Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 17:09
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 17:30

Egzamin zdany!

Wynik: 30/40 punktów (75,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Ile minimalnie wozów podsiębiernych, które transportują jeden kontener, powinien mieć terminal kontenerowy, zdolny do obsługi 60 kontenerów w ciągu godziny, przy założeniu, że średni czas pracy wozu podsiębiernego (podjazd po kontener, załadunek, transport, rozładunek) wynosi 5 minut?

A. 10 wozów podsiębiernych
B. 4 wozy podsiębierne
C. 5 wozów podsiębiernych
D. 12 wozów podsiębiernych
Zrozumienie ile wozów podsiębiernych potrzebujemy jest bardzo ważne dla optymalizacji operacji w terminalu kontenerowym. Jeśli ktoś pisze, że wystarczy 10, 4 czy 12 wozów, to znaczy, że źle pojmuje jak działa czas cyklu oraz jak to wpływa na obsługę kontenerów. Na przykład, mając 10 wozów, moglibyśmy ogarnąć 120 kontenerów na godzinę, co jest za dużo w stosunku do potrzeb i marnotrawi zasoby. Z kolei 4 wozy to tylko 48 kontenerów na godzinę, co jest za mało i wprowadza opóźnienia. Natomiast 12 wozów to totalny nadmiar, który generuje niepotrzebne koszty. Ogólnie rzecz biorąc, liczba wozów powinna być dostosowana do aktualnych potrzeb, biorąc pod uwagę czas cyklu i ewentualne awarie. Właściwe podejście to analizowanie cyklu operacyjnego i elastyczne dostosowywanie floty do zmieniających się potrzeb, co jest zgodne z tym, co się robi w logistyce.

Pytanie 2

Analizując wybór trasy transportu ładunku pod kątem czasu dostawy, należy zestawić czas przewozu pojazdem ciężarowym określonego przedsiębiorstwa logistycznego z czasem przewozu tego samego ładunku

A. tą samą trasą, transportem kolejowym tego samego przewoźnika
B. inną trasą, transportem kolejowym innego przewoźnika
C. tą samą trasą, transportem samochodowym innego przewoźnika
D. inną trasą, transportem samochodowym tego samego przewoźnika
Wybór błędnych opcji, takich jak porównywanie czasów transportu z innymi przedsiębiorstwami lub różnymi rodzajami transportu, prowadzi do zniekształcenia wyników oraz błędnych wniosków. Porównanie transportu samochodowego z transportem kolejowym, nawet jeśli są to różne przedsiębiorstwa, wprowadza dodatkowe zmienne, które mogą znacząco wpłynąć na czas przewozu. Każdy środek transportu ma swoje specyficzne parametry, takie jak prędkość, czas załadunku, rozładunku oraz różne czynniki zewnętrzne, które mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Na przykład, transport kolejowy ma zazwyczaj dłuższy czas przewozu, ale może mieć inne korzyści, takie jak większa pojemność lub mniejsze koszty na dłuższe dystanse. Podobnie, porównywanie dwóch różnych tras dla tego samego środka transportu bez uwzględnienia wpływu, jaki ma na czas przewozu, może wprowadzić w błąd. W praktyce, efektywne zarządzanie transportem opiera się na analizie danych i porównaniach, które są precyzyjne i spójne, dlatego krytycznie ważne jest, aby porównywać podobne warunki transportowe, aby móc wyciągać miarodajne i praktyczne wnioski.

Pytanie 3

Zgodnie z Polską Normą, szerokość luzu manipulacyjnego X i Y dla ruchu jednokierunkowego tylko środków transportowych, gdzie Sj - oznacza szerokość ładunku, a - szerokość wózka, b - szerokość drogi transportowej, wynosi odpowiednio

Ilustracja do pytania
A. Y-200 mm, X-600 mm
B. Y i X po 600 mm
C. Y i X po 300 mm
D. Y-300 mm, X-900 mm
Poprawna odpowiedź, czyli Y i X po 300 mm, wynika z Polskiej Normy dotyczącej luzów manipulacyjnych. W kontekście ruchu jednokierunkowego środków transportowych, normy te określają minimalne wartości luzów, które są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność transportu. Szerokość luzu manipulacyjnego powinna być dostosowana do szerokości ładunku, a także do szerokości wózka oraz drogi transportowej. Przykładowo, gdy ładunek ma szerokość 1200 mm, luz manipulacyjny wynoszący 300 mm z każdej strony pozwala na bezpieczne manewrowanie wózkiem oraz minimalizuje ryzyko uszkodzenia ładunku czy wózka. Zastosowanie tych wartości jest zgodne z dobrą praktyką w logistyce i transportu, gdzie bezpieczeństwo operacji jest kluczowe. Warto również zauważyć, że nadmierne zwiększenie luzu może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania przestrzeni, co jest niepożądane w kontekście optymalizacji procesów transportowych.

Pytanie 4

Do elementów obsługi klienta, które występują po zakończeniu transakcji, zalicza się

A. rozpatrywanie reklamacji
B. dostępność towarów
C. wygodę składania zamówień
D. częstotliwość dostaw
Rozpatrywanie reklamacji jest kluczowym elementem potransakcyjnej obsługi klienta, ponieważ dotyka bezpośrednio doświadczeń klientów po dokonaniu zakupu. Efektywne zarządzanie reklamacjami może znacząco wpłynąć na lojalność klientów oraz ich postrzeganie marki. W sytuacji, gdy klient zgłasza reklamację, istotne jest, aby firma miała jasno określone procedury, które pozwolą na szybkie i skuteczne jej rozpatrzenie. Przykładem może być wdrożenie systemu CRM, który pozwala na śledzenie historii reklamacji i interakcji z klientem. Standardy takie jak ISO 10002 dotyczące zarządzania reklamacjami, podkreślają znaczenie odpowiedniego podejścia do klienta oraz transparentności procesu rozpatrywania. Firmy, które skutecznie radzą sobie z reklamacjami, nie tylko zyskują zaufanie klientów, ale także mają szansę na poprawę swoich produktów i usług, co w dłuższym okresie przekłada się na lepsze wyniki finansowe.

Pytanie 5

Ile sztuk opakowań o wymiarach 400x200 mm można umieścić w jednej warstwie na palecie EUR (1200 x 800 x 144 mm)?

A. 8
B. 14
C. 12
D. 10
Poprawna odpowiedź to 12 opakowań, co wynika z analizy dostępnej powierzchni palety EUR o wymiarach 1200 x 800 mm. Zaczynamy od obliczenia powierzchni palety, która wynosi 0,96 m². Następnie, obliczamy powierzchnię pojedynczego opakowania o wymiarach 400 x 200 mm, co daje 0,08 m². Aby dowiedzieć się, ile takich opakowań zmieści się na palecie, dzielimy powierzchnię palety przez powierzchnię opakowania: 0,96 m² / 0,08 m² = 12. W praktyce, takie obliczenia są fundamentalne w logistyce i zarządzaniu magazynem, ponieważ optymalizacja przestrzeni ładunkowej jest kluczowa dla efektywności operacyjnej. Znajomość maksymalnej liczby opakowań, które można ułożyć na palecie, pozwala na lepsze planowanie transportu i redukcję kosztów. W branży logistycznej stosuje się różne ustawienia i praktyki, takie jak stosowanie palet o standardowych wymiarach, aby umożliwić łatwe przeliczanie i zarządzanie przestrzenią ładunkową, co jest zgodne z normami ISO.

Pytanie 6

Ile wynosił stan magazynowy kalkulatorów przed wydaniem ich Hurtowni PAPIRUS na podstawie zamieszczonego dokumentu WZ?

