Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 20:34
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 20:58

Egzamin zdany!

Wynik: 30/40 punktów (75,0%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

Na początku zmiany stan magazynowy papieru ksero wynosił 600 ryz. W trakcie zmiany otrzymano dostawę papieru w ilości 2 100 ryz, a także dokonano dwóch wydania dla podmiotów zewnętrznych: 250 ryz oraz 310 ryz, oraz jednego wydania na potrzeby własne przedsiębiorstwa w ilości 20 ryz. Jaki poziom stanu magazynowego papieru ksero będzie na koniec zmiany?

A. 2 160 ryz
B. 2 040 ryz
C. 920 ryz
D. 2 120 ryz
Aby policzyć, ile papieru ksero zostało na koniec zmiany, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wpływy i wydania, które miały miejsce w tym czasie. Na początku zmiany mieliśmy 600 ryz. Potem dostaliśmy nową dostawę 2100 ryz, co daje nam razem 2700 ryz. Jednak z tego wydaliśmy 250 ryz dla podmiotów zewnętrznych i 310 ryz, czyli razem 560 ryz. Po tych wydaniach mamy 2700 ryz minus 560 ryz, co daje 2140 ryz. Nie zapominajmy jeszcze, że wydaliśmy też 20 ryz na własne potrzeby, więc stan na koniec to 2140 ryz minus 20 ryz, czyli 2120 ryz. Więc na zakończenie zmiany mamy 2120 ryz papieru ksero. Takie obliczenia są naprawdę ważne w zarządzaniu zapasami, bo dzięki nim możemy lepiej planować, co i kiedy zamawiać oraz dbać o odpowiednią ilość towarów. Z mojego doświadczenia, to ułatwia też monitorowanie efektywności w firmie i planowanie przyszłych zamówień.

Pytanie 2

Interakcje zachodzące między przedsiębiorstwem a konsumentem końcowym, często realizowane przez Internet, w której inicjatywa należy do firmy, określane są mianem

A. B2C
B. B2E
C. B2B
D. B2G
Odpowiedź B2C (Business to Consumer) jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do relacji i transakcji, które mają miejsce pomiędzy firmą a indywidualnym klientem. W kontekście cyfrowym, B2C obejmuje różnorodne kanały, w tym sklepy internetowe, aplikacje mobilne oraz platformy społecznościowe, które umożliwiają firmom bezpośrednie dotarcie do konsumentów. Przykłady to zakupy online na stronach takich jak Amazon, gdzie klienci mogą przeglądać produkty, składać zamówienia i dokonywać płatności. Warto podkreślić, że strategia B2C często wiąże się z personalizacją doświadczeń zakupowych, co jest zgodne z aktualnymi standardami branżowymi, takimi jak Customer Experience (CX) oraz User Experience (UX). Firmy wykorzystują dane o klientach do dostosowywania ofert oraz komunikacji marketingowej, co przyczynia się do budowania długoterminowych relacji z konsumentami. Wzrost znaczenia e-commerce i mobilnych platform zakupowych w ostatnich latach dodatkowo potwierdza, że B2C jest kluczowym modelem biznesowym w gospodarkach opartych na technologii.

Pytanie 3

Średnia wartość zapasów towarów w hurtowni artykułów chemicznych w danym okresie wynosi 30 000 zł. Jak obliczyć miesięczny koszt przechowywania towarów, jeśli wskaźnik kosztów magazynowania to 2%?

A. 500 zł
B. 600 zł
C. 800 zł
D. 700 zł
Poprawna odpowiedź to 600 zł, co wynika z prostej kalkulacji miesięcznego kosztu magazynowania towarów. Aby obliczyć ten koszt, należy pomnożyć przeciętną wartość zapasu towarów przez wskaźnik kosztów magazynowania. W tym przypadku mamy: 30 000 zł * 2% = 30 000 zł * 0,02 = 600 zł. Jest to istotna informacja dla każdego menedżera magazynu, ponieważ zrozumienie kosztów magazynowania pozwala na lepsze zarządzanie budżetem oraz optymalizację procesów logistycznych. Praktyczne zastosowanie tej wiedzy obejmuje m.in. ocenę efektywności inwestycji w magazyny, analizę kosztów operacyjnych oraz tworzenie strategii mających na celu redukcję wydatków. W branży logistycznej i magazynowej, monitorowanie wskaźników kosztów jest kluczowe, aby utrzymać konkurencyjność i efektywność operacyjną. Standardy zarządzania zapasami sugerują regularne przeglądy danych kosztowych, co w dłuższej perspektywie umożliwia podejmowanie lepszych decyzji dotyczących alokacji zasobów.

Pytanie 4

Ile wyniesie koszt transportu ładunku o masie 18 000 kg na dystansie 200 km, jeśli cena za tonokilometr wynosi 0,30 zł?

A. 1 080,00 zł
B. 60,00 zł
C. 10 800,00 zł
D. 600,00 zł
Koszt przewozu ładunku oblicza się na podstawie kilku kluczowych czynników, takich jak waga ładunku, odległość transportu oraz jednostkowy koszt tonokilometra. Odpowiedzi, które wskazują na kwoty 60 zł, 600 zł, czy 10 800 zł, mogą wynikać z błędnych obliczeń lub niedokładnego zrozumienia koncepcji tonokilometra. W przypadku 60 zł, prawdopodobnie pominięto przeliczenie ładunku na tony oraz odległość. Odpowiedź 600 zł może sugerować, że ktoś pomylił jednostkowy koszt tonokilometra z całkowitym kosztami, co jest częstym błędem przy szacowaniu kosztów transportu. Z kolei 10 800 zł mogłoby wynikać z błędnego pomnożenia, np. z nadmiernego uwzględnienia jednostkowego kosztu. Koszt tonokilometra powinien zawsze być mnożony przez rzeczywistą wagę ładunku w tonach oraz odległość w kilometrach, co pokazuje standardowe podejście w logistyce. Zrozumienie tych zasad jest niezbędne, aby unikać kosztownych błędów w planowaniu transportu i umożliwić efektywne zarządzanie zasobami oraz finansami w branży transportowej.

Pytanie 5

Które urządzenie nie służy do odczytu danych ze znaczników RFID?

Ilustracja do pytania
A. B.
B. D.
C. A.
D. C.
Wybór odpowiedzi, która wskazuje na inne urządzenie do odczytu danych, może prowadzić do pewnych nieporozumień dotyczących funkcjonalności różnych technologii identyfikacji. Urządzenia, takie jak skanery kodów kreskowych, są wykorzystywane w różnych aplikacjach handlowych, jednak ich zastosowanie jest ograniczone do systemów, które używają kodów kreskowych jako medium identyfikacyjnego. W kontekście technologii RFID, która oferuje znacznie szersze możliwości, kluczowe jest zrozumienie, że niektóre urządzenia są specjalnie zaprojektowane do pracy z falami radiowymi, które nie są kompatybilne z kodami kreskowymi. Często błędnie zakłada się, że każde urządzenie, które wykonuje funkcję odczytu, może być używane zamiennie bez rozróżnienia na technologię. W rzeczywistości każdy z tych systemów operuje na różnych zasadach technicznych i standardach, co wpływa na ich efektywność w określonych zastosowaniach. Problemy wynikające z mieszania tych technologii mogą prowadzić do nieefektywności operacyjnych oraz strat finansowych, szczególnie w logistyce i zarządzaniu zapasami. Dobrym przykładem może być sytuacja, w której firma próbuje zastąpić system RFID skanowaniem kodów kreskowych, co może skutkować opóźnieniami i błędami w inwentaryzacji. Zrozumienie różnic technologicznych jest kluczowe dla efektywnego wdrażania systemów identyfikacji i automatyzacji procesów w różnych branżach.

