Wyniki egzaminu

Informacje o egzaminie:
  • Zawód: Technik logistyk
  • Kwalifikacja: SPL.01 - Obsługa magazynów
  • Data rozpoczęcia: 14 maja 2026 13:54
  • Data zakończenia: 14 maja 2026 14:01

Egzamin zdany!

Wynik: 29/40 punktów (72,5%)

Wymagane minimum: 20 punktów (50%)

Nowe
Analiza przebiegu egzaminu- sprawdź jak rozwiązywałeś pytania
Pochwal się swoim wynikiem!
Szczegółowe wyniki:
Pytanie 1

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 2

Pracownik magazynu doznał porażenia prądem elektrycznym. Jakie czynności należy podjąć w celu udzielenia pierwszej pomocy?

A. założeniu opaski uciskowej Esmarcha powyżej miejsca porażenia
B. nałożeniu zimnych kompresów z wody na głowę i klatkę piersiową
C. odłączeniu osoby porażonej od źródła prądu
D. założeniu jałowego opatrunku w miejscu porażenia
Odpowiedź polegająca na odłączeniu porażonego od źródła prądu jest kluczowa, ponieważ prąd elektryczny stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia osoby porażonej. Natychmiastowe odłączenie od źródła prądu minimalizuje ryzyko dalszych obrażeń oraz zwiększa szanse na przeżycie. W praktyce, aby to zrobić, należy najpierw ocenić sytuację pod kątem bezpieczeństwa: jeśli to możliwe, należy wyłączyć zasilanie w danym obszarze lub usunąć źródło prądu, na przykład odłączając przewód z gniazdka lub używając izolacyjnych narzędzi do oddzielenia osoby od prądu. Ważne jest, aby pamiętać o zasadzie 'bezpieczeństwo na pierwszym miejscu' i unikać ryzykownych działań, które mogłyby również narazić ratownika na porażenie. Po odłączeniu od źródła prądu, można przystąpić do dalszych działań, takich jak ocena stanu zdrowia poszkodowanego oraz udzielenie dalszej pomocy, w tym wezwanie służb ratunkowych. Znajomość protokołów postępowania w sytuacjach awaryjnych jest niezbędna, a profesjonalne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy mogą pomóc w nabyciu tych umiejętności.

Pytanie 3

Korzystając z danych zawartych w tabelach, wskaż warunki przechowywania jaj w pomieszczeniach magazynowych.

Wymagania dotyczące wilgotności względnej powietrza podczas przechowywania towarów
Optymalna wilgotność względna powietrzaRodzaj towaru
85 ÷ 90%kwiaty, świeże owoce i warzywa,
mrożonki owocowe i warzywne, ryby
65 ÷ 80%jaja, miód
60 ÷ 70%mąka, cukier, sól, zboże, suszone owoce, papier,
drewno
50%żelazo, wyroby metalowe, deski


Wymagania dotyczące temperatury powietrza podczas przechowywania towarów
Temperatura przechowywaniaRodzaj towaru
20°Cmąka, cukier, sól
15°Coleje jadalne, deski
4°C ÷ 10°Cmargaryna, mleko
3°C ÷ 10°Cmasło, smalec, jaja
0°C ÷ 10°Cowoce, warzywa
-18°C ÷ -26°Cmrożone mięso wieprzowe, drób, ryby
A. Temperatura 3°C ÷ 10°C, wilgotność względna 85 ÷ 90%
B. Temperatura 0°C ÷ 10°C, wilgotność względna 60 ÷ 70%
C. Temperatura 4°C ÷ 10°C, wilgotność względna 65 ÷ 85%
D. Temperatura 3°C ÷ 10°C, wilgotność względna 65 ÷ 80%
Odpowiedź jest prawidłowa, ponieważ zgodnie z danymi zawartymi w tabelach, optymalne warunki przechowywania jaj obejmują temperaturę od 3°C do 10°C oraz wilgotność względną powietrza na poziomie 65% do 80%. Te parametry są kluczowe, aby zapewnić świeżość i jakość jaj, minimalizując ryzyko psucia się oraz rozwoju patogenów. W praktyce, utrzymanie właściwej temperatury jest istotne z punktu widzenia zapobiegania kondensacji wody na powierzchni jaj, co mogłoby prowadzić do ich zanieczyszczenia. Wilgotność powyżej 80% może sprzyjać rozwojowi pleśni oraz bakterii, natomiast zbyt niska wilgotność może prowadzić do utraty wody przez jaja, co negatywnie wpływa na ich jakość. Dobre praktyki branżowe sugerują regularne monitorowanie i kontrolowanie tych warunków w pomieszczeniach magazynowych, co jest zgodne z normami HACCP, zapewniającymi bezpieczeństwo żywności.

Pytanie 4

Które dane powinien zawierać dokument PZ, na podstawie którego wypełniono przedstawioną kartotekę magazynową?

KARTOTEKA MAGAZYNOWA
Przedsiębiorstwo handlowe MiŚ
ul. Pogodna 112,
80-365 Gdańsk
Nazwa: dezodorant roll'n
Indeks: DD. 135-13
Jednostka miary: sztuka
Lp.DataSymbol i nr dokumentuJednostkowa cena netto (zł)Ilość (szt.)Wartość (zł)
przychódrozchódzapasprzychódrozchód
1.02.01.2024PZ 4343,50100100350,00
2.03.01.2024WZ 4524,206040252,00
A. Indeks: DD. 135-33, ilość wydana: 60 szt.
B. Wartość: 252,00 zł, data wydania: 03.01.2024 r..
C. Ilość przyjęta: 100 szt., numer dokumentu: PZ 434.
D. Cena jednostkowa netto 4,20 zł, jednostka miary: sztuka.
Dokument PZ, czyli Przyjęcie Zewnętrzne, jest kluczowym elementem w procesie zarządzania magazynem, służącym do ewidencji przyjęcia towarów. Odpowiedź dotycząca ilości przyjętej: 100 sztuk oraz numeru dokumentu PZ 434 jest prawidłowa, ponieważ dokładnie odzwierciedla dane, które powinny być zawarte w tym dokumencie. Zgodnie z dobrymi praktykami w logistyce, każdy przyjęty towar powinien być rejestrowany z informacją o ilości, co umożliwia prawidłowe zarządzanie stanami magazynowymi. W przypadku przyjęcia, dokument PZ jest podstawą do aktualizacji kartoteki magazynowej, a brak takiej informacji może prowadzić do niezgodności w ewidencji. Przykładem zastosowania tego dokumentu jest sytuacja, w której firma przyjmuje nową dostawę produktów, co wymaga wprowadzenia odpowiednich danych do systemu, aby zapewnić ich dostępność w przyszłych transakcjach i dostawach. Dobrze sporządzony dokument PZ nie tylko ułatwia pracę magazynu, ale również wspiera procesy audytowe oraz kontrolne, co jest niezbędne dla zachowania zgodności z regulacjami prawnymi w obszarze gospodarki magazynowej.

