Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 20:07
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 20:12

Egzamin niezdany

Wynik: 9/40 punktów (22,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Udostępnij swój wynik
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jaki jest wskaźnik niezawodności dostaw, jeśli w ciągu kwartału zrealizowano 50 dostaw materiałów do firmy, z czego osiem było opóźnionych?

A. 119%
B. 19%
C. 84%
D. 16%
Poprawna odpowiedź wynika z obliczenia wskaźnika niezawodności dostaw, który można określić jako stosunek liczby dostaw zrealizowanych na czas do ogólnej liczby dostaw. W tym przypadku mamy 50 zrealizowanych dostaw, z czego 8 było nieterminowych. Dlatego liczba dostaw terminowych wynosi 50 - 8 = 42. Wskaźnik niezawodności dostaw obliczamy według wzoru: (liczba dostaw terminowych / całkowita liczba dostaw) * 100%. Zatem: (42 / 50) * 100% = 84%. Taki wskaźnik jest kluczowy dla przedsiębiorstw, ponieważ pozwala na ocenę efektywności zarządzania łańcuchem dostaw oraz identyfikację obszarów wymagających poprawy. W praktyce, monitorowanie niezawodności dostaw może prowadzić do optymalizacji procesów logistycznych, redukcji kosztów oraz zwiększenia satysfakcji klientów. Firmy często korzystają z tego wskaźnika, aby dostosować swoje strategie zakupowe i współpracę z dostawcami do oczekiwań rynku oraz do standardów branżowych, takich jak ISO 9001, które kładą nacisk na ciągłe doskonalenie i dostosowywanie procesów do potrzeb klientów.

Pytanie 2

Która metoda składowania paletowych jednostek ładunkowych (pjł) gwarantuje najwyższy poziom wykorzystania powierzchni w magazynie?

A. Składowanie w regałach półkowych
B. Składowanie w regałach ramowych
C. Składowanie rzędowe bez użycia regałów
D. Składowanie blokowe bez regałów
Składowanie w regałach półkowych, rzędowych bez regałów oraz w regałach ramowych, mimo że są popularnymi metodami, nie zapewniają tak wysokiego stopnia wykorzystania powierzchni składowej jak składowanie blokowe. Regały półkowe, chociaż umożliwiają składowanie różnych typów towarów, ograniczają przestrzeń składową, gdyż pomiędzy regałami pozostają wolne przestrzenie, co wpływa na efektywność. Dodatkowo, regały ramowe, choć bardziej stabilne, również wprowadzają dodatkowe elementy konstrukcyjne, które zajmują miejsce. Składowanie rzędowe bez regałów, z drugiej strony, może na pierwszy rzut oka wydawać się efektywne, ale w praktyce prowadzi do trudności w dostępie do jednostek ładunkowych, co zwiększa czas operacji i może generować dodatkowe koszty. Często można spotkać opinie, że składowanie w regałach zwiększa organizację, jednak w kontekście maksymalizacji powierzchni to podejście jest mylące. W rzeczywistości, niezależnie od wybranej metody, efektywność wykorzystania przestrzeni magazynowej zależy nie tylko od samego podejścia do składowania, ale również od odpowiedniego zarządzania logistycznego i optymalizacji procesów transportowych wewnątrz magazynu.

Pytanie 3

Z analizy wymagań sieci dystrybucji wynika, że jeśli zapas kruszywa na końcu sieci sprzedaży wynosił 2 t, sprzedano 13,7 t, a przyjęte dostawy łącznie wyniosły 11,2 t, to jaki był zapas początkowy?

A. 4,5 t
B. 24,9 t
C. 2,5 t
D. 15,7 t
Zrozumienie bilansu zapasów jest kluczowe dla efektywnego zarządzania w każdej branży, a błędne podejście do obliczeń może prowadzić do poważnych problemów operacyjnych. W przypadku odpowiedzi wskazujących na niewłaściwe wartości zapasu początkowego, możemy zauważyć typowe błędy logiczne. Na przykład, odpowiedzi takie jak 24,9 t oraz 15,7 t sugerują, że nie uwzględniono wpływu sprzedaży i przyjętych dostaw na końcowy stan zapasów. Często błędem jest nieuwzględnienie, że zapas końcowy to wartość, która musi być odzwierciedlona w bilansie. Wartości te powinny być starannie analizowane, aby zrozumieć, jak prawidłowo obliczać zapasy i unikać nadmiarów, które mogą generować dodatkowe koszty składowania. Również warto zauważyć, że w kontekście zarządzania zapasami, przyjęcie błędnych założeń dotyczących popytu czy wielkości dostaw może prowadzić do poważnych konsekwencji, jak nadmiar zapasów czy ich niedobór, co jest sprzeczne z dobrymi praktykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Właściwe podejście do planowania zapasów uwzględnia zarówno analizę historyczną sprzedaży, jak i prognozowanie przyszłych potrzeb, co powinno być integralną częścią strategii zarządzania zapasami.

Pytanie 4

W jakim rodzaju produkcji można spotkać uniwersalny park maszynowy?

A. Produkcji wielkoseryjnej
B. Produkcji jednostkowej
C. Produkcji masowej
D. Produkcji seryjnej
A więc, uniwersalny park maszynowy ma sens w produkcji jednostkowej, bo daje nam dużą elastyczność. W takich sytuacjach, gdzie tworzymy coś unikalnego czy w małych seriach, ważne jest, żeby maszyny mogły się łatwo dopasować do różnych zadań. Przykładowo, jak robimy prototypy, czy jakieś projekty inżynieryjne, to często korzystamy z frezarek czy tokarek, które możemy ustawić na różne sposoby, żeby stworzyć coś indywidualnego. Standardy ISO 9001 podkreślają, jak ważna jest jakość i elastyczność w jednostkowej produkcji, więc widać, że uniwersalne parki maszynowe są kluczowe, by odpowiedzieć na potrzeby klientów i różne, nietypowe projekty.

Pytanie 5

W sklepie przeciętny stan zapasów batoników wynosi 600 sztuk, a sprzedaż w ciągu tygodnia osiąga 1800 sztuk. Jakie jest tempo rotacji tego produktu?

A. 0,66 raza/tydzień
B. 3 razy/tydzień
C. 6 razy/tydzień
D. 0,33 raza/tydzień
Obliczenie współczynnika rotacji zapasów bazuje na prostym wzorze, gdzie kluczowymi elementami są tygodniowa sprzedaż oraz średni zapas. W przypadku odpowiedzi wskazujących wartości takie jak 0,33 raza/tydzień, 6 razy/tydzień czy 0,66 raza/tydzień pojawia się szereg błędnych podstaw matematycznych. Wartość 0,33 sugeruje, że miesięczna sprzedaż byłaby znacznie niższa niż rzeczywistość, co wskazuje na błędne założenia w obliczeniach. Odpowiedź 6 razy/tydzień oznaczałaby, że średni zapas byłby sprzedawany w całości 6 razy w ciągu tygodnia, co nie jest zgodne z danymi, ponieważ zapas wynosi 600 sztuk, a sprzedaż 1800 sztuk. Natomiast 0,66 raza/tydzień sugeruje, że sprzedaż byłaby znacznie mniejsza niż zapas, co również nie odzwierciedla rzeczywistości. Te nieprawidłowe odpowiedzi są wynikiem błędnych obliczeń lub złego zrozumienia, jak współczynnik rotacji funkcjonuje. W rzeczywistości, przedsiębiorstwa dążą do wysokiego współczynnika rotacji, aby zwiększyć efektywność operacyjną i zmniejszyć koszty związane z utrzymywaniem zapasów. Należy więc przywiązywać dużą wagę do dokładności obliczeń w celu osiągnięcia optymalnych wyników w zarządzaniu zapasami.

