Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Kwalifikacja: ELE.10 - Montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
  • Data rozpoczęcia: 11 maja 2026 23:18
  • Data zakończenia: 11 maja 2026 23:50

Egzamin zdany!

Wynik: 22/40 punktów (55,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Obcinarka krążkowa do rur miedzianych przedstawiona jest na rysunku

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. C.
D. A.
Obcinarka krążkowa do rur miedzianych to specjalistyczne narzędzie zaprojektowane do precyzyjnego cięcia rur miedzianych w sposób szybki i efektywny. Narzędzie oznaczone literą D na zdjęciu przedstawia charakterystyczne cechy obcinarki krążkowej, takie jak obrotowe ostrze oraz mechanizm regulacji średnicy cięcia. W praktyce, obcinarki tego rodzaju są niezwykle istotne w branży instalacyjnej, szczególnie przy pracy z systemami ogrzewania, klimatyzacji i hydrauliki. Użycie obcinarki krążkowej zapewnia gładkie krawędzie cięcia, co jest kluczowe dla zapewnienia szczelności połączeń, a tym samym ich wytrzymałości i trwałości. Dobrą praktyką jest stosowanie obcinarki w zgodzie z zaleceniami producenta, aby uniknąć uszkodzeń zarówno narzędzia, jak i rur. Ponadto, w przypadku rur o większej średnicy, warto rozważyć użycie obcinarki na zasadzie hydraulicznej, co zwiększa komfort i dokładność cięcia.

Pytanie 2

Aby biogaz produkowany w biogazowni był odpowiedni do spalania, należy go wcześniej właściwie przystosować. Głównie usuwa się z niego szkodliwy

A. tlenek węgla
B. dwutlenek węgla
C. wodoru
D. siarkowodoru
Wybór dwutlenku węgla, tlenku węgla lub wodoru jako zanieczyszczeń do usunięcia z biogazu nie jest zgodny z rzeczywistością procesów technologicznych związanych z jego oczyszczaniem. Dwutlenek węgla, chociaż jest na tyle ważnym składnikiem biogazu, nie jest bezpośrednio szkodliwy w kontekście jego spalania, a wręcz może być pożądanym gazem ze względu na swoje właściwości energetyczne. W rzeczywistości, CO2 jest często stosowany w procesach wzbogacania biogazu i może być później oddzielany dla innych zastosowań, takich jak produkcja syntetycznego metanu. Tlenek węgla, z drugiej strony, może być niebezpieczny, ale jego obecność w biogazie jest znacznie niższa niż siarkowodoru. Warto zauważyć, że siarkowodór jest o wiele bardziej szkodliwy dla instalacji i zdrowia ludzi, co czyni jego usunięcie kluczowym krokiem w procesie przygotowania biogazu do spalania. Wreszcie, wodór, będący gazem o wysokiej wartości energetycznej, w kontekście biogazu nie stanowi problemu, a jest raczej pozytywnym dodatkiem do składu gazu. Zauważając te różnice, można zrozumieć, dlaczego usuwanie siarkowodoru jest kluczowe, a skupienie się na innych związkach nie odnosi się do rzeczywistych wyzwań technologicznych w obszarze biogazowni.

Pytanie 3

Jakie elementy należy wykorzystać do zamocowania ogniwa fotowoltaicznego na dachu o konstrukcji dwuspadowej?

A. śruby rzymskie
B. kotwy krokwiowe
C. kołki rozporowe
D. nity aluminiowe
Nieodpowiedni wybór elementów do montażu paneli fotowoltaicznych może naprawdę zaszkodzić, zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i efektywności. Nity aluminiowe, choć używane w niektórych konstrukcjach, to nie są najlepszym pomysłem do mocowania paneli słonecznych. Ich wadą jest to, że nie da się ich regulować i nie wytrzymują dużych obciążeń, co może wspierać szybkie uszkodzenie systemu. Śruby rzymskie to kolejny przykład – zazwyczaj są wykorzystywane w mechanice, ale na dachu nie sprawdzą się przy większych obciążeniach związanych z panelami fotowoltaicznymi. Kołki rozporowe to również nie najlepsze rozwiązanie, bo nierzadko nie gwarantują stabilności w materiałach budowlanych jak drewno czy beton. Na ukośnych dachach, gdzie montuje się panele, musimy być pewni, że używamy odpowiednich rozwiązań, które zapobiegną uszkodzeniu dachu i właściwie odprowadzą wodę. Użycie złych elementów może spowodować nieszczelności, a to rodzi ryzyko dla dachu i systemu fotowoltaicznego. Dobór elementów mocujących jest kluczowy i warto kierować się normami budowlanymi oraz wskazówkami producentów.

Pytanie 4

Najkorzystniejszą strefą energetyczną pod względem wiatru jest województwo

A. dolnośląskie
B. pomorskie
C. lubelskie
D. małopolskie
Wybór dolnośląskiego, lubelskiego czy małopolskiego województwa jako strefy energetycznej pod względem wiatru może wynikać z błędnego postrzegania warunków wietrznych w tych regionach. Dolnośląskie, zdominowane przez tereny górzyste, charakteryzuje się zmiennością warunków atmosferycznych, co negatywnie wpływa na potencjał wiatrowy. Warto zauważyć, że farmy wiatrowe najlepiej sprawdzają się w otwartych przestrzeniach, gdzie wiatr ma swobodny dostęp do turbin. Z kolei w województwie lubelskim, chociaż są tereny z umiarkowanym wiatrem, to nie osiągają one wartości prędkości wiatru, które są potrzebne do uzasadnienia inwestycji w energetykę wiatrową. Małopolskie, znane ze swojego terenu górzystego, również nie sprzyja efektywnej produkcji energii wiatrowej, co może prowadzić do typowych błędów myślowych w ocenie lokalizacji farm wiatrowych. Właściwa analiza danych meteorologicznych i geograficznych jest kluczowa dla skutecznych inwestycji w OZE. Dlatego ważne jest, aby podchodzić do tematu z odpowiednią wiedzą o dynamice wiatru w różnych regionach oraz korzystać z norm i standardów branżowych w procesach planowania i lokalizacji projektów energetycznych.

Pytanie 5

W miarę zwiększania się temperatury ogniwa fotowoltaicznego o 1°C, jego sprawność spadnie o mniej więcej

A. 1,6%
B. 0,1%
C. 2,5%
D. 0,5%
Niepoprawne odpowiedzi mogą prowadzić do różnych błędnych wniosków na temat tego, jak temperatura wpływa na sprawność ogniw fotowoltaicznych. Czasem ludzie myślą, że jak spadek wynosi 1,6% czy 2,5%, to jest to normalne, ale to raczej wynika z braku wiedzy na temat właściwości materiałów używanych w technologii PV. Każde ogniwo fotowoltaiczne ma swój specyficzny współczynnik temperaturowy, który mówi, o ile procent spadnie jego wydajność przy wzroście temperatury o 1°C. Dla typowych paneli krzemowych to zazwyczaj 0,5%. Wysoka wartość w odpowiedziach błędnych może wynikać z mylnego przekonania, że wszystkie ogniwa zachowują się w podobny sposób, a to nie jest prawda. Projektując systemy PV, dobrze pamiętać o lokalnych warunkach klimatycznych, bo mogą one mieć duży wpływ na wydajność instalacji w dłuższym okresie. A nie każdy materiał fotowoltaiczny zachowuje się tak samo przy zmianach temperatury. Warto korzystać z danych technicznych od producentów i trzymać się norm branżowych podczas instalacji i eksploatacji systemów PV.