Pytanie 5

W grupie X analiz XYZ dostępny jest asortyment

A. wydawany w dużych ilościach
B. wolno rotujący
C. wydawany sporadycznie
D. wydawany okazjonalnie
Odpowiedź "wydawany w dużych ilościach" jest prawidłowa, ponieważ odnosi się do kategorii asortymentu, który jest regularnie dostępny i często wykorzystywany w analizach XYZ. W praktyce oznacza to, że produkty te są łatwe do zamówienia i dostępne w znacznych ilościach, co sprzyja efektywnemu zarządzaniu zapasami oraz optymalizacji procesów sprzedażowych. W kontekście standardów branżowych, zarządzanie asortymentem powinno bazować na analizach rotacji zapasów, co pozwala dostosować ofertę do realnych potrzeb rynku. Przykładem mogą być produkty FMCG (szybko rotujące dobra konsumpcyjne), które wymagają stałej dostępności i są regularnie uzupełniane w magazynach. Właściwe zrozumienie pojęcia asortymentu oraz jego klasyfikacji jest kluczowe dla efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw oraz maksymalizacji zysków. Wspieranie takich praktyk jest zgodne z zasadami lean management, które promują usuwanie marnotrawstwa i zwiększanie wartości dostarczanej klientom.

Pytanie 6

Dokumentem, który potwierdza wydanie towarów z magazynu do odbiorcy zewnętrznego, jest

A. WZ
B. PZ
C. ZW
D. RW
Dokument WZ, czyli Wydanie Zewnętrzne, to kluczowy dokument w procesie zarządzania magazynem, służący do potwierdzania wydania towarów z magazynu odbiorcy zewnętrznemu. Oświadcza on, że towary zostały fizycznie przekazane, co jest istotne nie tylko dla ewidencji wewnętrznej, ale także dla celów księgowych i podatkowych. W praktyce, WZ jest używany w wielu branżach, od handlu detalicznego po produkcję, gdzie proces przekazywania dóbr jest częsty. Warto zauważyć, że dokument ten powinien być poprawnie wypełniony, zawierając m.in. datę wydania, nazwy towarów, ilości oraz dane odbiorcy. Stosowanie systemów informatycznych wspierających zarządzanie magazynem, takich jak ERP, umożliwia automatyzację generowania WZ, co przyczynia się do zmniejszenia błędów i zwiększenia efektywności operacyjnej. Zgodnie z obowiązującymi standardami, każda operacja magazynowa powinna być udokumentowana, aby zapewnić pełną przejrzystość i zgodność z przepisami.

Pytanie 7

Opakowanie odpowiednio przystosowane do produktu pełni równocześnie takie funkcje jak

A. produkcyjne, marketingowe, użytkowe, logistyczne
B. reklamowe, spedycyjne, użytkowe, logistyczne
C. magazynowe, informacyjne, użytkowe, logistyczne
D. promocyjne, przeładunkowe, użytkowe, logistyczne
Patrząc na inne odpowiedzi, widać, że mimo że wydają się sensowne, brakuje im istotnych rzeczy związanych z funkcjami opakowania. Odpowiedzi, które mówią o promocji czy transporcie, nie oddają pełnego obrazu tego, jak powinno wyglądać dobrze zaprojektowane opakowanie. Chociaż funkcja promocyjna jest ważna, nie uwzględnia kluczowych rzeczy, jak bezpieczeństwo i trwałość produktu, co jest super istotne w produkcji. Te odpowiedzi związane z transportem mówią tylko o jednym etapie, a nie o tym, że liczy się też bezpieczeństwo i dobra prezentacja. Ponadto funkcje magazynowe i informacyjne są za wąskie i nie pokazują, jak różnorodne mogą być role opakowania. Często myśli się, że opakowanie powinno skupiać się tylko na jednym aspekcie, a to prowadzi do błędnego rozumienia, jak ważna jest funkcjonalność opakowania w strategiach marketingowych czy operacyjnych. Dobre opakowanie to takie, które łączy różne funkcje i dostosowuje się do potrzeb rynku i użytkowników.

Pytanie 8

Zasady międzynarodowego transportu kolejowego towarów niebezpiecznych określa się jako

A. ADR
B. RID
C. ADN
D. DGR
Odpowiedzi ADN, DGR i ADR, mimo że dotyczą transportu towarów niebezpiecznych, nie są związane z przewozem kolejowym i dlatego nie są prawidłowymi odpowiedziami na to pytanie. ADN, czyli Umowa Europejska o Międzynarodowym Przewozie Drogowym Towarów Niebezpiecznych, odnosi się jedynie do transportu drogowego, co czyni ją niewłaściwą w kontekście regulacji dotyczących transportu kolejowego. DGR, czyli Przepisy dotyczące Przewozu Towarów Niebezpiecznych w Lotnictwie, koncentruje się na aspektach transportu lotniczego, co również nie ma zastosowania w przypadku transportu koleją. ADR, czyli Europejska Umowa dotycząca Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów Niebezpiecznych, podobnie jak ADN, dotyczy transportu drogowego. W związku z tym, wybór tych odpowiedzi wskazuje na brak zrozumienia podziałów między różnymi środkami transportu, które mają swoje specyficzne regulacje. Kluczowym błędem myślowym jest mylenie przepisów dotyczących różnych rodzajów transportu, co może prowadzić do nieprawidłowego stosowania regulacji i w konsekwencji do naruszeń przepisów bezpieczeństwa. W praktyce, znajomość odpowiednich regulacji dla każdego środka transportu jest kluczowa, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi normami i minimalizować ryzyko związane z przewozem towarów niebezpiecznych.

Pytanie 9

Sieć powiązań pomiędzy producentem, hurtownikiem, detalistą i klientem określamy mianem łańcucha

A. dostaw
B. zapasów
C. klienta
D. produktu
Poprawna odpowiedź "dostaw" odnosi się do kluczowego elementu w systemie logistycznym, jakim jest łańcuch dostaw, który obejmuje wszystkie etapy od produkcji do dostarczenia finalnego produktu do klienta. Łańcuch dostaw to złożona sieć, w której przedsiębiorstwa, takie jak producenci, hurtownicy, detaliści i klienci, współpracują w celu zapewnienia efektywnego przepływu towarów i informacji. Przykładem zastosowania może być firma zajmująca się sprzedażą detaliczną, która koordynuje dostawy od różnych producentów, optymalizując stany magazynowe i minimalizując koszty transportu. W kontekście dobrych praktyk, zarządzanie łańcuchem dostaw powinno opierać się na zasadach takich jak Just in Time (JIT), co pozwala na redukcję zapasów i zwiększenie elastyczności w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku. Ponadto, efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw przyczynia się do poprawy relacji z klientami, co jest kluczowe dla osiągnięcia przewagi konkurencyjnej na współczesnym rynku.

