Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik agrobiznesu
  • Kwalifikacja: ROL.04 - Prowadzenie produkcji rolniczej
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 20:45
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 21:09

Egzamin zdany!

Wynik: 31/40 punktów (77,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Buraki cukrowe zbierane w październiku nie są odpowiednie jako przedplon dla pszenicy ozimej, ponieważ

A. zostają zbyt długo na polu
B. wpływają na zakwaszenie gleby
C. powodują wzrost chwastów w glebie
D. osuszają glebę
Buraki cukrowe zbierane w październiku mogą być nieodpowiednim przedplonem dla pszenicy ozimej, ponieważ ich późne zbieranie wpływa na czas dostępności gleby dla siewu pszenicy. Po zbiorze buraków pozostaje na polu reszta roślinna, która wymaga czasu na rozkład, co opóźnia przygotowanie gleby do siewu. W praktyce, pszenica ozima powinna być siana w jak najwcześniejszym terminie, aby miała odpowiednią możliwość ukorzenienia się przed zimą, co zapewnia jej lepszą witalność i plon. Dobrą praktyką w uprawie jest także rotacja roślin, która nie tylko zmniejsza ryzyko chorób i szkodników, ale również poprawia jakość gleby. Dlatego zaleca się wcześniejsze zasiewy roślin, które schodzą z pola do połowy września, aby zapewnić odpowiednie warunki do siewu pszenicy ozimej. Rekomendowane jest również przeprowadzenie analizy gleby po zbiorze buraków, aby dostosować zabiegi agrotechniczne do jej aktualnych potrzeb.

Pytanie 2

Jak obliczamy zysk z działalności operacyjnej firmy?

A. do zysku brutto dodając zyski nadzwyczajne i odejmując straty nadzwyczajne
B. od zysku brutto odejmując podatek dochodowy
C. do zysku na sprzedaży dodając pozostałe przychody operacyjne i odejmując pozostałe koszty operacyjne
D. od zysku z działalności gospodarczej odejmując koszty finansowe i dodając przychody finansowe
W analizie błędnych odpowiedzi istotne jest zrozumienie, czego dotyczą poszczególne aspekty zysku z działalności operacyjnej. Obliczanie zysku operacyjnego poprzez odjęcie podatku dochodowego od zysku brutto jest nieprawidłowe, ponieważ zysk brutto jest wynikiem operacyjnym przed opodatkowaniem, a zysk operacyjny powinien być obliczany na poziomie działalności operacyjnej, uwzględniając przychody i koszty związane z tą działalnością. Kolejna opcja, która mówi o dodawaniu zysków nadzwyczajnych i odejmowaniu strat nadzwyczajnych, wprowadza w błąd, ponieważ zyski nadzwyczajne nie są częścią działalności operacyjnej i nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu zysku operacyjnego, który skupia się na regularnych działalnościach firmy. Z kolei odjęcie kosztów finansowych i dodanie przychodów finansowych do zysku z działalności gospodarczej nie jest poprawne, ponieważ zysk z działalności operacyjnej koncentruje się na wynikach operacyjnych, a nie finansowych. Koszty i przychody finansowe są zjawiskami niezwiązanymi bezpośrednio z działalnością operacyjną i powinny być rozpatrywane na wyższym poziomie, podczas obliczania zysku netto. Właściwa analiza zysku operacyjnego jest niezbędna do oceny rentowności i efektywności przedsiębiorstwa, co ma kluczowe znaczenie dla jego przyszłego rozwoju i strategii inwestycyjnych.

Pytanie 3

Ogromne gospodarstwo rolne wyprodukowało 1 800 ton jednorodnego ziarna pszenicy. Najbardziej odpowiednią formą zbytu dla tego gospodarstwa jest

A. giełda
B. targ
C. aukcja
D. przetarg
Giełda jest najbardziej odpowiednią formą sprzedaży dla dużych gospodarstw rolnych, które produkują znaczące ilości jednorodnego ziarna, takiego jak pszenica. Główną zaletą giełdy jest umożliwienie wystawienia towaru na sprzedaż w sposób, który zapewnia przejrzystość cenową oraz dostęp do szerokiego grona potencjalnych nabywców. Dzięki temu, sprzedawca może uzyskać najlepszą możliwą cenę, co jest kluczowe przy sprzedaży dużych ilości produktu. Przykłady giełd rolnych, takich jak giełda towarowa w Warszawie, pokazują, że sprzedawcy mogą skorzystać z systemu ofertowego, który sprzyja konkurencji i optymalizacji cen. Dodatkowo, uczestnictwo w giełdzie pozwala na profesjonalne zarządzanie transakcjami oraz dostęp do informacji o aktualnych trendach rynkowych, co jest nieocenione dla podejmowania strategicznych decyzji handlowych. Giełdy są zgodne z najlepszymi praktykami w branży rolniczej, które zalecają korzystanie z platform, które wspierają efektywność sprzedaży oraz maksymalizację zysków.

Pytanie 4

Na podstawie danych z tabeli określ normę pokarmową dla tryka rasy merynos o wadze 120 kg poza sezonem kopulacyjnym.

Masa ciała [kg]Sucha masa [kg]Jedn. ows. [j.o.]Energia strawna [MJ]Białko ogólne strawne [g]
Poza sezonem kopulacyjnym
601,4–1,71,005,9295
801,9–2,21,257,40120
1002,3–2,61,559,18140
1202,5–2,81,7010,05150
A. Sucha masa 2,9 kg - 3,0 kg; 1,8 j.o; 12,05 MJ; 160 g białka strawnego.
B. Sucha masa 2,2 kg - 2,4 kg; 1,6 j.o; 9,00 MJ; 140 g białka strawnego.
C. Sucha masa 1,9 kg - 2,1 kg; 1,5 j.o; 8,00 MJ; 120 g białka strawnego.
D. Sucha masa 2,5 kg - 2,8 kg; 1,7 j.o; 10,05 MJ; 150 g białka strawnego.
Odpowiedź wskazująca na normę pokarmową dla tryka rasy merynos o wadze 120 kg poza sezonem kopulacyjnym jest poprawna, ponieważ opiera się na aktualnych danych dotyczących wymagań żywieniowych zwierząt tej rasy. Sucha masa w przedziale 2,5 kg - 2,8 kg oraz 1,7 jednostki pokarmowej (j.o.) są wartościami, które odpowiadają standardom żywieniowym, zalecanym w literaturze fachowej dla tryków w tym okresie. Energia strawna wynosząca 10,05 MJ i 150 g białka strawnego są zgodne z potrzebami metabolicznymi zwierząt, co zostało potwierdzone badaniami. Przykładowo, odpowiednie dostosowanie diety do okresu poza sezonem kopulacyjnym ma kluczowe znaczenie dla utrzymania optymalnej kondycji tryków, co wpływa na ich zdrowie oraz potencjał reprodukcyjny w przyszłości. Właściwe bilansowanie składników pokarmowych zapewnia efektywność produkcyjną i poprawia jakość mięsa, co ma znaczenie nie tylko dla hodowców, ale i dla całego rynku mięsnego. Zastosowanie takich norm żywieniowych jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju hodowli zwierząt.

