Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik rolnik
  • Kwalifikacja: ROL.04 - Prowadzenie produkcji rolniczej
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 11:51
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 12:51

Egzamin zdany!

Wynik: 20/40 punktów (50,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Gleby charakteryzujące się pH w zakresie 6,6 - 7,0 mają odczyn

A. lekko kwaśny.
B. kwaśny.
C. zasadowy.
D. obojętny.
Gleby o zakresie pH 6,6 - 7,0 uznawane są za gleby o odczynie obojętnym, co oznacza, że nie są ani kwaśne, ani zasadowe. Odczyn pH 7,0 jest uważany za neutralny, co jest istotne dla wielu procesów biologicznych i chemicznych zachodzących w glebie. Gleby w tym zakresie pH są preferowane w uprawach rolniczych, ponieważ sprzyjają dobremu wzrostowi roślin oraz optymalnej dostępności składników odżywczych. W praktyce, gleby o pH obojętnym mogą wspierać zdrową florę mikrobiologiczną, co przekłada się na lepszą strukturę gleby oraz jej zdolność do zatrzymywania wody. Dobrym przykładem zastosowania tej wiedzy jest dobór odpowiednich nawozów i metod uprawy, które są dostosowane do konkretnego odczynu gleby, co pozwala na uzyskanie wyższych plonów i lepszej jakości produktów rolnych.

Pytanie 2

Firma produkuje każdego dnia 1 000 litrów soków owocowych, ponosząc łączne dzienne koszty ich wytworzenia na poziomie 2 000 zł. Cena sprzedaży soków ustalona przez firmę wynosi 2,20 zł/l. Zysk, jaki firma uzyskuje na sprzedaży jednego litra tych soków, wynosi

A. 0,20 zł/l
B. 1,00 zł/l
C. 0,50 zł/l
D. 2,00 zł/l
Aby obliczyć zysk na sprzedaży 1 litra soków, należy najpierw ustalić całkowity przychód ze sprzedaży oraz łączny koszt wytworzenia. Przychód ze sprzedaży 1 000 litrów soków przy cenie 2,20 zł za litr wynosi 2 200 zł (1 000 l * 2,20 zł/l). Łączne koszty wytworzenia soków wynoszą 2 000 zł. Zysk całkowity to przychód minus koszty, czyli 2 200 zł - 2 000 zł = 200 zł. Aby obliczyć zysk na 1 litrze, dzielimy łączny zysk przez ilość litrów: 200 zł / 1 000 l = 0,20 zł/l. Taki sposób obliczeń jest zgodny z zasadami rachunkowości i zarządzania finansami, gdzie kluczowe jest monitorowanie zarówno kosztów, jak i przychodów, aby skutecznie zarządzać rentownością przedsiębiorstwa. Praktyka ta pozwala przedsiębiorstwom na optymalizację procesów produkcyjnych oraz sprzedażowych, co jest istotne dla utrzymania konkurencyjności.

Pytanie 3

Podkiełkowywanie ziemniaków powinno przeprowadzać się w zakresie temperatur

Optymalne warunki przechowywania bułw
Etapy przechowywaniaTemperatura
Dojrzewanie bułw 1-2 tygodniepow. 15°C
Schładzanie 2-3 tygodniestopniowe
obniżanie do 4°C
Długotrwałe przechowywanie2-6°C
Przygotowanie sadzeniaków na świetle 3-5 tygodni10-15°C
A. 16-20°C
B. 10-15°C
C. 2-6°C
D. 7-9°C
Odpowiedź "10-15°C" jest prawidłowa, ponieważ jest to temperatura, w której proces podkiełkowywania ziemniaków przebiega optymalnie. W tym zakresie temperatury rośliny wykazują najlepsze parametry wzrostu, co sprzyja rozwijaniu zdrowych i silnych sadzonek. Podkiełkowywanie to kluczowy etap przed sadzeniem, ponieważ pozwala na przyspieszenie kiełkowania, co jest istotne w kontekście wydajności plonów. W praktyce, sadzeniaki umieszcza się w pomieszczeniach o kontrolowanej temperaturze, co pozwala na uzyskanie odpowiednich warunków. Podczas tego procesu, ważne jest także odpowiednie naświetlenie, które wspiera proces fotosyntezy. Warto zastosować standardy agrotechniczne, takie jak zalecenia Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, które wskazują na znaczenie optymalnych warunków środowiskowych dla zdrowego wzrostu roślin.

Pytanie 4

Na podstawie analizy danych zawartych w tabeli wskaż, w jakim przedziale pH należy zwapnować glebę pod uprawę pszenicy ozimej.

A. pH 7,3-8,0
B. pH powyżej 8,1
C. pH poniżej 6,5
D. pH 6,6-7,2
Odpowiedź pH poniżej 6,5 jest prawidłowa, ponieważ pszenica ozima wymaga gleby o neutralnym odczynie, aby efektywnie rosnąć i być zdrowa. Gdy pH gleby jest poniżej 6,5, oznacza to, że gleba jest kwaśna i nie sprzyja optymalnemu wzrostowi tej rośliny. Zwapnowanie gleby to proces, który polega na dodawaniu wapna, aby podnieść pH i uczynić glebę bardziej zasadową. W praktyce, dla uzyskania najlepszych wyników, zaleca się regularne badanie pH gleby i jego dostosowywanie zgodnie z potrzebami uprawy. Dobrym standardem jest utrzymywanie pH gleby w przedziale od 6,0 do 7,0, co sprzyja nie tylko pszenicy ozimej, ale także innym roślinom uprawnym. Zważywszy na te aspekty, odpowiednia regulacja pH jest kluczowym elementem w agrotechnice, wpływającym na plon i jakość zbiorów.

Pytanie 5

Na podstawie przedstawionego fragmentu kalendarza pokryć i wycieleń, ustal optymalny termin zasuszenia krowy pokrytej 2 marca.

Podział gleb w zależności od odczynu pH
wartość pHpH<3 ,5< th> 3,6 - 4,5 4,6-5,5 5,6-6,5 6,6-7,2 7,3-8,0 pH>8,1
Rodzaj glebybardzo silnie kwaśnesilnie kwaśnekwaśnesłabo kwaśneobojętnesłabo alkalicznealkaliczne
MarzecKwiecieńMajCzerwiec
PokrycieWycieleniePokrycieWycieleniePokrycieWycieleniePokrycieWycielenie
110 XII110 I19 II112 III
211 XII211 I210 II213 III
A. 11 października.
B. 2 stycznia.
C. 27 listopada.
D. 11 grudnia.
Pomimo, że wszystkie podane odpowiedzi nie są poprawne, warto zrozumieć, dlaczego ich wybór mógłby być mylący. Wybór dat takich jak 27 listopada czy 2 stycznia może wynikać z nieprecyzyjnego zrozumienia cyklu reprodukcyjnego bydła. Daty te sugerują zbyt wczesne lub zbyt późne zasuszenie, co może prowadzić do problemów zdrowotnych u krowy oraz negatywnie wpływać na produkcję mleka. Zasady dotyczące zasuszenia wskazują, że krowy powinny być zasuszane na około 6-8 tygodni przed wycieleniem. Wybór terminu 11 grudnia jako daty wycielenia oznacza, że zasuszenie powinno rozpocząć się najwcześniej na początku października, co stanowiłoby najlepsze praktyki w hodowli bydła. Wybierając 11 grudnia jako datę wycielenia, można zauważyć, że brak wcześniejszego zasuszenia wpływa na dojenie i zdrowie krowy, co jest sprzeczne z rekomendacjami specjalistów ds. hodowli. W praktyce, pominięcie tego aspektu może prowadzić do obniżonej wydajności mlecznej, a także do zwiększonego ryzyka problemów zdrowotnych związanych z porodem, takich jak zapalenie wymienia czy trudności porodowe. Zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla prawidłowego zarządzania stadem i zapewnienia wysokiej jakości produkcji mleka.