Pytanie 6

Jakie elementy wchodzą w skład obszaru portowego?

A. kanały oraz baseny portowe
B. wodny obszar podejścia do portu
C. część lądowa i wodna portu
D. nabrzeże portowe oraz jego zaplecze
Wybór odpowiedzi związanych z częścią wodną i lądową portu, basenami i kanałami portowymi, czy wodnym obszarem podejścia do portu wykazuje pewne nieporozumienia dotyczące definicji obszaru portu. Obszar portu, w kontekście zarządzania logistyką i operacjami, odnosi się przede wszystkim do funkcjonalnych terenów, które wspierają działalność portową. Część wodna i lądowa portu obejmuje wiele elementów, ale sama w sobie nie definiuje operacyjnego obszaru portowego. Baseny i kanały portowe są istotnymi częściami infrastruktury, ale ich funkcja jest bardziej związana z zapewnieniem dostępu do portu niż z jego operacyjnym zapleczem. Wodny obszar podejścia do portu jest ważny dla nawigacji, ale nie odnosi się bezpośrednio do aspektów operacyjnych, jakie zapewnia nabrzeże i jego zaplecze. Typowym błędem myślowym w tym przypadku jest skupienie się na fizycznej strukturze portu zamiast na jego funkcjonalności i operacjach, co prowadzi do niepełnego zrozumienia kluczowych elementów zarządzania portem. W praktyce, skuteczne zarządzanie portem wymaga zrozumienia, jak różne elementy infrastruktury współdziałają, aby wspierać procesy transportowe i logistyczne, co czyni nabrzeże portowe oraz jego zaplecze kluczowym obszarem działalności.

Pytanie 7

Na podstawie ich funkcji, magazyny klasyfikowane są na

A. przemysłowe, dystrybucyjne i rezerwowe
B. otwarte, półotwarte oraz zamknięte
C. materiały sztukowe, materiały sypkie, ciecze i gazy
D. niezmechanizowane, zmechanizowane oraz zautomatyzowane
Wszystkie podane odpowiedzi, oprócz prawidłowej, koncentrują się na innych aspektach magazynowania, które nie odnoszą się bezpośrednio do przeznaczenia magazynów. Klasyfikacja według materiałów, takich jak materiały sztukowe, sypkie, ciecze i gazy, dotyczy bardziej rodzaju przechowywanych towarów niż ich funkcji w systemie logistycznym. Jest to podejście, które nie uwzględnia, jak magazyny rzeczywiście wpływają na procesy biznesowe i operacyjne. Magazyny otwarte, półotwarte i zamknięte są klasyfikacją opartą na ich konstrukcji i fizycznym dostępie. Takie kryteria mogą być ważne, ale nie mówią nic o ich funkcjonalności. Klasyfikacja na podstawie zmechanizowania, niezmechanizowania i zautomatyzowania skupia się na technologii i procesach operacyjnych, a nie na przeznaczeniu. Natomiast typy magazynów, takie jak przemysłowe, dystrybucyjne i rezerwowe, odnoszą się bezpośrednio do ich roli w łańcuchu dostaw. Ignorując tę kluczową klasyfikację, można popełnić błąd w ocenie efektywności logistycznej danego systemu magazynowego. Prawidłowe zrozumienie przeznaczenia magazynów jest niezbędne do efektywnego zarządzania zapasami, co ma bezpośredni wpływ na zadowolenie klientów oraz rentowność przedsiębiorstwa.

Pytanie 8

Pojemnik elastyczny służący do przechowywania piasku określany jest jako pojemnik

A. tank
B. big bag
C. ACTS
D. IBC
Big bag, znany również jako FIBC (Flexible Intermediate Bulk Container), to elastyczny kontener, który jest powszechnie wykorzystywany do transportu i przechowywania sypkich materiałów, takich jak piasek. Jego konstrukcja, zazwyczaj wykonana z mocnych włókien polipropylenowych, pozwala na łatwe napełnianie i opróżnianie, co czyni go idealnym rozwiązaniem w branżach budowlanej i przemysłowej. Big bagi są dostępne w różnych pojemnościach, co umożliwia dostosowanie ich do konkretnych potrzeb. Dzięki swojej lekkości i elastyczności, big bagi mogą być transportowane w dużych ilościach, co znacząco obniża koszty logistyczne. Dodatkowo, ich odpowiednia konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo przechowywanych materiałów oraz ułatwia ich składowanie. Warto zaznaczyć, że zgodnie z normami branżowymi, big bagi powinny być używane zgodnie z zaleceniami producenta w zakresie ich maksymalnego obciążenia, aby uniknąć uszkodzeń i zagrożeń podczas transportu. W praktyce, big bagi są także używane do transportu materiałów takich jak zboża, chemikalia czy materiały budowlane, co czyni je uniwersalnym narzędziem w różnych sektorach przemysłu.

Pytanie 9

Czym charakteryzuje się metoda składowania z wolnymi miejscami?

A. ustalonym miejscem dla każdego towaru
B. możliwością umieszczania towaru w dowolnym miejscu
C. większą pojemnością składowania
D. prostotą w lokalizowaniu każdego towaru
Metoda wolnych miejsc składowania polega na elastycznym umieszczaniu towarów w magazynie, co oznacza, że każdy produkt może być zlokalizowany w dowolnym miejscu, w zależności od aktualnych potrzeb i dostępności miejsca. Taki system zwiększa efektywność wykorzystania przestrzeni składowej, ponieważ nie zmusza do przypisania stałych lokalizacji dla poszczególnych towarów. Przykładem zastosowania tej metody jest magazynowanie produktów o zmiennej rotacji, gdzie towar, który jest aktualnie w dużym popycie, może być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu, podczas gdy mniej popularne produkty mogą zajmować bardziej odległe lokalizacje. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą lepiej dostosować swoją logistykę do potrzeb rynku, co przyczynia się do redukcji kosztów operacyjnych i zwiększenia wydajności. W branży logistycznej, standardy takie jak WMS (Warehouse Management System) wspierają implementację strategii wolnych miejsc składowania, umożliwiając monitorowanie i zarządzanie lokalizacją towarów w czasie rzeczywistym.

Pytanie 10

Jaką czynność wykonuje się w obszarze kompletacji?

