Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 15:39
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 16:00

Egzamin zdany!

Wynik: 25/40 punktów (62,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Do zadań centrów logistycznych należy między innymi

A. świadczenie kompleksowych usług oraz zapewnienie elastyczności konfigurowania łańcucha dostaw
B. pobudzanie działalności gospodarczej oraz przyciąganie inwestorów, maksymalizacja zysków
C. elastyczność w zakresie konfigurowania łańcucha dostaw, monopolizacja rynku
D. ograniczanie negatywnego wpływu przewozu ładunków na środowisko, maksymalizacja zysków
Odpowiedź dotycząca świadczenia kompleksowych usług oraz zapewnienia elastyczności konfigurowania łańcucha dostaw jest prawidłowa, ponieważ centra logistyczne pełnią kluczową rolę w optymalizacji procesów związanych z przepływem towarów. Przykłady tych usług obejmują zarządzanie zapasami, transport, magazynowanie oraz dystrybucję, co pozwala na efektywne dostosowanie się do zmieniających się potrzeb rynku. Elastyczność konfigurowania łańcucha dostaw oznacza, że centra te są w stanie szybko adaptować się do różnorodnych wymagań klientów, co jest szczególnie istotne w kontekście rosnącej konkurencji. Dobre praktyki branżowe, takie jak wdrażanie systemów zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) oraz wykorzystanie technologii informacyjnej, przyczyniają się do efektywności operacyjnej. Ponadto, efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw przyczynia się do redukcji kosztów, poprawy jakości usług oraz zwiększenia satysfakcji klientów, co jest kluczowe w dzisiejszym dynamicznym otoczeniu gospodarczym.

Pytanie 2

Wskaż w wycinku schematu systemu zarządzania relacjami z klientem brakującą operację oznaczoną znakiem?

Ilustracja do pytania
A. Zamówienie.
B. Prognoza sprzedaży.
C. Reklamacja.
D. Zapytanie ofertowe.
Złożenie zamówienia to naprawdę istotna rzecz w CRM, bo to jakby pierwszy krok po zaakceptowaniu oferty. Kiedy klient decyduje się na zakupy, to właśnie składanie zamówienia pokazuje, że jest naprawdę zainteresowany. Od tego momentu zaczyna się cała akcja, czyli fakturowanie, realizacja zamówienia i dostawa. Widać, jak ważne jest zrozumienie tej roli zamówienia w całym procesie, ponieważ to nie tylko formalność, ale ważny element zarządzania klientem. Poza tym, warto mieć na uwadze standardy takie jak CRM 2020, które zwracają uwagę na to jak sprzedaż i obsługa klienta powinny być ze sobą zintegrowane. Dzięki temu, można tworzyć lepsze relacje z klientami i zwiększać ich zadowolenie, co przecież jest kluczowe w tym biznesie.

Pytanie 3

Którą metodę wydań stosuje magazyn Hurtowni PAPIRUS zgodnie z zapisami w przedstawionej kartotece magazynowej?

KARTOTEKA MAGAZYNOWA
Pieczęć firmy:Hurtownia PAPIRUS
ul. Długa 34
87-100 Toruń
Nazwa: kalkulator
KTM/symbol indeksu: k/15-87
Jednostka miary: szt.
Lp.DataSymbol
i nr dokumentu
Jednostkowa
cena
ewidencyjna
[zł]
Ilość (szt.)Wartość (zł)
PrzychódRozchódZapasPrzychódRozchódZapas
1.02.06.2021 r.PZ 216/20218,007 500-7 50060 000,00-60 000,00
2.04.06.2021 r.WZ 310/20218,00-4 0003 500-32 000,0028 000,00
3.08.06.2021 r.WZ 319/20218,00-1 5002 000-12 000,0016 000,00
4.09.06.2021 r.PZ 221/20218,205 000-7 00041 000,00-57 000,00
5.10.06.2021 r.PZ 224/20217,903 000-10 00023 700,00-80 700,00
6.14.06.2021 r.WZ 321/20217,90-2 5007 500-19 750,0060 950,00
A. FIFO
B. FEFO
C. LIFO
D. HIFO
Metoda LIFO, czyli Last-In, First-Out, to sposób zarządzania zapasami, który mówi, że te rzeczy, które wchodzą do magazynu jako ostatnie, będą wychodzić pierwsze. To podejście jest szczególnie przydatne w branżach, gdzie towar szybko traci na wartości, jak na przykład w przypadku produktów spożywczych. W Hurtowni PAPIRUS widać to w kartotece, bo wydania są realizowane głównie z najnowszych przyjęć. Weźmy na przykład elektronikę – klienci zwykle wolą nowsze modele, więc metoda LIFO ma tu sens. Fajnie jest też regularnie sprawdzać stan zapasów, żeby upewnić się, że jakieś stare towary za długo nie leżą na półkach, bo to może prowadzić do strat. Z tego, co wiem, w standardach branżowych często łączą LIFO z audytami, które pomagają odkryć ewentualne błędy przy wydaniach i przyjęciach towarów.

Pytanie 4

Tradycyjny model systemu składania zamówień oparty na poziomie informacji realizowany jest przy założeniu, że

A. wielkość zamówienia ustala się każdorazowo w porozumieniu z dostawcą
B. zamówienie składane jest, gdy poziom zapasu dostępnego jest równy lub wyższy od poziomu informacyjnego
C. wielkość zamówienia = zapas maksymalny - zapas dostępny
D. zamówienie realizowane jest w stałej wielkości, na przykład zgodnie z obliczoną ekonomiczną wielkością zamówienia
Odpowiedź wskazująca, że zamówienie składane jest w stałej wielkości, zgodnie z obliczoną ekonomiczną wielkością zamówienia, jest zgodna z klasycznym modelem systemu zamawiania. Model ten opiera się na zasadzie, że optymalizacja kosztów zamówienia i utrzymania zapasów wymaga ustalenia stałej wielkości zamówienia, co pozwala na minimalizację kosztów całkowitych. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorstwo oblicza tzw. EOQ (Economic Order Quantity), co jest standardową metodą pozwalającą na określenie optymalnej wielkości zamówienia, która minimalizuje całkowite koszty związane z zamówieniami i przechowywaniem zapasów. Dzięki temu, przy regularnych zamówieniach w ustalonej wielkości, firma może lepiej zarządzać swoimi zasobami, unikając nadmiaru zapasów oraz braków towarowych, co jest kluczowe w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Dodatkowo, przy takiej strategii, łatwiej jest przewidywać potrzeby i planować zakupy, co sprzyja efektywności operacyjnej.

