Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik handlowiec
  • Kwalifikacja: HAN.01 - Prowadzenie sprzedaży
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 18:04
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 18:24

Egzamin zdany!

Wynik: 28/40 punktów (70,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Detalista złożył zamówienie na 2 000 sztuk ołówków w cenie katalogowej 1,00 zł. Jaką sumę musi uiścić dostawcy, jeśli przysługuje mu 3% rabatu z uwagi na posiadanie karty stałego klienta?

A. 1 700,00 zł
B. 1 400,00 zł
C. 1 940,00 zł
D. 2 060,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt zamówienia ołówków, należy najpierw ustalić wartość zamówienia bez rabatu. W tym przypadku detalista zamówił 2000 sztuk ołówków w cenie katalogowej 1,00 zł, co daje łączny koszt 2000 zł. Następnie, z tytułu posiadania karty stałego klienta, detalista otrzymuje 3% zniżki. Wartość zniżki obliczamy jako 3% z 2000 zł, co daje 60 zł. Po odjęciu zniżki od pierwotnej wartości zamówienia, otrzymujemy 1940 zł, co jest kwotą, którą detalista zapłaci dostawcy. Tego rodzaju obliczenia są istotne w handlu, ponieważ pozwalają na określenie rzeczywistych kosztów zakupów i planowanie budżetu. Warto również pamiętać, że umiejętność obliczania zniżek i rabatów jest kluczowa w negocjacjach z dostawcami, co może prowadzić do znaczących oszczędności.

Pytanie 2

Jakie są wymagania do realizacji zakupów w placówkach cash & carry?

A. prowadzenie działalności gospodarczej przez nabywców
B. dokonywanie zakupów o wartości co najmniej 500 zł
C. zakupienie jednorazowo co najmniej 10 opakowań tego samego towaru
D. posiadanie osobowości prawnej przez kupujących
Nieprawidłowe odpowiedzi, takie jak nabycie jednorazowo co najmniej 10 opakowań jednego artykułu, posiadanie osobowości prawnej, czy zakup o wartości minimum 500 zł, nie są warunkiem koniecznym w kontekście funkcjonowania punktów sprzedaży cash & carry. W rzeczywistości, pierwsza z tych odpowiedzi sugeruje, że ilość zakupów jest kluczowym elementem, co jest błędne, ponieważ sieci cash & carry nie wymagają zakupu określonej liczby opakowań, a klienci mogą dokonywać zakupów według własnych potrzeb. Posiadanie osobowości prawnej również nie jest konieczne, ponieważ wiele małych przedsiębiorców, takich jak osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, mogą korzystać z tych punktów sprzedaży bez formalnej osobowości prawnej. Co więcej, ostatnia opcja dotycząca minimalnej wartości zakupu również nie jest regulowana przez zasady cash & carry; klienci mogą kupować mniejsze ilości produktów, o ile są oni zarejestrowani jako przedsiębiorcy. Takie podejście może prowadzić do błędnych wniosków, które w konsekwencji mogą ograniczać dostęp do korzystnych ofert dla małych firm. W praktyce, zrozumienie zasad działania rynku cash & carry oraz towarzyszących mu regulacji jest kluczowe dla efektywnego i przemyślanego zarządzania zakupami w biznesie.

Pytanie 3

Producent maszyn włókienniczych specjalistycznego typu, który planuje rozpocząć działalność na polskim rynku, powinien wybrać metodę sprzedaży

A. przesiewową
B. internetową
C. za pośrednictwem przedstawiciela handlowego
D. tradycyjną
Sprzedaż tradycyjna, czyli bezpośrednie kontakty z klientami w formie stacjonarnej, nie zawsze jest efektywnym rozwiązaniem w przypadku skomplikowanych produktów, takich jak maszyny włókiennicze. W dzisiejszym zglobalizowanym rynku klienci często oczekują szybkości i wygody, co tradycyjna sprzedaż może ograniczać. Wiele branż, w tym włókiennicza, przeszło na bardziej elastyczne modele sprzedaży, które oferują większą dostępność i lepszą reakcję na potrzeby rynku. Sprzedaż przez internet, chociaż wygodna, wymaga rozwiniętych systemów e-commerce oraz umiejętności digital marketingu, co w przypadku maszyn włókienniczych może być wyzwaniem, jeśli chodzi o prezentację złożonych funkcji i korzyści technicznych. Z kolei preselekcyjna sprzedaż, polegająca na oferowaniu produktów po wcześniejszym wyselekcjonowaniu ich przez klienta, może nie zaspokajać referencyjnych potrzeb klientów, którzy potrzebują wsparcia w procesie decyzyjnym. Wreszcie, sprzedaż przez przedstawiciela handlowego, która łączy osobisty kontakt z wiedzą techniczną, jest często najskuteczniejszym podejściem w przypadku skomplikowanego sprzętu. Klienci w branży włókienniczej cenią sobie możliwość omówienia swoich wyzwań oraz uzyskania fachowego doradztwa, co jest trudne do osiągnięcia w modelu sprzedażowym opartym na tradycyjnych lub internetowych platformach. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy z tych modeli ma swoje ograniczenia i nie zawsze będzie dostosowany do specyfiki branży oraz oczekiwań klientów.

Pytanie 4

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 5

Na podstawie poniższych danych, uzyskanych w wyniku inwentaryzacji w Sklepie "Batonik" oszacuj wynik inwentaryzacji w tym sklepie.

Wartość towarów w sklepie10 000 zł
Wartość opakowań w sklepie100 zł
Gotówka w sklepie900 zł
Stan księgowy mienia sklepu „Batonik"9 500 zł
A. Niedobór 500 zł
B. Niedobór 1 500 zł
C. Nadwyżka 500 zł
D. Nadwyżka 1 500 zł
Poprawna odpowiedź to nadwyżka 1 500 zł, co można stwierdzić na podstawie analizy różnicy między stanem rzeczywistym a stanem księgowym. Stan rzeczywisty wynosi 11 000 zł, podczas gdy stan księgowy to 9 500 zł. Obliczając różnicę, uzyskujemy 11 000 zł - 9 500 zł = 1 500 zł. Taki wynik świadczy o nadwyżce, co oznacza, że w rzeczywistości w sklepie 'Batonik' znajduje się więcej towaru lub wartości, niż wynikałoby to z ewidencji księgowej. W praktyce, prowadzenie dokładnych inwentaryzacji i regularne porównywanie stanów rzeczywistych z księgowymi jest kluczowym elementem zarządzania zapasami. Pomaga to zidentyfikować nieprawidłowości, takie jak kradzież, błędy w księgowości czy problemy z dostawami. Dbanie o dokładność w inwentaryzacji wspiera nie tylko efektywność operacyjną, ale również przyczynia się do lepszego podejmowania decyzji biznesowych oraz utrzymania wiarygodności finansowej firmy.