A. Pobieranie grup towarów zgodnie z zamówieniami
B. Gwarantowanie ochrony reklamowanej dostawy
C. Weryfikacja dokumentów dostawy zewnętrznej
D. Wyładunek dostawy z pojazdów transportowych zewnętrznych
Pobieranie grup towarowych według zamówień w strefie kompletacji jest kluczowym etapem procesów logistycznych, ponieważ bezpośrednio odnosi się do realizacji zamówień klientów. W tej strefie pracownicy magazynowi mają za zadanie zebrać odpowiednie produkty zgodnie z danymi zawartymi w zamówieniu. To zadanie wymaga nie tylko znajomości systemu magazynowego, ale również umiejętności efektywnej pracy z dokumentacją, aby zapewnić dokładność i terminowość w procesie dostawy. Efektywne pobieranie towarów wspiera optymalizację zapasów oraz redukcję czasu realizacji zamówień, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w logistyce. W praktyce, wykorzystuje się także technologie takie jak skanery kodów kreskowych oraz systemy zarządzania magazynem (WMS), które usprawniają proces pobierania, minimalizując ryzyko błędów i poprawiając efektywność operacyjną. Te praktyki są niezwykle ważne w kontekście konkurencyjności na rynku, gdzie czas i precyzja są kluczowe dla zadowolenia klienta oraz utrzymania wysokiego poziomu usług.

Pytanie 11

System informatyczny WMS do zarządzania magazynem nie pozwala na

A. kontrolę ilościową i asortymentową towarów przyjmowanych do magazynu w odniesieniu do zgodności dostawy z wcześniej złożonym zamówieniem
B. szybką identyfikację każdej partii towaru oraz każdej indywidualnej przesyłki
C. uzyskanie informacji o stanie magazynu według różnych wytycznych
D. monitorowanie danych finansowych, informacji związanych z zarządzaniem kadrami oraz procesem produkcyjnym
Magazynowy system informatyczny WMS, czyli Warehouse Management System, jest narzędziem zaprojektowanym do zarządzania operacjami magazynowymi w sposób efektywny i zorganizowany. Odpowiedź wskazująca na brak możliwości śledzenia danych finansowych, informacji związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi i procesem produkcyjnym jest prawidłowa, ponieważ WMS koncentruje się przede wszystkim na aspekcie magazynowym, takim jak śledzenie lokalizacji towarów, zarządzanie zapasami czy kontrola jakości. W praktyce WMS pozwala na precyzyjne zlokalizowanie każdej partii towaru, co jest kluczowe w procesie logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. Dzięki zastosowaniu technologii takich jak RFID czy kodów kreskowych, operatorzy magazynów mogą szybko i dokładnie identyfikować przesyłki, co zwiększa efektywność operacyjną. Warto również zauważyć, że WMS może integrować się z innymi systemami ERP, które zajmują się finansami i zarządzaniem personelem, jednak samodzielnie nie dostarcza danych w tych obszarach.

Pytanie 12

Ile palet o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm jest potrzebnych do utworzenia ładunku złożonego z 72 kartonów wymiarach 400 x 400 x 400 mm każdy, jeśli maksymalna wysokość paletowej jednostki ładunkowej (pjł) wynosi 1600 mm?

A. 6 palet
B. 3 palety
C. 5 palet
D. 4 palety
Aby obliczyć liczbę palet potrzebnych do sformowania ładunku z 72 kartonów o wymiarach 400 x 400 x 400 mm, należy najpierw oszacować objętość jednego kartonu, która wynosi 64 litry (0,4 m x 0,4 m x 0,4 m). Całkowita objętość 72 kartonów wyniesie 4608 litrów. Palety mają wymiary 1200 x 800 mm, co daje powierzchnię 0,96 m². Wysokość palety wynosi 144 mm, co pozwala na załadunek w pionie. Możliwe jest ułożenie kartonów w dwóch warstwach, ponieważ wysokość dwóch kartonów (800 mm) mieści się w maksymalnej wysokości 1600 mm dla jednostki ładunkowej. Ponadto, jedna paleta może pomieścić 4 kartony w układzie 2x2 na poziomie. Zatem potrzebne są 18 kartonów na paletę (72 kartony / 4 kartony na paletę = 18). W związku z tym, do transportu 72 kartonów potrzebne są 4 palety. W praktyce, odpowiednie ułożenie to klucz do optymalizacji przestrzeni w transporcie, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w logistyce i magazynowaniu.

Pytanie 13

Jaką skróconą nazwę nosi kategoria systemów informatycznych wspierających zarządzanie łańcuchami dostaw, która jest wspomagana przez EDI oraz ADC?

A. CRP
B. MRP
C. SCM
D. DSS
SCM, czyli Supply Chain Management, to zarządzanie łańcuchem dostaw, które ma na celu optymalizację procesów związanych z przepływem towarów, informacji oraz finansów od dostawcy do klienta. W kontekście EDI (Electronic Data Interchange) i ADC (Automatic Data Capture), SCM umożliwia efektywną wymianę danych między partnerami biznesowymi oraz automatyzację procesów zbierania danych. Przykładem zastosowania SCM może być wykorzystanie EDI do przesyłania zamówień i faktur w czasie rzeczywistym, co przyspiesza procesy transakcyjne, minimalizuje błędy i redukuje koszty operacyjne. Współczesne organizacje, wdrażając systemy SCM, opierają się na standardach takich jak APICS, które definiują najlepsze praktyki w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Właściwe zastosowanie SCM prowadzi do zwiększenia elastyczności, redukcji zapasów oraz poprawy satysfakcji klienta, co jest kluczowe na konkurencyjnym rynku.

Pytanie 14

Zakład produkujący musli pracuje na trzech zmianach po 8 godzin. Wydajność każdej zmiany wynosi 1 tonę musli. Na każde 100 kg musli firma używa 15 kg żurawiny. Ile żurawiny jest potrzebne do produkcji musli w ciągu jednego dnia?

A. 3 600 kg
B. 15 000 kg
C. 450 kg
D. 150 kg
Aby obliczyć, ile żurawiny należy wydać do dziennej produkcji musli, najpierw ustalamy całkowitą dzienną produkcję musli. Przedsiębiorstwo pracuje na trzy zmiany po 8 godzin każda, co daje łącznie 24 godziny pracy. Wydajność jednej zmiany wynosi 1 tonę musli, co oznacza, że w ciągu dnia produkcja wynosi 3 tony musli (1 t z każdej zmiany). Następnie, korzystając z podanej proporcji, na każde 100 kg musli zużywa się 15 kg żurawiny. Zatem, dla 3 ton musli (czyli 3000 kg) możemy obliczyć, ile żurawiny będzie potrzebne. 3000 kg musli to 30 razy 100 kg, więc potrzebujemy 30 razy 15 kg żurawiny. To daje nam 450 kg żurawiny. Takie obliczenia są zgodne z dobrymi praktykami w zakresie planowania produkcji, gdzie precyzyjne obliczenia są kluczowe dla efektywności i minimalizacji kosztów surowców. W praktyce, przedsiębiorstwa często stosują podobne kalkulacje w celu optymalizacji wykorzystania surowców i zapewnienia płynności produkcji.

