Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 12 maja 2026 12:07
  • Data zakończenia: 12 maja 2026 12:40

Egzamin zdany!

Wynik: 27/40 punktów (67,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Przy wymianie zniszczonego elementu regału w magazynie wysokiego składowania, powinno się

A. usunąć jednostki paletowe, które znajdują się powyżej uszkodzenia
B. zabezpieczyć obszar wokół regału i całkowicie go opróżnić
C. przeprowadzić naprawę samodzielnie, stosując metodę gospodarczą
D. zabezpieczyć obszar wokół regału, bez potrzeby jego opróżniania
Zabezpieczenie terenu wokół regału i całkowite jego opróżnienie przed przystąpieniem do wymiany uszkodzonego elementu regału magazynowego jest kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników oraz integralności pozostałych towarów. Tego rodzaju działania są zgodne z ogólnymi zasadami BHP, które nakładają na pracodawcę obowiązek minimalizowania ryzyka w miejscu pracy. Przykładem zastosowania tej praktyki może być sytuacja, gdy uszkodzenie regału może prowadzić do osunięcia się jednostek paletowych. Opróżnienie regału umożliwia nie tylko bezpieczne usunięcie uszkodzonego elementu, ale także przeprowadzenie dokładnej inspekcji pozostałych struktur nośnych, co jest niezbędne dla zachowania odpowiednich standardów jakości i bezpieczeństwa. Ponadto, taka praktyka pozwala na skuteczne zminimalizowanie ryzyka wypadków, które mogłyby wyniknąć z nieprzewidzianych ruchów towarów. W kontekście norm ISO, takie działania są również kluczowe dla utrzymania odpowiedniego poziomu jakości i bezpieczeństwa w logistyce magazynowej.

Pytanie 2

Przykładem wydania zewnętrznego jest przeniesienie

A. towarów z magazynu produkcyjnego do klienta
B. zapasów z jednego magazynu do innego w obrębie tego samego przedsiębiorstwa
C. wyróbów z linii produkcyjnej do magazynu wyrobów gotowych
D. materiałów biurowych z magazynu do działów administracyjnych
Odpowiedź "produktów z magazynu produkcyjnego do nabywcy" jest prawidłowa, ponieważ dotyczy wydania zewnętrznego, które polega na przekazywaniu towarów od dostawcy do odbiorcy. Wydania zewnętrzne to procesy, w których towary opuszczają przedsiębiorstwo i są przekazywane do innych podmiotów, co jest kluczowe w łańcuchu dostaw. Przykłady praktycznego zastosowania obejmują sprzedaż produktów oraz realizację zamówień. W kontekście standardów logistycznych, takie wydanie powinno być zgodne z normami ISO 9001, które podkreślają znaczenie efektywnego zarządzania procesami oraz dostarczania wartości klientom. Wydania zewnętrzne są również istotne dla ścisłego przestrzegania procedur magazynowych, aby zapewnić dokładność i przejrzystość transakcji. Dobrą praktyką jest prowadzenie dokumentacji wydania, co ułatwia śledzenie towarów i minimalizuje ryzyko pomyłek, jak również umożliwia właściwe zarządzanie zapasami oraz analizę danych sprzedażowych.

Pytanie 3

Fragment, którego dokumentu jest przedstawiony na rysunku?

Nazwa pozycji asortymentowej
Noga drewniana
Indeks pozycji asortymentowej
P-ND001
Lp.Nazwa materiałuIndeks
materiału
Ilość
1.TarcicaM-TA0011
2.Okleina NM-ON0022
3.Podkładka filcowaM-PF0084
Lp.OperacjaStanowisko roboczetpz
[min]
tj
[min]
ttr
[min]
Grupa
robocza
1.StruganieStrugarka MSST 2000730Produkcja N
2.OklejanieOklejarka MSO 15001020Produkcja N
3.WiercenieWiertarka MSWR 550510Produkcja N
4.FilcowanieFilcarka MSF 200210Produkcja N
A. Raportu produkcji.
B. Karty technologicznej.
C. Rejestru zleceń.
D. Zlecenia produkcyjnego.
Wybór opcji, która nie odnosi się do karty technologicznej, prowadzi do nieporozumień związanych z dokumentacją procesów produkcyjnych. Raport produkcji, na przykład, jest zazwyczaj dokumentem, który podsumowuje wyniki produkcji w danym okresie, skupiając się na ilości wytworzonych produktów oraz analizie efektywności. Z tego powodu nie zawiera szczegółowych informacji dotyczących poszczególnych pozycji asortymentowych, co wyróżnia kartę technologiczną. Zlecenie produkcyjne również nie spełnia roli tego dokumentu, gdyż dotyczy zlecenia wydanego do produkcji, a nie szczegółowych instrukcji związanych z technologią wytwarzania. Rejestr zleceń, z drugiej strony, to narzędzie do monitorowania i zarządzania zleceniami w organizacji, które nie dostarcza informacji o operacjach produkcyjnych, materiałach czy czasach pracy. Te różnice mogą prowadzić do błędnych interpretacji, a ich źródłem jest często mylne założenie, że wszystkie dokumenty związane z produkcją pełnią tę samą rolę. Warto pamiętać, że każdy z tych dokumentów wypełnia inną funkcję w systemie zarządzania produkcją, a ich właściwe zrozumienie jest kluczem do efektywnego zarządzania procesami produkcyjnymi i uniknięcia błędów organizacyjnych.

Pytanie 4

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 5

Który rysunek przedstawia transponder RFID?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. B.
D. D.
Rysunki A, B i D nie są trafnymi odpowiedziami, bo pokazują inne rzeczy. Na przykład rysunek A to układ scalony, który ma swoje miejsce w elektronikę, ale nie jest tym, czym jest transponder RFID. Układy scalone mogą być wykorzystywane w RFID, to prawda, ale same w sobie nie są transponderami. Rysunek B przedstawia kod kreskowy, a ten działa na zupełnie innej zasadzie. Kody kreskowe to technologia optyczna, która wymaga bezpośredniego skanowania, podczas gdy RFID działa z odległości, co czyni go bardziej uniwersalnym. Z kolei rysunek D to karta SIM, która używana jest w telefonach, więc też nie ma nic wspólnego z RFID. Błędy w myśleniu, które prowadzą do takich pomyłek, wynikają z niezrozumienia podstawowych różnic między RFID a innymi systemami identyfikacji. Ważne jest, by umieć je rozróżniać, bo to naprawdę pomaga lepiej zrozumieć, jak te technologie działają w praktyce.

