Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 09:29
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 09:52

Egzamin zdany!

Wynik: 22/40 punktów (55,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na rysunku przedstawiono przekrój muru szczelinowego. Cyfrą 6 oznaczono

Ilustracja do pytania
A. pustkę powietrzną.
B. materiał termoizolacyjny.
C. otwór wentylacyjny w warstwie zewnętrznej.
D. podkład z zaprawy cementowej.
Wybór odpowiedzi związanych z materiałem termoizolacyjnym, podkładem z zaprawy cementowej czy otworem wentylacyjnym w warstwie zewnętrznej może wynikać z nieporozumienia odnośnie do funkcji i struktury murów szczelinowych. Materiał termoizolacyjny, jak wełna mineralna czy styropian, jest zazwyczaj stosowany w miejscach, gdzie wymagane jest skuteczne ograniczenie przepływu ciepła. W kontekście muru szczelinowego, jego obecność jest ważna, ale nie można jej pomylić z pustką powietrzną, która posiada zupełnie inne właściwości. Z kolei podkład z zaprawy cementowej pełni rolę strukturalną, stabilizując elementy muru, ale nie może być tożsamy z pustką powietrzną, która jest przestrzenią pozbawioną jakiegokolwiek materiału. Dodatkowo, otwór wentylacyjny, choć istotny dla wentylacji, nie jest tym samym co pustka powietrzna. Otwarte przestrzenie w murze mają na celu umożliwienie cyrkulacji powietrza, ale nie powinny być mylone z konstrukcyjnymi pustkami powietrznymi, które są kluczowe dla izolacji. Typowe błędy myślowe w tym przypadku często wiążą się z nieznajomością specyfiki materiałów budowlanych oraz ich zastosowania w różnych kontekstach. Zrozumienie różnic między tymi elementami jest kluczowe dla prawidłowego projektowania oraz budowy obiektów budowlanych.

Pytanie 2

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcjach objętościowych 1:2,5:10,5, jakie składniki należy użyć?

A. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części wody
B. 1 część wapna, 2,5 części cementu oraz 10,5 części piasku
C. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części wody
D. 1 część cementu, 2,5 części wapna oraz 10,5 części piasku
Wybór innych odpowiedzi jest błędny z kilku powodów. W szczególności, zastosowanie wody w zaprawie nie może być traktowane jako jeden z głównych składników w proporcjach objętościowych 1:2,5:10,5. Woda jest niezbędna do aktywacji cementu i wapna, ale nie jest wymieniana jako osobny składnik proporcji. Jej ilość powinna być ustalana na podstawie konsystencji zaprawy, a nie jako stała część mieszanki. Wskazywanie wapna lub cementu jako pierwszego składnika w oferowanych odpowiedziach prowadzi do nieporozumienia, ponieważ cement jest kluczowym spoiwem w tej mieszance. Dodatkowo, podawanie większej ilości wapna niż cementu w kombinacjach, które nie są zgodne z normami, może skutkować zaprawą o osłabionych właściwościach mechanicznych. W przypadku nieprawidłowych proporcji, zaprawa może być zbyt krucha lub zbyt plastyczna, co prowadzi do problemów w trakcie aplikacji i w czasie eksploatacji budowli. Warto podkreślić, że przy planowaniu prac budowlanych kluczowe jest przestrzeganie standardów określających odpowiednie proporcje składników zapraw, co zapewnia ich efektywność oraz trwałość. Dlatego tak istotne jest zrozumienie, że prawidłowe przygotowanie mieszanki ma kluczowe znaczenie dla późniejszych rezultatów budowlanych.

Pytanie 3

Jaką powierzchnię tynku mozaikowego nałożono na cokole o wysokości 50 cm wokół budynku o wymiarach w rzucie 15 x 10 m?

A. 75 m2
B. 45 m2
C. 25 m2
D. 95 m2
Odpowiedź 25 m2 jest poprawna, ponieważ aby obliczyć powierzchnię tynku mozaikowego wokół budynku, należy najpierw wyznaczyć obwód budynku oraz pomnożyć go przez wysokość cokołu. Budynek ma wymiary 15 m na 10 m, co oznacza, że jego obwód wynosi: 2 * (15 m + 10 m) = 2 * 25 m = 50 m. Następnie, mnożąc obwód 50 m przez wysokość cokołu 0,5 m, otrzymujemy powierzchnię: 50 m * 0,5 m = 25 m2. Ta wiedza jest szczególnie ważna w budownictwie, gdzie precyzyjne obliczenia są niezbędne do prawidłowego wykonania prac tynkarskich. W praktyce, zrozumienie tych obliczeń pozwala na efektywne planowanie materiałów oraz kosztów, a także na zgodność z normami budowlanymi. Warto również pamiętać, że tynk mozaikowy jest stosowany nie tylko ze względów estetycznych, ale również funkcjonalnych, na przykład w celu ochrony przed warunkami atmosferycznymi.

Pytanie 4

Na zdjęciu przedstawiono strop

Ilustracja do pytania
A. Fert.
B. Kleina.
C. Akermana.
D. Teriva.
Wybór odpowiedzi dotyczących stropów Teriva, Fert czy Kleina jest wynikiem nieporozumień związanych z charakterystyką tych technologii budowlanych. Strop Teriva charakteryzuje się innym systemem konstrukcyjnym, opartym na pustakach betonowych, które są łączone za pomocą systemu żelbetowego. Pustaki te mają inny kształt i nie przypominają ceramicznych elementów stosowanych w stropach Akermana. W przypadku stropu Fert, technologia ta jest stosunkowo rzadziej wykorzystywana w budownictwie mieszkalnym, głównie z uwagi na większą wagę i skomplikowany proces montażu. Dodatkowo, strop Kleina, mimo że również jest stosowany w budownictwie, nie odnosi się do pustaków ceramicznych, które są kluczowym elementem w stropach Akermana. Wybierając niepoprawne odpowiedzi, można sugerować, że nie zrozumiano podstawowych różnic w technologiach stropowych. Pojawia się tutaj typowy błąd myślowy, polegający na utożsamianiu różnych systemów budowlanych, które mają odmienną konstrukcję i zastosowanie. Efektywna analiza stropów wymaga znajomości ich właściwości, materiałów oraz kontekstu, w którym są stosowane. Dlatego tak ważne jest posługiwanie się precyzyjnymi terminami oraz zrozumienie specyfikacji technicznych, aby nie mylić różnych typów stropów, co jest kluczowe w praktyce budowlanej.

Pytanie 5

W celu przygotowania zapraw cementowo-wapiennych zimą, zaleca się wykorzystanie jako spoiwa

A. cementu portlandzkiego
B. cementu hutniczego
C. wapna hydraulicznego
D. wapna hydratyzowanego
Wybór wapna hydraulicznego jako spoiwa do zapraw cementowo-wapiennych w warunkach zimowych nie jest właściwy, gdyż tego typu wapno, mimo że posiada zdolność do twardnienia w wodzie, nie radzi sobie dobrze w niskich temperaturach. Wapno hydrauliczne wymaga określonej temperatury i wilgotności do skutecznego wiązania, a w zimowych warunkach może prowadzić do osłabienia struktury zaprawy. Z kolei cement hutniczy, który jest produktem ubocznym przemysłu stalowego, ma zastosowanie głównie w specjalistycznych konstrukcjach, ale jego użycie w standardowych zaprawach cementowo-wapiennych jest rzadkie i wymaga szczegółowych badań wytrzymałościowych, co czyni go niewłaściwym wyborem na zimę. Cement portlandzki, choć powszechnie stosowany w budownictwie, również nie jest idealnym rozwiązaniem na zimę, ponieważ jego proces schnięcia i twardnienia jest uzależniony od temperatury otoczenia, co w zimnych warunkach może prowadzić do problemów z utwardzeniem i trwałością. W praktyce błędne wnioski mogą wynikać z mylnego przekonania, że wszystkie rodzaje wapna i cementu mogą być stosowane zamiennie, co prowadzi do niedoceniania ich specyficznych właściwości oraz wpływu temperatury na procesy chemiczne zachodzące w zaprawach.

