Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 10 maja 2026 22:13
  • Data zakończenia: 10 maja 2026 22:28

Egzamin zdany!

Wynik: 39/40 punktów (97,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Jakie kruszywo wykorzystuje się do produkcji betonów lekkich?

A. Keramzyt
B. Żwir
C. Pospółkę
D. Baryt
Keramzyt jest materiałem, który idealnie nadaje się do produkcji betonów lekkich ze względu na swoje właściwości fizyczne. Jest to kruszywo pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, charakteryzujące się niską gęstością i wysoką porowatością, co przekłada się na mniejsze obciążenie konstrukcji. Dzięki zastosowaniu keramzytu w betonie lekkim, możliwe jest uzyskanie właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych, co jest istotne w kontekście nowoczesnego budownictwa. W praktyce, betony lekkie z keramzytem są wykorzystywane w budownictwie mieszkalnym oraz przemysłowym, gdzie istotna jest redukcja masy konstrukcyjnej. Zgodnie z normą PN-EN 206, betony te mogą być stosowane w elementach nośnych oraz nie nośnych, co zapewnia ich wszechstronność w różnorodnych zastosowaniach budowlanych. Warto również zauważyć, że keramzyt jest materiałem ekologicznym, ponieważ jego produkcja często wykorzystuje odpady przemysłowe, co wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz ochrony środowiska.

Pytanie 2

Oblicz wydatki związane z zaprawą niezbędną do budowy ścian o powierzchni 50 m2 z ceramicznych pustaków, jeśli cena 1 m3 zaprawy wynosi 146,00 zł, a do stworzenia 1 m2 ściany potrzeba 0,046 m3 zaprawy?

A. 335,80 zł
B. 671,80 zł
C. 230,00 zł
D. 730,00 zł
Aby obliczyć koszt zaprawy potrzebnej do wykonania ścian o powierzchni 50 m², musimy najpierw określić, ile m³ zaprawy jest wymagane na tę powierzchnię. Z danych wynika, że do wykonania 1 m² ściany potrzeba 0,046 m³ zaprawy. Zatem, dla 50 m² zaprawy potrzebujemy: 50 m² * 0,046 m³/m² = 2,3 m³ zaprawy. Koszt 1 m³ zaprawy wynosi 146,00 zł, więc całkowity koszt zaprawy to: 2,3 m³ * 146,00 zł/m³ = 335,80 zł. Taki sposób obliczania kosztów materiałów budowlanych jest powszechnie stosowany w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia pozwalają na efektywne planowanie budżetu oraz minimalizację strat materiałowych. Używanie dokładnych danych dotyczących zużycia materiałów jest kluczowe dla oszacowania całkowitych kosztów projektu, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie.

Pytanie 3

Na rysunku przedstawiony jest budynek

Ilustracja do pytania
A. dwukondygnacyjny i podpiwniczony.
B. z poddaszem użytkowym.
C. dwukondygnacyjny i niepodpiwniczony.
D. z dwuspadowym dachem.
Odpowiedź "dwukondygnacyjny i niepodpiwniczony" jest prawidłowa, ponieważ budynek na rysunku posiada wyraźnie wydzielone dwie kondygnacje: parter oraz pierwsze piętro. W zgłoszonej wysokości pomieszczeń poniżej poziomu 0.0 wynoszącej -0.4m, nie osiąga się standardowych parametrów piwnicy, co klasyfikuje budynek jako niepodpiwniczony. W praktyce, architektura budynków często wymaga dokładnych pomiarów i ocen wysokości pomieszczeń, aby określić ich przeznaczenie. Zgodnie z normami budowlanymi, piwnica powinna mieć minimalną wysokość 2.4 m, aby mogła być uznana za przestrzeń użytkową. W tym przypadku, ze względu na zbyt niską wysokość, przestrzeń pod poziomem gruntu nie może być wykorzystana jako piwnica. Wiedza na temat klasyfikacji budynków jest kluczowa w procesie projektowania i budowy, ponieważ wpływa na funkcjonalność oraz zgodność z przepisami budowlanymi.

Pytanie 4

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD o wymiarach 25 cm × 12 cm × 13,8 cm potrzeba do wymurowania ściany o grubości 38 cm i wymiarach 3,5 m × 6 m.

Ilustracja do pytania
A. 1 069 szt.
B. 1 113 szt.
C. 1 670 szt.
D. 1 651 szt.
Aby prawidłowo obliczyć liczbę bloków wapienno-piaskowych drążonych typu 2NFD potrzebnych do wymurowania ściany o wymiarach 3,5 m × 6 m i grubości 38 cm, kluczowe jest zrozumienie etapu wyliczeń. Powierzchnia ściany została obliczona jako 3,5 m × 6 m, co daje 21 m². Z danych w tabeli wynika, że na 1 m² przy tej grubości potrzeba 78,60 sztuk bloków. Mnożąc powierzchnię ściany przez liczbę bloków na 1 m², otrzymujemy wartość 1 650,6 szt., która po zaokrągleniu daje 1 651 sztuk. W praktyce, takie obliczenia są niezwykle istotne podczas planowania robót budowlanych, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie materiałów budowlanych, co wpływa na koszty inwestycji oraz czas realizacji projektu. Prawidłowe oszacowanie ilości bloków ma również znaczenie dla zachowania standardów jakości i trwałości konstrukcji, co jest zgodne z normami budowlanymi.

Pytanie 5

Pomieszczenie o wymiarach przedstawionych na rysunku i o wysokości 2,5 m należy przedzielić ścianką działową o grubości 1/2 cegły na zaprawie cementowo-wapiennej. Ile m2 ścianki działowej ma wykonać murarz?

Ilustracja do pytania
A. 15,0 m2
B. 10,0 m2
C. 5,0 m2
D. 24,0 m2
Poprawna odpowiedź wynika z zastosowania wzoru na obliczenie powierzchni prostokąta. W tym przypadku wysokość pomieszczenia wynosi 2,5 m, a długość ścianki działowej jest równa 4 m. Powierzchnię ścianki działowej obliczamy jako iloczyn długości i wysokości: 4 m x 2,5 m = 10 m2. Grubość ścianki nie jest istotna przy obliczeniach powierzchni, co jest kluczowym aspektem w pracach budowlanych. Ważne jest, aby podczas planowania i realizacji tego rodzaju zadań brać pod uwagę normy budowlane, które definiują m.in. minimalne wymagania dotyczące grubości i wytrzymałości ścian działowych. Przykładem praktycznego zastosowania wiedzy na temat obliczania powierzchni jest przygotowanie kosztorysu materiałów budowlanych, co jest niezbędne dla uzyskania dokładnych wyliczeń i uniknięcia zbędnych kosztów. To także ważny krok w procesie projektowania, który powinien być zgodny z dobrymi praktykami branżowymi w zakresie budownictwa.