Pytanie 6

Podczas serwisowania pompy cyrkulacyjnej w systemie solarnym zauważono, że urządzenie nie funkcjonuje z powodu uszkodzenia kondensatora. Co należy wykonać jako pierwsze przed jego wymianą?

A. odkręcić złączki, aby wyciągnąć pompę z systemu
B. zamknąć zawór przyłączeniowy wody do systemu
C. usunąć glikol z instalacji
D. odłączyć zasilanie elektryczne pompy
Wyłączenie napięcia zasilania pompy cyrkulacyjnej przed przystąpieniem do jej konserwacji jest kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa. Standardowe procedury bezpieczeństwa w pracy z urządzeniami elektrycznymi wskazują, że przed jakimikolwiek pracami serwisowymi należy zawsze odłączyć zasilanie, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem. W przypadku pompy cyrkulacyjnej, kondensator jest elementem odpowiedzialnym za rozruch silnika, a jego uszkodzenie może prowadzić do sytuacji, gdzie prąd płynie w sposób niekontrolowany. W praktyce, pracując z instalacjami solarnymi, należy stosować się do zasad BHP oraz norm, takich jak PN-EN 50110-1 dotycząca eksploatacji urządzeń elektrycznych. Dodatkowo, po odłączeniu zasilania, warto skontrolować układ pod kątem innych potencjalnych uszkodzeń, co pozwoli na kompleksową konserwację systemu i zwiększy jego efektywność operacyjną.

Pytanie 7

Z informacji zawartych w dokumentacji wynika, że roczne wydatki na energię elektryczną w obiekcie użyteczności publicznej wynoszą 6000 zł. Inwestor postanowił zamontować na dachu budynku system paneli fotowoltaicznych, aby obniżyć te wydatki. Dzięki temu koszty zużycia energii elektrycznej będą niższe o 75%. Jaką kwotę będzie płacił za energię elektryczną po przeprowadzeniu tej inwestycji?

A. 1500 zł
B. 5975 zł
C. 4500 zł
D. 5925 zł
Poprawna odpowiedź to 1500 zł, ponieważ inwestor decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, zmniejsza swoje roczne koszty energii elektrycznej o 75%. To oznacza, że po wdrożeniu systemu będzie płacił jedynie 25% pierwotnej kwoty rachunków. Wyliczenie jest proste: 25% z 6000 zł to 1500 zł (6000 zł x 0,25 = 1500 zł). Instalacja paneli fotowoltaicznych to nie tylko sposób na redukcję kosztów, ale również na zredukowanie śladu węglowego budynku, co jest zgodne z trendami zrównoważonego rozwoju i efektywności energetycznej. Panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną, co może znacząco obniżyć zależność od zewnętrznych dostawców energii. Przed podjęciem decyzji o inwestycji warto przeprowadzić analizę techniczną i ekonomiczną, aby oszacować potencjalne oszczędności oraz czas zwrotu z inwestycji, co jest kluczowe w kontekście długoterminowego planowania finansowego budynków użyteczności publicznej.

Pytanie 8

Przedstawioną na rysunku pompę solarną montuje się w instalacji za pomocą złączek

Ilustracja do pytania
A. skręcanych.
B. spawanych.
C. zgrzewanych.
D. zaciskanych.
Pompa solarna, jak przedstawiona na rysunku, jest wyposażona w gwintowane końcówki, co jednoznacznie sugeruje, że do jej montażu wykorzystuje się złączki skręcane. Tego rodzaju złącza zapewniają doskonałą szczelność oraz możliwość łatwego demontażu, co jest szczególnie istotne w instalacjach solarnych, gdzie może zachodzić konieczność serwisowania lub regulacji połączeń. Złączki skręcane są standardem w branży instalacji hydraulicznych i grzewczych, ponieważ ich zastosowanie zwiększa elastyczność i ułatwia konserwację systemu. Ponadto, w przypadku awarii, szybka wymiana uszkodzonego elementu jest znacznie prostsza, co minimalizuje przestoje w pracy systemu. Warto również dodać, że stosowanie złączek skręcanych zgodnie z odpowiednimi normami budowlanymi i instalacyjnymi, na przykład PN-EN 1254, zapewnia bezpieczeństwo i trwałość wykonania instalacji. Właściwe doboru złączek oraz techniki montażu mają kluczowe znaczenie dla efektywności działania systemów solarnych.

Pytanie 9

Do łączenia rury miedzianej i kształtki przedstawionej na rysunku należy zastosować

Ilustracja do pytania
A. ekspander.
B. zaciskarkę.
C. palnik na propan-butan.
D. klucze płaskie.
Odpowiedź "palnik na propan-butan" jest poprawna, ponieważ do łączenia rur miedzianych z kształtkami najczęściej stosuje się lutowanie, które wymaga odpowiedniej temperatury. Palnik na propan-butan jest narzędziem umożliwiającym osiągnięcie wysokich temperatur niezbędnych do stopienia lutu, który po ochłodzeniu tworzy trwałe połączenie. Lutowanie miedzianych rur jest standardową praktyką w instalacjach wodociągowych i grzewczych, a także w systemach klimatyzacyjnych. Dzięki zastosowaniu palnika, proces lutowania jest szybki i efektywny, co jest kluczowe w pracach instalacyjnych. Warto również zwrócić uwagę na dobre praktyki związane z przygotowaniem powierzchni łączenia, które powinny być czyste i wolne od zanieczyszczeń, co zapewnia mocne połączenie. Ponadto, niezwykle istotne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas pracy z palnikiem, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z otwartym ogniem. Takie umiejętności są niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej, aby zapewnić długotrwałość i niezawodność instalacji.

Pytanie 10

Jak często należy przeprowadzać pomiar rezystancji poszczególnych ogniw w akumulatorach?

A. raz w miesiącu
B. codziennie
C. raz w roku
D. co 6 miesięcy
Pomiar rezystancji ogniw w bateriach akumulatorów co 6 miesięcy stanowi najlepszą praktykę w zakresie monitorowania stanu technicznego akumulatorów. Takie podejście pozwala na wczesne wykrywanie potencjalnych problemów, takich jak degradacja ogniw czy nieprawidłowe połączenia. Regularne pomiary umożliwiają również ocenę efektywności procesów ładowania oraz rozładowania akumulatorów. Wiele norm branżowych, takich jak IEC 62485, podkreśla znaczenie systematycznego monitorowania parametrów elektrycznych akumulatorów, co przyczynia się do poprawy ich żywotności oraz bezpieczeństwa eksploatacji. Przykładowo, w aplikacjach takich jak zasilanie awaryjne lub systemy energii odnawialnej, regularne sprawdzanie rezystancji ogniw może zapobiec nieprzewidzianym awariom i zapewnia ciągłość działania systemów zasilających. Systematyczne pomiary są również istotne dla oceny stanu cyklu życia akumulatorów, co ma kluczowe znaczenie w kontekście przywracania ich do pełnej funkcjonalności.

Pytanie 11

Koszt materiałów do instalacji paneli słonecznych w domu jednorodzinnym wynosi 9 000 zł. Aby zamontować system na płaskim dachu, potrzeba 16 godzin pracy dwóch wykwalifikowanych pracowników, których stawka za godzinę wynosi 25,00 zł. Firma instalacyjna dolicza narzut na materiały w wysokości 20%. Jaki jest łączny koszt zamontowania systemu solarnego?