Pytanie 5

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 6

Stan magazynowy pustaków na dzień 10 czerwca wynosi 8 500 szt. Zgodnie z danymi zawartymi w tabeli stan magazynowy pustaków na dzień 16 czerwca wynosi

Obrót magazynowy pustaków w dniach 11-15 czerwca
Dokument magazynowyDzień wystawienia dokumentuWielkość obrotu [szt.]
PZ 14/0611 czerwca22 400
WZ 22/0612 czerwca18 600
WZ 24/0614 czerwca11 500
PZ 16/0615 czerwca25 000
A. 17 300 szt.
B. 26 100 szt.
C. 25 800 szt.
D. 8 800 szt.
Wybór innych odpowiedzi jest związany z powszechnymi błędami w analizie stanów magazynowych. Odpowiedzi wskazujące na 17 300, 8 800 oraz 26 100 sztuk opierają się na nieprawidłowych założeniach dotyczących obliczeń stanów magazynowych. Często zdarza się, że osoby zajmujące się zarządzaniem zapasami nie uwzględniają wszystkich elementów wpływających na zmiany w stanie magazynowym, takich jak dostawy, wydania, reklamacje czy inne operacje logistyczne, co prowadzi do zafałszowania rzeczywistego obrazu. Przykładowo, odpowiedź 17 300 sztuk mogłaby sugerować, że dodano zbyt mało pustaków lub uwzględniono nadmierną ilość wydania, natomiast 8 800 sztuk wskazuje na zbyt mały wzrost stanu magazynowego, co jest nielogiczne w kontekście planowania dostaw. Z kolei odpowiedź 26 100 sztuk może sugerować nieuzasadnione zwiększenie stanu magazynowego, co jest sprzeczne z zasadami efektywnego zarządzania zapasami. W praktyce, takie błędne interpretacje mogą prowadzić do zakupu nadmiernych ilości towarów lub niedoborów, a tym samym do strat finansowych lub problemów z realizacją zamówień. Kluczowe jest, aby dokładnie śledzić i rejestrować każde zdarzenie mające wpływ na zapasy, co wymaga precyzyjnego podejścia do analizy danych i umiejętności korzystania z systemów zarządzania magazynem.

Pytanie 7

Producent odpadów opakowaniowych ma obowiązek ich rejestrowania oraz składania stosownych raportów za miniony rok kalendarzowy do marszałka województwa. Do którego dnia w miesiącu w bieżącym roku producent jest zobowiązany przekazać roczne sprawozdania w urzędzie marszałkowskim?

A. Do 30 kwietnia
B. Do 31 stycznia
C. Do 15 marca
D. Do 30 czerwca
Odpowiedzi wskazujące na inne terminy, takie jak 'Do 31 stycznia', 'Do 30 czerwca' oraz 'Do 30 kwietnia', są błędne, ponieważ nie odzwierciedlają one aktualnych wymogów prawnych dotyczących ewidencjonowania i raportowania odpadów opakowaniowych. Wybór terminu 31 stycznia mógł wynikać z nieporozumienia, ponieważ jest to termin związany z innymi obowiązkami podatkowymi, ale nie dotyczy sprawozdań rocznych dla marszałka województwa. W przypadku terminu 30 czerwca, wytwórcy odpadów mogą mylnie sądzić, że mają dłuższy czas na składanie raportów, co wprowadza w błąd i stwarza ryzyko nałożenia kar za nieterminowe złożenie dokumentów. Podobnie, odpowiedź wskazująca na 30 kwietnia może wynikać z pomylenia z innymi terminami, co może prowadzić do opóźnień w raportowaniu i problemów z przestrzeganiem przepisów. W kontekście ewidencjonowania odpadów, wytwórcy powinni być świadomi, że każdy błąd w raportowaniu może skutkować nie tylko karami finansowymi, ale także negatywnymi konsekwencjami dla ich działalności, utrudniającymi przestrzeganie przepisów ochrony środowiska oraz odpowiedzialności ekologicznej. Kluczowe jest zrozumienie, że zgodność z terminami składania sprawozdań jest fundamentem odpowiedzialnego zarządzania odpadami i zapewnia, że wytwórcy działają w zgodzie z regulacjami prawnymi.

Pytanie 8

Najczęściej wykorzystywane kody kreskowe to

A. EAN-8, EAN-13
B. EAN-8, EAN-10
C. EAN-8, EAN-9
D. EAN-8, EAN-12
Odpowiedź z EAN-8 i EAN-13 jest jak najbardziej na miejscu! Te kody kreskowe są naprawdę popularne na całym świecie, w różnych branżach. EAN-13, z 13 cyframi, to najczęściej spotykany kod przy produktach w sklepach. Dzięki niemu można łatwo zidentyfikować produkty w systemach sprzedaży, co jest super ważne dla efektywnego zarządzania zapasami. Zauważyłem, że skanowanie kodów EAN-13 w supermarketach naprawdę przyspiesza proces kasowania, co oszczędza czas i zmniejsza błędy. EAN-8 natomiast jest świetny do mniejszych produktów, lub gdy po prostu nie ma miejsca na większy kod. Ogólnie rzecz biorąc, dzięki tym standardom GS1 łatwiej wymieniać informacje między różnymi systemami. Kody EAN stanowią fundament dla logistyki, śledzenia produktów i zarządzania sprzedażą.

Pytanie 9

W systemie kontroli ciągłej monitorowanie poziomu zapasów oraz podejmowanie odpowiednich decyzji odbywa się

A. na bieżąco
B. co miesiąc
C. w ustalonych interwałach obserwacji
D. w regularnych odstępach czasowych
Odpowiedź 'na bieżąco' jest poprawna, ponieważ w systemie kontroli ciągłej kluczowym elementem jest nieprzerwane monitorowanie stanu zapasów, co pozwala na szybką reakcję na zmieniające się warunki rynkowe oraz potrzeby klientów. Przykładem zastosowania tego podejścia może być wykorzystanie technologii RFID, która umożliwia automatyczne śledzenie i aktualizowanie stanów magazynowych w czasie rzeczywistym. W praktyce, firmy stosujące kontrolę ciągłą, jak np. Amazon, są w stanie błyskawicznie dostosowywać swoje zapasy na podstawie analiz danych sprzedażowych, co optymalizuje koszty operacyjne i zwiększa efektywność zarządzania łańcuchem dostaw. Dobrą praktyką jest także wdrożenie systemów ERP, które integrują różne funkcje przedsiębiorstwa, umożliwiając centralne zarządzanie informacjami o zapasach, co skutkuje lepszym podejmowaniem decyzji o zaopatrzeniu. Monitorowanie na bieżąco jest zgodne z zasadami Lean Management, które kładą nacisk na eliminację marnotrawstwa, w tym nadmiarowych zapasów, co prowadzi do zwiększenia wartości dla klienta oraz efektywności operacyjnej.

Pytanie 10

Który rodzaj dystrybucji należy zastosować do towarów przedstawionych na ilustracjach?

Ilustracja do pytania
A. Selektywną.
B. Wyłączną.
C. Intensywną.
D. Zintegrowaną.
Wybrałeś słowo "wyłączna" i to jest jak najbardziej odpowiednie. Mówi ono o tym, jak się sprzedaje luksusowe dobra. Wiesz, to trochę tak, jak z drogimi samochodami czy markowymi zegarkami – nie znajdziesz ich w każdym sklepie. Właśnie o to chodzi z dystrybucją wyłączną – mało punktów sprzedaży, dzięki czemu produkt robi większe wrażenie i wygląda na bardziej ekskluzywny. Przykład? No, weźmy np. eleganckie zegarki, które sprzedają tylko w wybranych butikach. Takie podejście nie tylko podnosi postrzeganą wartość produktu, ale także pozwala lepiej zadbać o klientów. Czasem trzeba ich bardziej edukować na temat towaru, a to można zrobić przez odpowiednie kampanie w wybranych miejscach. Wydaje mi się, że to dość ciekawa strategia.