Ilustracja do pytania
A. 10 000 szt.
B. 14 000 szt.
C. 18 000 szt.
D. 4 000 szt.
Odpowiedź "18 000 szt." jest poprawna, ponieważ aby określić stan magazynowy kalkulatorów przed ich wydaniem, należy przeprowadzić prostą operację matematyczną. Z dokumentu WZ dowiadujemy się, że po wydaniu pozostało 14 000 sztuk, a jednocześnie wydano 4 000 sztuk. Dodając te dwie wartości, otrzymujemy: 14 000 szt. + 4 000 szt. = 18 000 szt. To podejście jest zgodne z najlepszymi praktykami zarządzania zapasami, które wymagają analizy wszelkich zmian w stanie magazynowym w celu zapewnienia dokładności danych i efektywności operacyjnej. W praktyce, takie obliczenia są niezbędne do monitorowania stanów magazynowych, planowania zamówień oraz podejmowania decyzji o zakupach. Warto również podkreślić, że dokładne śledzenie stanu magazynowego pozwala na unikanie nadmiaru lub niedoboru towarów, co jest kluczowe dla utrzymania płynności finansowej przedsiębiorstwa.

Pytanie 7

Jakie są dozwolone wartości dźwiganych i przenoszonych ciężarów dla dorosłych przy pracy na stałe?

A. dla kobiet 12 kg, dla mężczyzn 30 kg
B. dla kobiet 4 kg, dla mężczyzn 20 kg
C. dla kobiet 27 kg, dla mężczyzn 55 kg
D. dla kobiet 26 kg, dla mężczyzn 45 kg
Odpowiedź wskazująca, że dla kobiet dopuszczalne obciążenie wynosi 12 kg, a dla mężczyzn 30 kg, jest zgodna z wytycznymi regulującymi zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy. Wartości te są ustalane na podstawie badań dotyczących ergonomii oraz wpływu dźwigania na zdrowie pracowników. Przy podnoszeniu ciężarów ważne jest uwzględnienie nie tylko ich wagi, ale także częstotliwości dźwigania oraz postawy ciała. Na przykład, w przypadku pracowników wykonujących powtarzalne ruchy, narażenie na kontuzje jest znacznie wyższe, dlatego wprowadzenie limitów obciążenia ma na celu ochronę zdrowia. Stosowanie tych wartości w praktyce pozwala na ograniczenie ryzyka urazów kręgosłupa oraz innych schorzeń związanych z pracą fizyczną. Wiele organizacji stosuje te standardy jako wytyczne do określenia odpowiednich metod pracy oraz szkoleń bhp, co przekłada się na lepszą organizację pracy oraz większe bezpieczeństwo w miejscu zatrudnienia.

Pytanie 8

Tabela zawiera ilościowo-wartościowe zestawienie potrzeb materiałowych brutto i netto do realizacji otrzymanego zamówienia. Ile minimum ramiaków powinno zamówić przedsiębiorstwo, zgodnie z przedstawionym zestawieniem, w celu realizacji zamówienia?

Ilościowo-wartościowe zestawienie potrzeb materiałowych
WyszczególnienieZapotrzebowanie bruttoZapas magazynowy [szt.]Zapotrzebowanie netto
Liczba [szt.]Wartość [zł]Liczba [szt.]Wartość [zł]
Drzwi (produkt)3 200503 150
Zawias9 45020 790,0010 00000,00
Zamek3 15045 675,002 000 szt.1 15016 675,00
Skrzydło (półprodukt)3 1501 100 szt.2 050
Ramiak10 250430 500,008 6001 65069 300,00
Płyta otworowa2 05077 900,003 50000,00
Płyta HDF4 100270 600,004 0001006 600,00
A. 8 600 szt.
B. 1 650 szt.
C. 3 300 szt.
D. 10 250 szt.
Aby zrozumieć, dlaczego odpowiedź wskazująca na 1 650 sztuk jest prawidłowa, należy przyjrzeć się procesowi obliczania zapotrzebowania na materiały. W przypadku zamówień materiałowych kluczowe jest ustalenie, ile jednostek należy zamówić, aby zaspokoić potrzeby produkcyjne, uwzględniając istniejące zapasy. W tym kontekście zapotrzebowanie brutto odnosi się do całkowitej ilości potrzebnych ramiaków do realizacji zamówienia, natomiast zapotrzebowanie netto to ilość, która musi być zamówiona po odjęciu dostępnych zapasów. Obliczenia wskazują, że przedsiębiorstwo musi zrealizować zamówienie na 1 650 sztuk, co jest zgodne z zasadami zarządzania zapasami i ograniczania kosztów. Zastosowanie tych zasad w praktyce pozwala na efektywne planowanie i minimalizację strat. W branży, gdzie precyzyjne zarządzanie materiałami jest kluczowe, takie kalkulacje są niezbędne do zapewnienia płynności produkcji i terminowego realizowania zleceń.

Pytanie 9

W firmie istnieje zapotrzebowanie brutto na 1500 szt. elementu X, który jest częścią produkowanego wyrobu. Stwierdzono, że w magazynie firmy odnotowano 100 szt. tego elementu, a firma oczekuje na dostawę 250 szt. elementu X. Jakie jest pozostałe zapotrzebowanie netto na element X?

A. 1850 szt.
B. 1400 szt.
C. 1750 szt.
D. 1150 szt.
Aby obliczyć zapotrzebowanie netto na element X, należy najpierw zrozumieć terminologię używaną w logistyce i zarządzaniu zapasami. Zapotrzebowanie brutto to całkowita ilość elementów, którą przedsiębiorstwo potrzebuje do produkcji, w tym przypadku wynosząca 1500 sztuk. Następnie od tego zapotrzebowania należy odjąć dostępne zasoby, takie jak te znajdujące się w magazynie oraz oczekiwane dostawy. W tym przypadku mamy 100 sztuk w magazynie oraz 250 sztuk w oczekiwaniu na dostawę. Po zsumowaniu dostępnych elementów (100 + 250 = 350 sztuk) i odjęciu ich od zapotrzebowania brutto, otrzymujemy zapotrzebowanie netto: 1500 - 350 = 1150 sztuk. W praktyce, takie obliczenia są kluczowe dla zapewnienia ciągłości produkcji i optymalizacji zarządzania zapasami, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w obszarze supply chain management. Przedsiębiorstwa regularnie przeprowadzają analizę zapotrzebowania, aby zminimalizować ryzyko braków i nadmiaru zapasów.

Pytanie 10

Który z poniższych systemów pozwala na dostarczanie w czasie rzeczywistym aktualnych danych dotyczących bieżącej produkcji oraz różnic pomiędzy planowanymi a uzyskanymi wskaźnikami produkcji?

A. System realizacji produkcji.
B. Wytwarzanie wspomagane komputerowo.
C. Zarządzanie relacjami z klientami.
D. Planowanie potrzeb materiałowych.
Manufacturing Execution System (MES) to system informatyczny, który umożliwia monitorowanie, kontrolowanie oraz optymalizację procesów produkcji w czasie rzeczywistym. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie bieżących informacji o statusie produkcji, co pozwala na szybkie reagowanie na wszelkie rozbieżności między planowanymi a rzeczywistymi parametrami. Przykładowo, w przemyśle motoryzacyjnym, MES może dostarczyć informacji o ilości wyprodukowanych części w danym cyklu produkcyjnym, co pozwala na natychmiastowe dostosowanie zasobów do wymagań. Dobrą praktyką jest integracja MES z innymi systemami, takimi jak ERP (Enterprise Resource Planning), co umożliwia lepsze zarządzanie całym procesem produkcyjnym. Standardy takie jak ISA-95 definiują hierarchię i interfejsy między różnymi systemami, co sprzyja ich efektywnej współpracy. W kontekście Industry 4.0, MES odgrywa kluczową rolę w automatyzacji i inteligentnym zarządzaniu produkcją, co pozwala na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów operacyjnych.