Pytanie 6

Do urządzeń transportu wewnętrznego o ograniczonym zasięgu, które służą do przenoszenia nosiwa i towarów w pionie, poziomie oraz pod kątem, zaliczamy

A. przenośniki
B. jarzma
C. suwnice
D. żurawie
Zarówno żurawie, jak i suwnice są urządzeniami dźwigowymi, które różnią się od przenośników zasadniczo swoją budową i funkcjonalnością. Żurawie są zaprojektowane głównie do podnoszenia i przenoszenia ładunków na dużą wysokość oraz w przestrzeniach otwartych, co czyni je idealnymi do zastosowań budowlanych, takich jak wznoszenie budynków czy montaż konstrukcji. Suwnice, z kolei, funkcjonują głównie w halach przemysłowych, gdzie niezbędne jest podnoszenie i przesuwanie ładunków w poziomie i w pionie, jednak ich zasięg jest ograniczony do konkretnej przestrzeni roboczej. Jarzma, pomimo że są elementami wykorzystywanymi w różnorodnych aplikacjach transportowych, nie spełniają roli samodzielnych urządzeń transportowych, ale raczej służą jako elementy mocujące w systemach dźwigowych. Typowe błędy myślowe, prowadzące do mylenia tych urządzeń z przenośnikami, obejmują niezrozumienie ich konstrukcji i zastosowania. Kluczowe jest rozróżnienie, że przenośniki zajmują się ciągłym transportem materiałów, podczas gdy żurawie i suwnice skupiają się na podnoszeniu i manipulacji ładunkami w ograniczonej przestrzeni.

Pytanie 7

Magazyn funkcjonuje przez 6 dni w tygodniu przez cały rok (52 tygodnie). W ciągu roku do magazynu przyjęto 13 520 paletowych jednostek ładunkowych (pjł), a wydano 10 816 pjł. Jaki jest średni dzienny obrót paletowymi jednostkami ładunkowymi w tym magazynie?

A. 78 pjł
B. 208 pjł
C. 1 985 pjł
D. 4 056 pjł
Aby obliczyć średni dzienny obrót paletowymi jednostkami ładunkowymi (pjł) w magazynie, należy najpierw ustalić całkowitą liczbę dni roboczych w roku. Magazyn pracuje 6 dni w tygodniu przez 52 tygodnie, co daje 312 dni roboczych. Rok ma 13 520 przyjętych pjł i 10 816 wydanych pjł. Aby obliczyć średni dzienny obrót, wystarczy podzielić całkowitą liczbę wydanych pjł przez liczbę dni roboczych. Stąd: 10 816 pjł / 312 dni = 34.67 pjł/dzień. Jednak wartością, którą będziemy analizować, jest 10 816 pjł w kontekście przyjęć, które wynoszą 13 520 pjł, a więc na zasadzie: (13 520 pjł + 10 816 pjł) / 312 dni = 78 pjł/dzień. Ta wartość jest niezbędna do określenia wydajności operacyjnej magazynu i umożliwia planowanie oraz zarządzanie stanami magazynowymi. W praktyce, znajomość średniego dziennego obrotu pozwala na lepsze prognozowanie zapotrzebowania oraz optymalizację procesów logistycznych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży. Obliczenia takie są kluczowe dla efektywnego zarządzania zapasami.

Pytanie 8

Przedstawiona tabela zawiera opis karty

Opis dokumentu przepływów produkcyjnych
Dokument przedstawiający przebieg procesu produkcji wyrobu gotowego. Zawiera on wszelkie informacje dotyczące ciągu operacji, które należy wykonać w odpowiedniej kolejności, aby z materiałów i półfabrykatów wytworzyć wyrób gotowy. Przebieg operacji produkcyjnych jest uzupełniony o czasy trwania poszczególnych etapów, zgodnie z marszrutą technologiczną. Dokument ten zawiera również informacje dotyczące materiałów i komponentów niezbędnych do wykonania wyrobu gotowego.
A. technologicznej.
B. pracy.
C. zamówienia.
D. kanban.
Wybór odpowiedzi związanych z zamówieniami, kanbanem czy pracą sugeruje pewne nieporozumienia dotyczące terminologii i zastosowania dokumentacji w procesie produkcyjnym. Karta zamówienia odnosi się do specyfikacji zakupów materiałów lub usług, co nie ma związku z przebiegiem samego procesu produkcji. Podejście to ignoruje kontekst, w którym karty technologiczne funkcjonują jako narzędzia do zarządzania produkcją, a nie do administracji zamówieniami. Kanban, z kolei, jest metodą zarządzania zapasami i przepływem pracy, która także nie dotyczy szczegółowych danych związanych z technologią produkcji. Wykorzystanie podejścia kanban bez zrozumienia jego fundamentów może prowadzić do chaosu w organizacji pracy. Kiedy zaś mówimy o kartach pracy, mamy na myśli dokumenty operacyjne, które mogą wspierać produkcję, ale nie dostarczają one pełnego obrazu procesu technologicznego. Typowe błędy rozumienia polegają na myleniu różnych dokumentów i ich funkcji w systemie produkcyjnym, co skutkuje nieadekwatnym doborem narzędzi do zarządzania procesami. Niezrozumienie tych różnic prowadzi do nieefektywności i może wpływać na jakość końcowych produktów.

Pytanie 9

Ile, zgodnie z przedstawionym zestawieniem potrzeb materiałowych, należy wydać płyt HDF do produkcji brakujących drzwi, jeżeli wszystkie zostały wydane jednorazowo?

Ilościowo-wartościowe zestawienie potrzeb materiałowych
WyszczególnienieZapotrzebowanie bruttoZapas magazynowy
[szt.]
Zapotrzebowanie netto
Liczba
[szt.]
Wartość
[zł]
Liczba
[szt.]
Wartość
[zł]
Drzwi (produkt)3 200503 150
Zawias9 45020 790,0010 00000,00
Zamek3 15045 675,002 000 szt.1 15016 675,00
Skrzydło (półprodukt)3 1501 100 szt.2 050
Ramiak10 250430 500,008 6001 65069 300,00
Płyta otworowa2 05077 900,003 50000,00
Płyta HDF4 100270 600,004 0001006 600,00
RAZEM3114,00 zł54,00 zł
A. 4 100 szt.
B. 4 000 szt.
C. 6 600 szt.
D. 100 szt.
Wybór odpowiedzi, która nie jest zgodna z rzeczywistym zapotrzebowaniem na płyty HDF, może wynikać z kilku typowych błędów myślowych. Na przykład, odpowiedzi wskazujące na 4 000 sztuk bądź 6 600 sztuk mogą sugerować, że zapas magazynowy jest wystarczający do pokrycia pełnego zapotrzebowania, co jest mylnym założeniem. W rzeczywistości, zapas 4 000 sztuk pokrywa jedynie część zapotrzebowania brutto, a jego niewłaściwe zinterpretowanie prowadzi do nieodpowiednich wniosków. Co więcej, podejście do tematu może nie uwzględniać potrzeby wydania 4 100 sztuk płyt HDF jako całości, co jest kluczowe w kontekście jednorazowego wydania materiałów. Z kolei odpowiedź 100 sztuk może wynikać z błędnego zrozumienia obliczeń zapotrzebowania netto, które nie powinno być mylone z całkowitym zapotrzebowaniem brutto. W praktyce, takie nieporozumienia mogą prowadzić do poważnych problemów w procesie produkcji, takich jak opóźnienia lub niedobory materiałowe, co skutkuje zwiększeniem kosztów operacyjnych. Właściwe podejście do analizy potrzeb materiałowych jest fundamentalne dla każdej firmy zajmującej się produkcją, a zrozumienie różnicy między zapotrzebowaniem brutto a zapasem magazynowym jest kluczowe dla podejmowania właściwych decyzji. Kiedy nauczyciele i menedżerowie wykorzystują dane dotyczące zapotrzebowania, powinni również pamiętać o konieczności ciągłego monitorowania i aktualizacji tych informacji, aby utrzymać płynność produkcji i zoptymalizować stany magazynowe.

Pytanie 10

Poprawnie wypełniony druk zamówień w oparciu o zamieszczoną fakturę powinien zawierać informacje w pozycji

Ilustracja do pytania
A. Zamawiający: JOLA Sp. z o. o., adresat: JOLA Sp. z o.o.
B. Adres wysyłkowy: 00-955 Warszawa, ul. Saska 12, adresat: BAL Sp. z o.o.
C. Zamawiający: BAL Sp. z o.o., adres: 18-400 Łomża, ul. Dworcowa 5.
D. Adresat: JOLA Sp. z o.o., adres adresata: 18-400 Łomża, ul. Dworcowa 5.
Każda z niepoprawnych odpowiedzi wskazuje na różne nieścisłości, które mogą prowadzić do błędów w procesie zamówień. Istotnym błędem jest mylenie roli zamawiającego i adresata w kontekście wypełniania druku zamówienia. W przypadku niektórych odpowiedzi pojawia się zamienność ról, co jest nieprawidłowe, gdyż zamawiający to podmiot składający zamówienie, natomiast adresat to osoba lub firma, do której towar ma być dostarczony. W sytuacji, gdy jako zamawiającego wskazano inną firmę, na przykład BAL Sp. z o.o. zamiast JOLA Sp. z o.o. (jak w pierwszej odpowiedzi), następuje naruszenie zasad poprawności danych. Oprócz tego, niewłaściwe adresy mogą prowadzić do błędnych dostaw i nieporozumień w procesie logistycznym. Błędne założenia dotyczące adresu wysyłkowego również mogą skutkować opóźnieniami w dostawie, co jest szczególnie istotne w branży handlowej, gdzie czas realizacji zamówienia ma kluczowe znaczenie dla satysfakcji klienta. Właściwe wypełnienie dokumentów zamówień powinno uwzględniać staranność i zgodność z fakturą, aby uniknąć nieporozumień i zachować płynność w procesach operacyjnych.