Pytanie 15

Osoby pracujące w magazynach, zajmujące się przeładunkiem półtusz zwierzęcych, są narażone na

A. odmrożenie
B. poparzenie chemiczne
C. zatrucie
D. poparzenie termiczne
Odpowiedź 'odmrożenie' jest prawidłowa, ponieważ pracownicy magazynów zajmujący się przeładunkiem półtusz zwierzęcych często mają do czynienia z niskotemperaturowymi warunkami przechowywania, co może prowadzić do odmrożeń. W takich środowiskach, zwłaszcza przy długotrwałym kontakcie z zimnymi powierzchniami lub chłodniczymi elementami urządzeń, ryzyko wystąpienia odmrożeń znacznie wzrasta. Pracownicy powinni stosować odpowiednią odzież ochronną, taką jak rękawice termoizolacyjne oraz obuwie, które minimalizują kontakt z zimnem. Warto również przeprowadzać regularne szkolenia w zakresie BHP, aby zwiększyć świadomość zagrożeń związanych z niską temperaturą i nauczyć pracowników rozpoznawania objawów odmrożeń oraz udzielania pierwszej pomocy. Właściwe procedury przechowywania i transportu towarów w niskich temperaturach powinny być zgodne z normami HACCP oraz innymi standardami branżowymi, aby zapewnić bezpieczeństwo pracowników.

Pytanie 16

Po pozytywnym zakończeniu audytu systemu zarządzania jakością, firma transportowa otrzymuje

A. certyfikat kompetencji zawodowych
B. licencję na prowadzenie transportu drogowego
C. certyfikat zgodności z normami ISO
D. świadectwo homologacji pojazdu
Certyfikat zgodności z normami ISO, szczególnie ISO 9001, jest kluczowym dokumentem dla przedsiębiorstw zarządzających jakością. Uzyskanie tego certyfikatu potwierdza, że system zarządzania jakością w firmie spełnia międzynarodowe standardy. Przykładowo, w branży transportowej, certyfikat ten może zwiększyć zaufanie klientów oraz poprawić efektywność operacyjną. Dobrze wdrożony system jakości pozwala na lepsze monitorowanie procesów, co w rezultacie prowadzi do optymalizacji kosztów i zwiększenia satysfakcji klientów. W praktyce, wiele przedsiębiorstw transportowych stara się zdobyć ten certyfikat jako element strategii rozwoju oraz różnicowania się na rynku. Ponadto, uzyskanie certyfikatu ISO 9001 może być wymagane przez niektóre organizacje lub instytucje, co otwiera dodatkowe możliwości współpracy. Warto również zaznaczyć, że certyfikacja to proces ciągłego doskonalenia, co wpisuje się w filozofię Kaizen, mającą na celu stałe podnoszenie standardów jakości.

Pytanie 17

W kontekście terminowego zrealizowania zamówienia, dział montażu podwozi przyczep rolniczych przekazał zlecenie produkcyjne do działu montażu nadwozi w celu wykonania gotowych wyrobów na dzień następny. Zaprezentowany sposób realizacji przepływów materiałowych ilustruje zastosowanie techniki

A. Just in Time
B. REENGINERING
C. Just for You
D. KANBAN
Wybór technik takich jak Just in Time, Reengineering czy Just for You jest błędny z kilku powodów. Just in Time (JIT) to strategia, która ma na celu dostarczenie odpowiednich materiałów dokładnie wtedy, gdy są potrzebne w procesie produkcyjnym, co wymaga wysokiego poziomu koordynacji i eliminacji zapasów. Choć podobnie jak KANBAN zmniejsza marnotrawstwo, JIT nie zawsze opiera się na wizualnych sygnałach do zarządzania produkcją, co odróżnia go od KANBAN. Reengineering to podejście do fundamentalnej przebudowy procesów biznesowych w celu osiągnięcia dramatycznych popraw w wydajności. Jest to znacznie szersza koncepcja, która nie odnosi się bezpośrednio do przepływów materiałowych, a skupia się na całkowitym przekształceniu organizacji. Just for You jest terminem, który nie odnosi się do uznawanej metodologii zarządzania produkcją i może być mylony z ideą personalizacji produktów, co jest zupełnie innym podejściem. Zrozumienie różnic między tymi technikami i ich zastosowanie w praktyce jest kluczowe dla efektywnego zarządzania procesami produkcyjnymi. Często błędem u uczniów jest mylenie tych terminów i koncepcji, co prowadzi do nieprawidłowych wniosków dotyczących strategii optymalizacji produkcji.

Pytanie 18

Firma produkcyjna zamierza zredukować wydatki na przechowywanie komponentów. W tym celu powinna wdrożyć metodę określania rozmiaru dostaw

A. maksymalnej dostawy
B. partia na partię
C. stałej wielkości dostaw
D. stałej częstotliwości dostaw
Wybór metody stałej wielkości dostaw to nie najlepszy pomysł, jeśli chodzi o ograniczanie kosztów magazynowania. Taki sposób wiąże się z utrzymywaniem zapasów na stałym poziomie, co często prowadzi do tego, że zamawia się więcej, niż jest potrzebne. W rezultacie część rzeczy ląduje na magazynie, a to generuje dodatkowe koszty. Metoda maksymalnej dostawy też nie pomaga, bo zamawia się większe ilości, co może skutkować nadwyżkami i ryzykiem, że coś stanie się przestarzałe. Nawet stała częstotliwość dostaw, choć może się wydawać fajna, nie bierze pod uwagę zmieniających się potrzeb produkcji. W efekcie, firma dostaje rzeczy, które akurat nie są potrzebne, a to znowu podnosi koszty magazynowania. Każde podejście, które nie pasuje do rzeczywistych potrzeb produkcji, prowadzi do nieefektywności i to jest niezgodne z tym, jak najlepiej zarządzać łańcuchem dostaw.

Pytanie 19

Gdy łączny koszt przechowywania wynosi 6 000 zł, a powierzchnia magazynu to 6 000 m , jaka jest wartość wskaźnika kosztu utrzymania powierzchni magazynowej?

A. 1,20 zł
B. 1,10 zł
C. 1,30 zł
D. 1,00 zł
Zobacz, jak się oblicza wskaźnik kosztu utrzymania powierzchni magazynowej. To jest proste: bierzesz całkowity koszt magazynowania i dzielisz go przez powierzchnię magazynu. W twoim przypadku mamy 6 000 zł jako koszt i 6 000 m² jako powierzchnię. Czyli obliczenia wyglądają tak: 6 000 zł podzielone przez 6 000 m² to wychodzi 1,00 zł/m². Taki wskaźnik jest naprawdę ważny, bo pozwala na szybką ocenę kosztów magazynu, czy to w różnych miejscach, czy na przestrzeni czasu. W praktyce, wiedza o tym koszcie może pomóc, gdy chcesz optymalizować przestrzeń, renegocjować umowy wynajmu albo myśleć o inwestycjach w magazyny. Fajnie jest też porównywać ten wskaźnik z innymi firmami w branży. To daje lepszy obraz konkurencyjności danej lokalizacji. Takie analizy są istotne, szczególnie jak planujesz budżet czy strategię operacyjną.