Pytanie 11

Zgodnie z Kodeksem pracy, jakie obowiązki ma pracownik?

A. zapewnić higieniczne i bezpieczne warunki w pomieszczeniach pracy oraz odpowiedni stan wyposażenia technicznego, a także skuteczne działanie środków ochrony zbiorowej i ich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem
B. organizować miejsca pracy zgodnie z obowiązującymi normami oraz zasadami bhp
C. zapewnić prawidłowe działanie środków ochrony indywidualnej oraz ich użytkowanie zgodnie z przeznaczeniem
D. dbać o odpowiedni stan maszyn, urządzeń, narzędzi i sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy
Wszystkie pozostałe odpowiedzi, które koncentrują się na innych obowiązkach pracowników związanych z BHP, nie uwzględniają kluczowego aspektu, jakim jest dbałość o stan techniczny sprzętu i porządek w miejscu pracy. Zobowiązania dotyczące zapewnienia bezpiecznego stanu pomieszczeń oraz wyposażenia technicznego są w rzeczywistości bardziej złożone i często dotyczą obowiązków pracodawcy, a nie pracownika. W kontekście bezpieczeństwa i higieny pracy, to właśnie pracodawca jest odpowiedzialny za stworzenie odpowiednich warunków, co nie zwalnia jednak pracowników z odpowiedzialności za nadzór nad sprzętem, z którego korzystają. Wiele osób myli te obowiązki, co prowadzi do błędnych założeń, że tylko pracodawca powinien dbać o bezpieczeństwo. Ponadto, niektóre odpowiedzi mówią o stosowaniu środków ochrony indywidualnej czy zbiorowej, co, choć ważne, nie ma takiego samego priorytetu jak dbanie o stan maszyn. Istnieją także sytuacje, w których brak dbałości o narzędzia i sprzęt prowadzi do wypadków, a nieodpowiednia organizacja stanowisk pracy może zwiększać ryzyko kontuzji. Należy zrozumieć, że odpowiednie zarządzanie stanem technicznym sprzętu oraz porządkiem to kluczowe elementy prewencji zagrożeń w miejscu pracy.

Pytanie 12

Jakie jest zastosowanie listu przewozowego CIM w transporcie?

A. lotniczym
B. żeglugowym
C. kolejowym
D. morskim
List przewozowy CIM (Convention Internationale concernant le transport des marchandises par chemin de fer) jest dokumentem stosowanym w transporcie kolejowym, regulującym zasady przewozu towarów. Jego głównym celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony zarówno nadawcy, jak i odbiorcy przesyłki. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje dotyczące przewożonych towarów, takie jak ich rodzaj, ilość oraz wartość, co jest kluczowe dla prawidłowego rozliczenia i ewentualnych roszczeń. Dzięki standaryzacji CIM, proces transportowy staje się bardziej przejrzysty i efektywny, a uczestnicy obrotu towarowego mogą korzystać z jednolitych zasad, co z kolei ułatwia współpracę międzynarodową. Dodatkowo, list CIM ułatwia także procesy celne, ponieważ zawiera niezbędne informacje wymagane przez organy celne. W praktyce, dokument ten jest niezbędny w przypadku przewozu towarów na długich trasach, gdzie różne państwa mogą mieć odmienne przepisy dotyczące transportu, a także odpowiedzialności przewoźników. Zrozumienie i prawidłowe stosowanie listu CIM jest zatem istotnym elementem wiedzy dla osób pracujących w branży logistycznej i transportowej.

Pytanie 13

Na którym rysunku przedstawiono kontener IBC (Intermediate Bulk Container)?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. D.
C. C.
D. B.
Kontener IBC (Intermediate Bulk Container) to istotny element w logistyce oraz magazynowaniu różnych substancji, zarówno płynnych, jak i sypkich. Wybrana odpowiedź oznaczona literą D została uznana za poprawną, ponieważ przedstawia kontener, który spełnia wszystkie istotne cechy tego typu pojemników. Kontenery IBC są zaprojektowane z myślą o maksymalnej efektywności transportu oraz przechowywania. Posiadają one solidną metalową ramę, która zapewnia ich stabilność i bezpieczeństwo w trakcie przemieszczania, a także plastikowy zbiornik, odporny na chemikalia, co jest kluczowe w przypadku przechowywania substancji przemysłowych. Dzięki palecie u podstawy, kontenery te można łatwo transportować za pomocą wózków widłowych, co znacząco ułatwia logistykę w magazynach i zakładach produkcyjnych. Zgodnie z normami ANSI/ISBT 128, kontenery IBC powinny być również odpowiednio oznakowane, co zwiększa bezpieczeństwo ich użytkowania. Przykłady zastosowania kontenerów IBC obejmują przemysł chemiczny, spożywczy oraz farmaceutyczny, gdzie wymagane jest bezpieczne składowanie i transport substancji. Zrozumienie konstrukcji i zastosowania IBC jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw.

Pytanie 14

Stolarnia otrzymała zamówienie na 20 stołów. Stolarnia posiada następujące zapasy: stół - 5, noga - 12 szt., blat - 6 szt. Ile nóg i blatów trzeba wytworzyć w celu realizacji zamówienia?

Ilustracja do pytania
A. 24 nogi i 9 blatów.
B. 60 nóg i 15 blatów.
C. 48 nóg i 9 blatów.
D. 80 nóg i 20 blatów.
Poprawna odpowiedź to 48 nóg i 9 blatów, co można wyjaśnić następująco: Stolarnia otrzymała zamówienie na 20 stołów. W zapasie znajduje się 5 gotowych stołów, co oznacza, że konieczne jest wytworzenie 15 nowych stołów. Każdy stół składa się z 1 blatu i 4 nóg. Zatem, aby zrealizować zamówienie na 15 stołów, potrzebujemy 15 blatów i 60 nóg. W zapasie mamy 6 blatów, co oznacza, że musimy wytworzyć 9 dodatkowych blatów, a z 12 nogami w zapasie, brakuje nam 48 nóg (60 - 12). Zrozumienie tych obliczeń jest kluczowe w zarządzaniu produkcją, gdzie precyzyjne planowanie materiałów wpływa na efektywność i jakość realizacji zamówień. W praktyce, umiejętność prawidłowego szacowania zapotrzebowania na materiały jest niezbędna w branży meblarskiej oraz w innych sektorach produkcyjnych, co pozwala na minimalizację kosztów i optymalizację procesów.

Pytanie 15

Tabela przedstawia wartość przesyłek doręczonych przez przedsiębiorstwo kurierskie w roku 2009. W analizie statystycznej zjawiska posłużono się wskaźnikiem

Rodzaj przesyłkiWartość przesyłki w złUdział w %
zwykłe57 50057,5
ekspresowe42 50042,5
razem100 000100,0
A. struktury.
B. korelacji.
C. dyspersji.
D. dynamiki.
Wybór niewłaściwego wskaźnika w kontekście analizy danych może prowadzić do błędnych wniosków i decyzji. Wskaźniki korelacji, dyspersji i dynamiki różnią się fundamentalnie od wskaźnika struktury. Korelacja ocenia zależności między zmiennymi, co w praktyce oznacza, że bada, czy zmiana jednej zmiennej wpływa na inną. Jednakże, w przypadku analizy wartości przesyłek, nie chodzi o zależności, a o udział różnych kategorii w ogólnej wartości. Wskaźnik dyspersji, z kolei, dotyczy rozprzestrzenienia danych wokół średniej, co jest istotne w kontekście zmienności, ale nie odnosi się do analizy strukturalnej udziałów. Wskaźnik dynamiki analizuje zmiany w czasie, co ma znaczenie dla trendów, ale nie dla struktury. Typowym błędem myślowym jest mylenie różnych typów wskaźników i stosowanie ich w nieodpowiednich kontekstach. W analizie danych statystycznych istotne jest, aby dobrać odpowiedni wskaźnik do konkretnego celu, co zapewnia dokładność i adekwatność wyników. Dlatego kluczowe jest zrozumienie, że tabela, która przedstawia udział procentowy przesyłek, jednoznacznie wymaga zastosowania wskaźnika struktury, a nie innych wskaźników, które nie odnoszą się do tego aspektu.