Pytanie 6

Oblicz, ile kg N mogą wchłonąć rośliny w pierwszym roku po zastosowaniu obornika w ilości 30 t/ha, jeśli zawartość azotu w oborniku wynosi 0,45% oraz efektywność wykorzystania azotu wynosi 30%?

A. 40,5 kg
B. 90,0 kg
C. 45,0 kg
D. 30,5 kg
Aby obliczyć, ile kg azotu mogą pobrać rośliny w pierwszym roku po zastosowaniu obornika, musimy najpierw obliczyć całkowitą ilość azotu zawartą w oborniku. Obornik w dawce 30 t/ha przy zawartości azotu 0,45% zawiera 30 t * 0,0045 = 0,135 t azotu, co w przeliczeniu na kilogramy daje 135 kg N/ha. Następnie musimy uwzględnić wskaźnik wykorzystania azotu przez rośliny, który wynosi 30%. Oznacza to, że rośliny będą w stanie pobrać z obornika 30% z 135 kg, co daje 135 kg * 0,30 = 40,5 kg N/ha. Tego rodzaju obliczenia są kluczowe w planowaniu nawożenia, ponieważ pozwalają rolnikom optymalizować dawki nawozów, minimalizując straty składników pokarmowych oraz wpływ na środowisko. W praktyce wiedza ta jest stosowana w ramach dobrych praktyk rolniczych, które mają na celu zrównoważony rozwój i oszczędności w produkcji rolniczej.

Pytanie 7

Planowane zużycie paszy pełnoporcjowej Grower, w ilości 60 kg oraz cenie 1000 zł/t, przeznaczone jest na odchów warchlaka od 10 kg do 30 kg. Jaki jest koszt żywienia warchlaka na uzyskanie przyrostu masy ciała o 1 kg?

A. 6 zł
B. 3 zł
C. 2 zł
D. 4 zł
Koszt żywienia warchlaka w omawianym przypadku oblicza się w sposób następujący. Mamy do czynienia z zużyciem 60 kg paszy pełnoporcjowej Grower, co przy wzroście masy warchlaka z 10 kg do 30 kg daje przyrost 20 kg. Aby obliczyć koszt żywienia na 1 kg przyrostu masy, najpierw obliczamy całkowity koszt paszy. Cena paszy wynosi 1000 zł za tonę, co oznacza, że 1 kg paszy kosztuje 1 zł. Zatem koszt 60 kg paszy to 60 zł. Następnie dzielimy ten koszt przez przyrost masy, czyli 20 kg. 60 zł / 20 kg = 3 zł/kg. Tak więc, koszt żywienia warchlaka na uzyskanie przyrostu masy o 1 kg wynosi 3 zł. Znajomość tego kosztu jest istotna dla producentów, którzy planują budżetowanie kosztów żywności dla trzody chlewnej, umożliwiając efektywne zarządzanie wydatkami oraz optymalizację procesu hodowli.

Pytanie 8

Firma produkująca oleje roślinne zorganizowała Dni otwarte dla uczniów szkół średnich w swoim regionie, aby przekazać informacje o oferowanych produktach. Jakie to działanie przedsiębiorstwa?

A. reklamy
B. sponsoringu
C. public relations
D. promocji dodatkowej
Odpowiedzi takie jak promocja dodatkowa, sponsoring oraz reklama odnoszą się do różnych strategii marketingowych, które nie oddają istoty działań związanych z public relations. Promocja dodatkowa koncentruje się głównie na krótkoterminowych działaniach mających na celu zwiększenie sprzedaży, takich jak rabaty czy kupony. To podejście nie zakłada długofalowego budowania relacji z otoczeniem, lecz jedynie skłanianie klientów do natychmiastowych zakupów. Z kolei sponsoring polega na wspieraniu wydarzeń lub organizacji w zamian za promocję marki, co również różni się od intencji Dni otwartych, które mają na celu budowanie zaufania i relacji z lokalną społecznością poprzez edukację. Reklama natomiast to płatna forma komunikacji, która skupia się na promowaniu produktów i usług, lecz niekoniecznie angażuje społeczność w proces tworzenia wizerunku marki. W przypadku Dni otwartych kluczowe jest to, że przedsiębiorstwo stara się nawiązać bezpośredni kontakt z przyszłymi klientami i interesariuszami, co jest fundamentalne dla public relations. Dlatego, mylenie tych terminów prowadzi do niezrozumienia podstawowych zasad komunikacji w biznesie, gdzie istotne są nie tylko działania promocyjne, ale i dbałość o długoterminowe relacje i wizerunek firmy w oczach społeczności.

Pytanie 9

Elementami kapitału własnego firmy są

A. zysk netto oraz kredyt bankowy
B. zysk netto i zobowiązania krótkoterminowe
C. kapitał powierzony i zysk netto
D. krótkoterminowe zobowiązania i kapitał powierzony
Kapitał własny przedsiębiorstwa składa się głównie z kapitału powierzonych oraz zysku netto. Kapitał powierzony, znany także jako kapitał zakładowy, to środki, które właściciele przedsiębiorstwa wnieśli na jego rozwój oraz działalność. Zysk netto natomiast to wyniki finansowe osiągnięte przez firmę po odjęciu wszystkich kosztów, podatków i innych zobowiązań. Przykładowo, w praktyce, gdy przedsiębiorstwo osiąga zysk, może zdecydować się na reinwestycję tych środków, co zwiększa jego kapitał własny i zapewnia stabilność finansową. Zwiększenie kapitału własnego jest kluczowe dla przedsiębiorstw, ponieważ może wpłynąć na ich zdolność kredytową oraz postrzeganie przez inwestorów, co jest zgodne z najlepszymi praktykami zarządzania finansami. Warto zauważyć, że kapitał własny odgrywa fundamentalną rolę w finansowaniu działalności operacyjnej firmy oraz w jej ekspansji na rynku, co czyni go istotnym składnikiem każdej strategii finansowej.

Pytanie 10

Oblicz, ile poideł miskowych należy zamontować w oborze wolnostanowiskowej dla 120 krów o średniej masie ciała 600 kg.

Masa zwierzęcia (kg) od:300400500600700
Liczba zwierząt na 1 podło miskowe88666
Liczba zwierząt na 1 metr podła komorowego1312111010
A. 20 szt.
B. 60 szt.
C. 6 szt.
D. 120 szt.
Odpowiedź 20 poidełek jest jak najbardziej trafna. Zgodnie z normami hodowli bydła, dla krów ważących 600 kg, jedno poidełko przypada na 6 krów. Więc jak mamy 120 krów w oborze, to dzielimy 120 przez 6 i wychodzi nam 20. To ważne, bo odpowiednia ilość wody to klucz do zdrowia krów. Dobrze jest też pamiętać, że woda powinna być dostępna w różnych porach dnia, żeby krowy mogły pić, kiedy potrzebują. Regularne sprawdzanie stanu poidełek też jest na plus, żeby nie zdarzyło się, że zwierzęta nie mają dostępu do wody. Jeśli trzymamy się tych standardów, to krowy będą bardziej wydajne i lepszej jakości mleko też zdobędziemy.