Pytanie 11

Aby zabezpieczyć realizację wymagań procesu dystrybucji związanych z zarządzaniem przepływem towarów, wykorzystuje się system informatyczny

A. DRP
B. WMS
C. MRP
D. ERP
Odpowiedzi ERP, MRP i WMS, choć związane z zarządzaniem procesami w przedsiębiorstwie, nie są odpowiednie w kontekście obsługi przepływu towarów w dystrybucji. System ERP (Enterprise Resource Planning) skupia się na integracji wszystkich funkcji biznesowych w jednej platformie, ale nie jest dedykowany tylko do zarządzania dystrybucją. Jego szeroki zasięg sprawia, że może być użyteczny w różnych obszarach, jednak brak mu specjalizacji w zakresie planowania potrzeb dystrybucyjnych. MRP (Material Requirements Planning) z kolei koncentruje się na planowaniu potrzeb materiałowych w produkcji, a nie na zarządzaniu logistyką i dystrybucją. Jest to system używany głównie w kontekście produkcyjnym, a jego głównym celem jest zapewnienie dostępności odpowiednich materiałów w odpowiednim czasie, co nie obejmuje bezpośrednio procesów dystrybucyjnych. WMS (Warehouse Management System) to system zarządzania magazynem, który wspiera operacje wewnętrzne w magazynach, ale nie zajmuje się kompleksowym planowaniem zapotrzebowania na poziomie dystrybucji. Typowe błędy myślowe prowadzące do wyboru tych odpowiedzi mogą wynikać z braku zrozumienia różnic między tymi systemami oraz ich funkcjami w kontekście zarządzania łańcuchem dostaw. Kluczowe jest zrozumienie, że DRP to narzędzie dedykowane właśnie do planowania wymagań dystrybucyjnych, co czyni je niezbędnym w efektywnym zarządzaniu przepływem towarów.

Pytanie 12

Osoba odpowiedzialna za transport maszyn rolniczych za granicę musi dołączyć instrukcję wysyłkową, przygotowaną po jej otrzymaniu i zaakceptowaniu?

A. zlecenia spedycyjnego
B. dokumentu przewozowego
C. zamówienia
D. kontraktu przewozu
List przewozowy, umowa przewozu i zamówienie to dokumenty o innej funkcji i znaczeniu w procesie logistycznym. List przewozowy, który jest dowodem na przyjęcie towaru do transportu, jest dokumentem wystawianym przez przewoźnika, a nie spedytora. Zawiera on informacje o przesyłce, jednak nie stanowi podstawy do sporządzenia instrukcji wysyłkowej. Umowa przewozu reguluje warunki przewozu między przewoźnikiem a nadawcą, ale również nie dostarcza szczegółowych instrukcji dotyczących samej wysyłki. Z kolei zamówienie dotyczy zakupu towaru i nie ma bezpośredniego wpływu na proces transportu. Typowym błędem myślowym jest mylenie funkcji tych dokumentów, co może prowadzić do nieprawidłowego przygotowania przesyłki. Kluczowe jest zrozumienie, że tylko zlecenie spedycyjne zawiera pełne instrukcje i szczegóły operacyjne, które są niezbędne do zorganizowania skutecznej i bezpiecznej wysyłki towarów, a tym samym zapewnienia właściwej obsługi klienta i zgodności z obowiązującymi normami w branży spedycyjnej.

Pytanie 13

Który z poniższych dokumentów jest niezbędny do odprawy celnej towarów importowanych?

A. Dokument przyjęcia wewnętrznego
B. Faktura handlowa
C. Dokument rozchodu wewnętrznego
D. Karta magazynowa
Faktura handlowa to kluczowy dokument w procesie odprawy celnej towarów importowanych. Zawiera ona istotne informacje na temat transakcji, takie jak szczegóły dotyczące sprzedawcy i nabywcy, opis towarów, ich ilość, wartość oraz warunki dostawy. Nie tylko ułatwia to urzędnikom celnym ocenę wartości towarów, ale także zapewnia, że odpowiednie cła i podatki są prawidłowo naliczane. W praktyce, brak faktury handlowej może prowadzić do opóźnień w odprawie celnej, a nawet dodatkowych kar finansowych. Z mojego doświadczenia, to właśnie faktura handlowa jest najczęściej sprawdzanym dokumentem przez służby celne na granicy. Odpowiednie przygotowanie tego dokumentu zgodnie z międzynarodowymi standardami, jak np. normami ICC, jest kluczowe dla płynnego przeprowadzenia procesu importu. To także część dobrych praktyk w logistyce, żeby zawsze mieć pod ręką komplet dokumentów, które mogą być wymagane przez różne instytucje i urzędy.

Pytanie 14

Do systemów regałowych, których elementy konstrukcyjne są dostosowane do specyficznych właściwości składowanych produktów oraz technologii magazynowania, kwalifikują się regały

A. specjalizowane
B. wspornikowe
C. przejezdne
D. przepływowe
Regały specjalizowane to konstrukcje, które są projektowane i budowane z myślą o specyficznych wymaganiach składowania różnych rodzajów asortymentu. Ich celem jest maksymalizacja przestrzeni magazynowej oraz optymalizacja procesów składowania i wydawania towarów. Przykładami regałów specjalizowanych są regały na palety, regały do składowania produktów o nietypowych wymiarach czy regały przeznaczone do składowania materiałów sypkich. W praktyce, regały te są często wykorzystywane w branżach, takich jak logistyka, przemysł spożywczy czy budowlany, gdzie różnorodność składowanego asortymentu wymaga elastycznych rozwiązań. Dobrze zaprojektowane regały specjalizowane mogą znacząco wpłynąć na efektywność operacyjną, umożliwiając łatwy dostęp do towarów oraz poprawiając bezpieczeństwo pracy. W zgodzie z normami ISO 9001, które dotyczą systemów zarządzania jakością, odpowiedni dobór regałów przyczynia się do poprawy organizacji pracy w magazynach.

Pytanie 15

Jaką wartość przyjmie wskaźnik kosztów utrzymania powierzchni magazynowej w ciągu roku, gdy roczny koszt wynosi 450 000 zł, a powierzchnia magazynu to 900 m2?

A. 600 zł/m2
B. 450 zł/m2
C. 550 zł/m2
D. 500 zł/m2
Obliczanie wskaźnika kosztów utrzymania magazynu jest dość proste. W tym przykładzie mamy całkowity roczny koszt wynoszący 450 000 zł, a powierzchnia magazynu to 900 m2. To daje nam 500 zł za m2. Taki wskaźnik to ważna sprawa dla menedżerów i właścicieli, bo dzięki niemu można ocenić, jak efektywnie zarządzamy kosztami magazynowania. W praktyce warto to śledzić, bo może pomóc w podejmowaniu decyzji o inwestycjach w infrastrukturę lub renegocjacji umów z dostawcami. Fajnie też porównywać nasz wskaźnik z rynkowymi normami, bo to daje szerszy obraz konkurencyjności magazynu. Analizując to, możemy znaleźć obszary do oszczędności czy optymalizacji kosztów operacyjnych.