Pytanie 16

W magazynie, jaką zasadę składowania określa metoda rotacji zapasów?

A. kategoryzowaniu towarów według częstotliwości ich wydania
B. lokowaniu towarów w miejscach, gdzie jest dostępna przestrzeń
C. przydzieleniu produktom stałych lokalizacji magazynowych
D. podziale ładunków w oparciu o ich masę
Odpowiedź dotycząca grupowania towarów na podstawie częstotliwości pobrań jest zgodna z zasadami rotacji zapasów, które są kluczowe dla efektywnego zarządzania magazynem. Metoda ta, często określana jako zasada ABC, polega na analizie danych dotyczących ruchu towarów i klasyfikacji ich według częstotliwości pobrań. Towary, które są najczęściej pobierane, są umieszczane w łatwo dostępnych miejscach, co znacznie skraca czas kompletacji zamówień. Przykładowo, w magazynie, gdzie sprzedawane są artykuły spożywcze, najczęściej kupowane produkty, takie jak napoje czy przekąski, powinny być umiejscowione na poziomie oczu, aby pracownicy mogli je szybko zlokalizować. Tego rodzaju rotacja zapasów nie tylko poprawia efektywność operacyjną, ale również wpływa na zadowolenie klientów, którzy otrzymują zamówienia szybciej. Warto również zwrócić uwagę na standardy takie jak Lean Management, które podkreślają eliminację marnotrawstwa i optymalizację procesów magazynowych, co jest w pełni zgodne z metodą rotacji zapasów.

Pytanie 17

Na podstawie zamieszczonej tabeli określ metodę ustalania wielkości dostawy stosowaną przez ciastkarnię.

Tygodniowy popyt na cukier, t3,03,53,54,55,53,02,52,02,5
Wielkość dostawy cukru, t10,0--10,0-10,0---
A. Maksymalnej dostawy.
B. Stałej częstotliwości dostawy.
C. Partia na partię.
D. Stałej wielkości dostawy.
Odpowiedź "Stałej wielkości dostawy" jest rzeczywiście trafna. W tabeli widać, że dostawcy trzymają się 10 ton cukru tygodniowo, bez względu na to, jak się zmienia popyt – który przecież waha się od 2,5 do 5,5 tony. To fajny przykład pokazujący, że ta ciastkarnia nie przejmuje się fluktuacjami popytu i po prostu ustala stałą wielkość dostaw. Z mojego doświadczenia, takie podejście może znacznie ułatwić zarządzanie kosztami przechowywania i zminimalizować ryzyko braków. W branży spożywczej to całkiem popularne, bo przewidywalność dostaw to klucz do sprawnej produkcji. Warto więc pomyśleć o tym, jak jeszcze lepiej zorganizować procesy logistyczne, bo odpowiednie planowanie dostaw może naprawdę zrobić różnicę.

Pytanie 18

Do konstrukcji magazynowych półotwartych zalicza się

A. składowiska
B. zasobniki
C. silosy
D. wiaty
Wiaty to konstrukcje, które spełniają rolę magazynową, zapewniając jednocześnie częściowe osłonięcie przed warunkami atmosferycznymi. W przeciwieństwie do zamkniętych budynków magazynowych, wiaty oferują otwartą przestrzeń, co ułatwia dostęp do składowanych materiałów i towarów. W praktyce wiaty są często wykorzystywane do przechowywania materiałów budowlanych, maszyn rolniczych czy sprzętu rekreacyjnego. Zgodnie z normami budowlanymi, wiaty powinny być projektowane z uwzględnieniem lokalnych warunków klimatycznych oraz wymagań dotyczących bezpieczeństwa. W Polsce, zgodnie z przepisami prawa budowlanego, wiaty o powierzchni przekraczającej 35 m² wymagają zgłoszenia lub pozwolenia na budowę, co podkreśla znaczenie przestrzegania norm w zakresie planowania i realizacji takich konstrukcji. Efektywne zarządzanie przestrzenią wiatową może przyczynić się do optymalizacji procesów logistycznych oraz zwiększenia efektywności operacyjnej przedsiębiorstw.

Pytanie 19

Który znak umieszczony na opakowaniu informuje, że jest ono biodegradowalne?

Ilustracja do pytania
A. Znak 2.
B. Znak 1.
C. Znak 4.
D. Znak 3.
Wybierając jeden z pozostałych znaków, można dojść do kilku nieporozumień, które dotyczą podstawowych koncepcji związanych z oznaczeniami produktów. Znak 1, 2 i 3 nie odnoszą się do biodegradowalności, a ich funkcje mogą być mylone z innymi typami oznaczeń środowiskowych. Często konsumenci mogą błędnie zakładać, że symbolizują one produkty przyjazne dla środowiska, podczas gdy tak nie jest. Znak 1 może być utożsamiany z opakowaniami nadającymi się do recyklingu, co wcale nie oznacza, że są one biodegradowalne. Znak 2 może wskazywać na obecność materiałów, które mogą być poddawane ponownemu przetwarzaniu, ale niekoniecznie są bezpieczne dla środowiska w kontekście ich rozkładu. Z kolei znak 3 może symbolizować obecność substancji chemicznych, które są szkodliwe dla środowiska, co stanowi zupełnie inną kategorię. Warto zwrócić uwagę, że brak znajomości zasadniczych różnic między tymi symbolami prowadzi do błędnych wyborów zakupowych, które mogą negatywnie wpływać na środowisko. Niezrozumienie tych oznaczeń może wynikać z powszechnej dezinformacji dotyczącej ekologicznych standardów. Dlatego tak istotne jest, aby konsumenci byli dobrze poinformowani i rozumieli, co każdy symbol oznacza, aby podejmować bardziej świadome decyzje związane z ochroną środowiska.

Pytanie 20

Na dzień 1 maja stan magazynowy materiału X wynosił 250 kg, natomiast w ciągu miesiąca do magazynu dostarczono dodatkowe 500 kg materiału X. Od 1 czerwca rozpoczęto produkcję, w której potrzebne jest utrzymanie zapasu na poziomie 800 kg materiału X. W magazynie wystąpił

A. zapas nadwyżkowy wynoszący 750 kg
B. niedobór zapasu wynoszący 500 kg
C. niedobór zapasu wynoszący 50 kg
D. zapas nadwyżkowy wynoszący 800 kg
Aby obliczyć stan zapasu materiału X na dzień 1 czerwca, należy dodać istniejący zapas do ilości przyjętej w ciągu miesiąca. Zapas początkowy wynosił 250 kg, a w ciągu miesiąca przyjęto dodatkowe 500 kg, co daje łącznie 750 kg. Wymagana ilość zapasu dla rozpoczęcia produkcji wynosi 800 kg. Różnica między wymaganym zapasem a tym, co jest dostępne, wynosi 800 kg - 750 kg, co daje niedobór wynoszący 50 kg. W praktyce, zarządzanie zapasami jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości produkcji. W wielu branżach, takich jak produkcja czy handel, standardem jest utrzymywanie minimalnych poziomów zapasów, aby uniknąć przestojów lub opóźnień w realizacji zamówień. Warto również stosować metody takie jak zarządzanie zapasami Just-In-Time (JIT) lub systemy ERP, które pomagają w monitorowaniu poziomu zapasów oraz planowaniu ich uzupełnień, co może pomóc w uniknięciu podobnych sytuacji w przyszłości.