Pytanie 11

Jaką czynność wykonuje się po porodzie u prosiąt jako pierwszą?

A. kastracja knurków
B. przycinanie kiełków
C. skrócenie i dezynfekcja pępowiny
D. podanie preparatu żelazowego
Skrócenie i dezynfekcja pępowiny to kluczowy krok w pierwszych godzinach po porodzie prosiąt. Pępowina, będąca łącznikiem między matką a nowo narodzonym prosięciem, musi zostać odpowiednio przygotowana, aby zminimalizować ryzyko zakażeń oraz zapewnić zdrowy start życia zwierzęcia. Zgodnie z zaleceniami weterynaryjnymi, pępowinę należy skrócić do długości około 3-5 cm od brzucha prosięcia, a następnie zdezynfekować, aby zredukować ryzyko wprowadzenia patogenów do organizmu. Praktyczne podejście do tego zabiegu wymaga użycia odpowiednich środków dezynfekcyjnych, takich jak jodyna lub inne preparaty, które są skuteczne w eliminowaniu bakterii. Ponadto, skrócenie i dezynfekcja pępowiny są zgodne z ogólnymi zasadami bioasekuracji, które mają na celu ochronę zdrowia stada poprzez ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się chorób. Zastosowanie tego zabiegu w praktyce hodowlanej ma fundamentalne znaczenie dla poprawy przeżywalności prosiąt oraz ich ogólnego rozwoju zdrowotnego.

Pytanie 12

Dokument księgowy Wz, używany w obrocie materiałami, stanowi potwierdzenie

A. przyjęcia materiałów do magazynu z zakupu
B. przesunięcia materiałów do innego magazynu w tej samej firmie
C. wydania materiałów z magazynu na sprzedaż dla klienta
D. wydania materiałów z magazynu do użycia w produkcji
Odpowiedź wskazująca na wydanie materiałów z magazynu do sprzedaży dla odbiorcy jest poprawna, ponieważ dokument WZ (Wydań Zewnętrznych) jest kluczowym dowodem księgowym, który rejestruje proces wydawania towarów z magazynu na rzecz klienta. W praktyce, każdy dokument WZ powinien precyzować, jaka ilość towarów została wydana, dla kogo oraz kiedy. Taki proces jest zgodny z obowiązującymi standardami księgowości oraz przepisami prawa podatkowego, które wymagają dokładnej ewidencji ruchów magazynowych. Przykładowo, w przypadku sprzedaży towaru, firma musi posiadać dokument WZ, aby później móc wystawić fakturę sprzedaży, co stanowi istotny element procesu obiegu dokumentów. Zastosowanie dokumentu WZ pozwala na transparentność transakcji i zapewnia zgodność z audytem, co jest kluczowe dla każdej organizacji. Dokument ten jest również istotny w kontekście zarządzania zapasami, ponieważ umożliwia śledzenie, które towary zostały przekazane do odbiorców oraz w jakiej ilości, co z kolei ma wpływ na dalsze planowanie produkcji i zaopatrzenia.

Pytanie 13

Najwięcej białka zawierają nasiona roślinne

A. grochu
B. rzepaku
C. pszenicy
D. słonecznika
Groch jest jednym z najbogatszych źródeł białka w diecie roślinnej, co czyni go cennym składnikiem w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Zawiera około 20-25% białka w suchej masie, co czyni go lepszym źródłem białka niż większość innych roślin strączkowych, takich jak rzepak czy słonecznik. Białko grochu ma korzystny profil aminokwasowy, w tym wysoką zawartość lizyny, co jest istotne, ponieważ wiele roślin strączkowych jest ubogich w ten aminokwas. Ponadto, groch jest łatwo przyswajalny, co sprawia, że stanowi doskonałe uzupełnienie diety, szczególnie dla osób aktywnych fizycznie oraz sportowców. Dodatkowo, groch jest źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz minerałów, co czyni go wszechstronnym produktem do wykorzystania w kuchni, zarówno w formie zup, sałatek, jak i jako składnik burgerów roślinnych.

Pytanie 14

Jaka powinna być zawartość białka ogólnego w 1 kg mieszanki pełnoporcjowej dla lochy karmiącej, przy koncentracji energii 12 MJ/kg paszy.

Wymagania zawartości białka w gramach na 1MJ energii
Faza cykluBiałko
ogólne
Białko
strawne
Ciąża do 90 dnia11,08,7
Laktacja13,010,0
A. 10,0 g
B. 156,0 g
C. 130,0 g
D. 13,0 g
Odpowiedź 156,0 g jest poprawna, ponieważ aby określić zawartość białka ogólnego w mieszance pełnoporcjowej dla lochy karmiącej, należy uwzględnić zapotrzebowanie białkowe na jednostkę energii oraz energię dostarczaną przez paszę. Zgodnie z normami żywieniowymi dla loch karmiących, wymagane jest dostarczenie 13,0 g białka ogólnego na 1 MJ energii. Przy koncentracji energii 12 MJ/kg paszy, obliczenia prowadzą do wyniku 156,0 g białka na kg mieszanki (13,0 g/MJ * 12 MJ/kg). Taka ilość białka jest kluczowa dla zdrowia lochy oraz prawidłowego rozwoju prosiąt, co potwierdzają liczne badania i zalecenia weterynaryjne. Zapewnienie odpowiedniej ilości białka wspiera produkcję mleka i jakość paszy, co jest niezbędne w intensywnych systemach hodowli. Dobrą praktyką jest również regularne monitorowanie wartości odżywczych paszy oraz dostosowywanie ich w zależności od potrzeb zwierząt w różnych stadiach laktacji.

Pytanie 15

Wskaź mieszankę nasion odpowiednią do utworzenia pastwiska?

A. 60% trawy wysokie, 25% trawy niskie, 5% trawy średnie, 10% motylkowe
B. 55% trawy wysokie, 25% trawy niskie, 10% trawy średnie, 10% motylkowe
C. 55% trawy wysokie, 35% trawy niskie, 10% motylkowe
D. 55% trawy niskie, 35% trawy wysokie, 10% motylkowe
Wybór mieszanki 55% traw niskich, 35% traw wysokich i 10% motylkowych jest uzasadniony z kilku powodów. Trawy niskie, takie jak życica trwała czy kostrzewa łąkowa, są doskonałe do pastwisk, ponieważ dobrze znoszą intensywne wypasanie i szybko regenerują się po skoszeniu. Dodatkowo, trawy wysokie, do których można zaliczyć np. tymotkę łąkową, oferują znacznie większą wysokość i masę, co z kolei sprzyja lepszemu zaspokojeniu potrzeb pokarmowych bydła. Obecność 10% roślin motylkowych, takich jak koniczyna czerwona, wzbogaca glebę w azot, co przyczynia się do lepszego wzrostu innych roślin w mieszance. Zastosowanie takiej mieszanki przyczynia się do zrównoważonego rozwoju pastwiska, poprawiając jego jakość i wydajność. W branży rolniczej istnieją wytyczne, które rekomendują tego typu mieszanki w kontekście hodowli bydła mlecznego czy mięsnego, ponieważ stabilizują one ekosystem i zwiększają bioróżnorodność.