Pytanie 5

Czas trwania okresu wegetacyjnego w Polsce jest uzależniony od

A. zmian temperatury w ciągu roku
B. ilości użytych nawozów chemicznych
C. poziomu opadów w miesiącach letnich
D. grubości warstwy śniegu w zimie
Długość okresu wegetacyjnego w Polsce jest ściśle związana z przebiegiem temperatur w ciągu roku. Okres wegetacyjny to czas, w którym rośliny są aktywne, co w dużej mierze zależy od temperatury powietrza oraz ilości dostępnego światła słonecznego. W Polsce, średnia temperatura powietrza w okresie wiosenno-letnim decyduje o tym, kiedy rośliny zaczynają wegetację. Przykładowo, dla wielu roślin uprawnych, takich jak pszenica czy kukurydza, minimalna temperatura do ich wegetacji wynosi około 5-10 stopni Celsjusza. W związku z tym, w latach z cieplejszymi wiosnami okres wegetacyjny może być wydłużony, co może przyczynić się do lepszych plonów. Z punktu widzenia standardów agronomicznych, monitorowanie temperatury jest kluczowe dla planowania siewów i zbiorów, a także dla zarządzania uprawami. Producenci rolniczy, korzystając z prognoz meteorologicznych, mogą optymalizować terminy siewu oraz zastosowanie nawozów, co wpływa na wydajność upraw.

Pytanie 6

Jaką wartość netto osiąga środek trwały amortyzowany przy użyciu metody liniowej, mając roczną stopę amortyzacji wynoszącą 10% po pięciu latach użytkowania, przy założeniu, że wartość początkowa wynosiła 28 000 zł?

A. 1 400 zł
B. 28 000 zł
C. 2 800 zł
D. 14 000 zł
Środek trwały amortyzowany metodą liniową oznacza, że jego wartość jest rozkładana równomiernie na przez okres użytkowania. W przypadku, gdy wartość początkowa wynosi 28 000 zł, a roczna stopa amortyzacji to 10%, amortyzacja roczna wynosi 2 800 zł (10% z 28 000 zł). Po pięciu latach użytkowania całkowita amortyzacja wynosi 14 000 zł (5 x 2 800 zł). Aby obliczyć wartość netto środka trwałego, odejmujemy całkowitą amortyzację od wartości początkowej. Zatem wartość netto wynosi 28 000 zł - 14 000 zł = 14 000 zł. W praktyce, znajomość wartości netto środków trwałych jest kluczowa dla oceny majątku firmy oraz dla podejmowania decyzji inwestycyjnych. Przykładem zastosowania tej wiedzy jest sporządzanie bilansu, gdzie wartości netto środków trwałych mają wpływ na wskaźniki finansowe i analizę rentowności. Dobrą praktyką jest regularne monitorowanie amortyzacji, aby skutecznie zarządzać majątkiem oraz planować przyszłe inwestycje.

Pytanie 7

W gospodarstwie realizowane jest czteropolowe zmianowanie. Wskaż, do której grupy roślin powinno się wprowadzić nawożenie organiczne?

A. 3. Rośliny motylkowe
B. 4. Zboża ozime
C. 1. Rośliny okopowe
D. 2. Zboża jare
Rośliny okopowe, takie jak ziemniaki, buraki czy marchew, są znane z intensywnego pobierania składników odżywczych z gleby, a ich uprawa często prowadzi do znacznego wyczerpania zasobów organicznych. Właściwe nawożenie organiczne, na przykład kompostem lub obornikiem, pozwala na regenerację struktury gleby oraz poprawia jej zdolność zatrzymywania wody i składników pokarmowych. Dzięki nawóz organicznym zwiększamy biodiversyfikację mikroorganizmów glebowych, co przyczynia się do naturalnej mineralizacji składników pokarmowych, a tym samym sprzyja zdrowemu wzrostowi roślin. Dobrym przykładem zastosowania nawożenia organicznego jest wprowadzenie obornika przed siewem ziemniaków, co nie tylko wzbogaca glebę, ale także poprawia jej właściwości fizyczne i chemiczne. W praktyce, stosowanie nawozów organicznych w uprawach roślin okopowych jest zgodne z najlepszymi praktykami agrotechnicznymi i zaleceniami agronomów, co czyni je kluczowym elementem w planowaniu zrównoważonego rozwoju gospodarstwa.

Pytanie 8

Która z wymienionych upraw wytwarza nasiona w drugim roku wegetacji?

A. Burak pastewny
B. Łubin wąskolistny
C. Słonecznik
D. Kukurydza
Burak pastewny (Beta vulgaris subsp. vulgaris) jest rośliną dwuletnią, co oznacza, że wytwarza nasiona w drugim roku uprawy. W pierwszym roku burak rozwija swoje liście oraz system korzeniowy, a nasiona powstają dopiero w drugim roku. Ten cykl życiowy jest typowy dla roślin, które w pierwszym roku koncentrują się na gromadzeniu energii, która jest następnie wykorzystywana do produkcji nasion w roku następnym. W praktyce rolniczej uprawa buraka pastewnego ma wiele zastosowań, w tym jako pasza dla zwierząt oraz jako roślina poprawiająca strukturę gleby dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu. Dobrą praktyką w uprawie buraka jest stosowanie płodozmianu, co pozwala na zachowanie zdrowia gleby oraz ograniczenie chorób roślin. Zrozumienie cyklu życia buraka pastewnego jest kluczowe dla efektywnego zarządzania uprawami i może przyczynić się do zwiększenia plonów oraz jakości nasion.

Pytanie 9

Największą ilość białka zawierają

A. ziarna pszenicy i owsa
B. nasiona łubinu i grochu
C. łuszczyny rzepaku ozimego oraz jarego
D. nasiona i kolby kukurydzy
Nasiona łubinu i grochu charakteryzują się najwyższą zawartością białka spośród wymienionych opcji. Łubin, jako roślina strączkowa, może zawierać od 30% do 40% białka w suchej masie, co czyni go cennym źródłem białka roślinnego. Groch również ma wysoką zawartość białka, wynoszącą od 20% do 25%. W praktyce, te rośliny są szeroko stosowane w diecie wegetariańskiej i wegańskiej, jako alternatywa dla białka zwierzęcego. Łubin i groch są często wykorzystywane w przemyśle spożywczym do produkcji protein roślinnych, które znajdują zastosowanie w różnych produktach, takich jak roślinne zamienniki mięsa czy dodatki do żywności. Standardy dotyczące jakości białka w produktach roślinnych nakładają nacisk na wartość odżywczą, co sprawia, że rośliny strączkowe, takie jak łubin i groch, są zalecane jako ważny element zrównoważonej diety.

Pytanie 10

Najwyższą wartość wypiekową ze względu na zawartość glutenu uzyskuje się z ziaren

A. żyta
B. kukurydzy
C. pszenicy
D. pszenżyta
Mąka pszenna, uzyskana z ziarna pszenicy, charakteryzuje się najwyższą wartością wypiekową ze względu na znaczną zawartość glutenu. Gluten, składający się głównie z białek gliadyny i gluteniny, odgrywa kluczową rolę w procesie wypieku, ponieważ nadaje ciastu elastyczność oraz umożliwia zatrzymywanie gazów wydobywających się podczas fermentacji. Dzięki temu wypieki z mąki pszennej, takie jak chleb, bułki czy ciasta, mają odpowiednią strukturę, objętość i teksturę. W praktyce, w piekarnictwie i cukiernictwie, mąka pszenna jest często wybierana jako standardowy składnik, który pozwala na osiąganie powtarzalnych i wysokiej jakości wyników. Ponadto, mąka pszenna jest dostępna w różnych typach, takich jak mąka chlebowa, tortowa czy pełnoziarnista, co pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb kulinarnych. Warto również zauważyć, że standardy jakości mąki pszennej są regulowane w wielu krajach, co zapewnia producentom i konsumentom wysoką jakość produktu.

