucję obciążeń, co jest ważne w przypadku struktur narażonych na różnorodne siły, takie jak wiatry czy ramię grawitacyjne. W praktyce, ten typ wiązania jest szeroko stosowany w budownictwie, szczególnie w przypadku murów z cegły, ponieważ umożliwia efektywne wykończenie oraz minimalizuje ryzyko powstawania pęknięć. Warto również zauważyć, że dobrą praktyką jest stosowanie wiązania wozówkowego w projektach wymagających wysokiej trwałości, takich jak mury oporowe czy elewacje budynków. Przykładem zastosowania może być renowacja starych budynków, gdzie zachowanie historycznego stylu wymaga precyzyjnego odwzorowania tradycyjnych metod murowania.

Pytanie 33

Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny przeznaczony do wykonywania izolacji

Ilustracja do pytania
A. przeciwwilgociowej i paroprzepuszczalnej.
B. przeciwwodnej i przeciwwilgociowej.
C. akustycznej i przeciwwodnej.
D. termicznej i akustycznej.
Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny, który najprawdopodobniej jest wełną mineralną. Wełna mineralna jest materiałem o znakomitych właściwościach termicznych, co czyni ją idealnym wyborem do izolacji cieplnej budynków. Dzięki swojej strukturze, skutecznie ogranicza straty ciepła, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynków, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo, wełna mineralna posiada również właściwości akustyczne, co jest istotne w kontekście wytłumiania dźwięków, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i między nimi. Tego typu materiały są często stosowane w budownictwie zgodnie z normami PN-EN 13162 i PN-EN 13964, które określają wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Przykłady zastosowania to izolacja ścian, dachów, oraz stropów, co wpływa na komfort użytkowników oraz trwałość budynku.

Pytanie 34

Który etap wykonywania tynku gipsowego przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Wstępne gładzenie tzw. piórowanie.
B. Ostateczne gładzenie.
C. Ręczne nakładanie.
D. Wstępne wyrównanie tzw. zaciąganie.
Wybór jednej z pozostałych odpowiedzi wskazuje na pewne nieporozumienia dotyczące procesu tynkarskiego. Ostateczne gładzenie jest etapem, który następuje po wstępnym wyrównaniu. W tym czasie wykonawca stara się uzyskać idealnie gładką powierzchnię, co wymaga innej techniki i narzędzi. Wybór odpowiedzi dotyczącej ręcznego nakładania sugeruje mylne rozumienie procesu, gdyż dotyczy on aplikacji tynku, a nie jego wyrównania. Ręczne nakładanie tynku zazwyczaj odbywa się na początku procesu, po czym następuje etap zaciągania, który ma na celu wstępne wyrównanie. Natomiast piórowanie, jako technika wstępnego gładzenia, również nie jest tożsame z zaciąganiem. Piórowanie polega na używaniu specjalistycznych narzędzi do dalszej obróbki powierzchni, co również jest etapem późniejszym. Kluczowym błędem w rozumieniu procesu jest pominięcie kolejności etapów, co może prowadzić do niedokładnych prac i w efekcie obniżenia jakości wykończenia. Każdy z tych etapów ma swoje specyficzne znaczenie i należy je wykonywać zgodnie z ustalonymi procedurami, aby osiągnąć pożądany efekt końcowy.

Pytanie 35

Przedstawione na ilustracji prefabrykowane belki przeznaczone są do wykonywania

Ilustracja do pytania
A. nadproży.
B. podciągów.
C. belek stropowych.
D. żeber rozdzielczych.
Te belki, co widać na zdjęciu, to prefabrykowane nadproża. Używa się ich w budownictwie, żeby przenosiły obciążenia z elementów, które są powyżej otworów, jak drzwi czy okna. Są naprawdę solidne, bo są z betonu, więc dają stabilność i bezpieczeństwo całej konstrukcji. W praktyce, korzystanie z takich prefabrykowanych nadproży przyspiesza budowę, zmniejsza ilość pracy na placu budowy i zapewnia, że materiał jest zawsze tej samej jakości. Warto pamiętać, że w projektowaniu budynków, jak w Eurokodzie 2, wybór odpowiednich elementów jest mega ważny dla bezpieczeństwa budowli. Jeżeli nadproża nie są dobrze użyte, mogą pojawić się problemy, jak osiadanie czy pękanie ścianek. Dlatego znajomość ich zastosowania to podstawa dla każdego inżyniera budownictwa.