Pytanie 16

Bezrobocie wywołane sezonowymi zmianami w warunkach klimatycznych oraz cyklami produkcji w rolnictwie określa się mianem bezrobocia

A. ukryte
B. sezonowe
C. frykcyjne
D. koniunkturalne
Bezrobocie sezonowe odnosi się do zjawisk zatrudnienia, które są uzależnione od zmieniających się warunków klimatycznych i cykli produkcji w rolnictwie. W praktyce oznacza to, że w niektórych porach roku, np. podczas zbiorów, popyt na pracowników w sektorze rolnym wzrasta, co prowadzi do zwiększenia zatrudnienia. W innych okresach, zwłaszcza zimą, gdy prace polowe są ograniczone, zapotrzebowanie na pracowników maleje, co skutkuje wzrostem bezrobocia. Dobrym przykładem mogą być prace w sadach, gdzie wiosenne i letnie miesiące generują wysokie zapotrzebowanie na pracowników do zbioru owoców, a zimą zatrudnienie w tym sektorze praktycznie zanika. Zrozumienie tego zjawiska jest kluczowe dla analizy rynku pracy oraz dla planowania polityki zatrudnienia, gdzie istotne jest wdrażanie programów wsparcia dla pracowników sezonowych, aby zmniejszyć ich negatywne skutki. Przykładem może być szkolenie zawodowe, które umożliwi tym pracownikom zdobycie umiejętności w innych branżach, co sprzyja ich adaptacji na rynku pracy.

Pytanie 17

Oblicz, jaką ilość preparatu należy użyć do przeprowadzenia suchej dezynfekcji ściółki w kojcu porodowym o powierzchni 3,5 m2 dla lochy, gdy optymalna dawka wynosi 100 g/1 m2 podłogi?

A. 700 g
B. 350 g
C. 100 g
D. 1 000 g
Aby obliczyć ilość preparatu potrzebnego do wykonania suchej dezynfekcji ściółki w kojcu porodowym, należy zastosować podaną optymalną dawkę wynoszącą 100 g na 1 m². Kojec o powierzchni 3,5 m² wymaga pomnożenia tej dawki przez powierzchnię. Zatem 100 g/m² * 3,5 m² = 350 g. Warto zauważyć, że odpowiednie stosowanie preparatów dezynfekcyjnych jest kluczowe dla zapewnienia higieny w pomieszczeniach inwentarskich, co wpływa na zdrowie zwierząt oraz ich produkcyjność. W praktyce, stosowanie właściwej dawki preparatu pozwala uniknąć zarówno zbytniego zużycia środków chemicznych, co może prowadzić do nadmiernego obciążenia środowiska, jak i niedostatecznego zabezpieczenia przed patogenami. Przykładem dobrych praktyk jest regularne monitorowanie stanu higieny w kojcu oraz dostosowywanie dawek preparatów do zaobserwowanych potrzeb sanitarnych, co może być wspierane przez programy zarządzania biohigieną. Tego rodzaju działania są zgodne z wytycznymi organizacji zajmujących się dobrostanem zwierząt oraz zdrowiem publicznym.

Pytanie 18

Z danych zamieszczonych w poniższej tabeli wynika, że buhajek o wadze 500 kg, przyrastający 1000 g dziennie zużywa:

Zapotrzebowanie dzienne na składniki pokarmowe w zależności od masy ciała
Masa ciała [kg]Sucha masa [kg]Dzienne przyrosty masy ciałaBiałko ogólne [g]
800 g1000 g1200 g
Energia metaboliczna [MJ]
4508 – 1042,645,550,3700
5009 – 1045,549,155,0780
5509 – 1049,153,259,2780
6009 – 1152,157,463,3780
A. 49,1 MJ energii metabolicznej i 780 g b.o.
B. 42,6 MJ energii metabolicznej i 700 g b.o.
C. 55,0 MJ energii metabolicznej i 780 g b.o.
D. 45,5 MJ energii metabolicznej i 700 g b.o.
Poprawna odpowiedź wskazuje na to, że buhajek o wadze 500 kg, przyrastający 1000 g dziennie, potrzebuje 49,1 MJ energii metabolicznej oraz 780 g białka ogólnego. Odpowiednie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest kluczowe dla zapewnienia optymalnego wzrostu i rozwoju zwierząt. W naukach o zwierzętach, standardowe wytyczne dotyczące żywienia opierają się na masie ciała oraz oczekiwanym dziennym przyroście masy. W tym przypadku, wartości te są zgodne z danymi zawartymi w tabeli, co czyni je wiarygodnymi. W praktyce, wdrożenie odpowiedniego żywienia zgodnie z tymi wartościami pozwala na osiąganie lepszych wyników hodowlanych, co jest korzystne zarówno dla wzrostu zwierząt, jak i efektywności ekonomicznej produkcji. Dobrą praktyką jest regularne monitorowanie przyrostów masy ciała oraz dostosowywanie diety, co przyczynia się do długofalowego sukcesu w hodowli. Utrzymanie odpowiedniego poziomu energii i białka w diecie wpływa także na zdrowie zwierząt oraz ich odporność na choroby.

Pytanie 19

Dokumentacja, która jest najdłużej przechowywana w jednostce gospodarczej, to

A. dokumenty kadrowe oraz sprawozdania finansowe
B. dokumenty magazynowe oraz kasowe
C. dokumenty zakupu oraz sprzedaży towarów
D. dokumenty dotyczące reklamacji i napraw gwarancyjnych
Dokumentacja kadrowa oraz sprawozdania finansowe w jednostkach gospodarczych są przechowywane przez najdłuższy czas, co jest zgodne z przepisami prawa oraz dobrymi praktykami zarządzania dokumentacją. Przykładowo, w Polsce przepisy dotyczące przechowywania dokumentacji kadrowej wskazują, że dokumenty te powinny być archiwizowane przez okres 50 lat. W przypadku sprawozdań finansowych, również zgodnie z Ustawą o rachunkowości, należy je przechowywać przez minimum 5 lat, ale w praktyce wiele firm decyduje się na dłuższy okres, aby móc analizować dane finansowe w kontekście długoterminowych strategii. Przechowywanie tych dokumentów jest kluczowe dla zapewnienia zgodności z regulacjami prawnymi, a także dla efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi i finansowymi. Przykładem zastosowania tej wiedzy może być konieczność posiadania dostępu do danych kadrowych w przypadku sporów prawnych lub audytów finansowych.

Pytanie 20

Jaką objętość powinien mieć silos, aby pomieścić 6000 dt, jeżeli 1 m3 kiszonki ma masę mniej więcej 650 kg?

A. około 1083 m3
B. około 600 m3
C. około 650 m3
D. około 923 m3
Aby obliczyć objętość silosu potrzebnego do zmagazynowania 6000 dt kiszonki, należy skorzystać z przelicznika, który określa, że 1 m³ kiszonki waży około 650 kg. Pierwszym krokiem jest przeliczenie 6000 dt na kilogramy, co daje 600000 kg. Następnie, aby znaleźć wymaganą objętość silosu, należy podzielić całkowitą masę (600000 kg) przez gęstość kiszonki (650 kg/m³). Wykonując to działanie: 600000 kg / 650 kg/m³ = 923,08 m³. Zatem objętość silosu wynosi około 923 m³, co odpowiada drugiej odpowiedzi. W praktyce, właściwe obliczenie objętości silosu jest kluczowe dla efektywnego zarządzania przestrzenią magazynową w gospodarstwie rolnym. Prawidłowo obliczona objętość pozwala na optymalne przechowywanie pasz, co wpływa na jakość żywienia zwierząt oraz na ekonomikę produkcji. Warto również pamiętać o standardach przechowywania, które rekomendują, aby silos posiadał dodatkową przestrzeń na ewentualne rozszerzenie objętości w przypadku nadmiarowych zapasów.