Pytanie 6

Jaką metodą przeprowadza się inwentaryzację towarów w magazynie?

A. spisu z natury
B. uzgadniania sald
C. sprawdzania dokumentów
D. ustaloną przez menedżera jednostki
Inwentaryzacja towarów w hurtowni przeprowadzana metodą spisu z natury jest standardową praktyką, która polega na fizycznym zliczeniu i ocenie stanu towarów znajdujących się w magazynie. Metoda ta umożliwia uzyskanie rzeczywistego obrazu zasobów, co jest kluczowe dla utrzymania dokładności ewidencji księgowej oraz kontrolowania stanów magazynowych. Spis z natury powinien być przeprowadzany regularnie, zgodnie z przyjętymi harmonogramami, co sprzyja wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości, takich jak kradzież, błędy w przyjęciach towarów czy błędne księgowania. W praktyce, procedura ta zazwyczaj angażuje zespół pracowników, którzy są odpowiedzialni za zliczenie towarów, a następnie porównanie wyników z zapisami w systemie informatycznym. Dobrze przeprowadzony spis z natury, zgodny z ogólnymi zasadami rachunkowości oraz regulacjami prawnymi, jest istotnym elementem zarządzania zapasami, wpływającym na dokładność raportów finansowych oraz podejmowanie decyzji na poziomie zarządzania.

Pytanie 7

W sklepie samoobsługowym klient dodał do koszyka pieczywo za 6,50 zł, nabiał za 8,30 zł oraz paczkę szynki o wadze 10 dkg w cenie 16 zł/kg. Jaką minimalną kwotę powinien mieć, aby opłacić zamówione produkty?

A. 16,00 zł
B. 17,00 zł
C. 25,00 zł
D. 31,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt zakupów, należy zsumować ceny poszczególnych produktów. Pieczywo kosztuje 6,50 zł, nabiał 8,30 zł, a szynka, ważąca 10 dkg, przy cenie 16 zł/kg, kosztuje 1,60 zł (16 zł/kg * 0,1 kg). Dodając te wartości: 6,50 zł + 8,30 zł + 1,60 zł uzyskujemy 16,40 zł. Jednakże, w przypadku tego ćwiczenia, zadanie wymaga obliczenia najniższej kwoty, którą klient powinien przygotować. W takim przypadku należy zaokrąglić do najbliższej kwoty dostępnej w gotówce, co w tym przypadku wynosi 17,00 zł. Przykład ten ilustruje ważną zasadę w handlu - klienci powinni zawsze uwzględniać możliwość zaokrąglania przy płatnościach. W praktyce, takie obliczenia są istotne dla kasjerów oraz klientów, aby uniknąć nieporozumień przy transakcjach. Również w kontekście budżetowania osobistego, umiejętność dokładnego obliczania wydatków pozwala lepiej zarządzać finansami.

Pytanie 8

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 9

Jakie funkcje nie pełni pieniądz?

A. nośnika wymiany
B. wskaźnika użyteczności towarów
C. nośnika oszczędności
D. wskaźnika wartości dóbr
Pieniądz pełni wiele istotnych funkcji, a wśród nich najczęściej wymienia się funkcję środka wymiany, środka tezauryzacji oraz miernika wartości towarów. Środek wymiany polega na tym, że pieniądz ułatwia dokonywanie transakcji, pozwalając na wymianę towarów i usług bez potrzeby bezpośredniego barteru. W przypadku tezauryzacji, pieniądz służy jako forma oszczędności, gdzie jednostki gromadzą środki w celu ich późniejszego wykorzystania. Miernik wartości towarów odnosi się do tego, że pieniądz dostarcza jednostek miary, które umożliwiają porównywanie wartości różnych dóbr. Warto jednak zauważyć, że błędne jest mylenie funkcji pieniądza z miernikiem użyteczności produktów. Użyteczność odnosi się do subiektywnej wartości, jaką konsumenci przypisują produktom na podstawie ich potrzeb i preferencji, co jest zjawiskiem znacznie bardziej złożonym. Pieniądz, jako miernik wartości, nie uwzględnia indywidualnych różnic w postrzeganiu wartości, co prowadzi do uproszczenia tego zagadnienia. Typowym błędem jest nieodróżnianie tych funkcji i myślenie, że pieniądz może w pełni odzwierciedlać użyteczność produktów. Dla ekonomistów kluczowe jest zrozumienie, że pieniądz jako miernik wartości nie oddaje wszystkich niuansów związanych z użytecznością, co może prowadzić do mylnych analiz rynkowych i decyzji gospodarczych.

Pytanie 10

Proszek do prania ARIEL był przechowywany w temperaturze 18°C oraz wilgotności 75%, co spowodowało znaczące zbrylenie. Przyczyną wady towaru było

A. przechowywania proszku w pomieszczeniach o wilgotności poniżej 70%
B. niewłaściwego zabezpieczenia magazynu przed działaniem promieni słonecznych
C. zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniach magazynowych
D. przechowywania proszku w pomieszczeniach o wilgotności powyżej 70%
Właściwa odpowiedź na to pytanie dotyczy magazynowania detergentowego proszku ARIEL w warunkach, które sprzyjają jego zbrylaniu. Wilgotność powyżej 70% jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na kondycję proszków detergentowych. Wysoka wilgotność może prowadzić do absorpcji wody przez cząsteczki proszku, co skutkuje ich aglomeracją i zbryleniem. W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniach magazynowych, gdzie wilgotność przekracza 70%, konieczne jest stosowanie odpowiednich systemów kontroli klimatu. Zgodnie z dobrą praktyką przechowywania, zaleca się utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60%, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia produktu. Dodatkowo, regularne monitorowanie warunków przechowywania oraz właściwe zabezpieczenie towaru przed wilgocią, takie jak stosowanie pochłaniaczy wilgoci, stanowią elementy standardów jakości, które powinny być przestrzegane w magazynach detergentów.

