Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik budownictwa
  • Kwalifikacja: BUD.12 - Wykonywanie robót murarskich i tynkarskich
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 01:32
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 02:01

Egzamin zdany!

Wynik: 23/40 punktów (57,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Oblicz wydatki na robociznę wzniesienia 100 m2 ścian obiektu z pustaków Porotherm, mając na uwadze, że czas potrzebny na wykonanie 1 m2 muru z tych pustaków wynosi 1,15 h, przy założonym 10-godzinnym czasie pracy, a wynagrodzenie murarza to 140 zł.

A. 2 012 zł
B. 1 410 zł
C. 1 232 zł
D. 1 610 zł
Koszt robocizny wymurowania 100 m2 ścian z pustaków Porotherm oblicza się na podstawie nakładu czasu oraz stawki za roboczogodzinę murarza. W przypadku, gdy nakład czasu na wykonanie 1 m2 muru wynosi 1,15 h, to dla 100 m2 potrzebujemy 115 h (1,15 h/m2 x 100 m2). Przy 10-godzinnym systemie pracy, murarz wykonuje 10 m2 w ciągu jednego dnia, co oznacza, że na wymurowanie 100 m2 potrzeba 10 dni (100 m2 ÷ 10 m2/dzień). Przy stawce 140 zł za dniówkę, całkowity koszt robocizny wynosi 10 dni x 140 zł/dzień, co daje 1400 zł. Jednak, przy dokładnym przeliczeniu czasu pracy, koszt robocizny powinien być obliczony jako (115 h x 14 zł/h) co daje nam 1610 zł. To podejście uwzględnia zarówno stawkę godzinową, jak i efektywność pracy w danym systemie. W budownictwie kluczowe jest dokładne oszacowanie czasu pracy, aby uniknąć niedoszacowania kosztów projektu."

Pytanie 2

Do murowania elementów konstrukcyjnych budynków, które przenoszą znaczące obciążenia, takich jak nadproża, słupy czy filary, powinno się stosować zaprawy

A. wapienne
B. cementowe
C. cementowo-wapienne
D. gipsowo-wapienne
Wybór odpoweidzi zaprawy wapiennej, gipsowo-wapiennej lub cementowo-wapiennej na elementy budowlane przenoszące duże obciążenia jest nieprzemyślany z kilku powodów. Zaprawy wapienne, chociaż mają swoje miejsce w budownictwie, są przeznaczone przede wszystkim do zastosowań w murach niefundamentowych oraz w miejscach, gdzie obciążenia są ograniczone. Ich wytrzymałość na ściskanie jest znacznie niższa niż w przypadku zapraw cementowych, co sprawia, że nie nadają się do elementów konstrukcyjnych wymagających wysokiej nośności. Gipsowo-wapienne zaprawy są dedykowane do wykończeń wnętrz i nie powinny być stosowane w elementach konstrukcyjnych z powodu niskiej odporności na działanie wilgoci oraz niskiej wytrzymałości. W przypadku zapraw cementowo-wapiennych, choć łączą one cechy obu typów zapraw, to jednak ich właściwości mechaniczne wciąż są niewystarczające w kontekście dużych obciążeń, co czyni je niewłaściwym wyborem. Powszechnym błędem jest zakładanie, że różne typy zapraw są wymienne, co nie jest prawdą; wybór materiału powinien być ściśle uzależniony od specyfikacji konstrukcyjnych oraz wymagań projektowych. W praktyce budowlanej kluczowe jest przestrzeganie norm i specyfikacji dotyczących wytrzymałości materiałów, aby zapewnić bezpieczeństwo i trwałość budowli na długie lata.

Pytanie 3

Izolację przeciwwilgociową, gdy wykonujemy podłogę na gruncie, należy umieścić na

A. chudym betonie
B. podkładzie posadzki
C. izolacji cieplnej
D. gruntowym podłożu
Izolacja przeciwwilgociowa to naprawdę ważny element w budownictwie, zwłaszcza, gdy mówimy o podłogach na gruncie. Ułożenie jej na chudym betonie to najlepsza praktyka, bo ten beton tworzy równą i stabilną powierzchnię, która skutecznie broni przed wilgocią z ziemi. Dzięki temu, wilgoć nie wpada do środka budynku, co jest kluczowe dla ochrony konstrukcji przed różnymi uszkodzeniami. Chudy beton to warstwa o małej wytrzymałości, która tylko wyrównuje powierzchnię, więc nie jest obciążona takimi rzeczami jak konstrukcje. Fajnie, że to podejście jest zgodne z normami budowlanymi, które mówią, że izolacja przeciwwilgociowa powinna być stosowana tam, gdzie budynek może mieć kontakt z wodą. Przykładem tego mogą być domy jednorodzinne, gdzie dobre materiały i technologie izolacyjne poprawiają trwałość budynku oraz komfort życia.

Pytanie 4

Pomieszczenie o wymiarach przedstawionych na rysunku i o wysokości 2,5 m należy przedzielić ścianką działową o grubości 1/2 cegły na zaprawie cementowo-wapiennej. Ile m2 ścianki działowej ma wykonać murarz?

Ilustracja do pytania
A. 24,0 m2
B. 15,0 m2
C. 10,0 m2
D. 5,0 m2
Poprawna odpowiedź wynika z zastosowania wzoru na obliczenie powierzchni prostokąta. W tym przypadku wysokość pomieszczenia wynosi 2,5 m, a długość ścianki działowej jest równa 4 m. Powierzchnię ścianki działowej obliczamy jako iloczyn długości i wysokości: 4 m x 2,5 m = 10 m2. Grubość ścianki nie jest istotna przy obliczeniach powierzchni, co jest kluczowym aspektem w pracach budowlanych. Ważne jest, aby podczas planowania i realizacji tego rodzaju zadań brać pod uwagę normy budowlane, które definiują m.in. minimalne wymagania dotyczące grubości i wytrzymałości ścian działowych. Przykładem praktycznego zastosowania wiedzy na temat obliczania powierzchni jest przygotowanie kosztorysu materiałów budowlanych, co jest niezbędne dla uzyskania dokładnych wyliczeń i uniknięcia zbędnych kosztów. To także ważny krok w procesie projektowania, który powinien być zgodny z dobrymi praktykami branżowymi w zakresie budownictwa.

Pytanie 5

Na zdjęciu przedstawiono uszkodzenie warstwy zbrojącej (rozerwanie siatki) i warstwy izolacyjnej na elewacji budynku. Aby rozpocząć naprawę tego uszkodzenia, należy

Ilustracja do pytania
A. przykleić fragment rozerwanej siatki do podłoża i uzupełnić fragment uszkodzonego styropianu.
B. okleić taśmą papierową miejsce uszkodzenia.
C. wyciąć uszkodzony fragment ocieplenia i usunąć tynk wokół wyciętego fragmentu pasem o szerokości 10 cm.
D. wyciąć siatkę i tynk na powierzchni całej ściany, na której znajduje się uszkodzenie.
Twoja odpowiedź dotycząca wycięcia uszkodzonego fragmentu ocieplenia i usunięcia tynku w promieniu 10 cm jest zdecydowanie na miejscu. To naprawdę właściwe podejście, bo pozwala na solidne przygotowanie podłoża pod nową warstwę izolacyjną. W praktyce, coś takiego sprawia, że naprawiony fragment lepiej zespoli się z resztą elewacji, co jest kluczowe, jeśli zależy nam na długotrwałych efektach. Dodatkowo, usunięcie tynku wokół uszkodzenia zapobiega dalszym problemom, które mogą się pojawić z powodu złego przylegania materiałów. Jak mówi norma PN-EN 13499, dobre przygotowanie podłoża i używanie odpowiednich materiałów to podstawa, żeby cała konstrukcja dobrze funkcjonowała.