Pytanie 11

Jaką wartość ma średni wskaźnik wykorzystania strefy składowania w magazynie o całkowitej objętości 8 760 m3, gdy strefa ta zajmuje 75% całkowitej powierzchni, a średni objętościowy ładunek wynosi 5 256 m3?

A. 40%
B. 80%
C. 75%
D. 60%
Współczynnik wykorzystania strefy składowania jest kluczowym wskaźnikiem efektywności operacyjnej w magazynach. Obliczając ten wskaźnik, ważne jest zrozumienie, że nie chodzi tylko o procent powierzchni zajmowanej przez ładunki, ale o relację pomiędzy objętością składowanych produktów a dostępną przestrzenią magazynową. Odpowiedzi wskazujące na 75% oraz 60% bazują na niewłaściwych założeniach dotyczących proporcji dostępnej przestrzeni, co może prowadzić do błędnych wniosków. W przypadku 75%, można odnieść wrażenie, że dostępna strefa składowania jest wykorzystywana w całości, co nie jest zgodne z danymi. Procent 60% mógłby sugerować, że tylko część strefy składowania jest wykorzystywana, co przy podanych wartościach również jest błędnym podejściem. Natomiast 40% to ekstremalnie niski wynik, który sugerowałby nieefektywne zarządzanie przestrzenią w magazynie. Niewłaściwe interpretacje mogą wynikać z niepełnego zrozumienia podstawowych zasad logistyki oraz znaczenia efektywnego wykorzystania przestrzeni. Warto zauważyć, że standardy branżowe zalecają dążenie do jak najwyższego współczynnika wykorzystania, jednak nie mogą one przekraczać pewnych granic, aby nie wpłynęło to na bezpieczeństwo i dostępność ładunków. Przykłady dobrych praktyk obejmują regularne audyty przestrzeni magazynowej oraz zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak systemy zarządzania magazynem (WMS), które mogą pomóc w optymalizacji wykorzystania przestrzeni.

Pytanie 12

Informatyczny system używany do kontrolowania obiegu zapasów w magazynie to

A. EDI
B. MRP
C. WMS
D. ERP
System WMS (Warehouse Management System) jest dedykowany do zarządzania ruchem zapasów w magazynach. Oferuje funkcje, które umożliwiają ścisłe monitorowanie stanów magazynowych, lokalizacji towarów oraz procesów przyjmowania, składowania i wydawania produktów. WMS pozwala na optymalizację przestrzeni magazynowej oraz zwiększa efektywność operacyjną dzięki automatyzacji wielu procesów. Przykładami zastosowania WMS mogą być duże centra dystrybucji, gdzie zarządzanie setkami tysięcy pozycji magazynowych wymaga precyzyjnych i szybkich operacji. Implementacja WMS zgodnie z najlepszymi praktykami, takimi jak metodologia Lean, może prowadzić do znacznych oszczędności czasowych i kosztowych. Systemy te często integrują się z technologiami skanowania kodów kreskowych i RFID, co dodatkowo zwiększa dokładność inwentaryzacji i redukuje ryzyko błędów. Używanie WMS wspiera nie tylko zarządzanie zapasami, ale również pozwala na analizę danych dotyczących ruchu towarów, co jest kluczowe dla podejmowania decyzji strategicznych w zakresie logistyki.

Pytanie 13

Na rysunku przedstawiony jest żuraw

Ilustracja do pytania
A. pływający.
B. pokładowy.
C. kolejowy.
D. masztowy.
Niepoprawne odpowiedzi, takie jak żuraw pokładowy, pływający czy kolejowy, są niezgodne z przedstawionym na zdjęciu żurawiem masztowym w kontekście zastosowania i konstrukcji. Żuraw pokładowy to typ urządzenia, które znajduje się na statkach lub jednostkach pływających, co czyni go nieodpowiednim do pracy na stałym gruncie. Jego konstrukcja i mobilność są dostosowane do specyfiki pracy na wodzie, co sprawia, że nie nadaje się do wysokich budów lądowych. Żuraw pływający, z kolei, jest zaprojektowany do operacji na wodzie i nie ma zastosowania w budownictwie lądowym, gdzie wymagane są większe wysokości podnoszenia i stabilność, jaką oferuje żuraw masztowy. Żuraw kolejowy, choć może być użyteczny w transporcie kolejowym, również nie spełnia wymogów dotyczących przenoszenia ciężkich ładunków w pionie na dużych wysokościach. Te różnice w konstrukcji i zastosowaniu mogą prowadzić do błędnych wniosków, co podkreśla znaczenie zrozumienia specyfiki różnych typów żurawi oraz ich odpowiedniego stosowania w praktyce budowlanej. W kontekście budownictwa, ważne jest, aby posiadać merytoryczną wiedzę na temat tego, które urządzenia są odpowiednie do realizacji konkretnego projektu, aby zapewnić zarówno bezpieczeństwo, jak i efektywność prac budowlanych.

Pytanie 14

W tabeli przedstawiono koszty związane z funkcjonowaniem magazynu z podziałem na grupę kosztów zależnych od liczby realizowanych usług oraz koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo niezależnie od wykonanych usług. Dokonana klasyfikacja dotyczy kosztów

Koszty niezależne od liczby wykonanych usługKoszty zależne od liczby wykonanych usług
- amortyzacja
- opłaty czynszu
- podatek od nieruchomości
- składka ubezpieczenia majątkowego
- eksploatacja
- serwis
- zużycie materiałów
- szkolenia personalu
A. rodzajowych i kalkulacyjnych.
B. stałych i zmiennych.
C. bezpośrednich i pośrednich.
D. bieżących i przyszłych.
Zrozumienie różnicy między kosztami stałymi a zmiennymi jest kluczowe dla efektywnego zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Odpowiedzi takie jak bieżące i przyszłe, bezpośrednie i pośrednie, a także rodzajowe i kalkulacyjne wprowadzają w błąd, ponieważ nie odnoszą się bezpośrednio do istotnych właściwości kosztów w kontekście działalności operacyjnej. Koszty bieżące i przyszłe odnosiłyby się do temporalnego rozróżnienia kosztów, co jest zupełnie innym podejściem. Koszty bezpośrednie i pośrednie są klasyfikacją, która dotyczy sposobu przypisywania kosztów do produktów czy usług, a nie ich zmienności w zależności od poziomu działalności. Koszty rodzajowe i kalkulacyjne z kolei dotyczą metodologii rachunkowości, na przykład różnic pomiędzy kosztami materiałów a kosztami pracy. Tego typu błędne odpowiedzi mogą prowadzić do mylnego postrzegania struktury kosztów i ich związku z działalnością firmy. W praktyce menedżerowie muszą być świadomi tych różnic, aby podejmować odpowiednie decyzje finansowe oraz operacyjne, co jest kluczowe dla zapewnienia stabilności i efektywności działalności przedsiębiorstwa.

Pytanie 15

Wartość wskaźnika utrzymania powierzchni magazynowej wynosi 2 zł/m2. W kolejnym kwartale planuje się jego zwiększenie o 1 %. Jaką wartość osiągnie wskaźnik?

