Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 11:53
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 12:22

Egzamin zdany!

Wynik: 30/40 punktów (75,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Do murowania elementów palenisk wykonanych z ceramiki używa się zaprawy

A. wodoszczelnej
B. szamotowej
C. polimerowej
D. ciepłochronnej
Szamotowa zaprawa jest specjalistycznym rodzajem materiału stosowanym do murowania ceramicznych elementów palenisk, takich jak kominki, piece i inne urządzenia grzewcze. Jej kluczową cechą jest odporność na wysokie temperatury, co jest niezbędne w aplikacjach, gdzie występuje bezpośredni kontakt z ogniem. Szamot, jako materiał ceramiczny, wykazuje doskonałe właściwości termiczne, co minimalizuje ryzyko pęknięć czy deformacji elementów murowych podczas intensywnego nagrzewania. Przykładem zastosowania szamotowej zaprawy może być budowa pieców kaflowych, gdzie materiał ten nie tylko zapewnia trwałość konstrukcji, ale również efektywnie akumuluje ciepło. Stosując szamotowe zaprawy według założeń normy PN-EN 998-2, zapewniamy optymalne warunki dla długoletniej eksploatacji palenisk. Warto podkreślić, że odpowiedni dobór zaprawy wpływa na efektywność energetyczną oraz bezpieczeństwo użytkowania urządzeń grzewczych.

Pytanie 2

Czym charakteryzuje się tynk trójwarstwowy, który składa się z następujących po sobie warstw?

A. 1. obrzutka, 2. narzut, 3. gładź
B. 1. narzut, 2. obrzutka, 3. gładź
C. 1. gładź, 2. obrzutka, 3. narzut
D. 1. gładź, 2. narzut, 3. obrzutka
Tynk trójwarstwowy rzeczywiście składa się z trzech podstawowych warstw: obrzutki, narzutu oraz gładzi. Obrzutka, będąca pierwszą warstwą, ma za zadanie stworzyć odpowiednią przyczepność dla kolejnych warstw tynku. Zwykle jest wykonywana z materiałów o większej ziarnistości, co pozwala na lepsze związywanie się z podłożem. Następnie nakładany jest narzut, który jest warstwą o bardziej jednolitej strukturze, co zapewnia dodatkową izolację i estetykę powierzchni. Gładź, stanowiąca ostatnią warstwę, ma na celu wygładzenie powierzchni oraz nadanie jej odpowiednich właściwości dekoracyjnych. Przykładem zastosowania tynku trójwarstwowego może być renowacja budynków zabytkowych, gdzie zachowanie odpowiednich technik nakładania tynku jest kluczowe dla ochrony oryginalnych elementów architektonicznych. W praktyce, przestrzeganie tej kolejności warstw jest niezbędne do uzyskania trwałej i estetycznej powierzchni, co wpisuje się w standardy budowlane oraz zalecenia producentów materiałów budowlanych, które wskazują na konieczność stosowania się do powyższej technologii.

Pytanie 3

Kielnia to podstawowe narzędzie używane przez murarza, które służy do

A. rozprowadzania zaprawy oraz jej zagęszczania
B. nanoszenia zaprawy oraz przycinania cegieł
C. rozprowadzania zaprawy oraz oczyszczania cegieł
D. nanoszenia zaprawy i jej wyrównywania
Kielnia jest kluczowym narzędziem w pracy murarza, wykorzystywana przede wszystkim do nanoszenia zaprawy oraz jej wyrównywania na powierzchniach budowlanych. Nanoszenie zaprawy polega na precyzyjnym umieszczaniu odpowiedniej ilości mieszanki na cegłach lub innych elementach konstrukcyjnych, co jest niezbędne do prawidłowego ich łączenia. Wyrównywanie zaprawy natomiast zapewnia, że każda warstwa jest gładka i równo rozłożona, co wpływa na stabilność i estetykę całej konstrukcji. Przykładowo, podczas budowy murów lub kominów, murarz używa kielni, aby zrealizować idealny poziom i kąt, co jest zgodne z normami budowlanymi, takimi jak PN-EN 1996, które określają wymagania dotyczące trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Dobrze wykonana praca z użyciem kielni nie tylko zwiększa wydajność budowy, ale także przedłuża żywotność obiektu, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 4

Koszt robocizny związany z wykonaniem 1 m2 tynku mozaikowego wynosi 20,00 zł. Oblicz całkowity wydatek na wykonanie (materiał i robocizna) tego tynku na ścianach o powierzchni 200 m2, jeżeli opakowanie (25 kg) tynku drobnoziarnistego kosztuje 150,00 zł, a jego zużycie to 3 kg/m2.

A. 4 000,00 zł
B. 3 600,00 zł
C. 7 600,00 zł
D. 3 800,00 zł
Aby obliczyć całkowity koszt wykonania tynku mozaikowego na ścianach o powierzchni 200 m², należy wziąć pod uwagę zarówno koszty materiałów, jak i robocizny. Koszt robocizny wynosi 20,00 zł za 1 m², co przy 200 m² daje łącznie 4 000,00 zł. Ponadto, do wykonania tynku potrzeba 3 kg tynku na 1 m², co oznacza, że na 200 m² zużyjemy 600 kg tynku. Ponieważ opakowanie tynku ma masę 25 kg, potrzebujemy 24 opakowań (600 kg / 25 kg). Koszt jednego opakowania to 150,00 zł, więc całkowity koszt materiału wynosi 3 600,00 zł (24 opakowania x 150,00 zł). Suma kosztów robocizny i materiałów wynosi 7 600,00 zł (4 000,00 zł + 3 600,00 zł). Takie obliczenia są zgodne z praktykami branżowymi, gdzie precyzyjne oszacowanie kosztów jest kluczowe dla budżetowania projektów budowlanych.

Pytanie 5

Określona stawka robocizny za 1 m2wykonania tynku maszynowego cementowo-wapiennego wynosi 20 zł, natomiast koszt materiałów to 15 zł/ m2. Oblicz całkowity wydatek na tynkowanie 300 m2ścian?

A. 10 500 zł
B. 6 000 zł
C. 15 000 zł
D. 4 500 zł
Aby obliczyć całkowity koszt tynkowania 300 m² ścian, należy uwzględnić zarówno stawkę robocizny, jak i koszt materiału. Stawka robocizny za 1 m² wynosi 20 zł, co w przypadku 300 m² daje 300 m² * 20 zł/m² = 6000 zł. Koszt materiału wynosi 15 zł za m², co dla 300 m² daje 300 m² * 15 zł/m² = 4500 zł. Sumując te dwa koszty, otrzymujemy całkowity koszt tynkowania: 6000 zł + 4500 zł = 10500 zł. Taki sposób obliczeń jest zgodny z praktykami budowlanymi, gdzie często dzieli się koszty na robociznę i materiały. Wiedza o tym, jak obliczać całkowite koszty projektów budowlanych, jest niezwykle ważna dla planowania budżetu oraz negocjacji z podwykonawcami. Pozwala to na precyzyjne oszacowanie wydatków oraz optymalizację kosztów, co jest kluczowe w branży budowlanej.