Pytanie 6

Rysunek przedstawia umowne i uproszczone oznaczenie klatki schodowej w rzucie i dotyczy kondygnacji

Ilustracja do pytania
A. powtarzalnej
B. najwyższej
C. wyrównawczej
D. najniższej
Wybór odpowiedzi, która nie dotyczy kondygnacji najniższej, może wynikać z paru nieporozumień na temat architektury i układu budynków. Na przykład, wybranie kondygnacji najwyższej dotyczy przestrzeni na samej górze budynku, co w przypadku klatki schodowej prowadzącej w dół po prostu nie ma sensu. Ważne jest, żeby zrozumieć, że projektując budynek, klatki schodowe powinny umożliwiać przejście pomiędzy różnymi poziomami, a kierunek ich prowadzenia jest kluczowy dla określenia, na jakiej kondygnacji się znajdujemy. Wybierając odpowiedź, która sugeruje schody prowadzące do poziomu powtarzalnego, można się pomylić, bo powtarzalne kondygnacje zazwyczaj dotyczą wielu poziomów o tej samej funkcji, jak w biurowcach. A w przypadku odpowiedzi sugerującej kondygnację wyrównawczą, to już w ogóle nie jest zgodne z definicją, bo odnosi się do poziomów, które niekoniecznie mają coś wspólnego z układem schodów. Całkiem istotne jest, żeby być świadomym, że błędne zrozumienie oznaczeń i ich kontekstu w projektowaniu budynków może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji i trudności w orientacji, co w kryzysie naprawdę może być problematyczne. Dlatego warto znać właściwe terminy i rozumieć zasady projektowania budynków.

Pytanie 7

Która z podanych zapraw cechuje się najlepszymi właściwościami plastycznymi?

A. Cementowo-gliniana
B. Gipsowa
C. Wapienna
D. Cementowo-wapienna
Wybór innych zapraw, takich jak cementowo-wapienna, gipsowa czy cementowo-gliniana, prowadzi do kilku istotnych nieporozumień dotyczących ich właściwości plastycznych. Zaprawa cementowo-wapienna, mimo że łączy w sobie zalety obu materiałów, w praktyce charakteryzuje się mniejszą plastycznością w porównaniu do czystej zaprawy wapiennej. Cement, jako składnik, wprowadza twardość, co ogranicza elastyczność zaprawy, co jest niekorzystne w kontekście aplikacji wymagających łatwego formowania i deformations. Gipsowa zaprawa, choć posiada dobre właściwości plastyczne, ma ograniczone zastosowanie w wilgotnych warunkach, co czyni ją mniej uniwersalną. Ponadto, jej zdolność do twardnienia jest znacznie szybsza, co może prowadzić do problemów z równomiernym rozprowadzeniem i aplikacją. Cementowo-gliniana zaprawa z kolei, mimo że oferuje pewne właściwości plastyczne, nie osiąga poziomu elastyczności, jaki zapewnia wapno. W ogólnym ujęciu, powszechnym błędem jest zatem mylenie twardości z plastycznością, co prowadzi do niewłaściwych wyborów materiałowych w budownictwie. Dobór odpowiedniej zaprawy powinien być uzależniony od specyfiki projektu oraz warunków, w jakich ma być stosowana, a zaprawy oparte na wapnie są najbardziej odpowiednie do zastosowań wymagających wysokiej plastyczności i paroprzepuszczalności.

Pytanie 8

Na podstawie danych zawartych w tablicy 0120 z KNR oblicz, ile cegieł dziurawek potrzeba do wykonana 10 m2 ścianki pełnej o grubości 1/2 cegły.

Ilustracja do pytania
A. 486 sztuk.
B. 286 sztuk.
C. 481 sztuk.
D. 287 sztuk.
Tak, zgadza się, prawidłowa odpowiedź to 486 cegieł. To obliczenie bierze się z tablicy 0120 z KNR, gdzie normatywne zużycie cegieł dziurawek na 1 m2 wynosi 48,60 sztuk, jeśli mamy ściankę pełną o grubości 1/2 cegły. Żeby sprawdzić ile cegieł potrzeba na 10 m2, wystarczy pomnożyć 48,60 przez 10. Także 48,60 szt/m2 razy 10 m2 daje 486 sztuk. W budownictwie takie obliczenia są bardzo ważne, bo pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze. Zawsze lepiej mieć dokładne dane, bo gdy źle oszacujesz materiał, może się to zakończyć opóźnieniami i dodatkowymi kosztami za dodatkowe cegły. Dlatego ważne jest, żeby znać te normy i przepisy – to zdecydowanie ułatwia pracę w branży budowlanej i pozwala lepiej planować budżet.

Pytanie 9

Do ręcznego oddzielania kruszywa na różne frakcje do przygotowania zaprawy murarskiej należy zastosować

A. stolika rozpływowego
B. stolika wibracyjnego
C. siatek z drutu stalowego
D. rusztów drewnianych
Stosowanie rusztów drewnianych do segregacji kruszywa jest technicznie niewłaściwe. Drewno, będąc materiałem organicznym, ma tendencję do wchłaniania wilgoci, co może prowadzić do zniekształcenia się rusztu oraz wpływać na jakość segregowanego kruszywa. Ponadto, drewno jest podatne na biodegradację oraz uszkodzenia mechaniczne, co obniża jego trwałość i użyteczność w kontekście długotrwałej pracy w warunkach budowlanych. Z kolei stolik rozpływowy, mimo że bywa używany w niektórych procesach budowlanych, nie jest przeznaczony do segregacji kruszywa na frakcje. Jego konstrukcja nie umożliwia efektywnego oddzielania ziaren o różnych rozmiarach, co jest kluczowe w kontekście uzyskania odpowiedniej jakości zaprawy murarskiej. Stoliki wibracyjne, choć mogą wspierać procesy związane z zagęszczaniem materiału, również nie są odpowiednie do ręcznej segregacji kruszywa, ponieważ ich zastosowanie jest skierowane głównie na kompresję i zagęszczanie materiałów sypkich. Typowym błędem jest zatem mylenie funkcji poszczególnych narzędzi i metod, co prowadzi do nieefektywności oraz obniżenia jakości finalnego produktu budowlanego.

Pytanie 10

Tynki 1-warstwowe obejmują tynki

A. selektywne
B. surowe
C. powszechne
D. wytworne
Tynki surowe to rodzaj tynków 1-warstwowych, które charakteryzują się prostotą wykonania i szybkim czasem aplikacji. Są one najczęściej stosowane w budownictwie jako podkład pod dalsze warstwy wykończeniowe, a dzięki swojej naturalnej strukturze i porowatości, zapewniają dobrą przyczepność dla kolejnych warstw. W praktyce, tynki surowe mogą być wykonane z tradycyjnych materiałów, takich jak cement, wapno czy gips, które po nałożeniu tworzą jednolitą powłokę. Warto zaznaczyć, że tynki surowe mogą być również stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, gdyż odpowiednio przygotowane materiały mogą minimalizować ryzyko pojawienia się pleśni. W budownictwie ekologicznym, tynki surowe zyskują na popularności, ponieważ są produkowane z lokalnych surowców i mają niską emisję CO2. Zgodnie z normami PN-EN 998-1, tynki surowe muszą spełniać określone wymagania dotyczące wytrzymałości i trwałości, co czyni je kluczowym elementem w kontekście długoterminowej eksploatacji budynków.

Pytanie 11

Jaki sposób wiązania cegieł w murze przedstawiono na rysunku?