Pytanie 10

W klasyfikacji XYZ litera X odnosi się do zasobów, na które istnieje zapotrzebowanie

A. regularne
B. okazjonalne
C. o charakterze sezonowym
D. bardzo nieregularne
W klasyfikacji XYZ litera X odnosi się do zasobów, na które występuje zapotrzebowanie regularne. Odpowiedź ta jest poprawna, ponieważ regularne zapotrzebowanie oznacza stałe i przewidywalne potrzeby na dany zasób w określonych odstępach czasu. Przykładem mogą być surowce wykorzystywane w produkcji, których zużycie jest stabilne i można je prognozować na podstawie historycznych danych sprzedażowych. W kontekście zarządzania łańcuchem dostaw, identyfikacja zasobów o regularnym zapotrzebowaniu pozwala na optymalizację zapasów oraz efektywne planowanie produkcji, co zgodne jest z najlepszymi praktykami w tej dziedzinie. Dodatkowo, regularne zapotrzebowanie wpływa na wybór dostawców oraz negocjację warunków umowy, co z kolei przyczynia się do redukcji kosztów operacyjnych i zwiększenia wydajności operacyjnej. Warto również zaznaczyć, że klasyfikacje zasobów są kluczowe dla skutecznego zarządzania ryzykiem w organizacjach, co jest zgodne z międzynarodowymi standardami takimi jak ISO 31000.

Pytanie 11

Rysunek przedstawia: pomarańczową, odblaskową tablicę informacyjną (40x30 cm) umieszczoną na pojazdach przewożących substancje niebezpieczne, zawierającą dwa numery. Strzałka wskazuje

Ilustracja do pytania
A. numer identyfikacyjny materiału.
B. numer rozpoznawczy zagrożenia.
C. temperaturę spalania.
D. klasę środka transportu.
Wybór odpowiedzi odnoszącej się do numeru rozpoznawczego zagrożenia, klasy środka transportu czy temperatury spalania jest niewłaściwy, ponieważ te koncepcje nie są zgodne z zasadami oznaczania substancji niebezpiecznych obowiązującymi w ramach ADR. Numer rozpoznawczy zagrożenia, który znajduje się w górnej części tablicy, ma na celu informowanie o ogólnych zagrożeniach związanych z danym materiałem, jednak nie dostarcza konkretnych informacji o tożsamości substancji. Klasa środka transportu również nie ma zastosowania w tym kontekście, ponieważ tablica ADR nie wskazuje na klasyfikację transportu, lecz na specyfikę przewożonych materiałów. Z kolei temperatura spalania nie jest informacją, która byłaby umieszczana na tablicy ADR, co może prowadzić do mylnych wniosków o jej istotności w kontekście transportu niebezpiecznych substancji. Takie nieporozumienia mogą wynikać z braku zrozumienia roli tablicy ADR, co jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa w transporcie substancji niebezpiecznych. Wiedza na temat tych standardów i przepisów jest niezbędna, aby uniknąć nieporozumień i zagrożeń związanych z przewozem substancji, które mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska.

Pytanie 12

Jak nazywa się relacja pomiędzy wielkością sprzedaży a stanem zapasów?

A. wskaźnik rotacji w dniach
B. współczynnik spiętrzeń
C. wskaźnik rotacji w razach
D. współczynnik pokrycia
Wskaźnik rotacji w razach to kluczowy wskaźnik, który opisuje efektywność zarządzania zapasami w organizacji. Oblicza się go, dzieląc całkowitą wartość sprzedaży przez średnią wartość zapasów w danym okresie. W praktyce pozwala to na ocenę, jak często zapasy są sprzedawane i wymieniane w danym okresie, co z kolei ma wpływ na płynność finansową przedsiębiorstwa. Przykładowo, jeśli firma ma wysoką rotację zapasów, oznacza to, że sprzedaje swoje produkty szybko, co może wskazywać na wysoką efektywność operacyjną i dobrą strategię marketingową. Zastosowanie tego wskaźnika w praktyce polega na regularnym monitorowaniu i analizowaniu zmian w poziomie zapasów oraz dostosowywaniu strategii zakupowych, co jest zgodne z zaleceniami standardów zarządzania zapasami, takich jak Just-in-Time. Warto także zaznaczyć, że wysoka rotacja zapasów może prowadzić do niższych kosztów przechowywania i zminimalizowania ryzyka przestarzałych zapasów, co jest istotne w konkurencyjnych branżach.

Pytanie 13

Przedsiębiorstwo pakuje wytwarzane wyroby do puszek stalowych. W ciągu jednego roku wprowadziło na rynek 248 ton opakowań stalowych. Korzystając z tabeli, w której zamieszczono fragment ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi ustal, ile kilogramów opakowań ze stali powinno przedsiębiorstwo poddać recyklingowi.

Ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
Załącznik nr 1 docelowy poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych
Poz.Odpady opakowaniowe powstałe z/
rodzaj opakowań
Poziom w %
odzyskrecykling
1.opakowań razem6156
2.opakowań z tworzyw sztucznych23,5
3.opakowań z aluminium51
4.opakowań ze stali, w tym z blachy stalowej51
5.opakowań z papieru i tektury61
6.opakowań ze szkła61
7.opakowań z drewna16
A. 58 280 kg
B. 39 680 kg
C. 138 880 kg
D. 126 480 kg
Odpowiedź 126 480 kg jest poprawna, ponieważ zgodnie z ustawą o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi przedsiębiorstwa są zobowiązane do recyklingu 51% masy wprowadzonych na rynek opakowań stalowych. W analizowanym przypadku, przedsiębiorstwo wprowadziło na rynek 248 ton opakowań stalowych, co odpowiada 248 000 kg. Aby obliczyć, ile kilogramów opakowań powinno być poddanych recyklingowi, wystarczy pomnożyć całkowitą masę opakowań przez 0,51: 248 000 kg * 0,51 = 126 480 kg. Tego typu obliczenia są kluczowe dla przedsiębiorstw, które chcą przestrzegać przepisów dotyczących ochrony środowiska oraz dbać o zrównoważony rozwój. W praktyce oznacza to, że firmy powinny mieć przygotowane systemy zbierania i segregacji opakowań, aby skutecznie i efektywnie poddać je recyklingowi. Przykłady dobrych praktyk obejmują współpracę z lokalnymi punktami zbiórki oraz angażowanie pracowników w proces segregacji odpadów, co przyczynia się do zwiększenia efektywności recyklingu oraz minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

Pytanie 14

Przy realizacji zamówienia odbioru jakościowego towaru, co należy sprawdzić?

A. wygląd opakowania towaru
B. wagę towaru
C. objętość towaru
D. ilość towaru
Waga, ilość i objętość towaru są istotnymi parametrami, jednak nie powinny one dominować w procesie odbioru jakościowego, gdyż koncentrują się głównie na aspektach ilościowych, a nie jakościowych. Weryfikacja wagi towaru może być pomocna w kontekście sprawdzania zgodności z dokumentacją przewozową, ale nie zawsze odzwierciedla to, czy produkt jest uszkodzony lub czy spełnia wymagania jakościowe. Również ilość towaru, chociaż istotna dla zarządzania zapasami, nie mówi nic o stanie technicznym produktów. Objętość towaru może być pomocna w kontekście logistyki i zarządzania przestrzenią, ale nie jest miarą jakości samych produktów. W praktyce, istnieje ryzyko, że skupiając się na tych parametrach, można przeoczyć istotne uszkodzenia opakowania, co może prowadzić do dalszych problemów, takich jak reklamacje czy zwroty. Z perspektywy dobrych praktyk, kluczowe jest podejście holistyczne do odbioru towarów, które zwraca uwagę na jakość opakowania jako wskaźnika możliwych problemów z jakością samego towaru.