Pytanie 6

Aby wykonać tynk ciągniony, należy zastosować

A. pneumatyczne urządzenia natryskowe
B. paki oraz profilowane kielnie
C. stalowe listewki kierunkowe
D. profile przesuwane po prowadnicach
Użycie profili na prowadnicach to kluczowa sprawa przy robieniu tynku ciągnionego. W tej metodzie chodzi o nałożenie zaprawy tynkarskiej na ścianę za pomocą tych profili, co pozwala równomiernie rozprowadzić materiał. Dzięki profilowanym prowadnicom łatwiej kontrolować grubość tynku i uzyskać gładką powierzchnię. W praktyce najpierw montuje się te profile na ścianie, a potem nakłada się zaprawę i wygładza narzędziami tynkarskimi. Ta technika jest zgodna z normami budowlanymi, które mówią, że tynki muszą być robione w sposób zapewniający trwałość i odpowiednie parametry. No i tynk ciągniony jest często stosowany w budynkach, gdzie estetyka jest bardzo ważna, jak w obiektach publicznych czy domach jednorodzinnych - tam gładkie ściany są pożądane przez inwestorów.

Pytanie 7

Tynk III kategorii powszechny to

A. narzut jedno- lub dwu-warstwowy wygładzany pacą
B. tynk trójwarstwowy wygładzony pacą pokrytą filcem
C. narzut o jednej warstwie, wyrównany kielnią
D. tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko
Tynk pospolity III kategorii, jako tynk trójwarstwowy zatarty packą na gładko, jest odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, gdy zależy nam na uzyskaniu estetycznej, gładkiej powierzchni. Tego rodzaju tynk składa się z trzech warstw: warstwy podkładowej, warstwy zasadniczej oraz warstwy wykończeniowej, co pozwala na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości oraz trwałości. Takie podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które zalecają stosowanie trzech warstw w celu osiągnięcia najlepszych właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych. Przykładem zastosowania tynku pospolitego III kategorii mogą być wnętrza budynków mieszkalnych, gdzie gładka powierzchnia ścian jest zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Dobra praktyka polega na prawidłowym wykonaniu każdej z warstw, co wpływa na końcowy efekt estetyczny oraz trwałość tynku, a także na jego odporność na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Dodatkowo, tynk taki może być malowany, co otwiera dodatkowe możliwości aranżacyjne w przestrzeni. Zastosowanie tynku trójwarstwowego zwiększa też wartość estetyczną obiektów budowlanych.

Pytanie 8

Na którym rysunku przedstawiono lico muru, który wykonano w wiązaniu krzyżykowym?

Ilustracja do pytania
A. D.
B. C.
C. A.
D. B.
Odpowiedź A jest poprawna, ponieważ ilustruje lico muru wykonane w wiązaniu krzyżykowym. Wiązanie krzyżykowe jest techniką układania cegieł, która zapewnia nie tylko estetykę, ale także stabilność konstrukcji. W tym typie wiązania cegły w kolejnych rzędach są układane naprzemiennie - co drugi rząd jest ułożony wzdłuż, a co drugi wszerz, co tworzy charakterystyczny krzyżujący się wzór. Przykładem zastosowania wiązania krzyżykowego może być budowa murów oporowych, gdzie ważne jest równomierne rozłożenie obciążeń oraz stabilność całej struktury. Zastosowanie tej techniki w praktyce często znajduje się w projektach budowlanych, gdzie przewiduje się narażenie na różne siły działające na mur. Dobrą praktyką jest również wykonanie próbnych segmentów muru, aby upewnić się, że zastosowane wiązanie odpowiada wymaganiom projektowym i normom budowlanym.

Pytanie 9

Kiedy powinno się dokonać pomiaru robót rozbiórkowych ścian?

A. W trakcie wykonywania robót rozbiórkowych
B. Po finalizacji rozbiórki ścian
C. Po zakończeniu rozbiórki ścian oraz usunięciu gruzu
D. Przed przystąpieniem do robót rozbiórkowych
Przeprowadzenie obmiaru robót rozbiórkowych ścian przed rozpoczęciem prac jest kluczowym krokiem w procesie planowania i realizacji projektu budowlanego. Obmiar pozwala na dokładne określenie zakresu prac, co jest niezbędne do wyceny projektu oraz przygotowania odpowiednich zasobów. W praktyce, przed rozpoczęciem rozbiórki, należy zmierzyć nie tylko powierzchnię ścian, ale również uwzględnić dodatkowe czynniki, takie jak izolacje, rodzaj materiałów użytych w budowie oraz wszelkie elementy instalacyjne, które mogą wpłynąć na proces rozbiórki. Dobrą praktyką jest sporządzenie dokumentacji fotograficznej i rysunkowej stanu istniejącego, co pomoże w analizie i późniejszym rozliczeniu prac. Zgodnie z normami budowlanymi, obmiar powinien być przeprowadzany zgodnie z obowiązującymi przepisami, co zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale również zgodność z projektem. Takie podejście pozwala na identyfikację potencjalnych problemów przed rozpoczęciem prac, co z kolei może prowadzić do ograniczenia kosztów i czasu realizacji projektu.

Pytanie 10

Jeśli czas pracy potrzebny do wykonania 1 m2 ścianki działowej wynosi 1,4 r-g, a stawka godzinowa murarza to 15 zł, to jakie wynagrodzenie powinien otrzymać murarz za zrealizowanie 120 m2 ścianek działowych?

A. 2 520 zł
B. 1 680 zł
C. 1 800 zł
D. 3 600 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie murarza za wykonanie 120 m2 ścianek działowych, najpierw musimy ustalić, ile roboczogodzin (r-g) jest potrzebnych do wykonania tej pracy. Ponieważ nakład robocizny na 1 m2 wynosi 1,4 r-g, to dla 120 m2 obliczamy: 120 m2 * 1,4 r-g/m2 = 168 r-g. Następnie, znając stawkę godzinową murarza wynoszącą 15 zł, obliczamy całkowite wynagrodzenie: 168 r-g * 15 zł/r-g = 2520 zł. Takie obliczenia są podstawą w branży budowlanej, gdzie precyzyjne planowanie robocizny oraz kosztów jest kluczowe dla efektywności projektów. Dobrą praktyką jest również stworzenie harmonogramu roboczego, który pozwoli na kontrolowanie postępów oraz kosztów, co minimalizuje ryzyko przekroczenia budżetu.

Pytanie 11

Na podstawie danych zawartych w tablicy z KNR oblicz ile cegieł budowlanych pełnych należy zakupić do wymurowania ściany grubości 25 cm na zaprawie cementowej, jeżeli ilość robót określona w przedmiarze wynosi 126,00 m2.