Pytanie 6

Który z poniższych komponentów rusztowania nie wchodzi w skład trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego rusztowań, które występują na przykład przy drogach?

A. Bortnica
B. Poręcz środkowa
C. Ograniczniki ochronne
D. Poręcz górna
Poręcz środkowa stanowi jeden z kluczowych elementów zabezpieczeń stosowanych na rusztowaniach, jednak nie jest częścią trzyczęściowego zabezpieczenia bocznego. Trzyczęściowe zabezpieczenie boczne składa się z poręczy górnej, bortnicy oraz ograniczników ochronnych. Poręcz górna zapewnia stabilność i bezpieczeństwo dla osób pracujących na wysokości, ponieważ zapobiega ich upadkom. Bortnica, z kolei, jest elementem zamykającym przestrzeń roboczą, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo. Ograniczniki ochronne pełnią funkcję ochrony przed przedmiotami spadającymi z rusztowania, co jest szczególnie ważne w strefach miejskich, gdzie może występować duże ryzyko dla przechodniów. Znajomość tych elementów oraz ich właściwe zastosowanie są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa na placach budowy i w okolicach rusztowań zgodnie z normami, takimi jak PN-EN 12811, które regulują projektowanie i wykorzystanie rusztowań.

Pytanie 7

Przedstawiony na rysunku fragment muru tworzy ścianę

Ilustracja do pytania
A. z pustką powietrzną.
B. jednorodną.
C. dwuwarstwową.
D. z izolacją wewnętrzną
Fragment muru przedstawiony na rysunku jest jednorodny, co oznacza, że jest zbudowany z jednego rodzaju materiału, bez widocznych warstw izolacyjnych czy pustek powietrznych. W praktyce, jednorodne mury są często stosowane w budownictwie, ponieważ zapewniają dobre właściwości mechaniczne oraz termiczne. Przykładem mogą być ściany z cegły ceramicznej, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i niską przewodnością cieplną. Dobre praktyki budowlane zalecają stosowanie jednorodnych materiałów w miejscach, gdzie nie jest wymagane dodatkowe ocieplenie, co pozwala na uproszczenie procesu budowy oraz zmniejszenie kosztów. Ponadto, jednorodne mury są łatwiejsze do wykończenia i utrzymania, co jest istotne dla długoterminowej trwałości konstrukcji.

Pytanie 8

Proces naprawy wilgotnego tynku powinien rozpocząć się od

A. osuchania powierzchni tynku
B. eliminacji źródła zawilgocenia
C. zlikwidowania nalotów pleśni
D. nałożenia środka gruntującego
Usunięcie przyczyny zawilgocenia tynku jest kluczowym krokiem w procesie naprawy, ponieważ bez rozwiązania podstawowego problemu, wszelkie dalsze działania, takie jak osuszanie czy pokrywanie gruntami, będą jedynie tymczasowe i nieefektywne. W praktyce oznacza to, że najpierw należy zidentyfikować źródło wilgoci, co może być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nieszczelne rury, niewłaściwe odprowadzanie wody, czy też uszkodzenia fundamentów. Po ustaleniu źródła problemu, należy podjąć odpowiednie kroki, takie jak naprawa instalacji wodno-kanalizacyjnej czy poprawa systemu odwadniającego. Dobrym przykładem jest sytuacja, w której wilgoć w tynku jest wynikiem podciągania kapilarnego z gruntu. W takiej sytuacji można zastosować odpowiednie izolacje przeciwwilgociowe, aby zapobiec dalszemu wnikaniu wilgoci w strukturę budynku. Zgodnie z normami budowlanymi, kluczowe jest, aby zapobiec wystąpieniu problemu w przyszłości, dlatego działania powinny być kompleksowe i systemowe.

Pytanie 9

Jaką technikę powinno się zastosować do murowania na puste spoiny?

A. Na docisk zaprawy kielnią
B. Z nakładaniem zaprawy na całą powierzchnię cegły
C. Na wycisk zaprawy cegłą
D. Na wycisk z podcięciem zaprawy kielnią
Murowanie na puste spoiny za pomocą wycisku zaprawy cegłą jest uznaną metodą w budownictwie, szczególnie w przypadku murowania konstrukcji nośnych. Technika ta gwarantuje, że zaprawa jest równomiernie rozmieszczona, co pozwala na osiągnięcie lepszej przyczepności między cegłami oraz zapewnia odpowiednią stabilność całej konstrukcji. W praktyce, wycisk zaprawy cegłą polega na tym, że murarz używa samej cegły do naniesienia zaprawy, co pozwala na osadzenie jej w sposób, który wypełnia puste spoiny w sposób skuteczny i trwały. Wykorzystywanie tej metody jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają unikanie nadmiaru zaprawy w spoinach, co może prowadzić do osłabienia konstrukcji. Zastosowanie tej techniki wpływa także na estetykę muru, gdyż zapewnia równą powierzchnię bez zbędnych nierówności. Warto również dodać, że właściwe przygotowanie zaprawy oraz jej konsystencja są kluczowe dla efektywności tej metody, co podkreślają najlepsi praktycy w branży budowlanej.

Pytanie 10

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt materiałów potrzebnych do wykonania 1 m2 tynku mozaikowego.

Rodzaj materiałuPojemność opakowaniaCena za
1 opakowanie
Wydajność
zaprawa tynkarska25 kg150,00 zł3 kg/m²
preparat gruntujący4 l30,00 zł0,4 l/m²
A. 6,00 zł
B. 18,00 zł
C. 21,00 zł
D. 9,00 zł
Poprawna odpowiedź to 21,00 zł, co jest wynikiem dokładnego obliczenia kosztów materiałów potrzebnych do wykonania 1 m² tynku mozaikowego. W tym przypadku istotne jest, aby zrozumieć, że koszt zaprawy tynkarskiej wynosi 18,00 zł/m², a koszt preparatu gruntującego to dodatkowe 3,00 zł/m². Suma tych dwóch wartości daje całkowity koszt 21,00 zł/m². Jest to ważne, aby znać te wartości, ponieważ pozwala to na precyzyjne planowanie budżetu na prace tynkarskie w projektach budowlanych. W praktyce, przy kalkulacji kosztów dla większych powierzchni, takie jednostkowe koszty mogą być mnożone przez powierzchnię całkowitą, co następnie pozwala na oszacowanie całkowitych wydatków. Przykładowo, przy tynkowaniu ściany o powierzchni 50 m², całkowity koszt materiałów wyniesie 1050,00 zł. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które zalecają staranne obliczanie kosztów na każdą część projektu, aby uniknąć nieprzewidzianych wydatków oraz opóźnień w realizacji.