Pytanie 6

Korzystając z danych zawartych w tablicy 0102 z KNR 4-04, oblicz czas przewidziany na rozebranie 4 słupów wolnostojących o przekroju 40 x 40 cm i wysokości 5 m wykonanych z cegły na zaprawie cementowej.

Ilustracja do pytania
A. 4,99 r-g
B. 7,23 r-g
C. 10,66 r-g
D. 10,40 r-g
Wybór innej odpowiedzi niż 10,40 r-g wskazuje na zrozumienie błędnych koncepcji związanych z obliczaniem nakładów pracy w kontekście rozbiórki słupów. Wiele osób może popełniać błąd, nie uwzględniając właściwego przelicznika dla objętości materiałów budowlanych. Przykładowo, podanie czasu równego 7,23 r-g lub 4,99 r-g może wynikać z nieprawidłowego obliczenia objętości lub zastosowania niewłaściwych wartości z tabel. Często zdarza się, że osoby wykonujące takie obliczenia nie zwracają uwagi na specyfikacje materiałowe i standardy pracy, co prowadzi do niedoszacowania lub przeszacowania nakładów. Kolejnym błędnym podejściem jest nieprawidłowe zrozumienie jednostek miary. Łatwo jest pomylić różne jednostki lub przeliczniki, co może skutkować bardzo różnymi wynikami. Ważne jest, aby każdy wykonawca budowlany znał procedury związane z obliczaniem czasów pracy, ponieważ wpływają one na harmonogramy i budżety projektów budowlanych. Rekomenduje się dokładne przestudiowanie tabel KNR przed przystąpieniem do takich obliczeń, aby zminimalizować ryzyko błędnych oszacowań.

Pytanie 7

Na rysunku przedstawiono zestaw narzędzi stosowanych podczas wznoszenia ścian z

Ilustracja do pytania
A. cegły klinkierowej szkliwionej.
B. pustaków keramzytobetonowych.
C. bloczków z betonu komórkowego.
D. płyt gipsowo-kartonowych.
Zgadza się, odpowiedź o bloczkach z betonu komórkowego jest w porządku. Na zdjęciu widać narzędzia, które są typowe do pracy z tym materiałem. W budownictwie te bloczki są super popularne, bo są lekkie, dobrze izolują termicznie i łatwo je obrabiać. Na przykład, piły do cięcia betonu komórkowego pozwalają na dokładne dopasowanie bloczków. A specjalne kielnie są ważne do nakładania zaprawy, co jest kluczowe, by cała konstrukcja była stabilna. Warto też pamiętać, że w budownictwie są różne standardy, które mówią, jakie narzędzia najlepiej stosować do danych materiałów. To wpływa na jakość i trwałość ścian. Z mojego doświadczenia, bloczki z betonu komórkowego zyskują na popularności w budownictwie zarówno jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, bo ich efektywność energetyczna to mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Pytanie 8

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile palet pustaków potrzeba do wymurowania dwóch ścian wysokości 4 m, długości 8,5 m i grubości 19 cm każda.

Fragment instrukcji producenta
Wymiary pustaka250×188×220 mm
Masa pustakaok. 8,5 kg
Zużyciegrubość ściany - 25 cm22 szt/m²
grubość ściany - 19 cm17 szt./m²
Liczba pustaków na palecie120 szt.
A. 13 palet
B. 9 palet
C. 12 palet
D. 10 palet
Odpowiedź 10 palet jest poprawna, ponieważ wymagała od nas precyzyjnego obliczenia całkowitej powierzchni dwóch ścian, co stanowi kluczowy element w procesie budowlanym. Obliczając powierzchnię jednej ściany o wysokości 4 m i długości 8,5 m, otrzymujemy 34 m². Dla dwóch ścian daje to łącznie 68 m². Następnie, biorąc pod uwagę, że grubość każdej ściany wynosi 19 cm, musimy uwzględnić odpowiednią ilość pustaków, które potrzebujemy na każdy metr kwadratowy. Przyjmując standardową wartość zużycia pustaków, powinniśmy obliczyć całkowitą liczbę pustaków potrzebnych do wymurowania ścian. Po podzieleniu tej liczby przez ilość pustaków na palecie (zwykle około 6-7 pustaków na paletę), otrzymujemy wynik około 9,63 palety, który zaokrąglamy do 10. Takie podejście zgodne jest z praktykami branżowymi, które podkreślają znaczenie precyzyjnych obliczeń w planowaniu materiałów budowlanych, co pozwala uniknąć niedoborów i opóźnień w realizacji projektu budowlanego.

Pytanie 9

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz ile cegieł budowlanych pełnych należy zakupić do wymurowania ściany grubości 25 cm na zaprawie cementowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 126,00 m2.

Ilustracja do pytania
A. 12 613 sztuk.
B. 11 681 sztuk.
C. 18 938 sztuk.
D. 17 628 sztuk.
Poprawna odpowiedź to 12 613 sztuk cegieł budowlanych pełnych, co wynika z zastosowania normy KNR dotyczącej zużycia materiałów budowlanych. Dla ściany o grubości 25 cm na zaprawie cementowej norma ta wskazuje, że potrzebujemy 100,10 cegieł na każdy metr kwadratowy. Przy całkowitej powierzchni 126,00 m², obliczenia wyglądają następująco: 100,10 sztuk/m² * 126,00 m² = 12 613,60 sztuk. Z racji tego, że cegły sprzedawane są w pełnych sztukach, wynik ten zaokrąglamy do 12 613 sztuk. W praktyce, znajomość norm KNR jest kluczowa dla efektywnego planowania i zakupu materiałów budowlanych, co pozwala na uniknięcie zarówno niedoborów, jak i nadwyżek materiałów, co jest zgodne z zasadami optymalizacji kosztów i wykorzystania zasobów.

Pytanie 10

Po zainstalowaniu kratki wentylacyjnej w otworze wentylacyjnym szczelinę, która powstała pomiędzy ramką a tynkiem, należy wypełnić

A. silikonem akrylowym
B. zaprawą gipsową
C. żywicą epoksydową
D. zaprawą cementową
Silikon akrylowy jest materiałem o wysokiej elastyczności i doskonałej przyczepności, co czyni go idealnym rozwiązaniem do wypełniania szczelin powstałych między ramką kratki wentylacyjnej a tynkiem. Jego właściwości umożliwiają skuteczne uszczelnienie, które nie tylko zapobiega przedostawaniu się powietrza z zewnątrz, ale także chroni przed wilgocią oraz tworzeniem się pleśni. Silikon akrylowy, w przeciwieństwie do innych materiałów, takich jak żywica epoksydowa czy zaprawa gipsowa, jest odporny na różnice temperatur, co jest istotne w kontekście zastosowań wentylacyjnych. Dodatkowo, silikon akrylowy jest łatwy w aplikacji i może być malowany, co pozwala na estetyczne wykończenie. W praktyce, przed nałożeniem silikonu, należy dokładnie oczyścić powierzchnię, aby zapewnić maksymalną przyczepność. Dobrą praktyką jest również stosowanie specjalistycznych narzędzi, takich jak pistolety do aplikacji silikonu, co ułatwia precyzyjne wypełnienie szczeliny.

