Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 11:30
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 12:05

Egzamin zdany!

Wynik: 35/40 punktów (87,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

W trakcie modernizacji elektrowni wodnej dokonano wymiany turbiny na nowy model o znamionowym przepływie Qn większym o 20%. Następnie zainstalowano rurę ssącą, co spowodowało wzrost użytecznego spadu Hu na turbinie z 1,6 m do 2 m. W rezultacie moc nominalna elektrowni Pn, wyrażona równaniem Pn = 9,81xQnxHuxη, wzrosła o około

A. 30%
B. 40%
C. 50%
D. 20%
Wzrost mocy nominalnej elektrowni wodnej można obliczyć, analizując zależność Pn = 9,81 x Qn x Hu x η, gdzie Pn to moc nominalna, Qn to przełyk znamionowy, Hu to spad użyteczny, a η to sprawność turbiny. W przypadku tego zadania, przełyk znamionowy Qn wzrósł o 20%, co oznacza, że nowy Qn wynosi 1,2 x Qn (stare). Dodatkowo, spad użyteczny Hu wzrósł z 1,6 m do 2 m, co stanowi wzrost o 25% (2 m / 1,6 m = 1,25). Łączny wzrost mocy można obliczyć mnożąc te dwa czynniki: (1,2) x (1,25) = 1,5, co oznacza wzrost o 50%. Przykład zastosowania tej wiedzy można zobaczyć w praktyce modernizacji elektrowni, gdzie inżynierowie starają się maksymalizować efektywność energetyczną poprzez optymalizację zarówno turbiny, jak i parametrów hydraulicznych. Zmiany te są zgodne z najlepszymi praktykami w branży, które dążą do zwiększenia wydajności systemów energetycznych. Warto również zauważyć, że poprawa parametrów turbiny przyczyni się do lepszej wykorzystania dostępnej energii wody, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju energetyki wodnej.

Pytanie 2

Jakie narzędzie powinno być zastosowane do eliminacji zadziorów powstających po przecięciu rury polietylenowej o średnicy 40 mm?

A. Tarnika
B. Nażynki
C. Gratownika
D. Frezu
Gratownik jest narzędziem zaprojektowanym specjalnie do usuwania zadziorów oraz nierówności na krawędziach materiałów, w tym rur z polietylenu. Jego zastosowanie jest kluczowe w procesie obróbki rur, ponieważ zadzior to ostry, wystający fragment materiału, który może prowadzić do uszkodzeń podczas dalszej instalacji lub eksploatacji. W praktyce, gratownik umożliwia uzyskanie gładkiej krawędzi, co jest istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa i funkcjonalności systemów rurociągowych. Zgodnie z normami branżowymi, takim jak PN-EN 1555, zaleca się stosowanie gratowników po każdej operacji cięcia, aby zminimalizować ryzyko przecieków i awarii. Dobre praktyki wskazują, że prawidłowe użycie gratownika poprawia nie tylko estetykę wykonania, ale również wydłuża żywotność instalacji. Warto również zaznaczyć, że gratowanie powinno być częścią standardowego procesu przygotowania przed montażem rur, co pozwala na uniknięcie potencjalnych problemów w przyszłości.

Pytanie 3

Zgodnie z danymi zawartymi w przedstawionej w tabeli suma długości 2 obiegów w instalacji z pompą ciepła DHP-C wielkości 8 nie może przekraczać

Maksymalne długości obiegu
DHP-H,
DHP-C,
DHP-L
Obliczona, maksymalna długość obiegów w m
Wielkość1 obieg2 obiegi3 obiegi4 obiegi
6< 390< 2 x 425
8< 300< 2 x 325
10< 270< 2 x 395
12< 190< 2 x 350
16< 70< 2 x 175< 3 x 1834 x 197
A. 630 m
B. 650 m
C. 690 m
D. 700 m
Wybór odpowiedzi 650 m jako maksymalnej długości dwóch obiegów dla pompy ciepła DHP-C o wielkości 8 jest poprawny. Dane w tabeli jasno określają, iż dla tej konkretnej wielkości pompy, długość obiegów nie powinna przekraczać 650 metrów, aby zapewnić efektywność i prawidłowe działanie systemu grzewczego. Przekroczenie tej długości może prowadzić do spadku efektywności energetycznej oraz zwiększenia zużycia energii, co jest niekorzystne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia. W praktyce, odpowiednia długość obiegów ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji pracy pompy ciepła, co potwierdzają normy oraz zalecenia branżowe, takie jak te zawarte w dokumentacji producentów i standardach instalacyjnych. Na przykład, zbyt długie obiegi mogą skutkować większym oporem hydraulicznych, co wpływa na obniżenie wydajności systemu i może prowadzić do jego uszkodzenia. Utrzymanie odpowiedniej długości obiegów jest zatem kluczowe dla długotrwałego działania instalacji grzewczej.

Pytanie 4

Na rysunku numerem 2 oznaczono

Ilustracja do pytania
A. rurkę zbiorczą.
B. izolację cieplną.
C. płytę absorbera.
D. rurki z cieczą grzewczą.
Wybór odpowiedzi, która nie odnosi się do izolacji cieplnej, wskazuje na pewne nieporozumienia związane z podstawowymi elementami budowy kolektorów słonecznych. Rurki zbiorcze, które są kluczowe dla transportu czynnika roboczego, nie pełnią funkcji izolacyjnej, a ich głównym zadaniem jest przewodzenie ciepła. Płyta absorbera, z kolei, odpowiedzialna jest za pochłanianie energii słonecznej, a jej efektywność zależy od zastosowania odpowiednich materiałów, takich jak miedź, które są dobrze przewodzące. Rurki z cieczą grzewczą również nie mają nic wspólnego z izolacją; ich funkcja to transport ciepła z absorbera do systemu grzewczego budynku. Wybierając jedną z tych opcji, można popełnić błąd myślowy, polegający na zbagatelizowaniu znaczenia izolacji, która jest absolutnie kluczowa dla efektywności całego systemu. Izolacja cieplna nie tylko redukuje straty energii, ale też wpływa na komfort użytkowania oraz ekonomię systemu. W realnych zastosowaniach, ignorowanie izolacji w kolektorach słonecznych prowadzi do znacznych strat energetycznych, a tym samym do wyższych kosztów eksploatacji. Zrozumienie roli izolacji cieplnej w kontekście systemów odnawialnych źródeł energii jest fundamentalne dla prawidłowego projektowania i optymalizacji tych rozwiązań.

Pytanie 5

Informacje o projekcie instalacji solarnej, których nie można zobrazować w formie rysunków, znajdują się w

A. opisie technicznym
B. kosztorysie
C. certyfikacie technicznym
D. założeniach techniczno-ekonomicznych
Opis techniczny projektu instalacji solarnej jest dokumentem, który zawiera szczegółowe informacje na temat technologii, zastosowanych materiałów, parametrów systemu oraz zasad działania. W odróżnieniu od innych dokumentów, takich jak kosztorys czy certyfikat techniczny, opis techniczny kładzie nacisk na aspekty funkcjonalne i konstrukcyjne, które nie mogą być w pełni przedstawione w formie rysunków. Na przykład, opis techniczny może zawierać szczegółowe informacje dotyczące efektywności paneli słonecznych, ich wymagań dotyczących instalacji oraz interakcji z innymi systemami energetycznymi. Kluczowe jest, aby dokument ten był zgodny z normami branżowymi (np. PN-EN 61215 dotycząca wydajności modułów fotowoltaicznych) oraz zapewniał przejrzystość dla wszystkich interesariuszy projektu, w tym inwestorów i wykonawców. Dzięki temu, zrozumienie technicznych aspektów instalacji pozwala na optymalizację jej działania oraz efektywności energetycznej.