A. 9 800 zł
B. 12 600 zł
C. 11 600 zł
D. 10 800 zł
Aby obliczyć całkowity koszt montażu instalacji solarnej, należy uwzględnić zarówno koszt materiałów, jak i koszt pracy. Koszt materiałów wynosi 9 000 zł. Dodatkowo, firma instalacyjna nalicza 20% narzut na materiały, co oznacza, że dodajemy 1 800 zł (20% z 9 000 zł), co daje nam łączny koszt materiałów równy 10 800 zł. Następnie obliczamy koszt pracy: dwóch wykwalifikowanych pracowników pracuje po 16 godzin, co daje łącznie 32 godziny. Przy stawce 25 zł za godzinę, całkowity koszt pracy wynosi 800 zł (32 godziny x 25 zł). Dodając koszt materiałów i pracy, otrzymujemy 10 800 zł + 800 zł = 11 600 zł. Ta odpowiedź jest zgodna z dobrymi praktykami w zakresie wyceny projektów instalacji solarnych, które zawsze powinny obejmować wszystkie koszty związane z realizacją projektu, aby nie narazić się na nieprzewidziane wydatki podczas jego realizacji.

Pytanie 12

Jakie jest uboczne wytwarzanie podczas produkcji biodiesla?

A. gliceryna
B. etanol
C. metanol
D. glikol
Gliceryna jest produktem ubocznym procesu transestryfikacji, który jest kluczowym etapem w wytwarzaniu biodiesla. W tym procesie oleje roślinne lub tłuszcze zwierzęce reagują z alkoholem, najczęściej metanolem lub etanolem, w wyniku czego powstają estry kwasów tłuszczowych, czyli biodiesel, oraz gliceryna. Gliceryna jest cennym surowcem, który może być wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, takich jak kosmetyki, farmaceutyki czy jako składnik w produkcji żywności. Przykładem praktycznego zastosowania gliceryny jest jej rola jako substancji nawilżającej w produktach pielęgnacyjnych, a także jako środek słodzący w żywności. W przemyśle biodieselowym, odzyskiwanie gliceryny z procesu produkcji biodiesla zgodnie z normami i najlepszymi praktykami pozwala na zwiększenie efektywności ekonomicznej całego procesu, co stanowi istotny element zrównoważonego rozwoju. Warto zaznaczyć, że odpowiednie zarządzanie produktem ubocznym, takim jak gliceryna, wpisuje się w strategie minimalizacji odpadów oraz maksymalizacji wartości surowców, co jest kluczowe w nowoczesnym przemyśle ekologicznym.

Pytanie 13

Kolor izolacji przewodu łączącego regulator ładowania z dodatnim biegunem akumulatora powinien być

A. czarny
B. brązowy
C. czerwony
D. niebieski
Pojęcia związane z kolorystyką przewodów elektrycznych są kluczowe w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz poprawności działania instalacji. W odpowiedziach, które nie wskazują koloru czerwonego, można zauważyć pewne nieporozumienia dotyczące standardów kolorystycznych. Na przykład, czarny kolor często jest mylony z kolorem ujemnym. W rzeczywistości czarny jest powszechnie używany w wielu systemach jako przewód neutralny lub ujemny, co może prowadzić do niebezpiecznych pomyłek w instalacjach elektrycznych. Brązowy przewód jest również stosowany jako przewód fazowy, ale w kontekście połączenia regulatora ładowania z akumulatorem jest to niewłaściwy wybór, ponieważ nie wskazuje na dodatnią polaryzację. Niebieski kolor jest zarezerwowany dla przewodów neutralnych w większości systemów, co dodatkowo podkreśla, że jego użycie w tym kontekście jest nieodpowiednie. W przypadku instalacji elektrycznych zasada dopasowania kolorów jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowania, dlatego tak ważne jest stosowanie standardów w praktyce. Stosowanie niewłaściwych kolorów może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym zwarć, pożarów czy uszkodzeń sprzętu, co powinno być dla każdego technika elektryka ważnym ostrzeżeniem.

Pytanie 14

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. zgrzewanie rur z kształtką kielichową.
B. usunięcie zadziorów strumieniem powietrza.
C. połączenie lutowane przewodu miedzianego.
D. zaciskanie rur miedzianych miękkich.
Odpowiedź, którą wybrałeś, świetnie odnosi się do lutowania przewodów miedzianych. Jak widać na zdjęciu, to bardzo dobry przykład tego, jak lutowanie łączy elementy. W trakcie lutowania używamy palnika, żeby podgrzać miedź, co sprawia, że lut się topnieje i wypełnia luki między rurami. To naprawdę ważna technika, zarówno w elektryce, jak i hydraulice, bo daje mocne i trwałe połączenia. Miedź jest doskonałym materiałem, bo świetnie przewodzi ciepło i prąd, więc lutowanie w jej przypadku ma szczególne znaczenie. Warto pamiętać, żeby przed lutowaniem dobrze przygotować powierzchnię i używać odpowiednich lutów, bo to wpływa na jakość połączenia. Dzięki temu nie tylko przestrzegamy norm branżowych, ale też działamy bezpieczniej.

Pytanie 15

Do czego służy narzędzie przedstawione na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Zaprasowywania rur miedzianych.
B. Gięcia rur miedzianych.
C. Wykonywania kołnierza na rurach karbowanych.
D. Cięcia rur wielowarstwowych.
Wybór odpowiedzi, że narzędzie to służy do cięcia rur wielowarstwowych, jest mylny, ponieważ cięcia wymagają zupełnie innej metody i narzędzi. Cięcie rur odbywa się zazwyczaj za pomocą pił lub nożyc do rur, które zapewniają precyzyjne i czyste cięcia, podczas gdy giętarka działa w zupełnie odmienny sposób, polegając na wyginaniu materiału. Odpowiedzi związane z zaprasowywaniem rur miedzianych również są niewłaściwe, ponieważ proces ten polega na trwałym łączeniu rur poprzez formowanie ich końców, co nie ma związku z gięciem. Ponadto, narzędzia do zaprasowywania mają inną konstrukcję, a ich zastosowanie jest ograniczone do określonych typów połączeń. W przypadku kołnierzy na rurach karbowanych, technologia ta również nie odnosi się do funkcji giętarki, która jest zaprojektowana do pracy z rurami o gładkiej powierzchni. Pojęcie gięcia rur miedzianych wiąże się z precyzyjnym i kontrolowanym procesem, który nie tylko wyróżnia się technicznymi detalami konstrukcyjnymi, ale również wymaga wiedzy na temat właściwości materiału. Dochodzi tutaj do typowych błędów myślowych, które polegają na myleniu funkcji narzędzi oraz ich zastosowania w różnych kontekstach. Prawidłowe rozumienie przeznaczenia narzędzi w branży budowlanej i instalacyjnej jest kluczowe dla zapewnienia efektywności i bezpieczeństwa pracy.

Pytanie 16

Jaka jest najbardziej korzystna wartość współczynnika efektywności pompy ciepła COP?