Pytanie 21

Rasa, która nie nadaje się do tuczu mięsnego świń, to

A. polska biała zwisłoucha
B. puławska
C. złotnicka pstra
D. wielka biała polska
Rasy takie jak polska biała zwisłoucha, złotnicka pstra oraz wielka biała polska są popularne w hodowli świń, ale nie wszystkie nadają się do tuczu mięsnego z takich samych powodów jak rasa puławska. Polska biała zwisłoucha jest ceniona głównie za swoje właściwości mleczne, co oznacza, że jej genotyp i fenotyp sprzyjają produkcji mleka, a nie optymalnym przyrostom masy mięsnej. Złotnicka pstra, pomimo swojej atrakcyjnej budowy, nie osiąga takich wyników w zakresie przyrostu masy ciała, co czyni ją mniej efektywną w intensywnej produkcji mięsnej. Wielka biała polska, chociaż również popularna w tuczu, niekoniecznie jest tak dobrze dostosowana do lokalnych warunków oraz rynkowych celów produkcji jak rasa puławska. Błędne wnioski mogą wynikać z mylnych przekonań o wszechstronności ras, co nie zawsze znajduje potwierdzenie w praktyce. Wybór odpowiedniej rasy do tuczu mięsnego powinien opierać się na analizie wydajności, jakości mięsa oraz zdolności adaptacyjnych do środowiska, a także na dostępnych zasobach paszowych. Rasa puławska wyróżnia się w tych aspektach, co czyni ją najlepszym wyborem w kontekście efektywnej produkcji mięsa.

Pytanie 22

Korzystając z danych z tabeli oblicz minimalną powierzchnię kojców, którą należy przygotować do odchowu 200 tuczników o masie od 85 kg do 110 kg.

Minimalna powierzchnia kojca w m² na sztukę dla świń utrzymywanych grupowo
Grupa zwierzątMinimalna powierzchnia kojca
w m² na 1 sztukę
Prosięta do 10 kg0,15
Warchlaki powyżej 10 do 20 kg0,2
Warchlaki powyżej 20 do 30 kg0,3
Tuczniki powyżej 30-50 kg0,4
Tuczniki powyżej 50-85 kg0,55
Tuczniki powyżej 85-110 kg0,65
Tuczniki powyżej 110 kg1,0
A. 120m2
B. 130 m2
C. 100m2
D. 140 m2
Poprawna odpowiedź to 130 m2, ponieważ zgodnie z danymi zawartymi w tabeli, każdy tucznik o masie od 85 kg do 110 kg wymaga 0,65 m2 powierzchni. Obliczając minimalną powierzchnię potrzebną dla 200 tuczników, należy pomnożyć liczbę tuczników przez wymaganą powierzchnię dla jednego zwierzęcia: 0,65 m2 * 200 = 130 m2. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w hodowli zwierząt, które stawiają na dobrostan zwierząt oraz optymalne warunki ich życia. Właściwe zagospodarowanie przestrzeni w kojcach jest nie tylko kluczowe dla zdrowia tuczników, ale również wpływa na ich przyrosty masy i ogólną efektywność produkcji. W praktyce, ważne jest również regularne monitorowanie warunków środowiskowych w kojcach, takich jak temperatura, wentylacja czy dostęp do wody oraz pożywienia, aby zapewnić optymalne warunki do wzrostu. Zastosowanie takich standardów przyczynia się do zwiększenia wydajności produkcji oraz minimalizowania ryzyka wystąpienia chorób wśród zwierząt.

Pytanie 23

Jakie będą koszty wywiezienia 1 tony humusu, jeżeli na transport 20 ton poniesiono następujące wydatki:
- paliwo 100 zł,
- wynagrodzenie 40 zł,
- smary oraz konserwacja sprzętu 30 zł,
- amortyzacja sprzętu 20 zł?

A. 7,00 zł
B. 5,00 zł
C. 8,50 zł
D. 9,50 zł
Aby obliczyć koszt wywiezienia 1 tony humusu, najpierw należy zsumować wszystkie poniesione koszty, które wynoszą: 100 zł za paliwo, 40 zł za wynagrodzenie, 30 zł za smary i konserwację sprzętu oraz 20 zł za amortyzację sprzętu. Suma tych kosztów wynosi 290 zł. Następnie, aby obliczyć koszt jednostkowy, należy podzielić całkowity koszt przez ilość humusu, czyli 20 ton. Obliczenie wygląda następująco: 290 zł / 20 ton = 14,50 zł za tonę. Jednak w obliczeniach uwzględniamy tylko koszty bezpośrednie, takie jak paliwo, wynagrodzenie i konserwacja. Wartości amortyzacji nie stosuje się do takich obliczeń w kontekście kalkulacji kosztów transportu. W związku z tym, przy uwzględnieniu tylko wyżej wymienionych kosztów, otrzymujemy 170 zł (100 zł + 40 zł + 30 zł) co po podzieleniu przez 20 ton daje 8,50 zł. Podsumowując, przy obliczaniu kosztu wywozu humusu ważne jest, aby odpowiednio zdefiniować, jakie koszty są brane pod uwagę. W branży budowlanej oraz rolniczej, precyzyjne kalkulacje kosztów transportowych są kluczowe dla efektywności i rentowności operacji, co jest zgodne z zasadami kalkulacji kosztów w logistyce.

Pytanie 24

W trakcie przeprowadzania zabiegu oprysku środkami ochrony roślin wystąpiła awaria sprzętu do oprysków, prowadząc do rozlania preparatu chemicznego. Inspekcja ujawniła, że sprzęt nie ma aktualnych badań technicznych. Zgodnie z regulacjami Kodeksu Pracy odpowiedzialność za tę sytuację spoczywa na

A. kierowniku jednostki
B. inspektorze bhp zakładu
C. wytwórcy urządzenia
D. pracowniku realizującym oprysk

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za zapewnienie, że wszystkie urządzenia używane w pracy, w tym te stosowane do oprysków środkami ochrony roślin, są w odpowiednim stanie technicznym i posiadają aktualne badania. Zgodnie z Kodeksem Pracy oraz normami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, kierownik ma obowiązek organizować i kontrolować prace w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo. Przykładem może być sytuacja, w której inspektor bhp przeprowadza audyt i stwierdza, że urządzenie nie spełnia wymogów technicznych. W takim przypadku to kierownik powinien podjąć działania korekcyjne, takie jak zlecenie przeglądów czy szkoleń dla pracowników. Brak przestrzegania tych zasad może prowadzić do poważnych konsekwencji, zarówno dla zdrowia pracowników, jak i dla jednostki, w tym odpowiedzialności prawnej oraz finansowej. Dobrą praktyką jest prowadzenie regularnych audytów technicznych oraz dokumentowanie działań w celu zapewnienia zgodności z wymaganiami prawnymi.

Pytanie 25

Korzystając z danych zawartych w tabeli oblicz, który rolnik zastosował dawkę 68 kg azotu na 1 ha.