Pytanie 20

Czynsz za powierzchnię magazynową jest wydatkiem

A. stałym związanym z uzupełnianiem zapasów
B. zmiennym związanym z uzupełnianiem zapasów
C. zmiennym związanym z utrzymywaniem zapasów
D. stałym związanym z utrzymywaniem zapasów
Opłata czynszu powierzchni magazynowej klasyfikowana jest jako stały koszt związany z utrzymaniem zapasów. Oznacza to, że niezależnie od tego, czy w danym miesiącu przewożone są jakieś towary, czy też nie, koszt wynajmu powierzchni magazynowej pozostaje niezmienny. Praktycznie, takie stałe koszty mogą obejmować nie tylko czynsz, ale także koszty związane z ubezpieczeniem, utrzymaniem oraz administracją magazynu. W branży logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw, kluczową rolę odgrywa efektywne planowanie kosztów stałych, które umożliwia przedsiębiorstwom przewidywanie wydatków oraz lepsze zarządzanie budżetem. Organizacje często stosują metody analizy kosztów, aby zrozumieć, jak te stałe wydatki wpływają na całkowity koszt utrzymania zapasów. Dzięki temu mogą podejmować świadome decyzje dotyczące zarządzania zapasami oraz optymalizacji miejsca w magazynie, co z kolei prowadzi do zwiększenia efektywności operacyjnej.

Pytanie 21

Zapotrzebowanie na produkty lub usługi w dziedzinie logistyki w danym czasie oraz po danej cenie nazywane jest

A. podażą rynkową
B. popytem rynkowym
C. elastycznością rynkową
D. równowagą rynkową
Popyt rynkowy to kluczowe pojęcie w ekonomii i logistyce, które odnosi się do ilości towarów lub usług, jakie konsumenci są gotowi zakupić przy określonej cenie w danym czasie. W kontekście logistyki, zrozumienie popytu rynkowego jest niezbędne dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw oraz optymalizacji procesów logistycznych. Przykładem zastosowania tej koncepcji może być firma zajmująca się dystrybucją, która analizuje trendy sprzedaży i dostosowuje swoje zamówienia do przewidywanego popytu. W praktyce wykorzystuje się różnorodne narzędzia analityczne, takie jak prognozowanie popytu, które pozwala przewidzieć potrzeby klientów na podstawie danych historycznych oraz czynników sezonowych. Zrozumienie popytu rynkowego pomaga również w podejmowaniu decyzji dotyczących strategii cenowej czy promocji, co jest zgodne z najlepszymi praktykami w branży logistycznej.

Pytanie 22

Ile maksymalnie opakowań zbiorczych o wymiarach (dł. × szer. × wys.) 400 × 200 × 250 mm można umieścić w jednej warstwie na palecie EUR 1 200 × 800 × 144 mm, zakładając, że wysokość opakowania odpowiada wysokości warstwy ładunku na palecie?

A. 12 sztuk
B. 18 sztuk
C. 21 sztuk
D. 15 sztuk
Aby obliczyć maksymalną liczbę opakowań zbiorczych, które można umieścić na palecie EUR, należy najpierw zwrócić uwagę na wymiary obu elementów. Paleta EUR ma wymiary 1200 mm x 800 mm, a opakowanie zbiorcze 400 mm x 200 mm x 250 mm. Obliczamy, ile opakowań mieści się w wymiarach palety. Wzdłuż długości palety (1200 mm) możemy zmieścić 3 opakowania (1200 mm / 400 mm = 3), a wzdłuż szerokości palety (800 mm) zmieści się 4 opakowania (800 mm / 200 mm = 4). Policzywszy obie wartości, otrzymujemy 3 x 4 = 12 opakowań w jednej warstwie na palecie. Zastosowanie takich obliczeń jest kluczowe w logistyce i zarządzaniu magazynem, ponieważ umożliwia efektywne planowanie przestrzeni oraz minimalizację kosztów transportu. Dobrze zaplanowana konfiguracja ładunku na palecie zapewnia stabilność i bezpieczeństwo w trakcie transportu, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 23

Jakie jest zadanie dystrybucji?

A. zmniejszanie standardu jakości obsługi klienta przy jednoczesnym zwiększaniu kosztów
B. podnoszenie standardu jakości obsługi klienta przy jednoczesnym zwiększaniu kosztów
C. podnoszenie standardu jakości obsługi klienta przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów
D. zmniejszanie standardu jakości obsługi klienta przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów
Celem dystrybucji jest przede wszystkim podnoszenie poziomu jakości obsługi klienta przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów, co jest kluczowe dla zachowania konkurencyjności na rynku. Efektywna dystrybucja polega na zapewnieniu, że produkty i usługi są dostępne dla klientów w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu oraz w odpowiedniej formie. Przykładem może być wdrożenie zintegrowanych systemów zarządzania łańcuchem dostaw, które pozwalają na optymalizację procesów logistycznych i redukcję zbędnych kosztów. Dobrą praktyką branżową jest również stosowanie analizy danych do przewidywania potrzeb klientów oraz dostosowywania oferty do ich oczekiwań, co prowadzi do zwiększenia satysfakcji klientów. W kontekście dystrybucji, warto również zwrócić uwagę na automatyzację procesów, która znacząco wpływa na poprawę jakości obsługi klienta poprzez skrócenie czasu realizacji zamówień. Takie podejście wpisuje się w standardy zarządzania jakością, takie jak ISO 9001, które kładą nacisk na zadowolenie klienta i ciągłe doskonalenie procesów.

Pytanie 24

W zależności od liczby pośredników w różnych ogniwach dystrybucji wyróżnia się kanały

A. krótkie i wąskie
B. długie i szerokie
C. krótkie i długie
D. szerokie i wąskie
Odpowiedź 'krótkie i długie' jest poprawna, ponieważ odnosi się do struktury kanałów dystrybucji, które można klasyfikować według liczby pośredników w ogniwach. Krótkie kanały dystrybucji charakteryzują się mniejszą liczbą pośredników, co prowadzi do bezpośredniego dotarcia producenta do konsumenta. Przykłady takich kanałów to sprzedaż bezpośrednia lub sprzedaż internetowa, gdzie dostawca oferuje swoje produkty bezpośrednio klientowi. Długie kanały dystrybucji, z kolei, składają się z większej liczby pośredników, co może być typowe dla skomplikowanych rynków, gdzie produkty przechodzą przez hurtowników i detalistów, zanim dotrą do ostatecznego użytkownika. Przykładem może być dystrybucja elektronicznych urządzeń, gdzie producent sprzedaje swoje produkty hurtownikom, następnie detalistom, a na końcu trafiają one do konsumentów. Dobre praktyki w zarządzaniu kanałami dystrybucji sugerują, że wybór odpowiedniego kanału powinien być dostosowany do specyfiki rynku, oczekiwań konsumentów oraz strategii cenowej firmy. Ważne jest, aby zrozumieć, jak liczba pośredników wpływa na ceny, dostępność produktów oraz relacje z klientami.

Pytanie 25

Koszt utrzymania magazynu wynosi 4 zł/m2. Jaką kwotę trzeba będzie przeznaczyć na utrzymanie magazynu, jeśli w niedalekiej przyszłości planowany jest wzrost kosztów o 15%?