Pytanie 11

Znany w branży wytwórca makaronów osiągnął sukces rynkowy, ponieważ sprzedawał swoje makarony w różnych rodzajach sklepów: małych i dużych, lokalnych oraz supermarketach. Jaką formę dystrybucji to reprezentuje?

A. wyłącznej
B. intensywnej
C. selektywnej
D. ekskluzywnej
Odpowiedź "intensywna" jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do strategii dystrybucji, w której produkt jest dostępny w jak największej liczbie punktów sprzedaży. W przypadku producenta makaronów, sprzedającego swoje produkty w małych sklepach, supermarketach oraz osiedlowych punktach handlowych, zastosowanie dystrybucji intensywnej pozwala na maksymalizację zasięgu rynkowego oraz dostępności dla konsumentów. Umożliwia to zwiększenie sprzedaży, ponieważ klienci mają łatwy dostęp do produktów w różnych lokalizacjach. W praktyce, takie podejście jest często stosowane w branżach spożywczych, gdzie konkurencja jest silna, a klienci często poszukują dostępnych i wygodnych opcji zakupu. Warto zauważyć, że strategia ta sprzyja także budowaniu rozpoznawalności marki, co jest kluczowe w procesie zakupowym, zwłaszcza w przypadku produktów o niskiej różnicowanym, takich jak makarony. Dodatkowo, dystrybucja intensywna może prowadzić do korzystnych warunków negocjacyjnych z detalistami, co może wpłynąć na obniżenie kosztów i zwiększenie marży zysku.

Pytanie 12

W obszarach gruntów rolnych z wyraźnym spadkiem terenu orkę należy prowadzić zgodnie z liniami warstw, a w uprawach zaleca się wybór roślin wieloletnich i ozimych ze względu na

A. ryzyko erozji wodnej.
B. gromadzenie pestycydów.
C. ochronę lokalnych ekosystemów.
D. możliwość zakwaszenia gleby.
Orka zgodna z przebiegiem warstw terenu na gruntach o znacznym spadku ma kluczowe znaczenie w kontekście zapobiegania erozji wodnej. Erozja wodna jest procesem, w którym woda deszczowa lub spływająca z powierzchni gleby zabiera cząstki gleby, co prowadzi do degradacji użytków rolnych oraz obniżania ich jakości. Przeprowadzanie orki w odpowiednim kierunku, zgodnie z konturami terenu, minimalizuje prędkość spływu wody i zwiększa jej infiltrację w glebę, co z kolei ogranicza ryzyko erozji. Dodatkowo, wybór roślin wieloletnich oraz ozimych wspiera strukturę gleby poprzez korzenie, które stabilizują grunt i poprawiają jego zdolności retencyjne. Przykłady roślin, które dobrze sprawdzają się w takich warunkach to żyto, pszenica ozima oraz różne gatunki traw. Standardy dobrej praktyki w rolnictwie zalecają również wprowadzenie zadrzewień, które dodatkowo osłabiają siłę wiatru oraz działanie wody deszczowej. Te metody wspierają długoterminową trwałość gruntów rolnych oraz ochronę przed erozją.

Pytanie 13

Wyznaczanie ceny auta na poziomie 65 000 złotych ilustruje funkcję, jaką spełnia pieniądz

A. miernika wartości
B. środka wymiany
C. instrumentu płatniczego
D. narzędzia tezauryzacji
Ustalenie ceny samochodu na poziomie 65 000 zł to świetny przykład tego, jak pieniądz działa jako miernik wartości. To jakby mieć jednostkę do porównywania różnych rzeczy. Dzięki temu zarówno sprzedający, jak i kupujący mogą ocenić, ile jest wart dany samochód, a także porównać go z innymi autami na rynku. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że cena 65 000 zł jest ustalona, to od razu można sprawdzić, jak to się ma do cen innych pojazdów, co trochę ułatwia decyzje przy zakupie. Te porównania są też ważne w kontekście analizy rynku – wiedząc, jak kształtują się ceny, można lepiej ocenić, czy dany samochód to dobry wybór. Uważam, że zrozumienie, jak działa miernik wartości, jest kluczowe dla podejmowania mądrych decyzji na rynku.

Pytanie 14

Kluczowe elementy do skutecznego kiełkowania nasion roślin uprawnych to

A. wilgotność i ciepło
B. światło oraz woda
C. promieniowanie słoneczne
D. gleba o odpowiednim pH
Wilgotność i ciepło są kluczowymi czynnikami niezbędnymi do prawidłowego kiełkowania nasion roślin uprawnych. Proces kiełkowania rozpoczyna się, gdy nasiona wchłaniają wodę, co aktywuje enzymy i prowadzi do metabolizmu komórkowego. Odpowiednia wilgotność jest istotna, aby nasiona mogły przejść przez etapy pęcznienia i rozwoju zarodka. Ciepło wpływa na tempo enzymatycznych reakcji biochemicznych; optymalna temperatura dla większości roślin wynosi zazwyczaj od 20 do 30 stopni Celsjusza. W praktyce ogrodnicy i rolnicy często stosują nawadnianie oraz kontrolują temperaturę gleby, np. poprzez stosowanie mulczu lub folii ogrodniczych, aby zapewnić idealne warunki do kiełkowania. Warto również znać specyficzne wymagania dla różnych gatunków roślin, ponieważ mogą one różnić się w zakresie zarówno wilgotności, jak i temperatury. Na przykład, nasiona pomidorów kiełkują najlepiej w cieple, podczas gdy niektóre nasiona traw potrzebują chłodniejszych warunków. Znajomość tych wymagań jest kluczowa dla poprawy plonów oraz efektywności upraw.

Pytanie 15

Gospodarstwo rolne prowadzi działalność w zakresie szczególnej produkcji rolniczej - uprawy w szkłach i pod foliami. Rozlicza się z Urzędem Skarbowym na podstawie zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Jaki jest zysk netto tego gospodarstwa przy 19% stawce podatku liniowego, jeżeli na koniec roku zapisy w księdze były następujące:
- łączna suma przychodów 70 000 zł,
- łączna suma kosztów 40 000 zł,
- zysk brutto 30 000 zł?

A. 5 700 zł
B. 13 300 zł
C. 7 600 zł
D. 24 300 zł
Przeanalizowanie innych propozycji odpowiedzi ukazuje typowe błędy w obliczeniach i zrozumieniu mechanizmu naliczania podatku dochodowego. Na przykład, odpowiedzi 5 700 zł, 7 600 zł oraz 13 300 zł pokazują nieporozumienia w kwestii odliczania podatku od zysku brutto. Osoby, które wskazały te kwoty, mogły pomylić zysk netto z zapłatą podatku, co prowadzi do błędnych wniosków. Zysk netto nie jest równy kwocie podatku, lecz jest to kwota, która pozostaje po odliczeniu podatku dochodowego od zysku brutto. Ponadto, niewłaściwe podejście do obliczeń mogło wynikać z niezrozumienia, że zysk brutto jest podzielony na przychody i koszty, co jest kluczowe dla obliczeń. W rzeczy samej, poprawna metoda obliczania zysku netto jest fundamentalna dla efektywnego zarządzania finansami w każdej działalności gospodarczej, a brak znajomości tych zasad może prowadzić do błędnych decyzji finansowych oraz problemów z prawidłowym rozliczaniem się z urzędami skarbowymi. Uczestnicy powinni być świadomi, że popełniając te błędy, mogą nie tylko źle ocenić swoją sytuację finansową, ale również narażać się na problemy prawne związane z niewłaściwym zgłaszaniem dochodów."