Pytanie 6

Podczas przeglądu technicznego instalacji fotowoltaicznej zmierzono multimetrem wartość napięcia, które wynosi

Ilustracja do pytania
A. 12,5 V napięcia zmiennego.
B. 12,5 V napięcia stałego.
C. 1250 V napięcia zmiennego
D. 1250 V napięcia stałego.
Poprawna odpowiedź to 12,5 V napięcia stałego, co można zrozumieć dzięki wskazaniu na wyświetlaczu multimetru. Symbol "DC" oznacza napięcie stałe, co jest kluczowe w aplikacjach związanych z instalacjami fotowoltaicznymi. W systemach PV, wartości napięcia stałego są powszechnie spotykane, ponieważ panele słoneczne generują właśnie takie napięcie, zanim zostanie ono przekształcone na napięcie zmienne przez inwerter. Wartość 12,5 V może być typowa dla małych systemów, na przykład używanych w zasilaniu urządzeń mobilnych czy w instalacjach off-grid. Prawidłowe odczytywanie wyników pomiarów jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności instalacji fotowoltaicznych, dlatego ważne jest stosowanie multimetru zgodnie z zaleceniami producenta oraz przestrzeganie standardów, takich jak IEC 60947-1, które definiują wymagania dotyczące urządzeń elektrycznych. Prawidłowe pomiary pomagają także w diagnostyce ewentualnych problemów w systemie, co przyczynia się do wydłużenia żywotności instalacji oraz zwiększenia jej wydajności.

Pytanie 7

Tabela przedstawia kalkulację kosztów związanych z montażem 12 instalacji solarnych. Jaki będzie jednostkowy koszt montażu jednej instalacji solarnej?

Rodzaj kosztówWartość [zł]
Materiały wraz z narzutami75 650,00
Wynagrodzenia dla robotników wraz z narzutami45 680,00
Koszty ogólne budowy8 900,00
Koszty pośrednie firmy2 100,00
A. 6 304,17 zł
B. 11 027,50 zł
C. 10 110,83 zł
D. 10 852,50 zł
Poprawna odpowiedź to 11 027,50 zł, ponieważ jednostkowy koszt montażu jednej instalacji solarnej obliczamy poprzez zsumowanie wszystkich kosztów związanych z montażem i podzielenie tej kwoty przez liczbę instalacji. W praktyce, dokładne obliczenia finansowe są kluczowym elementem każdej inwestycji w energię odnawialną. Przykładowo, jeśli całkowity koszt montażu 12 instalacji wynosi 132 330 zł, to dzieląc tę kwotę przez 12 otrzymamy jednostkowy koszt montażu wynoszący 11 027,50 zł na jedną instalację. Takie obliczenia pomagają w ocenie rentowności inwestycji oraz w porównywaniu ofert różnych wykonawców. Wiedza na temat kalkulacji kosztów pozwala na lepsze zarządzanie budżetem projektu oraz podejmowanie świadomych decyzji w zakresie wyboru technologii i wykonawców, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży energii odnawialnej.

Pytanie 8

W elektrowni wodnej zainstalowany jest generator o mocy P=100 kW. Jaką częstotliwość powinno mieć napięcie, aby mogła ona współdziałać z Polskim Systemem Energetycznym?

A. 70 Hz
B. 20 Hz
C. 50 Hz
D. 80 Hz
Odpowiedź 50 Hz jest prawidłowa, ponieważ w Polsce, jak i w większości krajów europejskich, standardowa częstotliwość napięcia w sieci elektroenergetycznej wynosi właśnie 50 Hz. Taka częstotliwość została przyjęta jako norma w celu zapewnienia stabilności i kompatybilności systemów energetycznych. Współpraca generatorów prądu z systemem energetycznym opiera się na synchronizacji ich częstotliwości z siecią. Przykładowo, elektrownie wodne, które korzystają z turbin wodnych, muszą dostarczać energię o odpowiedniej częstotliwości, aby mogły zostać włączone do krajowej sieci. Zastosowanie generatorów o mocy 100 kW w Polsce, które muszą pracować w harmonii z innymi źródłami energii, jak elektrownie wiatrowe czy słoneczne, również potwierdza konieczność utrzymania tej standardowej częstotliwości. Takie podejście zwiększa efektywność całego systemu elektroenergetycznego oraz minimalizuje ryzyko awarii związanych z zaburzeniem synchronizacji.

Pytanie 9

Moc turbiny wodnej, pracującej ze sprawnością 0,8 przy spadzie 3 m i natężeniu przepływu wody 120 m3/min, wynosi

Przyśpieszenie ziemskie wynosi 9,81 m/s2
A. 784,8 kW
B. 47,1 kW
C. 125,0 kW
D. 80,0 kW
Odpowiedzi, które pokazują inne wartości mocy, mogą być wynikiem błędów w obliczeniach albo niezrozumienia, jak działają turbiny wodne. Na przykład, jeśli ktoś poda 80,0 kW, to możliwe, że myśli, że turbina ma lepszą sprawność niż w rzeczywistości lub źle interpretuje dane o przepływie. Z kolei wynik 125,0 kW może wskazywać, że nie uwzględniono, że moc rzeczywista zawsze jest niższa od teoretycznej. Każda maszyna trzeba pamiętać ma swoje ograniczenia. A jeśli ktoś wpisuje 784,8 kW, to może nie rozumieć, jak oblicza się moc w hydraulice i jakie są realne wartości dla turbin. Często zdarza się też mylić jednostki lub pomijać ważne czynniki, jak gęstość wody czy przyspieszenie ziemskie. Takie błędy mogą prowadzić do strat energetycznych i złego doboru sprzętu w systemach hydroenergetycznych, co nie jest zgodne z najlepszymi praktykami inżynierskimi. Dlatego warto nie tylko znać teoretyczne aspekty obliczeń, ale też praktyczne zastosowania i ograniczenia, które mogą wpłynąć na efektywność i rentowność systemów energetycznych.

Pytanie 10

W systemie pompy ciepła typu powietrze-powietrze, króciec oznaczony jako "wypływ kondensatu" powinien być połączony z instalacją

A. odpływową
B. wentylacyjną
C. ciepłej wody
D. zimnej wody
W przypadku pompy ciepła powietrze-powietrze, króciec oznaczony "wypływ kondensatu" powinien być połączony z instalacją odpływową. Kondensat powstaje w wyniku procesu chłodzenia powietrza, co prowadzi do skraplania się pary wodnej zawartej w powietrzu. Odpowiednie odprowadzenie kondensatu jest kluczowe dla efektywności i trwałości systemu. Zgodnie z zasadami dobrych praktyk branżowych, kondensat powinien być odprowadzany w sposób zapewniający, że nie będzie on gromadził się w urządzeniu ani w jego okolicy, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia podzespołów lub sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów. W praktyce, instalacja odpływowa powinna być wykonana z materiałów odpornych na korozję oraz mieć odpowiedni spadek, aby zapewnić swobodny przepływ kondensatu. Dodatkowo, warto zainstalować filtr w odpływie, aby zapobiec zatorom. Właściwe zarządzanie kondensatem jest istotne dla zachowania efektywności energetycznej urządzenia oraz komfortu użytkowników.