A. 3,50
B. 0,35
C. 4,35
D. 0,25
Współczynnik efektywności pompy ciepła (COP) jest kluczowym parametrem określającym jej wydajność, jednak zrozumienie tego wskaźnika wymaga analizy kilku aspektów. Odpowiedzi, które wskazują wartości COP poniżej 4,35, są niepoprawne, ponieważ nie odzwierciedlają aktualnych standardów wydajności nowoczesnych pomp ciepła. Wartości takie jak 0,35, 0,25 czy nawet 3,50 są w praktyce nieosiągalne dla współczesnych urządzeń, które zostały zaprojektowane z myślą o efektywności. Podawane wartości 0,25 i 0,35 sugerują, że na każdą jednostkę energii elektrycznej, pompa generowałaby zaledwie jedną czwartą lub jedną trzecią jednostki energii cieplnej, co jest nie tylko nieefektywne, ale również nieopłacalne. Takie pompy ciepła są przestarzałe i nie spełniają minimalnych norm efektywności energetycznej, które są obecnie wymagane w wielu krajach. Warto również zauważyć, że niektóre starsze modele mogłyby prezentować takie wartości, ale nie są one reprezentatywne dla nowoczesnych technologii. W branży dużą wagę przykłada się do stosowania pomp ciepła o wysokim COP, które przyczyniają się do efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii i ograniczania wpływu na środowisko. Używanie przestarzałych urządzeń nie tylko zwiększa koszty eksploatacji, ale także prowadzi do większego zużycia energii, co jest sprzeczne z aktualnymi dążeniami do zrównoważonego rozwoju.

Pytanie 17

Jaką objętość może uzupełnić solarna stacja napełniająca, działająca z efektywnością 3 dm3/s, w ciągu dwóch godzin?

A. 32,40 m3
B. 21,60 m3
C. 6,00 m3
D. 10,80 m3
Poprawna odpowiedź to 21,60 m³, co można obliczyć w sposób następujący: stacja napełniająca ma wydajność 3 dm³/s. Aby obliczyć, ile wody stacja może napełnić w ciągu dwóch godzin, najpierw przeliczamy czas na sekundy. Dwa godziny to 2 × 60 minut × 60 sekund = 7200 sekund. Następnie obliczamy całkowitą objętość wody, mnożąc wydajność przez czas: 3 dm³/s × 7200 s = 21600 dm³. Przy przeliczeniu jednostek z dm³ na m³ (1 m³ = 1000 dm³) otrzymujemy 21,60 m³. W praktyce taki kalkulator objętości jest niezwykle przydatny przy projektowaniu systemów nawadniających, instalacji wodociągowych czy też w kontekście zarządzania zasobami wodnymi, gdzie precyzyjne obliczenia mają kluczowe znaczenie dla efektywności i oszczędności. Wiedza o wydajności systemów napełniających jest również istotna w regulacjach dotyczących ochrony środowiska oraz zasobów wodnych.

Pytanie 18

Kocioł na biomasę powinien być poddany konserwacji w najbardziej odpowiednim czasie, czyli w trakcie

A. realizacji remontu zbiornika CWU
B. przerw w dostawie paliwa do kotła
C. wzrostu efektywności cieplnej kotła
D. zaplanowanego postoju pracy kotłowni
Podczas rozważania innych odpowiedzi, które nie są zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie konserwacji kotłów na biomasę, zauważamy kilka istotnych błędów. Odpowiedź sugerująca, że konserwację należy przeprowadzać w czasie zwiększenia wydajności cieplnej kotła, jest mylna, gdyż w trakcie intensywnej eksploatacji jakiekolwiek prace serwisowe mogą prowadzić do obniżenia wydajności oraz ryzyka awarii. Takie podejście jest sprzeczne z zasadą minimalizacji ryzyka w czasie pracy kotła. Ponadto, wykonywanie konserwacji podczas przerw w dostawie wsadu do kotła wydaje się niepraktyczne, ponieważ może prowadzić do nieoptymalnego wykorzystania czasu, a także do wystąpienia nieplanowanych przestojów, które mogą wpływać na efektywność całego systemu grzewczego. Z kolei przeprowadzenie konserwacji podczas remontu zasobnika CWU może nie uwzględniać specyfiki pracy kotła i jego stanów. Dobrą praktyką jest, aby wszelkie prace konserwacyjne były planowane z wyprzedzeniem, a ich termin dostosowany do cyklów pracy kotłowni, co pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnych zasobów oraz minimalizację ryzyka przestojów i awarii. Uznanie tych czynników za kluczowe w strategii konserwacyjnej jest niezbędne w celu zapewnienia bezpiecznej i efektywnej pracy kotłów na biomasę.

Pytanie 19

Jaką funkcję pełni parownik w pompie ciepła?

A. pobiera ciepło z otoczenia
B. przekształca ciepło w energię elektryczną
C. zamienia energię elektryczną na ciepło
D. wydziela ciepło do otoczenia
Parownik w pompie ciepła pełni kluczową rolę w procesie pozyskiwania energii cieplnej z otoczenia. Odbiera ciepło ze źródła, którym może być powietrze, woda lub grunt, a następnie przekazuje je do czynnika chłodniczego. W tym procesie czynnik chłodniczy, który jest w stanie odparować w niskich temperaturach, absorbuje ciepło z otoczenia, co powoduje jego przejście w stan gazowy. Następnie gaz ten jest sprężany przez sprężarkę, co podnosi jego temperaturę i ciśnienie, a ciepło jest oddawane do systemu grzewczego. Przykładowo, w systemach ogrzewania powietrznego, parownik można stosować w połączeniu z wentylatorami, co umożliwia efektywne ogrzewanie pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii. Dobrą praktyką stosowaną w branży jest optymalizacja wydajności parowników poprzez odpowiedni dobór materiałów oraz zapewnienie właściwej lokalizacji i izolacji, co wpływa na efektywność całego systemu. Warto również zwrócić uwagę na zmiany temperatur zewnętrznych, które mogą wpływać na wydajność parowników, co ma istotne znaczenie w projektowaniu systemów grzewczych.

Pytanie 20

Optymalne warunki dla energetyki wiatrowej występują na obszarach, gdzie klasa szorstkości wynosi

A. 1,5
B. 2,0
C. 1,0
D. 2,5
Wybór klas szorstkości 2,0, 1,5 lub 2,5 to nie jest dobry pomysł z kilku powodów. Klasy 2,0 i 1,5 oznaczają umiarkowane szorstkości, co w praktyce znaczy, że teren może mieć różne przeszkody, jak drzewa czy budynki, które wprowadzają niepotrzebne turbulencje. Takie warunki nie pomagają turbinom wiatrowym, bo zmniejszają prędkość wiatru i stabilność, co później wpływa na generację energii. Klasa szorstkości 2,5 to już spory problem, bo tam przeszkód jest jeszcze więcej, przez co turbulencje są jeszcze większe. Musimy zrozumieć, jak różne klasy szorstkości wpływają na przepływ wiatru, bo to jest kluczowe przy projektowaniu farm wiatrowych. Wysoka szorstkość prowadzi do mniejszej efektywności i wyższych kosztów, co w branży nie jest zgodne z najlepszymi praktykami. Dlatego klasa szorstkości 1,0 to zdecydowanie najlepszy wybór dla efektywnej energetyki wiatrowej.

Pytanie 21

Jakie jest minimalne pole przekroju przewodu ochronnego PE w instalacji odbiorczej budynku, jeśli przewody fazowe mają przekrój do 16 mm2?