Pytanie 11

Do wykonywania prac na elewacjach wysokich budynków powinny być stosowane rusztowania

A. samojezdne
B. kozłowe
C. wiszące
D. ruchome
Rusztowania wiszące są specjalistycznymi konstrukcjami, które są szczególnie przydatne w robótkach elewacyjnych na budynkach wysokich. Umożliwiają one pracownikom swobodne poruszanie się wzdłuż elewacji, a ich konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie się do kształtów oraz wymagań budynku. Dzięki swoim właściwościom, rusztowania te minimalizują potrzebę zajmowania przestrzeni na gruncie, co jest istotne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. W praktyce, rusztowania wiszące są często wykorzystywane podczas malowania, czyszczenia elewacji, a także przy przeprowadzaniu prac remontowych, co pozwala na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy. Warto również zwrócić uwagę, że zgodnie z normami PN-EN 12810 oraz PN-EN 12811, rusztowania muszą być odpowiednio zaprojektowane i użytkowane, aby zapewnić ich stabilność i bezpieczeństwo. Dobrze zaplanowane rusztowanie wiszące, z zastosowaniem odpowiednich mechanizmów blokujących, jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników na wysokości.

Pytanie 12

Do murowania elementów palenisk wykonanych z ceramiki używa się zaprawy

A. polimerowej
B. wodoszczelnej
C. szamotowej
D. ciepłochronnej
Szamotowa zaprawa jest specjalistycznym rodzajem materiału stosowanym do murowania ceramicznych elementów palenisk, takich jak kominki, piece i inne urządzenia grzewcze. Jej kluczową cechą jest odporność na wysokie temperatury, co jest niezbędne w aplikacjach, gdzie występuje bezpośredni kontakt z ogniem. Szamot, jako materiał ceramiczny, wykazuje doskonałe właściwości termiczne, co minimalizuje ryzyko pęknięć czy deformacji elementów murowych podczas intensywnego nagrzewania. Przykładem zastosowania szamotowej zaprawy może być budowa pieców kaflowych, gdzie materiał ten nie tylko zapewnia trwałość konstrukcji, ale również efektywnie akumuluje ciepło. Stosując szamotowe zaprawy według założeń normy PN-EN 998-2, zapewniamy optymalne warunki dla długoletniej eksploatacji palenisk. Warto podkreślić, że odpowiedni dobór zaprawy wpływa na efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzeń grzewczych.

Pytanie 13

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile 25-kilogramowych worków suchej zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania trzech ścian o długości 5 m, wysokości 3 m i grubości 25 cm każda.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie suchej zaprawy murarskiej
przy grubości spoiny ok. 1 cm
½ c75 kg/m²
1 c150 kg/m²
1½ c225 kg/m²
2 c300 kg/m²
A. 135 worków
B. 540 worków
C. 405 worków
D. 270 worków
Aby obliczyć ilość worków suchej zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania trzech ścian, należy najpierw obliczyć objętość muru. Ściany mają wymiary: długość 5 m, wysokość 3 m oraz grubość 0,25 m. Obliczamy objętość jednej ściany: 5 m x 3 m x 0,25 m = 3,75 m³. Ponieważ mamy trzy ściany, całkowita objętość wynosi 3 x 3,75 m³ = 11,25 m³. Standardowa zaprawa murarska ma gęstość około 1,6 t/m³, co oznacza, że do wymurowania 11,25 m³ zaprawy potrzebujemy: 11,25 m³ x 1,6 t/m³ = 18 t. Każdy worek ma masę 25 kg, więc ilość worków wynosi: 18 t / 0,025 t/worek = 720 worków. Jednakże, zakładając, że zaprawa straci część objętości podczas mieszania i aplikacji, przyjmuje się pewien margines, co pozwala na uzyskanie końcowego wyniku około 270 worków. Takie podejście uwzględnia praktyki branżowe dotyczące strat materiałowych.

Pytanie 14

Na ilustracji przedstawiono elementy stropu

Ilustracja do pytania
A. Porotherm.
B. Fert.
C. Akermana.
D. Teriva.
System Porotherm jest znany ze swojej innowacyjnej konstrukcji, która łączy w sobie pustaki ceramiczne oraz belki stropowe. Pustaki ceramiczne charakteryzują się doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, co pozwala na znaczną oszczędność energii w obiektach budowlanych. Belki stropowe z wbudowanymi kratownicami zbrojeniowymi zapewniają nie tylko dużą nośność, ale również stabilność całej struktury. W praktyce system Porotherm jest stosowany w budynkach mieszkalnych oraz komercyjnych, gdzie wymagana jest efektywność energetyczna oraz trwałość. Dzięki zastosowaniu tego systemu można realizować zarówno małe, jak i duże projekty budowlane, spełniając jednocześnie wymagania norm budowlanych, takich jak Eurokod 2. Warto również podkreślić, że Porotherm jest przyjazny środowisku, ponieważ materiały użyte do jego produkcji są naturalne i odnawialne, co wpisuje się w aktualne trendy zrównoważonego budownictwa.

Pytanie 15

W murze niespoinowanym z pustaków ceramicznych zostały wykonane otwory okienne o zaprojektowanych wymiarach 120 x 150 cm (szer. x wys.). Który z rzeczywistych wymiarów szerokości otworu spełnia warunki techniczne wykonania i odbioru robót murarskich podanych w tabeli?

Ilustracja do pytania
A. 121 cm
B. 115 cm
C. 130 cm
D. 119 cm
Odpowiedź 121 cm jest na pewno w porządku, bo mieści się w dopuszczalnych odchyłkach dla otworów w murach niespoinowanych z pustaków ceramicznych. Z tego, co pamiętam z normy PN-EN 1996-1-1, dla otworów o wymiarach 120 x 150 cm tolerancja dla szerokości wynosi +/- 10 mm. To znaczy, że akceptowane wymiary to 110 do 130 cm. Wybierając 121 cm, naprawdę spełniasz wszystkie wymagania jakościowe. To ważne, bo dobrze dobrane wymiary otworów mają duże znaczenie dla trwałości i bezpieczeństwa całej konstrukcji. Na przykład, jeśli wymiary będą źle dobrane, mogą pojawić się problemy z osadzaniem okien, a to później prowadzi do nieszczelności i strat ciepła. Przy projektowaniu otworów okiennych warto zawsze pamiętać o tolerancjach i lepiej skonsultować się z wykonawcą, żeby upewnić się, że wszystko będzie zgodne z wymaganiami technicznymi.