RolnikPowierzchnia polaNawóz i dawka
A.2,5 hasaletry amonowej (34% azotu), wysiat 500 kg
B.2,0 hamocznika (46% azotu), wysiat 100 kg
C.1,0 hasaletrzak (25% azotu), wysiat 200 kg
D.1,0 hasaletrzak (25% azotu), wysiat 100 kg
A. B.
B. C.
C. D.
D. A.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Rolnik A zastosował dawkę 68 kg azotu na 1 ha, co jest zgodne z najlepszymi praktykami agrotechnicznymi. Obliczenia wskazują, że 500 kg nawozu o zawartości azotu na poziomie 34% dostarcza 170 kg czystego azotu. Dzieląc tę wartość przez powierzchnię 2,5 ha, otrzymujemy 68 kg azotu na 1 ha. Taka dawka jest odpowiednia dla wielu upraw, zwłaszcza w warunkach polskich, gdzie odpowiednie nawożenie azotowe ma kluczowe znaczenie dla uzyskania wysokich plonów. Warto pamiętać, że dobór dawki azotu powinien być dostosowany do potrzeb konkretnej uprawy oraz warunków glebowych. Regularne analizy gleby pomagają ustalić optymalne dawki, co wpływa nie tylko na wzrost plonów, ale także na zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. Utrzymywanie równowagi w nawożeniu azotowym przyczynia się do zrównoważonego rozwoju rolnictwa, a także wpływa na zdrowie gleby.

Pytanie 26

Na jaką głębokość wykonuje się orkę siewną?

A. 6 - 10 cm
B. 11 - 16 cm
C. 18 - 25 cm
D. 26 - 30 cm

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Orkę siewną wykonuje się na głębokość 18 - 25 cm z uwagi na optymalne warunki dla wzrostu roślin. Taka głębokość pozwala na skuteczne mieszanie gleby z resztkami roślin, co sprzyja mineralizacji i wzbogaceniu gleby w niezbędne składniki pokarmowe. Dodatkowo, przy takiej głębokości orka umożliwia lepszy dostęp powietrza do korzeni roślin, co jest kluczowe dla ich rozwoju. W praktyce, na przykład w uprawie zbóż, orka na tej głębokości pozwala na zminimalizowanie ryzyka erozji gleby oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Ważne jest również, aby nie przekraczać tej głębokości, ponieważ nadmierne ugrubienie warstwy ornej może prowadzić do zjawiska zwanego 'zaskorupieniem', co negatywnie wpływa na zdolność gleby do zatrzymywania wody i przepuszczania powietrza. W branży rolniczej standardy dotyczące głębokości orki są zgodne z zaleceniami instytucji takich jak FAO oraz lokalnych organizacji rolniczych, które podkreślają znaczenie prawidłowego przygotowania gleby przed siewem.

Pytanie 27

Efektywnym sposobem na zmniejszenie liczby komórek somatycznych w mleku krów jest

A. schłodzenie mleka do temperatury 3-5°C w ciągu dwóch godzin po zakończeniu doju
B. przechowywanie mleka po udoju w hermetycznie zamkniętych zbiornikach
C. stosowanie metody natychmiastowego zasuszania krów bez zastosowania antybiotyków
D. przeprowadzanie dezynfekcji strzyków bezpośrednio po doju

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Dezynfekcja strzyków krów bezpośrednio po doju jest kluczowym elementem w utrzymaniu higieny w produkcji mleka. Komórki somatyczne w mleku są wskaźnikiem stanu zdrowia wymienia krów i mogą wzrosnąć w wyniku zakażeń, co z kolei wpływa na jakość mleka. Stosowanie odpowiednich środków dezynfekcyjnych eliminuje bakterie oraz zmniejsza ryzyko zakażeń, co w konsekwencji prowadzi do niższej liczby komórek somatycznych. Dobrą praktyką jest wykorzystanie środków, które są zatwierdzone przez odpowiednie organy, takie jak Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), co zapewnia ich skuteczność i bezpieczeństwo. Przykładami środków dezynfekcyjnych są roztwory na bazie chloru lub jodu. Właściwe przeprowadzenie tego procesu przyczynia się także do lepszego zdrowia zwierząt, co ma pozytywny wpływ na wydajność mleczną oraz jakość produktu końcowego. Wdrożenie tej procedury w codziennej praktyce hodowlanej jest zatem niezbędne dla zapewnienia wysokich standardów produkcji mleka.

Pytanie 28

W uprawie ziemniaków rozwój wspomaga ciepła i wilgotna atmosfera

A. zarazy ziemniaka
B. alternariozy
C. raka ziemniaka
D. rizoktoniozy

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 'zaraza ziemniaka' jest właściwa, ponieważ jest to jedna z najgroźniejszych chorób ziemniaków, szczególnie w warunkach ciepłej i wilgotnej pogody. Zaraza, wywoływana przez grzyb Phytophthora infestans, rozwija się intensywnie w temperaturach między 15 a 25°C oraz przy wysokiej wilgotności, co sprzyja infekcjom. W praktyce rolniczej istotne jest monitorowanie warunków pogodowych i stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin, takich jak fungicydy, a także wprowadzenie odmian ziemniaków odpornych na tę chorobę. Dobrą praktyką jest również stosowanie płodozmianu oraz monitorowanie pól pod kątem pierwszych objawów, co pozwala na szybką reakcję i minimalizację strat. Warto także pamiętać o znaczeniu dobrego drenażu, który zmniejsza wilgotność gleby, co jest kluczowe w zapobieganiu rozwojowi zarazy. Zrozumienie cyklu rozwojowego patogenu i jego preferencji środowiskowych jest niezbędne dla skutecznej ochrony upraw.

Pytanie 29

Widoczne na ilustracji kiełki świetlne na bulwach ziemniaków o długości 1-2 mm są efektem

Ilustracja do pytania
A. pobudzania.
B. podkiełkowywania.
C. sortowania.
D. kalibrowania.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Kiełki świetlne na bulwach ziemniaków to efekt tego, że rolnicy stymulują ich wzrost. Dzieje się to dzięki różnym bodźcom zewnętrznym, takim jak odpowiednia temperatura, wilgotność czy światło. Jak wiadomo, to bardzo ważne, bo kiełkowanie przed posadzeniem bulw ma ogromne znaczenie dla zdrowych plonów. Rolnicy mają na to swoje sposoby – często trzymają bulwy w cieple albo naświetlają je, by szybciej zaczęły kiełkować. Trzeba też uważać na wilgotność, żeby bulwy się nie wysuszyły. No i bez dwóch zdań, wiedza o tym wszystkim jest kluczowa, bo dobrze przygotowane sadzeniaki potem rosną szybciej i równiej, co przekłada się na lepszą jakość i ilość zbiorów.

Pytanie 30

W kątnicy koni zachodzi proces

A. wchłaniania substancji powstałych w wyniku trawienia
B. rozkładu celulozy w trakcie fermentacji mikrobiologicznej
C. produkcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach
D. trawienia białek na skutek działania enzymu pepsyny

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
W jelicie ślepym koni zachodzi kluczowy proces rozkładu celulozy, który odbywa się przy udziale mikroorganizmów w procesie fermentacji. Koń, jako zwierzę roślinożerne, przystosowane jest do trawienia paszy bogatej w włókna roślinne, w tym celulozę. Jelitowe mikroorganizmy, takie jak bakterie i protisty, posiadają enzymy zdolne do rozkładu celulozy, co pozwala na przekształcenie tej substancji w łatwo przyswajalne składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe o krótkim łańcuchu. Proces ten jest istotny dla zdrowia koni, ponieważ umożliwia im efektywne wydobycie energii z ciężkostrawnych roślin. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy odnosi się do dietetyki koni, gdzie zaleca się stosowanie pasz wysokowłóknistych, aby wspierać fermentację w jelicie ślepym, co z kolei wpływa na ich wydolność, kondycję oraz ogólny stan zdrowia. Dobre praktyki hodowlane uwzględniają również regularne monitorowanie flory jelitowej, co jest ważne dla wczesnego wykrywania ewentualnych zaburzeń w trawieniu.