Pytanie 21

Na początku miesiąca w magazynie firmy zajmującej się produkcją odzieży stwierdzono zapas 5000 metrów materiału. W trakcie miesiąca zakupiono dodatkowo 2500 metrów materiału. Minimalny zapas konieczny do zapewnienia ciągłości produkcji wynosi 6000 metrów. Jaką wartość ma zapas nadwyżkowy?

A. 1000 m
B. 3500 m
C. 2500 m
D. 1500 m
Poprawna odpowiedź to 1500 metrów materiału, co oznacza, że po uwzględnieniu zapasu bieżącego i zakupów, mamy do czynienia z nadmiarem materiału. Na początku miesiąca w magazynie znajdowało się 5000 metrów materiału. Po dokupieniu dodatkowych 2500 metrów, łączny zapas wynosi 7500 metrów. Zapas bieżący, który zapewnia ciągłość produkcji, wynosi 6000 metrów, co oznacza, że nadmiar wynosi 7500 - 6000 = 1500 metrów. Zrozumienie pojęcia zapasu nadmiernego jest kluczowe w zarządzaniu łańcuchem dostaw i optymalizacji procesów produkcyjnych. W praktyce, zbyt duża ilość materiału może prowadzić do zwiększenia kosztów magazynowania, a także do przestarzałości surowców, co jest niepożądane w branży odzieżowej, gdzie trendy szybko się zmieniają. Dlatego umiejętność prawidłowego obliczania zapasów jest niezbędna dla efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem.

Pytanie 22

Rysunek przedstawia wózek

Ilustracja do pytania
A. podnośnikowy ręczny.
B. podnośnikowy czołowy.
C. unoszący ręczny.
D. podnośnikowy boczny.
Wózek podnośnikowy boczny, który został przedstawiony na rysunku, jest urządzeniem zaprojektowanym do transportu ładunków w sposób efektywny i bezpieczny. Charakteryzuje się on specyficzną konstrukcją, która pozwala na podnoszenie ładunków z boku, co czyni go niezwykle funkcjonalnym w wypadku pracy w wąskich przestrzeniach, takich jak magazyny czy hale produkcyjne. Dzięki temu wózek boczny idealnie sprawdza się w sytuacjach, gdzie manewrowanie pojazdem z przodu byłoby utrudnione. W praktyce oznacza to, że operatorzy mogą podnosić i transportować palety oraz inne materiały, oszczędzając czas i zwiększając wydajność pracy. Ponadto, stosowanie wózków bocznych jest zgodne z standardami bezpieczeństwa, co ogranicza ryzyko uszkodzenia ładunków oraz zapewnia stabilność w trakcie transportu. Te pojazdy są nie tylko efektywne, ale również przyczyniają się do ergonomii pracy, minimalizując wysiłek fizyczny operatorów.

Pytanie 23

Elementem struktury wytwórczej stanowiącym część gniazda produkcyjnego jest

A. oddział
B. stanowisko robocze
C. wydział
D. linia produkcyjna
Stanowisko robocze to najmniejsza jednostka struktury produkcyjnej w gnieździe produkcyjnym, na której realizowane są konkretne zadania produkcyjne. W praktyce oznacza to, że pracownik wykonuje określone operacje na maszynach lub przy użyciu narzędzi, co przekłada się na efektywność produkcji. Przykładem może być stanowisko, na którym montowane są komponenty w linii produkcyjnej. Dzięki precyzyjnemu zdefiniowaniu stanowisk roboczych, możliwe jest optymalizowanie procesów produkcyjnych, co jest zgodne z zasadami Lean Manufacturing, które koncentrują się na eliminacji marnotrawstwa i zwiększeniu wartości dodanej. W standardach ISO 9001:2015 podkreśla się znaczenie zarządzania zasobami i procesami, co obejmuje także skuteczne organizowanie stanowisk roboczych w celu osiągnięcia wysokiej jakości produkcji. Dobrze zorganizowane stanowiska robocze zwiększają nie tylko efektywność, ale również bezpieczeństwo pracy, co jest kluczowym aspektem w nowoczesnych zakładach produkcyjnych.

Pytanie 24

W którym magazynie najefektywniej wykorzystywana jest przestrzeń w strefie składowania?

Magazyn 1Magazyn 2Magazyn 3Magazyn 4
Pojemność strefy składowania:
4 000 m3

Przeciętna objętość ładunku:
3 000 m3
Pojemność strefy składowania:
3 000 m3

Przeciętna objętość ładunku:
2 100 m3
Pojemność strefy składowania:
12 000 m3

Przeciętna objętość ładunku:
7 200 m3
Pojemność strefy składowania:
9 000 m3

Przeciętna objętość ładunku:
8 100 m3
A. W magazynie 2.
B. W magazynie 1.
C. W magazynie 3.
D. W magazynie 4.
Zgadza się, magazyn 4 jest faktycznie najlepszy pod względem wykorzystania przestrzeni w strefie składowania. Kluczową sprawą jest to, że jego stosunek objętości ładunku do pojemności strefy składowania wynosi 90%, co jest naprawdę świetnym wynikiem. To oznacza, że miejsce jest tam używane bardzo efektywnie w porównaniu z innymi magazynami. W praktyce dobrze wykorzystana przestrzeń w magazynach jest kluczowa dla rentowności w logistyce. Warto tu podać przykład systemów WMS, które pomagają w lepszym zarządzaniu przestrzenią i lokalizowaniem towarów. W branży popularne jest też stosowanie metody ABC, gdzie towary są dzielone według tego, jak często się sprzedają. To ułatwia umieszczanie popularnych produktów w łatwo dostępnych miejscach. Generalnie, im lepiej zorganizowana przestrzeń magazynowa, tym szybciej można załatwiać zamówienia i tym niższe są koszty operacyjne. Widać, że magazyn 4 naprawdę może być wzorem do naśladowania!

Pytanie 25

Wśród kluczowych zalet wprowadzenia systemów informatycznych w procesie dystrybucji można wymienić

A. maksymalizację przestojów w kanale dystrybucji
B. zwiększenie ilości dokumentów papierowych
C. poprawę jakości obsługi klientów
D. wzrost liczby nieterminowych dostaw
Poprawa jakości obsługi klientów to naprawdę ważna rzecz, jaką zyskuje się dzięki wprowadzeniu systemów informatycznych w dystrybucji. Dzięki tym systemom można automatyzować różne procesy, co z kolei sprawia, że realizacja zamówień odbywa się szybciej i precyzyjniej. Na przykład, system CRM pozwala zbierać i analizować dane o klientach, co naprawdę ułatwia dopasowanie oferty do ich potrzeb. Warto też zauważyć, że firmy mogą łatwiej komunikować się z klientami, a to zwiększa ich satysfakcję. I tak, monitorując różne wskaźniki, jak czas realizacji zamówienia czy poziom obsługi, przedsiębiorstwa mogą podejmować lepsze decyzje o tym, jak się rozwijać i optymalizować swoje procesy. Wdrażanie tych systemów to totalnie zgodne z najlepszymi praktykami w zarządzaniu łańcuchem dostaw, a to przekłada się na większą konkurencyjność na rynku.

Pytanie 26

Jak nazywa się obszar wiedzy zajmujący się adaptacją maszyn i urządzeń do potrzeb fizycznych oraz psychicznych ludzi?