Pytanie 16

Jakie obszary regulacji obejmuje norma ISO 14001?

A. przeciwpożarowej
B. bezpieczeństwa
C. higieny w miejscu pracy
D. środowiska
Norma ISO 14001 jest międzynarodowym standardem, który dotyczy systemów zarządzania środowiskowego (EMS). Jej celem jest wspieranie organizacji w minimalizowaniu ich wpływu na środowisko oraz w przestrzeganiu przepisów dotyczących ochrony środowiska. Zastosowanie ISO 14001 pozwala firmom na identyfikację, zarządzanie i monitorowanie zagrożeń dla środowiska, a także na wdrażanie odpowiednich działań mających na celu poprawę ich wyników środowiskowych. Przykładem praktycznego zastosowania tej normy może być instytucja, która wprowadza efektywne procedury segregacji odpadów, co przyczynia się do redukcji ilości śmieci trafiających na wysypiska. Organizacje, które stosują ISO 14001, mogą także zyskać przewagę konkurencyjną poprzez poprawę wizerunku i zwiększenie efektywności operacyjnej, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi. Ponadto, wdrożenie tego standardu może prowadzić do oszczędności kosztów związanych z gospodarką odpadami, a także do lepszej zgodności z regulacjami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska.

Pytanie 17

Ocena kompletności dostaw odbywa się przy użyciu wskaźnika:

A. liczba poprawnych wydań: całkowita liczba wydań x 100%
B. liczba dostaw pełnych: całkowita liczba dostaw x 100%
C. liczba skarg i zwrotów: całkowita liczba dostaw wyrobów do odbiorcy x 100%
D. liczba dostaw zrealizowanych na czas: całkowita liczba dostaw x 100%
Wybór liczby prawidłowych wydań, liczby dostaw terminowych czy liczby reklamacji i zwrotów jako miar kompletności dostaw, wskazuje na pewne nieporozumienia związane z definicją i zastosowaniem tych wskaźników. Liczba prawidłowych wydań odnosi się do poprawności wydanych towarów w kontekście ich jakości lub zgodności z zamówieniem, ale nie uwzględnia ona, czy dostawy były kompletne. Z kolei liczba dostaw terminowych koncentruje się na czasie dostarczenia, co jest istotne, ale również nie odzwierciedla kwestii kompletności dostawy. Ustalając miarę efektywności dostaw, kluczowe jest uwzględnienie nie tylko terminowości, ale również ich kompletności. Liczba reklamacji i zwrotów, z drugiej strony, wskazuje na problemy, które mogą pojawić się w wyniku niekompletnych lub wadliwych dostaw, ale sama w sobie nie jest miarą sukcesu dostaw. W praktyce, błędne podejście do oceny efektywności procesu dostaw może prowadzić do pomijania kluczowych aspektów jakości, co w dłuższej perspektywie wpływa na zadowolenie klientów oraz reputację firmy. Dlatego ważne jest, aby stosować odpowiednie wskaźniki, które rzeczywiście odzwierciedlają całokształt wydajności procesów logistycznych.

Pytanie 18

Daty oraz ilości zamówień i dostaw stanowią fundament planowania

A. mocy produkcyjnej
B. zaopatrzenia materiałowego
C. strategicznego
D. obciążenia zasobów
Terminy i wielkości zamówień oraz dostaw odgrywają kluczową rolę w procesie zaopatrzenia materiałowego. Odpowiednia koordynacja tych elementów pozwala na zminimalizowanie przestojów w produkcji i zapewnienie ciągłości operacyjnej przedsiębiorstwa. Przykładowo, w metodologii Just-In-Time (JIT), terminowe dostarczanie materiałów na linie produkcyjne jest istotne dla ograniczenia zapasów i obniżenia kosztów. W praktyce oznacza to, że plany zamówień muszą być ściśle synchronizowane z prognozowanym zapotrzebowaniem na materiały, co wymaga zastosowania narzędzi takich jak systemy ERP (Enterprise Resource Planning) lub MRP (Material Requirements Planning). Standardy branżowe, takie jak ISO 9001, podkreślają znaczenie skutecznego zarządzania procesami zakupowymi jako elementu zapewnienia jakości. Dlatego skuteczne planowanie zamówień i dostaw jest niezbędne dla utrzymania efektywności operacyjnej oraz redukcji ryzyka wystąpienia problemów związanych z niedoborem materiałów.

Pytanie 19

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 20

Do typów magazynów półotwartych można zaliczyć

A. piwnice
B. zbiorniki podziemne
C. silosy zbożowe
D. zasieki
Zasieki są rodzajem magazynów półotwartych, które służą do przechowywania materiałów sypkich, takich jak zboża czy pasze. Charakteryzują się one konstrukcją, która umożliwia swobodny dostęp do składowanych substancji oraz ich wentylację, co jest kluczowe dla zachowania ich jakości. Zasieki są projektowane w taki sposób, aby zabezpieczyć przechowywane plony przed działaniem czynników atmosferycznych oraz szkodników. Przykładem zastosowania zasieków może być ich użycie w gospodarstwach rolnych, gdzie umożliwiają one efektywne zarządzanie i składowanie zbiorów. W kontekście standardów branżowych, zasieki powinny być zaprojektowane zgodnie z wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa żywności oraz normami budowlanymi, co gwarantuje ich trwałość i funkcjonalność. Dobrą praktyką jest regularna kontrola stanu zasieków oraz ich czyszczenie, co przyczynia się do minimalizacji ryzyka zanieczyszczeń oraz utraty jakości przechowywanych materiałów.

Pytanie 21

Zasada, według której ostatnie miejsce otrzymuje harmonogram dostaw gotowych produktów do klientów, a materiały do produkcji są pobierane (ssane) z wcześniejszych miejsc, opisuje system zarządzania przepływem materiałów

A. TQM
B. HACCP
C. EDI
D. KANBAN
KANBAN to podejście do zarządzania przepływem materiałów w systemach produkcyjnych, które opiera się na zasadzie 'pull', co oznacza, że produkcja i dostawy są inicjowane na podstawie rzeczywistego zapotrzebowania. W tym systemie ostatnie stanowisko produkcyjne zleca dostawę gotowych wyrobów do odbiorców, co zapewnia lepsze dopasowanie do rzeczywistych potrzeb klientów oraz eliminuje nadprodukcję. KANBAN wykorzystuje wizualne sygnały, najczęściej w formie kart lub tablic, które informują o konieczności uzupełnienia stanu materiałów lub produktów. Przykładem zastosowania KANBAN może być linia montażowa w fabryce samochodów, gdzie każda stacja robocza posiada karty KANBAN, które sygnalizują potrzebę dostarczenia części do produkcji. Dzięki temu systemowi możliwe jest szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku, a także efektywniejsze zarządzanie zapasami. KANBAN jest zgodny z zasadami Lean Manufacturing, co sprawia, że jest szeroko stosowany w różnych branżach, w tym w elektronice, odzieżowej i spożywczej, jako sposób na zwiększenie efektywności operacyjnej oraz zminimalizowanie marnotrawstwa.