Pytanie 15

Z głównego magazynu do magazynu sprzedażowego trzeba przetransportować 40 paczek styropianu o wymiarach 100'50'50 cm. W związku z tym, przy założeniu maksymalnego współczynnika wypełnienia przestrzeni ładunkowej, dystrybutor powinien wybrać pojazd ciężarowy o wymiarach przestrzeni ładunkowej

A. 2100'2100'2100 mm
B. 2600'2100'2100 mm
C. 3600'2100'2100 mm
D. 3100'2100'2100 mm
Wybór niewłaściwej odpowiedzi na to pytanie często wynika z błędnej analizy wymagań dotyczących przestrzeni ładunkowej i ogólnej dynamiki transportu. Na przykład, odpowiedzi z wymiarami 2100'2100'2100 mm oraz 3100'2100'2100 mm nie spełniają wymogów objętościowych dla transportu 40 paczek styropianu. W pierwszym przypadku, przestrzeń ładunkowa jest zbyt mała, co skutkuje brakiem możliwości pomieszczenia wszystkich paczek, nawet przy najsprawniejszym rozplanowaniu. W przypadku drugiej odpowiedzi, chociaż długość jest większa, to wciąż nie zapewnia optymalnej organizacji przestrzeni oraz odpowiedniego współczynnika wypełnienia. Nie uwzględnia się w tym także standardów transportowych, które zwracają uwagę na ergonomię załadunku i rozładunku, co ma kluczowe znaczenie w logistyce. Niektóre z wymienionych wymiarów mogą być mylone z typowymi parametrami przestrzeni ładunkowej, ale nie biorą pod uwagę rzeczywistej objętości paczek. Ważne jest, aby podczas podejmowania decyzji o wyborze samochodu ciężarowego, kierować się nie tylko wymiarami, ale także zaleceniami branżowymi dotyczącymi efektywności transportu, które wspierają lepszą organizację ładunku oraz zapewniają bezpieczeństwo przewożonych towarów.

Pytanie 16

System łączący komunikację głosową oraz świetlną, w którym po uruchomieniu zlecenia miejsce składowania jest oznaczane ruchomym światłem, a informacja o liczbie przedmiotów do pobrania jest przekazywana przez słuchawki, określany jest jako

A. Pick-Remote-Key
B. Pick-by-Frame
C. Pick-by-Point
D. Pick-by-Light
Odpowiedź 'Pick-by-Point' jest prawidłowa, ponieważ ten system łączony komunikacji głosowej i świetlnej rzeczywiście zaznacza miejsce magazynowania za pomocą ruchomego punktu świetlnego oraz przekazuje informacje o liczbie artykułów do pobrania przez słuchawki. W praktyce, Pick-by-Point jest wykorzystywany w magazynach i centrach dystrybucyjnych, gdzie precyzyjne i szybkie lokalizowanie produktów jest kluczowe. Dzięki zastosowaniu tego systemu, pracownicy mogą zmniejszyć czas potrzebny na odnalezienie towarów, co zwiększa efektywność operacji magazynowych. System ten jest zgodny z najlepszymi praktykami w dziedzinie logistyki, które zalecają automatyzację procesów oraz minimalizację błędów ludzkich. Przykładem zastosowania może być linia produkcyjna, gdzie operatorzy korzystają z systemu Pick-by-Point do szybkiego zbierania części do montażu, dzięki czemu proces produkcji staje się bardziej zorganizowany i efektywny. Dodatkowo, integracja z systemami zarządzania magazynem usprawnia monitorowanie stanów magazynowych i prognozowanie potrzeb.

Pytanie 17

Jakie oprogramowanie informatyczne stosuje kody kreskowe w procesie dystrybucji?

A. Supply Chain Management
B. Efficient Consumer Response
C. Customer Relationship Management
D. Automatic Data Capture
Automatic Data Capture (ADC) to system informatyczny, który umożliwia automatyczne zbieranie danych z otoczenia, w tym danych zawartych w kodach kreskowych. Kody kreskowe są szeroko stosowane w różnych branżach, w tym w logistyce, handlu detalicznym i magazynowaniu, ponieważ umożliwiają szybkie i dokładne wprowadzanie danych do systemów informatycznych. Przykładem zastosowania ADC jest skanowanie kodów kreskowych produktów w sklepie, co pozwala na natychmiastowe zarejestrowanie transakcji w systemie POS (Point of Sale) oraz zaktualizowanie stanów magazynowych. Dzięki standardom takim jak GS1, które definiują zasady tworzenia i stosowania kodów kreskowych, firmy mogą zapewnić interoperacyjność systemów i zwiększyć efektywność operacyjną. ADC przyczynia się do redukcji błędów ludzkich, przyspiesza procesy inwentaryzacji oraz umożliwia szybsze i bardziej precyzyjne zarządzanie danymi w łańcuchu dostaw, co jest zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi.

Pytanie 18

Wyznacz wskaźnik zaspokojenia potrzeb zapasem, jeżeli przeciętny miesięczny popyt na towar wynosi 1 200 szt., a przeciętny stan zapasów to 600 szt.

A. 2 tygodnie
B. 3 tygodnie
C. 0,5 miesiąca
D. 2,5 tygodnia
Czasem ludzie mają problem z prawidłowym rozumieniem wskaźnika pokrycia zapasami i mylą go z innymi jednostkami. Często wyniki jak np. 2,5 tygodnia mogą pochodzić z błędnego założenia, że nasze zapasy wystarczą na mniej czasu. A właściwie to żeby dobrze obliczyć wskaźnik pokrycia, musimy brać pod uwagę cały miesięczny popyt. Jeżeli ktoś wskazuje 3 tygodnie, to pewnie źle przeliczył, bo zapasy mogły być zaniżone. Nawet wynik w postaci 2 tygodni pokazuje, że jest problem z rozumieniem, bo nie uwzględnia pełnych cykli miesięcznych, co jest istotne przy zarządzaniu zapasami. Generalnie, żeby dobrze obliczyć wskaźnik pokrycia zapasami, trzeba wiedzieć, jak wygląda popyt i jakie mamy zapasy. Warto zwrócić na to uwagę!

Pytanie 19

Stolarnia otrzymała zamówienie na 10 stołów. Stolarnia posiada następujące zapasy:
- stół 2 szt.
- noga 6 szt.
- blat 3 szt.

Ile nóg i blatów trzeba wytworzyć w celu realizacji zamówienia?

Ilustracja do pytania
A. 20 nóg i 8 blatów.
B. 28 nóg i 4 blaty.
C. 26 nóg i 5 blatów.
D. 24 nogi i 7 blatów.
Wydaje mi się, że wiele odpowiedzi, które obliczają ilości nóg i blatów źle, pokazuje jakieś nieporozumienia z podstawowymi zasadami kalkulacji potrzebnych materiałów do produkcji. Czasem myśli się, że wystarczy pomnożyć liczbę stołów przez ilość nóg czy blatów, a potem tylko sprawdzić, co już mamy. Takie uproszczenie prowadzi do błędnych wyników, bo nie patrzy się, że nie wszystko co mamy jest wystarczające. Żeby stół był kompletny, potrzebne są 1 blat i 4 nogi. Gdy się to zmieni lub pominie, to może wyjść całkowita dezinformacja. Zdarza się też, że niektórzy zapominają, że trzeba wytworzyć dodatkowe elementy, co jest kiepskim pomysłem. Jak nie ma dokładnej analizy zapasów i rzetelnych obliczeń, to stolarz może mieć spore trudności z realizacją zamówień, co na pewno wpływa na terminowość i jakość dostaw. Właściwe zarządzanie zapasami i precyzyjne kalkulacje są kluczowe dla sukcesu w produkcji mebli.