Pytanie 11

W trakcie transportu samochodowego gruntowej pompy ciepła do klienta, gdy moduł chłodniczy jest umieszczony na dole urządzenia, należy ją przewozić

A. w pozycji leżącej na tylnej ściance
B. w pozycji leżącej na bocznej ściance
C. w pozycji pochylonej pod kątem 45°
D. w pozycji stojącej pionowo
Odpowiedź 'stojącą pionowo' jest faktycznie na miejscu. Kiedy transportujesz gruntową pompę ciepła w tej pozycji, to wszystko działa lepiej – ciśnienie w układzie chłodniczym jest ok, a ryzyko jakichś uszkodzeń się zmniejsza. Jeśli masz moduł chłodniczy na dole, to pionowa pozycja utrzymuje płyny na swoim miejscu, co z kolei jest kluczowe dla działania systemu. W praktyce, dobrze jest przewozić takie urządzenia w sposób, który nie pozwoli na przesuwanie się elementów wewnętrznych i chroni je przed wstrząsami. Przykładem może być transport klimatyzacji, gdzie jak źle je przewieziemy, to po zainstalowaniu mogą się pojawić problemy. Lepiej zawsze trzymać się wytycznych producentów i norm, bo one zazwyczaj mówią, że pionowa pozycja transportowa to najlepszy wybór, żeby sprzęt działał jak należy.

Pytanie 12

Kto nie należy do uczestników procesu budowlanego?

A. inwestor
B. projektant
C. kierownik budowy
D. kominiarz
Wybór inwestora, projektanta lub kierownika budowy jako uczestników procesu budowlanego jest powszechnym błędem wynikającym z braku zrozumienia ról i odpowiedzialności w projekcie budowlanym. Inwestor, będący osoba odpowiedzialną za finansowanie budowy, ma kluczowy wpływ na podejmowanie decyzji dotyczących projektu, takich jak zakres prac, harmonogram czy budżet. Projektant, odpowiedzialny za opracowanie koncepcji budowlanej, tworzy dokumentację, która stanowi podstawę realizacji budowy. Kierownik budowy z kolei jest odpowiedzialny za nadzorowanie wykonania prac budowlanych, co obejmuje zarówno zarządzanie zespołem, jak i zapewnienie zgodności z projektem oraz przepisami prawa budowlanego. Kominiarz, mimo że jest ważny w kontekście bezpieczeństwa użytkowania budynków poprzez zapewnienie prawidłowego stanu przewodów kominowych, nie uczestniczy w samym procesie budowlanym, co często mylnie interpretowane jest przez osoby nieobeznane z branżą. Dobrze zrozumiane role w procesie budowlanym są niezbędne do uniknięcia nieporozumień i zapewnienia skutecznego zarządzania projektami budowlanymi. Warto zwrócić uwagę na to, że każda z tych ról ma swoje specyficzne zadania i odpowiedzialności, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania całego procesu budowlanego. W praktyce prawidłowe rozróżnienie tych ról pozwala na lepszą organizację pracy oraz efektywne zarządzanie ryzykiem związanym z inwestycjami budowlanymi.

Pytanie 13

W ciągu roku pompa ciepła funkcjonowała przez 1 950 godzin, pobierając średnio moc wynoszącą około 1,67 kW. To przekłada się na roczne zużycie energii równe 3 257 kWh, głównie w czasie nocnej taryfy. Zakładając przeciętny koszt 1 kWh na poziomie 0,30 zł, ile wyniesie roczny wydatek na ogrzewanie oraz przygotowanie CWU?

A. 1 631,75 zł
B. 585,00 zł
C. 977,10 zł
D. 4 280,00 zł
Obliczenie rocznego kosztu ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) przy użyciu pompy ciepła polega na pomnożeniu całkowitego zużycia energii (w kWh) przez średni koszt energii elektrycznej za 1 kWh. W tym przypadku, pompa ciepła pracowała przez 1950 godzin, przy średnim poborze mocy wynoszącym 1,67 kW, co daje roczne zużycie energii równające się 1950 godzin * 1,67 kW = 3256,5 kWh, co można zaokrąglić do 3257 kWh. Przyjmując koszt 1 kWh równy 0,30 zł, otrzymujemy całkowity koszt: 3257 kWh * 0,30 zł/kWh = 977,10 zł. Taki sposób obliczeń jest zgodny z praktykami stosowanymi w inżynierii energetycznej i pozwala na dokładne oszacowanie kosztów eksploatacyjnych systemów grzewczych. W praktyce, użytkownicy powinni uwzględnić również okresy szczytowe oraz taryfy nocne, które mogą wpływać na całkowity koszt eksploatacji. Zrozumienie tych zasad jest istotne dla racjonalnego zarządzania kosztami energii i efektywności energetycznej budynków.

Pytanie 14

Montaż stelaża pod panel fotowoltaiczny na betonowej nawierzchni wykonuje się przy pomocy młota udarowo-obrotowego z wiertłami oraz

A. zgrzewarki punktowej
B. zaciskarki do profili metalowych
C. klucza płaskiego i nastawnego
D. spawarki elektrycznej
Klucz płaski i nastawny to podstawowe narzędzia, które są niezbędne przy montażu stelaża pod panele fotowoltaiczne na betonowej powierzchni. Użycie klucza płaskiego pozwala na skuteczne dokręcanie nakrętek i śrub, co jest kluczowe dla zapewnienia stabilności stelaża. Klucz nastawny, z kolei, umożliwia łatwe dopasowanie do różnych rozmiarów elementów złącznych, co pozwala na szybszą i bardziej efektywną pracę. W praktyce, podczas montażu stelaża, po wcześniejszym wywierceniu otworów w betonie za pomocą młota udarowo-obrotowego, klucz płaski i nastawny są używane do mocowania konstrukcji, co zapewnia odpowiednią trwałość i bezpieczeństwo całego systemu. Warto zaznaczyć, że zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, wszystkie elementy nośne powinny być regularnie kontrolowane pod kątem ich stanu, a także, w miarę możliwości, stosowane powinny być odpowiednie smary, co zwiększa żywotność połączeń.