Ilustracja do pytania
A. Wiązanie holenderskie.
B. Wiązanie gotyckie.
C. Wiązanie śląskie.
D. Wiązanie flamandzkie.
Wiązanie flamandzkie, które zostało przedstawione na rysunku, charakteryzuje się specyficznym układem cegieł, gdzie na każdej warstwie cegły pełne i połówki są układane na przemian. Taki sposób wiązania zapewnia nie tylko estetyczne wykończenie, ale również znaczną stabilność całej konstrukcji. Praktyczne zastosowanie wiązania flamandzkiego występuje w budynkach o dużych wymaganiach nośnych, gdzie istotne jest równomierne rozłożenie obciążeń. Zastosowanie tej techniki jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie, które kładą nacisk na trwałość i efektywność materiałową. Cegły, w zależności od ich rodzaju, mogą mieć różne właściwości, co wpływa na wybór konkretnego rozwiązania w projekcie budowlanym. Warto również zauważyć, że wiązanie flamandzkie jest często wykorzystywane w architekturze historycznej, co świadczy o jego popularności i funkcjonalności od wieków.

Pytanie 12

Na rysunku przedstawiono mur wykonany z zastosowaniem wiązania

Ilustracja do pytania
A. wielowarstwowego.
B. polskiego.
C. krzyżykowego.
D. pospolitego.
Wybór wiązania krzyżykowego, pospolitego lub wielowarstwowego jest nieprawidłowy ze względu na fundamentalne różnice w sposobie układania cegieł, które wpływają na stabilność i wytrzymałość muru. Wiązanie krzyżykowe charakteryzuje się stosowaniem cegieł w układzie, gdzie na zmianę ułożone są długie i krótkie boki cegieł, co może prowadzić do niejednorodnego rozkładu obciążeń oraz potencjalnych punktów osłabienia. Wiązanie pospolite, z kolei, polega na układaniu cegieł w taki sposób, że wszystkie są ustawione w linii, co również osłabia spoiny i zwiększa ryzyko pęknięć. Zastosowanie wiązania wielowarstwowego, mimo że może być korzystne w niektórych konstrukcjach, nie jest adekwatne w kontekście muru przedstawionego w pytaniu, gdzie kluczowe jest zapewnienie jednorodności i stabilności. Typowym błędem myślowym jest zrozumienie, że różne metody układania cegieł mogą być używane wymiennie; jednak każda z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania, które powinny być dostosowane do specyficznych wymagań projektowych. W związku z tym, ważne jest, aby przy wyborze odpowiedniego wiązania kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim zasadami inżynierii budowlanej i najlepszymi praktykami w zakresie konstrukcji.

Pytanie 13

Na rysunku przedstawiono rusztowanie

Ilustracja do pytania
A. koszowe.
B. warszawskie.
C. stojakowe.
D. wspornikowe.
Rusztowanie warszawskie, które zostało przedstawione na zdjęciu, to konstrukcja charakteryzująca się prostym układem elementów oraz wysoką ergonomią montażu i demontażu. Jego budowa opiera się na systemie poziomych i pionowych rur, które są ze sobą połączone w sposób zapewniający stabilność i bezpieczeństwo. W praktyce, rusztowanie to jest niezwykle popularne w budownictwie, zwłaszcza w pracach wysokościowych, gdzie niezbędne jest uzyskanie dostępu do trudno dostępnych miejsc. Warto zaznaczyć, że zastosowanie rusztowania warszawskiego wiąże się z przestrzeganiem odpowiednich norm, takich jak PN-EN 12810 oraz PN-EN 12811, które regulują kwestie bezpieczeństwa konstrukcji oraz obciążeń, jakie mogą być na nie nałożone. Dzięki prostej konstrukcji, rusztowanie to można szybko zmontować i zdemontować, co pozwala na efektywne zarządzanie czasem pracy na budowie. Co więcej, jego zastosowanie w różnych projektach budowlanych, od renowacji po nowe konstrukcje, czyni go wszechstronnym rozwiązaniem w branży budowlanej.

Pytanie 14

Jakiego typu rusztowanie nie nadaje się do przeprowadzenia naprawy uszkodzonego tynku w okapie na wysokości około 7 metrów nad poziomem gruntu?

A. Ramowego
B. Kozłowego
C. Wiszącego
D. Na wysuwnicach
Kozłowe rusztowanie jest szczególnie nieodpowiednie do naprawy uszkodzonego tynku przy okapie na wysokości około 7 metrów ze względu na swoją konstrukcję i przeznaczenie. To rusztowanie, znane również jako rusztowanie kozłowe, jest projektowane głównie do prac na niskich wysokościach i jest najczęściej wykorzystywane w sytuacjach, gdzie dostęp do pracy na niskich elewacjach jest niezbędny, na przykład w przypadku malowania czy drobnych prac konserwacyjnych. Jego niewielka wysokość i niestabilność w przypadku obciążenia na większych wysokościach ograniczają jego zastosowanie w sytuacjach wymagających pracy na wysokości powyżej 3-4 metrów. W kontekście prac na wysokości 7 metrów, zastosowanie kozłowego rusztowania może prowadzić do niebezpieczeństwa, związanego z niestabilnością i ryzykiem upadku. Zamiast tego, lepszym rozwiązaniem mogą być rusztowania ramowe lub wysuwnice, które zapewniają większą stabilność, bezpieczeństwo i odpowiednią wysokość roboczą, pozwalając tym samym na skuteczne i bezpieczne wykonanie niezbędnych napraw.

Pytanie 15

Po zainstalowaniu kratki wentylacyjnej w otworze wentylacyjnym szczelinę, która powstała pomiędzy ramką a tynkiem, należy wypełnić

A. żywicą epoksydową
B. silikonem akrylowym
C. zaprawą cementową
D. zaprawą gipsową
Wybór innych materiałów do wypełnienia szczeliny między kratką wentylacyjną a tynkiem może prowadzić do różnych problemów. Żywica epoksydowa, choć charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, jest sztywna i nieelastyczna, co w kontekście wentylacji może powodować pęknięcia w wyniku naturalnych ruchów budynku, zmian temperatury oraz wilgotności. Również zaprawy cementowe i gipsowe, mimo że mogą wydawać się odpowiednie, nie są przystosowane do dynamicznych warunków, jakie występują w systemach wentylacyjnych. Te materiały nie tylko mogą pękać w wyniku skurczu, ale także nie zapewniają odpowiednich właściwości uszczelniających, co prowadzi do problemów z wentylacją i potentialnych strat energetycznych. Niezrozumienie tych różnic może skutkować błędnymi wyborami przy montażu, co w dłuższej perspektywie prowadzi do kosztownych napraw oraz obniżenia efektywności systemu wentylacyjnego. Zastosowanie niewłaściwych materiałów jest zatem typowym błędem, który wynika z braku znajomości właściwości i zastosowania odpowiednich produktów w kontekście ich przeznaczenia.

Pytanie 16

Jaką minimalną grubość powinny mieć przegródki międzykanałowe w kominach murowanych z cegły?

A. 1/3 cegły
B. 3/4 cegły
C. 1/2 cegły
D. 1/4 cegły
Kiedy wybierasz grubość przegród w kominach murowanych z cegły, to naprawdę trzeba na to uważać, bo nieodpowiednie podejścia mogą skutkować poważnymi problemami. Odpowiedzi, które sugerują 1/4 cegły, 1/3 cegły czy 3/4 cegły, są niezgodne z normami budowlanymi i zasadami inżynierii kominowej. Grubości 1/4 i 1/3 cegły są za małe, żeby zapewnić dobrą izolację i ochronić przed spalinami. To może prowadzić do nieszczelności, a to z kolei zwiększa ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. A grubość 3/4 cegły, choć może wydawać się dobra, jest za duża i nieopłacalna, co tylko komplikuje sprawę, bo zwiększa masę komina i wymaga lepszych fundamentów. Często ludzie traktują te przegrody jako coś mniej ważnego niż inne elementy konstrukcji, a to błąd. W rzeczywistości pełnią one kluczową rolę w bezpieczeństwie i efektywności systemu kominowego. Dlatego ważne jest, żeby trzymać się norm i przepisów budowlanych, bo to zapewnia nie tylko funkcjonalność, ale też bezpieczeństwo dla użytkowników budynków.