A. 2,20 zł
B. 2,10 zł
C. 2,02 zł
D. 2,01 zł
Wszelkie niepoprawne odpowiedzi wynikają z nieprawidłowych założeń dotyczących obliczania wskaźnika utrzymania powierzchni magazynowej. Na przykład, odpowiedź 2,10 zł sugeruje, że wzrost o 1% powinien być dodany do pierwotnej wartości, co jest błędem w obliczeniach. Rzeczywisty wzrost powinien być obliczany na podstawie wartości całkowitej, a nie jako prosty dodatek. W przypadku odpowiedzi 2,20 zł, błąd polega na przyjęciu zbyt dużego wzrostu, co również nie odzwierciedla rzeczywistego wzrostu 1%. Z kolei odpowiedzi 2,01 zł i 2,02 zł wskazują na różne interpretacje wzrostu, jednak tylko jedna z nich jest zgodna z prawidłowym obliczeniem. W praktyce, niepoprawne obliczenia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla przedsiębiorstw, takich jak błędne prognozy budżetowe czy niewłaściwe alokacje zasobów. Dlatego kluczowe jest zrozumienie zasady, że wzrost wartości procentowej powinien być zawsze mnożony przez bazową wartość, co jest podstawą w zarządzaniu finansami i planowaniu budżetu w każdej organizacji.

Pytanie 16

Progresywny wzrost trendu zapotrzebowania oznacza

A. skokowy wzrost zapotrzebowania w odniesieniu do wzrostu proporcjonalnego
B. wolniejszy wzrost zapotrzebowania w odniesieniu do wzrostu proporcjonalnego
C. szybszy wzrost zapotrzebowania w odniesieniu do wzrostu proporcjonalnego
D. naprzemienny wzrost oraz spadek zapotrzebowania w odniesieniu do wzrostu proporcjonalnego
Progresywny wzrost trendu popytu nie może być mylony z naprzemiennym wzrostem i spadkiem popytu, skokowym wzrostem, czy wolniejszym wzrostem w stosunku do wzrostu proporcjonalnego. Naprzemienny wzrost i spadek popytu opisuje cykliczność, gdzie popyt nieustannie się zmienia, co może być wynikiem sezonowych trendów lub zmiany zachowań konsumenckich. Takie fluktuacje mogą prowadzić do trudności w planowaniu produkcji i zarządzaniu zapasami, co jest sprzeczne z ideą stabilnego i szybkiego wzrostu. Z kolei skokowy wzrost popytu sugeruje nagły, dużych rozmiarów impuls, który jest rzadkością i często trudno go prognozować. Wolniejszy wzrost popytu natomiast implikuje, że zmiany są nieznaczne w porównaniu do innych parametów, co jest mniej korzystne dla rozwoju przedsiębiorstw. Typowe błędy myślowe prowadzące do tych niepoprawnych wniosków to zbytnie uproszczenie zjawisk rynkowych oraz niewłaściwe zakładanie, że wszystkie zmiany popytu są jednorodne. W rzeczywistości popyt jest dynamiczny i zależy od wielu czynników, w tym zmieniających się preferencji konsumenckich, sytuacji gospodarczej, a także innowacji technologicznych, które mogą mają ogromny wpływ na jego wzrost.

Pytanie 17

Wysoki poziom zapasów świeżych warzyw gromadzonych przez zakład przetwórczy stanowi zapas

A. spekulacyjny
B. sezonowy
C. zbędny
D. zabezpieczający
Odpowiedzi o zapasach zabezpieczających, spekulacyjnych i zbędnych są raczej nietrafione w kontekście świeżych warzyw w przetwórstwie. Zapasy zabezpieczające mają na celu ochronę przed nieoczekiwanymi problemami z dostawami itp., ale w przypadku świeżych warzyw to nie jest główny temat, bo te produkty szybko się psują i trzeba je szybko wykorzystać. Z drugiej strony, zapasy spekulacyjne to sytuacje, w których firmy gromadzą rzeczy, czekając na wzrost cen, ale to się nie sprawdzi dla warzyw, bo one nie mogą długo leżeć. Natomiast zapasy zbędne to po prostu nadmiar, którego nikt nie chce, bo to generuje dodatkowe koszty, a w przypadku warzyw może prowadzić do strat związanych z ich psuciem. Ogólnie, skuteczne zarządzanie zapasami wymaga ogarnięcia, jak działa popyt i sezonowość, a strategia sezonowa jest naprawdę kluczowa dla rozwoju i efektywności w branży przetwórczej.

Pytanie 18

Pracownik magazynu otrzymał listę pozycji asortymentowych oraz ilości towarów do pobrania, a także pick by light w celu

A. kompletowania zamówienia
B. ułożenia jednostek ładunkowych
C. konfekcjonowania zamówienia
D. przyjęcia i rozmieszczenia towaru
Odpowiedź wskazująca na "kompletowanie zamówienia" jest poprawna, ponieważ proces ten obejmuje zbieranie towarów z magazynu zgodnie z zamówieniem klienta. Użycie systemu pick by light jest kluczowe w tym kontekście, gdyż pozwala na szybką i efektywną lokalizację produktów oraz minimalizację błędów podczas zbierania zamówienia. W praktyce, pracownicy magazynu korzystają z oświetlonych wskaźników, które wskazują dokładnie, które produkty należy pobrać oraz w jakiej ilości, co znacząco przyspiesza proces kompletacji i zwiększa jego dokładność. Dobrą praktyką w branży magazynowej jest stosowanie systemów automatyzacji, które integrują pick by light z operacjami ERP, co pozwala na bieżąco monitorować stan zapasów i prognozować zapotrzebowanie. Dzięki takim rozwiązaniom, firmy są w stanie zredukować czas realizacji zamówień oraz poprawić satysfakcję klientów, co przekłada się na ich konkurencyjność na rynku.

Pytanie 19

Który big bag należy zastosować do opakowania 1,5 m3 gruzu o gęstości 2t/m3?

Big bag 1.Big bag 2.
Wymiary wewnętrzne: 90 x 90 x 90 cm
Ładowność: 1 000 kg
Wymiary wewnętrzne: 90 x 90 x 190 cm
Ładowność: 2 000 kg
Big bag 3.Big bag 4.
Wymiary wewnętrzne: 90 x 90 x 190 cm
Ładowność: 3 000 kg
Wymiary wewnętrzne: 80 x 80 x 130 cm
Ładowność: 3 000 kg
A. Big bag 1.
B. Big bag 2.
C. Big bag 3.
D. Big bag 4.
Wybór niewłaściwego big bagi do przechowywania gruzu często wynika z niepełnego zrozumienia specyfikacji technicznych. W przypadku podanych opcji, big bag 1, big bag 2 oraz big bag 4, żaden z tych pojemników nie spełnia wymogów dotyczących ładowności. Big bag 1 może mieć zbyt małą pojemność, co stawia pod znakiem zapytania jego użycie, zwłaszcza gdy chodzi o transport ciężkich materiałów budowlanych. Z kolei big bag 2, pomimo atrakcyjnych wymiarów, może nie być przystosowany do obsługi masy 3 ton, co skutkowałoby ryzykiem jego uszkodzenia podczas transportu. Big bag 4, choć być może ma odpowiednie wymiary, może mieć niewystarczającą ładowność, co również czyni go nieodpowiednim wyborem. Wybierając niepoprawny big bag, można narazić się na szereg problemów, w tym uszkodzenie materiałów oraz zwiększone ryzyko wypadków na placu budowy. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniego big bagi, dokładnie obliczyć masę i objętość materiałów, z którymi będziemy pracować. Merytoryczna analiza wymagań dotyczących nośności oraz znajomość specyfikacji technicznych big bagi są kluczowe w celu zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności transportu gruzu.

Pytanie 20

Strategia mająca na celu zmniejszenie ilości zapasów, podniesienie elastyczności w planowaniu dostaw oraz ograniczenie wydatków logistycznych nosi nazwę

A. Just in Time
B. Just on Time
C. ABC
D. Just for You
Odpowiedź "Just in Time" (JIT) odnosi się do strategii zarządzania zapasami, która ma na celu zminimalizowanie kosztów związanych z przechowywaniem towarów oraz zwiększenie efektywności procesów produkcyjnych. Model JIT polega na dostosowywaniu dostaw materiałów dokładnie w momencie, gdy są one potrzebne w procesie produkcyjnym. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą znacznie obniżyć poziom zapasów, co przekłada się na mniejsze koszty magazynowania oraz minimalizację ryzyka przestarzałych zapasów. Na przykład w branży motoryzacyjnej, firmy takie jak Toyota stosują JIT, co pozwala im na szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby rynku oraz na efektywne zarządzanie dostawami od dostawców. Wprowadzenie strategii JIT wymaga jednak ścisłej współpracy z dostawcami oraz precyzyjnego planowania, co jest zgodne z praktykami Lean Manufacturing, które koncentrują się na eliminacji marnotrawstwa i zwiększeniu wartości dodanej dla klienta.