Pytanie 22

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 23

Zapas przechowywany w firmie, który jest wynikiem analizy ryzyka pojawienia się prognoz spekulacyjnych na rynku, to zapas

A. zabezpieczający
B. asekuracyjny
C. cykliczny
D. promocyjny
Odpowiedzi takie jak 'promocyjny', 'zabezpieczający' czy 'cykliczny' nie oddają właściwie charakteru zapasów gromadzonych w celu ochrony przed ryzykiem spekulacyjnym. Zapasy promocyjne są tworzony głównie w celu wsparcia działań marketingowych i zwiększenia sprzedaży w okresach promocji, a nie jako zabezpieczenie przed ryzykiem. Z kolei zapas zabezpieczający, chociaż w pewnym stopniu odnosi się do tematu bezpieczeństwa, jest zazwyczaj używany w kontekście eliminowania ryzyka braków związanych z niepewnością popytu lub czasem dostawy, a nie spekulacji rynkowej. Natomiast zapas cykliczny odnosi się do regularnych zjawisk popytowych, takich jak sezonowość, i jest obliczany na podstawie przewidywanego popytu w określonym okresie. Powoduje to mylenie koncepcji, gdzie zapas asekuracyjny jest stosowany przede wszystkim w kontekście niepewności i ryzyka, podczas gdy inne rodzaje zapasów odpowiadają na konkretne, przewidywalne potrzeby w działalności firmy. Kluczowym błędem myślowym jest zatem utożsamianie różnych typów zapasów bez uwzględnienia ich funkcji oraz kontekstu rynkowego, co prowadzi do nieprawidłowego definiowania strategii zarządzania zapasami.

Pytanie 24

W tabeli przedstawiono koszty poszczególnych czynności logistycznych poniesione przez centrum logistyczne w I kwartale 2005 roku. Jeżeli przedsiębiorstwo na II kwartał zaplanuje wzrost wszystkich pozycji kosztów o 10%, to ich wartość całkowita wyniesie

OkresKoszty fizycznego przepływu w mln złKoszty zapasu w mln złKoszty procesów informatycznych w mln zł
I kwartał500300200
A. 1 100 mln zł
B. 550 mln zł
C. 220 mln zł
D. 1 000 mln zł
Błędne odpowiedzi często wynikają z nieprawidłowego zrozumienia podstawowych zasad dotyczących obliczania kosztów oraz ich wzrostów. Uczestnicy mogą mylić sumaryczne wartości kosztów z pojedynczymi pozycjami, co prowadzi do niewłaściwych obliczeń. Przykładowo, wybór wartości 550 mln zł może wynikać z błędnego założenia, że wzrost dotyczy jedynie części wydatków lub z błędnego zrozumienia, jak należy obliczyć procent od wartości. Odpowiedzi takie jak 1 000 mln zł czy 220 mln zł mogą się pojawić w wyniku niepełnych obliczeń lub nieuwzględnienia wszystkich kosztów, co jest kluczowe przy ich sumowaniu. Często popełnianym błędem jest także pomijanie wpływu wzrostu kosztów na całkowity budżet oraz ignorowanie praktycznych aspektów związanych z planowaniem finansowym. Podstawową zasadą jest uwzględnienie wszystkich elementów wydatków i ich wzrostów w całości, co jest kluczowe dla dokładnego zarządzania kosztami w przedsiębiorstwie. Zaleca się, aby przed podjęciem decyzji biznesowych, dokładnie analizować i weryfikować wszystkie dane finansowe.

Pytanie 25

Jak określamy pojemność statku handlowego?

A. objętością
B. masą
C. tonażem
D. toną
Odpowiedzi toną, objętością i masą są błędne, ponieważ nie odzwierciedlają one właściwego pojęcia dotyczącego pojemności statku handlowego. Toną to jednostka masy, która nie odnosi się bezpośrednio do pojemności statków. Oznacza to, że mówiąc o tonie, skupiamy się na wadze ładunku, a nie na jego objętości, co jest kluczowe w kontekście transportu morskiego. Objaw takie jak objętość jest miarą przestrzeni zajmowanej przez przedmioty, lecz w kontekście statków handlowych nie oddaje ono istoty pojemności, która jest bardziej złożona i uwzględnia kształt oraz konstrukcję kadłuba. Masa, z kolei, odnosi się do ilości materii w obiekcie, co również nie ma bezpośredniego związku z pojemnością statku. Typowym błędem myślowym jest mylenie jednostek miary i ich zastosowania w kontekście pojemności. W przemyśle morskim precyzyjne zrozumienie terminologii, takiej jak tonaż, jest niezbędne, aby podejmować świadome decyzje dotyczące transportu, logistyki i zarządzania flotą. Użycie niewłaściwych terminów może prowadzić do nieporozumień i błędów w ocenie zdolności przewozowych statków, co w konsekwencji wpływa na efektywność operacyjną i koszty. Dlatego kluczowe jest, aby rozumieć, że tonaż jest specyficznym terminem technicznym, który wyraźnie definiuje zdolności transportowe statków, a inne pojęcia mogą prowadzić do mylnych interpretacji.

Pytanie 26

Ile sztuk opakowań o wymiarach 400x200 mm można umieścić w jednej warstwie na palecie EUR (1200 x 800 x 144 mm)?

A. 10
B. 8
C. 12
D. 14
Poprawna odpowiedź to 12 opakowań, co wynika z analizy dostępnej powierzchni palety EUR o wymiarach 1200 x 800 mm. Zaczynamy od obliczenia powierzchni palety, która wynosi 0,96 m². Następnie, obliczamy powierzchnię pojedynczego opakowania o wymiarach 400 x 200 mm, co daje 0,08 m². Aby dowiedzieć się, ile takich opakowań zmieści się na palecie, dzielimy powierzchnię palety przez powierzchnię opakowania: 0,96 m² / 0,08 m² = 12. W praktyce, takie obliczenia są fundamentalne w logistyce i zarządzaniu magazynem, ponieważ optymalizacja przestrzeni ładunkowej jest kluczowa dla efektywności operacyjnej. Znajomość maksymalnej liczby opakowań, które można ułożyć na palecie, pozwala na lepsze planowanie transportu i redukcję kosztów. W branży logistycznej stosuje się różne ustawienia i praktyki, takie jak stosowanie palet o standardowych wymiarach, aby umożliwić łatwe przeliczanie i zarządzanie przestrzenią ładunkową, co jest zgodne z normami ISO.

Pytanie 27

Koszty związane z utrzymaniem magazynu klasyfikowane są jako

A. nakłady bezpośrednie
B. koszty pośrednie
C. koszty bezpośrednie
D. nakłady pośrednie
Koszty utrzymania magazynu zaliczają się do kosztów pośrednich, ponieważ są to wydatki, które nie mogą być bezpośrednio przypisane do konkretnego produktu czy usługi, ale są niezbędne dla funkcjonowania całej organizacji. Koszty te obejmują m.in. wynajem przestrzeni magazynowej, opłaty za media (np. prąd, woda), wynagrodzenia pracowników magazynowych oraz koszty utrzymania sprzętu i infrastruktury. Przykładowo, w przypadku firmy produkującej meble, koszty magazynowania surowców i gotowych produktów będą kosztami pośrednimi, które są uwzględniane w kalkulacji ogólnych kosztów działalności. W praktyce, prawidłowa klasyfikacja kosztów jest kluczowa dla efektywnego zarządzania finansami, ponieważ pozwala na dokładniejsze analizowanie rentowności poszczególnych produktów oraz podejmowanie decyzji dotyczących optymalizacji procesów. W związku z tym, znajomość tych pojęć jest istotna dla osiągnięcia sukcesu w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa.