Pytanie 15

Lokalizacja zbiornika przedstawionego na rysunku wymaga pozostawienia wolnej przestrzeni z

Ilustracja do pytania
A. dołu, w celu podłączenia grzałki.
B. lewej strony, w celu umożliwienia wymiany anody magnezowej.
C. prawej strony, w celu założenia izolacji termicznej.
D. góry, w celu umożliwienia wymiany anody magnezowej.
No to tak, anoda magnezowa to naprawdę ważna sprawa w ochronie zbiorników przed korozją. Wiesz, jej montaż w górnej części zbiornika to totalny standard, bo tak łatwiej ją wymienić. Jak zostawisz trochę miejsca z góry, to masz komfort przy wymianie anody, a nie musisz demontować innych rzeczy czy zrywać izolacji termicznej. Regularna wymiana anody co kilka lat to kluczowy krok w konserwacji, bo to zależy od jakości wody i warunków, w jakich działasz. Dzięki tej anodzie, żywotność zbiornika się wydłuża, a to zgodne z tym, co najlepsi robią w branży. Pamiętaj też, że źle umiejscowiona anoda może prowadzić do korozji w jednym miejscu, co potem może zaszkodzić całemu zbiornikowi. Dlatego odpowiednie zaprojektowanie i lokalizacja zbiornika są mega ważne dla jego trwałości.

Pytanie 16

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ, w którym miesiącu uzysk energii elektrycznej przez ogniwa fotowoltaiczne był największy.

AP 500
MiesiącProdukcja dzienna [Wh]Produkcja miesięczna [kWh]
I156,564,85
II472,1813,69
III732,4722,71
IV976,4429,29
V930,9731,47
VI1080,4432,41
VII970,1130,07
VIII1014,8431,56
IX892,6726,78
X559,1417,33
XI236,897,11
XII170,545,29
Razem8193,25249,85
A. W sierpniu.
B. W czerwcu.
C. W maju.
D. W lipcu.
Czerwiec jest miesiącem, w którym ogniwa fotowoltaiczne AP 500 osiągnęły najwyższą produkcję energii elektrycznej, wynoszącą 32,41 kWh. Taki wynik można przypisać zazwyczaj korzystnym warunkom atmosferycznym, które sprzyjają efektywności systemów fotowoltaicznych. Warto zaznaczyć, że latem dni są dłuższe, co pozwala na wydobycie większej ilości energii ze słońca. W praktyce, analiza danych dotyczących produkcji energii w różnych miesiącach jest kluczowym elementem w ocenie wydajności instalacji fotowoltaicznych. Umożliwia ona identyfikację sezonowych wzorców, które mogą być przydatne w planowaniu zarówno inwestycji, jak i serwisowania systemów. Ponadto, zrozumienie, które miesiące przynoszą największe zyski, pozwala na lepsze zarządzanie oczekiwaniami finansowymi i optymalizację użytkowania energii. W kontekście standardów branżowych, ważne jest, aby regularnie monitorować i analizować dane produkcyjne, co przyczynia się do osiągania efektywności energetycznej zgodnie z najlepszymi praktykami w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

Pytanie 17

Który układ rurociągu absorbera kolektora słonecznego przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Meandryczny.
B. Tubowy.
C. Harfowy.
D. Strunowy.
Układ rurociągu absorbera kolektora słonecznego, określany jako meandryczny, charakteryzuje się zakręconą strukturą, co zwiększa efektywność wymiany ciepła. W praktyce meandryczne układy rurociągów są często stosowane w kolektorach płaskich, ponieważ pozwalają na optymalne wykorzystanie powierzchni absorpcyjnej, co przekłada się na lepszą wydajność energetyczną. Dzięki zakrętom w rurach, ciepło z absorbentów jest efektywniej przekazywane do medium roboczego, co wpływa na poprawę wydajności całego systemu. Dodatkowo, według standardów branżowych, meandryczny układ rurociągu minimalizuje straty ciepła, co ma kluczowe znaczenie w kontekście efektywności energetycznej budynków. Przykłady zastosowań meandrycznych systemów rurociągów można znaleźć w nowoczesnych instalacjach solarnych, które korzystają z zaawansowanych technologii, takich jak pompy ciepła czy systemy grzewcze, co dowodzi ich znaczenia w kontekście zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 18

Podstawowym urządzeniem do pomiaru i analizy charakterystyki prądowo-napięciowej jest

Ilustracja do pytania
A. falownik szeregowy.
B. czujnik natężenia promieniowania słonecznego.
C. regulator ładowania.
D. refraktometr.
Czujnik natężenia promieniowania słonecznego, znany również jako pyranometr, jest kluczowym urządzeniem w systemach fotowoltaicznych do pomiaru charakterystyki prądowo-napięciowej. Jego podstawową funkcją jest określenie całkowitego natężenia promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię ogniw fotowoltaicznych. To pomiar, który pozwala na ocenę wydajności paneli słonecznych w różnych warunkach oświetleniowych. Dokładne pomiary natężenia promieniowania są niezbędne do analizy charakterystyki prądowo-napięciowej, co jest istotne dla optymalizacji pracy systemów PV. W praktyce, w oparciu o te dane, można dostosowywać ustawienia systemu, aby maksymalizować produkcję energii. W branży stosuje się różne standardy, takie jak IEC 61724, które określają metody pomiaru wydajności systemów fotowoltaicznych, a czujniki te są nieodłącznym elementem tych procesów. Ich zastosowanie jest nie tylko kluczowe w badaniach naukowych, ale również w codziennym użytkowaniu instalacji fotowoltaicznych, wpływając na efektywność energetyczną i rentowność inwestycji.

Pytanie 19

Który z elementów powinien być zainstalowany w najwyższym punkcie systemu solarnego?

A. Czujnik temperatury kolektora
B. Odpowietrznik
C. Naczynie wyrównawcze
D. Pompę napełniającą
Odpowietrznik jest kluczowym elementem każdej instalacji solarnej, ponieważ jego głównym zadaniem jest usuwanie powietrza z systemu. Powietrze, które może gromadzić się w instalacji, tworzy pęcherzyki, które mogą powodować zakłócenia w przepływie czynnika grzewczego, prowadząc do obniżenia efektywności systemu oraz potencjalnych uszkodzeń. Montując odpowietrznik w najwyższym punkcie instalacji, zapewniamy, że powietrze zostanie skutecznie usunięte, co pozwala na optymalne działanie systemu. Przykładem dobrych praktyk jest instalowanie odpowietrzników automatycznych, które samoczynnie usuwają nagromadzone powietrze. Warto również pamiętać, że zgodnie z normami PN-EN 12976 dotyczącymi systemów solarnych, odpowiednia wentylacja i odprowadzenie powietrza są niezbędne dla zachowania długowieczności instalacji oraz jej efektywności energetycznej.

Pytanie 20

Jaką wartość ma współczynnik efektywności energetycznej COP pompy ciepła, która w listopadzie dostarczyła do systemu grzewczego budynku 2 592 kWh ciepła, pobierając przy tym 648 kWh energii elektrycznej?

A. 2,0
B. 4,0
C. 3,0
D. 5,0
Współczynnik efektywności energetycznej (COP) pompy ciepła wynoszący 4,0 oznacza, że na każdą jednostkę energii elektrycznej pobranej (648 kWh) pompa oddaje cztery jednostki energii cieplnej (2592 kWh). Taki wynik wskazuje na wysoką efektywność systemu grzewczego. W praktyce oznacza to, że system pompy ciepła jest w stanie zaspokoić znaczną część zapotrzebowania na ciepło budynku, co przekłada się na oszczędności w kosztach energii. Stosowanie pomp ciepła zgodnie z zasadami efektywności energetycznej jest zalecane przez wiele standardów budowlanych i ekologicznych, takich jak normy ISO 50001 dotyczące zarządzania energią. Dzięki wysokiemu współczynnikowi COP, pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne w kontekście zrównoważonego rozwoju oraz działań proekologicznych, co przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 oraz większej niezależności energetycznej budynków.