Pytanie 11

W formie preselekcji sprzedażowej klient ma opcję

A. wyboru towaru jedynie przy pomocy sprzedawcy, który doradza, prezentuje produkty oraz rozwiewa wątpliwości
B. samodzielnego wyboru towaru, dokonania przymiarek oraz kontaktu ze sprzedawcą wyłącznie w momencie płatności
C. swobodnego i niezależnego wyboru towaru oraz dokonania zakupu bez bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcą
D. swobodnego i niezależnego wyboru towaru, realizacji przymiarek oraz wstępnego wyboru i nawiązania rozmowy ze sprzedawcą w celu sprecyzowania swoich oczekiwań
Odpowiedź ta jest prawidłowa, ponieważ w preselekcyjnej formie sprzedaży klient ma pełną swobodę w doborze towarów oraz możliwość przymiarek, co pozwala na indywidualne dostosowanie oferty do jego potrzeb. Klient zaczyna od samodzielnego wyboru produktów, co sprzyja aktywnemu uczestnictwu w procesie zakupowym. Wstępny wybór towarów umożliwia następnie skonkretyzowanie swoich oczekiwań w rozmowie ze sprzedawcą, co pozwala na lepsze zrozumienie preferencji klienta i zapewnienie mu bardziej spersonalizowanej obsługi. Taki model sprzedaży jest zgodny z najlepszymi praktykami branżowymi, które kładą nacisk na doświadczenie klienta i jego zaangażowanie. Przykładem może być butik odzieżowy, w którym klienci mogą przymierzać ubrania, decydować o kolorach, krojach, a następnie konsultować się z pracownikami w celu uzyskania porady czy rekomendacji. Tego typu interakcja zwiększa satysfakcję klienta, a także lojalność wobec marki, co jest kluczowe w współczesnym handlu detalicznym.

Pytanie 12

Planową inwentaryzację przeprowadza się zawsze

A. zgodnie z harmonogramem inwentaryzacji
B. na zakończenie roku
C. cyklicznie co miesiąc
D. w każdym momencie
Podejścia przedstawione w pozostałych odpowiedziach wskazują na niepełne zrozumienie zasad inwentaryzacji planowej. Inwentaryzacja okresowa co miesiąc może nie być dostosowana do rzeczywistych potrzeb organizacji, ponieważ nie każde przedsiębiorstwo wymaga tak częstych przeglądów stanów magazynowych. Tego typu działania mogą prowadzić do marnotrawienia zasobów i czasu, zwłaszcza w przypadku towarów o niskiej rotacji. Z kolei odpowiedź sugerująca inwentaryzację w dowolnym czasie pomija kluczowy aspekt planowania, który jest niezbędny do uzyskania wiarygodnych danych. Brak struktury i systematyczności w przeprowadzaniu inwentaryzacji zwiększa ryzyko błędów i nieścisłości w danych. Wreszcie, inwentaryzacja na koniec roku jest praktyką, która może być stosowana głównie w celach sprawozdawczości finansowej, lecz nie powinna być mylona z inwentaryzacją planową. Takie podejście jest często niewystarczające do zarządzania bieżącymi stanami magazynowymi, a każdy rok obrotowy może przynieść nieoczekiwane zmiany, które należy monitorować na bieżąco. Dlatego kluczem do efektywnego zarządzania jest zastosowanie planu inwentaryzacji, który odpowiada specyficznym potrzebom i wymogom danego przedsiębiorstwa.

Pytanie 13

Ile zgrzewek wody mineralnej powinno się przygotować do wysyłki, jeśli klient zamówił 2 400 butelek, a w jednej zgrzewce jest 6 butelek?

A. 400 opakowań
B. 240 opakowań
C. 600 opakowań
D. 800 opakowań
Aby obliczyć liczbę opakowań zbiorczych wody mineralnej, które należy przygotować do wysyłki, należy podzielić całkowitą liczbę butelek przez liczbę butelek w jednym opakowaniu zbiorczym. W tym przypadku mamy 2400 butelek, a w jednej zgrzewce znajduje się 6 butelek. Wyliczenie wygląda następująco: 2400 ÷ 6 = 400. Oznacza to, że do zrealizowania zamówienia potrzeba 400 opakowań zbiorczych. Znajomość takich obliczeń jest kluczowa w logistyce, gdzie efektywne zarządzanie zapasami oraz właściwe przygotowanie towaru do wysyłki ma istotny wpływ na terminowość dostaw oraz zadowolenie klientów. W praktyce, przedsiębiorstwa często korzystają z różnych systemów ERP (Enterprise Resource Planning), które automatyzują te obliczenia, co pozwala zaoszczędzić czas i ograniczyć ryzyko błędów ludzkich. Rekomendowane są również regularne audyty procesów magazynowych, aby zapewnić optymalizację działania w łańcuchu dostaw.

Pytanie 14

Klientka regularnie dokonująca zakupów na targowisku miejskim zauważyła podwyżki cen wielu owoców i warzyw. Najbardziej kwotowo wzrosły ceny.

TowaryCena przed podwyżkąCena po podwyżce
A.pomidory3,20 zł4,10 zł
B.pomarańcze3,90 zł5,00 zł
C.winogrona6,70 zł7,40 zł
D.ziemniaki1,10 zł1,60 zł
A. B.
B. C.
C. D.
D. A.
Odpowiedź B jest prawidłowa, ponieważ wskazuje na produkt, który doświadczył największej kwotowej podwyżki cen. Aby określić, która z produktów miała najwyższy wzrost cen, konieczne jest przeprowadzenie kalkulacji, polegającej na odjęciu ceny przed podwyżką od ceny po niej. W praktyce handlowej, analiza zmian cen jest kluczowym elementem zarządzania asortymentem oraz planowania strategii zakupowej. Na targowiskach miejskich, gdzie ceny mogą być zmienne w zależności od sezonu, popytu czy podaży, umiejętność monitorowania tych zmian jest niezbędna dla stałych klientów oraz sprzedawców. Przykładowo, konsumenci mogą wykorzystać tę wiedzę do negocjacji cen lub wyboru alternatywnych produktów. Warto również zauważyć, że analiza cenowa jest zgodna z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania finansami osobistymi, które sugerują regularne monitorowanie wydatków na artykuły spożywcze, aby podejmować świadome decyzje zakupowe.

Pytanie 15

Z przedstawionego fragmentu dowodu księgowego Wz wynika, że z magazynu wydano towary o łącznej wartości

Nazwa towaruIlość żądanaJ. mIlość wydanaCena w złWartość w zł
Czekolada Wedel150szt.1503,50525,00
Ciastka Delicje300szt.3004,001 200,00
Ptasie mleczko200szt.10,002 000,00
A. 2 525,00 zł
B. 1 725,00 zł
C. 3 725,00 zł
D. 3 200,00 zł
Zgadza się, prawidłowa odpowiedź to 3 725,00 zł. Żeby to wyliczyć, musisz znać sposób obliczania wartości towarów. W magazynie liczy się wszystko: trzeba pomnożyć ilość towaru przez jego cenę jednostkową, a potem to wszystko zsumować. Na przykład, gdy masz 5 towarów po 500,00 zł, to łączna wartość wyniesie 2 500,00 zł. Warto pamiętać, że w magazynie dobrze jest na bieżąco aktualizować ceny i ilości, żeby nie wprowadzać błędów w obliczeniach. Dbanie o ewidencję to także istotna sprawa, bo pozwala lepiej przewidzieć zapotrzebowanie i wykorzystać przestrzeń, jaką mamy do dyspozycji.