Pytanie 6

Urządzenie przedstawione na rysunku służące do podtrzymywania towaru, na którym składowany asortyment opierany jest bezpośrednio o elementy konstrukcyjne, to

Ilustracja do pytania
A. regał.
B. wieszak.
C. podkład.
D. stojak.
Stojak to taki fajny sprzęt, który trzyma różne towary i opiera je bezpośrednio na konstrukcji. To naprawdę przydatne, zwłaszcza w budownictwie czy magazynach, gdzie są ciężkie rzeczy, jak na przykład płyty gipsowe czy blachy. Muszą być solidnie zaprojektowane, żeby spełniały normy bezpieczeństwa i były wytrzymałe, co zapewnia stabilność dla przechowywanych materiałów. W profesjonalnych magazynach często są też zintegrowane z systemami automatyzacji – to przyspiesza i ułatwia pracę. No i dzięki nim można lepiej wykorzystać przestrzeń w magazynie, co jest naprawdę ważne w logistyce. Dobrze zaplanowane stojaki, które biorą pod uwagę ergonomię, minimalizują ryzyko kontuzji podczas załadunku i rozładunku. Dlatego wybór stojaka do przechowywania to świetna decyzja, bo łączy funkcjonalność z bezpieczeństwem.

Pytanie 7

Jeśli nośność gniazda regałowego wynosi 2 700 kg, a gniazdo jest przeznaczone do składowania 3 paletowych jednostek ładunkowych (pjł), to maksymalna przeciętna masa brutto jednej pjł przechowywanej w tym gnieździe nie może być większa niż

A. 0,09 t
B. 0,90 t
C. 0,81 t
D. 0,27 t
Odpowiedź 0,90 t jest poprawna, ponieważ nośność gniazda regałowego wynosi 2 700 kg, co oznacza, że maksymalna masa brutto wszystkich składowanych paletowych jednostek ładunkowych (pjł) nie może przekraczać tej wartości. W przypadku, gdy gniazdo jest przystosowane do składowania 3 pjł, aby obliczyć średnią masę brutto jednej pjł, należy podzielić całkowitą nośność przez liczbę pjł: 2 700 kg / 3 pjł = 900 kg, co w przeliczeniu na tony daje 0,90 t. W praktyce, ta zasada jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa i wydajności procesu składowania. Zbyt duża masa brutto jednostek ładunkowych może prowadzić do przeciążenia regałów, co z kolei może powodować ich uszkodzenie, a nawet wypadki. Zgodnie z normami branżowymi, jak PN-EN 15512, projektowanie systemów składowania powinno uwzględniać obliczenia nośności i przyjęte limity, co jest istotne dla utrzymania stabilności konstrukcji oraz efektywności operacyjnej całego magazynu.

Pytanie 8

Rozładunek 160 paletowych jednostek ładunkowych (pjł) wymaga użycia dwóch wózków widłowych. Jaki będzie całkowity koszt rozładunku ładunku, jeżeli wózek X odbierze 40 pjł a wózek Y odbierze 120 pjł?

Koszty wynajęcia wózka i jego obsługi
Wózek Xkoszt: 0,40 zł/pjł + operator: 18,00 zł/h; czas rozładunku jednej pjł: 3 minuty
Wózek Ykoszt: 0,75 zł/pjł + operator: 25,00 zł/h; czas rozładunku jednej pjł: 1 minuta
A. 106,00 zł
B. 192,00 zł
C. 149,00 zł
D. 86,00 zł
Dobra robota! Poprawna odpowiedź wynika z tego, że dobrze policzyłeś całkowity koszt rozładunku obu wózków. Wózek X, który zajmuje się 40 paletami, kosztuje 52 zł, a wózek Y, który ma do obsługi 120 pjł, kosztuje 140 zł. Jak je dodasz, wychodzi 192 zł. To jest ważne w logistyce, bo pomaga ogarniać koszty. Kiedy planujesz rozładunek, musisz pamiętać o różnych rzeczach, na przykład o czasie pracy wózków, jak szybko pracują operatorzy i jakie mogą być dodatkowe koszty przy obsłudze ładunku. Zrozumienie tych rzeczy może ułatwić optymalizację procesów i sprawić, że planowanie w magazynie lub transporcie będzie lepsze. W branży logistycznej precyzyjne obliczenia są kluczowe, bo to wpływa na decyzje finansowe i zarządzanie zasobami.

Pytanie 9

W magazynach chłodniczych komory są podzielone na przestrzenie charakteryzujące się wysoką izolacyjnością termiczną oraz paroszczelnością. Komora, zgodnie z klasyfikacją opartą na temperaturze panującej w jej wnętrzu, o zakresie temperatur od -5 do -10°C, określana jest jako komora

A. mroźnicza
B. chłodnicza
C. mroźnicza głębokiego mrożenia
D. z atmosferą kontrolowaną
Wybór odpowiedzi innej niż "mroźniczą" może prowadzić do nieporozumień dotyczących klasyfikacji komór w magazynach chłodniczych. Odpowiedź "chłodniczą" odnosi się do komór, które utrzymują temperatury wyższe niż -5°C, zazwyczaj w przedziale od 0°C do +5°C, co nie spełnia wymagań dotyczących przechowywania produktów mrożonych. Z kolei odpowiedź "mroźniczą głębokiego mrożenia" odnosi się do komór, w których temperatura spada poniżej -10°C, co również nie jest zgodne z podanym zakresem. Odpowiedź "z atmosferą kontrolowaną" sugeruje zastosowanie specjalnych technik przechowywania, które nie są adekwatne do prostych chłodni, gdyż dotyczą one przede wszystkim przechowywania produktów w specyficznych warunkach gazowych, co nie jest przedmiotem tego pytania. Typowym błędem jest pomylenie specyfikacji temperatur z rodzajami przechowywanych produktów. Dokładne zrozumienie tych terminów oraz ich zastosowania w praktyce jest kluczowe w branży chłodniczej, a niepoprawne przypisanie ich do komór mroźniczych może prowadzić do niewłaściwego przechowywania towarów, co stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywności.

Pytanie 10

Wybór opakowania dla towaru nie musi brać pod uwagę

A. wymiarów produktu
B. charakterystyki produktu
C. odcienia materiału opakowaniowego
D. cech materiału opakowaniowego
Wybór opakowania to naprawdę ważna sprawa. Wiesz, kolorystyka nie jest aż tak istotna, bo liczą się inne rzeczy, takie jak to, z czego to opakowanie jest zrobione i jakie ma właściwości. Oczywiście, estetyka ma znaczenie w marketingu, ale w praktyce najważniejsze jest, żeby opakowanie dobrze chroniło towar i spełniało normy, na przykład w branży medycznej. Wybierając opakowanie, warto zwrócić uwagę na materiały, które są odporne na wilgoć czy uszkodzenia. Kolorystyka może być miłym dodatkiem, ale nie ma wpływu na to, jak dobrze opakowanie działa, więc Twoja odpowiedź jest jak najbardziej właściwa.