Pytanie 21

W zakładzie produkcyjnym opracowano plan wykorzystania przestrzeni magazynowej, który obejmuje następujące etapy. Do działań charakterystycznych dla etapu przyjęcia należą

A. składowanie według przyjętej technologii, transport do strefy komplementacji
B. wyładunek ze środków transportu, czynności przeładunkowe w strefie
C. załadunek na środki transportu wewnętrznego, czynności przeładunkowe w strefie
D. wyładunek ze środków transportu, transport do strefy komplementacji
Wybór odpowiedzi, które nie uwzględniają kluczowych czynności fazy przyjęcia, wskazuje na nieporozumienia dotyczące procesu logistycznego w magazynie. Odpowiedzi, które sugerują transport do strefy komplementacji lub załadunek na środki transportu wewnętrznego, głównie koncentrują się na procesach, które mają miejsce po zakończeniu etapu przyjęcia. Faza przyjęcia towarów obejmuje wyładunek oraz bezpośrednie czynności związane z ich przetwarzaniem na miejscu, co jest kluczowe dla właściwego zarządzania łańcuchem dostaw. Odpowiedzi opisujące składowanie według technologii są również nieadekwatne, ponieważ składowanie następuje po zakończeniu fazy przyjęcia, a nie w jej trakcie. Istotne jest, aby zrozumieć, że każda z tych odpowiedzi pomija fundamentalne elementy dotyczące kontroli jakości oraz identyfikacji towarów, co jest niezbędne dla uniknięcia błędów w późniejszych etapach. Zrozumienie tych procesów oraz ich poprawne wykonanie jest kluczowe dla efektywności operacji magazynowych, co podkreślają normy ISO 9001 dotyczące zarządzania jakością oraz standardy logistyczne, które wskazują na konieczność precyzyjnego zarządzania informacjami na temat stanu magazynowego.

Pytanie 22

Operacje takie jak rozładunek zewnętrznych środków transportu, sortowanie, identyfikacja oraz kontrola ilościowa i jakościowa towarów są realizowane w obszarze

A. przyjęć
B. składowania
C. wydania
D. kompletacji
Odpowiedzi "kompletacji", "składowania" oraz "wydania" wskazują na nieprawidłowe zrozumienie procesów logistycznych, które odbywają się w różnych strefach magazynowych. Kompletacja to proces zbierania zamówień, który odbywa się po przyjęciu towarów, a celem jest skompletowanie produktów zgodnych z zamówieniem klienta. W tym etapie towar nie jest jeszcze wydany, dlatego działania takie jak identyfikacja czy kontrola jakości są bardziej związane z fazą przyjęć. Z kolei składowanie odnosi się do przechowywania towarów po ich przyjęciu, gdzie nie wykonuje się kontroli ilościowej ani jakościowej, a raczej skupia się na efektywnym zarządzaniu przestrzenią magazynową. Wydanie natomiast to proces, w którym towar jest przekazywany klientowi, co następuje po wszystkich wcześniejszych procesach związanych z przyjęciem i składowaniem. Często błędem jest mylenie tych procesów, co prowadzi do nieefektywności operacyjnej i problemów z jakością. Rozumienie różnych funkcji stref w magazynie jest kluczowe dla zapewnienia płynności i efektywności całego łańcucha dostaw, dlatego istotne jest, aby każda z tych operacji była przeprowadzana w odpowiedniej kolejności i z zastosowaniem najlepszych praktyk branżowych. Warto również zwrócić uwagę na standardy zarządzania logistyką, które podkreślają znaczenie precyzyjnej identyfikacji etapów procesów w magazynie.

Pytanie 23

Pracownik magazynu widząc w magazynie taki znak jest zobowiązany do stosowania środków ochrony

Ilustracja do pytania
A. głowy.
B. oczu.
C. twarzy.
D. uszu.
Wybór odpowiedzi związanych z ochroną twarzy, głowy czy uszu wskazuje na brak zrozumienia znaczenia znaków BHP oraz ich zastosowania w praktyce. Ochrona twarzy i głowy jest istotna w kontekście wielu zagrożeń w miejscu pracy, jednak nie dotyczy ona bezpośrednio sygnalizacji dotyczącej ochrony oczu. Ochrona głowy, na przykład w formie kasku, jest wymagana w sytuacjach, gdzie istnieje ryzyko uderzenia lub upadku przedmiotów, ale to nie jest to, co symbolizuje dany znak. Ochrona uszu ma szczególne znaczenie w hałaśliwych środowiskach, gdzie narażenie na wysoki poziom hałasu może prowadzić do trwałego uszkodzenia słuchu. Wybór tych odpowiedzi może sugerować, że pracownik nie jest świadomy, jakie konkretne zagrożenia mogą wyniknąć z pracy w magazynie. Ponadto, ignorowanie znaków ochrony oczu w miejscu pracy jest poważnym błędem, który może prowadzić do poważnych urazów. W sytuacjach, gdzie obecne są ostre, latające przedmioty, brak okularów ochronnych może skutkować uszkodzeniami wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet ich utratą. Standardy BHP wymagają zatem, aby pracownicy byli odpowiednio przeszkoleni i świadomi, jakie środki ochrony osobistej są wymagane w danym środowisku, a także by umieli je prawidłowo stosować, co jest kluczowe dla ich bezpieczeństwa i zdrowia.

Pytanie 24

Dostarczanie surowców bezpośrednio do miejsca produkcji, bez konieczności przechowywania zapasów, to podejście

A. Vendor Managed Inventory
B. Quick Response
C. Just in Time
D. Co-managed Inventory
Wybór odpowiedzi alternatywnych może wynikać z niepełnego zrozumienia koncepcji zarządzania zapasami i produkcją. 'Quick Response' to strategia, która koncentruje się na szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby rynku, jednak niekoniecznie wiąże się z eliminacją zapasów, co czyni ją niewłaściwą w kontekście pytania o dostarczanie materiałów bezpośrednio na linię produkcyjną. 'Co-managed Inventory' polega na współpracy dostawcy i odbiorcy w zarządzaniu zapasami, ale niekoniecznie gwarantuje dostarczanie materiałów w momencie ich potrzeby, co jest kluczowe w strategii JIT. 'Vendor Managed Inventory' oznacza, że dostawca zarządza zapasami u klienta, co może prowadzić do utrzymywania zapasów na poziomie, który jest niezgodny z założeniami JIT. Właściwe podejście wymaga pełnej integracji procesów i przepływu informacji pomiędzy producentem a dostawcą. Typowe błędy myślowe prowadzące do takich niepoprawnych wyborów mogą obejmować mylenie pojęcia 'szybkości' z 'efektywnością' oraz niedocenianie znaczenia synchronizacji dostaw z produkcją. Rzeczywistość rynkowa wymaga zrozumienia różnic pomiędzy tymi strategiami, aby wybrać najbardziej odpowiednią dla danego kontekstu operacyjnego.

Pytanie 25

Czym jest opakowanie jednostkowe?

A. torebka papierowa z 1 kg mąki
B. karton, w którym znajduje się 5 słoików kawy
C. skrzynka mieszcząca 10 butelek wody
D. zgrzewka składająca się z 6 kartonów mleka
Opakowanie jednostkowe to indywidualne opakowanie produktu, które jest przeznaczone do bezpośredniej sprzedaży konsumentowi. W kontekście przedstawionych odpowiedzi, torebka papierowa z 1 kg mąki jest doskonałym przykładem opakowania jednostkowego, ponieważ zawiera konkretną ilość produktu, która jest gotowa do zakupu przez klienta. Opakowania jednostkowe powinny być projektowane z myślą o funkcjonalności, identyfikacji produktu oraz ochronie towaru. W branży spożywczej często stosuje się różne materiały, takie jak papier, tworzywa sztuczne czy szkło, w zależności od rodzaju produktu i jego wymagań dotyczących przechowywania. Przykładem dobrych praktyk w tej dziedzinie jest stosowanie materiałów, które są przyjazne dla środowiska, jak biodegradowalne torebki papierowe, które nie tylko spełniają swoją funkcję ochronną, ale także są atrakcyjne dla konsumentów ekologicznych. Zrozumienie znaczenia opakowania jednostkowego jest kluczowe dla strategii marketingowej oraz zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów na rynku.

Pytanie 26

Korzystając z kartoteki magazynowej zamieszczonej w tabeli, określ wartość rozchodu towaru wydanego na podstawie dokumentu RW 24 stosując do wyceny metodę FIFO.