Pytanie 16

Metoda konserwacji żywności, polegająca na jednolitym podgrzewaniu produktów spożywczych w zakresie temperatur od 60 °C do 100 °C, mająca na celu zatrzymanie rozwoju drobnoustrojów patogennych, a jednocześnie utrzymanie walorów smakowych oraz wartości odżywczych, to

A. tyndalizacja
B. transpiracja
C. pasteryzacja
D. sterylizacja
Wybór odpowiedzi, które nie dotyczą pasteryzacji, wskazuje na pewne nieporozumienia w zakresie technik konserwacji żywności. Transpiracja odnosi się do procesu utraty wody przez rośliny, a nie do konserwacji żywności. Nie ma to zastosowania w kontekście podgrzewania i ochrony żywności przed drobnoustrojami. Z kolei sterylizacja to proces, który zazwyczaj polega na podgrzewaniu do temperatury powyżej 100 °C przez dłuższy czas, co prowadzi do całkowitego zniszczenia wszystkich mikroorganizmów, w tym form przetrwalnikowych. Taka metoda jest bardziej agresywna i często skutkuje utratą wartości odżywczych oraz zmienia smak produktów, co może być niepożądane w przypadku żywności przeznaczonej do konsumpcji. Tyndalizacja, z drugiej strony, jest procesem przerywanego gotowania, który również ma na celu zniszczenie mikroorganizmów. Jest ona mniej powszechna i nie jest stosowana do szerokiej gamy produktów spożywczych, jak ma to miejsce w przypadku pasteryzacji. W związku z tym, zrozumienie różnic między tymi metodami jest kluczowe dla oceny ich zastosowania w przemyśle spożywczym oraz dla zapewnienia jakości i bezpieczeństwa żywności.

Pytanie 17

Dokumenty potwierdzające sprzedaż detaliczną powinny być przechowywane w firmie handlowej zgodnie z ustawą o rachunkowości?

A. przez czas określony w regulacjach podatkowych
B. do momentu dokonania kontroli zewnętrznej
C. do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego
D. na stałe
Zrozumienie, że dowody wpływu ze sprzedaży detalicznej można przechowywać przez okres ustalony w przepisach podatkowych, może prowadzić do nieprzemyślanych decyzji w zarządzaniu dokumentacją. Przepisy podatkowe różnią się od przepisów zawartych w ustawie o rachunkowości, co oznacza, że skupienie się wyłącznie na okresach przewidzianych w przepisach podatkowych może prowadzić do luk w dokumentacji. Przykładowo, w przypadku inspekcji skarbowej, niedostarczenie pełnej dokumentacji na czas może skutkować nałożeniem kar finansowych oraz postępowaniami wyjaśniającymi. Z kolei przechowywanie dokumentów do dnia przeprowadzenia kontroli zewnętrznej jest mylące, ponieważ nie uwzględnia pełnego cyklu życia dokumentacji księgowej. Kontrola zewnętrzna nie definiuje okresu przechowywania dokumentów, a jedynie wyznacza moment, w którym mogą być one badane. Podobnie, trwałe przechowywanie dowodów sprzedaży nie jest zalecane, ponieważ w praktyce powinno się dążyć do archiwizacji dokumentów przez określony czas, co nie oznacza ich nieprzerwanego przechowywania. Dokumenty powinny być odpowiednio zorganizowane i dostępne w razie potrzeby, ale ich nieuzasadnione przechowywanie może prowadzić do problemów z zarządzaniem przestrzenią biurową oraz kosztów związanych z ich przechowywaniem.

Pytanie 18

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 19

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 20

Warszawska hurtownia NARTEX oferuje narty dla dzieci, kobiet i mężczyzn. Oznacza to, że przy wyborze asortymentu, hurtownia przeprowadziła segmentację rynku według kryterium

A. ekonomicznego
B. geograficznego
C. demograficznego
D. psychograficznego
Odpowiedź 'demograficznego' jest prawidłowa, ponieważ segmentacja rynku według kryterium demograficznego opiera się na takich aspektach jak wiek, płeć, dochód czy status społeczny. Hurtownia NARTEX, oferując narty dla dzieci, kobiet i mężczyzn, uwzględnia różne grupy demograficzne, co pozwala na dostosowanie oferty do specyficznych potrzeb klientów. Przykładem zastosowania tej wiedzy w praktyce jest stworzenie kampanii marketingowej skierowanej do rodzin z dziećmi, które szukają sprzętu narciarskiego, oraz stworzenie odrębnej oferty dla kobiet i mężczyzn, z uwzględnieniem różnic w preferencjach i oczekiwaniach. W branży sportowej, zgodnie z dobrymi praktykami, segmentacja demograficzna pozwala na efektywne pozycjonowanie produktów oraz precyzyjne dotarcie do zróżnicowanych grup klientów, co zwiększa szanse na sukces sprzedażowy.

Pytanie 21

Kupując 2 000 sztuk długopisów w cenie 2,00 zł brutto, detalista skorzystał z rabatu wynoszącego 5% za dokonanie płatności gotówką. Jaka jest całkowita kwota do zapłaty za te długopisy?

A. 1 800,00 zł
B. 3 800,00 zł
C. 1 900,00 zł
D. 4 000,00 zł
Aby obliczyć należność za zakup długopisów, należy w pierwszej kolejności ustalić całkowity koszt zakupu, a następnie zastosować przysługujący opust. W tym przypadku detalista kupuje 2 000 sztuk długopisów po cenie 2,00 zł brutto za sztukę. Całkowity koszt bez opustu wynosi zatem 2 000 sztuk x 2,00 zł = 4 000,00 zł. Następnie, aby obliczyć wysokość opustu, obliczamy 5% z tej kwoty: 4 000,00 zł x 0,05 = 200,00 zł. Po uwzględnieniu opustu, naliczamy ostateczną należność: 4 000,00 zł - 200,00 zł = 3 800,00 zł. Takie obliczenia są standardem w praktyce handlowej, a umiejętność prawidłowego naliczania rabatów i opustów jest kluczowa dla efektywnego zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Dobrą praktyką jest również dokumentowanie wszystkich transakcji oraz rabatów, co ułatwia późniejsze analizy finansowe i pozwala na lepsze planowanie budżetu.