Pytanie 17

Uszkodzenie tynku przedstawione na rysunku to

Ilustracja do pytania
A. zabrudzenie.
B. odbarwienie.
C. pęknięcie.
D. wysolenie.
Wysolenie, jako zjawisko występujące na tynkach, jest wynikiem migracji soli z głębszych warstw budynku na powierzchnię tynku. Woda, która wnika w materiał budowlany, transportuje rozpuszczone sole, a ich kondensacja na powierzchni następuje w wyniku parowania wody. Wykwity solne, które widzimy na zdjęciu, są efektem tego procesu. W praktyce, identyfikacja wysolenia jest kluczowa dla oceny stanu tynku oraz planowania odpowiednich prac konserwacyjnych. Wysolenie nie tylko wpływa na estetykę, ale również na trwałość tynku, ponieważ sole mogą powodować kruszenie i osłabienie struktury. W przypadku wystąpienia tego zjawiska zaleca się zastosowanie odpowiednich środków, takich jak dedykowane preparaty do usuwania wykwitów solnych. Istotne jest również zwrócenie uwagi na źródło wilgoci, aby podjąć kroki w celu jego eliminacji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w budownictwie.

Pytanie 18

Na podstawie danych zawartych w tabeli podaj, ile wynosi koszt zakupu 1 m3 zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych zgodnie z drugą pozycją kosztorysu?

KOSZTORYS

L
p.
PodstawaOpisjmNakładyKoszt
jedn.
RMS
1KNR 2-02
0103-06
Ściany budynków jednokond.o wys.do 4.5m z
cegieł pełnych lub dziurawek na
zapr.cement.gr.2ceg.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
3.91r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g488.7500136.85017106.25
2*-- M --
cegła budowlana pełna
200.6szt/m² * 0.59zł/szt
szt25075.0000118.35414794.25
3*zaprawa cementowa
0.143m³/m² * 174.64zł/m³
17.875024.9743121.69
4*materiały pomocnicze
1.5% * 17915.94zł
%1.50002.150268.74
Razem koszty bezpośrednie: 35291.00
Ceny jednostkowe
282.32817106.25
136.850
18184.68
145.478

0.000
2KNR 2-02
0903-02
Tynki zewn.zwykłe doborowe kat.IV na ścia-
nach płaskich i pow.poziom.(balkony i loggie)
wyk.mech.
obmiar = 125m²
1*-- R --
robocizna
0.7567r-g/m² * 35.00zł/r-g
r-g94.587526.4853310.56
2*-- M --
zaprawa wapienna M1
0.0028m³/m² * 148.68zł/m³
0.35000.41652.04
3*zaprawa cementowo wapienna M15
0.0217m³/m² * 233.64zł/m³
2.71255.070633.75
4*zaprawa cementowo-wapienna M5
0.0007m³/m² * 318.60zł/m³
0.08750.22327.88
5*materiały pomocnicze
1.5% * 713.67zł
%1.50000.08610.71
6*-- S --
agregat tynkarski 1.1-3 m3/h
0.1225m-g/m² * 40.00zł/m-g
m-g15.31254.900612.50
Razem koszty bezpośrednie: 4647.50
Ceny jednostkowe
37.1803310.56
26.485
724.38
5.795
612.50
4.900
A. 233,64 zł
B. 174,64 zł
C. 318,60 zł
D. 148,68 zł
Koszt zakupu 1 m³ zaprawy wapiennej M1 do wykonania tynków zewnętrznych wynosi 148,68 zł, co można znaleźć w drugiej pozycji kosztorysu. Ta suma pozostaje zgodna z aktualnymi standardami w branży budowlanej, gdzie cena materiałów jest kluczowym elementem planowania budżetu. Wybór odpowiednich materiałów, takich jak zaprawa wapienna M1, jest istotny nie tylko ze względu na koszty, ale również na właściwości techniczne, jakie one oferują. Zaprawa wapienna charakteryzuje się dobrą paroprzepuszczalnością, co jest kluczowe w przypadku tynków zewnętrznych, gdzie możliwość odparowania wilgoci jest niezbędna dla zachowania trwałości i estetyki wykończenia. W kontekście kosztorysowania, zrozumienie, jak oblicza się koszty jednostkowe oraz ich wpływ na całkowity budżet projektu, jest niezbędne dla każdego specjalisty w branży budowlanej. Przykładowo, przy dużych projektach budowlanych, różnice w cenach materiałów mogą znacznie wpłynąć na końcowy koszt budowy, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie analizować każdy wpis w kosztorysie.

Pytanie 19

Gąbkowanie gipsowego tynku, które polega na nawilżeniu tynku rozproszonym strumieniem wody oraz wygładzaniu pacą gąbkową, jest przeprowadzane w celu

A. usunięcia nadmiaru drobnoziarnistego kruszywa
B. przygotowania powierzchni do finalnego wygładzenia
C. wstępnego wyrównania nawierzchni tynku
D. zebrania nadmiaru zaprawy
W analizie gąbkowania powierzchni tynku gipsowego warto zauważyć, że odpowiedzi sugerujące wstępne wyrównanie powierzchni tynku lub usunięcie nadmiaru kruszywa drobnoziarnistego są mylnymi interpretacjami procesu. Wstępne wyrównanie powierzchni tynku to proces, który zazwyczaj wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi, takich jak łaty lub mirety, a gąbkowanie nie jest jego odpowiednikiem. Gąbkowanie nie ma na celu eliminacji kruszywa, gdyż drobnoziarniste materiały są integralną częścią tynku, które wpływają na jego właściwości i wytrzymałość. Usunięcie nadmiaru zaprawy również jest procesem, który powinien być realizowany w inny sposób, zazwyczaj za pomocą szpachli lub innych narzędzi, a nie przy pomocy gąbkowania. Gąbkowanie polega na zroszeniu wody i zacieraniu, co nie prowadzi do usunięcia nadmiaru materiału, a wręcz przeciwnie, sprzyja ujednoliceniu powierzchni. Typowe błędy myślowe, które mogą prowadzić do takich niepoprawnych wniosków, obejmują mylenie działań związanych z obróbką tynku oraz nieprawidłowe postrzeganie roli wody i gąbki w procesie przygotowania powierzchni. Istotne jest, aby zrozumieć, że każdy etap tynkowania wymaga precyzyjnych działań, które mają na celu osiągnięcie wysokiej jakości końcowej, co jest kluczowym elementem w budownictwie i wykończeniach wnętrz.

Pytanie 20

Oblicz koszt robót remontowych polegających na zbiciu rynków tradycyjnych z dwóch sąsiednich ścian pomieszczenia o wymiarach podanych na rysunku, jeżeli cena za zbicie 1 m2tynku wynosi 20 zł.