Pytanie 11

Koszty związane z tworzeniem zapasów to inaczej

A. zmienne wydatki logistyczne
B. koszty uzupełniania zapasów
C. koszty zapasu ochronnego
D. stałe wydatki związane z utrzymywaniem zapasów
Koszty zapasu zabezpieczającego to nie to samo co koszty uzupełniania zapasów. Koszty zapasu zabezpieczającego odnoszą się do dodatkowych zapasów gromadzonych w celu minimalizacji ryzyka niedoborów, które mogą wystąpić w wyniku nieprzewidzianych wydarzeń, takich jak opóźnienia dostaw czy nagłe wzrosty popytu. Ich celem jest zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego, ale nie są one bezpośrednio związane z procesem uzupełniania zapasów. Stałe koszty utrzymywania zapasów obejmują wydatki na przechowywanie, ubezpieczenie i utrzymanie zapasów, a więc także różne opłaty, które są niezależne od poziomu zapasów i nie odnoszą się bezpośrednio do kosztów ich uzupełniania. Z kolei zmienne koszty logistyki mogą obejmować szereg wydatków, takich jak transport czy obsługa magazynowa, które są uzależnione od ilości towarów i nie odnoszą się specyficznie do kosztów uzupełniania zapasów. Typowym błędem myślowym jest mylenie tych pojęć, co prowadzi do nieprawidłowego podejścia do zarządzania zapasami i kosztami. Zrozumienie różnic między tymi kategoriami kosztów jest kluczowe dla efektywnego planowania i optymalizacji procesów w łańcuchu dostaw.

Pytanie 12

Ilu sztuk wyrobu gotowego brakuje do realizacji prognozy sprzedaży?

MagazynZapas w szt.Prognoza sprzedaży w szt.
ML12040
ML21030
ML31030
MR10-
MF--
Ilustracja do pytania
A. 50 szt.
B. 30 szt.
C. 120 szt.
D. 70 szt.
Zrozumienie, dlaczego niektóre odpowiedzi są błędne, wymaga analizy podstawowych koncepcji związanych z zarządzaniem zapasami oraz prognozowaniem sprzedaży. W przypadku odpowiedzi wskazujących na 70, 30 lub 120 sztuk, kluczowym błędem jest brak uwzględnienia prawidłowego podejścia do kalkulacji braków. Często błędne odpowiedzi pochodzą z mylnego założenia, że wystarczy podać jakąkolwiek wartość z dostępnych opcji, nie analizując rzeczywistych danych. Przykładowo, wybór 70 sztuk może wynikać z nieporozumienia dotyczącego sumy zapasów i prognozy, gdzie brakuje zrozumienia, że kluczowe jest ich właściwe zestawienie. Odpowiedź 30 sztuk z kolei może sugerować, że osoba nie uwzględnia pełnej prognozy sprzedaży lub myli zapasy ze sprzedażą. Z kolei wybór 120 sztuk jest całkowitym błędem, ponieważ sugeruje, że brakuje więcej wyrobów, niż wynosi prognozowana sprzedaż, co jest logicznie niemożliwe. Właściwe podejście do analizy danych jest kluczem w skutecznym zarządzaniu operacjami w firmach, dlatego warto systematycznie doskonalić umiejętności w zakresie analizy prognoz oraz zarządzania zapasami, aby unikać takich powszechnych błędów w przyszłości.

Pytanie 13

Do urządzeń transportu wewnętrznego o ograniczonym zasięgu, które służą do przenoszenia nosiwa i towarów w pionie, poziomie oraz pod kątem, zaliczamy

A. jarzma
B. suwnice
C. żurawie
D. przenośniki
Zarówno żurawie, jak i suwnice są urządzeniami dźwigowymi, które różnią się od przenośników zasadniczo swoją budową i funkcjonalnością. Żurawie są zaprojektowane głównie do podnoszenia i przenoszenia ładunków na dużą wysokość oraz w przestrzeniach otwartych, co czyni je idealnymi do zastosowań budowlanych, takich jak wznoszenie budynków czy montaż konstrukcji. Suwnice, z kolei, funkcjonują głównie w halach przemysłowych, gdzie niezbędne jest podnoszenie i przesuwanie ładunków w poziomie i w pionie, jednak ich zasięg jest ograniczony do konkretnej przestrzeni roboczej. Jarzma, pomimo że są elementami wykorzystywanymi w różnorodnych aplikacjach transportowych, nie spełniają roli samodzielnych urządzeń transportowych, ale raczej służą jako elementy mocujące w systemach dźwigowych. Typowe błędy myślowe, prowadzące do mylenia tych urządzeń z przenośnikami, obejmują niezrozumienie ich konstrukcji i zastosowania. Kluczowe jest rozróżnienie, że przenośniki zajmują się ciągłym transportem materiałów, podczas gdy żurawie i suwnice skupiają się na podnoszeniu i manipulacji ładunkami w ograniczonej przestrzeni.

Pytanie 14

Wartość brutto sprzedanych towarów zgodnie z przedstawioną fakturą wynosi

Ilustracja do pytania
A. 2 442,78 zł
B. 1 986,00 zł
C. 456,78 zł
D. 1 529,22 zł
Wartość brutto sprzedanych towarów wynosi 2 442,78 zł, ponieważ jest to suma wartości netto wszystkich produktów, do której dodano odpowiedni podatek VAT. W przypadku sprzedaży towarów w Polsce, podatek VAT standardowo wynosi 23%. Aby obliczyć wartość brutto, należy zsumować wartość netto każdego towaru oraz dodać do niej wartość VAT. Przykładowo, jeśli wartość netto towaru wynosi 1 000 zł, to wartość brutto wyniesie 1 000 zł + (1 000 zł * 0,23) = 1 230 zł. Zastosowanie tej metody pozwala na precyzyjne określenie wartości sprzedanych towarów i jest zgodne z najlepszymi praktykami księgowymi. Warto zaznaczyć, że poprawne obliczenia wartości brutto są istotne nie tylko dla celów podatkowych, ale również dla analizy wyników finansowych firmy oraz w obszarze zarządzania sprzedażą. Dlatego znajomość i umiejętność obliczania wartości brutto to kluczowe kompetencje w każdej organizacji handlowej.

Pytanie 15

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 16

Na podstawie fragmentu dyrektywy, preferowanym sposobem w zakresie postępowania z opakowaniami jest

„Dyrektywa 94/62/EC odwołuje się do zasady zrównoważonego rozwoju i zaleca stosowanie różnorodnych form oddziaływania na podmioty gospodarcze, w tym instrumentów dobrowolnych oraz narzędzi ekonomicznych.

Preferowanym sposobem postępowania z opakowaniami powinno być uniknięcie powstania problemu zużytych opakowań (czyli ograniczanie ich ilości i stosowanie opakowań wielokrotnego użytku), następnie odzysk zużytych opakowań bądź surowców, gospodarcze wykorzystanie, a na końcu inne sposoby zagospodarowania."

A. składowanie, recykling, ponowne wykorzystanie.
B. recykling, wielokrotne wykorzystanie, składowanie.
C. utylizacja, zagospodarowanie, przetwarzanie, odzysk.
D. ograniczenie, odzysk, wykorzystanie, zagospodarowanie.
Odpowiedź "ograniczenie, odzysk, wykorzystanie, zagospodarowanie" jest zgodna z dyrektywą 94/62/EC, która promuje hierarchię działań w zakresie opakowań. W pierwszej kolejności, kluczowe jest ograniczenie ilości odpadów poprzez stosowanie opakowań wielokrotnego użytku oraz zmniejszanie objętości i liczby opakowań. Kolejnym krokiem jest odzysk, który obejmuje procesy takie jak recycling czy kompostowanie, gdzie zużyte opakowania są przetwarzane w celu ponownego wykorzystania materiałów. Trzecim aspektem jest wykorzystanie, które odnosi się do użycia opakowań w nowych produktach lub procesach. Ostateczne zagospodarowanie dotyczy sytuacji, kiedy inne metody nie są już możliwe, a odpadki są usuwane w sposób zgodny z normami ochrony środowiska. Przykładem zastosowania tej hierarchii może być firma stosująca opakowania zwrotne, która nie tylko zmniejsza ilość odpadów, ale także promuje zrównoważony rozwój i oszczędność surowców.