Pytanie 21

Aby sprawdzić ciągłość połączeń elektrycznych w systemie fotowoltaicznym, należy przeprowadzić pomiar

A. napięcia, zakres pomiarowy 50 V
B. rezystancji, zakres pomiarowy 100 Ω
C. prądu, zakres pomiarowy 5 A
D. rezystancji, zakres pomiarowy 100 kΩ
Tak, dobrze wybrałeś! Pomiar rezystancji z zakresem 100 Ω to rzeczywiście kluczowa rzecz w instalacjach fotowoltaicznych. Jeżeli połączenia elektryczne mają zbyt dużą rezystancję, może to prowadzić do różnych problemów, jak np. straty energii czy nawet uszkodzenia sprzętu. Z mojego doświadczenia wynika, że warto zawsze robić te pomiary, żeby mieć pewność, że wszystko działa tak jak powinno. Powiedzmy, jeśli izolacja jest uszkodzona albo jest korozja, to rezystancja może naprawdę mocno skoczyć, co potrafi negatywnie wpłynąć na wydajność systemu. Podczas analizowania tych wyników, można zdiagnozować różne problemy, np. luźne złącza czy uziemienie, co jest mega ważne dla długoterminowego działania instalacji.

Pytanie 22

Inspekcję techniczną systemu solarnego należy wykonywać co

A. trzy lata
B. dwa lata
C. pół roku
D. jeden rok
Często można spotkać się z błędnym przekonaniem, że przegląd techniczny instalacji solarnej można przeprowadzać rzadziej niż raz w roku. Odpowiedzi sugerujące półroczne lub trzyletnie przeglądy bazują na mylnej interpretacji potrzeb konserwacyjnych systemów energii odnawialnej. Instalacje solarne, szczególnie te umiejscowione w obszarach o dużym nasłonecznieniu lub w trudnych warunkach atmosferycznych, mogą ulegać szybkiemu zużyciu i uszkodzeniom, które wymagają regularnej inspekcji. Przeglądy co pół roku mogą wydawać się zbyt częste, jednak w przypadku intensywnej eksploatacji i warunków zewnętrznych, wykrycie problemów na wczesnym etapie jest kluczowe dla uniknięcia poważniejszych awarii. Z kolei przegląd co trzy lata może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak obniżenie wydajności systemu, a nawet jego całkowita awaria. Ponadto, wiele krajów i regionów wprowadza regulacje dotyczące zachowania standardów bezpieczeństwa i efektywności energetycznej, które często wymagają corocznych przeglądów. Ignorowanie tych przepisów może skutkować nie tylko strata w wydajności, ale także konsekwencjami prawnymi dla właścicieli instalacji. Dlatego kluczowe jest, aby być świadomym, że regularne przeglądy są niezbędne dla zapewnienia długoterminowej efektywności i bezpieczeństwa systemów solarnych.

Pytanie 23

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie poziomu parteru stosowane na przekroju pionowym budynku?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. C.
D. D.
Odpowiedź B jest poprawna, ponieważ oznaczenie poziomu parteru na przekroju pionowym budynku zazwyczaj jest przedstawiane jako ±0,000. To oznaczenie służy jako poziom odniesienia dla wszystkich pozostałych poziomów w budynku. W praktyce, architekci oraz inżynierowie budowlani stosują to standardowe oznaczenie, aby zapewnić jednolitość w dokumentacji technicznej oraz ułatwić komunikację między różnymi specjalistami zaangażowanymi w projekt. Używając tego standardu można precyzyjnie określić wysokości pozostałych kondygnacji, co jest kluczowe podczas projektowania i budowy. Na przykład, jeśli piętro pierwsze znajduje się na poziomie +3,000, oznacza to, że jest ono oddalone o 3 metry od poziomu parteru. Właściwe oznaczenia są nie tylko ważne dla precyzji, ale także dla bezpieczeństwa budynku oraz jego użytkowników, ponieważ błędne określenie poziomów może prowadzić do niezgodności podczas wykonywania prac budowlanych.

Pytanie 24

W jaki sposób oraz w jakim miejscu powinno się zainstalować fotoogniwo, aby osiągnąć najlepszą wydajność przez cały rok?

A. W poziomie, na tarasie
B. Pod kątem 45 stopni do poziomu gruntu, na wschodniej części dachu
C. Prostopadle, na południowej ścianie obiektu
D. Pod kątem 55 stopni do poziomu gruntu, na południowej części dachu
Montaż fotoogniw pod kątem 55 stopni do powierzchni terenu na południowej połaci dachu jest optymalnym rozwiązaniem, które zapewnia maksymalną efektywność ich pracy przez cały rok. Pod kątem 55 stopni panel słoneczny jest w stanie lepiej wykorzystać promieniowanie słoneczne, szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy Słońce znajduje się nisko na horyzoncie. Południowa ekspozycja dachu zapewnia, że panele będą miały największy dostęp do światła słonecznego w ciągu dnia, co przekłada się na wyższą produkcję energii. Warto również zauważyć, że taki kąt montażu minimalizuje ryzyko gromadzenia się śniegu i zanieczyszczeń na powierzchni paneli, co mogłoby wpłynąć na ich wydajność. Dodatkowo, stosowanie się do zaleceń branżowych dotyczących montażu, takich jak standardy IEC 61215 i IEC 61730, gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość instalacji. Odpowiedni dobór kąta i miejsca montażu jest kluczowy dla długoterminowej efektywności systemów fotowoltaicznych oraz ich opłacalności ekonomicznej.

Pytanie 25

Przy wymianie kolektora słonecznego, koszt zakupu materiałów wyniósł 1600 zł, wartość pracy według wykonawcy została oszacowana na 240 zł, a wydatki na użycie sprzętu to 150 zł. Jaką wartość narzutu kosztów można obliczyć od nabytych materiałów, które stanowią 12%?

A. 192,00 zł
B. 238,80 zł
C. 46,80 zł
D. 210,00 zł
Wybór błędnej odpowiedzi często wynika z nieprawidłowego zrozumienia pojęcia narzutu kosztów oraz sposobu jego obliczania. Często pojawiającym się błędem jest przyjęcie, że narzut powinien być obliczany na podstawie całkowitych kosztów, które obejmują nie tylko materiały, ale także koszty robocizny i pracy sprzętu. Takie podejście prowadzi do niepoprawnych wyników, ponieważ narzut jest zazwyczaj stosowany wyłącznie do wartości materiałów, co zostało jasno określone w treści zadania. Inny częsty błąd to pomylenie procentów, co może skutkować obliczeniem narzutu na zbyt wysokim lub zbyt niskim poziomie. Dodatkowo, przy obliczeniach warto zwrócić uwagę na to, czy procent narzutu jest poprawnie przeliczony na ułamek dziesiętny. W praktyce, przy wycenach projektów budowlanych i instalacyjnych, niezwykle ważne jest, aby mieć jasne zrozumienie podstawowych zasad kalkulacji kosztów oraz zapewnić zgodność z obowiązującymi standardami branżowymi. Zastosowanie niepoprawnych metod obliczeniowych może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, a także do utraty zaufania ze strony klientów. Dlatego kluczowe jest, aby każda osoba pracująca w branży budowlanej była dobrze zaznajomiona z zasadami wyceny kosztów i metodami kalkulacji, aby móc przeprowadzać rzetelne i dokładne obliczenia.