Pytanie 31

W przedsiębiorstwie konieczne jest przechowywanie przez 5 lat

A. sprawozdanie finansowe
B. dokumenty osobowe pracownika
C. rachunek bilansowy
D. roczne deklaracje podatkowe

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Roczne rozliczenia podatkowe muszą być przechowywane przez 5 lat zgodnie z przepisami prawa podatkowego, co ma na celu zapewnienie możliwości kontroli przez organy skarbowe oraz umożliwienie prawidłowego rozliczenia się w przypadku ewentualnych nieprawidłowości. Przechowywanie tych dokumentów pozwala na odnalezienie dowodów w przypadku sporów z fiskusem, a także jest ważne dla analizy finansowej przedsiębiorstwa. W praktyce, jeśli przedsiębiorstwo utrzymuje wszystkie swoje dokumenty w sposób elektroniczny, powinno zadbać o odpowiednie systemy archiwizacji, które nie tylko zabezpieczają dane, ale również umożliwiają ich łatwe przeszukiwanie. Przykładowo, w systemach ERP (Enterprise Resource Planning) można implementować automatyczne procesy archiwizacji, co ułatwia zgodność z wymogami prawnymi.

Pytanie 32

Jaką wartość wskaźnika pokrycia majątku kapitałem własnym należy przyjąć, aby przedsiębiorstwo mogło cieszyć się wysoką niezależnością finansową?

A. 0,9
B. 0,8
C. 0,7
D. 0,5

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 0,9 jest prawidłowa, ponieważ wskaźnik pokrycia majątku kapitałem własnym na poziomie 0,9 oznacza, że 90% aktywów przedsiębiorstwa jest finansowanych z kapitału własnego. Taki poziom pokrycia wskazuje na silną pozycję finansową firmy, co sprzyja jej niezależności finansowej. Firmy z wysokim wskaźnikiem pokrycia kapitałem własnym są mniej narażone na ryzyko niewypłacalności, ponieważ mają mniejsze zobowiązania do spłaty w porównaniu do aktywów. W praktyce, wysoki wskaźnik pokrycia sugeruje, że przedsiębiorstwo ma większą swobodę w podejmowaniu decyzji finansowych, takich jak inwestycje w rozwój czy reagowanie na zmiany rynkowe. W branżach, gdzie stabilność finansowa jest kluczowa, taki wskaźnik może być decydujący dla pozyskania nowych partnerów biznesowych oraz inwestorów. Warto również zauważyć, że standardy rachunkowości i dobre praktyki zarządzania finansami sugerują, że przedsiębiorstwa powinny dążyć do utrzymania wskaźnika kapitału własnego na poziomie co najmniej 0,5, ale optymalnie 0,7 do 0,9, aby zapewnić zdrową strukturę finansową i długoterminową stabilność.

Pytanie 33

Jaki jest najlepszy odczyn gleby dla uprawy pomidorów oraz wczesnych ziemniaków?

A. 6,5-7,0 pH
B. poniżej 4,5 pH
C. 5,0-6,5 pH
D. powyżej 7,2 pH

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Optymalny odczyn gleby dla pomidorów i ziemniaków wczesnych wynosi od 5,0 do 6,5 pH, co jest zgodne z preferencjami tych roślin, które wymagają umiarkowanie kwaśnego do neutralnego środowiska glebowego. Wartości pH w tym zakresie sprzyjają lepszemu przyswajaniu składników pokarmowych, takich jak azot, fosfor i potas, które są kluczowe dla wzrostu i plonowania tych upraw. Na przykład, pomidory są wrażliwe na nadmiar kwasu, co może prowadzić do zahamowania ich wzrostu i rozwoju. Z kolei ziemniaki preferują lekko kwasowe warunki, co wspiera ich zdrowy rozwój korzeni. W praktyce, rolnicy powinni regularnie monitorować odczyn gleby przed sadzeniem, a w przypadku stwierdzenia odchyleń, stosować odpowiednie zabiegi, takie jak wapnowanie, aby dostosować pH gleby do optymalnych wartości. Świadomość dotycząca pH gleby jest kluczowym elementem w zarządzaniu uprawami zgodnie z dobrymi praktykami rolniczymi oraz normami agrotechnicznymi.

Pytanie 34

Najwyższą wartość wypiekową ze względu na zawartość glutenu uzyskuje się z ziaren

A. pszenicy
B. kukurydzy
C. żyta
D. pszenżyta

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Mąka pszenna, uzyskana z ziarna pszenicy, charakteryzuje się najwyższą wartością wypiekową ze względu na znaczną zawartość glutenu. Gluten, składający się głównie z białek gliadyny i gluteniny, odgrywa kluczową rolę w procesie wypieku, ponieważ nadaje ciastu elastyczność oraz umożliwia zatrzymywanie gazów wydobywających się podczas fermentacji. Dzięki temu wypieki z mąki pszennej, takie jak chleb, bułki czy ciasta, mają odpowiednią strukturę, objętość i teksturę. W praktyce, w piekarnictwie i cukiernictwie, mąka pszenna jest często wybierana jako standardowy składnik, który pozwala na osiąganie powtarzalnych i wysokiej jakości wyników. Ponadto, mąka pszenna jest dostępna w różnych typach, takich jak mąka chlebowa, tortowa czy pełnoziarnista, co pozwala na dostosowanie jej do specyficznych potrzeb kulinarnych. Warto również zauważyć, że standardy jakości mąki pszennej są regulowane w wielu krajach, co zapewnia producentom i konsumentom wysoką jakość produktu.

Pytanie 35

Desykacja roślin strączkowych jest wykonywana w celu

A. przyspieszenia dojrzewania
B. ochrony roślin przed chorobami
C. aktywacji nasion do kiełkowania
D. przyspieszenia wschodów

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Desykacja roślin strączkowych to naprawdę ważny proces w rolnictwie. Chodzi o to, żeby przyspieszyć dojrzewanie nasion. W praktyce polega to na tym, że obniżamy zawartość wody w roślinach, co sprawia, że szybciej możemy je zbierać. Jest to szczególnie przydatne w przypadku roślin strączkowych, które mogą mieć problemy z pogodą, bo opóźnienia w dojrzewaniu mogą skutkować mniejszymi plonami. Desykację stosuje się, kiedy przewidujemy późne opady deszczu, które mogłyby prowadzić do chorób grzybowych. Na przykład, używa się takich środków jak glifosat, które spryskuje się rośliny kilka tygodni przed zbiorem, co działa na ich szybsze dojrzewanie. Ważne jest, żeby robić to w odpowiednim czasie, żeby nasiona były zdrowe i miały dobrą jakość.

Pytanie 36

Kukurydzę na ziarno odmian, które potrzebują sumy temperatur efektywnych przekraczających 1600°C, można hodować w Polsce w obszarach

A. o bardzo długim czasie wegetacji
B. o krótkim czasie wegetacji
C. o średnim czasie wegetacji
D. o bardzo krótkim czasie wegetacji

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Kukurydza na ziarno to roślina, która potrzebuje odpowiednich warunków do wzrostu. Odmiany wymagające dość wysokich temperatur, czyli powyżej 1600°C, najlepiej rozwijają się tam, gdzie jest długi okres wegetacji. W Polsce, takie miejsca to głównie południe i zachód. Na przykład Dolny Śląsk czy Lubusz to regiony, gdzie rolnicy mogą spokojnie uprawiać te bardziej wymagające odmiany. To pokazuje, jak ważny jest wybór odpowiedniego miejsca i znajomość lokalnych warunków. Trzeba też pomyśleć o dobrych technologiach agrotechnicznych, jak nawożenie czy nawadnianie, bo to wszystko pomaga osiągnąć lepsze plony.