Pytanie 22

Jaką formę sprzedaży powinny wybierać osoby prowadzące działalność gospodarczą, które pragną zakupić towary w opakowaniach zbiorczych po cenach zbliżonych do hurtowych?

A. Hipermarket
B. Dom handlowy
C. Outlet
D. Cash & carry
Odpowiedź 'Cash & carry' jest prawidłowa, ponieważ ta forma handlu jest dedykowana przedsiębiorcom, którzy pragną nabywać towary w opakowaniach zbiorczych po cenach zbliżonych do hurtowych. W modelu 'cash & carry' klienci (w tym przypadku właściciele firm) dokonują zakupów bezpośrednio w hurtowniach, które oferują szeroki asortyment produktów w ilościach hurtowych. Kluczowym aspektem jest to, że klienci płacą gotówką przy zakupie, co pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych sprzedawcy i przekłada się na niższe ceny dla kupujących. Przykładami zastosowania tej formy handlu mogą być hurtownie spożywcze czy specjalistyczne centra dystrybucji, gdzie przedsiębiorcy zaopatrują się w zapasy do swoich sklepów. Warto również zaznaczyć, że 'cash & carry' jest popularne wśród małych i średnich firm, które potrzebują elastyczności w zaopatrzeniu i preferują zakupy w dużych ilościach. Tego typu zakupy są zgodne z trendami branżowymi, w których efektywność kosztowa oraz oszczędność czasu są kluczowe dla sukcesu działalności gospodarczej.

Pytanie 23

W przypadku, gdy na fakturze występują nieprawidłowości dotyczące ceny oraz kwoty podatku VAT, sprzedawca powinien wystawić

A. notę korygującą
B. fakturę korygującą
C. protokół anulowania
D. paragon fiskalny
Wydawanie protokołu anulowania nie jest prawidłowym podejściem w sytuacji, gdy na fakturze pojawiają się błędy dotyczące ceny lub kwoty VAT. Protokół anulowania jest dokumentem, który sporządza się w celu formalnego unieważnienia transakcji, a nie w celu korygowania błędnych danych. W wielu przypadkach, korzystając z protokołu anulowania, sprzedawca może wpłynąć na złożoność ewidencji księgowej oraz rozliczeń VAT, co może prowadzić do nieporozumień i dodatkowych problemów w przyszłości. Paragon fiskalny jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż detaliczną, ale nie służy do korygowania faktur. Użycie paragonu zamiast faktury korygującej może skutkować nieprawidłowym rozliczeniem podatkowym oraz naruszeniem przepisów dotyczących wystawiania dokumentów sprzedaży. Nota korygująca, choć stosowana w niektórych przypadkach, również nie spełnia wymogów formalnych dotyczących korekty błędów na fakturze, szczególnie w kontekście regulacji VAT. Zastosowanie not korygujących do błędów na fakturach VAT może być uznane za niezgodne z przepisami prawa, co naraża przedsiębiorcę na konsekwencje podatkowe. Dlatego ważne jest, aby do korekty błędów w fakturach VAT stosować wyłącznie fakturę korygującą, co zapewnia prawidłowość dokumentacji oraz zgodność z obowiązującym prawem.

Pytanie 24

Który układ kompozycji okna wystawowego przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Rytmiczny.
B. Geometryczny.
C. Niesymetryczny.
D. Szeregowy.
Podejście przedstawione w odpowiedziach nieprawidłowych, jak układ geometryczny, rytmiczny oraz niesymetryczny, nie oddaje właściwego charakteru układu kompozycji okna wystawowego. Układ geometryczny często odnosi się do symetrycznego i zorganizowanego aranżowania elementów w oparciu o figury geometryczne, co nie jest zgodne z przedstawioną kompozycją szeregowego układu, w którym dominują linie i porządek przestrzenny. Rytmiczny układ, z kolei, zakłada powtarzalność elementów w regularnych odstępach, co pozwala na stworzenie efektu dynamizmu, lecz nie odzwierciedla charakterystyki szeregowego ułożenia obiektów, które są raczej stałe i uporządkowane w jednej linii. Niesymetryczny układ, który wykorzystuje asymetrię i różnorodność, również nie pasuje do tego przypadku, ponieważ układ szeregowy dąży do harmonii poprzez liniowe rozmieszczenie elementów. Rozumienie tych koncepcji jest kluczowe w projektowaniu, aby móc skutecznie zastosować odpowiednie zasady kompozycji w praktyce. Typowe błędy myślowe prowadzące do tych niepoprawnych odpowiedzi mogą wynikać z pomylenia różnych typów układów oraz ich specyficznych zastosowań, co zniekształca percepcję ogólnego zamysłu projektowego. Warto zatem zwrócić uwagę na szczegóły oraz kontekst, w jakim stosowane są różne układy w projektowaniu wizualnym.

Pytanie 25

Jaką kwotę osiągnie się ze sprzedaży brutto towaru obłożonego 23% stawką VAT, jeśli cena zakupu netto wynosi 500,00 zł, a marża handlowa to 100,00 zł?

A. 615,00 zł
B. 730,00 zł
C. 600,00 zł
D. 738,00 zł
Podczas analizy błędnych odpowiedzi można zauważyć, że wiele z nich wynika z nieprecyzyjnego zrozumienia pojęć związanych z obliczaniem ceny sprzedaży brutto. Na przykład, niektóre odpowiedzi mogą sugerować, że cena sprzedaży netto została pominięta lub niewłaściwie obliczona. Często spotyka się sytuacje, w których użytkownicy błędnie dodają stawkę VAT do ceny zakupu netto, co prowadzi do znacznych różnic w końcowej kwocie. Przykładem może być sytuacja, w której ktoś dodał 23% do 500,00 zł, co daje 615,00 zł zamiast obliczenia marży i następnie VAT-u. Dodatkowo, niektórzy mogą próbować obliczyć cenę brutto na podstawie zsumowanej kwoty bez uwzględnienia marży, co jest błędnym podejściem. Kluczowym elementem w obliczeniach jest zrozumienie funkcji marży handlowej, która wpływa na wartość netto przed naliczeniem VAT. Dlatego ważne jest, aby podejść do obliczeń krok po kroku, co pozwala uniknąć typowych błędów myślowych, takich jak pomijanie istotnych elementów obliczeń. Prawidłowe zrozumienie tych zasad jest niezbędne dla osób pracujących w finansach i handlu, aby zapewnić dokładność w dokumentacji finansowej i zgodność z przepisami.