Pytanie 26

Podczas dłuższej nieobecności mieszkańców budynku jednorodzinnego występuje brak odbioru energii cieplnej z kolektora słonecznego, zatem na sterowniku systemu solarnego należy ustawić funkcję trybu

A. urlopowego
B. monowalentnego
C. chłodzenia pasywnego
D. grzewczego
Ustawienie trybu urlopowego na sterowniku solarnym jest kluczowe w sytuacji, gdy użytkownicy budynku jednorodzinnego są nieobecni przez dłuższy czas. Tryb urlopowy ma na celu minimalizację strat energetycznych oraz ochronę systemu przed ewentualnymi uszkodzeniami. W tym trybie system solarny ogranicza pracę pomp i innych komponentów, co pozwala zaoszczędzić energię, a jednocześnie chronić instalację przed przegrzaniem, gdy odbiór ciepła z zasobnika jest niewystarczający. Przykładem zastosowania trybu urlopowego może być sytuacja, gdy właściciele domu wyjeżdżają na wakacje; w tym czasie, aby uniknąć przegrzania lub zamarznięcia instalacji, ustawienie trybu urlopowego zapewnia, że system działa w trybie oszczędzania energii. Dobrą praktyką jest zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia oraz regularnie kontrolować, czy tryby pracy są odpowiednio ustawione w zależności od aktualnej sytuacji. W kontekście standardów, wiele producentów rekomenduje użycie trybu urlopowego, aby efektywnie zarządzać energią i minimalizować ryzyko awarii.

Pytanie 27

Jakie jest maksymalne dopuszczalne obciążenie śniegiem dla kolektorów słonecznych?

A. 8,0-9,8 kN/m2
B. 2,0-3,8 kN/m2
C. 4,0-5,8 kN/m2
D. 10,0-15,0 kN/m2
Maksymalne dopuszczalne obciążenie śniegiem dla kolektorów słonecznych wynoszące 2,0-3,8 kN/m2 jest zgodne z zaleceniami i normami branżowymi w zakresie projektowania instalacji fotowoltaicznych. Wartości te odzwierciedlają rzeczywiste warunki atmosferyczne, które mogą występować w różnych regionach, biorąc pod uwagę lokalne opady śniegu. Przy projektowaniu systemów kolektorów słonecznych ważne jest, aby uwzględnić te obciążenia, aby zagwarantować ich długotrwałą funkcjonalność i bezpieczeństwo. W praktyce, zastosowanie się do tych wartości pozwala na zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń mechanicznych wynikających z nadmiernego obciążenia śniegiem, co z kolei wpływa na żywotność systemu. Na przykład, w rejonach górskich, gdzie opady śniegu mogą być znaczne, projektanci powinni uwzględnić dodatkowe wzmocnienia konstrukcyjne, aby sprostać tym obciążeniom. Kluczowe jest, aby przed rozpoczęciem budowy przeprowadzić odpowiednie analizy klimatyczne oraz skonsultować się z lokalnymi normami budowlanymi, co pomoże w określeniu właściwego podejścia do projektowania.

Pytanie 28

Korzystając z danych zamieszczonych w tabeli, wskaż kolektor słoneczny o najwyższej sprawności optycznej.

Rodzaj parametruKolektor 1Kolektor 2Kolektor 3Kolektor 4
Transmisyjność pokrywy przezroczystej0,920,920,860,86
Emisyjność absorbera0,050,850,120,05
Absorpcyjność absorbera0,950,850,950,04
A. Kolektor 3.
B. Kolektor 2.
C. Kolektor 1.
D. Kolektor 4.
Kolektor 1 został wybrany jako ten o najwyższej sprawności optycznej, co jest wynikiem starannej analizy trzech kluczowych parametrów: transmisyjności pokrywy przezroczystej, emisyjności absorbera oraz absorpcyjności absorbera. W praktyce, wysoka transmisyjność oznacza, że większa ilość promieniowania słonecznego przenika przez pokrywę do wnętrza kolektora, co zwiększa efektywność jego działania. Emisyjność absorbera odnosi się do zdolności materiału do emitowania energii cieplnej; niski współczynnik emisyjności jest pożądany, ponieważ minimalizuje straty ciepła. Absorpcja energii słonecznej przez absorber jest kluczowa dla efektywności kolektora. Kolektor 1 osiąga najwyższe wartości w tych trzech kategoriach, co czyni go idealnym wyborem do zastosowań, takich jak ogrzewanie wody użytkowej czy wspomaganie systemów grzewczych w budynkach. W odniesieniu do standardów branżowych, takie podejście do oceny kolektorów słonecznych jest zgodne z normami IEC i ISO, które promują efektywność i zrównoważony rozwój technologii odnawialnych.

Pytanie 29

Aby osiągnąć optymalną efektywność w słonecznej instalacji grzewczej do podgrzewania wody w basenie podczas lata, kolektory powinny być ustawione w stosunku do poziomu pod kątem

A. 90°
B. 30°
C. 45°
D. 60°
Kąt nachylenia kolektorów słonecznych jest kluczowym parametrem wpływającym na ich wydajność. Ustawienie kolektorów pod kątem 30° w sezonie letnim pozwala na optymalne wykorzystanie promieni słonecznych, które w tym okresie są najbardziej intensywne i wysoko na niebie. W Polsce, która znajduje się na szerokości geograficznej około 52°N, ten kąt jest zgodny z zaleceniami ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej. Przy takim nachyleniu kolektory są w stanie maksymalnie zbierać energię słoneczną, co przekłada się na efektywniejszy proces podgrzewania wody w basenie. Zastosowanie tego standardowego kąta nachylenia pozwala nie tylko na zwiększenie wydajności instalacji, ale także na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, co jest istotne dla użytkowników. W praktyce, dostosowanie kąta nachylenia do warunków lokalnych i pory roku jest elementem dobrych praktyk w projektowaniu systemów solarnych.

Pytanie 30

Dwuosobowa ekipa monterów wykonała instalację solarną w czasie 8 godzin. Stawka za jedną godzinę pracy wynosi 25 zł. Do kosztów robocizny doliczono wydatki pośrednie równe 50% kosztów robocizny. Dodatkowo, obliczono zysk w wysokości 10% od całkowitej sumy robocizny oraz wydatków pośrednich. Jaka jest wartość prac?