Pytanie 17

Roczny wskaźnik kosztu przechowywania w magazynie wynosi 900,00 zł/pjł. Na nadchodzący rok przewiduje się zwiększenie wskaźnika o 10%. Jaka będzie wartość wskaźnika dla 1 pjł w nowym roku?

A. 900,90 zł/pjł
B. 909,00 zł/pjł
C. 900,09 zł/pjł
D. 990,00 zł/pjł
Wskaźnik kosztu miejsca składowania w magazynie w skali roku wynosi obecnie 900,00 zł za jednostkę przestrzenną (pjł). Aby obliczyć nową wartość wskaźnika po planowanym wzroście o 10%, należy zastosować prostą formułę: nowa wartość = obecna wartość + (obecna wartość * procent wzrostu). W tym przypadku obliczenia wyglądają następująco: 900,00 zł + (900,00 zł * 0,10) = 900,00 zł + 90,00 zł = 990,00 zł/pjł. Taki wskaźnik jest istotny dla zarządzania kosztami w magazynie, ponieważ pozwala na lepsze planowanie budżetu oraz optymalizację przestrzeni magazynowej. Ponadto, znajomość wskaźników kosztowych jest kluczowa w kontekście kalkulacji kosztów operacyjnych oraz oceny efektywności działalności magazynowej. Dobrze obliczone wskaźniki mogą wspierać menedżerów w podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji w infrastrukturę magazynową, co przekłada się na efektywność całego łańcucha dostaw.

Pytanie 18

W miesiącu lutym planuje się, że koszty magazynowania wzrosną o 5% w stosunku do miesiąca stycznia. Koszty stałe i koszty zmienne utrzymania zapasów w miesiącu lutym wyniosą odpowiednio

MiesiącCałkowite koszty w złotych
styczeńkoszty stałe utrzymania zapasówkoszty zmienne utrzymania zapasów
1 000,-2 000,-
A. koszty stałe 1 000 zł, koszty zmienne 2 100 zł
B. koszty stałe 1 050 zł, koszty zmienne 2 100 zł
C. koszty stałe 1 050 zł, koszty zmienne 2 000 zł
D. koszty stałe 2 100 zł, koszty zmienne 1 050 zł
Poprawna odpowiedź to koszty stałe wynoszące 1 050 zł oraz koszty zmienne na poziomie 2 100 zł. Aby obliczyć koszty w lutym, należy zastosować wzór uwzględniający wzrost o 5% w stosunku do kosztów styczniowych. Jeśli koszty stałe w styczniu wynosiły 1 000 zł, to po uwzględnieniu wzrostu obliczamy: 1 000 zł * 1,05 = 1 050 zł. Podobnie, jeśli koszty zmienne w styczniu wyniosły 2 000 zł, wzrost o 5% daje 2 000 zł * 1,05 = 2 100 zł. Takie podejście do analizy kosztów jest zgodne z praktykami zarządzania finansami w przedsiębiorstwach, gdzie dokładne prognozowanie kosztów jest kluczowe dla efektywnego planowania budżetu i optymalizacji wydatków. Właściwe podejście do zarządzania kosztami przyczynia się do lepszego zrozumienia struktury wydatków oraz pozwala na bardziej trafne podejmowanie decyzji dotyczących alokacji zasobów.

Pytanie 19

Ile wynosi wartość zapasu nieprawidłowego na podstawie przedstawionego wykresu, jeżeli przedsiębiorstwo posiada zapas o łącznej wartości 120 000,00 zł.

Struktura zapasu przedsiębiorstwa

Ilustracja do pytania
A. 9 600,00 zł
B. 24 000,00 zł
C. 86 400,00 zł
D. 12 000,00 zł
Wartości 86 400,00 zł, 12 000,00 zł oraz 9 600,00 zł nie są poprawnymi odpowiedziami, ponieważ nie uwzględniają one właściwego obliczenia procentowego zapasu nieprawidłowego. W przypadku 86 400,00 zł, błędne może być przyjęcie, że to 20% całkowitych zapasów, co by oznaczało, iż całkowita wartość zapasu wynosiłaby 432 000,00 zł. To podejście jest nieprawidłowe, ponieważ w rzeczywistości całkowita wartość wynosi 120 000,00 zł. Z kolei wartość 12 000,00 zł, która stanowi 10% z 120 000,00 zł, również nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji, ponieważ zapas nieprawidłowy obejmuje zarówno zapasy zbędne, jak i nadmierne, które w sumie stanowią 20%. Z kolei 9 600,00 zł, które nie stanowi ani procentu wartości zapasu, ani jego logicznego podziału, pokazuje błędne zrozumienie podstawowych zasad zarządzania zapasami. Często błędy te wynikają z nieprecyzyjnego zrozumienia definicji zapasu i jego kategorii. Kluczowe jest, aby w kontekście analizy zapasów zastosować właściwe metodyki, które pozwalają na wyodrębnienie tych zapasów, które rzeczywiście są nieprawidłowe. Właściwe obliczenia oparte na procentach oraz właściwe zrozumienie tych definicji są fundamentem efektywnego zarządzania zapasami, co przekłada się na optymalizację kosztów operacyjnych i poprawę rentowności przedsiębiorstwa.

Pytanie 20

Na podstawie zamieszczonego cennika oblicz koszt przewozu 20 ton ładunku na odległość 200 km.

Cennik
ładunek do 3,5 t: 0,20 zł/tkm
ładunek do 6,5 t: 0,22 zł/tkm
ładunek do 12,0 t: 0,25 zł/tkm
ładunek do 15,0 t: 0,27 zł/tkm
ładunek do 24,0 t: 0,30 zł/tkm
A. 1 080,00 zł
B. 50,00 zł
C. 1 200,00 zł
D. 60,00 zł
Odpowiedzi 60,00 zł, 50,00 zł oraz 1 080,00 zł są nieprawidłowe z kilku powodów. W przypadku obliczenia kosztu przewozu należy zrozumieć podstawowe pojęcie stawki za tonokilometr, które stanowi kluczowy element w kalkulacji. Wartości 60,00 zł i 50,00 zł są znacznie zaniżone, co sugeruje, że nie uwzględniono właściwej stawki za tkm. Takie błędy mogą wynikać z nieprawidłowego założenia dotyczącego stawki lub pominięcia istotnych elementów kalkulacji, takich jak wielkość ładunku i odległość. Co więcej, odpowiedź 1 080,00 zł również nie jest zgodna z rzeczywistością, ponieważ wskazuje na błędne obliczenia, które nie uwzględniają pełnej odległości oraz wagi ładunku. W transporcie każdy błąd w kalkulacjach kosztów może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, stąd istotne jest przeprowadzanie dokładnych obliczeń, które bazują na aktualnych cennikach i standardowych praktykach branżowych. W sytuacji, gdy stawka za tkm nie jest właściwie zastosowana, nawet niewielkie błędy mogą kumulować się, prowadząc do niedoszacowania lub przeszacowania kosztów, co wpływa na całościową efektywność operacyjną firmy transportowej.