Pytanie 26

Na podstawie przedstawionego fragmentu zamówienia oblicz łączną wartość brutto wszystkich zamówionych towarów.

Zamówienie (fragment)
TowarIlość
(szt.)
Cena netto
(zł/szt.)
Stawka podatku
VAT
Koc320,0023%
Czapka dla niemowląt27,008%
Szalik112,0023%
A. 86,00 zł
B. 103,68 zł
C. 92,88 zł
D. 105,78 zł
Poprawna odpowiedź to 103,68 zł, ponieważ jej obliczenie opiera się na właściwej metodzie ustalania wartości brutto zamówienia. Wartość brutto to suma wartości netto towarów oraz podatku VAT. Zaczynamy od przemnożenia ilości zamówionych towarów przez ich ceny netto, co daje wartości netto. Następnie obliczamy podatek VAT, który można uzyskać mnożąc wartość netto przez stawkę VAT (w Polsce najczęściej 23%). Dodając wartość netto i VAT, uzyskujemy wartość brutto dla każdego towaru. Po obliczeniach dla wszystkich pozycji zamówienia, sumujemy te wartości brutto, co prowadzi nas do całkowitej wartości zamówienia. W praktyce, umiejętność obliczania wartości brutto jest niezwykle istotna w zarządzaniu finansami, szczególnie w kontekście księgowości i ewidencji podatkowej. Zrozumienie tego procesu wspiera zgodność z przepisami oraz pozwala na dokładne raportowanie finansowe, co jest kluczowe dla każdej organizacji.

Pytanie 27

Jaką mąkę powinno się zaoferować klientowi będącemu na diecie bezglutenowej?

A. orkiszową
B. pszeną
C. kukurydzianą
D. żytnią
Mąka kukurydziana jest doskonałym wyborem dla osób na diecie bezglutenowej, ponieważ jest wytwarzana z ziaren kukurydzy, które nie zawierają glutenu. Gluten to białko występujące w pszenicy, życie i jęczmieniu, które może wywoływać reakcje alergiczne oraz nietolerancję u osób cierpiących na celiakię lub inne formy nietolerancji pokarmowej. Mąka kukurydziana jest nie tylko bezpieczna, ale również wszechstronna w zastosowaniu; można ją stosować do przygotowywania wypieków, takich jak naleśniki, placki, a także jako zagęstnik w zupach i sosach. Warto również wspomnieć, że mąka kukurydziana ma wyższą zawartość błonnika i składników mineralnych w porównaniu do tradycyjnych mąk glutenowych, co czyni ją zdrowszą alternatywą. Użycie mąki kukurydzianej w kuchni sprzyja różnorodności dietetycznej oraz może wzbogacić posiłki o nowe smaki i tekstury, co jest istotne w diecie osób unikających glutenu.

Pytanie 28

Jaka będzie wartość podatku VAT, jeśli cena netto towaru wynosi 27 500,00 zł, a towar podlega 8% stawce VAT?

A. 2 200,00 zł
B. 2 037,03 zł
C. 25 300,00 zł
D. 27 662,97 zł
Poprawna odpowiedź to 2 200,00 zł. Aby obliczyć kwotę podatku VAT, można zastosować prosty wzór: kwota VAT = wartość netto * stawka VAT. W tym przypadku wartość netto towaru wynosi 27 500,00 zł, a stawka VAT wynosi 8%. Zatem obliczenie wygląda następująco: 27 500,00 zł * 0,08 = 2 200,00 zł. Takie podejście jest zgodne z ogólnymi zasadami obliczania podatków, które wymagają, aby kwota netto została pomnożona przez odpowiednią stawkę VAT. W praktyce, znajomość tego wzoru jest niezwykle istotna dla przedsiębiorców, którzy muszą prawidłowo obliczać podatek VAT, aby uniknąć problemów z urzędami skarbowymi. Zrozumienie zasad obliczania VAT jest kluczowe, zwłaszcza dla firm zajmujących się handlem, ponieważ błędy w obliczeniach mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych oraz prawnych. Warto również pamiętać, że w Polsce obowiązują różne stawki VAT, w tym stawki obniżone, takie jak 8%, które mają zastosowanie do określonych towarów i usług, co warto mieć na uwadze przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

Pytanie 29

Jaką stawką VAT objęty jest towar, którego cena sprzedaży netto wynosi 16,00 zł, a cena brutto to 16,80 zł?

A. 0%
B. 5%
C. 8%
D. 23%
Odpowiedź 5% jest poprawna, ponieważ różnica pomiędzy ceną sprzedaży brutto a ceną sprzedaży netto pozwala nam obliczyć stawkę podatku VAT. Cena netto kalkulatora wynosi 16,00 zł, a cena brutto wynosi 16,80 zł. Aby obliczyć kwotę VAT, należy od ceny brutto odjąć cenę netto: 16,80 zł - 16,00 zł = 0,80 zł. Następnie, aby znaleźć stawkę VAT, dzielimy kwotę VAT przez cenę netto i mnożymy przez 100%: (0,80 zł / 16,00 zł) * 100% = 5%. W Polsce stawka VAT wynosząca 5% jest stosowana m.in. na niektóre artykuły spożywcze oraz książki, co czyni ją istotną w kontekście handlu detalicznego. Przykładowo, w przypadku sprzedaży książek, które są obłożone stawką 5% VAT, przedsiębiorcy muszą prawidłowo obliczać oraz przedstawiać te kwoty w fakturach, aby zapewnić zgodność z przepisami prawa podatkowego.

Pytanie 30

Jaką zasadę rozkładu towarów zastosował sprzedawca, eksponując płaszcze oraz nakrycia głowy?

A. Komplementarności.
B. Substytucyjności.
C. Dostępności.
D. Porządku dostaw.
Odpowiedź komplementarności jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do strategii merchandisingowej, w której towary są umieszczane w taki sposób, aby podkreślić ich wzajemne uzupełnienie. Płaszcze i nakrycia głowy tworzą logiczną parę, ponieważ użytkownicy kupując płaszcz, często będą potrzebować również odpowiedniego nakrycia głowy, aby stworzyć kompletny strój. To podejście zwiększa szanse na sprzedaż, ponieważ klienci dostrzegają wartość w zakupie produktów, które wzajemnie się uzupełniają. W praktyce, sprzedawcy często stosują tę zasadę, aby zwiększyć średnią wartość koszyka zakupowego. Na przykład, w branży odzieżowej, eksponowanie akcesoriów obok odzieży wierzchniej, takiej jak szale czy rękawiczki, jest typowym zastosowaniem tej zasady. Przykładami dobrych praktyk są również umieszczanie torebek obok butów w sklepach obuwniczych, co zachęca klientów do zakupu więcej niż jednego produktu.