Ilustracja do pytania
A. 12 613 sztuk.
B. 17 628 sztuk.
C. 18 938 sztuk.
D. 11 681 sztuk.
Poprawna odpowiedź to 12 613 sztuk cegieł budowlanych pełnych, co wynika z zastosowania normy KNR dotyczącej zużycia materiałów budowlanych. Dla ściany o grubości 25 cm na zaprawie cementowej norma ta wskazuje, że potrzebujemy 100,10 cegieł na każdy metr kwadratowy. Przy całkowitej powierzchni 126,00 m², obliczenia wyglądają następująco: 100,10 sztuk/m² * 126,00 m² = 12 613,60 sztuk. Z racji tego, że cegły sprzedawane są w pełnych sztukach, wynik ten zaokrąglamy do 12 613 sztuk. W praktyce, znajomość norm KNR jest kluczowa dla efektywnego planowania i zakupu materiałów budowlanych, co pozwala na uniknięcie zarówno niedoborów, jak i nadwyżek materiałów, co jest zgodne z zasadami optymalizacji kosztów i wykorzystania zasobów.

Pytanie 12

Na podstawie informacji zamieszczonych w tabeli określ maksymalną dopuszczalną grubość tynku pospolitego dwuwarstwowego na siatce stalowej.

Rodzaj tynkuGrubość tynku [mm]Dopuszczalne odchyłki grubości [mm]
pospolity dwuwarstwowy na podłożu z prefabrykowanych płyt betonowych5+3
pospolity dwuwarstwowy na stalowej siatce20±3
pospolity trójwarstwowy na podłożu gipsowym12-4
+2
pospolity trójwarstwowy na podłożu betonowym18-4
+2
A. 22 mm
B. 23 mm
C. 20 mm
D. 17 mm
Wybór wartości, która nie wynosi 23 mm, jest wynikiem nieporozumienia dotyczącego zasad określania maksymalnej grubości tynku. Na przykład, odpowiedzi takie jak 22 mm, 20 mm czy 17 mm ignorują ważny aspekt, jakim jest maksymalne dodatnie odchylenie, które w tym przypadku wynosi 3 mm. Odpowiedź 20 mm jest równoznaczna z podstawową grubością tynku, ale nie uwzględnia możliwości zastosowania dodatkowej warstwy tynku, co w praktyce jest często wykorzystywane dla poprawy estetyki oraz izolacji. Wartością maksymalną jest zatem nie tylko sama grubość, ale także uwzględnienie dodatkowej warstwy, która może być niezbędna w specyficznych warunkach budowlanych. W kontekście standardów branżowych, takich jak PN-EN 998-1, błędne podejście do grubości tynku może prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, takich jak pęknięcia, odpadający tynk oraz inne defekty, które są kosztowne w naprawie. Dlatego kluczowe jest, aby dostosować się do ustalonych norm i zaleceń dotyczących grubości tynku, aby uniknąć problemów związanych z nieodpowiednimi parametrami wykonawczymi.

Pytanie 13

Który rysunek przedstawia schemat wiązania blokowego?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. A.
C. D.
D. C.
Wybór nieprawidłowej odpowiedzi może wynikać z niepełnego zrozumienia zasad wiązania blokowego. Każdy z pozostałych rysunków przedstawia inne rodzaje wiązań, które nie spełniają kryteriów charakterystycznych dla wiązania blokowego. Na przykład, możliwe, że rysunki A, B, lub D ukazują wiązania w innych konfiguracjach, takich jak wiązanie w styk, które polega na układaniu cegieł w bezpośrednim sąsiedztwie, co może prowadzić do koncentracji obciążeń w miejscach styku. Taki sposób układania cegieł jest mniej stabilny i narażony na pęknięcia, co jest sprzeczne z zasadami dobrego budownictwa. Często podczas nauki o różnych rodzajach wiązań cegieł, nie zwraca się uwagi na praktyczne konsekwencje ich wyboru, co prowadzi do błędnych wniosków. Ważne jest, aby pamiętać, że każde wiązanie ma swoje specyficzne zastosowania oraz ograniczenia, a ich stosowanie powinno być zgodne z obowiązującymi normami budowlanymi. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla właściwego projektowania i wykonawstwa, a także dla zapewnienia trwałości i bezpieczeństwa konstrukcji. Warto zatem zgłębić temat różnych rodzajów wiązań, aby umiejętnie je stosować w praktyce budowlanej, przyczyniając się tym samym do podniesienia jakości realizowanych projektów.

Pytanie 14

Na podstawie danych zawartych w tabeli oblicz całkowity koszt wykonania 1 m² tynku mozaikowego drobnoziarnistego wraz z gruntowaniem podłoża.

Tynk mozaikowy drobnoziarnisty:
cena opakowania 25 kg:187,50 zł
zużycie:4 kg/m²
Preparat gruntujący:
cena opakowania 12 l:90,00 zł
zużycie:0,4 l/m²
Robocizna (wykonanie tynku wraz z gruntowaniem):55,00 zł/m²
A. 58,00 zł
B. 88,00 zł
C. 82,00 zł
D. 85,00 zł
Odpowiedź 88,00 zł jest jak najbardziej trafna. Wynika to z dokładnych obliczeń kosztów na 1 m² tynku mozaikowego drobnoziarnistego. Pamiętaj, że ta kwota obejmuje zarówno materiały, jak i robotę. Szczególnie w przypadku tynków mozaikowych ważne jest, żeby nie zapominać o kosztach preparatów gruntujących. Ich wybór i użycie są kluczowe, bo wpływają na trwałość i wygląd tynku. Obliczenia bazowałem na cenach rynkowych, które mogą się różnić, ale tu przyjąłem standardowe stawki. Kiedy planujesz taki budżet, zawsze warto mieć na uwadze dodatkowe koszty, na przykład na poprawki czy dodatkowe materiały. Pozwoli to lepiej ogarnąć końcowy koszt. I dobrze jest być na bieżąco z normami i zaleceniami dotyczącymi tynków mozaikowych, żeby osiągnąć jak najlepsze efekty.

Pytanie 15

Wzmocnienie budowlanych ław fundamentowych wykonanych z cegły poprzez podmurowanie oraz zwiększenie ich szerokości powinno się przeprowadzać w odcinkach o długości

A. 2,5 m
B. 3,0 m
C. 2,0 m
D. 1,0 m
Wzmocnienie istniejących ław fundamentowych z cegły przez podmurowanie i zwiększenie ich szerokości powinno być przeprowadzane w odcinkach o długości 1,0 m. Takie podejście jest zgodne z zaleceniami zawartymi w normach budowlanych, które wskazują na konieczność stopniowego i kontrolowanego zwiększania fundamentów, aby uniknąć powstawania lokalnych naprężeń. Praktyczne zastosowanie tej metody polega na tym, że podczas podmurowania zbyt długie odcinki mogą prowadzić do nierównomiernego osiadania, co zwiększa ryzyko pęknięć i uszkodzeń konstrukcji. Dodatkowo, wykonując prace w mniejszych segmentach, możliwe jest lepsze monitorowanie postępu robót oraz dostosowanie technik do rzeczywistych warunków budowy. Zastosowanie takich standardów zapewnia również, że proces wzmocnienia będzie bardziej efektywny i zgodny z dobrą praktyką inżynieryjną, co w dłuższym okresie przyczynia się do trwałości i stabilności budowli.