Pytanie 16

Korzystając z danych zawartych w tabeli oblicz, który rolnik zastosował dawkę 68 kg azotu na 1 ha.

RolnikPowierzchnia polaNawóz i dawka
A.2,5 hasaletry amonowej (34% azotu), wysiat 500 kg
B.2,0 hamocznika (46% azotu), wysiat 100 kg
C.1,0 hasaletrzak (25% azotu), wysiat 200 kg
D.1,0 hasaletrzak (25% azotu), wysiat 100 kg
A. B.
B. D.
C. C.
D. A.
Rolnik A zastosował dawkę 68 kg azotu na 1 ha, co jest zgodne z najlepszymi praktykami agrotechnicznymi. Obliczenia wskazują, że 500 kg nawozu o zawartości azotu na poziomie 34% dostarcza 170 kg czystego azotu. Dzieląc tę wartość przez powierzchnię 2,5 ha, otrzymujemy 68 kg azotu na 1 ha. Taka dawka jest odpowiednia dla wielu upraw, zwłaszcza w warunkach polskich, gdzie odpowiednie nawożenie azotowe ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokich plonów. Warto pamiętać, że dobór dawki azotu powinien być dostosowany do potrzeb konkretnej uprawy oraz warunków glebowych. Regularne analizy gleby pomagają ustalić optymalne dawki, co wpływa nie tylko na wzrost plonów, ale także na zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Utrzymywanie równowagi w nawożeniu azotowym przyczynia się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa, a także wpływa na zdrowie gleby.

Pytanie 17

Przy zbiorze 30 t/ha koszty bezpośrednie produkcji 1 t ziemniaków, na podstawie zamieszczonych danych, wynoszą

WyszczególnienieWartość nakładu na 1 ha (zł)
sadzeniak400
nawożenie533
uprawa900
zbiór1167
A. 533 zł
B. 3000 zł
C. 100 zł
D. 331 zł
Poprawna odpowiedź, 100 zł, wynika z precyzyjnego obliczenia kosztów bezpośrednich produkcji ziemniaków. Aby ustalić koszty produkcji na poziomie 1 tony, należy zsumować wszystkie koszty związane z uprawą na 1 hektarze i podzielić je przez ilość uzyskanych ton z tego hektara. W tym przypadku całkowite koszty wynoszą 3000 zł, a plon z hektara to 30 ton. Zatem 3000 zł podzielone przez 30 ton daje koszt 100 zł za tonę. Ta metoda obliczeń jest zgodna z najlepszymi praktykami w zarządzaniu kosztami w rolnictwie. Umożliwia to rolnikom dokładne planowanie budżetu oraz optymalizację kosztów produkcji, co jest niezwykle istotne w dzisiejszym, konkurencyjnym środowisku rynkowym. Zrozumienie kosztów produkcji jest kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji dotyczących inwestycji w technologie, nawozy czy inne środki agrotechniczne, które mogą wpłynąć na plon oraz rentowność upraw.

Pytanie 18

Gleby klasyfikowane jako V klasa bonitacyjna są odpowiednie do hodowli

A. koniczyny i pszenicy
B. seradeli i żyta
C. łubinu oraz rzepaku
D. warzyw oraz buraków cukrowych
Gleby V klasy bonitacyjnej charakteryzują się ograniczoną zdolnością do zatrzymywania wody i składników odżywczych, co sprawia, że nie są idealnym środowiskiem do uprawy wielu roślin. Jednak seradela i żyto to gatunki, które posiadają zdolność do adaptacji w trudniejszych warunkach glebowych. Seradela, jako roślina strączkowa, ma zdolność do wiązania azotu atmosferycznego, co pozytywnie wpływa na kondycję gleby, a jej korzenie poprawiają strukturę i aerację. Żyto natomiast jest rośliną odporną na niedobory wody oraz niekorzystne warunki glebowe, a także ma zdolność do osłaniania powierzchni gleby przed erozją. Te cechy czynią je odpowiednimi dla gleb V klasy, gdzie inne gatunki mogłyby nie przetrwać. W praktyce, rolnicy mogą stosować te rośliny w płodozmianie, aby poprawić jakość gleby i wydajność upraw, co jest zgodne z najlepszymi praktykami zrównoważonego rolnictwa. Warto również zaznaczyć, że wprowadzenie tych roślin do rotacji upraw może zwiększyć bioróżnorodność i wspierać zdrowie ekosystemu rolniczego.

Pytanie 19

Nie zalicza się do promocji w sprzedaży bezpośredniej

A. kanały dystrybucji
B. rabaty ilościowe
C. zniżki cenowe
D. premie dodatkowe
No więc, premie, obniżki cen i rabaty to na pewno coś, co można wykorzystać w sprzedaży bezpośredniej jako promocję. Wszystko to ma na celu przyciągnięcie klientów i niby zwiększa sprzedaż. Premie to takie dodatkowe korzyści, które mogą przykuwać uwagę. Obniżki cen są proste i skuteczne, zwłaszcza w przypadku produktów, które dużo ludzi kupuje, bo wiadomo, że wtedy cena ma duże znaczenie. Rabaty dotyczące większych zakupów również przyciągają do większych zamówień i mogą być ważne w decyzjach zakupowych. Wiele firm korzysta z takich technik w swoich strategiach marketingowych, żeby lepiej konkurować. Trzeba jednak wiedzieć, jaka jest różnica między kanałami dystrybucji a promocją, bo nieznajomość tego może wprowadzić w błąd. Dobrze, żeby przedsiębiorcy mieli jasność co do różnych sposobów promocji i jak to wpływa na to, co klienci robią. Jak się pomyli w tym wszystkim, to kampanie mogą być nieskuteczne.

Pytanie 20

Zdjęcie przedstawia konia w typie użytkowym

Ilustracja do pytania
A. pociągowym.
B. wierzchowym.
C. wszechstronnym.
D. zaprzęgowym.
Wybór niewłaściwych odpowiedzi często wynika z nieporozumienia dotyczącego funkcji i budowy koni. Odpowiedzi zaprzęgowy i pociągowy są związane z końmi, które są przystosowane do pracy w zaprzęgach lub do ciągnięcia ciężarów. Koni zaprzęgowe mają tę cechę, że ich sylwetka jest bardziej masywna, co pozwala im na efektywne transportowanie ładunków lub osób w lekkich pojazdach. Często są one hodowane z myślą o wytrzymałości i sile, co jest niezbędne w ich pracy. W przeciwieństwie do koni wierzchowych, które muszą być zwinne i lekkie, konie pociągowe są bardziej umięśnione i robustne. Z kolei koń wszechstronny to termin, który może odnosić się do koni, które wykazują zdolności w różnych dyscyplinach, jednak nie jest to typ konia, który odpowiada przedstawionemu na zdjęciu, znacznie różniącemu się budową i przeznaczeniem. Typowe błędy myślowe prowadzące do takich wniosków obejmują pomylenie cech fizycznych koni oraz ich zastosowania w różnych dyscyplinach. Zrozumienie różnic między tymi typami koni jest kluczowe nie tylko dla ich właściwego użytkowania, ale także dla optymalizacji szkoleń i poprawy wyników w sporcie jeździeckim. W edukacji jeździeckiej szczególną uwagę należy zwracać na różnice w budowie ciała i temperamencie koni, co pozwoli na lepsze dopasowanie ich do odpowiednich zadań.