Pytanie 31

Jakie wyroby są wytwarzane z surowców roślinnych?

A. bluzka z jedwabiu
B. czapka z moheru
C. sweter z wełny
D. koszula z bawełny
Koszula z bawełny jest prawidłową odpowiedzią, ponieważ bawełna jest naturalnym surowcem roślinnym, pozyskiwanym z włókien otaczających nasiona rośliny bawełnianej. Bawełna wyróżnia się wysoką chłonnością wilgoci, co czyni ją idealnym materiałem do produkcji odzieży, zwłaszcza w ciepłych klimatach. Ze względu na swoje właściwości, bawełna jest szeroko stosowana w przemyśle tekstylnym, spełniając normy jakościowe i ekologiczne, takie jak Global Organic Textile Standard (GOTS), który certyfikuje produkty wykonane z organicznej bawełny. Przykładem zastosowania bawełny w codziennym życiu są koszule, T-shirty czy bielizna, które cieszą się dużym uznaniem ze względu na komfort noszenia oraz łatwość w pielęgnacji. Bawełna jest również biodegradowalna, co czyni ją bardziej przyjazną dla środowiska w porównaniu do materiałów syntetycznych. Jej wszechstronność i dostępność czynią ją jednym z najpopularniejszych surowców w branży tekstylnej.

Pytanie 32

Dnia 10 maja, klient złożył reklamację na bluzę sportową, którą kupił 26 kwietnia, żądając wymiany towaru na nowy. Wykorzystując zamieszczony kalendarz ustal, do kiedy sprzedawca ma obowiązek rozpatrzenia tej reklamacji.

Kwiecień
ponwtośroczwpiąsobnie
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Maj
ponwtośroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Czerwiec
ponwtośroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
A. Do 10 czerwca.
B. Do 10 maja.
C. Do 24 maja.
D. Do 26 maja.
Odpowiedź "Do 24 maja" jest poprawna, ponieważ zgodnie z polskim prawem konsumenckim sprzedawca ma obowiązek rozpatrzenia reklamacji w ciągu 14 dni. Klient złożył reklamację 10 maja na produkt zakupiony 26 kwietnia. Licząc 14 dni od daty złożenia reklamacji, otrzymujemy datę 24 maja jako ostateczny termin na jej rozpatrzenie. Warto pamiętać, że termin ten jest liczony od dnia złożenia reklamacji przez klienta, a nie od daty zakupu towaru. W praktyce oznacza to, że sprzedawcy muszą być dobrze zaznajomieni z przepisami prawa konsumenckiego oraz dbać o odpowiednią dokumentację, aby móc skutecznie zarządzać reklamacjami. Stosowanie się do tych zasad nie tylko zabezpiecza interesy klientów, ale również buduje zaufanie do marki, co jest kluczowe w konkurencyjnym środowisku rynkowym.

Pytanie 33

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 34

Klient nabył odkurzacz objęty dwuletnią gwarancją jakości, który po upływie roku, mimo właściwego użytkowania, przestał działać. Klient ma prawo dochodzić swoich roszczeń

A. wyłącznie z tytułu rękojmi
B. z tytułu gwarancji lub z tytułu rękojmi
C. wyłącznie z tytułu gwarancji
D. zarazem z tytułu gwarancji i z tytułu rękojmi
Wybór odpowiedzi sugerującej, że klient może dochodzić swoich praw tylko z tytułu rękojmi, jest błędny. Rękojmia jest regulowana przepisami Kodeksu cywilnego i odnosi się do odpowiedzialności sprzedawcy za wady towaru, które były obecne w momencie sprzedaży, niezależnie od gwarancji. W przypadku braku gwarancji, rękojmia stanowi jedyną formę ochrony konsumenta, jednak w sytuacji, gdy gwarancja jest udzielona przez producenta, klient ma prawo skorzystać z tej dodatkowej formy zabezpieczenia. Wybór odpowiedzi, że można dochodzić praw tylko z tytułu gwarancji, jest również błędny, bowiem to ogranicza możliwości konsumenta. Gwarancja jest dobrowolna i nie zastępuje rękojmi, lecz ją uzupełnia. Klient ma pełne prawo korzystać z obu form, co jest zgodne z najlepszymi praktykami ochrony konsumentów. Niezrozumienie różnicy między tymi dwoma pojęciami może prowadzić do sytuacji, w której konsument rezygnuje z jednego z tych uprawnień, co skutkuje osłabieniem jego pozycji jako konsumenta. Warto zauważyć, że korzystanie z rękojmi może być korzystniejsze w przypadku, gdy wada towaru nie jest objęta gwarancją lub gdy producent nie chce uznać reklamacji. Wiedza na temat tych dwóch form ochrony jest kluczowa dla efektywnego dochodzenia swoich praw jako konsument.

Pytanie 35

Odzież oraz obuwie powinny być składowane w magazynach

A. zamkniętych
B. otwartych
C. specjalnych
D. podziemnych
Odpowiedź 'zamkniętych' jest prawidłowa, ponieważ odzież i obuwie powinny być przechowywane w warunkach, które zapewniają im odpowiednią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Magazyny zamknięte, takie jak silosy, hale czy kontenery, chronią produkty przed szkodliwym wpływem wilgoci, kurzu, zanieczyszczeń oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Zgodnie z normami ISO dotyczącymi przechowywania odzieży oraz obuwia, ważne jest, aby miejsce magazynowania było odpowiednio wentylowane, a temperatura i wilgotność były kontrolowane. Dodatkowo, zamknięte przestrzenie magazynowe umożliwiają lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą oraz dostępem osób nieupoważnionych. Przykładem dobrych praktyk w tej dziedzinie może być stosowanie systemów RFID do monitorowania stanu towarów w magazynie, co minimalizuje ryzyko utraty produktów oraz poprawia efektywność zarządzania zapasami.

Pytanie 36

Który z poniższych sposobów powiadamiania o nowej ofercie hurtowni tkanin może ułatwić podjęcie decyzji o złożeniu zamówienia przez klientów instytucjonalnych?