Pytanie 20

Zamówienie nie obejmuje

A. warunków oraz terminu dostawy
B. warunków oraz terminu płatności
C. kwoty podatku VAT
D. ceny jednostkowej
Odpowiedź "kwoty podatku VAT" jest poprawna, ponieważ treść zamówienia powinna zawierać kluczowe informacje dotyczące transakcji, ale sama kwota podatku VAT nie jest niezbędna do określenia podstawowych warunków umowy. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego oraz z praktykami w zakresie zamówień, dokumenty takie jak faktury czy zamówienia powinny zawierać informacje o warunkach dostawy, cenach jednostkowych oraz warunkach płatności. Przykładowo, w przypadku wystawienia faktury VAT, konieczne jest podanie kwoty netto, stawki VAT oraz kwoty brutto, co jest niezależne od samego zamówienia. W standardach ISO 9001 dotyczących zarządzania jakością, podkreśla się znaczenie jasnych i zrozumiałych dokumentów oraz odpowiednich zapisów dotyczących warunków transakcji, aby zapewnić zgodność z wymaganiami klientów oraz regulacjami prawnymi. Dlatego, choć kwota VAT jest istotna dla rozliczeń podatkowych, nie jest kluczowym elementem w treści samego zamówienia.

Pytanie 21

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 22

Centrum dystrybucji poniosło miesięczne wydatki na transport w wysokości 100 000 zł oraz na utrzymanie zapasów w wysokości 800 000 zł. W kolejnym miesiącu prognozuje się, że koszty transportu wzrosną o 5%, podczas gdy wydatki na utrzymanie zapasów pozostaną bez zmian. Jakie będą łączne koszty transportu i utrzymania zapasów w nadchodzącym miesiącu?

A. 840 000 zł
B. 950 000 zł
C. 905 000 zł
D. 945 000 zł
Przy analizie kosztów transportu oraz utrzymania zapasów ważne jest, żeby zrozumieć, co wpływa na wysokość wydatków. Jakbyśmy nie zwrócili uwagi na wzrost kosztów transportu, to możemy dojść do błędnych wniosków. Na przykład, jeżeli założymy, że koszty transportu nie zmienią się i zostaną na 100 000 zł, to całkowite koszty wyniosą 900 000 zł, co jest po prostu błędem. Nawet jak koszty utrzymania zapasów się nie zmieniają, ich wysokość ma znaczenie przy obliczeniach. Typowym błędem jest też kiepskie dodawanie wartości kosztów, co zaniża całkowitą kwotę wydatków. Dobrze jest podejść do tego z wiedzą o przewidywanych zmianach, bo to wpływa na kondycję finansową firmy. No i warto pamiętać, że zarządzanie kosztami to nie tylko teoria, ale regularne monitorowanie i dostosowywanie strategii do tego, co się dzieje na rynku. Ignorowanie tych rzeczy może prowadzić do decyzji, które nie są oparte na pełnych informacjach, a to nie jest dobre dla rentowności firmy.

Pytanie 23

Jednym z kluczowych zadań logistyki w zakresie organizacji procesów zaopatrzenia jest

A. wybór dostawców oraz koordynacja procesów dostaw
B. zwiększenie zatrudnienia w dziale zaopatrzenia
C. utworzenie jak największej ilości magazynów
D. zakup zróżnicowanych środków transportowych
Dobrze jest wiedzieć, że wybór dostawców i organizacja dostaw to naprawdę kluczowe sprawy w logistyce. Na początku trzeba znaleźć odpowiednich dostawców, ale to nie koniec – ważne, żeby również ocenić, czy są w stanie spełnić nasze wymagania co do jakości, kosztów i terminów. Jak to w życiu bywa, dobra organizacja dostaw może nam zaoszczędzić sporo czasu i nerwów. Weźmy chociażby firmy, które stosują procedury oceny zgodne z normami ISO – to super rozwiązanie, które zapewnia jakość i terminowość. A co do transportu, to trzeba dobrać odpowiednie metody, które będą pasować do tego, co przewozimy oraz do realiów na rynku. W końcu dobrze zarządzane zaopatrzenie to także zmniejszone koszty operacyjne. Zerknij na model lean management – to świetny sposób, żeby pozbyć się marnotrawstwa i działać efektywnie.

Pytanie 24

Ilustracja przedstawia


nr karty

nr części

liczba partii




liczność materiału / kartę




data utworzenia

nazwa części

miejsce dostawy

kod kreskowy




rodzaj transportera

uwagi / zapisy z przebiegu produkcji

A. rejestr zleceń.
B. kartę kanban.
C. kartę technologiczną.
D. raport produkcji.
Karta kanban, która została przedstawiona na ilustracji, to kluczowe narzędzie w systemie zarządzania produkcją zgodnym z metodologią Just-In-Time (JIT). Jej główną rolą jest efektywne zarządzanie przepływem materiałów i komponentów w procesie produkcyjnym. Dzięki polom takim jak 'nr karty', 'nr części', 'data utworzenia' czy 'kod kreskowy', karta kanban umożliwia szybkie śledzenie stanu produkcji oraz sygnalizację potrzeby dostarczenia materiałów. W praktyce, wykorzystanie kart kanban pozwala na minimalizację zapasów i redukcję kosztów związanych z magazynowaniem. Dobre praktyki wskazują, że system kanban powinien być regularnie aktualizowany i dostosowywany do zmieniających się potrzeb produkcji, co przyczynia się do lepszej organizacji pracy i zwiększenia efektywności operacyjnej. W branży produkcyjnej, karty kanban są często stosowane w połączeniu z innymi narzędziami Lean, co pozwala na optymalizację procesów i eliminację marnotrawstwa.

Pytanie 25

Zasada wolnych miejsc składowania opiera się na

A. przechowywaniu w magazynach o niskim zróżnicowaniu asortymentowym
B. klasyfikowaniu asortymentów z uwzględnieniem ich rotacji
C. umieszczaniu tych samych produktów w jednym punkcie magazynowym
D. lokowaniu dostarczonych do magazynu towarów w dostępnych gniazdach regałowych
Metoda wolnych miejsc składowania, znana również jako składowanie dynamiczne, opiera się na zasadzie umieszczania dostarczonych towarów w dostępnych gniazdach regałowych, co pozwala na elastyczne zarządzanie przestrzenią magazynową. Dzięki temu systemowi możliwe jest optymalne wykorzystanie powierzchni magazynowej, co jest kluczowe w nowoczesnym magazynowaniu. Przykładem zastosowania tej metody jest magazyn, w którym różnorodne towary o zmiennej rotacji są przyjmowane i umieszczane w dowolnych dostępnych miejscach, co ułatwia ich późniejsze lokalizowanie. W praktyce oznacza to, że w przypadku dostaw o różnym asortymencie, pracownicy magazynu mogą szybko i efektywnie zorganizować przestrzeń, co przekłada się na zwiększenie wydajności operacyjnej. Warto również zauważyć, że ta metoda jest zgodna z zasadami Lean Management, które podkreślają eliminację marnotrawstwa i maksymalizację wartości dostarczanej klientowi. Dodatkowo, technologia RFID może wspierać ten proces, umożliwiając szybkie lokalizowanie towarów i zarządzanie nimi w czasie rzeczywistym.