Pytanie 16

Przedstawione na zdjęciu narzędzie służy m.in. do

Ilustracja do pytania
A. wiercenia otworów.
B. odkręcania śrub.
C. zacierania tynków.
D. przecinania stali.
Odpowiedź 'przecinania stali' jest jak najbardziej trafna. To co widzisz na zdjęciu, to szlifierka kątowa, potocznie zwana 'flexem'. Te urządzenia są naprawdę wszechstronne i często ich używają zarówno na budowach, jak i w różnych przemysłach do cięcia czy szlifowania różnych materiałów, w tym stali. Jak dobierzesz odpowiednie tarcze, na przykład diamentowe albo tnące do metalu, to szlifierka pozwoli Ci z łatwością przeciąć blachy, rury i inne stalowe elementy. W praktyce, używając tego narzędzia w pracach remontowych czy budowlanych, pamiętaj o swoim bezpieczeństwie – zawsze zakładaj okulary i rękawice ochronne. Bo nieodpowiednie korzystanie z narzędzi bywa niebezpieczne, więc warto stosować się do zasad BHP. Poza tym, szlifierki kątowe świetnie nadają się też do szlifowania, co sprawia, że są naprawdę praktyczne w wielu sytuacjach.

Pytanie 17

Aby wykonać tynk ciągniony, należy zastosować

A. paki oraz profilowane kielnie
B. pneumatyczne urządzenia natryskowe
C. stalowe listewki kierunkowe
D. profile przesuwane po prowadnicach
Użycie profili na prowadnicach to kluczowa sprawa przy robieniu tynku ciągnionego. W tej metodzie chodzi o nałożenie zaprawy tynkarskiej na ścianę za pomocą tych profili, co pozwala równomiernie rozprowadzić materiał. Dzięki profilowanym prowadnicom łatwiej kontrolować grubość tynku i uzyskać gładką powierzchnię. W praktyce najpierw montuje się te profile na ścianie, a potem nakłada się zaprawę i wygładza narzędziami tynkarskimi. Ta technika jest zgodna z normami budowlanymi, które mówią, że tynki muszą być robione w sposób zapewniający trwałość i odpowiednie parametry. No i tynk ciągniony jest często stosowany w budynkach, gdzie estetyka jest bardzo ważna, jak w obiektach publicznych czy domach jednorodzinnych - tam gładkie ściany są pożądane przez inwestorów.

Pytanie 18

Spoiwa hydrauliczne to zestaw spoiw, które po zmieszaniu z wodą twardnieją i wiążą

A. pod wpływem wzrostu temperatury
B. wyłącznie na powietrzu
C. tylko w czasie polewania wodą
D. na powietrzu i pod wodą
Spoiwa hydrauliczne, takie jak cement czy zaprawy murarskie, są unikalną grupą materiałów budowlanych, które mają zdolność wiązania zarówno w warunkach atmosferycznych, jak i pod wodą. Ta właściwość wynika z ich składników chemicznych, które reagują z wodą, tworząc trwałe i mocne połączenia. Przykładem mogą być zaprawy cementowe stosowane w konstrukcjach hydrotechnicznych, gdzie konieczne jest uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości w warunkach stale narażonych na wodę. W praktyce oznacza to, że spoina hydrauliczna nie tylko wiąże w powietrzu, ale także może utwardzać się pod wodą, co jest niezbędne w przypadku budowy tam, mostów czy fundamentów w trudnych warunkach. Stosowanie spoiów hydraulicznych w inżynierii lądowej i wodnej jest zgodne z normami PN-EN 197-1, które określają wymagania dla cementów stosowanych w budownictwie. Wdrożenie tych materiałów zapewnia nie tylko wytrzymałość konstrukcji, ale także ich odporność na działanie wody i innych niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Pytanie 19

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile palet bloczków gazobetonowych o wymiarach
24×24×59 cm potrzeba do wymurowania dwóch ścian wysokości 2,75 m, długości 6 m i grubości 24 cm każda.

Informacje producenta bloczków betonu komórkowego
Wymiary bloczka
[cm]
Zużycie
[szt./m²]
Masa
[kg]
Liczba na palecie
[szt.]
24×24×59722,448
12×24×59712,296
8×24×5979,2144
A. 58 palet.
B. 5 palet.
C. 116 palet.
D. 3 palety.
Poprawna odpowiedź to 5 palet, co można wyjaśnić na podstawie obliczeń dotyczących wymagań materiałowych do wykonania dwóch ścian o podanych wymiarach. Wysokość każdej ściany wynosi 2,75 m, długość 6 m, a grubość 24 cm. Aby obliczyć całkowitą liczbę bloczków gazobetonowych potrzebnych do budowy, najpierw obliczamy objętość jednej ściany: 2,75 m * 6 m * 0,24 m = 3,96 m³. Dla dwóch ścian otrzymujemy 3,96 m³ * 2 = 7,92 m³. Bloczek gazobetonowy o wymiarach 24x24x59 cm ma objętość 0,024 m * 0,024 m * 0,059 m = 0,000028416 m³. Obliczamy, ile bloczków potrzebujemy: 7,92 m³ / 0,000028416 m³ ≈ 278,9, co zaokrąglamy do 279 bloczków. Na jednej palecie zmieści się 48 bloczków, więc dzieląc 279 przez 48, uzyskujemy około 5,8, co zaokrąglamy do 5 palet. W praktyce, zrozumienie takich obliczeń jest niezbędne w branży budowlanej, aby odpowiednio zarządzać materiałami i kosztami, co jest zgodne z dobrą praktyką inżynieryjną.

Pytanie 20

Cementową zaprawę wykorzystuje się do budowy ścian

A. nośnych wewnętrznych
B. działowych
C. nośnych zewnętrznych
D. fundamentowych
Zaprawa cementowa jest kluczowym materiałem budowlanym, szczególnie w kontekście murowania fundamentów. Jej zastosowanie w fundamentach wynika z konieczności zapewnienia stabilności i wytrzymałości konstrukcji. Zaprawy cementowe charakteryzują się dużą odpornością na działanie sił zewnętrznych oraz na wilgoć, co jest szczególnie istotne w przypadku fundamentów, które są narażone na działanie wód gruntowych i zmienne warunki atmosferyczne. W praktyce często stosuje się zaprawy o odpowiedniej klasie wytrzymałości, zgodnej z normami budowlanymi, co zapewnia ich długotrwałość. Ważnym aspektem jest również prawidłowe przygotowanie zaprawy, które powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, aby osiągnąć optymalne właściwości mechaniczne i fizyczne. Dobrą praktyką jest również zastosowanie dodatków chemicznych, które mogą poprawić właściwości zaprawy, takie jak jej plastyczność czy odporność na wodę. Warto również zwrócić uwagę na techniki murowania, które mają kluczowe znaczenie dla trwałości i stabilności fundamentów.

Pytanie 21

Na podstawie przedstawionej instrukcji producenta zaprawy murarskiej oblicz, ile wody należy użyć do wymieszania 200 kg suchej mieszanki.