A. 8 mm2
B. Jest równy połowie przekroju przewodu fazowego
C. Jest równy przekrojowi przewodu fazowego
D. 4 mm2
Przewód ochronny PE (ochronny) w instalacjach elektrycznych pełni kluczową rolę, zapewniając bezpieczeństwo użytkowników oraz minimalizując ryzyko uszkodzeń urządzeń elektrycznych. Zgodnie z obowiązującymi normami, minimalny przekrój przewodu ochronnego powinien być równy przekrojowi przewodu fazowego, gdy przekrój tego ostatniego nie przekracza 16 mm2. Umożliwia to skuteczną ochronę przed awariami i porażeniem prądem. Takie podejście jest zgodne z przepisami zawartymi w normie PN-IEC 60364, która określa zasady dotyczące instalacji elektrycznych w budynkach. Praktycznym przykładem może być instalacja w budynkach mieszkalnych, gdzie przewody fazowe mają przekrój do 16 mm2, co oznacza, że przewód PE również powinien posiadać taki sam przekrój, aby zapewnić odpowiednie zabezpieczenie w przypadku zwarcia. Taki dobór przekroju przewodu ochronnego pozwala na efektywne odprowadzenie ewentualnych prądów zwarciowych do ziemi, co jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa użytkowników.

Pytanie 22

Zasobnik w kotle na biomasę ma pojemność 250 kg peletów. Kocioł uzupełniany jest co 3 dni. Jaki jest całkowity koszt paliwa zużywanego w ciągu 30 dni, jeśli cena 1 kg peletu wynosi 1,10 zł?

A. 2 750 zł
B. 8 250 zł
C. 275 zł
D. 825 zł
Aby obliczyć koszt paliwa zużywanego w ciągu 30 dni, należy najpierw określić, ile razy kocioł zostanie napełniony w tym czasie. Zasobnik kotła na biomasę ma pojemność 250 kg peletu, a kocioł napełniany jest co 3 dni. W ciągu 30 dni kocioł będzie napełniany 10 razy (30 dni / 3 dni = 10 napełnień). Ponieważ każde napełnienie wymaga 250 kg peletu, łączna ilość peletów zużytych w ciągu 30 dni wynosi 250 kg x 10 = 2500 kg. Koszt 1 kg peletu wynosi 1,10 zł, więc całkowity koszt paliwa wyniesie 2500 kg x 1,10 zł = 2750 zł. Takie obliczenia są standardem w zarządzaniu kosztami energii w systemach ogrzewania, szczególnie przy stosowaniu biomasy jako odnawialnego źródła energii. Zrozumienie tego procesu pozwala na efektywne planowanie wydatków oraz optymalizację zużycia paliwa w instalacjach grzewczych, co jest kluczowe dla zrównoważonego rozwoju i ograniczenia emisji CO2.

Pytanie 23

Z tabliczki znamionowej silnika elektrycznego wynika, że maksymalne natężenie prądu pobieranego przez ten silnik, przy podłączeniu w trójkąt wynosi

Ilustracja do pytania
A. 2 A
B. 50 Hz
C. 3,5 A
D. 400 V
Odpowiedź 3,5 A jest trafna, bo to jest kluczowy parametr przy podłączaniu silnika elektrycznego w układzie trójkątnym. Wartość ta pojawia się na tabliczce znamionowej i odnosi się do maksymalnego prądu, jaki silnik może pobierać. Dlatego jest to ważne dla bezpieczeństwa i efektywności działania urządzenia. W praktyce, inżynierowie muszą brać to pod uwagę projektując obwody elektryczne, żeby dobrze dobrać przewody i zabezpieczenia. To kluczowe, żeby zapobiec przegrzewaniu się czy uszkodzeniu silnika. Dodatkowo, znajomość tego maksymalnego natężenia prądu pozwala na odpowiednie dobranie wyłącznika, który ochrania silnik przed przeciążeniem. W standardach branżowych, takich jak IEC 60034, podkreśla się, jak ważna jest analiza charakterystyki pracy silników elektrycznych, a zrozumienie tych parametrów jest niezbędne do bezpiecznego i efektywnego użytkowania sprzętu elektrycznego.

Pytanie 24

Liczbę robót związanych z realizacją wykopu należy zapisać w obmiarze z odpowiednią jednostką

A. r-g
B. m-g
C. m3
D. m2
Poprawna odpowiedź to m3, ponieważ ilość robót związanych z wykonaniem wykopu odnosi się do objętości ziemi, którą należy usunąć. Objecie wykopu, niezależnie od jego kształtu, oblicza się w metrach sześciennych (m3). Przykładem może być wykop pod fundamenty budynku, gdzie konieczne jest obliczenie objętości ziemi do usunięcia, aby określić ilość materiałów, kosztów robocizny oraz czasu potrzebnego na wykonanie prac. W branży budowlanej zgodnie z dobrymi praktykami standardowe jednostki miary, takie jak m3, są kluczowe do precyzyjnego kalkulowania ilości materiałów i kosztów, które są istotne na każdym etapie inwestycji budowlanej. Efektywne zarządzanie projektem wymaga nie tylko znajomości jednostek, ale także umiejętności ich zastosowania w praktyce, co pozwala na optymalizację procesów budowlanych oraz minimalizację kosztów.

Pytanie 25

Jaką jednostkę stosuje się do określenia wydajności kolektora słonecznego?

A. kWh/m2/godzinę
B. kWh/m2/miesiąc
C. kWh/m2/rok
D. kWh/m2/kwartał
Podawanie wydajności kolektora słonecznego w kWh/m2/miesiąc, kWh/m2/kwartał czy kWh/m2/godzinę może prowadzić do błędnych wniosków o jego efektywności i użyteczności. W przypadku jednostek miesięcznych, nie uwzględnia się pełnego obrazu wydajności, ponieważ warunki atmosferyczne mogą się znacząco różnić w poszczególnych miesiącach, co może zafałszować rzeczywisty potencjał kolektora na przestrzeni roku. Analogicznie, jednostka kWh/m2/kwartał również nie daje pełnej perspektywy, ponieważ pomija zmienność sezonową i długoterminowe trendy w nasłonecznieniu. Z kolei podanie wydajności w kWh/m2/godzinę, mimo że może być użyteczne w kontekście określenia wydajności w krótkim czasie, nie jest praktyczne do oceny całego systemu, który zazwyczaj działa przez dłuższe okresy. Typowym błędem myślowym jest skupienie się na krótkoterminowych wynikach, co może prowadzić do niezrozumienia efektywności systemu w dłuższej perspektywie. Dlatego, dla analizy systemów solarnych, kluczowe jest stosowanie jednostki rocznej, która uwzględnia wszystkie zmienne oraz pozwala na efektywną ocenę i porównanie wydajności kolektorów.

Pytanie 26

Co oznacza przewód o symbolu YDY 2×1,5?

A. płaski trójżyłowy o średnicy żyły 1,0 mm², gdzie każda żyła jest miedziana i ma formę drutu jednożyłowego
B. okrągły dwużyłowy o średnicy żyły 1,5 mm², przy czym każda żyła jest miedziana i ma postać drutu jednożyłowego
C. okrągły o średnicy żyły 3,0 mm², każda żyła miedziana w formie drutu jednożyłowego
D. o średnicy żyły 1,5 mm² w postaci linek złożonych z wielu cienkich drucików miedzianych
Odpowiedź "okrągły dwużyłowy o przekroju żyły 1,5 mm², każda żyła miedziana w postaci drutu jednożyłowego" jest poprawna, ponieważ oznaczenie "YDY 2×1,5" dokładnie opisuje specyfikę przewodu. W tym przypadku, litera "Y" informuje o rodzaju izolacji, która jest wykonana z PVC, co jest powszechnie stosowane w przewodach elektrycznych ze względu na swoje właściwości dielektryczne oraz odporność na działanie różnych czynników atmosferycznych. Element "D" w oznaczeniu wskazuje na przewód dwużyłowy, co oznacza, że zawiera dwie żyły, co jest standardowym rozwiązaniem w instalacjach elektrycznych jedno- i trójfazowych. Przekrój "1,5 mm²" oznacza, że każda żyła ma przekrój 1,5 mm², co jest powszechnie stosowane w instalacjach o średnim obciążeniu, takich jak oświetlenie czy gniazda elektryczne. Użycie drutu jednożyłowego zamiast linki ma swoje uzasadnienie w łatwości instalacji i wygodzie w wielu zastosowaniach. W praktyce przewody YDY 2×1,5 są szeroko stosowane w budownictwie, co czyni je kluczowym elementem w projektowaniu instalacji elektrycznych według norm PN-IEC 60364.