Pytanie 26

W jakim rodzaju magazynu będzie przechowywany materiał sypki (kruszywo o różnych granulacjach) stosowany do wytwarzania betonu towarowego?

A. Zamkniętym - zbiorniki nadziemne
B. Półotwartym - wiaty osłonięte
C. Zamkniętym - zbiorniki naziemne
D. Półotwartym - zasieki ze ścianami pełnymi
Zamknięte magazynowanie, takie jak zbiorniki naziemne lub nadziemne, nie jest zalecane do składowania materiałów sypkich jak kruszywo, ze względu na ograniczoną wentylację oraz trudności w kontrolowaniu wilgotności i jakości surowca. Zbiorniki te są często przeznaczone do składowania cieczy, co może prowadzić do niepożądanych reakcji chemicznych w przypadku materiałów sypkich. Ponadto, półotwarte wiaty osłonięte, mimo że zapewniają pewną ochronę przed warunkami atmosferycznymi, nie oferują takiej stabilizacji jak zasieki z pełnymi ścianami. Przechowywanie kruszywa w otwartych lub półotwartych przestrzeniach zwiększa ryzyko zanieczyszczenia materiału przez opady, kurz czy inne czynniki, co może negatywnie wpłynąć na jego jakość i, w konsekwencji, na właściwości betonu. Istotnym aspektem jest również, że konstrukcje zbiorników mogą prowadzić do trudności w dostępie do materiałów, co opóźnia proces produkcji. Prawidłowe składowanie kruszywa jest kluczowe dla zapewnienia wydajności procesów budowlanych, a odpowiednie rozwiązania magazynowe powinny być oparte na standardach branżowych, które podkreślają konieczność stosowania zasiek ze ścianami pełnymi w celu zapewnienia optymalnych warunków dla materiałów sypkich.

Pytanie 27

Ekonomiczna wartość zamówienia to taka, która umożliwia

A. minimalizowanie wydatków związanych z utrzymywaniem odpowiedniego poziomu obsługi przy użyciu zapasów
B. minimalizowanie całkowitych kosztów związanych z uzupełnieniem i przechowywaniem zapasów
C. maksymalizowanie całkowitych wydatków na uzupełnianie i przechowywanie zapasów w ramach ustalonego poziomu obsługi
D. maksymalizowanie kosztów jednostkowych związanych z uzupełnianiem i przechowywaniem zapasów
Ekonomiczna wielkość zamówienia (EOQ) jest kluczowym pojęciem w zarządzaniu zapasami, które pozwala na minimalizację łącznych kosztów związanych z uzupełnianiem oraz utrzymywaniem zapasów. Korzyści wynikające z zastosowania EOQ są istotne, ponieważ przedsiębiorstwa dążą do zrównoważenia dwóch głównych kosztów: kosztu zamówienia (obejmującego wydatki na transport, przetwarzanie zamówień, i inne związane z zakupem) oraz kosztu przechowywania zapasów (które mogą obejmować koszty magazynowania, związanego z ubezpieczeniem, oraz straty związane z przestarzałymi lub uszkodzonymi towarami). Przykładowo, firma zajmująca się sprzedażą elektroniki może obliczyć EOQ dla swojego asortymentu, co pozwoli na optymalizację procesu zamówień i zminimalizowanie ogólnych wydatków. Praktyczne zastosowanie EOQ w branży jest zgodne z najlepszymi praktykami, które zalecają regularne przeglądanie oraz aktualizację danych o kosztach, aby zapewnić ciągłą efektywność w zarządzaniu zapasami. Warto również zwrócić uwagę na to, że EOQ nie tylko wspiera oszczędności, ale także wpływa na poziom obsługi klienta, ponieważ zminimalizowane koszty mogą przekładać się na lepsze ceny i dostępność produktów dla klientów.

Pytanie 28

Numer ostatniej wystawionej faktury to 514/05/2018. Jaki numer będzie miała następna faktura, którą wystawimy w tym samym miesiącu i roku co ta poprzednia?

A. 515/05/2018
B. 514/06/2018
C. 515/06/2018
D. 514/05/2018
Numeracja faktur jest kluczowym elementem każdego systemu księgowego i ma na celu zapewnienie porządku i przejrzystości w dokumentacji. W przypadku faktury oznaczonej jako 514/05/2018, numer '514' wskazuje na kolejność wystawienia faktur w danym miesiącu, natomiast '05/2018' określa miesiąc i rok wystawienia. Aby poprawnie oznaczyć kolejną fakturę w tym samym miesiącu i roku, należy zwiększyć numer porządkowy o 1, co daje 515. Zatem prawidłowy numer kolejnej faktury to 515/05/2018. W praktyce, zachowanie konsekwencji w numeracji faktur jest niezbędne do zapewnienia zgodności z przepisami prawa oraz ułatwienia audytu finansowego. Ważne jest, aby przyjąć odpowiednie zasady dotyczące numerowania dokumentów, które zapewnią ich unikalność oraz chronologię wystawienia, co jest zgodne z ogólnymi zasadami rachunkowości.

Pytanie 29

W magazynie znajdują się 4 jednostki ładunkowe paletowe (pjł) z napojami w puszkach. Napoje te pakowane są w zgrzewki po 24 sztuki, a następnie układane na palecie w 12 warstwach, gdzie w każdej warstwie znajduje się 8 zgrzewek. Jaką ilość napojów w puszkach należy uwzględnić w arkuszu spisu z natury?

A. 1 152 szt.
B. 2 304 szt.
C. 4 608 szt.
D. 9 216 szt.
Aby obliczyć liczbę napojów w puszkach w magazynie, należy uwzględnić wszystkie etapy pakowania i układania. Każda zgrzewka zawiera 24 puszki, a na palecie znajduje się 12 warstw, z których każda składa się z 8 zgrzewek. Zatem liczba puszek w jednej palecie wynosi: 12 warstw x 8 zgrzewek/warstwa x 24 puszki/zgrzewka = 2 304 puszki na paletę. Ponieważ w magazynie znajdują się 4 palety, całkowita liczba puszek wynosi: 2 304 puszki/paleta x 4 palety = 9 216 puszek. Takie podejście jest zgodne z praktykami w logistyce i zarządzaniu zapasami, które zakładają dokładne śledzenie jednostek ładunkowych i ich zawartości. W kontekście spisu z natury, istotne jest precyzyjne wpisanie ilości, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zarządzania stanem magazynowym oraz raportowania. Dostosowanie obliczeń do rzeczywistych warunków operacyjnych w magazynie pozwala nie tylko na efektywne planowanie, ale także na minimalizację strat związanych z błędami w inwentaryzacji. Warto zatem regularnie stosować takie obliczenia w codziennej pracy, aby zwiększyć efektywność operacyjną.