Pytanie 36

Na której ilustracji przedstawiono chwytak do przenoszenia cegieł?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 2.
B. Na ilustracji 4.
C. Na ilustracji 3.
D. Na ilustracji 1.
Ilustracja 2 przedstawia chwytak do przenoszenia cegieł, co czyni ją poprawną odpowiedzią w tym pytaniu. Chwytaki tego typu są niezwykle istotnym narzędziem w branży budowlanej, umożliwiającym szybki i efektywny transport cegieł z miejsca na miejsce. Ich konstrukcja opiera się na mechanizmie zaciskowym, który pozwala na pewne i bezpieczne uchwycenie cegły, co znacznie minimalizuje ryzyko uszkodzenia materiału oraz obrażeń pracowników. W praktyce, chwytaki do przenoszenia cegieł są często stosowane na placach budowy, gdzie zwiększają wydajność pracy, a także redukują czas potrzebny na transport ciężkich materiałów. Warto zaznaczyć, że zgodność z normami BHP oraz standardami pracy odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa podczas używania takich narzędzi. Właściwe techniki przenoszenia materiałów, jak również znajomość właściwości cegieł, to aspekty, które każdy pracownik budowlany powinien znać, aby efektywnie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania.

Pytanie 37

Na której ilustracji przedstawiono pacę przeznaczoną do nakładania tynków mozaikowych?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 3.
B. Na ilustracji 1.
C. Na ilustracji 2.
D. Na ilustracji 4.
Paca przeznaczona do nakładania tynków mozaikowych jest narzędziem o charakterystycznej budowie, która umożliwia efektywne rozprowadzanie tynków z dodatkami dekoracyjnymi. Na ilustracji 1 widoczna jest paca o szerszej i płaskiej powierzchni roboczej, co pozwala na uzyskanie równomiernej warstwy tynku oraz właściwe rozprowadzenie drobnych elementów mozaikowych. W praktyce, użycie tego typu narzędzia jest kluczowe dla uzyskania estetycznego i trwałego efektu. Standardy branżowe, takie jak normy dotyczące aplikacji tynków, podkreślają znaczenie stosowania odpowiednich narzędzi, aby zapobiec powstawaniu nierówności i defektów w strukturze tynku. Ponadto, paca do tynków mozaikowych ma różne rozmiary i kształty, które można dostosować do specyficznych potrzeb projektu, co czyni ją niezwykle wszechstronnym narzędziem na placu budowy. Zrozumienie właściwości narzędzi budowlanych oraz ich zastosowania w praktyce pozwala na osiągnięcie lepszej jakości wykonywanych prac oraz zwiększa efektywność procesu budowlanego.

Pytanie 38

Ile wynosi łączna objętość dwóch ław fundamentowych o przekroju poprzecznym przedstawionym na rysunku i długości 8 m każda?

Ilustracja do pytania
A. 22 400 m3
B. 44 800 m3
C. 2,240 m3
D. 4,480 m3
Wszystkie błędne odpowiedzi wynikają z nieprawidłowych obliczeń lub błędnego rozumienia wprowadzenia jednostek. Obliczenie objętości fundamentu wymaga dokładności w przeliczeniach oraz stosowania odpowiednich jednostek. Nieprawidłowe odpowiedzi, takie jak 2,240 m3, 22,400 m3, czy 44,800 m3, mogą wynikać z pomyłek w przeliczeniach, na przykład z braku uwzględnienia, że długość fundamentu wynosi 8 m. W przypadku 2,240 m3 mógł wystąpić błąd w obliczeniach dotyczących objętości jednej ławy, np. błędne przeliczenie jednostek z centymetrów na metry. Odpowiedzi 22,400 m3 i 44,800 m3 mogą sugerować, że ktoś pomylił jednostki całkowicie, być może mnożąc objętość przez niewłaściwy współczynnik lub nie uwzględniając, że chodzi o dwie ławy o określonej długości. Te błędy myślowe często występują, gdy nie stosuje się stałych zasad dotyczących konwersji jednostek, co jest kluczowe w pracy inżynierskiej. Dobrym przykładem zastosowania poprawnych obliczeń jest projektowanie fundamentów budynków, gdzie należy precyzyjnie obliczyć objętość fundamentów, aby zapewnić ich stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji. Niezrozumienie podstawowych zasad obliczeń może prowadzić do katastrofalnych skutków w projektach budowlanych.

