Pytanie 1
W dokumentacji powykonawczej nie jest wymagane umieszczać
Wynik: 32/40 punktów (80,0%)
Wymagane minimum: 20 punktów (50%)
W dokumentacji powykonawczej nie jest wymagane umieszczać
Do demontażu przekaźnika z szyny TH35 należy zastosować

Na podstawie stanów logicznych określ, która bramka przedstawionego na rysunku układu cyfrowego jest uszkodzona.

Urządzenie przedstawione na rysunku to

Na podstawie przedstawionych w tabeli danych katalogowych wskaż zasilacz, którego należy użyć do zasilania akcesoriów napędu bram garażowych.
| Dane katalogowe napędu bram garażowych | |
|---|---|
| Napięcie zasilania (V ~/Hz) | 230/50 |
| Napięcie zasilania akcesoriów (V DC) | 24 |
| Maks. obciążenie akcesoriów [mA] | 200 |
| Układ logiczny | Automatyczny/półautomatyczny |
| Wyprowadzenie płyty | Otwieranie/stop/zabezpieczenia/układ kontrolny/ lampka błyskowa 24 V DC |
| Czas świecenia lampy oświetleniowej | 2 min |
| Zasilacz | 1 | 2 | 3 | 4 |
|---|---|---|---|---|
| Napięcie wejściowe | 110 ÷ 230 V AC, 50 ÷ 60 Hz | 110 ÷ 230 V AC, 50 ÷ 60 Hz | 230 V AC, 50 Hz | 230 V AC, 50 Hz |
| Napięcie wyjściowe | 13,8 V DC | 12 V DC | 24 V AC | 24 V DC |
| Maksymalny prąd wyjściowy | 0,25 A | 2 A | 0,5 A | 0,3 A |
Który typ złącza przedstawiono na ilustracji?

Na ilustracji przedstawiono

Przedstawione na rysunku narzędzie służy do

Do trasowania na płaszczyźnie stosuje się
Element zaznaczony na ilustracji strzałką, posiadający jedno uzwojenie, umożliwiający w zależności od konstrukcji obniżanie lub podwyższanie wartości napięcia przemiennego, to

Czujnik przedstawiony na schemacie ma wyjście sygnałowe typu

Do pomiaru średnicy otworu φ 50 z dokładnością do 0,01 mm należy użyć
Które oznaczenie powinien zawierać przewód jeżeli jego płaszcz ochronny jest wykonany z polichlorku winylu odpornego na wysokie temperatury?

Który termometr należy zastosować do bezkontaktowego pomiaru temperatury?
Podczas montażu został nacięty przewód zasilający 3-fazowy silnik hydroforu. Uszkodzeniu uległy izolacja zewnętrzna oraz izolacja żyły N niepodłączonej do silnika. Które zdanie poprawnie określa możliwość użytkowania tak uszkodzonej instalacji?

Na podstawie zamieszczonych w tabeli parametrów technicznych enkodera wskaż wartość napięcia zasilania, pozwalającą na jego prawidłową pracę.
| Wybrane parametry techniczne enkodera | |
|---|---|
| Zasilanie | 5 V DC ±10 % |
| Pobór prądu | ≤ 60 mA |
| Prędkość obrotowa | 10 000 rpm |
| Rozdzielczość | 5 ÷ 6000 imp./obr |
| Temperatura pracy | -25 ÷ +100°C |
| Średnica osi | Ø10 mm |
| Średnica obudowy | Ø58 mm |
Na podstawie zamieszczonych w tabeli danych katalogowych przetwornika różnicy ciśnień dobierz zakres napięcia zasilania dla prądowego sygnału wyjściowego.
| Wybrane dane katalogowe przetwornika różnicy ciśnień | |
|---|---|
| Zasilanie [V DC] |
|
| Sygnały wyjściowe |
|
Na którym rysunku przedstawiono zawór odcinający z pokrętłem?




Aby przekaźnik czasowy PCU-504 realizował funkcję opóźnionego załączenia po czasie 2 minut, kolejno przełączniki P1, P2 i P3 powinny być ustawione w następujących pozycjach:

Na rysunku przedstawiono program sterowniczy realizujący funkcję logiczną

W układzie zastosowano przekaźnik uniwersalny realizujący funkcję opóźnionego załączania. Aby uzyskać wymagane działanie przekaźnika, pokrętło nastawy funkcji należy ustawić

Aby zapewnić bezpieczeństwo pracy pracownika na stanowisku przedstawionym na rysunku, zastosowano układ bariery zawierający czujnik

Na podstawie fragmentu karty katalogowej zaworu elektromagnetycznego określ maksymalne wartości ciśnienia roboczego i temperatury medium.
| Fragment karty katalogowej | |
|---|---|
| Typ modułu pneumatyki | zawór elektromagnetyczny |
| Gwint | BSP 3/4" |
| Średnica zewnętrzna przewodu | 20 mm |
| Ciśnienie robocze | 0.1÷16 bar |
| Temperatura pracy | max. 50°C |
| Temperatura medium maks. | 90°C |
| Napięcie zasilania | 24 V DC |
| Klasa szczelności | IP65 |
| Materiał korpusu | mosiądz |
| Materiał uszczelnienia | kauczuk NBR |
| Podłączenie elektryczne | DIN 43650 typ A |
Którą funkcję logiczną realizuje program zapisany w pamięci sterownika PLC przedstawiony na rysunku?

Silnik trójfazowy napędzający taśmociąg linii montażowej jest sterowany za pomocą układu łagodnego rozruchu. Aby czas zatrzymania silnika wynosił 1 sekundę, konieczne jest ustawienie pokrętła

Urządzenie połączone ze sterownikiem PLC, oznaczone ADMC-1801, pełni w układzie przedstawionym na ilustracji funkcję

Który miernik należy zastosować w miejscu oznaczonym literą X na schemacie elektrycznym przedstawionym na rysunku?

Przed montażem sprawdzono parametry elektryczne przewodu. Z jednej strony został on podłączony jak na przedstawionej ilustracji, a z drugiej żyły pozostały niepodłączone. Którego parametru dotyczył wykonany w ten sposób pomiar?

Który język programowania sterowników PLC wykorzystano w projekcie przedstawionym na rysunku?

Do pomiaru wartości podciśnienia w zautomatyzowanej instalacji pneumatycznej, w której stosowane są ejektory wraz z przyssawkami, należy zastosować
Która z przedstawionych tabliczek znamionowych opisuje silnik elektryczny przeznaczony do pracy ciągłej?

Który z bloków oprogramowania sterowników PLC działa wg diagramu przedstawionego na rysunku?

Na podstawie fragmentu dokumentacji przekaźnika wskaż zaciski, do których należy podłączyć napięcie zasilania 24 V DC.

Jakie napięcie wskazuje woltomierz, jeżeli nastawiono zakres Uₘₐₓ = 5 V?

Czujnik przedstawiony na schemacie ma wyjścia sygnałowe typu

Przy doborze przewodów w instalacji elektrycznej nie uwzględnia się
Do pomiaru której wielkości fizycznej służy przetwornik przedstawiony na rysunku?

Do pomiaru luzów pomiędzy współpracującymi powierzchniami służy
Do którego przyłącza zaworu hydraulicznego należy podłączyć zbiornik z cieczą hydrauliczną?

Czujnik indukcyjny służy do detekcji elementów