Pytanie 11

Na rysunku przedstawiono elementy rusztowania

Ilustracja do pytania
A. choinkowego.
B. warszawskiego.
C. na kozłach.
D. rurowo-złączkowego.
Rusztowanie warszawskie to jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań w budownictwie, które charakteryzuje się prostą konstrukcją złożoną z pionowych i poziomych rur oraz złączek. Na przedstawionym rysunku dokładnie widać te elementy, co potwierdza, że mamy do czynienia z rusztowaniem warszawskim. Jego konstrukcja pozwala na szybką i efektywną budowę, co jest kluczowe w kontekście realizacji projektów budowlanych. Dzięki modułowości i łatwości montażu, rusztowanie warszawskie jest szczególnie cenione w pracach, które wymuszają częste zmiany w konfiguracji. W praktyce, stosuje się je nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również w obiektach komercyjnych, gdzie wymagana jest wysoka elastyczność projektu. Dodatkowo, rusztowanie warszawskie spełnia normy bezpieczeństwa, co jest istotne w kontekście ochrony pracowników na budowie. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz technik montażu zgodnych z zaleceniami branżowymi zapewnia stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji, co czyni je dobrym wyborem dla wielu inwestycji budowlanych.

Pytanie 12

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wody należy dodać do 20 kg suchej mieszanki, aby sporządzić zaprawę lekką Termor?

Specyfikacja zapraw lekkich Termor
WłaściwościWymagania
Uziarnienie wypełniaczydo 4 mm
Gęstość nasypowa w stanie suchymnie większa niż 565 kg/m3
Przydatność suchej mieszanki do stosowanianie mniej niż 3 miesiące
Konsystencja7÷8,5 cm
Proporcje mieszania suchej mieszanki z wodą2:1
Czas zachowania właściwości roboczychnie mniej niż 3 godziny
A. 101
B. 201
C. 401
D. 301
Odpowiedź, którą zaznaczyłeś, to 101 litrów. Wiesz, to liczba, która wynika z proporcji 2:1, czyli na każde 2 kg suchej mieszanki przypada 1 kg wody. Gdy robisz zaprawę lekką Termor, kluczowe jest, aby trzymać się tych proporcji. Dzięki temu zaprawa ma lepsze właściwości mechaniczne i jest trwalsza. Dla 20 kg suchej mieszanki potrzebujesz 10 kg wody, co daje 10 litrów. Warto też robić próby, żeby dostosować ilość wody do różnych warunków budowy. Pamiętaj, że jak za dużo wody, to zaprawa może być słabsza, a jak za mało, to mogą być kłopoty z aplikacją i konsystencją. Dobrze jest też wiedzieć, że są normy budowlane, które mówią, jak dokładnie to wszystko mieszać, więc warto się ich trzymać.

Pytanie 13

Aby przygotować zaprawę cementowo-wapienną w proporcji objętościowej 1:0,5:4, co powinno zostać zgromadzone?

A. 1 część piasku, 0,5 części cementu i 4 części wapna
B. 1 część cementu, 0,5 części piasku i 4 części wapna
C. 1 część piasku, 0,5 części wapna i 4 części cementu
D. 1 część cementu, 0,5 części wapna i 4 części piasku
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zaprawa cementowo-wapienna o proporcji 1:0,5:4 oznacza, że na każdą część cementu przypada 0,5 części wapna oraz 4 części piasku. Przygotowanie zaprawy w takich proporcjach zapewnia odpowiednią wytrzymałość i trwałość materiału budowlanego. W praktyce, zaprawa cementowo-wapienna jest powszechnie stosowana w budownictwie do murowania, tynkowania oraz jako materiał do łączenia różnorodnych elementów konstrukcyjnych. Dobrze zbilansowane proporcje składników wpływają na właściwości fizyczne i chemiczne zaprawy, co jest zgodne z normami PN-EN 998-1, które określają wymagania dotyczące zapraw murarskich. Warto również zaznaczyć, że odpowiednie przygotowanie zaprawy, w tym staranne wymieszanie składników, jest kluczowe dla uzyskania pożądanej konsystencji oraz właściwości użytkowych. Przykładem zastosowania zaprawy cementowo-wapiennej jest budowa ścian nośnych z bloczków betonowych, gdzie zaprawa zapewnia stabilność i trwałość konstrukcji przez długie lata.

Pytanie 14

Tynk klasy II to tynk

A. doborowy o powierzchni równej i gładkiej
B. doborowy o powierzchni równej i szorstkiej
C. pospolity o powierzchni równej i gładkiej
D. pospolity o powierzchni równej i szorstkiej
Tynk kategorii II, określany jako pospolity, jest materiałem budowlanym charakteryzującym się powierzchnią równą i szorstką. Tynki tej kategorii są szeroko stosowane w budownictwie, szczególnie w obszarach, gdzie wymagane jest uzyskanie dobrej przyczepności dla dalszych warstw wykończeniowych, takich jak farby czy tynki dekoracyjne. Dzięki swojej strukturze, tynki pospolite są bardziej odporne na zmiany atmosferyczne, co czyni je odpowiednimi do zastosowań zewnętrznych. Przykładem zastosowania tynków kategorii II mogą być elewacje budynków, które wymagają zarówno estetyki, jak i trwałości. Warto również zauważyć, że tynki te muszą spełniać określone normy jakości, takie jak PN-EN 998-1, które regulują ich właściwości mechaniczne oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Dzięki zastosowaniu tynków kategorii II, można uzyskać nie tylko funkcjonalność, ale także estetykę, co jest istotne w projektach architektonicznych.

Pytanie 15

Jaką ilość cementu i piasku trzeba przygotować do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej w proporcji 1:3:12, jeśli użyto 6 pojemników wapna?

A. 3 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
B. 2 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
C. 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
D. 3 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
Odpowiedź 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku jest poprawna, ponieważ proporcja składników zaprawy cementowo-wapiennej wynosi 1:3:12. W tej proporcji używamy jednego elementu cementu, trzech elementów wapna oraz dwunastu elementów piasku. Skoro mamy 6 pojemników wapna, to aby obliczyć ilość cementu, dzielimy 6 pojemników przez 3 (proporcja wapna do cementu), co daje 2 pojemniki cementu. Następnie, aby obliczyć ilość piasku, mnożymy 6 pojemników wapna przez 2 (proporcja wapna do piasku), co daje 24 pojemniki piasku. W praktyce, stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania optymalnych właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak wytrzymałość na ściskanie i trwałość. Warto zwrócić uwagę na znaczenie odpowiedniego doboru materiałów w budownictwie, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 197-1, które regulują jakość cementu i jego zastosowanie.

Pytanie 16

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. warszawskie.
B. wspornikowe.
C. koszowe.
D. stojakowe.
Rusztowanie warszawskie, które zostało przedstawione na zdjęciu, to konstrukcja charakteryzująca się prostym układem elementów oraz wysoką ergonomią montażu i demontażu. Jego budowa opiera się na systemie poziomych i pionowych rur, które są ze sobą połączone w sposób zapewniający stabilność i bezpieczeństwo. W praktyce, rusztowanie to jest niezwykle popularne w budownictwie, zwłaszcza w pracach wysokościowych, gdzie niezbędne jest uzyskanie dostępu do trudno dostępnych miejsc. Warto zaznaczyć, że zastosowanie rusztowania warszawskiego wiąże się z przestrzeganiem odpowiednich norm, takich jak PN-EN 12810 oraz PN-EN 12811, które regulują kwestie bezpieczeństwa konstrukcji oraz obciążeń, jakie mogą być na nie nałożone. Dzięki prostej konstrukcji, rusztowanie to można szybko zmontować i zdemontować, co pozwala na efektywne zarządzanie czasem pracy na budowie. Co więcej, jego zastosowanie w różnych projektach budowlanych, od renowacji po nowe konstrukcje, czyni go wszechstronnym rozwiązaniem w branży budowlanej.