A. psychologią zatrudnienia
B. ergonomią pracy
C. fizjologią zatrudnienia
D. taksonomią zatrudnienia
Fizjologia pracy odnosi się do badania, jak funkcjonowanie ciała ludzkiego wpływa na wydajność pracy, ale nie obejmuje tak szerokiego zakresu jak ergonomia. To podejście skupia się głównie na aspektach biologicznych i fizjologicznych, co ogranicza jego zastosowanie w kontekście projektowania środowiska pracy. Taksonomia pracy z kolei jest systematyką różnorodnych zadań i stanowisk, ale nie dostarcza praktycznych wskazówek dotyczących dostosowywania narzędzi i urządzeń do potrzeb pracowników. Psychologia pracy bada zachowania i procesy psychiczne w kontekście wykonywania zadań, co również nie obejmuje aspektów fizycznych, jakie uwzględnia ergonomia. Często mylenie tych dziedzin z ergonomią prowadzi do błędnych założeń, że ergonomiczne podejście koncentruje się tylko na aspektach fizjologicznych lub psychologicznych, podczas gdy prawdziwa ergonomia jest interdyscyplinarna, łącząc wiedzę z wielu dziedzin, aby stworzyć optymalne warunki pracy. W praktyce niewłaściwe zrozumienie tych terminów może prowadzić do projektowania stanowisk pracy, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i komfortu, co w konsekwencji skutkuje niższą efektywnością i większym ryzykiem urazów w miejscu pracy.

Pytanie 27

Rysunek przedstawia

Ilustracja do pytania
A. kartę drogowa.
B. kartę kierowcy tachografu cyfrowego.
C. wykresówkę tachografu analogowego.
D. wydruk z tachografu cyfrowego.
Wykresówka tachografu analogowego, jak przedstawiona na zdjęciu, jest kluczowym narzędziem w monitorowaniu czasu pracy kierowców oraz ich aktywności na drodze. Tarcza wykresowa jest zaprojektowana tak, aby rejestrować różne parametry, takie jak prędkość pojazdu, czas jazdy i odpoczynku, co jest zgodne z regulacjami prawnymi dotyczącymi transportu drogowego. Wykorzystywanie tachografów analogowych jest szczególnie istotne w kontekście przestrzegania norm dotyczących czasu pracy kierowców, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Przykładem zastosowania może być transport towarów, gdzie kierowcy muszą regularnie dostarczać wykresówki jako dowód przestrzegania przepisów. W branży transportowej istotne jest również zrozumienie, jak interpretować dane z wykresówki, co pozwala na efektywne zarządzanie czasem pracy kierowców oraz minimalizowanie ryzyka naruszeń przepisów. Warto także zaznaczyć, że pomimo rosnącej popularności tachografów cyfrowych, wykresówki analogowe wciąż mają swoje miejsce, zwłaszcza w starszych pojazdach. Znajomość ich funkcji i sposobu działania jest niezbędna dla każdego profesjonalnego kierowcy oraz menedżera floty.

Pytanie 28

Ile wynosi koszt przechowywania jednej paletowej jednostki ładunkowej (pjł) w ciągu tygodnia, jeśli przez magazyn w tygodniu przepływa 200 pjł, a roczne wydatki na magazynowanie sięgają 416 000,00 zł, przy założeniu, że w roku jest 52 tygodnie?

A. 800,00 zł
B. 20,00 zł
C. 400,00 zł
D. 40,00 zł
Aby obliczyć tygodniowy koszt magazynowania 1 paletowej jednostki ładunkowej (pjł), należy najpierw ustalić roczny koszt magazynowania, który wynosi 416 000,00 zł. Następnie, dzielimy tę kwotę przez liczbę tygodni w roku, co daje nam tygodniowy koszt magazynowania: 416 000,00 zł / 52 tygodnie = 8 000,00 zł. Następnie, aby uzyskać koszt magazynowania jednej pjł, musimy podzielić tygodniowy koszt magazynowania przez 200 palet, co daje 8 000,00 zł / 200 pjł = 40,00 zł. W praktyce, zrozumienie kosztów magazynowania pozwala firmom lepiej planować budżet, optymalizować procesy logistyczne oraz podejmować lepsze decyzje dotyczące zarządzania zapasami. Koszty magazynowania są kluczowym elementem w logistyce i wpływają na cenę końcową produktu, dlatego warto regularnie analizować te wskaźniki oraz wdrażać efektywne strategie, takie jak Just-In-Time, które mogą przyczynić się do obniżenia tych kosztów.

Pytanie 29

Jakie cechy wyróżniają rytmiczną organizację procesu produkcji?

A. zmiennym kierunkiem ruchu przedmiotów pracy pomiędzy stanowiskami
B. rozmieszczeniem stanowisk pracy w zależności od operacji technologicznych
C. zmienną sekwencją operacji technologicznych
D. niską częstotliwością powtarzalnych działań na poszczególnych stanowiskach
Rytmiczna organizacja procesu produkcji, polegająca na rozmieszczeniu stanowisk roboczych zgodnie z operacjami technologicznymi, jest kluczowa w zapewnieniu efektywności i płynności w procesie produkcyjnym. Poprawna organizacja stanowisk roboczych pozwala na minimalizację przestojów, zwiększenie wydajności oraz ograniczenie zbędnych ruchów pracowników. Na przykład, w zakładach montażowych, gdzie produkcja odbywa się w określonym cyklu, odpowiednie rozmieszczenie maszyn i narzędzi może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu cyklu produkcyjnego. Dobre praktyki w tym zakresie sugerują tworzenie layoutów opartych na analizie przepływów materiałów i informacji, co jest zgodne z zasadami Lean Manufacturing. W ten sposób organizacja pracy staje się bardziej elastyczna i dostosowana do zmieniających się potrzeb rynkowych, co jest istotne w dzisiejszym dynamicznym środowisku produkcyjnym.

Pytanie 30

Koszt produkcji jednej gry planszowej wynosi 5,00 zł. Producent ustalił jednostkową cenę sprzedaży netto na poziomie kosztu produkcji powiększonego o 30% zysk. Jaką kwotę brutto będzie miała faktura za sprzedaż 1 500 gier planszowych, jeśli obowiązuje 23% stawka VAT?

A. 11 992,50 zł
B. 9 750,00 zł
C. 7 507,50 zł
D. 6 457,50 zł
Aby obliczyć kwotę brutto za sprzedane 1 500 gier planszowych, należy najpierw ustalić jednostkowy koszt sprzedaży netto. Koszt wytworzenia jednej gry wynosi 5,00 zł, a producent dodaje 30% narzut zysku. Obliczamy to: 5,00 zł + (30% z 5,00 zł) = 5,00 zł + 1,50 zł = 6,50 zł. To jest cena netto za jedną grę. Następnie, aby obliczyć całkowity przychód netto ze sprzedaży 1 500 gier, mnożymy jednostkową cenę netto przez ilość sprzedanych gier: 6,50 zł * 1 500 = 9 750,00 zł. Teraz, aby uzyskać kwotę brutto, dodajemy VAT. Stawka VAT wynosi 23%, więc obliczamy: 9 750,00 zł * 23% = 2 242,50 zł. Finalna kwota brutto to 9 750,00 zł + 2 242,50 zł = 11 992,50 zł. W praktyce, znajomość obliczania cen brutto i netto jest kluczowa nie tylko dla sprzedawców, ale również dla księgowych, aby prawidłowo wystawiać faktury i obliczać zobowiązania podatkowe.