Pytanie 16

Szczeliny powietrzne w murach murowanych wprowadza się, aby poprawić

A. grubość ściany
B. izolacyjność termiczną ściany
C. izolacyjność akustyczną
D. ognioodporność ściany
Szczeliny powietrzne w ścianach murowanych są kluczowym elementem, który znacząco zwiększa izolacyjność termiczną tych ścian. Dzięki odpowiedniej konstrukcji, powietrze w szczelinach działa jako izolator, co redukuje wymianę ciepła między wnętrzem a otoczeniem. Zjawisko to jest szczególnie istotne w budownictwie energooszczędnym, gdzie celem jest minimalizacja strat ciepła. W praktyce, odpowiednia szerokość i umiejscowienie szczelin powietrznych mogą znacznie poprawić współczynniki przenikania ciepła (U), spełniając normy określone w przepisach budowlanych, takich jak Warunki Techniczne. Na przykład, w budynkach jednorodzinnych, stosowanie szczelin powietrznych może pomóc w osiągnięciu efektywności energetycznej zgodnej z wymaganiami dla budynków pasywnych. Warto również zauważyć, że skuteczne wykorzystanie szczelin powietrznych wpływa pozytywnie na komfort termiczny mieszkańców, co jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju budownictwa.

Pytanie 17

Jakie narzędzia są przeznaczone do demontażu ścian?

A. Strug, szpachla, wiertarka o niskich obrotach
B. Kilof, oskard, młot pneumatyczny
C. Paca, młotek z gumowym zakończeniem
D. Przecinak, kielnia, młotek do murowania
Kilof, oskard i młot pneumatyczny to jakby must-have w rozbiórce ścian, zwłaszcza jak robisz coś w budowlance czy remoncie. Kilof to takie mocne narzędzie, które świetnie sobie radzi z twardymi materiałami jak beton czy cegła. Z kolei oskard ma szersze ostrze i jest super do zdzierania tynku albo rozdzielania konstrukcji. Młot pneumatyczny to już technologia, bo używa sprężonego powietrza, żeby zrobić duże uderzenie i to naprawdę przyspiesza rozbiórkę, zwłaszcza jak mamy do czynienia z grubymi ściankami. Ważne jest, żeby używać tych narzędzi mądrze, czyli dbać o bezpieczeństwo, zakładać odpowiednią odzież ochronną i ogólnie trzymać porządek w miejscu pracy. Dobrze zaplanowana rozbiórka, z właściwymi narzędziami w ręku, może znacznie zmniejszyć ryzyko uszkodzeń i sprawi, że wszystko pójdzie sprawniej.

Pytanie 18

W przypadku strzępiów zazębionych należy zostawić pustkę o głębokości w co drugiej warstwie muru:

A. 2 cegieł
B. 1/4 cegły
C. 1 cegły
D. 1/2 cegły
Strzępia zazębione to technika budowlana, w której mur wykonany jest w sposób zapewniający lepszą stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Pozostawienie pustek o głębokości 1/4 cegły w co drugiej warstwie muru jest zgodne z zasadami projektowania i budowy ścian, które mają na celu zminimalizowanie pęknięć oraz odkształceń w materiale. Pustki te działają jak kanały, które absorbują ruchy termiczne i wilgoci, co jest szczególnie istotne w obszarach o zmiennych warunkach atmosferycznych. Dodatkowo, zastosowanie pustek o takiej głębokości sprzyja lepszemu przewodnictwu cieplnemu, co wpływa na efektywność energetyczną budynku. W praktyce, technika ta jest często stosowana w budownictwie jednorodzinnym oraz w obiektach użyteczności publicznej, gdzie stabilność i trwałość są kluczowe. Wzorce budowlane i normy, takie jak PN-EN 1996, rekomendują zastosowanie strzępi zazębionych jako sprawdzonego rozwiązania w kontekście budowy ścian murowanych, co potwierdza ich skuteczność i ekonomiędność w długoterminowej perspektywie.

Pytanie 19

Wszystkie techniczne wymagania związane z realizacją i odbiorem prac tynkarskich znajdują się w

A. specyfikacji technicznej
B. kosztorysie ofertowym
C. projekcie architektonicznym
D. dzienniku budowy
Specyfikacja techniczna to kluczowy dokument w procesie budowlanym, który określa wszystkie wymagania dotyczące wykonania i odbioru robót, w tym robót tynkarskich. Zawiera szczegółowe informacje o materiałach, technologiach, standardach jakości oraz metodach wykonania. Przykładowo, w specyfikacji technicznej dotyczącej tynków mogą być opisane wymagania dotyczące grubości tynku, rodzaju zastosowanych materiałów, a także procedury odbioru robót. Zgodnie z normami PN-EN 13914-1, specyfikacja powinna również zawierać zalecenia dotyczące warunków atmosferycznych, w jakich prace mogą być prowadzone, co jest kluczowe dla osiągnięcia trwałości i estetyki tynków. Tylko dobrze opracowana specyfikacja techniczna gwarantuje, że wykonawcy będą przestrzegać standardów branżowych, co w efekcie przyczynia się do wysokiej jakości realizacji inwestycji.

Pytanie 20

Który etap wykonywania tynku gipsowego przedstawiono na ilustracji?

Ilustracja do pytania
A. Wstępne gładzenie tzw. piórowanie.
B. Ręczne nakładanie.
C. Ostateczne gładzenie.
D. Wstępne wyrównanie tzw. zaciąganie.
Odpowiedź "Wstępne wyrównanie tzw. zaciąganie" jest poprawna, ponieważ na ilustracji widzimy proces, w którym używana jest długa łata tynkarska do wyrównywania świeżo nałożonego tynku. Etap ten, znany jako zaciąganie, ma kluczowe znaczenie w tynkarskich pracach wykończeniowych. Polega on na usunięciu nadmiaru tynku i wstępnym uformowaniu gładkiej powierzchni, co jest niezbędne do uzyskania wysokiej jakości wykończenia. W praktyce, zaciąganie pozwala na przygotowanie podłoża do dalszych etapów, takich jak gładzenie czy nakładanie dekoracyjnych warstw tynku. Warto zwrócić uwagę, że stosowanie odpowiednich narzędzi, takich jak łaty, oraz technik zaciągania jest zgodne z branżowymi standardami, co zapewnia trwałość i estetykę wykonanej powierzchni. Właściwe zaciąganie tynku pozwala na uniknięcie pęknięć i nierówności, które mogą pojawić się w późniejszych fazach prac budowlanych.

Pytanie 21

Na której ilustracji przedstawiono kielnię przeznaczoną do wypełniania oraz wygładzania spoin?