Pytanie 17

Koszty bezpośrednie materiałów, potrzebnych do wykonania zaprawy ciepłochronnej M5 z żużlem granulowanym 1200, wynoszą

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
2KNR 2-02
1754-02
Zaprawa ciepłochronna M5 z żużlem granulo-
wanym 1200
obmiar = 50m³
1*-- R --
robocizna
2.33r-g/m³ * 29.00zł/r-g
r-g116.500067.5703378.50
2*-- M --
cement CEM II z dodatkami
0.321t/m³ * 462.56zł/t
t16.0500148.4827424.09
3*wapno suchogaszone
0.08t/m³ * 459.02zł/t
t4.000036.7221836.08
4*żużel wielkopiecowy granulowany półsuchy
1.04t/m³ * 48.38zł/t
t52.000050.3152515.76
5*abiesod P-1
1.21kg/m³ * 22.42zł/kg
kg60.500027.1281356.41
6*woda
0.45m³/m³ * 20.06zł/m³
22.50009.027451.35
7*materiały pomocnicze
1.5% * 13583.69zł
%1.50004.075203.76
8*-- S --
betoniarka 150 lub 250 dm3
0.74m-g/m³ * 49.00zł/m-g
m-g37.000036.2601813.00
Razem koszty bezpośrednie: 18978.953378.5013787.451813.00
Ceny jednostkowe379.57967.570275.74936.260
A. 1813,00 zł
B. 18 978,95 zł
C. 3 378,50 zł
D. 13 787,45 zł
Wybór innych odpowiedzi może wynikać z nieprecyzyjnego zrozumienia zasad kalkulacji kosztów materiałów w kontekście budownictwa. Warto zauważyć, że odpowiedzi, które wskazują na wartości znacznie wyższe od rzeczywistych kosztów, mogą sugerować mylne podejście do analizy danych. Na przykład, kwota 18 978,95 zł może wydawać się uzasadniona, jednak nie uwzględnia dokładnych danych przedstawionych w tabeli, co prowadzi do błędnych założeń finansowych. Ponadto, kwoty 3 378,50 zł i 1813,00 zł mogą sugerować, że osoba udzielająca odpowiedzi nie zrozumiała zakresu materiałów potrzebnych do zaprawy ciepłochronnej M5 oraz specyfiki ich kosztów. Kluczowe jest zrozumienie, że każde zadanie budowlane wymaga precyzyjnego analizy kosztów opartych na rzetelnych danych. Często błędne odpowiedzi wynikają z nadmiernego uproszczenia lub błędnej interpretacji danych dostępnych w dokumentacji projektowej. Rekomenduje się zwracanie uwagi na szczegółowe zestawienia kosztów oraz standardy w zakresie wyceny materiałów budowlanych, aby uniknąć takich pomyłek w przyszłości. Zrozumienie, jak rynkowe ceny materiałów wpływają na całkowity koszt projektu, jest kluczowe dla skutecznego zarządzania budżetem i zasobami.

Pytanie 18

Rysunek przedstawia mury i ściany

Ilustracja do pytania
A. projektowane.
B. wyburzone.
C. istniejące.
D. przeznaczone do wyburzenia.
Odpowiedź "przeznaczone do wyburzenia" jest prawidłowa, ponieważ na rysunku znajdują się krzyżyki na linii, co zgodnie z normą PN-70/B-01025 "Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych" jednoznacznie wskazuje na elementy, które mają być usunięte. Tego typu oznaczenia są kluczowe w procesie projektowania i realizacji budowy, ponieważ pozwalają na odpowiednie planowanie prac budowlanych i zabezpieczenie pozostałych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie takich standardów ułatwia komunikację pomiędzy projektantami, wykonawcami a inwestorami. Przykładowo, podczas prac remontowych w obiektach zabytkowych, precyzyjne oznaczenie elementów do usunięcia jest niezbędne, aby uniknąć uszkodzeń cennych struktur. Umiejętność prawidłowego interpretowania rysunków architektonicznych jest istotna dla każdego profesjonalisty w branży budowlanej, co bezpośrednio wpływa na efektywność całego procesu budowlanego.

Pytanie 19

Podczas renowacji oraz wzmocnienia spękanego gzymsu nadokiennego, znajdującego się na wysokości 5 m nad poziomem gruntu, konieczne jest wykorzystanie rusztowania

A. na stojakach teleskopowych
B. kozłowe
C. na wysuwnicach
D. stolikowe
Odpowiedź 'na wysuwnicach' jest prawidłowa, ponieważ rusztowania wysuwnicze są zaprojektowane do pracy na dużych wysokościach, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla prac budowlanych i konserwacyjnych, takich jak wzmacnianie gzymsu nadokiennego. Tego typu rusztowanie zapewnia stabilność i bezpieczeństwo, a jego teleskopowa konstrukcja pozwala na łatwe dopasowanie wysokości do wymagań konkretnej pracy. W przypadku gzymsów umiejscowionych na wysokości 5 m, zastosowanie wysuwnicy umożliwia wygodny dostęp do miejsca pracy bez konieczności wykonywania skomplikowanych operacji związanych z montażem i demontażem tradycyjnych rusztowań. Standardy BHP oraz normy budowlane, takie jak PN-EN 12811, wskazują na konieczność stosowania rusztowań przystosowanych do wysokości pracy oraz zapewniających bezpieczeństwo pracowników. Praktyczne przykłady zastosowania rusztowania wysuwniczego obejmują zarówno prace remontowe, jak i nowe konstrukcje, co czyni je wszechstronnym narzędziem w branży budowlanej.

Pytanie 20

Oblicz całkowity koszt robocizny należny za ręczne wykonanie tynku zwykłego kategorii II na stropie garażu, którego wymiary w rzucie wynoszą 5,0 x 4,2 m, a stawka godzinowa tynkarza i robotnika wynosi łącznie 15,00 zł za 1 r-g.

Ilustracja do pytania
A. 133,16 zł
B. 292,95 zł
C. 199,74 zł
D. 951,15 zł
W przypadku niepoprawnych odpowiedzi często występują błędy związane z niewłaściwym przeliczeniem powierzchni lub niewłaściwą interpretacją nakładów pracy. Wiele osób może zignorować istotność dokładnego obliczenia powierzchni stropu, przez co mogą podać błędne wartości dla kosztów robocizny. Często pojawia się również mylne przeświadczenie, że stawka godzinowa powinna być stosowana do większej wartości powierzchni, co prowadzi do przesadnych oszacowań kosztów. Kolejnym typowym błędem jest nieprawidłowe zastosowanie danych z tabel nakładów pracy, co skutkuje niewłaściwym przeliczeniem roboczogodzin. Wyższe wartości, takie jak 951,15 zł czy 292,95 zł, mogą wynikać z tego, że osoby udzielające tych odpowiedzi mogły popełnić błędy w obliczeniach lub nie uwzględnić wszystkich zmiennych, takich jak powierzchnia stropu. Ponadto, niekiedy mogą one mylnie zakładać, że stawka robocza jest stała, bez uwzględnienia faktycznego nakładu pracy. W praktyce budowlanej kluczowe jest zrozumienie, że każde przedsięwzięcie wymaga precyzyjnych obliczeń, co wpływa zarówno na efektywność, jak i na ostateczny koszt inwestycji.