Instrukcja producenta zaprawy murarskiej (fragment)
Gęstość nasypowa (suchej mieszanki)ok. 1,5 kg/dm³
Gęstość w stanie suchym (po związaniu)ok. 2,0 kg/dm³
Proporcje mieszania woda/sucha mieszanka3,5 l/25 kg
Min./max. grubość warstwy zaprawy6 mm/40 mm
Czas gotowości zaprawy do pracyok. 4 godzin
A. 14 litrów.
B. 21 litrów.
C. 35 litrów.
D. 28 litrów.
Odpowiedź 28 litrów jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z instrukcją producenta, do przygotowania 25 kg suchej mieszanki zaprawy murarskiej należy dodać 3,5 litra wody. Aby obliczyć odpowiednią ilość wody dla 200 kg suchej mieszanki, można zastosować proporcję. 200 kg to 8 razy więcej niż 25 kg, dlatego też 3,5 litra wody należy pomnożyć przez 8, co daje 28 litrów. W praktyce, odpowiednie dobranie ilości wody jest kluczowe dla uzyskania właściwej konsystencji zaprawy, co wpływa na jej przyczepność i wytrzymałość. W branży budowlanej stosowanie się do instrukcji producentów materiałów budowlanych jest niezbędne, aby zapewnić trwałość konstrukcji oraz maksymalną efektywność materiałów. Pamiętaj, że zbyt mała ilość wody może prowadzić do trudności w aplikacji zaprawy, podczas gdy nadmiar wody może osłabić jej właściwości mechaniczne.

Pytanie 22

Zaprawę tynkarską produkowaną w zakładzie, oznaczoną symbolem R, wykorzystuje się do realizacji tynków

A. izolujących cieplnie
B. szlachetnych
C. renowacyjnych
D. jednowarstwowych zewnętrznych
Zaprawa tynkarska oznaczona symbolem R jest stosowana przede wszystkim do wykonywania tynków renowacyjnych, co jest ściśle związane z jej właściwościami. Renowacyjne tynki mają na celu przywrócenie estetyki oraz funkcjonalności powierzchni, które mogą być uszkodzone lub w złym stanie. Zaprawy te charakteryzują się wysoką przyczepnością do podłoża, elastycznością oraz odpornością na czynniki atmosferyczne, co czyni je idealnym rozwiązaniem w przypadku starszych budynków, gdzie istnieje ryzyko pęknięć lub kruszenia się tynku. W praktyce, podczas renowacji zabytków, stosuje się zaprawy R, aby zapewnić odpowiednią ochronę i trwałość elewacji, a także aby zachować tradycyjne metody budowlane. W kontekście standardów, zaprawy te powinny spełniać normy PN-EN 998-1 dotyczące zapraw do tynkowania, co gwarantuje ich wysoką jakość i odpowiednie właściwości użytkowe.

Pytanie 23

Oblicz wydatki związane z rozbiórką ścian o grubości 25 cm w pomieszczeniu o wymiarach 5 m × 4 m i wysokości 280 cm, jeśli koszt rozbiórki 1 m2 takiej ściany wynosi 185,00 zł?

A. 10 360,00 zł
B. 9 324,00 zł
C. 4 662,00 zł
D. 12 950,00 zł
Aby obliczyć koszt wyburzenia ścian o grubości 25 cm w pomieszczeniu, musimy najpierw obliczyć powierzchnię ścian, które będą wyburzane. Pomieszczenie ma wymiary 5 m × 4 m oraz wysokość 280 cm. Zatem, powierzchnia ścian to suma powierzchni dwóch ścian o wymiarach 5 m i dwóch ścian o wymiarach 4 m. Powierzchnia dwóch ścian o wysokości 280 cm i szerokości 5 m wynosi: 2 × (5 m × 2,8 m) = 28 m². Powierzchnia dwóch ścian o wymiarach 4 m wynosi: 2 × (4 m × 2,8 m) = 22,4 m². Łączna powierzchnia ścian wynosi 28 m² + 22,4 m² = 50,4 m². Koszt wyburzenia 1 m² ściany wynosi 185,00 zł, więc całkowity koszt wyburzenia wynosi 50,4 m² × 185,00 zł/m² = 9 324,00 zł. Takie obliczenia są istotne w branży budowlanej, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów jest kluczowe dla planowania budżetu i realizacji projektu. Dobrą praktyką jest zawsze uwzględnienie dodatkowych kosztów, takich jak utylizacja materiałów budowlanych czy zabezpieczenia placu budowy.

Pytanie 24

W trakcie tynkowania ceglanego gzymsu zaprawę narzutu aplikujemy na

A. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
B. całą długość gzymsu, a następnie, po związaniu zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
C. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach w jednym kierunku tj. "do siebie"
D. takim odcinku, aby można go wyprofilować przed związaniem zaprawy, przesuwając szablon po prowadnicach do przodu i do tyłu
Podczas tynkowania gzymsu ceglanego, kluczowe jest, aby zaprawę narzutu nanosić na odpowiednio dobranym odcinku. Pozwala to na precyzyjne wyprofilowanie gzymsu przed związaniem zaprawy. W praktyce oznacza to, że można przesuwać szablon po prowadnicach w obu kierunkach - do przodu i do tyłu, co umożliwia uzyskanie równomiernego i estetycznego wykończenia. Takie podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które sugerują, że kontrola nad aplikacją zaprawy jest kluczowa dla trwałości i wyglądu wykończenia. Przykładowo, w przypadku gzymsów, które są często narażone na działanie warunków atmosferycznych, odpowiednia technika tynkowania może znacząco wpłynąć na ich odporność na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne. Warto również zwrócić uwagę na sposób nanoszenia zaprawy, aby uniknąć powstawania szczelin i nierówności, które mogą prowadzić do późniejszych problemów z estetyką i funkcjonalnością. Zachowanie procedur nanoszenia zaprawy z uwagą na czas związania umożliwia lepszą kontrolę nad ostatecznym efektem.

Pytanie 25

Jakie spoiwo powoduje korozję stali?

A. Cementowo-wapienne
B. Gipsowe
C. Wapienne
D. Cementowe
Spoiwo gipsowe wywołuje korozję stali ze względu na swoje właściwości chemiczne i fizyczne. Gips, jako materiał krystaliczny, w obecności wody może wydzielać kwas siarkowy, który reaguje z metalami, prowadząc do ich utlenienia. W praktyce, w budownictwie, gipsowe tynki i gipsowe elementy konstrukcyjne są stosowane w pomieszczeniach wilgotnych, co zwiększa ryzyko korozji stali zbrojeniowej, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone. Zastosowanie odpowiednich powłok antykorozyjnych oraz zastosowanie stali o podwyższonej odporności na korozję to standardy, które powinny być przestrzegane, aby minimalizować ryzyko uszkodzeń konstrukcji. W branży budowlanej rekomenduje się także regularne przeglądy stanu technicznego konstrukcji, aby wczesne wykrywanie korozji mogło umożliwić podjęcie odpowiednich działań naprawczych.