Pytanie 31

Który rodzaj układu technologicznego przepływu w magazynie został przedstawiony na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Kątowy.
B. Przelotowy.
C. Workowy ze wspólną strefą przyjęć i wydań.
D. Workowy z wydzielonymi strefami przyjęć i wydań.
Poprawna odpowiedź to "Workowy ze wspólną strefą przyjęć i wydań", ponieważ przedstawiony układ technologiczny w magazynie charakteryzuje się połączeniem strefy przyjęć i wydań w jednym miejscu. Taki układ jest często stosowany w magazynach, gdzie procesy przyjęcia i wydania towarów są zintegrowane, co pozwala na zwiększenie efektywności operacyjnej. Dzięki wspólnej strefie, minimalizuje się czas przemieszczania towarów i zmniejsza ryzyko pomyłek związanych z lokalizacją towarów. Ponadto, taki układ sprzyja lepszej organizacji przestrzeni magazynowej, co jest zgodne z dobrymi praktykami branżowymi, gdzie optymalizacja przestrzeni jest kluczowa. Przykładem zastosowania tego typu układu może być magazyn e-commerce, w którym szybkość i efektywność procesów przyjęć i wydań są kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku.

Pytanie 32

Uzupełnianie zasobów firmy w taki sposób, aby były one dostępne w procesie produkcyjnym w momencie, gdy stają się niezbędne na poszczególnych stanowiskach roboczych, umożliwia moduł systemu informatycznego

A. CRP
B. DRP
C. MRP
D. CRM
DRP, czyli Distribution Requirements Planning, koncentruje się na zarządzaniu zapasami i planowaniu potrzeb w zakresie dystrybucji, a nie na procesach wytwórczych. Jego zadaniem jest ustalenie, jakie ilości produktów należy dostarczyć do poszczególnych punktów sprzedaży, co sprawia, że nie jest bezpośrednio związane z zapewnieniem materiałów w procesie produkcji. CRP, czyli Capacity Requirements Planning, jest narzędziem służącym do oceny i planowania zdolności produkcyjnych, ale również nie dotyczy bezpośrednio zarządzania zapasami. Systemy CRP analizują, czy dostępne zasoby produkcyjne są wystarczające, aby zrealizować zaplanowaną produkcję. Natomiast CRM, czyli Customer Relationship Management, to system zarządzania relacjami z klientami, który skupia się na interakcjach z klientami i zarządzaniu danymi o nich, co również nie ma związku z procesem zarządzania zapasami w produkcji. Typowym błędem myślowym jest mylenie ról tych systemów w ramach szerokiego zarządzania operacyjnego. Należy zrozumieć, że każdy z tych systemów pełni inną funkcję w organizacji i ich niezrozumienie może prowadzić do nieefektywnego zarządzania zapasami i planowania produkcji.

Pytanie 33

Jaką maksymalną liczbę worków z nawozem o wymiarach 0,6 m x 0,5 m x 0,2 m (dł. x szer. x wys.) oraz masie własnej 60 kg można włożyć na paletę o wymiarach 1,2 m x 1,0 m x 0,1 m (dł. x szer. x wys.), biorąc pod uwagę ładowność palety wynoszącą 1 t oraz maksymalną wysokość paletowej jednostki ładunkowej równą 2 m?

A. 36 worków
B. 16 worków
C. 40 worków
D. 52 worków
Analiza odpowiedzi wskazujących na większe liczby worków (np. 36, 40, 52) opiera się na błędnym założeniu, że umiejętność obliczania objętości oraz ładowności palety jest wystarczająca, by określić maksymalną ilość towaru. Często popełnianym błędem jest zignorowanie limitów wagowych, które są równie ważne jak objętościowe. W przypadku podania 36 worków, można zauważyć, że nie uwzględnia to faktu, że każdy worek waży 60 kg, a przy takim obciążeniu można załadować na paletę maksymalnie 16 worków, przekraczając w ten sposób wagę ładunku. Takie podejście prowadzi do mylnego wniosku, że więcej worków można załadować bez konsekwencji. Również odpowiedzi wskazujące na 40 i 52 worki ignorują właściwości fizyczne palety oraz parametry ograniczające, takie jak wysokość ładunku czy dopuszczalna waga. W praktyce, nieprzestrzeganie tych zasad może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak przewrócenie palety lub uszkodzenie towaru. W logistyce, właściwe obliczenia są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i efektywności operacyjnej, dlatego istotne jest zrozumienie i przestrzeganie standardów dotyczących transportu i składowania ładunków.

Pytanie 34

Tabela przedstawia cennik usług przewozowych. Na jego podstawie ustalono, że wartość netto usługi przewozu 10 t artykułów głęboko mrożonych na odległość 100 km wynosi

CENY JEDNOSTKOWE NETTO w PLN
Rodzaj towaruWaga ładunkuStawka za 1 km ładowny
1. Towary neutralne1 000 – 2 999 kgPLN 1,90
3 000 – 5 999 kgPLN 2,10
6 000 – 14 999 kgPLN 2,40
15 000 – 24 000 kgPLN 2,80
2. Towar niebezpieczne
oraz wymagające
kontrolowanej temperatury
1 000 – 2 999 kgPLN 2,40
3 000 – 5 999 kgPLN 2,70
6 000 – 14 999 kgPLN 2,90
15 000 – 24 000 kgPLN 3,10
A. 310 zł
B. 240 zł
C. 290 zł.
D. 280 zł
Odpowiedź 290 zł jest poprawna, ponieważ aby obliczyć wartość netto usługi przewozu, należy zwrócić uwagę na stawkę za przewóz 1 km dla danej kategorii towarów oraz ich wagę. W tym przypadku dla artykułów głęboko mrożonych o wadze 10 ton na dystansie 100 km stawka wynosi 2,90 PLN za kilometr. Obliczenia dokonujemy więc mnożąc 2,90 PLN przez 100 km, co daje łączną wartość 290 PLN. Mnożenie stawek przez odległość jest standardową praktyką w logistyce, a precyzyjne ustalanie kosztów przewozu jest kluczowe dla prawidłowego zarządzania budżetem w każdej firmie zajmującej się transportem. Przykładowo, umiejętność obliczania kosztów transportu pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru przewoźnika oraz optymalizacji tras przewozu, co może prowadzić do oszczędności i zwiększenia efektywności operacyjnej.

Pytanie 35

Planowanie w strategii logistycznej DRP dotyczy

A. zapotrzebowania produkcji
B. zasobów produkcyjnych
C. zapotrzebowania dystrybucji
D. zasobów firmy
Odpowiedź 'zapotrzebowania dystrybucji' jest poprawna, ponieważ strategia logistyczna DRP (Distribution Requirements Planning) koncentruje się na planowaniu wymagań związanych z dystrybucją towarów. Celem DRP jest zapewnienie, że odpowiednia ilość produktów znajduje się w odpowiednich lokalizacjach w odpowiednim czasie. W praktyce, DRP pozwala na efektywne zarządzanie zapasami, co jest kluczowe dla zminimalizowania kosztów magazynowania oraz zapobiegania brakowi towarów. Przykładem zastosowania DRP może być firma zajmująca się sprzedażą detaliczną, która musi przewidywać zapotrzebowanie na produkty w różnych lokalizacjach sklepów. Używając DRP, może planować i koordynować dostawy między centralnym magazynem a poszczególnymi sklepami, co pozwala na zredukowanie przestojów i zwiększenie satysfakcji klienta. W branży logistycznej, wdrożenie DRP wspiera działania zgodne z standardami zarządzania łańcuchem dostaw, takimi jak SCOR (Supply Chain Operations Reference), co przyczynia się do optymalizacji procesów i lepszego dostosowania do dynamicznych warunków rynkowych.