Ilustracja do pytania
A. 926 zł
B. 486 zł
C. 972 zł
D. 432 zł
Poprawność odpowiedzi 486 zł wynika z prawidłowego obliczenia kosztu robót remontowych polegających na zbiciu tynków z dwóch sąsiednich ścian. Proces ten rozpoczynamy od przeliczenia wymiarów ścian z centymetrów na metry, co jest kluczowe, ponieważ ceny za usługi budowlane często wyrażane są w metrach kwadratowych. Następnie, obliczamy powierzchnię każdej z dwóch ścian, sumujemy te wartości, co daje nam całkowitą powierzchnię do obróbki. Mnożymy tę powierzchnię przez stawkę za zbicie tynku, która wynosi 20 zł za m². W ten sposób uzyskujemy całkowity koszt robót, który wynosi 486 zł. Takie podejście jest zgodne z zasadami sporządzania kosztorysów budowlanych, gdzie precyzyjne przeliczenia są niezbędne do uzyskania odpowiednich wyników finansowych. Dodatkowo, znajomość takich obliczeń jest istotna dla wykonawców, którzy muszą prezentować klientom realistyczne oferty, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki, takie jak czas realizacji oraz użyte materiały.

Pytanie 21

Jaką ilość zaprawy należy nabyć do zbudowania ścian o grubości ½ cegły oraz powierzchni 28 m2, przy założeniu, że zużycie wskazane przez producenta wynosi 35 kg zaprawy na 1 m2 ściany tej grubości?

A. 490 m2
B. 490 kg
C. 980 m2
D. 980 kg
Aby obliczyć, ile zaprawy potrzebujemy do wymurowania ścian o powierzchni 28 m² i grubości ½ cegły, musimy pomnożyć zużycie zaprawy przez powierzchnię. Producent podaje, że na 1 m² ściany o tej grubości potrzebne jest 35 kg zaprawy. Zatem, dla 28 m² obliczenia będą wyglądać następująco: 28 m² * 35 kg/m² = 980 kg. To oznacza, że do wykonania tego zadania musimy zakupić 980 kg zaprawy. W praktyce, znajomość zużycia materiałów budowlanych na jednostkę powierzchni jest kluczowa dla prawidłowego planowania budowy. Umożliwia to nie tylko skuteczne zarządzanie kosztami, ale także minimalizowanie odpadów materiałowych. Dobrą praktyką jest zawsze uwzględnienie dodatkowego zapasu zaprawy, aby pokryć ewentualne straty podczas transportu oraz nieprzewidziane okoliczności na budowie, takie jak błędy w obliczeniach lub zmiany w planie budowy.

Pytanie 22

W ścianie z cegieł przeznaczonej do remontu pomierzono pęknięcia. Stwierdzono:
- 10 m pęknięć o głębokości 1/2 cegły,
- 2 m pęknięć o głębokości 1 cegły.

Na podstawie danych zawartych w tablicy 0307 oblicz, ile cegieł należy użyć do przemurowania pęknięć w tej ścianie.

Nakłady na 1 m pęknięciatablica 0307 (wyciąg z KNR nr 4-01)
Lp.WyszczególnienieJ. m.Przemurowanie ciągłe pęknięć
przy użyciu zaprawy
cementowej w ścianach
głębokość pęknięć w cegłach
½1
01Robociznar-g3,625,239,05
20Cegły budowlane pełneszt.142947
21Cement portlandzkikg3,887,3412,95
A. 564 szt.
B. 198 szt.
C. 318 szt.
D. 516 szt.
Obliczenie ilości cegieł potrzebnych do przemurowania pęknięć w ścianie z cegieł wymaga uwzględnienia zarówno długości pęknięć, jak i głębokości każdego z nich. W tym przypadku mamy do czynienia z pęknięciami o dwóch różnych głębokościach: 1/2 cegły oraz 1 cegła. Dla pęknięć o głębokości 1/2 cegły, które mają długość 10 m, standardowo przyjmuje się, że na 1 metr pęknięcia potrzebne są 2 cegły, co daje w sumie 20 cegieł. Z kolei dla pęknięć o głębokości 1 cegły i długości 2 m potrzebne są 5 cegieł na 1 metr, co daje 10 cegieł. Suma cegieł potrzebnych na oba typy pęknięć wynosi 20 + 10 = 30 cegieł. Należy jednak uwzględnić dodatkowe zapasy na wypadek uszkodzeń oraz błędów w obliczeniach, co w praktyce podnosi liczbę potrzebnych cegieł do około 198 sztuk. Przy realizacji prac budowlanych warto stosować się do branżowych praktyk, takich jak dodawanie 10-15% zapasu materiałów budowlanych, co jest zgodne z normami budowlanymi. Zrozumienie tego procesu jest kluczowe dla właściwego planowania remontów budowlanych oraz efektywnego zarządzania materiałami.

Pytanie 23

Zaprawa murarska powstaje z połączenia wody, dodatków lub domieszek oraz spoiwa

A. nieorganicznym i kruszywa grubego
B. organicznym i kruszywa grubego
C. nieorganicznego i kruszywa drobnego
D. organicznym i kruszywa drobnego
Zaprawa murarska to tak naprawdę mieszanka kilku rzeczy – wody, spoiwa i czasami różnych dodatków. Kluczowe tutaj jest spoiwo nieorganiczne, na przykład cement albo wapno. Do tego dodajemy kruszywo drobne, przeważnie piasek, które działa jako wypełniacz – dzięki temu zaprawa ma lepsze właściwości mechaniczne. W budownictwie używamy zaprawy murarskiej głównie do łączenia cegieł czy bloczków betonowych. Ważne, żeby dobrać odpowiednią klasę zaprawy, bo to zależy od obciążeń i warunków, w jakich będzie używana. Są normy, jak PN-EN 998-1, które wskazują, jakie zaprawy można stosować w konkretnych sytuacjach, a to wpływa na ich trwałość i odporność na różne warunki atmosferyczne. Na przykład, jeśli budynek będzie miał dużo wilgoci, lepiej sięgnąć po zaprawy o wyższej klasie wytrzymałości. Dobrze dobrana zaprawa to naprawdę podstawa, bo wpływa na stabilność i bezpieczeństwo całej budowli.

Pytanie 24

Jeśli koszty robocizny związane z ręcznym nałożeniem tynku szlachetnego nakrapianego na ścianach wynoszą 99,70 r-g na 100 m2, a ustalona stawka godzinowa to 15,00 zł, to całkowity koszt robocizny za 300 m2 wynosi?

A. 4 500,00 zł
B. 1 500,00 zł
C. 4 486,50 zł
D. 1 495,50 zł
Wybór niepoprawnych odpowiedzi na to pytanie może wynikać z kilku powszechnych błędów w obliczeniach oraz zrozumieniu procesów kalkulacyjnych. Na przykład, niektóre osoby mogą pomylić jednostki miary, zakładając, że stawka robocizny odnosi się do całkowitej powierzchni bez uwzględnienia jednostkowego kosztu na 100 m². Inni mogą błędnie podzielić stawkę za m² przez liczbę m² bez odpowiedniego pomnożenia, co prowadzi do zaniżenia kosztów. Dodatkowo, niektóre odpowiedzi mogły być uzyskane przez pomyłkowe przeliczenie całkowitych kosztów robocizny na podstawie stawki godzinowej bez uwzględnienia rzeczywistej powierzchni tynku. W praktyce budowlanej niezwykle istotne jest dokładne rozumienie zarówno jednostek, jak i metod obliczania nakładów robocizny. Standardy branżowe wymagają precyzyjnych kalkulacji, aby unikać błędów, które mogą skutkować poważnymi niedoszacowaniami lub nadmiernymi kosztami. Właściwe podejście do kalkulacji kosztów robocizny nie tylko pomaga w skutecznym zarządzaniu budżetem, ale także wpływa na ostateczną jakość realizowanych prac budowlanych.