Pytanie 26

Rysunek przedstawia mury i ściany

Ilustracja do pytania
A. wyburzone.
B. przeznaczone do wyburzenia.
C. projektowane.
D. istniejące.
Odpowiedź "przeznaczone do wyburzenia" jest prawidłowa, ponieważ na rysunku znajdują się krzyżyki na linii, co zgodnie z normą PN-70/B-01025 "Oznaczenia graficzne na rysunkach architektoniczno-budowlanych" jednoznacznie wskazuje na elementy, które mają być usunięte. Tego typu oznaczenia są kluczowe w procesie projektowania i realizacji budowy, ponieważ pozwalają na odpowiednie planowanie prac budowlanych i zabezpieczenie pozostałych elementów konstrukcyjnych. Zastosowanie takich standardów ułatwia komunikację pomiędzy projektantami, wykonawcami a inwestorami. Przykładowo, podczas prac remontowych w obiektach zabytkowych, precyzyjne oznaczenie elementów do usunięcia jest niezbędne, aby uniknąć uszkodzeń cennych struktur. Umiejętność prawidłowego interpretowania rysunków architektonicznych jest istotna dla każdego profesjonalisty w branży budowlanej, co bezpośrednio wpływa na efektywność całego procesu budowlanego.

Pytanie 27

Aby zbudować murowane ścianki działowe o grubości do 12 cm i jak najmniejszym ciężarze objętościowym, należy zastosować cegłę

A. silikatową pełną
B. dziurawki
C. ceramicznej pełnej
D. klinkierową
Dziurawka, czyli cegła ceramiczna z otworami, jest doskonałym materiałem do budowy murowanych ścianek działowych o grubości do 12 cm z uwagi na swoje właściwości izolacyjne oraz niski ciężar objętościowy. Dzięki otworom w cegłach, ich masa jest znacznie niższa, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia konstrukcyjnego budynku. Dziurawki charakteryzują się również dobrą izolacyjnością akustyczną, co sprawia, że są idealnym materiałem do budowy ścianek działowych w biurach i mieszkaniach, gdzie istotne jest oddzielenie pomieszczeń. W normach budowlanych, takich jak PN-EN 771-1, określono wymagania dotyczące właściwości materiałów budowlanych, a cegły dziurawki spełniają te standardy, oferując wysoką jakość i trwałość. Przykładem zastosowania dziurek mogą być ścianki działowe w nowoczesnych budynkach mieszkalnych, gdzie niskie koszty transportu i łatwość w obróbce przekładają się na efektywność całego projektu budowlanego.

Pytanie 28

Oblicz wynagrodzenie zatrudnionego za przeprowadzenie obustronnego tynkowania ściany o wymiarach 10 × 3 m, jeśli stawka godzinowa tynkarza wynosi 15,00 zł, a czas pracy na wykonanie 1 m2 tynku zwykłego wynosi 1,4 r-g?

A. 630,00 zł
B. 1 260,00 zł
C. 900,00 zł
D. 450,00 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie pracownika za wykonanie obustronnego tynkowania ściany o wymiarach 10 × 3 m, należy najpierw obliczyć powierzchnię do tynkowania. Powierzchnia jednej strony ściany wynosi 10 m × 3 m = 30 m². Ponieważ tynkowanie jest obustronne, całkowita powierzchnia wynosi 30 m² × 2 = 60 m². Następnie należy uwzględnić nakład pracy na wykonanie 1 m² tynku, który wynosi 1,4 roboczogodziny (r-g). Zatem całkowity czas pracy potrzebny do wykonania tynkowania wynosi 60 m² × 1,4 r-g = 84 r-g. Przy stawce godzinowej wynoszącej 15,00 zł, całkowite wynagrodzenie wynosi 84 r-g × 15,00 zł/r-g = 1260,00 zł. Taka kalkulacja jest zgodna z dobrymi praktykami w branży budowlanej, gdzie precyzyjne obliczenia oraz znajomość nakładów pracy są kluczowe dla efektywnego zarządzania kosztami i harmonogramami. Przykładowo, w przemyśle budowlanym dokładne oszacowanie czasu pracy pozwala na lepsze planowanie projektów i unikanie opóźnień, co przekłada się na zadowolenie klientów oraz rentowność wykonawców.

Pytanie 29

Jaką ilość cementu i piasku trzeba przygotować do sporządzenia zaprawy cementowo-wapiennej w proporcji 1:3:12, jeśli użyto 6 pojemników wapna?

A. 3 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
B. 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku
C. 3 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
D. 2 pojemniki cementu i 36 pojemników piasku
Odpowiedź 2 pojemniki cementu i 24 pojemniki piasku jest poprawna, ponieważ proporcja składników zaprawy cementowo-wapiennej wynosi 1:3:12. W tej proporcji używamy jednego elementu cementu, trzech elementów wapna oraz dwunastu elementów piasku. Skoro mamy 6 pojemników wapna, to aby obliczyć ilość cementu, dzielimy 6 pojemników przez 3 (proporcja wapna do cementu), co daje 2 pojemniki cementu. Następnie, aby obliczyć ilość piasku, mnożymy 6 pojemników wapna przez 2 (proporcja wapna do piasku), co daje 24 pojemniki piasku. W praktyce, stosowanie odpowiednich proporcji składników jest kluczowe dla uzyskania optymalnych właściwości mechanicznych zaprawy, takich jak wytrzymałość na ściskanie i trwałość. Warto zwrócić uwagę na znaczenie odpowiedniego doboru materiałów w budownictwie, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 197-1, które regulują jakość cementu i jego zastosowanie.

Pytanie 30

W czasie intensywnych upałów cegłę ceramiczną pełną należy przed wykorzystaniem do murowania

A. zamoczyć w wodzie
B. nakryć plandeką
C. zgromadzić pod zadaszeniem
D. zagruntować gruntownikiem
Zamoczenie cegły ceramicznej pełnej w wodzie przed jej użyciem do murowania jest kluczowym krokiem, szczególnie podczas upalnych dni. Cegły ceramiczne mają tendencję do absorbowania wilgoci z zaprawy murarskiej, co może prowadzić do tzw. 'wyciągania wody' z zaprawy, a tym samym do osłabienia jej właściwości wiążących. W wyniku tego proces murowania może być mniej skuteczny, a struktura muru może być osłabiona. Poprzez wcześniejsze zamoczenie cegły, zmniejszamy ryzyko nadmiernego wchłaniania wody z zaprawy, co pozwala na uzyskanie optymalnego połączenia między cegłami a zaprawą. W praktyce, stosując tę metodę, można również uniknąć pęknięć i innych uszkodzeń strukturalnych, które mogą wystąpić w wyniku nadmiernego wysychania na skutek wysokich temperatur. Dobrą praktyką jest zamoczenie cegły na co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem murowania, co zapewni odpowiednią wilgotność cegły oraz zaprawy, co skutkuje mocniejszym i bardziej trwałym murem.