Pytanie 36

Skutkiem współpracy firmy logistycznej z firmą partnerską zajmującą się transportem w łańcuchu logistycznym jest

A. zwiększenie poziomu obsługi klienta
B. podwyższenie zapasów w łańcuchu
C. wzrost kosztów produkcji
D. przedłużenie czasu dostaw
Wzrost poziomu obsługi klienta jest kluczowym efektem współpracy firm logistycznych i ich partnerów. Dzięki efektywnej współpracy w łańcuchu dostaw, możliwe jest szybsze i bardziej precyzyjne reagowanie na potrzeby klientów. Przykładem może być zastosowanie systemów zarządzania łańcuchem dostaw (SCM), które umożliwiają monitorowanie i optymalizację procesów logistycznych. Umożliwiają one lepsze prognozowanie zapotrzebowania oraz zarządzanie zapasami, co prowadzi do większej satysfakcji klientów. Standardy takie jak ISO 9001, które koncentrują się na zarządzaniu jakością, podkreślają znaczenie dostarczania produktów i usług zgodnie z wymaganiami klientów. W praktyce, jeśli firma logistyczna wdroży ścisłą współpracę z partnerami, może zredukować błędy w dostawach, co prowadzi do wyższej jakości obsługi oraz większej lojalności klientów. Efektywna komunikacja oraz dzielenie się danymi między partnerami w łańcuchu dostaw jest również kluczowe dla osiągnięcia optymalnych rezultatów.

Pytanie 37

Jaką wartość zapasu informacyjnego należy utrzymać, aby złożyć zamówienie, jeżeli roczne zużycie surowca wynosi 61 920 sztuk, czas realizacji dostawy to 7 dni, a magazyn funkcjonuje przez 360 dni w roku?

A. 24 szt.
B. 8 845 szt.
C. 172 szt.
D. 1 204 szt.
Wybór niewłaściwej odpowiedzi może wynikać z nieporozumienia dotyczącego obliczeń związanych z zapasami informacyjnymi. Niektóre z błędnych odpowiedzi, takie jak 172 szt. czy 24 szt., mogą być mylnie interpretowane jako całkowita ilość surowca potrzebna na dzień lub jako niewłaściwa analiza zapotrzebowania. 172 szt. to po prostu dzienne zużycie surowca, a nie zapas informacyjny, co prowadzi do błędnych wniosków. Z kolei 8 845 szt. jest wynikiem przeszacowania, które może sugerować, że czas realizacji i roczne zużycie są źle zrozumiane. Zastosowanie niewłaściwych wartości w obliczeniach, jak na przykład nieprawidłowe przeliczenie dni lub rocznego zużycia, prowadzi do nieadekwatnych wyników. W efekcie może to skutkować nadmiernym zaopatrzeniem lub deficytem, co w praktyce biznesowej ma negatywne konsekwencje. Ważne jest, aby przy obliczeniach uwzględnić zarówno czas dostawy, jak i dokładne dzienne zużycie, aby uniknąć pułapek dotyczących zbyt niskiego lub zbyt wysokiego stanu zapasów. Efektywne zarządzanie zapasami nie tylko wspiera ciągłość produkcji, ale również wpływa na całościowe koszty operacyjne firmy.

Pytanie 38

Wyznacz optymalną wielkość dostawy, biorąc pod uwagę planowany roczny popyt na poziomie 40 000 sztuk, koszt realizacji jednego zamówienia wynoszący 500,00 zł, cenę jednostkową równą 100,00 zł oraz wskaźnik rocznego kosztu utrzymania zapasów wynoszący 0,1.

A. 20 000 szt.
B. 2 000 szt.
C. 200 szt.
D. 1 415 szt.
Właściwa odpowiedź wynika z zastosowania modelu zarządzania zapasami znanego jako Ekonomiczna Wielkość Zamówienia (EOQ). W tym przypadku, aby obliczyć EOQ, korzystamy ze wzoru: EOQ = √((2DS)/H), gdzie D to roczny popyt (40 000 szt.), S to koszt obsługi jednego zamówienia (500 zł), a H to roczny koszt utrzymania zapasu na jednostkę (w tym przypadku 10% z ceny jednostkowej 100 zł, co daje 10 zł na sztukę). Po podstawieniu danych do wzoru otrzymujemy EOQ = √((2 * 40000 * 500) / 10) = √(4000000) = 2000 szt. Praktyczne zastosowanie tej metody pozwala na minimalizację całkowitych kosztów związanych z zamówieniami i utrzymywaniem zapasów, co jest kluczowe w efektywnym zarządzaniu łańcuchem dostaw. Warto zatem wdrażać tę analizę w przedsiębiorstwie, aby zoptymalizować procesy zakupowe i logistyczne, przyczyniając się tym samym do zwiększenia efektywności operacyjnej.

Pytanie 39

Logistyczny operator realizuje niewielkie zamówienia oraz częste dostawy materiałów do produkcji samochodów. Taki system cechuje się

A. wysokimi kosztami przechowywania, niskimi wydatkami na realizację zamówień, możliwością negocjowania niższych cen zakupu
B. niskim poziomem zapasu awaryjnego, dużą ilością składanych zamówień, wysokimi kosztami realizacji zamówień
C. dłuższymi przerwami pomiędzy dostawami, niskimi wydatkami na transport, lepszymi warunkami umowy dla dostawcy
D. wysokim poziomem zapasu awaryjnego, dużymi kosztami utrzymania zapasów oraz małą liczbą składanych zamówień
Wysoki poziom zapasu ratującego, wysoka liczba składanych zamówień oraz niskie koszty realizacji zamówień to koncepcje, które mogą wydawać się logiczne, jednak nie odzwierciedlają rzeczywistości w kontekście nowoczesnych systemów logistycznych. Wysoki poziom zapasu ratującego często prowadzi do znacznych kosztów związanych z magazynowaniem i utrzymywaniem produktów, co jest sprzeczne z dążeniem do efektywności. Koszty te obejmują nie tylko przestrzeń magazynową, ale również koszty związane z ubezpieczeniem, obiegiem towarów i potencjalnym przeterminowaniem. Częste składanie zamówień w dużych ilościach zazwyczaj zwiększa obciążenie procesów administracyjnych i logistycznych, co może prowadzić do opóźnień w dostawach i zwiększenia ryzyka błędów. Niedoszacowanie kosztów realizacji zamówień oraz przekonanie, że są one niskie, może być mylące, zwłaszcza w kontekście systemów, gdzie dostawy są częste i wymagają koordynacji wielu elementów. W praktyce, systemy oparte na Just-in-Time dążą do optymalizacji tych kosztów, co jest osiągane poprzez minimalizację zapasów i maksymalizację efektywności procesów, co stoi w sprzeczności z przedstawionymi koncepcjami.

Pytanie 40

Jakie będą koszty wyładunku dostawy, jeżeli stawka roboczogodziny wózka widłowego wynosi 20 zł, a pracownik jest opłacany kwotą 8 zł za godzinę, i wyładunek potrwa 6 godzin?

A. 488 zł
B. 480 zł
C. 168 zł
D. 120 zł
Koszt wyładunku dostawy oblicza się, uwzględniając stawkę godzinową pracownika oraz czas, jaki zajmuje wykonanie tej usługi. W tym przypadku, stawka pracownika wynosi 8 zł za godzinę, a wyładunek ma trwać 6 godzin. Aby obliczyć całkowity koszt wyładunku, należy pomnożyć stawkę godzinową przez liczbę godzin: 8 zł/godz. * 6 godz. = 48 zł. Jednakże, w tym pytaniu uwzględniono również dodatkowy koszt związany z użyciem wózka widłowego, którego koszt roboczogodziny wynosi 20 zł. Ostateczny koszt wyładunku, obejmujący zarówno pracownika, jak i wózek widłowy, wynosi zatem: (20 zł/godz. + 8 zł/godz.) * 6 godz. = 168 zł. Takie obliczenia są zgodne z ogólnie przyjętymi standardami w branży logistycznej oraz transportowej, gdzie precyzyjne kalkulacje kosztów robocizny oraz użycia sprzętu są kluczowe dla efektywności operacyjnej i budżetowania. W praktyce, takie podejście do kalkulacji kosztów pozwala firmom lepiej zarządzać wydatkami oraz planować przyszłe operacje.