Pytanie 30

Skrót, który odnosi się do systemu informacyjnego wspierającego procesy związane z rozmieszczaniem towarów w magazynach oraz zarządzaniem tymi magazynami, to

A. CRM
B. ERP
C. EDI
D. WMS
WMS, czyli Warehouse Management System, to system informacyjny zaprojektowany do wspierania operacji związanych z zarządzaniem magazynem, w tym procesami lokowania towarów. Dzięki WMS przedsiębiorstwa mogą efektywnie zarządzać przestrzenią magazynową, monitorować poziomy zapasów oraz optymalizować procesy przyjęcia, składowania i wydania towarów. Przykłady zastosowania WMS obejmują automatyzację lokalizacji produktów, co pozwala na zwiększenie dokładności inwentaryzacji oraz skrócenie czasu realizacji zamówień. Systemy WMS są zgodne z najlepszymi praktykami branżowymi, takimi jak zasady FIFO (First In, First Out) oraz LIFO (Last In, First Out), co ułatwia zarządzanie cyklem życia produktów. W dobie rosnącej konkurencji, wdrożenie WMS staje się kluczowe dla firm pragnących zwiększyć efektywność operacyjną i zredukować koszty magazynowania, co potwierdzają liczne badania w zakresie logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw.

Pytanie 31

Wytwórca ponosi koszt w wysokości 30,00 zł przy produkcji jednego towaru i nalicza 20% zysk na podstawie kosztów wytwarzania. Jaka będzie cena jednostkowa sprzedaży tego produktu w hurtowni, która dodatkowo nakłada 25% marżę?

A. 36,00 zł
B. 45,00 zł
C. 43,50 zł
D. 13,50 zł
Jednostkowa cena sprzedaży wyrobu wynosi 45,00 zł. Aby obliczyć tę cenę, należy najpierw ustalić koszt wytworzenia, który wynosi 30,00 zł. Producent stosuje narzut zysku na poziomie 20% od kosztu, co oblicza się jako 30,00 zł x 20% = 6,00 zł. Zatem cena sprzedaży ustalana przez producenta wynosi 30,00 zł + 6,00 zł = 36,00 zł. Kolejnym krokiem jest obliczenie ceny sprzedaży w hurtowni, która stosuje dodatkową marżę w wysokości 25%. Marża ta obliczana jest od ceny sprzedaży ustalonej przez producenta, czyli 36,00 zł x 25% = 9,00 zł. Finalna cena sprzedaży w hurtowni to 36,00 zł + 9,00 zł = 45,00 zł. W praktyce, znajomość metod kalkulacji cen oraz narzutów i marż jest kluczowa w zarządzaniu kosztami i cenami w branży handlowej. Przykład ten ilustruje jak istotne jest zrozumienie relacji między kosztami produkcji a strategią cenową, co pozwala efektywnie planować i prognozować zyski.

Pytanie 32

Niniejszy stan zapasów niezbędny do zapewnienia ciągłości produkcji w zakładzie wynosi 70 sztuk puszek. Ile sztuk nadwyżki zapasu ma zakład, jeśli na początku miesiąca stan magazynu wynosił 60 sztuk, a w trakcie kolejnego miesiąca zakupiono dodatkowe 30 sztuk puszek? Żadne z złożonych puszek nie zostały użyte w produkcji?

A. 40 sztuk
B. 10 sztuk
C. 30 sztuk
D. 20 sztuk
Analizując podane odpowiedzi, można zauważyć, że każda z nich opiera się na błędnych założeniach dotyczących zarządzania zapasami. W przypadku zakładu, który dysponuje początkowym stanem 60 sztuk puszek i następnie dokonuje zakupu 30 sztuk, kluczowe jest rozróżnienie pomiędzy zapotrzebowaniem na produkcję a aktualnym stanem magazynowym. Odpowiedzi wskazujące na 40, 10, lub 30 sztuk sugerują niepoprawne obliczenia lub niepełne zrozumienie pojęcia nadmiaru zapasu. Typowym błędem myślowym jest utożsamianie całkowitej ilości zapasów z nadmiarem, co prowadzi do nieprecyzyjnych wniosków. Nadmiar zapasu to różnica pomiędzy aktualnym stanem magazynowym a ilością niezbędną do produkcji. Warto zrozumieć, że nawet jeśli stan magazynu przekracza wymaganą ilość, tylko odpowiednia różnica wskazuje na rzeczywisty nadmiar. W praktyce, błędne podejście do obliczania zapasów może prowadzić do niskiej efektywności operacyjnej oraz zwiększonych kosztów związanych z przechowywaniem i zarządzaniem zapasami. Optymalne zarządzanie zapasami opiera się na dokładnych obliczeniach oraz prognozowaniu zapotrzebowania, co jest kluczowe dla sukcesu każdego przedsiębiorstwa.

Pytanie 33

Zakład produkujący komputery przenośne otrzymał zamówienie na wykonanie 60 szt. komputerów. Ustal, ile procesorów powinien zamówić zakład produkcyjny, aby zamówienie zostało zrealizowane. Weź pod uwagę zapas w magazynie i stan produkcji w toku.

Pozycja
w kartotece
magazynowej
Zapas
w magazynie
w szt.
Produkcja w toku
w szt.
Karta graficzna8010
Czytnik karty pamięci1305
Procesor35-
Akumulator35-
A. 45 szt.
B. 35 szt.
C. 15 szt.
D. 25 szt.
Aby zrealizować zamówienie na 60 komputerów, zakład produkcyjny musi zamówić odpowiednią liczbę procesorów. W tym przypadku, mając już w magazynie 35 procesorów, firma musi zamówić dodatkowe 25 sztuk, aby spełnić wymogi zamówienia. Tego typu kalkulacje są kluczowe w zarządzaniu produkcją i pozwalają na efektywne planowanie zasobów. Zgodnie z najlepszymi praktykami w branży, przed przystąpieniem do produkcji, przedsiębiorstwo powinno przeprowadzić analizę stanu zapasów oraz przewidywanej produkcji, aby uniknąć opóźnień i zwiększyć efektywność. Warto również stosować systemy ERP, które pomagają w monitorowaniu stanów magazynowych oraz automatyzują procesy zamówień. Dodatkowo, przedsiębiorstwa muszą brać pod uwagę zmienność rynku i sezonowość, aby odpowiednio planować swoje zasoby.

Pytanie 34

Ocena realizacji zadań logistycznych w ramach zintegrowanego systemu jakości powinna być zgodna z

A. przepisami prawa pracy
B. przepisami BHP
C. księgami rachunkowymi
D. normą ISO
Ocena wykonywanych prac logistycznych w ramach zintegrowanego systemu jakości musi być zgodna z normą ISO, ponieważ to właśnie te normy stanowią fundament dla zapewnienia wysokiej jakości usług oraz efektywności procesów. Normy ISO, takie jak ISO 9001, definiują wymagania dotyczące systemów zarządzania jakością, a ich przestrzeganie pozwala organizacjom na systematyczne doskonalenie procesów, w tym logistyki. Przykładowo, w branży logistycznej, normy te mogą obejmować aspekty takie jak zarządzanie ryzykiem, kontrola dokumentacji, czy poprawa komunikacji wewnętrznej. Dzięki zastosowaniu norm ISO, firmy mogą nie tylko spełniać wymagania klientów, ale również zwiększać swoją konkurencyjność na rynku. Dodatkowo, przestrzeganie tych norm ułatwia integrację z innymi systemami zarządzania, co jest kluczowe w kontekście zintegrowanego podejścia do jakości. Praktyczne zastosowanie norm ISO w logistyce pozwala na efektywne zarządzanie łańcuchami dostaw oraz optymalizację procesów, co prowadzi do redukcji kosztów i poprawy satysfakcji klienta.