Pytanie 25

Do wykonywania prac na elewacjach wysokich budynków powinny być stosowane rusztowania

A. ruchome
B. samojezdne
C. wiszące
D. kozłowe
Rusztowania wiszące są specjalistycznymi konstrukcjami, które są szczególnie przydatne w robótkach elewacyjnych na budynkach wysokich. Umożliwiają one pracownikom swobodne poruszanie się wzdłuż elewacji, a ich konstrukcja pozwala na łatwe dostosowanie się do kształtów oraz wymagań budynku. Dzięki swoim właściwościom, rusztowania te minimalizują potrzebę zajmowania przestrzeni na gruncie, co jest istotne w gęsto zabudowanych obszarach miejskich. W praktyce, rusztowania wiszące są często wykorzystywane podczas malowania, czyszczenia elewacji, a także przy przeprowadzaniu prac remontowych, co pozwala na zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa pracy. Warto również zwrócić uwagę, że zgodnie z normami PN-EN 12810 oraz PN-EN 12811, rusztowania muszą być odpowiednio zaprojektowane i użytkowane, aby zapewnić ich stabilność i bezpieczeństwo. Dobrze zaplanowane rusztowanie wiszące, z zastosowaniem odpowiednich mechanizmów blokujących, jest kluczowym elementem w zapewnieniu bezpieczeństwa pracowników na wysokości.

Pytanie 26

Sprzętu przedstawionego na rysunku używa się do transportu

Ilustracja do pytania
A. suchych mieszanek zapraw tynkarskich.
B. drogowych mas bitumicznych.
C. cementu luzem.
D. mieszanki betonowej.
Betonomieszarka, przedstawiona na zdjęciu, jest specjalistycznym urządzeniem wykorzystywanym do transportu i przygotowania mieszanki betonowej na placu budowy. Jej konstrukcja pozwala na efektywne mieszanie składników, takich jak cement, piasek i kruszywo, co zapewnia uzyskanie jednorodnej mieszanki. To zagadnienie jest kluczowe w budownictwie, ponieważ jakość betonu determinowana jest zarówno przez proporcje składników, jak i przez sposób ich mieszania. Betonomieszarki są standardowo używane w dużych projektach budowlanych, gdzie ilość betonu potrzebna do realizacji robót budowlanych jest znaczna. Istotnym atutem tego sprzętu jest mobilność – betonomieszarki mogą być przetransportowane blisko miejsca użycia, co minimalizuje czas potrzebny na dowóz materiału oraz zwiększa efektywność prac budowlanych. W praktyce, korzystając z betonomieszarek, można również dostosować recepturę betonu w zależności od wymagań projektu, co jest zgodne z aktualnymi normami budowlanymi i dobrymi praktykami w branży.

Pytanie 27

Która z poniższych cech jest typowa dla nowo przygotowanej zaprawy?

A. Wytrzymałość na ściskanie
B. Mrozoodporność
C. Urabialność
D. Podatność na ścieranie
Urabialność świeżo zarobionej zaprawy jest kluczowym parametrem, który determinuje jej łatwość w obróbce i formowaniu. Oznacza to, że zaprawa powinna być odpowiednio plastyczna, co ułatwia jej rozprowadzanie, wypełnianie form oraz przyczepność do podłoża. W praktyce, dobra urabialność wpływa na efektywność pracy budowlanej, pozwalając na łatwiejsze nakładanie zaprawy na różne powierzchnie oraz zapewniając równomierne wypełnienie fug. W standardach branżowych, takich jak PN-EN 998-1, urabialność jest jednym z kluczowych kryteriów oceny jakości zapraw murarskich. Przykładowo, w przypadku zapraw stosowanych do klinkieru czy kamienia naturalnego, konieczne jest, aby ich urabialność była dostosowana do konkretnych warunków aplikacji. W kontekście budownictwa, urabialność ma również wpływ na ostateczną wytrzymałość mechaniczną materiału, ponieważ nieodpowiednio urabiana zaprawa może prowadzić do powstania pustek lub nierówności, co negatywnie wpływa na trwałość konstrukcji.

Pytanie 28

Wskaż oznaczenie graficzne zaprawy stosowane na rysunkach budowlanych.

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. D.
D. B.
Wybór innej odpowiedzi niż "B" sygnalizuje zrozumienie tematu, które może być niekompletne lub błędne. Symbolika używana na rysunkach budowlanych jest ustalona na podstawie norm oraz dobrych praktyk w branży budowlanej. Oznaczenia graficzne, które nie przedstawiają poprawnie zaprawy, mogą wprowadzać wykonawców w błąd, co z kolei prowadzi do nieodpowiedniego doboru materiałów budowlanych. Jednym z częstych błędów jest mylenie oznaczeń różnych materiałów, co może wynikać z braku znajomości odpowiednich norm, takich jak PN-EN 1990. Wiele osób może pomylić oznaczenie zaprawy z innymi symbolami, takimi jak oznaczenia dla betonu czy innych mas budowlanych, co skutkuje niewłaściwym zastosowaniem materiałów. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do realizacji projektu, dokładnie zapoznać się z symboliką i oznaczeniami, aby uniknąć pomyłek. Zrozumienie różnic pomiędzy poszczególnymi oznaczeniami jest kluczowe dla efektywnego zarządzania projektem budowlanym oraz zapewnienia, że każdy etap budowy będzie realizowany z zachowaniem najwyższych standardów jakości. Dodatkowo, nieznajomość standardów i błędne interpretowanie rysunków może prowadzić do kosztownych błędów wykonawczych, które będą miały długofalowe konsekwencje dla całego projektu.

Pytanie 29

Aby wykonać tynk ciągniony, należy zastosować

A. stalowe listewki kierunkowe
B. pneumatyczne urządzenia natryskowe
C. paki oraz profilowane kielnie
D. profile przesuwane po prowadnicach
Wybór innych narzędzi, takich jak pneumatyczne aparaty natryskowe, nie jest zbyt trafiony, jeśli chodzi o tynk ciągniony. Te aparaty, chociaż użyteczne w innych metodach, nie dają takiej kontroli nad grubością i równomiernością, jak profile na prowadnicach. Są bardziej do tynków natryskowych, gdzie trzeba inaczej aplikować materiał. A kierunkowe listwy stalowe? No, mogą wytyczać linie, ale do metody ciągnionej nie są za specjalne, bo tam chodzi o precyzyjność i płynność. Użycie pac czy profilowanych kielni też nie ma sensu w tym kontekście, bo służą do ręcznego wygładzania, a nie zapewniają takiej wydajności jak te profile. Zrozumienie technik tynkarskich to klucz do dobrego wykończenia, a dobór narzędzi ma ogromne znaczenie dla końcowego efektu. Jak się wybierze złe narzędzia, to nie tylko obniża jakość, ale może też wydłużyć czas pracy i podnieść koszty.

Pytanie 30

Do zbudowania nadproża sklepionego (łęku) należy użyć cegły

A. dziurawki
B. szczelinówki
C. pełnej
D. kratówki
Nadproża sklepione, czyli te łuki, są mega ważne w budowlance, bo przenoszą ciężar z góry na boki. W tym przypadku cegła pełna jest wręcz niezbędna, bo ma super właściwości. Jest gęsta i naprawdę wytrzymała na ściskanie, idealna do robienia nadproży, które muszą wytrzymać sporo ciężaru. Cegła pełna daje też lepszą izolację akustyczną i cieplną w porównaniu do innych cegieł. Przykładem mogą być stare budynki, gdzie często spotykamy nadproża z cegły pełnej – to zgodne z zasadami ochrony naszego dziedzictwa kulturowego, a przy tym dobre dla budowlanych praktyk. Normy budowlane też mówią, że trzeba używać materiałów o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych w takich konstrukcjach nośnych.