Pytanie 21

Najlepszy czas na siew kukurydzy wypada w okresie

A. 1-20 maja, kiedy temperatura gleby osiąga 15 °C.
B. 20 kwietnia - 10 maja, kiedy gleba nagrzeje się do 10 °C.
C. 20 kwietnia - 1 maja, gdy gleba osiągnie temperaturę 6 °C.
D. 10-20 kwietnia, gdy temperatura gleby wynosi 6 °C.
Optymalny termin siewu kukurydzy przypada na okres 20 kwietnia - 10 maja, gdy gleba osiąga temperaturę 10 °C. Jest to kluczowe dla zapewnienia właściwego wzrostu i rozwoju rośliny. Kukurydza jest wrażliwa na warunki termiczne, a jej wczesne siewy w chłodniejszej glebie mogą prowadzić do spowolnienia kiełkowania, co z kolei wpływa na późniejsze plonowanie. W praktyce, siew kukurydzy w odpowiednich warunkach termicznych przyczynia się do lepszego rozwoju systemu korzeniowego oraz poprzedza fazę intensywnego wzrostu wegetatywnego. Dobrym podejściem jest monitorowanie prognoz temperatury oraz pomiar temperatury gleby, co pozwala na precyzyjne zaplanowanie terminu siewu. Przestrzegając tych zasad, rolnicy mogą zwiększyć swoje plony oraz obniżyć ryzyko chorób i szkodników. Zgodność z tymi praktykami jest wspierana przez zalecenia instytucji zajmujących się agrotechniką, które podkreślają znaczenie temperatury gleby dla udanych siewów.

Pytanie 22

Surowce wykorzystywane w gospodarstwie do produkcji mieszanek pełnoporcjowych dla trzody chlewnej, po upływie terminu przydatności, należy

A. przekazać do utylizacji
B. zastosować przy przygotowywaniu kiszonki
C. przeznaczyć do karmienia bydła
D. wrzucić na kompost
Oddanie surowców, które przekroczyły termin przydatności, do utylizacji jest działaniem zgodnym z zasadami bezpieczeństwa żywności. Surowce te mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia zwierząt, a ich wykorzystanie w produkcji paszy mogłoby prowadzić do problemów zdrowotnych u trzody chlewnej. Przykładowo, niewłaściwie przechowywane lub przeterminowane surowce mogą być źródłem mikotoksyn, które są toksyczne dla zwierząt. Utylizacja surowców jest procesem, który powinien odbywać się zgodnie z regulacjami prawnymi, a także z normami higieny i bezpieczeństwa, np. poprzez współpracę z firmami zajmującymi się profesjonalną utylizacją odpadów. Utylizacja nie tylko zapobiega potencjalnym szkodom zdrowotnym, ale także przyczynia się do ochrony środowiska, minimalizując ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Warto również zauważyć, że w gospodarstwach stosujących dobre praktyki produkcyjne, regularne monitorowanie terminów przydatności surowców jest kluczowe dla zapewnienia jakości pasz.

Pytanie 23

Oznaczony na rysunku numerem 1 siłownik służy do

Ilustracja do pytania
A. włączania i wyłączania napędu przenośnika.
B. regulacji szybkości obrotów tarcz wysiewających.
C. regulacji szczeliny roboczej ilości wysiewu.
D. włączania i wyłączania napędu tarcz wysiewających
Poprawna odpowiedź to włączanie i wyłączanie napędu przenośnika, ponieważ siłownik oznaczony numerem 1 pełni kluczową rolę w mechanice maszyn rolniczych. Siłowniki są zazwyczaj wykorzystywane do sterowania ruchem, co w kontekście przenośników oznacza ich zdolność do inicjowania lub zatrzymywania transportu materiałów. Przykładowo, w przypadku przenośników taśmowych w maszynach do zbioru plonów, siłowniki umożliwiają efektywne zarządzanie przepływem ziarna, co jest niezbędne dla optymalizacji całego procesu zbioru. Warto zauważyć, że prawidłowe włączanie i wyłączanie napędu jest kluczowe dla bezpieczeństwa operacji, zapobiega uszkodzeniom maszyny oraz minimalizuje ryzyko wypadków. Normy branżowe, takie jak ISO 4413 dotyczące hydrauliki, podkreślają znaczenie precyzyjnego sterowania siłownikami, co zwiększa efektywność i niezawodność maszyn. W kontekście praktycznym, zrozumienie tych zasad pozwala na lepsze projektowanie i eksploatację maszyn rolniczych.

Pytanie 24

W trakcie przewozu przyczepy dwuosiowej obciążonej ciągnikiem, zbyt małe ciśnienie w układzie pneumatycznym pojazdu może skutkować

A. awarią turbosprężarki w silniku ciągnika
B. brakiem hamulców w przyczepie
C. blokowaniem kół przyczepy
D. zapowietrzeniem układu zasilania ciągnika
Niskie ciśnienie w układzie pneumatycznym ciągnika to naprawdę istotna sprawa, jeśli chodzi o działanie hamulców przyczepy. Kiedy ciśnienie spadnie poniżej normy, to możesz mieć problem z uzyskaniem odpowiedniej siły hamowania, co może doprowadzić do tego, że hamulce będą niesprawne. Widziałem, że wiele nowoczesnych ciężarówek i ciągników ma pneumatyczne hamulce, które są bardzo zależne od ciśnienia powietrza. Na przykład, według norm ECE R13, ciśnienie w układzie hamulcowym musi wynosić przynajmniej 5 barów, żeby hamowanie było skuteczne. Jak ciśnienie spadnie, to mogą się pojawić różne nieprzyjemne sytuacje na drodze, takie jak dłuższa droga hamowania, co może być niebezpieczne dla wszystkich. W moim odczuciu, to naprawdę ważne, żeby to rozumieć.

Pytanie 25

Znakowanie identyfikacyjne zwierząt za pomocą tatuażu jest dozwolone.

A. u koni
B. u świń
C. u bydła
D. u owiec
Z tego co się orientuję, tatuażowanie zwierząt nie jest zwykle stosowane dla koni, bydła czy owiec. To wynika z różnych przepisów i praktyk hodowlanych. Jeżeli chodzi o konie, to najczęściej używa się paszportów i mikroczipów, które są moim zdaniem lepsze i mniej inwazyjne. Bydło podobnie jak konie, identyfikuje się najczęściej przez różne inne metody, jak kolczyki z numerami, które łatwo odczytać i które nie zostawiają trwałych śladów na zwierzęciu. W przypadku owiec, również lepiej stosować inne sposoby, jak kolczyki lub mikroczipy, bo są bardziej praktyczne. Tatuaże co prawda są trwałe, ale wiążą się z pewnym ryzykiem dla dobrostanu zwierząt i mogą być trudne do odczytania. Więc nie ma co zakładać, że tatuaż to jedyny lub najlepszy sposób na oznaczenie zwierząt. Jeśli źle przypiszesz metodę do gatunku, mogą pojawić się problemy w hodowli i z przepisami ochrony zwierząt. Dlatego warto korzystać z takich metod, które są zgodne z normami i najlepszymi praktykami w tej branży.