A. 4.60 zł
B. 5,30 zł
C. 6,15 zł
D. 4,15 zł
Poprawna odpowiedź wynosi 4,60 zł za m2, co wynika z obliczenia wzrostu kosztów utrzymania magazynu o 15%. Aby uzyskać nowy koszt, należy pomnożyć początkowy koszt (4 zł/m2) przez 1,15 (co oznacza 100% kosztów plus 15% wzrostu). Wzór obliczeń wygląda następująco: 4 zł * 1,15 = 4,60 zł. Taka analiza kosztów jest kluczowa w zarządzaniu operacjami, ponieważ pozwala na prognozowanie wydatków i planowanie budżetu. W praktyce, przedsiębiorstwa często muszą dostosowywać swoje modele kosztowe w odpowiedzi na zmiany w rynku, takie jak wzrost cen materiałów czy zmiany w regulacjach. Regularne przeglądanie i aktualizacja kosztów operacyjnych jest zgodne z najlepszymi praktykami zarządzania finansami, co umożliwia skuteczniejsze podejmowanie decyzji i optymalizację wydatków.

Pytanie 26

Spośród 20 dostaw materiałów do firmy 4 były niepełne, a 1 dostawa była opóźniona. Jaki jest wskaźnik niezawodności dostaw?

A. 75%
B. 25%
C. 80%
D. 10%
Wskaźnik niezawodności dostaw jest istotnym wskaźnikiem efektywności logistycznej, który pozwala ocenić, jak dobrze dostawcy spełniają swoje zobowiązania. W analizowanym przypadku z 20 dostaw, 4 były niekompletne, co oznacza, że 16 dostaw było w pełni zgodnych z zamówieniem. Dodatkowo, jedna dostawa była nieterminowa, co nie wpływa na liczbę dostaw kompletnych, ale również obniża wskaźnik niezawodności. Aby obliczyć wskaźnik niezawodności, można zastosować wzór: (liczba dostaw zgodnych / całkowita liczba dostaw) * 100%. W naszym przypadku: (16 / 20) * 100% = 80%. Należy jednak uwzględnić, że niekompletność dostaw ma również istotny wpływ na postrzeganą niezawodność, co może prowadzić do dalszej analizy. W związku z tym, wskaźnik niezawodności powinien być traktowany holistycznie, uwzględniając zarówno jakość, jak i terminowość. W standardach branżowych, takich jak ISO 9001, zwraca się uwagę na znaczenie niezawodności dostaw jako kluczowego wskaźnika jakości w zarządzaniu łańcuchem dostaw.

Pytanie 27

Głównym celem metody MRP I (Materiał Requirement Planning) jest

A. określenie kosztów surowców przeznaczonych do produkcji
B. dokładne określenie czasów przybycia surowców i półproduktów
C. zapewnienie terminowego dostarczenia wyrobów z magazynu do klienta
D. planowanie strategiczne firmy
Metoda MRP I (Materiał Requirements Planning) jest kluczowa w zarządzaniu procesami dostaw i produkcji. Jej głównym celem jest dokładne określenie czasów dostaw surowców i półproduktów, co pozwala na efektywne planowanie produkcji oraz minimalizację zapasów. Dzięki tej metodzie przedsiębiorstwa mogą precyzyjnie planować, kiedy i jakie materiały są potrzebne do produkcji, co umożliwia uniknięcie przestojów i zwiększa efektywność operacyjną. Na przykład, w branży motoryzacyjnej, stosowanie MRP I pozwala na synchronizację dostaw części w taki sposób, aby linie produkcyjne mogły funkcjonować bez zakłóceń. Dobrą praktyką jest integracja MRP z systemami ERP, co umożliwia holistyczne podejście do zarządzania łańcuchem dostaw. Przykładem standardu branżowego, który wspiera te procesy, jest APICS CPIM, który uwzględnia metodyki planowania potrzeb materiałowych jako kluczowy element zarządzania operacjami. Stosując MRP I, organizacje mogą również lepiej reagować na zmieniające się warunki rynkowe, co jest niezbędne w konkurencyjnym środowisku biznesowym.

Pytanie 28

Wskaż w wycinku schematu systemu zarządzania relacjami z klientem brakującą operację oznaczoną znakiem?

Ilustracja do pytania
A. Reklamacja.
B. Prognoza sprzedaży.
C. Zapytanie ofertowe.
D. Zamówienie.
Złożenie zamówienia to naprawdę istotna rzecz w CRM, bo to jakby pierwszy krok po zaakceptowaniu oferty. Kiedy klient decyduje się na zakupy, to właśnie składanie zamówienia pokazuje, że jest naprawdę zainteresowany. Od tego momentu zaczyna się cała akcja, czyli fakturowanie, realizacja zamówienia i dostawa. Widać, jak ważne jest zrozumienie tej roli zamówienia w całym procesie, ponieważ to nie tylko formalność, ale ważny element zarządzania klientem. Poza tym, warto mieć na uwadze standardy takie jak CRM 2020, które zwracają uwagę na to jak sprzedaż i obsługa klienta powinny być ze sobą zintegrowane. Dzięki temu, można tworzyć lepsze relacje z klientami i zwiększać ich zadowolenie, co przecież jest kluczowe w tym biznesie.

Pytanie 29

Kiedy towar z magazynu jest wysyłany na podstawie zapotrzebowania zgłaszanego przez klienta, oznacza to, że hurtownia stosuje strategię

A. pull
B. docelowego poziomu zapasów
C. push
D. punktu zamawiania
Podejście, w którym towar z hurtowni jest wysyłany niezależnie od rzeczywistego zapotrzebowania klientów, jest określane jako strategia push. Model ten opiera się na prognozach i przewidywaniach dotyczących popytu, gdzie hurtownia produkuje oraz wysyła towary na podstawie przewidywanych potrzeb rynku. Tego rodzaju strategia często prowadzi do nadprodukcji, co skutkuje dużymi zapasami, które mogą nie znaleźć odbiorców, a w rezultacie generują dodatkowe koszty magazynowania i obniżają rentowność. Ponadto, budowanie zapasów na podstawie prognoz jest obarczone ryzykiem nieprzewidywalnych zmian na rynku, co może prowadzić do strat i zastoju produktów. W przypadku punktu zamawiania, strategia ta koncentruje się na ustaleniu poziomu zapasów, przy którym składane są zamówienia, co niekoniecznie odzwierciedla prawdziwe zapotrzebowanie klienta. Z kolei strategia docelowego poziomu zapasów skupia się na utrzymywaniu określonego stanu magazynowego, co również może prowadzić do nieefektywnego zarządzania zapasami. W praktyce wiele firm, które stosują podejścia push, doświadczają problemów z rotacją towarów oraz wyzwaniami związanymi z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu zapasów, co jest sprzeczne z zasadami efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw. Zamiast tego, praktyki oparte na strategii pull, takie jak Just in Time, pozwalają na bardziej elastyczne i efektywne podejście do zarządzania zapasami, co w dłuższej perspektywie przynosi większe korzyści finansowe i operacyjne.

Pytanie 30

Jaki będzie koszt transportu 30 paletowych jednostek ładunkowych (pjł) o wymiarach 1 200 × 800 × 500 mm (dł. x szer. x wys.), jeśli stawka za przewóz 1 m3 ładunku wynosi 150,00 zł?