Pytanie 21

W systemie GS1 produkty i usługi w handlu detalicznym są oznaczane identyfikatorem

A. SSCC
B. GLN
C. CPID
D. GTIN
GTIN, czyli Global Trade Item Number, to unikalny identyfikator stosowany do oznaczania towarów i usług w obrocie detalicznym na całym świecie. Jest kluczowym elementem systemu GS1, który umożliwia identyfikację produktów w różnych kanałach dystrybucji. GTIN może mieć różną długość, najczęściej występuje jako 8, 12, 13 lub 14-cyfrowy numer, co czyni go elastycznym narzędziem dostosowanym do potrzeb różnych rynków. Dzięki zastosowaniu GTIN, przedsiębiorstwa mogą skutecznie zarządzać stanami magazynowymi, monitorować ruch towarów oraz poprawiać procesy logistyczne. Przykładem zastosowania GTIN w praktyce jest skanowanie kodów kreskowych na produktach w sklepach, co pozwala na szybkie i dokładne przetwarzanie transakcji. Ponadto, GTIN jest integralnym elementem e-commerce, umożliwiając łatwe porównywanie cen oraz identyfikację produktów w sklepach internetowych. Stosowanie GTIN jest zgodne z międzynarodowymi standardami GS1, co zapewnia interoperacyjność i ułatwia współpracę między różnymi partnerami biznesowymi.

Pytanie 22

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 23

Cena wytworzenia jednego kalkulatora wynosi 20 zł. Producent dodaje marżę w wysokości 25%. Centrum dystrybucyjne dodaje następnie dodatkowe 20%, a sklep lokalny 10%. Ostatecznie klient płaci za kalkulator

A. 32 zł
B. 34 zł
C. 31 zł
D. 33 zł
Koszt wyprodukowania jednego kalkulatora wynosi 20 zł. Producent narzuca marżę 25%, co oznacza, że cena po dodaniu marży wynosi: 20 zł + (25% z 20 zł) = 20 zł + 5 zł = 25 zł. Następnie centrum dystrybucyjne dodaje kolejne 20% do tej ceny. Obliczamy 20% z 25 zł: 25 zł + (20% z 25 zł) = 25 zł + 5 zł = 30 zł. Wreszcie, sklep osiedlowy dodaje 10% do ceny, która wynosi 30 zł. Obliczamy 10% z 30 zł: 30 zł + (10% z 30 zł) = 30 zł + 3 zł = 33 zł. Klient zatem płaci 33 zł za kalkulator. To wyliczenie ilustruje, jak różne poziomy marż wpływają na ostateczną cenę produktu. Takie podejście jest standardem w branży detalicznej, gdzie każdy uczestnik łańcucha dostaw dodaje swoją marżę, co jest istotne dla zrozumienia struktury kosztów i cen na rynku.

Pytanie 24

Podstawowe urządzenie przeznaczone do przechowywania towarów w magazynie o złożonej i wielopoziomowej konstrukcji to

A. regał
B. wieszak
C. stojak
D. podkład
Regał jest podstawowym urządzeniem wykorzystywanym do składowania towarów w magazynach, szczególnie w obiektach o przestrzennej i wielopoziomowej budowie. Jego konstrukcja pozwala na efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, umożliwiając szybki dostęp do składowanych produktów. Regały są projektowane zgodnie z różnymi normami, takimi jak PN-EN 15512, które określają wymagania dotyczące ich bezpieczeństwa i wytrzymałości. W praktyce, regały mogą mieć różne formy, takie jak regały paletowe, półkowe czy przesuwnowe, co pozwala na ich elastyczne dostosowanie do specyfiki przechowywanych towarów. Umożliwiają one organizację przestrzeni magazynowej w sposób, który sprzyja optymalizacji procesów logistycznych, takich jak załadunek, rozładunek i inwentaryzacja. Dzięki zastosowaniu regałów można również łatwo wprowadzać systemy zarządzania magazynem, takie jak FIFO (First In, First Out) czy LIFO (Last In, First Out), co zwiększa efektywność operacyjną.

Pytanie 25

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. ręczny czytnik kodów kreskowych.
B. sprawdzarkę cen.
C. termiczną drukarkę etykiet.
D. kolektor danych.
Sprawdzarka cen to urządzenie, które umożliwia klientom samodzielne sprawdzenie cen produktów poprzez zeskanowanie kodu kreskowego. Na zdjęciu widoczne jest urządzenie wyposażone w wyświetlacz, na którym wyświetlana jest cena oraz nazwa produktu, co jest typowe dla tego typu urządzeń. Sprawdzarki cen są powszechnie stosowane w supermarketach i sklepach detalicznych, gdzie klienci mogą szybko uzyskać informacje o cenach bez potrzeby interakcji z pracownikami. Dzięki zastosowaniu takich urządzeń, proces zakupowy staje się bardziej efektywny, a klienci mają większą kontrolę nad swoimi decyzjami zakupowymi. Ponadto, sprawdzarki cen mogą być zintegrowane z systemami zarządzania magazynem, co pozwala na bieżące aktualizowanie cen i dostępności produktów. Jest to zgodne z najlepszymi praktykami w zakresie obsługi klienta, które kładą nacisk na transparentność i łatwy dostęp do informacji. Warto również wspomnieć, że sprawdzarki cen są nie tylko przydatne dla klientów, ale także pomagają detalistom w zarządzaniu pricingiem i lepszym zrozumieniu zachowań zakupowych.

Pytanie 26

Przedstawiony na opakowaniu znak graficzny oznacza

Ilustracja do pytania
A. "Chronić przed wilgocią".
B. "Chronić przed deszczem".
C. "Odporność napromieniowanie".
D. "Odporność na przemakanie".
Wybrana odpowiedź "Chronić przed wilgocią" jest prawidłowa, ponieważ znak graficzny przedstawiający parasolkę i krople wody jednoznacznie wskazuje na zalecenie zabezpieczenia produktów przed ogólną wilgocią. W kontekście pakowania i transportu produktów, ochrona przed wilgocią jest kluczowa, ponieważ nadmiar wilgoci może prowadzić do uszkodzenia materiałów, rozwoju pleśni oraz obniżenia jakości zawartości opakowania. Przykładem zastosowania tego oznaczenia może być przemysł spożywczy, gdzie wilgoć może wpływać na świeżość produktów, a także przemysł elektroniczny, gdzie wilgoć może uszkodzić delikatne komponenty elektroniczne. Zgodnie z normami ISO oraz zaleceniami organizacji zajmujących się pakowaniem, stosowanie odpowiednich oznaczeń jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i jakości produktów w trakcie przechowywania i transportu. Z tego względu, znak graficzny dotyczący ochrony przed wilgocią powinien być zawsze brany pod uwagę w procesie pakowania.