Pytanie 27

Hurtownia zajmująca się instalacjami nabywa pompy obiegowe od producenta w cenie 100,00 zł za sztukę, a następnie sprzedaje je, dodając do ceny marżę w wysokości 10% oraz podatek VAT (według stawki 23%). Jaka będzie cena sprzedaży jednej pompy obiegowej?

A. 135,30 zł
B. 110,33 zł
C. 123,00 zł
D. 110,00 zł
Odpowiedź, którą zaznaczyłeś, to 135,30 zł. Hurtownia kupuje pompy obiegowe za 100 zł za sztukę i potem sprzedaje je z dodatkową marżą 10%. Jak to liczymy? Mnożymy cenę zakupu przez 10%, co daje nam 10 zł. Jak dodamy to do 100 zł, to wychodzi 110 zł jako cena sprzedaży netto. Potem musimy dodać VAT, który w naszym kraju wynosi 23%. Z tego wynika, że VAT na 110 zł to 25,30 zł. Gdy dodamy ten podatek, dostaniemy cenę brutto równą 135,30 zł. Widzisz, to jest ważne, żeby dobrze liczyć ceny w handlu. Gdy nie uwzględnimy marży i VAT-u, możemy mieć spore problemy z cenami i rentownością. Ważne, żeby wszystkie te elementy uwzględniać w obliczeniach.

Pytanie 28

W jakich urządzeniach wykorzystuje się rurkę ciepła?

A. Kolektorach słonecznych powietrznych
B. Biogazowych fermentatorach
C. Kolektorach słonecznych cieczowych
D. Modułach fotowoltaicznych
Cieczowe kolektory słoneczne wykorzystują rurki ciepła jako efektywny element transferu ciepła. Te urządzenia są zaprojektowane do absorpcji energii słonecznej, a rurki ciepła działają na zasadzie efektywnej wymiany ciepła pomiędzy absorberem a czynnikiem roboczym, którym jest zazwyczaj woda lub inny płyn. Rurki ciepła działają na zasadzie zmiany stanu czynnika roboczego: ciecz w rurce odparowuje pod wpływem ciepła, co powoduje wzrost ciśnienia i przemieszczenie pary do części chłodnej rurki, gdzie skrapla się, oddając ciepło do obiegu. Dzięki temu mechanizmowi, rurki ciepła charakteryzują się wysoką efektywnością i szybkością odpowiedzi na zmiany poziomu nasłonecznienia. W praktyce oznacza to, że cieczowe kolektory słoneczne z rurkami ciepła mogą być stosowane do ogrzewania wody użytkowej, wspomagania systemów grzewczych w budynkach, a także w aplikacjach przemysłowych, takich jak ogrzewanie procesów technologicznych. Stosowanie rur ciepła w cieczowych kolektorach słonecznych jest rekomendowane przez takie organizacje jak Solar Energy Industries Association, co potwierdza ich niezawodność i wydajność w zastosowaniach domowych i przemysłowych.

Pytanie 29

Jaką moc wygeneruje moduł fotowoltaiczny o parametrach znamionowych U = 30 V, I = 10 A, gdy zostanie zaciśnięty, a nasłonecznienie wyniesie Me = 1000 W/m2?

A. 300 W
B. 0 W
C. 1 000 W
D. 30 W
Odpowiedzi 30 W, 300 W i 1000 W są nietrafione, bo opierają się na błędnym rozumieniu działania paneli fotowoltaicznych. Zaczynając od 30 W, to niby rozsądne, ale ta moc zakłada, że wszystko działa jak należy - napięcie i prąd są w porządku. Ale w przypadku zwarcia napięcie spada do zera, więc nie ma mowy o jakiejkolwiek produkcji mocy. Jeśli chodzi o 300 W, to nie wygląda najgorzej przy 10 A i 30 V, ale znowu - w sytuacji zwarcia napięcia nie ma, więc moc znów wynosi 0 W. A co z 1000 W? To bardziej maksymalne osiągi przy dobrym nasłonecznieniu, a nie w przypadku zwarcia, które całkowicie blokuje produkcję energii. Kluczowe jest, by pamiętać, że moc elektryczna to wynik P = U * I, więc obie wartości muszą być obecne, żeby coś zaistniało. Inżynierowie, patrząc na problemy ze zwarciami, muszą też myśleć o temperaturze czy o tym, jak różne czynniki wpływają na systemy PV.

Pytanie 30

Pod jakim kątem powinny być ustawione na stałe kolektory słoneczne, aby zapewnić im optymalne nasłonecznienie przez cały rok?

A. 60 - 70 stopni
B. 45 - 50 stopni
C. 30 - 40 stopni
D. 75 - 80 stopni
Ustawienie kolektorów słonecznych pod kątem 45-50 stopni jest uznawane za optymalne dla ich efektywności w ciągu całego roku. Taki kąt zapewnia najlepszą ekspozycję na promieniowanie słoneczne, zarówno w okresie letnim, gdy słońce jest wyżej na niebie, jak i w zimie, kiedy znajduje się niżej. Poziom naświetlenia kolektorów jest kluczowy dla ich wydajności - odpowiedni kąt pozwala na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej, co przekłada się na większą produkcję energii. W praktyce, wiele instalacji systemów solarnych na terenie Polski i innych krajów o podobnym klimacie stosuje właśnie ten kąt, aby zminimalizować straty związane z nieodpowiednim ustawieniem. Ponadto, zalecenia te są zgodne z wytycznymi branżowymi, które uwzględniają różne lokalizacje geograficzne oraz zmiany kątów padania promieni słonecznych w ciągu roku. Dobór odpowiedniego kąta nachylenia jest zatem kluczowym elementem projektowania systemów solarnych, wpływającym na ich efektywność i rentowność.

Pytanie 31

Na rysunku grupy bezpieczeństwa w miejscu oznaczonym cyfrą 1 zamontowany jest

Ilustracja do pytania
A. zawór bezpieczeństwa.
B. manometr wraz z króćcem.
C. zawór odcinający.
D. odpowietrznik.
Zawór bezpieczeństwa, który znajduje się w miejscu oznaczonym cyfrą 1 na rysunku, jest kluczowym elementem każdego systemu grzewczego. Jego głównym zadaniem jest zabezpieczanie instalacji przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, co mogłoby prowadzić do uszkodzenia komponentów systemu lub wręcz do katastrofalnych awarii. Zawory bezpieczeństwa są projektowane zgodnie z normami, takimi jak PN-EN 12828, które regulują aspekty bezpieczeństwa instalacji grzewczych. Dzięki zastosowaniu tych zaworów, gdy ciśnienie w systemie przekroczy ustalony próg, zawór automatycznie otwiera się, umożliwiając odprowadzenie nadmiaru ciśnienia do atmosfery. Przykładem zastosowania zaworów bezpieczeństwa są kotły grzewcze, w których ich obecność jest nie tylko zalecana, ale wręcz wymagana przez przepisy. Prawidłowo dobrany i zamontowany zawór bezpieczeństwa przyczynia się do wydajnego i bezpiecznego funkcjonowania systemu grzewczego, co jest kluczowe zwłaszcza w obiektach przemysłowych, gdzie ryzyko awarii jest znacznie wyższe.