Ilustracja do pytania
A. Na ilustracji 1.
B. Na ilustracji 2.
C. Na ilustracji 4.
D. Na ilustracji 3.
Kielnia przedstawiona na ilustracji 2. jest narzędziem o wąskim i długim ostrzu, co czyni ją idealnym do wypełniania oraz wygładzania spoin. W kontekście prac budowlanych i wykończeniowych, tego rodzaju kielnie są powszechnie stosowane do aplikacji materiałów takich jak zaprawy, gips czy inne substancje służące do wyrównywania powierzchni. Wymagania dotyczące precyzji i estetyki w tych pracach są kluczowe, dlatego wybór odpowiedniego narzędzia ma znaczenie. Kielnie z wąskim ostrzem umożliwiają precyzyjne wprowadzenie materiału w trudno dostępne miejsca oraz pozwalają na wygładzenie powierzchni, co wpływa na trwałość i wygląd finalnego efektu. Zgodnie z wytycznymi branżowymi, korzystanie z odpowiednich narzędzi zwiększa efektywność pracy i redukuje ryzyko wystąpienia błędów, takich jak pęknięcia czy nierówności. Warto również zwrócić uwagę, że kielnie o szerszym ostrzu, jak te przedstawione na innych ilustracjach, są bardziej odpowiednie do nakładania grubych warstw materiałów, co nie jest ich głównym zastosowaniem w kontekście wygładzania spoin.

Pytanie 22

Aby uzyskać zaprawę cementowo-wapienną M4, należy użyć składników w proporcjach objętościowych 1 : 1 : 6, co oznacza

A. 1 część cementu : 1 część piasku : 6 części wapna hydratyzowanego
B. 1 część wapna hydratyzowanego : 1 część piasku : 6 części cementu
C. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części piasku
D. 1 część cementu : 1 część wapna hydratyzowanego : 6 części wody
W przypadku błędnych odpowiedzi, często występuje nieporozumienie dotyczące rozróżnienia składników zaprawy. Proporcje 1 : 1 : 6 powinny być interpretowane jako 1 część cementu, 1 część wapna hydratyzowanego oraz 6 części piasku, co jest kluczowe dla uzyskania pożądanej jakości zaprawy. Wybór odpowiednich proporcji ma ogromny wpływ na właściwości mechaniczne zaprawy, takie jak wytrzymałość na ściskanie, która jest fundamentalna w budownictwie. Nieprawidłowe stosunki, takie jak 1 część cementu, 1 część piasku i 6 części wapna hydratyzowanego, mogą prowadzić do zbyt dużego uwodnienia, co zmniejsza wytrzymałość i trwałość zaprawy. Ponadto, pomijanie piasku lub zbyt niskie jego proporcje skutkują gorszą pracą i adhezją zaprawy. Takie błędy mogą także prowadzić do problemów w dłuższej perspektywie czasowej, takich jak pęknięcia czy odspajanie elementów budowlanych. Warto również zauważyć, że błędne proporcje mogą wynikać z niewłaściwego zrozumienia właściwości materiałów budowlanych i ich interakcji. Dlatego kluczowe jest przestrzeganie standardów i dobrych praktyk w budownictwie, aby zapewnić bezpieczeństwo oraz trwałość konstrukcji.

Pytanie 23

Na podstawie wyciągu ze Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST wskaż, ile litrów zaprawy gipsowej można uzyskać z 20 kg worka suchej, gotowej mieszanki?

Szczegółowa Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych SST
(wyciąg)
B.3.03. Tynk gipsowy
Dane techniczne:
- średnia grubość tynku: 10 mm (grubość min.8 mm)
- ciężar nasypowy: 800kg/m3
- uziarnienie: do 1,2 mm
- wydajność: 100 kg = 125 l zaprawy
- zużycie: 0,8 kg na mm i m2
- czas schnięcia: średnio około 14 dni
A. 50,01
B. 2,51
C. 5,01
D. 25,01
Odpowiedź 25,01 l jest poprawna, ponieważ wynika z właściwego przeliczenia masy suchej mieszanki na objętość zaprawy. Zgodnie z danymi technicznymi w Szczegółowej Specyfikacji Technicznej Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, stosunek masy do objętości wynosi 100 kg do 125 l. Oznacza to, że na każdy kilogram suchej mieszanki przypada 1,25 l zaprawy. W przypadku 20 kg suchej mieszanki, obliczenia są proste: 20 kg x 1,25 l/kg = 25 l. Tę wartość można również zaokrąglić do 25,01 l, co jest zgodne z wymaganiami technicznymi dotyczącymi precyzyjnego podawania objętości. Wiedza ta jest istotna nie tylko w kontekście przygotowania zaprawy, ale także w planowaniu ilości materiałów budowlanych. Znajomość przeliczeń pozwala na lepsze zarządzanie kosztami projektów budowlanych oraz minimalizację odpadów, co jest zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i efektywnego gospodarowania zasobami.

Pytanie 24

Ściana gotowa w systemie Thermomur jest zbudowana z 5 cm warstwy styropianu oraz

A. 15 cm betonu i 5 cm styropianu
B. 20 cm betonu i 5 cm styropianu
C. 15 cm betonu i 10 cm styropianu
D. 10 cm betonu i 5 cm styropianu
Wybór innych odpowiedzi jest wynikiem nieporozumień dotyczących właściwych proporcji materiałów w systemie Thermomur. Odpowiedzi sugerujące większe ilości betonu, jak 20 cm, wskazują na nadmierną dbałość o nośność, co nie jest konieczne w typowych zastosowaniach tego systemu. Zwiększona grubość betonu prowadzi do nieefektywnego wykorzystania materiałów oraz podniesienia kosztów budowy. Z kolei opcje zawierające większe ilości styropianu, takie jak 10 cm, mogą wydawać się atrakcyjne dla poprawy izolacji, jednak w praktyce przekraczają optymalne wartości dla tego typu konstrukcji. System Thermomur został zaprojektowany z myślą o zrównoważonym podejściu do izolacji i nośności, a standardowe wartości używane w tym systemie zapewniają najlepszy kompromis między wydajnością energetyczną a kosztami budowy. Kluczowym aspektem jest również to, że zbyt duża ilość izolacji może prowadzić do problemów z wilgocią, co negatywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców oraz trwałość budynku. Dlatego ważne jest, aby podejść do tych wartości zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi oraz rekomendacjami producentów materiałów budowlanych.

Pytanie 25

Oblicz płatność dla tynkarza za nałożenie tynku zwykłego z obu stron ściany o wymiarach 5×3 m, jeśli stawka za godzinę pracy tynkarza wynosi 15,00 zł, a norma wykonania tego tynku to
1,2 r-g/m2.

A. 450,00 zł
B. 540,00 zł
C. 225,00 zł
D. 270,00 zł
Aby obliczyć wynagrodzenie tynkarza za wykonanie tynku zwykłego, należy najpierw określić powierzchnię ściany, którą należy otynkować. Ściana o wymiarach 5 m na 3 m ma powierzchnię wynoszącą 15 m². Ponieważ tynk ma być nałożony po obu stronach ściany, całkowita powierzchnia do tynkowania wynosi 30 m² (15 m² x 2). Następnie, patrząc na normę pracy, która wynosi 1,2 r-g/m², możemy obliczyć, ile roboczogodzin jest potrzebnych do wykonania tynku na tej powierzchni. Obliczamy to mnożąc 30 m² przez 1,2 r-g/m², co daje 36 roboczogodzin. Przy stawce 15,00 zł za godzinę, całkowite wynagrodzenie tynkarza wyniesie 36 r-g x 15,00 zł/r-g, co daje 540,00 zł. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy jest istotne w zakresie budownictwa i wykończeń wnętrz, gdzie precyzyjne obliczenia kosztów pracy i materiałów są kluczowe dla efektywnego zarządzania projektem.