Pytanie 27

Intensywna strategia dystrybucji jest stosowana w sprzedaży

A. produktów mlecznych.
B. wyposażenia wnętrz.
C. aut.
D. systemów komputerowych.
Strategia dystrybucji intensywnej polega na maksymalizacji dostępności produktu w jak największej liczbie punktów sprzedaży. Produkty codziennego użytku, takie jak nabiał, są idealnym przykładem tej strategii. W przypadku nabiału, celem jest dotarcie do jak najszerszej grupy konsumentów poprzez umiejscowienie go w supermarketach, delikatesach, sklepach spożywczych oraz lokalnych punktach sprzedaży. Intensywna dystrybucja umożliwia konsumentom łatwy dostęp do produktów, co zwiększa ich sprzedaż. Przykładem może być mleko, które jest dostępne praktycznie wszędzie, aby zaspokoić codzienne potrzeby klientów. Dobre praktyki w tej dziedzinie obejmują współpracę z sieciami handlowymi, optymalizację logistyki oraz monitorowanie efektywności poszczególnych punktów sprzedaży, co pozwala na bieżąco dostosowywać strategię dystrybucji do zmieniających się potrzeb rynku.

Pytanie 28

Model internetowego współdziałania przedsiębiorstw, który dotyczy realizacji transakcji w sposób elektroniczny pomiędzy różnymi firmami, określa się mianem

A. B2G
B. B2C
C. B2B
D. B2E
Model B2B (business-to-business) odnosi się do relacji i transakcji gospodarczych, które zachodzą pomiędzy przedsiębiorstwami. W tym modelu dwie lub więcej firm wymieniają towary, usługi lub informacje za pośrednictwem platform elektronicznych. Przykładem mogą być hurtownie, które sprzedają produkty innym detalistom, lub platformy handlowe, które łączą producentów z dystrybutorami. Ważnym aspektem B2B jest automatyzacja procesów, co pozwala na zwiększenie efektywności operacyjnej oraz redukcję kosztów. W kontekście standardów branżowych, wiele firm przyjmuje modele EDI (electronic data interchange), które umożliwiają wymianę dokumentów handlowych w formacie elektronicznym, co znacząco przyspiesza procesy zakupowe i sprzedażowe. Zastosowanie modelu B2B jest kluczowe w e-commerce, ponieważ umożliwia nie tylko transakcje, ale także nawiązywanie długoterminowych relacji biznesowych, co przyczynia się do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności na rynku.

Pytanie 29

Który wydatek związany z zarządzaniem magazynem należy do kosztów zmiennych dotyczących uzupełniania stanów magazynowych?

A. Wydatek na ubezpieczenie zapasów przechowywanych w magazynie na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń
B. Wydatek utraconych dochodów z każdej niesprzedanej jednostki brakującego towaru
C. Koszt transportu obliczany według stawki za każdy przejechany kilometr
D. Wydatek spowodowany ubytkami naturalnymi zgromadzonych zapasów
Koszt ubezpieczenia zapasów przechowywanych w magazynie na wypadek zdarzeń losowych jest klasyfikowany jako koszt stały, ponieważ nie zmienia się w zależności od poziomu zapasów ani od ich rotacji. Ubezpieczenie jest zazwyczaj ustalane na podstawie wartości zapasów i nie jest bezpośrednio związane z procesem uzupełniania zapasów, co czyni je kosztami, które są niezależne od wielkości zamówień. Koszt wynikający z ubytków naturalnych składowanych zapasów również należy do kosztów stałych. Ubytki naturalne to nieuniknione straty, które są związane z przechowywaniem towarów, ale nie są one uzależnione od działań związanych z uzupełnianiem zapasów. Koszt utraconych przychodów od każdej niesprzedanej jednostki brakującego zapasu koncentruje się na potencjalnych stratach, które są efektem niewłaściwego zarządzania zapasami, ale nie jest to koszt zmienny związany bezpośrednio z uzupełnianiem. Często błędnie zakłada się, że wszystkie koszty związane z zapasami są kosztami zmiennymi, co prowadzi do nieprawidłowych wniosków. Rzeczywistość jest taka, że w każdym przypadku należy dokładnie klasyfikować koszty w zależności od ich charakterystyki i wpływu na działalność firmy, co jest kluczowe dla efektywnego zarządzania finansami przedsiębiorstwa.

Pytanie 30

Zasada wydawania towarów z magazynu, która nakazuje wydawać najpierw produkty, które mają najkrótszy termin ważności, to zasada

A. FEFO
B. FIFO
C. HIFO
D. LIFO
Odpowiedź FEFO (First Expired, First Out) jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do zasady zarządzania zapasami, która polega na wydawaniu z magazynu towarów, których termin przydatności do spożycia upłynie najwcześniej. Takie podejście jest niezwykle istotne w branży spożywczej, gdzie świeżość produktów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa konsumentów oraz jakości oferowanych towarów. W praktyce oznacza to, że w przypadku towarów o ograniczonej trwałości, takich jak żywność, leki czy kosmetyki, pierwszeństwo w sprzedaży lub wykorzystaniu mają te partie, które zostaną najszybciej przeterminowane. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą minimalizować straty związane z przeterminowaniem produktów. Przykładem praktycznym zastosowania tej zasady może być supermarket, który organizuje swoje magazyny w taki sposób, aby najstarsze daty ważności były łatwo dostępne dla pracowników, co pozwala na efektywne zarządzanie zapasami i zmniejszenie ryzyka sprzedaży przeterminowanych produktów. Dobre praktyki branżowe zalecają stosowanie etykietowania i systemów informatycznych wspierających FEFO, co dodatkowo usprawnia procesy logistyczne i zapewnia zgodność z normami jakościowymi.

Pytanie 31

Który z poniższych systemów pozwala na dostarczanie w czasie rzeczywistym aktualnych danych dotyczących bieżącej produkcji oraz różnic pomiędzy planowanymi a uzyskanymi wskaźnikami produkcji?

A. Zarządzanie relacjami z klientami.
B. System realizacji produkcji.
C. Wytwarzanie wspomagane komputerowo.
D. Planowanie potrzeb materiałowych.
Manufacturing Execution System (MES) to system informatyczny, który umożliwia monitorowanie, kontrolowanie oraz optymalizację procesów produkcji w czasie rzeczywistym. Jego podstawową funkcją jest zapewnienie bieżących informacji o statusie produkcji, co pozwala na szybkie reagowanie na wszelkie rozbieżności między planowanymi a rzeczywistymi parametrami. Przykładowo, w przemyśle motoryzacyjnym, MES może dostarczyć informacji o ilości wyprodukowanych części w danym cyklu produkcyjnym, co pozwala na natychmiastowe dostosowanie zasobów do wymagań. Dobrą praktyką jest integracja MES z innymi systemami, takimi jak ERP (Enterprise Resource Planning), co umożliwia lepsze zarządzanie całym procesem produkcyjnym. Standardy takie jak ISA-95 definiują hierarchię i interfejsy między różnymi systemami, co sprzyja ich efektywnej współpracy. W kontekście Industry 4.0, MES odgrywa kluczową rolę w automatyzacji i inteligentnym zarządzaniu produkcją, co pozwala na zwiększenie efektywności i redukcję kosztów operacyjnych.

