Pytanie 1
Oszacuj na podstawie charakterystyki pompy wysokość podnoszenia cieczy, jeżeli przy prędkości obrotowej n = 1 850 1/min pracuje ona z wydajnością 550 m³/h.

Wynik: 28/40 punktów (70,0%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
Oszacuj na podstawie charakterystyki pompy wysokość podnoszenia cieczy, jeżeli przy prędkości obrotowej n = 1 850 1/min pracuje ona z wydajnością 550 m³/h.

Na ilustracji przedstawiono

Na podstawie danych umieszczonych w tabeli, dobierz średnicę wiertła do wykonania otworu pod gwint M8 o skoku 1 mm.
| Średnica znamionowa gwintu | Skok gwintu mm | Średnica nominalna wiertła mm |
|---|---|---|
| M8 | 1.25 | 6.80 |
| 1 | 7.00 | |
| 0.75 | 7.25 | |
| M9 | 1.25 | 7.80 |
| 1 | 8.00 | |
| 0.75 | 8.25 |
Element zaznaczony na ilustracji strzałką, posiadający jedno uzwojenie, umożliwiający w zależności od konstrukcji obniżanie lub podwyższanie wartości napięcia przemiennego, to

Którą funkcję logiczną realizuje element przedstawiony na rysunku?





Na podstawie danych w tabeli, dobierz średnicę wiertła potrzebnego do wykonania otworu gwintowanego M5 w elemencie wykonanym z mosiądzu.
| Średnice wierteł pod gwinty w różnych materiałach | |||
|---|---|---|---|
| Średnica gwintu | Średnica wiertła w mm | ||
| Aluminium | Żeliwo, Brąz, Mosiądz | Stal, Żeliwo ciągliwe, Stopy Zn, | |
| 3 | 2,3 | 2,4 | 2,5 |
| 3,5 | 2,7 | 2,8 | 2,9 |
| 4 | 3,1 | 3,2 | 3,3 |
| 4,5 | 3,5 | 3,6 | 3,7 |
| 5 | 4,0 | 4,1 | 4,2 |
| 5,5 | 4,3 | 4,4 | 4,5 |
| 6 | 4,7 | 4,8 | 5,0 |
| 7 | 5,7 | 5,8 | 6,0 |
| 8 | 6,4 | 6,5 | 6,7 |
| 10 | 8,1 | 8,2 | 8,4 |
| ... | ... | ... | ... |
Na podstawie fragmentu rysunku wykonawczego określ długość krawędzi X.

Do odkręcania śrub przedstawionych na zdjęciu służy klucz z nasadką o nacięciu

Na podstawie fragmentu karty katalogowej zaworu elektromagnetycznego określ maksymalne wartości ciśnienia roboczego i temperatury medium.
| Fragment karty katalogowej | |
|---|---|
| Typ modułu pneumatyki | zawór elektromagnetyczny |
| Gwint | BSP 3/4" |
| Średnica zewnętrzna przewodu | 20 mm |
| Ciśnienie robocze | 0.1÷16 bar |
| Temperatura pracy | max. 50°C |
| Temperatura medium maks. | 90°C |
| Napięcie zasilania | 24 V DC |
| Klasa szczelności | IP65 |
| Materiał korpusu | mosiądz |
| Materiał uszczelnienia | kauczuk NBR |
| Podłączenie elektryczne | DIN 43650 typ A |
Wskaż stany logiczne wejść I2 i I3 sterownika w układzie przedstawionym na rysunku przy wsuniętym tłoczysku i poprawnej pracy czujników.

Na rysunku przedstawiono symbol graficzny czujnika

Który typ złącza przedstawiono na ilustracji?

Która z przedstawionych tabliczek znamionowych opisuje silnik elektryczny przeznaczony do pracy ciągłej?

Na podstawie przedstawionej tabliczki znamionowej wskaż dopuszczalny zakres napięć zasilania silnika prądu przemiennego, posiadającego uzwojenia połączone w gwiazdę zasilanego z sieci o częstotliwości 60 Hz.