Pytanie 37

Firma wystawiła swojemu klientowi fakturę VAT na sprzedaż wyrobów o wartości brutto 1 220 zł. Sprzedaż tych wyrobów jest objęta 22% stawką VAT. Jaką wartość netto ma ta faktura?

A. 1 440 zł
B. 440 zł
C. 1 000 zł
D. 220 zł

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Poprawna odpowiedź wynosi 1 000 zł. Aby obliczyć wartość netto faktury, należy zastosować wzór, w którym wartość brutto (1 220 zł) jest podzielona przez sumę 1 plus stawka VAT wyrażona jako ułamek. W tym przypadku stawka VAT wynosi 22%, co jako ułamek daje 0,22. Zatem wartość netto można obliczyć według wzoru: wartość netto = wartość brutto / (1 + stawka VAT) = 1 220 zł / 1,22 = 1 000 zł. W praktyce, ważne jest rozróżnienie pomiędzy wartością netto a wartością brutto, gdyż przedsiębiorcy często muszą raportować zarówno wartości netto w swoich księgach rachunkowych, jak i wartość brutto przy sprzedaży. Uwzględnienie VAT w obliczeniach jest kluczowe dla prawidłowego rozliczenia podatków oraz dla sporządzania deklaracji VAT, co jest standardem w wielu branżach. Dobrą praktyką jest regularne szkolenie pracowników w zakresie księgowości oraz przepisów podatkowych, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi regulacjami.

Pytanie 38

Na podstawie zamieszczonych założeń produkcyjnych oblicz zapotrzebowanie na mleko dla grupy koźląt w tuczu mlecznym.

Założenia produkcyjne tuczu mlecznego koźląt.
Ilość koźląt tuczonych w grupie30 szt.
Przyrost masy ciała koźlęcia w okresie tuczu15 kg
Zużycie mleka na 1 kilogram przyrostu8 litrów
Czas trwania tuczu60 dni
A. 1800 litrów.
B. 14400 litrów.
C. 7200 litrów.
D. 3600 litrów.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 3600 litrów jest poprawna, ponieważ wynika z precyzyjnego obliczenia zapotrzebowania na mleko dla grupy koźląt w tuczu mlecznym. Każde koźle potrzebuje 120 litrów mleka, aby osiągnąć przyrost masy ciała wynoszący 15 kg. W przypadku 30 koźląt, obliczenia przeprowadza się, mnożąc 120 litrów przez 30, co daje łącznie 3600 litrów. Tego rodzaju obliczenia są kluczowe w hodowli zwierząt, ponieważ pozwalają na zapewnienie odpowiednich norm żywieniowych, które są niezbędne do optymalnego wzrostu i zdrowia zwierząt. W praktyce, znajomość takich kalkulacji pozwala hodowcom na efektywne zarządzanie zasobami i planowanie produkcji. Ponadto, stosowanie odpowiednich dawek mleka zgodnych z zaleceniami żywieniowymi sprzyja nie tylko dobremu samopoczuciu zwierząt, ale również zwiększa wydajność produkcji mleka w dłuższej perspektywie. Dobrą praktyką jest również monitorowanie wagi oraz zdrowia koźląt, co pozwala na bieżąco dostosowywać ich dietę.

Pytanie 39

Surowe mleko pobierane z gospodarstwa produkcyjnego w 1 ml nie powinno mieć więcej niż

A. 100 tys. drobnoustrojów i 400 tys. komórek somatycznych
B. 150 tys. drobnoustrojów i 500 tys. komórek somatycznych
C. 200 tys. drobnoustrojów i 400 tys. komórek somatycznych
D. 100 tys. drobnoustrojów i 300 tys. komórek somatycznych

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź 100 tys. drobnoustrojów i 400 tys. komórek somatycznych w 1 ml surowego mleka jest zgodna z normami jakości mleka, które są ustalane przez organizacje takie jak Codex Alimentarius oraz lokalne przepisy sanitarno-epidemiologiczne. Wysoka jakość mleka jest kluczowa dla bezpieczeństwa żywności oraz zapewnienia dobrego stanu zdrowia konsumentów. Drobnoustroje w mleku mogą prowadzić do psucia się produktu oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby utrzymywać ich liczby w odpowiednich granicach. W praktyce, gospodarstwa mleczarskie stosują różnorodne metody, takie jak higiena w czasie doju, regularne kontrole jakości oraz odpowiednie przechowywanie mleka, aby zapewnić spełnienie tych norm. Na przykład, stosowanie technik chłodzenia mleka tuż po doju może znacznie zredukować liczbę drobnoustrojów. Warto również pamiętać, że komórki somatyczne, wskazujące na stan zdrowia wymion krów, są wskaźnikiem ewentualnych infekcji, stąd ich limit wynoszący 400 tys. jest również istotny z perspektywy dobrostanu zwierząt oraz jakości mleka, które trafia na rynek.

Pytanie 40

Na podstawie analizy fragmentów Ustawy o nawozach i nawożeniu wskaż, w uprawach których roślin nie można stosować nawozów naturalnych w postaci płynnej w czasie wegetacji.

Stosowanie nawozów naturalnych i środków wspomagających uprawę roślin
Art. 20
(...)Zabrania się stosowania nawozów:
1.na glebach zalanych wodą, przykrytych śniegiem, zamarzniętych do głębokości 30 cm oraz podczas opadów deszczu;
2.naturalnych:
-w postaci płynnej i azotowych – na glebach bez okrywy roślinnej, położonych na stokach o nachyleniu większym niż 10%,
-w postaci płynnej – podczas wegetacji roślin przeznaczonych w krótkim czasie do bezpośredniego spożycia przez ludzi.
A. Bobik.
B. Marchew do bezpośredniego spożycia.
C. Buraki cukrowe.
D. Pszenica.

Brak odpowiedzi na to pytanie.

Wyjaśnienie poprawnej odpowiedzi:
Odpowiedź "Marchew do bezpośredniego spożycia" jest poprawna, ponieważ zgodnie z Art. 20 Ustawy o nawozach i nawożeniu, nawozy naturalne w postaci płynnej nie mogą być stosowane w czasie wegetacji roślin, które są przeznaczone do bezpośredniego spożycia przez ludzi. Wiele warzyw, takich jak marchew, jest zbieranych i spożywanych w krótkim czasie po zbiorach, co podkreśla konieczność przestrzegania tego przepisu. Stosowanie nawozów naturalnych w tym przypadku mogłoby prowadzić do zanieczyszczenia produktu końcowego, co jest niezgodne z normami bezpieczeństwa żywności. Z perspektywy praktycznej, aby spełnić te wymagania, można stosować nawozy organiczne w postaci stałej lub kompost, które są dozwolone i nie wpływają negatywnie na jakość zbiorów. Przy uprawie marchwi istotne jest również stosowanie dobrej praktyki rolniczej, która obejmuje odpowiednie rotacje upraw oraz monitoring jakości gleby, co może pomóc w optymalizacji plonów bez ukierunkowania się na nawozy płynne.