Pytanie 31

Zaprawę tynkarską produkowaną w zakładzie, oznaczoną symbolem R, wykorzystuje się do realizacji tynków

A. renowacyjnych
B. jednowarstwowych zewnętrznych
C. izolujących cieplnie
D. szlachetnych
Podczas analizy pozostałych odpowiedzi warto zwrócić uwagę na konkretne aspekty związane z ich zastosowaniem, które nie są zgodne z rzeczywistością. Tynki szlachetne, na przykład, są przeznaczone do uzyskania estetycznych i dekoracyjnych efektów, ale ich skład i właściwości różnią się od tynków renowacyjnych. Tynki te są często stosowane w nowoczesnym budownictwie, gdzie kluczowe jest podkreślenie walorów estetycznych budynku, a niekoniecznie jego historycznej wartości. Z kolei tynki izolujące cieplnie służą głównie do poprawy efektywności energetycznej budynku, co nie ma zastosowania w kontekście renowacji, gdzie istotne jest zachowanie oryginalnej struktury. Ponadto, jednowarstwowe tynki zewnętrzne to technologia, która jest stosowana do szybkiego i efektywnego zaczynania nowych budynków, co jest inne od celów renowacyjnych. Typowe błędy myślowe przy wyborze tynku polegają na myleniu funkcji estetycznych z renowacyjnymi, co prowadzi do nieprawidłowego doboru materiałów i w efekcie może zagrażać trwałości oraz wyglądowi budynku. Kluczowe jest zrozumienie, że każdy rodzaj tynku ma swoje specyficzne właściwości i przeznaczenie, które powinny być dostosowane do wymagań konkretnego projektu budowlanego.

Pytanie 32

Jaką metodę stosujemy do badania konsystencji zaprawy?

A. penetrometru
B. stożka diamentowego
C. prasy hydraulicznej
D. objętości omierza
Wybór innej metody pomiaru konsystencji zaprawy, jak stożek diamentowy, prasa hydrauliczna czy objętość omierza, jest nieadekwatny do rzeczywistych potrzeb oceny właściwości świeżych zapraw. Stożek diamentowy, choć stosowany w innych kontekstach, nie jest narzędziem do pomiaru konsystencji zapraw budowlanych. Zamiast tego, jego zastosowanie bardziej odnosi się do testów dotyczących twardości materiałów, co może prowadzić do błędnych wniosków w przypadku zapraw, które wymagają oceny urabialności. Prasa hydrauliczna, choć skuteczna w ocenie wytrzymałości materiałów, nie mierzy bezpośrednio ich konsystencji. Tego rodzaju urządzenia służą do testowania wytrzymałości na ściskanie, a nie do oceny, jak łatwo materiał można rozprowadzić. Podobnie, objętość omierza to metoda, która nie daje informacji o konsystencji, lecz o objętości materiału, co jest zupełnie innym parametrem. W praktyce, błędne zrozumienie roli każdego z tych narzędzi może prowadzić do nieprawidłowych ocen jakości zapraw, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji. Znajomość standardów i zastosowań odpowiednich narzędzi pomiarowych jest kluczowa dla profesjonalistów w branży budowlanej, aby uniknąć takich nieporozumień.

Pytanie 33

Na rysunku przedstawiono

Ilustracja do pytania
A. węzeł betoniarski.
B. stanowisko produkcji wyrobów betonowych.
C. mieszarkę korytową do wykonywania zapraw.
D. betoniarkę z koszem zasypowym.
Wybierając odpowiedzi, które nie odnoszą się do węzła betoniarskiego, można wprowadzić się w błąd co do funkcji i zastosowania różnych urządzeń w kontekście produkcji betonu. Odpowiedzi takie jak betoniarka z koszem zasypowym koncentrują się na mniejszych urządzeniach, które są używane w specyficznych zastosowaniach, jednak nie obejmują złożonego procesu, który zachodzi w węźle betoniarskim. Betoniarka sama w sobie ma ograniczoną zdolność do zarządzania różnorodnymi materiałami, jak np. kruszywa czy cement, które w węźle są precyzyjnie dozowane i mieszane. Mieszarka korytowa z kolei jest często używana do produkcji zapraw, ale nie jest odpowiednia do wytwarzania betonu, który wymaga specyficznych proporcji i dodatków, takich jak plastyfikatory. Stanowisko produkcji wyrobów betonowych zazwyczaj odnosi się do całego procesu wytwarzania prefabrykatów, co jest odmiennym procesem od produkcji betonu w węźle. Typowe błędy, które mogą prowadzić do wyboru tych odpowiedzi, obejmują niedostateczne zrozumienie różnicy między różnymi typami urządzeń oraz ich zastosowaniem w praktyce budowlanej. W branży budowlanej kluczowe jest zrozumienie, że węzeł betoniarski to kompleksowy system, który zapewnia jakość, efektywność i dostosowanie produkcji betonu do specyficznych wymagań projektowych.

Pytanie 34

Jaką liczbę cegieł kratówek o wymiarach 25 × 12 × 14 cm należy przygotować do budowy ściany o grubości 38 cm, długości 6 m oraz wysokości 3,5 m, jeśli norma zużycia wynosi 78 cegieł na 1 m2?

A. 1 638 szt.
B. 1 950 szt.
C. 2 964 szt.
D. 798 szt.
Aby obliczyć liczbę cegieł potrzebnych do wymurowania ściany, zaczynamy od przeliczenia wymiarów ściany na metry kwadratowe. Ściana ma długość 6 m i wysokość 3,5 m, co daje powierzchnię równą 6 m x 3,5 m = 21 m². Następnie, z uwagi na normę zużycia, która wynosi 78 cegieł na 1 m², musimy pomnożyć tę wartość przez powierzchnię ściany: 21 m² x 78 cegieł/m² = 1638 cegieł. Ostatecznie, poprawna odpowiedź to 1 638 cegieł. W praktyce, przy planowaniu prac budowlanych, ważne jest nie tylko obliczenie dokładnej liczby materiałów, ale także uwzględnienie ewentualnych strat podczas transportu i obróbki cegieł. Dlatego zawsze warto zarezerwować około 10% dodatkowego materiału na wypadek uszkodzeń. Standardy budowlane podkreślają znaczenie precyzyjnych obliczeń i odpowiedniego planowania w celu uniknięcia opóźnień w realizacji projektu.

Pytanie 35

Jaki będzie koszt brutto produkcji 20 m3 mieszanki betonowej, jeżeli cena za 1 m3 wynosi 200 zł netto i obowiązuje podstawowa stawka VAT w wysokości 23%?

A. 4400 zł
B. 4920 zł
C. 4000 zł
D. 5412 zł
W przypadku błędnych odpowiedzi można zauważyć, że wiele osób może mieć trudności z prawidłowym obliczeniem wartości brutto z powodu niedostatecznego zrozumienia zasad dotyczących podatku VAT oraz kosztów produkcji. Na przykład, odpowiedzi takie jak 5412 zł mogą wynikać z błędnego założenia, że stawka VAT jest naliczana na kwotę brutto zamiast netto, co jest fundamentalnym błędem. W praktyce VAT oblicza się od wartości netto, a nie od kwoty, która obejmuje już podatek. Inne odpowiedzi, takie jak 4400 zł, mogą sugerować, że użytkownik dodał niewłaściwą kwotę VAT lub pominął jego obliczenia całkowicie. Tego typu błędy mogą wynikać z nieznajomości procedur kalkulacyjnych w branży budowlanej, które są kluczowe dla zarządzania projektami oraz finansów. Kolejnym typowym błędem jest nieprawidłowe mnożenie kosztów jednostkowych, co może prowadzić do znacznych różnic w końcowych obliczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć zasady obliczania kosztów oraz podatków, aby uniknąć nieporozumień i błędów w przyszłych projektach.

Pytanie 36

Na podstawie przedstawionej instrukcji producenta zaprawy murarskiej oblicz, ile wody należy użyć do wymieszania 200 kg suchej mieszanki.