Pytanie 28

Który kod przedstawiono na rysunku opakowania?

Ilustracja do pytania
A. ISBN
B. EAN-13
C. QR
D. RFID
Kod QR, czyli Quick Response Code, to taki dwuwymiarowy kod kreskowy, który składa się z czarnych i białych prostokątów ułożonych w kwadrat. Jak to działa? Bardzo łatwo – możesz zeskanować go swoim smartfonem i szybko uzyskać różne informacje. Te kody są teraz wszędzie – w reklamach, marketingu, a nawet w logistyce, pomagają w zarządzaniu magazynami. Dzięki nim, możesz błyskawicznie przejść na stronę internetową, skorzystać z zniżek lub zobaczyć szczegóły o produktach. W branży e-commerce są mega przydatne, bo ułatwiają zakupy. Dużo osób nawet nie wie, że kod QR został wymyślony przez japońską firmę Denso Wave w '94 roku i od tamtej pory stał się standardem na całym świecie. Ważne, żeby pamiętać, projektując taki kod, o jego rozmiarze i miejscu, w którym go umieszczamy, bo to naprawdę ułatwia skanowanie w różnych warunkach oświetleniowych.

Pytanie 29

Czym jest sieć logistyczna?

A. zbiorowiskiem przedsiębiorstw, które konkurują i współpracują w celu zwiększenia sprawności oraz efektywności przepływu towarów
B. zbiorem firm wykonujących wspólne zadania, konieczne do zaspokojenia zapotrzebowania na produkty w łańcuchu przepływu dóbr
C. zbiorowiskiem potencjalnych łańcuchów dostaw, w ramach których aktualnie realizowane są te, w których zachodzą operacje współpracy gospodarczej
D. siecią relacji między przedsiębiorstwami biorącymi udział w procesach oraz działaniach, których celem jest transport dóbr fizycznych
Określenie sieci logistycznej jako zbioru potencjalnych łańcuchów dostaw wydaje się trochę mylące, bo to pomija ważną kwestię współpracy i rywalizacji, które są fundamentem tego, jak sieci działają. Mówiąc o potencjalnych łańcuchach dostaw, bardziej koncentrujemy się na teoretycznych możliwościach, a nie na tym, co naprawdę dzieje się między firmami. Z kolei nazywanie sieci grupą przedsiębiorstw, które razem działają, żeby zaspokoić popyt, to tylko jedna strona medalu, bo nie uwzględnia też dynamiki konkurencji mającej wpływ na procesy logistyczne. Definicja sieci logistycznej powinna brać pod uwagę i współpracę, i rywalizację, co w praktyce oznacza, że firmy muszą starać się być bardziej efektywne zarówno przez współdziałanie, jak i innowacje. Opisanie sieci jako powiązań między firmami zajmującymi się fizycznym przepływem dóbr pomija ważne procesy informacyjne i decyzje strategiczne, które są kluczowe w nowoczesnej logistyce. I jeszcze to, że ograniczenie definicji tylko do przepływu fizycznych dóbr ignoruje znaczenie usług w logistyce, które są niezbędne w zintegrowanym łańcuchu dostaw. To wszystko pokazuje, że poprawne zrozumienie sieci logistycznej powinno obejmować zarówno współpracę, jak i konkurencję, co jest naprawdę kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchami dostaw.

Pytanie 30

Jeśli strefa składowania ma długość 24 m, szerokość 4 m oraz powierzchnię zajmowaną przez towary wynoszącą 48 m2, to w jakim stopniu wykorzystana jest ta strefa składowania?

A. 50%
B. 40%
C. 100%
D. 200%
Strefa składowania o długości 24 m i szerokości 4 m ma całkowitą powierzchnię wynoszącą 96 m² (24 m * 4 m). Powierzchnia zajmowana przez towary wynosząca 48 m² stanowi połowę dostępnej powierzchni w tej strefie. Aby obliczyć wykorzystanie strefy składowania, należy podzielić powierzchnię zajmowaną przez towary przez całkowitą powierzchnię strefy, a następnie pomnożyć przez 100, co daje: (48 m² / 96 m²) * 100 = 50%. Tego rodzaju analiza jest kluczowa dla efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową, co pozwala na optymalne wykorzystanie zasobów oraz zwiększenie efektywności operacyjnej. W praktyce, firmy często dążą do maksymalizacji wykorzystania stref składowania, stosując różne techniki, takie jak analiza ABC, która pomaga w identyfikacji kluczowych towarów i ich optymalnym rozmieszczeniu. Standardy branżowe, takie jak Lean Management, podkreślają znaczenie eliminacji marnotrawstwa przestrzeni, co bezpośrednio wpływa na koszty operacyjne oraz wydajność procesów magazynowych.

Pytanie 31

Następnym krokiem w procesie magazynowym po zebraniu i przygotowaniu paczki jest?

A. zarządzanie poziomem zapasów
B. przyjęcie oraz kontrola wartościowa
C. przemieszczenie do strefy składowania
D. transport do ramp wysyłkowych
Wybór odpowiedzi związanych z innymi etapami procesu magazynowego może prowadzić do nieporozumień dotyczących odpowiedniej kolejności działań w logistyce. Na przykład, sterowanie poziomem zapasów jest działaniem, które odbywa się w innym kontekście, dotyczącym zarządzania zapasami, a nie bezpośrednio związanym z transportem gotowych przesyłek. Przyjęcie i kontrola wartościowa są czynnościami związanymi z odbiorem towarów, a nie ich wysyłką, co sprawia, że te odpowiedzi nie są właściwe dla omawianego etapu. Z kolei przemieszczenie do strefy składowania odnosi się do procesu, w którym towary są umieszczane w odpowiednich miejscach w magazynie po ich przyjęciu, co jest wcześniejszym działaniem w porównaniu do transportu do ramp wysyłkowych. Typowe błędy myślowe, które mogą prowadzić do wyboru tych odpowiedzi, to niepełne zrozumienie procesu logistycznego oraz brak znajomości sekwencji działań w łańcuchu dostaw. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy etap ma swój określony cel i wpływa na ogólną efektywność operacyjną magazynu, co podkreśla znaczenie stosowania dobrych praktyk w zarządzaniu logistyką.

Pytanie 32

Aby zapakować 200 sztuk produktu, ile opakowań zbiorczych powinno zamówić przedsiębiorstwo, mając na stanie 5 opakowań, gdy jedno opakowanie zbiorcze wystarcza na 10 sztuk produktu, a minimalne zamówienie wynosi 10 opakowań?