Pytanie 21

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR 9-01 oblicz, ile bloczków SILKA M8 należy zakupić do wykonania ścianki działowej na zaprawie cienkospoinowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 45,00 m².

Ściany działowe z bloczków SILKA M

Nakłady na 1 m²Tabela 0105 (fragment)
Lp.Wyszczególnienie
rodzaje maszyn
Jednostki
miary,
oznaczenia
literowe
SILKA M8SILKA M12
o wys. do 4,5 mo wys. do 4,5 m
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
na zaprawie
tradycyjnej
na zaprawie
cienkospoinowej
ace01020506
20Bloczki SILKA M8szt.14,7015,30--
21Bloczki SILKA M12szt.--14,7015,30
22Zaprawa tradycyjna0,004-0,006-
23Zaprawa cienkospoinowa (klejowa)kg-1,47-2,20
A. 689 szt.
B. 662 szt.
C. 661 szt.
D. 688 szt.
Często, gdy wybierasz błędną odpowiedź w tym pytaniu, wynika to z problemów z obliczeniami związanymi z materiałami budowlanymi. Dużym błędem jest nie spojrzenie na normy i dane z tabeli KNR 9-01, bo to podstawa dla takich obliczeń. Jeśli ktoś nie pomnoży prawidłowo wartości bloczków na metr kwadratowy przez 45,00 m², może skończyć z zupełnie innymi wynikami, jak np. 661 czy 662 szt. To pokazuje, że temat nie jest do końca zrozumiany. Ważne jest też, żeby nie zapominać o odpadach, bo to zawsze towarzyszy pracom budowlanym. Dobrze jest też śledzić nowinki w technologii budowlanej, bo one mogą zmienić ilość potrzebnego materiału. Zrozumienie, dlaczego błędne podejście nie daje dobrego wyniku, jest naprawdę ważne, zwłaszcza w branży budowlanej. Bez znajomości odpowiednich norm i praktyk, oszacowanie materiałów może być dużym wyzwaniem oraz niebezpieczne.

Pytanie 22

Która z podanych zapraw cechuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi?

A. Cementowo-gliniana
B. Wapienna
C. Cementowo-wapienna
D. Gipsowa
Wybór innych zapraw, takich jak cementowo-wapienna, gipsowa czy cementowo-gliniana, prowadzi do kilku istotnych nieporozumień dotyczących ich właściwości plastycznych. Zaprawa cementowo-wapienna, mimo że łączy w sobie zalety obu materiałów, w praktyce charakteryzuje się mniejszą plastycznością w porównaniu do czystej zaprawy wapiennej. Cement, jako składnik, wprowadza twardość, co ogranicza elastyczność zaprawy, co jest niekorzystne w kontekście aplikacji wymagających łatwego formowania i deformations. Gipsowa zaprawa, choć posiada dobre właściwości plastyczne, ma ograniczone zastosowanie w wilgotnych warunkach, co czyni ją mniej uniwersalną. Ponadto, jej zdolność do twardnienia jest znacznie szybsza, co może prowadzić do problemów z równomiernym rozprowadzeniem i aplikacją. Cementowo-gliniana zaprawa z kolei, mimo że oferuje pewne właściwości plastyczne, nie osiąga poziomu elastyczności, jaki zapewnia wapno. W ogólnym ujęciu, powszechnym błędem jest zatem mylenie twardości z plastycznością, co prowadzi do niewłaściwych wyborów materiałowych w budownictwie. Dobór odpowiedniej zaprawy powinien być uzależniony od specyfiki projektu oraz warunków, w jakich ma być stosowana, a zaprawy oparte na wapnie są najbardziej odpowiednie do zastosowań wymagających wysokiej plastyczności i paroprzepuszczalności.

Pytanie 23

Skoro z 400 kg cementu, 1 m3 piasku oraz 240 l wody uzyskuje się 1 m3 zaprawy cementowej, to ile materiałów należy przygotować na jedną betoniarkę o pojemności 250 l?

A. 300 kg cementu, 0,70 m3 piasku, 180 l wody
B. 200 kg cementu, 0,50 m3 piasku, 120 l wody
C. 100 kg cementu, 0,25 m3 piasku, 60 l wody
D. 100 kg cementu, 0,50 m3 piasku, 120 l wody
Podawane odpowiedzi zawierają błędy w obliczeniach i doborze składników, co prowadzi do nieprawidłowych proporcji w zaprawie cementowej. Niektóre propozycje sugerują zbyt dużą ilość cementu lub niewłaściwe ilości piasku i wody. Na przykład, odpowiedź sugerująca 200 kg cementu na 250 l betoniarki przekracza proporcje materiałów, ponieważ 1 m3 zaprawy wymaga tylko 100 kg cementu w przypadku użycia 0,25 m3. Wysoka ilość cementu może prowadzić do nadmiernego utwardzenia zaprawy, co jest niepożądane w kontekście elastyczności i przyczepności. Kolejne nieprawidłowe podejście to dobór 0,50 m3 piasku, co nie zgadza się z zasadą zachowania proporcji, ponieważ w 1 m3 zaprawy mamy tylko 1 m3 piasku, co w przypadku 0,25 m3 powinno odpowiadać 0,25 m3. Ponadto, woda jest kluczowym składnikiem, a niewłaściwe jej dozowanie, na przykład 120 l dla 0,25 m3, prowadzi do zbyt mokrej mieszanki, co wpływa na czas schnięcia i wytrzymałość zaprawy. W praktyce, zachowanie odpowiednich proporcji materiałów jest kluczowe dla uzyskania właściwych właściwości mechanicznych zaprawy, co jest zgodne z normami budowlanymi i najlepszymi praktykami w branży budowlanej.

Pytanie 24

Na którym rysunku przedstawiono oznaczenie graficzne materiałów do izolacji przeciwwilgociowej?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. A.
C. B.
D. C.
Wybierając inne odpowiedzi, można zrozumieć, że oznaczenia graficzne materiałów budowlanych mają swoje specyficzne wymagania i normy, które są kluczowe dla poprawnego wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Odpowiedzi, które nie oznaczają materiałów przeciwwilgociowych, mogą odnosić się do innych rodzajów izolacji lub po prostu nie spełniają wymogów normatywnych. Na przykład, materiały takie jak wełna mineralna czy styropian, chociaż są często stosowane w budownictwie, nie mają zastosowania w kontekście izolacji przeciwwilgociowej. Izolacja termiczna i przeciwwilgociowa to różne aspekty, które należy rozróżniać w kontekście projektowania budynków. Typowym błędem jest mylenie tych dwóch kategorii, co może prowadzić do zastosowania niewłaściwych materiałów i w konsekwencji do awarii budowli. Wybór nieodpowiednich oznaczeń może również wpływać na dalsze etapy budowy, w tym na weryfikację materiałów przez inspektorów budowlanych oraz na przyszłe prace konserwacyjne. Dlatego niezwykle istotne jest, aby znać i rozumieć różnorodność zastosowań oraz normatywne oznaczenia materiałów, które są niezbędne w procesie budowlanym.