Lp.DataSymbol
i nr dokumentu
Jednostkowa cena
zakupu netto
[zł]
Ilość [szt.]
PrzychódRozchódZapas
1.12.06.2018---4,00------1 200
2.13.06.2018PZ 134,503 200---4 400
3.15.06.2018PZ 145,002 500---6 900
4.18.06.2018RW 245 500
A. 24 150,00 zł
B. 24 700,00 zł
C. 25 900,00 zł
D. 27 500,00 zł
Wybierając odpowiedź 25 900,00 zł, można nieodpowiednio zinterpretować zasady metody FIFO. Taka wartość rozchodu może wynikać z niepoprawnego zsumowania wartości jednostkowych towarów bez uwzględnienia kolejności ich wydania. W przypadku metody FIFO, kluczowe jest, aby najpierw wykorzystać te jednostki, które zostały zakupione najwcześniej. Przy założeniu, że wartość jednostek jest stała, można popełnić błąd, sumując wszystkie wartości jednostkowe towarów bez ich odpowiedniej selekcji według daty zakupu. Przykładowo, przy pierwszym wydaniu 1200 sztuk po 4,00 zł oraz następnych 3200 po 4,50 zł, nie uwzględnienie tej kolejności prowadzi do zafałszowania całkowitej wartości rozchodu. Odpowiedzi 24 150,00 zł oraz 27 500,00 zł również mogą sugerować błędne podejścia do obliczeń, takie jak złą interpretację ilości wydanego towaru lub pomyłki przy przeliczeniach. W praktyce, tego rodzaju błędy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych oraz problemów z ewidencją magazynową. Dlatego kluczowe jest, aby przed przystąpieniem do wyceny rozchodu, dokładnie zrozumieć zasady metodologii FIFO oraz przeanalizować każdy krok procesu wyceny.

Pytanie 27

Czynność wykonywana w etapie magazynowania towarów to

A. rozpoznawanie
B. przechowywanie
C. selekcja
D. wyładunek
Przechowywanie to kluczowy proces w fazie składowania towarów, który obejmuje bezpieczne i efektywne utrzymywanie zapasów w magazynach przez określony czas. Poprawne zarządzanie przechowywaniem wpływa na optymalizację przestrzeni magazynowej oraz efektywność operacyjną. W praktyce, proces ten często wiąże się z wykorzystaniem systemów zarządzania magazynem (WMS), które umożliwiają śledzenie lokalizacji towarów, zarządzanie poziomem zapasów oraz automatyzację procesów magazynowych. Przechowywanie towarów powinno być zgodne z odpowiednimi normami, takimi jak ISO 9001, które promują jakość i efektywność w zarządzaniu procesami logistycznymi. Dobrą praktyką jest również regularne przeprowadzanie inwentaryzacji, co pozwala na bieżąco monitorować stan zapasów oraz identyfikować potencjalne problemy, takie jak braki czy przeterminowanie produktów. W ten sposób, przechowywanie towarów staje się nie tylko elementem zabezpieczającym dostępność produktów, ale także strategicznym narzędziem w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 28

Sieć dyskontów planuje oszacowanie zapotrzebowania na soki owocowe oraz warzywne, które mają okres przydatności wynoszący 3 dni. Odbierając towar od nowego dostawcy, przestrzega zasady utrzymywania zapasów na poziomie sprzedaży. Jaką zasadę zapasów zastosuje przy zamawianiu tego asortymentu?

A. maksymalny
B. minimalny
C. średni
D. rotujący
Analizując odpowiedzi, które nie są zgodne z zasadami efektywnego zarządzania zapasami, można zauważyć, że odpowiedzi 'maksymalny', 'minimalny' oraz 'średni' nie uwzględniają specyfiki produktów o krótkim okresie przydatności. Zapas maksymalny odnosi się do najwyższego poziomu zapasów, jaki przedsiębiorstwo utrzymuje, co w przypadku produktów szybko psujących się, takich jak soki, może prowadzić do znacznych strat związanych z przeterminowaniem. Utrzymywanie zbyt wysokiego poziomu zapasu maksymalnego jest sprzeczne z zasadą 'Just In Time', która zaleca minimalizację zapasów, aby obniżyć koszty magazynowania. Z kolei zapas minimalny zakłada utrzymanie najniższego poziomu zapasów, co w przypadku produktów o krótkiej trwałości może skutkować brakiem towaru na półkach, co negatywnie wpływa na sprzedaż i satysfakcję klienta. Odpowiedź 'średni' sugeruje utrzymanie zapasu na poziomie przeciętnym, co również nie jest optymalne dla produktów o dynamicznym popycie i krótkim czasie przydatności. Właściwe podejście do zarządzania zapasami wymaga zrozumienia cyklu życia produktu, popytu rynkowego oraz możliwości dostaw, co jest kluczowe w kontekście efektywności operacyjnej i ekonomicznej działalności detalicznej.

Pytanie 29

Zakład produkujący blaty do stołów i kompletujący wszystkie elementy składowe wyrobów gotowych otrzymał zamówienie na wykonanie 500 stołów. Ile nóg należy zamówić u dostawcy, biorąc pod uwagę kompletację w toku i stan zapasów?

Pozycja zapasuKompletacja w tokuZapas w magazynie
Blat (szt.)10020
Noga (szt.)40080
Okucia metalowe (kpl)10020
Ilustracja do pytania
A. 380 szt.
B. 480 szt.
C. 1520 szt.
D. 1600 szt.
Wybierając inne odpowiedzi, możesz natknąć się na typowe błędy, które wynikają z niedokładnych obliczeń w produkcji. Na przykład wybór 480 nóg pokazuje, że nie uwzględniasz potrzebnego zapasu. Musisz mieć na uwadze, że do produkcji tych 500 stołów potrzebujesz 2000 nóg. Zamawiając tylko 480, pomijasz kluczowy krok, który polega na sprawdzeniu, ile nóg już masz. Odpowiedzi takie jak 1600 albo 380 nóg również nie biorą pod uwagę, że z taką ilością produkcja może być niemożliwa z powodu braków w materiałach. Wiadomo, że przy podejmowaniu decyzji o zamówieniach, warto opierać się na dokładnych danych o zapasach. Zrozumienie, co już masz i co jest naprawdę potrzebne, jest kluczowe, żeby uniknąć opóźnień i strat finansowych.

Pytanie 30

Jakiego typu regał powinno się zastosować w magazynie do przechowywania rur metalowych o długości 3 metrów?

A. Półkowy
B. Wspornikowy
C. Przepływowy
D. Wjezdny
Wybór regałów przepływowych na składowanie rur metalowych o długości 3 metrów jest nieodpowiedni z kilku powodów. Regały przepływowe są zaprojektowane do składowania produktów w systemie FIFO (First In, First Out), co oznacza, że są najczęściej wykorzystywane w przypadku towarów o mniejszych wymiarach i większej rotacji, takich jak palety z artykułami spożywczymi. Rury metalowe, ze względu na swoją długość i masę, nie tylko zajmują dużo miejsca, ale również mogą być trudne do przesuwania na regałach zaprojektowanych do intensywnego przepływu towarów. Z kolei regały wjezdne, które pozwalają na wjazd wózka widłowego do wnętrza regału, również nie są odpowiednie do składowania długich rur, ponieważ wymagają specjalistycznych systemów operacyjnych i mogą stwarzać ryzyko uszkodzenia towarów w wyniku niewłaściwego manewrowania. Półkowe regały oferują natomiast ograniczoną przestrzeń do składowania długich przedmiotów, ponieważ półki są zazwyczaj płaskie i nie przystosowane do obsługi takich materiałów, co może prowadzić do nieprawidłowego przechowywania i utraty stabilności. Warto zaznaczyć, że stosowanie niewłaściwych systemów składowania może prowadzić do uszkodzenia zarówno przechowywanych materiałów, jak i samego systemu regałowego, co w efekcie zwiększa koszty operacyjne i zmniejsza efektywność magazynu. Dlatego kluczowe jest dobieranie odpowiednich regałów do specyfiki składowanych towarów, co jest podstawową zasadą w zarządzaniu magazynem.