Pytanie 32

Termin dostarczenia zamówienia ustalono na 10 dzień miesiąca. W którym dniu powinno się złożyć zamówienie, jeśli czas realizacji dostawy wynosi 4 dni?

A. W 6 dniu
B. W 5 dniu
C. W 14 dniu
D. W 15 dniu
Poprawna odpowiedź to 6 dzień miesiąca, ponieważ czas cyklu dostawy wynosi 4 dni. Oznacza to, że zamówienie musi być złożone na co najmniej 4 dni przed wyznaczonym terminem realizacji, czyli przed 10 dniem miesiąca. Aby obliczyć, kiedy zamówić, wystarczy odjąć czas dostawy od terminu realizacji: 10 - 4 = 6. Złożenie zamówienia w 6 dniu zapewnia, że zamówienie dotrze na czas, co jest kluczowe w zarządzaniu łańcuchem dostaw. W praktycznych zastosowaniach, znajomość czasu cyklu dostawy jest niezbędna dla efektywnego planowania produkcji i zarządzania zapasami, ponieważ opóźnienia w zamówieniach mogą prowadzić do przerw w produkcji i niezadowolenia klientów. W branży logistycznej standardem jest stosowanie takich obliczeń, aby zminimalizować ryzyko opóźnień. Dobre praktyki obejmują również regularne aktualizowanie danych dotyczących czasów dostaw oraz bliską współpracę z dostawcami, co pozwala na elastyczniejsze dostosowywanie się do zmieniających się warunków rynkowych.

Pytanie 33

Najlepszym rozwiązaniem dla magazynów, które gromadzą znaczne ilości jednego rodzaju towaru w paletowych jednostkach ładunkowych, są regały

A. wspornikowe przesuwne
B. paletowe rzędowe
C. półkowe narożne
D. zblokowane wjezdne
Wybór niewłaściwego typu regałów do magazynowania towarów może znacznie obniżyć efektywność operacyjną. Regały wspornikowe przesuwne są przeznaczone głównie do składowania długich i ciężkich przedmiotów, takich jak rury czy profile metalowe, a nie dla paletowych jednostek ładunkowych. Ich konstrukcja nie sprzyja optymalizacji przestrzeni w przypadku składowania dużych ilości tego samego towaru. Regały paletowe rzędowe, chociaż mogą być użyteczne w szerokim zakresie zastosowań, również nie zapewniają maksymalnej efektywności w kontekście dużych jednostek ładunkowych, co może prowadzić do nieodpowiedniego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Z kolei regały półkowe narożne są typowo stosowane do składowania mniejszych towarów, jak elektroniczne komponenty lub dokumenty, a nie do dużych jednostek ładunkowych. W przypadku regałów zblokowanych wjezdnych, ich konstrukcja umożliwia bezpośredni wjazd wózków widłowych, co jest kluczowe dla efektywnej operacji składowania. Wybór niewłaściwego rozwiązania może skutkować opóźnieniami w procesach logistycznych, a także zwiększeniem kosztów operacyjnych związanych z transportem i składowaniem. Dlatego ważne jest, aby przy doborze regałów brać pod uwagę specyfikę towarów oraz wymagania dotyczące przestrzeni magazynowej.

Pytanie 34

Ustal średnią sprzedaż w I kwartału 2012 r. w przedsiębiorstwie ABC, opierając się na danych podanych w tabeli.

MiesiącPrzychody miesięczne ze sprzedaży w złotych
styczeń5 000,-
luty3 500,-
marzec4 500,-
A. 3 166 zł
B. 2 500 zł
C. 6 500 zł
D. 4 333 zł
W I kwartale 2012 roku średnia sprzedaż wynosiła 4 333 zł. Jak to policzyliśmy? Zsumowaliśmy przychody z każdego miesiąca i podzieliliśmy przez 3, bo w kwartale mamy trzy miesiące. Na przykład, jeśli w styczniu zarobiliśmy 4 000 zł, w lutym 4 500 zł, a w marcu 3 500 zł, to razem daje nam 12 000 zł. Dzielimy to przez 3 i wychodzi 4 000 zł jako średnia. To standardowa metoda, która przydaje się, gdy analizujemy dane finansowe. Dzięki niej łatwiej zrozumieć, jak wygląda sprzedaż w danym okresie i ocenić, co może działać lepiej w marketingu. Ustalanie średniej jest istotne, bo pozwala nam dostrzegać sezonowe wahania i sprawdzać, jak nasze działania mogą wpływać na wyniki. Firmy często korzystają z takich wskaźników, żeby dobrze zaplanować budżet i przewidzieć przyszłe przychody, co jest w końcu kluczem do sukcesu w biznesie.

Pytanie 35

Powierzchnia składowa magazynu wynosi nominalnie 895 m2. Po umiejscowieniu regałów, łączna powierzchnia składowa zajęta przez magazyn wyniosła 823,4 m2. Jaki wskaźnik wykorzystania powierzchni składowej osiągnie ten magazyn?

A. 0,08
B. 1,09
C. 0,14
D. 0,92
Wskaźnik wykorzystania powierzchni składowej oblicza się, dzieląc łączną wykorzystywaną powierzchnię składową przez nominalną powierzchnię składową. W tym przypadku obliczenie wygląda następująco: 823,4 m² / 895 m² = 0,92. Oznacza to, że magazyn wykorzystuje 92% dostępnej powierzchni do składowania towarów. Taki wskaźnik jest istotny w zarządzaniu magazynem, ponieważ wskazuje, jak efektywnie przestrzeń jest wykorzystywana. W praktyce, im wyższy wskaźnik, tym lepsze gospodarowanie przestrzenią, co przekłada się na mniejsze koszty operacyjne i lepszą organizację logistyki. Wysoki wskaźnik wykorzystania powierzchni sprzyja również optymalizacji procesów magazynowych, co jest kluczowe w kontekście konkurencyjności przedsiębiorstwa. Zgodnie z najlepszymi praktykami branżowymi, monitorowanie tego wskaźnika pozwala na identyfikację obszarów, które mogą wymagać reorganizacji lub lepszego zarządzania przestrzenią. Warto również pamiętać, że wskaźnik ten powinien być regularnie analizowany w kontekście zmieniających się potrzeb operacyjnych firmy.