Pytanie 26

Na schemacie układu pokarmowego kaczki, numerem 2 oznaczono

Ilustracja do pytania
A. kloakę.
B. żołądek.
C. wole.
D. przełyk.
Na schemacie układu pokarmowego kaczki, numerem 2 oznaczono wole, co jest kluczowym elementem w procesie trawienia ptaków. Wole pełni funkcję magazynującą, gdzie pokarm jest gromadzony i wstępnie nawilżany, co znacznie ułatwia jego dalsze trawienie. W przypadku kaczki, która często spożywa małe wodne organizmy, wole odgrywa bardzo ważną rolę, umożliwiając zatrzymanie pokarmu na czas niezbędny do jego odpowiedniego przygotowania przed trafieniem do żołądka. Ponadto, wole ma również znaczenie w kontekście wydajności energetycznej ptaków, pozwalając im na lepsze przyswajanie składników pokarmowych. W praktyce obserwuje się, że ptaki, które mają dobrze rozwinięte wole, są w stanie lepiej radzić sobie z wahaściami w dostępności pokarmu, co jest istotne w ich naturalnym środowisku. Zrozumienie funkcji wola jest zatem istotne nie tylko w kontekście anatomii ptaków, ale także w hodowli oraz ochronie dzikich gatunków. Rekomendowane jest, aby osoby zajmujące się ornitologią czy weterynarią zwracały szczególną uwagę na zdrowie i funkcjonalność wola jako wskaźnika ogólnego stanu zdrowia ptaków.

Pytanie 27

Oblicz, jaką ilość azotu należy zastosować w uprawie 1 hektara kukurydzy na kiszonkę z całych roślin, jeżeli przewidywany plon zielonki wynosi 40 t/ha.

Pobieranie składników pokarmowych na 1 t plonu kukurydzy w kg/ha
(wg INUG - PIB)
Rodzaj plonuNP₂O₅K₂OMgO
Ziarno2813339
CCM147209
Całe rośliny – silos3,51,36,30,7
A. 560 kg/ha
B. 140 kg/ha
C. 252 kg/ha
D. 52 kg/ha
Poprawna odpowiedź to 140 kg/ha, co wynika z zastosowania wartości azotu (N) dla kukurydzy na kiszonkę, która wynosi 3,5 kg na tonę plonu. W przypadku przewidywanego plonu 40 ton na hektar, obliczenia prowadzą do uzyskania 140 kg N na hektar (3,5 kg/t * 40 t/ha = 140 kg/ha). Dobrą praktyką w uprawie kukurydzy jest precyzyjne dostosowanie nawożenia do rzeczywistych potrzeb roślin, co ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokiej jakości plonów oraz zachowania równowagi w ekosystemie glebowym. Ważne jest także monitorowanie zawartości azotu w glebie oraz dostosowywanie dawek nawozów w oparciu o wyniki analizy gleby. Prawidłowe stosowanie nawozów azotowych przyczynia się do optymalizacji wzrostu roślin oraz zminimalizowania ryzyka strat azotu w środowisku, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju w rolnictwie.

Pytanie 28

Podstawowym składnikiem odżywczym w zbożu są

A. węglowodany
B. witaminy
C. tłuszcze
D. białka
Węglowodany stanowią główny składnik pokarmowy w ziarnie zbóż, co czyni je kluczowym źródłem energii w diecie człowieka. Ziarna zbóż, takie jak pszenica, ryż, kukurydza czy owies, są bogate w skrobię, która jest formą węglowodanów. Skrobia jest łatwo przyswajalna przez organizm, co pozwala na szybkie uzyskanie energii, niezbędnej do codziennych aktywności. Spożywanie produktów pełnoziarnistych, które zachowują wszystkie części ziarna, zwiększa zawartość błonnika pokarmowego, co przynosi liczne korzyści zdrowotne, w tym poprawę funkcji układu pokarmowego oraz regulację poziomu cukru we krwi. Zgodnie z zaleceniami dietetycznymi, węglowodany powinny stanowić od 45% do 65% całkowitego dziennego spożycia kalorii, co podkreśla ich znaczenie w zrównoważonej diecie. Dlatego warto wprowadzać do posiłków różnorodne źródła zbóż, takie jak kasze, chleby pełnoziarniste czy płatki owsiane, aby korzystać z ich wartości odżywczych i energetycznych.

Pytanie 29

Na podstawie zamieszczonych założeń produkcyjnych oblicz zapotrzebowanie na mleko dla grupy koźląt w tuczu mlecznym.

Założenia produkcyjne tuczu mlecznego koźląt.
Ilość koźląt tuczonych w grupie30 szt.
Przyrost masy ciała koźlęcia w okresie tuczu15 kg
Zużycie mleka na 1 kilogram przyrostu8 litrów
Czas trwania tuczu60 dni
A. 3600 litrów.
B. 14400 litrów.
C. 7200 litrów.
D. 1800 litrów.
Wybierając inne odpowiedzi niż 3600 litrów, można napotkać na pułapki związane z niedoszacowaniem lub przeszacowaniem zapotrzebowania na mleko dla koźląt. Obliczenia, które prowadzą do wyników takich jak 1800 litrów, 14400 litrów czy 7200 litrów, często opierają się na błędnym założeniu co do ilości mleka potrzebnego dla pojedynczego koźlęcia lub całkowitej liczby koźląt. Na przykład, odpowiedź 1800 litrów może wynikać z przyjęcia niewłaściwego zużycia mleka na koźle, co w praktyce prowadzi do niedoboru składników odżywczych, a tym samym spowolnienia wzrostu. Z kolei wybór wartości 14400 litrów lub 7200 litrów może być efektem błędnych kalkulacji arytmetycznych lub zastosowania nieodpowiednich proporcji, co jest częstym błędem w analizach żywieniowych. Kluczowe jest, aby pamiętać, że każdy aspekt diety zwierząt powinien być oparty na solidnych podstawach naukowych oraz aktualnych standardach w hodowli. Ignorowanie zalecanych norm żywieniowych może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a także negatywnie wpłynąć na efektywność produkcji. Dlatego tak ważne jest, aby przy obliczeniach korzystać z precyzyjnych danych oraz uwzględniać każdy szczegół dotyczący specyfiki hodowli i jej wymagań.

Pytanie 30

Który przedplon jest nieodpowiedni w uprawie koniczyny czerwonej?

Przydatność przedplonów dla koniczyny czerwonej
Stanowisko w zmianowaniuPrzedplony
Bardzo dobre i dobreOkopowe, zboża ozime, rzepak
ŚrednieZboża jare
ZłeStrączkowe, motylkowate drobnonasienne, kukurydza
A. Pszenica jara.
B. Wczesne ziemniaki na oborniku.
C. Mieszanka jęczmienia jarego i łubinu wąskolistnego.
D. Rzepak ozimy.
Mieszanka jęczmienia jarego i łubinu wąskolistnego jest uznawana za nieodpowiedni przedplon dla koniczyny czerwonej z kilku powodów. Przede wszystkim, łubin wąskolistny, będący rośliną motylkowatą drobnonasienną, nie zapewnia korzystnego podłoża dla rozwoju koniczyny czerwonej, która lepiej współpracuje z roślinami, które nie są zaliczane do tej grupy. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy jest kluczowe w planowaniu płodozmianu, gdzie wybór odpowiednich przedplonów wpływa na wzrost i plonowanie upraw. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi upraw koniczyny, najlepsze przedplony to te, które nie są członkiem rodziny motylkowatych, a raczej te, które wspierają gleby w mineralizowaniu składników odżywczych. Dobre praktyki w rolnictwie sugerują, aby stosować przedplony, które poprawiają strukturę gleby oraz jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych, takie jak pszenica jara czy rzepak ozimy, które są klasyfikowane jako bardzo dobre przedplony dla koniczyny czerwonej.