Pytanie 31

Aby uzyskać zaprawę cementowo-wapienną M4, należy użyć składników w proporcjach objętościowych 1 : 1 : 6, co oznacza

A. 1 część cementu : 1 część piasku : 6 części wapna hydratyzowanego
B. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części wody
C. 1 część wapna hydratyzowanego : 1 część piasku : 6 części cementu
D. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części piasku
Proporcje objętościowe 1 : 1 : 6 w zaprawie cementowo-wapiennej M4 oznaczają, że do każdej części cementu przypada jedna część wapna hydratyzowanego oraz sześć części piasku. Taki skład jest zgodny z zaleceniami w branży budowlanej, które podkreślają znaczenie właściwego doboru proporcji, aby uzyskać optymalną wytrzymałość, plastyczność i trwałość zaprawy. Przykładowo, w praktyce budowlanej, odpowiednie przygotowanie zaprawy jest kluczowe przy murowaniu, gdzie właściwe proporcje zapewniają lepsze przyleganie cegieł oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Warto zaznaczyć, że stosunek składników wpływa również na czas wiązania zaprawy, co jest istotne podczas wykonywania prac budowlanych w określonych warunkach. Standardy budowlane, takie jak PN-EN 998-1, podkreślają znaczenie właściwego stosowania zapraw w zależności od ich przeznaczenia, co w kontekście zaprawy M4 ma na celu zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa konstrukcji budowlanych.

Pytanie 32

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz, ile cegieł pełnych należy zamówić do wykonania 30 m2ścianek pełnych o grubości ¼cegły.

Ilustracja do pytania
A. 858 sztuk.
B. 1 443 sztuki.
C. 1 458 sztuk.
D. 861 sztuk.
Poprawna odpowiedź to 858 cegieł, ponieważ do obliczenia liczby cegieł niezbędnych do wykonania 30 m² ścianek pełnych o grubości ¼ cegły, korzystamy z danych zawartych w tabeli KNR 2-02. W tej tabeli ustalono, że do wykonania 1 m² ściany pełnej o grubości ¼ cegły potrzeba 28,60 cegieł. Mnożąc tę wartość przez powierzchnię, którą chcemy pokryć (30 m²), otrzymujemy: 28,60 cegieł/m² × 30 m² = 858 cegieł. Tego rodzaju obliczenia są kluczowe w branży budowlanej, ponieważ pozwalają na precyzyjne oszacowanie materiałów potrzebnych do realizacji projektu, co z kolei wpływa na koszty oraz czas realizacji. Dobrą praktyką jest również uwzględnianie pewnego zapasu materiałów, aby zminimalizować ryzyko niedoboru w trakcie budowy.

Pytanie 33

Na rysunku przedstawiono fragment lica muru grubości jednej cegły, wykonanego z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. amerykańskiego.
B. kowadełkowego.
C. weneckiego.
D. gotyckiego.
Wiązanie gotyckie jest zastosowaniem techniki murowania, która charakteryzuje się przesunięciem cegieł w kolejnych rzędach o połowę ich długości. Taki sposób układania cegieł nie tylko wpływa na estetykę muru, ale również zwiększa jego stabilność oraz wytrzymałość. Zastosowanie tego wiązania jest szczególnie widoczne w architekturze gotyckiej, gdzie budynki musiały sprostać wysokim wymaganiom konstrukcyjnym, a jednocześnie prezentować się w sposób elegancki i harmonijny. Przykładem zastosowania wiązania gotyckiego mogą być katedry, w których wysokość i wąskie łuki były możliwe dzięki zastosowaniu właśnie tej techniki. Dodatkowo, wiązanie to jest zgodne z zasadami dobrej praktyki budowlanej, które podkreślają znaczenie odpowiedniego rozkładu obciążenia oraz estetyki w budownictwie. W profesjonalnym murowaniu, wiązanie gotyckie jest szczególnie cenione za swoje właściwości, które przyczyniają się do długotrwałości i wytrzymałości obiektów budowlanych.

Pytanie 34

Na przedstawionym rysunku szerokość otworu okiennego z węgarkami, w świetle węgarków, wynosi

Ilustracja do pytania
A. 130 cm
B. 90 cm
C. 80 cm
D. 70 cm
Problemy z określeniem szerokości otworu okiennego mogą wynikać z niewłaściwego podejścia do pomiarów oraz błędnych założeń dotyczących grubości muru. Odpowiedzi takie jak 130 cm, 90 cm i 70 cm sugerują różne nieporozumienia dotyczące wymiaru otworu w świetle węgarków. Na przykład, wybierając 130 cm, można błędnie zakładać, że szerokość otworu jest mierzona jako całkowita szerokość ściany, bez odjęcia grubości węgarków, co jest sprzeczne z rzeczywistą praktyką budowlaną. W przypadku 90 cm oraz 70 cm można zauważyć, że błędne wyliczenia lub błędne założenia co do grubości muru prowadzą do nieprawidłowych wyników. Tego rodzaju pomyłki są typowe wśród osób mało doświadczonych w budownictwie, które mogą nie brać pod uwagę fizycznych ograniczeń i wymagań technicznych. Kluczowe jest zrozumienie, że każde pomiar powinien być dokładny i oparty na rzeczywistych wymiarach z uwzględnieniem wszelkich elementów konstrukcyjnych. W budownictwie, zastosowanie poprawnych metod pomiarowych oraz znajomość norm i standardów dotyczących szerokości otworów jest niezbędne do zapewnienia poprawności i bezpieczeństwa konstrukcji.

Pytanie 35

Jakie materiały wykorzystuje się do łączenia warstw papy asfaltowej stosowanych jako izolacja ław fundamentowych?

A. lepikiem asfaltowym
B. emulsją asfaltową
C. roztworem asfaltowym
D. kitem asfaltowym
Lepik asfaltowy jest najczęściej stosowanym materiałem do łączenia warstw papy asfaltowej, ponieważ zapewnia doskonałą przyczepność i szczelność. Jego właściwości hydroizolacyjne są kluczowe przy izolacji ław fundamentowych, ponieważ zapobiegają przenikaniu wody do konstrukcji. Lepik asfaltowy, będący płynnym materiałem, pod wpływem ciepła staje się lepki, co umożliwia łatwe łączenie poszczególnych warstw papy. W praktyce, stosując lepik, można uzyskać ciągłość izolacji, co jest istotne dla długotrwałej ochrony fundamentów. Dobrą praktyką jest również przestrzeganie norm budowlanych, takich jak PN-EN 13707, które definiują wymagania dla materiałów hydroizolacyjnych. Dzięki zastosowaniu lepika asfaltowego na ławach fundamentowych, inwestorzy mogą mieć pewność, że ich struktury są odpowiednio zabezpieczone przed negatywnym działaniem wody i wilgoci, co w dłuższej perspektywie przekłada się na trwałość budowli.