Pytanie 39

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 9-01 oblicz, ile bloczków SILKA M8 należy zakupić do wykonania ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 45,00 m².

Ściany działowe z bloczków SILKA M

Nakłady na 1 m²Tabela 0105 (fragment)
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
SILKA M8SILKA M12
o wys. do 4,5 mo wys. do 4,5 m
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
ace01020506
20Bloczki SILKA M8szt.14,7015,30--
21Bloczki SILKA M12szt.--14,7015,30
22Zaprawa tradycyjna0,004-0,006-
23Zaprawa cienkospoinowa (klejowa)kg-1,47-2,20
A. 689 szt.
B. 662 szt.
C. 661 szt.
D. 688 szt.
Odpowiedź 689 szt. to właściwa liczba, bo żeby obliczyć ilość bloczków SILKA M8 potrzebnych do ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, trzeba zerknąć na dane z tabeli KNR 9-01. Tam znajdziesz, ile bloczków przypada na metr kwadratowy, więc wystarczy to pomnożyć przez powierzchnię robót, która wynosi 45,00 m². W praktyce, dobrze jest pamiętać o różnych aspektach, jak na przykład odpady materiałowe, które mogą się zdarzyć podczas pracy. Fajnie jest też zaokrąglać wynik do pełnych sztuk, co w tym przypadku ładnie daje nam 689 szt. Dzięki precyzyjnym obliczeniom możemy lepiej planować zakupy i uniknąć niepotrzebnych kosztów dotyczących nadmiaru materiału. Ważne, żeby też trzymać się standardów budowlanych i zaleceń producentów, bo to wpływa na jakość i bezpieczeństwo wykonanej roboty.

Pytanie 40

Zgodnie z zasadami przedmiarowania robót murarskich ilość ścian oblicza się w metrach kwadratowych ich powierzchni. Od powierzchni ścian należy odejmować powierzchnie projektowanych otworów okiennych i drzwiowych większych od 0,5 m².
Oblicz ilość robót związanych z wykonaniem ściany z cegły ceramicznej pełnej, której widok przedstawiono na rysunku.

Ilustracja do pytania
A. 18,13 m2
B. 19,11 m2
C. 21,00 m2
D. 20,02 m2
Odpowiedź 19,11 m2 jest prawidłowa, ponieważ przy obliczaniu powierzchni ścian należy uwzględnić zarówno ich całkowitą powierzchnię, jak i pomniejszyć ją o powierzchnię otworów okiennych i drzwiowych, które mają więcej niż 0,5 m². Aby obliczyć powierzchnię ściany, najpierw mierzymy wysokość i szerokość ściany, a następnie mnożymy te wartości. Następnie, jeśli w projekcie znajdują się okna lub drzwi, które spełniają powyższy warunek, ich powierzchnię również należy obliczyć i odjąć od całkowitej powierzchni ściany. Przykładowo, jeśli ściana ma wysokość 3 m i długość 7 m, jej powierzchnia wynosi 21 m². Jeśli w tej ścianie umieszczono okno o wymiarach 1,5 m x 1 m, jego powierzchnia wynosi 1,5 m², co daje w sumie 19,5 m². Jednakże, w zależności od dodatkowych wymiarów otworów, powinna być zachowana dokładność w obliczeniach, by uzyskać precyzyjny wynik. Udzielając odpowiedzi, ważne jest stosowanie się do zasad przedmiarowania zgodnych z normami obowiązującymi w branży budowlanej, co podkreśla znaczenie precyzyjnych obliczeń w kosztorysowaniu robót budowlanych.