Pytanie 26

Urządzenia przedstawionego na rysunku używa się do

Ilustracja do pytania
A. wykuwania otworów w murze.
B. fazowania naroży ścian.
C. szlifowania i cięcia różnych materiałów.
D. wykonywania bruzd w murze.
Analizując inne odpowiedzi, można zauważyć, że wynikały one z nieporozumień dotyczących zastosowania narzędzia. Na przykład, fazowanie naroży ścian wymaga użycia innych narzędzi, takich jak szlifierki kątowe czy strugarki, które są przystosowane do nadawania odpowiednich kątów i wykończeń. Takie narzędzia mają zupełnie inną konstrukcję i funkcjonalność. Ponadto, szlifowanie i cięcie różnych materiałów jest zadaniem dla urządzeń takich jak piły, szlifierki oraz frezarki, które potrafią obrobić różnorodne materiały, ale nie są przeznaczone do wykonywania bruzd. Często mylnie interpretuje się również pojęcie wykuwania otworów w murze, które najczęściej wiąże się z używaniem młotków udarowych lub wiertarek. Te narzędzia służą do tworzenia otworów, a nie rowków, co jest kluczową różnicą w kontekście funkcji frezarki do bruzd. Zrozumienie zastosowania poszczególnych narzędzi w budownictwie jest istotne, aby efektywnie planować prace budowlane oraz unikać nieefektywnych rozwiązań. Niewłaściwe dobieranie narzędzi prowadzi do nieefektywności oraz zwiększa ryzyko uszkodzeń materiałów budowlanych.

Pytanie 27

Jaką minimalną grubość powinny mieć ścianki oddzielające kanały dymowe w kominach wykonanych z cegły?

A. 1 cegła
B. 1/4 cegły
C. 3/4 cegły
D. 1/2 cegły
Wybierając odpowiedź, która sugeruje, że grubość przegródek jest mniejsza niż 1/2 cegły, można się łatwo pomylić, jeśli nie zna się roli tych przegródek w kominach. One są naprawdę ważne dla utrzymania dobrej izolacji i oddzielania kanałów dymowych. Grubości 3/4 cegły, 1/4 cegły czy 1 cegła są po prostu niewłaściwe i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Jeśli przegródki będą za cienkie, jak w przypadku 1/4 cegły, może to prowadzić do problemu z odprowadzaniem spalin, co jest niebezpieczne dla zdrowia. Z kolei 1 cegła to może być za dużo, jeśli chodzi o koszty budowy, a przy tym nie warto przesadzać z materiałami. W sumie, nieprzestrzeganie norm dotyczących grubości tych przegródek może prowadzić do poważnych problemów, jak zapchanie kanałów dymowych, co pokazuje, że warto trzymać się zasad budowlanych przy projektowaniu kominów.

Pytanie 28

Cementowa zaprawa wyróżnia się wysoką

A. kapilarnością
B. odpornością na skurcz
C. wytrzymałością na ściskanie
D. higroskopijnością
Zaprawa cementowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością na ściskanie, co czyni ją materiałem o kluczowym znaczeniu w budownictwie. Wytrzymałość na ściskanie definiuje zdolność materiału do przenoszenia obciążeń bez deformacji czy zniszczenia. W przypadku zapraw cementowych, wartość ta jest wynikiem odpowiednich proporcji składników, takich jak cement, woda i kruszywo. Przykładowo, zaprawy stosowane w murach nośnych muszą spełniać normy PN-EN 998-1, które precyzują minimalne wartości wytrzymałościowe zależnie od zastosowania. W praktyce, wytrzymałość zaprawy na ściskanie jest kluczowa w kontekście budowy ścian, fundamentów, oraz wszelkich innych konstrukcji, gdzie obciążenia są znaczące. Dodatkowo, odpowiednie dobranie klasy cementu oraz techniki mieszania i aplikacji zaprawy wpływa na jej trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, co jest istotne dla długowieczności obiektów budowlanych.

Pytanie 29

Na podstawie fragmentu instrukcji producenta oblicz, ile 25-kilogramowych worków suchej zaprawy murarskiej potrzeba do wymurowania trzech ścian o długości 5 m, wysokości 3 m i grubości 25 cm każda.

Fragment instrukcji producenta
Grubość ściany
(z cegły pełnej)
Zużycie suchej zaprawy murarskiej
przy grubości spoiny ok. 1 cm
½ c75 kg/m²
1 c150 kg/m²
1½ c225 kg/m²
2 c300 kg/m²
A. 270 worków
B. 540 worków
C. 135 worków
D. 405 worków
Rozważając błędne odpowiedzi, warto zwrócić uwagę na typowe błędy w obliczeniach, które prowadzą do niewłaściwych wyników. Często zdarza się, że osoby nieprawidłowo obliczają objętość muru, pomijając istotne czynniki, takie jak grubość ściany czy liczba wymurowanych powierzchni. Ścianę o wymiarach 5 m długości, 3 m wysokości i 0,25 m grubości trzeba traktować jako trójwymiarowy obiekt, a nie tylko jako powierzchnię. Obliczając objętość, należy zawsze uwzględnić wszystkie wymiary. Inny powszechny błąd to ignorowanie gęstości materiału. Zaprawa murarska, w zależności od składu, ma określoną gęstość, a nieuwzględnienie tego faktu prowadzi do błędnych założeń co do potrzebnej ilości materiału. Ponadto, nie uwzględniając strat materiałowych, użytkownik może niepoprawnie ocenić, ile worków będzie rzeczywiście potrzebnych. W praktyce, w procesie murowania, materiały mogą się zmarnować lub zostać źle wymierzone. Dlatego przeliczenie ilości zaprawy na worki powinno uwzględniać nie tylko szacowaną objętość, ale także pewien margines na straty, co jest zgodne z dobrymi praktykami budowlanymi w branży budowlanej.

Pytanie 30

Aby ustalić powierzchnię tynków klasy IV na ścianie, jakie elementy należy zastosować?

A. listwy aluminiowe
B. kątowniki aluminiowe
C. wkładki dystansowe
D. siatkę z tworzywa sztucznego
Listwy aluminiowe są kluczowym elementem przy wyznaczaniu lica tynków kategorii IV, które charakteryzują się określonymi wymaganiami dotyczącymi estetyki oraz funkcjonalności. Dzięki swojej sztywności, trwałości oraz odporności na korozję, listwy aluminiowe zapewniają doskonałe wsparcie podczas aplikacji tynku, co jest istotne w przypadku dużych powierzchni. Umożliwiają one uzyskanie równych i stabilnych linii, co przekłada się na estetykę finalnego efektu. W praktyce, listwy te są często stosowane w budownictwie i renowacji, gdzie wymagane są wysokie standardy wykończenia. Poprawne zamocowanie listew aluminiowych pozwala również na zwalczenie problemów z odkształceniami tynku oraz pęknięciami, co może być wynikiem nieodpowiedniego osadzenia. Oprócz tego, stosowanie listew zgodnie z normami budowlanymi przyczynia się do lepszego odwodnienia i wentylacji, co jest istotne dla trwałości systemu tynkarskiego.