Pytanie 31

Obiektem przeznaczonym do składowania luzem ziarna zbóż jest

A. magazyn chłodniczy
B. magazyn piętrowy
C. wiata
D. silos
Wybór magazynu wielokondygnacyjnego może wydawać się odpowiedni ze względu na jego uniwersalność, jednak nie jest on dedykowany do efektywnego przechowywania luzem ziarna zbóż. Tego typu obiekty zazwyczaj nie są przystosowane do zarządzania specyficznymi wymaganiami przechowywania ziarna, takimi jak kontrola wilgotności czy wentylacja. Niewłaściwe przechowywanie ziarna w takich lokalizacjach może prowadzić do zwiększonego ryzyka pleśni, degradacji jakości oraz strat związanych z zepsuciem. W przypadku wiat, choć oferują one osłonę przed warunkami atmosferycznymi, są także niewystarczające do długoterminowego przechowywania luzem ziarna. Brak odpowiedniej izolacji oraz wentylacji sprawia, że ziarno jest narażone na działanie szkodników i wilgoci. Magazyny chłodnie, mimo że idealnie nadają się do przechowywania produktów wymagających niskiej temperatury, takich jak owoce czy warzywa, są nieodpowiednie dla ziarna zbóż, które nie wymaga tak ekstremalnych warunków. Właściwe przechowywanie ziarna zbóż jest kluczowe dla bezpieczeństwa żywności i efektywności operacyjnej, co podkreśla znaczenie silosów jako dedykowanego rozwiązania. Ostatecznie, wybór niewłaściwego typu magazynu może prowadzić do błędów w logistyce oraz nieefektywności ekonomicznych.

Pytanie 32

Wśród 30 dostaw przedsiębiorstwa zrealizowanych 3.12.2012 roku, 5 było niewłaściwych, a 2 dostawy dotarły po terminie ustalonym w umowie. Jaki był wskaźnik niezawodności dostaw (w %)?

A. 76%
B. 83%
C. 23%
D. 57%
Podczas analizy wskaźnika niezawodności dostaw niezwykle istotne jest zrozumienie, że każda dostawa ma swoją specyfikę, a błędne wyliczenia mogą wynikać z nieprawidłowego podejścia do klasyfikacji dostaw. Liczba dostaw, które były niekompletne oraz tych dostarczonych po terminie, może prowadzić do mylnego oszacowania. Na przykład, przyjęcie, że wskaźnik niezawodności wynosi 23% może być wynikiem złego zrozumienia, w jaki sposób powinny być obliczane dostawy zrealizowane zgodnie z umową. Jest to znacznie poniżej normy branżowej, która najczęściej oczekuje, że wskaźnik niezawodności powinien oscylować wokół 85% dla efektywnych systemów logistycznych. Z kolei obliczenie 57% może sugerować błędne uwzględnienie niekompletnych dostaw lub zrealizowanie dostaw, które były opóźnione. Zrozumienie istoty niezawodności dostaw polega na precyzyjnym klasyfikowaniu, które z dostaw były rzeczywiście zrealizowane w terminie i w całości. Normy ISO oraz inne standardy branżowe podkreślają znaczenie dostosowania wskaźników efektywności do specyfiki branży i firmy, co umożliwia prawidłową interpretację wyników. Dlatego też kluczowe jest, aby nie tylko znać wzór, ale również umieć prawidłowo identyfikować elementy składowe wskaźnika, co wpływa na dalsze decyzje operacyjne oraz strategię zarządzania dostawami.

Pytanie 33

Skrót, którym określane są systemy informatyczne używane do automatycznego zbierania i wprowadzania danych, to

A. ADC (Automatic Data Capture)
B. WMS (Warehouse Management System)
C. DRP (Distibution Resource Planning)
D. MRP (Material Requirements Planning)
Wybrane odpowiedzi MRP (Material Requirements Planning), DRP (Distribution Resource Planning) oraz WMS (Warehouse Management System) odnoszą się do różnych aspektów zarządzania operacjami logistycznymi i produkcyjnymi, ale nie są one związane z automatycznym wprowadzaniem i gromadzeniem danych w tym samym kontekście co ADC. MRP to system, który jest używany do planowania potrzeb materiałowych, koncentrując się na optymalizacji procesów produkcyjnych poprzez odpowiednie zarządzanie zapasami i zasobami. DRP natomiast jest narzędziem planowania, które zajmuje się dystrybucją zasobów w sieciach dostaw, zapewniając, że odpowiednie produkty są dostępne w odpowiednim miejscu i czasie. Z kolei WMS to system zarządzania magazynem, który koncentruje się na efektywnym zarządzaniu procesami wewnętrznymi w magazynie, takimi jak przyjęcie towarów, lokalizacja, pakowanie i wysyłka. Chociaż wszystkie te systemy mogą współpracować z ADC, to jednak ich głównym celem nie jest automatyczne wprowadzanie danych, lecz optymalizacja procesów, co może prowadzić do nieporozumień. Często mylone są one z funkcjonalnościami ADC, ponieważ w dzisiejszych czasach wszystkie te systemy integrują się z technologiami automatyzacji, ale nie należy zapominać, że ich podstawowe założenia i zastosowania są różne.

Pytanie 34

Charakterystyka zasady dotyczy oferowania lepszej jakości produktów, które są coraz łatwiej dostępne dla klientów i wygodne w zakupie, a także zmniejszania kosztów całego łańcucha dostaw

A. efektywności informacji
B. standaryzacji pomiaru efektywności świadczonych usług
C. ulepszania przepływu towarów
D. maksymalizacji wartości dostarczanej konsumentom
Podejścia wskazane w niepoprawnych odpowiedziach nie oddają w pełni złożoności zagadnienia maksymalizacji wartości dostarczanej konsumentom. Usprawnianie przepływu towarów koncentruje się na logistyce i efektywności transportu, co jest jedynie częścią większego obrazu. Choć jest to istotny element, sama poprawa logistyki nie gwarantuje maksymalizacji wartości, jeżeli oferta produktów nie odpowiada na potrzeby klientów. Efektywność informacji odnosi się do zarządzania danymi i komunikacji w przedsiębiorstwie, co jest ważne, jednak bez zrozumienia, co jest istotne dla konsumenta, takie podejście może prowadzić do nieoptymalnego wykorzystania zasobów. Ujednolicenie pomiaru efektywności świadczonych usług również nie wyczerpuje tematu, jako że skupia się bardziej na wewnętrznych procesach organizacji, a nie na interakcji z klientami. W praktyce, wiele organizacji popełnia błąd, koncentrując się na zwiększeniu efektywności operacyjnej bez uwzględnienia realnych potrzeb i oczekiwań konsumentów, co prowadzi do oferowania produktów, które mogą nie spełniać ich wymagań. Kluczowym wnioskiem jest potrzeba holistycznego podejścia, które łączy efektywność operacyjną z dostosowaniem oferty do preferencji klientów, co jest fundamentem maksymalizacji wartości w łańcuchu dostaw.

Pytanie 35

Maszyna produkcyjna jest w stanie wyprodukować dziennie 260 000 sztuk. W jakim procencie została wykorzystana jej zdolność produkcji, jeśli w tym dniu wytworzyła 208 000 sztuk?

A. 125%
B. 98%
C. 52%
D. 80%
Odpowiedzi 98%, 125% i 52% są błędne z różnych powodów związanych z obliczeniami i interpretacją danych. W przypadku pierwszej odpowiedzi, 98%, można zauważyć, że błędnie założono, iż produkcja 208 000 wyrobów w stosunku do maksymalnej wydajności 260 000 wyrobów oznacza niemal całkowite wykorzystanie maszyny. To podejście ignoruje podstawową zasadę procentów, według której wyrażenie procentowe odnosi się do całkowitej wartości. Kolejna odpowiedź, 125%, jest jeszcze bardziej myląca, gdyż sugeruje, że maszyna wyprodukowała więcej niż jej maksymalna zdolność produkcyjna. W rzeczywistości, 125% oznaczałoby, że maszyna działała z wydajnością przekraczającą to, co teoretycznie jest możliwe, co w praktyce nie jest osiągalne i wskazuje na fundamentalny błąd w rozumieniu zdolności produkcyjnych. Ostatnia odpowiedź, 52%, również nie zgadza się z rzeczywistością, ponieważ wskazuje na znacznie niższy poziom wykorzystania produkcji niż w rzeczywistości. Wszelkie te niepoprawne odpowiedzi wskazują na typowe błędy myślowe, takie jak niewłaściwe zrozumienie proporcji, błędne interpretowanie danych produkcyjnych oraz brak znajomości podstawowych obliczeń matematycznych, które są kluczowe w zarządzaniu produkcją. Dlatego ważne jest, aby poprawnie analizować dane i stosować odpowiednie wzory, aby uzyskać wiarygodne wyniki.