A. 1 440,00 zł
B. 2 160,00 zł
C. 4 500,00 zł
D. 7 200,00 zł
Odpowiedzi, które wskazują na inne kwoty, mogą wynikać z nieprawidłowych obliczeń objętości lub błędnego zastosowania stawki przewozowej. Na przykład, niektórzy mogą pomylić jednostki miary i obliczenia, zawężając się do nieprawidłowych wartości dla pojedynczej palety, co prowadzi do błędnych sum całkowitych. Powszechnym błędem jest także nieuwzględnienie liczby przewożonych jednostek. W przypadku 30 palet, prawidłowe obliczenia należy przeprowadzić w sposób ciągły, a nie dla pojedynczej palety, co może skutkować znacznie zaniżonym kosztem transportu. Często także pomija się znaczenie przeliczeń jednostek, co jest kluczowe w logistyce i transporcie. Warto pamiętać, że prawidłowe przeliczenia nie tylko wpływają na koszty, ale także na efektywność całego procesu przewozu. Zastosowanie standardów branżowych w obliczeniach jest niezbędne, aby uniknąć takich pomyłek i zapewnić prawidłowe rozliczenie kosztów usług transportowych. W konsekwencji, właściwe podejście do obliczeń objętości jest fundamentem dla wszystkich działań w logistyce, a błędne oszacowania mogą prowadzić do znacznych strat finansowych.

Pytanie 31

Część zapasów znajdujących się na placu składowym została uszkodzona, za ten stan odpowiada

A. planista
B. magazynier
C. kontroler jakości
D. zaopatrzeniowiec
Magazynier jest osobą odpowiedzialną za nadzór nad stanem zapasów w magazynie, co obejmuje zarówno kontrolę ich jakości, jak i odpowiednie przechowywanie. To jego zadaniem jest zapewnienie, że towary są umieszczane i składowane w sposób, który minimalizuje ryzyko ich uszkodzenia. W przypadku uszkodzeń, magazynier powinien być w stanie zidentyfikować przyczyny, takie jak niewłaściwe warunki składowania, błędy przy załadunku lub wyładunku, a także problemy z systemem transportowym wewnątrz magazynu. W praktyce oznacza to, że magazynierzy muszą przestrzegać procedur dotyczących obsługi towarów oraz norm branżowych, takich jak ISO 9001, które kładą nacisk na jakość zarządzania. Odpowiednie szkolenia i praktyki mogą znacząco wpłynąć na zmniejszenie strat związanych z uszkodzeniami. Na przykład, wdrożenie systemu FIFO (first in, first out) w magazynie może pomóc w minimalizacji ryzyka uszkodzeń towarów o krótszym terminie ważności, co jest kluczowe w branży spożywczej.

Pytanie 32

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 33

W myśl przepisów ADR w cysternach, których zbiorniki nie sa wyposażone w falochrony lub przegrody, napełnianie powinno być

Ilustracja do pytania
A. większe niż 20% lub większe niż 80% objętości y zbiornika.
B. mniejsze niż 20% lub mniejsze niż 80% objętości zbiornika.
C. większe niż 20% lub mniejsze niż 80% objętości pojazdu.
D. mniejsze niż 20% lub większe niż 80% objętości zbiornika.
Wiele osób może być skłonnych do mylenia zasad napełniania cystern z ogólnymi praktykami związanymi z transportem materiałów. Odpowiedzi, które sugerują napełnienie większe niż 20% lub większe niż 80% objętości zbiornika, wskazują na nieporozumienie dotyczące wpływu poziomu napełnienia na stabilność pojazdu. Zwiększenie napełnienia powyżej 80% stwarza ryzyko zalania falochronów, co prowadzi do destabilizacji cysterny podczas jazdy. Ponadto, napełnienie pomiędzy tymi wartościami może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, ponieważ ciecz w zbiorniku może swobodnie się przemieszczać, co powoduje niepożądane ruchy pojazdu. Innym błędem myślowym jest przekonanie, że napełnienie poniżej 20% jest niebezpieczne; w rzeczywistości, takie napełnienie zmniejsza ryzyko związane z przechylaniem cysterny. Właściwe zrozumienie tych zasad jest kluczowe dla bezpieczeństwa transportu towarów niebezpiecznych, dlatego tak istotne jest przestrzeganie przepisów ADR oraz regularne szkolenie kierowców w tym zakresie.

Pytanie 34

Zakład produkujący aparaty fotograficzne, otrzymał zamówienie na wykonanie 2,250 sztuk aparatów fotograficznych typu XS120. Oblicz, ile obiektywów fotograficznych powinna zamówić fabryka, aby zamówienie zostało zrealizowane. Weź pod uwagę zapas w magazynie i stan produkcji w toku.

Pozycja w kartotece magazynowejZapas w magazynie w szt.Wydano do produkcji w szt.
obiektyw fotograficzny1 850120
migawka1 76020
korpus światłoszczelny1 22080
układ celowniczy330-
A. 470 szt.
B. 280 szt.
C. 950 szt.
D. 30 szt.
Poprawna odpowiedź to 280 sztuk obiektywów, które fabryka musi zamówić, aby zrealizować zamówienie na 2250 aparatów fotograficznych XS120. Obliczenia opierają się na dostępnych zasobach: w magazynie znajduje się 1850 obiektywów, a dodatkowo 120 zostało już wydanych do produkcji. Aby ustalić liczbę obiektywów, które należy zamówić, należy wykonać następujące działanie: 2250 (zamówienie) minus (1850 (w magazynie) plus 120 (w produkcji)), co daje 280 sztuk. W praktyce, zarządzanie stanami magazynowymi i optymalizacja zamówień są kluczowe w produkcji. W branży fotograficznej, gdzie terminy realizacji są bardzo istotne, umiejętność prawidłowego obliczenia potrzebnych zasobów może zadecydować o terminowości dostaw. Ważne jest również, aby monitorować zmiany w poziomie zapasów oraz przewidywać przyszłe potrzeby produkcyjne, co wpisuje się w standardy zarządzania łańcuchem dostaw, takie jak Just-In-Time (JIT) czy Lean Manufacturing.

Pytanie 35

Na rysunku przedstawiono kod kreskowy

Ilustracja do pytania
A. UPC-E
B. UPC-A
C. EAN-13
D. EAN-8
Kod kreskowy, który widzisz na obrazku, to EAN-13. To ważne, bo składa się z 13 cyfr, co wyróżnia go spośród innych kodów. EAN-13, czyli European Article Number, jest standardem, który stosuje się na całym świecie do oznaczania produktów, zwłaszcza w sklepach i w logistyce. Dzięki temu, kiedy kupujesz coś w sklepie, od razu można szybko zidentyfikować towar, co ułatwia zakupy i zarządzanie zapasami. Ponadto, każdy produkt ma unikalny kod, co znacznie zmniejsza ryzyko pomyłek, a to z kolei poprawia wydajność. Warto też wiedzieć, że EAN-13 działa z systemem UPC, co znaczy, że może być używany w różnych krajach. Oprócz handlu, EAN-13 jest przydatny także w zarządzaniu łańcuchem dostaw, co jest naprawdę istotne dla automatyzacji i śledzenia produktów.