A. 550 zł
B. 600 zł
C. 660 zł
D. 560 zł
Aby obliczyć wartość robót związanych z instalacją solarną, należy najpierw określić całkowity koszt robocizny. Dwóch monterów pracowało przez 8 godzin, co daje łącznie 16 roboczogodzin (2 monterów x 8 godzin). Przy stawce 25 zł za roboczogodzinę, całkowity koszt robocizny wynosi 16 roboczogodzin x 25 zł = 400 zł. Następnie należy uwzględnić koszty pośrednie, które wynoszą 50% robocizny, co daje dodatkowe 200 zł (50% z 400 zł). Łączne koszty robocizny oraz koszty pośrednie wynoszą więc 400 zł + 200 zł = 600 zł. Na końcu doliczamy zysk, który wynosi 10% od tej sumy. 10% z 600 zł to 60 zł, co daje całkowitą wartość robót równą 600 zł + 60 zł = 660 zł. Takie podejście do kalkulacji kosztów jest zgodne z zasadami rachunkowości budowlanej oraz dobrymi praktykami w zakresie wyceny robót budowlanych, gdzie uwzględnia się wszystkie aspekty kosztowe, aby osiągnąć realistyczną i dokładną wycenę projektu.

Pytanie 31

Jak długo utrzymujemy elementy łączone w technologii klejonej?

A. 35-60 sek.
B. 1-2 min.
C. 5-10 sek.
D. 15-30 sek.
Odpowiedź 15-30 sek. jest prawidłowa, ponieważ czas przytrzymywania elementów w technologii klejonej jest kluczowy dla uzyskania odpowiedniej siły połączenia. W tym czasie klej osiąga wstępną wydolność, co umożliwia utworzenie mocnego połączenia między elementami. W praktyce, niewłaściwe czasy przytrzymywania mogą prowadzić do osłabienia struktury lub nieprawidłowego ustawienia elementów. Na przykład, w przypadku klejenia drewna, przytrzymywanie przez 15-30 sek. jest wystarczające do uzyskania właściwej adhezji, co potwierdzają standardy branżowe, takie jak EN 204, które określają metody testowania klejów stosowanych w drewnie. Wiedza ta jest istotna w kontekście zarówno produkcji mebli, jak i budownictwa, gdzie wytrzymałość połączeń ma kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji. Zrozumienie tego procesu pozwala na lepsze planowanie czasów klejenia, zwiększając efektywność pracy oraz jakość finalnych produktów.

Pytanie 32

Zestaw paneli słonecznych składa się z panelu fotowoltaicznego, regulatora ładowania oraz dwóch akumulatorów połączonych równolegle, każdy o napięciu 12 V. Jakie urządzenie należy zastosować, aby dostosować ten zestaw do zasilania odbiornika prądu zmiennego 230V/50Hz?

A. Prostownik dwupołówkowy 230V
B. Prostownik jednopołówkowy 230V
C. Inwerter 12V DC / 230V AC
D. Inwerter 24V DC / 230V AC
Inwerter 12V DC / 230V AC jest odpowiednim urządzeniem do zasilania odbiornika prądu zmiennego z zestawu fotowoltaicznego, który operuje na napięciu stałym 12 V. W zestawie znajduje się panel fotowoltaiczny, regulator ładowania oraz dwa akumulatory połączone równolegle, co oznacza, że cała instalacja pracuje na napięciu 12 V. Inwerter konwertuje napięcie stałe (DC) z akumulatorów na napięcie zmienne (AC) o standardowej wartości 230 V, co pozwala na zasilanie typowych domowych urządzeń elektrycznych. Przykłady zastosowania obejmują zasilanie sprzętu AGD, oświetlenia czy urządzeń elektronicznych w miejscach, gdzie dostęp do sieci energetycznej jest ograniczony lub niemożliwy. Zastosowanie inwertera 12 V DC / 230 V AC jest zgodne z normami i dobrymi praktykami branżowymi, gdzie dobór odpowiedniego inwertera jest kluczowy dla efektywności oraz bezpieczeństwa całej instalacji elektrycznej. Warto również przyjrzeć się parametrom technicznym inwertera, takim jak moc wyjściowa oraz wydajność, aby zapewnić, że spełni on wymagania zasilania wszystkich podłączonych urządzeń.

Pytanie 33

Za montaż urządzeń z zakresu energetyki odnawialnej oraz realizację dostaw zgodnych z projektem odpowiada

A. użytkownik
B. kierownik budowy
C. inwestor
D. projektant
Kierownik budowy odgrywa kluczową rolę w procesie montażu urządzeń energetyki odnawialnej, ponieważ to on odpowiada za koordynację wszystkich działań na placu budowy. Dobrze zorganizowane i zgodne z projektem dostawy są niezbędne do prawidłowego przebiegu robót. Kierownik budowy ma za zadanie nadzorować realizację prac montażowych, zapewniając, że wszelkie urządzenia są instalowane zgodnie z obowiązującymi normami oraz wytycznymi projektowymi. Na przykład, w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych, kierownik budowy musi zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca montażu, sprawdzenie zgodności z projektem oraz zapewnienie, że wszystkie niezbędne materiały i urządzenia dotrą na czas. Przykłady dobrych praktyk obejmują regularne spotkania z zespołem projektowym oraz dostawcami, co pozwala na bieżąco monitorować postęp prac i ewentualnie wprowadzać niezbędne korekty. Dzięki takim działaniom kierownik budowy minimalizuje ryzyko opóźnień oraz błędów, które mogą wpłynąć na efektywność instalacji.

Pytanie 34

Do napełniania i odpowietrzania instalacji solarnych stosuje się urządzenie

Ilustracja do pytania
A. A.
B. B.
C. D.
D. C.
Urządzenie oznaczone literą A to stacja napełniająca i odpowietrzająca instalacje solarne, co czyni ją kluczowym elementem w systemach solarnych. Napełnianie instalacji płynem roboczym jest niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania, a odpowietrzanie eliminuje niepożądane pęcherzyki powietrza, które mogą zakłócać obieg cieczy i prowadzić do spadków wydajności. Stacja ta umożliwia szybkie i efektywne wprowadzenie płynu, a także usunięcie powietrza, co jest kluczowe podczas uruchamiania oraz konserwacji systemu. W praktyce, stosując tę stację, technicy mogą zaoszczędzić czas i zapewnić, że instalacja będzie działać optymalnie, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi. Dodatkowo, w odpowiednich normach dotyczących instalacji solarnych kładzie się duży nacisk na minimalizację strat energii, co czyni odpowiednie napełnianie i odpowietrzanie istotnym elementem utrzymania efektywności systemów solarnych.

Pytanie 35

Jeśli całkowity opór cieplny przegrody wynosi 4,00 (m2-K)/W, to jaką wartość ma współczynnik przenikania ciepła?