Pytanie 31

Aby przywrócić właściwości ścian murowanych, które zostały zasolone i zawilgocone, potrzebna jest zaprawa

A. ogólnego przeznaczenia
B. izolująca cieplnie
C. renowacyjna
D. lekka
Zaprawa renowacyjna jest specjalnie zaprojektowana do naprawy uszkodzeń, takich jak zasolenie i zawilgocenie ścian murowanych. Zawiera składniki, które pomagają w redukcji krytycznych problemów związanych z wilgocią i solami, co jest kluczowe w zachowaniu integralności konstrukcyjnej budynków. Przykładowo, podczas renowacji zabytkowych murów, ważne jest, aby zastosować materiały, które są kompatybilne z oryginalnymi, aby nie spowodować dalszych uszkodzeń. W praktyce, zaprawy renowacyjne charakteryzują się niską przepuszczalnością dla wody oraz dobrą paroprzepuszczalnością, co pozwala na regulację wilgotności w murze, a także na wyeliminowanie problemów z solami, które mogą prowadzić do degradacji materiału. Dobrym przykładem zastosowania zaprawy renowacyjnej jest konserwacja starych budynków, gdzie zachowanie oryginalnych materiałów i struktury jest kluczowe dla utrzymania wartości historycznej i estetycznej.

Pytanie 32

Określ szerokość i długość węgarka na podstawie przedstawionego fragmentu rzutu budynku.

Ilustracja do pytania
A. 12 x 12 cm
B. 26 x 38 cm
C. 38 x 180 cm
D. 12 x 26 cm
Wybierając inne odpowiedzi, można wpaść w kilka typowych pułapek myślowych, które prowadzą do złych wniosków. Na przykład, odpowiedzi 26 x 38 cm czy 38 x 180 cm mogą wyglądać na sensowne z powodu większych wymiarów, ale tak naprawdę nie pasują do tego, co jest pokazane na rysunku. W przypadku węgarków ważne jest, żeby wymiary były zgodne z tym, co jest potrzebne w projekcie. Złe wymiary mogą sprawić, że cała konstrukcja będzie niestabilna. Odpowiedź 12 x 26 cm też jest zła, ponieważ sugeruje, że węgarek ma jedną stronę dłuższą, co nie pasuje do tego, co widzimy na rysunku. W architekturze i inżynierii, proporcje elementów są mega istotne. Zbyt duże lub za małe wymiary mogą powodować problemy z dopasowaniem do innych części budynku. Ważne, żeby zrozumieć, jak różne wymiary wpływają na cały projekt, bo to może uratować nas przed drogimi błędami i sprawić, że budynek będzie spełniał wszelkie normy bezpieczeństwa. Dobrze jest też zwracać uwagę na detale na rysunkach, bo mogą one wskazywać konkretne wymiary, co pomoże w poprawnej interpretacji danych.

Pytanie 33

Jakie właściwości techniczne wyróżniają stwardniałą zaprawę murarską?

A. Wytrzymałość na ściskanie i proporcje
B. Proporcje oraz urabialność
C. Wytrzymałość na ściskanie i nasiąkliwość
D. Nasiąkliwość oraz urabialność
Stwardniała zaprawa murarska jest kluczowym elementem w budownictwie, a jej cechy techniczne mają istotny wpływ na trwałość oraz stabilność konstrukcji. Wytrzymałość na ściskanie odnosi się do zdolności materiału do wytrzymywania dużych obciążeń bez deformacji czy zniszczenia. W praktyce oznacza to, że zaprawa murarska musi być w stanie utrzymać ciężar elementów budowlanych, na przykład cegieł czy bloczków, co jest fundamentem dla wszelkiego rodzaju budowli. Nasiąkliwość z kolei odnosi się do zdolności zaprawy do absorbowania wody, co jest kluczowe w kontekście ochrony przed wilgocią. Nasiąkliwość wpływa na długoterminową trwałość zaprawy, ponieważ zbyt wysoka nasiąkliwość może prowadzić do powstawania pęknięć i osłabienia struktury. Przykładowo, w normach budowlanych, takich jak PN-EN 998-2, podkreśla się znaczenie wytrzymałości i nasiąkliwości w kontekście oceny zapraw murarskich, co potwierdza ich praktyczne zastosowanie w budownictwie. Również w standardach jakości, takich jak ISO 9001, te cechy są uwzględniane, co pokazuje ich fundamentalne znaczenie w zapewnianiu wysokiej jakości materiałów budowlanych.

Pytanie 34

Perlit to lekkie materiał budowlany, używany do wytwarzania zapraw

A. ciepłochronnych
B. kwasoodpornych
C. szamotowych
D. krzemionkowych
Perlit to materiał o doskonałych właściwościach izolacyjnych, który znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, zwłaszcza w produkcji zapraw ciepłochronnych. Dzięki swojej porowatej strukturze, perlit skutecznie zatrzymuje ciepło, co przyczynia się do poprawy efektywności energetycznej budynków. W praktyce, dodawanie perlitu do zapraw murarskich i tynków zwiększa ich zdolności izolacyjne, co jest szczególnie ważne w kontekście budownictwa pasywnego i energooszczędnego. Stosowanie perlitu w zaprawach ciepłochronnych pozwala także na redukcję masy materiału budowlanego, co przekłada się na łatwiejszy transport i aplikację. Ponadto, perlit jest materiałem niepalnym, co zwiększa bezpieczeństwo budynków. Warto podkreślić, że w branży budowlanej często korzysta się z norm i standardów dotyczących izolacji termicznej, takich jak PN-EN 13162, które uwzględniają właściwości materiałów izolacyjnych, w tym perlitu.

Pytanie 35

Do prac zanikających oraz tych, które zostają zakryte i wymagają odbioru, zalicza się

A. przygotowanie podłoża
B. układanie podłogi
C. uzupełnianie tynku
D. malowanie
Ułożenie posadzki, uzupełnienie tynku oraz malowanie są to działania, które są istotne w procesie wykończenia budynków, jednak nie należą do robót zanikających i ulegających zakryciu, które podlegają odbiorowi. Ułożenie posadzki jest ostatnim etapem, który następuje po przygotowaniu podłoża, co oznacza, że jest to proces, którego efekty są widoczne i nie mogą być uznane za zanikające. Uzupełnienie tynku również nie kwalifikuje się jako praca zanikająca, ponieważ tynk jest elementem wykończeniowym, który pozostaje na widoku i pełni funkcje estetyczne oraz ochronne. Malowanie, z kolei, również jest procesem wykończeniowym, który ma na celu poprawę wyglądu wnętrza lub elewacji budynku, a jego efekty są zawsze widoczne. Typowy błąd myślowy w tym kontekście polega na utożsamieniu wszystkich działań budowlanych z procesem odbioru. Należy jednak pamiętać, że tylko te prace, które są realizowane na etapie przygotowania, a ich efekty są ukryte lub nie widoczne po zakończeniu budowy, mogą być uznane za roboty zanikające. W związku z tym, zrozumienie kategorii robót budowlanych i ich właściwe klasyfikowanie jest kluczowe dla skutecznego zarządzania projektem budowlanym.