Pytanie 36

Nalepka ostrzegawcza "gazy łatwopalne", oznaczona jest literą

Ilustracja do pytania
A. D.
B. A.
C. B.
D. C.
Nalepka ostrzegawcza 'gazy łatwopalne' oznaczona jest literą A, co jest zgodne z międzynarodowym systemem oznaczeń dla substancji niebezpiecznych. Oznaczenie to przedstawia symbol płomienia, co sugeruje, że dany materiał ma zdolność do zapłonu w kontakcie z ogniem. Znajomość tych symboli jest kluczowa w branżach, gdzie obsługiwane są substancje chemiczne, jak przemysł petrochemiczny czy laboratoria. Przykładowo, w zakładach produkcyjnych, gdzie wykorzystywane są gazy łatwopalne, należy stosować odpowiednie procedury bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko pożaru. Pracownicy muszą być szkoleni w identyfikacji takich oznaczeń, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy i ochrony zdrowia ludzi. Standardy takie jak NFPA (National Fire Protection Association) oraz GHS (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals) dostarczają wytyczne dotyczące oznaczania substancji niebezpiecznych, co jest istotne dla zapewnienia zgodności z przepisami i bezpieczeństwa operacyjnego.

Pytanie 37

W magazynie o konstrukcji półotwartej można przechowywać zapasy

A. cementu w workach
B. ryb mrożonych
C. ziarna zbóż
D. gwoździ stolarskich
Odpowiedź 'cementu w workach' jest prawidłowa, ponieważ magazyn półotwarty charakteryzuje się specyficznymi warunkami składowania, które są optymalne dla produktów budowlanych, takich jak cement. Magazyny półotwarte umożliwiają swobodny dostęp do materiałów, a jednocześnie zapewniają pewną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, co jest kluczowe dla zachowania jakości cementu. Cement, składowany w workach, jest odporny na wilgoć, co sprawia, że jego właściwości nie ulegają pogorszeniu w takich warunkach. W praktyce, podczas budowy, dostępność materiałów budowlanych w magazynie półotwartym pozwala na szybkie zaopatrzenie w niezbędne surowce, co jest istotne w kontekście efektywności kosztowej i terminowości realizacji projektów budowlanych. Zarządzanie magazynem półotwartym dla cementu wiąże się z przestrzeganiem standardów bezpieczeństwa, takich jak oznakowanie strefy składowania oraz odpowiednie zabezpieczenie przed pożarem, co jest zgodne z normami BHP i najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 38

W tabeli przedstawiono koszty związane z funkcjonowaniem magazynu z podziałem na grupę kosztów zależnych od liczby realizowanych usług oraz koszty ponoszone przez przedsiębiorstwo niezależnie od wykonanych usług. Dokonana klasyfikacja dotyczy kosztów

Koszty niezależne od liczby wykonanych usługKoszty zależne od liczby wykonanych usług
- amortyzacja
- opłaty czynszu
- podatek od nieruchomości
- składka ubezpieczenia majątkowego
- eksploatacja
- serwis
- zużycie materiałów
- szkolenia personalu
A. stałych i zmiennych.
B. rodzajowych i kalkulacyjnych.
C. bieżących i przyszłych.
D. bezpośrednich i pośrednich.
Poprawna odpowiedź dotycząca klasyfikacji kosztów na stałe i zmienne odnosi się do fundamentalnych zasad zarządzania finansami w przedsiębiorstwie. Koszty stałe to te, które pozostają niezmienne bez względu na poziom produkcji czy usług (np. czynsz za magazyn, pensje pracowników administracyjnych), co oznacza, że ich wartość nie zmienia się z realizacją usług. Przykładowo, jeśli firma prowadzi mniej lub więcej działalności, wydatki na wynajem magazynu pozostają na tym samym poziomie. Koszty zmienne natomiast są ściśle powiązane z wielkością produkcji, takie jak materiały używane do produkcji czy wynagrodzenia pracowników bezpośrednio zaangażowanych w wytwarzanie. W praktyce, zrozumienie tej klasyfikacji pozwala menedżerom lepiej planować budżet, prognozować wyniki finansowe oraz podejmować decyzje dotyczące optymalizacji kosztów, co jest kluczowe w kontekście efektywności operacyjnej i rentowności przedsiębiorstwa. Zgodnie z dobrą praktyką branżową, klasyfikacja kosztów jest niezbędna do analizy progu rentowności oraz podejmowania strategicznych decyzji biznesowych.

Pytanie 39

Jaką wartość ma średni wskaźnik wykorzystania strefy składowania w magazynie o całkowitej objętości 8 760 m3, gdy strefa ta zajmuje 75% całkowitej powierzchni, a średni objętościowy ładunek wynosi 5 256 m3?

A. 40%
B. 75%
C. 60%
D. 80%
Współczynnik wykorzystania strefy składowania jest kluczowym wskaźnikiem efektywności operacyjnej w magazynach. Obliczając ten wskaźnik, ważne jest zrozumienie, że nie chodzi tylko o procent powierzchni zajmowanej przez ładunki, ale o relację pomiędzy objętością składowanych produktów a dostępną przestrzenią magazynową. Odpowiedzi wskazujące na 75% oraz 60% bazują na niewłaściwych założeniach dotyczących proporcji dostępnej przestrzeni, co może prowadzić do błędnych wniosków. W przypadku 75%, można odnieść wrażenie, że dostępna strefa składowania jest wykorzystywana w całości, co nie jest zgodne z danymi. Procent 60% mógłby sugerować, że tylko część strefy składowania jest wykorzystywana, co przy podanych wartościach również jest błędnym podejściem. Natomiast 40% to ekstremalnie niski wynik, który sugerowałby nieefektywne zarządzanie przestrzenią w magazynie. Niewłaściwe interpretacje mogą wynikać z niepełnego zrozumienia podstawowych zasad logistyki oraz znaczenia efektywnego wykorzystania przestrzeni. Warto zauważyć, że standardy branżowe zalecają dążenie do jak najwyższego współczynnika wykorzystania, jednak nie mogą one przekraczać pewnych granic, aby nie wpłynęło to na bezpieczeństwo i dostępność ładunków. Przykłady dobrych praktyk obejmują regularne audyty przestrzeni magazynowej oraz zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak systemy zarządzania magazynem (WMS), które mogą pomóc w optymalizacji wykorzystania przestrzeni.

Pytanie 40

Dokument, którego podstawowym celem jest informowanie o wymaganym przepływie materiałów w czasie produkcji, to

A. karta kanban
B. rozchód wewnętrzny
C. marszruta produkcyjna
D. formularz pracy
Karta kanban to narzędzie stosowane w systemach zarządzania produkcją, które ma na celu synchronizację przepływu materiałów oraz efektywne zarządzanie zapasami. Opracowana w Japonii przez Toyota Production System, karta kanban pozwala na wizualizację potrzeb materiałowych, co prowadzi do eliminacji marnotrawstwa i zoptymalizowania procesów. Przykładem zastosowania karty kanban może być linia produkcyjna, gdzie każdy z pracowników używa kart do sygnalizowania, że potrzebuje określonej ilości komponentów, co z kolei uruchamia proces dostaw i produkcji. Dzięki kartom kanban organizacje mogą lepiej reagować na zmieniające się zapotrzebowanie, zwiększając elastyczność systemu produkcji. Warto również zauważyć, że karty kanban są zgodne z zasadami Lean Manufacturing, które promują minimalizację strat i maksymalizację wartości dla klienta. Użycie kart kanban wspiera nie tylko płynność produkcji, ale także wprowadza kulturę ciągłego doskonalenia, co jest kluczowym elementem nowoczesnych strategii zarządzania operacyjnego.