Pytanie 32

Ile wynosi sprawność kolektora słonecznego o podanych w ramce parametrach technicznych, jeżeli przy nasłonecznieniu 1 000 W/m2 jego moc cieplna jest równa 1 400 W?

Rodzaj kolektora: płaski
Długość: 1050 mm
Szerokość: 67 mm
Wysokość: 2095 mm
Powierzchnia brutto kolektora: 2,20 m²
Powierzchnia absorbera: 2,1 m²
Powierzchnia apertury: 2,0 m²
Pojemność cieczowa: 0,8 l
Waga: 30 kg
A. 70%
B. 64%
C. 67%
D. 71%
Wybór odpowiedzi wskazującej na sprawność kolektora słonecznego poniżej 70% może wynikać z nieprawidłowego zrozumienia koncepcji sprawności i kalkulacji mocy. W rzeczywistości, sprawność kolektora oblicza się jako stosunek mocy cieplnej do mocy promieniowania słonecznego padającego na kolektor. Na przykład, przy mocach cieplnych wynoszących 1400 W i promieniowaniu 1000 W/m², obliczenia wskazują na wyższą sprawność. Możliwe nieporozumienia mogą wynikać z błędnych założeń dotyczących warunków testowych, takich jak temperatura, kąty padania promieniowania czy utraty ciepła, które nie zostały uwzględnione w obliczeniach. Często zdarza się także, że użytkownicy nie znają zasad efektywności energetycznej systemów solarnych czy standardów branżowych, co prowadzi do błędnych interpretacji. Użycie niewłaściwych wartości referencyjnych lub nieprawidłowe pomiary mogą również prowadzić do mylnych wniosków na temat efektywności kolektora. Dobrze jest pamiętać, że w kontekście odnawialnych źródeł energii, dokładność danych i świadomość technologii są kluczowe dla podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych.

Pytanie 33

Aby osiągnąć jak najlepszą efektywność całorocznej instalacji słonecznej do podgrzewania wody użytkowej w Polsce, kolektory powinny być ustawione pod kątem w stronę południową względem poziomu wynoszącym:

A. 70°
B. 90°
C. 20°
D. 45°
Ustawienie kolektorów słonecznych pod kątem 45° jest uznawane za najlepszą praktykę w Polsce, co wynika z potrzeb optymalizacji wydajności energetycznej. Kąt ten zbliża się do średniej szerokości geograficznej kraju, która wynosi około 52°, co przekłada się na maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego w ciągu roku. Kolektory ustawione pod tym kątem efektywnie zbierają energię słoneczną, minimalizując straty związane z kątami padania promieni słonecznych w różnych porach roku. Dodatkowo, ustawienie pod kątem 45° korzystnie wpływa na śnieg i deszcz, ponieważ ułatwia ich zsuwanie się z powierzchni kolektorów, co zapewnia ich długotrwałą efektywność. W praktyce, instalacje orientowane na południe z takim kątem są w stanie zwiększyć wydajność systemu o około 10-15% w porównaniu do innych bardziej ekstremalnych kątów. Aby zapewnić sobie maksymalne korzyści, warto także zwrócić uwagę na lokalne warunki atmosferyczne oraz cienie od otaczających obiektów, co podkreśla znaczenie kompleksowego podejścia do projektowania systemów solarnych.

Pytanie 34

Na podstawie projektu technicznego małej elektrowni wodnej wykonuje się

A. kosztorys inwestorski
B. protokół odbioru
C. pomiar powykonawczy
D. zgłoszenie do urzędu dozoru technicznego
Obmiar powykonawczy, protokół zdawczo-odbiorczy oraz zgłoszenie do urzędu dozoru technicznego to dokumenty o różnych celach i zadaniach, które nie są bezpośrednio związane z wstępnym oszacowaniem kosztów inwestycji. Obmiar powykonawczy, sporządzany po zakończeniu budowy, ma na celu dokładne określenie rzeczywistych ilości wykonanych prac oraz zużytych materiałów. Jego głównym celem jest analiza i porównanie z pierwotnym kosztorysem, jednak nie ma zastosowania w fazie projektowania. Protokół zdawczo-odbiorczy z kolei dokumentuje formalne zakończenie robót budowlanych oraz potwierdza, że prace zostały wykonane zgodnie z projektem i obowiązującymi normami. Jest to dokument niezbędny do odbioru technicznego, ale również nie odnosi się do kalkulacji kosztów. Zgłoszenie do urzędu dozoru technicznego to procedura mająca na celu zapewnienie, że obiekty energetyczne odpowiadają obowiązującym przepisom bezpieczeństwa. Chociaż jest ważnym krokiem w procesie uzyskiwania zgód na eksploatację, nie ma bezpośredniego związku z fazą kosztorysowania. Te różnice w funkcji i zastosowaniu dokumentów często prowadzą do błędnych wniosków, gdyż inwestorzy mogą mylić ich rolę w procesie realizacji inwestycji. Zrozumienie każdej z tych dokumentacji oraz ich odpowiednie zastosowanie w cyklu życia projektu jest kluczowe, aby uniknąć nieporozumień i nieefektywności w zarządzaniu kosztami oraz zgodności z regulacjami branżowymi.

Pytanie 35

Na podstawie danych zawartych w tabeli określ koszty pośrednie Kp montażu instalacji kolektorów słonecznych przy założeniu Kp: 75% od (R+S).

Koszty bezpośrednie montażu instalacji kolektorów słonecznychWartość
Robocizna R2200
Materiały M5800
Sprzęt S1200
A. 1 650 zł
B. 5 250 zł
C. 900 zł
D. 2 550 zł
Wielu ludzi myli sposób obliczania kosztów pośrednich, przez co często wybierają złe odpowiedzi. Najczęstszy błąd to niedocenianie faktu, że koszty pośrednie Kp to 75% sumy kosztów robocizny i sprzętu (R + S). Jak pominiemy te podstawowe elementy, możemy dojść do błędnych wyników. Na przykład, ktoś, kto wybiera 1 650 zł, myśli, że to jakaś bezpośrednia wartość, ale zapomina, że Kp zależy od całkowitych wydatków, a nie od pojedynczych kwot. Odpowiedzi 5 250 zł i 900 zł też mogą pochodzić z błędnych obliczeń lub braku zrozumienia tematu, nie uwzględniają proporcji. To często przez brak znajomości matematyki finansowej w kontekście kosztów albo zrozumienia, co to w ogóle są koszty pośrednie w budownictwie. Dlatego ważne jest, żeby zrozumieć nie tylko, jak się liczy, ale też jak to wszystko działa w praktyce, co z kolei pozwala na lepsze planowanie budżetów i oszacowanie rentowności projektów. Dobrze podejść do obliczeń kosztów pośrednich, żeby uniknąć przykrej niespodzianki finansowej podczas realizacji projektu.

Pytanie 36

Jeśli kolektor słoneczny o powierzchni 2 m2 przy nasłonecznieniu wynoszącym 1 000 W/m2 oddał do systemu 1 400 W energii cieplnej, to jaka jest sprawność urządzenia?