W regulatorze PID symbolem Kₚ oznacza się współczynnik
Na rysunku przedstawiono

Która z wymienionych funkcji programowych sterownika PLC służy do realizacji działania odejmowania?
Który rozrusznik typu „softstart” należy zastosować do łagodnego rozruchu silnika 1-fazowego prądu przemiennego o mocy 0,3 kW, jeżeli będzie on zamontowany bez dodatkowej obudowy, bezpośrednio przy silniku pracującym w środowisku wysokiego zapylenia?

Które przyłącze procesowe jest zastosowane w przedstawionym czujniku?
| Parametry techniczne czujnika | |
|---|---|
- Ekonomiczny przetwornik ciśnienia - Zakres pomiarowy: 0 ... 1 bar / 0 ... 250 bar - Dokładność: 0,3% - Przyłącze procesowe: G¼" - Sygnał wyjściowy: 4 ... 20 mA - Przyłącze elektryczne: wtyczka kątowa - Temperatura medium: -25 ... 85 °C - Zasilanie: 9 ... 30 V DC | |

Którą funkcję logiczną realizuje program zapisany w pamięci sterownika PLC przedstawiony na rysunku?

Na rysunku przedstawiono listwę przyłączeniową regulatora temperatury. Do których zacisków regulatora należy podłączyć czujnik termoelektryczny?

W jakiej kolejności powinno się wykonać czynności związane z wymianą termostatu w zbiorniku ciepłej wody?
|
|
| Lista 1. | Lista 2. |
|
|
| Lista 3. | Lista 4. |
Którą funkcję logiczną realizuje program zapisany w pamięci sterownika PLC przedstawiony na rysunku?

Na podstawie danych technicznych zawartych w tabeli ustal parametry zasilania maty grzejnej.
| Nazwa produktu: | Mata grzejna 5,0 m² 170 W THERMOVAL |
| Powierzchnia grzewcza | 5,0 m² |
| Całkowita moc grzewcza | 850 W |
| Moc grzewcza / m² | 170 W |
| Napięcie zasilające | 230 V |
| Wymiary produktu | szer. 0,5 x dł. 10 m |
Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy pracownika na stanowisku przedstawionym na rysunku, zastosowano układ bariery zawierający czujnik

Który z elementów należy zastosować do wykonania rozgałęzienia sygnału/przewodu pneumatycznego w celu podłączenia w układzie manometru?




Na podstawie fragmentu dokumentacji przekaźnika wskaż zaciski, do których należy podłączyć napięcie zasilania 24 V DC.

Na schemacie układu sterowania wskaż, dla którego odcinka przewodu została błędnie wpisana wartość rezystancji.

Na przedstawionym rysunku siłownik jest połączony ze słupkiem za pomocą

Na rysunku przedstawiono diagram działania jednego z bloków funkcjonalnych sterownika PLC. Jest to blok

Na podstawie fragmentu instrukcji montażu przycisku sterującego dobierz narzędzie do jego demontażu.

Wskaż oznaczenie literowe gwintu metrycznego.
Urządzenie połączone ze sterownikiem PLC, oznaczone ADMC-1801, pełni w układzie przedstawionym na ilustracji funkcję

Na którym rysunku przedstawiono zawór odcinający z pokrętłem?




Do demontażu przyłącza przedstawionego na rysunku należy użyć

Do pomiaru wartości podciśnienia w zautomatyzowanej instalacji pneumatycznej, w której stosowane są ejektory wraz z przyssawkami, należy zastosować
Do bezpośredniego pomiaru wartości napięcia zasilającego cewkę elektrozaworu należy użyć
Do wykrycia nieciągłości okablowania w komunikacyjnej sieci przemysłowej stosowany jest
Na którym rysunku prawidłowo przedstawiono początek sekwencji współbieżnej sieci SFC?




Na podstawie przedstawionego schematu wskaż stany przycisków, przy których lampka sygnalizacyjna świeci.