A. 15 opakowań
B. 5 opakowań
C. 20 opakowań
D. 10 opakowań
Aby wyliczyć liczbę opakowań potrzebnych do spakowania 200 sztuk produktu, najpierw należy określić, ile opakowań zbiorczych jest potrzebnych dla tej ilości. Wiadomo, że do spakowania 100 sztuk produktu potrzeba 10 opakowań zbiorczych. Z tego wynika, że dla 200 sztuk, potrzebne będą 20 opakowań (10 opakowań na 100 sztuk pomnożone przez 2). Następnie, mając na uwadze, że w magazynie znajduje się 5 opakowań, musimy zamówić dodatkowe 15 opakowań, aby zaspokoić łączny potrzebny poziom 20 opakowań. Zamawianie opakowań zbiorczych w odpowiednich ilościach jest kluczowe dla efektywności operacyjnej przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala uniknąć przerw w produkcji oraz nadmiernych kosztów związanych z przetrzymywaniem zapasów. Zgodnie z dobrymi praktykami w zarządzaniu zapasami, przedsiębiorstwa powinny regularnie monitorować stan magazynowy i planować zakupy w oparciu o przewidywaną produkcję.

Pytanie 33

Po zakończeniu procesu wytwarzania gotowe produkty są przekazywane do magazynu na podstawie dokumentu

A. Pz
B. Pw
C. Zw
D. Rw
Odpowiedzi, takie jak Pz (Przyjęcie zewnętrzne), Zw (Zwrot) i Rw (Rozchód wewnętrzny), mogą wprowadzać w błąd ze względu na ich różne zastosowania w dokumentacji magazynowej. Pz to dokument, który jest używany przy przyjęciu towarów do magazynu, co oznacza, że dotyczy procesów, które mają miejsce przed przekazaniem wyrobów gotowych. W kontekście wyrobów gotowych, nie ma on zastosowania, gdyż jest to dokument potwierdzający przyjęcie towarów, a nie ich przekazanie. Zw odnosi się do zwrotów towarów, które mogą być związane z reklamacjami lub niezgodnościami produktowymi. Choć również jest to dokument logistyczny, nie ma on związku z przekazywaniem wyrobów gotowych do magazynu. Rw z kolei dokumentuje wewnętrzny rozchód materiałów, co oznacza, że jest używany do rejestrowania wydania towarów z magazynu, na przykład do produkcji. Użycie tych dokumentów zamiast Pw może prowadzić do chaosu w zarządzaniu zapasami oraz błędów w ewidencji, co jest sprzeczne z zasadami efektywnej logistyki i zarządzania jakością. Kluczowym błędem myślowym jest mylenie funkcji dokumentów magazynowych, co może wpływać na prawidłowe zarządzanie procesami oraz ich transparentność.

Pytanie 34

Zadaniem funkcji potransakcyjnej w dystrybucji jest

A. zarządzanie zapasami
B. realizacja obowiązków z tytułu rękojmi i gwarancji
C. obsługa zamówień
D. nawiązywanie relacji handlowych
Nawiązywanie kontaktów handlowych, gospodarka zapasami oraz obsługa zamówień to ważne aspekty działalności handlowej, ale nie są one bezpośrednio związane z funkcją potransakcyjną dystrybucji, jaką jest realizacja obowiązków z tytułu rękojmi i gwarancji. Nawiązywanie kontaktów handlowych polega na budowaniu relacji z partnerami biznesowymi, co jest kluczowe na etapie pozyskiwania klientów, ale nie odnosi się do czynności podejmowanych po transakcji. Gospodarka zapasami z kolei koncentruje się na zarządzaniu ilościami towarów w magazynach oraz optymalizacji przepływów materiałowych, co jest aspektem przedtransakcyjnym i operacyjnym, a nie potransakcyjnym. Obsługa zamówień natomiast dotyczy procesu przyjmowania i realizacji zamówień, co również następuje przed zakończeniem transakcji. Błędem myślowym jest mylenie działań potransakcyjnych z innymi funkcjami, które mają miejsce na wcześniejszych etapach procesu sprzedaży. Aby skutecznie zrozumieć różnice, warto zwrócić uwagę na to, że funkcje potransakcyjne są ukierunkowane na wsparcie klientów po dokonaniu zakupu, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich satysfakcji oraz lojalności. W praktyce, zignorowanie aspektu rękojmi i gwarancji może prowadzić do frustracji klientów oraz negatywnych opinii o firmie, co jest sprzeczne z najlepszymi praktykami w zakresie obsługi klienta.

Pytanie 35

W przypadku poważnych oparzeń, które prowadzą do martwicy, czyli całkowitego zniszczenia wszystkich warstw skóry (skóra jest poparzona, czarna lub biała), należy

A. zdjąć z poszkodowanego ubranie w rejonie poparzenia
B. osłonić odkryte oparzone miejsca jałowymi opatrunkami
C. usunąć martwy, przypalony naskórek oraz pozostałości
D. zdezynfekować ranę przy użyciu środków dezynfekujących
Wybór, który polega na używaniu środków dezynfekujących w przypadku poważnych poparzeń, niestety nie jest najlepszy. Gdy mamy do czynienia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry, tradycyjne środki mogą nie tylko nie zadziałać, ale wręcz zaszkodzić. Mogą podrażnić tkanki, co powoduje większy ból i opóźnia gojenie. Kiedy skóra jest martwa, dezynfekcja nie ma sensu, a najważniejsze to chronić ranę przed brudem. Musisz też uważać przy zdejmowaniu ubrań z miejsca poparzenia, jeśli coś się przykleiło, żeby nie uszkodzić skóry jeszcze bardziej. Usuwanie martwego naskórka bez oceny lekarza to również nie najlepszy pomysł. W takich sytuacjach lepiej, żeby zajął się tym specjalista. Stosowanie nieodpowiednich metod może prowadzić do poważnych komplikacji i zwiększonego ryzyka infekcji, więc zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem przy poważnych poparzeniach.

Pytanie 36

Tabela zawiera wyniki z przeprowadzonej przez przedsiębiorstwo analizy rynku dostawców. Oceny przedsiębiorstw dokonano według przyjętych kryteriów. Ustal liczbę punktów przyznanych każdemu z nich.

Kryterium ocenyOcena ogólna – ważona / w pkt/
Dostawca IDostawca II
Cena3532
Jakość3317
Terminy dostaw1518
Dodatkowe usługi1711
A. dostawca I - wsk. 100 dostawca II - wsk. 78.
B. dostawca I - wsk. 82 dostawca II - wsk. 100.
C. dostawca I - wsk. 72 dostawca II - wsk. 87.
D. dostawca I - wsk. 100 dostawca II - wsk. 82.
To właśnie ta odpowiedź pokazuje, jak powinna wyglądać poprawna analiza tabeli z punktacją dostawców. Żeby dobrze ustalić końcową liczbę punktów każdego z dostawców, należy zsumować wszystkie wyniki przypisane do danego dostawcy w poszczególnych kryteriach. W praktyce to bardzo ważny element oceny ofert – często spotykam się z takim podejściem w różnych firmach logistycznych czy podczas przetargów. Dla dostawcy I sumujemy: 35 (cena) + 33 (jakość) + 15 (terminy dostaw) + 17 (dodatkowe usługi), co daje razem 100 punktów. Dla dostawcy II: 32 + 17 + 18 + 11, czyli 78 punktów. Widać od razu, że dostawca I zdobył więcej punktów, więc według przyjętych kryteriów jest lepszym wyborem. Takie sumowanie punktów to podstawa w ocenie ofert i prowadzeniu analiz porównawczych. To nie tylko teoria – większość profesjonalnych rankingów i systemów oceny dostawców działa właśnie w ten sposób, bo pozwala łatwo porównywać konkurencyjne oferty. Osobiście uważam, że taki przejrzysty, liczbowy system daje najwięcej jasności przy podejmowaniu decyzji zakupowych. Warto też pamiętać, by stosować wagowanie kryteriów, jeśli nie wszystkie są jednakowo ważne – tu najwyraźniej już przyznano punkty ważone. W codziennej pracy taka metoda naprawdę się sprawdza i pozwala uniknąć subiektywnych ocen. Dobrze rozumieć mechanizmy, które ułatwiają rzetelną selekcję dostawców.