Pytanie 36

Jaką cechą nie charakteryzuje się międzynarodowe centrum logistyczne dystrybucji?

A. kompleksowy zakres usług logistycznych
B. 20-50 ha powierzchnia zagospodarowania
C. zaawansowany, kompletny system infrastruktury
D. rozbudowana infrastruktura
Wszystkie pozostałe odpowiedzi wskazują istotne cechy międzynarodowych logistycznych centrów dystrybucji. Pełny serwis usług logistycznych oznacza, że centra te oferują kompleksowe rozwiązania obejmujące transport, magazynowanie, zarządzanie łańcuchem dostaw i inne związane usługi. Jest to kluczowy element, który ma za zadanie zwiększenie wydajności operacyjnej oraz zminimalizowanie kosztów dla klientów. Rozwinięta infrastruktura jest niezbędna dla sprawnego funkcjonowania centrów dystrybucji, ponieważ pozwala na szybki dostęp do różnych środków transportu, co jest kluczowe w kontekście globalnych łańcuchów dostaw. Z kolei rozwinięty, pełny system infrastruktury uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i technologiczne, takie jak systemy informatyczne ułatwiające zarządzanie procesami logistycznymi. Współczesne centra dystrybucji muszą być dostosowane do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku oraz technologii. Typowym błędem myślowym jest zatem redukcja roli infrastruktury oraz usług do jedynie powierzchni. Efektywność centów nie jest określana jedynie przez ich rozmiar, lecz przez zdolność do integracji usług, co umożliwia szybszą i bardziej efektywną obsługę klientów.

Pytanie 37

W skład infrastruktury technicznej centrum logistycznego wchodzą

A. środki transportowe, magazyny oraz pracownicy, którzy je obsługują
B. intermodalny terminal przeładunkowy, budowle magazynowe oraz personel
C. ludzie oraz środki umożliwiające zbieranie i przesyłanie danych
D. urządzenia transportowe, silosy i opakowania
Analizując inne odpowiedzi, można zauważyć, że niektóre z nich zawierają istotne mylne interpretacje dotyczące infrastruktury technicznej centrum logistycznego. W pierwszej z propozycji, mówiącej o ludziach i środkach pozwalających gromadzić oraz przesyłać informacje, kluczowym błędem jest zbytnie skupienie się na aspektach informacyjnych, które choć ważne, nie stanowią bezpośredniej infrastruktury technicznej. Ludzie są niewątpliwie istotni w procesach logistycznych, jednak nie są częścią samej infrastruktury technicznej. Kolejna odpowiedź, dotycząca środków transportu, magazynów i obsługującego go personelu, również mija się z celem, ponieważ znowu łączy elementy operacyjne z infrastrukturą. Magazyny są częścią tej infrastruktury, ale w kontekście centrum logistycznego istotniejsze są konkretne urządzenia transportowe i systemy przechowywania. W odpowiedzi trzeciej podano intermodalny terminal przeładunkowy, budowle magazynowe i personel. Choć terminale mają znaczenie w logistyce, to nie są one samodzielnym elementem infrastruktury technicznej centrum, a raczej platformą do łączenia różnych środków transportu. Takie myślenie może prowadzić do nieefektywnego projektowania systemów logistycznych, gdzie kluczowe komponenty są pomijane na rzecz ogólnych kategorii. Właściwe zrozumienie infrastruktury technicznej pozwala nie tylko na lepsze zarządzanie procesami logistycznymi, ale także na wdrażanie odpowiednich standardów, takich jak Lean Management, które optymalizują przepływy towarów w obrębie łańcucha dostaw.

Pytanie 38

Korzystając z przedstawionego schematu, oblicz ile minimum kilogramów jabłek oraz marchwi należy zamówić, aby przedsiębiorstwo produkcyjne mogło zrealizować zamówienie na 1 500 sztuk soku w kartonie, jeżeli w magazynie znajduje się 150 szt. wyrobu gotowego oraz 13 kg jabłek.

Ilustracja do pytania
A. Jabłek – 662 kg, marchwi – 1 350 kg
B. Jabłek – 750 kg, marchwi – 1 500 kg
C. Jabłek – 675 kg, marchwi – 1 350 kg
D. Jabłek – 1 500 kg, marchwi – 1 500 kg
Wybór innych opcji wskazuje na błędne zrozumienie zarówno ilości wymaganych składników, jak i zasady zarządzania zapasami. W przypadku niektórych odpowiedzi, takich jak 1500 kg jabłek i marchwi, widoczny jest brak zastosowania proporcji składników, co prowadzi do nadmiernej ilości zamówienia, które jest nie tylko kosztowne, ale również nieefektywne w kontekście zarządzania produkcją. Inne odpowiedzi, takie jak 750 kg jabłek lub 675 kg jabłek w połączeniu z 1500 kg marchwi, również nie uwzględniają faktu, że w magazynie znajduje się już 13 kg jabłek, co oznacza, że konieczne jest zamówienie mniejszej ilości. Te podejścia ilustrują typowe błędy myślowe, takie jak niedocenianie znaczenia dokładnych obliczeń i analizy potrzeb w kontekście zamówień. W praktyce, każda produkcja wymaga starannego podejścia i analizy dostępnych zasobów, aby uniknąć nadprodukcji, która prowadzi do wzrostu kosztów operacyjnych i marnotrawstwa. Kluczowe jest zrozumienie, że skuteczne zarządzanie zapasami pozwala na optymalizację procesów produkcyjnych oraz redukcję kosztów, co jest zgodne z zasadami lean manufacturing, które promują eliminację marnotrawstwa oraz ciągłe usprawnianie procesów.

Pytanie 39

W zbiornikach można przechowywać surowce

A. ciekłe luzem
B. sypkie w opakowaniach
C. ciekłe w opakowaniach
D. stałe luzem
Odpowiedź "ciekłe luzem" jest poprawna, ponieważ zbiorniki są przede wszystkim przeznaczone do magazynowania substancji płynnych w dużych ilościach, co pozwala na efektywne zarządzanie przestrzenią oraz minimalizowanie ryzyka związanego z transportem. Zbiorniki do magazynowania cieczy luzem, takie jak zbiorniki stalowe lub plastikowe, są stosowane w wielu branżach, w tym w przemyśle chemicznym, spożywczym i naftowym. Przykładem zastosowania mogą być zbiorniki używane do przechowywania olejów, chemikaliów czy paliw. W standardach takich jak ISO 9001 oraz w przemyśle naftowym zgodnie z regulacjami API, szczególną uwagę zwraca się na odpowiednią konstrukcję zbiorników oraz ich systemy zabezpieczeń, aby zapobiec wyciekom i zapewnić bezpieczeństwo. Dobrą praktyką jest również wyposażenie zbiorników w urządzenia monitorujące poziom cieczy, co pozwala na bieżąco kontrolować stan magazynu i unikać niebezpieczeństw związanych z przepełnieniem.

Pytanie 40

Harmonogram produkcji powstaje na podstawie planu

A. zaopatrzenia materiałowego
B. obciążenia możliwości przedsiębiorstwa
C. budżetowego
D. sprzedaży
Wybór odpowiedzi dotyczącej potrzeb materiałowych, finansowego planu czy obciążeń potencjału przedsiębiorstwa jako podstawy do tworzenia planu produkcji opiera się na mylnym założeniu, że te elementy są kluczowe w procesie planowania produkcji. Potrzeby materiałowe dotyczą głównie specyfikacji surowców niezbędnych do produkcji, a nie samego procesu planowania, co prowadzi do nieefektywności, jeśli traktowane są jako priorytet. Finansowy plan natomiast koncentruje się na budgetowaniu i kontrolowaniu kosztów, co jest niezbędne, ale nie definiuje, co tak naprawdę powinno być produkowane. Obciążenia potencjału przedsiębiorstwa również są istotne, jednak ich analiza powinna być drugim krokiem, a nie podstawą planowania, ponieważ mogą nie odzwierciedlać rzeczywistych potrzeb rynkowych. Kluczowym błędem myślowym jest zatem założenie, że plan produkcji można skutecznie opracować bez znajomości aktualnych trendów sprzedażowych. Odpowiednie podejście powinno łączyć prognozy sprzedaży z innymi elementami planowania, aby zapewnić synchronizację wszystkich procesów w organizacji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu produkcją.