Pytanie 25

Kolejność technologiczna działań na pierwszym etapie prac rozbiórkowych budynku przy użyciu metod ręcznych przedstawia się następująco:

A. demontaż okien, rozbiórka ścianek działowych, demontaż instalacji budowlanych
B. rozbiórka dachu, demontaż okien, demontaż instalacji budowlanych
C. demontaż instalacji budowlanych, demontaż okien i drzwi, rozbiórka ścianek działowych
D. rozbiórka dachu, rozbiórka ścianek działowych, demontaż instalacji budowlanych
W analizie niepoprawnych odpowiedzi dostrzegamy kilka kluczowych błędów w podejściu do kolejności prac rozbiórkowych. Pierwszym z nich jest pomijanie znaczenia demontażu instalacji budowlanych na samym początku. Zignorowanie tego etapu może prowadzić do niebezpieczeństw związanych z prądem elektrycznym lub wyciekami substancji. Każde z wymienionych podejść zaczyna od rozbiórki dachu lub innych elementów konstrukcyjnych, co jest niewłaściwe, gdyż może to stwarzać ryzyko przygniecenia pracowników przez opadające materiały. Kolejnym błędem jest niezrozumienie, że odpowiednia kolejność prac wpływa na efektywność całego procesu. Demontaż okien i drzwi przed rozbiórką dachu czy ścianek działowych spowodowałby, że z wnętrza budynku wydostaje się kurz i zanieczyszczenia, co dodatkowo komplikowałoby prace. W kontekście praktycznym, doświadczenia na budowach pokazują, że niewłaściwa kolejność może prowadzić do niepotrzebnych opóźnień oraz wzrostu kosztów. Kluczowym aspektem w planowaniu rozbiórek jest nie tylko przestrzeganie przepisów prawa budowlanego, ale także wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, które jasno określają, jak powinny przebiegać te etapy, aby zminimalizować ryzyko wypadków oraz maksymalizować efektywność pracy zespołu budowlanego.

Pytanie 26

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 1 680 zł
B. 3 600 zł
C. 1 800 zł
D. 2 520 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za wykonanie 120 m2 ścianek działowych, najpierw musimy ustalić, ile roboczogodzin (r-g) jest potrzebnych do wykonania tej pracy. Ponieważ nakład robocizny na 1 m2 wynosi 1,4 r-g, to dla 120 m2 obliczamy: 120 m2 * 1,4 r-g/m2 = 168 r-g. Następnie, znając stawkę godzinową murarza wynoszącą 15 zł, obliczamy całkowite wynagrodzenie: 168 r-g * 15 zł/r-g = 2520 zł. Takie obliczenia są podstawą w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny oraz kosztów jest kluczowe dla efektywności projektów. Dobrą praktyką jest również stworzenie harmonogramu roboczego, który pozwoli na kontrolowanie postępów oraz kosztów, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu.

Pytanie 27

Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny przeznaczony do wykonywania izolacji

Ilustracja do pytania
A. przeciwwilgociowej i paroprzepuszczalnej.
B. akustycznej i przeciwwodnej.
C. termicznej i akustycznej.
D. przeciwwodnej i przeciwwilgociowej.
Na ilustracji przedstawiono materiał izolacyjny, który najprawdopodobniej jest wełną mineralną. Wełna mineralna jest materiałem o znakomitych właściwościach termicznych, co czyni ją idealnym wyborem do izolacji cieplnej budynków. Dzięki swojej strukturze, skutecznie ogranicza straty ciepła, co wpływa na poprawę efektywności energetycznej budynków, a tym samym na obniżenie kosztów ogrzewania. Dodatkowo, wełna mineralna posiada również właściwości akustyczne, co jest istotne w kontekście wytłumiania dźwięków, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i między nimi. Tego typu materiały są często stosowane w budownictwie zgodnie z normami PN-EN 13162 i PN-EN 13964, które określają wymagania dotyczące materiałów izolacyjnych. Przykłady zastosowania to izolacja ścian, dachów, oraz stropów, co wpływa na komfort użytkowników oraz trwałość budynku.

Pytanie 28

Najlepszym rozwiązaniem przy demontażu ścianek działowych jest użycie rusztowania

A. stojakowe
B. wiszące
C. ramowe
D. na kozłach
Odpowiedzi stojakowe, wiszące oraz ramowe nie są najlepszym wyborem do zastosowania podczas rozbiórki ścianek działowych z kilku istotnych powodów. Rusztowania stojakowe, choć stabilne, zazwyczaj zajmują więcej miejsca i mogą ograniczać dostęp do obszaru pracy, co jest niepraktyczne w wąskich korytarzach czy pomieszczeniach biurowych. Ich konstrukcja nie pozwala na elastyczne dostosowanie wysokości, co może prowadzić do ograniczeń w efektywności wykonywanych prac. Rusztowania wiszące, z kolei, są dedykowane do zastosowań na elewacjach budynków lub pracach na wysokościach, co czyni je nieodpowiednimi w sytuacjach, gdy prace odbywają się blisko podłoża. W sytuacjach, gdy konieczne jest wykonywanie precyzyjnych cięć lub demontażu ścianek działowych, rusztowania wiszące mogą stwarzać niebezpieczeństwo i utrudniać kontrolę nad wykonywanymi zadaniami. Ostatecznie, rusztowania ramowe, choć popularne w różnych zastosowaniach budowlanych, nie zawsze zapewniają pożądaną elastyczność i łatwość dostępu do zróżnicowanych wysokości, co jest istotne w przypadku prac związanych z demontażem ścianek działowych. Właściwe zrozumienie zastosowań różnych typów rusztowań jest kluczowe, aby uniknąć nieefektywności i ryzyka podczas realizacji projektów budowlanych.

Pytanie 29

Jakie będzie łączne wynagrodzenie pracownika za tynkowanie 2 powierzchni o wielkości 50 m2 oraz 3 powierzchni po 30 m2, jeśli cena za 1 m2 tynku wynosi 8 zł?

A. 1 600 zł
B. 1 520 zł
C. 290 zł
D. 1 280 zł
Żeby policzyć całkowite wynagrodzenie za otynkowanie, musisz najpierw ustalić, ile masz powierzchni do pokrycia. Mamy dwie powierzchnie po 50 m2, co daje nam 100 m2 oraz trzy po 30 m2, czyli dodatkowe 90 m2. Jak to zsumujemy, to dostajemy 190 m2. Koszt za 1 m2 tynku to 8 zł, więc całość wyniesie 190 m2 razy 8 zł, co daje 1 520 zł. Takie obliczenia są mega ważne w budowlance, bo dokładne oszacowanie kosztów to klucz do sukcesu projektu. Z własnego doświadczenia wiem, że warto też pomyśleć o dodatkowych wydatkach, jak materiały pomocnicze czy transport. Posiadanie odpowiednich narzędzi do kalkulacji może naprawdę przyspieszyć te obliczenia. Zrozumienie tych podstawowych zasad ułatwia później planowanie i zarządzanie projektami budowlanymi.

Pytanie 30

Fragment muru przedstawiony na rysunku wykonany jest w wiązaniu

Ilustracja do pytania
A. krzyżykowym.
B. pospolitym.
C. wielowarstwowym.
D. polskim.
W kontekście budownictwa, różne typy wiązań stosowanych w murach mają swoje specyficzne właściwości i zastosowania. Odpowiedzi, które wskazują na wiązania wielowarstwowe, pospolite i krzyżykowe, zawierają błędne założenia, które mogą prowadzić do nieprawidłowego wykonania konstrukcji. Wiązanie wielowarstwowe zazwyczaj odnosi się do muru, w którym różne materiały lub warstwy jednostek murarskich są wykorzystywane w celu osiągnięcia lepszych parametrów izolacyjnych lub akustycznych, co nie jest zgodne z zasadami wiązania polskiego. Wiązanie pospolite, z kolei, jest bardziej tradycyjnym układem, w którym cegły są ustawione w prostych liniach bez przesunięć, co może prowadzić do osłabienia struktury w przypadku intensywnych obciążeń. Krzyżykowe natomiast charakteryzuje się układaniem cegieł w układzie krzyżowym, co może być stosowane w określonych zastosowaniach dekoracyjnych, ale nie zapewnia stabilności porównywalnej z wiązaniem polskim. Typowe błędy myślowe związane z tymi odpowiedziami mogą wynikać z niepełnej znajomości koncepcji materiałów budowlanych oraz ich właściwości, co prowadzi do błędnej oceny ich zastosowań. Dlatego zrozumienie, jak różne wiązania wpływają na wytrzymałość i trwałość murów, jest kluczowe w projektowaniu i wykonawstwie budynków.