Pytanie 31

Niedożywienie maciorek kotnych może prowadzić do osłabienia przerobowości wełny przez

A. spadek higroskopijności wełny
B. niewłaściwe karbikowanie wełny
C. wystąpienie przewężeń głodowych
D. wzrost skłonności do spilśniania
Powstanie przewężeń głodowych to zjawisko, które występuje w wyniku niedoboru składników odżywczych u maciorek kotnych, co prowadzi do nieprawidłowego rozwoju wełny. W praktyce, przewężenia głodowe charakteryzują się miejscowymi zgrubieniami lub osłabieniem struktury włókien wełnianych, co znacząco wpływa na ich jakość i wartość przerobową. Z punktu widzenia przemysłu tekstylnego, przewężenia te mogą prowadzić do ograniczenia elastyczności oraz odporności mechanicznej wełny, co w konsekwencji przekłada się na obniżoną jakość gotowych produktów, takich jak odzież czy tekstylia użytkowe. W procesie hodowli maciorek kluczowe jest zapewnienie prawidłowej diety, bogatej w białka, witaminy i minerały, co pozwala na uniknięcie tych negatywnych skutków. Dobre praktyki w hodowli zwierząt gospodarskich uwzględniają regularne monitorowanie stanu odżywienia oraz stosowanie zbilansowanych pasz, co przyczynia się do uzyskania wysokiej jakości wełny, zgodnie z normami branżowymi.

Pytanie 32

W trakcie 305-dniowego okresu laktacji najwyższa produkcja mleka u krowy występuje

A. w drugim miesiącu po wycieleniu
B. dwa tygodnie przed zasuszeniem
C. tuż po wycieleniu
D. w szóstym miesiącu laktacji
Wydajność mleczna krów w ciągu 305 dni laktacji nie osiąga swojego maksimum w szóstym miesiącu, ponieważ w tym czasie zazwyczaj obserwuje się spadek produkcji mleka. To wynika z naturalnych cykli biologicznych, w których krowy zaczynają tracić energię związaną z utrzymywaniem wysokiej produkcji i zbliżają się do okresu zasuszenia. Bezpośrednio po wycieleniu, chociaż produkcja mleka może być wysoka, nie jest to czas maksymalnej wydajności, ponieważ gruczoł mlekowy dopiero zaczyna pełnić swoją funkcję, a organizm krowy musi jeszcze się przystosować do laktacji. Zmiana w diecie, w tym zwiększenie udziału paszy treściwej, oraz odpowiednie zarządzanie stadem odgrywają kluczową rolę w każdym etapie laktacji. Zasady dobrego żywienia i zarządzania stadem wskazują, że przed zasuszeniem, krowy powinny być tak żywione, aby maksymalizować ich potencjał produkcyjny, co nie pokrywa się z pomysłem osiągania szczytowej wydajności w czasie bezpośrednio przed tym okresem. W praktyce, błędne podejście do terminów związanych z wydajnością mleczną może prowadzić do złego zarządzania, które z kolei przekłada się na obniżoną produkcję mleka oraz negatywne równowagi energetyczne.

Pytanie 33

Wskaż prawidłowe zmianowanie dla gospodarstwa znajdującego się na glebach lekkich?

A. Ziemniaki, łubin żółty, owies, żyto
B. Ziemniaki, owies, łubin żółty, żyto
C. Owies, żyto, łubin żółty, ziemniaki
D. Żyto, owies, łubin żółty, ziemniaki
Odpowiedź 'Ziemniaki, owies, łubin żółty, żyto' jest prawidłowa, ponieważ przedstawia optymalne zmianowanie na glebach lekkich. Ziemniaki są rośliną, która dobrze rośnie na glebach o dobrej przepuszczalności, a ich obecność w zmianowaniu sprzyja wykorzystaniu składników odżywczych. Owies, jako roślina wskaźnikowa, poprawia strukturę gleby oraz ogranicza erozję, co jest niezwykle istotne na glebach lekkich, które są bardziej narażone na degradację. Łubin żółty, będący rośliną strączkową, wzbogaca glebę w azot, co poprawia jej żyzność i jest korzystne dla kolejnych upraw. Żyto, jako roślina ozima, dobrze radzi sobie na uboższych glebach, co sprawia, że jest idealnym uzupełnieniem w cyklu zmianowania, zapewniając stabilizację gleby oraz jej ochronę przed erozją. Zastosowanie takiego zmianowania sprzyja zrównoważonemu nawożeniu i minimalizacji chorób, co jest kluczowe w nowoczesnym rolnictwie.

Pytanie 34

W gospodarstwie hodowanych jest 60 krów. Jedna krowa w ciągu roku wytwarza 10 t obornika. Na jaką powierzchnię działek rolnych można wykorzystać obornik, jeśli zaplanowana norma wynosi 30 t/ha?

A. 2 ha
B. 180 ha
C. 20 ha
D. 90 ha
Poprawna odpowiedź wynika z prostych obliczeń dotyczących produkcji obornika przez krowy. W gospodarstwie utrzymywanych jest 60 krów, a każda z nich produkuje 10 ton obornika rocznie. Zatem całkowita ilość obornika generowanego w ciągu roku wynosi 60 krów x 10 t = 600 t. Jeśli zaplanowana dawka obornika wynosi 30 t/ha, to możemy obliczyć, na jaką powierzchnię gruntów ornych można go zastosować. Dzieląc 600 t przez 30 t/ha, otrzymujemy 20 ha. Takie podejście do nawożenia jest zgodne z zaleceniami agrotechnicznymi, które sugerują, że stosowanie obornika w odpowiednich dawkach nie tylko poprawia jakość gleby, ale również zwiększa plony roślin, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rolnictwa. W praktyce, regularne stosowanie obornika przyczynia się do podnoszenia zawartości cennych składników odżywczych w glebie, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia roślin i efektywności produkcji rolniczej.

Pytanie 35

Zakres fittingu przeprowadzanego na zwierzętach obejmuje

A. metody leczenia oraz korekty wad kończyn
B. zabiegi po udoju dotyczące wymienia
C. rehabilitacyjne procedury dla koni po kontuzjach kończyn
D. czynności pielęgnacyjne przed aukcją lub wystawą
Czynności pielęgnacyjne przed aukcją lub wystawą są kluczowym elementem w procesie przygotowywania zwierząt do prezentacji. Fitting w tym kontekście obejmuje szereg działań, takich jak czyszczenie, strzyżenie, a także pielęgnację skóry i sierści, które mają na celu nie tylko poprawę estetyki zwierzęcia, ale również zapewnienie jego dobrego samopoczucia. Przykładem może być pielęgnacja koni, gdzie wysoka jakość prezentacji ma bezpośredni wpływ na ich szansę na sprzedaż lub uzyskanie nagród. Standardy w branży wskazują na to, że dobrze przygotowane zwierzęta wzbudzają zaufanie potencjalnych nabywców oraz profesjonalistów oceniających ich wartość. Warto również zauważyć, że właściwa pielęgnacja przed wystawami jest zgodna z etyką hodowli, która promuje zdrowie i dobrostan zwierząt. W związku z tym, fitting nie tylko zwiększa estetyczny aspekt wystaw, ale także podkreśla znaczenie odpowiedniego traktowania zwierząt przez ich opiekunów.