Pytanie 37

Aby zapakować produkt w detalicznej ilości nabywanej bezpośrednio przez klienta, konieczne jest wykorzystanie opakowań

A. transportowych
B. kontenerowych
C. jednostkowych
D. zbiorczych
Opakowania jednostkowe są kluczowym elementem w procesie pakowania produktów, które są sprzedawane bezpośrednio konsumentom. Takie opakowania są projektowane z myślą o indywidualnej sprzedaży i najczęściej zawierają informacje o produkcie, instrukcje użytkowania oraz etykiety ze składnikami. Przykłady opakowań jednostkowych to butelki z napojami, opakowania żywności, a także kosmetyki w pojedynczych tubkach. W branży detalicznej, stosowanie opakowań jednostkowych jest zgodne z normami ISO i innymi standardami jakości, które zapewniają bezpieczeństwo i wygodę konsumentów. Praktyczne zastosowanie tych opakowań polega również na ich łatwej dostępności i możliwości umieszczenia na półkach sklepowych, co wpływa na estetykę oraz organizację przestrzeni sprzedażowej. Dobrze zaprojektowane opakowanie jednostkowe może również zwiększyć atrakcyjność produktu oraz zachęcić do zakupu, co jest kluczowe w konkurencyjnym środowisku handlu detalicznego.

Pytanie 38

Firma złożyła zamówienie na 24 600 kg cukru w hurtowni. W dniu dostawy do magazynu przywieziono 33 paletowe jednostki ładunkowe (pjł) tego cukru. Cukier był pakowany w workach po 25 kg. Na każdej palecie worki z cukrem były ułożone w 8 warstwach, a w każdej warstwie znajdowały się 4 worki. Po przeprowadzeniu kontroli ilościowej magazynier zauważył,

A. nadwyżkę 72 worków cukru
B. niedobór 64 worków cukru
C. nadwyżkę 1 600 kg cukru
D. niedobór 1 800 kg cukru
Niepoprawne odpowiedzi bazują na błędnych obliczeniach oraz nieprawidłowym rozumieniu ilości dostarczonego towaru. Na przykład odpowiedź dotycząca nadwyżki 1 600 kg cukru zignorowała faktyczną ilość zamówionego towaru. W przypadku, gdy zamówienie wynosiło 24 600 kg, a dostarczono 26 400 kg, nadwyżka wynosi dokładnie 1 800 kg, co jest równoważne 72 workom, a nie 1 600 kg. Odpowiedzi wskazujące na niedobór 1 800 kg cukru oraz 64 worków cukru również są błędne, ponieważ zakładają, że dostarczono mniej niż zamówiono, co jest sprzeczne z wynikami obliczeń. Niedobór 1 800 kg sugerowałby, że ilość dostarczona jest mniejsza niż zamówiona, co nie miało miejsca, podczas gdy wskazanie na 64 worki w kontekście nadwyżki jest kalkulacyjnie błędne. W praktyce, kluczowe jest stosowanie dokładnych metod obliczeniowych i rutynowych kontroli dostaw, aby unikać takich nieporozumień. Warto również podkreślić, że błędne wnioski mogą prowadzić do nieefektywnego zarządzania zapasami, co skutkuje stratami finansowymi oraz problemami z realizacją zamówień klientów.

Pytanie 39

Wydatki związane z zatrudnieniem pracowników magazynowych w II kwartale wyniosły 33 000 zł. Jeśli w kwietniu w magazynie pracowało 5 pracowników, w maju 3, a w czerwcu 4, to jaki był wskaźnik średnich kosztów zatrudnienia jednego pracownika magazynowego w II kwartale?

A. 11 000 zł/pracownika
B. 6 600 zł/pracownika
C. 2 750 zł/pracownika
D. 8 250 zł/pracownika
Obliczając średnie koszty zatrudnienia pracownika magazynowego w II kwartale, należy podzielić całkowite koszty zatrudnienia przez liczbę pracowników, którzy pracowali w danym okresie. Całkowite koszty zatrudnienia wyniosły 33 000 zł. W kwietniu pracowało 5 pracowników, w maju 3, a w czerwcu 4, co łącznie daje 12 pracowników (5 + 3 + 4 = 12). Aby obliczyć wskaźnik średnich kosztów, dzielimy 33 000 zł przez 12, co daje nam 2 750 zł na pracownika. Takie obliczenia są standardową praktyką w zarządzaniu kosztami zatrudnienia i pozwalają na efektywne planowanie budżetu w przedsiębiorstwie. W kontekście zarządzania personelem, monitorowanie średnich kosztów zatrudnienia jest kluczowe dla oceny efektywności operacyjnej oraz podejmowania decyzji dotyczących zatrudnienia w przyszłości. Wiedza na temat kosztów zatrudnienia jest niezbędna do optymalizacji procesów HR i finansowych w firmie.

Pytanie 40

Średni czas załadunku towaru za pomocą wózka widłowego do jednego pojazdu wynosi 1 godzinę i 30 minut. Jaki jest wskaźnik wykorzystania czasu pracy wózka widłowego, jeśli średnio w ciągu 24 godzin załadunek odbywa się w przypadku 12 pojazdów samochodowych?

A. 0,50
B. 0,85
C. 0,75
D. 0,60
Obliczając wskaźnik wykorzystania czasu pracy wózka widłowego, należy najpierw obliczyć całkowity czas załadunku dla 12 pojazdów. Każdy pojazd wymaga 1 godziny i 30 minut, co odpowiada 90 minutom. Zatem dla 12 pojazdów czas załadunku wynosi: 12 * 90 minut = 1080 minut, co przekłada się na 18 godzin. W ciągu 24 godzin, wózek widłowy działa przez 18 godzin, co oznacza, że jego wskaźnik wykorzystania czasu pracy wynosi: 18/24 = 0,75. W praktyce wskaźnik ten jest kluczowy dla zarządzania efektywnością procesów logistycznych. Prawidłowe obliczenia oraz monitorowanie wskaźnika wykorzystania czasu pozwalają na optymalizację procesów załadunkowych i redukcję kosztów operacyjnych. Firmy transportowe oraz magazynowe często stosują podobne analizy, aby zwiększyć wydajność, co przekłada się na lepsze usługi i satysfakcję klientów. Warto dążyć do uzyskania jak najwyższego wskaźnika, co może wskazywać na efektywność operacyjną oraz dobrą organizację pracy.