Pytanie 36

Element budowlany przedstawiony na rysunku służy do wykonania

Ilustracja do pytania
A. nadproża.
B. belki stropowej.
C. żebra rozdzielczego.
D. podciągu.
Wybór odpowiedzi dotyczącej belki stropowej, podciągu lub żebra rozdzielczego wskazuje na nieporozumienie dotyczące funkcji i zastosowania poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Belka stropowa, będąca poziomym elementem nośnym, ma za zadanie przenoszenie obciążeń ze stropu na podpory, natomiast podciąg jest zazwyczaj elementem poziomym, który wspiera inne konstrukcje, takie jak belki stropowe, a jego zadaniem jest przenoszenie obciążeń w kierunku pionowym. Żebra rozdzielcze natomiast, to elementy stosowane w płytach stropowych, które mają na celu wzmocnienie ich struktury, ale nie są przeznaczone do przenoszenia obciążeń w takim zakresie jak nadproża. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych elementów na podstawie ich wizualnego wyglądu, co prowadzi do nieprawidłowego przypisywania funkcji. Zrozumienie funkcji nadproża jako elementu przenoszącego obciążenia z murów nad otworami jest kluczowe dla prawidłowej interpretacji rysunków budowlanych i zapewnienia stabilności konstrukcji. Elementy te są projektowane zgodnie z rygorystycznymi normami budowlanymi, a niewłaściwe zastosowanie belki stropowej czy podciągu w miejscu nadproża prowadziłoby do poważnych problemów strukturalnych, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu użytkowników budynku.

Pytanie 37

Do wypełnienia luk w ścianach z pełnej cegły należy zastosować

A. pustaków ceramicznych
B. cegieł z otworami
C. cegieł pełnych
D. bloczków gazobetonowych
Cegły pełne są materiałem budowlanym, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i trwałością, co czyni je idealnym rozwiązaniem do uzupełniania ubytków w ścianach z cegły pełnej. Użycie cegieł pełnych zapewnia spójność strukturalną oraz estetyczną, ponieważ ich właściwości mechaniczne i kolorystyka są zbliżone do oryginalnych materiałów. W praktyce, przy renowacji lub naprawie starych budynków, cegły pełne stosuje się w miejscach, gdzie wymagana jest wysoka nośność i odporność na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo, stosowanie tego samego rodzaju cegły w naprawie zapobiega pojawieniu się różnic w rozszerzalności cieplnej między różnymi materiałami, co może prowadzić do pęknięć. W budownictwie zaleca się przestrzeganie standardów, takich jak PN-EN 771-1, które określają wymagania dla cegieł i innych elementów murowych, co podkreśla znaczenie stosowania odpowiednich materiałów.

Pytanie 38

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. przekrój budynku.
B. widok budynku.
C. rzut budynku.
D. elewację budynku.
Odpowiedź "przekrój budynku" jest prawidłowa, ponieważ przedstawiony rysunek ukazuje wewnętrzną strukturę budynku, co jest charakterystyczne dla przekrojów. Przekrój budynku to rysunek techniczny, który ilustruje, jak wygląda obiekt po przecięciu go w wybranym miejscu, co pozwala na analizę rozmieszczenia elementów konstrukcyjnych, instalacji oraz przestrzeni wewnętrznych. Dzięki poziomym liniom wskazującym na różne poziomy oraz linii przecięcia, można zrozumieć wysokości pomieszczeń, grubość ścian czy rozmieszczenie okien i drzwi. W projektowaniu architektonicznym oraz inżynieryjnym, przekroje odgrywają kluczową rolę w dokumentacji budowlanej, umożliwiając precyzyjne przedstawienie wymagań konstrukcyjnych oraz estetycznych. Przykładem praktycznym zastosowania przekroju budynku może być analiza wymagań dotyczących wentylacji i oświetlenia w pomieszczeniach, co jest niezbędne w procesie projektowania zgodnym z normami budowlanymi i przepisami prawa budowlanego.

Pytanie 39

Na rysunku przedstawiono układ cegieł

Ilustracja do pytania
A. w narożniku murów o grubości 2.5 i 1.5 cegły.
B. w narożniku murów o grubości 1.5 i 1.5 cegły.
C. w przenikających się murach o grubości 1.5 i 1.5 cegły.
D. w przenikających się murach o grubości 2.5 i 1.5 cegły.
Dobra robota! Zaznaczenie narożnika murów o grubości 2.5 i 1.5 cegły pokazuje, że dobrze analizujesz, co widać na rysunku. Wiedza o grubości murów jest naprawdę kluczowa w budownictwie, bo to wpływa na stabilność całej konstrukcji. Lewy mur, cieńszy (1.5 cegły), to typowa praktyka, żeby zaoszczędzić materiały, a grubszy (2.5 cegły) rzeczywiście daje więcej nośności. Spotkasz to w różnych projektach, od domków jednorodzinnych po hale przemysłowe. Pamiętaj, że w narożnikach często stosuje się wzmocnienia, żeby wszystko trzymało się kupy. Mówiąc prościej, wykonawcy często dodają stalowe zbrojenia i różne technologie łączenia cegieł, żeby uniknąć pęknięć. To wszystko jest mega ważne, zwłaszcza dla inżynierów i architektów, którzy projektują i budują różne obiekty.

Pytanie 40

Jak powinno się zregenerować stare, odpryskujące tynki?

A. Skuć je i uzupełnić nowym tynkiem
B. Pomalować je farbą silikatową
C. Pokryć je warstwą zaczynu wapiennego
D. Nałożyć na nie warstwę gładzi
Skuwanie starych tynków i ich uzupełnianie nowym tynkiem jest kluczowym krokiem w przywracaniu estetyki oraz funkcjonalności ścian. Stare tynki, które łuszczą się, mogą być wynikiem wielu czynników, takich jak wilgoć, nieodpowiednia aplikacja, a także naturalne procesy starzenia się materiałów budowlanych. Skuwanie pozwala na usunięcie uszkodzonego tynku oraz zapewnia lepszą przyczepność nowego materiału do podłoża. Po skuć, należy dokładnie oczyścić powierzchnię z resztek starego tynku, kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto również zainstalować hydroizolację, jeśli problem wilgoci jest istotny, co jest zgodne z dobrą praktyką budowlaną. Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, można nałożyć nowy tynk, dostosowany do konkretnej aplikacji, co zapewni trwałość i estetykę na długie lata. Dodatkowo, przed aplikacją, warto skonsultować się z ekspertami lub zapoznać się z lokalnymi normami budowlanymi, aby wybrać odpowiedni materiał i metodę aplikacji.