A. 60%
B. 50%
C. 70%
D. 80%
Obliczając sprawność kolektora fototermicznego, kluczowym błędem jest pominięcie właściwych jednostek i ich interpretacji. Na przykład, jeśli ktoś uzna, że przekazane ciepło wynoszące 1 400 W powinno być porównywane z inną wartością, może dojść do błędnych wniosków, jakoby sprawność wynosiła 60% lub mniej. Często zdarza się, że mylone są wartości mocy nominalnej z rzeczywistymi wartościami wyjściowymi kolektora, co wprowadza w błąd w ocenie efektywności. Sprawność nie jest proporcjonalna tylko do mocy wydobywanego ciepła, ale również do całkowitej mocy, jaką kolektor jest w stanie zaabsorbować na podstawie jego powierzchni i intensywności promieniowania. Zrozumienie tego związku jest niezbędne, aby móc właściwie ocenić wydajność instalacji słonecznych. Ponadto, przy obliczeniach trzeba uwzględnić czynniki takie jak temperatura otoczenia, kąt padania promieni słonecznych oraz ewentualne straty ciepła, które mogą wpływać na ostateczną sprawność systemu. Dlatego wyniki obliczeń zawsze powinny być analizowane w kontekście rzeczywistych warunków eksploatacyjnych oraz zastosowanych technologii. W praktyce, aby poprawić sprawność, inżynierowie często testują różne konfiguracje, co może prowadzić do dalszych optymalizacji systemów solarnych.

Pytanie 37

Na rysunku przedstawiono kolektor płaski

Ilustracja do pytania
A. hybrydowy.
B. próżniowy.
C. skupiający.
D. powietrzny.
Kolektor próżniowy, jak przedstawiony na rysunku, cechuje się unikalną konstrukcją, która umożliwia efektywne wykorzystanie energii słonecznej. Jego budowa opiera się na rurach szklanych wypełnionych próżnią, co znacząco redukuje straty ciepła. W praktyce oznacza to, że kolektory próżniowe są w stanie osiągnąć wyższą temperaturę wody, nawet przy niskim nasłonecznieniu, co czyni je idealnym rozwiązaniem w klimatach o zmiennych warunkach pogodowych. Wartości te są zgodne z wymaganiami standardów takich jak EN 12975, które określają wydajność kolektorów słonecznych. Ponadto, stosując kolektory próżniowe, można zredukować koszty energii, co w dłuższej perspektywie przekłada się na znaczne oszczędności finansowe. Przykładowe zastosowania obejmują systemy ogrzewania wody użytkowej w domach jednorodzinnych oraz w obiektach przemysłowych, gdzie wymagane jest efektywne ogrzewanie płynów.

Pytanie 38

Jaką maksymalną różnicę temperatur Δt pomiędzy kolektorem a zbiornikiem solarnym należy osiągnąć, aby uruchomić pompę solarną?

A. 15 °C
B. 20 °C
C. 25 °C
D. 33 °C
Wybierając inne wartości różnicy temperatur, można wpaść w pułapki związane z nieefektywnym działaniem systemu solarnego. Na przykład, wybór wartości 25 °C lub 20 °C jako maksymalnej różnicy może wydawać się korzystny, jednak w praktyce może prowadzić do nadmiernych strat energii. Im większa różnica temperatur, tym trudniej jest efektywnie transportować ciepło do zasobnika, co z kolei prowadzi do niższej efektywności całego systemu. Zbyt wysoka różnica temperatur może wywołać także ryzyko przegrzania, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia kolektora. Warto również zauważyć, że wiele systemów solarnych jest projektowanych w taki sposób, aby pracowały w optymalnym zakresie, co oznacza, że odpowiednia różnica temperatur ma kluczowe znaczenie dla ich długoterminowej niezawodności i wydajności. Wybór 33 °C jako maksymalnej różnicy jest zdecydowanie niezalecany, ponieważ przekracza normy praktyk branżowych, co prowadzi do obniżenia efektywności oraz nieodpowiedniego wykorzystywania energii słonecznej, a także zwiększa ryzyko operacyjne. Właściwe zrozumienie i zastosowanie tego zagadnienia jest kluczowe, aby uniknąć typowych błędów w projektowaniu i eksploatacji systemów solarnych.

Pytanie 39

Przez realizację odwiertów weryfikuje się hydrotermalne zasoby energii, dotyczące

A. atmosfery
B. gorących suchych skał
C. wody, pary lub mieszaniny parowo-wodnej
D. suchych, ogrzanych i porowatych skał
Hydrotermiczne zasoby energii nie odnoszą się do suchych, ogrzanych skał, atmosfery ani gorących suchych skał, ponieważ te koncepcje pomijają kluczowy element, jakim jest obecność wody. Odpowiedzi wskazujące na suche skały sugerują, że ciepło geotermalne może być wykorzystywane w suchych, porowatych materiałach, co jest mylne, ponieważ brak medium ciekłego lub parowego ogranicza możliwości efektywnego pozyskiwania energii. W systemach geotermalnych kluczową rolę odgrywa woda jako nośnik energii; jej obecność umożliwia transport ciepła z głębszych warstw ziemi na powierzchnię. Atmosfera także nie jest źródłem hydrotermicznych zasobów energii, ponieważ energia atmosferyczna jest z reguły związana z innymi formami energii, takimi jak energia wiatru czy słoneczna. Gorące suche skały natomiast mogą być wykorzystywane w tzw. systemach EGS (Enhanced Geothermal Systems), ale nie są uznawane za hydrotermiczne zasoby energii, gdyż nie zawierają wody w stanie ciekłym, a ich eksploatacja jest bardziej skomplikowana i wymaga dodatkowych procesów hydraulicznych. Kluczowym błędem jest więc niezrozumienie, że efektywność pozyskiwania energii geotermalnej w dużej mierze zależy od obecności wody, która działa jako nośnik ciepła, w przeciwieństwie do skał suchych.\

Pytanie 40

W przypadku tworzenia kosztorysu ofertowego nie uwzględnia się

A. dokumentację projektową oraz dane wyjściowe do projektowania
B. koszty rzeczowe robocizny, materiałów oraz pracy sprzętu
C. ceny jednostkowe oraz narzuty dotyczące kosztów pośrednich i zysku
D. zapisy z książki obmiarów zatwierdzone przez inspektora nadzoru
Wybór jednej z nieprawidłowych odpowiedzi może wskazywać na niepełne zrozumienie zasad sporządzania kosztorysów ofertowych. W kontekście kosztorysowania, nakłady rzeczowe robocizny, materiałów i pracy sprzętu są fundamentalnymi elementami, które muszą być dokładnie określone, aby oszacować całkowity koszt realizacji projektu. Ustalając ceny jednostkowe oraz narzuty dla kosztów pośrednich i zysku, wykonawca może skonstruować rzetelną ofertę, która uwzględnia wszystkie koszty związane z realizacją zadania. Oparcie kosztorysu na dokumentacji projektowej i danych wyjściowych jest kluczowe, ponieważ te informacje dostarczają niezbędnych wskazówek dotyczących zakresu prac oraz wymaganych materiałów. Typowym błędem myślowym jest mylenie zapisów z książki obmiarów z danymi potrzebnymi do sporządzenia oferty, co prowadzi do pominięcia istotnych informacji. Książka obmiarów jest używana w kontekście realizacji projektu, natomiast kosztorys ofertowy powinien być oparty na ustandaryzowanych i aktualnych danych rynkowych, aby zapewnić jego konkurencyjność i rzetelność. Ignorowanie tych zasad może skutkować nieprzewidzianymi kosztami, co w końcu wpłynie na rentowność realizowanych projektów.