Pytanie 31

Jak uzyskać jednakową grubość spoin podczas wykańczania cokołu płytkami klinkierowymi?

A. spoinówki
B. miarki centymetrowej
C. krzyżyków dystansowych
D. suwmiarki
Krzyżyki dystansowe są kluczowym narzędziem w procesie układania płytek klinkierowych, które pozwala na uzyskanie jednakowej grubości spoin. Ich zastosowanie umożliwia precyzyjne i równomierne rozłożenie płytek, co jest niezwykle istotne dla estetyki i jakości wykonania. Krzyżyki dystansowe umieszczane są pomiędzy płytkami w celu zachowania stałego odstępu, co w praktyce przekłada się na równomierne spoiny na całej powierzchni. W przypadku płytek klinkierowych, które są często używane na cokołach, odpowiednia grubość spoin ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne, wpływając na odprowadzanie wody oraz redukcję pęknięć w materiałach. Standardy budowlane zalecają stosowanie krzyżyków dystansowych o określonej grubości, co zapewnia zgodność z wymaganiami technicznymi i estetycznymi. Warto również pamiętać, że różne materiały mogą wymagać różnych rozmiarów spoin, dlatego dobór odpowiednich krzyżyków jest kluczowy dla uzyskania pożądanego efektu.

Pytanie 32

Jakie narzędzie jest używane do aplikacji tynków cienkowarstwowych na ścianie?

A. paca stalowa z ząbkami
B. kaelnia trójkątna
C. kaelnia trapezowa
D. paca ze stali nierdzewnej
Paca ze stali nierdzewnej jest narzędziem specjalistycznym, które znajduje zastosowanie w nakładaniu tynków cienkowarstwowych na ściany. Wykonana ze stali nierdzewnej, charakteryzuje się odpornością na korozję oraz trwałością, co sprawia, że jest idealna do pracy z materiałami tynkarskimi, które mogą zawierać substancje chemiczne. Jej gładka powierzchnia pozwala na równomierne rozprowadzanie tynku, co jest kluczowe dla uzyskania estetycznego i funkcjonalnego wykończenia. W praktyce, użycie pacy ze stali nierdzewnej umożliwia precyzyjne wygładzanie i formowanie tynku, co ma bezpośredni wpływ na jakość powierzchni ściany oraz jej trwałość. Zgodnie z najlepszymi praktykami w branży budowlanej, należy także pamiętać o regularnym czyszczeniu narzędzi, aby uniknąć zanieczyszczeń, które mogą wpłynąć na końcowy efekt pracy. Dodatkowa wiedza na temat różnorodnych rodzajów tynków oraz technik ich aplikacji może jeszcze bardziej usprawnić proces tynkowania, a odpowiedni dobór narzędzi jest kluczowy dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.

Pytanie 33

Który etap wykonywania tynku gipsowego przedstawiono na fotografii?

Ilustracja do pytania
A. Wstępne wyrównanie tzw. zaciąganie.
B. Wstępne gładzenie tzw. piórowanie.
C. Ręczne nakładanie.
D. Ostateczne gładzenie.
Wstępne wyrównanie, znane również jako zaciąganie, jest kluczowym etapem w procesie tynkowania, który przygotowuje podłoże do dalszych prac. Na fotografii widzimy zastosowanie długiej łaty tynkarskiej, co jest typowym narzędziem w tym etapie. Zaciąganie polega na nałożeniu tynku na ścianę i jego wyrównaniu, co pozwala na uzyskanie jednolitej powierzchni. W procesie tym ważne jest, aby tynk był nałożony równomiernie, co umożliwi późniejsze, bardziej precyzyjne gładzenie. Dobrze wykonane zaciąganie jest fundamentem dla estetycznego wykończenia, ponieważ jeżeli podłoże jest nierówne, wszystkie kolejne etapy, takie jak gładzenie, mogą być utrudnione. Praktycznym przykładem zastosowania tej techniki jest przygotowanie ściany pod malowanie lub tapetowanie, gdzie gładka powierzchnia jest niezbędna, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt końcowy. W branży budowlanej standardem jest, aby każdy wykonawca stosował się do wytycznych dotyczących przygotowania podłoża, co jest kluczowe dla jakości wykonania.

Pytanie 34

Ilość pracy jednego robotnika przy zalewaniu 1 m3 wieńca na ścianie wynosi 0,8 r-g. Stawka za 1 r-g to 20 zł. Jaką kwotę trzeba zapłacić za robociznę 4 robotników, jeśli każdy z nich wykonał 10 m3 wieńca?

A. 320 zł
B. 160 zł
C. 800 zł
D. 640 zł
Obliczanie kosztu robocizny w kontekście prac budowlanych wymaga precyzyjnego zrozumienia, jak poszczególne elementy wpływają na całkowity koszt projektu. Wiele osób może popełnić błąd, nie uwzględniając całkowitego nakładu pracy, co prowadzi do niedoszacowania wydatków. Na przykład, jeśli ktoś obliczy koszt robocizny dla pojedynczego robotnika, a następnie pomnoży to przez liczbę m3, może uzyskać niepoprawne wyniki. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy robotnik ma określony nakład pracy, który musi być pomnożony przez liczba robotników oraz ilość m3 wykonywanej pracy. Często pomija się również stawkę roboczą, co prowadzi do błędnych kalkulacji. Typowym błędem jest również nieprawidłowe zrozumienie koncepcji r-g, co może skutkować złym oszacowaniem czasu pracy i kosztów. Właściwe podejście wymaga znajomości standardów kalkulacji kosztów robocizny i umiejętności ich zastosowania w praktyce, co jest niezbędne dla efektywnego zarządzania projektami budowlanymi. W praktyce, niezrozumienie tych zasad może prowadzić do poważnych problemów finansowych na budowie, dlatego zawsze warto dążyć do dokładnych obliczeń i być świadomym wszystkich zmiennych wpływających na ostateczny koszt.

Pytanie 35

Na ilustracji przedstawiono fragment stropu

Ilustracja do pytania
A. Fert.
B. Akermana.
C. Teriva.
D. Kleina.
Wybór innych typów stropów, takich jak Teriva, Fert czy Akermana, wskazuje na zrozumienie niepełne koncepcji stropów budowlanych i ich zastosowań. Strop Teriva, oparty na prefabrykowanych elementach ceramicznych, choć również szeroko stosowany, różni się od stropu Kleina zarówno pod względem konstrukcji, jak i materiałów. Teriva wykorzystuje system pustaków, co może prowadzić do obniżenia ciężaru, ale i zmiany w właściwościach akustycznych oraz cieplnych. Strop Fert, z kolei, to często stosowane rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie, lecz jego konstrukcja nie zapewnia takiej samej elastyczności w dostosowywaniu do różnych obciążeń. Również strop Akermana, który jest systemem stropów gęstożebrowych, charakteryzuje się innymi parametrami wytrzymałościowymi oraz długością przęseł. Wybór niewłaściwego stropu może prowadzić do licznych problemów inżynieryjnych, w tym niesprawności w przenoszeniu obciążeń oraz ograniczonej trwałości konstrukcji. Dobrze jest znać różnice między tymi typami stropów, aby skutecznie podejmować decyzje projektowe. Właściwe zrozumienie materiałów oraz ich zastosowań jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa oraz funkcjonalności budynków.