Pytanie 36

Najczęściej wykonywany przegląd techniczny ciągnika to

A. P-2
B. P-1
C. P-3
D. P-4
Odpowiedź P-1 jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z przepisami prawa, przegląd techniczny ciągnika musi być przeprowadzany co 6 miesięcy. P-1 to pierwsza kategoria przeglądu, która obejmuje nie tylko kontrolę ogólną stanu technicznego pojazdu, ale także szczegółowe sprawdzenie elementów takich jak układ hamulcowy, oświetlenie, a także systemy bezpieczeństwa. Przykładowo, regularne przeglądy P-1 pozwalają na wczesne wykrycie usterek, co może zapobiec poważniejszym awariom i zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Dobrą praktyką w branży transportowej jest prowadzenie dokumentacji wszystkich przeglądów, co ułatwia zarządzanie flotą i zapewnia zgodność z normami prawnymi. Ponadto, regularne utrzymanie ciągnika w dobrym stanie technicznym przekłada się na jego wydajność oraz obniżenie kosztów eksploatacyjnych, co jest kluczowe dla efektywności operacyjnej firmy.

Pytanie 37

Jakie są korzyści z przechowywania ziarna zbóż w metalowych silosach typu lejowego?

A. ograniczona zdolność magazynowania
B. prosta procedura czyszczenia
C. ułatwiony proces wysypu ziarna
D. wymagana obszerna powierzchnia zabudowy
Uproszczony wysyp ziarna w silosach metalowych lejowych jest jedną z kluczowych zalet tego typu przechowalni. Dzięki konstrukcji lejowej, ziarno może być swobodnie i efektywnie wyładowywane, co znacznie przyspiesza proces jego wydobycia. W praktyce oznacza to, że można szybko napełnić transporty, co jest istotne w kontekście logistyki i zarządzania czasem. Silosy te są projektowane zgodnie z normami, które uwzględniają nie tylko wydajność, ale także bezpieczeństwo operacji. Umożliwiają one optymalne wykorzystanie przestrzeni, ponieważ ich konstrukcja pozwala na efektywne zarządzanie zbiorami. Warto również zauważyć, że tego rodzaju silosy są często wykorzystywane w dużych gospodarstwach rolnych oraz w przemyśle zbożowym, gdzie wymagana jest nieprzerwana dostępność surowców. Umożliwiają one nie tylko sprawne zarządzanie zapasami, ale także zabezpieczają ziarno przed szkodnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży przechowywania zbóż.

Pytanie 38

Oblicz maksymalną liczbę brojlerów kurzych w wieku 6 tygodni, zapewniającą dobrostan ptaków, utrzymywanych w kurniku o wymiarach 86 m x 13 m.

Maksymalna obsada brojlerów kurzych przy utrzymaniu ptaków w systemie podłogowym na ściółce w zależności od wieku
WiekObsada brojlerów kurzych (szt./m²)
Do 3 tygodnia35
Od 3 do 5 tygodnia22
Powyżej 5 tygodnia17
A. 19 006 szt.
B. 39 130 szt.
C. 24 596 szt.
D. 1 118 szt.
19 006 sztuk to właściwa odpowiedź. Wiesz, jak to jest – są pewne zasady dotyczące dobrostanu zwierząt, które mówią, że maksymalna gęstość brojlerów w wieku powyżej 5 tygodni to 17 sztuk na metr kwadratowy. Twój kurnik ma 86 m na 13 m, co daje nam 1 118 m². Jak pomnożysz tę powierzchnię przez 17, to wychodzi właśnie 19 006 sztuk. Trzymanie się tych norm jest mega ważne, bo wpływa na zdrowie i samopoczucie ptaków. Kiedy mają więcej miejsca, mogą się lepiej rozwijać i jest mniejsze ryzyko chorób. Naprawdę, hodowcy powinni pilnować, jak wygląda wentylacja, temperatura czy dostęp do światła. To wszystko sprawia, że ptaki są w lepszej formie, a my dostajemy lepsze mięso. Dbanie o nie to nie tylko kwestia przepisów, ale też naszego moralnego obowiązku.

Pytanie 39

W ochronie roślin, wykorzystanie zdrowego i wolnego od zanieczyszczeń materiału siewnego w celu redukcji chorób, zalicza się do metod

A. mechanicznych
B. hodowlanych
C. biologicznych
D. agrotechnicznych
Wybór mechanicznych, hodowlanych lub biologicznych metod ochrony roślin w kontekście stosowania zdrowego materiału siewnego jest błędny, ponieważ te podejścia koncentrują się na innych aspektach ochrony roślin. Metody mechaniczne polegają na eliminacji szkodników czy chorób przez fizyczne narzędzia i urządzenia, takie jak wały, pługi czy sprzęt do usuwania chwastów, a nie na prewencji chorób związanych z materiałem siewnym. Z kolei metody hodowlane dotyczą selekcji i krzyżowania roślin w celu uzyskania nowych odmian, które mogą być bardziej odporne na choroby, ale nie rozwiązują problemu zdrowotności samego materiału siewnego. Biologiczne metody ochrony opierają się na wykorzystaniu organizmów żywych, takich jak drapieżniki czy patogeny naturalne, aby kontrolować populacje szkodników lub chorób. Choć każda z tych metod ma swoje zalety i zastosowanie, to nie adresują one bezpośrednio kwestii zdrowego materiału siewnego, co jest kluczowym elementem agrotechniki. Typowym błędem w myśleniu jest utożsamianie różnych metod ochrony roślin z prewencją chorób, co może prowadzić do pominięcia podstawowych zasad dotyczących wyboru materiału siewnego, który jest pierwszym krokiem w zapewnieniu zdrowego wzrostu roślin.

Pytanie 40

Na podstawie Założeń produkcyjnych tuczu mlecznego koźląt oblicz zapotrzebowanie na mleko dla grupy 30 koźląt w tuczu mlecznym.

Założenia produkcyjne tuczu mlecznego koźląt
Ilość koźląt tuczonych w grupie30 szt.
Przyrost masy ciała koźlęcia w okresie tuczu15 kg
Zużycie mleka na 1 kilogram przyrostu8 litrów
Czas trwania tuczu60 dni
A. 1 800 litrów.
B. 7 200 litrów.
C. 3 600 litrów.
D. 14 400 litrów.
Wybór niepoprawnej odpowiedzi może wynikać z kilku typowych błędów w rozumieniu zagadnienia oraz z braku znajomości kluczowych założeń dotyczących zapotrzebowania na mleko w tuczu mlecznym koźląt. Na przykład, niektóre odpowiedzi mogły zostać obliczone przez mylenie ilości mleka potrzebnego na kilogram przyrostu masy ciała z całkowitym zapotrzebowaniem na mleko dla całej grupy koźląt. Często także pojawia się błędne założenie, że koźlęta zużywają znacznie mniej mleka, co prowadzi do zaniżenia wartości. Przy obliczeniach należy pamiętać, że każde koźle w okresie tuczu potrzebuje średnio 8 litrów mleka na każdy kilogram przyrostu masy ciała, a całkowity przyrost tego masy wynosi 15 kg. Stąd, dla jednego koźlęcia, zapotrzebowanie na mleko powinno wynosić 120 litrów. Jeżeli nie uwzględnimy liczby koźląt w grupie, obliczenia będą niekompletne. Właściwe podejście do obliczeń jest kluczowe dla sukcesu w hodowli zwierząt, ponieważ zapewnia, że zwierzęta będą miały odpowiednią ilość składników odżywczych, co przekłada się na ich zdrowie oraz efektywność produkcji. Dlatego też, każda pomyłka w obliczeniach może prowadzić do negatywnych skutków, takich jak wzrost kosztów produkcji oraz obniżenie jakości mleka.