Pytanie 36

Logistyczne centra, które oferują dostęp do infrastruktury transportowej związanej z co najmniej dwoma kategoriami transportu, to centra

A. monotransportowe
B. intermodalne
C. modułowe
D. rozproszone
Wybór odpowiedzi "modułowe" sugeruje niezrozumienie koncepcji funkcjonowania centrów logistycznych. Centra modułowe to struktury, które zwracają uwagę na elastyczność i skalowalność, jednak nie są one bezpośrednio związane z integracją różnych gałęzi transportu. Mogą one odnosić się bardziej do organizacji przestrzennej lub sposobu zarządzania, a nie do samej infrastruktury transportowej. Odpowiedź "rozproszone" z kolei implikuje, że centra te są rozdzielone geograficznie, co może prowadzić do nieefektywności w zarządzaniu transportem i logistyce. Taki model nie sprzyja integracji i synergii transportowej, która jest kluczowa dla efektywnych operacji logistycznych. Natomiast „monotransportowe” odnosi się do systemu opartego na jednej gałęzi transportu, co jest w sprzeczności z definicją centrów intermodalnych, które opierają się na połączeniu różnych rodzajów transportu, co zwiększa elastyczność oraz efektywność transportu. Błędem myślowym w tych odpowiedziach jest pominięcie fundamentalnej zasady, że centra intermodalne muszą obsługiwać różne środki transportu, co jest kluczowe dla usprawnienia łańcucha dostaw oraz dostosowania się do dynamicznych potrzeb rynku.

Pytanie 37

Codziennie do magazynu wpływa średnio 3 000 jednostek ładunkowych. Każdy wózek magazynowy jest w stanie przetransportować 25 jednostek ładunkowych jednocześnie w czasie 2 minut. Ile wózków powinno zostać wysłanych do strefy przyjęć, aby wykonać tę pracę w ciągu 1 godziny?

A. 5 wózków
B. 2 wózki
C. 4 wózki
D. 3 wózki
Aby obliczyć liczbę wózków magazynowych potrzebnych do przetransportowania 3000 jednostek ładunkowych w ciągu godziny, musimy najpierw określić, ile jednostek jeden wózek jest w stanie przetransportować w tym czasie. Każdy wózek może przetransportować 25 jednostek ładunkowych w ciągu 2 minut. W ciągu jednej godziny (60 minut) wózek może wykonać 30 cykli transportowych (60 minut / 2 minuty). Zatem, jeden wózek jest w stanie przetransportować 30 cykli x 25 jednostek = 750 jednostek ładunkowych w ciągu godziny. Następnie, aby obliczyć liczbę wymaganych wózków, dzielimy całkowitą liczbę jednostek ładunkowych do przetransportowania (3000) przez liczbę jednostek transportowanych przez jeden wózek (750). 3000 jednostek / 750 jednostek na wózek = 4 wózki. Ta odpowiedź jest zgodna z najlepszymi praktykami w zarządzaniu magazynem, w których kluczowe jest zoptymalizowanie procesów transportowych, aby zapewnić efektywność operacyjną.

Pytanie 38

Przedstawiony na zdjęciu wózek widłowy stosuje się do przewożenia i podnoszenia ładunku

Ilustracja do pytania
A. w pozycji równoważnej.
B. na wysokość składowania.
C. na wysokość transportową.
D. od tyłu do środka wideł.
Podnoszenie ładunków na wysokość składowania jest jedną z kluczowych funkcji wózków widłowych, co czyni odpowiedź "na wysokość składowania" poprawną. Wózki widłowe, zgodnie z normami bezpieczeństwa i standardami branżowymi, są zaprojektowane w celu efektywnego transportu oraz składowania towarów na różnych poziomach. Przykładem ich wykorzystania może być magazyn, gdzie wózki te umożliwiają umieszczanie palet z towarami na regałach o różnych wysokościach, co optymalizuje przestrzeń magazynową. W praktyce, operatorzy wózków widłowych muszą być przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa oraz technik podnoszenia, aby zapewnić, że ładunki są transportowane i składowane w sposób bezpieczny i efektywny. Dodatkowo, prawidłowe rozmieszczenie ładunków na regałach wspiera logikę magazynową i ułatwia dostępność towarów.

Pytanie 39

W tabeli przedstawiono odległości drogowe pomiędzy Warszawą, a wybranymi miastami Polski. Stawka za 1 km trasy wynosi 2,80 zł. Koszt całkowity przewozu towarów na trasie Warszawa - Poznań wynosi

TrasyOdległości drogowe w km
Warszawa
   – Katowice
   – Kraków
   – Poznań
   – Wrocław

295
293
308
351
A. 982,80 zł
B. 826,00 zł
C. 820,00 zł
D. 862,40 zł
Wybór innej odpowiedzi, niż 862,40 zł, może wynikać z kilku typowych błędów myślowych związanych z obliczeniami kosztów transportu. Często, osoby mylą się przy sumowaniu, zamiast mnożyć odpowiednie wartości. Przykładowo, mogą nie uwzględniać odległości jako kluczowego elementu w równaniach dotyczących kosztów. Również, pomijanie stawki za 1 km może prowadzić do błędnych założeń, co skutkuje nieprawidłowymi wyliczeniami. Czasami, w obliczeniach mogą pojawić się nieporozumienia związane z interpretacją danych w tabelach, co powoduje, że użytkownicy biorą pod uwagę niewłaściwe wartości. Istotne jest również, aby być świadomym, że w logistyce koszt transportu jest kluczowym elementem rentowności firmy; zatem błędne obliczenie może prowadzić do nieefektywności finansowych. W praktyce, osoby odpowiedzialne za transport powinny stosować systematyczne metody obliczeń, a także regularnie aktualizować dane dotyczące odległości oraz stawek, aby zapewnić jak najdokładniejsze prognozy. Warto zwrócić uwagę na standardy branżowe, które zalecają przynajmniej roczne przeglądy stawek oraz odległości, co może pomóc w uniknięciu błędów w przyszłych obliczeniach.

Pytanie 40

Znak umieszczony na opakowaniu transportowym oznacza, że towar jest

Ilustracja do pytania
A. promieniotwórczy.
B. trucizną.
C. łatwopalny.
D. substancją żrącą.
Odpowiedź "łatwopalny" jest poprawna, ponieważ znak umieszczony na opakowaniu transportowym to międzynarodowy symbol materiałów łatwopalnych. Symbol ten, przedstawiający czarny kwadrat obrócony o 45 stopni z białym tłem i płomieniem w środku, jasno wskazuje na to, że zawartość opakowania jest łatwopalna. W praktyce oznaczenie to stosowane jest w transporcie różnych substancji chemicznych, które mogą stanowić zagrożenie pożarowe. W branży transportowej, zgodnie z międzynarodowymi standardami, takimi jak UN Model Regulations oraz ADR (European Agreement concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road), właściwe oznakowanie towarów niebezpiecznych jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas transportu. Wiedza na temat klasyfikacji materiałów niebezpiecznych i odpowiednich oznaczeń jest niezbędna dla pracowników zajmujących się logistyką oraz zarządzaniem magazynami. Przykładem mogą być substancje takie jak benzyna czy etanol, które są łatwopalne i wymagają szczególnych procedur transportowych oraz składowania, aby zminimalizować ryzyko pożaru.