Pytanie 35

Oblicz roczną kwotę za przechowywanie 4 000 sztuk produktów, jeżeli jednostkowy roczny koszt ich magazynowania wynosi 40,00 zł, a marża zysku stosowana przez magazyn wynosi 30%

A. 208 000,00 zł
B. 112 000,00 zł
C. 48 000,00 zł
D. 160 000,00 zł
Aby obliczyć roczną cenę magazynowania 4 000 sztuk wyrobów, należy wziąć pod uwagę zarówno jednostkowy roczny koszt utrzymania, jak i narzut zysku stosowany przez magazyn. Jednostkowy roczny koszt utrzymania wynosi 40,00 zł, co oznacza, że dla 4 000 sztuk całkowity koszt utrzymania wynosi 4 000 szt. x 40,00 zł = 160 000,00 zł. Następnie, aby uwzględnić narzut zysku na poziomie 30%, należy obliczyć zysk na podstawie kosztu utrzymania. Narzut zysku wynosi 30% z 160 000,00 zł, co daje 48 000,00 zł. Zatem całkowita roczna cena magazynowania wynosi koszt utrzymania plus zysk: 160 000,00 zł + 48 000,00 zł = 208 000,00 zł. W praktyce, przedsiębiorstwa muszą uwzględniać te parametry, aby efektywnie zarządzać kosztami magazynowania i zapewnić rentowność operacji. Zrozumienie struktury kosztów magazynowych jest kluczowe w logistyce i zarządzaniu łańcuchem dostaw, co może znacząco wpłynąć na decyzje finansowe oraz strategię przedsiębiorstwa.

Pytanie 36

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 37

Na podstawie liczby podmiotów w jednym etapie kanału dystrybucji wyróżniamy kanały

A. wąskie i szerokie
B. wąskie i długie
C. krótkie i długie
D. krótkie i szerokie
Kanały dystrybucji są klasyfikowane na różne sposoby, a jedną z kluczowych klasyfikacji jest podział na kanały wąskie i szerokie. Kanały wąskie składają się z mniejszej liczby podmiotów dystrybucyjnych, co często prowadzi do bardziej bezpośrednich relacji między producentem a detalistą. Taki model funkcjonuje na przykład w przypadku ekskluzywnych marek, które preferują mieć ograniczoną liczbę punktów sprzedaży, aby zachować kontrolę nad wizerunkiem marki oraz zapewnić wysoki poziom obsługi klienta. Przykładem mogą być luksusowe marki modowe, które sprzedają swoje produkty wyłącznie w wybranych butikach. Z kolei kanały szerokie charakteryzują się dużą liczbą uczestników, co zwiększa zasięg dystrybucji, ale może też prowadzić do większej komplikacji w zarządzaniu relacjami. Przykładem mogą być masowe marki, które sprzedają swoje produkty w supermarketach czy sieciach handlowych. Wybór odpowiedniego kanału dystrybucji jest kluczowy dla strategii marketingowej i może wpływać na efektywność sprzedaży oraz postrzeganie marki przez konsumentów.

Pytanie 38

To pytanie jest dostępne tylko dla uczniów i nauczycieli. Zaloguj się lub utwórz konto aby zobaczyć pełną treść pytania.

Odpowiedzi dostępne po zalogowaniu.

Wyjaśnienie dostępne po zalogowaniu.


Pytanie 39

W formularzu WZ wydanym przez hurtownię w kontekście przekazania towarów nabywcy w polu "przeznaczenie" powinno się zamieścić

A. produkcja
B. magazynowanie
C. zakup
D. sprzedaż
Wybór odpowiedzi 'sprzedaż' jest poprawny, ponieważ dokument WZ (Wydanie Zewnętrzne) służy do udokumentowania wydania towaru z magazynu na rzecz nabywcy. W polskim prawodawstwie oraz w standardach księgowych, WZ jest niezbędny przy transakcjach sprzedaży, aby potwierdzić, że towary zostały fizycznie przekazane klientowi. W polskich firmach, szczególnie w branży hurtowej i detalicznej, dokument ten odgrywa kluczową rolę w procesie sprzedaży, wpływając na dokładność inwentaryzacji oraz kontrolę stanu magazynowego. Na przykład, w przypadku sprzedaży towarów na rzecz sklepu, wystawienie WZ dokumentuje, że dane towary zostały przekazane, co jest podstawą do dalszego rozliczenia finansowego oraz wystawienia faktury. Dbałość o poprawne wypełnienie dokumentów WZ jest zgodna z dobrymi praktykami w zarządzaniu logistyką oraz zgodnością z przepisami prawa podatkowego, co ma ogromne znaczenie w kontekście audytów i kontroli skarbowych.

Pytanie 40

Po przeprowadzonej inwentaryzacji stwierdzono niedobór zapasów o wartości 3 500,00 zł. Zgodnie z umową o wspólnej odpowiedzialności materialnej pani Patrycja Wolna zostanie obciążona kwotą

UMOWA O WSPÓLNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MATERIALNEJ
(fragment)
1.Pracownicy przyjmują łącznie wspólną odpowiedzialność materialną za szkody spowodowane niedoborem w powierzonym mieniu z obowiązkiem wyliczenia się.
2.Odpowiedzialność materialna pracowników w odniesieniu do każdego poszczególnego odpowiedzialnego materialnie pracownika wynosi
Katarzyna Borowska – 35% poniesionej przez Pracodawcę szkody.
Patrycja Kowalska – 30% poniesionej przez Pracodawcę szkody.
Danuta Nowak – 15% poniesionej przez Pracodawcę szkody.
Patrycja Wolna – 20% poniesionej przez Pracodawcę szkody.
A. 1 225,00 zł
B. 1 050,00 zł
C. 525,00 zł
D. 700,00 zł
Zgadzasz się, że 700,00 zł to dobra odpowiedź, bo wynika z umowy o wspólnej odpowiedzialności. Patrycja Wolna odpowiada za 20% szkody, a wartość niedoboru zapasów to 3 500,00 zł, więc prosto mówiąc: 3 500,00 zł razy 20% daje właśnie 700,00 zł. To całkiem sensowne podejście, bo takie umowy są tu po to, żeby chronić interesy pracodawcy, a jednocześnie sprawiedliwie ocenić sytuację, gdy ktoś z pracowników odpowiada za mienie firmy. Przykład? Na przykład, gdy pracownik zarządza magazynem i coś tam się zgubi - wtedy można łatwo obliczyć, ile tak naprawdę jest winny, co wydaje mi się super sprawiedliwe.