A. Rozmowa telefoniczna
B. Ulotka informacyjna
C. Gazetka reklamowa
D. Katalog z próbkami
Katalog z próbkami jest najskuteczniejszym sposobem informowania klientów instytucjonalnych o nowej ofercie hurtowni tkanin, ponieważ umożliwia im bezpośrednie zapoznanie się z materiałami, które zamierzają zakupić. Klienci z sektora instytucjonalnego często podejmują decyzje na podstawie konkretnych próbek, które mogą ocenić pod kątem jakości, koloru, tekstury i zastosowania. W branży tekstylnej, praktyka dostarczania próbek jest powszechnie akceptowana i zalecana, ponieważ pozwala na lepsze dopasowanie produktów do specyficznych potrzeb klientów. Dodatkowo, katalog z próbkami może zawierać informacje na temat zastosowania różnych tkanin, co wspiera proces decyzyjny. Standardy branżowe sugerują, że prezentacja materiałów w atrakcyjny sposób oraz ich fizyczna dostępność znacznie zwiększa szansę na złożenie zamówienia. Na przykład, klienci mogą ocenić, jak dany materiał będzie się prezentował w ich projektach, co czyni ofertę bardziej przekonywującą.

Pytanie 37

Wyznacz wartość jednostkową netto za kilogram produktu, który dostępny jest w opakowaniach o wadze 125 g, sprzedawanych po cenie netto 20,00 zł za opakowanie?

A. 160,00 zł
B. 25,00 zł
C. 16,00 zł
D. 6,25 zł
Aby obliczyć cenę jednostkową netto za kilogram towaru, należy najpierw przeliczyć wagę opakowania na kilogramy oraz cenę na jednostkę wagową. W tym przypadku opakowanie waży 125 g, co odpowiada 0,125 kg. Cena netto opakowania wynosi 20,00 zł. Aby obliczyć cenę za kilogram, należy podzielić cenę opakowania przez jego wagę, a następnie pomnożyć przez 1000 g (1 kg). Wzór wygląda następująco: (20,00 zł / 0,125 kg) * 1 kg = 160,00 zł. To oznacza, że cena jednostkowa netto wynosi 160,00 zł za kilogram. Takie obliczenia są bardzo ważne w handlu, ponieważ pozwalają na porównanie cen różnych produktów w jednostkach wagowych, co jest kluczowe w podejmowaniu decyzji zakupowych. Umożliwia to także właściwe zarządzanie budżetem oraz optymalizację kosztów, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w obszarze zakupów i sprzedaży.

Pytanie 38

Na półce widnieje informacja o promocji na wyeksponowany produkt, którego cena z 1 200,00 zł została obniżona do 1 019,00 zł. Jaką kwotę zmniejszono cenę tego produktu?

A. o 291,00 zł
B. o 81,00 zł
C. o 181,00 zł
D. o 219,00 zł
Prawidłowa odpowiedź na pytanie dotyczące obniżki ceny towaru opiera się na prostej kalkulacji różnicy między ceną pierwotną a ceną promocyjną. Wartość obniżki wynosi 1 200,00 zł (cena wyjściowa) minus 1 019,00 zł (cena po obniżce), co daje wynik równy 181,00 zł. Tego typu obliczenia są kluczowe w handlu detalicznym, gdzie promocje i wyprzedaże mają na celu zachęcenie klientów do zakupu. Zrozumienie, jak obliczać różnice cenowe, jest istotne nie tylko dla konsumentów, ale także dla sprzedawców, którzy chcą efektywnie komunikować wartość ofert. Przykładowo, w kampaniach marketingowych często stosuje się procentowe przedstawienie obniżek, co również wymaga znajomości podstawowych obliczeń. Dbanie o przejrzystość cen i zrozumienie zasad promocji jest zgodne z dobrymi praktykami w zakresie etyki handlowej, co przyczynia się do zaufania konsumentów.

Pytanie 39

Produkty, które są efektem fermentacji, nie obejmują

A. jogurtu
B. mleka zsiadłego
C. serwatki
D. mleka smakowego
Jogurt, serwatka i mleko zsiadłe to wszystkie produkty, które powstają w wyniku procesu fermentacji. Fermentacja jest kluczowym procesem w produkcji wielu artykułów spożywczych, szczególnie tych opartych na mleku. W przypadku jogurtu, fermentacja jest przeprowadzana przez bakterie kwasu mlekowego, które przekształcają laktozę w kwas mlekowy, co prowadzi do zgęstnienia mleka oraz nadania mu charakterystycznego smaku i tekstury. Serwatka, będąca produktem ubocznym przy produkcji sera, również podlega fermentacji, co może prowadzić do dodatkowych korzyści zdrowotnych związanych z probiotykami. Mleko zsiadłe to kolejny przykładowy produkt fermentowany, który powstaje poprzez naturalną fermentację mleka, prowadzącą do jego zsiadania i rozwoju specyficznego smaku. Wybór mleka smakowego jako odpowiedzi na pytanie był błędny, ponieważ ignoruje fundamentalne różnice między produktami fermentowanymi a tymi, które są jedynie wzbogacane smakami. Warto zwrócić uwagę na znaczenie mikroorganizmów w procesie fermentacji, które nie tylko wpływają na smak, ale również na wartości odżywcze produktów, co jest kluczowe w kontekście zdrowego odżywiania.

Pytanie 40

Na podstawie danych przedstawionych w tabeli oszacuj maksymalną wartość ubytków towarowych, jeżeli obrót w sklepie ogólnospożywczym stosującym sprzedaż samoobsługową wyniósł 32 000,00 zł.

Tabela. Limity niedoborów w wybranych formach sprzedaży
Limit niedoborów – sklepy samoobsługoweLimit niedoborów – sprzedaż tradycyjna
minimalnymaksymalnyminimalnymaksymalny
0,5%0,8%0,4%0,7%
A. 256,00 zł
B. 160,00 zł
C. 128,00 zł
D. 224,00 zł
Poprawna odpowiedź to 256,00 zł, co można obliczyć na podstawie maksymalnego procentowego limitu niedoborów w sklepach samoobsługowych, który wynosi 0,8%. W praktyce oznacza to, że aby oszacować maksymalną wartość ubytków towarowych, należy pomnożyć obrót sklepu, w tym przypadku 32 000,00 zł, przez 0,008 (co odpowiada 0,8% jako ułamek). W wyniku tego obliczenia otrzymujemy 256,00 zł, co jest akceptowalnym poziomem strat w tego typu działalności. Zrozumienie tych wartości jest kluczowe dla zarządzania finansami w sklepie, ponieważ pozwala na lepsze planowanie strat i minimalizowanie ich wpływu na zyski. W praktyce, efektywne zarządzanie ubytkami towarowymi w sklepie, poprzez systemy monitorowania i audyty, jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży detalicznej, co może prowadzić do zwiększenia rentowności i efektywności operacyjnej. Warto również pamiętać, że zastosowanie takich obliczeń może pomóc w optymalizacji procesów logistycznych oraz w odpowiednim ustalaniu cen produktów.