Pytanie 36

W przedstawiony na rysunku graficzny sposób oznacza się w dokumentacji projektowej beton

Ilustracja do pytania
A. lekki niezbrojony.
B. zwykły niezbrojony.
C. zwykły zbrojony.
D. lekki zbrojony.
Wybór odpowiedzi, która nie jest "zwykły niezbrojony", jest błędny, ponieważ każda z pozostałych opcji odnosi się do betonu, który ma dodatkowe właściwości lub różnice w składzie. Beton "zwykły zbrojony" oznacza zastosowanie zbrojenia, które podnosi jego wytrzymałość na rozciąganie, co jest istotne w konstrukcjach narażonych na takie obciążenia, ale nie ma to zastosowania w przypadku, gdy rysunek przedstawia beton niezbrojony. Z kolei "lekki zbrojony" oraz "lekki niezbrojony" odnosi się do betonu o obniżonej gęstości, co jest często stosowane w wypadku budowy lekkich konstrukcji, gdzie wymagana jest oszczędność masy, np. w budynkach wysokich. Te błędne odpowiedzi mogą wynikać z nieporozumienia dotyczącego klasyfikacji betonu oraz jego właściwości. Ważne jest zrozumienie podstawowych różnic między tymi rodzajami betonu oraz ich zastosowaniem w praktyce budowlanej, ponieważ niewłaściwe oznaczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji w projektowaniu i wykonawstwie, w tym obniżonej nośności i trwałości konstrukcji.

Pytanie 37

Przed nałożeniem tynku na stalowe belki dwuteowe należy

A. owinąć stalową siatką
B. oczyścić z rdzy metalową szczotką
C. zmyć wodą z dodatkiem mydła
D. odtłuścić rozpuszczalnikiem organicznym
Zarówno zmywanie stalowych belek wodą z dodatkiem mydła, jak i odtłuszczanie ich rozpuszczalnikami organicznymi to nieefektywne metody ochrony stali przed korozją. Zmywanie wodą z mydłem może przyczynić się do chwilowego oczyszczenia powierzchni, jednak nie eliminując zagrożenia korozją, a także nie tworzy żadnej formy ochrony, co jest kluczowe w przypadku konstrukcji stalowych. Stal w warunkach budowlanych jest narażona na różnorodne czynniki, w tym na zmiany temperatury, wilgotność oraz działanie substancji chemicznych, które mogą prowadzić do powstawania rdzy. Zastosowanie rozpuszczalników organicznych w celu odtłuszczenia nie rozwiązuje problemu korozji, a wręcz może prowadzić do usunięcia jedynie powierzchniowego zanieczyszczenia, co nie jest wystarczające w kontekście długotrwałej ochrony stali. Co więcej, metoda oczyszczania z rdzy metalową szczotką może powodować uszkodzenia powierzchni stali i prowadzić do jej osłabienia, co jest niepożądane w konstrukcjach nośnych. Niewłaściwe podejście do konserwacji i zabezpieczania stali może skutkować nie tylko obniżeniem jej trwałości, ale także poważnymi problemami w przyszłości, dlatego tak ważne jest przestrzeganie standardów budowlanych i dobrych praktyk, jakie zalecają stosowanie odpowiednich metod ochrony, takich jak owijanie stalową siatką.

Pytanie 38

Który etap wykonania ocieplenia ścian budynku metodą lekką mokrą przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Nakładanie zaprawy klejowej.
B. Wtapianie siatki zbrojącej.
C. Montaż listwy startowej.
D. Uzupełnianie ubytków pianką.
Montaż listwy startowej to kluczowy etap w procesie ocieplania budynków metodą lekką mokrą. Na ilustracji widoczni są pracownicy, którzy precyzyjnie umieszczają metalową listwę na dolnej krawędzi ściany, co zapewnia stabilną bazę dla dalszych prac. Listwa startowa pełni istotną rolę w estetycznym i technicznym wykonaniu systemu ociepleniowego, ponieważ jej właściwe zamontowanie umożliwia równomierne ułożenie materiału izolacyjnego. Zgodnie z obowiązującymi standardami budowlanymi, stosowanie listwy startowej zapobiega problemom związanym z mechanizmami wchłaniania wody oraz ewentualnym uszkodzeniom dolnej krawędzi izolacji. Dodatkowo, jej obecność jest kluczowa do zachowania odpowiednich kątów i linii prostych, co przekłada się na końcową jakość i trwałość ocieplenia. W praktyce, zastosowanie listw startowych przyczynia się do wydłużenia żywotności systemów ociepleniowych, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 39

Aby naprawić uszkodzony narożnik muru, w którym konieczna jest wymiana cegieł, zbudowanego z cegły ceramicznej pełnej klasy 15 na zaprawie cementowo-wapiennej M15, należy użyć cegieł

A. kratówki klasy 15
B. ceramiczne pełne klasy 15
C. klinkierowe klasy 20
D. ceramiczne pełne klasy 20
Odpowiedź "ceramiczne pełne klasy 15" jest poprawna, ponieważ zachowuje spójność z materiałem, z którego został wykonany oryginalny mur. Cegły ceramiczne pełne klasy 15 charakteryzują się odpowiednimi właściwościami mechanicznymi i trwałością, co zapewnia ich kompatybilność z zaprawą cementowo-wapienną M15 używaną do budowy muru. Zastosowanie identycznego materiału jest kluczowe dla utrzymania jednorodności i stabilności strukturalnej. W praktyce, przy wymianie cegieł, szczególnie w narożnikach, kluczowe jest, aby nowo zastosowane cegły miały podobne właściwości, aby unikać problemów związanych z różnicami w rozszerzalności cieplnej czy absorpcji wilgoci. Ponadto, zachowanie klasy 15 w cegłach zapewnia odpowiednią nośność i odporność na czynniki zewnętrzne, co jest zgodne z normami budowlanymi. Warto pamiętać, że użycie cegieł o wyższej klasie, takich jak klasy 20, mogłoby wprowadzić niepożądane napięcia w strukturze muru, co w dłuższej perspektywie mogłoby prowadzić do uszkodzeń murów.

Pytanie 40

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną pełną należy przed wykorzystaniem do murowania

A. zamoczyć w wodzie
B. nakryć plandeką
C. zagruntować gruntownikiem
D. zgromadzić pod zadaszeniem
Zamoczenie cegły ceramicznej pełnej w wodzie przed jej użyciem do murowania jest kluczowym krokiem, szczególnie podczas upalnych dni. Cegły ceramiczne mają tendencję do absorbowania wilgoci z zaprawy murarskiej, co może prowadzić do tzw. 'wyciągania wody' z zaprawy, a tym samym do osłabienia jej właściwości wiążących. W wyniku tego proces murowania może być mniej skuteczny, a struktura muru może być osłabiona. Poprzez wcześniejsze zamoczenie cegły, zmniejszamy ryzyko nadmiernego wchłaniania wody z zaprawy, co pozwala na uzyskanie optymalnego połączenia między cegłami a zaprawą. W praktyce, stosując tę metodę, można również uniknąć pęknięć i innych uszkodzeń strukturalnych, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernego wysychania na skutek wysokich temperatur. Dobrą praktyką jest zamoczenie cegły na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem murowania, co zapewni odpowiednią wilgotność cegły oraz zaprawy, co skutkuje mocniejszym i bardziej trwałym murem.