A. 0,10 W/(m2-K)
B. 0,25 W/(m2-K)
C. 0,35 W/(m2-K)
D. 0,50 W/(m2K)
Współczynnik przenikania ciepła, oznaczany jako U, jest odwrotnością całkowitego oporu cieplnego R przegrody. Całkowity opór cieplny to suma oporów poszczególnych warstw materiałów budowlanych. Wzór na obliczenie współczynnika przenikania ciepła przedstawia się jako U = 1/R. W tym przypadku, mając całkowity opór cieplny R równy 4,00 (m2-K)/W, obliczamy U jako U = 1/4,00 = 0,25 W/(m2-K). W praktyce oznacza to, że przez każdy metr kwadratowy przegrody o tym oporze cieplnym przepływa 0,25 wata ciepła przy różnicy temperatur wynoszącej 1 K. Wartość współczynnika U ma istotne znaczenie w kontekście projektowania budynków, ponieważ pozwala ocenić efektywność energetyczną przegrody. Zgodnie z normami budowlanymi, niższe wartości U są pożądane, co wskazuje na lepsze właściwości izolacyjne. Przykładowo, w budynkach pasywnych współczynnik U dla ścian zewnętrznych nie powinien przekraczać 0,15 W/(m2-K).

Pytanie 36

Rury wykonane z PVC są oznaczane literami

A. PP
B. PCV
C. PE
D. PB
Rury wykonane z polichlorku winylu, oznaczane jako PCV, są powszechnie stosowane w różnych zastosowaniach inżynieryjnych i budowlanych. Polichlorek winylu jest materiałem o wysokiej odporności chemicznej oraz trwałości, co czyni go idealnym wyborem do transportu wody, kanalizacji, a także systemów elektrycznych, gdzie rury PCV są wykorzystywane jako osłony przewodów. Zgodnie z normami EN 1452 i EN 1401, rury PCV muszą spełniać określone standardy dotyczące ich wytrzymałości i szczelności, co zapewnia ich niezawodne działanie przez wiele lat. Dodatkowo, rury te są łatwe w montażu i mają niską wagę, co ułatwia transport oraz instalację. Przykładem zastosowania rur PCV jest ich wykorzystanie w systemach wodociągowych oraz w instalacjach sanitarnych, gdzie ich właściwości odpornościowe na korozję oraz działanie chemikaliów są niezwykle istotne.

Pytanie 37

Jak należy przechowywać kolektory słoneczne ułożone w poziomie?

A. Szybą do góry i przykryte kartonem
B. Szybą do góry bez przykrycia
C. Szybą w dół bez przykrycia
D. Szybą w dół i ułożone na listwach drewnianych
Odpowiedź 'szybą do góry i przełożone kartonem' jest poprawna, ponieważ zapewnia optymalne warunki przechowywania kolektorów słonecznych, które są delikatnymi urządzeniami narażonymi na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Ułożenie ich szyba do góry pozwala na uniknięcie kontaktu z powierzchnią, która mogłaby zarysować lub uszkodzić powłokę ochronną. Dodatkowe zabezpieczenie w postaci kartonu działa jako amortyzator, chroniąc sprzęt przed uderzeniami i wstrząsami. Storage w ten sposób jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, które zalecają przechowywanie kolektorów w suchym, czystym miejscu, gdzie nie są narażone na działanie ekstremalnych temperatur czy wilgoci. W praktyce, jeśli kolektory będą przechowywane w ten sposób, ich trwałość i efektywność energetyczna będą dłuższe, co jest kluczowe dla inwestycji w energię odnawialną. Dobre przechowywanie jest również istotne w kontekście serwisowania i konserwacji, co może przyczynić się do uniknięcia kosztownych napraw w przyszłości.

Pytanie 38

Jakie rury są najbardziej odpowiednie do wykonania instalacji ogrzewania podłogowego?

A. miedziane
B. stalowe
C. PEX-AL-PEX
D. PP-HD
Rury PEX-AL-PEX to jeden z najlepszych wyborów do budowy instalacji ogrzewania podłogowego. PEX-AL-PEX to rura wielowarstwowa, która łączy w sobie zalety polietylenu (PEX) i aluminium. Warstwa aluminiowa zapewnia wysoką odporność na wysokie ciśnienia oraz wzmocnienie strukturalne, co minimalizuje ryzyko pęknięć i deformacji. Dodatkowo, rury te charakteryzują się doskonałymi właściwościami termicznymi, co wpływa na efektywność ogrzewania podłogowego. Dzięki ich elastyczności łatwo je układać, co pozwala na łatwe dostosowanie do kształtu pomieszczeń. PEX-AL-PEX jest również odporny na korozję, co zwiększa trwałość instalacji. W praktyce, rury te są szeroko stosowane w nowoczesnych systemach grzewczych, spełniając wymagania norm europejskich oraz krajowych, takich jak PN-EN 1264. Dzięki tym właściwościom, rury PEX-AL-PEX są preferowane w instalacjach, gdzie niezawodność i efektywność są kluczowe.

Pytanie 39

Który z przewodów ma oznaczenie ALY?

A. Miedziany, z żyłą jednodrutową i izolacją polwinitową
B. Aluminiowy, z żyłą wielodrutową i izolacją polwinitową
C. Miedziany, z żyłą wielodrutową i izolacją polietylenową
D. Aluminiowy, z żyłą jednodrutową i izolacją polietylenową
Odpowiedź 'Aluminiowy, o żyle wielodrutowej i izolacji polwinitowej' jest prawidłowa, ponieważ przewody oznaczone jako ALY są wykonane z aluminium i charakteryzują się konstrukcją wielodrutową, co zapewnia lepszą elastyczność oraz wytrzymałość mechaniczną. Przewody aluminiowe, w porównaniu do miedzianych, są lżejsze i tańsze, co sprawia, że są często wykorzystywane w instalacjach elektrycznych, zwłaszcza w energetyce oraz w dużych obiektach przemysłowych. Izolacja polwinitowa (PVC) zapewnia dobrą odporność na wilgoć i czynniki chemiczne, co jest kluczowe w zastosowaniach zewnętrznych. Przewody ALY są powszechnie stosowane w instalacjach przesyłowych i rozdzielczych, gdzie wymagana jest wysoka wydajność przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów. Warto również zwrócić uwagę na normy, takie jak PN-EN 50525, które regulują wymagania dla przewodów elektrycznych, w tym dla przewodów aluminiowych. Dzięki swoim właściwościom, przewody ALY są idealnym wyborem w wielu aplikacjach elektrycznych, co potwierdzają liczne praktyki branżowe.

Pytanie 40

Najwyższą efektywność energetyczną uzyskują panele fotowoltaiczne

A. monokrystaliczne
B. organiczne
C. polikrystaliczne
D. amorficzne
Monokrystaliczne fotoogniwa to naprawdę świetna opcja, mają najwyższą sprawność energetyczną. Dzieje się tak głównie przez ich strukturę i materiały, jakie wykorzystuje się do ich produkcji. W zasadzie są robione z pojedynczych kryształów krzemu, przez co lepiej zamieniają energię słoneczną na elektryczną. Ich sprawność często przekracza 22%, co sprawia, że są idealne w miejscach, gdzie trzeba maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce, jak dachy domów czy farmy słoneczne. W branży często wybiera się monokrystaliczne ogniwa tam, gdzie miejsca jest mało, a ich dłuższy czas życia oraz mniejsze straty energii w wysokich temperaturach sprawiają, że długoterminowo są opłacalne. Co więcej, monokrystaliczne ogniwa są bardziej odporne na degradację, co zwiększa ich niezawodność i wydajność w długim okresie. Widać to szczególnie w nowoczesnej architekturze, gdzie stosuje się zintegrowane systemy fotowoltaiczne.