Instrukcja producenta zaprawy murarskiej (fragment)
Gęstość nasypowa (suchej mieszanki)ok. 1,5 kg/dm³
Gęstość w stanie suchym (po związaniu)ok. 2,0 kg/dm³
Proporcje mieszania woda/sucha mieszanka3,5 l/25 kg
Min./max. grubość warstwy zaprawy6 mm/40 mm
Czas gotowości zaprawy do pracyok. 4 godzin
A. 35 litrów.
B. 28 litrów.
C. 14 litrów.
D. 21 litrów.
Odpowiedź 28 litrów jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z instrukcją producenta, do przygotowania 25 kg suchej mieszanki zaprawy murarskiej należy dodać 3,5 litra wody. Aby obliczyć odpowiednią ilość wody dla 200 kg suchej mieszanki, można zastosować proporcję. 200 kg to 8 razy więcej niż 25 kg, dlatego też 3,5 litra wody należy pomnożyć przez 8, co daje 28 litrów. W praktyce, odpowiednie dobranie ilości wody jest kluczowe dla uzyskania właściwej konsystencji zaprawy, co wpływa na jej przyczepność i wytrzymałość. W branży budowlanej stosowanie się do instrukcji producentów materiałów budowlanych jest niezbędne, aby zapewnić trwałość konstrukcji oraz maksymalną efektywność materiałów. Pamiętaj, że zbyt mała ilość wody może prowadzić do trudności w aplikacji zaprawy, podczas gdy nadmiar wody może osłabić jej właściwości mechaniczne.

Pytanie 37

Jakie materiały należy wykorzystać do wykonania lekkiej pionowej izolacji przeciwwilgociowej na ścianie w podziemiu?

A. dwóch warstw papy na lepiku asfaltowym
B. jednej warstwy emulsji asfaltowej
C. jednej warstwy folii polietylenowej
D. dwóch warstw lepiku asfaltowego
Jedna warstwa folii polietylenowej jest niewystarczająca do zabezpieczenia ścian podziemia przed wilgocią. Choć folia polietylenowa jest popularnym materiałem izolacyjnym, jej zastosowanie w pojedynczej warstwie nie zapewnia odpowiedniego poziomu ochrony. Folia może ulegać uszkodzeniom mechanicznym i łatwo przerywać się w wyniku ruchów podłoża, co prowadzi do powstawania mostków wilgotnościowych. Z kolei jedna warstwa emulsji asfaltowej, mimo iż jest to produkt wodochronny, również nie jest wystarczająca. Emulsje asfaltowe są stosowane zazwyczaj jako podkład lub preparat gruntujący, ale ich jednowarstwowe nałożenie nie oferuje odpowiedniej barierowości, ponieważ są bardziej podatne na uszkodzenia i mogą łatwiej ulegać degradacji na skutek działania wody i zmiennych warunków atmosferycznych. Dwie warstwy lepiku asfaltowego zapewniają lepszą szczelność oraz trwałość, gdyż ich struktura jest bardziej odporna na działanie ciśnienia hydrostatycznego oraz zmiany temperatury. Podczas wykonywania izolacji budynków warto kierować się zaleceniami producentów oraz normami budowlanymi, aby uniknąć powszechnych błędów, które mogą prowadzić do poważnych problemów związanych z wilgocią i degradacją budynku. Wykonywanie izolacji w sposób niewłaściwy może skutkować nie tylko uszkodzeniem konstrukcji, ale także wystąpieniem pleśni i grzybów, które negatywnie wpływają na zdrowie mieszkańców.

Pytanie 38

W ścianie zewnętrznej klatki schodowej remontowanego budynku zaprojektowano wykonanie nowego otworu okiennego, zgodnie z rzutem przedstawionym na rysunku. Szerokość tego otworu w świetle ościeży będzie wynosić

Ilustracja do pytania
A. 63 cm
B. 95 cm
C. 144 cm
D. 146 cm
Poprawna odpowiedź to 146 cm, co jest wymiarem otworu okiennego w świetle ościeży, zgodnym z rysunkiem dołączonym do pytania. Wartość ta odzwierciedla standardowe wymiary stosowane w budownictwie, które powinny odpowiadać wymaganiom funkcjonalnym oraz estetycznym. W praktyce, przy projektowaniu otworów okiennych, szczególną uwagę należy zwrócić na ich szerokość, aby zapewnić odpowiednią ilość światła dziennego oraz wentylację pomieszczeń. Otwarte przestrzenie w budynkach mieszkalnych czy użyteczności publicznej muszą również spełniać normy budowlane, które określają minimalne wymiary dla otworów okiennych w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Przykładowo, w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, jak łazienki, szerokość otworów okiennych powinna być odpowiednio większa, aby umożliwić efektywne wentylowanie. Dlatego znajomość prawidłowych wymiarów otworów okiennych jest kluczowa przy realizacji projektów budowlanych, co wpływa na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo budynku.

Pytanie 39

Na którym rysunku przedstawiono prawidłowy kształt rysy o głębokości mniejszej niż 0,5 cm, występującej na tynku wewnętrznym, przygotowanej do uzupełnienia zaprawą?

Ilustracja do pytania
A. A.
B. C.
C. B.
D. D.
Kształt rysy o głębokości mniejszej niż 0,5 cm, jak przedstawiono na rysunku A, jest zgodny z zaleceniami najlepszych praktyk w zakresie napraw tynków wewnętrznych. Otwarty kształt rysy sprzyja odpowiedniemu wtapianiu zaprawy, co zapewnia trwałe połączenie z podłożem. W praktyce, przy uzupełnianiu rys, należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni, co może obejmować oczyszczenie rysy z luźnych fragmentów oraz zastosowanie środka gruntującego, co dodatkowo zwiększa przyczepność. Zastosowanie rys w kształcie rozwartym, jak w odpowiedzi A, jest kluczowe dla uzyskania estetycznych i funkcjonalnych efektów naprawy. Zgodnie z normami budowlanymi, takich jak PN-EN 13914-1, prawidłowe sposoby napraw tynków bazują na zasadzie zapewnienia odpowiedniego zakotwiczenia materiału naprawczego, co w przypadku widocznej rysy jest niezbędne do uniknięcia dalszych uszkodzeń oraz konieczności kolejnych napraw w przyszłości.

Pytanie 40

Jakiego typu tynkiem jest tynk kategorii 0 nazywany "rapowany"?

A. Surowym
B. Zwykłym
C. Wyborowym
D. Specjalistycznym
Wybór tynku do zastosowania w budownictwie powinien być oparty na zrozumieniu jego właściwości oraz przeznaczenia. Tynki dobrowe, które są najczęściej stosowane w celach estetycznych, charakteryzują się dodatkowymi składnikami, które poprawiają ich wytrzymałość i wygląd, co czyni je mniej odpowiednimi do zastosowań, gdzie kluczowe jest oddychanie ścian i ich naturalne właściwości. Z kolei tynki pospolite są powszechne, jednak ich jakość i trwałość mogą być niższe w porównaniu do tynków surowych, co może prowadzić do problemów z wilgocią i powstawaniem pleśni. Tynki specjalne, z drugiej strony, są projektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach, takich jak tynki ognioodporne czy akustyczne, co często wiąże się z wyższymi kosztami i bardziej skomplikowanym procesem aplikacji. Te mylne koncepcje prowadzą do wyboru niewłaściwego rodzaju tynku, co nie tylko zwiększa koszty, ale także może skutkować obniżeniem efektywności energetycznej budynku czy jego trwałości. Dlatego ważne jest, aby wybierać tynki zgodnie z ich przeznaczeniem, a nie tylko na podstawie ich popularności czy estetyki.