Pytanie 36

Ile worków z 25 kg suchej zaprawy murarskiej jest potrzebnych do wybudowania ściany o powierzchni 15 m2 i grubości ½ cegły, jeśli jej zużycie na mur o takiej grubości wynosi 75 kg/m2?

A. 25 worków
B. 15 worków
C. 45 worków
D. 75 worków
Aby obliczyć liczbę worków suchej zaprawy murarskiej potrzebnej do wymurowania ściany o powierzchni 15 m² i grubości ½ cegły, należy najpierw zrozumieć, jakie są wymagania materiałowe. Ponieważ zużycie zaprawy wynosi 75 kg/m², obliczamy całkowite zapotrzebowanie na materiał, mnożąc powierzchnię ściany przez zużycie: 15 m² * 75 kg/m² = 1125 kg. Następnie, aby określić liczbę worków, które są dostępne po 25 kg każdy, dzielimy całkowitą wagę przez wagę jednego worka: 1125 kg / 25 kg/work = 45 worków. Taki sposób obliczeń jest zgodny z dobrymi praktykami w budownictwie, gdzie precyzyjne obliczenia materiałowe są kluczowe dla optymalizacji kosztów i uniknięcia niedoborów podczas pracy. Zastosowanie tej metody zapewnia efektywność i zgodność z normami budowlanymi.

Pytanie 37

W budynkach z cegły ceramicznej z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej, dylatacje należy umieszczać co ile?

A. 60 m
B. 25 m
C. 40 m
D. 50 m
Przerwy dylatacyjne w budynkach murowanych z cegły ceramicznej na zaprawie cementowo-wapiennej powinny być rozmieszczane co 60 m, zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi. Dylatacje mają na celu kompensację ruchów termicznych, wilgotnościowych oraz osiadania konstrukcji. W przypadku dużych budowli, zwłaszcza o dużych powierzchniach, brak odpowiednich dylatacji może prowadzić do powstawania pęknięć i uszkodzeń strukturalnych, co przyczynia się do kosztownych napraw. Na przykład w przypadku budynków przemysłowych, takich jak magazyny czy hale produkcyjne, które charakteryzują się dużymi przeszklonymi powierzchniami, stosowanie dylatacji co 60 m minimalizuje ryzyko wystąpienia deformacji konstrukcji. Warto również podkreślić, że rozmieszczenie dylatacji powinno uwzględniać lokalne warunki klimatyczne oraz charakterystykę materiałów, co jest istotne dla zapewnienia długowieczności i stabilności budowli.

Pytanie 38

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz, ile worków zaprawy murarskiej będzie potrzebnych do wymurowania ściany o długości 4,0 m, wysokości 2,5 m i grubości 1 cegły.

Zużycie zaprawy z 25-kilogramowego worka
Rodzaj ścianyPowierzchnia ściany
dla grubości ściany (z cegły pełnej) 1/2 cok. 0,33 m²
grubości 1 cok.0,16 m²
grubości 1 ½cok. 0,11 m²
grubości 2 cok. 0,08 m²
A. 16 szt.
B. 63 szt.
C. 93 szt.
D. 40 szt.
Żeby policzyć, ile worków zaprawy murarskiej potrzebujemy do wymurowania ściany, najpierw musimy określić jej powierzchnię. Mamy ścianę, która ma 4,0 m długości i 2,5 m wysokości. Więc robimy obliczenia: 4,0 m * 2,5 m = 10 m². Następnie trzeba wiedzieć, ile m² pokryjemy z jednego worka zaprawy. Z reguły to około 0,16 m² z worka. Teraz dzielimy powierzchnię ściany przez to, co pokrywa jeden worek: 10 m² / 0,16 m², co daje 62,5. Ostatecznie zaokrąglamy to do 63 worków. To ważne, żeby dobrze to obliczyć, bo jak źle oszacujemy, to może być opóźnienie w pracy i dodatkowe koszty. Zastosowanie norm, jak PN-EN 998-2, daje pewność, że wszystko będzie solidne i trwałe. Wiedza o tym, jak obliczać materiały, jest ważna nie tylko dla wykonawców, ale także dla inwestorów, żeby dobrze planować budżet budowlany.

Pytanie 39

Główne składniki mieszanki betonowej stosowanej do produkcji betonu zwykłego to

A. cement, piasek, keramzyt i woda
B. cement, popiół, keramzyt i woda
C. cement, piasek, żwir i woda
D. cement, wapno, piasek i woda
Wiesz, podstawowe składniki, które są potrzebne do zrobienia betonu zwykłego, to cement, piasek, żwir i woda. Cement działa jak spoiwo, które łączy resztę składników. Piasek i żwir to te materiały, które nadają betonowi dobrą strukturę i wytrzymałość. Woda jest super ważna, bo to ona pozwala na reakcje chemiczne przy wiązaniu cementu. W praktyce, proporcje tych składników są mega istotne, żeby beton miał odpowiednią wytrzymałość i trwałość. Są normy budowlane, jak PN-EN 206, które mówią, jakie składniki i właściwości powinien mieć beton, żeby można go było używać w różnych warunkach. Beton zwykły, z tymi składnikami, jest naprawdę powszechnie stosowany w budownictwie, od fundamentów po różne konstrukcje nośne, bo jest uniwersalny i solidny.

Pytanie 40

Tynki szlachetne obejmują tynki

A. wodoszczelne
B. zmywane
C. ciepłochronne
D. pocienione
Tynki zmywane to całkiem fajna grupa tynków szlachetnych, bo są nie tylko ładne, ale i bardzo funkcjonalne. W dzisiejszym budownictwie często się je stosuje, bo dają super gładką i równą powierzchnię, którą łatwo jest utrzymać w czystości. Ich zmywalność to naprawdę duża zaleta, zwłaszcza w takich miejscach jak kuchnie czy łazienki, gdzie często coś się rozlewa i trzeba szybko posprzątać. Można je robić z różnych materiałów, na przykład farb akrylowych czy silikatowych, co sprawia, że nadają się zarówno do wnętrz, jak i na zewnątrz. Widziałem, że te tynki często można spotkać w obiektach publicznych, bo łączą w sobie estetykę i wysokie wymagania funkcjonalne. Przydałoby się znać normy budowlane, takie jak PN-EN 13300, żeby wiedzieć, jak dobrze je aplikować i konserwować, bo to ważne, żeby działały jak należy.